PDA

View Full Version : Război între olteni!



TaciAcolo
21st August 2007, 21:38
Ilie Balaci: „Pandurii este o echipă comunistă susținută de stat și sindicate”
Marin Condescu: „Numai în mintea lui blondă sindicalismul este egal cu comunismul”

Victoria pandurilor în fața Universității Craiova este greu digerată de oficialii echipei din Bănie. Practic, aceștia nu concep ca echipa lui Marin Condescu să fie mai bună decât a lor, așa că lansează tot felul de acuzații la adresa gorjenilor.
Uns ca manager general la Universitatea Craiova, Ilie Balaci îi calcă pe urme lui Adrian Mititelu atacând politica clubului Pandurii. Cei din Craiova au uitat scorul de pe tabela de marcaj de la finalul meciului de sâmbătă, atunci când Pandurii au demonstrat că se pot bate liniștiți la cupe europene, în timp ce craiovenii la evitarea retrogradării. Realist, Condescu a scos în față ceea ce trebuie. „Echipa momentului în Oltenia este Pandurii”, reacție care l-a deranjat până peste măsură pe Ilie Balaci.
Meciul de sâmbătă i-a rănit pe oficialii Universității Craiova care au dezgropat din nou securea războiului. În schimb, oficialii de la Pandurii sunt liniștiți și le urează multă baftă celor din Bănie.
Atac la gorjeni

Ilie Balaci a fost un mare fotbalist, poate cel mai mare pe care l-a dat fotbalul oltean. Acum, este manager la Universitatea, acolo unde speră să aducă revirimentul fostei echipe a Olteniei. Acesta a uitat trecutul său de pandurist și a lansat un atac la adresa gorjenilor pe care a numit-o echipă comunistă. „Eu cred că Universitatea rămâne lidera fotbalului din Oltenia, chiar dacă ar juca în liga a patra. Pe domnul Condescu cred că l-a luat valul după această primă victorie împotriva Universității Craiova. Noi trăim pe spatele nostru, nu ca el pe spatele minerilor. Cred că în momentul de față, Pandurii este singura echipă comunistă din Liga I, pentru că este susținută de stat. Să nu-și facă probleme Condescu, noi avem mersul nostru, istoria noastră și trecută, și viitoare. Noi avem politica noastră, sperăm să ajungem unde am fost și asta cred ca va fi posibil. Ei să-și facă probleme dacă mâine vor mai exista mine care sa fie profitabile, dacă vor mai reuși să strângă cotizații de la mineri. Să nu mai amintim că apar fel și fel de case pe lângă mine. Nu vreau să-l jignesc pe Condescu, dar ar trebui să-și vadă de lămpița lui și să continue cu sindicatele. De fapt, echipa este a sindicatelor, trăiește din impozitele unor oameni care în marea lor majoritate sunt fani ai Universității Craiova”, a spus Ilie Balaci.
Replică pe măsură

Reacția oficială a conducătorului de la Pandurii, Marin Condescu nu a întârziat. Acesta nu a dorit să intre în polemică cu cei din Craiova, însă a menționat că își apără oamenii pe care îi reprezintă, iar aceștia sunt minerii. În plus, când a vorbit despre echipa de fotbal, boss-ul pandurilor a menționat faptul că trupa sa nu este deloc una comunistă, nedorind să mai facă alte referiri la Universitatea Craiova. „Nu am absolut nimic cu Balaci. Cu cât atacă mai mult Pandurii, cu atât îl doare mai rău. El se pricepe la fotbal, să-i dea Dumnezeu sănătate. Grija o avem noi, cei care muncim în zonele acestea cu mineri. Eu nu o să-i dau niciodată lecții de fotbal, iar el ar trebui să lase economia și probleme minerilor și să nu vorbească despre această ramură pentru că nu se pricepe. Îi doresc mult succes în noua funcție și sper să nu se întâmple ca acum 5-6 ani când a plecat după câteva etape”, a declarat Condescu.
Pașnic, boss-ul gorjenilor a continuat: „Pandurii nu sunt susținuți de stat așa cum spune Balaci, ar trebui să se intereseze înainte de a vorbi. În plus, dacă ar rămâne criteriu financiar, noi, cei de la Pandurii, avem asigurată susținerea nu pentru o zi, ci pentru viitori zeci de ani. Să stea liniștit că de destinul nostru ne ocupăm singuri”, a mai spus Condescu care a concluzionat: „Numai în mintea lui blondă sindicalismul este egal cu comunismul, și asta chiar dacă el ca om s-a realizat pe timpul comunismului”.
Mult mai euforic, Viorel Temelescu spunea după meciul cu Craiova că adversara nu i-a pus deloc probleme. „Ce să spun? Pentru noi a fost un antrenament cu public, util înaintea meciului cu Steaua. Ne-a prins bine acest antrenament”, a fost declarația lui Temelescu.

ce craioveni penibili nu stiu sa piarda ......

Echipa momentului în Oltenia este Pandurii :ok:

Sergio_D
22nd August 2007, 14:14
sufera si el mai, ce sa le faci... :D

Balaci
22nd August 2007, 18:33
Reincepem discutiile cu craiovenii?:D
Fiecare are dreptul la o opinie in tara asta, nu inseamna ca trebuie bagati si in seama. Am mai zis, imi pare rau de Mititelu et co., insa la Craiova e prea multa "tiganie" sa se poata faca ceva bun.

TaciAcolo
22nd August 2007, 18:54
de fiecare data ...cand Pandurii reuseste un rezultat bun ...se revine la problema finanatarii ...care este perfect legala deh daca de altceva nu au de ce sa se ia

Sergio_D
6th September 2007, 02:39
noi stam bine unde stam... avem echipa, avem si stadion care va deveni din ce in ce mai bun iar cel mai important, avem liniste la echipa :ok:

Balaci
28th September 2007, 14:30
Pandurii, stapanii Olteniei!

http://www.impactingorj.com/sport.htm

Elphax
28th September 2007, 14:34
terminara-ti razbelu' ?

Balaci
28th September 2007, 14:35
pai da, acuma suntem deja stapani:D