PDA

View Full Version : Intersezon NBA 2006



Pages : [1] 2

Dumars
4th June 2006, 23:27
Kings Announce Eric Musselman as Head Coach

The Sacramento Kings today named Eric Musselman as the team's new head coach, it was announced by Kings' President of Basketball Operations Geoff Petrie. Per club policly, terms of the agreement were not disclosed. Prior to signing on as the 20th head coach in Kings' franchise history, Musselman spent the past two seasons as an assistant coach for the Memphis Grizzlies under Mike Fratello. 04.06.2006 15:14



Marc J. Spears of THE DENVER POST writes, "After a two-season NBA hiatus full of drama, during which he was too overweight to play, the 36-year-old (Shawn Kemp) is about 70 pounds lighter and focused on ending his hoop career the right way, possibly with the Nuggets." 04.06.2006 23:17

caseta
5th June 2006, 02:36
merge oarescum la inter-sezon, pt ca in mod sigur nu are legatura cu playoff-ul :evil:


"Stephon is the worst teammate I've ever had," Tim Thomas told me an hour after the Suns had eliminated the Clippers, echoing the sentiments of Jayson Williams, Keith Van Horn, Kurt Thomas and several Suns and Knicks who wish to remain anonymous. "We grew up together, yet the whole time I was with the Knicks he never talked to me. Not once. Not until I was traded did he say anything. When I was leaving he came over and gave me an I-Pod he'd bought as a going-away present. He even installed hip hop music. They don't come any weirder!"

Dumars
5th June 2006, 07:24
Eu am unele dubii referitor la capacitatea lui Kemp de a reintra la un nivel competitiv. Nu e de ajuns doar sa slabeasca.
La cata cocaina a bagat in el, incepand din 1998. Si chiar si in 2005 a mai fost prins cu marijuana si cocaina prin masina.
Am inteles ca este la un training camp, si stie George Karl ce are de facut.
http://extras.mnginteractive.com/live/media/site36/2006/0604/20060604_121333_sp04spears.jpg

Am inteles ca si Jay Williams de la Raptors vrea sa revina dupa o pauza de 2 ani, datorata unui accident de motocicleta.

PS De treaba Marbury daca a oferit un i-pod. :)

caseta
5th June 2006, 10:14
asta a fost kemp. cu calitatile lui, avea sansa sa ajunga un hall-of-famer. sa ia titluri, sa doboare recorduri, sa ramina un nume in istoria ligii. asa, va ramine doar o nota in subsolul paginii: *dumb nigga that wasted his talent by doing drugs.

legat de marbury: deja incep sa nu ma mai mir indiferent ce citesc despre el. am zis demult ca e un idiot. talentat, dar idiot. orice scriu astia acum ... well, just proves my point.

phyxius
5th June 2006, 13:46
ce trade-uri se mai anunta pt urmatorul sezon? vreo sansa ca lebron sa plece de la cleveland sau sa se duca garnett la LA? am auzit ca prin 2008-2009 sunt sanse ca LBJ sa mearga kiar la NJ... wtf??? kidd, carter si lebron :ok: ma-ndoiesc totusi... si oricum parca prea multe talente, nu prea ar putea sa joace omogen.

Florian GG
5th June 2006, 13:55
Mda nici eu n-as crede ca s-ar duce la NJ in plus mai e si RJ p-acolo. And KG to Lakers? Ar fi un duo incredibil...I mean the backcourt player with the killer instinct and the post player that can shoot; dunk; rebound; pass; block damn almost everything. Insa nu cred ca Minny il va da atat de usor; pe cine sa-l ia pe Odom? Cu siguranta ca Minnesota daca il va vinde va incerca sa ia maximum posibil si KG e cel mai bun PF in the business

Raptor
5th June 2006, 15:22
KG ar putea ajunge la fel de bine in NJ... daca nu cumva va pica pe acolo inapoi Kenyon Martin... care a fost la un meci dintre NJ si MIA in playoff...

Cum ar fi Kidd + Jefferson/Vince + Garnett/Martin + Krstic

Sigur, un shipment al lui KG la NJ prin trade ar insemna ca NJ sa-i dea ori pe Richard sau pe Vince impreuna cu Krstic si niste draft picks... dar Kidd + KG alone ar fi fantastic, si daca-i mai cuplezi si cu un swingmen de talia lui Richar d sau Vince... :rolleyes: .

Cat despre LeBron, el nu poate ajunge in Chicago pentru ca nr. 23 este retras si deci nu are loc :lol:

Kobe24
5th June 2006, 15:32
da..am auzit si eu de varianta nets pt kg...dar..
din kt stiu eu....nets..ar fi dispusi sa dea kidd+ carter/r-jefferson..+krstic...
ar fi cam mult totusi..
adica nu il vad p kg cu sanse prea multe la titlu acolo cu carter/jefferson.
bulls...ar fi o destinatie buna...
lakers la fel...
dar cel mai probabil va ramane alaturi de celalalt kevin(stiti voi care) la wolves.....
pacat de el:(

Raptor
6th June 2006, 22:41
Wells a Piston?

http://www.hoopshype.com/rumors.htm

Adrian
4th July 2006, 01:01
Ben intre Chicago si Detroit. Sincer, nu sunt asa vandut pentru Big Ben...In atac daca nu-l gasesti cu vreo pasa singur in caciula e zero barat...Iar in aparare e nu cu foarte mult mai bun ca Chandler. Nene s-a dus, mai sper la Pryzbilla (sp?), pe care l-as prefera lui Ben...
Mai bine ar trimite tot ce au (pick-uri, expiring contracts, etc) pentru KG , sau asteapta cuminti o intoarcere a lui Wade la anul in orasul natal...

thekobe
4th July 2006, 01:20
nu am mai cautat acum dar aseara ramasese ben la chicago si chandler+allen la schimb cu pj brown si jr smith
asta inseamna ca anul asta sau cel tarziu la anul chicago se bat pt titlu

Florian GG
4th July 2006, 11:52
Dap Big Ben is very close to sign with Chicago (surse oficiale spun ca Ben i-a anuntat pe cei de la Detroit ca va semna cu Chicago) /hello :yeah: 60 Mil $ pentru 4 ani . O sa aflam pe 12 Iulie exact :P . Intre timp acelasi GM John Paxson e pe cale sa faca un trade de calitate Ty Chandler si eventual Malik Allen pentru PJ Brown (expiring sezonul care vine) si J.R. Smith (unul din juc mei favoriti acum 2 sezoane cand era rookie ):ok:

caseta
4th July 2006, 12:19
nu am mai cautat acum dar aseara ramasese ben la chicago si chandler+allen la schimb cu pj brown si jr smith
asta inseamna ca anul asta sau cel tarziu la anul chicago se bat pt titlu

nici nu jtii cum poate sa ma unga pe suflet treaba asta :D :D
dar 60 de mil pt ben mi se pare mult. prea mult. intr-adevar, sa zicem ca ar merita din urm pdv:
1. il iau de la detroit, pe care ii slabesc in felul asta - nu cred ca dumars poate gasi imediat un inlocuitor, asa ca detroit nu cred ca vor mai fi la fel de puternici
2. daca il dau pe chandler, tot vor avea un pf/c overpaid care nu stie offense, dar raportul dintre valoare si bani cred ca e cam acelasi
3. big ben va fi extrem de motivat anul asta
4. chiar daca big ben e mai batrin, cred ca pax nu si-a facut rau calculele: deocamdata bulls sunt f tineri, nu au veterani, si e nevoie de veterani ca sa cistigi. cind lui ben ii expira contractul, restul de la bulls vor fi suficient de maturi sa conduca echipa
5. peste 3 ani e posibil sa il dea (alta echipa ar avea nevoie de cap-space) sau sa ii lase contractul sa ii expire, si vor avea cap space, sau oricum vor ramine sub luxury tax

thekobe
4th July 2006, 12:51
cine nu stie offense ? pj brown ? heh

caseta
4th July 2006, 13:01
big ben mah.
e tare riscanta miscarea asta.
daca merge, bulls devin cu adevarat o forta.
daca nu .... si-au f*tut inca 3-4 ani ....

thekobe
4th July 2006, 13:25
a
pai era mai grav daca stateau cu chandler
ca atunci chiar ca nu punea nici un big mingea in cos
asa pj brown are midrange jey. stie si sub panou. il mai invata si pe tyrus ala cate ceva. si dupa aia expira

Irimus
4th July 2006, 13:32
NOK vor avea un prim 5 foarte bun

pg.CP3
sg.D. Mason
sf.Stojakovic
pf.A.Harrington (sign and trade cu speedy claxton din cate se pare)
C.T.Chandler

daca vor avea si o banca decenta vor prinde playofull

caseta
4th July 2006, 14:57
absolut de acord, thekobe ... era prea najpa sa ramina cu 2 PF/C fara nici o urma de joc ofensiv.
exact asa am vazut si eu lucrurile ... pj joaca cite ceva, il invata pe tyrus ... dupa aia se retrage. eventual, daca e bun teacher pt tyrus, il pot pastra pe un rol de asistent ceva ...

cgrecu
4th July 2006, 18:21
NOK vor avea un prim 5 foarte bun

pg.CP3
sg.D. Mason
sf.Stojakovic
pf.A.Harrington (sign and trade cu speedy claxton din cate se pare)
C.T.Chandler

daca vor avea si o banca decenta vor prinde playofull

intrebarea e, mai au bani de ceva, sau ramin cu 5 jucatori doar ... :) ca si chandler si stojakovici au contracte babane ... norocu lor ca mai 2 ani il tzin pe chris paul pe gratis, dar dupa aia trebe sa-i dea si lu ala o carutza de bani ... Adevaru e ca NOK au facut cea mai tare campanie pina acuma, o sa fie foarte interesanta conferintza de vest anu asta, mult echipe s-au intarit, unele semnificativ (NO) ... Divizia lu NO o sa fie absolut senzationala, cu dallas, sa, houston si memphis la fel ca si Central in est ... E posibil ca anu viitor 10 echipe din playoffs sa vina din 2 divizii :)

Ady Micinic
4th July 2006, 20:25
Pe hartie acel strating 5 al lui Hornets arata foarte bine. La fel arata insa si cel al lui Knicks in urma cu aproximativ un an. Nu e nici o garantie ca vor fi echipa de playoff. Dar vom vedea...

Adrian
4th July 2006, 20:46
Dupa Melo si Bronnie, Wade semneaza si el extension...tot pentru max contract, evident.
Eu zic ca a facut o maaaaare greseala. Shaq anul asta a fost varza...Mourning a contribuit , zic eu, mai mult decat el la titlul asta. Asadar Payton si Mourning si-au luat inelele...vad ca nu zic nimic, dar nu m-ar mira sa se retraga sau sa nu mai joace cu aceeasi determinare si la anul. J. Williams se opereaza la genunchi si o sa fie out o vreme...
In concluzie lucrurile nu stau prea roz pentru Heat...Statisticile lui Shaq tind asimptotic spre 0, ca sa zic asa...Si mai are 4 ani pe contract maxim. Walker are si el contract maricel (tot pe 4 ani)...asa ca nu-i vad pe Heat miscand nimic in urmatorii 4 ani, in care Shaq va fi figurant. O sa traga Wade singur la caruta, asa cum face Lebron la Cleveland.
Poate sunt eu suparat ca nu vine la Chicago...dar aici e o echipa tanara si omogena, unde avea toate sansele sa puna de o dinastie...
Unii zic de 52 milioane, altii de 60 pentru Ben. 60 e cam mult , intr-adevar, dar scapa de Chandler...iar Detroit au ramas in fundul gol (bine, il au pe McDyess, de care imi place sum joaca)...dar nu-i mai vad No.2 in est...
In concluzie, s-a cam omogenizat liga...Pacers, Detroit in jos...Cleveland si Chicago in sus...deocamdata pe hartie tot Heat sunt favoriti, daca mai are Diesel ceva motorina in rezervor...

Raptor
4th July 2006, 22:04
Sa vedem ce moves o sa faca New Jersey... pana sa vorbim cine sunt pe locu 2 si alte chestii in est.

caseta
5th July 2006, 01:52
estul acum dupa parerea mea:

1. miami heat (desi daca zo se retrage si shaq continua sa decada ... i-as da 2 locuri mai jos)
2. cleveland cavaliers (lebron is THAT good)
3. chicago bulls (daca ben NU continua sa decada si se integreaza SI daca bulls fac trade-ul cu chandler)
4. nj nets (buni in sezon, dar tot nu ii vad facind mare brinza in playoff. in plus, kidd mai imbatrineste 1 an)
5. detroit pistons (starting 5 bun, chiar foarte bun, insa rezerve .... sfertul 2 o sa fie un cosmar pt ei)
6. orlando magic (daca nu ma insel, la anu scapa de salariul lui grant hill si cred ca vor avea ceva cap-space)
7. washington wizards
8. milwaukee bucks (daca ar avea un antrenor si nu pe terry stotts ... ar fi 1-2 locuri mai sus)

indiana pacers, toronto raptors, charlotte bobcats se vor bate pt playoff

phila, boston, atlanta si ny nu prea le vad cu sanse la playoffs.

Kobe24
5th July 2006, 03:22
ma indoiesc ca bobcats si raptors...se vor bate pt playoff, dar cine stie.....
la raptors mai ales daca ramane mitchell antrenor........nu cred ca e tocmai bine


pacers il au p carlise antrenor.
echipa pe care o are acum...e de lux...fata de aia de acum 1 an(u know....baietii cu prosoapele pe teren:P)

daca la boston vine iverson.......chiar si fara chemistry...vor fi o echipa de top in est.

caseta
5th July 2006, 18:11
http://chicagosports.chicagotribune.com/sports/columnists/cs-060704morrissey,1,4567195.column?coll=cs-bulls-utility


They tried Charles Oakley. They tried Scottie Pippen. They tried Antonio Davis. All of the players the Bulls brought in for leadership over the last several years were well beyond their prime.

It's one thing to stroke your whiskers and tell young players how you used to do it. It's another to knock the opposing center silly going for a rebound. Wallace will lead by example, by playing well, by sweating. And his teammates had better behave.

You know what Bulls players should say every time Wallace walks into the locker room?

Papa's home.

:happy :happy

cgrecu
5th July 2006, 19:07
estul acum dupa parerea mea:

1. miami heat (desi daca zo se retrage si shaq continua sa decada ... i-as da 2 locuri mai jos)
2. cleveland cavaliers (lebron is THAT good)
3. chicago bulls (daca ben NU continua sa decada si se integreaza SI daca bulls fac trade-ul cu chandler)
4. nj nets (buni in sezon, dar tot nu ii vad facind mare brinza in playoff. in plus, kidd mai imbatrineste 1 an)
5. detroit pistons (starting 5 bun, chiar foarte bun, insa rezerve .... sfertul 2 o sa fie un cosmar pt ei)
6. orlando magic (daca nu ma insel, la anu scapa de salariul lui grant hill si cred ca vor avea ceva cap-space)
7. washington wizards
8. milwaukee bucks (daca ar avea un antrenor si nu pe terry stotts ... ar fi 1-2 locuri mai sus)

indiana pacers, toronto raptors, charlotte bobcats se vor bate pt playoff

phila, boston, atlanta si ny nu prea le vad cu sanse la playoffs.

de acord cu primii 7, milwaukee i-ash pune in a doua categorie, impreuna cu celelalte echipe ... una peste alta doar atlanta si ny sunt echipe care au sanse minime la playoff, celelalte se vor bate intre ele, toate au plusuri si minusuri ... charlotte a inceput anu trecut foarte bine, dar dupa aia li s-a accidentat toata echipa, daca scapa fara anu asta vor face figura frumoasa, philadelphia a pierdut playofful anu trecut doar pentru ca a fost accidentat iverson in ultima parte (cind au pierdut si o gramada de meciuri) ... indiana sunt clar mai slabi ca anul trecut dar totushi si ei au avut multe accidentari asha ca nu se shtie care le e valoarea.
Toronto si Boston au echipe tinere care vor oscila probabil dar au si ele sansele lor ...
NY ar fi un miracol sa faca ceva Isiah unde nu a facut nimic Larry Brown in conditziile in care practic au aceeashi echipa (ca sa nu mai zicem ca isiah va miza pe starbury ... :))
Atlanta il vor pierde probabil pe harrington si probabil vor mai schimba ici si colo, dar una peste alta ramin cam cu aceeashi echipa - greu de crezut sa sara substantzial.
Cit despre toronto si sam mitchell, multzi vor avea o surpriza anul asta pentru ca mitchell nu e nici pe departe asha slab cum se crede. Toronto anul trecut a fost o echipa care in unele meciuri a jucat si cu 3 rookies, unde cel mai bine platit jucator era Jalen Rose iar al doilea cel mai bine platit era Alvin Williams care sta pe tusha de 2 ani ... + centrul lui toronto era Araujo :headbang:
Din echipa lui toronto doar 3-4 jucatori erau buni de nba (bosh, james, petersen si poate rose, ca un veteran de pe banca) si probabil doar bosh si petersen ar avea loc in primii 5 in nba ... In conditziile astea excluzind luna lui noiembrie (inceputa cu 1-15) toronto a fost o echipa de .500 pentru restul sezonului pina cind s-a accidentat si bosh dupa care au pierdut toate meciurile ...
Fatza de anul trecut l-au pierdut pe villanueva si probabil si pe james si ii au in plus pe bargnani, nesterovici si tj ford + eventuale transferuri pe final. Una peste alta echipa e net superioara celei de anu trecut si toronto inca mai are vreo 13 milioane de cap space, deci mai e loc de free agents (pacat ca nu prea mai sunt disponibili multzi).
Probabil ca mitchell va avea mina libera pina la all-star break sa arate ca poate iar in caz ca nu vor mai fi in lupta pentru playoff colangeloe o sa aduca un antrenor nou (italian?) ...

caseta
5th July 2006, 20:03
daca te uiti la bucks jucator cu jucator, si ii compari cu, sa zicem, dallas ....
daca ii scoti pe dirk si pe redd (superstarurile lor) , nu cred ca bucks stau mai rau.
inclusiv pe banca de rezerve au oameni destui si buni.

adevarat ca redd nu e chiar un superstar si NU merita max. daca lebron ia max, daca wade ia max, atunci ... redd NU merita max. merita fo 10 mil/an. iar chandler fo 6-7 nu mai mult.

revenind la comparatia de mai sus .... cred ca bucks au material sa se bata pt finala conferintei, poate cu inca 1 trade pt un defender - reggie evans ar merge ca PF (chiar daca el nu e in stare sa bage mingea in cos, are cine sa inscrie la bucks) .... dar nu au antrenor.

Irimus
5th July 2006, 22:27
caseta...esti glumet...perfect de acord ca phila nu au o echipa grozava dar nici macar nu se vor bate pt. playoff? buna gluma... Detroit a 5-a echipa din est?nu prea cred...

caseta
6th July 2006, 01:29
am luat in considerare phila dupa trade-ul lui iverson. insa chiar si cu iverson, nici macar pe 9 nu vor fi. iverson si webber sunt mai batrini cu 1 an, iar GM-ul lor e din pacate la fel de prost.

apropo de detroit .... anul trecut am zis inainte de sezon ca ma astept sa aiba o cadere sub saunders. adevarat ... s-a intimplat mult mai tirziu decit credeam. dar s-a intimplat. cavs si apoi miami le-au expus slabiciunile. i-au disecat. daca cleveland aveau 2 oameni care sa inscrie cind lebron era triplat, detroit nu prindeau nici finala conferintei. iar la anul vor iesi din prima runda. de altfel asta e specialitatea lui saunders. :evil:

Adrian
6th July 2006, 04:14
In sfarsit Chandler pentru pj brown si JR Smith este "semi" oficial (pe 12 pot semna). E o mutare excelenta pentru Bulls...au acum talent cu carul...de fapt asa de mult, incat cred ca vor mai face cateva mutari...adica sa mai condenseze valorile (sa-l ia pe Wilcox , de exemplu).
Zice Paxton ar fi vrut ca tradeul asta sa se fi incheiat mai devreme, dar de cate ori il suna, cand ridica Chandler receptorul ii cadea pe jos :)))))))))))))))

BAK
6th July 2006, 04:52
ce ziceti de mutarea lui wallace( nu cel de pe forum...) la chicago....... pe 5 ani /60 mil.......mai bine il lua cuban la noi.... oricum...sper sa putem aduce si noi un pivot de valoare....

caseta
6th July 2006, 12:17
lebron inca nu a confirmat ca va semna extensia contractului cu cleveland,
in timp ce wade si melo deja au confirmat - prin agentii lor.
adrian - si mie imi pare rau ca wade nu va ajunge la bulls - desi peste 2 ani poate sa ceara un trade daca heat incep si o iau in directia gresita.
insa .... maybe there is still hope for the bulls to land a superstar

ma gindesc ca mutarile lui bulls au realizat simultan mai multe chestii. cum ziceam mai sus, in principal au fost intarirea lui bulls si slabirea celei mai periculoase contra-candidate din divizia lor.

insa au mai reusit o treaba. acum o gramada de jucatori care isi doresc sa cistige (a se citi kg si lebron in special) au in mod sigur un ochi indreptat spre chicago. kg a jucat in liceu acolo, asa ca ar avea un motiv in plus sa ceara un trade, mai ales acum, cind echipa e clar pregatita sa faca urmatorul pas si sa devina o candidata la titlu.
lebron a crescut din cite stiu idolatrizindu-l pe jordan. asa ca sunt convins ca nu ar avea nimic impotriva sa joace pt bulls. ba chiar din contra. tinind cont ca timp de 2 ani a ratat playoff-ul din cauza ca avea o echipa slaba, in mod sigur apreciaza eforturile lui chicago si dorinta lor EVIDENTA de a construi o campioana.
bani are deja gramada din contractele de publicitate. de altfel, contractul lui cu nike semnat inainte de a juca macar 1 meci in nba e mai mare decit contractul maxim pe care l-ar putea semna acum. asa ca dpdv financiar e asigurat. sigur, ar putea sa fie in foame de bani ca un anume latrell, dar ... lebron pare mai cu capul pe umeri ....
asa ca, spre deosebire de wade si melo, la el argumentele de ordin financiar nu sunt atit de importante. cu atit mai mult cu cit contractele lui de publicitate ar plati mai mult daca s-ar muta intr-o big market (NY, LA, Chicago).

deci nu cred ca ar fi exclus ca, vazind mutarile lui chicago, sa il bata gindul sa astepte sa devina free agent si dupa aceea sa semneze cu bulls. sau, ca restricted FA, sa forteze un sign&trade. bulls tocmai l-au angajat pe jim paxon, fratele lui john, fost gm la cavs, cel care l-a draftat pe lebron. sunt curios care e/a fost relatia dintre jim paxon si lebron .... ar putea fi "a sign of things to come"

bulls, acum ca au scapat de contractul lui chandler, sunt intr-o situatie similara dpdv al salariilor cu cea dinaintea aducerii lui big ben. big ben are aprox 15mil/an, chandler avea 10, iar in schimbul lui au primit 2 contracte, dintre care cel al lui brown de ~8mil expira anul viitor.

asta inseamna ca vara viitoare vor avea doar 7 mil in plus la payroll din cauza contractului lui big ben, comparat cu situatia in care l-ar fi pastrat pe chandler. daca contractul lui wallace este front loaded, incepind de la 17-18 mil si scazind pe parcursul celor 4 ani, e cu atit mai bine.
cel 7 mil pot fi scazuti renuntind la 2 contracte. de fapt de unul au scapat - Eric Piatkowski care era in ultimul an al unui contract de 9mil/3 ani.
la anul ii expira contractul lui sweetney: ~9mil/4ani si ar mai putea sa il dea cuiva pe othella harrington, care mai are 2 ani dintr-un contract de 10mil/3ani.

asta inseamna ca:
1. bulls vor avea bani sa isi pastreze jucatorii
2. vara viitoare ar putea sa mai aiba ceva cap-space daca am facut eu bine calculele, poate chiar suficient pt a oferi un contract max, sau pt a-l absorbi intr-un sign&trade fara a intra in luxury territory

daca se intimpla ca lebron sa devina disponibil - sanse f mici totusi - ar putea fi luat intr-un sign&trade pt deng si tyrus sau deng si ben gordon (daca el cere transfer la bulls, bulls vor avea pozitia de forta in negocieri, cavs vor trebui sa se multumeasca cu mai putin decit face lebron in realitate)

in plus, bulls ar putea avea inca o piesa importanta pt echipa lor in vara viitoare, cind, cel mai probabil, pick-ul lui knicks va fi in loterie. iar daca isiah va fi un antrenor la fel de bun pe cit de bun GM a fost .... greg oden ar putea ateriza la bulls.

si ma intreb cum ar arata o echipa cu kirk hinrich, ben gordon/duhon, lebron, wallace, oden .... :D :D
stiu ca deocamdata sunt prea multe "if"-uri dar .... a fan can dream, right ?

