PDA

View Full Version : Degradarea sectiunii Intern ne obliga sa ne degradam??



ion-1
30th December 2003, 08:43
Mi-am mai spus parerea despre prezenta noastra pe acest forum si necesitatea de a ne regasi (fara a dispare neaparat de aici) pe un forum propriu reprezentativ (de dorit pe site-ul oficial al clubului).

Cele ce urmeaza sunt doar o remarca si sper sa nu fie considerata o ofensa de catre nimeni dintre suporterii Universitatii.

Am constatat o continua degradare a sectiunii intern a forumului.
Daca am vazut threaduri nepotrivite acestei sectiuni ('steaua' sau cel despre emblema clubului nostru) in ultima vreme s-a depasit orice limita a lipsei de bun simt.
Ma gandesc la cele cateva threaduri cu injuraturi in titlu (si culmea, infiintate pasamite chiar de cel injurat, un suporter al Craiovei), threaduri care au fost insa destul de rapid eliminate de moderatori.
Ma gandesc mai ales la threadul despre Oltenia, care vad ca este inca prezent, fara nici o scuza pentru moderatorii sectiei (sunt trei, totusi!).

In mod firesc, un astfel de thread trebuia ignorat, de ex. nimeni nu a postat pe threadul intitulat 'suporterii rapidisti' (stiu, se poate comenta, nu sunt atat de multi si poate nici atat de incisivi ca noi).

Din pacate, unii dintre noi nu numai ca au raspuns (in fond fiecare are dreptul sa-si expuna o opinie, de aceea este forum) dar au cazut in aceeasi extrema cu initiatorul acelui thread si unul din moderatori. Sunt convins ca acest 'antiolteni' e un biet complexat care a primit atatatea bobarnace de la suporterii Universitatii incat a dat pe dinafara si nu a gasit alta cale de a-si exterioriza neputinta de a sta vertical si a lega doua idei decat prin acea globalizare penibila.

De asemenea, acel moderator (?!), Dragos care s-a gasit sa 'modereze' ceva ce nu isi avea loc pe un forum legat de fotbal pana la urma, a intrat in mars fortat in aceeasi categorie cu initiatorul threadului.

Dar, nu am inteles de ce unii dintre noi au ajuns sa faca comentarii globale despre locuitorii din alta zona a tarii? Mandria de a apartine unei anumite zone geografice si spirituale atrage obligatoriu antipatia (uneori putin spus antipatie) fata de ceilalti din afara zonei?
Ma indoiesc ca oltenii nu-l citesc pe Eminescu sau ca moldovenii nu sunt impresionati de operele lui Brancusi...

Nu am nimic impotriva sa-i combatem pana la desfiintare (figurativ vorbind) pe fanii altor echipe (mai ales pe cei ai cluburilor departamentale), dar cu argumente legate de fotbal si ce se invarte in jurul fotbalului. De aceea exista acest forum, nu?

Universitatea Craiova are un trecut aparte in fotbalul romanesc care ne impune o atitudine in concordanta cu acesta. Pana la urma, este o conditie esentiala pentru a cladi un viitor mult mai bun.

Indraznesc sa fac un apel la pastrarea echilibrului la acele postari care, de fapt, nici nu au tangenta cu fotbalul.

De asemenea, ar trebui sa luam atitudine fata de deschiderea si mentinerea unor threaduri pe Intern. Ceva de genul sa nu mai postam pe intern 2-3 zile, o saptamana sau ce considerati voi ca s-ar impune.

nr.zece
30th December 2003, 09:28
eu unul am postat acolo pentru ca este rusinoasa atitudinea unui moderator.
cum poate sa posteze in halul ala si in alte cazuri sa dea avertismente sau sa ceara bann-uri pentru alti membri?
nu vorbesc de subspecia dragosh, vorbesc in general, prin ce a postat ala acolo a dat o palma tuturor moderatorilor si le-a slabit credibiltatea.
in primul rand colegii lui de grup ar trebui sa i-a atitudine fata de postarile lui tampite, dar imi aduc aminte de un alt moderator din aceiasi categorie, caruia ii este permis sa jigneasca Oltenii: zabre-Ultras.
ramane de vazut pana cand vadim v-a mai permite astfel de moderatori.

baubau
30th December 2003, 11:09
Este o problema!
Dar cand le dai subiecte "fierbinti" la doi copii ce trec prin pubertate ca Dragos si ady sa se descarce..
Vadmi ar trebui sa se auto-sesizeze

ricky
30th December 2003, 11:31
Cred ca multi dintre noi nu avem inca definita notiunea de MODERATOR !

