PDA

View Full Version : Marele Premiu de la Monte Carlo, 25-28 mai



Profetu
25th May 2006, 09:16
Aici, comentarii inainte si dupa MP al Statului Monaco.

Joi

12:00 - 13:00 -> Antrenamente 1
15:00 - 16:00 -> Antrenamente 2

Sambata

12:00 - 13:00 -> Antrenamente
15:00 -> Calificari

Duminica

15:00 -> Cursa

oaspetele
25th May 2006, 23:50
din pacate, il vad pe alonso favorit.
aici poate face o figura frumoasa si mister kimi.

Ayrton
26th May 2006, 09:34
Desi tin mereu cu pilotii McLaren, si mereu i-as vrea invingatori, la Monte Carlo e dificil de pronosticat intotdeauna... Dar acum chiar as vrea cu tot dinadinsul sa invinga Kimi, si macar Alonso sa abandoneze, sa se stranga un pic clasamentul la varf, sa fie spectacol... Insa daca Alonso invinge sau termina pe podium iar Schumi o zbarceste deja sezonul va intra intr-o monotonie bleu...

Profetu
26th May 2006, 09:36
Eu mi-am pus toti banii pe Button !!

oaspetele
26th May 2006, 13:30
sper ca momentan treci printr-o pasa financiara proasta.
:)

Ayrton
26th May 2006, 15:35
sau are sperante ca va castiga saptamana cealalta la loto ca sa nu simta pierderea... :D

Sorin Blaj
27th May 2006, 12:28
Eu mi-am pus toti banii pe Button !!
Sper ca "toti banii" reprezinta o figura de stil.:)

Sorin Blaj
27th May 2006, 15:42
Raikkonen a stabilit cel mai bun timp dupa primele doua etape ale calificarilor: 1:13.532, castigandu-le pe amandoua.

Sorin Blaj
27th May 2006, 16:11
Incepe ultima parte a calificarilor, cu Raikkonen, Montoya, Alonso, Fisichella, M. Schumacher, Coulthard, Button, Barrichello, Webber, Rosberg.

Sau succedat la conducere: Montoya, Raikkonen si M. Schumacher.

M. Schumacher a castigat poll position.

Elphax
27th May 2006, 16:13
FOARTE INTERESANT ce a facut SCHUMACHER!

in ultimele secunde de calificari, s-a oprit brusc intr-un viraj, in acel moment avea cel mai bun timp. Oare ce s-a intamplat de fapt?

1. a avut o problema, este posibil sa fie nevoie sa faca modificari importante la masina, poate risca sa piarda primul loc
2. a simulat o problema, pentru a se incetini viteza in zona respectiva si astfel sa nu ii poata bate nimeni timpul

Alonso era in acel moment aproape la fel de rapid si cu vreo 10-20 de secunde in spate.

Ramane de vazut ce s-a intamplat de fapt. Daca masina lui Schumacher nu are probleme inseamna ca este posibil sa fi asistat la o manevra incredibila care i-a asigurat pole-position. La Monte Carlo este foarte important sa pleci primul, avand in vedere ca este foarte greu sa depasesti.

Sasuke Uchiha
27th May 2006, 16:20
a avut o problema, nu a simulat nimic...alonso un mascarici si un plangacios... :rosu:

Sergiu
27th May 2006, 16:21
Ma daca vroia sa-i opreasca o facea sa-i chiar opreasca, nu sa-l lese la 6 sutimi.
Si ultimu tur al lui Schumi a fost foarte rapid cu 0.35 mai rapid decat alonso la penultimu intermediar.

Sorin Blaj
27th May 2006, 17:22
Schumacher era intr-un tur foarte rapid, poate cel mai rapid, ce motive avea sa incetineasca?

Clioblue
27th May 2006, 20:57
Inca o manevra a la Schumi. Bine pt. el si echipa lui, rau (a cata oara) pt. sport si restul lumii. Forumul e plini de "fani" Ferrari , care ar gasi o explicatie si daca Schumacher ar scoate o bazooka si ar trage dupa adversari, asa ca nu va mai obositi sa ma injurati. Sper sa iasa o data la pensie ca sa vedem si altceva in afara de backstabbers. De remarcat ca in cazul in care nu facea "manevra" PIERDEA clar pole position-ul. Urmariti reactiile pe agentiile de presa si pe site-urile serioase. haahah, ce circ........credeam ca numai la noi se poarta aviara (praf in ochi), dar vad ca e si pe la Monte Carlo...

Clioblue
27th May 2006, 21:02
:ok: "It's fairyland. And given that we are not Snow White and the Seven Dwarves, I think that what he did was unsporting and against everything ... It's really astonishing what he did. Incredible. It looked deliberate, and everybody is saying it, not just me. It wasn't like he hit the barriers. He just parked the car. I can't believe it. I don't know why he needed to do it - that's the way Ferrari manage"

Clioblue
27th May 2006, 22:28
http://f1.racing-live.com/f1/en/headlines/news/detail/060527193114.shtml

Vadim
27th May 2006, 22:48
Ramane de vazut ce s-a intamplat de fapt. Daca masina lui Schumacher nu are probleme inseamna ca este posibil sa fi asistat la o manevra incredibila care i-a asigurat pole-position. La Monte Carlo este foarte important sa pleci primul, avand in vedere ca este foarte greu sa depasesti.
Scrie undeva ca nu ai voie sa opresti decat daca ai probleme tehnice? Poate nu o fi calcat ambreajul bine si... s-a oprit... :drak:

bigubax
27th May 2006, 23:53
Unul din motive pt. care n-am ajuns niciodata fan Michael Schumaher, ba chiar dimpotriva: lipsa lui de fair-play. Fratiorul Ralf o are iar Montoya imi place pt. stilul de condus. Deci sunt fan Ralf-Montoya. :) Oricum e greu de apreciat daca Michael a facut-o intentionat sau nu. N-am fost cu el in monopost sa-i vedem reactiile. Asa ca nici n-am votat in acest Poll.

Vadim
27th May 2006, 23:58
Nici eu nu am fost fan Schumi, insa nu i-am negat niciodata valoarea. Tocmai din lipsa lui de fair-play. Totusi cred ca este cel mai bun pilot care a fost vreodata, dupa atata timp. Poate si pentru ca l-am cam uitat pe Senna. :( Iar sportul s-a schimbat mult. Lipsa de fair-play a lui Schumi este discutabila, mai ales in conditiile in care nici altii nu sint usa de bisierica si toti cred ce vor. Schimbarile din 2005 au fost anti-Ferrari si nu mi s-au parut corecte. De aia acum tin cu Schumacher, pentru ca se lupta cu sistemul. ;) Cred ca a facut-o intentionat. Are cursa in sange, stia ca daca o lasa acolo se va trece greu si asa a si fost. :) E tare de tot...

Plus ca i-a dat din top inainte de cursa ca nu conteaza poleul la Monaco. :D Are cursa castigata. :D

Ursu carpatin
28th May 2006, 00:37
Eu sunt fan Schumi! Despre ce s-a īntāmplat, nu pot să zic numai un lucru: dacă a simulat, cine a gāndit acestă mişcare e un GENIU! Fair-play nu există īn sport, mai ales īn cele unde sunt mulţi bani! Aşa că, fustraţii de la locul 3 īn jos, că pe doi e Alonso, care bunicel şi are şi tiriboanţă bună!

strainu
28th May 2006, 00:47
Asa, si daca a oprit ce? E si el un sofer "profesionist" ca toti taximetristii, se comporta ca si ei ;)

diablo20
28th May 2006, 01:03
si mie mi s-a parut sestul de cidata "eroarea" lui shumi in acea curba mai ales ca rula la o viteza mica, injur de 70 km/h, la care si un sofer cucati va ani de condus ar putea lua acea curba intr-o masina de F1, deci crec ca a oprit intentionat acolo pt a-i frana pe ceidin spatele sau, si de aceea decizia de a-l retrograda pe ultimul loc mi se pare corecta chiar dc nu-mi place deloc sa-l vad acolo in fata pe alonso :D:D

inter
28th May 2006, 01:08
dupa 8 ore de dezbateri ... Fia ... a hotarat ... Schumi pe ultima pozitie pe grila de start ... va iesi un mare scandal!

saracruzm
28th May 2006, 01:10
chestia cu valoarea lui Schumi e relativa... anul trecut cand masina nu era de departe cea mai buna, nu a fost in stare de mai nimic... anul asta i se citeste disperarea in tot ceea ce face... dovada: ceea ce a facut azi... nu e prma data cand face asa ceva, asa ca il cred in stare... Ursu Carpatin ... baga-ti mintile in cap... exista fair-play in sport, si faptul ca Schumi nu il are, nu iti da dreptul sa generalizezi... ai foarte mult fair play in toate sporturilr, inclusiv in F1, singurul care habar n-are ce e asta e pesudo pilotul asta...

chestia cu geniul, ma face sa ma gandesc la prietenul Moggi... ca Todt nu e departe de jegul asta de la Juve...

Alonso e de departe mai bun pilot decat oricare din F1 acum... si eu sunt fan Montoya, nu doar pentru ca traiesc in Columbia....

se vede clar pe reluarea din masina ca nu a avut nici cea mai mica intentie de a vira la dreapta... geniu, lipsa de fair-play... fiti, mai, seriosi... DISPERAREA e cuvantul de ordine la Ferrari.. ei, sa piarda alt campionat... NU , anul asta trebuie sa castige cum o fi...

Sergiu
28th May 2006, 01:32
Deci nu s-a intamplat asa ceva de peste 50 de ani de formula1 si se intampla acuma. Cel putin ciudat sa fie Schumacher primu si la asta.
Si Ferrari a avut o pauza de peste 20 de ani fara trofee si acuma e disperare ca ar pierde 2 sezoane. Ciudat.

Schumi a castigat primul campionat cu Benneton Ford o echipa mediocra pe vremea aia. Apoi a venit la Ferrari si a castigat si aici desi din nou nu avea cea mai buna masina. Deci a castigat si cu masini slabe si cu masini bune.

Elphax
28th May 2006, 02:19
Eu sunt fan Ferrari, si fan Schumacher, si mi-a placut manevra...
Dar daca e sa fie penalizat asta e. Nu tot ce e interesant sau bun pentru unii e si corect.
Asta e ;)

Sasuke Uchiha
28th May 2006, 04:28
nu sunt fan schumi si nici ferrari dar nu cred ca a simulat nimic, renault o echipa in frunte cu alonso de plangaciosi si mascarici...pacat ca va incepe de pe ultimu loc, nu merita :mda:

Diodude
28th May 2006, 05:31
Un comentariu:Schumacher este un jeg mare de tot.Caracter zero barat,a dovedit asta de-alungul istoriei sale in F1.A intrat intentionat in Damon Hill in 1995 in Australia dupa ce el isi bulise masina,in felul acesta sa iasa amndoi si el sa castige titlul.A repetat istoria istoria in 1997 la Jerez in Spania contra lui Villeneuve cand insa din fericire nu i-a mai reusit si a supt-o.Si azi iar o miscare mizerabila a la Schumacher.Sper sa intre odata intr-un zid ,dar nu ii doresc sa moara,ci doar sa ramana fara picioare,ca prea are caracter infect si nu da 2 bani pe nici unul din adversarii sai.

kurany
28th May 2006, 07:45
Schumacher a facuto deliberat...sa nu uitam ca nu e prima data cand apelaza la trucuri ieftine si periculoase pentru el si ceilalti pe pista. E un dement!

