PDA

View Full Version : Kicker Sportmagazin, o nouă revistă de sport



Romeo
6th June 2006, 17:54
Kicker este un nume în Germania şi îşi împarte cu Sport Bild piaţa cititorilor de sport din cea mai po****tă ţară din Uniunea Europeană.
Începând cu 5 iunie, Kicker are şi o variantă în limba română, care se doreşte o copie a seriozităţii revistei germane, cu reportaje şi analize scrise fără partizanat, cu date statistice mai multe decât în cotidianele consacrate. Începutul este, ca peste tot, mai greu. Dacă aveţi 2 lei în buzunar şi vreţi să citiţi o revistă de sport completă, cumpăraţi-o şi sperăm că nu veţi regreta.

tuxie
6th June 2006, 18:09
Asadar, e revista de 2 lei? :D

Paul
6th June 2006, 18:43
au si un site pe net sa vedem cum arata?

miril
6th June 2006, 18:55
O revista care a lasat Totalsport fara actionari si redactori.

Elphax
6th June 2006, 18:57
va fi lansat in curand, se lucreaza din greu la site
kicker.ro, evident

Vadim
7th June 2006, 15:11
Mai e loc de asa ceva pe piata? Mai ales ca e si la 2 lei...

Paul
7th June 2006, 22:56
daca e saptamanal nu e mult ...
daca e cotidian si e meserias , iar nu e mult 2 lei ... in conditiile in care io nu mai cumpar prosport si gsp de dupa meciu cu boro ...

Romeo
8th June 2006, 09:20
daca e saptamanal nu e mult ...
daca e cotidian si e meserias , iar nu e mult 2 lei ... in conditiile in care io nu mai cumpar prosport si gsp de dupa meciu cu boro ...

Pro Sport din 8 iunie se pare ca are un succes pe care nici ei nu-l sperau.
Kicker Sportmagazin apare de doua ori pe saptamana. Fiind la inceput, problemele de calitate a continutului si aspectului, dar mai ales de difuzare se vor rezolva pe parcurs, altfel economia de piata isi va spune cuvantul, ca si la Totalsport, asa cum se afirma mai sus.

GoPens
8th June 2006, 13:07
cum la inceput? io am citit Kicker "deja" in 1978. probleme de difuzare ok, dar de continut si aspect? ca doara nu-s de ieri in presa.
amu, ca si calitate is mai buni ca Sport Bild, care-i revista sport a unui tabloid.

Vadim
8th June 2006, 13:45
Bild nu e tabloid, e ziar pe format mare.

GoPens
8th June 2006, 14:49
ummm, in engleza tabloid inseamna si "ziar de bulevard". nu ca-i gresita clasificarea de care vorbesti dar:


The biggest tabloid (and newspaper in general) in Europe, by circulation, is Germany's Bild-Zeitung, with around 4 million copies (down from above 5 million in the 1980s). Although its paper size is bigger, its style was copied from the British tabloids.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tabloid

Vadim
8th June 2006, 15:40
Da, in fine, la noi tabloid se refera strict la formatul "compact". :D

t.b.
9th June 2006, 13:32
daca e saptamanal nu e mult ...
daca e cotidian si e meserias , iar nu e mult 2 lei ... in conditiile in care io nu mai cumpar prosport si gsp de dupa meciu cu boro ...

am citit ca o sa aiba vreo 100 de pagini, asa ca nu-i mult deloc 2 lei, si o parte din informatii, alea externe, o sa vina de la revista mama
Eu zic ca-i buna aceasta aparitie, si sper sa aduca ceva nou pe piata

Am cautat pe la chioscurile de ziare, da` cand intrebam de Kicker se uitau aia de parca cine stie ce grozavie le-as fi cerut :)

Romeo
9th June 2006, 14:41
Da, in fine, la noi tabloid se refera strict la formatul "compact". :D

si atunci de ce trebuie sa-i zicem compact, daca tot am invatat cuvantul tabloid ? Nu-i tot aia ? (de altfel numele vine din Quark, programul de paginare folosit)

Romeo
9th June 2006, 14:44
am citit ca o sa aiba vreo 100 de pagini, asa ca nu-i mult deloc 2 lei, si o parte din informatii, alea externe, o sa vina de la revista mama
Eu zic ca-i buna aceasta aparitie, si sper sa aduca ceva nou pe piata

Am cautat pe la chioscurile de ziare, da` cand intrebam de Kicker se uitau aia de parca cine stie ce grozavie le-as fi cerut :)

96 de pagini luni si 48 vineri. Daca nu gasesti la un chiosc, cauta la altul, poate totusi nu a ajuns in orasul tau, nu stiu. Vedem cum va fi cu informatiile externe, multe se gasesc pe net, dar formatiile din GER, FRA, ITA si alte tari vor fi mai greu de gasit

Vadim
10th June 2006, 20:22
Prima mare victorie pentru Kicker Romania va fi sa fie distribuit. Apoi abia vine cumpararea. :D

Romeo
11th June 2006, 18:44
Prima mare victorie pentru Kicker Romania va fi sa fie distribuit. Apoi abia vine cumpararea. :D

pe mine m-a sunat cineva din Iasi, care-l avea. Din pacate locuri pe taraba disponibile nu prea sunt, iar sa vezi doar un titlul este, cred, putin. Sa speram ca se rezolva.

dimi_pado
17th June 2006, 18:44
O revista care a lasat Totalsport fara actionari si redactori.

nooo.. actionarul ala care se lauda ca nu exista nici o legatura intre Lupescu si contractul de exclusivitate pentru div B si nationala acordat totalsport este acum actionar la kicker cu lupescu :happy , fifty fifty :drak: Intre timp totalsport a fost cumparat si cumparatorul a descoperit datoriiiiii , deh managementul actualului partener al lui lupescu a fost de kko.

asa ca piata va ramane si cu kicker, si cu totalsport refacut k lumea si se pare ca mai sunt 2 radiouri de sport pe tzava :D plus 1 bisaptamanal .

ce nu pricep io, de ce platesc d'alde vodafone & pepsi & co publicitate in kicker avand in vedere tirajul mic si retururile uriase. din 14 tarabe in buc, toate au spus ca au retur mai mult de jumatate din tiraj. daca in buc este asa, cum o fi in tara ? curioasa reactia pietei!

Vadim
17th June 2006, 21:38
totalsport vad ca este pe aceeasi firma ca si inainte, una de constructii.

Legat de intrebarea ta de ce platesc unele companii mari reclame in Kicker, probabil pentru ca este un brand puternic la nivel mondial. In rest nu mi se pare curioasa reactia pietei, in momentul in care si prosport si gazeta se chinuie sa ani de zile sa vanda in fata unui public inconstant si care creste numai la concursuri...

Paul
20th June 2006, 16:28
, toate au spus ca au retur mai mult de jumatate din tiraj. daca in buc este asa, cum o fi in tara ? curioasa reactia pietei!

In tara vin putine si se epuizeaza repede
EU am luat un numar si m-am convins : JENANT

Romeo
26th June 2006, 20:32
ce nu pricep io, de ce platesc d'alde vodafone & pepsi & co publicitate in kicker avand in vedere tirajul mic si retururile uriase. din 14 tarabe in buc, toate au spus ca au retur mai mult de jumatate din tiraj. daca in buc este asa, cum o fi in tara ? curioasa reactia pietei!

Vad ca nu mai avem nici Vodafone nici Pepsi. Cat despre ultimii, ar fi mai bine sa se ocupe de distributie ca vezi Coca Cola peste tot, Pepsi mai putin. Si daca cele doua firme mari dau de pomana la toate ziarele, revistele si posturile TV, de ce nu ar da si la Kicker ? Credeti ca se omoara cativa sa-si ia Vodafone daca vad reclama in gazeta sau la TV ?
Retururile uriase inca nu le-am vazut, dar sunt pe aproape. Daca gazeta se lauda ca creste lunar, de ce nu ar face-o si Kicker, de la 5 vandute la 10, la 20, la 200, etc.

