PDA

View Full Version : Campionatul european masculin de baschet (Spania, 3-16 septembrie 2007)



georg40
27th August 2007, 17:54
Intre 3-16 septembrie 2007 , Spania gazduieste campionatul european de baschet masculin la care participa 16 echipe.
Va invit sa participati la discutiile prilejuite de acest eveniment de prim rang.

georg40
27th August 2007, 18:05
Grupa A

03.09. 18:00 Serbia -:- Rusia
03.09. 20:30 Calificant -:- Grecia
04.09. 18:00 Rusia -:- Calificant
04.09. 20:30 Grecia -:- Serbia
05.09. 18:00 Calificant -:- Serbia
05.09. 20:30 Rusia -:- Grecia

Grupa B

03.09. 19:00 Letonia -:- Croatia
03.09. 21:30 Portugalia -:- Spania
04.09. 19:00 Croatia -:- Portugalia
04.09. 21:30 Spania -:- Letonia
05.09. 19:00 Portugalia -:- Letonia
05.09. 21:30 Croatia -:- Spania

Grupa C

03.09. 18:00 Germania -:- Cehia
03.09. 20:30 Turcia -:- Lituania
04.09. 18:00 Lituania -:- Cehia
04.09. 20:30 Germania -:- Turcia
05.09. 18:00 Germania -:- Lituania
05.09. 20:30 Cehia -:- Turcia

Grupa D

03.09. 19:00 Polonia -:- Franta
03.09. 21:30 Italia -:- Slovenia
04.09. 19:00 Franta -:- Italia
04.09. 21:30 Slovenia -:- Polonia
05.09. 19:00 Slovenia -:- Franta
05.09. 21:30 Polonia -:- Italia

Toate orele corespund MEZ (ora europei centrale).

georg40
27th August 2007, 18:23
Sferturi de finala:

13.09. 19:00
13.09. 21:30
14.09. 19:00
14.09. 21:30

Semifinale:

15.09. 19:00
15.09. 21:30

Finala :

16.09. 21:30
(In aceeasi zi vor avea loc partidele pentru locurile 3-4, 5-6 si 7-8).

georg40
27th August 2007, 18:29
In cadrul pregatirilor sale, echipa Germaniei a participat la Super-Cupa care a mai reunit formatiile Rusiei, Italiei si Portugaliei.
Echipa gazda a dispus de Portugalia(69-51) si Rusia(66-65) dar a pierdut intalnirea cu Italia (60-69) si cu aceasta si sansa la primul loc.
Turneul a revenit Rusiei care in prima etapa a invins Italia cu 77-59. Pe locul doi Germania , iar pe patru Portugalia.

georg40
27th August 2007, 18:35
Antrenorul Dirk Bauermann a defintivat lotul german: Mithat Demirel, Patrick Femerling, Robert Garrett, Demond Greene, Guido Grünheid, Steffen Hamann, Johannes Herber, Jan-Hendrik Jagla, Dirk Nowitzki, Ademola Okulaja, Pascal Roller, Sven Schultze.

georg40
27th August 2007, 18:37
Intr-o declaratie data presei, superstarul german, Dirk Nowitzki a afirmat ca echipa sa va lupta pentru o medalie, dar sansele la castigarea titlului le au inainte de toate tara gazda, Spania si respectiv Grecia, pe care le vede in finala.

georg40
28th August 2007, 18:46
Echipa Germaniei se afla deja la Palma de Mallorca unde isi va sustine partidele din grupa. In cadrul pregatirilor ea va disputa azi un meci test in compania formatiei gazda, Spania. Partida va fi transmisa in direct de DSF de la ora 22,15.

MT
28th August 2007, 20:36
Baschet minut cu minut :D

Bag si eu:

Echipa Germaniei a ajuns la hotel. Trei jucatori saluta receptionerul, sapte trec pe langa el iar restul delegatiei germane se indreapta spre lift. Se pare ca Nowitzky apasa butonul..da!..si usile cabinei se deschid. Se pare ca intr-adevar delegatia germana se indreapta spre camerele proprii.

