PDA

View Full Version : Piata transferurilor in liga nationala(feminin-masculin)



krysty_b1984
7th June 2006, 13:27
Daca stiti de ceva transferuri sa le discutam pe acest thread

razvy
7th June 2006, 14:52
Toate la Oltchim, restul la Brasov.
Cine mai ramane? :)

Selene-Celesta
7th June 2006, 15:00
Toate la Oltchim, restul la Brasov.
Cine mai ramane? :)

Daca vrei sa afli despre o jucatoare anume, cauta pe google sau in revistele de sport online.

razvy
7th June 2006, 15:18
Nu ma intereseaza o jucatoare anume.... ma refeream doar ca Oltchim si Brasov strang toate valorile din campionatul intern. Restul ori nu sunt de vanzare ori sunt jucatoare de valoare medie care nu au de ce sa fie transferate.
Sa recapitulam:
OLTCHIM:
Au venit: Lecusanu, Galca, Luca, Elisei, Maier, Bese, Gatzel, Tamas, Puscasu (ex. Piatra Neamt), conducatorea de joc de la Roman (nu mai stiu cum o cheama)
Au plecat: ? - restul la Zalau si la Tomis
BRASOV: Spiridon (foarte ciudat transfer), Gasca, Ylmaz, Sarbu
Au plecat:? - Urcan - probabil la Debrecen
TOMIS
Au venit: ce-i da pretenu de la Valcea, posibil si Ionela Drilea (ex U Jolidon :()
Au plecat: Petrache - sigur in Islanda
ZALAU
Au venit:? - oare ce ii da sotu la sotie?
Au plecat: ce si-a luat sotu cu el .. si restu nu-s de vanzare

..............si in rest eu nu stiu nimic concret

Selene-Celesta
7th June 2006, 15:33
conducatorea de joc de la Roman (nu mai stiu cum o cheama)


:) Corina Demeterca, presupun.

krysty_b1984
7th June 2006, 16:21
La Zalau pleaca de la Valcea:Meirosu,Gheorghe,Guiu,Raceala de astea am auzit sigur dar cica merg de la Valcea vreo 7 ........Tadici va conduce din spate si Zalaul.

razvy
7th June 2006, 16:43
Dsoara din Roman, Demeterca din cate stiu eu e pivot! In cel mai rau caz joaca si pe inter. Dar niciodata pe conducator de joc. O conducatoare de joc la inaltimea ei ...
Cred ca era vorba de Ada Moldovan sau Paval. Dar nu bag mana in foc.... Oricum Demeterca n-are ce cauta la Valcea oricat de draga i-ar fi lui Tadici, n-are loc nici pe pivot nici pe inter. :)

Darkslowstar
7th June 2006, 16:58
Nu mai este asa de sigur ca pleaca Tivadar-Urcan de la Rulmentul. S-a tras mult de ea sa ramana si e posibil ca Florescu sa bage mana adanc in buzunar ca sa o pastreze.
La noi probail va ajunge si Cartas de la Deva.

DIXX
7th June 2006, 19:59
Razvy in ce sens ti se pare ciudat transferul lui Spiridon?

SORENSEN
7th June 2006, 20:12
Spiridon mi se pare chiar o achizitie reusita...

razvy
7th June 2006, 21:59
Mi se pare chiar inutila achizitia Simonei Spiridon avand in vedere ca:
- a cosat ffffff multi bani
- banuiesc ca are salariu fff mare
- e pe postul Anetei Barcan, care era chiar in forma in retur, care chiar a prins selectia la nationala
- Spiridon nu e chiar tinerica, ma refer la jucatoare de viitor.

Dupa parerea mea, un transfer reusit e cand iei ceva cu cat mai putini bani si-ti acoperi posturile deficitare. Ori Brasovul chiar n-avea nevoie de pivot. Iar Spiridon nu mi se pare o jucatoare extraordinara. Dar vom vedea. Oricum a costat o CARUTA de bani transferul ei. Sa nu mai vb de salariu.

krysty_b1984
7th June 2006, 22:39
DAr experienta ei isi va spune cuvantul,la Brasov nu e o problema banii,iar trebuiau sa aduca ceva nume cat de cat "grele",au mai luat si ei ce au putut.

Darkslowstar
7th June 2006, 23:31
E buna si Aneta, dar avem nevoie de dubluri de valoare si poate ca Mariana o sa vrea scheme cu 2 pivoti buni. Spiridon e o achizitie buna, mai ales ca are experienta de CL care ne lipseste. Dar mai trebuie!

SORENSEN
7th June 2006, 23:45
asa e dark la asta ma refeream cand spuneam ca Spiridon e o achizitie buna...pt CL Rulmentul are nevoie de multa experienta...

Cosmin Salajan
8th June 2006, 02:22
eu propun ca sa-l aducem la clujpe luciano moggi

DeathRipple
8th June 2006, 08:18
La Zalau pleaca de la Valcea:Meirosu,Gheorghe,Guiu,Raceala de astea am auzit sigur dar cica merg de la Valcea vreo 7 ........Tadici va conduce din spate si Zalaul.

hmm...interesant...daca e asa, atunci zalaul va deveni un fel de echipa a doua a valcii....jenant, dar o tactica buna pt oltchim, care are posibilitatea sa-si testeze jucatoare la un nivel cat de cat acceptabil ca valoare (probabil va mai avea inca o echipa in liga secunda). totusi nu cred, eu nu as fi dat drumu' lu' meirosu asa usor....si raceala are un joc destul de solid...

adi84
8th June 2006, 09:31
Se pare ca cel mai tare transfer l-a facut Resita prin aducerea lui Aihan Omer.Astept si ceva jucatori de valoare.

DeathRipple
8th June 2006, 11:00
interesant ce se incearca la restia...mult succes!

dido1
8th June 2006, 11:38
Daca este adevarat ca Omer a semnat cu Resita, cum ar putea fi caracterizt acest antrenor?
Este un profesionist suta la suta, tinind cont ca are in palmares 5 titluri de campion cu Minaur, Fibrex si Constanta sau este un mercenar care miroase cind la o echipa se termina banii si se orienteaza foarte rapid.

Cosmin Salajan
8th June 2006, 12:01
nu a stat mai mult de 3 ani la o echipa

andreiush
8th June 2006, 12:32
Si ce daca? A luat titlul pe unde a fost?
Bravo lui. Face treaba unde merge, e normal sa-l intereseze si banii.

Respect pentru Omer! :ok:

krysty_b1984
8th June 2006, 15:05
Fiecare in viata are dreptul sa mearga unde crede el de cuviinta si unde-i mai bine,stiti cum ziceau romanii,"UBI PATRIA ,UBI BENE".
Si in fiecare loc unde a fost a facut treaba.

Cosmin Salajan
8th June 2006, 15:35
este un adevarat profesionist dupa parerea mea, unde a mers si+a facut datoria

krysty_b1984
8th June 2006, 15:41
Cosmine,voi cu echipa de baieti ce faceti,nu se aude nimic,vine cineva,pleaca careva?

Cosmin Salajan
8th June 2006, 16:12
cica vor sa aduca cel putin 2 jucatori, o extrema dreapta si un pivot, nu zic nu daca gasesc si interi

Lidia
8th June 2006, 16:24
La Zalau pleaca de la Valcea:Meirosu,Gheorghe,Guiu,Raceala de astea am auzit sigur dar cica merg de la Valcea vreo 7 ........Tadici va conduce din spate si Zalaul.
le-o fi dat la schimb pentru Roxana Gatzel, Ramona Farcau Maier, Tereza Tamas Pislaru si Valeria Motogna Bese.

Cosmin Salajan
9th June 2006, 09:09
vine carmen amariei la cluj!

razvy
9th June 2006, 09:12
MAH! Tu pui inainte sa scriem noi pe site? :)

Cosmin Salajan
9th June 2006, 09:45
da pune odata pe site ca nu mai astept !!!
www.Uhandbal.ro
"Uhandbal.ro va anunta cu deosebita satisfactie transferul a interului Carmen Amariei Lungu, de catre formatia Universitatea Cluj !

Bine ai revenit acasa Carmen! "

razvy
9th June 2006, 10:04
Gata, e oficial! Carmen Amariei Lungu la Universitatea Jolidon Cluj!
Cum am zis mai de mult si nu m-ati crezut, o oferta sentimentala de nerefuzat :)

Cosmin Salajan
9th June 2006, 10:14
Uhandbal.ro va anunta cu deosebita satisfactie transferul a interului Carmen Amariei Lungu, de catre formatia Universitatea Cluj !

Bine ai revenit acasa Carmen!

MT
9th June 2006, 11:01
Super veste!!!

Haide U!

monyka
9th June 2006, 12:23
wb Carmen...

criss25
9th June 2006, 12:47
Superrrrrrrrrrrrrrr
Probabil ca nu a fost doar sentimentala :P dar a contat ca de aici a plecat in decizia ei. Frumoasa echipa cu interi surorile AMARIEI:yeah: :yeah: :yeah:

criss25
9th June 2006, 12:54
Bine ai revenit Carmen!!!!!!!!!!!!

HAIDE "U" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

razvy
9th June 2006, 17:33
Sper sa mai dam o bomba. Dar inca nu zic nimic, pt ca asta chiar nu e sigura.

DIXX
9th June 2006, 18:07
Vreau sa fiu primul care va felicita,ma bucur pentru voi si am mai auzit ceva de Tivadar dar nu e nimic sigur,daca e asa o sa fie un campionat tare.

Sorin Blaj
10th June 2006, 16:52
Gata, e oficial! Carmen Amariei Lungu la Universitatea Jolidon Cluj!
Cum am zis mai de mult si nu m-ati crezut, o oferta sentimentala de nerefuzat :)

Surprinzator dar interesant. O sa avem un campionat disputat.

razvy
10th June 2006, 16:55
Luminita Dinu la Oltchim.... Ciudat pt ca din cate stiu s-a certat un pic cu Tadici dupa meciurile de baraj.

boshcUtza
10th June 2006, 19:02
la anu o sa fie intr-adevar lupta pt titlu
is tare curios cine mai vine la cluj

NORGEMAN
10th June 2006, 21:19
mai vreiti? :Dv-ajunge!!! :)

Cosmin Salajan
12th June 2006, 00:17
vin urcan si soit :D
@norgeman suntem nesatui :)))

DeathRipple
12th June 2006, 08:25
foarte interesant...cluju' a luat fata rau de tot rulmentului, cu care se vor bate probabil pt locul al doilea; nu as exclude inca din lupta asta si zalau'...sa vedem ce jucatoare le da oltchimu'.

pacat insa pt rulmenul...la echipa care-o aliniaza la momentul de fata, nu are cum sa faca fata in preliminariile CL.

DeathRipple
12th June 2006, 08:26
Luminita Dinu la Oltchim.... Ciudat pt ca din cate stiu s-a certat un pic cu Tadici dupa meciurile de baraj.

ciudata o astfel de reactie din partea ta...dinu are 34 de ani, vrea un copil si nu mai prinde multi ani...se retrage in glorie, sta acasa (are si casa si sot in valcea), ia banu' grup si o sa nasca in maxim 2 ani. in aceeasi categorie se inscrie si amariei. din pacate pt cluj, care se bazeaza mult pe ea. despre asta putem discuta si peste ceva timp ;)

NORGEMAN
12th June 2006, 09:40
foarte interesant...cluju' a luat fata rau de tot rulmentului, cu care se vor bate probabil pt locul al doilea; nu as exclude inca din lupta asta si zalau'...sa vedem ce jucatoare le da oltchimu'.

pacat insa pt rulmenul...la echipa care-o aliniaza la momentul de fata, nu are cum sa faca fata in preliminariile CL.

Cu echipa asta "slaba" v-am batut, asa ca ciocu' mic pana una alta... Si mai informeazate ca noi cautam jucatoare, dar nu bobaciuni ca la voi!

DIXX
12th June 2006, 09:51
Norgeman nu mai intra in polemica cu asta,noi il ignoram de mult.

Cosmin Salajan
12th June 2006, 23:06
ceva pivot care a jucat sezonul asta in frantza la yutz, in romania la roman si ploiesti isi cauta echipa in romania, cere 1800 euro pe luna si apartament :).

