PDA

View Full Version : Cine este Anda Perianu?



andrei13
28th May 2006, 00:40
Aud de ea de vreo doi ani, dar la Roland Garros a explodat. A ajuns, parca nebagata de nimeni in seama, pe locul 177 in lume (acum doi ani era pe 637 parca), iar acum s-a calificat pentru prima data pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam. Voi ce stiti despre Anda? Eu nu stiu nimic altceva decat ca e din Braila, are 26 de ani, a terminat facultatea in SUA si, pana in 2004, nu disputase nici un meci profesionist (netul sa traiasca)

carmen
29th May 2006, 10:56
Aud de ea de vreo doi ani, dar la Roland Garros a explodat. A ajuns, parca nebagata de nimeni in seama, pe locul 177 in lume (acum doi ani era pe 637 parca), iar acum s-a calificat pentru prima data pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam. Voi ce stiti despre Anda? Eu nu stiu nimic altceva decat ca e din Braila, are 26 de ani, a terminat facultatea in SUA si, pana in 2004, nu disputase nici un meci profesionist (netul sa traiasca)

Anda PERIANU era un copil bolnavicios (racea f des) asa ca mama ei a dat-o la sport sa stae mult la aer si soare .S -a indragostit de sportul alb si mereu visa sa ajunga sa joace profesionist ,numai ca situatia materiala nu-i permitea.Juca in tenisi si avea rachete imprumutate de la antrenor.La 16 ani a plecat la clubul Olimpia Brasov unde avea promisiuni de antrenamente profesioniste ,echipament si participare la turnee mai bune .N-a fost asa ...a facut liceul departe de parinti si s-a antrenat cum a putut mai bIne.La 17 ani a castigat locul 2 la campionatul national si premiul acordat a fost participarea la 3 turnee in Italia numai ca d-l Bardan,presedintele FRT nu putea sa trimita o provinciala in Italia pe banii federatiei asa ca a dus-o cu vorba si n-a plecat nicaieri (probabil au plecat altele).Atunci Anda si-a dorit sa plece definitiv din tara si sa joace tenis...pasiunea ei cea mai mare.La 18 ani daca nu ai bani nu poti juca tenis de performanta.Aterminat liceul cu profil limbi straine cu medie f mare,a intrat la Academia de Sport unde a invatat un an ...ajunsese sa dea ore de tenis la copii pt a se intretine apoi a aplicat pt o bursa la Universitatea din Oklahoma si Univ LAS VEGAS .A fost acceptata la amandoua si a ales Oklahoma unde antrenoare este Raluca Gheorghe.iN 3 ani a fost considerata cea mai buna jucatoare din istoria universitatii ,campioana regionala si a ajuns pana pe locul 3 in campionatul universitar american . In 2003 a fost finalista la campionatul universitar american.A inceput sa joace profesionist deabia dupa terminarea universitatii in 2004.E profesoara de limba franceza si antrenorul ei e Silviu Tanasoiu,coleg de facultate si prietenul ei care a jucat si el la echipa universitatii din Oklahoma.

Cneazul
29th May 2006, 11:14
Date of Birth July 4, 1980
YTD career
Sony Ericsson WTA Tour singles titles 0 0
Sony Ericsson WTA Tour doubles titles 0 0
ITF Women's Circuit singles titles 0 3
ITF Women's Circuit doubles titles 0 3
Prize Money $12,847 $41,176
Win Loss Record - Singles 16-13 83-42
Win Loss Record - Doubles 5-9 33-27
Current Sony Ericsson WTA Tour Rankings - As of 5/29/2006
Singles Race - Singles Doubles
177 223 218
Ranking History
Season-Ending Singles 2005-207 ; 2004-635
Career-High Singles No. 177 (May 8, 2006)
Career-High Doubles No. 213 (May 22, 2006)



CAREER HIGHLIGHTS
SINGLES
Winner: 2005 - ITF/Tampa, FL-USA, ITF/El Paso, TX-USA, ITF/Houston, TX-USA.

DOUBLES
Winner: 2005 - ITF/El Paso, TX-USA (w/Jones), ITF/Houston, TX-USA (w/Smashey), ITF/Louisville, KY-USA (w/Dziamidzenka).




CAREER IN REVIEW
2005 - Won first six pro titles on ITF Circuit, three in singles and three in doubles.


2006 IN DETAIL
JANUARY - Fell 1r at Canberra (l. to Garbin).

FEBRUARY - Singles runner-up at $25K ITF/Rockford, IL-USA (l. to Dubois in final).

APRIL - Singles runner-up at $25K ITF/Pelham, AB-USA (l. to Bardina in final).

bmarian
29th May 2006, 12:23
Anda PERIANU era un copil bolnavicios (racea f des) asa ca mama ei a dat-o la sport sa stae mult la aer si soare .S -a indragostit de sportul alb si mereu visa sa ajunga sa joace profesionist ,numai ca situatia materiala nu-i permitea.Juca in tenisi si avea rachete imprumutate de la antrenor.La 16 ani a plecat la clubul Olimpia Brasov unde avea promisiuni de antrenamente profesioniste ,echipament si participare la turnee mai bune .N-a fost asa ...a facut liceul departe de parinti si s-a antrenat cum a putut mai bIne.La 17 ani a castigat locul 2 la campionatul national si premiul acordat a fost participarea la 3 turnee in Italia numai ca d-l Bardan,presedintele FRT nu putea sa trimita o provinciala in Italia pe banii federatiei asa ca a dus-o cu vorba si n-a plecat nicaieri (probabil au plecat altele).Atunci Anda si-a dorit sa plece definitiv din tara si sa joace tenis...pasiunea ei cea mai mare.La 18 ani daca nu ai bani nu poti juca tenis de performanta.Aterminat liceul cu profil limbi straine cu medie f mare,a intrat la Academia de Sport unde a invatat un an ...ajunsese sa dea ore de tenis la copii pt a se intretine apoi a aplicat pt o bursa la Universitatea din Oklahoma si Univ LAS VEGAS .A fost acceptata la amandoua si a ales Oklahoma unde antrenoare este Raluca Gheorghe.iN 3 ani a fost considerata cea mai buna jucatoare din istoria universitatii ,campioana regionala si a ajuns pana pe locul 3 in campionatul universitar american . In 2003 a fost finalista la campionatul universitar american.A inceput sa joace profesionist deabia dupa terminarea universitatii in 2004.E profesoara de limba franceza si antrenorul ei e Silviu Tanasoiu,coleg de facultate si prietenul ei care a jucat si el la echipa universitatii din Oklahoma.