Tony Valente
6th July 2006, 12:58
Neoficial pana pe 12 iulie, dar confirmat in presa ambelor parti: schimb straight-up Croshere <-> Marquis Daniels. Se pare ca Cro nu avea chiar contractul exorbitant de care se vorbea, dar totusi era si asa overpaid. Hoopshype au modificat contractul lui la 7.3 mil $ pt. sezonul asta.

Pentru Indiana este o noua piesa (dupa cele 2 drafturi) pentru noua fata a echipei, mai atletica si up-tempo. Facem rost si de ceva cap-relief si poate insemna ca Bonzi a refuzat oferta, sau ca Jax e pe picior de plecare. Cu 2 dintre Al Harrington, Mike James si Bonzi devenim iar o echipa de elita. Mike are insa sanse minime de a ajunge la noi.

Pt. Dallas, Cro este un inlocuitor perfect pt Van Horn, mai mereu accidentat si, mult mai important, are un singur an ramas din contract, aspect foarte important in obtinerea unei flexibilitati cat mai mari in urmatoarea vara, care va fi plina de Free Agents de valoare. Totusi Dallas e way over the cap, asa ca nu stiu ce ar mai putea rezolva.

cgrecu
6th July 2006, 19:20
In sfarsit Chandler pentru pj brown si JR Smith este "semi" oficial (pe 12 pot semna). E o mutare excelenta pentru Bulls...au acum talent cu carul...de fapt asa de mult, incat cred ca vor mai face cateva mutari...adica sa mai condenseze valorile (sa-l ia pe Wilcox , de exemplu).
Zice Paxton ar fi vrut ca tradeul asta sa se fi incheiat mai devreme, dar de cate ori il suna, cand ridica Chandler receptorul ii cadea pe jos :)))))))))))))))

e incredibil citzi jucatori buni au chicago bulls acuma, mai mai ca ar putea face 2 echipe de playoffs ... :) Anu asta e sansa lor insa, la anu o sa aiba probleme mari de decizie, pe cine tzin si pe cine dau ... Plus ca la anu wallace o sa fie si mai batrin. Ultima oara cind Chicago au fost buni se bazau pe un superstar, acuma incearca sa faca acelashi lucru cu o echipa de quasi-stars ...

raja_bell
6th July 2006, 22:15
huh, ce bine ca l-am trimis pe brian grant la amatorii de ceai! :D

Adrian
6th July 2006, 23:35
Bai e zona crepusculara ce se intampla aici...Apar 3 pagini dar nu incarca decat 2...

Irimus
6th July 2006, 23:37
mutarea bullsilor mi se pare exceptionala...in momentul de fata fie si doar PJ ar fii fost mai folositor decat chandler...dar l-au mai primit si pe JR pt. banca...

caseta
7th July 2006, 01:06
Pentru Indiana este o noua piesa (dupa cele 2 drafturi) pentru noua fata a echipei, mai atletica si up-tempo. Facem rost si de ceva cap-relief si poate insemna ca Bonzi a refuzat oferta, sau ca Jax e pe picior de plecare. Cu 2 dintre Al Harrington, Mike James si Bonzi devenim iar o echipa de elita. Mike are insa sanse minime de a ajunge la noi.

nu stiu daca ar fi bine sa ii ia indiana pe vreunul dintre astia cu exceptia lui harrington.
james si bonzi au jucat bine - coincidenta dreq - fix in an de contract. si sunt amindoi head-cases. daca il adaugi si pe jax ... nu-s destui psihiatri pe lume sa ii fixeze pe astia.

daniels in schimb mi se pare un jucator bun si nu inteleg de ce AJ nu l-a folosit mai mult. o stii el ceva .... dar eu inca cred ca marquis poate face treaba buna.

dar pacers ar face bine, zic eu, sa scape de tinsley si jax. tinsley se pare ca e out-of-favor cu carlisle si e mai mereu accidentat, jax e ... well .... jax. indiana pare ca nu are o identitate ... le lipseste leadership. si se pare ca JO nu e capabil sa ofere mai nimic dp asta dv. le-ar trebui cineva care sa aiba influenta in vestiar. de 2-3 ani de zile o duc numai dintr-un ghinion in altul ... asa ca poate niste schimbari majore ar improspata echipa si ar schimba atmosfera

BAK
7th July 2006, 02:56
what..? croshere pentru Daniels....... asta nu poate fi decat o miscare proasta pentru noi.... croshere ii un jucator terminat pe care il tii pe banca numai ca sa nu ai scaune goale...nici nu se poate compara cu marquis... singura explicatie este ca se doreste scadera payrollului.... dar chiar si asa nu inteleg de ce tocmai el trebuie sacrificat......

Raptor
7th July 2006, 03:09
si ma intreb cum ar arata o echipa cu kirk hinrich, ben gordon/duhon, lebron, wallace, oden .... :D :D


Cum adica Oden? De unde stii ca Greg Oden o sa ajuna la anu' in Chicago? Poate Tyrus Thomas...

Oricum, eu nu vad de ce Chicago ar avea nevoie de un superstar...

BAK
7th July 2006, 03:23
Bai e zona crepusculara ce se intampla aici...Apar 3 pagini dar nu incarca decat 2...

si eu am aceasi problema dar cu mai multe threaduri...... why raptor?

Adrian
7th July 2006, 05:43
Cum adica Oden? De unde stii ca Greg Oden o sa ajuna la anu' in Chicago? Poate Tyrus Thomas...

Pentru ca la anul Chicago poate face schimb de locuri in draft cu New York. Cica asta e una din perlele (multe) ale lui IT, a "uitat" sa scrie "top 3 protected" in tradeul ala...Daca or sa castige loteria (nu e nici un dubiu ca or sa participe, sa vedem cu ce sanse) la anul, cand vine Greg Oden, va fi cea mai mare gafa din istoria NBA...

@ BAK - se lucreaza la forum de cand il hacuira aia zilele trecute...repara la el, naiba stie ce-i fac...
Iar Croshere e un veteran si personal imi place foarte mult. O arata el ca Frankenstein...bine, o vorbi el tot ca Frankenstein....OK, se si misca exact ca Frankenstein...dar tot e un jucator bun. :happy Excelent catch-and-shot player, bun rebounder, procentaj bun de la 3, iar de la libere nu mai vorbesc (al 2-lea in liga parca, dupa Nash). Nu se vaita de minute si cand intra lasa tot pe teren. Si un contract urias care expira la anul....

@ caseta. Indiana incearca sa scape de Tinsley, fii sigur, dar nu-l ia nici dreaq. Are contract mare pe INCA 5 ANI. E drept ca a avut meciuri acum 3 ani cu 23 assists si triple doubles, dar s-a lasat pe tajeala de cum a semnat contractul. Cand ratezi un meci pentru ca ai nasul infundat...e clara treaba.
Iar Jax...e Jax...Astia zic ca cea mai mare greseala pe care o face mgm Pacers e ca au prea mare incredere in jucatori...e o trasatura specifica zonei de fapt, oameni deschisi si sinceri (naivi). Din pacate de multe ori nu merita (vezi Artest) si jucatorii nu apreciaza. Ce cred ca vor face acum este sa ii mai dea inca o sansa lui Jax...care daca nu mai arunca prosteste de la 3 cu om pe el cu 21 secunde ramase din atac...e chiar un jucator bunicel. Nu degeaba are un inel, rolul lui cel mai bun este 6th man, dar la Pacers datorita circumstantelor a trebuit sa fie mai mereu prima optiune in atac.
Ce ma ingrijoreaza pe mine la Pacers este lipsa unui outside shooter. Fara un aruncator de temut de afara apararea adversa collapse in semicerc si e greu sa patrunzi...si m-am saturat de turn-around fade-away J-ul lui O'Neal (de fapt si arma principala a lui Al Harrington, de aia eu unul nu-l vreau inapoi).
Ce mai, Pacers nu stau deloc pe roze si nu prea vad un trade care sa schimbe radical situatia...AI e prea scump, KG daca pleca ar fi plecat la Chicago...Bonzi, Al si Marquis Daniels (care a venit deja) sunt catastrofe de la 3.

De Chicago nu mai zic nimic...trebuie sa suplimenteze astia Metra (RATB-ul din Chicago) cu niste vagoane, ca se umplu rapid...Caseta, nu stiu daca te-ai gandit tu (cu mintea ta, sa zic asa) sau ai citit pe undeva, dar aici presa locala (radio si TV locale) numai de Lebron vorbeste...si acum o saptamana era cel mai putin probabil sa nu semneze extensia. Dar eu zic ca ne descurcam si fara el si fara KG...
O sa inceapa sezonul si la Pacers - Chicago nu o sa stiu cu cine sa tin...deocamdata tot blue&gold simt, dar mai e timp...

Am scris ca apucatul, dar cine stie cand mai apuc...cu forumul asta....

cgrecu
7th July 2006, 07:02
lebron merge sigur la cleveland, probabil ca ii pune putzin pe jar pe cei de la cleveland pentru ca l-au huiduit putzin in citeva meciuri pe la mijlocul sezonului :)

oricum, chicago nu cred sa aiba sanse sa il ia pe lebron (in nici un caz anul asta pentru ca e exclus ca cleveland sa renuntze la el de buna voie, mai ales la o echipa din aceeashi conferintza ... si singurul mod sa il ia ar fi sign and trade ... ). Presupunind prin absurd ca ar ajunge la un acord cu cleveland asta ar presupune ca chicago sa renuntze probabil la 2-3 din jucatorii de baza de anul asta (heinrich, gordon, nocioni si deng) ceea cea ar decima practic echipa + probabil pickul de anul viitor ...
In afara de asta, jumate din chicago sunt jucatori sever subplatitzi pentru ca au explodat practic in ultimii 2 ani, asha ca nu vor mai putea fi tinutzi totzi acolo (nu shtiu cind le expira contractele, dar nu cred sa mai aiba mult ca sunt totzi destul de tineri, maxim 2 ani probabil) ...
Singura sansa ca lebron sa ajunga la chicago ar fi sa accepte un salariu mai mic dar nu cred ca se va intimpla asta pentru ca in principiu agentul jucatorului are tot interesul sa semneze un contract cit mai mare ...

Acuma toata lumea e entuziasmata de chicago si de mutarile lor, dar ramine de vazut si ce efect va avea asupra echipei care a fost foarte unita anul trecut. Uneori e rau sa ai si prea multe staruri (ex. lakers acu vreo 3 ani) ca incep sa se calce pe bataturi, mai ales ca wallace e destul de badboy de felu lui ...

caseta
7th July 2006, 13:52
si eu am aceasi problema dar cu mai multe threaduri...... why raptor?

poate de la cache-ul browserului .... daca folositi mizeria aia de Internet Explorer .... 99.99% asta e cauza.

Tools -> Internet Options -> Settings -> bifati/selectati "Every visit to the page"
la "amount of disk space to use" lasati si voi max 10-20 MB. aia fo 600 pe care probabil ii aveti (ii calculeaza vindozele dupa mintea lui proasta) sunt muuuuuult prea mult
dati un OK si dupa aia click pe "delete files" linga butonul de "settings" pe care ati apasat mai devreme.


==========================================

revenind la basket:
adrian - ce am zis e ce am gindit eu.
inca din primavara m-am tot intrebat ce vor face bulls in offseason.
nu eram de acord sa isi dea juma de echipa pt KG, pt ca KG are deja 11 ani in nba din care in mare parte a fost omul echipa. una era sa dai juma de echipa sa il iei pe kg la 26-27 de ani, alta e la 30 de ani. si daca dadeau prea mult, riscau sa ramina in pozitia in care a fost minnesota atita vreme - kg dar fara oameni in jurul lui.

cind am vazut ca ii dau 15m/an lui ben, nu am fost incintat. ben are probl de atitudine, s-a certat cu mai toti antrenorii, e praf in ofensiva si e in mod CLAR pe panta descendenta - ceea ce, pt un jucator care se bazeaza extrem de mult pe calitatile fizice, nu e un lucru bun.

insa exista citeva chestii care contracareaza partile nasoale ale contractului lui ben (am mai zis asta prin niste posturi):
- e doar pe 4 ani
- au scapat de chandler care avea si el un salariu enorm

dar chiar si asa, ma gindesc ca pax, care pina acum a dat dovada de rabdare si nu si-a asumat riscuri, si-a asumat un risc maricel cu ben. asa ca .... ma intreb de ce ar fi facut asta .... in mod sigur in felul asta trimite un mesaj catre jucatorii care vor sa cistige. a pus practic un mare banner pe cer: BULLS VOR FACE CEEA CE E NECESAR PT A CISTIGA. VREM SA CONSTRUIM O NOUA DINASTIE IN CHICAGO.

ori ... genul asta de mesaj ar trebui sa sune extrem de dulce in urechile unora precum kg sau lebron. lebron are banii, si oricum am inteles ca nike ii dubleaza contractul daca ajunge in NY/LA/chicago. so ..... nu banii sunt problema lui. chiar daca accepta mid-level cu bulls, el cistiga mai mult decit daca semneaza pe max cu cleveland. ironic, nu !??!?!

in caz ca kg, asa devotat cum e el, isi da in final seama ca mchale e un cretin si retard care ar fi cel mai prost GM daca nu ar exista isiah si cere trade - ce poate mchale sa faca ?
daca bulls ii ofera deng + tyrus (evident + ceva sa se potriveasca salariile, desi bulls mai au ceva cap si pot accepta mai mult decit trimit) ar trebui sa fie multumit. bulls ar negocia de pe o pozitie de forta. remember toronto ? cind au trebuit sa il dea pe carter pe nimic ????
nu ca kg ar avea atitudinea de kkt a lui carter. dar daca cere clar si raspicat trade la bulls, mchale va trebui sa se multumeasca cu ce primeste. kg le-a oferit lui woves o decada intreaga. a carat o saracie de echipa in spate atita vreme, si in mod sigur merita o soarta mai buna.

daca nu e dat pina in vara viitoare kg va avea optiune. fie ia 22 mil in 2007 si 24 in 2008 si joaca la wolves, fie semneaza, in mod sigur pe mai putin, la alta echipa.
ar fi asa de greu de imaginat ca ar accepta mid-level la o echipa ca bulls ?
inainte sa strige cineva "DAAAAAAAAAAAA", sa isi aduca aminte de:
- gp a acceptat midlevel, desi putea lua aprox 12 mil
- malone a acceptat 1mil, desi ultimul lui salariu fusese de 19 mil, si in mod sigur putea primi de undeva 10-12 mil, daca nu cumva chiar mai mult, pt ca inca era productiv

si daca mchale nu il da pe kg pina in vara, vom vedea cit de mult vrea kg sa cistige, sau daca banii sunt mai importanti.

insa cel mai interesant ar fi daca ar veni lebron la bulls. pt ca, spre deosebire de kg:
1. e mai tinar. adica muuuuuuuuuuult mai tinar.
2. va fi un jucator mai bun decit a fost/este kg - ba cred ca deja e mai bun (parerea mea, evident)
3. sal lui max ar fi sensibil mai mic decit cele 20 de mil pe care le ia acum kg

in momentul in care kg sau lebron ar ateriza la bulls, s-ar mai produce un fenomen de genul "the rich get richer", fenomen de care au beneficiat in special spurs si pistons in ultima vreme.
veteranii care au deja jdemilioane in banca, dar vor un titlu, vor accepta mai putini bani pt a juca in chicago la o echipa cu sanse mari la titlu.
ceea ce nu poate fi decit bine pt bulls. :D

stiu ca astea sunt doar speculatii, ca e foarte posibil ca lebron sa semneze cu cavs si kg sa aleaga banii ... dar .... totusi exista sanse ca bulls sa achizitioneze superstarul care i-ar face cea mai buna echipa din liga. iar daca prin aducerea lui ben wallace paxson ar reusi (indirect) sa aduca acest superstar ..... mutarea ar ramine in istorie ca una de geniu. implicatiile acestei mutari ar putea fi atit de mari incit sa nici nu mai conteze daca in ultimii 2 ani ben e deja pe jumate leguma si abia face 3reb/game.

eu personal sunt tare curios ce se va intimpla. chiar si fara un superstar la bulls ... tot sunt o echipa de temut. si sezonul 2006-07 se anunta foarte frumos. :D :D

cgrecu
7th July 2006, 19:14
pai dupa logica asta ar putea merge lebron la miami, joaca pe midlevel-like si sigur cishtiga campionatu, si-asha e prieten bun cu wade se pare .... :)

una e cind malone sau gp au acceptat salarii mici la virsta senectutzii in sperantza (pentru malone desarta ...) ca vor lua un titlu si alta e sa acceptzi chestia asta cind ai 20 de ani. Ash intzelege pe garnett sa zicem, care s-a saturat de minesotta dupa nspe ani acolo, dar lebron? Ar fi in opinia mea un semn de lasitate sa plece de la cleveland inainte de a incerca macar sa ia un titlu pe barba lui. Daca merge la chicago va fi intr-adevar superstarul echipei, dar daca cishtiga un titlu nu va avea valoarea titlurilor lui jordan ...
Totushi, Cleveland a fost a 4 echipa anul trecut si daca consideram ca detroit scade, sunt sanse mari sa cishtige divizia si poate chiar conferintza.
Chicago a facut mult splash pina acuma, dar una peste alta au doar un nume fatza de anul trecut, pe wallace. Are wallace fortza unui shaquille sa ridice peste noapte o echipa de la locul 7 la locul 1-2 in conferintza?
Daca lebron ramine la cavaliers, cu larry hughes disponibil tot anul eu zic ca vor avea sansa lor - evident, daca ar pleca la chicago (sau miami, phoenix, dallas, san antonio ) lebron ar avea un titlu aproape asigurat, dar oare merita? Ca sa nu mai spunem ca exista riscu ca chicago sa piarda titlul chiar si cu lebron ... catastrofal pentru imaginea sa de nou jordan ...

caseta
7th July 2006, 19:47
pai dupa logica asta ar putea merge lebron la miami, joaca pe midlevel si sigur cishtiga campionatu, si-asha e prieten bun cu wade se pare .... :)

:headbang:
vezi ca iar nu citesti cu atentie si vorbesti ca sa te afli in treaba ??!?
daca merge la chicago (sau ajunge in LA sau NY) se pare ca valoarea contractului cu nike se va dubla. adica ar lua 100 de mil in plus. adica mai mult decit valoarea contractului max pe care i-l poate oferi cleveland cf regulilor ligii. deci daca merge la bulls pe ML, ia oricum mai multi bani decit daca sta la cavs pe max.


Daca merge la chicago va fi intr-adevar superstarul echipei, dar daca cishtiga un titlu nu va avea valoarea titlurilor lui jordan ...

crezi ca trofeul lui va fi de cupru si se va cocli ? jordan i-a avut pe pippen (care, am impresia, este under-rated de multi - multa lume nu isi da seama cit de bun a fost pippen - a fost ales in primii 50 de jucatori din toate timpurile, asta ar trebui sa dea ceva de gindit) si pe grant, respectiv rodman. nici jordan, cit era el de bun, nu a cistigat singur.