4hand
13th June 2006, 10:50
ceva pivot care a jucat sezonul asta in frantza la yutz, in romania la roman si ploiesti isi cauta echipa in romania, cere 1800 euro pe luna si apartament :).
Banuiesc,ca este vorba despre Petruta DRACOSU (nasc.4 ianuarie 1973),care a evoluat la YUTZ ,sezonul 2005/2006 marcand un gol in 13 meciuri.......
Cred ca este vorba despre o greseala de tipar,echipa de la noi din Timisoara i-ar oferi 180 euro(una suta optzeci euro) / luna + apartament:ok:

razvy
13th June 2006, 12:06
Adriana Lordean de la Braila la .. Knjaz Milos. O stie careva? Ca eu nu imi amintesc cum joaca. Stiu ca e inter dreapta... Dar totusi, daca a luat-o Knjaz o fi ceva...
22 de ani, 53 de goluri sez precedent

Cosmin Salajan
13th June 2006, 13:12
mihaela urcan a refuzat oferta clubului, iar antrenorul gheorghe covaciu a fost prezent la turneul final de junioare 1 pentru a vedea ce junioara merita adusa la cluj

dido1
13th June 2006, 16:05
Este din Sighetu Marmatiei si a fost campioana nationala la junioare cu C.S.S.2 Baia Mare, fiind colega de generatie cu Camelia Balint(o cunoasteti de pe alt thread).
A fost dorita in lotul echipei mari, dar a fost considerata o handbalista neserioasa si a fost lasata sa plece.Este o stingace puternica, dar in meciul din acest sezon cu H.C.M.Baia Mare nu m-a impresionat si ma surpinde ca a fost cumparata de o echipa de talia lui Knjaz Milos.

desdemona
14th June 2006, 02:08
cica vor sa aduca cel putin 2 jucatori, o extrema dreapta si un pivot, nu zic nu daca gasesc si interi

Parca ziceau ca transfera 2 jucatori de la Iasi - Mironescu si Onyejkwe. Nu-i mai transfera?

DIXX
14th June 2006, 08:41
Dupa cum era de asteptat Tivadar n-a ales nici Clujul si s-a dus la Valcea.Ma si miram de ce a avut sa joace la nationala.

razvy
14th June 2006, 10:44
Dixx .. cu Tivadar situatia a fost mai speciala.
Oricum ce pot sa va spun, ea nu va mai veni la Cluj cat timp e Jolidonul sponsor :)

DIXX
15th June 2006, 10:27
S-a autopropus

Auzind că interul Carmen Amariei a semnat pentru Universitatea Cluj, ex-rulmentista Mihaela Urcan-Tivadar s-a gîndit că la echipă se dau bani frumoşi, aşa că ce s-a gîndit ea? A sunat la club şi s-a autopropus. O fi vrut ea să fie aproape de casă, numai că socoteala nu i-a ieşit, oficialii de acolo nefiind interesaţi de semnătura ei. Se pare că, pînă la urmă oricum ea voia să plece de la Rulmentul. Chiar dacă îşi căuta singură o echipă, şi nu invers cum ar fi normal...
www.monitorulexpres.ro
Are un caracter infect de aia n-o vroia Tirca la echipa si se certa tot timpul cu ea.

Cosmin Salajan
15th June 2006, 10:57
"Parca ziceau ca transfera 2 jucatori de la Iasi - Mironescu si Onyejkwe. Nu-i mai transfera?"
Onyejkwe ajucat la cluj, nu stiu, e extrema a facut junioratul aici
de celalalt nu pot sa spun nimic.
referitor la urcan asa a plecat de la cluj cum a plecat de la bv, adica declara ca ramane dar cand colo era cu gandul in alta parte, iar cei din conducere i-au intorso acum la faza cu revenirea ei, oferindui un salar f modic

desdemona
15th June 2006, 11:52
Onyejkwe ajucat la cluj, nu stiu, e extrema a facut junioratul aici
de celalalt nu pot sa spun nimic.
Pai stiam ca sunt nemultumiti ca la Iasi nu prea li se dau bani, clubul e in gaura rau de tot. Le dadusera abia dupa ce au trecut de baraj banii pana in aprilie (inclusiv) parca, iar jucatorii sunt gata sa plece daca li se ofera ceva mai bun. Auzisem ca cei doi sunt doriti la Cluj, de-aia intrebam.

dido1
15th June 2006, 13:48
Madalin Truica de la Romvag Caracal si Cristian Preda de la Steaua vor juca la Tirgu Jiu.Se pare ca sint sanse sa ramina si Marian Filip.

Cosmin Salajan
15th June 2006, 15:16
Mironescu pe ce post joaca?

DIXX
15th June 2006, 16:57
Aflat in aceste zile in vacanta, „secundul” „rulmentistelor”, Aurelian Rosca, a punctat: „Nu stiu ce s-a intamplat, de ce pleaca jucatoarele. Acum am aflat ca Tivadar a semnat cu Oltchim. Ma mira faptul ca s-a grabit”. La randul sau, Rosca va incheia conturile cu CS Rulmentul, contractul sau expirand peste aproximativ o luna. Intrebat daca va parasi si el „corabia” campioanelor pentru a coordona Centrul Olimpic al Romaniei, de la Valcea, acesta a declarat: „Inca nu am luat nici o hotarare. Este o decizie personala, pe care o voi anunta-o dupa vacanta. Pot spune, insa, ca nu ma voi grabi cum a facut Tivadar si voi discuta mai intai cu finantatorul Florescu”.
www.transilvaniaexpres.ro
Pentru Rosca am tot respectul si il voi aplauda oriunde va antrena,merita sa devina principal si sa nu stea toata viata in umbra.

Cosmin Salajan
15th June 2006, 17:44
pacat ca lui rosca nu i-a fost data increderea care o merita la nici o echipa la care a fost antrenor.
In alta ordine de idei Anca Deac - "U" jolidon cluj va avea nunta sambata. CASA DE PIATRA!

Cosmin Salajan
15th June 2006, 17:47
Anca Deac - "U" jolidon cluj va avea nunta sambata. CASA DE PIATRA!

DeathRipple
15th June 2006, 18:44
mai exact ce inseamna centrul olimpic? suna bine...pe hartie.

pacat, mare pacat de florescu care a crezut ca poate face cevape termen lung la brasov. sa vedem in continuare totusi...

Cosmin Salajan
15th June 2006, 18:59
e la sighisoara centru olimpic la baieti, cei mai buni juniori din tara se pregatesc acolo, cam asa ceva se vrea sa se faca si la fete

desdemona
15th June 2006, 19:19
Mironescu pe ce post joaca?

Extrema dreapta.

Si daca tot suntem la transferuri, trebuie anuntat si cel al portarului Pralea - de la Iasi la Uztel Ploiesti.

DIXX
15th June 2006, 23:08
Deci din ce scriu ziarele din BV reiese ca cei de la Cluj ar fi fost impotriva unei eventuale veniri a lui Tivadar dar oricum e fumata chestia,vorbim degeaba.

desdemona
15th June 2006, 23:14
Cica mai luam niste sarbi in probe. Se pare ca am avut mana buna la ei pana acum :D Sa vedem....

alex-hcm
16th June 2006, 01:57
Ai Idee Pe Ce Posturi Ar Fi Acei Sarbi?

desdemona
16th June 2006, 03:11
Mai multe nu am aflat nici eu deocamdata...

ady51a
16th June 2006, 10:56
Campanie de achiziţii puternică la CS Tomis


Mihaela Pīrīianu va juca şi īn sezonul viitor la Constanţa

Clasată pe locul al patrulea īn Liga Naţională de handbal feminin şi finalistă īn Challenge Cup, CS Tomis are obiective şi mai īndrăzneţe īn sezonul următor. Conducerea formaţiei de pe Litoral a demarat o campanie de achiziţii extrem de puternică pentru a īntări lotul īn vederea bătăliei cu marile forţe ale īntrecerii interne, Oltchim Rm.Vīlcea şi Rulmentul Braşov. Chiar dacă Mihaela Pīrīianu a acceptat să-şi prelungească īnţelegerea cu īncă un sezon, antrenorul Dumitru Muşi a mai luat un centru, Amelia Busuioceanu, de la Astral Poşta Cīlnău, care a semnat deja un contract pe două sezoane. Ca şi transferată este şi extrema dreaptă de la Universitatea Jolidon Cluj, Ionela Drilea, fostă jucătoare la Tomis, care va īncheia un contract īn zilele următoare. Tot la capitolul achiziţii spectaculoase se poate īncadra şi Laura Druţu, un inter dreapta īn vīrstă de 20 de ani, prezentată drept viitoare componentă a naţionalei Romāniei. Pe līngă cele trei, la Constanţa va sosi un contingent de şase jucătoare de la Oltchim Rm.Vīlcea, īn frunte cu portăriţa Roxana Cazacu, dar şi două junioare, un pivot şi un inter stīnga, de la Muntenia Bucureşti, care vor fi testate de Dumitru Muşi. Marea surpriză o reprezintă posibilitatea de a aduce īn premieră straniere, urmīnd să vină la probe doi interi şi un pivot din Croaţia. “Īncercăm să formăm o echipă de top, care să se lupte pentru un loc pe podium īn sezonul următor şi care să īncerce cīştigarea Challenge Cup”, a declarat preşedintele formaţiei constănţene, Gheorghe Slabu. Oficialii lui Tomis nu vor renunţa nici la promovarea junioarelor din propria pepinieră, care se vor pregăti alături de prima echipă. Din păcate, transferul Manuelei Rădulescu de la Astral Poşta Cīlnău a căzut din cauza pretenţiilor exagerate ale buzoinecelor. La capitolul plecări, Alina Petrache a semnat deja cu o echipă islandeză, Roxana Mazur se află īn probe īn Spania, Ghiuler Osman negociază cu un club din Turcia, īn timp ce Georgiana Borcan are o ofertă din Franţa.

Telegraf Constanta

DeathRipple
16th June 2006, 12:41
cosminU: asta stiu, intrebarea nu era una de suprafata....reformulez asadar: se intampla intr-adevar ceva bun la acest centru olimpic? este prea putin mediatizat, nu am avut ocazia sa citesc despre niste etape bine delimitate de pregatire etc...intr-un cuvant, nu stiu mai nimic despre el, cum nu stiu nici ce s-a mai intamplat la sighisoara. sunt avuti in vedere sportivi de perspectiva, juniori, exista o limita de varsta etc...

mitel4rulmentu
16th June 2006, 15:58
Ba dar nu inteleg ce vor astia sa faca!!Deci ce naiba are florescu ca nici un transfer bomba nu a facut!! :(

alex-hcm
16th June 2006, 16:08
SPER SA FIE TARE TOMIS LA ANUL. Sa luam locul 3 su poate sa ne propunem cupa romaniei si castigarea challenge cup. Sa jucam peste 2 ani intr-o cupa mai valoroasa ca challenge cup.

DIXX
16th June 2006, 22:25
Nici n-o sa faca, toate vedetele fug de antrenamentele lui Tirca,la noi e la putere forta grupului ti-am mai explicat io tie si n-avem nevoie de nici o vedeta,cine nu rezista la jocul agresiv si rapid cerut de Tirca ori zboara ori face banca.Nu te agita Mitele,o sa vezi ce echipa o sa avem,vedetele le facem noi.

NORGEMAN
16th June 2006, 23:29
Sper sa ai dreptate

desdemona
17th June 2006, 00:03
Si eu sunt interesata de mai multe informatii despre centrul de la Sighisoara. :ok:
@cosmine, da-le pe un alt topic, ca aici suntem offtopic :D ai putea chiar sa-ti intri in paine mutand mesajele de aici pe un alt thread ;)

krysty_b1984
19th June 2006, 12:54
Ceva transferuri noi stiti careva?;)

Selene-Celesta
19th June 2006, 13:20
Ultimul de care am aflat, Tivadar la Oltchim. Abia astept campionatul viitor.
Stie cineva cine va fi titulara pe postul de portar la nationala dupa ce se retrage Hutupan?Din cate am inteles, spunea ca nu mai participa la meciurile nationalei dupa play-off-ul cu Serbia.

pistoliki
19th June 2006, 17:04
handbalisti frumosi? :ok: hmmm... i can't decide, let's see... novanc, sania, stavrositu, jurca, toma, stamate, rapciuga, dimache....si tot asa...avem handbalisti fumosi /OLE/

Cosmin Salajan
19th June 2006, 20:47
Sigur apar in ziarele locale stiri despre echipele de acolo, sau daca stiti vi ceva stiri noi, nu transferuri, detalii de culise. Cand se reincepe pregatirea, unde se fac cantonamente, unde merg echipele in turnee de pregatire.
despre echipa din cluj, si despre sponsorul ei, citat din ziua de cluj :
"Jolidon renunţă la voleiul feminin


Echipa feminină de volei a Clubului Sportiv "Universitatea" şi-a pierdut sponsorul. Firma Jolidon a decis să renunţe la sponsorizarea voleibalistelor, care, la finele sezonului, şi-au asigurat prezenţa īn Divizia A Jolidon a decis ca īntreg efortul financiar să se īndrepte spre echipa de handbal feminin, calificată īn Challenge Cup, şi care, īn urmă cu o săptămānă, a reuşit să-şi asigure serviciile internaţionalei Carmen Amariei-Lungu. Īn acest moment, conducerea secţiei de volei feminin a CS "U" Cluj īncearcă să obţină sprijin financiar din partea Băncii "Transilvania" şi a altor firme clujene.


