PDA

View Full Version : Race-fix charge for top jockey



Steeltown Boy
9th June 2006, 15:30
Finanţatorul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a continuat, vineri, să-şi critice jucătorii pentru prestaţia din meciul cu Steaua şi a afirmat că este posibil ca fotbaliştii săi să fi primit bani din partea grupării adverse pentru a nu-şi apăra corect şansele.
"Sunt nişte nenorociţi de oameni, nişte perverşi, şi nici spectatorii nu sunt departe. Am crezut că aici mai există un dram de mândrie locală, dar m-am înşelat. Aproape toţi jucătorii m-au trădat. Au jucat pe prime foarte mari, dar cred că au primit mai mult din partea cealaltă", a comentat Porumboiu.
Fostul arbitru internaţional se gândeşte serios să nu mai finanţeze formaţia, fiind deranjat şi de atitudinea suporterilor vasluieni, care, în loc să sprijine echipa locală, au ţinut cu Steaua. "Am fost deranjat de atitudinea lamentabilă a jucătorilor la meciul cu Steaua, dar şi mai deranjantă a fost atitudinea suporterilor, care s-au schimbat brusc în stelişti. Mă gândesc serios să nu mai sprijin financiar echipa, sunt hotărât să fac asta. Nu bag bani într-o echipă ai cărei suporteri vin îmbrăcaţi în culorile adversarului. Cine vrea să vadă Steaua sau altă echipă, să se ducă la Bucureşti", a spus Porumboiu.
...............
(Extras Pro Sport)

Aşadar, declaraţiile-şoc ale patronului FC Vaslui de după meciul FC Vaslui - Steaua nu s-au terminat, atingând astăzi apogeul. Optica fostului arbitru internaţional e una mai rar întâlnită în contextul în care suntem mereu obişnuiţi în ultimul timp cu o lipsă totală de transparenţă a unor cluburi atunci când se ridică în mod justificat serioase semne de întrebare.
Care este impresia dvs faţă de recentele declaraţii ale lui Adrian Porumboiu ?

relansat
9th June 2006, 15:44
Sunt pe cat se poate de fondate. De vreme ce publicul asteapta ca echipa favorita sa piarda, atunci care sa mai fie motivele pt care sa bagi atatia bani in echipa? Am mai avut astfel de incidente, in deplasarea de la Iasi cand am pierdut promovarea. Toti banii de la echipa sunt din buzunarul domnului Porumboiu care nu se sinchiseste sa dea in proprii jucatori ca alti conducatori de club. L`am vazut in multe emisiuni locale cum reactioneaza atunci cand se vorbeste despre echipa lui de suflet; nu mai spun de meciurile in care joaca cu echipele bucurestene, este mai rau ca taurul din arena cand vede culoarea rosie. Municipalitatea nu a ajutat cu nimic aceasta echipa si cred ca o eventuala retragere a lu` Porumboiu ne va duce fara discutii in B. Rusine sa le fie celor care au scandat numele echipei bucurestene!!! Simpatizez cu Steaua, insa soarta a facut ca in ziua respectiva sa am examen, ashe ca am pierdut meciul pe care l`am asteptat de o gramada de timp. Reatia pro Steaua trebuia facuta fie inafara stadionului sau acasa, sa nu vada nimeni ce mentalitate de sclavi au !!!!

VLAD@SIN
9th June 2006, 15:44
Se poate sa aibe dreptate, insa nu mai rezolva nimic acum cu chestia asta......
nici nu prea il mai baga nimeni in seama!

cip_81
9th June 2006, 15:49
Cand un patron isi acuza extrem de dur proprii jucator, cand se vorbeste de bani veniti din partea adversarului, cand se vorbeste de jucator contactat, cred ca ar fi cazul sa se sesizeze cineva si sa se inceapa o ancheta...daca pe plan sportiv nu se poate face nimic, atunci procuratura sa treaca la treaba.

