PDA

View Full Version : Campioanele Turciei



Ayrton
7th May 2003, 14:27
Stiti cumva cate titluri de campioane au cele 3 mari echipe turcesti (Galata, Fener si Besiktas)?

cheloo
8th May 2003, 13:14
daca ai putina rabdare o sa iti raspund. trebe sa caut pe acasa ca am undeva chestia asta. oricum fener si galata conduc. besiktas are mai putine dar nu sunt sigur.

cheloo
8th May 2003, 15:28
uite si ce am gasit:
Din 1959 e noul sistem de desfasurare al campionatului turc si de atunci s-au impus doar 4 echipe :

15 Galatasaray
14 Fenerbahçe
9 Besiktas
6 Trabzonspor

Ultimul titlu necastigat de primele 3 a fost al lui Trabzonspor in 83/84

8th May 2003, 15:58
Multumesc.

Dar pana in 59 cum era?

Ayrton
8th May 2003, 15:59
Ups, am uitat sa ma loghez, dar eu sunt cel ce-ti multumeste!

cheloo
9th May 2003, 23:09
pana in 59 nu stiu exact. asta am gasit. mai mult cred ca trebuie sa cauti pe la un statistician adevarat.

baubau
13th May 2003, 17:55
Pai daca Besiktas are 9 campionate de ce are 3 sau 2 :? stelute pe emblema?Stiam ca la 10=o steluta!

cheloo
14th May 2003, 14:52
nu stiu chestia asta cu besiktas. dar e sigur ca are 9 titluri DIN 1959 INCOACE de cand campionatul turc a inceput intr-un cadru organizat. date mai vechi de acest an nu detin.

Tudose
28th May 2003, 00:07
Pana in 1959, campioana Istanbulului era socotita si campioana tarii (se numea "Liga orasului Istanbul"). Doar din acel an s-a organizat un singur campionat in intreaga tara.
Pana atunci, situatia era urmatoarea:
Besiktas - 13
Fenerbahce - 15
Galatasaray - 14

Adunand cu ce e din '59 incoace (inclusiv campionatul actual, castigat de Besiktas dupa o pauza de 8 sezoane):

Besiktas - 10
Fenerbahce -14
Galatasaray -15

rezulta:

Besiktas - 23
Fenerbahce - 29
Galatasaray - 29

Dorin
28th May 2003, 01:36
Impresionant mai baieti ce mai cercetati campionatul turcesc !? inainte de invazia romanilor la curtea otomana in anii 90 nu stiam ca se juca fotbal si pe acolo....OK sint un pic sarcastic dar nu pot sa nu apreciez ce revolutie s-a produs pe acolo . Si noi am ajutat ! :yeah:Dorin

Tudose
28th May 2003, 11:43
Marturisesc ca in ultima vreme turcii imi sunt foarte simpatici. Am tinut cu ei la Campionatul Mondial de anul trecut. Interesul pentru fotbalul turcesc provine atat din invazia romanilor dupa 1990, cat si din rezultatele tot mai bune obtinute.
Turcia a urcat pe podiumul mondial in 2002 (la a doua participare), in timp ce noi nu am reusit acest lucru din 7 campionate disputate. Si cand te gandesti ca nu cu mult timp in urma ne bucuram cand jucam cu ei, stiind ca e o paine alba de mancat... (ultimele meciuri oficiale, in preliminariile CM 1986, castigate clar de tricolori, 3-0 la Craiova si 3-1 la Izmir).
Ar trebui sa invatam si noi din aceasta "revolutie" care, in fapt, inseamna: investitii, cresterea tinerilor, importuri de valoare (antrenori si jucatori), rabdare, seriozitate. Rezultatul: PERFORMANTA!

Impresionant mai baieti ce mai cercetati campionatul turcesc !? inainte de invazia romanilor la curtea otomana in anii 90 nu stiam ca se juca fotbal si pe acolo....OK sint un pic sarcastic dar nu pot sa nu apreciez ce revolutie s-a produs pe acolo . Si noi am ajutat ! :yeah:Dorin