Uau ... de unde cunosti atat de bine istoria acestei jucatoare...... sa speram ca va reusi in cariera...dupa ce a trecut peste atatea obstacole eu sper sa-si faca un nume in tenis....Bafta Multa......sa speram ca o sa castige astazi ....

Darkslowstar
29th May 2006, 12:41
Din pacate este cam in varsta sa faca mare performanta, dar tot respectul pt performanta ei. Sper sa nu dea peste un adversar inbatabil in primul tur.

Cristi
29th May 2006, 16:42
Iata ca Anda trece in turul 2! 6-1 7-6(7) dupa un meci pe care in controleaza de la un cap la altul! Bravo si la mai mare!

marius135
29th May 2006, 16:44
a castigat in priimul tur
Anda Perianu ROM
Lucie Safarova CZE (28)
6-1 7-6(9-7) felicitari ei
paote singura victorie romaneasca la Roland Garos anu asta
sau poate sa mai castige ea alte meciuri

andrei13
29th May 2006, 16:53
Felicitari, Anda! Din cate am inteles, in turul doi va juca impotriva Antonellei Serra-Zanetti sau a Aliciei Molik. Eu as prefera-o pe australianca.

todik
29th May 2006, 18:16
salut la toti felicitari pentru anda perianu 6-1 7-6 cu cehoaika lucie safarova
ash spune ca 6-1 cu una dintre primele 40 din lume primul set anda la castigat in 22 minute in setul al doilea la tie break anda a trebuit sa revina din 2-6 dar pana la urma 9-7 la break a fost destul de bun in turul al doilea eu cred ca si alicia molik si antonela serra zanetti e pe forta andei pentru ca molik revine dupa o pauza iar antonela serra zanetti sezonul asta nu e stabila anul ea a castigat 3 meciuri si 13 a pierdut are un balans in minus eu cred ca chiar daca anda va pierde in turul al doilea oricum va fi un rezultat bun pentru ca lucie safarova a castigat goald cost unde chiar a shi batuto pe principala favorita patty shnyder
dar anda astazi a fost la maxim tineo tot asha anda noi credem in tine
pacat ca si edina galovits nu este pe tablou principal

todik
29th May 2006, 18:17
haide anda noi credem in tine

Apolini
29th May 2006, 21:49
Felicitari pentru toate realizarile, este mare lucru unde a ajuns ea acum. Sper sa fiu si eu pe acolo o data...

ady51a
29th May 2006, 21:54
Felicitari, Anda! Din cate am inteles, in turul doi va juca impotriva Antonellei Serra-Zanetti sau a Aliciei Molik. Eu as prefera-o pe australianca.

Da, va juca cu Molik.

dlgicu
29th May 2006, 22:06
Uau ... de unde cunosti atat de bine istoria acestei jucatoare...... sa speram ca va reusi in cariera...dupa ce a trecut peste atatea obstacole eu sper sa-si faca un nume in tenis....Bafta Multa......sa speram ca o sa castige astazi ....

Pe mama Andei Perianu o cheama Carmen, deci s-ar putea sa fie chiar dumneaei. Oricum, impresionanta povestea jucatoarei nascuta pe 4 iulie si care pare acum aproape de a-si indeplini "visul american" dupa atatea sacrificii in Romania.

Apolini
29th May 2006, 22:18
Concluzia: in Romania n-ai nici o sansa. Aici e bataie de joc nimic altceva. Ai banul ai sansa, n-ai bani ... zero. Doar cu o bursa poate prinzi ceva...

Cneazul
30th May 2006, 10:42
dupa aceasta performanta va urca mult in clasament . cred ca va primii 35 de puncte .daca nu are nimic de aparat, va ajunge la un total de 190,50.va fi locul 143.dar...sa nu vorbim ink de clasamente...o sa vorbim dupa ce o elimina pe sharapova in turul 3

Cneazul
30th May 2006, 12:52
articol aparut azi in prosport :

Trimite prin email Tipareste articolul Comenteaza



Bomba Anda!

Brăileanca e īn turul doi la Roland Garros, performanţă străină de şase ani romāncelor.

Valentin LUPU
Īn ultimul tur al calificărilor a īnvins-o pe Edina Gallovits, iar ieri a dat lovitura, 6-1, 7-6/7, cu cehoaica Lucie Safarova, favorită 28.
Din generaţie cu Raluca Sandu, Anda Perianu a explodat tārziu, la 26 de ani. După perioada junioratului, brăileanca a luat drumul Statelor Unite, unde şi-a continuat studiile. A īnceput cu turnee de 10.000 de dolari şi nimic nu anunţa explozia de la Paris.
La īnceputul săptămānii trecute, Perianu, care are dublă cetăţenie, romānă şi germană, s-a pregătit la Centrul Naţional de Tenis din Capitală. A zburat apoi spre Paris, unde a ieşit din anonimat: trei victorii īn calificări ce i-au adus prezenţa pe tabloul principal, iar ieri, succes īn turul īntāi. Eleva lui Silviu Tănăsoiu, un tānăr pe care l-a cunoscut īn SUA, a trecut, ieri, īn 80 de minute, de Lucie Safarova. O aşteaptă acum un meci contra Aliciei Molik (Australia) sau a italiencei Antonella Serra Zanetti.
Perianu, care şi-a asigurat un cec de 11.790 de euro, este cea dintāi romāncă ce păşeşte īn turul secund al Roland Garros-ului, de la Ruxandra Dragomir (optimi īn 2000, cānd a fost eliminată de Martina Hingis).

