PDA

View Full Version : Dinu Patriciu



Balaci
27th August 2007, 18:44
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=13447&art=34650&cHash=f068e18489

Prin tranzactia de 3 miliarde de dolari de astazi, Dinu Patriciu a devenit cel mai bogat om din Romania. Multe voci spun ca este si cel mai influent om din tara.
Ce parere aveti despre Patriciu? Om de afaceri occidental sau oligarh-capusa, produs tipic al tranzitiei romanesti?
Comentarii pro si contra aici.

Elphax
27th August 2007, 18:50
de ce vorbesti prostii?

Patriciu nu ia banii aia , si sunt 2 miliarde de euro, nu 3 de dolari.

E cea mai mare companie privata din Romania ultimilor 15 ani cu 5% din PIB

s-a descurcat, a facut bani, si face din cand in cand si politica, fara a fi 100% de partea nimanui

kerosene
27th August 2007, 19:01
Cel mai mare hot din tara...

Geografu
27th August 2007, 19:06
Dupa parerea o japita care demult ar fi trebuit sa stea la inchisoare si pe viata dupa cat rau i-a facut tarii asteia.Asta ca sa nu mai vorbim de cat a furat si de cat a dus peste hotare....:no:

Balaci
27th August 2007, 19:13
Ce a dus peste hotare?
De ce cel mai mare hot?
Daca ati putea argumenta putin ar fi si mai interesant.:)

Ess
27th August 2007, 19:14
Dupa parerea o japita care demult ar fi trebuit sa stea la inchisoare si pe viata dupa cat rau i-a facut tarii asteia.Asta ca sa nu mai vorbim de cat a furat si de cat a dus peste hotare....:no:

bravo lui!!! daca totul e posibil in tara asta, bravo lui!!!

Utilizator
27th August 2007, 22:29
de fapt ce-a furat Patriciu, ce rau a facut tarii si care-i problema ca a vandut din actiunile Rompetrol?

YoYoyOi
27th August 2007, 22:34
sa fie sanatos :ok: si el si Rompetrolul :D

Balaci
27th August 2007, 22:47
de fapt ce-a furat Patriciu, ce rau a facut tarii si care-i problema ca a vandut din actiunile Rompetrol?

Asta ma intreb si eu. Toti il acuza insa nu prea vin si cu probe si date concrete. Eu unul il respect, mi se pare unul dintre putinii oameni de afaceri romani "plamadit" dupa modelul american.:ok:

realmadrid.com
27th August 2007, 22:55
de ce vorbesti prostii?

Patriciu nu ia banii aia , si sunt 2 miliarde de euro, nu 3 de dolari.

E cea mai mare companie privata din Romania ultimilor 15 ani cu 5% din PIB

s-a descurcat, a facut bani, si face din cand in cand si politica, fara a fi 100% de partea nimanui

Banii aia ii vin lui, Rompetrolu a fost cumparat de el parca, prin 90'-92' :D

Si..ce a furat ?...ca l-au anchetat boschetarii lui basescu non-stop...si n-au gasit nimic :ok:

Geografu
27th August 2007, 23:03
A dus peste hotare bani furati de aici din Romanica noastra batrana si saraca.Rompetrolul a fost vandut de el pentru a acoperi marile sale fraude pe care le-a facut pe teritoriul romanesc.
Si da bravo lui ca oricum nimeni nu face nimic pentru marii hoti in tara asta in schimb daca se gaseste cineva sa fure o paine sau sa nu isi plateasca lumina o luna atunci sunt gata aruncati la puscarie ! :rosu:

realmadrid.com
27th August 2007, 23:05
Daca era sa fi facut ceva, il prindeau ;). big bAse nu-l suporta si dupa cum ai vazut, a facut tot posibilul sa-l prinda, daca n-au avut cu ce, asta e :ok:

Balaci
27th August 2007, 23:14
A dus peste hotare bani furati de aici din Romanica noastra batrana si saraca.Rompetrolul a fost vandut de el pentru a acoperi marile sale fraude pe care le-a facut pe teritoriul romanesc.
Si da bravo lui ca oricum nimeni nu face nimic pentru marii hoti in tara asta in schimb daca se gaseste cineva sa fure o paine sau sa nu isi plateasca lumina o luna atunci sunt gata aruncati la puscarie ! :rosu:


Daca ai putea sa dai si exemple concrete despre "hotiile" lui Patriciu, ar fi si mai bine. Practic nu ai afirmat nimic concret.
Sa nu uitam ca Rompetrol contribuie serios la PIB-ul Romaniei, ceva mai mult decat marmura lui Videanu sau afacerile lui Cocos.
Patriciu a pus pe picioare o afacere profitabia si pentru asta merita respectat:ok:

Geografu
27th August 2007, 23:18
Da dar de la cine a preluat si cu cat afacerea asta profitabila te-ai intrebat ? De unde provin banii din averea fabuloasa a lui Patriciu te-ai intrebat ? Ce profesie are el de are atatia bani ?
Si nu a fost prins deoarece nu s-a vazut sa fie prins fiind mana in mana cu mai-marii puterii centrale de atunci,acum etc.

realmadrid.com
27th August 2007, 23:43
Si acum de ce nu l-au prins ?...nu mai sunt dovezi ?

Daca era ceva, acum nu avea cum sa scape ;)

Balaci
28th August 2007, 00:02
In 1990 Patriciu era arhitect. Probabil avea ceva bani pusi deoparte si multe pile. Insa pana si miliardarii americani prefera sa nu vorbeasca despre primul milion.
Cati afaceristi romani, intreb eu, se pot lauda cu un prim milion imaculat? Conteaza ce s-a facut ulterior: preluarea unui colos ceausist si modernizarea lui (o poveste de succes a tranzitiei). Ulterior, Patriciu nu a putut fi dovedit, in ciuda faptului ca s-a incercat (vezi si interceptarile telefonice ILEGALE coordonate de SRI la ordinul, probabil, al lui Basescu)

Tyler Durden
28th August 2007, 09:31
Balaci, eu chiar am o parere buna despre Patriciu. In primul rand trebuie sa plecam de la premisa ca orice om de afaceri din Romania post-decembrista a furat mai mult sau mai putin(nu vreau sa-i scuz, dar sistemul era atata de slab incat erai nevoit sa faci jonglerii). Acum dupa ce omul a facut bani, mai conteaza si ce face cu ei. Probabil ca ai aflat cat de mult a bagat Patriciu in cultura (cu siguranta ca ai auzit de fundatia ,,Anonimul") si a refuzat sa arunce cu euro in direct la teveu sau sa-i bage in fotbal ca sa castige capital politic. Probabil ca a contat si faptul ca a terminat Arhitectura pe timpul lui Ceasca, atunci cand aceasta facultate era una din cele mai grele. In afara de asta eu il ascult cu mare placere pe acest om care are discursul cel mai capitalist dintre oamenii de afaceri din Romania si care s-a bagat in afaceri din vocatie.

crissis
28th August 2007, 09:39
Daaa Patriciu este curat si neprihanit ca un nou nascut si este un persecutat al actualei puteri :happy:happy:happy

Elphax
28th August 2007, 09:47
da, Patriciu e cel mai mare hot din tara asta - a facut afaceri serioase, a investit in zeci de firme in mai multe tari si plateste taxe la stat cat sa acopere fondul de pensii pt. un an
inseamna ca Ovidiu Vantu, care efectiv a furat banii oamenilor si a devenit mare scula pe bascula fara sa dea nimic inapoi e cel mai mare hot de pe planeta?

crissis
28th August 2007, 10:03
De Basescu ce spui ,de Iliescu , de Nastase ce sa mai spunem sunt toti ca si Patriciu niste afaceristi onesti ,drepti si omenosi.
Patriciu ajutat de PNL si actualul prim-ministru a pus mana pe tot petrolul romanesc ca mai apoi sa-l vanda .
Dar vai cum putem noi vorbi asa urat despre acesti mafioti care sug toata bogatia unei tari si isi bat joc de milioane de romani.