Vadim
27th June 2006, 11:13
Haha, pai atunci de ce mai e reclama? Normal ca sursele de mass-media cu audienta atrag si reclama. Macar stii ca esti vazut. De ce sa platesti o revista care nici macar nu ajunge pe tarabe? ;)

Hai sa pastram si proportiile, nu poti compara prosport sau gazeta cu kicker. Ma refer in Romania. ProSport si Gazeta au o medie zilnica de vanzari de 70.000, cu varfuri care incep sa bata spre 100.000. Zilnic. Kicker apare de doua ori pe saptamana, sa imi zici tu cat vinde, ca in Brat nu o vad probabil mai dureaza pana il listeaza. Sinteti in brat?

GoPens
27th June 2006, 12:05
in Germania, la 82 millioane po****tie, Kicker vinde in editia de luni cca 245 000 exemplare, iar cea de joi cca 220 000 exemplare.
pastrind proportia po****tiei, in Romania ar trebui sa vinda cam 60 000/52 000, adica vreo 110 000 saptaminal sa aiba aceeasi penetrare.
way to go!

Vadim
27th June 2006, 12:25
Fa proportia asta si pentru ziarele de sport de afara si pune cifrele de mai sus din Romania. Asa o sa vezi proportia. Ziarele cotidiene de sport de afara vand mult mai mult, realizand media po****tiei... Nu se aplica in Romania, crede-ma. Apoi Kicker este in Germania de zeci de ani de zile, in Romania va avea nevoie de ani buni sa sa isi faca un segment de piata. Daca patronii nu vor sa vanda timp de 5 ani, estimez eu, e ok. Altfel, dupa 1-2 ani se trage oblonu'. O sa vina altii si alii apoi, o sa fie tate de supt pentru cei care zboara din floare in floare o data sau de doua ori pe an...

GoPens
27th June 2006, 12:31
concurentu direct, saptaminalu SportBild vinde 620 000.
nu prea exista cotidiene dedicate de sport demne de mentionat, avind in vedere ca toate cotidianele mari (FAZ, Sueddeutsche, Bild) sau chiar si regionalele sau localele au un supliment sportiv de cca 4 pagini (luni 16 pagini).

Vadim
27th June 2006, 12:35
Bild rupe tot la sport, zilnic, avand vanzari zilnice de 3-3,5-5 milioane de exempare. Asa e, Germania nu are cotidian de sport. Dar putem face comparatie cu Zpania, Italia, Franta etc. Mi se pare ca Gazzetta dello Sport vinde 1 milioan pe zi, nu stiu daca nu gresesc, iar Italia avea in 2003 o po****tie de 58 de milioane.

GoPens
27th June 2006, 12:39
da, dar nu numai pt. sport. e si ****rea in pielea goala, stiriile de scandal, etc.
spre deosebire de SportBild, care-i facut totusi cit de cit calumea.
anu trecut, vindeau pe zi cca 3.8 millioane exemplare.

cu care s-ar asemana cel mai bine la noi? Libertatea? Ziarul?

Romeo
27th June 2006, 14:51
Hai sa pastram si proportiile, nu poti compara prosport sau gazeta cu kicker. Ma refer in Romania. ProSport si Gazeta au o medie zilnica de vanzari de 70.000, cu varfuri care incep sa bata spre 100.000. Zilnic. Kicker apare de doua ori pe saptamana, sa imi zici tu cat vinde, ca in Brat nu o vad probabil mai dureaza pana il listeaza. Sinteti in brat?

sigur ca nu poti compara o revista cu un cotidian, una care traieste de 3 saptamani cu unele care sunt de 16 sau 9 ani, una care vrea sa faca ceva serios cu unele care scriu orice numai sa-i atraga pe pusti sau fanii needucati ai unor echipe. Te grabesti si cu Bratul. Spune-mi cate ziare vinde Sport Total, dupa cifrele de acolo, ei exista de 1 an ? Fotbal Plus a fost apreciat candva de cei care nu vroiau sa dea bani toata saptamana pe Gazeta sau Pro Sport, altii dadeau banii pe Sportul Romanesc sau Sport XXI. Nu ti se pare stupid ca cei care au lansat Sportul romanesc si Pro Sport, ultimul ajuns number 1, fac acum un ziar care mai mereu a fost pe 2, dar care se lauda ca are cea mai buna redactie din Romania ?

Vadim
27th June 2006, 15:37
Asta e presa de la noi din Romania, fiecare latra de unde ii vin banii. E dreptul oricui sa isi gaseasca un loc de munca unde stie. Dar cei de care spui tu au stat ani de zile intr-un loc, ceea ce da bine la cv.

Legat de Brat, Sport Total nu exista pentru ca nu e in Brat. De aia intrebam de Kicker daca e sau nu in Brat, daca va aparea sau nu, ca sa stiu daca va exista si el sau nu.

Ultras
28th June 2006, 03:31
Am luat si eu Sport Magazin powered by Kicker... Sunt curios daca asa scriu nemtii sau doar traducerea articolelor este facuta cu picioarele. In rest, mi se pare ca pentru un bisaptamanal nu prea se pricep sa aleaga subiectele... La cotidiene merge sa iti iei tema dupa fluxurile de stiri, dar la o publicatie care apare la 3-4 zile, ar cam trebui subiecte mai putin perisabile... Hartia folosita in ceea mai mare parte ar fi fost excelenta pe vremea lui Ceausescu, cand hartia igienica era un lux... :drak:

Vadim
28th June 2006, 13:45
Am luat si eu ca m-a facut putin curios Romeo. Tot ce a scris Romeo mai sus e un mare bullshit in stil romanesc, dat cu parfum nemtesc. Ultras a descris perfect produsul, altceva nu mai e de adaugat. E clar, baietii le iau banu' celor de la Kicker si il tin pina pun nemtii punct... Trag cit pot... La anul mai vine o revista, se mai deschide un ziar, un post tv acolo... e lapte in ţîţe.

Romeo
28th June 2006, 15:25
Legat de Brat, Sport Total nu exista pentru ca nu e in Brat. De aia intrebam de Kicker daca e sau nu in Brat, daca va aparea sau nu, ca sa stiu daca va exista si el sau nu.

Nu cv-ul are mare importanta intr-o economie de piata ci contul in banca. Beckham joaca vreo 15 ani si poate trai inca doua vieti din ce castiga in anii astia. Ce-i pasa lui de ce scriu ziarele, ce treaba are nevasta-sa de gagicile lui David ?

Daca Sport Total nu este in brat de ce te grabesti atat de mult cu Kicker ? In oraselele tarii apar ziare care se vand in 1500 exemplare sau chiar in 500, sunt, practic, maculatura, dar le doare undeva de brat. Voi ati gasit pe cineva care va pune pe un loc fruntas si vreti ca toti sa se bata sa intre in acel clasament. Dupa cum ai vazut, Kickerul german nu se compara cu Bild, nici Guerin Sportivo cu Gazetta dello sport. La noi conteaza mai mult cum sa-i convingem pe cei care dau reclama sa ne dea mai mult, nu conteaza ce logica are ceea ce scriem, ca majoritatea publicatiilor ataca fara sa aibe o notiune de logica sau de drept. Este foarte bine cand un Iacov sau Becali incepe sa-l atace pe Mitica, saptamana trecuta Mitica era executat, condamnat si arestat, acum se pare ca Iacov are zilele numarate ca presedinte FC National. Asta-i presa noastra grozava, care are un singur efect: romanul nu mai are incredere in nimeni, sau cel putin i se spune sa aibe incredere in biserica, armata si naiba mai stie ce iese in sondaje. Justitia este contestata de oricine din tara asta, cu conditia sa nu i se dea dreptate, strainii inteleg un lucru: e bine sa nu s ebage in Romania si din multele miliarde pe care le asteptam ne vom alege cu 0 tocmai pentru ca si cine face aici ceva este discreditat in presa.