C.S. "

monyka
19th June 2006, 20:48
si NICOLAE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/hello/hello/hello

ady51a
20th June 2006, 11:36
Cu dedicatie pt cineva de aici :ok: :kiss: :P




Astazi la emisiunea Nimic despre Mondial de la Tv Sport a fost invitat Marius Stavrositu, conducatorul de joc de la HCM Constanta si de la echipa nationala

Iata mai jos « stenograma » discutiilor


Stavrositu cu referire la el si cariera la HCM:
Eu mai am contract cu HCM inca 1 an vreau sa-l duc pana la capat si din cate am inteles la Constanta au fost ceva schimbari. Sper sa facem acea echipa de care se tot vorbeste. :rolleyes:
Vali Moraru: Parca a fost frustrant pentru voi cei de la HCM ca la meciul cu Norvegia de la Bucuresti nu au fost 5000 de oameni care sa doboare tribunele. Sala nu a fost la fel de plina cum s-a intamplat la meciurile internationale ale Stelei. Ce parere ai ?
Stavrositu : Da, dar au fost si suporterii de la Constanta, la fel ceilalti componeti ai echipei au fost sustinuti de familie, dar oricum ne asteptam ca sala sa fie arhiplina. Noi ne-am dorit mai mult sa jucam la Oradea. Acolo tot timpul a fost o atmosfera extraordinara.
Vali Moraru : Cu HCM urmeaza un sezon incarcat, cu nationala cum e?
Stavrositu : Deocamdata ne lingem ranile si apoi o sa ne luptam pentru calificarea la europene. La nationala s-a format un nucleu de viitor si speram in continuare la succese. Daca ne gandim cum am fost noi cotati fata de cei din Norvegia, si ce unitate a grupului am avut eu zic ca ne-am dorit mai mult decat ei sa mergem la mondiale. Am pierdut calificarea la noi acasa.
Vali Moraru: A contat acel 7 m?
stavrositu: Gerogescu este colegul nostru, suntem langa el si nu stiu daca s-a piedut calificarea la acel 7 m.

In continuare in emisiune a intervenit Aihan Omer::evil:

Iata dialogul dintre Vali Moraru si acesta:



Vali Moraru : Cum ati vazut meciul cu Norvegia tinand cont ca ati avut 7 jucatori la lot?
Omer: E normal ca HCM sa dea atitia jucatori la lot. Am fost putin emotionat pentru ca am ratat la mustata, am avut clar ghimion, nu au fost cu nimic peste noi. Din pacate o noua calificare ratata si trebuie sa mai asteptam pe a ajunge la un turneu final.

Vali Moraru : Cum e vacanta?
A. Omer : Este o vacanta activa pentru ca se cauta turnee, jucatori, cantonamente, se face planul de pregatire.
Vali Moraru : Urmeaza un sezon important pentru HCM, ce planuri va faceti ?
A. Omer : Constanta fiind reprezentanta Romaniei in CL trebuie sa stabileasca lotul dupa plecarea lui Iacob si Baicenu si sa-i inlocuiaca cu jucatori de valoare.
Vali Moraru: Nu sunteti implicat si dvs?
A. Omer : Da, am si eu un rol important, ne consultam cu totii, dar conducerea are un cavant greu de spus.
Vali Moraru: Credeti ca HCM poate face in acest an ceea ce nu a reusit in anii trecuti si anume trecerea de grupa ?
A. Omer : Dupa cativa ani de experiente cred ca e timpul ca o echipa romaneasc sa treaca de grupe si sa reprezinte cu cinste hanbalul romanesc.

PS : Din pacate Vali Moraru nu a adresat intrebarea aia care ne macina pe toti si raspunsul pe care-l asteptam cu totii. Mai ramaneti la HCM in sezonul urmator ? Eu personal nu am inteles exact ce face Omer sezonul viitor. Cauta cantonamete, jucatori si turnee. Oare pt ce echipa? :headbang:

Apoi in emisiune a intervenit Marius Novanc, colegul de camera al lui Marius la echipa nationala. Iata dialogul cu acesta :


Vali Moraru : In ciuda acestui esec, in cantonement cum e atmosfera la lot?
Novanc : O atmosfera de familie, desi suntem adversari in camp ne intelegem foarte bine
Vali Moraru : Ce vorbiti pe teren in timpu unui meci direct?
Novanc : Sunt faze in care poate ne lovim reciprioc, nu conteaza ca Marius e colegul meu de camera dar dupa meci ne strangem mana.
Vali Moraru : Ceva planuri de vacanta impreuna cu marius ?
Novanc : O sa plec la mare, acum l-am invitat la mine

Apoi a continuat dialogul cu Marius in studio :

Vali Moraru : Marius, tu ce planuri ai?
Stavrositu : Eu m-am saturat de mare, colegii de la Constanta au avut liber, noi am fost la lot,o sa avem o saptmana de pauza si apoi incepem. Competitia e mult mai dura, anul acesta
vom juca direct in grupe
Vali Moraru : Ce crezi despe hcm?
Stavrositu : Anul asta cred ca vom trece de grupa. S-a format o echipa putermnica, jucam de mult timp imreuna, intr-o echipa puternica si nu trebuie sa ne intrebam ce facem daca pleaca un jucator, acum din pacate ne-a plecat si antrenorul, probabil o sa vina altul care sa continue ceea ce am inceput. In viata trebuie sa stii sa si pierzi.:headbang: :thinkso:

SORENSEN
20th June 2006, 11:44
Sistem intern cu play-off şi play-out?

Comisia Tehnică a Federaţiei Române de Handbal a luat în discuţie, în cadrul şedinţei de ieri, posibilitatea schimbării sistemului competiţional în Liga Naţională feminină şi masculină, începând cu sezonul viitor, dacă propunerea va trece de Consiliul de Administraţie. “S-a luat în discuţie varianta cu turnee, ce vor echivala cu turul campionatului, urmate de play-off, cu primele opt echipe clasate, şi play-out, cu următoarele şase formaţii”, a declarat antrenorul Cornel Bădulescu, membru al Comisiei Tehnice.@prosport.ro

forza-hcm
20th June 2006, 14:17
ai cumva adi o inregistrare a emisiunii?

ady51a
20th June 2006, 14:21
Nu. Nu am inregistrat-o. De ce nu ma crezi? Am scris in timp ce se derula emisiunea. Garantez pe cele scrise.

NORGEMAN
20th June 2006, 15:26
Da' repede mai scrii... bravo tie! macar ai facut un lucru bun :ok:

DIXX
20th June 2006, 16:49
INCA NU E SIGUR CA „RULMENTISTELE” VOR JUCA LA BRASOV IN LIGA CAMPIONILOR
Dupa cum am anuntat, oficialii de la CS Rulmentul Brasov au fost somati de conducerea Federatiei Europene de Handbal ca pana astazi sa depuna o documentatie privitoare la Sala Sporturilor „D. P. Colibasi”, pentru a putea evolua in respectiva locatie in Liga Campionilor. Presedintele CS Rulmentul, Radu Leta, a declarat ieri: „Am trimis deja actele pentru doua sali, Brasov si Sibiu. Cred ca nu vor fi probleme, cel putin in fazele de inceput ale competitiei. Daca vom urca in Liga, atunci s-ar putea sa nu ne mai dea voie sa jucam la Brasov, dar sunt sigur ca pana atunci se va rezolva si problema cu a doua tribuna”. (L.P.)

krysty_b1984
20th June 2006, 20:17
Tamas cu siguranta.O noutate pe www.handball.hu este scris ca Tereza Tamas este in vederea campioanei ungariei Gyor,care sunt in cautare de portar.

krysty_b1984
20th June 2006, 20:20
Desde,nu reusesc sa pun,dar mai bine astept pana la anul cand iti voi pune pozele cu baietii Minaurului in tricourile de campioni,ok?

krysty_b1984
20th June 2006, 20:21
Cea mai mare tampenie cu turneele de sala,mai bine tur retur si dupa aceea play off si play out

krysty_b1984
20th June 2006, 20:26
Ar fii pacat sa nu se joace la BV,dupa atatea eforturi......

Cosmin Salajan
20th June 2006, 21:35
dupa cate stiu tamas e la valcea

Cosmin Salajan
20th June 2006, 21:38
si eu sunt de aceasi parere, acele turnee o sa fie in orase neutre: bistrita, sighisoara, iasi, suceava, arad, oradea, unde nu prea sunt prea multi suporteri si daca sunt, o sa mearga la meci ca la teatru.
eu sunt de parere sa ia modelul de la baschet, mie mi se pare ok.

NORGEMAN
20th June 2006, 21:41
Eu zic sa se ia modelul celorlalte campionate, de exemplu al Danemarcei, Norvegiei etc. :D

NORGEMAN
20th June 2006, 21:43
Misto site-ul... pacat ca nu stim ungureste :D

alex-hcm
20th June 2006, 22:01
da sa se joace tur- retur si apoi primele 8 joaca locul 1 cu locul 8 locul2 cu locul7 si asa mai departe. Iar chestia cu cine joaca 2 meciuri acasa sa se stabileasca dupa cine e mai bine clasat in campionat, inainte de play-off. Ar fi intr-adevar mult mai spectaculos acest sistem pt ca intr-adevar am avaea o finala. Si trofeul s-ar decerna cu sioguranta dupa ultimul meci, intre cele mai bine echipe. Si acum imi aduc aminte cand a luat HCM titlul acum 3 ani tot dupa play-ff cu dinamo dar doar din 2 victorii pt ca in primul meci ii batusem la bucuresi, Era nebunie la sala.. aproape 3000 de spectatori. Dara nu su8nt de acord cu turnee in alte orase, e prea scump si prea obositor. In plus echipele din cupele europene daca li se suprapun meciurile, tre sa se intoarca acasa 2 zile si apoi sa plece sa joace restantele, sau cam asa ceva? E aiurea. Fac referire in special la echipele cae intr-adevar vor performanta in Europa anul viitor: HCM CONSTANTA,Steaua, Dinamo, poate Resita.

Cosmin Salajan
20th June 2006, 23:05
e si varianta in engleza

SORENSEN
21st June 2006, 01:04
Sistem fiecare cu fiecare si apoi play-off a produs o mare surpriza in Danemarca ...sezonul regulat a fost dominat de Slagelse ca apoi in finala sa fie invinsa de Viborg ..tare de tot...si la se putea dupa ce Rulmentul a dominat parea ca pe final nu prea maia vea benzina...
cred ca sistemul din Danemarca ar fi util....

ady51a
21st June 2006, 09:19
Veşti bune de la Handbal Club Municipal Constanţa, reprezentanta Romāniei īn ediţia viitoare a Ligii Campionilor. Conducerea clubului s-a īnţeles cu trei dintre componenţii de bază ai echipei, privind prelungirea contractelor scadente īn această vară. Este vorba de căpitanul echipei, portarul Ionuţ Rudi Stănescu, cel care a ales Constanţa īn dauna ofertelor tentante venite īn special din Spania, şi extremele Mihai Timofte şi Laurenţiu Toma. “Am negociat cu cei trei prelungirea contractelor cu īncă doi ani. Conducerea clubului doreşte păstrarea nucleului de jucători format aici, la Constanţa, omogenitatea fiind unul din atuurile noastre īn campania viitoare a Ligii Campionilor”, a declarat directorul executiv Nurhan Ali. Aflaţi īn vacanţă īncă cel puţin o săptămīnă, jucătorii Municipalului s-au declarat mulţumiţi de noile īnţelegeri cu cea mai bună echipă romānescă. “M-am īnţeles pentru īncă doi ani cu HCM Constanţa. Īn ţară nu vreau să joc la nicio altă echipă, pentru că nicăieri nu m-am simţit aşa de bine ca aici. Sīnt la Constanţa de şapte ani şi nu mă gīndesc deocamdată să plec, mai ales că īmi doresc nespus să facem un rezultat bun īn Liga Campionilor”, a declarat internaţionalul Laurenţiu Toma.