Va vom tine la curent in continuare cu impresiile femeilor de serviciu (romance) de la hotel referitor la modul cum isi lasa prosoapele echipierii germani dupa dus respectiv raspunsul la marea dilema care framanta iubitorii baschetului din intreaga Europa: Colacul la WC: lasat sau ridicat in timpul mictiunii???
Georg40, no offense ;)

georg40
28th August 2007, 22:29
Nu sunt lipsit de simtul umorului, te poti convinge, dar ai uitat sa mentionezi pasajele unde ar fi trebuit sa rad.
Asa ca nu-mi ramane decat sa consemnaez cu tristete ca sportul, baschetul in speta nu-i intereseaza chiar pe toti cei care viziteaza aceasta sectiune a forumului.

Daca colegul-moderator raptor m-ar fi avizat nici n-as fi calcat pe aici. Scuze.

Razvan P
3rd September 2007, 10:38
se transmit in Romania meciurile din CE ?

ps. am aflat ca sport.ro parca ,,,

:) eu centrez , eu dau cu capul (referitor la intrebarea si raspunsul meu)

Gontel
3rd September 2007, 12:34
Da, sport.ro le transmite. Diseara avem Serbia-Rusia si Turcia-Lituania.

Geografu
3rd September 2007, 18:27
Il voi urmari cu drag si mare interes ca si editiile trecute.De abia astept si Forzza Grecia ! :yes:

Radu
3rd September 2007, 20:25
A inceput primul meci...Serbia-Rusia 13-21 dupa primul sfert!:ok:

Radu
3rd September 2007, 20:52
Dupa al doilea sfert Rusia conduce Serbia cu 38-30!:ok:

r0bby
3rd September 2007, 20:52
Comentatorul strica totul.




Edit:E praf,greseala dupa greaseala.

Radu
3rd September 2007, 21:04
Comentatorul strica totul.




Edit:E praf,greseala dupa greaseala.
cam asa ceva...traim in ROMANIA!:(

Lover
3rd September 2007, 22:29
robby, asa e in orice sport in romania... si la fotbal, si la baschet si mai ales la tenis...

ce se intampla cu croatia ? :thinkso: vad ca isi revine cat de cat, 53-50 pt letoni.

francezii, mai mica diferenta decat ma asteptam...

si din nou, sport.ro prefera un meci amarat de fotbal in locul basketului... ar trebui sa avem si noi o televiziune unde sa bage doar baschet :yes:

r0bby
3rd September 2007, 22:39
ar trebui sa avem si noi o televiziune unde sa bage doar baschet
In Romania..never.

La noi mai intai ar trebui o televiziune sa transmita NBA-ul.

Black Mamba
3rd September 2007, 22:50
Cine a fost aLbitru in meciul Serbia-Rusia? Nimeni altul decat... Stelian Banicaaaaaa!

Forza Asesoft!!!1111111 :D

nubian
4th September 2007, 22:49
Franta-Italia 69-62
N-am mai vazut un meci intre echipe europene atat de spectaculos.
Tony Parker senzational...

Lover
5th September 2007, 00:34
cat de tampiti pot sa fie... grecia - serbia se joaca acuma, si ei dau inregistrare, cu vreo 10-15 min in urma ( 6-7 min timp efectiv )


frumos meci intre Franta si Italia... un meci excelent al lui Parker, mai mult de jumatate din punctele francezilor :limba:

Germania -Turcia 79-49... incredibil, ce meci prost al lui Okur :no:

fodo
5th September 2007, 00:55
in meciul grecia-serbia mi-am dat seama ca defapt banica stelian nu este partinitor ci numai un arbitru PROST sau cum mai spun altii slab.....

BAK
5th September 2007, 05:28
sper ca nemtii sa castige anul asta.e greu, dar nu imposibil. sunt convins ca un succes la europene ii va da "aripi" lui dirk , si cine stie, poate isi va reveni dupa socul de sezonul trecut....

Irimus
5th September 2007, 12:34
nemtii nu au cum sa castige.in afara de dirk sunt praf..matura franta sau spania pe jos cu ei.