Pepsi-Cola
28th May 2006, 09:00
Schumi a fost oprit intetionat

diablo20
28th May 2006, 10:40
Alonso e de departe mai bun pilot decat oricare din F1 acum... si eu sunt fan Montoya, nu doar pentru ca traiesc in Columbia....

sa fim serosi. anul trecut incepand de la jumatatea campionatului cand kimi a avut o masina buna, alonso nu stia pe unde-i pista era disperat ca shumi amu', singurul lucru care l-a salvat ca sa devina CM a fost avansul mare luat la inceputul sezonului exacat ca si in acest an, insa alonso beneficiaza in acest moment de un renault care este de departe cea mai buna masina in acest moment, si tre sa recunost ca si el este un pilot extraordinar :D

axterix
28th May 2006, 10:46
s-a creat un precedent cu aceasta decizie si zic ca e rau pt. F1
a, si nu sunt nici fan Schumi nici Alonso
Schimi a facut unele porcarii in cariera lui dar nu cred sa se puna problema acum
va fi o cursa intereseanta cu Ferrari de pe ultimele locuri

diablo20
28th May 2006, 11:13
eu zic ca ar fi mai bine pt shumi sa incerce sa ajunga inpuncte, cu toate ca e fff greu, iar spre final dc vede ca nu are sanse sa loveasca masina ca sa poata schimba motorul in cursa urmatoare :drak:

vasi_florescu
28th May 2006, 11:30
manevra lui Schumacher a fost cat se poate de clara.la reluare am vazut ca pur si simplu nu a mai vrut sa vireze la dreapta si a parcat masina in acul acela de par.caracter infect,la fel cum a mai dovedit cu alte dati.decizia FIA este corecta,poate pentru prima data au avut curaj sa se ia de el si de Ferrari,semn ca Schumi a depasit totusi masura.
Imi pare rau ca Kimi nu pleaca din pole,dar sper sa treaca pe locul doi in primul viraj si apoi sa il pandeasca pe Alonso,la fel cum a facut Magic Senna la Monaco acum vreo 15 ani cu Mansell,cand a plecat de pe locul 3 pe grila.

Conform site-ului F1.co, comisarii de cursa au dedus ca manevra lui Schumi a fost deliberata din faptul ca acesta a franat mult prea tare desi nu a avut o viteza mai mare in acelasi loc fata de tururile anterioare.

Vadim
28th May 2006, 11:36
Este inadmisibil ceea ce au facut comisarii de la Monte Carlo. Au dedus ei... Ori ai o dovada clara, concreta, ori faci deductii ca sa castige Renault. Este inadmisibil, cel mai urat gest din F1 pe care l-am vazut vreodata.

Seraph
28th May 2006, 11:44
Un comentariu:Schumacher este un jeg mare de tot.Caracter zero barat,a dovedit asta de-alungul istoriei sale in F1.A intrat intentionat in Damon Hill in 1995 in Australia dupa ce el isi bulise masina,in felul acesta sa iasa amndoi si el sa castige titlul.A repetat istoria istoria in 1997 la Jerez in Spania contra lui Villeneuve cand insa din fericire nu i-a mai reusit si a supt-o.Si azi iar o miscare mizerabila a la Schumacher.Sper sa intre odata intr-un zid ,dar nu ii doresc sa moara,ci doar sa ramana fara picioare,ca prea are caracter infect si nu da 2 bani pe nici unul din adversarii sai.

:sleep: Unii comenteaza faze din F1 cum as comenta eu ceva legat de fotbal. Sunt si eu curios...de cati ani iti scalzi ochii la F1? Schumi l-a scos pe Hill, a vrut sa-l omoare pe "talentul" de Villeneuve la Jerez...Tu ai vazut macar o cursa din anii '80? Macar un duel din anii 90 intre Mansell si Senna? Scrii si tu ca sa iti ocupi timpul pana la cursa. A mai intrat mah in zid si uite ca a mai luat 5 campionate dupa...Comenteaza obiectiv, nu ca o musca fara cap!

FcPoliFan
28th May 2006, 11:45
Decizia este o porcarie. Tuturor li s-a pus pata pe Ferrari in ultimii ani. E clar ca exista probleme mari in ceea ce priveste FIA si comisarii de cursa, a aratat-o indianapolis 2005, se vede si acuma.

Ce a facut Schumi in trecut e alta poveste. Au trecut 10 ani de atunci. Ce ati facut voi in ultimii 10 ani?

Asta e ca si cum ai acuza si pedepsi un blat, doar fiindca asa ai vazut tu la televizor!

diablo20
28th May 2006, 12:03
am vazut de mai multe ori reluarea la acea faza si dc sunteti atenti ve-ti vedea cum shumi trece cu roata dreapta fata aproape de mantinele si dc lua curba cum trebuie era imposibil sa nu lovesaca mantinelele cu dreapta spate, dar eu zic ca el a vrut asa ca sa nu dea de banuit, dar tot nu mi se pare corect cum a procedat :D:D

Black Mamba
28th May 2006, 12:27
Chiar daca Schumi ar fi gresit, decizia a fost extrema.

Si asta nu e deloc corect, FIA a gresit flagrant la decizia asta. :rosu:

Zabriskie
28th May 2006, 12:44
Shumacher si-a aratat clasa ...sunt convins ca nu i se va face nimic, dar revine la "spotivitatea" care la consacrat.Si nu stiu de unde sunteti asa convinsi ca a fost un accident cand pe caseta nu se vede nici o intentie de a vira...

Sergiu
28th May 2006, 13:28
A intors volanul la maxim in dreapta, masina era sa intre in bordura, apoi a indreptat volanul si a franat apoi a incercat sa-si revina insa masina se oprise intre timp.
N-a fost intentionat, dar se platesc si astea.
PS Faza cu Hill a fost in 1994 si Schumacher a fost singurul iesit in decor dupa manevra aia. Hill a abandonat dupa mai multe tururi. Da pariu ca nu-si mai aduce nimeni minte.

axterix
28th May 2006, 13:32
decizia luata e prea aspra
era mai corect daca era retrogradat pe poz. 10, ca ceilalti 12 oricum nu au avut de suferit din cauza lui

BMW Power
28th May 2006, 14:10
De ce nu pot scrie si eu pe acest forum?

speed_22
28th May 2006, 14:22
mai frate. nu cred ca fanii ferrari vor sa scoata pe schumi in fata mereu. cred ca daca favoritul tau ar fi facut aceeasi manevra cu schumi ai fi facut la fel. hai sa fim seriosi si ai putina demnitate in tine fara sa acuzi ca e plin de ferraristi. fiecare in fond isi sustine favoritul..... in locul lor ce ai face?

FcPoliFan
28th May 2006, 14:23
Decizia luata chiar nu e aspra deloc. In mod normal putea fi descalificat din cursa, chiar si suspendat pentru cursa viitoare.

Roseberg si Lauda sunt amandoi vehementi in ceea ce priveste 'accidentul': Schumacher a gresit si trebuie sa recunoasca.

BMW Power
28th May 2006, 14:27
Baieti, nu fa suparati, dar incercam de mult timp sa scriu pe acest forum, si abia acum am reusit.
Da, foarte interesant ce a facut Schumi ieri in calificari.Imediat ce am vazut aceasta manevra am zis ca nu se poate asa ceva, si inca din partea cui? "Septuplu-lui" campion mondail.
Imi cer scuze de indrazneala, dar parerea mea este ca Michael a facut-o intentionat.In cei 5 ani de dominatie pe care i-a avut intre 2000-2004, s-a abisnuit sa fie rege, si totodata ca nimeni nu va lua o decizie decisiva, asa cum a fost asta de aseara impotriva sa.Pun pariu ca si el e socat de decizia pe care au luat-o Organizatorii.
Sincer sa fiu, si-a patat foarte mult imaginea sa F1, si nu cred ca o va mai reface la loc, asa cum a fost odata.

sabangia7
28th May 2006, 15:11
este f bine ca lau retrogradat pe shumaher pt ca este de cea mai proasta calitate morala ,chiar daca este cel mai bun pilot ,a dovedit de f multe ori ca este o personalitate dezgustatoare.alonso si kimi sint oricum cei ce marita sa fie in fata

este f bine ce au hotarit organizatorii,pt acest caracter dezgustator, nu ajuta cu nimic la spectacolul din F1

asa tb actionat cu mizerabili ca shumaher

Diodude
28th May 2006, 15:31
:sleep: Unii comenteaza faze din F1 cum as comenta eu ceva legat de fotbal. Sunt si eu curios...de cati ani iti scalzi ochii la F1? Schumi l-a scos pe Hill, a vrut sa-l omoare pe "talentul" de Villeneuve la Jerez...Tu ai vazut macar o cursa din anii '80? Macar un duel din anii 90 intre Mansell si Senna? Scrii si tu ca sa iti ocupi timpul pana la cursa. A mai intrat mah in zid si uite ca a mai luat 5 campionate dupa...Comenteaza obiectiv, nu ca o musca fara cap!
1.Am vazut curse din anii 80,si am vazut si cand Senna vroia sa-l ia la omor pe Schumacher pentru ca era prea "fair play" in timpul curselor.
2.Eu nu sustin ca Schumacher este un pilot prost,se stie ca este talent.Tot ceea ce sustin eu este ca este un caracter infect,si ca nu are nici un pic de respect pentru nimeni din F1.Se crede dumnezeu.
3.Citeste mai bine comentariul meu inainte sa ma acuzi ca nu conmentez obiectiv,unde am vorbit clar de caracterul lui nu de talentul sau ca pilot,vedea-l-as fara picioare intr-o buna zi!!!!

Vadim
28th May 2006, 15:34
Dar cineva are respect pentru Ferrari la acest moment?

tafu
28th May 2006, 16:56
corect , tocmai din cauza asta nu sunt in randul care il blameaza pe schumi , pt ca tot ceea ce s-a facut in ultima vreme in f1 a fost contra ferrari

Vadim
28th May 2006, 17:21
E clar ca la nivel mondial se cauta suprematia la nivel de marketing, inclusiv in lumea auto. Renault este in Europa poate varf la auto si de acea face legea. Asta nu inseamna ca Renault nu merita toate aprecierile pentru ceea ce face in F1, fiind si inainte sa se retraga din F1 un varf.

byby
28th May 2006, 18:03
O victorie "furata" de Alonso... Ma intreb la ce ne uitam, daca e Formula 1 sau... Marele Circ la propriu?!?

