PDA

View Full Version : Diverse 2007( stiri, site-uri, imagini, inregistrari etc )



Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7

mikeyy
12th October 2007, 00:10
nicio problema :)

Mihaela P
12th October 2007, 00:38
buna ziua stie cineva pe cand mai sunt concursuri in bucuresti ? cand si unde? ma intereseaza

Am gasit pe site-ul Agentiei Nationale Pentru Sport , in calendarul competitional informatia ca in perioada 19-21 Octombrie se va desfasura la Bucuresti Cupa Romaniei la Gimnastica Ritmica.

http://www.gov-sport.ro/unlimitpages.asp?id=944

Interesant mai este ca in perioada 15-21 Octombrie vor avea loc Jocurile Europei de Sud-Est la gimnastica, la Salonic.

Si de asemenea in perioada 12-14 Octombrie Campionatele Balcanice de Gimnastica (in Bulgaria). Aici am inteles ca va participa Ana Porgras.
http://www.gov-sport.ro/unlimitpages.asp?id=942

Pegasnegru
12th October 2007, 01:22
Mihaela, toate sunt pentru ritmica, sau doar Cupa Romaniei si restul gimnastica artistica?

Mihaela P
12th October 2007, 01:32
Cupa Romaniei este la ritmica.

La Jocurile Europei de Sud-Est am gasit doar baieti printre participanti - gimnastica artistica masculin.
Mai multe detalii sunt aici: http://www.gov-sport.ro/whatsnew.asp

Campionatele Balcanice la gimnastica artistica.

ionela_83
12th October 2007, 15:47
Buna Cristina! Se pare ca avem cel putin doua lucruri in comun: iubim gimnastica romaneasca si suntem din Iasi :) . Din pacate nu am mai avut timp in ultima vreme sa tin legatura cu noutatile din gimnastica. dar astazi am stat cateva ore bune si am citit comentariile de pe forum.

crisloregym
12th October 2007, 22:25
Buna Cristina! Se pare ca avem cel putin doua lucruri in comun: iubim gimnastica romaneasca si suntem din Iasi :) . Din pacate nu am mai avut timp in ultima vreme sa tin legatura cu noutatile din gimnastica. dar astazi am stat cateva ore bune si am citit comentariile de pe forum.

Buna, Ionela:) Pai asta e o veste buna...poate ne si intalnim candva, daca tot suntem asa de apropiate...si adac mai afli de vreo comeptitie de gimnastica rtimica macar organizata pe la Iasi, poate ma anunti si pe mine...eu de cea din toamna chiar nu am stiut si imi pare rau.

ioanavol
12th October 2007, 22:25
Am intrebat-o daca pot sa apelez la ea daca am vreo nelamurire si ea mi-a zis ca da :D

:ok:

crisloregym
12th October 2007, 22:56
Si, uneori, visurile se transforma in realitate:D

La mine s-a transformat...imi doream atat de mult o competitie internationala de gimnastica la care sa strig "Hai, Romania!!!" si s-a putut. De asemenea, imi doream s avad o gala de patinaj destul de importanta si s-a putut, tot in Franta, gala la care piesa de atractie a fost Brian Joubert...De aici si concluzia: daca visezi, CHIAR poate deveni realitate

in alta ordine de idei, a fost azi dimineata pe primatv filmul american de care va spuneam si se numeste "Little girls in pretty boxes". din pacate pe youtube nu este, dar cu ocazia asta am mai gasit unul "The perfect body"...

O seara minunata va doresc si s avisati frumos;)

miafangina
12th October 2007, 22:59
La mine s-a transformat...imi doream atat de mult o competitie internationala de gimnastica la care sa strig "Hai, Romania!!!" si s-a putut. De asemenea, imi doream s avad o gala de patinaj destul de importanta si s-a putut, tot in Franta, gala la care piesa de atractie a fost Brian Joubert...De aici si concluzia: daca visezi, CHIAR poate deveni realitate

in alta ordine de idei, a fost azi dimineata pe primatv filmul american de care va spuneam si se numeste "Little girls in pretty boxes". din pacate pe youtube nu este, dar cu ocazia asta am mai gasit unul "The perfect body"...

O seara minunata va doresc si s avisati frumos;)

Ma bucur mult pentru tine,patinajul e al doilea sport preferat al meu!:)

crisloregym
12th October 2007, 23:01
Ma bucur mult pentru tine,patinajul e al doilea sport preferat al meu!:)

Nu stiu de ce, dar cred ca de multe ori patinajul si gimnastica merg mana in mana:) Drept dovada gala la care participa Catalina Ponor, organizata in Oklahoma de Bart Conner, din cate am inteels:D

cata10
12th October 2007, 23:01
La mine s-a transformat...imi doream atat de mult o competitie internationala de gimnastica la care sa strig "Hai, Romania!!!" si s-a putut. De asemenea, imi doream s avad o gala de patinaj destul de importanta si s-a putut, tot in Franta, gala la care piesa de atractie a fost Brian Joubert...De aici si concluzia: daca visezi, CHIAR poate deveni realitate

in alta ordine de idei, a fost azi dimineata pe primatv filmul american de care va spuneam si se numeste "Little girls in pretty boxes". din pacate pe youtube nu este, dar cu ocazia asta am mai gasit unul "The perfect body"...

O seara minunata va doresc si s avisati frumos;)

Si nu l-ai inregistrat? Ar fi fost super sa-l punem vedea si noi! Eu , de fapt, cred ca l-am mai vazut, nu sunt foarte sigur , insa!

cata10
12th October 2007, 23:08
Nu stiu de ce, dar cred ca de multe ori patinajul si gimnastica merg mana in mana:) Drept dovada gala la care participa Catalina Ponor, organizata in Oklahoma de Bart Conner, din cate am inteels:D

Ai dreptate!
Apropo, lore vreau sa te intreb ceva, sper sa nu te superi! Daca poti sa-mi raspunzi ok , daca nu , nu ma supar!
Pentru ca am vazut ca esti din Iasi si eu am terminat facultatea la Iasi, am o vaga banuiala ca am fi putut fi colegi de facultate in anul I. Ai urmat un an la o anumita facultate dupa care te-ai reorientat catre istorie?

miafangina
12th October 2007, 23:11
Poate o sa stabilim dinainte ce litera ne alegem in asa fel cand ne asezam intr-o ordine sa iasa ceva de genul:
NOI IUBIM GIMNASTICA!

Dar nu putem tine cite doua litere fiecare?

crisloregym
12th October 2007, 23:14
Si nu l-ai inregistrat? Ar fi fost super sa-l punem vedea si noi! Eu , de fapt, cred ca l-am mai vazut, nu sunt foarte sigur , insa!

Din pacate nu am avut habar ca o sa fie azi dimineata...pur si simplu mi-am dat seama la micul dejun...si cum trebuia sa plec...nu mi-a trecut prin minte sa inregistrez diferenta:O

crisloregym
12th October 2007, 23:17
Ai dreptate!
Apropo, lore vreau sa te intreb ceva, sper sa nu te superi! Daca poti sa-mi raspunzi ok , daca nu , nu ma supar!
Pentru ca am vazut ca esti din Iasi si eu am terminat facultatea la Iasi, am o vaga banuiala ca am fi putut fi colegi de facultate in anul I. Ai urmat un an la o anumita facultate dupa care te-ai reorientat catre istorie?

nu ma supar deloc:) De fapt ID-ul are la baza numele Cristina. Pe de alta parte, eu sunt la FEAA (economie), istoria nu a fost niciodata un punct de atractie:D. Deci banuiesc ca nu ne cunoastem:(

cata10
12th October 2007, 23:20
nu ma supar deloc:) De fapt ID-ul are la baza numele Cristina. Pe de alta parte, eu sunt la FEAA (economie), istoria nu a fost niciodata un punct de atractie:D. Deci banuiesc ca nu ne cunoastem:(

Scuze, am crezut ca te cheama si Loredana! Asa o chema pe colega mea din anul I care era innebunita dupa gimnastica si patinaj!
Scuze , inca o data!!! Eram doar curios!:D

ioanavol
12th October 2007, 23:22
...Eram doar curios!:D

uite de aia puteam eu sa jur ca esti fata:D

:ok:

cata10
12th October 2007, 23:24
uite de aia puteam eu sa jur ca esti fata:D

:ok:

Baietii n-au voie sa fie curiosi?

miafangina
12th October 2007, 23:27
Cristina,spune-mi cit de bine se vede cind e sala mare?

ioanavol
12th October 2007, 23:28
Baietii n-au voie sa fie curiosi?

au, au, nu te supara;)

doar ca atunci cand nu cunosti pe cineva, aceasta insusire iti indica de obicei o fata.

inca o data, nu te supara, a fost o gluma;)

cata10
12th October 2007, 23:30
au, au, nu te supara;)

doar ca atunci cand nu cunosti pe cineva, aceasta insusire iti indica de obicei o fata.

inca o data, nu te supara, a fost o gluma;)

Stiu, am glumit!
Si eu as fi gandit la fel!

Mihaela P
12th October 2007, 23:39
Anul asta chiar nu credeam ca voi merge. Avea cea mica 7 luni si nu stiam daca va rezista . M-am hotarat pe moment si am plecat!
Si a fost ok.

crisloregym
12th October 2007, 23:39
Scuze, am crezut ca te cheama si Loredana! Asa o chema pe colega mea din anul I care era innebunita dupa gimnastica si patinaj!
Scuze , inca o data!!! Eram doar curios!:D

Nu e nici o problema:)

crisloregym
12th October 2007, 23:44
Cristina,spune-mi cit de bine se vede cind e sala mare?

Eu am avut mare noroc pentru ac am stat in al 5-lea rand (o data ce aveai bilet puteai sa iti alegi ce loc vroiai si gaseai liber:D), pe latura mare a salii...si da, se vedea foarte bine:) In plus, era un ecran mare deasupra unde se vedeau toate detaliile...

Dar se vedea foarte bine peste tot, mai ales solul, care era exact in fata...o sa postez si pozele pe un site in curand:)

cata10
12th October 2007, 23:53
Anul asta chiar nu credeam ca voi merge. Avea cea mica 7 luni si nu stiam daca va rezista . M-am hotarat pe moment si am plecat!
Si a fost ok.

Aaaa, nu stiam ca ai doua fete. Noua ne-ai povestit doar despre Irina!
sa-ti traiasca amandoua!
Si cea mica va fi tot la gimnastica?

Mihaela P
12th October 2007, 23:57
Aaaa, nu stiam ca ai doua fete. Noua ne-ai povestit doar despre Irina!
sa-ti traiasca amandoua!
Si cea mica va fi tot la gimnastica?

Vom vedea. A intrat in sala de 2 ori sa se uite, dar mai este mult pana va intra sa se antreneze.

miafangina
12th October 2007, 23:58
Din pacate trebuie sa ma retrag.Va multumesc pentru o seara placuta!Pa!

cata10
12th October 2007, 23:59
Din pacate trebuie sa ma retrag.Va multumesc pentru o seara placuta!Pa!

Noapte buna!

Mihaela P
13th October 2007, 00:01
Din pacate trebuie sa ma retrag.Va multumesc pentru o seara placuta!Pa!

Pe curand!
Noapte buna!

crisloregym
13th October 2007, 00:06
Noapte buna tuturor:)

Si repet, sa visati frumos:)

cata10
13th October 2007, 00:09
Noapte buna tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!

ioanavol
13th October 2007, 12:07
vad ca au aparut mai multe postari pe forumul site-ului www.dangrecu.ro :)

din pacate nu am primit raspuns la intrebarea mea...si inca nu-i actualizat cu info de anul asta.

dar poate merita sa mai incercam si acolo, nu numai in prosport...

mikeyy
13th October 2007, 13:08
O emisiune cu Shawn Johnson: http://www.youtube.com/watch?v=TnQzG2CXngI

Mi-as fi dorit sa o vad si eu pe Stela la o emisiune la noi :)

rob_din
13th October 2007, 13:22
O emisiune cu Shawn Johnson: http://www.youtube.com/watch?v=nykLAuHu5yU

Mi-as fi dorit sa o vad si eu pe Stela la o emisiune la noi :)

Nu cred ca Shawn Johnson face patinaj artistic:)

mikeyy
13th October 2007, 13:28
Nu cred ca Shawn Johnson face patinaj artistic:)

da...am gresit :D...am corectat

ioanavol
13th October 2007, 13:37
deci se antreneaza 4 ore pe zi, nu 5 cum zisese comentatoarea pe care o auzisem eu...trebuie sa fie un mare talent!

mikeyy
13th October 2007, 13:39
Da, se antreneaza foarte putin....4 ore 6 zile pe saptamana, chiar e un talent

ioanavol
13th October 2007, 16:26
Shawn are si site, chiar f frumos...

insa oare e bine sa aiba un site si sa i se acorde atata atentie de la varsta asta ma intreb...poate asta e "secretul" ne-longevitatii gimnastelor din SUA...

eu nu zic ca n-ar avea si Beth Tweedle sau altele care au deja peste 20 de ani, dar ele sunt si motivate prin faptul ca sunt cele mai bune in tara lor de ani buni.

rob_din
13th October 2007, 16:49
Shawn are si site, chiar f frumos...

insa oare e bine sa aiba un site si sa i se acorde atata atentie de la varsta asta ma intreb...poate asta e "secretul" ne-longevitatii gimnastelor din SUA...

eu nu zic ca n-ar avea si Beth Tweedle sau altele care au deja peste 20 de ani, dar ele sunt si motivate prin faptul ca sunt cele mai bune in tara lor de ani buni.

Nu stiam ca a avea un site ar dauna activitatii sportive. Nu de lucruri de genul asta depinde longevitatea si performantele sportive ci de caracterul si puterea fiecarui sportiv

ioanavol
13th October 2007, 17:22
Nu stiam ca a avea un site ar dauna activitatii sportive. Nu de lucruri de genul asta depinde longevitatea si performantele sportive ci de caracterul si puterea fiecarui sportiv
stii ce, rob_din, eu n-am nimic impotriva sa nu fie cineva de acord cu mine.
dar tu intri in conversatie numai cand e rost de contrazis...

daca esti pe forumul asta, presupun ca e pt ca-ti place mult gimnastica...atunci n-ai vrea sa participi si la discutiile placute, de genul celor de aseara? si nu numai cand nu esti de acord cu parerea cuiva?

p.s. nu vreau sa isc nici o cearta, nimic. e doar parerea mea, si-mi statea pe limba sa o spun de ceva vreme.

rob_din
13th October 2007, 18:10
stii ce, rob_din, eu n-am nimic impotriva sa nu fie cineva de acord cu mine.
dar tu intri in conversatie numai cand e rost de contrazis...

daca esti pe forumul asta, presupun ca e pt ca-ti place mult gimnastica...atunci n-ai vrea sa participi si la discutiile placute, de genul celor de aseara? si nu numai cand nu esti de acord cu parerea cuiva?

p.s. nu vreau sa isc nici o cearta, nimic. e doar parerea mea, si-mi statea pe limba sa o spun de ceva vreme.