Geografu
5th September 2007, 12:55
Pana acum mi-a placut mult Franta cu al ei Tony Parker ! Dar si Grecia,Letonia si Spania se misca bine.Sa asteptam insa derularea evenimentelor ! :ok:

nubian
5th September 2007, 19:58
nemtii nu au cum sa castige.in afara de dirk sunt praf..matura franta sau spania pe jos cu ei.

dar stim cu totii cat de grozav e dirk in jocurile decisive, e capabil sa duca toata echipa in spinare... ...spre dezastru :yes:

BAK
5th September 2007, 22:31
dirk a jucat tot timpul bine pentru nationala germaniei....

tudor89
6th September 2007, 11:07
a jucat bine dar din pacate, daca nu joaca el nu este nimeni care sa castige meciu. E destul sa nu dea intr-un meci 35 de puncte doar 18(de exemplu:P) si echipa a pierdut.

Lover
6th September 2007, 17:16
nu`i mai suport pe astia de la sport.ro ... maine nu vedem meciurile, pentru ca ei dau special cu hagi, wrestling , stiri si un rahat de amical :no:
meciurile le dau inregistrate de la 1 la 7 dimineatza...dracu` sta atat sa le vada :headbang:

n`au putut altii sa ia campionatul asta? mai bine il dadea telesport...sau oricine altcineva

dumy84
7th September 2007, 17:25
Baschet minut cu minut :D

Bag si eu:

Echipa Germaniei a ajuns la hotel. Trei jucatori saluta receptionerul, sapte trec pe langa el iar restul delegatiei germane se indreapta spre lift. Se pare ca Nowitzky apasa butonul..da!..si usile cabinei se deschid. Se pare ca intr-adevar delegatia germana se indreapta spre camerele proprii.

Va vom tine la curent in continuare cu impresiile femeilor de serviciu (romance) de la hotel referitor la modul cum isi lasa prosoapele echipierii germani dupa dus respectiv raspunsul la marea dilema care framanta iubitorii baschetului din intreaga Europa: Colacul la WC: lasat sau ridicat in timpul mictiunii???
Georg40, no offense ;)

Amice, in paranteza fie spus, nu inteleg demersul tau...Ai vrut sa faci o gluma si nu te pricepi? Incearca la bancuri.ro.... Scrie si tu amanunte despre o echipa sau despre un jucator si nu ne suparam...macar de ai face-o. Am inchis paranteza.

Altfel, astazi debuteaza a doua faza a turneului final, cele 12 echipe ramase in competitie fiind impartite in doua grupe, primele patru calificandu-se in sferturi.

Grupa E:
1. Russia 2/0 4
2. Croatia 2/0 4
3. Spain 1/1 3
4. Greece 1/1 3
5. Israel 0/2 2
6. Portugal 0/2 2

Grupa F:
1. Lithuania 2/0 4
2. Slovenia 2/0 4
3. Germany 1/1 3
4. France 1/1 3
5. Italy 0/2 2
6. Turkey 0/2 2

georg40
7th September 2007, 18:03
Amice, in paranteza fie spus, nu inteleg demersul tau...Ai vrut sa faci o gluma si nu te pricepi? Incearca la bancuri.ro.... Scrie si tu amanunte despre o echipa sau despre un jucator si nu ne suparam...macar de ai face-o. Am inchis paranteza.

Altfel, astazi debuteaza a doua faza a turneului final, cele 12 echipe ramase in competitie fiind impartite in doua grupe, primele patru calificandu-se in sferturi.

Grupa E:
1. Russia 2/0 4
2. Croatia 2/0 4
3. Spain 1/1 3
4. Greece 1/1 3
5. Israel 0/2 2
6. Portugal 0/2 2

Grupa F:
1. Lithuania 2/0 4
2. Slovenia 2/0 4
3. Germany 1/1 3
4. France 1/1 3
5. Italy 0/2 2
6. Turkey 0/2 2

Sincer sa fiu, ma asteptam la o reactie si din partea moderatorilor (raptor si gabriel) acestei discipline. Vine cineva , deschide un thread de actualitate cu cele mai bune intentii si apare un...nimeni care face misto, si apoi dispare tot atat de enigmatic cum a aparut. Asemenea specimene otravesc atmosfera si fac un deserviciu forumului. Daca vrea distractie se poate duce la circ sau la menajerie. De asta nici n-am mai dat pe aici. Nu are rost. Salut !