Totushi, Cleveland a fost a 4 echipa anul trecut
a 3-a. a fost pe 4 in playoff din cauza ca primele 3 locuri sunt ocupate de capii de div. dar ca W/L a fost a 3-a.


Chicago a facut mult splash pina acuma, dar una peste alta au doar un nume fatza de anul trecut, pe wallace
big ben wallace
pj brown
jr smith

sunt 3 nume. ;)
si se pare ca pax is not done wheeling and dealing


Are wallace fortza unui shaquille sa ridice peste noapte o echipa de la locul 7 la locul 1-2 in conferintza?
:happy :happy
pujtiule, ejti tare. cind (in memoria recenta) a ridicat shaq o echipa de locul 7 pe locul 1 ?!???!?!
thekobe, so pe el.
inainte sa vina shaq, heat intrasera in playoff pe locul 4 si au pus probleme serioase indianei, pierzind in runda 2 in 6 meciuri. si asta cu wade fiind rookie, pina sa joace cum o face acum. io zic ca chiar fara shaq, daca raminea echipa aia la heat, tot luau titlul anul asta. echipa se suda in 2-3 ani de joc impreuna, mai facea riley 2-3 trade-uri ....

cit despre garnett vom vedea vara viitoare cit de mult vrea sa cistige. are player option pt contract, care il va plati in 07-08 22 mil si in 08-09 24 de mil. daca vrea sa cistige va opt-out. daca nu opt-out, e un greedy mo-fo. si de atunci sa nici nu mai aud despre cit de mult isi doreste sa cisige un titlu.
si celor care vor sari cu argumentul "va ramine ca e loial" le zic STFU. daca vrea sa cistige, sa opt-out si sa resemneze pe mai putini bani, oferindu-le flexibilitate financiara lui wolves - a facut deja sute de milioane, nu e ca si cum nu i-ar ajunge banii de o cola si de rata la logan.

daca isi doreste un titlu, sa opt-out si fie ramine la wolves pe mai putini bani (unde, insa, cu mchale ca GM .... slabe sanse sa ia ceva - cel mult o ia in mina :evil: ) fie semneaza pe mai putin (poate midlevel) cu alta echipa.

cgrecu
8th July 2006, 05:02
dupa ce criteriu se decide cine devine restricted free agent? Si heinrich si lebron sunt lottery picks din acelashi draft, de ce heinrich nu apare pe lista de restricted free agents? Presupun ca exista destul interes in el, cel putzin toronto ar fi dat sigur 10 milioane decit sa il sacrifice pe villanueva ...

Adrian
8th July 2006, 21:05
Eu nu ma entuziasmez asa tare de KG sau Lebron. Sunt probabil sanse sub 10% sa vina vreunul dintre ei. Si nu cred ca ar accepta nimeni o reducere de salariu asa de mare. Payton si malone sunt exceptii, au semnat contracte scurte si la sfarsit de cariera, cand sincer nici nu meritau mai mult. Asta cu "are destui bani, vrea glorie" nu prea tine...niciodata nimeni nu are destui bani, asta e clara...cum ii auzeam pe unul din Detroit, ca de ce Ben a plecat doar pentru 10 milioane in plus? pai el (nu Ben, ci ala care zice) si-ar fi vandut-o si pe ma-sa pentru doar un milion de dolari!
Lebron e un zeu in Cleveland...o legenda inca din liceu; dar nu e exclus sa plece si el cum a plecat si Shaq de la Orlando acum 10 ani. Mai ales ca Cleveland nu au miscat nimic pe piata anul asta, iar seria buna din meciul cu Detroit s-a dovedit a fi nu datorita lui Lebron, cat prabusirii lui Detroit. Asa ca anul asta nu-i vad pe Cleveland mai sus decat anul trecut.

Danila
9th July 2006, 13:48
lebron a semnat cu cleveland, 80 de bulioane pe 5 ani

Irimus
9th July 2006, 15:07
"the Lakers should consider Iverson.":o: :o: :o: :o: :o:

Adrian
9th July 2006, 17:06
Teoretic nu s-a semnat nimic pana pe 12 iulie, dar intr-adevar, jocurile sunt facute.
Iverson la Lakers? !! S-a schimbat regulamentul si se joaca cu doua mingi de baschet? Ca altfel nu vad cum....
Altfel, saptamana trecuta Paxton a refuzat Pietrus si Murphy for Tyson Chandler. Asta arata gandire pe terment lung, pachetul e infinit mai bun decat ce a luat el, dar contractele sunt mult mai lungi.

Kobe24
9th July 2006, 18:52
da...pare de neconceput..
totusi:

Kobe just said it on Comcast SportsNet in Philadelphia. he's in town for a basketball clinic and they asked him on camera about the AI trade situation.

from memory...

"Id love to have AI on the Lakers. I want him. Everyone says there wouldnt be enough basketballs between us but i dont believe that. It would be terrific."



kobe a castigat 3 titluri cu un shaq in varfu carierei....
in 99-00 shaq avea vreo 21 de aruncari si 10.5 libere...

in privinta aruncarilor atat kobe si iverson cred ca se vor intelege.
anul asta kobe a demonstrat ca poate sa joace si fara sa tina mingea prea mult.

plus ca e phil pe banca....

caseta
9th July 2006, 19:30
dupa ce criteriu se decide cine devine restricted free agent? Si heinrich si lebron sunt lottery picks din acelashi draft, de ce heinrich nu apare pe lista de restricted free agents? Presupun ca exista destul interes in el, cel putzin toronto ar fi dat sigur 10 milioane decit sa il sacrifice pe villanueva ...

dude, ai net, cauta si citeste.
lebron nu e restricted acum. ar deveni la anu. hinrich va fi la anu, dar cel mai probabil pe parcursul verii pax si agentul lui hinrich vor ajunge la o intelegere. din cite stiu, extensiile se pot semna pina la 1 oct.
pax in mod sigur nu vrea sa ii dea max lui hinrich - si nu cred ca e cazu. singurii care au confirmat extensii au fost aia la care era automat sa fie max.
darko poate primi si el extensie, la fel ca toti din prima runda a draftului din 2003. da fac pariu ca nu e max :P

anu viitor cine nu a primit extensie, devine restricted. echipa lui poate sa "match" orice offer sheet, asa ca ... asta poate fi o cale de a stabili valoarea pe piata a jucatorului, astfel incit echipa sa nu plateasca in plus. merge pt role-players. starurile e bine sa le pastrezi, ca oricum le oferi max, asa ca de ce sa nu le oferi extensia cind ai exclusivitate ... pt ca acum numai echipele lor puteau negocia cu bron/wade/melo/bosh/hinrich etc ....

Muad Dib
9th July 2006, 19:31
ar fi ceva dc AI ar veni la lakers...insa nu cred ca se va concretiza pt ca lakers are o nevoie mai mare d un F/C decat d un guard..smush si-a facut treaba anu trecut

Kobe24
9th July 2006, 20:16
aici..ai dat cu bata in balta;)

lakers si-au cam acoperit posturile pe F/C...prind aducerea lui radmanovic.
kwame si lamar..au aratat pe final constanta...
si ca backup...walton si cu mihm..sunt destul de buni.
in schimb pe PG...e destul de nasol....
smush...a mai avut "straluciri"..dar..a fost inconstant pe tot parcursul sezonului...


intre timp il mai semneaza..pe shammond williams....:ciocan:
dar...care este nimeni altul decat varul lui KG.
il mai au si pe evans care este unul din cei mai buni prieteni...ai lui kG.
dar astea sunt simple coincidente;)

Muad Dib
9th July 2006, 20:50
aici..ai dat cu bata in balta;)

dap asa e..ai dreptate...m-am grabit sa sar la concluzie rpde :ciocan: ...:rolleyes: oricum ar fi interesant sa vad cum vor coopera kobe cu iverson

cgrecu
9th July 2006, 22:05
dude, ai net, cauta si citeste.
lebron nu e restricted acum. ar deveni la anu. hinrich va fi la anu, dar cel mai probabil pe parcursul verii pax si agentul lui hinrich vor ajunge la o intelegere. din cite stiu, extensiile se pot semna pina la 1 oct.
pax in mod sigur nu vrea sa ii dea max lui hinrich - si nu cred ca e cazu. singurii care au confirmat extensii au fost aia la care era automat sa fie max.
darko poate primi si el extensie, la fel ca toti din prima runda a draftului din 2003. da fac pariu ca nu e max :P

anu viitor cine nu a primit extensie, devine restricted. echipa lui poate sa "match" orice offer sheet, asa ca ... asta poate fi o cale de a stabili valoarea pe piata a jucatorului, astfel incit echipa sa nu plateasca in plus. merge pt role-players. starurile e bine sa le pastrezi, ca oricum le oferi max, asa ca de ce sa nu le oferi extensia cind ai exclusivitate ... pt ca acum numai echipele lor puteau negocia cu bron/wade/melo/bosh/hinrich etc ....

dude ... de-aia intru pe forumuri de baschet, sa nu pierd ore cautind fiecare informatzie ... eu eram sub impresia ca anu asta sunt restricted cei din draftul 2003, ca au contract pe 3 ani(max) dupa care devind restricted, iar in anul 4 devin free agents ... In sfirshit, mersi de informatzie, sper ca nu te-am ofensat prea mult cu "neshtiintza" mea ... :)

Cit despre heinrich, probabil ca nu e de max dar in mod sigur multe echipe ar fi interesate de el shi ar fi o idee foarte buna pentru el sa ashtepte sa devina restricted pentru ca daca va fi un bidding war la anu va obtzine mai mult decit ar primi anu asta ca extensie ... Daca anu asta cap spaceul o sa fie pe la 50 milioane cum am citit ca ar fi projected atunci si cu 10 milioane ar fi foarte aproape de max ...

cgrecu
9th July 2006, 22:08
[QUOTE=Mertin;711575]aici..ai dat cu bata in balta;)

lakers si-au cam acoperit posturile pe F/C...prind aducerea lui radmanovic.
kwame si lamar..au aratat pe final constanta...
si ca backup...walton si cu mihm..sunt destul de buni.
in schimb pe PG...e destul de nasol....
smush...a mai avut "straluciri"..dar..a fost inconstant pe tot parcursul sezonului...
[QUOTE]
ca fan lakers nu m-ash bucura prea tare daca iverson ar veni la lakers ... si el si kobe sunt jucatori care au o reputatzie de "me first", ar fi probabil mai rau decit acu 2 ani cind era shaq acolo ...

Kobe24
10th July 2006, 00:01
uita-te mai sus....la declaratia lui kobe;)

caseta
10th July 2006, 11:22
@cgrecu - din cite stiu, la anu o sa fie o circa de FA de valoare. tocmai de aia, nu cred ca se vor obtine contracte f mari ... posibil ca 1 sau 2 sa scoata mai mult. dar depinde f mult de draft, de nevoile echipelor, de trades etc ....

ben nu cred ca ar fi primit contractul asta la anu, cind am inteles ca vor fi destui C/PF de valoare in draft, asta pe linga FA buni. teams overbid pt agentii de top. restul ... se multumesc cu ce apuca.

contractele depind de multi factori - nr de echipe cu capspace, nr de FA, nr de FA pe aceeasi pozitie ... de multe ori jucatorii prefera siguranta unei extensii decit sa astepte 1 an si sa riste o accidentare. mai ales ca exemplele recente de jucatori care au refuzat extensii ii includ pe d'alde radmanovic care a refuzat 42mil/6 ani si acum a tre sa accepte 31/5 ca mai mult nu dadea nimeni ....

@mertin - o sa incerc sa iti explic, chiar daca stiu ca in materie de kobe/lakers ejti imun la argumente logice: kobe poa' sa zica orice acum. insa pe teren .... se schimba lucrurile. vezi cum a fost cu webber cind a ajuns la phila. incintat sa joace cu AI. dupa ceva vreme .... i-a mai trecut din incintare cind s-a plictisit sa il vada pe AI cum ia pe cont propriu 80% din actiuni ....

Adrian
10th July 2006, 19:28
Multi zic ca draftul de anu viitor o sa fie cel mai tare din ultimii multi ani, incluzand 2003. Intr-adevar cei mai tari sunt C/PF si nu sunt numai Oden si Noah, ci si Kevin Durant, Spencer Hawes si multi altii.
Oden o sa aiba un impact foarte mare...comparabil cu Shaq si Lebron...desi de Shaq am auzit ca in liceu avea o medie de 30 puncte, 20 rebounds si 10 blocuri pe meci...Oden e mai modest si s-a si lovit la mana si o sa rateze cam un sfert din sezon.
Cat despre Kobe...eu cred ca in seria cu Suns daca ar fi continuat sa joace in acelasi stil si in ultimul meci (egoist adica :) ) Lakers ar fi batut. Dar s-a apucat sa faca pe altruistul cum numai el stei, exact ca atunci cand s-a oprit la 70 si ceva de puncte si n-a mai vrut sa mai intre... Cert e ca incearca din rasputeri sa schimbe imaginea de jucator egoist, dar deocamdata nu reuseste sa arate decat ca daca nu joaca el nu are cine in jurul lui. Dar Iverson si Kobe in aceeasi echipa...chiar nu-i vad.

Kobe24
10th July 2006, 19:35
@mertin - o sa incerc sa iti explic, chiar daca stiu ca in materie de kobe/lakers ejti imun la argumente logice: kobe poa' sa zica orice acum. insa pe teren .... se schimba lucrurile. vezi cum a fost cu webber cind a ajuns la phila. incintat sa joace cu AI. dupa ceva vreme .... i-a mai trecut din incintare cind s-a plictisit sa il vada pe AI cum ia pe cont propriu 80% din actiuni ....


adica tu zici ca iverson e principala problema??

diferenta ar fi ca acolo nu era phil antrenor

acum nu stiu....

Adrian
10th July 2006, 20:34
NU stiu daca stiati, dar puteti urmari meciuri din summer league online aici:
http://www.nba.com/magic/news/06summerleague.html
Orele sunt rezonabile pentru Romania, iar azi joaca Chicago - Pacers (printre altii)

thekobe
10th July 2006, 22:06
Cert e ca incearca din rasputeri sa schimbe imaginea de jucator egoist
exact la asta se gandeste in fiecare seara inainte sa se culce

ps mersi pt link
ps2 se pare ca am picat la fix
ps3 cam gol pe acolo

caseta
10th July 2006, 23:29
sunt inchise publicului ;)
mi-a luat o vreme, da am identificat echipele. noroc cu Schenscher de la bulls. e singuru cu numaru 45 de la toate echipele si mai e si inalt si roscovan. da pina nu m-am uitat pe rostere sa ma asigur ...
bine, dupa aia l-am vazut pe teren pe harrison de la indiana .... l-am recunoscut dupa mers. da tinind cont ca nu le vezi fetele ... daca nu il recunosti pe unu ...
acum sper sa il vad si eu un pic pe tyrus .... nu stiu daca a jucat mai devreme, ca nu am vazut meciu de la inceput ....

vad ca pe teren sunt si james white, si harrison ... parca l-am vazut si pe granger mai devreme ...

Irimus
10th July 2006, 23:47
deci...iverson+kobe nu e acelasi lucru cu marbury+francis...nici pe departe..de inteles s-ar intelege, iverson jucand probabil pg dar tot nu cred ca ar putea castiga un titlu pt ca aducerea lui iverson ar insemna ca lakers il pierd clar pe odom +inca 1 jucator +un pick sau 2...asa cred eu

Muad Dib
12th July 2006, 00:01
se pare ca m james se duce la mavs..asa ca once again hou ramane cu buza umflata...:rolleyes:

thekobe
12th July 2006, 00:29
sau nu

NBA front-office sources told ESPN.com that James on Tuesday agreed to sign a four-year contract with the Wolves worth an estimated $25 million.

James also confirmed the agreement to radio station ESPN790 in Houston on Tuesday.

Adrian
12th July 2006, 03:19
De maine pot sa semneze ,dar nu cred sa apara schimbari fata de verbal agreements.
Surprinzator, Lebron va semna pe 4 ani doar ,cu clauza de renegociere peste 2 ani. Fata de Melo si Wade, care vor semna neconditionat pe 5 ani, e o diferenta foarte mare! Este un semnal foarte clar ca daca in 2 ani nu ii fac echipa o taie in alta parte...si nu il condamn, decat sa ajunga KG2...
Meciurile de la Orlando (summer league) sunt comentate acuma, deci sunt mult mai usor de urmarit.
Semnele de intrebare au ramas Bonzai si Al Harrington. Daca Warriors insista la Harrington, Pacers risca cu Bonzi. Sunt indecis...multi zic ca a fost an de contract si de aia a jucat asa bine...pe de alta parte e foarte bun prieten cu JO, deci ajuta chemistry in vestiar si poate pune si osul, daca il roaga prietenul lui....

thekobe
12th July 2006, 12:00
Dwyane Wade could be following LeBron James' lead.

Wade, who reportedly agreed to a five-year, $80 million max extension with the Miami Heat last week, is instead expected to sign a three-year deal with a player option for a fourth season, ESPN The Magazine's Ric Bucher reported Tuesday.

Earlier this week, sources told ESPN's Stephen A. Smith that James had agreed to a three-year extension worth approximately $60 million, with a player option for a fourth season (rather than what was reported earlier as James being able to opt out of a four-year deal).

On Monday, ESPN.com's Marc Stein reported that Carmelo Anthony was also considering signing a contract extension with the Denver Nuggets similar to the deal James intends to sign with Cleveland.

caseta
12th July 2006, 12:05
LAS VEGAS -- Carmelo Anthony will apparently consider signing a contract extension with the Denver Nuggets similar to the deal LeBron James intends to sign with Cleveland.

Anthony was weighing various contract lengths Monday night, according to sources close to the forward, sparked in part by Sunday's ESPN report that James plans to sign a three-year deal with the Cavaliers with a player option for a fourth season. James reportedly prefers the shorter contract to the maximum five-year extension worth an estimated $80 million.


LOCHBUIE, Colo. -- Police found marijuana in Carmelo Anthony's car during a traffic stop, but the Denver Nuggets star wasn't in the vehicle at the time, officers said Tuesday.

Anthony and team officials refused to comment.

Police said Tyler Brandon Smith, who identified himself as Anthony's friend and roommate, was pulled over late Sunday in this small town 20 miles northeast of Denver and cited for marijuana possession and three traffic infractions.

so .... poate ca e mai bine si pt nuggets daca melo semneaza doar pe 4 ani. daca iarasi incepe cu scandaluri, cu "earba" si cu alte prostii si ii scade nivelul de joc .... nu o sa fie prea bucurosi ca au dat max pentru un under-achiever

cit despre pacers .... they'll probably be the new jailblazers. jax si bonzi ... aproape la fel de exploziva combinatie ca bonzi si rasheed. :happy


*** edit ***

acum vad ce a postat thekobe - pina la urma media a avut dreptate. lebron chiar schimba liga. nu numai in ceea ce priveste jocul (deja a stabilit nu stiu cite recorduri de genul "cel mai tinar ....") dar si off the court. chiar ca e un shrewd businessman - ceea ce arata ca nu are numai talent, ci si creier. chiar daca nu a fost ideea lui, a avut oricum suficient creier pt a il asculta pe ala care a venit cu ideea.

Muad Dib
12th July 2006, 22:26
Doamne...stau shi ma gandesc oare ce e in capu alora d la hou cand il dau p swift+gay(care la 19 ani are un viitor f bun in fata) pt battier...care mare smekerie anu trecut nu a facut..totusi cine stie...o fi ceva in capu lor:rolleyes:

cgrecu
12th July 2006, 22:34
@mertin[/B] - o sa incerc sa iti explic, chiar daca stiu ca in materie de kobe/lakers ejti imun la argumente logice: kobe poa' sa zica orice acum. insa pe teren .... se schimba lucrurile. vezi cum a fost cu webber cind a ajuns la phila. incintat sa joace cu AI. dupa ceva vreme .... i-a mai trecut din incintare cind s-a plictisit sa il vada pe AI cum ia pe cont propriu 80% din actiuni ....

la fel cum totzi jucatorii zic ca "it's not about money" si dupa aia merg la echipa care le da mai mult, uneori pentru diferentze minore .... :)

cgrecu
12th July 2006, 22:37
Doamne...stau shi ma gandesc oare ce e in capu alora d la hou cand il dau p swift+gay(care la 19 ani are un viitor f bun in fata) pt battier...care mare smekerie anu trecut nu a facut..totusi cine stie...o fi ceva in capu lor:rolleyes:

realitatea e ca in nba majoritatea managerilor nu se gindesc la long term pentru ca jobul lor depinde de rezultatele de moment ... ce folos pentru gm-ul de la houston ca peste 4 ani gay o sa fie un supestar daca el ishi va pierde jobul la anu daca iar nu ajung in playoffs ... :)

Florian GG
13th July 2006, 11:36
realitatea e ca in nba majoritatea managerilor nu se gindesc la long term pentru ca jobul lor depinde de rezultatele de moment ... ce folos pentru gm-ul de la houston ca peste 4 ani gay o sa fie un supestar daca el ishi va pierde jobul la anu daca iar nu ajung in playoffs ... :)

Mda inevitabilul s-a intamplat. Eu tot incerc sa gasesc argumente logice pentru un astfel de trade dar degeaba. Si mie mi se pare o mutare f proasta pt Houston. I mean il dau pe Stro a strong inside presence si un mare potential comparat cu Pippen si il ia pe Shane un F care nu a aratat absolut nimic in cei 5 ani petrecuti in NBA. WTF?:mda: :headbang: Ok il dadeai doar pe Gay pt Battier da' nu si pe Stro that's embarrasing. Cateodata ma gandesc ce o fi in capul GM-urilor din NBA :rosu:

caseta
13th July 2006, 11:58
swift a fost un experiment esuat. se asteptau sa fie un PF atletic, bun la reb, care sa complementeze jocul lui yao. insa swift si-a pierdut locul de titular in fata lui ... juwan howard, care are doar fo 158 de ani :P

practic rockets prin trade-ul asta recunosc ca au facut o greseala.

cit despre "un mare potential comparat cu Pippen" ..... :happy :happy

are 27 de ani (aproape). daca si acum e "un potential" .... inseamna ca o sa fie din ala care s-a nascut talent si moare speranta. iar anu trecut a avut 4.4 reb si 0.76 blk la 6-9 !???!! nocioni a avut 6.1 reb si are doar 6-7 si asta in conditiile in care bulls erau undersized cam la fiecare pozitie. iar comparatia dintre cei 2 e buna, pt ca la virsta exista doar 9 zile diferenta intre ei.

swift .491 FG% 8.9 ppg 4.4 reb 0.4 ast 0.58 stl 0.76 blk 1.38 TO
noce .560 FG% 13.0 ppg 6.1 reb 1.4 ast 0.49 stl 0.63 blk 1.46 TO

let's face it. ori e praf ca jucator si nu va fi niciodata mai mult decit a 3-a sau a 4-a rezerva de pe banca, ori jvg nu stie sa il foloseasca eficient, si cum jvg se pare ca mai ramine o vreme la rockets, atunci era inutil sa il tina pe swift.

thekobe
13th July 2006, 12:02
ala cu potentialul mare comparat cu pippen era gay

Florian GG
13th July 2006, 12:29
ala cu potentialul mare comparat cu pippen era gay

Loool daaa credeam ca e evident. WTF :o: .

