PDA

View Full Version : Cupa mondiala Rugby 2007 - news



delaparis
23rd August 2007, 18:28
pe acest thread putem discuta ultimele stiri echipe, jucatori, antrenamente etc ...

Mai sunt 15 zile pana la lansarea CM iar echipele au intrat in cantonamentul final o data cu terminarea ultimelor meciuri amicale.

FRANTA:
Dupa abandonul lui Marconnet staff'ul francez este ingrijorat de starea fizica a mai multor jucator de baza. Thion , Marty si Ibanez nu au putut efectua primele antrenamente din cauza unor accidentari usoare ... Deocamdata nu s-a facut apel la niciun jucator suplimentar in afara de Mas.

NOUA ZEELANDA:
Antrenorul secund Wayne Smith a declarat ca jucatorii sunt in forma maxima si nerabdatori sa debuteze in aceasta competitie ... 70% din lot au realizat cele mai bune performante personale la testele de viteaza si rezistenta la primele antrenamente.

AFRICA DE SUD:
Pierre Spies sufera de pneumonie si a fost scos din lot. Staff'ul spera sa fie recuperat pana la inceputul competitiei.

JAPONIA:
Talonorul Mitsugu Yamamoto accidentat a fost inlocuit in lot de Yusuke Aoki .... :D

delaparis
23rd August 2007, 18:57
In meciurile din grupe punctele se vor da in felul urmator:

victorie -> 4 puncte
egal -> 2 puncte
4 esseuri marcate cel putin -> 1 punct suplimentar
infrangere la mai putin de 7 puncte la scor -> 1 punct


In meciurile eliminatorii (sferturi, semifinala, finala):

In caz de egalitate doua reprize de 10 minute se vor juca in prelungire
Dupa prelungiri daca scorul este egal se va juca inca o repriza de 10 minute care se poate intrerupe in caz ca una dintre echipe inscrie.
In caz de egalitate dupa prelungiri se va trece la drop-goal.

Drop-goal se va juca in felul urmator:

1. trei zone de sut pe linia 22 m: Centru, 15 m stanga si 15 m dreapta.
2. cinci jucatori alesi din fiecare echipa prezenti pe teren in acel moment.
3. primii doi jucatori vor incepe la mijloc , urmatori doi de pe stanga samd...
4. in caz de egalitate la sfarsitul seriei se continua suturile pana unul dintre jucatori rateaza.
5. ficare jucator dispune de un minut sa transforme din momentul in care are mingea in mana. Arbitrul poate anula sutul in caz de depasirea acestei limite.

delaparis
26th August 2007, 02:14
Africa de Sud - Scotia : 27-3 :rolleyes:

meci amical de pregatire pentru CM castigat de AFS datorita mai ales eseurilor in sase minute ale Habana, Fourie si Du Preez (min 22, 26 si 28)


Georgia a pierdut in meci test amical contra lui Agen (club pro B ... divizia a doua - Franta) cu scorul de 13 - 7 ...

Argentina a batut Belgia in amical de pregatire cu 36 - 8

Fidji au batut in amical pe Albi (club francez in top 14) cu scorul de 49 - 24

delaparis
27th August 2007, 19:19
TARA GALILOR:
Gareth Thomas accidentat la cap in meciul cu Franta a fost la un pas de abandon pentru CM dar se pare ca va fi recuperat repede.
Dwayne Peel are si el probleme la genunchi si nu va participa in primul meci contra canadienilor.

FRANTA:
Harinordoquy si Beauxis accidentati in meciul cu galezii vor fi recuperati in cateva zile.

ARGENTINA:
Gonzalo Longo , Nunez Piossek si Vernet Basualdo accidentati in meciul cu Belgia vor fi recuperati in cateva zile.