“Performanţa care se doreşte aici, la Constanţa, a fost primul motiv care m-a determinat să iau această decizie, de a-mi prelungi īnţelegerea cu HCM. Apoi, faptul că aici s-a creat o familie, colegii şi conducerea m-au spijit tot timpul, iar atmosfera este minunată”, spune şi Mihai Timofte, pentru care vacanţa vine cu… nunta! Pe 2 iulie, internaţionalul constănţean se va căsători la Iaşi cu prietena sa, Simona, pe care a cerut-o īn căsătorie la sărbătorirea titlului naţional cucerit luna trecută. “Am intrat īn ultima sută de metri a pregătirilor. Merg acum acasă să vedem ce mai e de făcut… Luna de miere? Nu m-am hotărīt pīnă acum unde voi pleca, dar sper să fie ceva frumos”. Conducerea clubului va negocia zilele următoare cu Florin Nicolae şi Ionuţ Săulescu, ale căror contracte expiră īn această vară. Īn cel mai scurt timp va fi cunoscut şi numele antrenorului care va pregăti echipa sezonul viitor. Reunirea lotului se va produce pe 28 iunie, mai puţin cu jucătorii care au participat la acţiunile echipei naţionale.
Telegraf!

desdemona
21st June 2006, 10:43
adi, multumesc :kiss: Imi pare rau ca nu am vazut :)

Si apropo de ceea ce spui ca nu a zis Omer:

Aihan Omer explica motivele renuntarii sale:
„Nicusor Constantinescu e influentat, i se sufla in ureche”

Detinatoarea la zi a titlului national si a Cupei Romaniei, Handbal Club Municipal Constanta, nu se afla intr-o situatie tocmai favorabila inainte sa fie instalat aici, ca tehnician, Aihan Omer. Rezultatele modeste erau privite ca un lucru normal, doar prezenta in fazele superioare ale Challange Cup, la randul ei o competitie modesta, aducand o oaza de multumire in sanul echipei. Acum, sa facem o analiza succinta a performantelor obtinute de HCM Constanta de cand responsabilitatea pregatirii formatiei de pe litoral a cazut pe umerii celui supranumit „Turcul”. Vom constata, astfel, ca titlul national (castigat de doua ori), Cupa Romaniei, prezenta in fazele superioare ale Cupelor Europene (Liga Campionilor sau Cupa Cupelor) au devenit obiective absolut normale. Si totusi, oficialii constanteni sunt nemultumiti. Aihan Omer a declarat ieri ca renunta sa mai fie tehnicianul celei mai titrate si frumoase echipe de handbal din Romania, deoarece tensiunile din sanul acesteia il impiedica sa-si faca treaba asa cum si-ar dori.

Reporter: Ce mai faceti, domnule profesor? Sunteti cam scump la vedere, dar si la vorba…
Aihan Omer: Normal, am fost in concediu, in Bulgaria, si trebuie sa recunosc ca m-am simtit excelent. Vecinii nostri sunt mult peste noi, din multe puncte de vedere.

„Era nevoie de un soc”

Rep.: Ce v-a determinat sa ne faceti asa o mare „bucurie”, dumneavoastra, omul caruia i se datoreaza cele mai mari merite in rezultatele echipei noastre in ultimii ani?
A.O.: Nu sunt numai meritele mele. Sunt in primul rand meritele celor care au investit in aceasta echipa. De-aici pleaca totul. Ce sa-i facem, asta este viata… Eu am incercat si sper ca am reusit sa insuflu ideea de performanta la formatiile pe care le-am pregatit. Daca nu am reusit in totalitate sau am dezamagit in anumite privinte, imi cer scuze. Sper ca munca si rezultatele obtinute aici nu vor fi uitate prea usor. Legat de renuntarea mea, trebuie sa va spun ca am considerat necesara o schimbare la echipa, fie la nivel de jucatori, fie la nivel de antrenori. Ma retrag spre binele echipei. Era nevoie de un soc. Cand m-am angajat in treaba asta nu m-am gandit ca lucrurile ar putea degenera. Am venit aici convins ca voi fi lasat sa-mi fac munca cu profesionalism. Este normal, nu? Din pacate, insa, in ultimul timp s-a intamplat ceva ce mi-a afectat modul de desfasurare a pregatirilor. Dumneavoastra ma cunoasteti bine... Mie imi place sa-mi fac treaba in liniste, asa cum ma pricep eu mai bine. Mi-e greu sa lucrez sub tensiune. Dumneavoastra va place sa lucrati in stres? Am considerat ca e mai bine sa plec cu fruntea sus. Trebuie sa stiti ca am stat de vorba cu conducerea clubului, in primul rand cu domnul Nicusor Constantinescu, si ne-am inteles pe care amiabila sa-mi inchei activitatea la HCM Constanta.

„Niciodata nu m-am gandit la bani”

Rep.: Apropo de domnul Nicusor Constantinescu, acesta ne declarase ca nu poate sa va tina cu forta la Constanta, in conditiile in care, citez, „daca eu ii dau un leu, iar altcineva ii da zece lei, nu e normal sa plece la cel care ii ofera mai mult?”. A contat aspectul banilor in decizia luata de dumneavoastra?
A.O.: Nici vorba de asa ceva! Niciodata nu m-am gandit la bani ca la un argument decisiv in cantarirea unei oferte. Sunt tipul de antrenor care nu pune prea mare accent pe acest aspect. Pentru mine conteaza in primul rand sa pot sa-mi pot face munca in conditii optime. Altfel, e greu sa se poata vorbi de performanta. Daca cei din conducere sunt multumiti de mine, daca sunt ascultat de jucatori si, nu in ultimul rand, daca sunt acceptat de suporterii si oamenii din orasul in care imi desfasor activitatea, atunci nu e nici o problema. Dar daca nu se intampla asa, atunci inseamna ca avem o problema.
Rep.: Concret, cine este responsabilul cu inflamarea spiritelor?
A.O.: Sunt anumite persoane care nu pun pe primul plan binele echipei, lucru care nu mi se pare deloc normal. Vedeti dumneavoastra, nu toata lumea gandeste ca noi… Mai mult, am inteles ca unii au zis bine-mersi cand au aflat ca plec de la Constanta. Ma intreb, oare de ce? Pentru cine am fost un ghimpe in coasta si, mai ales, de ce?
Rep.: La cine va referiti, de fapt?
A.O.: Fara indoiala, sunt persoane rau-intentionate. Nu mar refer, Doamne fereste, la domnul primar Radu Mazare sau domnul presedinte Nicusor Constantinescu. Ambii au facut foarte multe pentru aceasta echipa, tocmai pentru ca le place handbalul si sunt adeptii performantei la cel mai inalt nivel. Nimeni nu poate nega, in mod obiectiv, acest lucru. In jurul domnului Constantinescu sunt persoane mai mult sau mai putin interesate de fenomenul handbalistic, de gandul de a da constantenilor o echipa de care sa fie mandri. Domnul Constantinescu este influentat, aceste persoane ii sufla in ureche. Tin sa precizez ca printre aceste persoane nu se numara nici domnul Ali, cu care dealtfel am avut o colaborare foarte buna si nici domnul Marica. Este mare pacat ca se intampla asa ceva… Nu-mi iese din minte chestia asta… In acest sezon au fost indeplinite toate obiectivele: am castigat campionatul, Cupa Romaniei si am atins semifinalele Cupei Cupelor. Ma intreb ce motive au avut sa se declare nemultumiti de mine? Poate i-am deranjat cu ceva si, daca este vina mea, atunci imi voi recunoaste greseala. Am coloana vertebrala, spre deosebire de altii.
Rep.: Veti antrena la Resita, departe de orasul dumneavoastra, Constanta. Va va fi greu sau, din contra, va va fi mai bine acolo?
A.O.: Va dati seama ca imi va fi destul de greu, eu fiind constantean si trup si suflet, dar asta este situatia. Cel mai mare regret al meu este ca parasesc echipa intr-un moment in care totul mergea bine aici. Handbalul si-a castigat un loc de frunte pe litoral, pe care de altfel il merita. Inca o data va spun, e pacat... Voi mai avea o discutie o domnul Constantinescu, care sper sa fie una fara scantei. Poate macar in ultimul ceas voi fi inteles...

„Acum, HCM Constanta are experienta pentru a trece de grupele Ligii Campionilor”

Rep.: Ce credeti, are sanse HCM Constanta sa depaseasca faza grupelor in Liga Campionilor, avand in vedere ca deja au plecat doi jucatori foarte importanti, Silviu Baiceanu si Sandu Iacob, si mai ales ca nu se mai putea conta pe stiinta dumneavoastra?
A.O.: Cu siguranta, are sanse. Acum are experienta meciurilor tari din Cupele Europene, fiindca trebuie spus ca una este Challenge Cup, si alte este Liga Campionilor sau Cupa Cupelor. Jucatorii trebuie sa creada in sansa lor si sa nu uite ca, acum doua sezoane, daca exista mai multa concentrare, puteau depasi faza grupelor. Eu, unul, le voi tine pumnii!

:sleep: /hello :)





„Vom continua în aceeaşi formulă”

Ionuţ Rudi Stănescu, cel care a aruncat de atâtea ori tribunele în aer prin intervenţiile sale providenţiale şi care nu întâmplător a primit şi în anul 2005 distincţia de cel mai bun jucător constănţean, a declarat ieri că sunt toate premisele pentru a-şi continua activitatea la deţinătoarea titlului naţional şi Cupei României, HCM Constanţa, precizând totodată că se simte bine la gruparea de pe litoral: „În principiu, se pare că vom continua în aceeaşi formulă. Am purtat discuţii cu conducerea clubului, cu domnul preşedinte Nicuşor Constantinescu şi cred că voi rămâne la Constanţa. Cel puţin aşa am înţeles eu. Am primit multe oferte atât din ţară, cât şi din străinătate, însă nu voi avea nici un regret dacă voi rămâne aici”. Legat de misiunea pe care o are Ionuţ & comp. în Liga Campionilor, portarul formaţiei de pe litoral a menţionat că este încrezător că HCM Constanţa va face cel puţin o figură frumoasă în cea mai importantă competiţie continentală intrecluburi: „Chiar dacă Silviu Băiceanu şi Sandu Iacob au plecat la echipe din străinătate, eu sunt optimist şi cred că nu ne vom face de râs”. Totodata, si Laurentiu Toma si Mihai Timofte au ales sa-si prelungeasca contractele cu gruparea de pe litoral.




In sfarsit vesti bune :)

desdemona
21st June 2006, 10:54
:D

Era misto sa fi pus si acum, si la anul, in orice fel de tricouri :P Sau fara :D daca suntem pe threadul celor mai sexy handbalisti. Hai ca aveti si voi, la Minaur..... ;)


@...monyko :D http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=630029&postcount=14 Sexos, a? :D


edit la edit :D - vad ca ...monyka a vazut mesajul, ca si-a "insusit" deja una din pozele puse de mine :D

alex-hcm
21st June 2006, 10:59
Asadar e sigur se pare ca pleaca Omer. Totusi adevaratele motive nu le vom stii vreodata. Adevarul e iundeva la mijloc, pt ca unii declara ceva si altii altceva. Asta e . Bine ca ne raman jucatorii. Sper sa vina un atrenor cel putin la fel de bun ca Omer. Insa din Romania nu cred ca e posibil. Nu prea vad nici un antrenor roman care sa merite cu adevarat sa antreneze HCM Constanta. Cel mai bine ar fii un antrenor strain care a mai antrenat prin Champions League. Ar fii perfect. Chiar daca ii dai salariu mari, insa macar ai satisfactii.

desdemona
21st June 2006, 11:04
In Romania chiar ca nu e altul mai bun ca Omer. Cat priveste declaratiile, evident ca adevarul este undeva la mijloc. Totusi eu cred ca nu ar fi riscat cu astfel de acuzatii - la adresa lui Porcusor, cum ca asculta la toti idiotii care ii picura venin in ureche - daca nu ar fi fost adevarat si nu l-ar fi nemultumit chestia asta. Acum, ca pleaca, si-a permis sa scape cateva cuvinte... si eu cred ca nu ar fi inflamat spiritele aiurea daca nu ar fi adevarat ce a zis... La declaratiile lui Nicusor ar trebui sa fim mai atenti sa discernem partea buna de inflorituri, ca deh, el e putin mai diplomat, are scoala in prefacatorie (chiar daca e de fapt din topor) - sau se presupune ca ar trebui sa fie mai diplomat .... :D

SORENSEN
21st June 2006, 11:48
Foate bine ca s-au mai linistit apele la HCM...dar antrenorul ?...

alex-hcm
21st June 2006, 11:52
Pt antrenor mai asteapta o saptamana si vom afla

desdemona
21st June 2006, 11:54
Bine ca mai raman jucatorii! :) Si asteptam sa mai vina :P Sint curioasa ce transferuri mai facem. Alex, stii ceva...? In afara de sarbii de care se vorbea ca sunt/vin in probe, nu aducem si altceva?
Ca, la noi, discutiile s-au axat pana acum pe eventuale plecari si sperante de prelungire a contractului la unii si altii. Nu am auzit nimic de ... prospaturi!

forza-hcm
21st June 2006, 12:19
Nu era vorba k nu te cred Adi, insa nu am prins emisiunea si vroiam sa stiu cat mai mult din ce s-a discutat.

alex-hcm
21st June 2006, 16:12
Astia de la Hcm sunt surprinzatori.. Presimt ca vom da lovitura cu vreo 3-4 transferuri spectaculoase. Cred ca ei deja stiu si vor anunta curand.

desdemona
21st June 2006, 16:17
Nu ma deranjeaza... sa taca, dar sa faca! :P Eu astept cumintica, sper sa nu ma dezamageasca :D Daca mai intreb din cand in cand, este pentru ca stau cam prost cu rabdarea :D

monyka
21st June 2006, 16:30
pai si ce vrei sa-ti fac eu dak n-ai fost in stare sa-i faci niste poze mai k-lumea?...

desdemona
21st June 2006, 16:54
Tu stai prost ori cu cititul, ori cu intelesul :D
Anyway :D daca ... nu i-am facut poze "k-lumea", de ce ti-ai pus poza de la mine in profil? :happy Data viitoare sa-mi ceri voie :D

krysty_b1984
21st June 2006, 18:13
Da cati sarbi buni crezi ca mai sunt?iar aia buni buni merg in vest

NORGEMAN
21st June 2006, 21:44
Ce misto! cearta intre fete:D ... pentru o poza cu un handbalist...

monyka
21st June 2006, 22:10
Srry...am uitat de ea...nu-ti face griji k nu ma face pe mine o amarata de poza...