Cat despre Swift ok am inteles ideea. Insa Shane nu cred c-o sa aduca mare plus pt Rockets. Cu siguranta c-a fost luat pt defence. Ceea ce mi se pare incredibil este faptul ca HOU a dat 2 juc pt Battier cand putea sa dea doar unul singur dupa parerea mea

caseta
13th July 2006, 12:55
indiferent de mutarea pe care au facut-o acum, io tot zic ca cea mai buna mutare pt houston ar fi sa il dea afara pe jvg.
in plus, sincer, nu cred ca yao si mcgrady se potrivesc asa de bine. yao merge in half court offense, inconjurat de spot-up shooters si 1 slasher - un om care sa "cut hard to the basket" atunci cind yao e dublat.

tmac nu mai patrunde mult ca sa isi protejeze spatele si nici nu e grozav dpdv defensiv (departe de cum era acum citiva ani cind se misca bine in defense), nici spot-up shooter nu prea e asa bun .... cred ca el ar merge muuuult mai bine intr-un sistem run&gun

insa jvg e adeptul unui sistem defensiv, cam cum erau knicks si heat acum fo 7-8 ani. din cite am vazut si citit il trimite mereu pe yao sa faca switch la pick & roll (asa s-a ajuns si la faza aia de pe youtube.com cind ii face marbury parca un cross over de il pune in cur), ceea ce nu prea e normal ... un C de 7-5 tre sa stea sub panou. yao nu are mobilitatea unui negru atletic de 6'11-7'1 .....

thekobe
13th July 2006, 12:57
apropo de cand vb wade la persoana a 3a

"We tried to figure out what would be best for the Wade family, the Wade name and actually for the Miami Heat also," Wade said.

caseta
13th July 2006, 17:50
i guess ca se refera la el si nevasta-sa ...
sau poate el si agentul lui ... sau poate el si agentul lui si nevasta-sa ... :P

si nu mai lua de wade ca il superi pe caseta. si nu o sa iti placa atunci cind e caseta suparat. :D :D :D

toata lumea semneaza pe 3 ani ... toti aia care pot lua max ...
wade, lebron, bosh ...
fucking lebron ... i-a facut la buzunare pe owneri. :D
cred ca stern isi roade cravata de nervi ... s-a chinuit 1 an intreg sa ii convinga pe jucatori sa scada durata max a contractelor si nu a reusit, si vine acum lebron si schimba totu intr-o saptamina :) :D :P

oricum ... asta e un lucru bun pt noi ....
inseamna ca in anii astia 3 wade, lebron si bosh nu o sa frece duda bazindu-se pe faptul ca oricum au contracte lungi (bine, nici nu ma asteptam ... dar daca prinde "moda" asta cu contracte scurte ... am putea avea mai mult efort depus de jucatori an de an) ;)

Adrian
13th July 2006, 20:01
@caseta:
Lucrurile sunt mult mai complicate...uite aici explicat destul de bine:

When Chris Bosh signs his contract extension with the Raptors any day now, it won't be for the maximum value allowed under NBA salary cap rules, but it will set him up for even greater riches a few years from now.
Joining Cleveland's LeBron James and Miami's Dwyane Wade, Bosh is going to take a contract guaranteed for three years with his option for a fourth, allowing him to maximize his earnings in the next deal he signs.
Entering the fourth and final year of his rookie scale contract next season, after which the extension kicks in, Bosh would have seven years of experience when the first three years of his new deal expire.
That would allow him to be paid a maximum of 30 per cent of a team's total salary cap in that season, instead of the 25 per cent that can be paid to players with six or fewer seasons of experience.
Still, the new deal, which is still be being ironed out and can't yet be made official, will pay him a huge sum. In the three guaranteed years of the contract, he stands to make just over $44 million (all figures U.S.) with the possibility of stretching the value to nearly $65 million if he exercises the fourth-year option.
Bosh had been eligible for a five-year extension that would have earned him slightly more than $80 million.
Ironically, the same agent he employs also works for Miami's Wade, who announced his intention to sign a shorter-term extension yesterday

Te-ai prins?
Plus ca peste exact 3 ani se schimba si CBA-ul, in care se poate schimba procentul ala din salary cap, in asa fel incat sa poata avea salarii si mai mari.
It'a all about money, my dear Watson....

cgrecu
13th July 2006, 20:26
chestia interesanta e ca prin alegerea duratei jucatorii fac un fel de statement: da, eu sunt convins ca peste 4 ani o sa fiu un jucator de 30% din max ... Carmelo in mod evident nu e de aceeashi parere de exemplu. Un alt jucator care face un purcoi de bani cam nemeritat e jermaine o'neal, probabil nici isiah nu i-ar oferi acuma lu o'neal 30% din max ...

ce mi se pare superhaios e ca am citit mai multe articole in ultima saptamina in care se lauda "cit de smecher a fost lebron si cum le-a aratat el la totzi ce bun afacerist este" ... lol, pai lebron nu are decit high school si probabil ca si ala e facut la fara frecventza, probabil nu shtie bine nici sa adune si in mod sigur habar nu are de CBA si cap-space si din astea ... Mi s-a parut amuzant sa se vorbeasca de lebron ca de un mic warren buffet .... :)

cgrecu
13th July 2006, 20:51
@caseta:
Plus ca peste exact 3 ani se schimba si CBA-ul, in care se poate schimba procentul ala din salary cap, in asa fel incat sa poata avea salarii si mai mari.
It'a all about money, my dear Watson....
CBA-ul cred ca se schimba in 2011 si eu am vazut articole contradictorii, unii zic ca jucatorii vor sa semneze inainte de CBA pentru ca CBA-ul nou le va da MAI PUTZINI bani, mai exact procentajul va fi mai mic ... Extensiile se aplica incepind din 2008, deci 3 ani e exact pina in 2011 ... (NBA are si optziunea sa extinda CBA cu un an - dar si jucatorii au aceeashi optziune).
Practic sunt 2 factori aici, unul e CBA-ul si al doilea, mai important, e faptul ca dupa 7 ani (cred) sunt consideratzi un fel de veterani si pot primi 30% din max, acum au maxim 25% ... Evident, nimeni nu shtie unde va fi max peste 3 ani, totul depinde de po****ritatea nba. E pe undeva ironic justice ca po****ritatea probabil va depinde mult chiar de cei 4 jucatori (lebron, wade, bosh si carmelo) asha ca pe undeva si-o vor face cu mina lor ...

caseta
14th July 2006, 03:26
@adrian - stiam cum sta treaba. ce am zis, am zis la mijto.
ei chiar risca ceva renuntind la 20 de mil sigure pt niste bani pe care probabil ii vor putea cistiga pe viitor. in cazul lui lebron insa ... riscul e infim pt ca, asa cum am citit pe undeva pe net, i s-ar oferi max si daca ar juca intr-un picior. :P :D adevarul e ca si intr-un picior ar fi mai bun decit unii dintre cei care au contracte max acum (van horn, jalen rose, kneemart si lista ar putea continua) :D
dar in orice caz, adevarul e ca mai toata lumea are de cistigat. ei ca vor putea lua mai multi bani si ca, in caz ca echipa merge naspa, pot sa forteze un sign&trade (putin probabil sa semneze ca FA cu alta echipa, cind alta echipa le-ar putea oferi max 5 ani si fo 80 de mil, iar echipa lor le-ar putea oferi daca tin bine minte ceva de genu 6 ani si 150 de mil - o diferenta enorma).
noi pt ca in mod sigur ei vor juca la capacitate max pt a fi siguri ca li se vor oferi acele contracte dupa 3 ani si ca GM-ul nu se va culca nici el pe o ureche stiind ca exista totusi riscul sa isi piarda franchise-player-ul (si, probabil, job-ul)

Florian GG
14th July 2006, 15:21
E oficial acum! Big Ben a semnat cu Bulls. Am vazut si conferinta de presa pe nba.com toate bune si frumoase...zambete; vorbe frumoase; Chicago a possible title contender! Insa nu ma hazardez prea tare...astept sezonul viitor sa confirme :rolleyes: :D insa sper ca asa va fi :yeah: ! Plus Euroleague superstar Anthony Parker a semnat un contract cu Toronto. Sunt f curios sa vad cum se va descurca in NBA :rolleyes:

caseta
14th July 2006, 17:15
-Why do you have trouble with the FT ?
-Cause i miss more then I make.
:happy :happy

nici el nu cred ca si-a dat seama ca o sa iasa asa o gluma. cred ca a zis-o pe juma serios.

caseta
14th July 2006, 17:16
apropo .... UNDE SUNT FANII DETROIT ? sunt curios ce parere au ei despre plecarea lui ben ...
:evil:

cgrecu
14th July 2006, 20:54
jucatorii ashtia din europa ce ii tot aduce colangelo, i-a vazut cineva jucind, e ceva de capul lor? De Parker ziceau ca ar fi cel mai bun jucator care nu joaca in NBA si acuma mai vor sa aduca unu, Garbajosa sau asha ceva ...
Toronto a ajuns un fel de selectzionata a Europei cu 2 spanioli (calderon si carbajosa), un italian (bargnani), 3 iugoslavi (nesterovici, roko ukic si si mai unu de-mi scapa numele) ... Toronto si Portland sunt echipele care au schimbat complet echipa, la toronto doar 4 jucatori de anul trecut au mai ramas: bosh, peterson, joey graham si jose calderon ... Sincer eu nu le prea dau multe sanse anu asta la playoffs cu atitzia jucatori noi si din sisteme diferite, dar nu se shtie niciodata ...

caseta
14th July 2006, 23:13
l-am vazut pe garbajosa pe la olimpiada parca. nu mi-a placut. destul de inalt, da nu facea decit sa o arda de la 3p. si a mai si ratat o circa.
fiind din toronto, nu pot sa cred ca nu ai gasit nimic de citit despre bargnani .... chiar refuz sa cred.
parker era cica cel mai bun jucator din europa.

bargnani va avea un rol important. restu sunt de umplutura. si pina cresc in valoare bosh si bargnani raptors isi pot permite citeva experimente. daca mai gasesc 1-2 jucatori decenti (role-players, rezerve) dintre astia adusi .. cu atit mai bine.

putin probabil sa ajunga in playoff. insa ar putea avea un sezon bunicel. iar bosh ... daca mai pune ceva pe el in vara asta, ar putea fi un monstru. deja a avut 22.5 p cu 9.2 reb anul trecut si se presupune ca inca e in perioada in care invata, ca inca nu si-a atins potentialul max.

cit despre nr mare de europeni ... tell me if this rings a bell: rasho, oberto, udrih, parker, ginobili .... ;)
i think you got the point !!
:D

danrogojan
15th July 2006, 00:04
bah asa in treacat. va rog sa nu va luati de cel mai tare dunker din toate timpurile pana in 2000. shawn the reign man kemp.

Raptor
15th July 2006, 00:55
Tare, un om de 140 de kg sa fie cel mai tare dunker. Just kiddin :D

BAK
15th July 2006, 02:51
bah asa in treacat. va rog sa nu va luati de cel mai tare dunker din toate timpurile pana in 2000. shawn the reign man kemp.


chiar, ce s-a intamplat pe atunci cu el...? parca a zis ca a fost rapit de extraterestrii intr-o noapte cand iesea dintr-un local de noapte.....si de atunci nimeni nu a mai auzit de el......

caseta
15th July 2006, 04:52
naaaah
a fost ocupat sa faca copii.
chiar faceau ajtia mijto de el cam prin iunie pe la inceput ca cica nu l-a acceptat nici o echipa, dar o sa se simta mai bine cind o sa primeasca zeci de felicitari de ziua tatalui (e pe 9 iunie). :happy :happy

apropo .. jtiti cum ii cheama pe copiii lui ?
Jamir, Jamar, si Jaman .... cre ca de la atita cocaina si earba, nici nu mai jtie toate literele, asa ca a compus numele din putinele litere pe care si le aducea aminte :evil:

la modul serios - pacat de calitatile lui .... ar fi putut fi un hall-of-famer. a avut talentul si calitatile fizice, dar nu a avut vointa ...

BAK
15th July 2006, 05:33
un fel de mutu al nba-ului:drak: :) ....pacat oricum.......facea echipa buna cu gary payton!

caseta
15th July 2006, 17:22
Here's the Bellagio's line on the '07 NBA championship, as of July 10:

Mavs (4:1), Heat (5:1), Spurs (5:1), Suns (6:1), Pistons (7:1), Cavs (12:1), Bulls (12:1), Nets (15:1), Rockets (20:1), Nuggets (20:1), Clippers (20:1); Kings (25:1), Pacers (25:1), Lakers (25:1), Grizzlies (30:1), Wizards (35:1), 76ers (35:1), Magic (40:1), Bucks (40:1), Celtics (40:1), Jazz (50:1), T'wolves (50:1), Hornets (60:1), Sonics (60:1), Warriors (75:1), Bobcats (75:1), Hawks (100:1), Raptors (150:1), Knicks (150:1), Blazers (300:1).

caseta
15th July 2006, 17:28
Isiah Thomas is having second thoughts on matching the three-year, $7 million offer sheet Jackie Butler received from the Spurs. According to sources, Thomas is surprised that the center, who is entering his second season, managed to secure a contract that dwarfs the $900,000 the Knicks offered him.

normal ca retardu de isiah nu intelege nimic. doar .... el i-a dat lui jerome james 30 de mil pe 5 ani. si acum se mira ca butler, care e de 2 ori mai bun decit jj, primeste un contract de peste 2mil/an ....

cind citesc cite o chestie din asta ma deprim, pt ca imi dau seama ca pe lumea asta orice idiot poate ajunge intr-un post de conducere, unde sa faca totu praf .... :headbang: :headbang: :headbang:

Florian GG
15th July 2006, 17:46
Wow Bulls cotata a 7-a 12:1 interesant iar Miami cotata doar a 2-a dupa ce a castigat sezonul asta titlul.

Intre timp s-a oficializat si trade-ul Ty Chandler pentru PJ Brown si JR Smith. Va fi interesant cum va arata Chicago sezonul urmator:

C - Ben Wallace
PF - PJ Brown (Ty Thomas)
SF - Luol Deng (Nocioni)
SG - Ben Gordon
PG - Kirk Hinrich (care a fost inclus in lotul largit al SUA pt mondiale apropo)

Iverson: "Leaving may be best!" :o: Boston insista pt el dar mai sunt si alte echipe (Atlanta; Denver). Plus Flip Murray a semnat cu Detroit

cgrecu
15th July 2006, 20:28
l-am vazut pe garbajosa pe la olimpiada parca. nu mi-a placut. destul de inalt, da nu facea decit sa o arda de la 3p. si a mai si ratat o circa.
fiind din toronto, nu pot sa cred ca nu ai gasit nimic de citit despre bargnani .... chiar refuz sa cred.
parker era cica cel mai bun jucator din europa.

bargnani va avea un rol important. restu sunt de umplutura. si pina cresc in valoare bosh si bargnani raptors isi pot permite citeva experimente. daca mai gasesc 1-2 jucatori decenti (role-players, rezerve) dintre astia adusi .. cu atit mai bine.

putin probabil sa ajunga in playoff. insa ar putea avea un sezon bunicel. iar bosh ... daca mai pune ceva pe el in vara asta, ar putea fi un monstru. deja a avut 22.5 p cu 9.2 reb anul trecut si se presupune ca inca e in perioada in care invata, ca inca nu si-a atins potentialul max.

cit despre nr mare de europeni ... tell me if this rings a bell: rasho, oberto, udrih, parker, ginobili .... ;)
i think you got the point !!
:D

de citit gaseshti o gramada de bargnani si parker, dar nu e acelashi lucru sa ii vezi jucind ... mai ales ca ashtia de scriu de ei de regula nici ei nu i-au vazut vreodata live... se pare ca bargnani nu va fi starter, o sa fie petersen si parker, ca talent eu zic ca raptors sunt in primele 8 din conferintza dar ramine de vazut ce va face mitchell cu ei ...
din au fost nba finals i-au numarat ashtia pe totzi jucatorii straini si erau aproapre de 100, in conditziile in care sunt vreo 500 de jucatori sub contracte in nba , deci cam 1/4 ar fi media, toronto are cam 1/1 (un strain la fiecare american). Mai sunt si alte echipe cu multzi straini dar parca nici una cu atitzia ...
bosh are toate sansele sa creasca si mai mult in stats pentru ca il va avea pe tjford sa ii dea mingea mai des, nu doar ca mike james care i-o dadea cind nu mai avea nici o optziune ca driblase si banca de rezerve ... Nu m-ar mira sa ajunga spre 27-28 ppg, poate va scadea putzin la rebounds ca este rasha acolo. Bosh nu e asha bun la rebounds cum arata numerele, majoritatea sunt defensive.

Irimus
15th July 2006, 21:19
Iverson: "Leaving may be best!" :o: Boston insista pt el dar mai sunt si alte echipe (Atlanta; Denver). Plus Flip Murray a semnat cu Detroit

"I want to be a Sixer and I've said that since day one," Iverson said :ok:

Raptor
20th July 2006, 03:39
Nets contenders?

http://www.news-journalonline.com/NewsJournalOnline/Sports/Headlines/sptNBA01071906.htm

Adrian
21st July 2006, 07:06
Sunt foarte suparat...
Al Harrington e inapoi la Pacers. Nu se stiu inca detaliile, dar se pare ca pleaca cel putin Foster...
Daca ati crezut ca Pacers au jucat plictisitor pana acuma (cu spatele la cos mulgand ceasul 20 de secunde) sa vedeti de-acum incolo....

Florian GG
21st July 2006, 13:23
J.R. Smith traded to Denver for Howard Eisley. Dupa parerea mea o mutare total neinspirata. J.R. inca nu si-a aratat intregul sau potential si nici nu a implinit 21 ani :no: :headbang: Inteleg ca Pax s-a saturat de potentiale si vrea rezultate insa este este prea de tot. Ma rog vom trai si vom vedea. Nene a semnat extension cu Denver (around 50 mil $ in 5 years). Am I missing sth? :o: :mda: Nene contract de 10 mil $ anual dupa ce sezonul trecut a jucat doar 3 minute WTF?

vinsanity
21st July 2006, 16:24
"Carter needs to take over when playoff time comes next season. He's in a position where he can define his career and make a case for the Hall of Fame."

that would be nice:)

caseta
21st July 2006, 16:55
eisley va fi waived. a fost salary dump.
cu banii aia pax l-a adus inapoi pe adrian griffin.


Carter has provided the game with a smooth transition from Jordan to LeBron. He's endured criticism, he's answered his skeptics with outstanding play and he's carried teams to the playoffs and beyond.
beyond ????
WTF is this dumba$$ talking about. beyond = TITLE. si nu-mi aduc aminte ca vince sa fi condus fo echipa la titlu.
nets contenders ?!??!
bwahahahahaha :happy :happy
sa fim seriosi. kidd e mai batrin, carter e mai batrin, uncle cliffy ..... well .... e batrin si pentru un pensionar .... si deocamdata krstic nu e suficient sub panou.
ca echipa nu-s la fel de buni ca detroit, iar ca star-power nu-s nicaieri in apropierea lui heat sau cavs. pe scurt, o sa prinda playoff-ul si o sa iasa din nou din prima sau a 2-a runda.


Coach Flip Saunders said he will dust off plays he felt he could not use last season because of the offensive liabilities of Ben Wallace. "The playbook was probably half of what it was because of that situation," Saunders said.

let me guess ... saunders e fericit ca a scapat de big ben si arunca nijte sageti prin presa ... un pic de razbunare dupa ce ben l-a criticat in mod deschis ....
nush insa daca fanii sunt la fel de fericiti .... :p

Zabriskie
21st July 2006, 18:52
Asa e, nu sunt la fel de fericiti.

wallace
23rd July 2006, 00:22
Normal ca nu sunt fericitzi!!!Ben Wallace era liantul echipei!!!Parerea mea este ca Flip nu prea a stiut sa-l implice pe Ben in faza ofensiva la fel ca si Larry Brown si de aici cred ca au aparut multe probleme.Sincer sa fiu,nu stiu ce va fi sezonul asta,sper ca Detroit sa ajunga macar in finala Est-ului.Oricum imi place destul de mult Flip Murray ca si SG.Mohammed nu se poate compara cu Ben,ma refer aici la energia pe care Ben o aducea echipei si la faza de aparare!!!

Tony Valente
30th July 2006, 14:03
Ce mizerie e acum la Indiana. Au plecat Peja, Croshere, Anthony Johnson, Fred Jones, Eddie Gill si probabil ca nici Polard nu ramane. Au venit Shawne Williams, James White, Darrel Armstrong, Marquis Daniels, Maceo Baston, apoi, cu contracte negarantate: Rawle Marshall, Josh Powell si Orien Greene. Mai sunt zvonuri pt. Snap Hunter, Al Harrington si Bonzi Wells.