BMW Power
28th May 2006, 18:17
S-a incheiat si cursa de la Monte Carlo.A fost o cursa frumoasa, frumoasa insa pana in momentul abandonului lui Webber.De aici s-a rupt tot firul.Sunt convins ca abandonul lui Kimi s-a produs datorita intrarii Safty-Car-ului pe circuit.
Intrebarea care mi-o pun eu este:cum ar fi decurs cursa daca Kimi nu ar fi abandonat.Cu siguranta am fi avut parte de un spectacol la care de mult timp visam, intre cei 2 protagonisti, si culmea ca pe cel mai legendar circuit.Avea sa fie o lupta stransa, din care iesea castigator cel mai bun.Dupa parerea mea ( care e si personala ), aici se putea vedea care din ei e mai tare, insa... o alta dezamagire pentru Kimi.
Dupa abandonul lui Kimi, foarte inspirat a fost regizorul transmisiunii, care l-a urmarit pe Kimi pana aproape de boxe. Foarte dezamagit de ceea ce se intamplase ( vizibil chiar si prin casca ), KImi se pare ca in tot acest timp cat traversa circuitul se gandea la faptul ce va face cu viitoarea sa echipa:va mai continua cu McLaren, sau nu.
Regrete pentru un pilot cu numele si prenumele de:Talent Fara Masina=Kimi Raikkonen
Sincer sa fiu, mi se pare EXTREM de enervant gestul lui Alonso, care nu-si are nici o logica.Are un gest de foarte prost gust, e un om fara creier as putea spune.Cu siguranta ca in momentul cand l-a inventat isi mangaia sau papaia piramida nasului.I-a ramas un tic care nu face ( dupa parerea mea )nici un ban, sincer va spun.

byby
28th May 2006, 18:20
Kimi era atat de suparat incat s-a dus imediat pe yaht dupa aceea. :)

BMW Power
28th May 2006, 18:22
Imi pare rau sa afirm, dar se pare ca va parasi echipa la sfarsitul sezonullui

Vadim
28th May 2006, 18:26
BMW, ai idee, decizia de a-l retrograda pe Schumi are vreo acoperire regulamentara?

Black Mamba
28th May 2006, 18:30
Norocul lui Alonso continua, sper ca nu pana la finalul sezonului. N-a patit nimic pana acum, nici o problema, de cateva ori a avut noroc (si azi)... Las'... poate pe final se va schimba situatia. :mda:

Gesturile lui Alonso dupa fiecare cursa sunt penibile. Astept sa-l vad cum se va descurca pe o masina mai slaba. :P

Schumi a facut o cursa buna azi (+ fastest lap), daca nu statea o gramada de vreme in spatele eternei sperante Button (si va ramane eterna) avea sanse foarte mari sa ajunga pe podium.

Bravo lui Kimi, a fost evident mai rapid azi decat Alonso. Din pacate are ghinion cu carul.

BMW Power
28th May 2006, 18:34
Din cate stiu, comisare au studiat viteza lui Schumi exact in acelasi loc in tururile anterioare celui in care si-a aratat imensa clasa de lipsa de faiyr-play, si se pare ca nimic nu era iesit din comun.Cu ce viteza abordase virajul in celelacte ture, cu aceeasi viteza l-a abordat si atunci. Insa a simtit nevoaie de asi parca masina. Probabil avea nevoie la WC ( aluzie la faza lui Rossi), si i s-a blocat volanul.

Vadim
28th May 2006, 18:37
Bun si chiar daca a fost intentionat, scrie undeva ca nu ai voie sa opresti masina. Nu am vazut nici o analiza a stewrzilor cu vitezele. Iar Schumi a spus ca nu a facut intentionat. Pe cine sa ii crezi, pe stewarzii Printului de Monaco, platiti de Renault?

Clioblue
28th May 2006, 18:41
Este inadmisibil ceea ce au facut comisarii de la Monte Carlo. Au dedus ei... Ori ai o dovada clara, concreta, ori faci deductii ca sa castige Renault. Este inadmisibil, cel mai urat gest din F1 pe care l-am vazut vreodata.
Dovezi exista datorita telemetriei care a aratat ca nu au fost probleme de functionare cu masina.Deci vina pilotului ori din prostie ori intentionat. Schumacher nu prea e prost. Oricum asta conteaza mai putin, pedepsit trebuia oricum, putem sa discutam in ce masura. Dca ate referi la dovezi gen sa recunoasca Scumacher sau ferrari ca nu sunt corecti.....ahhahahha........este ca si in divizia lu' Mitica. Fac blaturi ca la balamuc dar nu-i condamna nimeni pt. ca nu au dovezi!!!!! E ridicol. Pai daca asteptam de la oricare hot sa-si recunoasca vina in cativa ani lumea asat ar deveni o puscarie globala.....

BMW Power
28th May 2006, 18:44
Vadim, am si eu o intrebare la tine daca nu te superi.
Acum o cursa sau 2 in urma, si chiar la cursa de azi, in timpul calificarilor cand unii piloti ( Fisichella azi, Villeneuve acum o cursa sau 2 ), "ii intarzie pe ceilalti" si chiar nu ii vad, sau nu au pentru moment loc pentru ai lasa de ce sunt penalizati, iar Schumi, care parcheaza intentionat masina sa nu fie penalizat?

Vadim
28th May 2006, 18:46
I s-a oprit motorul intentionat. Cum o dovedesti ca a fost intentionat? Si 2 la mana asta se pedepseste prin asa ceva? Exista acoperire regulamentara? Formula 1 asta parca e forumul Onlinesport, fiecare face ce il taie capul. :D

Raman la parerea ca printul de Monaco e mana in mana acum cu Renault. Nu neg ca si Ferrari a facut smecherii, dar acum parca e prea de tot de face Renault si nimeni nu zice nimic.

BMW Power
28th May 2006, 18:50
Motorul nu i se oprise in momentul cand a parcat-o.Mai intai a parcat masina, apoi a vrut sa dea marsarier, si nu stiu cum a facut ca si-a dat seama de pericolul care exista si nu a mai dat inapoi.In cele din urma a oprit motorul, dar repet, dupa ce a parcat masina. Nu o zic eu, o zice chiar Schumi despre faza cu oprirea motorului.

Vadim
28th May 2006, 18:51
Eu am citit ca Schumi zice ca a fost o eroare (e un material tradus de la BBC vad): http://www.onlinesport.ro/sport/motor/f1/index.php?meniuId=24&viewCat=223&viewItem=10983

Oricum mi se pare revoltator. Pune in regulament intai: daca in timpul calificarilor un pilot opreste masina pe traseul ideal, intentionat sau intamplator, el este retrogradat pe grila de start. Punct. Si gata, nu mai lasi loc de intrepretari.

Renault are clar cea mai buna masina si stiu despre ei de 20 de ani ca sint cei mai tari si ca pot multe. Dar lasa macar sansa runner-up-ului. Nu il taia de la radacina. Chiar admitand ca a facut intentionat. Asa esti si cel mai tare si tot tu faci si deciziile din spate. Nu e corect. Macar Schumacher s-a batut mereu pe traseu pentru tot, scria cineva mai sus cele doua momente de "lipsa de fair play" care i se reproseaza. Ajung la concluzia ca aia nu era lipsa de fair-play, ci ceea ce se petrece acum este.

Clioblue
28th May 2006, 19:01
DOUA COMENTARII:
1) pozitiv.Vad in sfarsit si alte pareri contra Schumacher (din punct de vedere caracter bineinteles, nu sportiv). Credeam ca toata lumea pe-aici e "rosie" indiferent de ce se intampla pe pista.
2) negativ. Este incredibil cum pot inca exista atatia care sa fie pt. a nu stiu cata oara de acord cu lipsa totala de fair play a lui Schumacher. Vreau sa va spun ca aici (in MTL, canada) unde F1 este ca o religie, nu exista ABSOLUT NIMENI care sa nu condamne gestul neamtului. Comentatori "grei", fani ferrari, talk-show uri toata lumea e dezgustata. Oamenii sunt mult mai obiectivi. Cu toate ca pasiunea exista si se inflameaza cateodata, incearca sa-si mentina obiectivitatea si nu sa sustina pana in panzele albe orice aberatie care se vede si de pe luna. Bine-nteles ca si aici cei mai multi sunt sustinatorii ferrari dar n-am auzit o singura opinie pro Schumacher. O sa ziceti poate ....da, canadienii se iau de schumacher ca ei tin cu villeneuve. Nu-i adevarat. De ani de zile toti il fac varza pe villeneuve din cauza ca s'a dus la BAR ca mercenar pt. bani si nu a continuat traditia lui Gilles, condusul din pasiune cu placere.

Vadim
28th May 2006, 19:06
In cazul asta e cuvant contra cuvant. Nu a fost nimeni in masina lui Schumacher ca sa vada cum s-a oprit motorul. Poate a fost un superghinion si atat. Nu vom sti niciodata. In schimb alte episoade Schumacher se pot comenta mult mai transparent. Eu raman la parerea ca treaba a fost cu cantec, dar nu poate fi dovedita si pedepsita cu regulamentul in mana. Atat si nimic mai mult. Schumacher trebuia sa plece din pole si daca Alonso era mai bun il facea la boxe si gata. Si asa ii dadea peste nas mai greu, decat sa se creeze un scandal din care numai Schumacher poate spune ce s-a intamplat. (ps: mai spun o data nu sint fan Ferrari, mi-a placut Senna si atat).

Oricum, privind rezultatele poll-ului se vede ca lumea e cam jumate-jumate. Desi o decizie trebuia sa se dea 100% pe baza faptelor si regulamentului pentru a nu starni polemici si pentru a nu crea senzatia unei intepretari la mica intelegere.

BMW Power
28th May 2006, 19:13
Nu a fost nimeni in masina lui Schumacher ca sa vada cum s-a oprit motorul. Poate a fost un superghinion si atat. Nu vom sti niciodata.


Ba da, eu cred ca putem sti, daca recunoaste Schumi cu adevarat ceea ce s-a intamplat, lucru pe care nici mort nu il va face.Adevarul va pleca cu el in mormant.