Atata timp cat imi exprim opiniile in mod civilizat am tot dreptul sa comentez orice mesaj scris pe forumul acesta. Asta este de fapt si scopul unui forum, nu?
Intru in conversatie cand cred ca am ceva de spus. Dar nu e nici o problema decat sa supar pe cineva mai bine nu mai intru.

ioanavol
13th October 2007, 18:16
pacat ca n-ai inteles nimic din ce-am scris:(

si am vazut ca s-a mai intamplat asta de cateva ori. asta e, n-oi fi eu clara in exprimare...desi chiar m-am straduit sa fiu, am citit de cateva ori mesajul inainte sa-l postez.

cata10
13th October 2007, 18:52
pacat ca n-ai inteles nimic din ce-am scris:(

si am vazut ca s-a mai intamplat asta de cateva ori. asta e, n-oi fi eu clara in exprimare...desi chiar m-am straduit sa fiu, am citit de cateva ori mesajul inainte sa-l postez.

Ba ai fost destul de clara, Ioana, dar se pare ca rob_din citeste doar printre randuri....
si eu voiam sa-i spun de mult lucrul acesta, ca el posteaza pe forum doar pentru a contrazice pe cineva. Daca e sa facem o statistica , cred ca peste 90% din mesajele lui rob_din sunt CONTRA la tot ceea ce este scris aici!
Poate asta este rolul lui, sa ne faca sa postam replici la mesaje care ne contrazic orice idee, dar s-ar putea ca efectul sa fie unul opus , adica sa ne plictisim la un moment dat sa-i tot explicam de ce nu are dreptate si sa nu mai postam deloc. Cel putin la mine asa s-a intamplat!:(

ioanavol
13th October 2007, 19:09
si eu m-am cam saturat sa-mi tot justific afirmatiile:(...dar sper din toata inima sa inteleaga pana la urma ca se vrea constructiva observatia mea si nu ca o "cenzura".

in fine, ma opresc aici.

Mihaela P
13th October 2007, 20:46
De acord cu Ioana si Cata!!!

crisloregym
13th October 2007, 22:19
Cred ca de fapt asta era linkul cu Shawn...si e super draguta!!! Se vede ca asta ii place sa faca si bravo ei ca reuseste sa aiba un antrenament care s aii permita sa aiba si o viata normala, dupa cum singura afirma:) La inceput nu imi placea felul ei de a concura la sol sau la barna, dar personalitatea...extraordinara!!!!

ioanavol
13th October 2007, 22:22
off topic, scuze:

crislore, daca vrei, sa-mi dai si mie adresa ta de email sau contul de messenger pe privat, ca sa te pot contacta cand incepem cu site-ul;) deocamdata doar pentru chestii organizatorice, dar poate vrei si tu sa stii:)

crisloregym
13th October 2007, 22:25
Mie linkul de mai sus mi-a dat la un program de patinaj artistic, cred ca asta vroia sa spuna si Rob_din. Am gasit interviul cu Shawn pe http://www.youtube.com/watch?v=TnQzG2CXngI&mode=related&search= de fapt

Este foarte draguta si dulce!!! Este extraordinara!!! Si faptul ca se antreneaza doar 4 ore pe zi, ceea ce ii permite sa duca in rest o viata normala...deja motiveaza si faptul ca face gimnastica din placere...se vede ca pentru ea gimnastica reprezinta atat de mult...

Bravo ei!!! Daca ar avea o astfel de atitudine si unele gimnaste de pe la noi, gen Catalina Ponor...dar cer mulkt, nu-i asa? :D

ioanavol
13th October 2007, 22:27
Mie linkul de mai sus mi-a dat la un program de patinaj artistic, cred ca asta vroia sa spuna si Rob_din. Am gasit interviul cu Shawn pe http://www.youtube.com/watch?v=TnQzG2CXngI&mode=related&search= de fapt

Este foarte draguta si dulce!!! Este extraordinara!!! Si faptul ca se antreneaza doar 4 ore pe zi, ceea ce ii permite sa duca in rest o viata normala...deja motiveaza si faptul ca face gimnastica din placere...se vede ca pentru ea gimnastica reprezinta atat de mult...

Bravo ei!!! Daca ar avea o astfel de atitudine si unele gimnaste de pe la noi, gen Catalina Ponor...dar cer mulkt, nu-i asa? :D
a schimbat mikeyy intre timp link-ul in mesajul original.

p.s. la 15 ani si Catalina era mai modesta...cred:D

crisloregym
13th October 2007, 23:03
cristina_tucanu@yahoo.com

crisloregym
13th October 2007, 23:03
si imi cer scuze pentru cele doua mesaje despre Shawn, dar mi se tot incarca fara sa imi arate vreo postare:D

ioanavol
14th October 2007, 11:36
cristina_tucanu@yahoo.com
multumesc:)saptamana viitoare te contactez.

alex, mi-o dai si tu pe-a ta? pentru ca vad ca reusim destul de greu sa comunicam prin pm-uri.

mikeyy
14th October 2007, 17:08
Cand am citit titlul articolului, am crezut ca e vorba de ceva grav....bine ca nu era vorba de o reaccidentare
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=62751

mikeyy
14th October 2007, 17:13
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=62745
un alt articol

ioanavol
14th October 2007, 17:14
Cand am citit titlul articolului, am crezut ca e vorba de ceva grav....bine ca nu era vorba de o reaccidentare
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=62751
uf...cred ca le e tare greu...bine macar ca nu mai este ca anul trecut, cand ea si stela erau la kilometri in fata celorlalte...si totul depindea numai de ele.

ioanavol
14th October 2007, 17:17
mie nici acum nu-mi vine sa cred, cu toate ca am vazut cu ochii mei si nu e primul, nici ultimul caz...cum Sandra a concurat cu glezna aia in pioneze la Europene...
pai eu daca as sti ca-mi pot rupe piciorul in orice secunda, nu mi-ar veni deloc sa merg cu piciorul respectiv, dar'mite sa fac ce face ea...

sa nu mai zic ca dupa ce si l-a rupt la aterizarea de la barna s-a mai antrenat si o diagonala la sol :O
fantastic...

si dragulescu la fel.

mikeyy
14th October 2007, 17:20
Asa e Ioana. Oricum era de asteptat sa se instaleze aceasta oboseala la Sandra care nu si-a folosit piciorul vreo 2 luni si apoi in asa putin timp a trebuit sa revina intr-o forma care sa fie de ajutor echipei. De asemenea imi pare rau sa vitesc ca au aparut regrete, merita un loc pe podiumul la sol. Nu e bine ssa apara regretele ca le demoralizeaza si atunci nu va fi un rezultat bun, iar retragerea va fi aproape.
Sa speram ca se recupereaza, si iar revin la ideea ca e nevoie de un psiholog la lot.....nu e bine ca fetele sa aibe astfel de sentimente, si sper sa nu apara invidia intre ele.

ioanavol
14th October 2007, 17:29
daca are prieteni printre antrenori si fetele de la lot, ei o vor sprijini sigur, si asta face cat un psiholog, zic eu.

pana la Olimpiada nu se va retrage chiar daca o s-o mai bata gandurile (si Raducan zicea ca vroise sa se retraga inainte de Sydney). pana la urma asa e in orice domeniu, chiar daca nu-ti pui corpul in primejdie la fel ca ele...de cate ori nu mi-a venit mie sa renunt la ce fac:D
important e sa fie incurajata si sa inceapa sa progreseze...atunci va vedea ca nu e dracul asa de negru:) Hai Sandra!!!

Mihaela P
14th October 2007, 18:09
Un exercitiu fantastic: http://www.youtube.com/watch?v=yOOmFgBAdIA&mode=related&search=

mikeyy
14th October 2007, 20:37
Cu adevart un exercitiu spectaculos atat atunci cat si acum. Olga Korbut a fost unul dintre oamenii care au revolutionat gimnastica in adevaratul sens al cuvantului. Pacat ca nu a castigat aurul la paralele in 1972 si tot la paralele a pierdut titlul de la individual caci a ratat de 3 ori tot la olimpiada din 1972.
Am vazut un documentar despre Olga Korbut la tv pe History. Se pare ca nu a avut o relatie tocmai buna cu antrenorul ei care era violent si se spune ( adica chiar Korbut spune) ca inaintea olimpiadei din 72 a fost violata de catre acesta.
Chiar daca exercitiile ei erau spectaculoase aat federatia cat si Guvernul vroiau sa-i interzica participarea caci ii comparau exercitiile cu specatacolele de circ.
Oricum o data cu schimbarea antrenorului in 74, nu a mai avut ac succes.
Daca aveti ocazia sa vedeti documentaul sa nu ezitati caci merita.

Andraf
14th October 2007, 22:20
http://www.v-brazil.com/culture/sports/gymnastics.html
Super articol despre Daiane de Santos. Mi se par incredibil: chiar o fi inceput gimnastica de la 12 ani???

Mihaela P
14th October 2007, 22:43
Ma bucur ca ai scris si tu, Andraf. Te-am vazut pe forum si chiar ma gandeam ca postezi rar. Mult curaj!

Da, interesant aricolul despre Daiane dos Santos. Am mai cautat date despre ea si se pare ca pe undeva pe-acolo a inceput gimnastica:11-12 ani.

http://pt.wikipedia.org/wiki/Daiane_dos_Santos#Curiosidades

Dar este in portugheza...

mikeyy
14th October 2007, 22:44
http://www.v-brazil.com/culture/sports/gymnastics.html
Super articol despre Daiane de Santos. Mi se par incredibil: chiar o fi inceput gimnastica de la 12 ani???

Da asa este. Daiane a inceput gimnastica in anul 1995, iar prima competitie pe plan international a avut-o in 1997. Nu stiu ce a facut inainte de 1995, dar oricum sa incepi un sport la 12 ani si mai ales un sport ca gimnastica in care la 18 ani ajungi la apogeu este un lucru de admirat. Sa nu uitam ca a devenit campioana mondiala in 2003 la varsta de 20, iar parca in 2001 a luat bronzul la CM de la Ghent

ioanavol
16th October 2007, 10:58
despre Marian:

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=189434

mikeyy
16th October 2007, 11:21
Multumesc de articol Ioana. Imi pare rau sa citesc ca re nevoie de un repaus atat de lung..pana in februarie, dar decat sa riste si sa rateze olimpiada mai bine asa. Inseamna ca nu este o accidentare usoara asa cum se pronuntau la Stuttgart, bine ca nu a concurat atunci. O sa rateze europenele probabil, dar nu-i nimic nu e o pierdere mare sa nu participi la un CE.

Si tot de articol....ce comentarii de prost-gust, nu imi vine sa cred ce citeam....il fac incompetent si ca face blatul la concursuri. Imi pare rau pentru ei, dar cred ca nu au vazut niciun concurs in carea participat Marian

ioanavol
16th October 2007, 12:57
ai dreptate, comentarii de prost gust...ca de fapt si articolul, nu era menit sa arate cum se simte Marian, ci numai ca si-a luat motocicleta.
de aceea de obicei nu citez Libertatea...dar de data asta "au scapat" si niste informatii interesante pt noi, de aceea l-am pus.

ioanavol
16th October 2007, 13:39
Ma bucur ca ai scris si tu, Andraf. Te-am vazut pe forum si chiar ma gandeam ca postezi rar. Mult curaj!

Da, interesant aricolul despre Daiane dos Santos. Am mai cautat date despre ea si se pare ca pe undeva pe-acolo a inceput gimnastica:11-12 ani.

http://pt.wikipedia.org/wiki/Daiane_dos_Santos#Curiosidades

Dar este in portugheza...
uimitor, bravo ei!
parca am citit ca si Cerasela de la noi a inceput tarziu, la vreo 8 ani, nu-i asa?

mikeyy
16th October 2007, 21:57
Da si Cerasela a inceput gimnastica putin mai tarziu decat celelalte fete

mikeyy
16th October 2007, 23:48
Un montaj despre Catalina Ponor...interesant :)
http://www.youtube.com/watch?v=4-BCiUdvAKU&mode=related&search=

vlad001
17th October 2007, 02:36
http://www.tvr.ro/inregistrari.php?id=Cafeneaua%20astrelor%20(%20I%2 0)#
O inregistrare de la o emisiune destul de departe de gustul meu, dar la final canta Sabina Cojocar

mikeyy
17th October 2007, 12:24
Articol despre Catalina Ponor:
http://www.libertatea.ro//index.php?section=articole&screen=stire&sid=189533

cata10
17th October 2007, 14:17
despre Marian:

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=189434

Doar niste scursuri puteau face astfel de comentarii!:(

cata10
17th October 2007, 14:21
Articol despre Catalina Ponor:
http://www.libertatea.ro//index.php?section=articole&screen=stire&sid=189533

Sper sa revina in echipa si sa mearga la olimpiada! Avem mare nevoie de ea (mai bine zis de Catalina cea abitioasa si muncitoare si care nu rata niciodata, asa ca-n 2003-2004) ! Iar ea trebuie sa constientizeze ca nu mai e vedeta lotului ci o gimnasta care reprezinta Romania si care trebuie sa-si faca exercitiile cat mai bine! Sa-si merite locul in echipa!

mikeyy
17th October 2007, 14:40
Da Ponor dupa Atena a incercat sa ia aurul mondial, acum o data ce va vrea sa participe la Beijing are o misiune mult mai grea, aceea de a-si apara aurul olimpic. Dupa mine e mai greu sa iti aperi o medalie decat sa o castigi.

mikeyy
17th October 2007, 23:05
Articol din prosport despre catalina:
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63121

mikeyy
17th October 2007, 23:08
Articol despre renovarea salii de la Deva, si mutarea lotului la Izvorani....articol aparut tot in Prosport:)
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63133

mikeyy
18th October 2007, 00:15
Ce comentariu haois i-a lasat aici Sandra Stelianei:
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=720648711&ownerId=112502513

Sandra=bubble pe hi5

Si un alt lucru despre Stela, am gasit un comentariu care i l-a lasat lui Verona van der Loer:
""Oct 12, 2007 7:45 PM
stela says:

hy my star!!!i hope so all is very good for you ... i think so for me also for future because now i have something prob...you know very good.so!!! you are ok?how do you feel???your ankle???good luck and be careful...many kisses and never to be sad!!!stela ""

ioanavol
18th October 2007, 01:01
Ce comentariu haois i-a lasat aici Sandra Stelianei:
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=720648711&ownerId=112502513

Sandra=bubble pe hi5

Si un alt lucru despre Stela, am gasit un comentariu care i l-a lasat lui Verona van der Loer:
""Oct 12, 2007 7:45 PM
stela says:

hy my star!!!i hope so all is very good for you ... i think so for me also for future because now i have something prob...you know very good.so!!! you are ok?how do you feel???your ankle???good luck and be careful...many kisses and never to be sad!!!stela ""
daca sandra-i lasa astfel de mesaje este semn bun...se poate bucura de bucuria stelei si are puterea sa continue.

cat despre ce i-a scris stela veronei...uuff...sper sa nu aiba probleme mari de sanatate:((( eu cred ca se refera la problemele ei vechi...dar cine poate sti...

ioanavol
18th October 2007, 01:11
si verona cu echipa noastra:)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=747568096&ownerId=15926736

din pacate si cu ana in carje:(


si cu sandra, super:
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=747682284&ownerId=15926736

mikeyy
18th October 2007, 01:22
Ce inainta e Verona fata de fetele noastre :)
Aici e cu Dani Popescu : http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=747554568&ownerId=15926736
si cu Catalina Ponor: http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=747562990&ownerId=15926736

crisloregym
18th October 2007, 01:44
daca sandra-i lasa astfel de mesaje este semn bun...se poate bucura de bucuria stelei si are puterea sa continue.

cat despre ce i-a scris stela veronei...uuff...sper sa nu aiba probleme mari de sanatate:((( eu cred ca se refera la problemele ei vechi...dar cine poate sti...