Sa fiu al naibii daca cine poate face o echipa din tot ce e acum in lot. Oricum sunt fix 15 in roster, deci daca mai vine cineva trebuie sa si plece cineva. Mare harababura...

Kobe24
30th July 2006, 14:10
al harrington nu e ca si ajuns la pacers?:)

din ce am inteles...nu dau decat picks si cash...+trade exception de 10mil$

Tony Valente
30th July 2006, 16:29
De unde naiba 10 milioane, ca avem doar 7.5 din plecarea lui Peja, si nu se pot combina exceptiile. In plus, naiba ii da lui Harrington 10 milioane in primul an. Mai bine mai dai ceva si iei un alde Paul Pierce.

Poti considera ca si realizat transferul, dar e probabil ca peste o luna sa fim in aceeasi situatie. Astia de la Atlanta se moscaie mai rau ca un melc olog. Le-au trebuit 2 luni de la zvonurile aducerii lui Joe Johnson pana la concretizarea transferului. Sincer, nici nu prea ma incanta transferul asta. Mi-e atat de frica ca Atlanta va cere primul nostru pick din 2007, iar Walsh si Bird vor pune botul.

Oricum, fanii celorlalte echipe din est in afara de Bulls trebuie sa tina serios cu Knicks anul asta. Ca daca pun taurii mana pe Oden sau Durant e ... nasol de tot.

Adrian
30th July 2006, 19:12
He he , parca-i vad spre finalul sezonului pe astia trantind meciuri sa ajunga Toronto ai mai fraieri :))...sau poate mai fac Cavs o tura pana-n fundul ligii sa il ia si pe Oden cum l-au luat pe LeBron...desi ulciorul nu merge de mutle ori la apa....
Deocamdata Oden nu a avut numerele lui Shaq din liceu si nu are nici personalitatea lui (e de fapt un super-nice guy, foarte modest si binecrescut, deci total neadaptat NBA-ului). Plus ca o sa stea poate juma de sezon pe bara cu mana aia...plus ca a zis ca vrea sa stea cel putin 2 ani in College...

caseta
31st July 2006, 01:13
Oricum, fanii celorlalte echipe din est in afara de Bulls trebuie sa tina serios cu Knicks anul asta. Ca daca pun taurii mana pe Oden sau Durant e ... nasol de tot.

:D :D :D
hell yeah.
bwahahahaha. the dynasty is BACK.

cgrecu
1st August 2006, 02:23
#1 la lottery nu inseamna prea mare lucru, iar probabilitatea ca chicago sa ia #1 la draft e maxim 25% .... adica nu prea mare. Iar Knicks anul asta cred sa se vor bate mai degraba pentru playoff decit pentru #1 la lottery, ca lot sunt totushi valoroshi si practic jucatorii l-au cam sabotat pe lb, si se pare ca isiah e mult mai iubit ...

Irimus
2nd August 2006, 09:45
Portland aia s-au stricat rau de tot de cap...l-au mai luat si pe Magloire si uitati ce front-court au acum: Magloire, Przybilla,Lafrentz,Aldrige,Z.Randolph.Fara exagerare dar au cam cel mai bun front-court din liga..sau in orice caz cel mai numeros

caseta
2nd August 2006, 10:43
lafrenz is shit, si probabil ca vor incerca sa il dea pe randolph.
magloire e si el cam muci. probabil ca spera sa joace motivat, ca e an de contract. daca joaca bine, il pot da la schimb cu ceva de valoare.
daca joaca prost, la vara scapa de fo 8 mil in salarii ....

Irimus
2nd August 2006, 12:19
Si eu cred ca vor sa scape de randoplh pt. ca aldridge sa poata juca mai multe minute...insa in afara de New York nush cine i-ar lua salariul de vreo 12 sau 13 milioane.Francis pt. Randoph.....ar fii bine pt New York pt ca tot mai util ar fii Randolph, iar la Portland le-ar prinde bine un pg de valoare dupa ce i-au dat si pe Telfair si pe Blake si in plus poate ca i-ar veni si la Francis mintile la cap acolo....

Kobe24
2nd August 2006, 12:51
Harrington fires his agent
Soon-to-be-traded Hawk apparently will hire Arn Tellem

By SEKOU SMITH
The Atlanta Journal-Constitution

Published on: 08/01/06

Al Harrington plans to fire his longtime agent, according to several people familiar with the situation, meaning the month-long wait for a resolution to the Hawks-Harrington trade saga could last quite a bit longer.

Harrington took steps to sever ties with his New York-based agent Andy Miller on Tuesday, meaning the negotiating process regarding the sign-and-trade deal he's seeking, with assistance from the Hawks, is far from complete.

With Harrington seeking new representation, league rules sti****te that there must be 15 days between the time Harrington files the paperwork to fire Miller and retains new representation, meaning the process could stretch well into this month before it is resolved.

Miller did not return several phone calls.

People familiar with the situation said Harrington will hire Arn Tellem as his new agent.

Harrington is prepared to restart the entire process, the people familiar with the situation said. That means new teams could get involved, wiping out a proposed deal that would have sent Harrington back to Indiana in exchange for cash, a draft pick and John Edwards.

There were more than a half dozen teams that inquired about sign-and-trade possibilities involving Harrington before the list was narrowed to Indiana and Golden State last month. That list included the Los Angeles Lakers, the Minnesota Timberwolves, the Chicago Bulls, the Detroit Pistons and the Milwaukee Bucks.

http://www.ajc.com/sports/content/sports/hawks/stories/0802hawks.html

RajaF
2nd August 2006, 20:36
Ce valuri pe piata de transferuri din est as usual. In vest nimic interesant. Mavs ai mei l-au luat pe Devean George de la Lakers, pe Greg Buckner si Anthony Johnson.

De George imi place, o sa il ajute pe Howard in aparare la superstaruri (adica la Wade :D). Buckner si Johnson sunt niste jucatori decenti.

Ce am vazut si nu stiu ce sa cred e ca ar vrea sa il schimbe pe Damp cu K-Mart. Nush ce sa zic, ar fi o treaba ::D

http://www.hoopsworld.com/article_18213.shtml

Irimus
2nd August 2006, 22:03
si cine naiba crezi ca e atata de prost sa il dea pe k-mart pt dampier????

Muad Dib
2nd August 2006, 22:28
si cine naiba crezi ca e atata de prost sa il dea pe k-mart pt dampier????
mmm..cei d la houston:headbang:

thekobe
3rd August 2006, 01:10
De George imi place, o sa il ajute pe Howard in aparare la superstaruri (adica la Wade :D).
vezi sa nu

RajaF
3rd August 2006, 05:11
vezi sa nu

Pai ar fi bine pentru voi sa nu :D. Ca daca Dallas reuseste sa apere superstarurile gen Wade, Kobe, nu vad cine ii mai poate opri.

Florian GG
3rd August 2006, 11:50
T-Mac Interview (http://www.sportsradio610.com/Article.asp?id=93926)

"I'm healthy and ready to go!" :ok: let's just hope so :D

Q: "If you were to choose between a hall of famer and rings what would you choose?"
T-Mac: "Hall of Famer!" Tipical :D

"The NBA Finals seemed like they were rigged."
:happy :happy

(Despre Battier): "He doesn't do anything great, but all he does is good and well! He will help us this season!"

(Vorbind despre softball si abilitatile lui) T-Mac: "Man, you don't know anything about my skills!"
I: "But I know something about your back!"
:happy :happy

Si o stire interesanta


In a move that addresses the controversy that emerged during last season's playoffs, the NBA announced yesterday a change in the way teams are seeded in the postseason. Beginning with the upcoming regular season, the first four seeds in each conference will be given to the three division winners and the second-place team with the best record, and they will be ranked in order of regular season record. The change ensures that, unlike last season, the teams with the best two records will not meet until the conference finals.

Kobe24
3rd August 2006, 12:35
T-Mac Interview (http://www.sportsradio610.com/Article.asp?id=93926)

"I'm healthy and ready to go!" :ok: let's just hope so :D

Q: "If you were to choose between a hall of famer and rings what would you choose?"
T-Mac: "Hall of Famer!" Tipical :D
"The NBA Finals seemed like they were rigged."
:happy :happy

(Despre Battier): "He doesn't do anything great, but all he does is good and well! He will help us this season!"

(Vorbind despre softball si abilitatile lui) T-Mac: "Man, you don't know anything about my skills!"
I: "But I know something about your back!"
:happy :happy

Si o stire interesanta


bine ca a fost sincer...decat ca altii..(nu zic care)...care sunt niste prefacuti si jumatate....

Irimus
17th August 2006, 15:00
Ny sunt interesati de Webber http://www.nypost.com/sports/knicks/steph__isiah_will_thrive_amid_heat_knicks_marc_ber man.htm

Kobe24
17th August 2006, 15:24
taylor+anderson+frye+1st round pick in 2008 +2nd round pick 2007+cash..pt webber.... asa ca sa mai platesca inca 40mil degeaba...sa mai piarda niste tineri..
evident ca acest scenariu a fost nascocit de mine...dar...e posibil...:) la cata minte are isiah:drak:

Florian GG
18th August 2006, 12:29
Mda vad ca Philly nu se lasa si vor trade-uri serioase! Zilele trecute chiar era un zvon despre un schimb AI - T-Mac acum vad ca vor sa scape de Cwebb! isiah vad ca nu se lasa...si o intrebare pertinenta: Is Isiah SANE? Eu personal nu pot sa-mi dau seama cum au putut cei din Philly sa aiba un asemenea sezon ratat la ech pe care o are...(AI, CWebb personal nu zic ca e terminat, Iggy, Korver 2 tineri cu potential, Dalembert, bine banca de rezeve nu zice prea mult) insa au fost si multe accidentari

Raptor
18th August 2006, 15:47
Chiar ca^^^ . Si ma refer la tot ce ai scris (inclusiv partea cu Isiah) :D

I just jumped out of my seat. He made me say uuuh he made me say aaah and then I just jumped. Is Isiah SANE?:happy

Kobe24
18th August 2006, 20:22
I heard the whole interview. Bernie's quote was essentially that the Pacers deal is, at least for now, no more. He said it is another situation in which the GM and the owner are not on the same page (on the Pacers side). He said there are other deals out there, and in most cases, it is guys offering overpaid veterans that they're not willing to take. He said the most desirable deal involves someone offering 3 guys, 2 of them are young and they want them, 1 a veteran that they don't want, but will live with. The issue is that this other team doesn't want to meet Al's salary demands. But, if Al lowers demands or team ups willingness to take on Al's deal, that one can work. He also said if they resigned Al and traded him later, they can't deal him till December 15th. He wasn't really saying that was an "option", he referred to it when somebody asked him if they might do that.


asta a spus un hawks fan pe un forum....

dupa atatea saptamani...pacers...sa fi cedat?

acea echipa....de care se vorbeste....cu "3 guys"...ar putea fi lakers...
2 young : mihm+ cook/sasha
1 vet: mckie

Irimus
18th August 2006, 23:52
Al mi se pare un jucator bun....atlanta nu cer prea multe pe el (un first round pick si trade exception) deci nu inteleg de ce nu sunt mai multe oferte pt el., la lakers s-ar cam calca pe picioare cu odom, desi ca totusi Al poate juca si pf deci nu le-ar prinde rau deloc

Kobe24
19th August 2006, 00:58
pai pacers aveau singura oferta "ideala" pentru atlanta.... cu picks+trade X+cash...
restu expiring K+picks+cash.....
pentru restul echipelor...pentru a da acel trade X...ar fi trebuit sa implice o a 3-a echipa charlotte/toronto.....si lucrurile s-ar cam complica in acest caz

la lakers nu cu odom s-ar calca in picioare...
odom joaca pf/sau chiar pg(stiu ca suna....ca drq pentru unii...dar ar putea functiona) AL trece pe sf(ca s-asa e praf in def la PF)....si radmanovic 6th man...sau titular atunci cand odom ar juca PG:)...
nu asta e problema la lakers..se descurca ei....

1. atlanta cam trag sa-l obtina pe bynum...daca lakers il dau pe bynum e al lor...daca nu....depinde...
2. AL cere destui bani...nu stiu cate echipe ar fi dispuse sa plateasca...mai mult de 55mil/5 ani sau 66/6 ani.... ideea ar fi ca media...sa fie de 10mil iar contractu sa inceapa de undeva de la 7-8mil....

Kobe24
19th August 2006, 07:56
http://www.realgm.com/src_wiretap_archives/41952/20060818/harrington_deal_dead/

confirmarea.....dar...totu se poate schimba....intr-un final..poate ca tot la indiana va ateriza...

Florian GG
19th August 2006, 10:13
Sunt de aceeasi parere cu irimus! Al si Odom au cam acelasi joc...versatile forwards! Insa ar fi interesant daca ar ateriza in LA...cu siguranta pana la urma un nou ajutor pt Kobe. And btw eu tot nu vad de ce trag asa de mult LA de Bynum daca tot nu-l folosesc cum tr...o avea potential insa ca sa si-l arate tr sa joace!

Irimus
20th August 2006, 11:20
Pai nu are decat 18 ani...stiu Atlanta foarte bine de ce trag de Lakers pt. el.Io chiar cred ca va fii un C bun..adica mi-a placut cat l-am vazut jucand(destul de putin ce-i drept)

caseta
20th August 2006, 14:19
Mda vad ca Philly nu se lasa si vor trade-uri serioase! Zilele trecute chiar era un zvon despre un schimb AI - T-Mac acum vad ca vor sa scape de Cwebb! isiah vad ca nu se lasa...si o intrebare pertinenta: Is Isiah SANE? Eu personal nu pot sa-mi dau seama cum au putut cei din Philly sa aiba un asemenea sezon ratat la ech pe care o are...(AI, CWebb personal nu zic ca e terminat, Iggy, Korver 2 tineri cu potential, Dalembert, bine banca de rezeve nu zice prea mult) insa au fost si multe accidentari

20, 10, 5
cine spune ca e terminat nu stie ce vorbeste. nu mai e nici de departe atletul care era, genunchiul ala il incetineste mult, din cite am inteles/vazut e slab in defense, dar totusi 20, 10, 5 sunt .....

nu merita 20 de milioane pe an, dar sunt multi jucatori care cistiga 10 mil/an si nu produc nici jumate cit el.

Irimus
20th August 2006, 18:33
Corect!
Faza e ca C-Webb are nevoie de minge poate mai mult decat oricare pf din liga, ceea ce nu e prea bine pt. un jucator care joaca cu Iverson in echipa.

Kobe24
20th August 2006, 20:56
20, 10, 5
cine spune ca e terminat nu stie ce vorbeste. nu mai e nici de departe atletul care era, genunchiul ala il incetineste mult, din cite am inteles/vazut e slab in defense, dar totusi 20, 10, 5 sunt .....

nu merita 20 de milioane pe an, dar sunt multi jucatori care cistiga 10 mil/an si nu produc nici jumate cit el.

wtf??? de unde 20 10 5??
e diferenta mare intre 3.4 si 5....

Irimus
21st August 2006, 00:33
da, dar in rest alea sunt staturile...iar 3.4 pt. un pf intr-un genunchi e bine..parerea mea

caseta
21st August 2006, 02:31
wtf??? de unde 20 10 5??
e diferenta mare intre 3.4 si 5....

well, excuuuuse ME.
intr-adevar. la 20, 10, 3.4 e un jucator de kkt. o epava. un distrus. sunt convins ca daca ar veni sa joace pe stundentesc, ar fi penal si nu ar fi ales cind se fac echipele ....
ai dreptate. am fost un *******. acum ca m-ai pus la punct, poti sa revii la subiectul tau favorit: kobe bryant.

@irimus - acum ca suntem doar noi 2: mda, am gresit ast alea. da stats-urile sunt impresionante oricum. nush cum joaca la phila ca nu prea l-am vazut. dar l-am vazut cum juca la kings. era o incintare. era o ofensiva superba, se plimba mult mingea, si webber avea un rol major - erau importante calitatile lui de pasator (foarte bun pasator pt un PF) si in ofensiva aia webber nu parea deloc egoist. cel putin eu asa tin minte.

ma gindesc ca poate ajuns la phila s-a luat dupa iverson care e un maer ball-hog. din cite am inteles, au fost niste frictiuni intre ei la un moment dat, webber fiind nemultumit ca iverson nu paseaza destul. probabil si-o fi zis "asta nu paseaza, ia sa tin si eu mingea". in plus, impresia mea e ca mo cheeks o fi un "nice guy" dar nu prea e cine stie ce ca antrenor. nu tin minte sa fii facut mare brinza la portland, iar la 76ers ....

cred ca webber, folosit intr-un sistem potrivit pentru el, ar putea produce poate chiar mai bine. daca ar avea in spate un C defensiv (gen big ben) care sa il acopere cind isi scapa omul din cauza genunchiului .... si cu o ofensiva in care se plimba mingea .... cred ca s-ar integra foarte bine.
de altfel, ma gindeam ca bulls ar putea sa incerce sa il aduca. daca phila ar accepta doar contracte pe cale sa expire .... bulls ar putea oferi un pachet gen PJ brown + citiva jucatori (nu din core-ul echipei) gen allen, kryapa si inca 1 sau 2. lui webber oricum ii expira contractul peste 2 ani, asa ca bulls nu l-ar avea prea mult pe cap daca nu merge experimentul. de pierdut nu ar pierde mare lucru - jucatorii pe care i-ar da (cu ex lui pj) nu vor prinde prea multe minute oricum. insa daca ar merge combinatia .... cu webber + big ben sub panou si cu hinrich, lil' ben, deng, nocioni, duhon alaturi .... sunt sanse la titlu. repet: daca ar merge bine tot.

Kobe24
21st August 2006, 09:25
eu....am doar am facut o rectificare;)....n-am zis ca stats-urile lui sunt proaste...
da ofticat rau mai esti ...bai nene:D

eu zic...ca alea 3.4ast se datoreaza faptului ca e la sixers cu AI in echipa..
la kings...cred ca ar fi avut in jur de 5(chiar si intr-un genunchi)

Irimus
21st August 2006, 14:24
@caseta:corect.foarte corect!

Intr-o echipa fara un marcator cum e iverson, c-webb ar avea chiar staturi mai bune, iar legat de Mo Cheeks si eu cred la fel ca tine, ca e prieten cu jucatorii, dar ca e "prieten" si cu antrenorii.Cu un sezon inainte Jim O'brien a dus echipa in playoff desi ca nu l-a avut pe C-webb decat jumate de sezon si in plus acesta nici nu a ajucat asa bine ca sezonul trecut.

caseta
21st August 2006, 14:46
eu....am doar am facut o rectificare;)....n-am zis ca stats-urile lui sunt proaste...
da ofticat rau mai esti ...bai nene:D

eu zic...ca alea 3.4ast se datoreaza faptului ca e la sixers cu AI in echipa..
la kings...cred ca ar fi avut in jur de 5(chiar si intr-un genunchi)

pai cind zici "de unde 20 10 5 ?? sunt doar 20 10 3.4 - diferenta mare" .... sincer, e o diferenta, dar nu mi se pare asa mare. mai ales ca baza sunt alea 20-10 (da, stiu, de fapt au fost ceva de genu 19.8 si 9.7 :P)
dar observatia ta mi se pare corecta. posibil ca webber, mai ales intr-un picior, sa fi pasat mai mult daca era intr-o ofensiva care plimba mai mult mingea. exista insa varianta ca acum, fiind dublat mai rar (nu stiu daca e asa, dar banuiesc ca nu mai cere double team la fel ca acum citiva ani), sa nu mai fie obligat sa scoata mingea atit de des si de aia sa fi scazut nr de ast. just a thought.

Florian GG
23rd August 2006, 11:17
In sfarsit...


"Money is good and all the stuff that comes along with it is fine, but I want to be back in the playoffs and back on national TV and back with a franchise that wins basketball games," Harrington said Tuesday after learning his trade from Atlanta to the Indiana Pacers had become official. "I missed that the last two years, and now I'm going back to what I know."
In return for Harrington and center John Edwards, another former Pacer who has one year remaining on a contract that pays $1,080,000 next season, the Pacers gave up the trade exception they acquired from New Orleans for Peja Stojakovic and a 2007 first-round draft pick.
Harrington's four-year deal is worth nearly $36 million. He has the option of becoming a free agent after the third season.
The draft pick is lottery-protected through the top 10 picks next season and through higher picks in subsequent years. Atlanta will get the Pacers' draft selection unless the Pacers finish next season with one of the 10 worst records in the league.
The Pacers opened discussions with the Hawks about obtaining Harrington on July 1. Fifty-two days later, it became official.


Mai rau ca telenovelele noastre mioritice :D

PlaNTon
23rd August 2006, 17:25
Sal! Nu are careva de vanzare maieu cu Dwyane Wade, Carmelo Anthony sau Chris Paul ??? Poate sa fie si de la NATIONALA si de la ECHIPA DE CLUP !!!

Muad Dib
23rd August 2006, 19:05
Sal! Nu are careva de vanzare maieu cu Dwyane Wade, Carmelo Anthony sau Chris Paul ??? Poate sa fie si de la NATIONALA si de la ECHIPA DE CLUP !!!
lu' asta kiar nu i s da ban? :D

Kobe24
23rd August 2006, 19:25
"p" e la vreo 10cm de "b"....e de ras sau de plans?:D

caseta
23rd August 2006, 22:05
"p" e la vreo 10cm de "b"....e de ras sau de plans?:D

in schimb a scris corect dwyane wade ...
:happy :happy

Irimus
23rd August 2006, 22:46
pai da...el cu p si b are probleme...cu w si y se intelege de minune...

thekobe
23rd August 2006, 23:07
lasa ca s-a mai corectat
ieri

Fratilor nu aveti careva de vanzare maieu cu Dwyane Wade sau Camelo Antonie ?????