Mi-a placut remarca unuia devenit moderator care la "atacul" unui al coleg de pe FORUM ("parca nu mai scri atitea prostii si injuraturi " sau cam asa ceva ) a spus : "pe-atunci nu eram moderator !"

Deci, prieteni, sa devenim cu totii...MODERATORI !

Cred ca VADIM ar trebui sa aleaga mai cu grija moderatorii !
Ha ! Stiu, e usor mereu, de pe margine, sa dai "indicatii pretioase" ! :p

EDMOND_
30th December 2003, 13:00
Ioane , s-a convenit ca pe Intern se pot posta si subiecte legate de echipe.... In general subiectele jignitoare sunt eliminate destul de rapid , acum insa trebuie sa intelegi si tu ca moderatorii de pe intern intra foarte rar , practic din cate stiu eu sunt plecati in vacanta. Stiam ca subiectul cu pricina a fost eliminat , dar am sa verific ... Pe de alta parte pe Intern se posteaza in nota obisnuita ultimului an , nu ai mai intrat tu acolo...
Insa eu ca moderator voi putea destul de greu sa iau atitudine atat timp cat nu sunt ajutat de suporterii nostri. Din pacate sunt cativa suporteri olteni care cad prada usor provocarilor iar cativa chiar provoaca... regret sa o spun . Azzuro , de ex. care posteaza foarte mult , nu poate intelege ca ar daca ar fi ceva mai ponderat ar face mai mult pentru Universitatea ... si chiar pentru el...
Credeam ca îi va da de gandit faptul ca i s-a retras titlul de moderator dar dimpotriva.... o sa mai discut odata cu el pe pm dar cred ca fara sanse ...mai mult de o zi nu se poate controla :) ...Asta este ... Sunt oameni si caractere... nu pot fi controlati..iar sub adapostul anonimatului unii incearca sa uite de frustarile si complexele din viata de zi cu zi...isi umfla muschii pe aici , jignesc , injura....se simt mari.... dar ce folos , se vor intoarce in viata de zi cu zi si vor fi aceeasi , cu aceleasi frustari si complexe....

ady_azzuro
30th December 2003, 16:06
Ma gandesc la cele cateva threaduri cu injuraturi in titlu (si culmea, infiintate pasamite chiar de cel injurat, un suporter al Craiovei), threaduri care au fost insa destul de rapid eliminate de moderatori.
Ma gandesc mai ales la threadul despre Oltenia, care vad ca este inca prezent, fara nici o scuza pentru moderatorii sectiei (sunt trei, totusi!).

Am sa incerc sa spun eu despre ce e vorba.
Unul din Olanda are niste probleme cu mine, de care eu nu stiu si a inceput sa deschida threaduri la Intern cu mesaje injurioase la adresa mea. Individul se numeste cand ady__azzuro cand ady azzuro, nu este clona mea, dar vrea sa se dea in spectacol, chiar si prin pm imi trimite tot felul de mesaje jignitoare....probabil ca e vre un complexat care sufera in Olanda si a venit pe acest forum sa se descarce pe mine.


Si inca ceva, daca considerati unele mesajele ale mele jignitoare puteti sa imi dati un pm si eu pot sa le sterg, nu e nici o problema, numai sa ma anuntati.

ady_azzuro
30th December 2003, 16:10
Este o problema!
Dar cand le dai subiecte "fierbinti" la doi copii ce trec prin pubertate ca Dragos si ady sa se descarce..
Vadmi ar trebui sa se auto-sesizeze
Dar de ce nu te auto-sesizezi tu? Ai o mica jena sau ce se intampla? Nu tot moderator esti?
Te-ai enervat ca am postat niste bancuri cu moldoveni si ai venit sa te descarci aici, ar trebui sa mai cititi si regulamentul acestui forum, ca nu degeaba l-a pus Vadim!