Sunt de acord cu tine, Ioana...observ o unire a fetelor de la lot in toate pozele Veronei:) E ca si cum acele speculatii: duel Stela-Sandra nu ar fi existat niciodata si a fost doar o povestioara gogonata.

In ceea ce o priveste pe Stela, afirmatia "you know very good" ma face sa cred ca sunt problemele vechi care o necajesc, mai ales dat fiind si optimismul ei pentru viitor...cel putin asa sper, sa fie bine pe viitor si sa nu pateasca nimic.

vlad001
18th October 2007, 02:32
Ce inainta e Verona fata de fetele noastre :)
Aici e cu Dani Popescu : http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=747554568&ownerId=15926736
si cu Catalina Ponor: http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=747562990&ownerId=15926736

Verona cred ca e o tipa foarte prietenoasa. Pe site-ul ei are poze de la diverse competitii si mai ales de la bachete cu foarte multi gimnasti si gimnaste.
Foarte frumos din partea ei.
De comentariul Sandrei in schimb... Pe de o parte ma bucur sa vad ca o complimenteaza pe Stela si ca ii si merge mintea sa faca glume bune, dar pe de alta parte ma intristeaza ca trebuie neaparat sa intareasca complimentul pentru Stela cu o jignire la adresa altora.
Si nu e doar ea. Si Cerasela primul comentariu a fost foarte frumos, la al doilea a inceput sa cam sara calul, desi a spus-o sub forma de gluma.
Nu zic ca si eu la varsta lor eram la fel si radeam de tot ce aveam ocazia, dar parca nu e frumos cand e pe un site pe care-l poate vedea oricine.

Pegasnegru
18th October 2007, 02:38
Ce duel Stela-Sandra? Eu nu auzisem nimic despre asa ceva, nici macar un zvon.
(ma simt lasata pe dinafara.. :P )
Cred ca aceasta unire a fetelor provine din faptul ca se antreneaza impreuna si ca trec impreuna peste toate greutatile si sacrificiile. Pe lana pozele afisate cu Verona, Floarea are multe poze cu fetele impreuna, poze si comentarii care mi-au lasat aceeasi impresie de unire.

mikeyy
18th October 2007, 13:47
In sfarsit am gasit exercitiul Danei Druncea din finala pe echipe...si as vrea daca se poate cineva sa-mi explice unde a pierduct Dana 1.7 pct la acest exercitiu. Am inteles de la comantatori ca e deficitara la coregrafie(artistica). Dar chiar atat de mult? Singura greseala pe care am sesizat-o si eu unde ar fi putut pierde ceva mai mult e la penultima diagonala.

http://www.youtube.com/watch?v=Xngb1mhP3YM
(minutul 4.30)

rob_din
18th October 2007, 14:24
Verona cred ca e o tipa foarte prietenoasa. Pe site-ul ei are poze de la diverse competitii si mai ales de la bachete cu foarte multi gimnasti si gimnaste.
Foarte frumos din partea ei.
De comentariul Sandrei in schimb... Pe de o parte ma bucur sa vad ca o complimenteaza pe Stela si ca ii si merge mintea sa faca glume bune, dar pe de alta parte ma intristeaza ca trebuie neaparat sa intareasca complimentul pentru Stela cu o jignire la adresa altora.
Si nu e doar ea. Si Cerasela primul comentariu a fost foarte frumos, la al doilea a inceput sa cam sara calul, desi a spus-o sub forma de gluma.
Nu zic ca si eu la varsta lor eram la fel si radeam de tot ce aveam ocazia, dar parca nu e frumos cand e pe un site pe care-l poate vedea oricine.

Cu Cerasela n-ai dreptate, nu mi se pare jignitor al doilea comentariu. In schimb Sandra Izbasa ar trebui sa se rusineze de prostiile scrise acolo. Bine ca e ea Miss Univers. Iar o sa para ca am fost dur, dar sa jignesti pe cineva pe baza aspectului fizic este inacceptabil, cel putin pentru mine

mikeyy
18th October 2007, 14:32
Cu Cerasela n-ai dreptate, nu mi se pare jignitor al doilea comentariu. In schimb Sandra Izbasa ar trebui sa se rusineze de prostiile scrise acolo. Bine ca e ea Miss Univers

Nu consider ca ar trebui sa se rusineze, a fost o gluma....si e libera sa faca ceea ce vrea. Pe mine chiar m-a amuzat, si nu cred ca era cu rea intentie.
Pe de alta parte Sandra e o gimnasta frumoasa, cu trasaturi frumoase ( gusturile nu se discuta).
Dar vreau sa-ti atrag atentia ca s-ar putea sa intre gimnastele pe forum si nu cred ca ar fi frumos ca Sandra sa citeasca ce ai spus despre ea, mai ales ca din cate am citit nu are un moral foarte bun in ultima vreme. O persoana pasionata de gimnastica nu ar vorbi asa, indiferent de cum ar arata o gimnasta, sunt ale noastre si trebuie sa ne placa asa cum sunt. Si ca un fapt divers Romania intotdeauna a avut gimnaste frumoase si admirate de oameni din strainatate.

vlad001
18th October 2007, 20:35
In sfarsit am gasit exercitiul Danei Druncea din finala pe echipe...si as vrea daca se poate cineva sa-mi explice unde a pierduct Dana 1.7 pct la acest exercitiu. Am inteles de la comantatori ca e deficitara la coregrafie(artistica). Dar chiar atat de mult? Singura greseala pe care am sesizat-o si eu unde ar fi putut pierde ceva mai mult e la penultima diagonala.

http://www.youtube.com/watch?v=Xngb1mhP3YM
(minutul 4.30)

Ce greseli vad eu, desi nu ajunge la 1,7:
La triplu twist - o idee picioarele incrucisate
La tsukahara - picioare departate si un pas inapoi
La dublu twist - pas inapoi
La 2.5 + front tuck - picioare incrucisate la 2.5 si pas inainte dupa front tuck
1.5+1.5 - al doilea 1.5 n-a fost complet (s-a devalorizat elementul si cu ocazia asta a pierdut legarea. A ramas doar cu 6.0 nota de plecare) si a avut un hop intr-o parte
La elementele artistice nu prea am vazut probleme. Doar ca a facut elemente artistice doar strictul necesar cat sa ia EGR-ul, in rest a avut doar acrobatica si cateva secunde de "dans"
Si poate ca n-au fost considerate sariturile suficient de intinse. Astea 2 au fost cam la limita:

mikeyy
18th October 2007, 21:17
Merci mult de explicatie Vlad!!!

Pegasnegru
19th October 2007, 04:33
Multe note sunt subiective mai ales ca se pot adauga sau depuncta puncte valoroase numai la cum arata si cum e prezentat solul. Mie una nu-mi displace aceasta idee desi deschide usa larg asupra subiectivismului.
Acum sa dau si exemple de note corecte date unor gimnaste cu greseli in executie:
Lilia Podkopaeva, o gimnasta superba la sol, in Atlanta a facut cateva greseli la aterizare care ar fi trbuit s-o coste mai mult decat 0.1 puncte. Dar NIMENI nu neaga nota ei de peste 9,850 datorita coreografiei, dansului si artisticii ei spectaculoase.
Oksana Omelianchik la sol in 1987 a aratat un dans si o coreografie foarte frumoase, si desi a ratat dublul echier la sfarsit a luat o nota mare (meritata sau nu, nu stiu stiu sigur, dar dupa parerea mea subiectiva, a meritat punctele in plus). Minutul 4:59:
http://www.youtube.com/watch?v=X4HKKK2Fil4&mode=related&search=GYMNASTICS%20CAMELIA%20VOINEA%20ROMANIAN%20 1987%20WORLDS
Boguinskaya, in 1989 a avut un sol foarte ciudat, dar prezentat foarte frumos, fluid si expresiv. Departe de a fi o acrobata excelenta, si cu greseli vizibile de executie si aterizare, tot a luat 10 si deobicei lua note mari:
http://www.youtube.com/watch?v=X4HKKK2Fil4&mode=related&search=GYMNASTICS%20CAMELIA%20VOINEA%20ROMANIAN%20 1987%20WORLDS
La adoua diagonala are picioarele vizibil departate la ambele intoarceri. Mie una nu-mi place stilul ei nici batuta cu un picamer, dar nu pot nega originalitatea si calitatea ei la sol.
Alta gimnasta care a beneficiat poate prea mult de aceste "puncte in plus" a fost Khorkina. A avut o artistica si o eleganta aproape inegalabile la vremea ei, insa cu grave probleme la partea acrobatica si mai ales la aterizari. Plus ca nu prea a avut amplitudine la nici o diagonala a ei, nici macar cand era tanara.
Am mai pus solul Mirelei Pasca, unde a avut si ea probleme la aterizare si un pas in afara covorului; cu toate astea a primit 9.850.
Desi aceste puncte pot reflecta si chair reflecta subectivism, nu sunt impotriva lor. Am beneficiat foarte mult si noi de ele de-a lungul timpului. Cumva artistica, dansul si coreografia trebuiesc rasplatite, si nu cred sa existe
un mod 100% obiectiv de a o face.

Pegasnegru
19th October 2007, 04:58
Revenind la Druncea, eu cred ca a fost depunctata si artistic nu numai la executie. Problema pe care o am eu este nota mai mare primita de ea in calificari cand a avut vizibil probleme mai mari la executie. Cred ca notele din calificari trebuie sa reflecte notele date in finale. Adica, arbitrii ar trebui sa fie la fel de exigenti sau la fel de iertatori in ambele cazuri. Asta pentru ca pot promova in finale o gimnasta care sa nu merite. Alt motiv ar fi faptul ca la echipe cel putin poti stii care gimnasta are sanse mai mari. Daca ar fi fost punctata corect, nu cred ca Forminte ar fi pus-o pe Druncea ci pe Ponor care a luat cat Druncea cu o ratare. Si daca repeta ratarea si tot putea lua cat Druncea, dar cel mai probabil nu ar fi facut-o.
Oricum, oricare a fost nota luata de Druncea pe mine solul ei de la echipe m-a cucerit. Trebuie sa recunosc ca nu mi-a placut deloc ca gimnasta, ba chiar mi-a displacut. Forma ei la executie si artistica au lasat de dorit multa vreme. Am citit postarile voastre in timpul CM la sol cand ati laudat-o pe Druncea dupa exercitiul ei, iar eu (rusine mie) nu v-am crezut. Insa si eu am vazut solul ei pe youtube si, la fel ca Mihai, am ramas muta. S-a vazut determinarea ei la fiecare diagonala, pana si felul cum a alergat pentru a prinde momentum pentru diagonale. A avut amplitudine mai mare si o executie mult mai buna fata de calificari.
Determinarea si mobilizarea ei pentru echipa m-au cucerit efectiv. Plus faptul ca a face sase diagnale este incredibil de dificil fizic si denota multe antrenamente grele pentru cresterea rezistentei. O admir cu adevarat!

mikeyy
19th October 2007, 10:57
Da asa este..la Stuttgart am vazut o alta Daniela Druncea decat pe cea pe care am vazut-o la Aarhus. Chiar daca nu are executii curate, da dovada de siguranta, iar asta e cel mai important...este asa cum se spune un om de echipa.
Nici eu nu aveam incredere in ea, dar uite ca mi-a castigat-o prin 5 executii fara ratare de la CM, sper ca pana la anul sa creasca la fel de mult cum a crescut din 2006-2007.
Eu am mai spus si in timpul CM ca ar fi trebuit sa faca Druncea si barna in calificari in locul lui Grigore, si sa-i poata lua locul lui Izbasa la individual, pt ca oricum nu avea sanse Sandra la podium si astfel era ocazia ca Druncea sa mai castige exeprienta, iar Izbasa sa fie putin protejata, ca si asa acum se resimte dupa efortul depus.

ioanavol
19th October 2007, 11:04
in primul rand, multumesc alex, cristina, vlad, mikeyy pt ca dati exemple de exercitii si elemente! asa mai invat si eu putin...pt ca, recunosc, inca nu ma pricep deloc:( dar nici nu mi-am facut timp pt asta:D

de Dana ce sa spun...la Aarhus nu am vazut-o prea mult pt ca am urmarit competitia la Eurosport aici...si n-au dat toate finalele in intregime.
de aceea nu intelegeam de ce lipsa de incredere in ea acum, pt ca mi s-a parut ca a dat tot din ea, a incercat sa se detaseze de necazurile din jur si sa ajute cum poate.
pacat ca, fiind om de 4 aparate, atata timp cat sunt cel putin 2 mai bune ca ea, nu va avea probabil niciodata sansa sa fie intr-o finala la individual compus...

crisloregym
19th October 2007, 11:28
Dana Druncea m-a impresionat si pe mine, insa de la solul de la Nationalele Romaniei...stiu ca multa lume spune ca are prea multe diagonale, dar mie imi place asa cum e. Se pliaza perfect pe muzica:) Intr-adevar, are o determinare fantastica, dar mi s-a parut ca avea o determinare asemanatoare si in 2006. In plus, este un adevarat om de echipa si moral vorbind...intotdeauna le ajuta pe fete sa isi pregateasca aparatul, scoate trambulina de pe podiumul de concurs, este ca un fel de stalp al echipei. M-as bucura foarte mult sa isi imbunatateasca artisticul, pentru ca are potential mai ales din punct de vedere tehnic.

Referitor la evolutiile ei la barna, nu cred ca se simte confortabil pe acest aparat. Are multe ezitari http://www.youtube.com/watch?v=eGVnOGJynvM.

Desi un bagaj tehnic ridicat.

Dar, Mikeyy, si eu sunt de acord ca ar fi trebuit lasata la individual compus in locul Sandrei, pentru a o proteja pe Sandra si pentru ca Dana sa capete experienta...dar asta e, a trecut:D

Sa speram ca Daniela va avea o evolutie buna in acest an:)

crisloregym
19th October 2007, 11:29
in primul rand, multumesc alex, cristina, vlad, mikeyy pt ca dati exemple de exercitii si elemente! asa mai invat si eu putin...pt ca, recunosc, inca nu ma pricep deloc:( dar nici nu mi-am facut timp pt asta:D

de Dana ce sa spun...la Aarhus nu am vazut-o prea mult pt ca am urmarit competitia la Eurosport aici...si n-au dat toate finalele in intregime.
de aceea nu intelegeam de ce lipsa de incredere in ea acum, pt ca mi s-a parut ca a dat tot din ea, a incercat sa se detaseze de necazurile din jur si sa ajute cum poate.
pacat ca, fiind om de 4 aparate, atata timp cat sunt cel putin 2 mai bune ca ea, nu va avea probabil niciodata sansa sa fie intr-o finala la individual compus...