Vadim
28th May 2006, 19:20
Bine, ce spune Mosley e teoretic corect: ca numai comisarii, ca entitate total independeta, au putut sa ia hotararea. Asta nu inseamna ca FIA, organism pe care el il prezideaza, nu ar trebui sa aiba o reglamentare clara in acest sens, macar acum cand a aparut un precedent la care nu se gandea nimeni... in afara de Schumi. :D

http://www.gazzetta.it/Motori/Formula1/Primo_Piano/2006/05_Maggio/28/casoschumi.shtml

Clioblue
28th May 2006, 19:23
In sfarsit , acum nu mai conteaza, inca un scandal care s-a soldat cu ceea ce a vazut toata lumea.
Important pt. noi, fanii F1 este altceva. Faptul ca Alonso a castigat din nou si si-a mai adaugat 6 puncte la avansul pe care-l avea fata de Michael risca sa compromita sezonul prea devreme. De ce? Deoarece pt. a se "strange" clasamentul trebuie ca Alonso sa abandoneze cel putin o data, ceea ce e foarte putin probabil tinand cont de fiabilitatea excelenta a masinii sale. Chiar daca castiga Schumi in fata lui Alonso va fi foarte greu sa recupereze diferenta facand 2-3 puncte pe cursa mai mult ca spaniolul. E cam de nasoala situatia. Pacat de Kimi din nou care e superpilot dar rahatul ala de mclaren il tradeaza tot timpul. Ii cam toaca nervii si il frustreaza rau problema asta de ani de zile. Pacat. Tot ce vrem este spectacol si lupta stransa !!!!!!!!!!!!!!

Vadim
28th May 2006, 19:27
O lupta stransa s-ar putea realiza numai daca Bernie le da tuturor un "Logan" si le zice "shtart!". :D Cand zic Logan ma refer la o masina standard. Oricum asta nu se poate, iar fiecare producator stie sa faca o multime de smecherii ascunse astfel incat sa sara putin limitele regulamentului. Mi se pareau distractive cursele de karting cu pilotii de F1 in care se vedea exact care e mai tare, pe acelasi vehicul. La urma urmei fanii F1 vor sa ii vada la lucru pe cei mai buni piloti. Insa aspectul masinilor high-tech din F1 nu este un aspect de neglijat, iar daca fiecare ar avea acelasi "Logan" ramane un semn de intrebare daca am aprecia spectacolul. Totusi, cred ca un sezon in care masinile sa fie standard, identice pentru fiecare, ar merita incercat asa cum s-au incercat si alte nebunii in anii astia.

Clioblue
28th May 2006, 19:31
Terminati cu "nu se stie" cine a oprit motorul sau "daca" s-a oprit. TOATE ACESTEA SE STIU CLAR! Din cauza datelor furnizate de telemetrie. Se cunosc toti parametrii functionarii unei masini. E ca o "cutie neagra" pt. un avion. Se transmit toate datele la standuri. Daca va aduceti aminte in anii trecuti se putea chiar repara (mici corectii) masinile de la distanta cand fugeau pe pista cu 250km/h dar procedura s-a interzis de 1 an sau 2.
Vina ii apartine 100% lui Schumacher. Intrebarea care se pune este alta : a facut-o intentionat sau a fost o greseala de pilotaj. La asta intr-adevar nu poate raspunde decat el!!!

Vadim
28th May 2006, 19:34
El a raspuns: a fost o eroare de pilotaj, cand ezita sa dea inapoi. De aia ziceam: e cuvantul lui contra cuvantului stewarzilor. Stewarzii fiind asa ceva generic...

Clioblue
28th May 2006, 19:44
Daca s-ar putea, ipotetic vorbind, cuantifica "cine e cel mai tare pilot" este clar ca , in viata reala, pe sosea , cei mai buni soferi ar fi cei de raliu. Acolo trebuie sa stii meserie. Nu cred ca pe sosea Schumacher sau Alonso ar fi superior unui Gigel sau Cornel din Romania. Poate ar fi chiar inferior.hahah. E ca si cum ai spune ca un cosmonaut e mai pun pilot decat un pilot de avion. Cu ce ne incalzesc pe noi, oamenii de rand, rachetele spatiale. De avioane ne mai folosim si ne cam intereseaza ca pilotul sa nu fie un nul.
F1 , ca si fenomen social, deci nu ca sport, e 50% tehnologie, 45% show mediatic (masina de facut bani) si 5% condus masina.

Vadim
28th May 2006, 19:45
Uitati ce zice Schumi, dupa cursa:

http://www.onlinesport.ro/sport/motor/f1/index.php?meniuId=24&viewCat=223&viewItem=10991

BMW Power
28th May 2006, 20:04
Ati vazut manerva lui Fisichella in momentul cand Alonso si Kimi l-au ajuns pe italian cu un tur? Pana in acel moment, ambii piloti de pe primele 2 pozitii treceau impreuna pe langa toti, iar in momentul cand a venit randul italianului sa fie depasit, el a s-a intercalat exact intre cei 2, ptr o perioada scurta de timp, suficienta insa sa castige Alonso teren.

Elphax
28th May 2006, 20:17
Idiferent daca "manevra" a fost intentionata sau nu, este clar ca Alonso nu avea sanse sa castige daca Schumacher pleca din primii 3-4. A ajuns de pe 22 pana aproape de podium si a stabilit recordul pe tur.

Inca ceva, e de ajuns sa te uiti pe prima pagina a OLS ca sa vezi cu cine tine lumea pe aici... :D

Vadim
28th May 2006, 20:23
Ati vazut manerva lui Fisichella in momentul cand Alonso si Kimi l-au ajuns pe italian cu un tur? Pana in acel moment, ambii piloti de pe primele 2 pozitii treceau impreuna pe langa toti, iar in momentul cand a venit randul italianului sa fie depasit, el a s-a intercalat exact intre cei 2, ptr o perioada scurta de timp, suficienta insa sa castige Alonso teren.
Pai aia e voie... :D Unde e problema? Daca oprea masina, poate... :D :drak: :D

BMW Power
28th May 2006, 20:25
Intradevar, e voie, dar e vorba la mijloc de respect, de bunul simt. Fisico nu se gandeste ca poate ajunge si el in acesta situatie? Totusi...pamantul e rotund si se si mai invarte daca nu stia asta.

Elphax
28th May 2006, 20:29
Manevre de genul asta se fac de cand e lumea , dinainte sa fie Bernie boss in F1.
Spirit de echipa se cheama , coroborat cu ordine de sus.

saracruzm
28th May 2006, 20:35
Diablo 20... sa fim seriosi... ceea ce a facut Alonso anul trecut a fost ceva de maestru. Daca ai atatea puncte avantaj ceea ce trebuie facut e sa iti pastrezi avantajul, sa joci tactic nu sa te avanti, cum ar face Montoya de exemplu... scopul sau era sa castige mondialul de F1 si asta a facut... si nu e vorba de scopul scuza mijloacele, ci de faptul ca ei trebuie sa isi vada interesul... oricum, daca nu ma insel si in ultima jumatate a campionatului tot el a fost cel care a strans cele mai multe puncte...

Seraph... asa sunteti toti astia care tineti cu scarba aia... nu sunteti in stare sa acceptati ca existam si noi, cei acre nu tinem cu Schumi... duelurile din anii 80? acolo vorbim de piloti adevarati, de barbati adevarati... nu de scarbe plangaciosa care se ascund dupa fusta... lui Todt sau a lui Bernie... gura mica!

referitor la Kimi... azi aproape ca am plans... nu exista pilot cu mai putin noroc decat el in F1... si daca nu ii dau astia un titlu de campion pentru intreaga cariera, ca si la Oscaruri, cu ghinionul pe care il are el nu il va castiga niciodata... desi e , poate, chiar cel bun acum... nu a avut niciodata cea mai buna masina din circ, dar intotdeauna a fost sus, foarte sus

Vadim
28th May 2006, 20:38
Mitul masinilor germane nu mai exista pentru mine in ultimii ani. Si BMW si Mercedes se chinuie in F1 si nu sint in stare sa faca o masina tare. Renault ia caimacul si toti ii injura cand vine vorba sa cumpere o masina de strada... Pai daca esti neamt, fa frate masina tare si in F1, nu lua cate 50.000 de euro pentru o amarata de masina de strada pe care o numesti cea mai buna... ca e nemteasca... marketing...

saracruzm
28th May 2006, 20:42
Bun si chiar daca a fost intentionat, scrie undeva ca nu ai voie sa opresti masina. Nu am vazut nici o analiza a stewrzilor cu vitezele. Iar Schumi a spus ca nu a facut intentionat. Pe cine sa ii crezi, pe stewarzii Printului de Monaco, platiti de Renault?

te credeam baiat serios... dar vad ca nu e asa... cum adica, poate sa opreasca masina unde i se pune lui pata, poate sa obstructioneze cat poate... i s-au permis toate pana acum si iata ca s-a terminat...

sunt de acord cu toti cei care spun ca multe din deciziile luate in ultimul timp in formula 1 au fost indreptate spre a darama suprematia lui Ferrari, insa... totul devenise un adevarat circ, Barichelo sau Irvine se dadeau la o parte cand iti era lumea mai draga, Schumi isi facea de cap cum vroia, era de prost gust... poate ca intr-o buna zi, li se va da tuturor aceeasi masina, si atunci vom vedea.. pana atunci banul si masina decid...

Vadim
28th May 2006, 20:44
Asa e, cred ca nimeni nu poate uita finalul ala incredibil de cursa din Austria, cand mai tineti minte cum s-a dat la o parte Barrichello cu citiva metri inainte de linia de sosire, ca sa treaca Schumi. (2002) A fost consternare maxima cu Ferrari atunci, poate isi merita acum soarta, sa vada si ei cum e sa te faca unii de la brau in jos. :D

saracruzm
28th May 2006, 20:50
Ati vazut manerva lui Fisichella in momentul cand Alonso si Kimi l-au ajuns pe italian cu un tur? Pana in acel moment, ambii piloti de pe primele 2 pozitii treceau impreuna pe langa toti, iar in momentul cand a venit randul italianului sa fie depasit, el a s-a intercalat exact intre cei 2, ptr o perioada scurta de timp, suficienta insa sa castige Alonso teren.


nu fiti, ma rau intentionati... s-a vazut clar ca mai toti pilotii faceau asta... se intercalau intre primii doi pentru ca in Monte Carlo din cauza caracteristicilor circuitului e imposibil sa lasi, in 90% din cicuit mai mult de o masina sa treaca.... s-a dat la o parte cu prima ocazie... Liuzzi fost singurul care i-a lasat pe amandoi sa treaca deodata, in rest, toti se intercalau... deschideti ochii cand va uitati la F1, nu mai tot schimbati canalele

saracruzm
28th May 2006, 20:57
sincer,, nu stiu cate campionate ar fi luat Schumi daca ambii piloti de la Ferrari din epoca respectiva ar fi avut snase egale... ei au fost singura echipa din Circ care au facut cu adevarat... circ... Montoya si Kimi mai ca isi dau in gura, Fisichella e prea slab ca sa tina pasul cu Alonso...

e drept ca si Irvine si Bari sunt mult inferiori lui Schumi... sa ne aducem aminte atunci cand Schumi a avut accidentul si Irvine a ramas no 1, ca avea cele mai mari sanse sa ia titlul si a facut pe el de nervi... poate ca nici unul nu merita ceva mai mult decat statutul de sclavi...

oricum, parerea mea e ca daca vreti un campion adevarat atunci il aveti: Rossi... schimbat categoria si a castigat de fiecare data, anul trecut a ajuns la o echipa tip Red Bull si a luat iar titlul... ia sa o taie oricare din astia mari la o echipa de mana a doua sa vedem ce buni piloti sunt... Cred ca e clar ca , de exemplu, Coulthard are stofa de pilot... multe rezultate de exceptie cu o panarama de masina... chiar si Barichello face treaba cu taraboanta aia...