Vadim
28th June 2006, 15:34
Agentiile de publicitate lucreaza cu BRAT pentru ca au certitudinea ca tirajul si vanzarile sint cele corecte. Normal ca un client nu are incredere in tine cind ii spui ca Kicker Romania vinde 100.000 pe saptamamina. Sa te creada pe cuvint cind tu vrei sa ii iei banii? Mergi in BRAT, ai parte de o auditare corecta si obiectiva si vezi acolo cit vinzi. Daca vinzi, te baga clientii in seama. Daca daor zici ca vinzi nu te baga nimeni. E simplu mecanismul si functioneaza in toata lumea. Daca tu faci comparatie cu reviste locale... care nici nu au banii ceruti de BRAT pentru auditare... Oricum, e clar, si tu esti neamt din Romania...

Ultras
28th June 2006, 23:08
Nu cv-ul are mare importanta intr-o economie de piata ci contul in banca. Beckham joaca vreo 15 ani si poate trai inca doua vieti din ce castiga in anii astia. Ce-i pasa lui de ce scriu ziarele, ce treaba are nevasta-sa de gagicile lui David ?

Daca Sport Total nu este in brat de ce te grabesti atat de mult cu Kicker ? In oraselele tarii apar ziare care se vand in 1500 exemplare sau chiar in 500, sunt, practic, maculatura, dar le doare undeva de brat. Voi ati gasit pe cineva care va pune pe un loc fruntas si vreti ca toti sa se bata sa intre in acel clasament. Dupa cum ai vazut, Kickerul german nu se compara cu Bild, nici Guerin Sportivo cu Gazetta dello sport. La noi conteaza mai mult cum sa-i convingem pe cei care dau reclama sa ne dea mai mult, nu conteaza ce logica are ceea ce scriem, ca majoritatea publicatiilor ataca fara sa aibe o notiune de logica sau de drept. Este foarte bine cand un Iacov sau Becali incepe sa-l atace pe Mitica, saptamana trecuta Mitica era executat, condamnat si arestat, acum se pare ca Iacov are zilele numarate ca presedinte FC National. Asta-i presa noastra grozava, care are un singur efect: romanul nu mai are incredere in nimeni, sau cel putin i se spune sa aibe incredere in biserica, armata si naiba mai stie ce iese in sondaje. Justitia este contestata de oricine din tara asta, cu conditia sa nu i se dea dreptate, strainii inteleg un lucru: e bine sa nu s ebage in Romania si din multele miliarde pe care le asteptam ne vom alege cu 0 tocmai pentru ca si cine face aici ceva este discreditat in presa.



Taticu', problema aici este ce imi ofera Sport Magazin powered by Kicker (amanunt foarte important), ca restul le stim de ani buni... Pai la data la care am cumparat revista, jumatate din subiectele abordate de autorii romani erau deja expirate sau infirmate. De ce sa dau bani pe ceva care imi transmite stiri de flux vechi de 2-3 zile? Asta este marea problema a celor powered by kicker. Faceti tata analize care sa reziste in fata evenimentelor si schimbarilor bruste de situatie. De exemplu nu imi dati vineri stire ca Pascovici a semnat cu Dinamo. Ca asta am aflat deja. La 28 de ani se pot spune multe despre un om incepand cu laptele supt. Analizati cariera lui de fotbalist, cu perioade bune si perioadele naspa. Vedeti de ce nu a fost bun de dinamo dupa ce a terminat junioratul. Etc. etc, nu stau sa va invat acum meserie...

Romeo
1st July 2006, 19:07
Agentiile de publicitate lucreaza cu BRAT pentru ca au certitudinea ca tirajul si vanzarile sint cele corecte.

agentii de publicitate, presa, BRAT, toti mananca o groaza de bani munciti de altii. Sunt multe clipuri care daca ar fi difuzate numai pe sfert ar avea acelasi efect. Ce rost are bombardamentul asta din 2 in 2 minute cu acelasi clip ? E clar ca tembelismul in tara noastra nu dispare cu una cu doua, cat despre in*******irea celui care se uita la TV sau cumpara ziare, cui ii pasa de asa ceva. Majoritatea publicitatii este o modalitate legala de a da spaga, de a finanta ceva care nu ar putea trai in conditii normale in care trebuie sa vinzi ca sa existi. Pana in 1989 totul se facea la bunul plac al lui Ceusescu si al slugilor lui, acum oricine are bani isi face publicitate. Nimanui nu-i pasa de rentabilitate, de a produce inca ceva util.

Onlinesport vrea parerea voastra
1st July 2006, 20:29
E clar. Sa nu bagati publicitate in Kicker daca o veni cineva sa va ofere, ca luati spaga. :D Si dupa aia vine BoDu peste voi. :D

dimi_pado
4th July 2006, 14:32
Vad ca nu mai avem nici Vodafone nici Pepsi. Cat despre ultimii, ar fi mai bine sa se ocupe de distributie ca vezi Coca Cola peste tot, Pepsi mai putin. Si daca cele doua firme mari dau de pomana la toate ziarele, revistele si posturile TV, de ce nu ar da si la Kicker ? Credeti ca se omoara cativa sa-si ia Vodafone daca vad reclama in gazeta sau la TV ?
Retururile uriase inca nu le-am vazut, dar sunt pe aproape. Daca gazeta se lauda ca creste lunar, de ce nu ar face-o si Kicker, de la 5 vandute la 10, la 20, la 200, etc.

Ar fi bine sa va mai informati din cand in cand ......

Pepsi a beneficiat in Romania, dar si la nivel mondial, de campaniile publicitare care au reusit sa faca produsele companiei mai atractive pentru consumatori. Coca-Cola a avut mereu pozitia privilegiata prin brandingu sau, dar in acest moment, in Romania, Pepsi a devenit lider de piata, conform datelor receptionate de www.SMARTfinancial.ro.

Studiul realizat de compania americana de cercetare Canadean pentru primul trimestru al anului 2006 confirma evolutia remarcabila a produselor PepsiCo pe piata bauturilor racoritoare din Romania (acestea au inregistrat o rata medie de crestere anuala a volumului de vanzari de peste 38% timp de 6 ani consecutivi).

Potrivit aceluiasi studiu, bauturile racoritoare carbonatate ale PepsiCo au avut in primul trimestru al acestui an o crestere a volumului de vanzari de 26.2%, raportata la aceeasi perioada a anului 2005.

Pentru produsele PepsiCo din segmentul Cola, sub marca Pepsi, raportul indica o crestere a vanzarilor de 25.2%, fata de primul trimestru al anului 2005. Pepsi TM a atins astfel un index de 1.02 fata de principalul competitor si o pozitie istorica de lider al segmentului.

Conform raportului, in primul trimestru al anului 2006, PepsiCo si-a mentinut pozitia de lider pe segmentul bauturilor Cola fara zahar, trio-ul Pepsi Max, Pepsi Light si Pepsi Twist Light, avand o crestere de volum de 33.6% fata de anul trecut si marind distanta fata de urmatorul competitor, la un index de 1.36.

Pe segmentul Lemon-Lime, 7-UP, prima bautura racoritoare de acest gen din lume (lansata in 1929), a inregistrat pe piata din Romania o crestere spectaculoasa de 51.9% in primul trimestru al anului 2006 fata de aceeasi perioada a anului 2005. Lipton Ice Tea conduce segmentul Ice Tea in trimestrul 1 - 2006, cu un index de 1.07 fata de principalul competitor.
sursa (http://www.smartfinancial.ro/smart/Industrie+&+Retail/Pe+segmentul+Cola,+Pepsi+este+lider+de+piata+cu+pr odusele+sale)


Si daca cele doua firme mari dau de pomana la toate ziarele, revistele si posturile TV, de ce nu ar da si la Kicker ? Credeti ca se omoara cativa sa-si ia Vodafone daca vad reclama in gazeta sau la TV ?


Nu ajungeau atat de mari daca dadeau de pomana. Ideea cu pomana e tipica pentru buticari.