Este placerea noastra, Ioana. La urma urmelor, asta e si scopul forumului, sa invatam unii de la altii:) Si eu am invatat enorm de multe, mai aes ca la partea tehnica a gimnasticii sunt neinitiata:)

vlad001
19th October 2007, 15:02
Multe note sunt subiective mai ales ca se pot adauga sau depuncta puncte valoroase numai la cum arata si cum e prezentat solul. Mie una nu-mi displace aceasta idee desi deschide usa larg asupra subiectivismului.
Oksana Omelianchik la sol in 1987 a aratat un dans si o coreografie foarte frumoase, si desi a ratat dublul echier la sfarsit a luat o nota mare (meritata sau nu, nu stiu stiu sigur, dar dupa parerea mea subiectiva, a meritat punctele in plus). Minutul 4:59:
http://www.youtube.com/watch?v=X4HKKK2Fil4&mode=related&search=GYMNASTICS%20CAMELIA%20VOINEA%20ROMANIAN%20 1987%20WORLDS
Boguinskaya, in 1989 a avut un sol foarte ciudat, dar prezentat foarte frumos, fluid si expresiv. Departe de a fi o acrobata excelenta, si cu greseli vizibile de executie si aterizare, tot a luat 10 si deobicei lua note mari:
http://www.youtube.com/watch?v=X4HKKK2Fil4&mode=related&search=GYMNASTICS%20CAMELIA%20VOINEA%20ROMANIAN%20 1987%20WORLDS
La adoua diagonala are picioarele vizibil departate la ambele intoarceri. Mie una nu-mi place stilul ei nici batuta cu un picamer, dar nu pot nega originalitatea si calitatea ei la sol.
Alta gimnasta care a beneficiat poate prea mult de aceste "puncte in plus" a fost Khorkina. A avut o artistica si o eleganta aproape inegalabile la vremea ei, insa cu grave probleme la partea acrobatica si mai ales la aterizari. Plus ca nu prea a avut amplitudine la nici o diagonala a ei, nici macar cand era tanara.
Am mai pus solul Mirelei Pasca, unde a avut si ea probleme la aterizare si un pas in afara covorului; cu toate astea a primit 9.850.
Desi aceste puncte pot reflecta si chair reflecta subectivism, nu sunt impotriva lor. Am beneficiat foarte mult si noi de ele de-a lungul timpului. Cumva artistica, dansul si coreografia trebuiesc rasplatite, si nu cred sa existe
un mod 100% obiectiv de a o face.

Sunt de acord ca exista posibilitatea de a scade zecimi la sol pentru partea artistica, dar in mod normal trebuie sa ai si niste criterii, care sunt cat de cat clare: Ca nu s-a miscat pe ritmul muzicii, ca nu e muzica potrivita cu exprimarea, in nici un caz ca "place" sau "nu place".
De adaugat nu se pot adauga zecimi. Daca s-a intamplat pana acum in cazul Boginskaiei sau Khorkinei a fost din cauza de arbitrii corupti care se prefaceau ca nu vad erorile de executie, nu pentru ca ar fi primit bonusuri la artistica.
Relativ la solul lui Omeliancik, e cam prea mult spus ratare la ulimul element. A fost doar o aterizare joasa. Si acum pentru asa ceva se poate scade doar o zecime. Ca s-a scazut 0.5 in sistemul vechi nu mi se pare nimic in neregula sau dovada ca ar fi primit bonus pentru artistica.
La fel in cazul Mirelei Pasca, 9.850 era o nota foarte mica pe vremea aia. Din nou mi se pare ca s-au aplicat deductiile si nu i s-a dat nici un bonus.

rob_din
19th October 2007, 15:11
Nu trebuie confundat exercitiul la sol in gimnastica cu patinajul artistic. Nu exista o "parte artistica" exista "elemente artistice" care se puncteaza/depuncteaza in functie de corectitudinea executiei. Dar nu se pot scade zecimi fiindca o sportiva a lasat o asa zisa impresie genarala artistica slaba

vlad001
19th October 2007, 15:15
Problema pe care o am eu este nota mai mare primita de ea in calificari cand a avut vizibil probleme mai mari la executie.

Ce probleme a avut Druncea la executie asa vizibil mai mari ca in finala?
Din ce am vazut eu, in calificari a facut bine, de fapt a mers cam la fel ca in finala, cu singura diferenta ca in calificari a intors complet 1.5-ul si n-a mai pierdut nimic la nota de plecare, plus ca n-a mai avut nici hopul intr-o parte cauzat tot de rotatia insuficienta.

vlad001
19th October 2007, 15:38
Nu trebuie confundat exercitiul la sol in gimnastica cu patinajul artistic. Nu exista o "parte artistica" exista "elemente artistice" care se puncteaza/depuncteaza in functie de corectitudinea executiei. Dar nu se pot scade zecimi fiindca o sportiva a lasat o asa zisa impresie genarala artistica slaba

Aici e o mica problema pentru ca prin "artistica" sunt numite parti diferite ale exercitiului.
La sol si barna exista elemente artistice si de acrobatica. Elementele artistice sunt in general sariturile si intoarcerile. Elementele astea artistice au si ele punctaj si penalizari la executie ca si cele de acrobatica, asa cum zici.

Dar pe langa asta exista si elemente artistice care nu se puncteaza, ci se fac doar ca sa iasa exercitiul frumos. Eu prefer sa le numesc dans ca sa nu le confund dar sunt numite artistice foarte des. Cum ar fi miscarile din maini sau arcuirea spatelui pe barna, roll-urile la sol sau orice "poza".
Astea nu se depuncteaza ca executie, nu se acorda bonus pentru ele, dar pentru "impresia artistica" pot totusi exista depunctari.
Le-am cautat acum in cod ca sa nu mai vorbesc la general.
La barna se pot lua depunctari:
0.1 pentru "insufficient variation in rythm"
o.1 oentru "Sureness of performance"
0.1 pentru "Insufficient artistry of presentation throughout the exercise including: Creative choreography, originality of composition of elements andmovements; Personal style expresses the personality and morphological type of the gymnast"
0.1 pentru "Inappropriate gesture or mimic not corresponding to the movements"
La sol:
0.1 sau 0.3 "Inability to express idea (theme) of the music through movements. No relationship of music and movement"
0.1 pentru "Insufficient variation in rhythm"
0.1 pentru "Insufficient artistry of presentation throughout the exercise including: Creative choreography, originality of composition of elements and movements; Personal style expresses the personality and morphological type of the gymnast
0.1 pentru "Inappropriate gesture or mimic not corresponding to the music or to the movements"

Si ca sa mai incurc putin terminologia, exista denumirea de "dance passage" care e una din cerinte ca sa iei EGR-ul dar care de fapt inseamna sa ai 2 elemente artistice legate direct sau indirect "2 or more different leaps or hops (from the Code) connected directly or indirectly (with running steps, small leaps, hops chasse, chainé turns). The object is to create a flowing large traveling movement pattern."

Pegasnegru
19th October 2007, 15:39
Ce probleme a avut Druncea la executie asa vizibil mai mari ca in finala?
Din ce am vazut eu, in calificari a facut bine, de fapt a mers cam la fel ca in finala, cu singura diferenta ca in calificari a intors complet 1.5-ul si n-a mai pierdut nimic la nota de plecare, plus ca n-a mai avut nici hopul intr-o parte cauzat tot de rotatia insuficienta.
La a adoua diagonala a avut spatele drept. La intoarceri picioarele mult mai lipite, genunchii mai putin indoiti desi in continuare picioarele incrucisate. Si sincer nu am vazut mare diferenta la felul cum a intors in calificari fata de finala; dar asta este un lucru la care am sa ma uit mai atenta din nou :) Tot tu ai atentionat ca Izbasa nu a intors o diagonala si acolo a pierdut, lucru scapat de mine atunci. M-am uitat mai mult la felul cum Dana isi tinea spatele si forma picioarelor.
Exemplele date de mine sunt putine, dar daca ma stradui mult mai gasesc eu si altele. Cu adevarat solul gimnasticii artistice nu este patinaj artistic, dar asta nu inseamna ca nu se intampla adaosurile pe care le spun. Ca sunt corecte/incorecte putem dezbate. Alt exemplu ar fi solul lui Furnon la CE din 2000 care a luat aurul lui Raducan. Puteti spune intr-adevar ca a primit in plus si fiindca acele CE s-au tinutin Franta. Din pacate asa este, lucru nedrept. Insa de unde i-au dat mai mult decat Andreei? A "dansat" cu zambetul pe fata tot timpul si intr-adevar a avut o legatura cu muzica pe care Andreea nu a avut-o. O sa revin eu cu detalii mai multe caci chestia asta mi se pare importanta deoarece nu sunt bazate pe criterii "obiective".

Pegasnegru
19th October 2007, 15:42
Aici e o mica problema pentru ca prin "artistica" sunt numite parti diferite ale exercitiului.
La sol si barna exista elemente artistice si de acrobatica. Elementele artistice sunt in general sariturile si intoarcerile. Elementele astea artistice au si ele punctaj si penalizari la executie ca si cele de acrobatica, asa cum zici.

Dar pe langa asta exista si elemente artistice care nu se puncteaza, ci se fac doar ca sa iasa exercitiul frumos. Eu prefer sa le numesc dans ca sa nu le confund dar sunt numite artistice foarte des. Cum ar fi miscarile din maini sau arcuirea spatelui pe barna, roll-urile la sol sau orice "poza".
Astea nu se depuncteaza ca executie, nu se acorda bonus pentru ele, dar pentru "impresia artistica" pot totusi exista depunctari.
Le-am cautat acum in cod ca sa nu mai vorbesc la general.
La barna se pot lua depunctari:
0.1 pentru "insufficient variation in rythm"
0.1 pentru "Insufficient artistry of presentation throughout the
exercise including: Creative choreography, originality of composition of elements andmovements; Personal style expresses the personality and morphological type of the gymnast"
0.1 pentru "Inappropriate gesture or mimic not corresponding to the movements"
La sol:
0.1 sau 0.3 "Inability to express idea (theme) of the music through movements. No relationship of music and movement"
0.1 pentru "Insufficient variation in rhythm"
0.1 pentru "Insufficient artistry of presentation throughout the
exercise including: Creative choreography, originality of composition of elements and movements; Personal style expresses the personality and morphological type of the gymnast
0.1 pentru "Inappropriate gesture or mimic not corresponding to the music or to the movements"

Si ca sa mai incurc putin terminologia, exista denumirea de "dance passage" care e una din cerinte ca sa iei EGR-ul dar care de fapt inseamna sa ai 2 elemente artistice legate direct sau indirect "2 or more different leaps or hops (from the Code) connected directly or indirectly (with running steps, small leaps, hops chasse, chainé turns). The object is to create a flowing
large traveling movement pattern."

Dar eu personal din cate scoruri am vazut afisate (n-am vazut totusi prea multe cu detalii) nu s-a aplicat niciodata vreo deductie artistica


Multumesc Vlad, aceste puncte stiam ca exista si in codul actual si vroiam sa verific, multumesc de detalii! Insa eu cred totusi ca aceste depunctari au fost si vor fi luate mai in serios decat credem. Aceste depunctari/punctari pot fi ascunse in numerele 14,000 15,000 sau 16 si ceva care nu mai inseamna nimic vizibil daca variaza cu cateva sutimi, insa acele sutimi conteaza pentru medalii. Cred ca multe lucruri in arbitraj pot fi ascunse in acest nou punctaj...

rob_din
19th October 2007, 16:21
Bun dar acele depunctari la sol (marturisesc ca nu stiam ca exista si mi se par absurde) oricum si luate toate la un loc nu dau mai mult de 0,4-0,6 zecimi.

Cu aceste depunctari iar se acorda prea mare libertate arbitrilor, pana la urma nu e balet e sport. Eu unul as elimina muzica la sol, nu inteleg aceasta diferenta feminin-masculin. Macar la patinaj artistic muzica e folosita pentru ambele sexe

vlad001
19th October 2007, 16:35
Eu nu cred totusi ca aplica cineva asemnea deductii la nivel de competitii mondiale. Exista un coregraf pentru fiecare nationala, care stie sa aleaga muzica cu variatii de ritm, si are grija sa potriveasca miscarile pe muzica.
Si chiar daca se gasete un arbitru ca i se pare lui ca era mai potrivit sa dansezi pe calcaie decat pe varfuri ca se sa potriveasca cu personalitatea sportivului nu ar gandi toti la fel. Cel mai probabil e ca nota acelui arbitru sa pice in afara mediei si sa fie eliminata.

De Andreea, din ce am vazut pe youtube, are o problema la triplul de la final, are picioarele incrucisate. La fel si la un 2.5 twist + front pike, dar acolo a avut si Furnon si sa zic ca se echilibreaza.
Iar la aterizarea din front pike a dansat afara din element. Nu e o depunctare clara, dar e o indicatie pentru arbitrii ca nu se stie daca ar fost in stare sa mentina aterizarea. O acoperire planificata.
Si nu stiu ce note de plecare au avut fiecare, dar presupun ca ambele au plecat din 10.
Iar la Andreea sa suspectam depunctari de artistica mi se pare cam mult. Sigur ca putem gasi pe cineva caruia sa i se para ca ce a facut Andreea n-a avut legatura cu muzica, dar majoritatea nu cred ca ar fi de parerea asta

miafangina
19th October 2007, 16:36
Nu se vehicula intr-o vreme ideea de a se introduce muzica si la solul baietilor?

Andraf
19th October 2007, 21:46
Ati vazut solul Danielei Silivas de la Campionatele Mondiale din 1987?
http://www.youtube.com/watch?v=HDOxkChTPW0&mode=related&search=GYMNASTICS%20CAMELIA%20VOINEA%20ROMANIAN%20 1987%20WORLDS
Executa aceeasi pirueta pe care o face si Catalina Ponor, aceea cu plecare din genunchi iar rotatia se executa cu picioarele indoite ... Stiu ca s-a discutat ceva despre acel element: ca ar fi fost executat de Catalina prima data sau poate n-am retinut eu bine???
Am vizionat cele 6 parti de pe Youtube ale acelui campionat mondial... Este exceptional. Pot sa zic ca acum 20 ani (1987-2007) se executau exercitii aproape la nivelul celor de astazi, circa 80-90% din dificultatea celor de azi.. Insa as vrea sa urmariti cat sunt de curate acele executii... poate ca aterizarile si executiile de la paralele si la sarituri erau ceva mai usurele.

ioanavol
19th October 2007, 22:18
Nu se vehicula intr-o vreme ideea de a se introduce muzica si la solul baietilor?
mai degraba asta decat sa se scoata muzica de la fete.
solul fetelor imi place f mult tocmai datorita muzicii, pt ca ofera posibilitatea celor mai putin acrobate, dar cu simt artistic, sa faca exercitii spectaculoase.

mikeyy
19th October 2007, 22:24
In niciun caz sa se scoata muzica de la fete, nu ar mai avea farmec. Iar la baieti cred ca va fi greu sa-i obisnuiesti sa lucreze pe muzica, caci asta ar insemna sa interpreteze acea melodie prin miscarile pe care le executa si o data ce nu au fost obisnuiti cu asemenea lucru, va fi greu :D

crisloregym
19th October 2007, 23:11
mai degraba asta decat sa se scoata muzica de la fete.
solul fetelor imi place f mult tocmai datorita muzicii, pt ca ofera posibilitatea celor mai putin acrobate, dar cu simt artistic, sa faca exercitii spectaculoase.