KingMJames
23rd August 2006, 23:18
macar e hotarat cu maieurile alea...:headbang: :happy

PlaNTon
1st September 2006, 13:34
Ehh, pacat ca voi sunteti perfecti !!! mai greseste si lumea , ca-ti dai seama daca toti am fi perfecti ce ar fi!!! principalu e ca se intelege ce vreau sa zic!!

PlaNTon
1st September 2006, 13:40
Oricum eu am intrebat dak aveti de vanzare careva maieuri , nu cum se scrie CLUB sau la cati cm se afla P de B !!!

Florian GG
4th September 2006, 22:04
S-a terminat campionatul mondial asa ca e timpul pt NBA :D. Ultimele stiri mai interesante:

1. Don Nelson is back! E noul HC al lui Golden State - interesant de vazut cum se va misca echipa sezonul asta

2. Jumaine Jones a semnat cu Phoenix in incercarea de a suplini plecarea lui Tim "Dog" Thomas care i-a ajutat mult in play-off. Stilul sau de joc se potriveste ca o manusa stilului de joc al lui Suns

Kobe24
4th September 2006, 22:13
GS o vor duce bine ...in functie de Baron Davis....daca asta e accidentat 50 de meciuri...din nou la lottery cu ei...

Irimus
5th September 2006, 11:35
io sincer tot nu cred ca o vor duce mai bine...daca ar reusi sa scape de dunleavy si sa-l dea la tacsu la LAC pt. maggette asa cum am citit pe undeva atunci ar putea sa faca un progres...

caseta
5th September 2006, 13:57
cred ca "the mad scientist" va stii sa puna in valoare talentul ofensiv al lui baron si al lui richardson - care in mom de fata mi se pare underrated pt ca dintr-un dunker a ajuns un jucator complet.

mai cred ca nellie ii va da idei lui chris mullin in materie de trades. pina acum mullin a fost o varza de GM. a aruncat cu banii in fisher, adonal foyle si dunleavy si nu a scos nici un rezultat. poate nellie il va mai invata cite ceva ....

daca tot am ajuns la warriors ... de cite ori ma gindesc ca au cel mai mare "playoff drought" din nba imi aduc aminte ce jucatori au trecut pe la ei si ei tot nu au fost in stare sa scoata rezultate:

chris mullin
tim hardaway
mitch richmond
chris webber
latrell sprewell

KingMJames
5th September 2006, 21:30
sa nu vbim de arenas si jamison,care zic eu,trebuiau pastrati...;) in fine,fiecare GM cu politica lui...

caseta
6th September 2006, 02:43
pe arenas nu l-au putut pastra - draftat in runda a 2-a, nu i-au putut oferi mai mult de MLE pt ca nu aveau cap space si nici nu aveau bird rights pt el, ca nu jucase acolo decit 2 ani si pt bird right iti tre 3 ani ....

insa dintre jamison si richardson .... privind in retrospectiva ... richardson e alegerea corecta.

Irimus
17th September 2006, 11:53
uitati un zvon...


ATL trades..

J.Johnson (g/f)
M.Williams (f)
T.Lue (g)
R.Ivey (g)
S.Stoudamire (g)
E.Batista (f/c)
second round pick
cash

recieves

A.Iverson (g)
N.Hilario (f/c)
JR.Smith (g/f)
B.Jones (g/f)
R.Carney (f)
first round pick (PHI)
first round pick (DEN)

Philadelphia trades..

C.Webber (f)
A.Iverson (g)
B.Jones (g/f)
R.Carney (f)
K.Ollie (g)
S.Randolph (f/c)
first round pick

recieves

K.Martin (f)
A.Miller (g)
D.Miles (f)
M.Williams (f)
T.Lue (g)
S.Stoudamire (g)
E.Batista (f/c)

Portland trades..

Z.Randoph (f)
D.Miles (f)
S.Rodriguez (g)

recieves

C.Webber (f)
R.Ivey (g)

Denver trades..

K.Martin (f)
A.Miller (g)
N.Hilario (f/c)
JR.Smith (g/f)
first round pick

recieves

Z.Randolph (f)
J.Johnson (g/f)
K.Ollie (g)
S.Randolph (f/c)
S.Rodriguez (g)
second round pick (ATL)
cash

After all of that the lineups would be...

*position grades 0-10

ATL

c-N.Hilario/L.Wright/S.Jones *8.5
pf-Z.Pachulia/S.Williams *7.8
sf-J.Smith/R.Carney *8.8
sg-J.Childress/JR.Smith/B.Jones *8.0
pg-A.Iverson/S.Claxton *9.5


PHI

c-S.Dalembert/S.Hunter *8.2
pf-K.Martin/M.Williams *9.0
sf-D.Miles/K.Korver *8.6
sg-A.Iguodala/W.Green/S.Stoudamire *8.8
pg-A.Miller/T.Lue/L.Williams *8.8

DEN

c-M.Camby/S.Randolph *8.6
pf-Z.Randolph/R.Evans/J.Smith *8.8
sf-C.Anthony/L.Kleiza/E.Najera *9.2
sg-J.Johnson/J.Hodge *8.9
pg-E.Boykins/K.Ollie/S.Rodriguez *8.4

POR

c-J.Pryzbilla/J.Magloire *8.6
pf-C.Webber/R.LaFrentz/L.Aldridge *8.8
sf-B.Roy/T.Outlaw *8.8
sg-M.Webster/J.Dixon *8.8
pg-J.Jack/R.Ivey/D.Dickau *8.4


>Atlanta gets their go-to scorer in AI, a solid interior defender in Nene, and some depth on the perimeter in JR Smith, Rodney Carney, and Bobby Jones to help replace Stoudamire, JJ, and Marvin Williams. The Hawks would also acquire two first round picks while giving up a second rounder.

>Philadelphia finally starts their rebuilding process. They move AI to Atlana and get rid of CWeb's enormous contract. They would lose some depth on their bench (Carney, Jones, Randolph, Ollie) but would get plenty of players to replace them from dealing AI and Webber. KMart and Miles are labeled as "problem" players, but Mo Cheeks is probably one of the best player coaches in the league. Mavin Williams would be the big prize in the Atlanta trade. Dre Miller could slide into the point spot for AI Lue, Stoudamire and Batista will be solid reserves.

>Portland would basically finish the rebuilding process with saying goodbye to Miles and Randolph. They'd get Webber and the last 2 seasons of his deal. At least it would free up time at the forward spots for Roy and Aldridge. Sergio Rodriguez would be swapped for Royal Ivey in the deal.

>Denver move KMart and Miller who never seemed to be favorites of George Karl, along with JR Smith whose defense may put him in the doghouse. Nene would be moved leaving the pivot with little depth. The new faces Zach Randolph and Joe Johnson would fill the spots left by Miller, Martin and Nene. Shavlik Randolph, Kevin Ollie and Sergio Rodriguez would provied some more depth.

WHEW!

KingMJames
17th September 2006, 12:59
ar da peste cap rosterul din nba 2007...:) oricum,interesante mutari,ce-i drept...ramane de vzt dc se voi materializa...si dc da,dc se vor dovedi inspirate...

Kobe24
17th September 2006, 13:27
mi se pare improbabil.....
de unde e zvonu asta? un link ceva?? sau doar "viziunea" unui fan?

caseta
17th September 2006, 18:18
cre ca ar fi cel mai mare trade din ist ligii (ca nr de jucatori).
f**king huge. dar nu cred ca sunt sanse reale de a se realiza. in primul rind de ce l-ar da nuggets pe nene pe care abia l-au "extins" ?
atlanta si-ar da mai toti jucatorii tineri ori .... abia si-au intinerit echipa si au adus o circa de sperante. sanse serioase nu ar avea la titlu si ar arunca tot ce au strins pina acum.

in plus, cu cit trades sunt mai mari, cu atit sunt mai improbabile. nu cred ca exista sanse nici de 1% sa se intimple .... dar .... never say never ...

Irimus
17th September 2006, 19:07
sincer nici eu nu cred ca e probabil...de fapt mi se pare ca doar Denver ar iesi in castig....adica cel putin pt phila mi se pare ridicol..sa-i dai pe ai ,c-webb, carney(despre care se zice e un jucator cel putin la fel de bun ca iggy), s. randolph care mai poa sa creasca+ 1st round pick...si sa obtii ce in schimbul lor? pe dre miller care e un pg decent+ 2 jucatori cu probleme(k. martin si darius miles) +niste ciurucuri(m williams sa zicem ca e decent)

cgrecu
17th September 2006, 20:46
sigur nu e adevarat, din cite am intzeles echipa philadelphia de de vinzare (neoficial) si asta e motivul pentru care AI nu a fost schimbat. de altfel phily nu a facut nici un trade anul asta. Plus Atlanta nu are voie sa semneze jucatori pe mai mult de un an (hotarire judecatoreasca). Asha cum zice irimus, doar denver iese avantajata din chestia asta. Iar pe nene nu cred sa il vrea nimeni la ora asta, dupa un an de inactivitate la 60 milioane ... Asta e genul de trade care e creat de ziarishti fara subiecte, adica are sens financiar, numerele se potrivesc, dar cam atit ...

Florian GG
18th September 2006, 15:46
Kemp seeks Bulls' final roster spot

CHICAGO - With most needs met, an open roster spot and two weeks until training camp begins, the Chicago Bulls have the luxury of working out a wide variety of players to see if something strikes their fancy.

But few could have imagined this: Shawn Kemp will visit the Berto Center this week.

Ten years and three months after facing Michael Jordan and Co. in their prime as a member of the SuperSonics during the 1996 NBA Finals, the six-time All-Star would seem to have little chance to snag the final spot.

Retired since playing 79 games with Orlando in the 2002-03 season, Kemp, 36, has a past that includes a stint in rehabilitation for cocaine abuse, two arrests for marijuana possession and weight problems.

The Bulls already have Malik Allen, who can step out and hit the midrange jumper. Kemp was known as a solid but never spectacular shooter during his 14-year NBA career.

But Kemp, whose association with coach Scott Skiles dates to their formative basketball years in Indiana in the late 1980s, has been on a mission to return to the NBA since 2005.

Claiming he now weighs 257 pounds, three pounds lighter than in his prime, Kemp was arrested for marijuana possession in July. He told Seattle reporters the drugs were old and he hadn't used drugs since 2004.

The court case is pending.

The Bulls also are expected to look at former Orlando center Andrew DeClercq.

Luke Schenscher, who averaged 1.8 points and 1.5 rebounds in 20 games with the Bulls last season, is the leading candidate to fill the final roster spot.


Lol tare faza cu "the drugs were old" :happy

Kobe24
21st September 2006, 22:58
It was common knowledge that Bryant's knee bothered him last season, but apparently more than he let on.



"It took me 45 minutes to warm up for practice and games. It was crazy," he recalled. "It was very sore, you just played around it. I couldn't attack, put pressure on the defense the way I wanted to."

wooww...DACA ce zice...e adevarat....e :o:

thekobe
22nd September 2006, 10:58
io zic ca minte

caseta
22nd September 2006, 11:02
io zic ca minte

naaaah, kobe nu exagereaza accidentarile. doar wade. :-P

Florian GG
22nd September 2006, 12:38
Asta inseamna ca sezonul viitor cu genunchiul sau sanatos va depasi recordul lui wilt si va inscrie 120 puncte :rolleyes: si restul echipei vreo 4-6 puncte :happy

Irimus
22nd September 2006, 12:49
ce a vrut sa zica cu aia? ca ar putea avea vreo 50 ppg daca ar forta si ar fii sanatos?????

KingMJames
22nd September 2006, 13:55
da..cred ca asta vrea sa spuna...:)...

caseta
22nd September 2006, 14:13
talking about "things that make you go hmmmm ..."

Kobe24
22nd September 2006, 15:53
ai ai ai...ce interpretari domne....
subintelesuri...numa sa iasa prost....
si cu toate astea nici urma de hateri:rolleyes:...ca la aia cu securitatea...
NIMENI domne...absolut nimeni...toata lumea curata 100%....
omu a zis ca nu a putut ataca...cosu...prea mult...in timpu sezonului trecut....si d-asta a aruncat asa mult....de la semi-distanta...
se stie..ca atunci cand patrunzi mult..obosesti mai repede...asa ca e mai greu sa dai mai multe puncte....dar ai %fg mai mare....

eu eram uimit nu de ceea ar putea face in conditii de 100%....ci pentru ca a jucat 80 de meciuri...cu vreo 40mpg +playoff....si a facut-o la cel mai inalt nivel....poti sa ai talent cu caru......ca nu e suficient...mai e nevoie si de altceva....

sa vedem ce va fi anu asta

Irimus
26th September 2006, 22:46
Larry Brown back in Philly??? http://www.nypost.com/sports/knicks/ex_knick_brown_bolts_to_philly_knicks_marc_berman. htm

Florian GG
28th September 2006, 12:55
Agent: Wells agrees to two-year deal with Rockets

Bonzi Wells, the last significant free-agent talent on the market, agreed to a two-year, $5 million deal with the Houston Rockets on Wednesday, according to his agent.

Wells holds a player option for the second year and fully plans to re-enter the free agent market next summer.

"This isn't about the money, this is about being in the right place," said Wells' agent, Merle Scott of BDA Sports.

After turning down a five-year, $36 million offer from the Sacramento Kings last month, Wells fired his agent, Bill Phillips, and hired Scott a few weeks ago. Attempts to work a sign-and-trade that might've allowed Wells to match or improve the Kings' offer failed because Sacramento refused to take back any salaries after signing John Salmons with the money refused by Wells.

"We never talked about the Sacramento offer because that was gone and that wasn't going to change," Scott said.

Wells' loss is clearly Houston's gain. Wells left both Portland and Memphis after being portrayed as a malcontent, but his 13.6 points and 7.7 rebounds in 52 games with the Kings last season and a strong first-round playoff performance against San Antonio restored some of his luster. Wells and Ron Artest were a devastating forward combination and Artest personally lobbied for the Kings to re-sign Wells. Sacramento held Wells' Bird rights, meaning they could've paid him whatever they chose but drew the line with their offer slightly better than the mid-level exception.

Wells, a source said, originally wanted Phillips to land him a $50 million deal.

Denver, Boston, Charlotte and Miami also made offers but the Rockets did the best job of convincing Wells he was needed. The recruiting contingent included Yao Ming, GM Carroll Dawson, assistant coach Tom Thibodeau, coach Jeff Van Gundy, personnel director Keith Jones and Tracy McGrady, who called Bonzi directly to make his pitch.

The Rockets go into training camp next week with a potential starting lineup of Rafer Alston, McGrady, Shane Battier (acquired in a draft-night trade for Stromile Swift and No. 8 pick Rudy Gay), Juwan Howard and Yao, with Wells as the sixth man, but if Wells plays as he did against the Spurs he could challenge Battier and Howard for one of the starting forward spots.

"Bonzi doesn't care about starting," Scott said. "He just wants to be some place he can contribute."


:yeah: :D

Kobe24
28th September 2006, 14:53
chiar si asa...daca t-mac nu e sanatos....iar rateaza playoffu...
dar daca el joaca macar 70.....damn....primele 4 locuri recorduri in vest par a fi ocupate:D

Florian GG
28th September 2006, 16:18
Normal e esential ca duo-ul Yao - T-Mac sa fie sanatos ca echipa sa se gandeasca la play-off. Insa din declaratiile pe care le-am auzit de la T-Mac + interviuri de prin presa americana el spune sus si tare ca e sanatos si ca problemele lui de sanatate sunt istorie. :P Sa speram ca va fi asa ca atunci...it's show time in Houston :yeah: Oricum Wells ar fi un plus clar pt ofensiva si probabil ca va veni de pe banca va fi un 6th Man. Shane Battier + McGrady par a avea locul asigurat.

cgrecu
28th September 2006, 16:37
daca mcgrady ramine sanatos tot sezonul, houston e principala candidata la titlul conferintzei zic eu, yao ming a jucat senzational anul trecut, mcgrady sanatos e la fel de bun ca si bryant, battier si bonzi wells sunt amindoi nishte luptatori. Chiar si fara mcgrady se vor califica lejer in playoffs daca yao continua sa dea 25 si 10 cit a avut media in a doua parte a sezonului.

caseta
28th September 2006, 17:21
io zic ca in continuare drumul spre finala trece prin san antonio, sau, daca nu, prin dallas. in plus, si phoenix are echipa buna, mai ales daca amare revine - chiar si la 80% ar fi un jucator bun. nu monstrul de acum 2 ani, dar ....

in plus, chiar daca a parut "fluke", eu cred ca elton brand are ce ii trebuie pt a ii cara pe clippers in spate inca un sezon. mai ales ca sam cassell se intoarce .... si cassell a dus destul de multe echipe in playoff ... i like him.

ar mai fi o treaba. nu cred ca jvg e un antrenor asa de bun. stilul lui nu merge cu o echipa cu yao si tmac. e prea grind-it-out. prea slow. parca inca ii antreneaza pe knicks cu ewing, oakley si anthony mason .....

Kobe24
28th September 2006, 18:43
mcgrady nu e asa bun in defense ca si bryant...dar in ofensiva...poate fi mortal:)....
in defensiva il va ajuta battier cu siguranta...un MARE avantaj pentru el....

nu va trebui sa se chinuie sa-l apere pe kobe/lebron/melo....ci isi va vedea de jocu lui in atac...
cat despre yao...nu stiu daca va mai avea numerele astea cu t-mac pe teren:D...

Muad Dib
28th September 2006, 19:45
totu depinde acuma daca o sa fie echipa sanatoasa...daca o sa se intample ce s-a intamplat anu trecut, din nou nu o sa prinda PO...oricum van gundy trebuie skimbat sau trebuie sa s maturizeze shi el ca antrenor, sa evolueze odata cu jocu asa cum au facut Pat Riley shi multi altii(pe el il dau exemplu pt succesu d anu trecut :D)

cgrecu
28th September 2006, 20:22
in aparare houston mereu au fost decentzi, cu battier vor fi si mai buni. In atac ... Nu cred ca va mai da cineva in nba 13 puncte in 60 de secunde ... :) Nu ca ar fi relevant, dar pentru comparatzie cu 81 de puncte intr-un meci ... 81/meci = ~2 pe minut ... Ca sa realizezi cit de buni sunt houston trebe doar sa ii compari cu miami .. Yao e peste shaquille(defensiv si ofensiv), mcgrady e peste wade (ofensiv cel putzin), battier e peste haslem (defensiv si ofensiv). La nivel de jucatori de suport probabil ca sunt cam la aceeashi valoare, cu un plus pentru bonzi, care nu e clar daca va fi starter sau backup.
Singura conditzie e sa fie healthy ...

Kobe24
28th September 2006, 20:31
dar riley mai bun ca van gundy...;)...

Florian GG
28th September 2006, 22:24
Mda aici ai dreptate...si sunt de acord cu caseta si Muab Dib jvg cam ar tr schimbat :rolleyes: Echipa asta e mult mai capabila decat cea din 2004-2005 cand au terminat pe 5 si i-au eliminat greu Dallas in play-off 4-3

KingMJames
28th September 2006, 22:43
diferenta intre doua loturi valoroase mereu o va face un antrenor valoros...pana la urma diferenta dintre Miami si Dallas (lasand la o parte polemicile legate de arbitraje) a fst faptul ca Miami au avt 15 strong...;) :)

caseta
28th September 2006, 23:28
in aparare houston mereu au fost decentzi, cu battier vor fi si mai buni. In atac ... Nu cred ca va mai da cineva in nba 13 puncte in 60 de secunde ... :) Nu ca ar fi relevant, dar pentru comparatzie cu 81 de puncte intr-un meci ... 81/meci = ~2 pe minut ... Ca sa realizezi cit de buni sunt houston trebe doar sa ii compari cu miami .. Yao e peste shaquille(defensiv si ofensiv), mcgrady e peste wade (ofensiv cel putzin), battier e peste haslem (defensiv si ofensiv). La nivel de jucatori de suport probabil ca sunt cam la aceeashi valoare, cu un plus pentru bonzi, care nu e clar daca va fi starter sau backup.
Singura conditzie e sa fie healthy ...

chiar ca nu e relevant ....
comparatia intre 13p in 30 si ceva de sec si alea 81p/meci ... e un fel de "care e diferenta dintre un crocodil ? are picioarele paralele, mai ales stingul"

cit despre mcgrady mai bun decit wade .... asta era acum citiva ani. not any more. wade e CLAR peste mcgrady. chiar sanatos, mcgrady nu se compara cu wade. daca vrei citeva argumente:
- meciul de pomina impotriva lui cavs, cind wade, fara shaq, aproape ca a cistigat meciul de unul singur. pe de o parte lebron, marshall si damon jones bagau aruncari de 3p, pe de alta wade ii tinea pe heat in joc.
- ultimele 17p ale echipei incl cosul cu care a cistigat meciul impotriva lui detroit
- 40 si 36 impotriva lui detroit (cea mai buna aparare a ligii) acum 1 an si ceva in playoff
- 31 ppg cu procentaj de 70% in primele 5 meciuri cu detroit din playoff-ul asta. din nou: asta a fost impotriva celei mai bune defensive din liga
- evolutia din finala. da, da ... stiu .... o sa urle multi ca arbitrii, ca alea alea. dar nu arbitrii au bagat pt el o gramada de aruncari, nu arbitrii au facut o gramada de patrunderi, nu arbitrii au recuperat si pasat, nu arbitrii i-au pus capac lui dirk etc etc etc

Florian GG
29th September 2006, 00:34
Lol o sa vedem sezonul care sta sa inceapa ;) cine e mai bun decat cine. My opinion a healthy T-Mac will kick some serious ass this season :D

caseta
29th September 2006, 01:34
hey ... nu am zis ca tracy e un jucator slab. doar ca in ultimii ani a fost destul de mult sub nivelul la care era in orlando in primii ani. la un moment dat a fost un candidat serios la MVP, juca defense cum trebuie etc etc
intre timp, pare ca a intrat partial intr-o stare de semi-vince-carter. parca nu trage destul de tare, nu mai joaca D .... nu stiu exact de ce. spatele, antrenorul, echipa, lenea/lipsa motivatiei (care de fapt tot lene se numeste) .... dar asta e realitatea.

e evident si numai la scoring, chiar daca nu luam in calcul D:
32ppg acum 4 ani, si a scazut constant: 28, 25.7, 24.4
in mod normal ar fi trebuit sa devina mai bun capatind mai multa experienta. jucatorii de basket isi ating apogeul in general intre 27 si 31 de ani. el e acum fix in acea perioada. daca are pretentii la HOF si alte alea ... acum e cazul sa demonstreze ceva.
eu sper sa o faca pt ca era unul dintre jucatorii mei preferati. dar deocamdata tre sa acceptam ca i-a scazut valoarea ca jucator.

ar mai fi o dovada faptul ca nici in voturile pt mvp nu a contat - are o scuza cu spatele, dar nici acum 1 an nu prea a contat. nici la rankingul de la fantasy nu e printre primii ....

