PDA

View Full Version : ProTV va transmite Liga Campionilor!



SORENSEN
27th May 2006, 14:18
ProTV a cīştigat licitaţia pentru transmiterea meciurilor din Liga Campionilor pentru următoarele 3 sezoane. La această licitaţie au mai participat alte trei televiziuni, TVR, Antena 1 şi Realitatea TV.@gsp.ro

Acest lucru e important pt ca daca nu din sezonul asta ci clar din urmatorul ProTV va transmite si o echipa romaneasca in grupele CL.
Apropo banii din editia care vine sunt mai multi in loc de vreo 4 mil euro acum sunt vreo 6 mil euro.
Bafta tuturor .


PS In sezonul 2007-2008 vom avea 2 echipe in CL ,una direct (sanse 90%) si una in turul 3 prel CL si va fi foarte avantajos pentru toata lumea ,cluburi ,televiziuni,ziare.

Hai Steaua!

vinsanity
27th May 2006, 16:16
that sucks:no: iar o sa-i ascult pe "cei mai buni comentatori" mironica si celalalt (si iar o sa adorm la rezumate cand baga cate 15 minute de publicitate intre meciuri:headbang: )

Elphax
27th May 2006, 16:26
and then?
Este o stire extraordinara, pana acum cine a transmis?

Hopshio
27th May 2006, 18:10
bah ii fain..comenteaza destul de bine..pe langa aia de la realitatea....meciurile stelei din cupa uefa dak va aduceti aminte:P

dede
27th May 2006, 19:44
mai bine ii ascult pe aia de la protv decat pe tăntălăii de la antena si realitatea
iar aia de la tvr le ajunge cate meciuri dau...sa mai lase si pe altii

vinsanity
27th May 2006, 19:46
and then?
Este o stire extraordinara, pana acum cine a transmis?
tot ei, da' asta nu inseamna ca ei faceau transmisiunile, pur si simplu cei 2 comentatori fac mult prea multe greseli, mai ales la rezumate (plus pauzele publicitare de la rezumate care ma omoara) , ii preferam pe cosmescu si gradinescu (de realitatea tv nici nu mai pomenesc, de fapt nici n-au comentatori)

Dennis
27th May 2006, 20:11
mai bine ii ascult pe aia de la protv decat pe tăntălăii de la antena si realitatea
iar aia de la tvr le ajunge cate meciuri dau...sa mai lase si pe altii

Agreez total. Aia de la antena shi realtitatea sunt cam batuti in cap...

starsteel
27th May 2006, 20:25
Pacat pt. cei din tara care prind doar TVR.

SORENSEN
27th May 2006, 22:52
CL nu e o competitie pt toata lumea ..este pentru cei care aduc bani...si public CL este cel mai bine vizat de ProTV.
Si de fapt stirea este interesanta pt ca atunci cand o echipa romaneasca va intra in liga ProTV va produce meciurile.
Apoi daca se intampla asta banii pe care ProTV ii face sunt foarte multi...
Pana acum era maruntis si intra intr-o noua era...sper ca vor investi si in transimisii ...ca in comentatori...

Universal
28th May 2006, 05:54
ok..dar era bine si daca se vedea pe internet tvr..

SORENSEN
28th May 2006, 13:20
Liga Campionilor rămīne la Pro TV!


Performanţele echipelor romāneşti din Cupa UEFA şi, implicit, posibilitatea ca, la anul, o echipă dn Divizia A să ajungă īn cea mai importantă competiţie intercluburi au īncins spiritele şi īn media romānească. TVR , ProTV, Antena 1 şi Realitatea TV s-au lansat īntr-o luptă aprigă pentru achiziţionarea drepturilor de transmisie ale Ligii.