Felicitari pentru felul obiectiv in care majoritatea comenteaza... pacat ca fanii Ferrari nu vad decat rosu in fata ochilor... mare pacat... zi buna!

cgrecu
28th May 2006, 22:49
in ce priveshte valoarea lui schumacher este o aberatzie sa nu il consideri unul din cei mai buni din toate timpurile - cel mai bun e greu de zis fiindca nu prea se pot compara pilotzi din ere diferite.
Atita timp cit e vorba de un pilot care a spulberat practic toate recordurile posibile eu zic ca numai reaua-vointza a celor care il antipatizeaza.
A cishtigat si cu mashini bune si cu mashini slabe, a fost competitiv si cu mashini bune si cu mashini slabe, anul trecut a fost primul an cind nu a terminat intre primii 3 pilotzi din '90 incoace.
A concurat cu Senna, cu Mansell, cu Hill, cu Villeneuve cu Hakkinen, Raikonen sau Alonso asha ca nici argumentul ca nu ar fi avut competitzie nu tzine ... (plus ca e aberant sa zici ca din 90 incoace nu au mai aparut pilotzi excelentzi de parca ar fi uitat lumea sa conduca.

Acum despre caracter, faptu ca a incercat sa cishtige prin orice mijloace e un lucru absolut normal, pe linga faptu ca si senna si prost au avut episoadele lor cind s-au tot scos unul pe altu de pe traseu, hai sa uitam la alte sporturi, Maradona cind a dat golu cu Anglia cu mina nu a trishat( ca si atitzia altzi fotbalishti)? Ben Johnson cind s-a dopat nu a trishat (ca si atitzia altzi atletzi).
Cind au fost intrebatzi jucatorii Romaniei in Italia 90 ce parere au de golu lu Maradona totzi, fara exceptzie, au declarat ca faceau la fel.
Sa fim sinceri, totzi vrem sa cishtigam si putzin sint cei care vor lasa onestitatea sa stea in cale - nu zic ca nu au fost si sportivi super oneshti, dar ei au fost mai degraba exceptzia.
Sa numeshti un sportiv "caracter infect" pentru ca trisheaza este absurd, una nu are legatura cu alta, daca Schumacher este infect, la fel este si Prost, si Maradona, si Lacatus si Pantani si cine mai vretzi voi ...

Realitatea e ca foarte multzi il urasc pe Schumcher deoarece in general oamenilor nu prea le plac cishtigatorii care domina un sport - ex. Armstrong, daca dupa primele tururi cishtigate era aclamat ca un mare invingator, dupa 7 victorii cind a fost acuzat cu probe minime de dopaj foarte multzi au inceput sa il huleasca.
Probabil ca marile valori polarizeaza foarte mult opiinile, unii ii idolizeaza si altzii, din spirit de fronda, ajung sa ii urasca.
In cazul lui Schumacher problema e accentuata de faptul ca Senna a murit cind inca era activ si foarte iubit. Fanii Senna in general sunt foarte pornitzi impotriva lui Schumacher fiindca prin rezultate l-a eclipsat complet pe Senna - un mare pilot la rindul lui ...

Eu sunt convins ca la monaco nu a blocat intentzionat mashina, problema a fost reala. Probabil ca vazind ca sia ratat turul in fractziunea aia de secunda s-a decis sa ii blocheze si pe restul crezind ca daca va miza pe cartea sigurantzei nu vor putea sa il atace. In mod normal asha s-ar fi si intimplat, problema e ca ferrari si schumacher nu prea au multzi prieteni in ultimii ani asha ca s-a ajuns la masura asta cam aberanta (in mod normal trebuia sa il trimita pe locul 10 nu la coada).
Ideal ar fi fost sa il lase pe 1 si eventual sa il depuncteze in clasament pentru ca ar fi fost mult mai spectaculoasa o cursa in care schumacher si alonso plecau de pe locurile 1-2. In sfirshit, cursa a fost in Frantza asha ca probabil ca fost putzin exces de zel din partea comisarilor de cursa. Shtim cu totzii cit de partinitori sunt francezii (ex. Armstrong).
Din pacate acum Alonso s-a cam detashat si daca in urmatoare doua curse se mai intimpla ceva cu schumacher probabil ca iar se termina campionatu de la mijlocul sezonului ...

bigubax
28th May 2006, 23:09
Schumi' a declarat:


"Cei care au deschis gura si au vorbit contra mea sunt prea gaini, prea lasi ca sa vina sa vorbeasca acum cu mine fata in fata. Oamenii rezonabili au venit la mine si am vorbit despre acest episod".

Ma distreaza felul de-a traduce o parte a spuselor lui Schumi': gaini. In caz c-a folosit intr-adevar acest termen, cred ca putea sa fie tradus (doar) prin las, si nu mot-a-mot. In limbajul subcultural bucurestean si imprumutat apoi si de ''provincie'' se foloseste gaini, intr-adevar. Astea-s ca si traducerile anumitor cuvinte/expresii prin ''beton, beton de beton, bairam, caterinca...'' si alte regionalisme tipice doar bucurestenilor sau celor care le imprumuta in limbajul propriu doar pt. a avea ''aere de Bucale''.

On-topic acum: decizia de a-l retrograda pe grila de start mi s-a parut corecta. Am declarat tot in acest post ca Schumi' nu ma are ca fan, dar parerea este obiectiva. Lipsa intentiei de a vira a fost evidenta.

Tot Schumi' a mai declarat:


"Sunt obisnuit cu criticile. La mijloc se afla multe prejudecati, insa nu a fost nimeni cu mine in masina ca sa stie ce s-a intamplat. Sunt judecat de dinafara. Nu am elaborat nimic, iar acest lucru nu este treaba nimanui".

Acelasi lucru l-am spus si eu, inainte de declaratia pilotului. Oarecum suna ca s-a bazat pe acest lucru, ca nu se poate dovedi factorul intentional? Ma rog, depinde din ce perspectiva privesti lucrurile. :)

oaspetele
28th May 2006, 23:48
am ras la unele comentarii. hai sa zic si eu 2 vorbe

daca nu ma insel, in acel tur, schumi a mers foarte tare la inceput, facand best sector time, pierzand nitel chiar inainte de acea curba, in cel de-al doilea sector. nu vad de ce si-ar fi ruinat un posibil fastest lap.
totdata, nu avea de unde sa stie ce timpi parcurge alonso, deorece spaniolul plecase destul de tarziu dupa schumi, zic eu imediat dupa ce neamtul parcase.

in plus, hai sa plecam de la premiza ca schumi, totusi, a facut initial o greseala acolo. unde ar fi putu degaja ?? unde sa-si duca masina, daca intr-adevar motorul se oprise ?? daca cuiva i se oprea motorul in zona respectiva, ce trebuia sa faca ??

totodata, in calificari a mai aparut o problema, vad nesemnalata. nici de domniile voasrte, nici de stewarzi : alonso si-a imbunatatit personal fastest lap-ul chiar in ultima tura, SUB INCIDENTA STEAGULUI GALBEN !!! chestie penalizata prin regulament, asa cum a fost penalizata si manevra fortuita sau voluntara a lui schumi.

totodata, si fisico trebuia penalizat pentru incetinirea lui kimi, cum bine s-a semnalat mai sus.

si mai zic : pacat de kimi, dar asta e.

hai sa vedem si fastest lap-urile :

The Monaco Grand Prix - 28/05/2006

1 . M. Schumacher - Ferrari 248 F1 - 1:15.143 (+ 0.000 ) - lap 74
2 . K. Raikkonen - McLaren Mercedes MP4-21 - 1:15.325 (+ 0.182 ) - lap 19
3 . F. Alonso - Renault R26 - 1:15.671 (+ 0.528 ) - lap 11
4 . M. Webber - Williams Cosworth FW28 - 1:15.680 (+ 0.537 ) - lap 23
5 . G. Fisichella - Renault R26 - 1:15.919 (+ 0.776 ) - lap 58
6 . J. P. Montoya - McLaren Mercedes MP4-21 - 1:16.008 (+ 0.865 ) - lap 20
7 . F. Massa - Ferrari 248 F1 - 1:16.612 (+ 1.469 ) - lap 40
8 . J. Trulli - Toyota TF106 - 1:17.180 (+ 2.037 ) - lap 30
9 . N.Rosberg - Williams Cosworth FW28 - 1:17.227 (+ 2.084 ) - lap 43
10 . J. Button - Honda RA106 - 1:17.300 (+ 2.157 ) - lap 59
11 . N. Heidfeld - BMW Sauber F1.06 - 1:17.319 (+ 2.176 ) - lap 72
12 . R. Barrichello - Honda RA106 - 1:17.320 (+ 2.177 ) - lap 67
13 . T. Monteiro - MF1 Toyota M16 - 1:17.329 (+ 2.186 ) - lap 71
14 . S. Speed - Toro Rosso Cosworth STR1 - 1:17.481 (+ 2.338 ) - lap 77
15 . R. Schumacher - Toyota TF106 - 1:17.540 (+ 2.397 ) - lap 72
16 . C. Albers - MF1 Toyota M16 - 1:17.603 (+ 2.460 ) - lap 77
17 . V. Liuzzi - Toro Rosso Cosworth STR1 - 1:17.660 (+ 2.517 ) - lap 75
18 . J. Villeneuve - BMW Sauber F1.06 - 1:17.767 (+ 2.624 ) - lap 74
19 . D. Coulthard - Red Bull Ferrari RB2 - 1:17.849 (+ 2.706 ) - lap 45
20 . C. Klien - Red Bull Ferrari RB2 - 1:17.930 (+ 2.787 ) - lap 19
21 . T. Sato - Super Aguri Honda SA05 - 1:18.793 (+ 3.650 ) - lap 39
22 . F. Montagny - Super Aguri Honda SA05 - 1:19.104 (+ 3.961 ) - lap 72.


eu unul vad o diferenta de peste 0.5 sec intre schumi si alonso. si alonso era in turul 11 cu gume numa bune, pe cand schumi in 74 avea mai bine de 30 de tururi parcurse cu gumele respective.

Universal
29th May 2006, 01:07
1.Michael Scumacher este nevinovat
2.Trebuia sa castige Marele Premiu
3.ESte cel mai bun pilot, Alonso nu are cum sa-l bata, poate cu acest scandal nesimtit,in acre aprotestat,desi se vede clar ca Michael nu a avut nici o intentie,era cel mai rapid,logic,nici macar nu l-a avzut....
4.Pilotilor le este frica de Schumacher, toti vor sa-l invinga, dar nu vor reusi.