iuli
7th September 2007, 19:01
nu`i mai suport pe astia de la sport.ro ... maine nu vedem meciurile, pentru ca ei dau special cu hagi, wrestling , stiri si un rahat de amical :no:
meciurile le dau inregistrate de la 1 la 7 dimineatza...dracu` sta atat sa le vada :headbang:

n`au putut altii sa ia campionatul asta? mai bine il dadea telesport...sau oricine altcineva

E Spania-Grecia live la 22:30


Amice, in paranteza fie spus, nu inteleg demersul tau...Ai vrut sa faci o gluma si nu te pricepi? Incearca la bancuri.ro.... Scrie si tu amanunte despre o echipa sau despre un jucator si nu ne suparam...macar de ai face-o. Am inchis paranteza.

Totusi, i-a iesit destul de bine aceasta glumitza, pentru cei care au inteles-o...

georg, no offence...

Lover
7th September 2007, 20:13
vad ca acuma e spania-grecia trecut...
ieri era trecut la ora aia Wrestling, vedetele...

Rusia - Portugalia 78-65

nubian
9th September 2007, 02:32
France 78 - 66 Germany
Italy 74 - 79 Lithuania
Turkey 51 - 66 Slovenia

BAK
9th September 2007, 03:13
Amice, in paranteza fie spus, nu inteleg demersul tau...Ai vrut sa faci o gluma si nu te pricepi? Incearca la bancuri.ro.... Scrie si tu amanunte despre o echipa sau despre un jucator si nu ne suparam...macar de ai face-o. Am inchis paranteza.




Sincer sa fiu, ma asteptam la o reactie si din partea moderatorilor (raptor si gabriel) acestei discipline. Vine cineva , deschide un thread de actualitate cu cele mai bune intentii si apare un...nimeni care face misto, si apoi dispare tot atat de enigmatic cum a aparut. Asemenea specimene otravesc atmosfera si fac un deserviciu forumului. Daca vrea distractie se poate duce la circ sau la menajerie. De asta nici n-am mai dat pe aici. Nu are rost. Salut !

:happy:happy:happy da sensibili mai sunteti...ce va smiorcaiti asa, de parca aveti trei ani si cineva v-a furat acadeaua....gluma a fost subtila si nu a jignit pe nimeni....chiar asa acum, fara nici un pic de simt al umorului

Black Mamba
9th September 2007, 19:20
MADRID, Spain (AP) -- Serbia center Darko Milicic was fined nearly $14,000 on Friday for unleashing a profanity-laced tirade at referees following a defeat at the European basketball championship.

Milicic, who signed with the Memphis Grizzlies this offseason, made the comments -- directed at match officials Fabio Facchini, Virginijus Dovidavicius and Stelian Banica -- following Serbia's 68-67 loss to Greece on Tuesday.

Cum de indrazneste asta sa se lege de Banica ?!????? :mda::D

Lover
9th September 2007, 21:33
Cum de indrazneste asta sa se lege de Banica ?!????? :mda::D

ai vazut meciul? banica ala parca`i grec...asa arbitreaza. au tras arbitrii de greci tot meciul... si nu doar el...

Black Mamba
10th September 2007, 11:16
Tonul meu era la misto.

Citeste sectiunea de baschet intern si o sa vezi de ce.

Razvan P
10th September 2007, 16:28
ai vazut meciul? banica ala parca`i grec...asa arbitreaza. au tras arbitrii de greci tot meciul... si nu doar el...

as zice ca mai degraba ploiestean grec :happy

MT
10th September 2007, 20:54
:rolleyes:
Ma intorc din concediu si ma gasesc citat. Nu e cazul de polemici, ma bucur doar ca in sectiunea baschet forumistii de aici sunt mai inteligenti decat ai lor, ca sa parafrazez un saptamanal de moravuri grele. :D

Inchizand paranteza, cu durere in suflet am urmarit tragicul deces (al catelea oare consecutiv?) al unei nationale sarbe. Asta e, I'll bet on Slovenija for now on. :D
Si fiind in Italia, am aflat zilnic ca azzurri sunt o echipa excelenta. Cel putin in ziare. :D
Iar ca pronostic final, Spania.