Sa inteleg ca 99.99% din lumea de afaceri sunt idioti de-a dreptul ca-si fac publicitate ?

dimi_pado
4th July 2006, 14:47
agentii de publicitate, presa, BRAT, toti mananca o groaza de bani munciti de altii. Sunt multe clipuri care daca ar fi difuzate numai pe sfert ar avea acelasi efect. Ce rost are bombardamentul asta din 2 in 2 minute cu acelasi clip ? E clar ca tembelismul in tara noastra nu dispare cu una cu doua, cat despre in*******irea celui care se uita la TV sau cumpara ziare, cui ii pasa de asa ceva. Majoritatea publicitatii este o modalitate legala de a da spaga, de a finanta ceva care nu ar putea trai in conditii normale in care trebuie sa vinzi ca sa existi. Pana in 1989 totul se facea la bunul plac al lui Ceusescu si al slugilor lui, acum oricine are bani isi face publicitate. Nimanui nu-i pasa de rentabilitate, de a produce inca ceva util.

astea-s din categoria "io's viteazul care se pricepe la toate, ca orice brav roman dishtapt ?" :ciocan:

Banuiesc ca notiuni de tipul rating, GRP, TRP, CPT, CPP, SOS, SOV, univers, target, reach point, frecventa sau formule de genul TRP = Reach x Frecvency etc... sunt limbi straine :cool: A naibii spaga si lipsa de rentabilitate, cum naiba au facut d'alde Gates sa adune 50 mld de dolari ?

Of, of, cand scapam de mentalitatea buticarilor cu fantezii ascunse de oameni de afaceri ?:mda:

GoPens
4th July 2006, 18:21
agentii de publicitate, presa, BRAT, toti mananca o groaza de bani munciti de altii. Sunt multe clipuri care daca ar fi difuzate numai pe sfert ar avea acelasi efect. Ce rost are bombardamentul asta din 2 in 2 minute cu acelasi clip ? E clar ca tembelismul in tara noastra nu dispare cu una cu doua, cat despre in*******irea celui care se uita la TV sau cumpara ziare, cui ii pasa de asa ceva. Majoritatea publicitatii este o modalitate legala de a da spaga, de a finanta ceva care nu ar putea trai in conditii normale in care trebuie sa vinzi ca sa existi. Pana in 1989 totul se facea la bunul plac al lui Ceusescu si al slugilor lui, acum oricine are bani isi face publicitate. Nimanui nu-i pasa de rentabilitate, de a produce inca ceva util.

uita-te la nemti la TV cu atentie si o sa vezi ce inseamna o campanie agressiva de brand awareness. lucru care se transpune in vinzari. ciudat ca unii cheltuie un buget de 20 000 000€/jumate de an pentru asa ceva?
cum de nu sare controllingul daca-s degeaba.
cineva aici n-a inteles ceva fundamental despre cum functioneaza marketing. si tare ma tem ca nu-s departamentele de publicitate.

Romeo
5th July 2006, 14:51
uita-te la nemti la TV cu atentie si o sa vezi ce inseamna o campanie agressiva de brand awareness. lucru care se transpune in vinzari. ciudat ca unii cheltuie un buget de 20 000 000€/jumate de an pentru asa ceva?
cineva aici n-a inteles ceva fundamental despre cum functioneaza marketing. si tare ma tem ca nu-s departamentele de publicitate.

Nu compara Romania cu Germania, ca-s tari care nu vor semana niciodata. Ia suie-te in tren in Bucuresti si vezi cum arata blocurile, cat de multumiti sunt oamenii, cata curatenie este, du-te la un doctor si vezi apoi cat de usor e sa-ti iei medicamentele (daca nu dai spaga doctorului). In schimb ce avem ? Ziare pe toate drumurile, vreo 20 de posturi TV, dracu sie cate de radio ca nu am mai deschis un astfel de aparat de cativa ani. Chiar trebuie sa asteptam sa cada blocul pe noi ? Cu ce bani sa-si amenajeze oamenii locuintele daca miliarde se duc zilnic in mass-media ? De ce o gagica de 18 ani care abia si-a luat bacul ia 75.000 euro pe un asa zis proiect TV ? Nu arata ca miss Romania, dar e gagica lui Columbeanu. Omului de rand i se pune usor pumnul in gura: nu-ti convine, angajez pe altul, in schimb gargara este pe toate strazile, orasele, TV-urile. Vestul isi permite si publicitate, treaba lor, dar la noi de ce nu vine Tariceanu sa zica: marketingul nu este o prioritate, intai viata oamenilor, aspectul tarii, apoi mai vedem daca Pepsi sau American Cola este pe locul 1 ? Intra in 10 buticuri si vezi ce se vinde mai bine: Pepsi sau Coca. Pepsi a avut cea mai buna reclama in 1990, adica exista in tara asta, atunci cand Coca nu exista decat la unguri. Treaba lor ca au pierdut piata! De ce nu vedem blocuri renovate de Pepsi ? sau copil salvat de la moarte prin o operatie facuta la Vaslui si sponsorizata de Vodafone ? Este mai usor sa imbogatesti 20 de fotbalisti decat sa dotezi un spital sau sa faci un institut de cercetari.

GoPens
5th July 2006, 16:07
ce are sula cu prefectura si blocurile cu metodele de determinare a eficientei unei campanii de marketing? faptul ca in RO blocurile is gri nu prea are legatura cum functioneaza chestia cu brand awareness-ul


Pepsi a avut cea mai buna reclama in 1990,

a avut. campaniile de imagine se fac periodic, cind in functie de sondaje s-a determinat ca e necesar. obligatoriu la introducerea unui produs nou, ca altfel nu stie nici draq de el.


Cu ce bani sa-si amenajeze oamenii locuintele daca miliarde se duc zilnic in mass-media ?

ioi, dar cine te obliga sa cumperi ziare daca-ti pica blocul in cap? pe de alta parte economisind bugetul personal de publicatii, apuci pe parcurs de-un an sa-ti iei evtl. un lacat nou la usa de bloc.
iar care-i legatura dintre bugetul de marketing al unei companii (fie din domeniul jurnalistic sau nu) si cu conditia blocului? crezi ca daca firma nu-si cheltuie banii pe marketing ii imparte la cei cu blocuri naspa?
platesti impozit ca sa iasa prosport? nu cred.

Ultras
5th July 2006, 17:17
Tocmai vroiam sa spun ca numarul de luni al sport magazin a fost ceva mai reusit... chiar au fost cateva articole citibile...

dar vad ca de la nemti ati luat doar brandul, restul tot de la Sportul (nu Studentesc, ci singurul cotidian de sport dinainte de '89) l-ati preluat. Daca tot nu e nevoie de publicitate, de ce nu ati ales un nume nou?

lolo_grupa_c
6th July 2006, 09:29
...revista SUPORTER e f. buna....pacat ca nu se gaseste in comert...

Romeo
7th July 2006, 13:09
ce are sula cu prefectura si blocurile cu metodele de determinare a eficientei unei campanii de marketing? faptul ca in RO blocurile is gri nu prea are legatura cum functioneaza chestia cu brand awareness-ul

a avut. campaniile de imagine se fac periodic, cind in functie de sondaje s-a determinat ca e necesar. obligatoriu la introducerea unui produs nou, ca altfel nu stie nici draq de el.

ioi, dar cine te obliga sa cumperi ziare daca-ti pica blocul in cap? pe de alta parte economisind bugetul personal de publicatii, apuci pe parcurs de-un an sa-ti iei evtl. un lacat nou la usa de bloc.
iar care-i legatura dintre bugetul de marketing al unei companii (fie din domeniul jurnalistic sau nu) si cu conditia blocului? crezi ca daca firma nu-si cheltuie banii pe marketing ii imparte la cei cu blocuri naspa?
platesti impozit ca sa iasa prosport? nu cred.

Probabil ca nu vrei sa intelegi ca aceste campanii de marketing, facute dupa inteligenta creatoare a unora care nu au stiut sa produca ceva util pentru societatea in care au locuit cheltuie milioane sau miliarde. Acesti bani se pot cheltui pe lucruri mult mai utile, cel putin in Romania, dar in publicitate sunt indicatori, ii realizezi, totul este OK, cui ii pasa ca-s 10 milioane de saraci, bani in publicitate sa intre.
Ziarul nu traieste decat foarte putin din pretul lui, restul vine tot din publicitate si atunci poti tipari la infinit, ca nu-ti pasa, plateste reclama. Sa zicem ca sunt 10 sau 20 de ziare care au intr-adevar eficienta, dar cate se tiparesc in Romania ? Cati consuma bani fara sa faca ceva util. Si aceeasi logica: decat sa dai in publicitate aproape inutila, mai bine faci altceva cu ei.