EDMOND_
30th December 2003, 17:14
Azzuro , nu te enerva degeaba... ca moderator baubau are dreptul sa isi spuna parerea si ce a spus despre tine a spus si despre Dragos.... nu cred ca baubau te-a jignit in vreun fel , am citit o parte din postarile lui si consider ca sunt destul de echilibrate...
Te intreb si eu ceva ? Ai tu vreun statut ceva mai special de care eu inca nu stiu!? Ai dreptul sa intri pe forumul oricarei echipe sa scrii ce vrei tu , iar altii nu au ce cauta pe forumul Craiovei !? Chiar crezi ca toti care au ceva cu tine li s-a pus pata asa , din senin?!

ady_azzuro
30th December 2003, 17:43
Pai si l-am dat eu afara de pe forumul asta?
De ce posteaza fara sa aduca dovezi?
Sa vina cu citate din mesajele mele in care am jignit pe cineva la Intern, nu sa vorbeasca asa doar ca sa se afle in vorba. Daca il deranjeaza intr-adevar mesajele mele poate sa le stearga nu ma intereseaza, am inteles ca este moderator la Ceahlaul asa ca poate sa faca ce vrea, poate sa ii roage pe ieppy, tudose sau edgar sa le stearga si gata, sa nu ma mai bate pe mine la cap aici...
Eu am dreptul sa trec pe la toate forumurile de pe acest forum, numai la Avertismente ss Banari nu am voie, acolo mi s-au sters si cateva mesaje...
Eu nu am spus nimanui sa plece de pe forumul Craiovei si nici nu sunt in masura sa spun asta...
Cei carora li s-a pus pata pe mine sa ma contacteze si sa rezolvam treaba, nu sa posteze aiurea pe forumul UNIVERSITATEA CRAIOVA!

EDMOND_
30th December 2003, 18:31
Mai lasa-ma! Esti perfect , esti cel mai tare , cel mai bun , nu mai este nimeni ca tine ! Esti multumit!?

Tudose
30th December 2003, 18:56
Ma gandesc mai ales la threadul despre Oltenia, care vad ca este inca prezent, fara nici o scuza pentru moderatorii sectiei (sunt trei, totusi!).

Thread-ul despre Oltenia de pe "Intern" l-am sters ieri de cum l-am vazut. Ramane o "umbra" a sa insa, adica doar titlul si faptul ca a fost sters si de catre cine. Este o masura suplimentara de securitate, stergerea definitiva facand-o doar Vadim.

EDMOND_
30th December 2003, 19:37
La Multi Ani , Tudose , si clipe fericite cu Argesul....
Mentionez ca a fost doar blocat , nu sters!

Tudose
30th December 2003, 19:42
Multumesc, Edmond_! Si tie la fel!
L-am blocat in primul moment, pentru ca mi s-a parut dubios de la inceput, apoi, dupa ce am citit prin el, l-am sters dupa cateva minute (adica a ramas doar titlul, cum am explicat mai sus). Eliminarea definitiva a facut-o Vadim.

inter
2nd January 2004, 14:12
am fost plecat de Craciun din tara si nu am vazut ce sa scris, dati-mi si mie pe pm ceva detalii .....

EDMOND_
2nd January 2004, 21:47
Am sa te lamuresc eu maine , daca nu o va face altcineva intre timp!

nr.zece
2nd January 2004, 22:39
ce-ti spuneam eu inter cand ne-am intalnit despre moderatori de aici?
dupa ce am cerut sa vad ce reactie aveti la adresa lui dragos zero piero ala, daphix, care pe mine m-a sanctionat rapid imi soune ca nu stie la ce mesaje de ale lui dragos ma refer.

EDMOND_
3rd January 2004, 12:46
frozen , moderatorii de aici nu sunt angajati sa stea pe forum 24 din 24! O fac cum pot si cand pot! Faceti prea mare caz din nimic... Un "ametit" posteaza un thread pe intern contra Olteniei si voi luati foc...am vazut inaintea voastra postarea respectiva si am fost primul care am luat atitudine. Au fost trei zile in care moderatorii de pe intern nu au fost prezenti , erau sarbatorile ce naiba... A doua zi seara a intrat Tudose pentru scurta vreme , a blocat subiectul iar apoi in ziua urmatoare Vadim l-a sters!
Nici un alt moderator in afara celor trei de la Intern ( Tudose , ieppy si Edgar ) nu puteau interveni , asa ca degeaba îi acuzi pe moderatori ( implicit si pe mine si pe Inter ). Stii ce ! M-am saturat ! Nu sunt eu vinovat de problemele pe care le aveti pe intern! Sunteti toti oameni liberi ! Nu va convine , nu intrati acolo! Dar nu mai faceti un caz din asta , aici pe forumul Craiovei !