Si eu zic la fel, Ioana. Cred ca de fapt la baieti se pune accentul pe forta in gimnastica, iar la fete pe perfectiune si pe gratie. Poate de aceea si sunt atat de severi arbitrii cu executiile fetelor, comparativ cu notele date pe executie la baieti. Iar toate elementele de dans si sariturile artistice care se fac si la barna, si la sol, tocmai asta subliniaza. Deci nu cred ca se va scoate muzica de la fete, asa cum nu ii avd nici pe baieti facand atatea elemente din forta pe muzica:D

crisloregym
19th October 2007, 23:18
Gina Gogean dansand:)

http://www.youtube.com/watch?v=aMJ-V-wAO3E

mikeyy
19th October 2007, 23:22
Gina Gogean dansand:)

http://www.youtube.com/watch?v=aMJ-V-wAO3E

Ce micuta era :). Un exercitiu foarte frumos, la sfarsit pana si cameramanul o aplauda.

cata10
19th October 2007, 23:23
Gina Gogean dansand:)

http://www.youtube.com/watch?v=aMJ-V-wAO3E

Minunata!:cool:

crisloregym
19th October 2007, 23:30
Da, intr-adevar deosebit. Si mie imi place mult:)

Am sesizat ceva in ceea ce o priveste pe Gina. Muzica de la solurile ei a fost mereu pe ritmuri balcanice (fie tiganeasca, fie Zorba, fie mai ales muzica po****ra romaneasca). Si de fiecare data sala aplauda odata cu evolutia ei, iar la sfarsit sala era in delir. Si acest lucru l-am observat la toate evolutiile gimnastelor noastre acompaniate de muzica po****ra. Si Teodora (sper sa nu ma insel si sa fie vb intr-adevar de ea) a atras atentia unei lumi intregi cu "Sanie cu zurgalai". Ma intreb de ce nu se mai foloseste> Mie chiar mi se pare o muzica buna pentru solul fetelor. In plus, este o muzica ce are priza la public si de obicei poate fi facuta si o coregrafie placuta pe ea. Si Alexandra Eremia avea acorduri po****re si prindea de fiecare data:)

Iar ca muzica, am avut placerea ca toti strainii pe care ii cnosc sa spuna ca muzica romaneasca este atat de optimista...o africana mi-a spus chiar ac vrea muzica romaneasca, sa o asculte dimineata; chiar ii da chef de viata:)

mikeyy
19th October 2007, 23:35
Da ar merge muzica po****ra, inainte se folosea...dar in ultimii ani nu, din pacate.
Pentru la olimpiada lui Sandra i-ar merge ori o melodie po****ra romaneasca, ori o melodie asiatica, caci ea e in lupta pt o medalie la sol. Si lui tamarjan de asemenea.

crisloregym
19th October 2007, 23:38
Da ar merge muzica po****ra, inainte se folosea...dar in ultimii ani nu, din pacate.
Pentru la olimpiada lui Sandra i-ar merge ori o melodie po****ra romaneasca, ori o melodie asiatica, caci ea e in lupta pt o medalie la sol. Si lui tamarjan de asemenea.

Si eu zic la fel. Si cred ca si pentru Stela ar merge ceva po****r mai lent sau chiar zorba. I-ar imbunatati impresia artistica:)

crisloregym
19th October 2007, 23:39
Pornind de la linkul catre componenta loturilor postat de Ioana, am purces la o cautare pe youtube...si iata ce am gasit ami interesant:)

http://www.youtube.com/watch?v=mTIX6Q-xlNA Anca Grigoras ub

http://www.youtube.com/watch?v=SSgjMKlDHgk bb

http://www.youtube.com/watch?v=JextuFV0hXg Rodica Sabau ub

http://www.youtube.com/watch?v=mMRY06dTttk Emilia Eberle...frumoase legarile cu standul pe maini cu piruete:D

http://www.youtube.com/watch?v=l7cXlCTsIzU ub...are un moment cand este cu o mana pe bara mica si cu cealalta pe bara mare:D

http://www.youtube.com/watch?v=1s565kTmj-4 interesanta coregrafie

http://www.youtube.com/watch?v=ky5bOEO8B5k si Marilena Vladarau

http://www.youtube.com/watch?v=bFrOQ_UEeGI Marilena Neascu

Pegasnegru
20th October 2007, 00:21
Si Teodora (sper sa nu ma insel si sa fie vb intr-adevar de ea) a atras atentia unei lumi intregi cu "Sanie cu zurgalai".

Da, chiar de ea vorbesti :) Solul meu preferat al tuturor timpurilor!! :ok:
Chiar inainte de ultima diagonala face niste elemente de dans ca si cum ar avea un bici si ar fi pe cal..... Coreografia si interpretarea muzicala mi se par adevarate bijuterii, plus elemente cu totul originale (saltul inainte in care-si tine glezna :shocked: ) si un fel de punch front la a doua diagonala. Un sol cu adevarat spectaculos din toate punctele de vedere.
Mary Lou Retton in 84 a dansat pe aceeasi piesa muzicala, Sanie cu zurgalai. Si Emilia Eberle (sau Melita Ruhn?? nu stiu de ce le incurc, dar sunt aproape sigura ca Eberle insa acum nu pot verifica pe youtube sa postez link-ul solului) tot pe aceeasi piesa muzicala a dansat, desi melodia un pic alterata.

crisloregym
20th October 2007, 00:46
Acesta este unul din motivele pentru care spuneam ca ar prinde tare bine ca antrenorii romani sa se mai uite si in trecut. Am vazut zilele acestea pe youtube si solul unei americance (posibil Mary Lou), care a castigat un aur la individual compus si chiar ma gandeam...uite, Bela, a facut o miscare inteligenta cand i-a facut solul pe muzica romaneasca...toata sala o aplauda:)

crisloregym
20th October 2007, 01:00
Am gasit si exercitiul lui Mary Lour Retton. Cu el a castigat titlul la individual compus in fata ecaterinei Szaba:D

http://www.youtube.com/watch?v=lrn03XC7pl4

mikeyy
20th October 2007, 01:06
Am gasit si exercitiul lui Mary Lour Retton. Cu el a castigat titlul la individual compus in fata ecaterinei Szaba:D

http://www.youtube.com/watch?v=lrn03XC7pl4

Nu merita nota 10....mai ales dupa aterizarea de la ultima diagonala..dar asta e

vlad001
20th October 2007, 02:48
Da ar merge muzica po****ra, inainte se folosea...dar in ultimii ani nu, din pacate.
Pentru la olimpiada lui Sandra i-ar merge ori o melodie po****ra romaneasca, ori o melodie asiatica, caci ea e in lupta pt o medalie la sol. Si lui tamarjan de asemenea.

Eu cred ca moneda cu muzica po****ra romaneasca s-a batut cam prea mult deja. Dupa ce au fost alte 4 gimnaste inaintea ta cu acelasi gen de muzica, sau chiar mai rau, cu aceeasi muzica, risti si sa fii comparata cu ea si sa pierzi (pentru ca nu mai ai atat de mult timp de dans, trebuie sa faci 10 elemente) plus ca devine plictisitor.
Iar muzica asiatica pentru Sandra la Beijing... N-o prea vad pe Sandra interpretand o gheisa. Cel mai bine ar fi sa se aleaga muzica pentru fiecare in asa fel incat sa-i placa intai ei, pentru ca ea trebuie s-o interpreteze, si apoi sa se potriveasca si cu personalitatea ei. Cel mai mult mi s-a parut ca i s-a potrivit muzica din 2006.
Tamarjan mi se pare perfecta pe genul de muzica pe care-l are acum. Dupa ce am vazut-o cat de perfect interpreteaza muzica de opera, in mod sigur m-ar dezamagi sa o vad interpretand sarba sau "dansul cu mainile la ilic".

crisloregym
20th October 2007, 09:08
In ceea ce o priveste pe Tamarjan, si eu sunt de acord. Ea este o gimnasta intinsa, cu o executie curata mai ales la partea artistica, iar cel mai bine i se potriveste muzica clasica, de balet chiar.

Dar eu nu vorbeam de neaparat o melodie. Zorba si Sanie cu zurgalai erau doar un exemplu. E adevarat ca e important sa le placa lor, dar ma indoiesc ca Stela este foarte incantata de muzica pe care a avut-o. Adica asa cum Silivas avea solul pe ceva tehno (si-i placea efectiv), s-ar putea recurge la aceeasi strategie si acum. Pentru ca atunci cand iti place ceea ce faci, zambesti si involuntar;)

Si nu e musai sa fie po****ra po****ra...s-au facut atatea adaptari, poate fi si etno, eu stiu? Dar spuneam ca intre muzica pe care au avut-o majoritatea fetelor anul asta (cu exceptia Danielei si a Adrianei) si ritmuri po****re, ultima varianta ar fi mai ok.

resita
20th October 2007, 12:09
de mult vroiam si eu sa intreb ceva, Elena Leustean stiu ca a participat la 2 olimpiade, 1956 si 1960, iar o alta gimnasta Elena Popescu la cea din 1964, cineva sustinea ca este una si aceeasi persoana, stiti ceva?

mikeyy
20th October 2007, 12:12
de mult vroiam si eu sa intreb ceva, Elena Leustean stiu ca a participat la 2 olimpiade, 1956 si 1960, iar o alta gimnasta Elena Popescu la cea din 1964, cineva sustinea ca este una si aceeasi persoana, stiti ceva?

Si eu am auzit ca ar fi ac persoana. Daca chiar asa e atunci detine un record in privinta participarilor la o olimpiada din gimnastica feminica ( 3 participari )

Mihaela P
20th October 2007, 12:50
de mult vroiam si eu sa intreb ceva, Elena Leustean stiu ca a participat la 2 olimpiade, 1956 si 1960, iar o alta gimnasta Elena Popescu la cea din 1964, cineva sustinea ca este una si aceeasi persoana, stiti ceva?

Este prima data cand aud acest lucru, dar ma voi interesa .

Mihaela P
20th October 2007, 13:17
Iat-o pentru cateva momente pe Elena Leustean (in finalul materialului, pe podium).

mikeyy
20th October 2007, 13:23
Pe wikipedia am gasit ceva de Elena Leustean...si aici scrie ca o cheama Popescu si in plus si Teodorescu :D
http://ro.wikipedia.org/wiki/Elena_Leu%C5%9Ftean

Un articol despre Elena Leusteanu : http://www.cronicaromana.ro/index.php?editie=1105&art=55391

mikeyy
20th October 2007, 13:27
Iat-o pentru cateva momente pe Elena Leustean (in finalul materialului, pe podium).

Mihaela, cred ca ai uitat sa pui materialul ...

crisloregym
20th October 2007, 13:39
Pe wikipedia am gasit ceva de Elena Leustean...si aici scrie ca o cheama Popescu si in plus si Teodorescu :D
http://ro.wikipedia.org/wiki/Elena_Leu%C5%9Ftean

Un articol despre Elena Leusteanu : http://www.cronicaromana.ro/index.php?editie=1105&art=55391


Extraordinar articol. Ne mandrim atat d emult cu Nadia Comaneci datorita "dezlegarii arbitrilor" la nota 10, incat, uitam, intr-adevar, ce s-a intamplat in gimnastica romaneasca inainte de acel iulie '76. Pacat, cred ac ar trebui sa ne amintim mai des:)

crisloregym
20th October 2007, 13:59
Mi-a placut foarte mult solul unei gimnaste din China, la capitolul artistic-balet:)
http://www.youtube.com/watch?v=CNvrcZwLnds&mode=related&search= min 05:06

mikeyy
20th October 2007, 14:02
Mi-a placut foarte mult solul unei gimnaste din China, la capitolul artistic-balet:)
http://www.youtube.com/watch?v=CNvrcZwLnds&mode=related&search= min 05:06

E gresit link-ul :D. Asta e de la leverkusen

crisloregym
20th October 2007, 14:20
ah, sorry:D cred ca l-am avut memorat pe asta pe copy paste:D

asta este ala bun, inseamna
http://www.youtube.com/watch?v=XbhXbSZ5uN4&mode=related&search=li%20xiaopeng%20huang%20xu%20khorkina%20ama nar%20gogean

Mihaela P
20th October 2007, 15:24
Mihaela, cred ca ai uitat sa pui materialul ...

Scuze: http://www.youtube.com/watch?v=WSnU8uvZP0s

mikeyy
20th October 2007, 15:30
Scuze: http://www.youtube.com/watch?v=WSnU8uvZP0s

Super merci....nu stiam cum arata elena leustean...chiar daca a aparut doar la sfarsit in ultima fractiune de secunda.

Mihaela P
20th October 2007, 15:44
Chiar ma gandeam ca mai putem vorbi despre fostele glorii...

Iat-o pe Elena Ceampelea, dubla participanta la Olimpiada : http://www.geocities.com/cojocarban/ceampelea.html

In a doua fotografie, daca nu ma insel este Sandra Izbasa (prima din stanga).

Mihaela P
20th October 2007, 16:08
Stiu ca anul acesta la Ploiesti a fost amintita Gabriela Trusca, careia i s-a si oferit un buchet de flori. Dar imi scapa numele actual. Stie cineva cum o cheama acum?

Mihaela P
20th October 2007, 16:15
Mi-am amintit: Gabriela Robu, membru al Comitetului Tehnic Feminin din cadrul FRG.

miafangina
20th October 2007, 16:42
Gina Gogean dansand:)

http://www.youtube.com/watch?v=aMJ-V-wAO3E

multumesc!:)

resita
20th October 2007, 19:14
unde as putea gasi si eu un program al concursurilor din 2008?

ioanavol
20th October 2007, 19:16
unde as putea gasi si eu un program al concursurilor din 2008?
de obicei pe gymmedia.com au f multe informatii...dar acum vad ca au numai calendarul 2007.

pe 2008 am gasit aici:
http://www.gymnasticsresults.com/calendar.html

ioanavol
20th October 2007, 19:18
Aici sunt cam cele mai importante competitii :
http://www.gymnasticsresults.com/calendar.html
:D

resita
20th October 2007, 19:22
ce rapid cu raspunsul, va multumesc :ok:

mikeyy
20th October 2007, 19:24
Da Ioana, vad ca tot ne potrivim la raspunsuri:D. O sa sterg mesajul meu!

ioanavol
20th October 2007, 19:27
Da Ioana, vad ca tot ne potrivim la raspunsuri:D. O sa sterg mesajul meu!
ei, te-ai smecherit acum:D

mikeyy
20th October 2007, 19:40
nu m-am smecherit deloc :D

crisloregym
20th October 2007, 20:32
Chiar ma gandeam ca mai putem vorbi despre fostele glorii...

Iat-o pe Elena Ceampelea, dubla participanta la Olimpiada : http://www.geocities.com/cojocarban/ceampelea.html

In a doua fotografie, daca nu ma insel este Sandra Izbasa (prima din stanga).

Si eu cred ca e vorba despre Sandra.

Cand ma uit la rezultatele dinainte de 1975-1976 parca nu imi vine sa cred. Eram la nivelul la care sunt acum tari ca Austria, cele din America Latina. Pana si Olanda, Franta, Anglia stau mai bine in momentul de fata decat eram noi (la nivel mondial).