Jerry20cm
9th June 2006, 15:53
Finanţatorul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a continuat, vineri, să-şi critice jucătorii pentru prestaţia din meciul cu Steaua şi a afirmat că este posibil ca fotbaliştii săi să fi primit bani din partea grupării adverse pentru a nu-şi apăra corect şansele.
"Sunt nişte nenorociţi de oameni, nişte perverşi, şi nici spectatorii nu sunt departe. Am crezut că aici mai există un dram de mândrie locală, dar m-am înşelat. Aproape toţi jucătorii m-au trădat. Au jucat pe prime foarte mari, dar cred că au primit mai mult din partea cealaltă", a comentat Porumboiu.
Fostul arbitru internaţional se gândeşte serios să nu mai finanţeze formaţia, fiind deranjat şi de atitudinea suporterilor vasluieni, care, în loc să sprijine echipa locală, au ţinut cu Steaua. "Am fost deranjat de atitudinea lamentabilă a jucătorilor la meciul cu Steaua, dar şi mai deranjantă a fost atitudinea suporterilor, care s-au schimbat brusc în stelişti. Mă gândesc serios să nu mai sprijin financiar echipa, sunt hotărât să fac asta. Nu bag bani într-o echipă ai cărei suporteri vin îmbrăcaţi în culorile adversarului. Cine vrea să vadă Steaua sau altă echipă, să se ducă la Bucureşti", a spus Porumboiu.
...............
(Extras Pro Sport)

Aşadar, declaraţiile-şoc ale patronului FC Vaslui de după meciul FC Vaslui - Steaua nu s-au terminat, atingând astăzi apogeul. Optica fostului arbitru internaţional e una mai rar întâlnită în contextul în care suntem mereu obişnuiţi în ultimul timp cu o lipsă totală de transparenţă a unor cluburi atunci când se ridică în mod justificat serioase semne de întrebare.
Care este impresia dvs faţă de recentele declaraţiil ale lui Adrian Porumboiu ?


Ii trece:D :D :D

proVaslui
9th June 2006, 15:54
Eu sper sa se razgandeasca in legatura cu retrasul de la finantarea echipei (asa cum a mai facut-o si in trecut) si sa incerce sa priveasca totul ca o afacere din care sa incerce sa scoata bani (daca a reusit sa faca agricultura pe pamantul din Moldova si sa scoata bani frumosi din asta nu cred ca e o problema sa scoata bani si din fotbal - bani corecti, bineinteles).

In ceea ce priveste atitudinea publicului ar trebui sa-i inteleaga si sa mai astepte vreo cativa ani, pentru ca e greu sa educi o masa de oameni care a tinut cu Steaua din tata in fiu (din punct de vedere fotbalistic Vasluiul a fost zero barat pana la infiintarea acestei echipe).

relansat
9th June 2006, 15:55
Si inca ceva ... jucatorii sunt niste mercenari :jerk:
@proVaslui am anticipat reactia publicului vasluian :(

tuxie
9th June 2006, 15:56
Cand un patron isi acuza extrem de dur proprii jucator, cand se vorbeste de bani veniti din partea adversarului, cand se vorbeste de jucator contactat, cred ca ar fi cazul sa se sesizeze cineva si sa se inceapa o ancheta...daca pe plan sportiv nu se poate face nimic, atunci procuratura sa treaca la treaba.
Si ai tu vreo relatie sus-pusa? Ca fara asa ceva, slabe sanse...

miril
9th June 2006, 16:06
Impresia mea despre el este aceiasi de dinainte, adica proasta. Un afacerist postdecembrist care a lucrat sub...acoperire.

bunoaka
9th June 2006, 16:50
e un circar de 2 lei. atat si nimic mai mult.

Steeltown Boy
9th June 2006, 16:56
Şi totuşi, parte din banii câştigaţi prin mijloace proprii i-a investit în fotbal. Nu pentru a profita de pe urma lui (exemple s-ar găsi, nu?), ci doar ptr a aduce lumea la stadion.
Faptul că la puţin timp după atingerea obiectivului propus face astfel de declaraţii, denotă o mare dezamăgire interioară. Faţă de jucători dar şi de proprii suporteri.
Prevăd că pe threadul "FC Vaslui - o echipă ruşinoasă" vor apărea din nou comentarii negative. De data aceasta, mai multe la adresa echipei, şi poate a suporterilor.

ktlnl
9th June 2006, 18:24
mare actor si porumboiu asta ,teatru ieftin se numeste ceea ce face el,stie perfect ce s-a intimplat dar ...................si stati linistiti ca nu va renunta la echipa....................e un nenorocit mincinos

ULTRAS-CT
9th June 2006, 22:56
faza cu criticatul propriilor jucatori este asa de fatzada ! :)

lolo_grupa_c
9th June 2006, 23:09
daca as sta in vaslui.....mas baga cu capul in noroi si nu las mai scoate 100 de ani.......dar de fapt,daca sunt numai agricultori si samantari....nam ce sa le fac...cuvantul de ordine:RUSINE!!!