Elphax
28th August 2007, 10:07
esti putin pe langa ...

in caz ca nu stiai, TOT petrolul romanesc a fost dat de catre stat (guvernul PSD) companiei OMV - au cumparat si Petrom (12% din toata economia romaneasca, peste 10% din PIB) plus toate rezervele de petrol din tara pentru nu stiu cate zeci de ani - si parca pretul a fost 1 miliard de euro

Rompetrol are rafinarii si benzinarii (aproape toate noi) si proceseaza petrol adus de la Marea Caspica, nu din Romania - nici nu ar putea face altfel , pentru ca petrolul e de alt tip si deci si tehnologia e diferita

Plus ca Rompetrol, companie privata, mult mai mica decat Petrom, s-a vandul la un pret dublu, si fara rezervele nationale de petrol ...

crissis
28th August 2007, 10:10
Basescu a vandut flota si a ajuns presedinte, Patriciu a vandut petrolul romanesc si sigur il vom vedea candidat la presidentie la urmatoarele alegeri.
Care fura mai mult ajunge presedinte.

dianac
28th August 2007, 12:55
l-am vazut si eu aseara pe Patriciu la emisiunea lui Turcescu, daca va reusi sa faca ceea ce si-a propus, e mare

Invitat în emisiunea "100%", Dinu Patriciu, omul de afaceri care a vândut 75% din acțiunile The Rompetrol Group NV pentru 2,7 miliarde de dolari, a făcut mai multe declarații.

"Nu mă interesează dacă sunt cel mai bogat om din România. Cred că am rămas același și sunt tot președintele director general al Rompetrol, nu am renunțat la controlul managerial al companiei. Sunt anumite decizii care nu se pot lua fără acordul meu", a declarat Dinu Patriciu, la începutul emisiunii de luni seara, la Realitatea Tv.

"M-a interesat să construiesc, nu e nimic romanțat în asta. Această afacere creează o alternativă de aprovizionare energetică nu numai a României, ci a întregii Europe", a mai declarat Dinu Patriciu.

"Controlul managerial îl voi avea în continuare, aceasta companie a fost fondată de un grup de români și va rămâne românească. Aveam două variante de a nu-mi lua un partener, de a-mi lua un partener fără mare putere financiară și de a-mi lua un partener strategic. Resursele de care va beneficia compania o va transforma într-una din cele mai mari companii de petrol și gaze nu numai din regiune, ci din Europa", a mai spus președintele director general Rompetrol.

Această tranzacție este rezultatul unei licitații private organizată de Morgan & Stanley. În ultima fază am negociat cu un fond de investiții și această companie din Kazahstan. "Tranzacția asigură independența energetică a României care nu își poate asigura propria producție", a mai spus Dinu Patriciu.

"Întotdeauna afacerile cu petrol s-au legat de politică. Accesul la reusursele energetice este cel mai important pentru o comunitate, o corporație", a spus Dinu Patriciu.

"Dacă nu apărea hărțuiala cu justiția, aș fi avut mai mult timp și aș fi făcut mai mult. Probabil că în următorii doi ani Rompetrol ar putea crește de trei ori. În mare parte banii mei vor veni în România sub formă de investiții. Eu cred în capacitatea României de a deveni lider regional", a declarat Patriciu.

În același timp, președintele director general al Rompterol se gândește la mecenat: "Aș vrea să dau înapoi societății o parte din ceea ce mi-a oferit. Fundația Dinu Patriciu o voi capitaliza cu 100 de milioane de dolari care va oferi burse în străinătate pentru masteranzi".

http://www.realitatea.net/84261_Patriciu--Intotdeauna-afacerile-cu-petrol-s-au-legat-de-politica-.html# sunt si filmulete din timpul emisiunii

NORGEMAN
28th August 2007, 21:48
sa ma ... pe Patriciu! asta nu e roman!

miril
29th August 2007, 10:21
Da dar de la cine a preluat si cu cat afacerea asta profitabila te-ai intrebat ? De unde provin banii din averea fabuloasa a lui Patriciu te-ai intrebat ? Ce profesie are el de are atatia bani ?
Si nu a fost prins deoarece nu s-a vazut sa fie prins fiind mana in mana cu mai-marii puterii centrale de atunci,acum etc.