Azi, cand am citit povestea Elenei Leusteanu, mi-a venit in minte ca ea a fost pentru Romania cam ce a reprezentat Teresa Gargano pentru Italia (care, in 2004, a castigat, la Europene, bronz la sol). Iar Vanessa Ferrari este ce avea sa fie pentru noi Nadia. Acum, cand am vazut si rezultatele Elenei Ceampelea, mi s-a intarit aceasta opinie. Ma intreb cine in echipa Italiei va fi pasul urmator, adica echivalenta Ecaterinei Ezabo. S-ar putea s ama gandesc prea departe, dar seamana povestile:D

vlad001
21st October 2007, 14:38
Italienii au deja junioare promitatoare. De la Brixia (acelasi club de unde e Ferrari), iata paralelele lui Paola Galante, care are 14 ani doar, la Nationalele Italiei din 2007, unde a concurat cu senioarele. Nota de plecare 7.1:
http://www.youtube.com/watch?v=hA4vFxQKvC0 (am corectat linkul. Mersi crisloregym)
A fost a 5-a la individual compus cu un scor de 56.50. Pentru comparatie, campioana de junioare a Romaniei, Diana Trenca, a castigat cu 55.800.
Si nu e singura junioara buna.
Ca exemple doar, sa le amintesc si pe cele 3 din echipa Lisonesse care au castigat in fata fetelor de la Deva la Leverkusen Cup. Chiar daca noi nu ne-am dus cu cele mai bune junioare sunt totusi printre cele mai bune, si nici cele 3 italience nu sunt cele mai bune din Italia.
Si sa o adaug si pe Carlota Ferlito, care tot la Leverkusen a fost a 3-a la barna dupa Trenca si inaintea Loredanei Sabau si care are doar 12 ani.

crisloregym
21st October 2007, 14:52
Ai dreptate, Vlad...s-ar putea ca Italia sa devina o forta in gimnastica mondiala, mai ales in cea europeana...au ceva-ceva in spate. Exercitiul Paolei Galante cred ca este aici http://www.youtube.com/watch?v=hA4vFxQKvC0, celalalt era de la leverkusen. Ce coborare!!!Din stand pe maini...interesant, zau! Ai idee ce antrenor au la Brixia? Daca e chiar italian???

Oricum, va fi interesant de urmarit evolutia Italiei in gimnastica feminina. Din pacate, pe Carlote Felito nu o gasesc nicaieri. Dar daca la 12 ani e pozitionata atat de bine...cine stie?

crisloregym
21st October 2007, 14:54
In plus, 7.1 mi se pare extraordinar la nivel de junioare. Ce mai, cand ne gandim ca sunt doar maxim 4 senioare care au peste 7.0 la paraele nota de plecare...si vine o junioara cu nota peste 7.0...ma intreb cum de au reusit italienii sa vina atat de bine din spate?

vlad001
21st October 2007, 15:24
Ai idee ce antrenor au la Brixia? Daca e chiar italian???

Pe site-ul clubului Brescia http://www.brixiagym.it/home.php vad pagina doar pentru Enrico Casella (acelasi care antreneaza echipa nationala) dar la biografia gimnastelor la majoritatea scrie la antrenori Enrico Casella si Michela Francia si la una din ele Enrico Casella si Laura Rizolli.

crisloregym
21st October 2007, 20:00
O-ho, performanta mare la paralele baieti:)

Multumesc pentru lamurire:)

mikeyy
21st October 2007, 21:55
Da nu mai tineam minte unde am vorbit de Internationalul din Japonia, stiam doar ca nu exista un thread special facut!

crisloregym
22nd October 2007, 00:07
Tocmai m-am uitat pe exercitiile din 2004 ale Stelianei, iar la iesirea de la paralele avea un double-double!!! Nu sesizasem pana acum:O Ma intreb daca mai are capacitatea de a mai executa asa ceva
http://www.youtube.com/watch?v=2Ek4ylSEZu0&mode=related&search=


Vlad, mai am o intrebare legata de codul de punctaj. Acea Danilova inainte cu aterizare in cumpana din barna Stelianei Nistor a existat in cod? Sau este privita ca element nou?

vlad001
22nd October 2007, 00:48
Eu am si o obsesie legata de scaderea de valoare la barna....nici una din gimnaste, senioare sau junioare, nu "ataca" barna...era ceea ce ne diferentia de celelalte tari. Tuturor fetelor le este teama de barna...tremura piciorul la cea mai mica intoarcere. Elemente mai grele??????Hmmm...daca ne uitam la barna Oanei Ban de prin 2003 mai ales...si la siguranta ei...(Anaheim). Adica, daca legarile le prind bine pe fetele noastre, de ce sa nu compunem exercitiile pe legari, ci pe salturi laterale pe barna la care se rateaza asa usor??? Eu asta nu inteleg...cum se poate ca inainte sa avem gimnaste sigure pe barna, care aveau serie de 4 flicuri legate fara nici o "tremureala", iar acum la cea mai simpla pirueta sa simti dezechilibrare. Si sa se rateze asa de usor??? Daca ne gandim cate tari au pierdut medaliile la barna si cate medalii am castigat noi datorita sigurantei pe barna....

Acelasi lucru este valabil si la sol...nu inteleg de ce Dana Drnucea, care are 6 diagonale are nota mica de plecare...nu inteleg de ce aterizarile de la diagonale sunt asa deficitare si de ce este asa de greu sa existe specialiste si pe acest aparat (in afara Sandrei)???


M-am apucat sa revad tot threadul ca sa pot raspunde la altceva si am dat peste postul tau. E de mai demult dar ma mananca prea tare si trebuie sa-ti raspund.

La problema cu barna, o sa incerc sa raspund exemplificand chiar cu exercitiul Oanei Ban din 2003:
http://youtube.com/watch?v=Hcn3VqtFho8
pe care am sa-l analizez din punct de vedere al codului nou:
1. urcare simpla A
2. prima combinatie B+B+G wow! In cod pentru B+B+E exista bonificatie 0.2, persupun ca se acorda si pentru ultimul element G
3. salt lateral artistic A
4. combinatie C+B 0 bonus
5. combinatie A+B+C 0 bonus
6. pirueta 360 de grade cu piciorul sub orizontala A
7. combinatie de salturi artistice A+A
8. coborare B+B+D bonificatie 0.1

Dificultatea: (cred ca am zis undeva ca in general cele mai grele 10 elemente, de la barna de fapt conteaza cele mai grele 8 + pirueta+coborarea)
cele mai grele 8: 1G+2C+5B=0.8+0.6+1=2.4 coborarea D 0.4 pirueta A 0.1
Total 2.9
Legari: 0.3
EGR: nu mi-e foarte clar, se cer elemente acrobatice in directii diferite: inainte/lateral si inapoi. Oana nu are lateral acrobatica, ci doar un elemnet artistic.
Dar sa zicem ca e 2.5
Total 5.7
Cam mica nota de plecare si nu pare normal cand vezi exercitiul
De ce? O data pentru ca pirueta e doar un element A si conteaza obligatoriu in exercitiu. Daca vrei cat de cat o nota acceptabila, trebuie sa risti sa faci o pirueta D, cum fac acum fetele si au dezechilbrari. De altfel si la pirueta A a Oanei cred ca ai vazut dezechilibari.
Apoi, Oana are doar cateva elemnte grele. Sirul de flic-flac-uri e din elemente B care nu adauga cine stie ce la nota de plecare.
Salturile laterale apar pentru ca sunt obligatorii pentru EGR. Iar din cauza ca timpul pe barna e limitat si trebuie sa faci multe elemente dificile, faci si saltul lateral tot greu.

Sunt de acord ca ar merita facut ceva la compozitie, cautat sa se obtina mai multe bonusuri de legare.

Pentru problema cu solul. Dana Druncea are 6.1 nota de plecare la sol. Stii cu ce nota de plecare a castigat Shawn Johnson medalia de aur la sol? Cu 6.2. Stii ce nota de plecare a avut Sacramone, locul 2 la sol? Potential 6.2, dar a primit 6.1.
Sunt de acord ca Dana are probleme la sol, si ca exista si gimnaste de 6.4 la sol, dar totusi nu nota de plecare e de vina. Se face confuzie destul de des ca ar fi notele finale si notele de plecare mici la sol pentru ca la barna si paralele se iau note mari si sunt note de plecare mari.
De aterizari se poate discuta de la exercitiu la exercitiu in cazul Danei, pentru ca nu le are mereu deficitare. Are mereu probleme totusi la ceva, si cred ca e din cauza ca atat poate. Aici ii e limita.
Alte specialiste la sol aveam :( in afara de Sandra: Aluissa si Ana Tamarjan.

Si la sol mi se pare ca ar merita exploatata mai mult partea de bonus a notei.
Pot adauga un whip intr-o diagonala terminata in back pike, si ar primi bonus 0.1. Nu cred ca e foarte greu (doar sa mai aibe suflare la sfarsit). Stela ar putea incerca un front tuck dupa double layout. Ar lua 0.2 bonus.

vlad001
22nd October 2007, 00:53
Tocmai m-am uitat pe exercitiile din 2004 ale Stelianei, iar la iesirea de la paralele avea un double-double!!! Nu sesizasem pana acum:O Ma intreb daca mai are capacitatea de a mai executa asa ceva
http://www.youtube.com/watch?v=2Ek4ylSEZu0&mode=related&search=


Vlad, mai am o intrebare legata de codul de punctaj. Acea Danilova inainte cu aterizare in cumpana din barna Stelianei Nistor a existat in cod? Sau este privita ca element nou?

Super aterizarea Stelei la paralele.
Danilova in cumpana nu era in cod. E element nou, dar nu stiu al cui nume il va primi, pentru ca desi Stela l-a facut prima la o cupa mondiala, la mondiale l-au facut mai multe gimnaste. Si Lozechko, si Cerasela, poate si altele

mikeyy
22nd October 2007, 01:00
Si eu m-am gandit pentru Stela la un front tuck dupa 2 layout, mai ales tinand cont ca are aterizari bune la 2 layout.

crisloregym
22nd October 2007, 01:02
Multumesc, Vlad. Sa stii ca m-ai lamurit, intr-adevar. Ciudat codul asta nou, sincer. Acum incep sa si inteleg de ce e mai greu sa faci o nota mare de plecare. La noi intotdeauna se primeau bonusuri din legari.

Imi pare rau ca te-am tot sacait cu intrebari legate de codul de punctaj, dar am un bagaj tehnic redus:D E punctul meu slab in ceea ce priveste dragostea pentru gimnastica:D O s ama uit si eu putin prin Cod, dar cred ca nu o sa pricep tot:D

crisloregym
22nd October 2007, 01:04
Stela a avut la Europene, la una din diagonale (cred ca era 2.5 layout), un slat inainte si a ratat. dupa aceea l-a si scos. ar fi bine sa incerce si la 2 layout

rob_din
22nd October 2007, 01:06
Numarul mai mare de ezitari de la brana se datoreaza greutatii exercitiilor in primul rand. Este o foarte mare diferenta in ceea ce priveste dificultatea intre un exercitiul barna de acum 4-5 ani si unul de acum.

vlad001
22nd October 2007, 01:09
Multumesc, Vlad. Sa stii ca m-ai lamurit, intr-adevar. Ciudat codul asta nou, sincer. Acum incep sa si inteleg de ce e mai greu sa faci o nota mare de plecare. La noi intotdeauna se primeau bonusuri din legari.

Imi pare rau ca te-am tot sacait cu intrebari legate de codul de punctaj, dar am un bagaj tehnic redus:D E punctul meu slab in ceea ce priveste dragostea pentru gimnastica:D O s ama uit si eu putin prin Cod, dar cred ca nu o sa pricep tot:D

Nici o problema. Cand ma pricep, raspund cu placere. Sper ca nu sunt eu prea cicalitor in anumite momente :)

crisloregym
22nd October 2007, 01:18
Nu, in nici un caz:)

mikeyy
22nd October 2007, 14:01
Vlad stiu ca vorbeam acum cateva zile despre competitia unde se concureaza in perechi si nu mai stiam care este. Azi mi-am amintit, este vorba de Swiss Cup care va avea loc si anul acesta pe 4 noiembrie.

miafangina
22nd October 2007, 21:39
A fost o stire la TVR 1,ca Mariana Bitang ar fi convins-o pe Catalina sa se antreneze in sistem centralizat pentru urmatoarele 2 luni;asta inseamna ca fetele se antreneaza in aceasta perioada la Izvorani?Din aceeasi stire am inteles ca Ponor exclude sa se intoarca la Deva.

rob_din
22nd October 2007, 21:44
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63133

Cele de la DEva se vor antrena la Izvorani

mikeyy
22nd October 2007, 21:46
Mia a fost la stirile sportive de la TVR?
Daca a convins-o sa se antreneze centralizat inseamna ca va merge la Izvorani, atlfel nu vad cum ar putea. E o stire buna, abia astept sa o vad si eu si poate mai aflam informatii si din ziare maine!

rob_din
22nd October 2007, 21:49
Mia a fost la stirile sportive de la TVR?
Daca a convins-o sa se antreneze centralizat inseamna ca va merge la Izvorani, atlfel nu vad cum ar putea. E o stire buna, abia astept sa o vad si eu si poate mai aflam informatii si din ziare maine!

A fost la stirile TVR. Nu mi se pare deloc o stire buna. O sa vedeti ce tensiuni vor apararea pe acolo
De abia astepta Bitang oportunitatea.

miafangina
22nd October 2007, 21:57
Reporterul spunea ceva de genul:Mariana Bitang va merge de citeva ori pe saptamina la sala,si atunci cine o va antrena de fapt?

mikeyy
22nd October 2007, 22:03
Reporterul spunea ceva de genul:Mariana Bitang va merge de citeva ori pe saptamina la sala,si atunci cine o va antrena de fapt?

Ce aiurea...daca va merge doar de cateva ori inseamna ca merge pentru a-i da mici sfaturi pentru exercitii, dar in rest???? Eu unul nu o vad pe Catalina primind sfaturi de la Forminte sau de la Liliana Cosma care se ocupa de barna.

miafangina
22nd October 2007, 22:06
Sa speram ca s-au stabilit clar niste lucruri,altfel la ce ar folosi?

crisloregym
22nd October 2007, 22:09
O-ho. Multumim, Mia, pentru informatie...sa vedem ce apare maine:D

Chiar sunt curioasa, intrucat este o situatie destul de ciudata:O

mikeyy
22nd October 2007, 22:10
Nu stiu cum vor face, sau ce vor face, dar eu ma bucur ca inca nu s-a retras pentru ca inca e nevoie de Catalina in echipa si de cele 3 executii la cele 3 aparate

vlad001
23rd October 2007, 18:09
Vlad stiu ca vorbeam acum cateva zile despre competitia unde se concureaza in perechi si nu mai stiam care este. Azi mi-am amintit, este vorba de Swiss Cup care va avea loc si anul acesta pe 4 noiembrie.

Mersi mikeyy. Vad ca si la Swiss Cup anul trecut tot Stela Nistor si Dragulescu au participat de la noi, ca si la Gander Memorial, si la fel ca si la Gander, nu se concureaza la toate aparatele. Cred ca de aia le-am confundat.
Sper sa merga cineva de la noi si anul asta.

mikeyy
23rd October 2007, 21:33
A aparut o stire pe NewsIn conform careia Forminte a fost de acord ca Ponor sa se antreneze alaturi de fetele din lot sub comanda lui si a celorlalti antrenori, sfaturile Marianei Bitang fiind binevenite oricand.