Cneazul
30th May 2006, 13:08
articol din gazeta sporturilor:
Surpriza Anda

A jucat numai īn circuitul Federaţiei Internaţionale de Tenis. Nu a evoluat niciodată pe tabloul principal al vreunui turneu de Mare Şlem. Cīştigase pīnă acum doar 41.176 de dolari. La 25 de ani, Anda Perianu a reuşit ieri, la debut, să treacă de primul tur la Roland Garros şi nu oricum, ci lăsīnd pe dinafară o favorită. Romānca stabilită īn Statele Unite a īnvins-o pe Lucie Safarova, cap de serie numărul 28, īntr-o oră şi douăzeci de minute cu 6-1, 7-6 (7). Pentru performanţa sa, Anda va primi 26.700 de dolari, mai mult de jumătate din suma pe care a cīştigat-o īn doi ani de profesionism.

Romānca a dominat-o īn primul set pe Safarova, aceasta cīştigīnd doar un singur game. Īn partea a doua a meciului s-a ajuns la tie-break, unde Anda a fructificat a doua minge de meci. Perianu s-a calificat pe tabloul principal, după ce a īnvins-o īn ultimul tur al calificărilor pe Edina Gallovits, īn turul doi urmīnd să joace īnvingătoarea dintre Alicia Morik (Aus) şi Antoanella Serra Zanneti (Ita).

Anda Perianu a īnceput să evolueze īn circuitele ITF īn 2004 ajutată de tatăl unei prietene de la colegiul Oklahoma, acolo unde locuieşte. Atunci īşi propunea să facă salturi de cīte 100 de locuri īn fiecare an, pentru a pătrunde īn primele 150 de jucătoare ale lumii. Acum se află pe locul 177.

Dorin
30th May 2006, 14:27
Nu are nimeni acces la o poza?:yeah: D

Ady
30th May 2006, 14:43
altceva nu am gasit

sun
30th May 2006, 15:22
Daca o bate pe Molik va juca cu Sharapova . Sigur o sa fie transmis de Eurosport , si o sa vedem in direct cum se misca :ok:

carmen
30th May 2006, 17:44
Anda nu are cetatenie romano-germana iar pe Silviu Tanasoiu l-a cunoscut la Brasov unde au fost colegi de club (Olimpia)in 1997.El a fost primul ei prieten si in 2002 au plecat in SUA universitata din oklahoma.El a absolvit anul asta universitatea in specialitatea psihologie.
Anda a fost in tara in perioada 8-18 mai si s-a antrenat in Braila si pt ca a plecat mai devreme datorita vizei ,a facut si 2 antrenamente la Centrul National asa ca nu trebuie sa ne laudam cu asta.Culmea e ca ziarul local din Braila a preluat aricolul in care se spune ca s-a antrenat la Bucuresti desi ea a stat 10 zile pe zgura brailei dar n-au avut ochi s-o vada.

Darkslowstar
30th May 2006, 17:58
Sunteti cumva mama ei? :)

Cneazul
30th May 2006, 20:28
uite ink o poza : sper sa nu se supere doamna carmen daca e mama andei .

Apolini
30th May 2006, 21:48
Pana la urma cand e meciul cu Molik???

todik
30th May 2006, 22:20
daca ne ajuta dumnezeu si anda ajunge in al 3 round si sharapova daca castiga pe benesovva sharapova nu e in forma buna speram ca poate o sa ne fie norocul si o so vedem i rounda patra.sa ne aducem aminte de victor hanescu anul trecut
la roland garos unde a ajuns in sferturi si in last 16 la eliminat pe david nalbandian nici nu neam asteptat ca o sal vedem in sferturi cine stie poate si anda ne face surpriza haide anda israelul e cu tine pentru ca eu traesc aici

andrei13
30th May 2006, 22:21
Meciul Andei este miercuri, in jur de ora 4 dupa calculele mele. Este al treilea de pe terenul 3, dupa un meci de fete, Hana Sromova - Dinara Safina, care incepe la ora 12 - ora Romaniei - si Max Mirnii - Nicolas Massu.

carmen
30th May 2006, 22:49
uite ink o poza : sper sa nu se supere doamna carmen daca e mama andei .
as trimite mai multe poze dar nu stiu cum se procedeaza.

Ady
30th May 2006, 23:03
go advanced (langa post quick reply)
manage attachments
browse , pentru fiecare poza , dupa ce au fost introduse toate pozele dorite se da
upload
se inchide apoi fereastra mica in care s-au bagat pozele si se da submit reply
e posibil ca daca pozele au dimensiuni prea mari sa nu mearga upload-ate ...

dorryn
30th May 2006, 23:39
mult succes andei ..sper sa-i calce pe urme irinei sparlea.are 26 de ani..nu-i nimic.. ar mai avea vreo 6-7 ani si din cate am inteles e foarte talentata.eu sper sa ajunga mult mai sus.oricum,pot sa zic ca si-a mai castigat un fan.si sunt sigur ca vom mai auzi de ea.

Ady
30th May 2006, 23:48
n-ar strica sa avem pe cineva si la fete mai sus , ca la baieti de bine de rau mai avem in fiecare saptamana pe cineva la un turneu mai mare ...

@carmen : vad ca se speculeaza pe aici ca ati fi mama andei ... daca e asa ne puteti spune si noua sum se simte dupa 4 meciuri castigate la RG ? se astepta la astfel de rezultate cand a plecat ?
si mai important decat intrebarile de mai sus : transmiteti-i ca suntem alaturi de ea ... nu stiu daca e cazul ei , dar pe multi jucatori ii motiveaza astfel de lucruri
bafta in continuare:ok:

todik
30th May 2006, 23:54
la ora 12 ora romaniei va juca pe cortul numarul 3 va incepe meciul intre dinara safina (rus)-hana sromova (cze) meciul se va incheia eu cred maxim intro ora jumate pe urma urmeaza sa ieasa pe cort alize cornet (fra)-virginia ruano pascual (esp) continuare meciului 3 set cred ca va lua undeva 40 maxim
iar dupa aceeia urmeaza sa ia max mirny (blr)-nicolas massu (chi) asta nu se stie
poate sa dureze undeva 2-3 ore iar apoi urmeaza alicia molik (aus)-anda perianu (rom) cred ca meciul va ince maximum la ora 17:00 dupa prinz sa speram ca poate va transmite jocul ala vreun canal de televiziune indiferent de rezultat sa stie anda ca vom li langa ea si la concursuri mult succes anda
romania e langa tine
si eu din israel sunt cu tine bateo si pe molik ;-)