5.Va lua titlul pana la urma,desi Alonso conduce. Sa speram :)

Datenshi
29th May 2006, 05:22
Nu-i suport nici pe Alonso nici pe Schumi, dar:
-Schumacher nu e la prima abatere, nu stiu de ce i se acorda circumstante atenuante. Pur si simlu omu' e nesimtit. Declaratia lui JV spune pe bune, ca sa folosesc un text consacrat . :D
-nu comparati faptul ca a ajuns de pe 22-21 pe locul 5, pt. ca a depasit multe masini mai slabe si a profitat de multitudinea de abandonuri. Alonso, desi imi e nesuferit, e un pilot bun, cu o masina excelenta si cu f. mult sange rece. Eu nu cred ca putea fi depasit, mai ales la Monte Carlo.
- pt. mine e clar, sezonul asta e terminat din pacate. Dar sunt foarte curios daca McLaren vor fi in nota ultimilor ani sezonul viitor, cum se va comporta Alonso cand ii va bubui masina o data la 2-3 curse.

Quote of the Race Weekend
Max Mosley: FIA Chief
commenting on Michael Schumacher's attempted parking move.
"He did it at the wrong place, at the wrong time, in the wrong way."

oaspetele
29th May 2006, 07:19
Alonso ar fi fost depasit si de catre Kimi, daca nu intervenea SC-ul. si cine stie, poate nici nu mai abandona.
schumi l-ar fi depasit cu certitudine pe Alonso, era clar mai rapid decat spaniolul. si nu neaparat pe pista, ci la boxe.
astept comentariii la acuzele mele asupra lui alonso.
apropro, pedeapsa era stergerea celor mai buni 2 timpi ai pilotului. nu stiu daca insemna ceva in economia cursei, dar lipsa de impartialitate a comisarilor de cursa este evidenta.

Datenshi
29th May 2006, 07:49
Da-mi si mie punctul din regulament in baza caruia nu are voie sa-si imbunatateasca timpii cand este steag galben.
Referitor la treaba cu incetinirile, la Schumacher s-a decis ca a fost intentionat, spre deosebire de altii, si asta se pedepseste cu ultimul loc.
Sunt fan Kimi, dar am dubii ca il depasea pe Alonso. Si e valabil si in cazul in care era Schumacher acolo. Sigur, avea o sansa la boxe, dar de acolo pana la certitudine mai e cale lunga.
Doamne, pe cine am ajuns sa apar.

oaspetele
29th May 2006, 07:58
o sa caut. dar e cert faptul ca atunci cand e steag galben trebuie SA INCETINESTI, ori nu vad cum a facut-o atat timp cat si-a imbunatatit timpul.

viorel 31
29th May 2006, 08:38
Prin tot ceea ce face ne demonstreaza ca nu este altul mai bun decat el...:drak:

Datenshi
29th May 2006, 09:50
o sa caut. dar e cert faptul ca atunci cand e steag galben trebuie SA INCETINESTI, ori nu vad cum a facut-o atat timp cat si-a imbunatatit timpul.

Asta am gasit si eu, plus ca nu ai voie sa depasesti in cursa, dar nu am gasit ceva legat de penalizari.

detzu
29th May 2006, 09:54
E grav ce se intampla in F1 . Sa penalizezi pe cineva fara nici o dovada si fara nici o lege , dovedeste amatorismu astora de la F1 . Ei si aviarii nostrii. De ce tot schimba F1 sistemul ? Ei zic ca sa faca f1 mai competitiv . Chiar e cu asemenea chestii ? De ce in 20 de ani de cand ma uit la F1 nu s-a mai intamplat asta ?

speed_22
29th May 2006, 10:03
mai intai invata cum se scrie schumacher apoi vb despre el. pun pariu pe orice ca nici nu stii in ce an a castigat primul campionat si nici cate campionate are.....

speed_22
29th May 2006, 10:07
penny fratioare! nu e vb de aparat aici ! nimeni nu e perfect in lumea asta, pana si ronaldinho mai da pe langa poarta.... ce ?
a zis cineva ca schumi e perfect si ca nu greseste? nu au nici o dovada ca a oprit intentionat si cum a spus si el...de unde sa stie ca e alonso in urma lui ? stii ca acum toate convorbirile intre ei si echipe sant in "vazul" comisarilor? asa ca eu nu cred ca ceea ce au facut a fost bine. putea sa-l retrogradeze 10 pozitii in cel mai bun caz dar pe ultimul loc...asa se fura acum si in F1.. din pacate tot hio de puta cred ca va castiga anu asta ajutat bineinteles de comisarii de curse

Datenshi
29th May 2006, 11:49
stii ca acum toate convorbirile intre ei si echipe sant in "vazul" comisarilor?

Tocmai, una dintre circumstantele agravante a fost acea convorbire intre el si echipa. Nu stiu ce dovezi ati fi vrut, oamenii aia au stat 8 ore sa analizeze toate detaliile. Sunt profesionisti si sa nu uitam ca acolo nu prea a comentat nimeni decizia, a fost acuzat la unison de toata lumea. Daca aveau ceva cu el il pedepseau dupa 2 ore, nu stateau ca prostii atata timp. Eu zic ca sansele sa nu fi facut-o intentionat sunt foarte aproape de 0.

Si da, stiu in ce an a luat primul titlu, urmaresc de vreo 15 ani sportul asta. Pe vremea aia aveam alt pilot favorit :), si pentru mine acela ramane cel mai spectaculos pe care l-am vazut pana acum.

Triple H
29th May 2006, 13:22
Schumacher continued saying: "I am sorry that Fernando's lap was ruined and it was definitely not my intention to do that. At the time, I did not know where his car was because I had been told nothing over the radio."

Despre ce convorbire vorbesti acolo frate? Faci parte dintre stewards? E clar ca faza aia pica.

Totu e din cauza lu boracu ala de Briatore, Reno' si gibonu de Alonso. Trebuia neaparat sa rupa masina in 2 in bariere ca e eroare si nu era spatiu de degajare?

Personal il detestam pe Schumi ca eram Villeneuve fan, dar nu pot sa nu observ ca se merge spre infundarea lu Schumi de catre un asa zis nou super talent-star borac Alonso.

E o chestiune de marketing. Acum nu trebuie decat sa rupa 2 motoare Alonso sau sa-i faca vant Sato-San de pe pista :evil:

Hipgnosis
29th May 2006, 14:34
Prin gestul din calificari, MS a demonstrat ca a ramas acelasi pilot nesimtit caruia nu-i pasa de restul concurentilor. Daca in ceea ce priveste talentul, este cu siguranta unul dintre cei mai buni piloti din toate timpurile, calitatea umana ii lipseste cu desavarsire.
Acum vreo 10 ani intra in Villeneuve pt. a-l scoate in decor, obtinand al doilea titlu de campion, printr-un gest execrabil. A ramas la fel de nesimtit, ca si atunci. Alonso merita titlul si in acest an, tinand cont ca este tanar si concureaza pe o masina teoretic mai slaba decat Ferrari -MClaren.
Personal tin cu MCLaren si in special cu Kimi, insa tinand cont ca la anul finlandezul va pleca la Ferrari si va fi inlocuit de Alonso, deocamdata nu pot tine decat cu MCLaren si poate chiar cu Alonso - omul momentului in F1.

Nea Vasile
29th May 2006, 14:37
Mitul masinilor germane nu mai exista pentru mine in ultimii ani. Si BMW si Mercedes se chinuie in F1 si nu sint in stare sa faca o masina tare. (...)

BMW a reusit performanta sa distruga o echipa de legenda ca WILLIAMS, dupa care si-au luat bosumflati jucarelele sa-si faca ei echipa (de pluton), ca se pricep mai bine. Cit despre Mercedes, io nu stiu cum mai poate rezista Kimi la McLaren (alta echipa de legenda) dupa atitea umilinte indurate din cauza motorului facut de nemtzi. Asta mi se pare a fi principalul motiv pentru care Kimi ar trece la Ferrari din sezonul viitor, si personal l-as intelege.

speed_22
29th May 2006, 14:47
wei farte! unde ai vazut tu ca l-a dat schumacher pe vilneuv afara si a castigat campionatul? parerea mea e ca ai vazut alt camionat din alta dimensiune
intra pe f1.com si vezi in arhiva cine a castigat camionatul anul ala. daca nu era hotisi pe vremea respectiva acum am fi numarat 8 stelute verzi in loc de 7. hai sa ne vedem sanatosi.

speed_22
29th May 2006, 14:51
si inca ceva...neimtit e ala care vede alta cursa decat ceilalti..asta o zic din prietenie :D. poti sa tii cu alonso cat vrei dar nu va fi niciodata mai bun decat schumacher. si acu 15 ani ce favorit aveai? asa din curiozitate cumva senna? care nu a mai nimerit o curba si a iesit de tot in decor? asta ca sa se vada ca pana si cei mai buni fac greseli, as aca nu mai vb aiurea daca nu stii bine despre ce vb. piloti ca schumacher, hakkinen, senna, apar mai greu si in nici un ca alonso hijo de puta va ajunge in elita de care aminteam.... hai pa

Datenshi
29th May 2006, 15:08
si inca ceva...neimtit e ala care vede alta cursa decat ceilalti..asta o zic din prietenie :D. poti sa tii cu alonso cat vrei dar nu va fi niciodata mai bun decat schumacher. si acu 15 ani ce favorit aveai? asa din curiozitate cumva senna? care nu a mai nimerit o curba si a iesit de tot in decor? asta ca sa se vada ca pana si cei mai buni fac greseli, as aca nu mai vb aiurea daca nu stii bine despre ce vb. piloti ca schumacher, hakkinen, senna, apar mai greu si in nici un ca alonso hijo de puta va ajunge in elita de care aminteam.... hai pa

Banuiesc ca mie mi te adresai. N-ai nimerit-o, era vorba de Mansell.

Pentru cel care a zis ca Renault e mai slab decat Mclaren. Cred ca ai vrut sa zici mai lent eventual, pt. ca nu poti considera buna o masina care se strica o data la 2-3 curse. O sa vedem ce face Alonso la anul pe aceasta masina. Avand in vedere ca mai mult ca sigur Kimi pleaca la Ferrari, va fi interesant de urmarit duelul. Din pacate, eu nu voi mai avea un favorit, pe Alonso nu-l suport, dar nici Ferrari.

BMW Power
29th May 2006, 15:23
Ai intrebat ce va face Alonso la anul pe aceeasi masina?
Incerc eu sa raspund ( provizoriu bine inteles ), la acesta intrebare.Isi va baga unghia in gat si va blestema ziua in care a semnat cu McLaren. Iar noi nu vom mai vedea gestul lui care e de foarte prost gust. Nu dau nici 2 bani pe el.