Asta i se potriveste mai degraba lui Becali. Patriciu este un om de afaceri care, pastrand proportiile, a dovedit ca se poate face inteligent afaceri si-n Romania, ma rog cu rezervele de rigoare, doar traim in Romania, dovedind nu numai spirit speculativ, tip Becali, dar si unul intreprinzator, dovada ca firmele patronate de el se vor implica serios in piata eneregetica in Europa, de acum incolo. Raportul intre capitalul facut prin activitati neoneroase si cel facut prin inteligenta omului de afaceri, este in cazul lui subunitar, in opinia mea, lucru care nu se poate spune despre "afaceristi" gen Becali. Basescu a primit o palma bine meritata din partea lui Patriciu, ma refer, nu in cele din urma, si la implicatiile de ordin politic, adica la un potential Nabucco al titeiului. Ce latra iresponsabil Basescu prin massmedia, iata ca Patriciu o face concret, responsabil.

miril
29th August 2007, 10:24
sa ma ... pe Patriciu! asta nu e roman!

Adica? Sa nu-mi raspunzi cu "Noi nu ne vindem tara", sper.

Gica Chioru
29th August 2007, 11:45
Patriciu a dat o mare lovitura. Tuturor. Tranzactia este fenomenala si ne scoate pur si simplu din statutul de Tara din randul 3-4 in Europa. Cred ca Basescu trebuie sa-si revizuiasca aliantele si sa faca pace cu Patriciu, daca n-a facut-o deja. Afacerea asta are si binecuvantarea lui, cred, de altfel, ca asta a fost si rostul furioasei campanii antirusesti pe care o duce de trei ani de zile.

Elphax
29th August 2007, 12:03
nu stiu cat de antiruseasca e toata afacerea asta, avand in vedere ca Kazahstanul e partener cu Gazprom, dar cu banii veniti din tranzactie va face o serie de investitii - si e clar ca toate companiile pe care le-a condus sunt moderne, la standardele UE - si cu o politica buna fata de mediu, deci e bine pt. tara

ca sa nu mai spunem ca Rompetrolul va creste si toate companiile partenere din tara vor beneficia de asta, chiar economia la un nivel global

si sa fim seriosi, ce conteaza ca omul are 500 milioane de euro sau 2 miliarde - pt romanul de rand nu e asa important ...

NORGEMAN
29th August 2007, 13:32
Adica? Sa nu-mi raspunzi cu "Noi nu ne vindem tara", sper.

Nu, parerea mea ca el si toti cei care s-au invartit in jurul petrolului nostru si-au batut joc de milioane de romani prin actiunile lor! In loc sa profite de petrolul ce ne-a mai ramas in interes national, unii s-au gandit numai sa fure mai mult din ceva ce nu este al lor.

Bumbescu
2nd September 2007, 13:53
In 1990 Patriciu era arhitect. Probabil avea ceva bani pusi deoparte si multe pile. Insa pana si miliardarii americani prefera sa nu vorbeasca despre primul milion.
Cati afaceristi romani, intreb eu, se pot lauda cu un prim milion imaculat? Conteaza ce s-a facut ulterior: preluarea unui colos ceausist si modernizarea lui (o poveste de succes a tranzitiei). Ulterior, Patriciu nu a putut fi dovedit, in ciuda faptului ca s-a incercat (vezi si interceptarile telefonice ILEGALE coordonate de SRI la ordinul, probabil, al lui Basescu)


Da, Patriciu era arhitect, insa un arhitect ceva mai "special" si cu niste relatii f speciale.
Patriciu avea o "fabrica" de meditatii pentru admiterea la arhitectura, 90% din cei care dadeau la arhitectura din Bucuresti si din orasele apropiate faceau meditatii cu el. Avea o casa cu multe camere, cu zeci de elevi aspiranti la arhitectura , cu alti profesori pe post de ajutatori, el nu petrecea mai mult de 10-20 de minute cu un grup de elevi in cursul unei sedinte de 3,4 ore.