carmen
31st May 2006, 01:15
anda in australia

carmen
31st May 2006, 01:34
din pacate majoritatea pozelor sunt mai mari decat permite forumul

carmen
31st May 2006, 01:45
anda si prietenul si antrenorul ei silviu

Darkslowstar
31st May 2006, 13:04
Ii tinem cu toti pumnii stransi si chiar daca nu o putem urmari la teveu, sigur ne vom uita la scoringul live. Daca mai vorbiti cu ea inainte de meci va rugam sa-i urati noroc si ca indiferent de rezultat si-a facut o groaza de fani. :ok:

Vadim
31st May 2006, 13:25
anda si prietenul si antrenorul ei silviu
Sint si iubiti?

Ady
31st May 2006, 14:42
Sint si iubiti?

conteaza atat de mult?

Apolini
31st May 2006, 19:46
Bafta Anda!

Ady
31st May 2006, 19:54
A inceput meciul , 2-2 in primul set ... BAFTA ANDA !
puteti comenta live aici , pentru cei ce nu pot urmari meciul :)

Incubus
31st May 2006, 19:57
3-2 pt Anda, cu break. Daca face mai putine erori castiga fara probleme.

Ady
31st May 2006, 19:57
Bravooo !!! a facut break :D:D:D conduce cu 3-2 si serveste :)

Ady
31st May 2006, 19:59
si-a castigat serviciul 4-2
88%primul serviciu :)

Apolini
31st May 2006, 20:00
voi va uitati la scoring sau vedeti meciul pe undeva??? vreau si eu sa urmaresc meciul, nu numai scorul!

PS: Anda a dat inca un as!

Ady
31st May 2006, 20:03
pe eurosport se transmite nalbandian-gasquet ...
ne ramane livescoring :(
4-3 15-0 intre timp :)
@doro : molik e aia care da asi :P anda nu a dat niciunul inca

Ady
31st May 2006, 20:04
5-3 :) , hai ca se poate !
tot 88% pe primul serviciu :)

Apolini
31st May 2006, 20:05
aaa... :( pacat,...
Intre timp e 5-3

Incubus
31st May 2006, 20:07
Si a luat primu set 6-3 :) cu 2 breakuri
Bravo!!!

Ady
31st May 2006, 20:07
6-3 , cu doua break-uri :D

Apolini
31st May 2006, 20:09
Bravo Anda!!! TOT asa!!!!
/OLE/
/OLE/
/OLE/

Ady
31st May 2006, 20:11
1-0 in setul 2 , serveste foarte bine :)

Apolini
31st May 2006, 20:13
mie mi s-a blocat dracia asta... nu afiseaza scorul
Intre timp caut la tv un post ceva... poate transmit ei ceva. Eu am satelit pe casa si prindem vreo 500 de posturi, poate o gasesc si pe Anda pe undeva...

Ady
31st May 2006, 20:13
a venit si break-ul , mai repede decat in primul set :) 2-0 , acum nu trebuie decat sa isi pastreze serviciul

Ady
31st May 2006, 20:15
0-40 :(
15-40
30-40 , hai inca una !
molik si-a luat break-ul inapoi ...

Apolini
31st May 2006, 20:17
2-1... a pierdut serviciul. poate mai vine un break

Apolini
31st May 2006, 20:18
trebuie sa fim constienti de faptul ca la scorul asta meciul nu e castigat inca! presiunea abia acuma incepe.

Ady
31st May 2006, 20:19
2-2 ... i-a crescut procentajul la serviciu lui molik , 81%

Apolini
31st May 2006, 20:20
si i-a scazut jucatoarei noastre. sper sa treaca peste momentul asta.

Apolini
31st May 2006, 20:21
3-2
procentajul la serviciul lui Molik in al 2-lea set e 100%!!

Ady
31st May 2006, 20:25
molik are si mai multe greseli nefortate 22 fata de 15 ale andei
3-3

Apolini
31st May 2006, 20:26
si anda are mai multe puncte castigate... deocamdata

Apolini
31st May 2006, 20:27
4-3 Molik :(

Ady
31st May 2006, 20:27
inca un break molik :( 4-3 si serviciul ...

Apolini
31st May 2006, 20:32
S-a rasturnat situatia. 5-3 Molik :(:(:(:(:(:(

Ady
31st May 2006, 20:33
las' ca se mai rastoarna o data :)

Ady
31st May 2006, 20:35
4-5 , hai cu break-ul ! ... dupa pauza , bineinteles :P

Apolini
31st May 2006, 20:36
5-4 ... sper.

Incubus
31st May 2006, 20:37
acum ii ia 3 game-uri la rand si e in turul 3

Ady
31st May 2006, 20:37
0-30 molik , a inceput sa ii tremure mana ... sper

Ady
31st May 2006, 20:37
0-30 molik , a inceput sa ii tremure mana ... sper

Apolini
31st May 2006, 20:38
15-40! mingea asta!

Ady
31st May 2006, 20:38
15-40 , doua mingi de break . HAI ANDA !!!

Ady
31st May 2006, 20:39
bravooo , exact cand avea mai mare nevoie ... sa serveasca bine acum :)

Apolini
31st May 2006, 20:39
incredibil. De la un procentaj de 100% la primul serviciul, Molik a ajuns la 56%.
5-5!!! Hai Anda! Poti!

Apolini
31st May 2006, 20:40
15-30. Sa speram ca isi ia serviciul.

Ady
31st May 2006, 20:41
40-30 greu si game-ul asta , poate il castiga acum
si asa face 6-5 , frumoasa revenire :)

Apolini
31st May 2006, 20:42
6-5 ANDA!!!! Inca un pic!