JAPONIA:
Daisuke Ohata abandoneaza lotul accidentat in meciul cu Portugalia... este al treilea jucator pierdut de japonezi dupa Mitsugu Yamamoto si Masahito Yamamoto ... :D

georg40
27th August 2007, 19:38
Meciul de deschidere Franta - Argentina, de la 7 septembrie il astept cu sufletul la gura. Din fericire canalul sportiv de televiziune din Germania il va transmite in direct...

georg40
27th August 2007, 19:41
Sa mai spunem celor care ne urmaresc ca cele 20 de tari participante vor disputa in total (preliminarii si faza finala) 48 de partide,dar nu toate vor avea loc in Franta. Patru meciuri se vor disputa in Tara Galilor, iar doua in Scotia. Ca o noutate.

georg40
2nd September 2007, 23:32
Meciul de deschidere Franta - Argentina va fi transmis dupa informatiile mele si de postul international Tele5 (in limba franceza).

delaparis
5th September 2007, 19:13
Cele mai multe participari:

5 - Anglia, Argentina, Australia, Canada, Scotia, Franta, Irlanda, Italia, Japonia, Noua Zeelanda, Tara Galilor, Romania

Cele mai multe meciuri jucate:

31- Noua Zeelanda
29- Australia, Franta

28- Anglia


Meciuri in faza finala:

15- Noua Zeelanda

13- Australia, Franta

11- Anglia


Victorii:

26- Noua Zeelanda

24- Australia

22- Franta


Victorii in faza finala:

10- Noua Zeelanda

9- Australia

7- Franta


Meciuri nule

1- Scotia, Franta



infrangeri:

15- Japonia

12- Argentina, Romania

11- Canada, SUA, Italia, Tonga


Cele mai multe puncte:

1398- Noua Zeelanda

987- Australia

968- Franta


Cele mai multe puncte pe meci:

45,1- Noua-Zeelanda

34,4- Anglia

34,0- Australia


Cele mai multe puncte incasate

765- Japonia

609- Romania

599- Italia

Cele mai multe puncte incasate pe meci:

70,9- Namibia

57,3- Côte d'Ivoire

50,3- Uruguay


Spectatori:

1 837 547 (2003)

1 500 000 (1999)

1 100 760 (1995)

1 007 760 (1991)

604 500 (1987)


Cei mai multi spectatori la un meci:

82 957 finala 2003 (Australia-Anglia)


Cele mai multe puncte marcate de un jucator

126 (Grant Fox, Noua Zeelanda, 1987)

Cele mai multe puncte marcate de un jucator la un meci

45 (Simon Culhan, Noua Zeelanda, contra Japonia, 1995)


Cele mai multe drop/goal la un meci

5 (Jannie De Beer, Africa de Sud, contra Anglia, 1999)


Cele mai multe eseuri

8 (Jonah Lomu, Noua Zeelanda, 1999)


Cele mai multe eseuri la un meci:

6 (Marc Ellis, Noua Zeelanda, contra Japonia, 1995)


Cele mai multe participari pentru un jucator:

5- Brian Lima (Samoa) :shocked:... :ok:


Cel mai tanar jucator:

Brian Lima (19 ani si 255 zile in 1991)

georg40
5th September 2007, 20:03
@ delaparis: Sansele (mele) de a vedea rugbi se rezuma la transmisiile canalului sportiv DSF si eventual la Tele5 Monde. Ai cumva programul complet al transmisiilor acestui post din urma ?
DSF va da in aceasta saptamana: Franta - Argentina, Noua Zeelanda - Italia si Africa de Sud - Samoa.

delaparis
5th September 2007, 21:22
georg:
M-am uitat repede pe lista meciurilor iar TV5 monde transmit doar meciurile Frantei din grupe dar incepand cu sferturile de finala transmit tot.

Celelalte meciuri le poti vedea pe TF1 sau Eurosport ...
oricum o sa anunt in fiecare zi programul, posturile TV si eventual pe net :ok:

resita
6th September 2007, 18:47
din cate am inteles si tvr2 transmite ceva meciuri

georg40
6th September 2007, 21:40
georg:
M-am uitat repede pe lista meciurilor iar TV5 monde transmit doar meciurile Frantei din grupe dar incepand cu sferturile de finala transmit tot.

Celelalte meciuri le poti vedea pe TF1 sau Eurosport ...
oricum o sa anunt in fiecare zi programul, posturile TV si eventual pe net :ok:

Mersi, oricum o veste buna.
Sa incepem incalzirea pentru partida de deschidere de maine seara, cred ca echipa gazda s-a mobilizat extraordinar.
Oricum dupa calculele mele ea este favorita la o medalie (bronz, zic eu, la mare lupta cu Anglia).

yakshaver
7th September 2007, 12:55
Mersi, oricum o veste buna.
Sa incepem incalzirea pentru partida de deschidere de maine seara, cred ca echipa gazda s-a mobilizat extraordinar.
Oricum dupa calculele mele ea este favorita la o medalie (bronz, zic eu, la mare lupta cu Anglia).