EDMOND_
4th January 2004, 21:31
Ma bucur insa ca stiu cum stau! Sunt oameni pe care i-am simpatizat si pe care i-am considerat aproape prieteni , chiar daca nu ne cunoasteam... oameni cu care as fi vrut sa ma vad odata la un meci sau la o bere... poate o sa se si intample... deocamdata insa ramanem impreuna suporterii "Campioanei unei mari iubiri" , fiecare cu defectele si calitatile lui , dar si ,uneori , cu o doza mult prea mare de orgoliu! Sa fiti fericiti , oriunde ati fi , orice ati face , indiferent de forumul unde va exprimati sentimentele pentru alb-albastri...

ady_azzuro
4th January 2004, 21:44
Edmond_ iti arat un citat de al lui Vadim:

In legatura cu poll-ul, am vrut sa vad cate clone isi face Ady. Si-a facut clone si inainte sa pun eu voturi, de aia am pus de la mine niste puncte pentru Vasile. Apoi, dupa ce au pus eu cateva voturi, Ady a continaut sa isi faca alte clone. Cred ca are cel putin 20 de clone.

Daca voiam sa schimb rezultatul votului, puteam sa pun 10 voturi inainte cu 1 minut de finalul pollului, iar Ady nu ar mai fi avut timp sa isi faca inca 11 clone ca sa castige ion-1. Insa nu de asta am pus acele voturi "din burta", ci pentru a vedea daca lumea isi face clone pentru a schimba un poll.

Cum raspunsul este afirmativ, vom vedea cum facem mai departe cu pollurile de la ArenA. Variantele sint:

1. lasam votul public cu conditia ca cei care sa poata vota sa aiba un minim de 50 de mesaje. Astfel se evita clonele.
2. lasam drept de vor numai moderatorilor



Chiar crezi ca mai merita sa mai stau pe acest forum murdar si plin de porcarii:
Eu m-am jurat ca nu mi-am facut nici o clona si uite ce spune Vadim...incredibil

Vadim
4th January 2004, 22:29
Ady, cred ca mai corect este sa pui un link. Altfel, se poate minti prin omisiune, involuntar.

http://www.onlinesport.ro/Forum/showthread.php?goto=newpost&t=1465

Actiunile tale ma fac sa cred ca incerci sa gasesti nod in papura in scopuri personale, totul de la greva aceea de avertisment, fara nici o noima.

EDMOND_
4th January 2004, 23:11
Azzuro , eu nu mai sunt cel de anul trecut... Mai postez odata ce am scris mai sus...
"Ma bucur insa ca stiu cum stau! Sunt oameni pe care i-am simpatizat si pe care i-am considerat aproape prieteni , chiar daca nu ne cunoasteam... oameni cu care as fi vrut sa ma vad odata la un meci sau la o bere... poate o sa se si intample... deocamdata insa ramanem impreuna suporterii "Campioanei unei mari iubiri" , fiecare cu defectele si calitatile lui , dar si ,uneori , cu o doza mult prea mare de orgoliu! Sa fiti fericiti , oriunde ati fi , orice ati face , indiferent de forumul unde va exprimati sentimentele pentru alb-albastri..."

Am blocat acest thread astazi 11.ianuarie!

ion-1
4th January 2004, 23:47
Desi promisesem sa nu mai intru un timp, ceea ce s-a petrecut recent s-a incadrat perfect in titulatura threadului (sunt curios cat o sa reziste acest thread).

Un administrator (sau ce este), vadim, recunoaste ca a pus voturi din burta pentru a contracara pasamite alte voturi puse de clone. Culmea, este chiar cel care a initiat acea arena..
Acest fapt imi confirma banuiala ca de la bun inceput a denaturat acel poll (se stie care), cand dupa un 0-3 dupa o zi s-a ajuns la un 10-6 in cateva minute..normal, jurnalist la jurnalist trage..totul a devenit apoi o bataie de joc, in care, culmea tupeului!, acelasi recunoaste ce a facut si i se pare chiar normal acest fapt (!?). Apoi acuza nefondat pe unul din fanii craiovei si vine cu o lista de clone.
Daca a initiat acea arena, era normal sa se asigure ca totul sa decurga cat mai corect..asa, o disputa interesanta (zic eu) a fost deturnata in penibil..sa fie in ton cu ceea ce tinde sa devina acest forum se pare..