vasluianul
11th June 2006, 09:12
Nu te mai prosti atata cu suta ta de ani. Ar trebui sa te bagi cu in noroi ca rusinea e de partea voastra. Daca nu era ciobanul ala cu banii nu mai castigati voi nik. El e cel mai mare spagagiu si blatist din toata div A. Trebuie sa recunoasteti. Stiu ca o sa mi se urce in cap toti stelistii de pe forum dar asta e cruntul adevar. Numai golani sunt la conducerea stelei: ciobanu, stoica, etc. si daca Porumboiu uite ca din cauza unor rahati ( ciobanul) nu se prea poate. Ce voiai sa faca Porumboiu? Sa liciteze contra ciobanului sa dea mai mult ca el ? Pt. ce ? Vorba unuia: " la Vaslui sunt niste mercenari" ;asa ca Porumboiu a fost practic tradat dar trebuia sa se astepte la asta.:headbang: Totusi s-a cam pripit un pic cu afirmatiile ca abandoneaza ekipa din cauza unor putzoi care s-au imbracat in rosu si albastru la meci. Cu FC Vaslui abia intrata in A in Vaslui inca nu exista spirit competitional din partea suporterilor cu mici exceptii. Se duc si ei la meci pur si simplu. Ca o parere personala privind plecarea lui Porumboiu sunt rezervat. Poate sa-si skimbe decizia avand in vedere faptul ce a declarat a fost in perioada imediata dupa meci. Zic ca timpul o sa stearga "ranile" si este asteptat din nou la conducerea clubului ca este mare nevoie de el ca altfel o sa vedem iar derbiul Vaslui - Pandurii dar in B:drak:

lolo_grupa_c
11th June 2006, 11:00
Nu te mai prosti atata cu suta ta de ani. Ar trebui sa te bagi cu in noroi ca rusinea e de partea voastra. Daca nu era ciobanul ala cu banii nu mai castigati voi nik. El e cel mai mare spagagiu si blatist din toata div A. Trebuie sa recunoasteti. Stiu ca o sa mi se urce in cap toti stelistii de pe forum dar asta e cruntul adevar. Numai golani sunt la conducerea stelei: ciobanu, stoica, etc. si daca Porumboiu uite ca din cauza unor rahati ( ciobanul) nu se prea poate. Ce voiai sa faca Porumboiu? Sa liciteze contra ciobanului sa dea mai mult ca el ? Pt. ce ? Vorba unuia: " la Vaslui sunt niste mercenari" ;asa ca Porumboiu a fost practic tradat dar trebuia sa se astepte la asta.:headbang: Totusi s-a cam pripit un pic cu afirmatiile ca abandoneaza ekipa din cauza unor putzoi care s-au imbracat in rosu si albastru la meci. Cu FC Vaslui abia intrata in A in Vaslui inca nu exista spirit competitional din partea suporterilor cu mici exceptii. Se duc si ei la meci pur si simplu. Ca o parere personala privind plecarea lui Porumboiu sunt rezervat. Poate sa-si skimbe decizia avand in vedere faptul ce a declarat a fost in perioada imediata dupa meci. Zic ca timpul o sa stearga "ranile" si este asteptat din nou la conducerea clubului ca este mare nevoie de el ca altfel o sa vedem iar derbiul Vaslui - Pandurii dar in B:drak:

forza otelul!!!! traiasca GRUPA "C" !!!!!!!!!!!!1/hello

Steeltown Boy
15th June 2006, 00:59
:mda: Nu-mi ascund dezamăgirea faţă de interesul forumiştilor vizavi de threadul cu pricina.
La o oră de audienţă rezonabilă, patronul clubului vasluian face unele declaraţii în premieră pentru fotbalul românesc de la nivelul unui conducător de club. După mai puţin de 48 ore, acuzaţiile revin, ceva mai la obiect. Se pronunţă cuvinte grele, se fac acuze indirecte, dar totul trece neobservat. De ce? Ptr că cineva vrea cu orice preţ să lase impresia că gestul lui Porumboiu este "un balon de săpun". Şi reuşeşte.
În aceste zile apar însă continuu în presă alte articole: obscure, anonime, neverificate. Faptele sunt deja învechite, dar totul se vinde ambalat frumos, ca pâinea caldă; iar targetul devine astfel atins într-o perioadă în care fotbalul neaoş duce lipsă de subiecte.
Paradoxal, altcineva, implicat direct în fenomen spune de unul singur lucrurilor pe nume iar cazul e tras pe linie moartă. Fiind un comunicat oficial, el poate deveni într-adevăr periculos pentru... cei ce deţin controlul.
E mare păcat... vrem să arătăm lumii că mergem înainte, dar de fapt se bate pasul pe loc. În cel mai bun caz.