Lover
10th September 2007, 21:52
daca nu l`ar avea francezii pe parker, ar lua bataie de la orice echipa de la campionatul asta european.
in 3-4 minute cat a lipsit de pe teren, pur si simplu nu faceau NIMIC ... ZERO :no: pacat ca nici el nu joaca nu stiu ce azi, mai ales cu apararea asta a lituanienilor .
sper sa se mai echilibreze meciul, cat de cat...

iuli
11th September 2007, 01:57
parca azi au jucat mai bine fara el decat cu el in echipa :)

Lover
11th September 2007, 02:19
neah, in perioada aia la inceputul sfertului 2 , cand au jucat fara el...a fost dezastru... de la 19-20, la 38-22 ( a intrat si el la un moment dat, nu stiu exact la ce scor... )
ma rog, oricum n`a avut o zi buna deloc... o fi fost el slab, dar cand intra sangare in locul lui...era dezastru. Pietrus a fost singurul care`a jucat bine :no:
Lituanienii au echipa foarte buna, se apara bine, si cu Jasikevicius acolo... la ce pase da :rolleyes:




Nu pot sa nu rad de meciul facut de nemtzi... pff, umilinta totala ! Nici nu l`a mai bagat antrenorul pe Dirk pe final, pur si simplu nu avea rost... si fara el au dat doar 5 puncte parca, intr`un sfert... slovenii jucat cu echipa a 2-a in ultimele minute.

Gabriel
13th September 2007, 21:21
frumos primu sfert al primului sfert de finala :D Franta s-a ridicat la nivelul Rusiei, dar nu cred ca rezista pana la sfarsit.

MT
13th September 2007, 23:10
S-au inecat ca francezii la mal. Si chiar pareau capabili sa treaca de ivani.
Asta e; sunt curios insa de la 22.30 cat timp va rezista Germania sub 10 puncte diferenta :D

Gontel
14th September 2007, 10:00
Daca ar fi marcat atunci cele 2 libere Diaw ar fi egalat scorul si totul ar fi fost posibil in acel final, dar sunt prea multi de "daca ar fi" care nu isi au rostul si cred ca rusii s-au calificat meritat in semifinale.
Pronostic pt diseara: Lituania si Grecia.

r0bby
14th September 2007, 12:39
Cum ma asteptam,Germania a fost calcata de Spania in picioare.As vrea sa il vad pe Rudy Fernandez in NBA.

MT
14th September 2007, 14:41
Deseara: Lituania si Slovenija :D. Desi ar fi o mica (mare) bomba necalificarea grecilor in semi.

Geografu
14th September 2007, 22:55
Mare victorie a avut Lituania azi.Bravo lor desi croatii au jucat si ei binisor ! ;)

Lover
14th September 2007, 23:00
slab meci... multe ratari... nu mi`a placut deloc :no: abia asteptam sa se termine :headbang:

misterjinx
14th September 2007, 23:24
Cum ma asteptam,Germania a fost calcata de Spania in picioare.As vrea sa il vad pe Rudy Fernandez in NBA.

si mie imi place cum joaca rudy fernandez. are stilul acela care da bine peste ocean :P

MT
15th September 2007, 01:13
Asta e deja de povestit peste ani. Sa reusesti sa-ti distrugi un avantaj atat de consistent in cateva minute si alea sa fie fix ultimele... :D
Bravo Hellas, pentru vointa si spiritul de lupta de la final. Slovenia...asta e, altadata.

misterjinx
15th September 2007, 01:16
am vazut si eu finalul. super tare revenirea grecilor. slovenii nu au stiut sa-si conserve avantajul care era destul de consistent si asta i-a costat. oricum, foarte frumos finalul ;)

Lover
15th September 2007, 01:27
sa mor aici, daca o echipa de pushti din Zalau ar fi pierdut meciul ala... ( adica in ultimele 2 min 40 sec, cand aveau 12 puncte avans )...

cu cateva minute inainte de final, am venit la calculator ca am zis ca-i gata... si aveam ceva de facut. vine taicami`o la mine si`mi zice : " 62-61 si posesia la greci " :ras-plans: am ramas socat...

iuli
15th September 2007, 01:33
au fost 16 puncte, 58-42 si s-au dus dracu`...