Din pacate nu am tot textul acelei stiri aparute ieri .... :(. Poate o vor prelua ziarele in zilele ce urmeaza, pentru a afla declaratia completa a lui Forminte si poate a lui Bitang si Ponor.

mikeyy
23rd October 2007, 21:37
Vad ca si pe omlinesport a aparut o stire referitoare la Ponor :)
http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/gimnastica/25607/bitang-ponor-se-va-antrena-alaturi-de-lotul-national-de-gimnastica.htm

vlad001
24th October 2007, 00:20
Din declaratia lui Bitang de pe onlinesport: "I-am promis ca voi veni si eu la antrenamente din cand in cand, mai ales in perioada cand lotul va fi la Izvorani. Apoi, sigur ca va fi mai greu pentru mine sa fiu alaturi de ea"
Adica cum apoi ii va fi mai greu? Vrea sa spuna ca dupa cele 2 luni Ponor va avea de ales intre a merge la Deva sau sa se retraga pentru ca ea oricum n-o mai antreneaza?

mikeyy
24th October 2007, 00:29
Cred ca se refera ca ii va fi greu sa se deplaseze la Deva de mai multe ori pe saptamana.

Pegasnegru
24th October 2007, 04:46
Stire aparuta in Prosport despre Ponor:
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63896
"In mod oficial, doamna Bitang nu mai continua pregatirea cu Catalina, dar va fi alaturi de ea, o va superviza si o va ajuta sa-si īmplineasca obiectivul. O sa avem o ultima īntālnire ca sa stabilim totul, dupa care urmeaza includerea Catalinei īn lotul olimpic", a declarat Adrian Stoica, presedintele FRG. "
Ma bucur ca va continua pregatirea si ca nu va renunta la gimnastica numai ca nu o mai antreneaza Bitang. S-ar putea ca includerea ei in echipa sa o ajute psihic si sa ajute echipa ca atmosfera. Nu cred sa fie o "mutare cu interes" a lui Bitang, aceea de a reveni la lot pentru a o "superviza" pe Ponor; dar ma pot insela.

Pegasnegru
24th October 2007, 04:51
Si in sfarsit un articol mult asteptat despre Dragulescu (pe care l-am cerut acum putin timp :) )
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63864

mikeyy
24th October 2007, 13:38
Ms Alex de stiri. Vad ca Prosport continua sa-si faca treaba de nota 10 in ceea ce priveste gimnastica si asta-i un lucru bun.
Am observat tot pe Prosport ca au mutat Gimnastica pe primul loc la categoria "Alte sporturi" :)

ioanavol
24th October 2007, 16:38
Stire aparuta in Prosport despre Ponor:
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63896
"In mod oficial, doamna Bitang nu mai continua pregatirea cu Catalina, dar va fi alaturi de ea, o va superviza si o va ajuta sa-si īmplineasca obiectivul. O sa avem o ultima īntālnire ca sa stabilim totul, dupa care urmeaza includerea Catalinei īn lotul olimpic", a declarat Adrian Stoica, presedintele FRG. "
Ma bucur ca va continua pregatirea si ca nu va renunta la gimnastica numai ca nu o mai antreneaza Bitang. S-ar putea ca includerea ei in echipa sa o ajute psihic si sa ajute echipa ca atmosfera. Nu cred sa fie o "mutare cu interes" a lui Bitang, aceea de a reveni la lot pentru a o "superviza" pe Ponor; dar ma pot insela.
si eu cred ca e bine ca s-a luat decizia asta. incadrarea in echipa din punct de vedere emotional s-a vazut cat de importanta este in concurs.

de-acum, totul depinde de ea...sper sa fie suficient de matura si sa continue cu lotul pana la Olimpiada...caci nu fac nimanui bine mutarile si "razgandelile" astea.

de Mariana Bitang ce sa zic...in momentul asta nu ma prea intereseaza daca are vreun gand ascus, interpretari se pot gasi in orice situatie. acum insa imi vine s-o felicit pentru ca a sfatuit-o asa. dupa cum am zis, presimt ca e o decizie f buna. mai multe conditii decat atat nu-i pot oferi, daca nici asta nu merge, chiar ca ramane numai retragerea ca optiune.

mikeyy
24th October 2007, 16:45
Inca un articol aparut in Prosport despre Ponor si lot:
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=63988

rob_din
24th October 2007, 16:49
Sincer eu nu prea inteleg nimic din toata situatia asta.
Pana la urma cine o antreneaza pe Ponor? Forminte?

mikeyy
24th October 2007, 16:52
Da cu Forminte pentru sol si sarituri si cu Lili Cosma la barna. Cu altcineva nu are cu cine, acestia sunt antrenorii pentru aparate. Iar Bitang va veni sa-si mai dea cu parerea din cand in cand

rob_din
24th October 2007, 16:55
sa nu iasa un haos pe acolo. n-o vad pe ponor antrenandu-se cot la cot cu celelalte fete. dar sa speram ca o sa fie bine

mikeyy
24th October 2007, 16:59
Pt mine ramane o enigma cum de a reusit Bitang sa o convinga sa mearga la lot, tinand cont ca Bitang nu va fi acolo zilnic.
Inceputul va fi greu pana se va acomoda cu atmosfera de la lot. Oricum nu s-a specificat ce o sa sa faca cand pleca lotul inapoi la Deva.

ioanavol
24th October 2007, 17:42
Pt mine ramane o enigma cum de a reusit Bitang sa o convinga sa mearga la lot, tinand cont ca Bitang nu va fi acolo zilnic.
Inceputul va fi greu pana se va acomoda cu atmosfera de la lot. Oricum nu s-a specificat ce o sa sa faca cand pleca lotul inapoi la Deva.
Olimpiada e o motivatie extraordinara pentru orice sportiv. daca nu era atat de apropiata Olimpiada nu cred ca reusea nimeni s-o convinga sa mearga cu lotul.

Pegasnegru
24th October 2007, 20:08
Ms Alex de stiri. Vad ca Prosport continua sa-si faca treaba de nota 10 in ceea ce priveste gimnastica si asta-i un lucru bun.
Am observat tot pe Prosport ca au mutat Gimnastica pe primul loc la categoria "Alte sporturi" :)
Si eu am observat aceste lucruri care ma bucura nespus; mai ales ca (virgula) calitatea informatiilor si relatarea lor au ramas la fel: bune!

ioanavol
24th October 2007, 21:42
Ms Alex de stiri. Vad ca Prosport continua sa-si faca treaba de nota 10 in ceea ce priveste gimnastica si asta-i un lucru bun.
Am observat tot pe Prosport ca au mutat Gimnastica pe primul loc la categoria "Alte sporturi" :)
nu pot decat sa :)

mikeyy
26th October 2007, 18:15
Un articol despre Nadia Comaneci, aparut in Libertatea:
http://www.libertatea.ro//index.php?section=articole&screen=stire&sid=190067

ioanavol
27th October 2007, 18:45
Am observat tot pe Prosport ca au mutat Gimnastica pe primul loc la categoria "Alte sporturi" :)

cum orice minune dureaza 3 zile...a fost mutata la loc:(

mikeyy
27th October 2007, 19:36
Probabil ca se asteptau la un numar mult mai mare de vizitatori.....:(

ioanavol
27th October 2007, 20:02
mda...ce sa mai zic...

crisloregym
27th October 2007, 21:06
Eu cred ca d efapt faza cu primul loc, al doilea loc, s-ar putea sa se efectueze automat, in functie de cate articole sunt postate de ei la sportul respectiv sau de numar de vizitatori (poate or fi si alte criterii, gen nr de comentarii). Bineinteles, este doar o presupunere, dar nu cred ca sta cineva expres sa o mute azi pe primul loc, maine pe al doilea, ras-poimaine pe al treilea sau iar pe primul...Parerea mea!

ioanavol
27th October 2007, 21:17
poate ai dreptate, cine stie...oricum, atata t cat dau stiri regulat nu ar trebui sa ma intereseze prea mult pe ce loc suntem.

mikeyy
27th October 2007, 21:22
Da si sper sa o tina tot asa, stirile conteaza pana la urma si nu locul intr-un meniu. Cine vrea sa afle despre gimnastica va gasi cu siguranta!

mikeyy
31st October 2007, 21:32
Pe B1tv e o emisiune cu Andreea Raducan in acest moment

ioanavol
31st October 2007, 21:36
Pe B1tv e o emisiune cu Andreea Raducan in acest moment


:(:(

mikeyy
31st October 2007, 21:40
Ioana, stai linistita ca nu e cine stie ce...nu am prins-o de la inceput, dar e aiurea. Inivatii sunt Andreea Raducan si Presedintele Asociatiei Cascadorilor Profesionisti din Romania.....sincer prezentatoarea e cam pe langa

miafangina
31st October 2007, 23:01
Am vazut si eu putin,nu cred ca s-a vorbit prea mult despre gimnastica,nu te intrista,Ioana,n-ai pierdut nimic.

ioanavol
31st October 2007, 23:12
poate dau ceva interesant (macar si-n reluare) in perioada Craciunului...atunci voi putea vedea si eu, o sa fiu in Bucuresti:)

mikeyy
2nd November 2007, 23:33
Ma uitam acum pe Telesport la Cupa de la Stuttgart si am observat un lucru. La baieti, yurchenko cu 2 suruburi si jumatate e notat cu 6.6 pe cand la fete e notat cu 6.5 si de asemenea si la yurchenko cu 2 suruburi e o diferenta. E normal sa fie asa?

rob_din
3rd November 2007, 00:07
Ma uitam acum pe Telesport la Cupa de la Stuttgart si am observat un lucru. La baieti, yurchenko cu 2 suruburi si jumatate e notat cu 6.6 pe cand la fete e notat cu 6.5 si de asemenea si la yurchenko cu 2 suruburi e o diferenta. E normal sa fie asa?

Nu inteleg in ce sens pui intrebarea? Vrei sa spui ca ar trebui sa nu fie diferenta?

crisloregym
3rd November 2007, 00:10
Mi se pare ciudat:O. M-as fi gandit mai degraba ca o aceeasi saritura ar valora mai mult la fete decat la baieti, baietii fiind mai acrobati :D, si niciodata nu m-am gandit ca ar fi altfel:(

mikeyy
3rd November 2007, 00:13
Nu inteleg in ce sens pui intrebarea? Vrei sa spui ca ar trebui sa nu fie diferenta?

Eu nu stiam ca exista diferente intre nota de plecare a unei sarituri de la baieti la fete....eu credeam ca sunt la fel punctate si asta vroiam sa stiu daca asa a fost tot timpul sau e ceva mai nou.
Si nu cred ca ar trebui sa fie diferente, dar daca asta-i codul de punctaj...

rob_din
3rd November 2007, 01:11
Eu nu stiam ca exista diferente intre nota de plecare a unei sarituri de la baieti la fete....eu credeam ca sunt la fel punctate si asta vroiam sa stiu daca asa a fost tot timpul sau e ceva mai nou.
Si nu cred ca ar trebui sa fie diferente, dar daca asta-i codul de punctaj...

Mereu au fost diferente, mie unul mi se pare absolut logic. Aceasi saritura e mult mai greu de executat de o femeie decat de un barbat. Este normal sa aiba note de plecare diferite. Dar cred ca e o grseala in ce ai scris tu. E imposibil ca aceasi saritura sa aiba nota de plecare mai mare la baieti

mikeyy
3rd November 2007, 01:31
Asa au zis comentatorii si asa era, caci era saritura Yurchenko cu 2 suruburi si jumatate si nota afisata era 6.6. De aceea am postat si eu aici si am intrebat ca mi s-a parut ciudat.

mikeyy
3rd November 2007, 01:58
Uite-l aici pe Wammes..prima saritura e Yurchenco cu 2 si jumatate si nota de plecare e 6.6
http://www.youtube.com/watch?v=FHYt996Xlmw

rob_din
3rd November 2007, 02:29
Uite-l aici pe Wammes..prima saritura e Yurchenco cu 2 si jumatate si nota de plecare e 6.6
http://www.youtube.com/watch?v=FHYt996Xlmw

Da dar saritura asta la fete nu cred ca e notata din 6.5

Pegasnegru
3rd November 2007, 06:18
Da dar saritura asta la fete nu cred ca e notata din 6.5
Feng Chei, care face saritura Amanar, a fost notata cu 6.5 nota de plecare si anul trecut (2006) si anul acesta. Stiu ce te-a facut confuz, si pe mine la fel, caci se spunea ca noul cod a fost facut dand acelasi credit si la fete si la baieti pentru acelasi element (sarituri, sol, si ce elemente sunt in comun la paralele/bara fixa).
Nu stiu daca sa le dea baietilor o nota mai mare de plecare este corect, poate doar s-a adus vreo schimbare codului (ceea ce se intampla des) si sa fi ridicat valoarea sariturii in general (adica si la fete)?

mikeyy
3rd November 2007, 11:14
Atat Feng Chei cat si Jade Barbosa fac saritura si la Camp mond a fost notata cu 6.5 Poate la Jade barbosa va amintiti la individual compus ca a facut-o si a primit 15.900.
Poate e asa cum zice Alex si s-a schimbat ceva in cod....pe site-ul fig e acelasi cod care il am si eu....nu stiu ce sa zic, chiar sunt curios
Aici e Jade Barbosa...iar saritura de care discutam este prima (apare 6.5 pe tabela ) http://www.youtube.com/watch?v=tnjQQCY_-4c

rob_din
3rd November 2007, 11:38
Nu sunt specialist in cod de punctaj dar daca chiar e asa mi se pare o absurditate. Cum sa fie mai mare nota de plecare la baieti pentru acelasi element?

mikeyy
3rd November 2007, 11:54
Si mie la fel...daca chiar era sa fie o diferenta, aceasta trebuia sa fie in favoarea fetelor...e aiurea de tot

rob_din
3rd November 2007, 12:33
Ma rog tot codul e praf asa ca nu mai mira nimic. Il asteptam pe urmetorul

mikeyy
3rd November 2007, 12:45
Posibil dupa olimpiada...caci vad ca dupa fiecare olimpiada mai schimba ceva...doar ca nu schimba in bine ci din ce in ce mai rau :(

rob_din
3rd November 2007, 13:21
Dupa JO sigur va intra un nous cod de punctaj. Asa se intampla mereu

mikeyy
3rd November 2007, 17:44
Articol despre Koczi cu participarea lui la Arthur Gander....din pacat nicio stire despre Sandra :(
http://www.prosport.ro/articole/koczi-locul-5-la-memorialul-arthur-gander/65260

Pegasnegru
3rd November 2007, 18:10
Mikeyy, jade Barbosa si Fei stiu ca au avut saritura plecata de la 6.5 la mondiale. Insa poate s-a schimbat imediat dupa aceea si la fete? Un motiv diabolic ar fi sa ajute fetele/si baietii cu aceasta saritura la individual compus la olimpiada. Sa fie un avantaj fata de cele care fac doar DTY.