GoPens
8th July 2006, 12:11
sunt banii lor. cu care face fiecare ce crede ca-i de cuviinta. in nici un caz nu exista o "obligatie" de a face ceva util pentru societate (cine hotaraste ce e util? e vreo comisie ceva?).
cit despre publicitatea inutila, intreaba pe unul care lucreaza in marketing, io unu m-am plictisit.

Romeo
13th July 2006, 08:29
sunt banii lor. cu care face fiecare ce crede ca-i de cuviinta. in nici un caz nu exista o "obligatie" de a face ceva util pentru societate (cine hotaraste ce e util? e vreo comisie ceva?).
cit despre publicitatea inutila, intreaba pe unul care lucreaza in marketing, io unu m-am plictisit.

de acord, sunt banii lor, dar in Romania sunt 20 de milioane al caror venit lunar este de 100-300 euro si preturile la alimente si utilitati sunt ca acolo unde salariul mediu este de peste 1000. Aceste salarii de mizerie vin si de la aia care se grabesc sa arunce publicitate la toate publicatiile care apar, multe care nu valoreaza mai mult de 60 bani, dar sunt puternic sponsorizate prin aceasta reclama. Avem nevoie de Sport Total ? (respectiv 3 cotidiene de sport) ? De Fanatik ? De "Regele fotbal". De averea, 7 plus, sau cum dracu le mai spune la multe ziare pe care nu le-am deschis niciodata ?
Ai dreptate, nu este nici o obligatie sa faci ceva util pentru societate, de vreme ce nici guvernele nu fac aproape nimic. Dar in vest au aparut in primul rand 50 de ziare si apoi autostrazi ? 20 de posturi TV si apoi Mercedesuri ?
Nu voi intreba nici un astfel de specialist in marketing. Este si asta o activitate cum a fost ingineria comunista: sa facem si noi ceva, indiferent cat de bine sau prost.

dimi_pado
13th July 2006, 20:12
Dar in vest au aparut in primul rand 50 de ziare si apoi autostrazi ? 20 de posturi TV si apoi Mercedesuri ?


Au aparut aproape in paralel ... ziarele primele, chestie de evolutie de piata :D Consumul merge intotdeauna inaintea infrastructurii. Daca nu creezi consum, nu ai taxe de incasat. Exista si ideea de investitii reale, dar romanii nu prea stiu ce inseamna asta. Prosport, GSP sunt medii in care s-a investit enorm.


de acord, sunt banii lor, dar in Romania sunt 20 de milioane al caror venit lunar este de 100-300 euro si preturile la alimente si utilitati sunt ca acolo unde salariul mediu este de peste 1000. Aceste salarii de mizerie vin si de la aia care se grabesc sa arunce publicitate la toate publicatiile care apar, multe care nu valoreaza mai mult de 60 bani, dar sunt puternic sponsorizate prin aceasta reclama.


Partea bolduita face parte din aberatiile anului! "Aia" care fac publicitate ofera salarii bunicele si cu cat cresc mai mult cu atat creaza mai multe locuri de munca cu salariile respective; un brand manager are 800 - 1000 euro net, un grup brand manager 1200-1600 euro net, un director de marketing 1600-2500 euro net etc.



Avem nevoie de Sport Total ? (respectiv 3 cotidiene de sport) ? De Fanatik ? De "Regele fotbal". De averea, 7 plus, sau cum dracu le mai spune la multe ziare pe care nu le-am deschis niciodata ?


Daca nu este nevoie de SPT, Fanatik, 7 plus, averea ... de ce ar fi nevoie de kicker ? Daca tu nu citesti si publicatii care povestesc si altceva decat toate celelalte, de ce iti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti? :no:



Nu voi intreba nici un astfel de specialist in marketing. Este si asta o activitate cum a fost ingineria comunista: sa facem si noi ceva, indiferent cat de bine sau prost.

LOOOL asta-i definitia kicker !?! /hello

Romeo
16th July 2006, 13:41
[QUOTE=dimi_pado;716077]
Exista si ideea de investitii reale, dar romanii nu prea stiu ce inseamna asta. Prosport, GSP sunt medii in care s-a investit enorm.

pai chestia cu investitiile reale vreau si eu sa o subliniez, iar daca in Pro Sport si GSP s-a investit enorm, inseamna ca investitiile nu au fost foarte rentabile


"Aia" care fac publicitate ofera salarii bunicele si cu cat cresc mai mult cu atat creaza mai multe locuri de munca cu salariile respective; un brand manager are 800 - 1000 euro net, un grup brand manager 1200-1600 euro net, un director de marketing 1600-2500 euro net etc.

aceste salarii sunt bune pentru tara asta care trebuie sa existe la nivel de 100-400 euro pe luna, nu si pentru ce este in vest. Acolo aceste salarii sunt la limita de jos, deci un muncitor decent de acolo castiga cat un superdirector de aici.


Daca nu este nevoie de SPT, Fanatik, 7 plus, averea ... de ce ar fi nevoie de kicker ? Daca tu nu citesti si publicatii care povestesc si altceva decat toate celelalte, de ce iti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti? :no:

de acord cu tine, mi s-a oferit un salariu si m-am gandit ca este bine sa-l iau, daca tot sunt unii care dau acesti bani.

dimi_pado
29th July 2006, 12:36
Am vazut azi in ziar .... :hmm:


Kicker Sport a aparut pe piata romanesca la 5 iunie, avandu-l pe Ionut Lupescu in frunte cu 50% actiuni. Strategia aplicata la nivel de piata a facut ca vanzarile revistei sa fie de doar 6% din tiparul comandat. Au inceput sa apara dificultatile. Astfel, Kick Sport Media SRL a avut deja un conflict major care a pus-o in fata variantei de a opri aparitia publi-catiei. "Atunci cand a fost scadenta, am avut surpriza sa vedem ca biletele de ordin emise nu aveau acoperire. Au platit in ultima clipa. Luni, daca nu vin cu banii la zi, nu ii mai tiparim", a declarat Liviu Moraru, director general al Regiei Autonome "Monitorul Oficial". continuarea aici (http://www.jurnalul.ro/articol_58342/afaceri_federale___teapa_de_1_miliard_de_lei.html)

Romeo
29th July 2006, 14:51
Oare cei de la tipografie sunt nebuni ? Cum adica platesti cu cecuri fara acoperire si au platit in ultima clipa ? Cu ce au platit, au scos altele cu acoperire ?
Emiterea de ordine de plata fara acoperire nu "Poate intra sub incidenta penala" ci chiar sunt sub incidenta penala.
Fii sigur ca Lupescu a trecut pe la redactia, suntem in iulie, daca nu trecea doua luni asta insemna ca revista a aparut fara el. Activitatea continua si pentru asta se cheltuie in continuare. De unde ? Cati patroni din tara asta fac ceva fara a primi bani ?

Vadim
29th July 2006, 15:25
Deja? Nici macar 1 an?

dimi_pado
29th July 2006, 16:42
Oare cei de la tipografie sunt nebuni ? Cum adica platesti cu cecuri fara acoperire si au platit in ultima clipa ? Cu ce au platit, au scos altele cu acoperire ?
Emiterea de ordine de plata fara acoperire nu "Poate intra sub incidenta penala" ci chiar sunt sub incidenta penala.


Nu era vorba de cecuri ci de bilete la ordin. Azi emiti un bilet la ordin de 20.000 pentru data de 20 iulie, dar asta inseamna ca esti sigur ca pe 20 iulie ai banii in cont asa incat acel bilet la ordin sa aiba acoperire.