ATI
31st May 2006, 20:42
6-5 pt Anda. Inca un break...

Apolini
31st May 2006, 20:43
un punct lung castigat de molik.... 40-15 :(:(:(. Hai Anda, de aici!

Ady
31st May 2006, 20:44
la mine nu mai merge livescorul :headbang:

Apolini
31st May 2006, 20:45
2-0 Molik in Tiebreak. Sper ca va reusit.
Hai Anda!

Ady
31st May 2006, 20:46
eu vad tiebreak , nu stiu unde o vezi tu pe sharapova ... mai e pana la ea ...

ATI
31st May 2006, 20:46
E tie-break 3-2 pt Anda

Ady
31st May 2006, 20:46
2-2

Apolini
31st May 2006, 20:47
Draga Lethal, te rog sa iti ti gura si sa nu vorbesti inainte. Imi pare rau pt expresie.

Apolini
31st May 2006, 20:47
si la mine merge cam greu livescoreul... 3-3

Ady
31st May 2006, 20:48
4-3 molik , serveste anda
17 oameni pe forumul de tennis , aproape toti pe thread-ul asta

Apolini
31st May 2006, 20:50
pai da... toti urmaresc scorul. 5-4 Molik. Hai Anda!
Fraieri rau astia de pe posturile de tv ca nu transmit meciul. :(:(:(

Apolini
31st May 2006, 20:51
set molik :(:(:(:(:(

Ady
31st May 2006, 20:52
prima minge de set molik , si o si castiga :( . 7-6 ... o luam de la capat :)

lethal
31st May 2006, 20:52
hai ca nu e totul pierdut trebe sa se tina tare si isi revine si castiga pana la urma COM'on

Apolini
31st May 2006, 20:52
o luam de la capat.
A trebuit lethal sa isi deschida gura ca n-avea ce face

Ady
31st May 2006, 20:53
a incurcat si el , la cat de greu merge livescorul ...
la mine a crapat iar ... mai ziceti si voi ce se intampla , a inceput setul 3?

Incubus
31st May 2006, 20:55
are minge de break in primul game
40/40

Apolini
31st May 2006, 20:56
hai cu breakul. Un inceput cu dreptul nu ne-ar strica!

Ady
31st May 2006, 20:56
40 egal intre timp
avantaj molik
egal iar
avantaj molik iar ...
egal iar

Apolini
31st May 2006, 20:57
egalitate din nou. Meciul asta merita vazut :(

Ady
31st May 2006, 20:58
iar avantaj molik
1-0

Apolini
31st May 2006, 20:59
iar avantaj molik .... si o luam de la capat

Apolini
31st May 2006, 21:00
Eu cred in Anda! De aici in colo totul depinde de pregatirea ei fizica si pshica. Hai Anda! Poti castiga!

Incubus
31st May 2006, 21:00
daca se califica sunt mari sanse sa dea Eurosportu; doar joaca vedeta Sharapova :D

Ady
31st May 2006, 21:01
daca nu, se face trafic pe ols , in momentul de fata sunt 19 oameni la tennis
scoreboardul sta numai la mine ? nu ar trebui sa fie pauza acum

Apolini
31st May 2006, 21:03
2-0 Molik. Poate se termina meciul dintre Federer si Nalbandian repede si o sa transmita si astia cinci minute din meciul de pe terenul 3... poate :(

lethal
31st May 2006, 21:04
doro sper ca nu te-ai suparat asa tare dar s-a blocat scoru dar nici tu nu trebe sa fi asa superstitoasa oricum cu toti vrem victoria Andei si eu inca cred ca o sa revina in setul 3 ;)

Ady
31st May 2006, 21:04
gasquet si nalbandian si daca se termina muta la henman si tursunov , multa lume vrea sa il vada pe rus dupa ce a facut blog-ul pt atp ...

Incubus
31st May 2006, 21:05
asta cu Federer e inregistrare, a castigat deja meciul

Ady
31st May 2006, 21:05
breakpoint , hai acum !!!

Incubus
31st May 2006, 21:06
din nou minge de break, poate acum... nici de data asta

Apolini
31st May 2006, 21:06
Procentajul romancei a scazut dramatic...

Ady
31st May 2006, 21:07
a servit o singura data in setul asta , si atunci break , e normal sa fie scazut , sper sa se mai ridice in game-urile urmatoare
3-0:(

Apolini
31st May 2006, 21:07
3-0 :(:(:(:(:(:(:(
Vad ca sunt deja 21 de useri pe aici :)

Ady
31st May 2006, 21:09
22 acum , 30-0 pentru anda

Apolini
31st May 2006, 21:10
Federer a castigat... poate... cine stie... poate o vedem si noi macar o data jucand.

Ady
31st May 2006, 21:11
3-1 , hai cu break-ul !

Incubus
31st May 2006, 21:11
1-3 , a spart gheata; Acum serveste molik... in balarii sper

Apolini
31st May 2006, 21:13
30-15 ... si....molik a servit in teren... si... 30-30 :(

Apolini
31st May 2006, 21:14
molik a servit puternic... si.. 4-1

Ady
31st May 2006, 21:17
in game-ul asta cred ca a facut 3 duble greseli anda
1-5 , aici se vede experienta australiencei :(

Apolini
31st May 2006, 21:18
5-1... mai comentam?

Ady
31st May 2006, 21:19
bineinteles , 30-15 acum pe serviciul lui molik , acum vine break-ul :P
breakpoint
a salvat molik , si acum are anda avantaj

Apolini
31st May 2006, 21:20
a pierdut 2 mingi de break

Incubus
31st May 2006, 21:20
serveste tare molia asta; a treia minge de break

Ady
31st May 2006, 21:21
ce ti-am zis :D 5-2

Incubus
31st May 2006, 21:21
in sfarsit break, poate nu e prea tarziu

Apolini
31st May 2006, 21:21
5-2!

Ady
31st May 2006, 21:22
30-0 acum
40-0

Incubus
31st May 2006, 21:23
5-3 , totul e sa creada

Apolini
31st May 2006, 21:23
5-3!!