Edmond, cu toata stima, dar pomenesti mereu de orgolii..uiti sa-l mentionezi si pe al tau?
Dai senzatia, in ultimul timp, ca e mai puternica pasiunea ta pentru acest forum pe onlinesport.ro decat pentru UNIVERSITATEA CRAIOVA.



PS Am o rugaminte..nu ma pricep cum se sterge un nick..Vadim, Edmond, daca va pricepeti, stergeti, va implor, nickul ion-1..multumiri anticipate.

EDMOND_
5th January 2004, 00:38
Pasiunea mea nu este pentru onlinesport , ci pentru Universitatea! Am vrut sa-ti spun acolo pe Arena , in timp ce postai un mesaj... Orice om inteligent si-ar fi dat seama ca rezultatele voastre ale amandoura au fost trucate! Eu mi-am dat seama din ziua doua...pe 01 ianuarie! Era exact perioada revelionului , pe forum au intrat doar foarte putini din utilizatorii inregistrati dar voturile curgeau pe "banda rulanta", mult mai multe decat la orice confruntare anterioara... Nu te-a obligat nimeni sa intri pe intern sau pe arena , ai facut-o , te-ai simtit jignit si apoi ai pledat pe forumul unde eram eu moderator pentru retragerea pe maxima ...Nu stiu cine esti , te-am primit cu toata simpatia , dar in acest moment nu ma intereseaza ce gandesti despre mine... Nu ma mai intereseaza. Cand am simtit ca trebuie am luat apararea oricarui suporter oltean indiferent in ce relatii eram cu el! Daca ai citi pe Arena ai vedea ca nu am fost de acord cu felul in care a procedat Vadim!
Dar nu sunt de acord nici cu felul in care ai primit tu o parte din voturi. Sunt unul din cei care au votat pentru tine .Nu pot fi insa de acord cu felul in care procedezi acum. Eu voi intra in continuare pe forumul de pe maxima ...de cate ori voi dori acest lucru...iar de pe online voi pleca atunci cand voi simti eu ca trebuie sa o fac... Daca nu stii cum se sterge un nick , eu nu am cum sa te ajut... Ai prieteni care pot sa-ti spuna cum!
Inainte de a incheia vreau sa stii ca sunt aici pentru ca sunt convins ca pot sa fac mai mult pentru Stiinta pe online decat pe maxima...din diverse motive.. ti le-as fi putut spune pe pm , dar acum nu mai are nici o importanta... Nu stiu daca vom mai discuta pe marginea vreunui subiect! Probabil ca nu! Iti doresc insa un an frumos si fericit!

EDMOND_
5th January 2004, 00:45
Constat ca ati inceput un mic razboi contra mea. Nu cred ca am sa va mai raspund ! Acest thread il voi muta pe celalalt deschis de tine! Sunt apropiate ca tematica...

ion-1
5th January 2004, 01:14
Cele ce spui imi confirma ce am mentionat in partea finala a mesajului precedent...inclusiv mutarea threadului..am prevestit-o deja..

Reciteste mesajele mele si subliniaza unde am cerut plecarea pe maxima..dimpotriva, tu ai mentionat undeva ca nu o sa mai intri acolo...eu mi-am spus un punct de vedere foarte clar de la bun inceput: mai normal ar fi sa existe un forum al Universitatii (de preferat, consider, pe situl oficial al clubului) si nu o sectie pe suporter pe un site oricare ar fi el (mai ales cu tenta probucuresteana). Imi scapa cum ajuti tu clubul mai mult de pe acest site, dar daca tu spui ca-l ajuti e ok.
Am remarcat si eu paradoxul moderatorilor de pe acel site al Craiovei care sunt mai activi aici (ciudatenii oltenesti, jenanta scuza) si faptul ca sunt unii mai activi pe intern decat aici (asta tine tot de tendinta de generalizare a forumului).