Norgeman...da u ce esti aici?

desdemona
22nd June 2006, 10:26
Nu e nici o cearta, e chiar amuzant sa vezi anumite chestii ... ;) ... nu pot sa spun mai multe, ca am bun simt fata de o persoana :D dar referindu-ne strict la cazul de fatza, a fost haioasa afirmatia ca pozele sunt nu stiu cum, cand de fapt chiar una dintre ele fusese apreciata atat de mult incat si-o pusese in profil (vezi attach) :D
Si asta in conditiile in care persoana in cauza nu a postat nici o poza de doamne ajuta, decat niste praf in ochi salvat de pe net, desi are ditamai arhiva la dispozitie si nu i-ar fi greu :happy
So... n-ar merge niste poze cu Jurca? :drak: :happy

andreiush
22nd June 2006, 10:31
Hahaha:lol: Nu ma pot abtine :D
Cine se mai prinde la ultimul mesaj e tare :D:D
Desde, super :kiss:

Hai Minaur :D

SORENSEN
22nd June 2006, 11:03
Licu, favorit la Constanţa?


Ghiţă Licu, fostul tehnician al nemţilor de la Magdeburg, este favorit pentru ocuparea postului de principal la HCM Constanţa, campioana rămînînd fără antrenor după plecarea lui Aihan Omer la UCM Reşiţa. Licu a antrenat ani buni în Germania, iar în acest sezon a terminat pe locul patru în Bundesliga cu SC Magdeburg. "În zece zile maximum vom anunţa noua conducere tehnică a echipei. Sîntem în tratative cu mai mulţi tehnicieni, şi din ţară, şi din străinătate, dar nu vă pot da alte detalii", a declarat Nurhan Ali, directorul sportiv al echipei de pe Litoral.@gsp.ro

DIXX
22nd June 2006, 15:58
Fosta jucatoare a echipei Oltchim Ramnicu Valcea, Alina Braniste, a semnat un contract valabil pe urmatorii doi ani cu campioana tarii, Rulmentul Brasov. Braniste avusese negocieri si cu Astral Posta Calnau, unde antreneaza Vali Cozma. Aproape de a deveni „rulmentista” este si Cristina Neagu, de la CSS 5 Bucuresti, componenta a lotului national de junioare. Neagu poate evolua atat pe postul de inter, cat si pe cel de conducator de joc. Iata cu ce se intareste lotul Marianei Tarca...

DIXX
22nd June 2006, 16:00
Fosta jucatoare a echipei Oltchim Ramnicu Valcea, Alina Braniste, a semnat un contract valabil pe urmatorii doi ani cu campioana tarii, Rulmentul Brasov. Braniste avusese negocieri si cu Astral Posta Calnau, unde antreneaza Vali Cozma. Aproape de a deveni „rulmentista” este si Cristina Neagu, de la CSS 5 Bucuresti, componenta a lotului national de junioare. Neagu poate evolua atat pe postul de inter, cat si pe cel de conducator de joc. Iata cu ce se intareste lotul Marianei Tarca...

mitel4rulmentu
22nd June 2006, 16:00
Pai e super pacat!!Dar ce sa le ceri la astia!! :)

NORGEMAN
22nd June 2006, 16:04
Dak isi va da sufletul pe teren pentru noi, e:ok: ca a venit la Rulmentul

monyka
22nd June 2006, 17:30
Norgeman...nu exagera...

DIXX
22nd June 2006, 19:59
„Pentru tururile preliminare nu avem de ce să ne facem probleme că nu putem juca la Braşov, şi cred că pînă la sfîrşitul lui octombrie la sala din Braşov vor fi terminate lucrările de mărire a tribunei. Oricum, în cazul în care din cine ştie ce motive nu vom putea juca pe propriul teren, am trecut a doua opţiune sala din Sibiu care se încadrează din toate punctele de vedere normelor impuse de federaţia internaţională“, declara Radu Leţa, preşedintele clubului Rulmentul Braşov

Cosmin Salajan
22nd June 2006, 22:56
alina braniste e fosta jucatoare a brasovului, acum 2 ani a ocupat locul 2 in clasamentul golgheterelor

DIXX
23rd June 2006, 15:58
CU IATAGANUL LA BRASOV
Turcoaica Izmit s-a inteles cu CS Rulmentul si va semna in perioada urmatoare un contract valabil pe cel putin doi ani cu clubul de la poalele Tampei. Jucatoarea, care se afla in tratative de mai multe saptamani cu gruparea „rulmentista”, este inter dreapta, ea urmand a-i face concurenta Valentinei Radu, care se pare ca va evolua la echipa campioana a Romaniei si in sezonul viitor. (H.V.-C.)

DIXX
23rd June 2006, 16:05
Unele guri spun ca este un transfer cam second-hand dar eu cred ca daca Tirca reuseste sa o aduca la forma maxima e ok treaba.

Mex
23rd June 2006, 18:52
Alinutza trebuie sa mai si vrea! Sa renunte un pic la viata extra-sportiva (care a tras-o in jos si la Valcea), eventual sa mai dea ceva kilograme jos (nu-i un repros dar ar ajuta-o foarte mult) si sa munceasca mult. Foarte mult. Ca la capitolul asta... Braniste a noastra cam are probleme. Daca se va supune regulilor impuse de Mariana, va fi ok, pentru ca, pana una-alta ea nu e o jucatoare rea, are destule resurse. Altfel nu aungea la noi.

krysty_b1984
23rd June 2006, 19:00
Ce fain,da nu are sens daca nu va dati si 2 bucati:))

NORGEMAN
23rd June 2006, 19:08
Norgeman...nu exagera...

Ma rog... de fapt eu radeam de voi doua :ok: mi-a placut aceasta "cearta" (parca e mai interesant forumul asa:D).
Glumea si el, nu-i asa fetele?

DIXX
23rd June 2006, 20:44
Clar ai dreptate si sunt sigur ca Tirca stie ce face asa cum a facut si cu Aneta.Probabil ca au avut o discutie inainte in care Mariana si-a impus punctele de vedere si daca Braniste a acceptat inseamna ca e dornica de performanta pentru ca daca nu era putea sa mearga la Calnau.

NORGEMAN
23rd June 2006, 21:15
Si pana la urma incepem si noi sa miscam lucrurile pe la Brasov. Asta e bine si sper sa mai transfere jucatoare cat mai de curand ca sa faca Tirca o tactica cat mai buna pentru CL.

Cosmin Salajan
24th June 2006, 19:24
"U" jolidon a renuntat la conducatorul de joc Lavinia Pasca

jorgensen
25th June 2006, 00:33
si eu sunt de aceasi parere, acele turnee o sa fie in orase neutre: bistrita, sighisoara, iasi, suceava, arad, oradea, unde nu prea sunt prea multi suporteri si daca sunt, o sa mearga la meci ca la teatru.
eu sunt de parere sa ia modelul de la baschet, mie mi se pare ok.
Tu ai fost la vreun meci de handbal la Oradea ??? Sau poate ca ai vazut nationala la televizor la Oradea ??? Sa stii ca publicul oradean e cunoscator de handbal si sta cu mainile in san ca la teatru sau aplauda doar de dragul trecerii timpului.

Cosmin Salajan
25th June 2006, 04:31
nu era vorba de nationala, eu vorbeam de campionatul feminin

krysty_b1984
25th June 2006, 12:57
De ce s-a renuntat cosmine la Pasca?

monyka
25th June 2006, 13:06
Tadici se ia in coarne cu federalii

Cunoscut ca un tip vulcanic, atāt pe banca tehnică a echipelor pe care le pregăteşte, cāt şi īn afara terenului, atunci cānd este vorba despre handbal, Gheorghe Tadici a mai īnvolburat o dată apele din handbalul autohton. Chiar dacă i se pot imputa multe, de la manifestările de pe bancă pānă la clinciurile cu Mariana Tārcă, Tadici rămāne un om de handbal cu capul pe umeri, care ştie să-şi facă meseria. Prezent la şedinţa Comisiei Tehnice a Federaţiei Romāne de Handbal, antrenorul Oltchimului şi totodată selecţionerul naţionalei feminine a atacat sistemul competiţional propus la īntrunirea īn cauză, cu turnee pe terenuri neutre urmate de play-off şi play-out, īn care se porneşte de la zero. “Eu am propus campionat tur - retur, urmat de play-off primele şase echipe şi play-out celelalte formaţii. Nu sunt de acord cu turneele. Ar īnsemna ca o echipă să joace acasă doar şapte meciuri, cele din play-off. Un sponsor dă bani să vadă pe viu formaţia, să ştie pe ce cheltuieşte. Sponsorii trebuie ţinuţi lāngă echipe, nu īndepărtaţi. Īn plus, de ce mai joc turnee, dacă apoi punctajul nu contează şi īn play-off se pleacă de la zero? Au votat pentru acest sistem antrenori de la junioare care nu au nicio legătură cu Liga Naţională. Apoi, băieţii au campionat normal. La fete este altă federaţie? Nicăieri īn Europa nu este acest sistem cu turnee, dar noi nu vrem să īnvăţăm de la alţii, unde handbalul e mult mai dezvoltat. Sunt sigur că īn Consiliul de Administraţie al FRH, unde sunt persoane direct implicate īn sistem, nu se va vota această propunere”, a afirmat Tadici. Sistemul pe care Tadici īl contestă nu este pe placul celor care sunt pasionaţi de handbal pentru simplul motiv că nu īşi pot vedea la lucru echipele favorite. De altfel, implementarea unui asemenea mod de disputare a competiţiei interne de handbal s-a īncercat īn urmă cu cāţiva ani, īn liga inferioară masculină, dar s-a dovedit falimentar. Īn condiţiile īn care se īncearcă atragerea cāt mai multor spectatori şi, nu īn ultimul rānd, investitori la handbal, fie el feminin sau masculin, o asemenea soluţie este mai mult decāt nefericită. Īn altă ordine de idei, referitor la activitatea pe care o desfăşoară la echipa de club, Tadici trebuie să se decidă īn scurt timp asupra secundului cu care va colabora la Oltchim, după ce Bădulescu a reziliat contractul cu clubul vālcean.

boshcUtza
25th June 2006, 13:20
mah care stie cand incepe campionatu?

Cosmin Salajan
25th June 2006, 22:43
KrYsty, dupa cate stiu, Pasca nu va merge in cantonament la mare, ceea ce rezulta ca se va renunta la serviciile sale, era a 3 a rezerva pe conducator de joc dupa Senocico si Tudorache. Ce e drepty ca nici fizicul nu o prea ajuta, dar e frumoasa foc, cred ca are cei mai frumosi ochi albastri din tot campionatul

DIXX
25th June 2006, 23:10
Asta e frectie cu sponsorii si cu ce mai zice Ghita pe acolo.Lui ii e frica ca pensionarele lui nu pot face fata la cateva meciuri intr-un interval de timp relativ scurt ce sa ne mai ascundem.

desdemona
27th June 2006, 01:55
Monykule, de ce nu pusasi maica si asta din gsp, sau iti place doar prosportul? :drak:


S-au īntărit!

HCM Constanţa a īnceput īn forţă campania de achiziţii pentru Liga Campionilor. Pe Litoral au fost prezentaţi ieri primii jucători: doi sīrbi care au evoluat īn ultimii ani īn puternicul campionat din Spania.

Dusko Milinovici (31 de ani) e inter dreapta şi are 37 de selecţii īn reprezentativa Serbiei. A jucat ultima oară la Balonmano Torrevieja, locul 8 īn campionatul iberic din 16 competitoare, are 1,95 metri şi are deja gīnduri mari cu HCM. "Vreau să joc īn Liga Campionilor şi de aceea nu am ezitat nici o clipă la semnarea contractului. Īl ştiu pe Alexandr Adzici, cu care am fost coechipier timp de un sezon la Sintelon. Sper să facem treabă bună", a spus Milinovici, care a mai jucat la BM Altea, Valladolid sau Santander.