Se poate intampla sa nu ai banii ( banii pe care sperai sa-i incasezi si erau destinati acoperirii biletului nu au sosit la timp ) dar :
- acolo sunt mentionate 2 bilete la ordin. Ca ai avut probleme cu unul, ok, se poate intampla, desi trebuie sa fii nebun sa nu urmaresti incasarile pentru acoperirea unui bilet la ordin. Dar al doilea bilet la ordin , deja sunt probleme de neuron.
- "Luni, daca nu vin cu banii la zi, nu ii mai tiparim", a declarat Liviu Moraru, director general al Regiei Autonome "Monitorul Oficial". asta inseamna ca au facut plati partiale, deci ceva e putred rau in kicker ro.


Fii sigur ca Lupescu a trecut pe la redactia, suntem in iulie, daca nu trecea doua luni asta insemna ca revista a aparut fara el. Activitatea continua si pentru asta se cheltuie in continuare. De unde ? Cati patroni din tara asta fac ceva fara a primi bani ?

Si eu m-am gandit la acelasi lucru, replica lui Lupescu e cusuta cu ata alba. Desi este foarte posibil sa nu fi stiut Lupescu ce face administratorul / directorul.

Romeo
29th July 2006, 17:30
"Luni, daca nu vin cu banii la zi, nu ii mai tiparim", a declarat Liviu Moraru, director general al Regiei Autonome "Monitorul Oficial". asta inseamna ca au facut plati partiale, deci ceva e putred rau in kicker ro.

Si eu m-am gandit la acelasi lucru, replica lui Lupescu e cusuta cu ata alba. Desi este foarte posibil sa nu fi stiut Lupescu ce face administratorul / directorul.

revista se tipareste duminica noaptea, deci replica de mai sus este un pic inexacta, de ce mai asteapta pana luni si o tipareste duminica ? OK, vom vedea

care replica a lui Lupescu e cusuta cu ata alba ? Lupescu nu e prost, deci ar trebui sa urmareasca ce face directorul, ca doar un director e pus de patron, mai ales la o firma mica. Atunci cand nu iti mai poti numara firmele, poti pune directori in care nu ai incredere, sper ca nu e cazul la Lupescu. Dar nu inteleg ce-i deranjeaza pe cei de la Jurnalul National si descopera acum America. Oare cu Onestiul sau Midia s-a rezolvat prejudiciul, sau cu Steaua lui Viorel Paunescu sau cu multe altele ?

dimi_pado
29th July 2006, 18:17
revista se tipareste duminica noaptea, deci replica de mai sus este un pic inexacta, de ce mai asteapta pana luni si o tipareste duminica ? OK, vom vedea

care replica a lui Lupescu e cusuta cu ata alba ? Lupescu nu e prost, deci ar trebui sa urmareasca ce face directorul, ca doar un director e pus de patron, mai ales la o firma mica. Atunci cand nu iti mai poti numara firmele, poti pune directori in care nu ai incredere, sper ca nu e cazul la Lupescu. Dar nu inteleg ce-i deranjeaza pe cei de la Jurnalul National si descopera acum America. Oare cu Onestiul sau Midia s-a rezolvat prejudiciul, sau cu Steaua lui Viorel Paunescu sau cu multe altele ?

Nu stiam ca se tipareste duminica noaptea .. hmm.. inseamna ca platile au trecut peste un anumit procent dar nu sunt complete. Probabil, fiind vorba de o persoana publica si o companie de stat, nu-si pun problema ca nu-si vor recupera banii.

Uite replica cu ata alba " Eu nu am mai trecut de doua luni pe la revista. Trebuie sa vad despre ce e vorba. Imi e greu sa cred ca avem aceste probleme. Ma va lamuri Bogdan Popescu, directorul publicatiei" - Ionut Lupescu" ; exact ce ai spus mai devreme, adica Lupescu A MINTIT!!!!!


Fii sigur ca Lupescu a trecut pe la redactia, suntem in iulie, daca nu trecea doua luni asta insemna ca revista a aparut fara el. Activitatea continua si pentru asta se cheltuie in continuare. De unde ? Cati patroni din tara asta fac ceva fara a primi bani ?

orium, fapta ramane:
- kicker a intrat in incident de pata, nu 1 data ci de 2 ori
- persoana care a pedepsit Sportul referitor la datorii neplatite ( Lupescu la FRF) are mari probleme avand in vedere ca firma in care este actionar cu 50% are datorii si a intrat in incident de pata ( Lupescu la kicker ).

Vadim
29th July 2006, 18:22
Asta e un subiect interesant!

dimi_pado
29th July 2006, 18:30
Asta e un subiect interesant!

Asa se pare Uite aici (http://www.jurnalul.ro/lista_comentarii_58342/afaceri_federale___teapa_de_1_miliard_de_lei.html)

dimi_pado
29th July 2006, 18:45
:cya: ia uite aici http://www.gustiroman.ro/blog/?p=84

Romeo
30th July 2006, 14:07
Nu stiam ca se tipareste duminica noaptea .. hmm.. inseamna ca platile au trecut peste un anumit procent dar nu sunt complete. Probabil, fiind vorba de o persoana publica si o companie de stat, nu-si pun problema ca nu-si vor recupera banii.

Uite replica cu ata alba " Eu nu am mai trecut de doua luni pe la revista. Trebuie sa vad despre ce e vorba. Imi e greu sa cred ca avem aceste probleme. Ma va lamuri Bogdan Popescu, directorul publicatiei" - Ionut Lupescu" ; exact ce ai spus mai devreme, adica Lupescu A MINTIT!!!!!

orium, fapta ramane:
- kicker a intrat in incident de pata, nu 1 data ci de 2 ori
- persoana care a pedepsit Sportul referitor la datorii neplatite ( Lupescu la FRF) are mari probleme avand in vedere ca firma in care este actionar cu 50% are datorii si a intrat in incident de pata ( Lupescu la kicker ).


Mai degraba pagina care incrimina Kickerul, dator dupa parerea lor cu 1 miliard este destul de inexacta, ca sa nu zic inventata. Iti pot spune ca Lupescu a trecut saptamanal pe la redactie, ce a vorbit cu direcorul nu e treaba angajatilor, asa ca poti vedea ca si asa zisa declaratie a lui este falsa, probabil inventata ca articolul sa prinda la cei care citesc si nu judeca si aici avem 99,99 % din cititorii de presa de la noi. Ati vazut la TV ca s-a oferit Copos sa-l ajute pe Siman, a gasit si Mitica solutii, M. Sandu a zis ca nu se baga, dar Siman sa nu plateasca, putea plati 300.000, adica intreaga datorie si apoi lua 600.000 dreoturi de TV (dar nu invers, ca Mitica nu e prost). Numai ca Siman cand a vazut ca nu merge, a platit o parte din bani, nu pe toti, da-l dracu de buget de stat, nu-i asa, de acolo sunt platiti profesorii cu 200 euro pe luna, parlamentarii cu cat pot sa-si voteze, politistii, etc, nu-i asa ca acolo nu trebuiesc bani ? Important sa tinem echipe cu 300 de spectatori in tribuna (vezi Urziceniul anul trecut).
Asadar, dupa unii, Prunea si Lupescu sunt datori ca Siman vrea sa jongleze cu datoriile la stat, ca legea la noi este interpretabila, nu-i asa ?

Vadim
30th July 2006, 16:12
:cya: ia uite aici http://www.gustiroman.ro/blog/?p=84
Nu citesc, este prea subiectiv si nici lucrurile pe care le face, cel putin pe online, nu sint pe aceeasi lungime de unda cu valorile mele.

Este gresit cum se face la noi in Romania, aici ma refer la Kicker si Total Sport. In majoritatea cazurilor se baga bani de afara si sunt de aici furati de cei care ii administreaza. Se baga bani in proiecte, asa cum a fost cu radio Total Sport, pentru ca apoi sa se traga oblonul cand se ramane fara fonduri. Nu asa se face, pentru ca omori un proiect cand te intinzi prea mult si apoi nu il mai poti sustine. Trebuie sa ai o inteligenta in a sustine un proiect care nu atarna de o companie mare.

Romeo
30th July 2006, 16:51
Nu citesc, este prea subiectiv si nici lucrurile pe care le face, cel putin pe online, nu sint pe aceeasi lungime de unda cu valorile mele.