Nu stiu la cine faci referire cu razboiul impotriva ta..ai folosit pluralul, eu sunt unul singur si nu port razboaie. Sau vrei sa cred ca nu esti si tu un suporter ca oricare altul dintre noi ci doar singurul suporter adevarat? Nu stiam ca m-ai primit aici..am crezut ca am intrat de bunavoie..daca trebuia sa-ti cer acceptul, e tardiv, find ultima mea postare.

Nu stiu iarasi la a cui inteligenta faci referire cand te referi la acel poll..eu am spus clar ca acela care a declansat tavalugul voturilor a fost tocmai cel care trebuia sa asigure buna sa desfasurare! Ce mai e de discutat aici? daca pe tine te lasa rece e ok..

Ce ma deranjeaza pe mine si ma intriga in ce te priverste: ca esti ambiguu cand nu e loc de gri ci doar de negru si alb..sa existe acest forum e mai presus pentru tine decat daca eu sau oricare alt fan al Craiovei plecam sau ramanem..ok, am plecat, sper sa creasca calitatea postarilor fara mine si sa ai mai putine batai de cap...

Numai bine iti doresc!

EDMOND_
5th January 2004, 01:25
Nu am spus ca sterg ceva ci doar ca voi uni cele doua thread-uri..daca vrei sa ramana acesta cel principal voi pastra acest titlu...alte comentarii nu mai fac!
Insa chiar nu vad locul acestui thread aici ! Puteai sa-l deschizi pe Arena sau pe Intern , oriunde in alta parte!

ion-1
5th January 2004, 01:32
Faci cum vrei, nu ma mai intereseaza.

EDMOND_
5th January 2004, 01:36
"Ce ma deranjeaza pe mine si ma intriga in ce te priverste: ca esti ambiguu cand nu e loc de gri ci doar de negru si alb..sa existe acest forum e mai presus pentru tine decat daca eu sau oricare alt fan al Craiovei plecam sau ramanem..ok, am plecat, sper sa creasca calitatea postarilor fara mine si sa ai mai putine batai de cap..."
"Cum am spus, esti mai sensibil la problemele forumului decat la prezenta noastra pe aici."
Nu incerca sa ma faci sa ma simt vinovat de plecarea ta sau al altui suporter! Eu stiu care sunt motivele voastre si stii foarte bine ca am spus clar ca-mi doresc sa ramaneti! Stii ce , Ioane ? Hai sa ne oprim aici ! Ceea ce spui este o aiureala... Crezi ce vrei ! Noapte buna!

ion-1
5th January 2004, 02:56
Nu inteleg de ce folosesti pluralul din nou.."Eu stiu care sunt motivele voastre"..o sa crezi ca esti victima unui complot (?!) si nu este cazul..din punctul meu de vedere esti un suporter al Universitatii Craiova si atat..ai dreptul la opinii cum am si eu acelasi drept...nici unul din noi nu este seful celuilalt..din ultimele atentionari pe care mi le-ai adresat nu cred ca ti-ar pica bine sa te consider exponentul administratorilor acestui forum dincolo de exponentul unor idei legate in primul rand de Stiinta. Refera-te strict la ce am postat eu, asa e fair play...chiar daca "Ceea ce spui este o aiureala".

Cand o sa am timp o sa sterg toate postarile mele pe acest forum.

EDMOND_
5th January 2004, 10:37
Eu am inchis orice altfel de subiect: Si mi-as dori ca aici sa postati , pe cat posibil , subiecte legate de Universitatea. Dupa cum vezi acest thread exista in continuare , insa in aceasta dupa amiaza am sa-l unesc cu celalalt! Poti sa consideri ce vrei tu..Pe administratorii si moderatorii de pe acest forum îi cunosc exact cum te cunosc si pe tine! Daca te interesa in vreun fel parerea mea puteam discuta pe pm... mesajele tele nu au fost de fapt pentru mine , ci ai vrut sa fie publice sa le citeasca toti ... Nu are nimeni nimic cu tine...Diverse ciocniri au tot fost pe aici....Nu poti avea numai dispute la nivel academic... dar asta este viata aici pe online , iti place sau nu , asta este!

Astazi 11 ianuarie blochez acest thread ! L-am mentinut deschis destul. fiecare a avut timp sa-si spuna parerea... si nu-l sterg asa cum banuia ion ca se va intampla...daca va fi cazul il voi redeschide!