PDA

View Full Version : Punctu' de pensie



San Cristobal
26th August 2007, 18:14
...cum va afecteaza confortul personal valoarea punctului de pensie ?...

Ess
26th August 2007, 23:03
da... voi incerca prin metode empirice sa deduc:

1. ma duc sa-mi scot berea din frigider

(...)

tchibos
26th August 2007, 23:46
pana scoate ess fuel berea din frigider (presupun ca a inghetat rau si acum scoate frigiderul din priza ca sa se dezgete si sa isi poata scoate berea) intreb si eu.. are cineva relatii pe la ITM care sa ne zica cum se calculeaza exact punctu' asta?

Balaci
26th August 2007, 23:54
Am si eu o intrebare: cum sta treaba pentru noi astia mai tineri cu pensiile private? dam si la stat si la privat si luam numai de la privat la final? sau?

Ess
27th August 2007, 00:09
ntreb si eu.. are cineva relatii pe la ITM care sa ne zica cum se calculeaza exact punctu' asta?

pai da! tu care lucrezi cu uraniu 238 toata ziua si care iesi la pensie la anu', iti tre puncte... :D:D:D

balaci>daca faci pensie privata, numai de la privat iei dacii la final...dar e cam ciudata chestia asta la ora actuala...eu unu, sunt in curs de tratative cu ing-ul dar sunt destul de multe - -uri inca...

San Cristobal
29th August 2007, 09:05
S-a descoperit cel mai mare gol cosmic .

Astronomii au reperat un imens vid in spatiu, al carui diametru masoara aproape un miliard:D de ani-lumina.

Golul descoperit de cercetatorii americani nu contine nici materie cosmica normala, precum galaxii sau stele, dar nici particule din misterioasa „materie intunecata”, care nu poate fi vazuta direct cu telescoapele.

" Haul " americanilor se afla la aproximativ 6-10 miliarde de ani-lumina de noi si antreneaza o bucata considerabila din univers in directia sa.

...ce ziceti ? mergem intr-o excursie in gol ?:P

Elphax
29th August 2007, 09:40
inca nu e clar 100% dar statul va ceda 2% (pentru inceput) din cat dam noi la pensii spre o companie privata pe care o indica fiecare persoana
eu am si din aia privata cu tot cu asigurare, facuta acum 2 ani

irinaidu
29th August 2007, 12:58
nici eu nu inteleg ce-i faza asta cu pensiile private cand de fapt lucrez la stat. si cum tantile alea de la salarizare de la mine sunt absolut incapabile sa imi explice am ramas tot in ceata. si pe mine ce nu inteleg ma irita. asa ca sunt cam nervoasa pe subiectul pensii. :(

Elphax
29th August 2007, 13:25
pai tocmai ti-am explicat ;)

irinaidu
29th August 2007, 17:51
pai am inteles cu cedatul 2% dar nu am inteles de ce. care e motivatia????
eu de obicei cand ia guvernul cate o hotarare deja incerc sa vad cam cum ar putea fi ceva putred.

tchibos
29th August 2007, 18:01
motivatia e ca se doreste sa se transfere responsabilitatea.. s-au uitat guvernantii peste gard si vor sa incerce si ei sa ajunga cum e in curtea altora.. peste tot in lumea buna sistemul privat de pensii este majoritar si ca orice afacere privata, merge mai bine decat sistmul public de pensii

San Cristobal
1st September 2007, 15:54
Executivul a majorat valoarea punctului de pensie de la 396 lei la 416 lei, iar autoritatile au anuntat ca de la 1 ianuarie 2008, pensiile vor mai creste cu inca 40% .

Pensiile din sistemul public s-au majorat de sambata cu 5%, iar cele ale agricultorilor s-au dublat. Potrivit datelor Ministerului Muncii numarul total de pensionari din Romania se ridica la circa 5,6 milioane de persoane, luand aici in calcul atat pensionarii din sistemul asigurarilor sociale cat si pe cei din agricultura.

georg40
1st September 2007, 22:52
Executivul a majorat valoarea punctului de pensie de la 396 lei la 416 lei, iar autoritatile au anuntat ca de la 1 ianuarie 2008, pensiile vor mai creste cu inca 40% .

Pensiile din sistemul public s-au majorat de sambata cu 5%, iar cele ale agricultorilor s-au dublat. Potrivit datelor Ministerului Muncii numarul total de pensionari din Romania se ridica la circa 5,6 milioane de persoane, luand aici in calcul atat pensionarii din sistemul asigurarilor sociale cat si pe cei din agricultura.

Numarul de pensionari este enorm, circa o patrime din po****tie. In Germania nu este altfel, exista peste 20 de milioane de pensionari.
Casele de pensii fac fata cu greu, aici fondul de pensii constituindu-se din cotizatiile angajatilor si a patronatului. In conditiile in care numarul angajatilor scade continuu, creste numarul pensionarilor, statul fiind obligat pentru a evita conflictele sociale sa acorde imprumuturi sau subventii.
Cu anii in urma, sistemul de pensii arata ca un brad: puternic si lat la baza, aici erau salariatii si mergand spre varf pensionarii. Casele de pensii se ...balaceau in bani, pensiile erau mari. Azi sistemul arata tot ca un brad dar cu ...varful in jos.
Casele de pensii au anuntat intentia de a reduce pensiile ce urmeaza a fi stabilite in viitor cu 10-15 procente.
Aici circula gluma cum ca pensiile care se stabilesc in prezent sunt pensii medii: mai mici decat cele de ieri dar mai mari decat cele de maine.
Tot mai multi pensionari sunt nevoiti sa viziteze si oficiile sociale ale primariilor nefiind in stare sa traiasca din ceea ce primesc.