Irimus
29th September 2006, 02:58
nu sunt de acord ca wade e clar peste t-mac....dar parerea mea e ca este un pic mai bun...iar peste cativa ani va fii clar mai bun...deocamdata sunt cam la acelasi nivel cu un mic plus pt. wade

cgrecu
29th September 2006, 04:16
pai mcgrady a fost in pioneze in ultimii 2 ani, nu ar avea nici un motiv sa fi scazut in forma, abia acuma ajunge la virful carierei ... despre wade, multzi uita ca acushi are 25 de ani, peste 3 ani o sa aiba 28 si probabil o sa inceapa declinul. Wade e genul de jucator care se bazeaza mult pe viteza, ca si iverson pe undeva, si jucatorii ashtia incep sa scada pe la 30 de ani destul de accelerat.

La jump-shot eu zic ca mcgrady e peste wade, la 3 puncte e no-contest. Defense e discutabil, conditizie fizica avantaj wade. Una peste alta nu e inca clar cit de bun este wade, anul asta cred ca va fi decisiv pentru el pentru ca abia acuma a atins nivelul de superstar si echipele se vor apara mult mai agresiv si va fi tinta numarul 1. Anul trecut inca era in umbra lui O'Neil, anul asta o sa aiba alt tratament. S-a vazut la modiale ca atit lebron cit si wade sunt oameni si daca te aperi bine nu reushesc sa faca prea multe. Plus e interesant de vazut si ce efect o sa aiba asupra lui dirk sau wade un sezon extra long, cu 100+ games in sezon si inca vreo 15 meciuri la nationala + training camp. Practic wade a avut doar vreo 45 de zile de vacantza anul asta.

Irimus
29th September 2006, 08:24
Wade e genul de jucator care se bazeaza mult pe viteza, ca si iverson pe undeva, si jucatorii ashtia incep sa scada pe la 30 de ani destul de accelerat.



mai ales iverson :rolleyes:

caseta
29th September 2006, 15:03
pai mcgrady a fost in pioneze in ultimii 2 ani, nu ar avea nici un motiv sa fi scazut in forma, abia acuma ajunge la virful carierei ... despre wade, multzi uita ca acushi are 25 de ani, peste 3 ani o sa aiba 28 si probabil o sa inceapa declinul. Wade e genul de jucator care se bazeaza mult pe viteza, ca si iverson pe undeva, si jucatorii ashtia incep sa scada pe la 30 de ani destul de accelerat.

La jump-shot eu zic ca mcgrady e peste wade, la 3 puncte e no-contest. Defense e discutabil, conditizie fizica avantaj wade. Una peste alta nu e inca clar cit de bun este wade, anul asta cred ca va fi decisiv pentru el pentru ca abia acuma a atins nivelul de superstar si echipele se vor apara mult mai agresiv si va fi tinta numarul 1. Anul trecut inca era in umbra lui O'Neil, anul asta o sa aiba alt tratament. S-a vazut la modiale ca atit lebron cit si wade sunt oameni si daca te aperi bine nu reushesc sa faca prea multe. Plus e interesant de vazut si ce efect o sa aiba asupra lui dirk sau wade un sezon extra long, cu 100+ games in sezon si inca vreo 15 meciuri la nationala + training camp. Practic wade a avut doar vreo 45 de zile de vacantza anul asta.

ca nu iti place tie asa de mult .... e dreptul tau. dar de aparat, fii sigur ca echipele s-au aparat la el in primul rind. eu am vazut destule meciuri ale lui miami. sezon si playoff.

wade e peste mcgrady, si a fost tinta no 1 a defensivei. in playoff detroit l-a aparat pe shaq 1-la-1 cu ben wallace si din cite tin eu minte au dublat o gramada la wade. bulls au dublat la shaq, dar am vazut de muuulte ori triple team la wade.

"S-a vazut la modiale ca atit lebron cit si wade sunt oameni si daca te aperi bine nu reushesc sa faca prea multe."

asta e o prostie. o gogomanie. e vorba de stilul de joc. la europeni wade nu prea putea sa foloseasca patrunderea pt ca jocul e mai inghesuit sub panou, ca urmare a faptului ca linia de 3p e mai aproape si pt ca se joaca enorm zona in D. similar, lebron nu putea sa isi foloseasca forta pt ca regulile sunt asa ... mai pentru mamaligi albe care cad ca piftiile pe spate la un pic de contact.

eu cred ca nu prea ai vazut destule meciuri cu wade si lebron. sunt 99% sigur ca am vazut mai multe decit tine, si iti pot spune ca lebron e de NEOPRIT. doar de cite 3 oameni. bine, normal ca are meciurile lui slabe. dar ...

wade la fel. wade mai poate fi oarescum "slowed down" (o sa vezi ca toti jucatorii si antrenorii din nba, cind vorbesc despre un star spun "nu il putem opri, dar putem sa incercam sa il incetinim" - deci nici ei nu considera ca jucatorii buni dpdv ofensiv pot fi opriti) de un aparator cu wingspan mare, gen tyshaun daca aparatorul e imediat ajutat cind wade incearca sa patrunda.

dupa cum ziceam, bulls aproape ca l-au oprit, dar asta cu triple team.

asa ca nu mai exagera cu afirmatiile de genul celor de mai sus. fii si tu obiectiv, chiar daca nu iti plac lebron sau wade. nici mie nu imi place kobe, dar nu o sa ma auzi zicind ca "eh, poti sa il lasi sa arunce singur, ca la ce procentaje are" ... decit, poate, in gluma. ca la modul serios, kobe e la fel de unstoppable pe cit sunt wade si lebron. si ca o ultima idee - uneori nici nu e bine sa incerci sa ii opresti pe ei, ci restul echipei. era o strategie folosita impotriva lui jordan. era lasat sa dea caruta de p, dar opriti restul. daca restul nu isi intrau in ritm, pina la urma bulls pierdeau (vezi finala cu lakers: primul meci jordan a rupt, dar lakers au cistigat. dupa aia jordan a inceput sa paseze foarte mult. practic ii forta pe restul sa arunce. arunca in q1 de 2-3 la cos, in rest numai pase - si bulls au cistigat).

cu alte cuvinte: usor cu analiza pe scari, ca de data asta ai dat putin cu ea de gard. :P :D

cgrecu
29th September 2006, 16:13
mie nu imi place wade, shtii asta, am vazut ceva meciuri cu fiecare sezonul trecut, poate vreo 15 de caciula ... lebron intr-o zi buna e aproape de neoprit intr-adevar, wade insa a beneficiat mult parerea mea de pe urma lui shaquille. Cum am zis, ramine de vazut anul asta ce va face wade. Mondialele sunt un argument valabil pentru ca da, de acord ca sunt mai inghesuitzi sub panou, dar totushi, nu e sa zici ca au stat cite 5 in caciula si nu mai aveau americanii pe unde sa patrunda. E clar ca mondialele au expus slabiciunile celor 2, jump shotul. Nu ca ar arunca prost, dar de ex Carmelo a aruncat mai bine ca ei in majoritatea meciurilor. Motivul pentru care zic eu ca Tracy si Kobe sunt superiori fatza de wade si lebron (ofensiv cel putzin) e ca au mai multe arme la dispozitzie, in afara de patrunderi explozive mai shtiu sa si arunce. Si daca lebron are argumentul ca e tinar, wade nu mai e chiar junior ... Chestia cu "nu il putem opri, dar putem sa incercam sa il incetinim" e ca si americanii inainte de meciul cu grecia ... suntem conshtientzi ca sunt o echipa valoroasa etc, declaratzii de complezentza. Orice jucator poate fi shut down si orice jucator poate prinde o zi in care ii iese totul ... Mai degraba ce vor sa zica e ca un jucator ca si kobe sau iverson nu pot fi opritzi sa dea multe puncte, pentru ca ei vor arunca de jde mii de ori la cosh. Scopul in cazul lor nu e sa ii opreshti, din contra, fortzeaza-i sa arunce din pozitzii dificile sa le scada procentajul. Cind un jucator arunca des si din pozitzii dificile e aproape imposibil sa cishtigi.
Iar wade vs tracy, anul asta ar fi ocazia sa ii potzi compara face to face (daca ramin healthy). Intre wade, lebron, mcgrady si kobe eu i-ash alege (nu neaparat pentru fantasy league) pe kobe, lebron, mcgrady si wade in ordinea asta.

caseta
29th September 2006, 18:39
tinind cont ca jucam in aceeasi liga de fantasy ... chiar te rog daca ejti inaintea mea sa il iei pe kobe.
intre noi fie vorba, eu de pe pozitia a 2-a anul trecut l-am luat pe lebron (primul a fost luat duncan). l-as fi luat si de pe prima tot pe lebron. asta anul trecut, cind NU era clasat de yahoo asa sus la fantasy. cred ca era in primii 10 ... dar sigur nu pe 1. acum ... guess cine e pe 1.
mai ales ca la fantasy conteaza stats, iar acolo lebron e mai bun clar decit kobe la FG%, reb si ast. kobe doar la p si FT% e un pic peste.

dar oricum, dis-regard ce am zis si ia-l pe kobe daca ejti inaintea mea
:D :D :D

Kobe24
29th September 2006, 18:49
ca sa fiu rautacios....:P...caseta a facut liga....ca lebron sa fie cel mai bun:D...si kobe nu chiar atat de bun...de aia n-a bagat 3-pointers...stie el ce stie:P...

caseta
29th September 2006, 19:31
3p%
lebron: .335
kobe: .347

nu cred ca e asa mare dif ... ;)

Kobe24
29th September 2006, 21:04
ma refeream la numaru de 3 puncte.... nu la procentaj:D....

Florian GG
30th September 2006, 11:14
Loool momentan nici in cel mai frumos vis nu se poate compara long-range-shot-ul lui Kobe cu cel al lui LeBron. :D :rolleyes:

Kobe24
30th September 2006, 12:21
aici nu era vorba de jocu in sine ci de stats:)....unde lebron e mai bun.....dar...stim cu totii ca ele nu arata totu:)

Irimus
30th September 2006, 14:01
intrebat iverson la sesiuena photo dinaintea turneului in europa...

"what's your favourite player to watch?" a.i. :"kobe and kg"
"which player is the most dangerous with the ball in his hand" a.i:"me"

caseta
30th September 2006, 19:07
cred ca nu a inteles intrebarea. o fi crezut ca e vb despre cine e cel mai periculos pt propria echipa atunci cind are mingea in mina .... si atunci s-a gindit ca el forteaza o gramada de aruncari si nu da drumu la minge nici batut si atunci raspunsul lui ar fi fost corect :evil: :evil:

cgrecu
30th September 2006, 22:47
mai ales ca la fantasy conteaza stats, iar acolo lebron e mai bun clar decit kobe la FG%, reb si ast. kobe doar la p si FT% e un pic peste.

dar oricum, dis-regard ce am zis si ia-l pe kobe daca ejti inaintea mea
:D :D :D
la puncte se face average sau suma? ca la suma kobe are avantaj mare fatza de lebron, vreo 5-6 puncte pe meci cred ... Oricum, deshi in real world lebron si kobe sunt foarte apropiatzi, nu am chef acuma sa verific statisticile, dar subiectiv kobe pare ca arunca mult mai bine. Problema la kobe e ca se incapatineaza sa arunce si cind are o zi proasta ceea ce ii strica statsurile, dar in mod normal arunca mult mai bine ca lebron. Plus ca lebron are multe dunkuri si patrunderi.
Ca valoare pentru echipa kobe pare deasupra lui lebron deocamdata, lakers e o echipa de KKT, in afara de odom restul sunt patetici, si jucind intr-o conferintza foarte puternica au fost la un pas sa ajunga in semifinale. Cavaliers nu rup nici ei gura tirgului, dar totushi au citiva jucatori bine cotatzi, gooden, lituanianul cu nume greu de scris, donyell marshall care arunca decent de la 3, larry hughes care totushi e mult peste smush parker, chiar cu un sezon mai slab si chiar si flip murray si anderson sunt destul de bunicei comparativ cu ce are lakers.
Sincer nu mi-a placut niciodata de Kobe, dar anul trecut mi-am schimbat parerea, mai ales in playoffs a jucat excelent si daca ishi mentzine aceeashi mentalitate si la anul, eu zic ca lakers vor avea un sezon mult mai bun ... si poate va ajunge MVP de data asta.

Kobe24
30th September 2006, 23:08
greu pt MVP.....
ii trebuie recordu...si la ce e in vest....
pfff
50-55 cam pe acolo ar treb sa iasa lakers....iar numaru asta....pare asa ca un ideal ...adica:
fara accidentari la odom/kobe.....
odom sa treaca peste decesul fiului sau:(
PHIL jackson...sa-si revina dupa operatia suferita
kwame sa joace la acelasi nivel...cum a facut-o la sf SEZONULUI REGULAT....sau poate mai bine....
/_\ sa mearga.....asa cum a mers spre sfarsit...
in conditiile astea lakers pot obtine baremu asta.....
si sa fim seriosi...la acelasi nivel lebron obtine mvp-ul in fata lui kobe;)....
stern ar f multumit sa aiba un mvp la 21-22 de ani....
nu mvp-ul e tinta...cel putin din punctul meu de vedere ca fan...
locul 5....ceea ce le-ar permite sa joace cu castigatoarea din divizia aia slaba...(nuggets/jazz/wolves/sonics) sau poate chiar sa castige divizia...in cazu in care amare nu va mai fi la fel.....(eu unul...as vrea sa fie iar ca inainte...sincer)dar mai greu....
teoretic ar trebui sa fie un an mai bun....
cel putin 1 an de experienta in /_\ pentru majoritatea jucatorilor....cei care se pricep...stiu despre ce vorbesc...e VITAL..
radmanovic....e constant bun de 3....uneori excelent....
mai trebuia un PG ....dar...asta e:(...poate creste smush si mai mult....

EDIT: ca MVP as vrea sa-l vad pe duncan.....sper ca s-a refacut...:)...si sa le dea peste nas contestatarilor......

RajaF
1st October 2006, 01:44
ca MVP as vrea sa-l vad pe duncan.....sper ca s-a refacut......si sa le dea peste nas contestatarilor......

Chiar nu cred ca exista cineva care sa il conteste pe Duncan... nope, nimeni... nici chiar eu. Desi am cea mai mare neplacere cand il vad jucand (pentru ca de obicei e impotriva alor mei) nu pot sa nu recunosc ca the man has skills. Numai sper ca anul asta, neamtul blond sa isi mai ridice jocul inca o treapta, care ar fi peste Duncan deja.

Irimus
1st October 2006, 02:57
Si eu sunt fan Duncan pe viata ..nush de ce dar da senzatia de om super modest si pare genul de jucator extrem de mucitor la antrenamente..poate ma insel dar asta e parea mea.

cgrecu
1st October 2006, 04:08
eh ... cred iar o sa enervez pe multzi, dar duncan nu imi place deloc si il consider overrated ... :) Nu neg ca e un monstru la power forward, dar pur si simplu omul e extrem de boring si predictible ... ce ma enerveaza cel mai mult (si evident nu e vina lui) e cit de mult e(ra) ridicat in slavi de comentatori ... overhyped de multe ori atrage antipatia ... Si partea ironica e ca intr-adevar omul pare cu bun simtz si modest.

Dincolo de simpatii, mie mi-e destul de clar ca e cam gata timpul lui duncan in nba. In ultimii 2 a avut mereu probleme la picior si la virsta lui e din ce in ce mai greu sa itzi revii. Pe de alta parte anul asta a avut multa vreme de odihna si poate reusheshte sa se refaca. In orice caz, nu il mai vad pe Duncan candidat la MVP vreodata, cred ca a inceput apusul carierei, cu atit mai mult cu cit anul asta va fi o divizie super competitiva cu o gramada de meciuri grele si vor fi nevoitzi sa traga tare ca sa prind playofful (da, eu cred ca SA va avea probleme anul asta).

Cit despre mvp, stern nu are nici un cuvint acolo, ziarishtii sunt cei care voteaza si stern nu ii are cu nimic la mina pe ziarishti. Daca era dupa stern, nash nu ar fi ieshit mvp nici o data, e exact imaginea anti-starului, fuge de publicitate, e strain, arata ca un putzulica (cel putzin inainte de a se tunde, acum arata ca un teenager cu probleme :)).

Kobe24
1st October 2006, 05:39
cred ca are totusi o influenta acolo.....la unii din ei.....

in fine....
mai sunt cei care zic de duncan...ca e terminat...(ca si cgrecu)....ca e plictisitor....ca...e overrated.....si cred ca sunt destui...parerea mea:)

caseta
1st October 2006, 16:48
la puncte se face average sau suma? ca la suma kobe are avantaj mare fatza de lebron, vreo 5-6 puncte pe meci cred ... Oricum, deshi in real world lebron si kobe sunt foarte apropiatzi, nu am chef acuma sa verific statisticile, dar subiectiv kobe pare ca arunca mult mai bine. Problema la kobe e ca se incapatineaza sa arunce si cind are o zi proasta ceea ce ii strica statsurile, dar in mod normal arunca mult mai bine ca lebron. Plus ca lebron are multe dunkuri si patrunderi.
Ca valoare pentru echipa kobe pare deasupra lui lebron deocamdata, lakers e o echipa de KKT, in afara de odom restul sunt patetici, si jucind intr-o conferintza foarte puternica au fost la un pas sa ajunga in semifinale. Cavaliers nu rup nici ei gura tirgului, dar totushi au citiva jucatori bine cotatzi, gooden, lituanianul cu nume greu de scris, donyell marshall care arunca decent de la 3, larry hughes care totushi e mult peste smush parker, chiar cu un sezon mai slab si chiar si flip murray si anderson sunt destul de bunicei comparativ cu ce are lakers.
Sincer nu mi-a placut niciodata de Kobe, dar anul trecut mi-am schimbat parerea, mai ales in playoffs a jucat excelent si daca ishi mentzine aceeashi mentalitate si la anul, eu zic ca lakers vor avea un sezon mult mai bun ... si poate va ajunge MVP de data asta.

kobe produce p mai multe, dar lebron compenseaza la FG%. ambele sunt categorii luate in calcul in liga noastra.
lakers or fi praf, dar .... nici cavs nu-s mult mai buni. odom e excelent, borderline all star. la cavs ... hughes a fost accidentat si dupa aia parca nu s-a integrat - oricum departe de ce a jucat la wiz, snow e praf, nu e in stare sa nimereasca o aruncare chiar daca e liber, Z e muci, cel putin in seria cu detroit m-a enervat rau, marshall si damon jones, adusi pt aruncarea lor de 3p, au avut probl fix cu aruncarea de 3p.

iar despre duncan, stai linistit. mai are citiva ani buni de basket in el. in sensul citiva ani de jucat in elita nba.

cgrecu
1st October 2006, 19:02
pai nu zic eu ca duncan e terminat, doar ca a inceput declinul si nu va mai fi niciodata asha de influent ca in trecut.

Kobe24
1st October 2006, 23:41
odom a fost excelent dupa all-star break......

cgrecu
2nd October 2006, 00:42
a fost, dar in afara de odom si kobe echipa e efectiv 0, ceilaltzi jucatori abia daca ar avea loc pe banca la majoritatea echipelor. Nici Cleveland nu are cine shtie ce jucatori, dar oricum, fatza de LA eu zic ca sunt net mai valoroshi. L-o fi enervat Ilgauskas pe caseta, si e drept ca e cam lipsit de vlaga, la inaltzimea lui ar trebui sa manince tot sub panou, dar oricum, fatza de alde chris mihm si kwame brown e allstar ... Drew gooden nu e odom, dar nu e nici asha departe, flip murray a jucat excelent ofensiv, marshall si jones nu au avut sezoane stralucite dar sunt macar veterani care mai fac ceva cind si cind. Smush parker practic nu are ce cauta in nba, larry hughes nu s-a integrat, dar oricum ramine un pg valoros. De fapt cel mai simplu e asha, unde ar fi cleveland fara lebron si la fara kobe. Eu zic ca la fara kobe ar fi cea mai slaba echipa by far, ar fi un miracol sa stringa 12 victorii, cleveland ar fi clar pe la coada si ei, dar probabil ar avea vreo 20+ victorii, poate chiar mai mult daca hughes joaca la capacitate. Singurul atu al lui Lakers e antrenorul, unul din cei mai buni in activitate si probabil si din istoria nba.

caseta
2nd October 2006, 13:14
a fost, dar in afara de odom si kobe echipa e efectiv 0, ceilaltzi jucatori abia daca ar avea loc pe banca la majoritatea echipelor. Nici Cleveland nu are cine shtie ce jucatori, dar oricum, fatza de LA eu zic ca sunt net mai valoroshi. L-o fi enervat Ilgauskas pe caseta, si e drept ca e cam lipsit de vlaga, la inaltzimea lui ar trebui sa manince tot sub panou, dar oricum, fatza de alde chris mihm si kwame brown e allstar ... Drew gooden nu e odom, dar nu e nici asha departe, flip murray a jucat excelent ofensiv, marshall si jones nu au avut sezoane stralucite dar sunt macar veterani care mai fac ceva cind si cind. Smush parker practic nu are ce cauta in nba, larry hughes nu s-a integrat, dar oricum ramine un pg valoros. De fapt cel mai simplu e asha, unde ar fi cleveland fara lebron si la fara kobe. Eu zic ca la fara kobe ar fi cea mai slaba echipa by far, ar fi un miracol sa stringa 12 victorii, cleveland ar fi clar pe la coada si ei, dar probabil ar avea vreo 20+ victorii, poate chiar mai mult daca hughes joaca la capacitate. Singurul atu al lui Lakers e antrenorul, unul din cei mai buni in activitate si probabil si din istoria nba.

cu singura diferenta ca hughes NU e PG. e SG. ;)

si iar ejti homer. in incercarea de a-l scoate pe kobe cel mai bun ....

lebron, in mare parte fara hughes, cu supporting cast mai bun decit kobe a avut 50W

kobe, cu supporting cast mai slab (dar cu un side-kick clar mai bun decit oricine de la cavs in afara de bron) si cu cel mai bun antenor din istorie (aici vad ca ejti de acord), jucind in west unde e mai greu, a avut 45W

as zice ca supporting cast-ul lui kobe (inclusiv odom) e cel putin la fel de bun ca supporting cast-ul lui lebron (fara hughes).

asa ca daca iei in calcul toti factorii, as spune ca lebron ar aduce cam 3-5W in plus echipei lui fata de kobe. just my 2 cents.

cgrecu
2nd October 2006, 15:49
dar nu iei in considerare faptul ca vestul e mai tare ca estul, una e sa joci 3-4 meciuri cu charlotte, atlanta, knicks si alta e sa luptzi cu utah, seattle si golden state.

