PDA

View Full Version : Cum definesti tu "muzica de calitate"?



Ess
26th August 2007, 23:20
sunt o gramada de "sunete" prin care o melodie sau o arie iti atrage atentia si te face sa zici: "chestia asta e extraordinara": instrumentatie, voce, gama, sincronizare, mesaj, clip, etc.

tu! cum definesti sau, mai exact, cum deosebesti o creatie mai aparte in oceanul asta de comercial?

Balaci
27th August 2007, 23:26
E greu de spus. ca sa il parafrazez pe Sf. Augustin: daca nimeni nu ma intreaba ce e, stiu sa spun; daca vreau sa explic cuiva care ma intreaba, nu mai stiu.
Cam asa e si cu muzica buna. E greu sa spui ce e cu adevart, desi majoritatea ne dam seama ce inseamna ea, chiar daca nu ne place. Nu cred sa fie o notiune subiectiva, deci, ci mai degraba una obiectiva.

Tyler Durden
27th August 2007, 23:31
Sf. Augustin- Confesiuni atunci cand incearca sa defineasca timpul.
muzica buna este muzica ce-mi place mie...:D

Balaci
28th August 2007, 00:04
Nici nu ma asteptam sa nu cunosti textul:)
Asta consider eu ca e intrebarea, nu numai in cazul muzicii, ci a artei de calitate in general: cum o recunoastem, care sunt criteriile?

irinaidu
28th August 2007, 00:28
sunt f deacord : muzica buna e evident cea care-mi place mie. ar fi stupid sa zic altceva!!! dar e valabil pt orice, pt sportivii preferati pt filme, carti si picturi.
nu stiu niciodata de ce ceva face clic. vad multe filme sau ascult muzica, sau vad programe de patinaj si sunt multe frumoase dar unele imi vorbesc mie, e o chestie intima si ce nu poate fi explicata.
dar firesc am putea sa ne dam in barci si sa ne prefacem ca suntem destepti si sa alegem ceva ce " criticii " spun ca e bun. eu una urasc criticii!!!!

Kooler
28th August 2007, 08:31
Muzica de calitate trebuie in primul rand sa aiba un mesaj puternic, pozitiv, iar daca mesajul nu e inteligibil sau e in alta limba, cel care o canta trebuie sa exprime ceva, orice poate fi perceput, o stare.

Tyler Durden
28th August 2007, 09:07
muzica de calitate nu cred ca trebuie sa aiba neaparat un mesaj pozitiv, pentru ca ajungem la concluzia Angela Similea > Tom Waits sau Leonard Cohen.

irinaidu
28th August 2007, 11:40
asta cu mesajul e cam aiurea. in primul rand pt ca exista muzica clasica, care fiind fara cuvinte , fiecare primeste ce mesaj vrea de la ea. si cu totii stim la ce ii inspira pe unii simfonia a 9a a lui beethoven :P
asa ca mesajul e in conexiunea dintre urechea si creierul ascultatorului!!!!

Kooler
28th August 2007, 13:06
Asa definesc eu muzica care imi place.(putin in afara topicului care spune: 'de calitate') Deci, este parerea mea. Nu neaparat ca mesajul ei sa fie pozitiv dar sa fie macar perceput ca pozitiv, chiar daca este negativ, si aici depinde doar de ascultatator, care stie sa faca diferenta intre bine si rau. Dupa parerea mea muzica , comerciala, nu e neaparat de proasta calitate, dar nici nu are 'valoarea' cea mai mare. Muzica clasica este cel mai greu de perceput, iar manelele (ma spal pe maini dupa ce am scris cuvantul asta) cel mai usor. Deci cu cat este mai greu de perceput cu atat este mai valoroasa. Pentru ca dupa ce ai reusit sa o percepi cum trebuie ii 'vezi' adevarata valoare.