BMW Power
29th May 2006, 15:28
Sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic impotriva celor de la McLaren, din contra, decat un costructor francez, mai bine unul german. Pur si simplu imi pare extrem de rau de Kimi, ca e un pilot extrem de bun, si timpul trece si nu castiga nimic inafara de experienta. Mi-ar fi placut ca odata trecut la McLaren, Alonso sa preia tot ghinionul lui Kimi, si sa-l pandeasca pana ce isi va termina cariera de pilot. Poate asa va scapa si Kimi de toate ghinioanele sale.

Sorin Blaj
29th May 2006, 15:36
Acum vreo 10 ani intra in Villeneuve pt. a-l scoate in decor, obtinand al doilea titlu de campion, printr-un gest execrabil. A ramas la fel de nesimtit, ca si atunci. Alonso merita titlul si in acest an, tinand cont ca este tanar si concureaza pe o masina teoretic mai slaba decat Ferrari -MClaren.
Personal tin cu MCLaren si in special cu Kimi, insa tinand cont ca la anul finlandezul va pleca la Ferrari si va fi inlocuit de Alonso, deocamdata nu pot tine decat cu MCLaren si poate chiar cu Alonso - omul momentului in F1.
Nu-ti mai da cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti. Pentru tine istoria Formulei 1 este o mare necunoscuta. Decat sa spui prostii mai bine ia o pauza.

Datenshi
29th May 2006, 15:58
Daca vrea cineva sa conteste faptele binecunoscute Hakkinen ante-F1, Villeneuve si Hill inseamna ca degeaba urmareste sportul asta, ca oricum nu vede decat rosu in fata ochilor. Si astea au fost clare si grave, au fost si altele mai usoare, mai discrete...

@BMW Power: asta astept si eu, sa vad ce degetele mai arata cand ii ia foc motoru' in penultimul tur sau chestii d'astea. Pe Kimi il inteleg, dar ma doare.

Ayrton
29th May 2006, 16:50
poti sa tii cu alonso cat vrei dar nu va fi niciodata mai bun decat schumacher. si acu 15 ani ce favorit aveai? asa din curiozitate cumva senna? care nu a mai nimerit o curba si a iesit de tot in decor?

Pe langa faptul ca scrii ca un pusti de 12 ani care abia ieri a deschis televizorul prima oara, poate aduci si tu un argument logic si explici frazele de mai sus un pic...
Adica:
1. Ce intelegi prin mai bun?
Ca daca te referi la statistici, esti pe o pista complet eronata. Iti dau niste indicii: ia cauta si tu care este cel mai tanar campion mondial, si ce performante avea Schumacher la varsta pe care o are Alonso acum.
2. Daca tu faci o antiteza intre comparatiile Alonso-Scumacher si Schumacher-Senna, atunci te contrazici singur...
3. Ca sa nu te mai faci de ras pe viitor, incearca sa cauti pe google daca nu ai cum sa-ti amintesti cauzele accidentului lui Ayrton Senna si mai informeaza-te!

speed_22
29th May 2006, 17:42
Banuiesc ca mie mi te adresai. N-ai nimerit-o, era vorba de Mansell.

Pentru cel care a zis ca Renault e mai slab decat Mclaren. Cred ca ai vrut sa zici mai lent eventual, pt. ca nu poti considera buna o masina care se strica o data la 2-3 curse. O sa vedem ce face Alonso la anul pe aceasta masina. Avand in vedere ca mai mult ca sigur Kimi pleaca la Ferrari, va fi interesant de urmarit duelul. Din pacate, eu nu voi mai avea un favorit, pe Alonso nu-l suport, dar nici Ferrari.
daca e de mansell vorba atunci santem prieteni. mie mi-a parut f rau cand a plecat din f1. cred si am sustinu-t ideea de fiecare data ca cel putin in opinia mea a fost mai bun decat senna. cam asta am de zis la adresa lui.

speed_22
29th May 2006, 17:51
Pe langa faptul ca scrii ca un pusti de 12 ani care abia ieri a deschis televizorul prima oara, poate aduci si tu un argument logic si explici frazele de mai sus un pic...
Adica:
1. Ce intelegi prin mai bun?
Ca daca te referi la statistici, esti pe o pista complet eronata. Iti dau niste indicii: ia cauta si tu care este cel mai tanar campion mondial, si ce performante avea Schumacher la varsta pe care o are Alonso acum.
2. Daca tu faci o antiteza intre comparatiile Alonso-Scumacher si Schumacher-Senna, atunci te contrazici singur...
3. Ca sa nu te mai faci de ras pe viitor, incearca sa cauti pe google daca nu ai cum sa-ti amintesti cauzele accidentului lui Ayrton Senna si mai informeaza-te!
mai faret! ai probleme cu cititul. are si asta un titlu luat in ce fel? mclaren varza la fiabilitate si ferrari varza total. un an in care mclaren nu le-a mers masina jumatate din sezon si ferrari cu un designer care facea masini de serie..... nush cine are 12 ani dar daca vrei ne putem intalni sa ne cunoastem. poate vb mai multe de f1 ca eu ma uit la f1 doar de vreo 13-14 ani. poate tu te uiti mai demult, eu ma uitam pe la 15 ani..... si mai cauta un lucru pe acolo unde-ti place tie sa vezi ca schumacher concura cu alte senna, mansell... piloti din astia neexperimentati cu masini de duzina :)). eu nu fac nici o comparatie, comparatie faci atunci cand ai 2 piloti in 2 masini identice dar daca parerea ta e ca alonso e mai bun, asa sa fie. fiecare are dreptul la opinie, nu? ar trebui sa-mi spui tu cauzele accidentului lui senna, eventual daca vrei iti dau si un filmulet de vreo 15 minute in care se vede cam de ce a gresit.... nu-i mai ajungea pista fratioare. tot respectul pt el dar fiecare face greseli, pt senna a fost fatala din nefericire. eu nu caut pe google pt ca am F1.com, pagina oficiala..... si in final. ma bucur ca am cu cine vb. oricum... alonso e tot slab.....hai pa

speed_22
29th May 2006, 17:52
si mai cauta in cartea recordurilor sa vezi acolo niste realizari modeste a lui schumacher. si apropo.. eu sant fac ben johnson.. pt linistea ta

BMW Power
29th May 2006, 18:52
si acu 15 ani ce favorit aveai? asa din curiozitate cumva senna? care nu a mai nimerit o curba si a iesit de tot in decor?


Speed_22...imi pare rau ca trebuie sa intervin, dar tocmai ai comis o greseala. Faza ca Senna nu a putut lua curba Tamburello nu a tinut de el, a tinut de o defectiune tehnica si nu a putut vira. Daca tot te lauzi ca ai site personalizat de F1, ar trebui sa stii acest lucru. Daca nu stii, iti sugerez sa vezi un filmulet despre accidentul lui Senna ( ti-l dau eu daca vrei ), si eventual sa ti-l pui pe site ca sa fii mai informat si sa-l vezi in fiecare zi, si la sfarsit sa iti ceri scuze pentru ceea ce ai zis, ca "Senna nu a putut nimeri o curba si a iesit de tot in decor".

speed_22
29th May 2006, 19:26
Speed_22...imi pare rau ca trebuie sa intervin, dar tocmai ai comis o greseala. Faza ca Senna nu a putut lua curba Tamburello nu a tinut de el, a tinut de o defectiune tehnica si nu a putut vira. Daca tot te lauzi ca ai site personalizat de F1, ar trebui sa stii acest lucru. Daca nu stii, iti sugerez sa vezi un filmulet despre accidentul lui Senna ( ti-l dau eu daca vrei ), si eventual sa ti-l pui pe site ca sa fii mai informat si sa-l vezi in fiecare zi, si la sfarsit sa iti ceri scuze pentru ceea ce ai zis, ca "Senna nu a putut nimeri o curba si a iesit de tot in decor".
eu imi cer scuze in fata unuia care vad ca se pricepe. ms de interventie. poate ne dam si un is de mess sa vb mai pe larg. stiu f bine cauzele iesirii lui senna. poate chiar filmuletul de care vb il am. de fapt am doua, unul doar cu accidentul si unul care cuprinde atat accidentul cat si incercarea de salvare. daca vrei il pun pe un site special pt asa ceva assta ca sa-l aibe mai multa lume. nu am site personalizat. www.formula1.com e site-ul tuturor:) dar scuza-ma ca nu pot sa accept pe alonso ca fiind pilotul cel mai bun. a mancat ceva kkt de mic si acum are titlul pe care-l are. nimic de comentat la adresa lui. nici prost nu e ca altfel...fisi a avut aceeasi masina si nu e campion. asta da de gandit totusi si celui mai inrait fan ferrari. in schimb referitor la senna a facut edstule greseli dar de gresit au gresit toti pilotii din F 1 fiecare la vremea lor. pe mine ma rupe idolatrizarea asta unuia sau altui pilot. deocamdata singurul septuplu campion e neamtul si mai are alonso de condus pana sa egaleze. sa nu uite in schimb alonso ca in cazul in care iese schumi ramane kimi... asa ca....toate cele bune

BMW Power
29th May 2006, 20:02
Da, stiu site-ul care mi l-ai recomandat, mc oricum.Oricum il stiam, dar nu-l prea folosesc, intru destul de rar pe el ( doar atunci cand nu gasesc ceea ce vreau pe alte site ). Am impresia ca e "de moda veche".
Un site mult mai amplu despre F1 iti sugerez www.f1-live.com. E un site mult mai si e si cel mai tare in domeniu dupa parerea mea.Ti-l recomand si o sa-ti astept raspunsul.


P.S.:In legatura cu schimbul id-urile, s-ar putea, dar nu acum. In plus...am o intrebare si sper sa nu te superi, scuze daca te ofensez: de unde atata indrazneala ( ca sa nu zic tupeu ), de a cere un id de mess. Dupa parerea mea nu cred ca e locul potrivit de a face schimb de id-uri. E la vazul lumii, si totusi.....

Vadim
29th May 2006, 20:17
Formula1.com era un super site, pana a pus mana Bernie pe el. Apoi l-au facut asa cum e acum. Are informatie, dar e prost pusa in valoare. Oricum mie imi place mai mult decat f1live.

BMW Power
29th May 2006, 20:25
Vorba aia: "Gusturile, nu se discuta". Fiecare cu ceea cei place. E strict parerea mea personala despre site-ul respectiv. Mi-am expus parerea la adresa lui.
Marele dezavanteaj al site-ului f1-live.com este ca a devenit personalizat, si pentru a vedea unele chestii trebuia sa platesti, ceea ce nu mi se pare normal ( la fel parerea mea personala ).

speed_22
29th May 2006, 21:19
Da, stiu site-ul care mi l-ai recomandat, mc oricum.Oricum il stiam, dar nu-l prea folosesc, intru destul de rar pe el ( doar atunci cand nu gasesc ceea ce vreau pe alte site ). Am impresia ca e "de moda veche".
Un site mult mai amplu despre F1 iti sugerez www.f1-live.com. E un site mult mai si e si cel mai tare in domeniu dupa parerea mea.Ti-l recomand si o sa-ti astept raspunsul.