Kobe24
2nd October 2006, 15:58
nu incerca sa-l convingi pe caseta.....;) n-ai sa reusesti...la capitole din astea "sensibile"....:).....

LEBRON #1...cel mai tare din parcare...cel mai tare DEFENDER....(cam asa zice nba live=)) )......mediatizarea asta domne....
melo kobe...au vreo 85 park la clutch..lebron 90....sau poate mai mult...
kobe bowen...80 81 la defense..lebron 93....:rolleyes:....tare:)

StephonTrue 15
2nd October 2006, 17:38
LEBRON #1...cel mai tare din parcare...cel mai tare DEFENDER....(cam asa zice nba live=)) )......mediatizarea asta domne....
melo kobe...au vreo 85 park la clutch..lebron 90....sau poate mai mult...
kobe bowen...80 81 la defense..lebron 93....:rolleyes:....tare:)

Mi se pare normal .

caseta
2nd October 2006, 17:44
cu singura diferenta ca hughes NU e PG. e SG. ;)

si iar ejti homer. in incercarea de a-l scoate pe kobe cel mai bun ....

lebron, in mare parte fara hughes, cu supporting cast mai bun decit kobe a avut 50W

kobe, cu supporting cast mai slab (dar cu un side-kick clar mai bun decit oricine de la cavs in afara de bron) si cu cel mai bun antenor din istorie (aici vad ca ejti de acord), jucind in west unde e mai greu, a avut 45W

as zice ca supporting cast-ul lui kobe (inclusiv odom) e cel putin la fel de bun ca supporting cast-ul lui lebron (fara hughes).

asa ca daca iei in calcul toti factorii, as spune ca lebron ar aduce cam 3-5W in plus echipei lui fata de kobe. just my 2 cents.

fara suparare, da voi sunteti chiori sau ce ?
mertin, iar ejti fanatic. chill down, dude. l-ai luat pe kobe in brate si mai-mai ca ejti gata sa tai gitu oricui zice ceva de el. nu sunt eu ala care nu accepta argumente, TU ejti ala.

1. nu am zis niciodata ca e cel mai tare defender. mai are MUUUUULT pina sa ajunga la nivelul lui artest.

2. nu am mai jucat nba live de citiva ani buni. din pacate nu mai am timp. dar daca crezi ca imi formez opiniile in functie de setarile unui joc, poate ar trebui sa umblii putin la "setarile" proprii .... if you get my drift.

Kobe24
2nd October 2006, 19:20
damn....
omule CALMEAZA-TE...eram absolut sigur ca o sa iei foc...
1. eu NU am zis ABSOLUT nimic in legatura cu Kobe....:ciocan:
2. ironia...nu te viza pe tine.....:)....
cred ca e pe undeva semnificativ ce i-au dat aia de la nba live....
ca toti cu lebron in sus lebron in jos.....e un pic overrated.....asta nu inseamna ca nu e bun....DAR.....nu atat de bun cum il dau unii.....(INCA)
si parerea mea e ca....notele alea sunt ca o privire de ansamblu a imaginii lui.....


hai lasa ca NICI tu...nu accepti argumentele altora....:D....
de cate ori ai recunoscut ca cineva are dreptate(si ca tu nu)?:D.....
in cazul meu...cred ca le numar pe degete.....:) nici tu nu cred ca esti departe

cgrecu
2nd October 2006, 19:21
chestia e ca eu nu sunt fan kobe, l-am detestat si pe el ca si pe duncan, wade si altzi supermediatizatzi (ciudat e am fost fan jordan from day one, probabil ca eram mai mic si inca nu aveam antipatia asta pentru supramediatizare). Intre timp insa kobe si lebron m-au convins ca ishi merita laudele, si incepe si carmelo ,dupa evolutzia de la mondiale, sa ma cucereasca. Pentru Wade inca am rezerve, anul asta va fi decisiv pentru opinia mea (nu ca i-ar pasa lui wade de ea ... :).
Astea fiind zise, eu il consider pe kobe cel mai bun jucator din nba la ora asta dupa steve nash, cu lebron si dirk la egalitate pe 3. Parerile se schimba de la un sezon sau chiar meci la altul, dar in momentul asta eu sunt impresionat de ce a realizat kobe la lakers, odom sau fara odom, echipa aia e patetica. Plus dificultatea conferintzei + kobe a lipsit citeva meciuri (toate pierdute ...) samd.

cgrecu
2nd October 2006, 19:27
damn....
hai lasa ca NICI tu...nu accepti argumentele altora....:D....

aici nu e chestia de "dreptate", presupun ca totzi cind argumentam ceva chiar credem in ce zicem. Chestia de fapt e sa ai puterea sa itzi schimbi opiniile is apoi sa shi recunoshti asta ... Eu recunosc ca imi doresc ca wade sa dea chix (relativ vorbind, evident) anul asta, dar in cazul in care o sa aiba un an de exceptzie va trebui sa accept ca m-am inshelat in privintza lui. Problema apare atunci cind incepi sa inchizi ochii la argumente care nu se potrivesc cu convingerile tale, chestia asta nu are sens, mai ales pe un forum ...

Ady Micinic
2nd October 2006, 19:28
Duncan supermediatizat?

Irimus
2nd October 2006, 20:08
asta chiar e o prostie

RajaF
2nd October 2006, 20:19
Duncan supermediatizat? What are you on man, I want some :D

cgrecu
3rd October 2006, 03:11
pai cine urmareshte transmisiile de la americani din nba in care joaca duncan are impresia ca duncan e un fel de jordan + bird + magic la un loc, superam si maica tereza. Orice cosh banal care il da duce la exclamatzii de genul "senzational, ce mishcare magnifica" etc ... Cind au jucat cu phoenix anul trecut imi venea sa sparg televizorul de cit il ridicau in slavi si de judecatzile cu dubla masura gen daca phoenix avea o faza fain era noroc si daca sa facea aceeashi chestie era geniu baschetbalistic ...

Ady Micinic
3rd October 2006, 08:52
Era mare lucru sa recunosti ca ai spus o chestie deplasata. Argumenteaza in continuare...

cgrecu
3rd October 2006, 17:16
fara suparare ... nu itzi intzeleg argumentul, deshi intzeleg aluzia
era vorba de o opinie strict subiectiva care nu trebuie argumentata, am explicat doar de ce ma enerveza duncan ... daca tie itzi place de el nu inseamna ca trebuie sa imi placa si mie, daca mie mi se pare ca e laudat prea mult in transmisiile tv, de asemenea nu trebuie sa fii de acord cu mine. presupun ca nu ai vazut mentionatele transmisii, asha ca nici nu prea avea sens sa ma ataci, nici daca le-ai fi vazut nu prea avea sens, 2 oameni se pot uita la aceeashi chestie si sa vada lucruri diferite ....

KingMJames
3rd October 2006, 22:31
toata vina lui duncan ar fi ca nu este un jucator spectaculos (si stiti f bine la ce ma refer cand zic spectaculos :P )...astfel de jucatori plac fanilor echipei respective,pt ca este intr-adevar eficient si isi face treaba f bine...de regula cei care au fundamentals f bine puse la punct isi pot repeta miscarile fara nici o problema,cu mari sanse de reusita la fiecare aplicare :)...de aceea un astfel de jucator,la o echipa,isi valoreaza greutatea lui in aur...sa vina acele minim 20-10 in fiecare seara este un avantaj enorm...si la duncan acele 20-10 sunt de foarte multe ori de fapt 20-10 in cel mai rau caz,pt ca are si avantajul experientei si stie sa fie un lider,cum a fst in nenumarate randuri,tragand echipa dupa el prin niste cifre impresionante,eufemistic vbind...
insa ca fan al unei adversare a lui SAS e normal sa nu ii suporti stilul,pt ca iti vine sa iti smulgi parul din cap vazand cum abuzeaza de anumite miscari si cum ii reusesc de foarte-foarte multe ori...cel mai stresant lucru este sa stii dinainte ce va face adversarul si sa nu il poti opri...
cu toate acestea,duncan este eficient si nu numai la a posta numere mari ci si ca factor de moral in echipa.ceea ce nu il face numai un jucator f bun,ci un jucator mare...;) de aceea istoria il va tine minte,pana si doar pt ce a fct pana acum...

P.S.o parere personala si spusa la oboseala...deci scuzati exprimarea mai baltica (a se intelege de balta :) )...

SilverZeus
4th October 2006, 00:12
toata vina lui duncan ar fi ca nu este un jucator spectaculos (si stiti f bine la ce ma refer cand zic spectaculos :P )...astfel de jucatori plac fanilor echipei respective,pt ca este intr-adevar eficient si isi face treaba f bine...de regula cei care au fundamentals f bine puse la punct isi pot repeta miscarile fara nici o problema,cu mari sanse de reusita la fiecare aplicare :)...


...da multa siguranta stilul sau atat coechipierilor, cat si fanilor ;) ;)...iar ca si mediatizare...hmm, nu prea are rost sa comentez: cred ca "plantar fasciitis" era mult mai mediatizata avand in vedere razboaiele la care urma sa ia parte Spurs....statistic, a fost un sezon foarte slab pentru Duncan, insa cred ca e mult spus ca se afla la final de cariera....oricum, m-a amuzat argumentul lui cgrecu cum ca Duncan a devenit previzibil, insa e un "monster" ca si PF.....iti dai seama de ce e asa frustrant ptr adversar sa-l apere ???? ....aa, tu urmaresti meciurile: ai numarat cate scheme defensive, si binenteles de cati e nevoie ptr a-l anihila ofensiv ???? (...poate ca Rasheed e singurul care nu accepta ajutor in acest sens)...si totusi

cgrecu
4th October 2006, 04:20
probabil kingjames are dreptate, ca si detroit duncan e boring ... daca itzi place sa hiperanalizezi un joc poate ca ajungi sa ii apreciezi jocul, dar pentru un spectator neutru nu reprezinta nimic atractiv. Nu tzin minte sa fi zis ca duncan e previzibil, dar probabil ca e adevarat. Ca Pf e u monstru statistic, dar totushi sa a fost mereu o echipa foarte completa cu jucatori excelentzi pe toate pozitziile. Daca il iei pe brand si il pui in locul lui duncan la sa nu prea cred sa fie mare diferentza, iar daca il pui pe duncan la lakers in locul lui bryant nu cred ca mai prind playofful. Asha ca eu nu il vad pe duncan ca un jucator de superimpact asha cum e prezentat si cum majoritatea par sa il vada. cit de spre supermediatizare, nu ma refeream neaparat la aparizii zilnice in ziare, probabil ca termenul mai potrivit era overrated, dar nu am vrut sa il folosesc ca eram sigur ca vor sari totzi in sus ca "indraznesc" sa ma ating de superstarul duncan.

Kobe24
4th October 2006, 06:19
as dori sa le reamintesc celor care contesta impactul adus de duncan asupra echipei:
spurs nu au luat niciun titlu inainte sa vina duncan;)....chiar daca david robinson a fost in varf de cariera....nici macar nu au jucat vreo finala

Sheed
4th October 2006, 12:21
Daca il iei pe brand si il pui in locul lui duncan la sa nu prea cred sa fie mare diferentza

=))


daca il pui pe duncan la lakers in locul lui bryant nu cred ca mai prind playofful

:))

funny

KingMJames
4th October 2006, 15:06
@mertin: complet de acord...insa cu o singura observatie: in varful carierei lui robinson,existau pivoti,nu gluma in nba.asta nu inseamna ca nu ar face fatza duncan in acel context temporal...de fapt chiar a facut fatza :)...
oricum,desi nu imi face placere deosebita sa il urmaresc jucand,dc ar veni tim la CLE as multumi cerului :) pt ca am mai zis:aportul lui la o echipa este imens...din toate punctele de vedere...

P.S. acelasi lucru si cu kobe...desi recunosc ca nu sunt fan al lui,nu consider argument prea valid treaba cu 'dc ar fi jucat mai demult in nba,nu ar iesi la fel in evidenta'...pai a jucat si a jucat bine,fiind unul dintre superstarurile care au ajutat la schimbarea la fatza a nba-ului (si aici ma refer la reguli,la agresivitatea apararilor ca urmare a schimbarilor din regulament etc).acum timpul ne va spune dc a fst de bun augur schimbarea,dar pana acum rezultatele internationale ale usa spun si ele ceva,nu? :)

Irimus
4th October 2006, 16:12
mai are brand muuuult pana sa-l comparam cu duncan

Ady Micinic
4th October 2006, 18:09
Daca tot vorbim de mediatizare sa vorbim si despre cifre:

"...For an All-Star point guard and former NBA Finals MVP, $6.82 million is a bargain price. Sacramento's Mike Bibby makes $12.5 million. New Jersey's Jason Kidd makes $18 million..."

E vorba de Billups.

caseta
4th October 2006, 18:19
mai are brand muuuult pana sa-l comparam cu duncan

parerea ta. io zic ca e extrem de aproape de valoarea lui duncan. de fapt, tinind cont de faptul ca duncan e ceva mai .... hmm ... "batrin" si de faptul ca a fost accidentat recent, daca ar fi sa aleg in momentul de fata intre duncan si brand, l-as alege pe brand.

Irimus
4th October 2006, 20:26
eu nu sunt de acord....pt mine Duncan ramane cel mai bun big man din liga(la egalitate cu kg) si are 3 inele pe care echipa le-a obtinut in special datorita lui...brand in schimb a jucat anul acesta pt. prima data in playoff si nu cred ca va putea sa o care vreodta pe LAC cu face Duncan an de an cu SA

Kobe24
4th October 2006, 21:40
nu stiu eu zic ca duncan....are ceva ce le lipseste la multi ....leadership....
si pt cei care zic...ca asta e de bullshit...ca nu are importanta(credeti-ma...SUNT destui)
amintiti-va de finala din 2005....
in primele 2 meciuri...toata lumea a sarit in sus...MANU MANU...bla bla...acolo zic ca echipa a castigat...nu a fost nimeni...f stralucit..
in meciu 5.....horry a castigat meciu....
dar in meciu 7....duncan ala..."batran si accidentat"....le-a dat peste nas la toti....
daca il luam pe brand de mana si-l duceam in meciu ala....eu zic...ca spurs nu luau titlul..parerea mea...:)...asta e un exercitiu de imaginatie...
eu zic ca acolo...ar fi fost "*****u prea mare"(scuzati expresia)...pt brand si pt multi altii.

Irimus
4th October 2006, 21:42
si eu zic la fel

KingMJames
4th October 2006, 22:45
idem...insa ma abtin la partea cu brand...am si o gandire mai matematica,sa zic asa,care nu ma lasa sa fac astfel de exercitii de imaginatie...:) nu se stie niciodata ce ar fi fct...dar e clar ca duncan are un bagaj enorm care il ajuta si l-a ajutat sa se impuna in fata celorlalti jucatori din liga...

cgrecu
5th October 2006, 03:15
da-l ma incolo pe duncan asta, asha jucator plicticos si vorbim atita de el ... :) eu nu zic ca nu e bun, da daca ma enerveaza stilul ala de joc asta e ... si cind ii aud si pe comentatorii ashtia ca il ridica in slavi ma enervez si mai tare. Chestia e ca atunci cind cineva e biased tinde sa exagereze calitatzile si sa diminueze defectele ...
oricum, fara horry SAS nu cishtiga cit a cishtigat, in nenumarate meciuri i-a salvat de la infringere ...

Irimus
5th October 2006, 14:33
Daca tot vorbim de mediatizare sa vorbim si despre cifre:

"...For an All-Star point guard and former NBA Finals MVP, $6.82 million is a bargain price. Sacramento's Mike Bibby makes $12.5 million. New Jersey's Jason Kidd makes $18 million..."

E vorba de Billups.
mda...asa se intampla cand semneaza contracte pe termen lung, iar intre timp devin superstaruri...billups merita cel putin cat bibby si probabil vara viitoare va primi

Irimus
5th October 2006, 18:59
cotele la pariuri pt acest sezon:

DAL Mavericks
4.50
MIA Heat
5.50
PHX Suns
5.50
SA Spurs
6.00
DET Pistons
8.00
CLE Cavaliers
9.00
NJ Nets
11.00
HOU Rockets
15.00
LA Clippers
17.00
CHI Bulls
21.00
DEN Nuggets
26.00
WAS Wizards
26.00
LA Lakers
34.00
MEM Grizzlies
34.00
SEA Supersonics
34.00
IND Pacers
41.00
SAC Kings
41.00
ORL Magic
51.00
GS Warriors
51.00
BOS Celtics
51.00
UTA Jazz
51.00
MIL Bucks
67.00
NO Hornets
67.00
PHI 76ers
67.00
MIN Timberwolves
101.00
TOR Raptors
101.00
CHA Bobcats
151.00
NY Knicks
151.00
ATL Hawks
251.00
POR Trailblazers
301.00
Fără rambursare

Pariuri speciale 15 Oct 06 00:01 CET
C&#226;ştigător
NBA Eastern Conference 2006/07

MIA Heat
3.50
DET Pistons
4.00
CLE Cavaliers
5.50
NJ Nets
6.00
CHI Bulls
15.00
IND Pacers
15.00
PHI 76ers
21.00
WAS Wizards
26.00
MIL Bucks
26.00
ORL Magic
34.00
BOS Celtics
34.00
TOR Raptors
68.00
NY Knicks
67.00
CHA Bobcats
81.00
ATL Hawks
101.00
Fără rambursare

Pariuri speciale 15 Oct 06 00:01 CET
C&#226;ştigător
NBA Western Conference 2006/07

SA Spurs
3.50
DAL Mavericks
3.75
PHX Suns
4.50
SAC Kings
15.00
MEM Grizzlies
17.00
LA Lakers
17.00
LA Clippers
19.00
DEN Nuggets
19.00
HOU Rockets
21.00
UTA Jazz
34.00
NO Hornets
41.00
GS Warriors
51.00
SEA Supersonics
51.00
MIN Timberwolves
67.00
POR Trailblazers
101.00
Fără rambursare




0 selecţii

caseta
6th October 2006, 13:07
http://www.blazersedge.com/
http://www.blazersedge.com/story/2006/10/5/25019/7594

Irimus
6th October 2006, 13:25
super tare...in special la NY

Irimus
6th October 2006, 14:15
incredibil : " And yes, Quentin Richardson would admit that police had to be called to the Knicks' training facility in Greenburgh last January because Richardson refused to leave the building until he could fight Marbury.
"

aici e tot articolul :
http://www.nydailynews.com/sports/story/458501p-385834c.html

cgrecu
6th October 2006, 16:03
hm ... barcelona invinge philadelphia ... that can't be good ...

SilverZeus
6th October 2006, 16:46
http://www.blazersedge.com/
http://www.blazersedge.com/story/2006/10/5/25019/7594



....cel mai bine si frumos se vorbeste despre Spurs (Seinfeld-"You've seen it before a dozen times, but you'll watch again because they're that good.")

si Bulls (Jessica Alba-"Sexy as heck. Everybody with a pulse wants to hop on board.")

StephonTrue 15
8th October 2006, 11:42
Asa se desfasoara training campul celor de la Pacers :

" Indiana Pacers guard Stephen Jackson fired shots in the air, apparently in self-defense, after he was hit by a car outside a strip club early Friday.
Pacers Coach Rick Carlisle said Jackson and his teammates Jamaal Tinsley, Marquis Daniels and Jimmie Hunter committed an “error in judgment” by staying out late during training camp. No one was seriously injured.

The police said the disturbance began with an argument inside the club involving patrons and players. The players said they left and some patrons followed. Sgt. Matthew Mount, a spokesman for the police, said Jackson fired five shots from a pistol outside the club after he was punched in the mouth and hit by a car that sent him onto the hood. Officers were searching for the car, and three men were sought.

The police said a small amount of marijuana was found in the passenger-side door of Tinsley’s car. Sergeant Mount said that no arrests were made because the police could not determine who had the marijuana.

The N.B.A. spokesman Tim Frank said the league was monitoring the situation. Tinsley and Daniels also had guns in their cars, and all three armed players had permits, Sergeant Mount said."

KingMJames
8th October 2006, 12:31
you got no gat,u ain't no cat...:))))

StephonTrue 15
9th October 2006, 08:57
da, povestea asta suna ca a unor highschool players.., in nici un caz jucatori de nba.....in 2006

Irimus
9th October 2006, 17:29
Luol Deng pt. Maggette? http://chicagosports.chicagotribune.com/sports/columnists/cs-061008smith,1,5842110.column?coll=cs-bulls-utility