Francezii vor fi greu de oprit pe teren propriu... Nu mai e echipa care a fost invinsa 47-3 de Noua Zeelanda acum 3-4 luni. Se incarca bine emotional cand joaca acasa, si eu prevad (dar nu pun bani...) o finala Noua Zeelanda - Franta. Argentina este in cea mai buna forma a istoriei acestei echipe. Va fi un meci interesant cel putin pentru un neutru ca mine...

Anglia... nu stiu ce sa zic. Nu mai e echipa de acum 4 ani. Johnny Wilkinson se va ascunde din nou in spatele pachetului de inaintare, dar nu mai are cu cine juca pe trei sferturi. Iar pachetul nu mai e ce era...

Africa de Sud va bate Anglia la fundu' gol. Sper ca poate si Samoa sa le-o traga, dar e doar o speranta.

delaparis
7th September 2007, 15:34
Coalitia principalelor agentii de presa (AFP, AP, Reuters, EFE, DPA, Getty, Gamma) amentinta cu boicot CM Rugby 2007 datorita restrictiilor impuse de catre IRB (federatia internationala de rugby) in legatura cu difuzarea imaginilor pe internet.

La cateva ore de la inceperea competitiei niciun acord la orizont deci riscam, incepand de azi, ca in presa scrisa sa nu avem stiri la zi.

georg40
7th September 2007, 17:22
Primele partide pentru echipele ... mici vor fi foarte importante pentru moral si evolutia ulterioara. De asemenea, omogenitatea loturilor, 2-3 accidentari pe durata unei competitii atat de lungi poate imfluenat randamentul fiecarei echipe, poate cu exceptia Noii Zeelande care are ca de fiecare data un lot exceptional. Am vazut in acest an echipa de tineret al acestei tari si am ramas impresionat la ce nivel evolueaza. Ora 21 se apropie...

delaparis
7th September 2007, 20:41
Pentru vizionarea meciurilor pe net incercati acest link

http://fr.wwitv.com/

Pe Franta dati click pe TF1 ....

Gabriel
7th September 2007, 21:27
in Romania da cineva ??? vreau sa vad si eu Franta - Argentina !!!!

delaparis
7th September 2007, 21:40
In Romania nu stiu sorry ..; dar pe net merge daca vrei sa vezi acolo pe TF1 ... pe TV satelit este postul TV5 monde care transmite si el

krapulax
7th September 2007, 21:55
pe tvr 2 se da meciul de azi. mai departe, doar meciurile romaniei si apoi incepand din sferturi se da tot

Gabriel
7th September 2007, 21:57
multumesc lui delaparis si kra****x pentru raspunsurile prompte. abia astept !

yakshaver
7th September 2007, 23:05
... De asemenea, omogenitatea loturilor, 2-3 accidentari pe durata unei competitii atat de lungi poate imfluenat randamentul fiecarei echipe, poate cu exceptia Noii Zeelande care are ca de fiecare data un lot exceptional. Am vazut in acest an echipa de tineret al acestei tari si am ramas impresionat la ce nivel evolueaza. Ora 21 se apropie...

Intr-adevar accidentarile pot avea o mare influenta. Noua Zeelada are intr-adevar un mare avantaj aici. Poate cu exceptia pozitiilor 4 si 5, unde la ora asta Ali Williams si Chris Jack trebuie sa faca fata de unii singuri. Keith Robinson este accidentat si probabil ca va trebui inlocuit (probabil cu Troy Flavell, care asteapta in Auckland si trebuia probabil sa fie in echipa in locul lui Thorne). Rueben Thorne, cealalata posibilitata de lock, nu este in aceeasi clasa, si e mai mult un numar 6.

georg40
8th September 2007, 01:20
Pentru vizionarea meciurilor pe net incercati acest link

http://fr.wwitv.com/

Pe Franta dati click pe TF1 ....