Ady
31st May 2006, 21:23
5-3 , mai face un break ? :D

ATI
31st May 2006, 21:23
5-3 pt Molik :(

Ady
31st May 2006, 21:24
3 mingi de meci :(

Apolini
31st May 2006, 21:24
0-40! Inca poate

Ady
31st May 2006, 21:24
a salvat una

Ady
31st May 2006, 21:25
s-a terminat ... frumoasa replica data australiencei , speram sa o vedem mai des in turnee pe anda

lethal
31st May 2006, 21:25
povestea s-a incheiat aici dar viitorul ei poate sa inceapa de aici si sa mai auzim de ea si pe la wimbledon ;) si in circuit

Apolini
31st May 2006, 21:26
Eu zic sa privim partea plina a paharului! Avem o jucatoare romanca (Anda Perianu) care a ajuns in turul doi la Roland Garros. Acest lucru este o performanta remarcabila, pe langa asta, ea se afla la inceputul carierei.
BAFTA IN CONTINUARE, ANDA

ATI
31st May 2006, 21:30
Bravo Anda! Lipsa de experienta a facut diferenta, dar sper ca o sa mai auzim de romanca si in alte turnee.

dorryn
31st May 2006, 21:31
pacat ... a avut 6-3 si 2-0 ..pacat.o sa mai auzim de ea oricum

best_lazialul
31st May 2006, 21:48
Felicitari Anda pentru cele 4 victorii (3 in calificari) de la Roland Garros. Mult succes de acum inainte..pt ca asta a fost doar inceputul..;)

todik
31st May 2006, 22:11
pacat ca a pierdut da oricum sun bucuros pentru ea am urmarit acest pe match pe postul de televiziune espa post american am vazuto cum se misca anda perianu in opinia mea poate sa joace la nivel tare molik este molik ea a fost si in top 10 dar din pacate oboseala sa spus cuvantul 3 jocuri in calificari dintre care 2 in 3 seturi in total la acest turneu anda a participat 50/50 un castig si o infringere eu am vazut matchul in direct primul set a facut foc din molik da experienta lu molik sa spus cuvantul sa speram ca poate organizatori de la wimbledon poate o sai dea un wildcard pentru ca eu sunt sigur daca anda o sa contiuie sa improvizeze in joc ea va fi in primele top 50 si a dovedito asta in potriva lu safarova si cu molik ea dat o lupta buna oricum anda noi oricum vom fi alaturi de tine.

Sorin Blaj
31st May 2006, 22:49
Anda PERIANU era un copil bolnavicios (racea f des) asa ca mama ei a dat-o la sport sa stea mult la aer si soare. S -a indragostit de sportul alb si mereu visa sa ajunga sa joace profesionist, numai ca situatia materiala nu-i permitea. Juca in tenisi si avea rachete imprumutate de la antrenor. La 16 ani a plecat la clubul Olimpia Brasov unde avea promisiuni de antrenamente profesioniste, echipament si participare la turnee mai bune. N-a fost asa ...a facut liceul departe de parinti si s-a antrenat cum a putut mai bine. La 17 ani a castigat locul 2 la campionatul national si premiul acordat a fost participarea la 3 turnee in Italia, numai ca d-l Bardan, presedintele FRT nu putea sa trimita o provinciala in Italia pe banii federatiei asa ca a dus-o cu vorba si n-a plecat nicaieri (probabil au plecat altele). Atunci Anda si-a dorit sa plece definitiv din tara si sa joace tenis...pasiunea ei cea mai mare. La 18 ani daca nu ai bani nu poti juca tenis de performanta. A terminat liceul cu profil limbi straine cu medie foarte mare, a intrat la Academia de Sport unde a invatat un an ... ajunsese sa dea ore de tenis la copii pentru a se intretine apoi a aplicat pt o bursa la Universitatea din Oklahoma si Univ LAS VEGAS. A fost acceptata la amandoua si a ales Oklahoma unde antrenoare este Raluca Gheorghe. In 3 ani a fost considerata cea mai buna jucatoare din istoria universitatii, campioana regionala, si a ajuns pana pe locul 3 in campionatul universitar american. In 2003 a fost finalista la campionatul universitar american. A inceput sa joace profesionist deabia dupa terminarea universitatii, in 2004. E profesoara de limba franceza si antrenorul ei e Silviu Tanasoiu, coleg de facultate si prietenul ei, care a jucat si el la echipa universitatii din Oklahoma.
Doamna Carmen, nu stiu daca sunteti sau nu mama Andei, dar povestea ei ne-a emotionat pe toti si nu pot sa nu-i transmit, prin dumneavoastra, sincere felicitari. De fapt povestea ei este povestea multor sportivi romani care ar putea face performante uluitoare, in multe sporturi, dar din cauza lipsei conditiilor materiale, nu au reusit sa evolueze.

Exemplu este Anda Perianu, care a reusit sa joace in acest an la Rolland Garros mai multe meciuri decat toti ceilalti tenismeni romani la un loc.

Un alt exemplu este si Nicolita. Fotbalist la Steaua.

Dar sa revin la Anda. Daca luati legatura cu ea, transmite-tii ca romanii i-au tinut pumnii, si chiar daca a pierdut astazi, a realizat o performanta frumoasa si o asteptam si la alte turnee.

Felicitari inca o data si ii doresc o performanta de rasunet in urmatorii ani: castigarea unui turneu WTA.

todik
31st May 2006, 22:53
daca voi gasi meciuri de la roland garros cu anda va promit ca o sa le pun pe forum

Sorin Blaj
31st May 2006, 22:59
Mersi Todik.

todik
31st May 2006, 23:02
am o veste buna pentru voi mi sa promis ca in timp de 2 zile mi se vor trimite niste video cu anda la roland garros daca se vor tine promisiunea si mile vor trimite atunci o sa va anunt sper sa mearga totul bine.