Trebuie precizat ca in perioada respectiva era destul de greu sa dai meditatii, profesorii erau vanati, vecinii invidioasi "ciripeau" imediat numai din ura si din dorinta de a-ti face rau.
Dezvoltarea unei asemenea industrii de meditatii ca cea dezvoltata de Patriciu inainte de 90 nu se putea face fara acordul securitatii.
Nu stiu daca asta insemna neaparat si vreun act ceva semnat de Patriciu cu securitatea sau era vorba doar de o tolerare ciudata, cert este ca toata povestea este extrem de dubioasa.........mai ales daca mai punem la socoteala si proiectele pe care Patriciu le-a avut in zona araba inainte de 90.
Personal cred ca a fost ******** sau ca a avut un pact cu securitatea, insa este adevarat ca pana acum nimic nu a iesit la iveala.

Pe de alta parte nu pot sa nu recunosc ca e totusi un tip de o calitate intelectuala destul de mare, o prezenta absolut remarcabila, un tip destept si charismatic.
Este un personaj controversat ata in politica cat si in afaceri.
In politica a fost membru marcant PNL inca de la inceput, a divizat Pnl-ul, celebra aripa tanara, impreuna cu Tariceanu si in prezent se spune ca are o mare influenta aspra premierului.
Din nou e o parere personala, eu cred ca este adevarat, Tariceanu a fost si este f mult influentat de Patriciu. Patriciu este peste Traiceanu din absolut toate punctele de vedere, intelectual, financiar, relatii interne si externe si intotdeauna au format un "cuplu", intotdeauna Tariceanu a lasat impresia omului din planul secund, a servantului.
In clipa de fata asistam probabil la o disputa intre Basescu si Patriciu, doua personaje total diferite, un oligarh(Patriciu) si un "golan ajuns", la randul lui reprezentantul unor alte grupuri de interese, ceva mai mitocanesti si mai fara staif(Cocos, udrea, videanu).

Revenind la Patriciu omul de afaceri, si aici planeaza dubii, privatizarea Petromidiei a fost f ciudata si inca nu au iesit toate dedesubturile la iveala.
A fost un mani****tor al bursei si s-a folosit de bursa pentru plata de comisioane uriase. Ma refer la celebra relistare a Rompetrolului de acum doi ani, cand a aruncat la vanzare un pachet urias la un pret ridicol.

Vanzarea celor 75% din actiuni firmei din Kazahstan a avut de asemenea elemente ciudate, insa a fost probabil o miscare desteapta si ceea ce este mai important o miscare benefica pentru tara noastra.
A permis unei firme uriase din Kazahstan intrarea pe piata Europei de Vest(Rompetrol e prezenta chiar si-n Franta), ceea ce poate aduce contraservicii uriase Romaniei din partea unuia dintre cei mai bogati noi aliati ai Statelor Unite si totodata unul din cele mai bogate state in resurse naturale, Kazahstanul.
E posibil ca la un asemenea nivel Patriciu sa nu fie decat un simplu pion, un executant, e posibil sa fie servicii secrete implicate in toata povestea asta cu vanzarea.

Una peste alta cred ca adevarul despre Patriciu nu va fi cunoscut prea curand si ca va ramane multa vreme un personaj controversat.
Ma bucura insa ca l-a detronat pe Tiriac, ca roman ma "simt" mai bine cu Patriciu pe post de "cel mai mare om de afaceri roman" decat cu sinistrul personaj Tiriac, un oribil beneficiar al tuturor sistemelor politice(incepand cu Ceausescu).