Celălalt jucător sīrb, Ivan Smigici (27 de ani), e conducător de joc şi īn ultimul sezon a fost golgeterul ultimei clasate din Spania, Frigorificos Morrazo Cangas. Fost internaţional de tineret, Smigici are 1,91 metri şi e foarte īncīntat de Constanţa. "Am venit de trei zile aici şi mă simt minunat. Vreau să ajungem cīt mai sus īn Liga Campionilor pentru că şi anul trecut echipa a avut un parcurs excelent īn Europa", a declarat sīrbul.

"Am mers pīnă īn Serbia să negociem transferul celor doi, care cīştigau destul de bine īn Spania. Principalul nostru argument a fost īnsă participarea īn Liga Campionilor. Mă bucur că i-am convins şi am reuşit să ne īntărim pentru campania internaţională", a explicat directorul executiv al HCM, Nurhan Ali.


Şase sīrbi pe Litoral

Prin aducerea lui Dusko Milinovici şi Ivan Smigici, colonia sīrbă de la HCM Constanţa a ajuns la şase jucători. Primul handbalist plav care a venit pe Litoral a fost Alexandr Adzici, acum două sezoane, anul trecut sosind Bojan Butulja, Milutin Dragicevici şi Miodrag Kazici. "Mă bucur că ne īntărim pentru că vrem să trecem de grupele Ligii Campionilor. Ne-am orientat către jucători sīrbi pentru că ei au dat randament şi pun mult suflet īn teren", a declarat Nurhan Ali. Constanţa a pierdut īnsă doi jucători de bază īn acest sezon: Silviu Băiceanu şi Sandu iacob care s-au transferat īn Bundesliga, primnul la TuS N-Lubbecke, iar cel de-al doilea la Frisch auf Goppingen. (Gazeta Sporturilor)

DIXX
27th June 2006, 09:59
AURELIAN ROSCA SE GANDESTE, IN PRIMUL RAND, LA RULMENTUL
„Stiu ca va fi mult mai greu in acest an, dar si cu aceste jucatoare se poate face performanta”
Aurelian Rosca
Antrenor secund CS Rulmentul

Antrenorul secund al „rulmentistelor”, Aurelian Rosca, a precizat ieri ca echipa cu care mai are contract pana la sfarsitul acestei luni este prima pe care o ia in calcul la semnarea unei noi intelegeri. „Ma voi intalni intr-una din zilele urmatoare cu domnul Theodor Florescu (n.r. - principalul finantator al clubului brasovean) si voi vedea ce este de facut mai departe. I-am promis ca voi astepta si am datoria morala sa fac asta. Oferte am, din tara si din strainatate, dar ma gandesc in primul rand la Brasov”, a marturisit Rosca. Tehnicianul a opinat ca nu crede ca va lua fiinta in aceasta toamna Centrul Olimpic de junioare de la Rm. Valcea, una dintre posibilele viitoare destinatii vehiculate cu privire la numele sau. Referindu-se la actuala campanie de transferuri de la CS Rulmentul Brasov, despre care s-a tot spus ca este una saraca, Rosca a afirmat: „Nu trebuie uitat ca noi nu am mizat pe individualitati, echipa fiind cea care a excelat. Oricum, consider ca handbaliste precum Spiridon, Braniste, Gasca sau jucatoarea din Turcia sunt cateva «piese» valoroase. Mai mult, vor reveni Seifer si Aiacoboaie, fete care ne-au lipsit atat de mult in returul campionatului trecut”.
Directorul sportiv al gruparii de la poalele Tampei, Sorin Tarca, a adaugat ca „rulmentistelor” li s-ar putea alatura un nou portar, existand o varianta din Serbia si una din tara. Acelasi oficial brasovean a lasat sa se inteleaga ca problema Salii Sporturilor „D. P. Colibasi” va fi solutionata pana in ianuarie 2007, atunci cand Federatia Europeana impune atingerea unor standarde. Totodata, clubul ardelean a ramas in carti pentru organizarea Supercupei Europei, care, dupa toate probabilitatile, va debuta in jurul datei de 27 octombrie.

monyka
27th June 2006, 11:45
Desdemona,srry cautam articole din gorj si din intamplare am vazut articolul despre HCM Constanta...
uite pun si o poza k sa nu zici k nu pun poze deloc...srry dar numai pe asta am gasit-o...

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2006/06/26/handbal/14950349571705227e7d4_250_200_.jpg

Cosmin Salajan
27th June 2006, 12:37
@desde. ce se mai aude din curte de la tomis?

razvy
27th June 2006, 19:00
Nürnberg o aşteaptă pe Roxana Gatzel
Echipa germană 1FC Nürnberg intenţionează să o reclame pe Roxana Gatzel la Federaţia Europeană de Handbal în caz că nu se prezintă la reunirea lotului, programată pe 10 iulie. Acest lucru este incert, centrul selecţionatei României, medaliată cu argint la CM din decembrie trecut, fiind anunţat şi la Oltchim Rm. Vâlcea, grupare care a dat lovitura pe piaţa transferurilor în ultima lună şi l-a adus ca antrenor pe Gheorghe Tadici.

Citam din prosport.

ady51a
28th June 2006, 00:18
Nurhan Ali: "Va veni un antrenor de valoare care va continua drumul ascendent inceput de Craciun si continuat de Omer. Este posibil orice, sa fie roman, roman care a activat in stainatate si care doreste sa se intoarca acasa sau antrenor strain. Il vom afla in jurul datei de 1 iulie."
Asadar se pare ca sambata avem antrenor :cool: :P :rolleyes:
Ne-a lamurit bustean, declaratia asta puteam sa o dau si eu. :rolleyes:





pt plaja

PS: :kiss: scuze pt azi :ciocan:

desdemona
28th June 2006, 00:25
Nimic! :ciocan: asta meriti! :D



Asteptam antrenorul :cool: Cat despre Omer, azi a semnat oficial cu Resita...

@Cosmin - in legatura cu Tomisul nu sunt la curent cu noutatile. Chiar nu stiu ce mai fac... Daca aflu ceva, iti zic :ok:

ady51a
28th June 2006, 00:29
Cosmin despre Tomis ai in postul 64 de pe Piata transferurilor in liga nationala(feminin-masculin). Nu s-a mai intamplat nimic de atunci. Doar ca echipa e in vacanta.
Eu cred ca o sa fie pana la urma Licu.


Merit mult mai mult :ok:

desdemona
28th June 2006, 00:32
Dintre Voina si Licu.. personal il prefer pe Licu. Om vedea...


P.S. Poate dupa ce te revansezi :D

forza-hcm
28th June 2006, 11:04
Pleaca Nicolae de la HCM.

alex-hcm
28th June 2006, 14:24
Pleaca? Pacat. Inseamna ca mai vine un sarb. Il asteptam.

monyka
28th June 2006, 16:39
o sa fie o echipa de sarbi...si cativa romani care n-au plecat ink in strainatate...

monyka
28th June 2006, 21:54
Cei din intimitatea handbalului nu exclud...
O rocada intre Tadici si Musi la nationala feminina


Chiar daca in handbalul feminn la ordinea zilei pare sa fie disputa (in pregatire) dintre Oltchim Ramnicu Valcea si Rulmentul Brasov, pentru intaietatea in campionat, unii merg mai departe vizand framantari in continuare si la lotul national. Acolo unde antrenorul coordonator, Gheorghe Tadici, pare sa nu se mai bucure de aceeasi simpatie cu care a fost inconjurat (oare, sincer?), dupa Campionatul Mondial din Rusia. A fost suficient un pas gresit, pentru ca imaginea de artizan nepereche a antrenorului pana mai ieri la Silcotub Zalau sa intre intr-un con de umbra. I s-a reprosat nu numai o anumita duritate pe care o arboreaza, ceea ce ar tine de temperamentul sau, ci mai ales viziunea gresita fata de alcatuirea echipei la dubla de calificare cu Serbia+Muntenegru, cand a renuntat - dupa opinia unora - la jucatoare ce si-ar fi gasit foarte bine locul intre titulare. Sigur, calificarea la europenele din Suedia odata ratata, acum privirile trebuie indreptate catre un alt moment de referinta pentru handbalul nostru feminin; si anume, calificarea la mondialele de anul viitor din Franta. De buna seama ca n-ar mai fi trecuta cu vederea, cu aceeasi usurinta, o a doua neimplinire, dupa ce la mondialele de anul trecut, nationala Romaniei a ajuns in finala. O ratare a calificarii la mondialele din 2007 l-ar pune pe antrenorul Tadici in postura de a nu se mai bucura de nici un sprijin. Chiar daca el a incheiat cu federatia un contract pana dupa Olimpiada de la Beijing. Cine i-ar mai acorda credit, dupa doua esecuri consecutive, in perspectiva unui al treilea!

Simpatiile nu-l ocolesc pe Musi...
Secundul lui Tadici la nationala, antrenorul Dumitru Musi, n-a prea avut de suferit dupa esecul calificarii la europene. Desi, practic, cantarind lucrurile, a fost coautor la aceasta neimplinire. Musi este o cu totul alta fire. Mai rabdator, mai nuantat in comportari. Nu tradeaza de fel faptul ca este aroman. Dar, alt temperament decat Gica Hagi si mai ales, Gigi Becali... "Un veritabil diplomat!", afirma iubitorii handbalului de pe litoral, care il pretuiesc pe Musi pentru felul cum conduce echipa Tomisului. Chiar si dupa esecul din finala Challenge Cup, cu Rulmentul Brasov. In aceeasi masura antrenorul Musi se bucura de simpatie si la lot. Nu rareori a reusit sa "inchida" conflicte artificiale intre jucatoare sau ale acestora cu Tadici. E drept ca n-are personalitatea lui Tadici, desi a inregistrat multe reusite ca antrenor: in 1997, de pilda, a cucerit medaliile de bronz cu nationala feminina de tineret, iar in 1999 a fost campion mondial cu aceeasi reprezentativa, in China. Din echipa marii reusite de acum 7 ani au facut parte, intre altele, Cristina Varzaru, Aurelia Bradeanu, Roxana Gatzel si Ramona Maier. Toate prezente si in lotul de acum al senioarelor si chiar in 7-le de baza. Antrenorul Musi ar mai avea un atu vizavi de posibilitatea de a face rocada la lot cu Tadici, cum anticipeaza unii. Atu-ul sau ar fi o mai mare largheta acordata jucatoarelor in pregatire. Tinand seama ca in majoritatea cazurilor are de-a face cu sportive consacrate, cu bune state de serviciu si in echipa de peste hotare, Musi nu le "trateaza" ca pe niste eleve abia promovate la lot. Aproape la fel se intampla si in "focul" disputelor, cand nu intotdeauna lectia de strategie gandita si repetata nu o data la antrenamente nu este aplicata riguros in meci. Reprosurile lui Musi se rezuma, de regula, la "Ai putea fi mai atenta!", sau "Vezi ca nu ti-ai marcat strict adversara directa!". Sau cand pe vinovata a podidit-o plansul, un gest de usoara mangaiere are darul de a trece mai usor momentul critic. In plus, Musi este - dupa opinia unora - antrenorul care ar putea-o convinge pe Carmen Amariei-Lungu de a reveni la lot, in pregatire. El si numai el. Handbalista, revenita acum la Cluj in formatia Jolidon, ar accepta, chipurile, sa cedeze din orgoliul ei, si sa reapara alaturi de furntasele handbalului nostru la antrenamente, odata cu campania mondialelor din 2007. Mai mult, poate chiar ar reusi sa inchida conflictul Tadici-Amariei, care n-a adus nimic bun handbalului nostru de mare performanta. Unii considera ca in barajul de calificare pentru europene, cu Carmen Amariei in echipa, Romania ar fi ajuns in turneul final. Stiut fiind ca in acest sezon fosta titulara a formatiei Slagelse a avut o prestatie de exceptie.

Cornel Badulescu refuza sa lucreze cu Tadici...
Transferul lui Tadici in calitate de antrenor principal la Oltchim, fara a fi insemnat o surpriza, l-a pus intr-o pozitie delicata pe Cornel Badulescu, care preluase echipa din Zavoi, inlocuindu-l, in toamna lui 2005, pe sarbul Rasici. Tehnician cu frumoase state de servici intre care si prezenta in doua semifinale de cupe europene, cu Otelul Rosu, in 1997 si in 1998 lui Cornel Badulescu i s-a propus sa ramana la Ramnicu Valcea, in calitate de secund al lui Tadici. Oferta neaceptata, chiar daca unii au considerat ca Badulescu ar fi urmarit, prin venirea la Oltchim, un contract mai avantajos financiar. "Nici vorba!", tine sa sublinieze antrenorul, la Oltchim am avut un contract similar cu cel de la fosta mea echipa, Otelul". Se pare ca nemultumirile celor de la Oltchim vizavi de Badulescu au avut ca obiect ratarea Cupei Romaniei. Echipa valceana a ajuns in finala, dar n-a putut trece de Rulmentul Brasov. Totusi, Cornel Badulescu ramane unul dintre antrenorii nostri cei mai valorosi. Iar faptul ca revine la Otelul "demonstreaza" afirmatiile acelora cum ca ar fi ahtiat dupa bani, el refuzand oferte mult mai tentante nu numai in tara (una, poate chiar de la Zalau...) ci si de peste hotare.