Sorin Blaj
31st May 2006, 23:12
Am citit posturile voastre, din timpul meciului Andei cu Molik. Se pare ca a trecut pe langa o performanta mare. Pacat ca nu a castigat si ca nu am trait pe viu evenimentele.

todik
31st May 2006, 23:13
meciul a fost transmis live de postul tv espn

carmen
31st May 2006, 23:21
va multumesc mult pt ca ati fost alaturi de ea si va asigur ca va intra si ea pe acest forum sa va multumeasca .mi-a spus ca ieri nu a putut face niciun antrenament ca a facut o usoara bursita(inflamatie a unui tendon)si ca a luat tratament si va trebui sa faca putin tratament si o mica pauza dar sigur se va duce la wimblendon si sa dea Dumnezeu sa joace cel putin la fel de bine ca aici.
Inca odata va multumesc
Carmen Perianu

Sorin Blaj
31st May 2006, 23:33
Doamna Perianu, felicitari pentru fata dumneavoastra. Eram convins 99,99% ca sunteti mama ei, acum avem si confirmarea. Ii dorim refacere grabnica si o asteptam la Wimbledon. Apropo, care este suprafata de joc favorita pentru Anda?

Darius
31st May 2006, 23:34
Ar fi un lucru foarte frumos pentru noi daca Anda ar intra pe forum si ne-ar exprima impresiile ei de la Roland Garros.
Suntem alaturi de ea si ii vom urmari si rezultatele viitoare; tenisul feminin romanesc se afla in moarte clinica pana la Roland Garros-ul de anul acesta.
Felicitari Anda si sa stiti doamna Perianu ca aveti o fiica campioana.
Tenisul romanesc feminin a luat o gura mare de oxigen odata cu performanta Andei.

Sorin Blaj
31st May 2006, 23:38
Da, a reusit in viata si in tenis, in ciuda tuturor obstacolelor. Mare lucru.

Darius
31st May 2006, 23:39
am o veste buna pentru voi mi sa promis ca in timp de 2 zile mi se vor trimite niste video cu anda la roland garros daca se vor tine promisiunea si mile vor trimite atunci o sa va anunt sper sa mearga totul bine.

Ar fi grozav daca ne-ai putea pune la dispozitie meciurile Andei de la Roland Garros.

Apolini
1st June 2006, 09:00
Si eu va felicit d-na Perianu! Cred ca sunteti intr-adevar mandra de fiica dvs.
MULTA BAFTA in urmatoarele turnee, anul abia a inceput, mai sunt multe!

Apolini
1st June 2006, 15:15
Mi-e teama ca nu voi mai putea asista la discutiile ce vor urma aici. O sa plec pentru 11 zile in Turcia (echipa de Volley a scolii). Poate mai gasesc vreun internetcafe... ceva pe acolo, daca o sa am timp. Oricum, in toata perioada asta nu o sa pierd contactul cu tenisul, am gasit deja niste partenere de antrenament si niste terenuri de iarba.
Oricum, voi astepta cu nerabdare sa citesc toata discutia la intoarcere. Bye bye

Ady
1st June 2006, 20:21
Mi-e teama ca nu voi mai putea asista la discutiile ce vor urma aici.
nu-i nimic , ne gasesti tot aici , si discutiile raman la locul lor :)

Mi-e teama ca nu voi mai putea asista la discutiile ce vor urma aici. O sa plec pentru 11 zile in Turcia (echipa de Volley a scolii).
ai grija ce faci p-acolo , sa-i bateti pe toti :) , luati exemplu de la anda

Apolini
1st June 2006, 22:23
multumesc pentru incurajari. Si voi aveti grija ce faceti pe aici!

best_lazialul
1st June 2006, 23:00
Da..Anda a devenit deja un exemplu demn de urmat..a luptat pana cand a reusit sa-si indeplineasca visul..acela de a juca tenis la cel mai inalt nivel..iarasi spun : Felicitari Anda!!

marius135
2nd June 2006, 13:22
felicitari anda si mult succes in continuare

todik
2nd June 2006, 13:51
am o noutate buna pentru voi deseara la 11 o sa primesc video de la roland garros undeva maine dupa ora 4 video osa fie pe forum

best_lazialul
2nd June 2006, 15:28
Foarte bine :ok: asteptam cu nerabdare..;) ..

Vadim
2nd June 2006, 19:44
conteaza atat de mult?
Nu conteaza, dar asa ca fapt divers. Am aflat, sint iubiti. :D

Sorin Blaj
3rd June 2006, 18:55
Cateva imagini cu Anda:

Darius
3rd June 2006, 19:04
Faine poze, nu am vazut reportajul din pacate :headbang: ...sa intelegem ca ai TV tunner?:)
Poate ca Realitatea va da reportajul in reluare, as vrea sa-l vad...in mod normal ar trebui ca mai toate televiziunile sa prezinte un reportaj despre Anda Perianu...poate o vom cunoaste mai bine astfel.

todik
3rd June 2006, 23:58
auziti cum pot sa pun video cu anda de la roland garros pe forum?
video e la mine dar nu stiu cum sa le aplic poate cineva sami spuna?

Sorin Blaj
4th June 2006, 00:03
Faine poze, nu am vazut reportajul din pacate :headbang: ...sa intelegem ca ai TV tunner?:)
Poate ca Realitatea va da reportajul in reluare, as vrea sa-l vad...in mod normal ar trebui ca mai toate televiziunile sa prezinte un reportaj despre Anda Perianu...poate o vom cunoaste mai bine astfel.
Da. TV Tunner WinFast TV2000XP Expert. Bun, dar am o problema cu FM-ul, nu merge. Sigur, Realitatea va da iar reportajul cu Anda. Cred ca au fost singurii care iau luat interviu. Apropo de profesionalism.

todik
4th June 2006, 00:19
daca cineva stie cum se aplica video pe forum spunetimi va rog
astept raspuns

dorryn
4th June 2006, 04:47
am vazut interviul la rubrica sport a realitatii.frumos din partea lor.zicea ca acest rezultat i-a dat incredere pt turneele urmatoare si ca va sta o saptamana acasa dupa care pleaca in Anglia pt a participa la un turneu pe iarba sa se acomodeze pt Wimbledon.
SUCCES!

