PDA

View Full Version : Primii campioni ai Romaniei



rodlaver
21st August 2007, 21:47
Stie cineva cine si in ce ani au fost primii campioni oficiali ai Romaniei la tenis ?

Optimistul
22nd August 2007, 07:56
Nu vreau sa caut in statistici vechi de la inceputul secolului XX ca sa scot la iveala jucatori pe care nu i-am vazut vreodata jucand ,jucatori care puteau "sa-si bea si cana de ceai" in timp ce jucau tenis.
Pt. mine cel mai mare jucator de tenis al Romaniei ramane Ilie Nastase care de-a lungul carierei a realizat urmatoarele performante :
- este al doilea jucator din lume cu cea mai mare activitate in Cupa Davis
- a fost 8 ani consecutivi (intre '70 - '77) in top 10
- a fost primul european care a depasit milionul de $ castigat numai din premii - in toata cariera castigand la acea vreme un pic peste 2 milioane $
Ii mai las si pe altii sa vorbeasca despre alte performante ale romanului...

coiscif
22nd August 2007, 09:01
-a fost si primul nr 1 mondial :D!
-are si recorduri pozitive asupra tuturor marilor campioni de pe vremea sa(sau cam asa scria in autobiografia sa)!
-probabil ca detine recordul pt nr de amenzi platite si pentru valoare lor totala!

StefaniaM
22nd August 2007, 09:21
- detine 53 titluri la simplu si 45 la dublu (conform Atptennis.com insa din alte surse 57 la simplu si 51 la dublu ?! Umm...cum e de fapt ? :thinkso:);

Optimistul
22nd August 2007, 13:03
Aaaa, am mai uitat ceva. Stiu ca a fost primul lider mondial in era open.

rodlaver
22nd August 2007, 20:54
Daca tot am trecut la Nastase:
-a castigat RG in 1973 fara sa piarda nici un set
-in 1967-77 a avut palmares favorabil cu toti campionii, mai putin Ken Rosewall (3-6 la meciuri directe)
-locul 3 intr-un clasament in functie de punctele obtinute la marile turnee din1971-76 (1.Rosewall, 2.Connors)
Intrebare: Care a fost primul sau titlu?

coiscif
22nd August 2007, 21:25
primul sau titlu stiu sigur ca a fost unul la dublu in italia(nu sunt sigur in leg cu tara), impreuna cu Tiriac!
ca sarbatorire ion l-a dus la prima lui femeie:D...singurul lucru pe care si-l mai aminteste de atunci este ca el a iesit mult mai devreme ca partenerul sau de joc!

Optimistul
22nd August 2007, 23:34
Cat de urata a putut fi prima lui femeie de nu s-a mai oprit ? :happy

rodlaver
23rd August 2007, 22:21
Am aflat azi ca primul sau titlu la simplu l-a castigat la Baranquilla -Columbia prin 67-68, pe zgura verde.
Apropo de nevestele lui Ilie. Prin anii 70 si-a luat-o pe prima. Era belgianca si o chema Dominique. A avut cu ea o fetita si s-au despartit repede.
Cate o mai fi avut de atunci? Ma refer la cele cu acte, ca din calalalt soi nu a dus lipsa.