Cum, necum, cu acelasi tandem la nationala, Tadici-Musi sau invers, are mai putina importanta, handbalul feminin romanesc trebuie sa depaseasca un anumit moment critic pe care l-a avut in plan internatinal, dupa mondialele de anul trecut. Lumea handbalului, cei care doresc realmente ca nationala sa revina pe linia de plutire nu vad cu ochi buni toate framantarile artificiale care au avut loc (si poate ca mai apar ici si colo), asteptand o revenire la realitate, mai exact o strangere a randuirilor. Federatie, sportive si antrenori sa vorbeasca aceeasi limba. Sa aiba acelasi crez, sa existe un singur cuvant de ordine anul viitor. Sa trecem de calificari cu fruntea sus si astfel sa fim prezenti la mondialele din Franta. Iar pe acest fond al implinirii sa se poata merge mai departe spre a se realiza un obiectiv de care handbalistele noastre s-au indepartat foarte mult prezenta pe podium la Olimpiada din 2008. S-ar implini 32 de ani de la unica participare, pana acum, a nationalei feminine, la o editie olimpica, in 1976 la Montreal, unde a urcat pana in careul de asi, dupa fosta URSS, fosta RFG si Ungaria. Un obiectiv de altfel si pentru nationala masculina, care vizeaza si ea viitoarea Olimpida. Ar fi o reaparitie la Beijing, dupa 24 de ani, handbalistii treusind in 1984, la Los Angeles, sa cucereasca medaliile de bronz. Cu o alta mentalitate si de asemenea cu o alta stare de spirit in randul sportivilor si sportivelor, al antrenorilor, Beijing - 2008 ar putea marca relansarea handbalului romanesc. A unui sport de echipa care ca si majoritatrea, de altfel, au ramas datoare.



Nemţii o reclamă la EHF pe Gatzel

Clubul german FC Nurnberg, cu care Roxana Gatzel (foto, la minge) semnase un precontract înainte de a veni la Vâlcea, a anunţat că o va reclama pe coordonatoarea de joc a naţionalei României la EHF, pentru nerespectarea angajamentului

Clubul german FC Nurnberg, cu care Roxana Gatzel (foto, la minge) semnase un precontract înainte de a veni la Vâlcea, a anunţat că o va reclama pe coordonatoarea de joc a naţionalei României la EHF, pentru nerespectarea angajamentului. Nemţii o aşteptau pe Gatzel la reunirea lotului, pe 10 iunie, însă au aflat că tricolora a semnat un contract pe doi ani cu Oltchim. Selecţionerul naţionalei României, Gheorghe Tadici, cel care a avut-o ca elevă pe Gatzel la Zalău, nu are însă emoţii în acest caz. “Nu e nicio problemă, chiar dacă Roxana ar fi semnat vreun precontract. Gatzel mai avea un an de înţelegere cu HC Zalău şi nu putea pleca nicăieri fără acordul clubului şi semnătura mea. Nurnberg nu a venit cu nicio cerere scrisă de transfer, nu a plătit niciun ban şi, conform regulamentelor, nici nu avea voie să o contacteze pe jucătoare, care mai avea un an contract. Înseamnă că nemţii au vrut să o fure fără nici un drept şi hoţii strigă «Hoţii!». Poate reclamăm noi Nurnbergul la EHF! Zalăul a cedat-o conform regulamentelor, la Vâlcea. Întâi s-a depus o cerere de transfer, apoi s-a acordat CTR-ul, iar ulterior Gatzel a semnat pentru Oltchim”, a confirmat Tadici. “Odată m-a sunat antrenorul Nurnbergului, Muller, care e român, să-mi spună că ar fi bine să-i dăm drumul lui Gatzel acolo, că fata se mărită şi că i-ar fi mult mai bine în Germania, că e altă cultură, sunt alte posibilităţi… Păi ce, noi, în România, venim din cocotieri?” - s-a mai stropşit noul antrenor al Oltchimului, Gheorghe Tadici. În aceste zile, Roxana Gatzel şi proaspătul său soţ, Cristi Han, sunt în luna de miere, în Croaţia.

monyka
28th June 2006, 22:03
Pivotul Oana Manea a depus un memoriu la FRH, dorind rezilierea contractului cu Oltchim, cererea handbalistei fiind respinsă ieri

Gheorghe Tadici:

Nu ştiam că Manea a făcut memoriu la federaţie, chiar aşa este? Nu cred că avea ce să reclame. Poate doar că nu-i place concurenţa, acum, că a venit şi Gâlcă.

Pivotul Oana Manea, de la Oltchim Rm. Vâlcea, a fost prezent ieri la Comisia de soluţionare a memoriilor din cadrul Federaţiei Române de Handbal. Jucătoarea depusese un memoriu, cerând să devină liberă de contractul cu gruparea vâlceană, scadent în anul 2010. Motivaţia sportivei în faţa comisiei a fost una hilară, Manea acuzând că în presă au apărut articole defăimătoare despre ea, iar şefii clubului nu au apărat-o. Cum clubul vâlcean nu are vreo datorie financiară faţă de handbalistă, comisia de soluţionare a memoriilor i-a respins Oanei Manea cererea de reziliere a contractului, dând dreptate clubului vâlcean, reprezentat ieri, în capitală, de vicele Petre Berbecaru. Dorinţa lui Manea de a se despărţi de clubul vâlcean este mai veche, datând încă de anul trecut, când ea le-a cerut de mai multe ori conducătorilor clubului să o lase să plece în străinătate, pentru ca, în urmă cu câteva luni, să-şi prelungească înţelegerea până în 2010. În iarnă, un săptămânal de sport central publica un reportaj, Manea fiind trecută pe lista tinerelor handbaliste vâlcene care au ca iubiţi hackeri. Contactat telefonic, antrenorul Oltchimului, Gheorghe Tadici, a înfierat atitudinea jucătoarei sale, pe care a promovat-o în ultima perioadă şi la echipa naţională de senioare. “ Când e vorba să ceară bani şi să-şi negocieze contracte, handbalistele care au jucat în ultimii ani pentru Vâlcea sunt campioane, dar când intră pe teren… Pe Manea chiar am avertizat-o că are cinci kilograme în plus. Dacă nu le va da jos până la reunirea lotului, va fi amendată. Dacă a depus acest memoriu la federaţie, o va costa. Voi face disciplină la echipă. Cine nu vrea poate să joace la echipa a doua a clubului”, a mai afirmat, supărat, Tadici. Gestul necugetat al handbalistei pare să o îndepărteze de viitoarele acţiuni ale lotului naţional, iar la echipa de club să o condamne la banca de rezerve.

Cosmin Salajan
29th June 2006, 00:18
* Weekend cu nunţi în handbalul clujean


Antrenorul echipei de handbal masculin Armătura "U" Herz, Leon Gomboş, a revenit în Cluj, după o scurtă vacanţă petrecută în Turcia. "Noutăţi prea multe despre echipă nu am. Vă pot spune doar că toţi jucătorii şi-au manifestat dorinţa de a evolua în continuare la Cluj, cu excepţia lui Ferenţ, care şi-a încheiat studiile şi a decis să părăsească oraşul. Încercăm să-i convingem pe cei de la CS Odorheiul Secuiesc să-i prelungească împrumutul lui Talas Huba. Nu ştiu dacă vom reuşi, întrucât cei de la Odorheiul Secuiesc doresc să-şi formeze o trupă puternică, cu care să atace promovarea în Liga Naţională. Directorul sportiv Mihai Tritean se află în discuţii cu doi jucători, însă clubul unde sunt legitimaţi cere cam mulţi bani. Unul joacă extremă dreapta, iar celălalt poate evolua ca extremă stânga sau pe postul de conducător de joc", ne-a declarat Gomboş. În altă ordine de idei, sâmbătă şi duminică handbaliştii clujeni vor chefui la nunţile lui Ioan Ani Senocico şi Raul Marian. "Sâmbătă, vom merge cu toţii la cununia religioasă a lui Ioan cu Mihaela Senocico, jucătoarea "U" Jolidon, iar a doua zi suntem prezenţi la nunta lui Raul Marian. Ne aşteaptă un weekend dificil şi sper să-l trecem cu brio, cu cât mai puţine dureri de cap", a spus, pe un ton glumeţ, Gomboş.

SORENSEN
29th June 2006, 12:10
Abia astept noul sezon...sa vedem daca tadici e in stare sa revigoreze Oltchimul ...e nevoie de mai mult decat jucatoare de valoare pt a face performanta internationala...
Astept...

krysty_b1984
29th June 2006, 12:24
Nicolae a semnat cu Kadetten Schafhausen

monyka
29th June 2006, 13:08
Euro-echipa Reşiţei va juca la Severin

Aihan Omer a preluat banca tehnică a echipei de handbal UCM Reşiţa, după ce în cursul zilei de marţi a semnat un contract pe o perioadă de doi ani, cu posibilitate de prelungire pe încă unul, cu clubul reşiţean. „Turcul“, câştigătorul eventului în ediţia trecută a Ligii Naţionale cu HCM Constanţa, va fi ajutat din postura de antrenor secund de Gligore Czari. Din câte se pare, instalarea celui mai titrat antrenor al momentului din campionatul intern, la cârma UCMR-ului, se datorează ofertei financiare net superioare a ucemeriştilor, faţă de ceea ce avusese la HCM Constanţa. Trebuie spus că tehnicianul era sub contract cu gruparea constănţeană până la finele anului 2007, dar acesta a fost reziliat conform unei clauze, cu acordul ambelor părţi. Un lucru interesant e acela că, din anul 1998, când s-a consacrat ca antrenor la Minaur Baia Mare, Aihan Omer nu a stat la nicio echipă mai mult de trei sezoane.

Din păcate pentru susţinătorii reşiţeni, în acest an, aceştia au şanse foarte mici să-şi poată urmări fravoriţii pe viu. După cum ne-a declarat directorul executiv al CS UCMR Ion Zamfirescu, lucrările care se efectuează la Sala Polivalentă din Reşiţa vor fi finalizate abia în luna decembrie, astfel că toate meciurile din turul de campionat 2006/2007, precum şi cele din Challenge Cup se vor disputa la Drobeta Turnu Severin, acolo unde se găseşte o sală de 1800 de locuri, ultradodată, una din cele mai moderne la ora actuală din ţară.

Banatenii si-au adus marcatori de top
UCM este pe cale sa-i transfere pe Marian Filip si Adrian Tucanu.
Ajunsa pentru prima data in istoria clubului in cupele europene, UCM Resita este pe cale sa realizeze doua transferuri importante, practic primele, dupa aducerea antrenorului Aihan Omer. Banatenii au ajuns deja la o intelegere cu Adrian Tucanu (la minge) si cu Marian Filip. Primul dintre acestia a evoluat in sezonul trecut la gruparea franceza Villefranche, unde s-a transferat in vara trecuta de la HCM Constanta. Tucanu a facut parte si din echipa nationala a Rom<niei, pentru care a evoluat ultima data in 2005, in meciurile cu Serbia-Muntenegru, din cadrul barajului pentru calificarea la Campionatul European din acest an.

Marian Filip a fost golgeterul celor de la Lignitul Tirgu Jiu, ocupind locul secund in clasamentul marcatorilor din Liga Nationala, cu 257 de reusite. Olteanul a fost intens curtat de o formatie din Spania, dar si de vicecampioana Dinamo Baumit. Transferul celor doi jucatori pare doar inceputul unei lungi campanii, in care resitenii concureaza cu mult mai titratele HCM Constanta, Dinamo Baumit si cu Steaua.

După Dinamo şi Steaua, Cristian Preda a venit la T&#226;rgu Jiu,

A ales Energia Pandurii pentru preşedintele Gore Popescu

Campania de achiziţii a clubului Energia Pandurii continuă &#238;n aceste zile, de ieri pregătindu-se la T&#226;rgu Jiu şi interul st&#226;nga Cristian Preda de la Steaua. Jucătorul de 25 de ani, oltean la origine, a &#238;nceput handbalul la Craiova, dar a jucat timp de şase ani &#238;n Bucureşti.

Preda a fost patru ani la Dinamo şi alţi doi ani la Steaua, dina ceastă vară accept&#226;nd oferta echipei din T&#226;rgu Jiu cu care a semnat un contract pentru doi ani. Preda consideră că nu a făcut un pas &#238;napoi prin transferul la Energia, deoarece are o părere bună despre echipă şi crede că ar putea fi o rampă de lansare pentru el către handbalul internaţional.