Ady
4th June 2006, 11:43
auziti cum pot sa pun video cu anda de la roland garros pe forum?
video e la mine dar nu stiu cum sa le aplic poate cineva sami spuna?
gaseste un site pe care poti sa upload-ezi fisiere mai mari si aici pui link-ul'
incearca www.youtube.com

Sorin Blaj
4th June 2006, 17:36
am vazut interviul la rubrica sport a realitatii.frumos din partea lor.zicea ca acest rezultat i-a dat incredere pt turneele urmatoare si ca va sta o saptamana acasa dupa care pleaca in Anglia pt a participa la un turneu pe iarba sa se acomodeze pt Wimbledon.
SUCCES!
In acelasi interviu spunea Anda ca suprafata ei favorita de joc este cimentul.

Ady
16th July 2006, 18:32
check this out :
http://www.prosport.ro/index.php?c=14&a=121450

Ady
30th December 2006, 10:02
Prima romānca de la Ruxandra Dragomir ajunsa īn turul secund la Roland Garros, Anda Perianu (173 WTA), a revenit ieri, dupa accidentarea ce-a tinut-o cinci luni departe de teren. Eleva lui Silviu Tanasoiu a pierdut īn primul tur al turneului de 175.000 $ de la Gold Coast (Australia), 5-7, 6-7 cu australianca Casey Dellacqua. Pe tabloul calificarilor se afla si Simona Matei (163 WTA), adversara ei fiind ucraineanca Iuliana Fedak (favorita 4).

Ady
24th May 2007, 22:22
up

sa speram ca anda va reusi nu numai sa isi apere punctele, dar chiar sa mearga mai departe decat anul trecut ... mai are 1 meci pana pe tabloul principal ...

denclis
16th November 2007, 15:14
nu mai spune nimeni nimic despre Perianu Anda?

denclis
16th November 2007, 15:23
nu mai spune nimeni nimic de Perianu Anda?

Cipri
16th November 2007, 16:42
nu mai spune nimeni nimic de Perianu Anda?
La anul va incepe turneele ...
Probabil va juca calificari la AO :rolleyes:

Optimistul
16th November 2007, 23:20
Merci Cipriane informatiile tale valoroase ...:D

denclis
16th April 2008, 18:35
anduca...n-am mai auzit nimic de tine...cineva ..careva a mai auzit ..cate ceva?:D:(:(

denclis
17th May 2008, 12:38
hai fata noastra!!
hai ca asta e anul tau!
sa vedem cum iti merge la roland ..ok? ai promis rezultate bune :D
;)
sa nu uitam ca azi 17 mai 2008 se casatoreste dragul nostru prieten
Axente Razvan. Nunta va avea loc in state..nu am retinut locatia exacta..sper sa pot reveni cu ceva poze...!
casa de piatra (nu la ricnichi) :))
Salut toi iubitorii de tenis!

claudia_sandru
16th August 2008, 00:31
Anda PERIANU era un copil bolnavicios (racea f des) asa ca mama ei a dat-o la sport sa stae mult la aer si soare .S -a indragostit de sportul alb si mereu visa sa ajunga sa joace profesionist ,numai ca situatia materiala nu-i permitea.Juca in tenisi si avea rachete imprumutate de la antrenor.La 16 ani a plecat la clubul Olimpia Brasov unde avea promisiuni de antrenamente profesioniste ,echipament si participare la turnee mai bune .N-a fost asa ...a facut liceul departe de parinti si s-a antrenat cum a putut mai bIne.La 17 ani a castigat locul 2 la campionatul national si premiul acordat a fost participarea la 3 turnee in Italia numai ca d-l Bardan,presedintele FRT nu putea sa trimita o provinciala in Italia pe banii federatiei asa ca a dus-o cu vorba si n-a plecat nicaieri (probabil au plecat altele).Atunci Anda si-a dorit sa plece definitiv din tara si sa joace tenis...pasiunea ei cea mai mare.La 18 ani daca nu ai bani nu poti juca tenis de performanta.Aterminat liceul cu profil limbi straine cu medie f mare,a intrat la Academia de Sport unde a invatat un an ...ajunsese sa dea ore de tenis la copii pt a se intretine apoi a aplicat pt o bursa la Universitatea din Oklahoma si Univ LAS VEGAS .A fost acceptata la amandoua si a ales Oklahoma unde antrenoare este Raluca Gheorghe.iN 3 ani a fost considerata cea mai buna jucatoare din istoria universitatii ,campioana regionala si a ajuns pana pe locul 3 in campionatul universitar american . In 2003 a fost finalista la campionatul universitar american.A inceput sa joace profesionist deabia dupa terminarea universitatii in 2004.E profesoara de limba franceza si antrenorul ei e Silviu Tanasoiu,coleg de facultate si prietenul ei care a jucat si el la echipa universitatii din Oklahoma.


Carmen o cunosti pe Anda? Eu am fost colega de clasa si de banca in liceu cu ea. Nu mai stiam nimic de ea si cu ceva timp in urma ma plimbam prin Bucuresti si am vazut un afis care le reprezentau pe 2 jucatoare de tenis. In momentul acela m-am gandit la Anda, oare mai joaca tenis si am dat cautare pe google despre ea si mare mi-a fost bucuria sa aflu ca a ajuns sa joace tenis exact unde si-a dorit. Am o poza cu ea si cu racheta ei de tenis cu care juca pe terenul din Olimpia din Brasov. Ieseam impreuna la tenis si o sustineam mereu la campionatele care aveau loc pe terenul acela. Multe momente frumoase am petrecut impreuna in liceu. Eu sunt cu atat mai mandra de ea cu cat am fost mai mereu in preajma ei, am trait impreuna emotiile tezelor, glumite in timpul orelor etc.

Ady
16th August 2008, 07:37
carmen, daca imi amintesc eu bine este mama andei perianu :)

denclis
2nd September 2008, 15:23
anducaa?? ne-ai lasat in ceatza? :confused:
pe unde mai esti?
nici un semn de viata?
poate ai si tu dreptul la o vacanta...nu? pupici!:)