Pegasnegru
3rd November 2007, 18:12
Doar in caz ca nu s-a schimbat si valoarea sariturii yourchenko dublu?

mikeyy
3rd November 2007, 18:15
E posibil dar cred ca ar trebui modificate notele de plecare la intrega clasa de sarituri, nu doar la cea de 2 si jumatate. ar fi absurd sa faca doar aici, chiar ar fi un dezavantaj pt fete tinand cont ca majoritatea fac DTY si doar 2-3 gimnaste o incerc pe saritura Amanar......e nasol ca nu ne putem baza pe nimic oficial

mikeyy
3rd November 2007, 19:04
Inca un articol din Prosport despre Stela si Flavius. De asemenea nu spun nimic de Sandra decat ca nu va concura. Cei de la Prosport ori nu stiu motivele accidentarii si astepata sa fie siguri inainte de a scrie,ori ascund acest lucru
http://www.prosport.ro/articole/steliana-nistor-si-flavius-koczi-fac-pereche-la-cupa-elvetiei/65268

cata10
3rd November 2007, 20:48
Mikeyy, jade Barbosa si Fei stiu ca au avut saritura plecata de la 6.5 la mondiale. Insa poate s-a schimbat imediat dupa aceea si la fete? Un motiv diabolic ar fi sa ajute fetele/si baietii cu aceasta saritura la individual compus la olimpiada. Sa fie un avantaj fata de cele care fac doar DTY.

Nu, nu s-a schimbat nimic fata de mondiale in codul de punctaj. Intr-adevar este punctata diferit aceasta saritura: Yurchenco cu 2 suruburi si jumatate, 6,5 la fete si 6,6 la baieti. Explicatia o pot da doar cei care au gandit acest cod de punctaj.

crisloregym
3rd November 2007, 21:06
Fereasca Dumnezeu!!!!Oare oamenii astia chiar nu gandesc cand fac un cod de punctaj?????

ioanavol
3rd November 2007, 21:42
Fereasca Dumnezeu!!!!Oare oamenii astia chiar nu gandesc cand fac un cod de punctaj?????
bine ca nu m-am apucat sa-l invat...imi smulgeam perii din cap pana acum.

cata10
3rd November 2007, 21:44
Oricum, pana acum, cea mai mare nota la fete, la sarituri, este 6,5 (aceasta saritura fiind notata cu 10 in vechuiul cod de punctaj) in timp ce la baieti se executa si Yurcenko cu trei suruburi din 7.00 si sa nu mai vorbim de Dragulescu cu o saritura din 7,20

cata10
3rd November 2007, 21:48
bine ca nu m-am apucat sa-l invat...imi smulgeam perii din cap pana acum.

Sigur ei gasesc explicatii pt aceste aparente inadvertente!

cata10
3rd November 2007, 21:49
Bine ar fi daca am avea cui sa-i punem toate aceste intrebari. Poate daca un specialist din FRG ar intra pe forum.............

Pegasnegru
3rd November 2007, 21:56
Imi vine sa-l iau pe minunatul nostru presedinte al FRG-ulul si sa-l pun la punct! El a fost seful comitetului pt schimbarea si faurirea noului cod de punctaj la masculin; la feminin a fost Nelli Kim.

cata10
3rd November 2007, 21:59
Imi vine sa-l iau pe minunatul nostru presedinte al FRG-ulul si sa-l pun la punct! El a fost seful comitetului pt schimbarea si faurirea noului cod de punctaj la masculin; la feminin a fost Nelli Kim.

DA, Nelli Kim e mai exigenta!

rob_din
3rd November 2007, 22:05
Imi vine sa-l iau pe minunatul nostru presedinte al FRG-ulul si sa-l pun la punct! El a fost seful comitetului pt schimbarea si faurirea noului cod de punctaj la masculin; la feminin a fost Nelli Kim.

Asa este. Cei ce au facut actualul cod de punctaj sunt de vina in frunte cu persoanjul din capul FRG. Grav e ca nu recunosc ca acest cod este prost desi stiu asta


Cat despre acea saritura notata mai bine la baieti decat la fete nu inteleg ce vor : sa le vada pe fete paralizate, fiindca e clar ca fetele trebuie sa riste mai mult decat baietii

Pegasnegru
3rd November 2007, 22:21
:shocked: Da, am descarcat ambele coduri de punctaj (in caz ca cel feminin pe care-l aveam nu era actualizat) si am vazut cateva discrepante care m-au socat. La feminin saritura este din 6,5 iar la masculin din 6,6. Discrepanta asta ma omoara, insa am vazut o multime de alte sarituri yurchenko la masculin. Una din 6,6 (yourchenko) cu Round off, ½ to a handspring forward and double salto forward tucked. Sunt o multime de sarituri care la feminin lipsesc din cod cu desavarsire, si nu ma refer la sarituri mai grele de 6.0, sunt o multime la masculin de 4-5 si 6.

Pegasnegru
3rd November 2007, 22:22
Acum incerc sa regasesc partea care m-a terminat pe mine. Tin minte cand am citit prima data noul cod de punctaj, ca executarea unui element care nu este in cod, se depuncteaza cu 0,1.

crisloregym
3rd November 2007, 22:27
Imi vine sa-l iau pe minunatul nostru presedinte al FRG-ulul si sa-l pun la punct! El a fost seful comitetului pt schimbarea si faurirea noului cod de punctaj la masculin; la feminin a fost Nelli Kim.

Si eu am aceeasi senzatie, Alex...adica daca Nelli Kim ii ajuta pe altii, de la Sandu nu ne ajuta pe noi?????????Sau macar sa nu mai fie fetele noastre dezavantajate, sau macar sa se organizeze si la noi o etapa de cupa mondiala??? Parca nici nu ar fi...macar, inainte, aveam si noi senzatia ca avem presedinte la FRG. acuma, parca am fi doar de capul nostru:(

Pegasnegru
3rd November 2007, 22:33
Iata cateva chestii interesnate in codul de punctaj:
1."In order to be recognized, the connection must be performed without a fall."
2."Elements may not be repeated in another connection for CV.
• Recognition occurs in chronological order."
1. Inseamna ca daca termini seria de elemente, si la ultimul element, desi il aterizezi cazi (Ferarri primise valoarea elementului cazut fiindca il aterizase) nu mai primesti bonificatia? Ar fi misto, si o schimbare poate binevenita, caci inainte era altfel (vezi Ferarri).
2.Zgoba la paralele, cand a luat aurul inaintea lui Nistor, facuse nu stiu cate roate-n talpi ca sa primeasca bonificatii, pentru ca desi repetai un element si nu se lua in calcul valoarea lui, se prima bonificatia pentru lagare. Inteleg prin ce au scris in 2 ca nu se mai primieste nimic nici ca bonificatie.

Pegasnegru
3rd November 2007, 22:38
Ce am scris mai sus despre conectie si binficatie e adevarat cu exceptia solului uned se primeste si bonificatie pentru legari indirecte. Iata ce scrie in cod:
– Indirect Connections (only in acrobatic series on Floor), are those in which
directly connected acrobatic elements with flight phase and hand support (from
Group 3, e.g. round-off, flic-flac, etc. as preparatory elements) are performed
between saltos.
– With the direct connection of three or more elements, the second element
(and/or those following) may be used a second time –
• the first time as the last element of a connection and
• the second time as the first element to begin a new connection.
The recognition of direct or indirect connections should be to the benefit of
the gymnast.

Pegasnegru
3rd November 2007, 22:41
Nu, nu am mai gasit descrierea unde spunea ca se depuncteaza cu 0,1 executarea unui element care nu se gaseste in cod. Poate oi fi citit gresit de prima data s-au au scos acea aberatie.
Iar acuma ma retrag de la discutie, am incercat sa pornesc un thread spre a discuta acest cod mai pe indelete dar nu a fost o idee prea bine primita...

cata10
3rd November 2007, 22:57
I-am trimis un mail comentatorului Cezar de la telesport. Astept raspunsul!
Poate, daca aveti timp, ii scrieti si voi convingand-ul sa acorde si mai multa atentie gimnasticii. Oricum, pare interesat de parerea telespectatorilor, sa vedem.... Eu i-am zis de forumul nostru, ca sa se convinga cat de mult iubim noi acest sport.

rob_din
3rd November 2007, 22:59
Si eu am aceeasi senzatie, Alex...adica daca Nelli Kim ii ajuta pe altii, de la Sandu nu ne ajuta pe noi?????????Sau macar sa nu mai fie fetele noastre dezavantajate, sau macar sa se organizeze si la noi o etapa de cupa mondiala??? Parca nici nu ar fi...macar, inainte, aveam si noi senzatia ca avem presedinte la FRG. acuma, parca am fi doar de capul nostru:(

Per total Romania nu este dezavantajata de arbitraj. Intr-o competitie suntem mai avantajati intr-alta mai dezavantajati dar per total nu ne putem plange. Cat despre Cupa Mondiala este o rusine faptul ca FRG-ul nu izbuteste de ani intregi sa organizeze un concurs important

cata10
3rd November 2007, 23:00
Cat despre Cupa Mondiala este o rusine faptul ca FRG-ul nu izbuteste de ani intregi sa organizeze un concurs important

Asa este, mare pacat!:(

mikeyy
3rd November 2007, 23:12
I-am trimis un mail comentatorului Cezar de la telesport. Astept raspunsul!
Poate, daca aveti timp, ii scrieti si voi convingand-ul sa acorde si mai multa atentie gimnasticii. Oricum, pare interesat de parerea telespectatorilor, sa vedem.... Eu i-am zis de forumul nostru, ca sa se convinga cat de mult iubim noi acest sport.

E ok ca i-ai transmis mail, dar cred el nu poate face nimic in privinta transmiterilor competitiilor...pentru asta se ocupa altcineva el este chemat doar sa comenteze concursuri...dar niciodata nu sti ce poate iesi asa ca bine ai facut!, dar nu mai da adresa forumului caci aici au avut loc multe discutii ce nu ar trebui citite ... mai bine semnai mailul cu numele mai multora dintre noi.

vlad001
3rd November 2007, 23:20
Acum incerc sa regasesc partea care m-a terminat pe mine. Tin minte cand am citit prima data noul cod de punctaj, ca executarea unui element care nu este in cod, se depuncteaza cu 0,1.

Nu orice element, doar o urcare pe barna care nu e in cod.

ioanavol
3rd November 2007, 23:20
Nu, nu am mai gasit descrierea unde spunea ca se depuncteaza cu 0,1 executarea unui element care nu se gaseste in cod. Poate oi fi citit gresit de prima data s-au au scos acea aberatie.
Iar acuma ma retrag de la discutie, am incercat sa pornesc un thread spre a discuta acest cod mai pe indelete dar nu a fost o idee prea bine primita...
pe mine ma intereseaza codul, dar ma indoiesc ca voi avea rabdare vreodata sa-l iau sa-l inteleg cap-coada.

ce ma intereseaza mai mult e sa recunosc elementele...dar deocamdata n-am timp pentru asta...cand voi avea sper ca sa putem discuta mai mult pe tema asta;)

vlad001
3rd November 2007, 23:28
Cat despre acea saritura notata mai bine la baieti decat la fete nu inteleg ce vor : sa le vada pe fete paralizate, fiindca e clar ca fetele trebuie sa riste mai mult decat baietii

Fetele nu risca mai mult decat baietii, totusi, ci se multumesc cu sarituri din 5.5, 5.8.
Sunt cateva care pot si sarituri din 6.3, 6.5, dar foarte putine (Cheng Fei, Barbosa, 2 coreence - din 6.5 Sacramone si Chusovitina din 6.3). Mai mult de atat nu exista sarituri in cod pentru fete, deci nu pot risca mai mult.
Partea proasta cu notarea atat de slaba a sariturilor la fete e ca a dus la neglijarea acestui aparat, mai ales de catre cele care participa la individual compus, pentru ca e foarte greu de luat o nota mare la sarituri (doar daca nu faci saritura din 6.3-6.5, evident).

rob_din
3rd November 2007, 23:29
pe mine ma intereseaza codul, dar ma indoiesc ca voi avea rabdare vreodata sa-l iau sa-l inteleg cap-coada.

ce ma intereseaza mai mult e sa recunosc elementele...dar deocamdata n-am timp pentru asta...cand voi avea sper ca sa putem discuta mai mult pe tema asta;)

nu te obosi fiindca oricum il schimba:)

vlad001
3rd November 2007, 23:31
Elementele nu au cum sa le schimbe. Poate sa schimbe cat valoreaza fiecare si reguli de calcul, dar cam atat

rob_din
3rd November 2007, 23:34
Elementele nu au cum sa le schimbe. Poate sa schimbe cat valoreaza fiecare si reguli de calcul, dar cam atat

Asta este si partea principala valoarea fiecaruia si modul de calcul. In plus pot sa introduca noi elemente

ioanavol
3rd November 2007, 23:45
am o intrebare: elementele le introduc cei care fac codul sau se introduc din momentul in care o gimnasta/un gimnast le executa/inventeaza?

Kino
3rd November 2007, 23:59
Elementele se introduc in momentul in care sunt executate de un gimnast/o gimnasta. Nu stiu sigur, dar cred ca trebuie de asemenea sa fie executate la o competitie internationala majora (gen europene/mondiale).

ioanavol
4th November 2007, 00:44
multumesc pentru raspuns, Kino.

rob_din
4th November 2007, 00:50
Elementele se introduc in momentul in care sunt executate de un gimnast/o gimnasta. Nu stiu sigur, dar cred ca trebuie de asemenea sa fie executate la o competitie internationala majora (gen europene/mondiale).

Aici trebuie sa ne lamureasca un expert. Eu stiu ca oficial un nou element cu numele celui care il executa prima oara este introdus odata cu aparitia noului cod de punctaj. Pana atunci elementul primeste doar o valoare nu si un nume

Pegasnegru
4th November 2007, 01:35
Despre elemente noi codul spune doua chestii:
"In order to be recognized as a new element, the element must be
successfully performed (for the first time at an FIG Official Competition:
World Championship, World Cup Final or Olympic Games) (without a fall)."
SI
"All new vaults and elements are encouraged to be submitted to the WTC by
electronic mail, facsimile or post at any time during the year.
However, they must be presented no later than the day and hour, as sti****ted
in the Work Plan. The request for evaluation must be accompanied with
technical drawings and figures, as well as with a video cassette.
The FIG/WTC will evaluate concerning:
- Difficulty Value of new vaults (vault group and number)
- Difficulty Value of new elements"
Si alt detaliu important:
"Elements that no longer appear in the Code are usually not permitted
or fall below the value of A."!!!!!! Sunt multe elemente grele care nu mai sunt in cod....Asta se numeste modelarea gimnasticii prin mani****rea dupa plac a codul de punctaj.

rob_din
4th November 2007, 01:37
Despre elemente noi codul spune doua chestii:
"In order to be recognized as a new element, the element must be
successfully performed (for the first time at an FIG Official Competition:
World Championship, World Cup Final or Olympic Games) (without a fall)."
SI
"All new vaults and elements are encouraged to be submitted to the WTC by
electronic mail, facsimile or post at any time during the year.
However, they must be presented no later than the day and hour, as sti****ted
in the Work Plan. The request for evaluation must be accompanied with
technical drawings and figures, as well as with a video cassette.
The FIG/WTC will evaluate concerning:
- Difficulty Value of new vaults (vault group and number)
- Difficulty Value of new elements"
Si alt detaliu important:
"Elements that no longer appear in the Code are usually not permitted
or fall below the value of A."!!!!!! Sunt multe elemente grele care nu mai sunt in cod....Asta se numeste modelarea gimnasticii prin mani****rea dupa plac a codul de punctaj.



Te-ai pus rau cu burta pe carte, sau mai bine zis cu burta pe cod:)

mikeyy
4th November 2007, 13:41
Are cineva filmulete cu Steliana de la sol si paralele de la mondiale???. Le-as vrea pentru a face un mic montaj despre Steliana.