Herc_Reloaded
6th September 2007, 08:56
1. Povestea Petromidia nu s-a terminat. Sa nu uitam ca modul cum a cumparat Patriciu rafinaria (utilizand banii dintr-o creanta a statului roman). Ori daca privatizarea initiala cade, va cadea si tranzactia cu kazahii.

2. Dpdv personal, poate Patriciu a facuty o afacere buna. Va simtiti insa in siguranta ca cera mai mare rafinarie a tarii a incaput pe mainile unei firme de stat dintr-o tara in care presedintele isi asasineaza oponentii, iar familia lui conduce tara ca pe o gubernie?

3. Sa vedem ce va spune UE despre aceasta tranzactie. Poate ca tot ei ne vor salva dintr-o situatie delicata (adica nu vor aviza tranzactia)

4. Noi romanii confundam smecheria cu capacitatea intelectuala. Faptul ca il duce capul la metode de mani****re a bursei si furt din buigetul statului nu-l face pe Patriciu un intelectual rasat. Poate un infractor rasat. Sesizati diferenta?

5. Poate Basescu a furat navele (sau nu). El a fost intr-un proces, si s-a dovedit ca nu a facut nimic ilegal. Vinovatii au fost condamnati (poate nu suficient, asta-i alta poveste). Patriciu incearca cu DISPERARE sa nu se ajunga la proces.

6. Dinu Patriciu si sleahta din PSD si PNL care-i apara interesele (el fiind un apropiat prieten al multor personaje din cele doua grupuri de interese politice) reprezinta esenta raului in politica romaneasca. Daca nu constientizati asta.....

miril
8th September 2007, 10:37
Herc, argumente...de partid! Sa fim seriosi! Iti voi replica in detaliu dupa weekend.

Romeo
11th September 2007, 17:28
A dus peste hotare bani furati de aici din Romanica noastra batrana si saraca.Rompetrolul a fost vandut de el pentru a acoperi marile sale fraude pe care le-a facut pe teritoriul romanesc.
Si da bravo lui ca oricum nimeni nu face nimic pentru marii hoti in tara asta in schimb daca se gaseste cineva sa fure o paine sau sa nu isi plateasca lumina o luna atunci sunt gata aruncati la puscarie ! :rosu:

asta este politica romaneasca, tot ce a fost dupa 1990 au fost acuzatii unul impotriva altuia. Nimeni nu a spus: astea sunt probele, bagati-l la zdup. Sunt acuzatii nesustinute de probe. La fel era si acum 100 de ani, pe vremea lui Caragiale.
Efectul acestui tip de politica este dezastruos. Ne urâm intre noi, ne urâm politicienii, cum vrea unul sa faca ceva, altii ii sar in cap, nu vrea nimeni sa inteleaga altceva decat ii inoculeaza un politician sau altul, de fapt ilustrarea clar a celebrei "sa moara si capra vecinului, sau sa moara vecinul ca poate ii iau eu capra". Tara noastra este una din cele mai mizerabile din UE si noi consumam putinii bani existenti pe prostii.
Pentru mine Patriciu este cel mai simpatic PNL-ist (restul: Orban, Tariceanu, Nicolaescu sunt niste ingamfati, aroganti, Melescanu un batran fara nerv in el).
Rompetrol nu a fost mosia lui personala (cum nici Connex nu a fost mosia lui Copo) si daca acestea au alti proprietari, asta nu inseamna ca Patrici sau Popo sunt cei mai bogati. Apoi ei sunt oameni de afacere, nu pun acesti bani intr-un cont la banca si traiesc apoi 100 de ani din acest tun.
Vanzarea Rompetrol este deformata in sensul in care presa vrea (de fapt multi doresc si ei o felie din acesti bani). In realitate el a obtinut un pret bun pe o companie, dar va folosi acesti bani in alte investitii. Pacat ca o parte din acestia se vor duce in mizerabilele campanii electorale

Herc_Reloaded
13th September 2007, 15:21
Herc, argumente...de partid! Sa fim seriosi! Iti voi replica in detaliu dupa weekend.

Lasa-l incolo de Patriciu. Nu merita sa ne mai stricam vremea cu el.