Tyler Durden
28th August 2007, 14:22
eu cred ca este o discutie pe cat de interesanta pe atat de complicata. poate spune cineva ce este arta si ce nu este, pana unde tine muzica buna si pana nu? mi-e teama ca este foarte greu, dar totusi cred ca problema trebuie pusa deoarece e clar ca exista muzica de calitate si pseudo-muzica si ca nu putem pune semnul echivalentei intre Keith Jarrett de exemplu si Minodora la maxim.

Gontel
28th August 2007, 14:43
Muzica de calitate e cea care se asculta si peste ani, nu doar in momentul cand este in voga o anumita melodie. Exemplele pot fi multe: incepand de la muzica baroca (Bach) continuand cu clasicismul (Haydn, Mozart), romantismul (Beethoven, Schubert, Chopin) si sfarsind cu legendele secolului al XX-lea: Elvis Presley, The Beatles, Rolling Stones, James Brown, Bob Marley, ABBA, 2 Pac, etc. Melodiile acestor artisti se asculta si acum, albumele lor se cumpara si acum. Asta inseamna muzica de calitate. Peste 20-30 ani nu va mai asculta nimeni Pussycat Dolls, 50 Cent, Britney, J Timberlake, Fergie, Shakira si alte mari talente pe care nu ma mai stradui sa mi le amintesc...

Delia
28th August 2007, 18:52
The Beatles e muzica, restul se cheama refrene de batut covoare! :D

noir_desir
28th August 2007, 22:05
Muzica de calitate...hmmm, zeci de opinii, zeci de raspunsuri... Personal, cred ca muzica de calitate e cea care se opune conceptului de "cultura de masa" si care este un (anti)raspuns dat ignorantei si limitarii spiritului.

Lavinia
1st September 2007, 17:11
muzica d calitate..auzi la el..fiecare percepe muzica d calitate in felul sau...dpinde d gusturile fiecaruia...ptr mine muzica d calitate e pink floyd,beatles,u2(cu toate ca nu's mare fan),stereophonics,the rolling stones,damien rice,leonard cohen,bob marley,jimmy hendrix,nirvana...buena vista social club...faithless,prodigy(pentru fanii genului),etc.

Kooler
1st September 2007, 18:17
Nu neaparat. Doar pentru ca alti o considera de calitate asta nu inseamna ca si e, din simplul motiv ca nu se pricep, indiferent de cati ascultatori are.

Lavinia
1st September 2007, 18:36
nu inseamna insa totu' e subiectiv..intrebarea e cum defineste fiecare muzica d calitate;)

Elvis81
2nd September 2007, 07:27
muzica de calitate trebuie sa aiba de toate...orchestratie,voce,mesaj clip,etc..totusi notiunea de muzica de calitate este f subiectiva..dupa cum au spus aproape toti,muzica de calitate=cea care imi place mie

personal,consider muzica de calitate muzica anilor '60-'80,plus cam tot ce inseamna rock. dupa 2000 cam putine piese care sa imi placa..asta nu inseamna ca nu sunt de calitate,dar genul asta nu prinde la mine

cred ca ar fi mai usor de stabilit ce muzica nu este de calitate...

Lavinia
2nd September 2007, 12:35
ascultati ultima piesa a lu' britney speras...cold as fire...cea mai varza melodie a ultimilor 30 de ani..pe putin
http://www.youtube.com/watch?v=sphAM2JmpKE&mode=related&search=

StefaniaM
3rd September 2007, 09:43
Muzica de calitate clar trebuie sa transmita ceva, sa aiba un mesaj pt cel care o asculta. Sau pur si simplu sa iti placa asa cum suna, chiar daca e slow sau urla aia acolo de darama varul de pe pereti :P Fiecare cum ii place :D

whisper
3rd September 2007, 21:57
muzica buna este muzica ce-mi place mie...:D
Pe cat de aproape e de adevar...tot asa e si de departe:D
De ce...pai sa presupunem ca mie :happy imi plac manelele....pot fi considerate manelele muzica buna?:D Eu cred ca nu.

Lavinia
3rd September 2007, 22:20
sa presupunem:o:...nu te mai invarti dupa copac atat:P