Este gresit cum se face la noi in Romania, aici ma refer la Kicker si Total Sport. In majoritatea cazurilor se baga bani de afara si sunt de aici furati de cei care ii administreaza. Se baga bani in proiecte, asa cum a fost cu radio Total Sport, pentru ca apoi sa se traga oblonul cand se ramane fara fonduri. Nu asa se face, pentru ca omori un proiect cand te intinzi prea mult si apoi nu il mai poti sustine. Trebuie sa ai o inteligenta in a sustine un proiect care nu atarna de o companie mare.

Economia comunista a fost in marea majoritate un faliment, de ce nu ar putea fi si alte falimente ? Din pacate altii cred ca ne invata pe noi cum sa facem, in timp ce noi am fost inoculati de altii cu ce sa citim, ce sa credem. Investitiile nu trebui sa fie in mass-media, nici in supermarketuri facute la capatul orasului ci in ceva productiv. Vorba multa, saracia omului spune romanul si iata de ce suntem (sau de fapt presa ne inoculeaza) ca suntem saraci. Cat despre proiecte, Sport Total este un exemplu: intr-un an de aparitie a ajuns abia la 10 % din ceea ce au reusit alte doua cotidiene in 9+16 ani de existenta. Pe piata nu prea mai este loc, lumea nu mai cumpara orice.

dimi_pado
9th August 2006, 11:45
:rosu: cititi si va minunati ...


In ultimul numar aparut vineri, 4 august, Kicker Sport Magazin a publicat un interviu cu antrenorul Mircea Rednic, dar in realitate antrenorul dinamovist nu a avut nici o discutie cu un reprezentant al publicatiei amintite.
Interviul cu tehnicianul dinamovist era programat in aceasta dupa amiaza, la antrenamentul deschis al "cainilor!
Biroul de Presa al FC Dinamo pune la dispozitie autorului acestui interviu
"Codul Deontologic al Ziaristului", agreat in iunie 2004 de organizatiile
membre in Conventia Organizatiilor de Media." SURSA (http://www.dinamofc.ro/)

Nota: eu am vazut azi stirea, dar cred ca este de ieri.

Romeo
16th September 2006, 17:18
Din pacate Kicker este o poveste lunga, fara nimic interesant, notele prin liga I sunt puse in ordine de simpatiile redactorului. Intr-o etapa in care Gavatorta luase galben si nu marcase el a iesit jucatorul etapei, fiind singurul cu 8.
Analizele redactorilor nu folosesc la nimic, este o simpla vorbaraie fara nimic profesionist, in conditiile in care nici un ziarist de la noi nu e in stare sa expolice tehnic o schema de joc.
Vanzarea erste execrabila, nu m-ar mira sa nu se vanda nici macar 1000 bucati, tirajul trecut pe revista, de 30.000, este doar o minciuna cui care sa pacaleasca fraierii.

georg40
10th October 2006, 22:57
Nu stiu cum este editia romaneasca a lui Kicker, inca nu mi-a cazut in mana, dar editia germana nu a reusit inca sa ma convinga.
Revista scrie in proportie de 90 la suta despre fotbal si ici pe colo foarte putin si despre alte ramuri sportive.Plus ca apare doar de doua ori pe saptamana, luni si joi.
Ceea ce lipseste in Germania, tara mare dar fara ... este un cotidian de sport.
Bild-Zeitung, cu un tiraj de 5 milioane si cu 10 editii regionale in mai toate marile orase, este un ziar de scandal, departe de adevar si realitate. Se zice pe aici, ca oameni seriosi nu citesc Bild, ramanand curati pe maini si limpezi la cap ! Si asta cam asa e.

Defence
6th May 2007, 12:30
A mai cumparat cineva revista? Acum apare numai o data pe saptamana, parca nu mai seamana foarte mult cu kicker-ul german, dar au trecut peste greselile de inceput.

Romeo
9th May 2007, 20:36
Sportmagazin powered by Kicker si-a dat afara 3/4 din redactori, aducand in schimb altii tineri. Acum ofera spatiu celor care vor sa scrie acolo, probabil pe nimica toata. Desi grafica este superba, comentariile sunt fara sare si piper, scrise din necesitatea de a umple niste pagini. Revista nu mai are structura Kickerului ci una de magazin sportiv, cu logoree despre masini scumpe, pescuit, articole despre mari sportivi. Incepand cu octombrie s-a restrans si spatiul ocupat, acum am auzit ca redactia s-a mutat intr-un apartament cu 3 camere. Este evident ca socotelile ies din ce in ce mai prost. Lupescu, adica patronul revistei (acum sora lui este directoarea revistei) s-a ambitionat sa creada ca poate face mai mult decat Life Sport sau alte reviste lunare care nu au prins pe piata noastra.
Dar cum firme naive care cred ca publicitate in reviste fantoma le aduce profit sunt cacacau, Gatorade si Euro Voice isi arunca banii pe publicitate, alaturi de Timisoreana, racolata de Lupescu ca sponsor al Cupei Romaniei. In rest, publicitate incrucisata in barter cu alte fantome si, culmea rasului, trei pagini de autopublicitate (in nr.60).

Vadim
9th May 2007, 22:03
Am auzit ca o sa fiti cumparati de o companie din Romania (nu din domeniul presei).

Romeo
10th May 2007, 08:30
Am auzit ca o sa fiti cumparati de o companie din Romania (nu din domeniul presei).

nu mai lucrez pentru ei, m-am retras partial in octombrie, cand m-am saturat sa pierd vremea pe drum in timp ce colegii jucau sah si table, iar prin aprilie s-au saturat sa-mi dea bani. Probabil trebuie sa-i cumpere cineva sa le plateasca datoriile!

Vadim
10th May 2007, 23:31
Am inteles ca nu sunt chiar pe minus, Lupescu avand niste contracte importante de publicitate. Ti-am zis de la inceput ca nu se va putea face performanta.

Romeo
12th May 2007, 11:32
De asta am criticat eu intotdeauna reclama prin presa. La ziarele mari poate o avea cat de cat importanta, dar la ziare si reviste vandute in 100-2000 de exemplare, reclama are o eficienta 0 sau foarte mica. Problema este ca cei care platesc aceasta reclama nu sunt interesati de acesti bani. De ce nu se pun afise pentru aceasta revista (ca si pentru altele) ? Este surprinzator ca in provincie revista nu se vede in chioscuri sau apare doar lunea, dupa care ea exista doar in rafturile chioscului. Este surprinzator cum sunt dati afara oameni care scriu zeci de pagini lunar (si nu ma apar cu nimic) si se ofera spatiu celor care vor sa scrie la aceasta revista. Nimeni nu este interesat la Kicker ca revista sa fie pe piata ci doar sa existe un suport pe baza caruia banii din publicitate sa se cheltuie, deci revista sa existe.

Defence
12th May 2007, 20:53
Vrei sa spui ca revista asta vinde doar 2000 de exemplare? Eu nu cred asta....

Romeo
13th May 2007, 19:51
Vrei sa spui ca revista asta vinde doar 2000 de exemplare? Eu nu cred asta....

Sport Total avea in vara trecuta pe www.brat.ro un tiraj vandut in jur de 7000 de exemplare, pretul fiind comparabil cu cele doua mari cotidiane de sport. In plus, numele Sport Total se vede prin toate vestiarele ligii I, lumea stie de el, plus ca se gasea in toate chioscurile de ziare.
In comparatie, Sportmagazin Kicker (cel romanesc) nu se gaseste la 3/4 din chioscuri, nu are publicitate decat rar si costa de vreo 4 ori mai mult ca un cotidian (asta este explicabil, calitatea hartiei si tiparului este diferita). In plus, Sportmagazin nu ofera rezultate din niciun sport, doar cateva interviuri si comentarii, că la sport si politica isi poate da oricine cu parerea. Ce caută pagini de pescuit in revista, greu d einteles, dar cand ai 2 sau 3 pagini de autoreclama la revista pe care o tii in mana asta denota dezinteres pentru cititor, pagini pierdute pentru ca ceea ce tii in mana nu trebuie sa-si faca reclama siesi. Dezinteresul pentru seriozitate este și neapariție revistei în săptămâna Paștelui, în cea de după Crăciun și, în special, revista care este foarte rar la vedere în chioșcuri. Dacă considerăm o medie de 10 exemplare vândute în orașele țării (mai multe, poate, în orașele mari și capitală, mai puțin în orașe mici și înmulțim cu 100 orașe din țară (adică 2-3 în fiecare județ), ajungem la 1000 exemplare, hai să zicem 2000.