Si acolo care canal, ca sunt vreo 80 !

delaparis
8th September 2007, 01:23
am zis .. TF1

gi0nel
8th September 2007, 12:52
ce meci frumos a fost aseara... mare surpriza zic eu Bravo Argentina: la urma urmei francezii nu meritau victoria in meciul acesta!!!
Succes Romania pe 12 sept:D

mylu
8th September 2007, 12:59
nasol k nu se transmit toate meciurile din grupe si la noi pe tvr2,eu vreau sai vad pe favoritii mei,AllBlacks!!!\0/\0/\0/\0/

gi0nel
8th September 2007, 13:03
am zis .. TF1

Nu merge :(( am dat pe frecventa corespunzatoare TF1 si nu scoate fisierul... pls daca se poate sa mi-l dati cumva sau un alt link de unde sa scot pentru a putea urmari v-as fi recunoscator plsssssss
P.S. nici un canal de acolo nu imi functioneaza :(

delaparis
11th September 2007, 16:34
ANGLIA:
Olly Barkley indisponibil pentru doua sau trei saptamani iar Wilkinson forfait pentru meciul cu AFS vineri ... :(
Englezii nu mai au in echipe un demi d'ouverture valabil si incearca la antrenamente doi dintre trei sferturi pe acest post Mike Catt si Andy Farrell. Daca testul nu este satisfacator atunci Charlie Hodgson poate fi chemat de urgenta la lot ...

AFRICA DE SUD:
Jean de Villiers forfait pentru CM , Wayne Julies chemat la lot. Schalk Burger chemat la comisia de disciplina in urma unui placaj periculos asupra lui Junior Polu (Samoa) ...


Nu merge :(( am dat pe frecventa corespunzatoare TF1 si nu scoate fisierul... pls daca se poate sa mi-l dati cumva sau un alt link de unde sa scot pentru a putea urmari v-as fi recunoscator plsssssss
P.S. nici un canal de acolo nu imi functioneaza :(


se poate vedea si aici eventual http://www.myp2p.eu/Other.htm

Profetu
15th September 2007, 23:23
Pentru vizionarea meciurilor pe net incercati acest link

http://fr.wwitv.com/

Pe Franta dati click pe TF1 ....

O televiziune georgiana, aleasa din lista, transmite toate meciurile de la CUpa Mondiala ... calitatea imaginii este cam slaba, dar puteti vedea totusi meciul ...

Gontel
17th September 2007, 16:53
Care televiziune georgiana? Imedi?

Profetu
17th September 2007, 18:04
Cred ca da ... sunt doar trei sau patru ... incearca-le pe toate ....

Gontel
21st September 2007, 16:34
Am gasit un link de unde se pot descarca meciuri de la Cupa Mondiala: www.soccers.fr/index.php?showforum=284 :ok:

georg40
24th September 2007, 23:34
Trei echipe sunt deja calificate pentru sferturile de finala fara sa fi cunoscut infrangerea: Australia, Noua Zeelanda si Africa de Sud, in care eu vad trei dintre cele patru semifinaliste...

Liviu
28th September 2007, 01:03
georg:
M-am uitat repede pe lista meciurilor iar TV5 monde transmit doar meciurile Frantei din grupe dar incepand cu sferturile de finala transmit tot.

Celelalte meciuri le poti vedea pe TF1 sau Eurosport ...
oricum o sa anunt in fiecare zi programul, posturile TV si eventual pe net :ok:
Varianta de Eurosport transmisa in Ro nu da rugby de la CM (astia de pe ES2 dau mai mult fotbal australian :groggy:), TF1 nu se prinde pe cel mai mare operator de cablu (RCS), decat TF2 si ala pe pachetul extra :(, pe net se vede printre picaturi sau deloc, TVR in afara de meciurile noastre au mai dat decat vreo 3 partide, cam putin rugby de la acest inceput campionat mondial.

georg40
1st October 2007, 19:27
Apropo, in cele patru sferturi:

Australia - Anglia (sambata, ora 16)
Noua Zeelanda - Franta (sambata ora 22)

Africa de Sud - Fidji (duminica ora 16)
Argentina - Scotia (duminica ora 22)

vad invingatoare : Australia, Noua Zeelanda, Africa de Sud si Argentina , semifinalele putand prilejui meciurile

Australia- Noua Zeelanda
Africa de Sud - Argentina

tendiinta fiind spre o finala

Noua Zeelanda - Africa de Sud

Dar in faza semifinalelor sunt mai multe variante posibile...

georg40
8th October 2007, 00:46
Asadar dupa pronosticurile mele gresite vom avea adevarate finale ale emisferelor in faza...semifinalelor:
Franta - Anglia, un clasic fara asemanare
si
Africa de Sud - Argentina.