Lover
15th September 2007, 01:36
pacat...au muncit 38 de minute , si au pierdut tot in 2 minute ...

nu`mi place echipa greciei... joaca uraaat :mda:

mi`a placut Dragic de la sloveni...

r0bby
15th September 2007, 11:26
Astazi sunt semifinalele pe sport.ro,la ora 20:00 prima si la 22:30 a doua.

BAK
15th September 2007, 13:07
nu`mi place echipa greciei... joaca uraaat :mda:



heheheh:happynu credeam ca aud asta de la un fan san antonio....traiasca spectacolul:happy

vasi
15th September 2007, 13:38
Stai linistit, nici mie nu-mi place
So, it's already two of us
Oricum, la cum merge Eurobasket 2007, Spania nu are cum sa piarda. Joaca bine, si cand nu le merge, sunt putin, dar destul, ajutati
Asta e... joaca acasa, nu au voie sa dezamageasca
Totusi, as fi curios cum ar fi daca Pau s-ar accidenta in seara asta. Nu i-o doresc, dar as vrea sa revad spiritul ala 100% de echipa al lor din finala mondiala
PS: Sper sa nu ajunga in final Spania! Greu de crezut, dar speranta moare ultima... dar tot moare

iuli
15th September 2007, 14:10
Azi bat la peste 20 de puncte si in finala la peste 10...si cu asta basta...astia daca mai faceau o echipa ajungeau in semifinale ce naibii....

MT
15th September 2007, 17:59
Stai linistit, nici mie nu-mi place
So, it's already two of us
Count me in, we are three now.

Nu neg "spiritul de lupta", "sacrificiul", "daruirea de care dau dovada" si alte adjective lemnoase dar intr-adevar Hellas nu joaca estetic.
Banuiesc insa ca deseara li se infunda.
Iar in cealalta semifinala votez cu lituanienii.

Dumars
15th September 2007, 20:09
Count me in, we are three now.

Nu neg "spiritul de lupta", "sacrificiul", "daruirea de care dau dovada" si alte adjective lemnoase dar intr-adevar Hellas nu joaca estetic.
Banuiesc insa ca deseara li se infunda.
Iar in cealalta semifinala votez cu lituanienii.

Ca sa nu fie "Four in a row", eu ma declar fan al Greciei. Desi nu credeam ca au vreo sansa in fata Sloveniei mi-a facut o deosebita placere victoria. Mi-a adus aminte de victoria in fata Frantei de acum doi ani cu cosul de 3 al lui Diamantidis.

Intr-adevar nu joaca estetic, dar stiu o nationala care joaca deosebit de estetic, dar la Mondiale a cam plecat cu coada intre picioare.

Din punctul meu de vedere conteaza victoria si nu un alley oop spectaculos dar echipa pierde.

Cu siguranta azi nu mai au nici o sansa, dar sa nu uitam ca de la greci lipsesc Antonis Fotsis si Sofocles Shortsianitis.

Black Mamba
15th September 2007, 22:58
Ce m-ar fi bucurat o victorie a Greciei, spaniolii imi sunt foarte antipatici. :(

Poate imi va face o surpriza placuta Lituania maine. :)

Gabriel
15th September 2007, 23:07
Frumos meci a fost. Si eu tot cu Grecia am tinut. De la o vreme basketul european imi place mai mult decat cel din NBA. Parca e asa...mai curat.

BAK
15th September 2007, 23:35
heheheeh........probabil ca nu sunt asa de multi negri, sa murdareasca imaginea de la televizor

fodo
15th September 2007, 23:55
sau tine mai mult de creier si nu de fizic....

BAK
16th September 2007, 00:15
probabil ca de aceea ultimii mvp din nba sunt dirk si nash

Black Mamba
17th September 2007, 01:46
Meci excelent facut de Rusia, mai ales in faza defensiva. Nu ma asteptam sa joace asa de bine. :ok:

r0bby
17th September 2007, 14:51
Imi pare rau pentru Spania,o echipa extraordinara care din pacate nu a fost in forma.Final de infarct,o secunda ramasa,Gasol arunca si mingea iese din cos.In rest de la spanioli,Calderon a jucat bine.

AxinTe
17th September 2007, 15:07
Calderon a fost cel mai constant jucator al spaniei CE-ul asta.. eu ma asteptam mai mult de la greci insa diamantidis si papadopoulos au fost slabi in semifinala..