Vadim
14th May 2007, 22:44
Sport Total avea in vara trecuta pe www.brat.ro un tiraj vandut in jur de 7000 de exemplare.
Poate pe luna. Hai sa fim seriosi, Sport Total e slab de tot. Am mai zis, in Romania exista doua ziare de sport tiparite si trei pe net. Le stiti care.

Liviu
15th May 2007, 12:35
Poate pe luna. Hai sa fim seriosi, Sport Total e slab de tot.
S-a luat chiar hotararea sa se desfiinteze .

Defence
16th May 2007, 01:38
Dap, tocmai ce am auzit si eu.

Oare radioul va ramane?

Romeo, de ce ar trebui rezultate intr-o revista saptamanala? Tocmai, ca trebuie sa fie ceva diferit fata de cele doua ziare, sa aiba subiecte cat mai interesante care nu se gasesc in alta parte (interviuri, exclusivitati). Ceea ce vad ca se reuseste in ultimul timp.

GoPens
16th May 2007, 09:14
daca n-ar avea rezultate n-as cheltui un cent. luni, cand ma duc la lucru vreau sa pot sa citesc toate rezultatele din weekend inclusiv diviziile inferioare, alte sporturi etc. cu clasamentele (detaliate) aferente. plus interviuri etc.
avind in vedere ca majoritatea activitatiilor sportive se intimpla in weekend, chiar pot sa ma lipsesc de un cotidian de sport, mai ales avind in vedere suplimentul de sport stufos al ziarelor locale si nationale (in Germany).
in RO io luam "Fotbal Vest" tocmai din acel motiv, desi e regional.
oricum, se cumpara "gazeta" si "prosport", desi contentul in restul zilelor e subtire si pozele-s mari si multe.
de fapt, in Timisoara, in afara de ziarele locale, astea 2-s cele mai vindute publicatii. dupa aia nu vine mult timp nimic, apoi vine "libertatea" si apoi restul.

Romeo
18th May 2007, 10:01
Dap, tocmai ce am auzit si eu.

Oare radioul va ramane?

Romeo, de ce ar trebui rezultate intr-o revista saptamanala? Tocmai, ca trebuie sa fie ceva diferit fata de cele doua ziare, sa aiba subiecte cat mai interesante care nu se gasesc in alta parte (interviuri, exclusivitati). Ceea ce vad ca se reuseste in ultimul timp.

"vedetele" dau saptamanal interviu, ce naiba este atat de interesant la ele ? Apoi interviurile cu cei mai putin rasfatati ai sortii nu ar fi rele. De ce trebuiesc clasamente ? In primul rand pentru ca nu toti sunt interesati sa citeasca ce scriu "marii" cronicari de duzina. Apoi poate vreau sa vad care este situatia in Suedia sau Malta. Poate vreau sa vad si ce e acolo si cateva fotografii de calitate, fara sa intru pe net. Dar de ce Onze Mondial da rezultatele din Franta, si asta odata pe luna cand apare revista ? De ce Kickerul german da rezultatele din vreo 20 campionate externe ? De ce World Soccerul englez are 10 pagini de formatii, rezultate, marcatori din toata lumea (fara de care nu as fi procurat aceasta revista de 20 de ani incoace). Ei sunt interesati, la noi interesul este numai pentru vorbaraie. Deschideti un post TV si aveti vorbaraie, deschideti altul si aveti acelasi lucru. De ce sa mai iau si o revista in acest caz ? Sa-mi spuna 5 vorbe cei care joaca prin Cipru ?

Marea problema a Kickerului a fost promovarea si existenta ei pe tarabe. Acum sunt f multe chioscuri care au renuntat si omul dupa ce-si face o impresie slaba, nu mai da banii, iar daca nu o gaseste marti sau miercuri, uita de ea. Si, totusi, Kickerul (romanesc) nu si-a pus niciodata problema de ce nu se gaseste, aici e buba: dezinteresul ! Salarii s-au dat, in schimb.

Romeo
19th May 2007, 09:39
Poate pe luna. Hai sa fim seriosi, Sport Total e slab de tot. Am mai zis, in Romania exista doua ziare de sport tiparite si trei pe net. Le stiti care.

nu poti compara o publicatie nou-aparuta cu cele doua mari cotidiane de sport. Numai echipa lui Ioanitoaia a reusit cresteri serioase de tiraje intr-un timp scurt, atat atunci cand a aparut Pro Sportul cat si atunci cand au trecut la gazeta, care a ajuns la un tiraj similar Pro Sportului, desi pretul este psihologic mai mare.
Sport Total si-a pierdut un sfert din redactori vara trecuta, cand acestia au trecut la Kicker, dar cand l-am cumparat am vazut doar fotografii care sa umple spatiul si cateva vorbe.
Kickerul a avut doua valuri de concedieri: primul in octombrie, cand a devenit saptamanal, cu o calitate superioara a tiparului, dar o parte informativa din ce in ce mai slaba, al doilea val in primavara cand a renuntat la ziaristi care umpleau pagini intregi si isi umple spatiul cu fotografii de autoturisme si autopublicitate.

lovedog
20th May 2007, 13:11
ai dreptate!!! ma intreb daca nemtii isi vor prelungi investitia in editia romana

Romeo
21st May 2007, 13:23
ai dreptate!!! ma intreb daca nemtii isi vor prelungi investitia in editia romana

din cate stiu, Lupescu are 50 %, dar nu cred ca nemtii au investit vreun cent. Ei au asteptat sa vada ce se intampla, au dat articole ca tot nu-i costa nimic, s-au tradus in redactie. La primul numar s-a scris tiraj 30.000 si s-au tiparit vreo 11.000 (am vzt o factura in acest sens), deci nemtii s-ar putea sa nu stie realitatea. Oricum, revista din aprilie nu prea mai seamana cu Kickerul nemtesc, iar in mai nu am mai vzt-o

lovedog
22nd May 2007, 13:15
sa inteleg ca e o mizerie?

Romeo
22nd May 2007, 13:23
sa inteleg ca e o mizerie?

proabil ca tot ce se face in tara asta are si o parte mizerabila, sau nu-mi place mie ascunderea unor lucruri "made in Romania"

lovedog
22nd May 2007, 21:31
draga Romeo Ionescu, sunt total de acord cu tine!!!, nu se poate face presa intr-un apartament cu 3 camere; asta imi aduce aminte de radioul TotalSport FM, care isi avea sediul la parterul unui bloc
rusinica, rusinica, rusinica!!!

georg40
22nd May 2007, 23:02
Eu cunosc bine Kicker Sportmagazin. Este o publicatie unilaterala , cu doua aparitii pe saptamana, total sub nivelul fenomenului sportiv din Germania.
Ar fi o minune ca editia romaneasca sa fie mai buna. Daca e de luat un exemplu (din strainatate) atunci trebuie cautat altundeva.

lovedog
27th May 2007, 18:01
oare cat mai rezista? subiectele nu prea sunt interesante, niste interviuri opace si in rest fac revista presei

Romeo
25th July 2007, 20:43
Cat timp Gatorade nu este interesat pe ce da banii de reclama revista va exista, chiar a reaparut dupa o pauza de o luna. Au renuntat la "powered by Kicker", dar aia nu e nicio pierdere. Isi pastreaza continutul de magazin, cate putin din fiecare, distributia e la fel de fantomatica, multe chioscuri nu vor sa auda de aceasta revista.
Chiar daca unora nu le place apartamentul in care lucreaza, banii care-i iau ca salarii sunt mai importanti. Materialele se pot trimite si prin e-mail daca e necesar, pacat ca revista asta nu intereseaza cam pe nimeni.

Vadim
27th July 2007, 17:11
N-a murit inca?