Finala ar putea fi Africa de Sud - Franta, dar cum eu cu pronosticurile o cam dau alaturi, ma abtin !

delaparis
8th October 2007, 01:32
greu de pronosticat semifinala cu Anglia
Daca ne luam dupa statistica Franta pierde meciul urmator deoarece nu a castigat niciodata impotriva Angliei in CM iar singura data cand au batut pe Blacks au pierdut meciul urmator.

Mai e si chestia cu ploaia eventual ... Franta nu a castigat niciodata in fata Angliei cand a plouat :D

Argentina in schimb nu prea vad cum sa-i bata pe RSA ... ma rog ... surprize au fost destule in aceasta competitie :rolleyes:

Bumbescu
8th October 2007, 13:20
Ai fost la vreun meci, sau te duci?

Balaci
8th October 2007, 14:23
Nu are delaparis bani de asa ceva:D

delaparis
8th October 2007, 19:44
Ai fost la vreun meci, sau te duci?

Doar la Irlanda- Argentina ...
am incercat sa iau bilete dar ca de obicei m-am trezit tarziu iar totul e complet de cateva luni deja pentru meciurile Frantei ...

Am fost la Pub dupa meci si m-au imbatat irlandezii de nu mai stiu ce scor a fost :D

@balaci:
Timp nu am ... sunt ocupat sa castig bani :D

Gontel
9th October 2007, 15:39
greu de pronosticat semifinala cu Anglia
Daca ne luam dupa statistica Franta pierde meciul urmator deoarece nu a castigat niciodata impotriva Angliei in CM iar singura data cand au batut pe Blacks au pierdut meciul urmator.

Mai e si chestia cu ploaia eventual ... Franta nu a castigat niciodata in fata Angliei cand a plouat :D

Superstitii?? C'mon...nu poate fi vorba de asa ceva, doar nu suntem babe. :groggy:
Castiga Franta Cupa, o sa vedeti... :yes:

delaparis
10th October 2007, 23:24
Echipa Frantei a fost obligata in urma unei directive IRB sa paraseasca asta seara centrul national de la Marcoussis deoarece in regulament se prevede echitate totala incepand din sferturi . Chiar daca e gazda, Franta trebuie sa-si gaseasca un centru de antrenament prevazut inainte in programul competitiei la fel ca orice echipa ...

Asta seara jucatorii si staff'ul au fost instalati la un hotel din Paris in arondismentul 15 si se vor antrena de maine pe terenul clubului AC Boulogne-Billancourt ... :groggy:

Anglia a cerut mingi oficiale la antrenament care sunt submise testului de presiune deoarece au remarcat ca la antrenament mingile "locale" au fost umflate prea tare deci comportamentul in aer a fost alterat ... !!!



Atentie maxima la orice detaliu ... so british :D

delaparis
12th October 2007, 22:11
Cele 176 controale anti-dopaj efectuate de la inceputul competitiei pana azi au fost negative ...

delaparis
16th October 2007, 22:02
Michalak , nascut pe 16 octombrie 1982 implineste azi 25 de ani ...

La multi ani :D

Sorin Blaj
16th October 2007, 22:59
La multi ani Michalak! :)

Geografu
31st October 2007, 16:57
Antrenorul Jake White a anunțat, miercuri, că va renunța la conducerea tehnică a reprezentativei de rugby a Africii de Sud, pe care a condus-o la câștigarea Cupei Mondiale din Franța, informează AFP:
"Meciul cu Barbarians de pe Twickenham (din 1 decembrie) va fi ultimul pentru mine în calitate de antrenor al Springboks", a spus el în cadrul unei conferințe de presă.
Contractul lui lui White, în vârstă de 43 de ani, aflat la conducerea selecționatei sud-africane din 2004, expira la finalul anului.

Mediafax

Interesant ce credeti ca l-a adus pe White la luarea acestei hotarari ? :rolleyes:

A.k.a
31st October 2007, 19:26
Poate doreste sa se retraga in glorie :P