S-au luptat: fiecare dintre cele patru televiziuni a pus la bătaie sume astronomice, cuprinse īntre 7 şi 15 milioane de dolari. S-au acuzat: "Dacă va cīştiga lupta pentru achiziţionarea Ligii, TVR va deveni un post de nişă", declanşa războiul psihologic Costi Mocanu, directorul Departamentului de Sport al ProTV . "Este un profesionist frustrat de perspectiva că īn acest an ProTV s-ar putea să nu transmită nici o competiţie de anvergură", a replicat tăios omologul său de la TVR, Ioan Todan. Au cīştigat! Cei de la ProTV. Pentru īncă trei sezoane.

Contactaţi de Gazetă, reprezentanţii ProTV au refuzat să facă momentan vreun comentariu.

15 milioane de dolari va plăti ProTV pentru a transmite īn următorii trei ani Liga Campionilor

Antena1: "O luăm peste trei ani"
Adrian Dumitrescu, directorul Departamentului Sport al Antenei 1 , susţine că "marele meu regret este că vom mai avea īncă trei ani de aşteptat pentru a cīştiga această competiţie. Ne-am dorit mult să obţinem drepturile, dar, īn ochii celor de la TEAM, ProTV au fost mai buni. Cred că oferta lor financiară a influenţat īn proporţie de 80% decizia TEAM".

TVR: "Nu ştiu cum ne-au bătut"
Ioan Todan, directorul Departamentului de Sport al TVR, a declarat ieri că "am pierdut o luptă, este greu. Acum mergem īnainte. Nu ştiu cum ne-a bătut ProTV. Trebuie să fi făcut o ofertă foarte mare, pentru că la celelalte capitole eram peste ei. Se vede că pentru ei Liga reprezenta ultima şansă, că īn rest nu mai transmit nici o competiţie importantă", a declarat Todan

RTV: "Noi am făcut cea mai mare ofertă"
Realitatea a participat şi ea la această luptă pentru Ligă. Emanuel Terzian, editorul-şef al Secţiei sport RTV, crede că rezultatul licitaţiei era unul previzibil: "Este, pe undeva, normal ca TEAM să vrea să continue cu ProTV. Se pare că banii n-au contat, pentru că noi am avut cea mai mare ofertă. S-a mizat pe faptul că au avut o colaborare bună īn ultimele sezoane".

Care au fost atuurile Pro TV
- oferta financiară
- grupul MediaPro, care poate promova competiţia prin intermediul publicaţiilor pe care le deţine
- controlul asupra TV Sport
- s-a dovedit un partener de care TEAM s-a arătat extrem de satisfăcut
www.gsp.ro

Mi se apre fabuloasa suma de 15 mil $ avand in vedere ca ar veni 5 mil de sezon ...Div A e cam 7,5 mil de $pe an

Asta e o veste buna pt ca echipa romaneasca care va intra in LC va incasa un procent semnificativ din aceasta suma.

Universal
29th May 2006, 05:50
E ok..pana la urma, sper cand vin in Romania sa ma uit la aceste meciuri, la mine acasa nu pot,nu am ProTv

Paul
29th May 2006, 21:39
Este o stire extraordinara, pana acum cine a transmis?
Avand in vedere ca vor fi echipe romanesti in Liga , era de asteptat sa cumpere TVR drepturile ...

NUmai ca la TVR calitatea semnalului e mult mai proasta decat la PRO TV , chiar daca e evident ambele televiziuni vor primii semnal de la televiziuni straine.

Deci PRO TV e ok :P

bunoaka
29th May 2006, 21:49
no sa imi trag palme, iar pro-tv ul imi strica programul de marti si miercuri seara. o stire de-an pixu care mi-a omorat pisica de ciuda. asta este, mai injur de 2 ori ,mai beu o votka si sper sa castige ucraina euro2008. hai sheva

Big Sexy
30th May 2006, 11:05
ce e grozav din stirea asta e ca practic am aflat ca se va transmite wrestling pe TV Sport si in urmatorii 3 ani, lucru imbucurator pentru mine :).
Dupa cum spunea si un prieten de al meu, "daca vrei sa stii cand dau astia wrestling pe TV Sport te uiti la PROTV sa vezi cand da liga campionilor" :D