offline
15th June 2006, 13:04
Porumboiu credea ca daca baga bani si mai pune cate o vorba buna, va ajunge sa aiba o echipa adevarata in cativa ani.
S-a dovedit ca sunt niste loseri de sclavi...

lolo_grupa_c
15th June 2006, 23:37
pe langa bani tre' sa mai ai si minte..

rhadoo
16th June 2006, 00:32
joaca porumbhotu un teatru de cea mai slaba factura,pai si-a cheltuit tot din hambar ca sa ramana in liga I si acu renunta? hai sa fim seriosi
comportare suburbana ca si echipa lui de tarani,poate sa faca duet cu jiji
HAI JIUL PETROSANI!

r3my
16th June 2006, 00:35
nu zici tu rau... Dar si daca se retrage porumbelu pacii.... Baslui se vor numi...

rhadoo
16th June 2006, 00:40
si crezi ca plange cineva dupa ei?NU prea cred
sau ca le simte cineva lipsa?
ar face o mare bucurie in tara
pacat ca nu se i-a poate ar face un bine si padureanu si pinalti si mai sunt cativa
HAI JIUL PETROSANI!

tutye
16th June 2006, 11:13
Thread neintereseant.........Trebuia sa se numeasca doar Cs Vaslui...ca restul vine de la sine.....Forza Otelul!!!

r3my
17th June 2006, 02:48
Porumbelu a anuntat ca va cesiona actiunile pe care le are la club.

rhadoo
17th June 2006, 11:30
un HOT mai putin in fotbalul romanesc,poate aude si stefan chietricica si jan blat de asta si ii vor urma ex
HAI JIUL PETROSANI!

Steeltown Boy
17th June 2006, 11:44
După vorbe au urmat deci şi faptele... chiar dacă nu interesează.
NU E THREAD FC VASLUI. E thread despre o demascare a răului din fotbalul românesc.
În opinia mea, mai interesantă ar fi fost părerea unor stelişti decât a unora care urăsc Vasluiul şi nimic mai mult.
În fine... fiecare e liber să interpreteze după bunul lui plac.
:happy Dar sunt threaduri mult mai interesante, nu ?
Ceva de top gen vedete sinucigaşe, ce au mai "ouat" ieri vipurile de carton sau eventual păreri despre unele blaturi răsuflate din ultimii cinci ani ...
Apropo de ştiri de senzaţie... după retragerea a 80% din acţiuni de la Vaslui, se zvoneşte prin presă un eventual interes pe viitor a lu' Porumboiu pe la Rapid...

miril
17th June 2006, 12:44
Imi aduc aminte cum a sarit in sus cand Iacov l-a acuzat ca a vrut sa stimuleze Nationalul, iar acum face pe justitionarul. Este un ipocrit postdecembrist si atat! Vorba lui Rhadoo, unul mai putin, desi..."Cainele nu pleca de la macelarie", vorba plina de spiritualitate damboviteana a prietenului de...arme, Mitica de la Liga! Stie el Pezevenghiul Batran cam cum stau lucrurile cu dam...bouvitenii nostrii!

lolo_grupa_c
23rd June 2006, 12:21
asae ..daca porumbelul pleaca,se cam termina cu divizia a(liga 1 ) pt. vaslui....apropo:steeltown boy e acelasi cu starsteel...???

Steeltown Boy
24th June 2006, 13:42
apropo:steeltown boy e acelasi cu starsteel...???

:happy
asta e bună. :) Ne asemănăm, nu? :rolleyes:
Dacă urmăreşti unele posturi mai vechi de-ale mele, te lămureşti că n-am nicio treabă cu steluţa. În campionatul propriu vreau să zic.
Da' totuşi ţin cu ei sau cu rivalii lor când joak de ex. cu Boro sau alte echipe bune :mda:
E un obicei românesc cu care voi mai rămâne.
Ăsta nu-i un delikt, că se produc ceva pcte UEFA ptr RO.
A... mai e ceva: Starsteel nu cred că ar fi încercat ca mine să dezgroape rahaţi îngropaţi de capii stelei campioane la Vaslui în etapa 30.
Procesează şi asta şi pân'la urmă-mi dai dreptate.

Onlinesport vrea parerea voastra
3rd July 2006, 16:17
Read full story for latest details.

More... (http://edition.cnn.com/rssclick/2006/SPORT/07/03/racing.fallon.reut/index.html?section=edition_sport)