Handbaliştii de la Energia Pandurii nu s-au mai putut antrena ieri &#238;n Complexul Sportiv Municipal. Terenul II pe care s-au pregătit două zile a intrat &#238;n refacere, la fel ca şi sala sporturilor unde au demarat lucrările de &#238;nlocuire a suprafeţei de joc. &#206;n aceste condiţii, handbaliştii au făcut schimb cu fotbaliştii şi au alergat pe aleile din Parcul Central, după care au jucat din nou fotbal pe un teren sintetic. La antrenamentul de ieri s-a pregătit cu echipa lui Liviu Andrieş şi interul st&#226;nga Cristian Preda, care a semnat un contract cu Energia Pandurii şi va evolua aici &#238;n următorii doi ani.

Reporter: Crezi că faptul că ai venit la Energia Pandurii va fi un pas &#238;napoi pentru tine?

Cristian Preda: Nu, nu cred că e un pas &#238;napoi, pentru că Energia este o echipă care joacă &#238;n Cupele Europene şi care a crescut foarte mult &#238;n ultimii ani. Am venit aici pentru că ştiam că echipa este bună, dar şi pentru domnul preşedinte Gore Popescu, care a dorit &#238;n mod special să mă aducă la T&#226;rgu Jiu. Se tot roagă de mine de patru ani să vin aici şi i-am tot promis, iar acum am venit. Vrem să facem o treabă bună cu echipa, eventual să urcăm &#238;n clasament sezonul viitor pe locurile 1-3 şi bine&#238;nţeles &#238;n cupele europene să facem o figură frumoasă.

Rep.: Nu ţi s-a reproşat că pleci de la o echipă de top precum Steaua şi vii &#238;n provincie la Energia Pandurii?

C.P.: Ba da. Mai multe persoane din afara fenomenului m-au &#238;ntrebat, mai ales de la mine de la Craiova. Toată lumea, inclusiv mama, mi-au reproşat că dau Steaua pe T&#226;rgu Jiu. Dar asta am decis eu că e mai bine pentru mine.

Rep.: C&#226;t vei răm&#226;ne la echipa din T&#226;rgu Jiu?

C.P.: Deocamdată am semnat pentru doi ani, dar vom vedea mai departe ce va fi. Şi Energia Pandurii poate fi o rampă de lansare către o echipă din afara ţării. Cel mai important e la noi să jucăm şi să ne facem treaba c&#226;t mai bine. Apoi ieşim &#238;n cupele europene unde poţi fi văzut şi poate fi la fel de bine o rampă de lansare la fel ca Steaua sau Dinamo.

Rep.: Ai jucat meciuri amicale, dar şi oficiale contra Energiei, cum regăseşti acum echipa?

C.P.: Nu pot să spun prea multe pentru că astăzi a fost primul antrenament şi sunt şi tineri pe care nu &#238;i cunosc &#238;ncă. Pe cei mai experimentaţi dintre handbaliştii de aici &#238;i ştiu foarte bine.


Ionuţ Mazilu răm&#226;ne &#238;ncă doi ani la T&#226;rgu Jiu

Ionuţ Mazilu a fost convins să nu mai plece la Dinamo, &#238;n ultimele două zile conducerile celor două cluburi ajung&#226;nd la o &#238;nţelegere. Handbalistul de 21 de ani se antrenează de luni cu Energia Pandurii şi spune că va mai continua &#238;ncă doi ani cu echipa din T&#226;rgu Jiu: „Am avut şi oferte din afara ţării, una din Franţa, la Steaua nu am vrut să merg şi mă oprisem la cea de la Dinamo. Am semnat cu ei, dar acum s-au &#238;nţeles cluburile şi voi răm&#226;ne tot aici. Cei de la Dinamo au &#238;nţeles situaţia şi nu &#238;mi vor face probleme. Aveam contract aici la Energia, dar ei puteau să plătească clauza de reziliere de 3.500 de dolari şi puteau să mă ia. Nu eram chiar foarte hotăr&#226;t să plec de aici pentru că eram legat de echipă, de colegi. Dar acolo mi-au oferit mai mulţi bani şi de aceea eram tentat să aleg Dinamo. Dar am discutat apoi şi cu Liviu Andrieş şi cu conducerea noastră şi mi s-a mărit şi aici contractul. Şi contează aici şi faptul că sunt aproape de casă”.


Filip e decis să plece

Golgheterul echipei Energia Pandurii &#238;n precedentele sezoane, Marian Filip, a ales să se despartă definitiv de echipa din T&#226;rgu Jiu.

Braşoveanul venit &#238;n urmă cu trei ani la Energia a cunoscut perioada de v&#226;rf a carierei sale la T&#226;rgu Jiu, unde a devenit golgeter al Ligii Naţionale &#238;n anul 2005. Prezent la o mişcare alături de foştii colegi de la Energia la antrenamentul de ieri, Filip a declarat că nu va mai răm&#226;ne la T&#226;rgu Jiu. Acesta urmează să accepte oferta venită de la Dinamo, echipă care va plăti şi clauza de reziliere a contractului său de 15.000 de euro, Filip fiind sub contract cu Energia p&#226;nă &#238;n anul 2007.

NORGEMAN
29th June 2006, 22:30
Sa vedeti cum terminati iar pe 2? :evil:

SORENSEN
29th June 2006, 23:37
Poate da ...poate nu vedem ...va astept in CL sa vedem daca mai aveti gura mare...eu unu asa vrea sa mergeti acolo...dar ...
Oltchim trebuie sa demonstreze multe...

adi84
30th June 2006, 09:48
Reşiţa ţinteşte titlul de campioană


Calificată &#238;n premieră &#238;n cupele europene, după doar un an petrecut &#238;n Liga Naţională, echipa masculină de handbal UCM Reşiţa &#238;-şi propune pentru sezonul următor obiective şi mai &#238;ndrăzneţe. După ce a dat lovitura pe piaţa transferurilor prin aducerea celui mai titrat antrenor la ora actuală din ţară, Aihan Omer, directorul executiv al Clubului Sportiv UCM Reşiţa, Ion Zamfirescu, ne-a asigurat că la echipă vor veni şi c&#226;ţiva jucători de mare valoare. „Vom transfera şi c&#226;ţiva jucători valoroşi, de echipă naţională, de la primele trei echipe din ţară, dar &#238;ncă nu vă pot da nume. Ne-am &#238;nţeles deja cu Vladimir Kovacevic, un coordonator de joc, care a jucat &#238;n Serbia Muntenegru şi mai suntem &#238;n discuţii cu un jucător din Ucraina“, ne-a precizat Zamfirescu.

P&#226;nă &#238;n momentul de faţă, de echipa reşiţeană s-au despărţit doar doi jucători, şi anume, centrul Iulian Alexandru şi interul Cristian Adomnicăi, care a semnat pe două sezoane cu CSM Suceava. &#206;n aceste condiţii, Aihan Omer are ca obiectiv clasarea echipei pe locurile 1-3, &#238;n campionat, participarea &#238;n semifinalele Cupei Rom&#226;niei şi atingerea sferturilor de finală ale Cupei Challenge. Aşadar, prin fixarea acestui obiectiv, ucemeriştii nu ascund faptul că speră, la c&#226;ştigarea, &#238;n premieră, a titlului de campioană, deşi şi o clasare pe locul 2 sau 3 ar reprezenta un rezultat deosebit. Pentru tehnicianul reşiţean, un eventual titlu c&#226;ştigat cu UCMR, ar fi al şaselea din carieră, după cele cucerite cu Minaur, şi de două ori cu Fibrexnylon Săvineşti şi HCM Constanţa. Pe l&#226;ngă cele cinci campionate, Omer mai are &#238;n palmares şi şase Cupe ale Rom&#226;niei.

Reunirea ucemeriştilor sub comanda noului tehnician va avea loc luni, la ora 11, c&#226;nd probabil vom afla mai multe şi despre componenţa lotului pe care Aihan Omer &#238;l va avea la dispoziţie &#238;n cantonamentul de pe litoralul Mării Negre, preconizat a &#238;ncepe &#238;n jurul datei de 10 iulie.

"24 de Ore"

krysty_b1984
1st July 2006, 09:45
Vom vedea......

razvy
2nd July 2006, 13:26
Gherhard la Zalău
Tehnicianul Ioan Gherhard, ultima dată la HCM Baia Mare, este de ieri noul antrenor al echipei HC Zalău. "Mi-am dat acordul să vin la Zalău şi chiar am stabilit un program de pregătire &#238;mpreună cu Gheorghe Tadici. Mai avem de pus la punct unele detalii, dar sper să nu fie probleme", a declarat Gherhard, care va ajunge marţi la Zalău, la o zi după reunirea lotului. Elena Tadici, soţia lui Gheorghe Tadici, va răm&#238;ne antrenor secund, dar va ocupa şi funcţia de vicepreşedinte al clubului. Preşedinte va fi Andrei Hodiş, reprezentantul firmei Cemacom, unul dintre principalii sponsori ai echipei. (Călin Onicaş, Zalău)


Tadici peste tot
Noul tehnician al Oltchimului şi antrenorul "naţionalei", Gheorghe Tadici, va fi prezent luni la reunirea fostei sale echipe, HC Zalău. "Dacă tot s&#238;nt acasă, la Zalău, am zis că nu pot lipsi de la acest eveniment", a mărturisit Tadici. Cel mai probabil la Zalău vor ajunge sub formă de &#238;mprumut şi jucătoarele Oltchimului, Janina Luca, Andreea Dospin, Georgiana Coadălată, Lăcrămioara Roşu, Oana Chitacu şi Mariana C&#238;rstoaica. (Călin Onicaş, Zalău)

- din gsp

Parerea mea: este ceva de neacceptat ca un tehnician de la o echipa sa "antreneze" din umbra o alta echipa din aceeasi liga.

DIXX
2nd July 2006, 17:45
Bine astea sunt nimicuri,Razvy,Cosmin astept niste bombe de la voi:D

Cosmin Salajan
2nd July 2006, 19:25
cum adica bombe? in ce fel?

DIXX
2nd July 2006, 20:43
Am auzit azi ceva dar nu pot sa scriu nimic pana maine la reunirea lotului,pt ca poate sa fie o gluma facuta de o jucatoare desi a zis ca e serios.

DeathRipple
3rd July 2006, 08:20
Gherhard la Zalău
Tehnicianul Ioan Gherhard, ultima dată la HCM Baia Mare, este de ieri noul antrenor al echipei HC Zalău. "Mi-am dat acordul să vin la Zalău şi chiar am stabilit un program de pregătire īmpreună cu Gheorghe Tadici. Mai avem de pus la punct unele detalii, dar sper să nu fie probleme", a declarat Gherhard, care va ajunge marţi la Zalău, la o zi după reunirea lotului. Elena Tadici, soţia lui Gheorghe Tadici, va rămīne antrenor secund, dar va ocupa şi funcţia de vicepreşedinte al clubului. Preşedinte va fi Andrei Hodiş, reprezentantul firmei Cemacom, unul dintre principalii sponsori ai echipei. (Călin Onicaş, Zalău)

Parerea mea: este ceva de neacceptat ca un tehnician de la o echipa sa "antreneze" din umbra o alta echipa din aceeasi liga.

salut venirea lui ioan gherhard.

cosmine, gandeste-te un pic din pct de vedere al oltchimului: am o echipa prea buna pt junioarele campioane nationale...pe cele mai bune le trimit la o alta echipa sa joace in liga nationala, divizia A fiind prea slaba. cand vor fi destul de bune, le voi aduce inapoi la echipa, unde vor juca in aceeasi formula. din pct lor de vedere, mi se pare o solutie foarte buna. prin asta, au cam "omorat" concurenta, ce-i drept, dar poate alte echipe au orgoliul lor si se va naste un campionat intr-adevar spectaculos.

eu zic ca zalaul va termina pe 2 anu' asta, iar cluj pe 3. DACA nu sunt turnee de sala.

DIXX
3rd July 2006, 18:30
Cosmine mi se pare ca a disparut un thread,cel pe care am scris ieri der bomba nu-l mai gasesc.

Cosmin Salajan
4th July 2006, 00:02
s-a intamplat ceva la site, nu stiu, ce bomba?

DIXX
4th July 2006, 16:47
Gata s-a gasit,doar ieri a fost deranj mare.

mitel4rulmentu
28th July 2006, 22:36
Ce mesaj dixx?cum a disparut?

tox16
28th August 2006, 22:27
salut la toti!
imi pare rau nu mai am timp sa particip la discutiile voastre dar tot imi fac timp si va citesc forumul,pregatirea,turnee...ma lasa fara timp dar va astept in septembrie ...in direct in salile din romania si bineinteles apoi la discutii pe forum.
numai bine!