P.S.:In legatura cu schimbul id-urile, s-ar putea, dar nu acum. In plus...am o intrebare si sper sa nu te superi, scuze daca te ofensez: de unde atata indrazneala ( ca sa nu zic tupeu ), de a cere un id de mess. Dupa parerea mea nu cred ca e locul potrivit de a face schimb de id-uri. E la vazul lumii, si
totusi..... wei omule? te-am jignit cu ceva sa ma iei asa cu indrazneala? ce am spart vreun bec pe strada ta? nude vezi indrazneala. ma scuzi, nu stiam ca e privata treaba

BMW Power
29th May 2006, 22:06
Speed_22....calmeazate, ca nu te-am luat cu indrazneala. Iti sugeres sa citesti mai atent mesajul. Nu ti-am ti-am zis-o in nume de rau, dar nu mi se pare locul potrivit de face schimbul de id-uri.
Imi pare rau ca nu stii, dar faza cu id-uri e privata. Daca ptr tine nu e privata, atunci fa anunturi cu id-ul tau pe toate site-urile si pe intreg forumul. Ptr mine ( si ptr orice persoana cred ), id-ul e ceva privat, si nu e corect sa il stie orice persoana.

Degeaba te-ai enervat asa. Nu te-am luat cu nici o indrazneala.Pur si simplu a fost o intrebare simpla la ceva ce mi s-a parut indraznet din partea ta.


wei omule?

Ar fi bine sa iti ceri scuze si sa nu mai folosesti asemenea adresari.Din cate stiu m-am adresat destul de politicos. Dai dovada de lipsa bunului simt ceea ce nu e bine. Daca esti in stare sa-mi respecti propunerea, mai vb, daca nu.....sorry nu cred.

P.S.: Apropo, stii legea lui Ohm? Daca nu o stii zimi, ca ti-o spun eu. La fel ca si mai sus, nu o lua in nume de rau, pur si simplu sunt niste chestii pe care ar trebui sa le stie fiecare.
Hai sa nu mai vb despre....nimicuri, totusi suntem aici ptr a discuta despre F1 nu despre alt ceva.

speed_22
29th May 2006, 22:36
Speed_22....calmeazate, ca nu te-am luat cu indrazneala. Iti sugeres sa citesti mai atent mesajul. Nu ti-am ti-am zis-o in nume de rau, dar nu mi se pare locul potrivit de face schimbul de id-uri.
Imi pare rau ca nu stii, dar faza cu id-uri e privata. Daca ptr tine nu e privata, atunci fa anunturi cu id-ul tau pe toate site-urile si pe intreg forumul. Ptr mine ( si ptr orice persoana cred ), id-ul e ceva privat, si nu e corect sa il stie orice persoana.

Degeaba te-ai enervat asa. Nu te-am luat cu nici o indrazneala.Pur si simplu a fost o intrebare simpla la ceva ce mi s-a parut indraznet din partea ta.



Ar fi bine sa iti ceri scuze si sa nu mai folosesti asemenea adresari.Din cate stiu m-am adresat destul de politicos. Dai dovada de lipsa bunului simt ceea ce nu e bine. Daca esti in stare sa-mi respecti propunerea, mai vb, daca nu.....sorry nu cred.

P.S.: Apropo, stii legea lui Ohm? Daca nu o stii zimi, ca ti-o spun eu. La fel ca si mai sus, nu o lua in nume de rau, pur si simplu sunt niste chestii pe care ar trebui sa le stie fiecare.
Hai sa nu mai vb despre....nimicuri, totusi suntem aici ptr a discuta despre F1 nu despre alt ceva. fii om cu mine... da se stie. man! nu mi-o lua in nume de rau dar crede-ma...am peste 20 de iduri de la impatimiti de f1 ca si noi 2 si aceste adrese au aparut atat la cererea mea cat si la cererea lor si nu s-a simtit nimeni ofensat. nu stiu totusi ce te-ai aprins asa sorry oricum, imi cer scuze ca vreau nu ca-mi spui tu, nu-s in fata juratilor, dar daca deranjez pe aici ma car linistit, mai am alte forumuri unde forumistii nu-s asa sensibili. bye

Sorin Blaj
30th May 2006, 00:14
Decizia luata chiar nu e aspra deloc. In mod normal putea fi descalificat din cursa, chiar si suspendat pentru cursa viitoare.

Roseberg si Lauda sunt amandoi vehementi in ceea ce priveste 'accidentul': Schumacher a gresit si trebuie sa recunoasca.
Rosberg si Lauda se cred atotstiutori si incearca sa forteze un nou pilot german, pe Nico. De doi ani toate modificarile care s-au facut in Formula 1 au fost contra Ferrari. Acum a venit si decizia asta. Probabil ca vor urma si altele. Important este faptul ca Schumacher nu cedeaza si se lupta in continuare. Apropo, i s-a mai intamplat o data in 1995, pentru cine stie la ce ma refer.

Un singur lucru am de remarcat legat de incident: faptul ca doar doi piloti au fost vehementi in declaratii: Alonso si Villeneuve. Primul este un plangacios care dupa ce va pleca de la Renault va fi un "no name" iar Villeneuve chiar a devenit un "no name".

Si inca ceva. Eu sunt fan Schumacher si voi fi si dupa ce se va retrage. Dar sunt curios cine il va putea opri pe Kimi daca se transfera la Ferrari de la anul?

BMW Power
30th May 2006, 00:39
Sorine, nu ca as fi fun Villeneuve, dar nu uita ca are si el castigat un capionat, si inca ceva, in al doilea sau an de F1. Sincer sa fiu, nu mai cunosc pe nimeni care in doar al 2-lea sau an a castigat campionatul. Stiu, era vb de masina, dar totusi, a reusit sa-l bata pe mai experimentatul sau coleg D.Hill.
Asa ca afirmatia care ai zis-o ca Villeneuve ar fi un "no name" nu o prea cred. Da, poate a fost o perioada de timp, dar acum e intr-o revenire usoara. Abia se poate rupe Heilfeld de el.
Dupa parerea mea, un pilot experimentat ptr o echipa noua cum e BMW, este binevenit oricand, si nu ma voi mira daca Mario ii va propune inca un contract ptr inca un an.Totusi echipa are nevoie inca de experienta, si de oameni cu experienta.

BMW Power
30th May 2006, 00:43
Revista de casa a lui Schumi, cotidianul Bild, a facut un joc de cuvine la adresa lui, si l-a poreclit "schummeln", ceea ce in germana inseamna trisor.

oaspetele
30th May 2006, 00:52
Asta am gasit si eu, plus ca nu ai voie sa depasesti in cursa, dar nu am gasit ceva legat de penalizari.

au mai fost precedente, iar pilotilor in cauza li s-au anulat cele mai bune 2 timpuri.

Tocmai, una dintre circumstantele agravante a fost acea convorbire intre el si echipa.
nu am auzit nimic referitor la asta. poti sa dai niste detalii ?

oaspetele
30th May 2006, 00:57
Alonso merita titlul si in acest an, tinand cont ca este tanar si concureaza pe o masina teoretic mai slaba decat Ferrari -MClaren.

:o:
adica cum teoretic ?

oaspetele
30th May 2006, 01:03
Pe langa faptul ca scrii ca un pusti de 12 ani care abia ieri a deschis televizorul prima oara, poate aduci si tu un argument logic si explici frazele de mai sus un pic...
Adica:
1. Ce intelegi prin mai bun?
Ca daca te referi la statistici, esti pe o pista complet eronata. Iti dau niste indicii: ia cauta si tu care este cel mai tanar campion mondial, si ce performante avea Schumacher la varsta pe care o are Alonso acum.


ayrton, poate cauti si tu masina cu care a devenit alonso campion.


Sorine, nu ca as fi fun Villeneuve, dar nu uita ca are si el castigat un capionat, si inca ceva, in al doilea sau an de F1. Sincer sa fiu, nu mai cunosc pe nimeni care in doar al 2-lea sau an a castigat campionatul. Stiu, era vb de masina, dar totusi, a reusit sa-l bata pe mai experimentatul sau coleg D.Hill.

sa lasam comparatiile cu Hill. n-am nimic cu omu, dar cred ca este campionul mondial cu cele mai mici merite din intreg F1.

una peste alta, tot datorita lui schumi s-a animat si forumul.
cursa marcata de cateva decizii controversate, raman la parera ca e destul de greu de incadrat gestul lui schumi, de faptul ca lui alonso i se puteau sterge cei mai buni 2 timpi si ca fisico putea sa fie penalizat pentru intarzierea lui kimi.
alonso, din nou cu noroc.
montoya a mai invatat, desi nu straluceste.
david, noroc cu SC si abandonul colegului sau.
bari, un posibil reveniment, in totala antiteza cu colegul sau.
pneurile bridgestone se pare ca au ajuns la valoarea michelin.

sa speram ca cerul senin de deasupra spaniolului va fi cel putin odatat intunecat de nori, altfel lupta pentru campionat fiind terminata.

speed_22
30th May 2006, 08:42
intr-un ziar local din valencia (20minutos) un ziarist tine partea lui schumacher si nu recunoaste victoria lui alonso ca fiind meritata. va vine sa credeti? miki kikiriki alexandrescu ce mai zice? aici e diferenta intre un ziarist adevarat si un senil. si care stie de ce a nu a fost penalizat si fisi 10 pozitii sau chiar sa plece de pe ultimul loc pt ca si el a incurcat pe altii

Datenshi
30th May 2006, 10:02
nu am auzit nimic referitor la asta. poti sa dai niste detalii ?

A intrebat cu putin inainte de incident unde sunt ceilalti.

Speed, hai sa nu ne luam dupa surse obscure totusi.

Ayrton
30th May 2006, 10:18
Oaspete, eu nu sustin ca Alonso e mai bun decat Schumacher si nici invers, pentru ca orice om cu un pic de minte si un pic de bun-simt stie ca nu poti compara doi piloti decat daca concureaza pe masini identice si in conditii identice... Doar asa pot spune ca Michael Schumacher e mai bun decat Rubens Barichello si Fernando alonso e mai bun decat Giancarlo Fissichella...
Pe mine m-a enervat userul asta nou, speed_22, care s-a luat de Senna, si care e de-o saptamana pe forum si face atatea afirmatii gratuite si lipsite de argumente normale...
Iar daca ai vazut, inainte de cursa am zis ca sper ca Alonso sa piarda si sa castige Kimi sau Schumacher pentru a echilibra situatia in clasamentul general... Si de aceea m-am abtinut din a comenta in vreun sens decizia luata impotriva lui Schumacher, decizie care mi s-a parut mult prea drastica si lipsita de "prezumtia de nevinovatie" aplicata germanului, german pe care asa cum stii nu l-am agreat niciodata prea tare... Insa acum am un sentiment asa, de genul ca se doreste un pic fortarea retragerii sale, intrucat s-a ajuns in sferele inalte din F1 la o saturatie de Schumacher, pilotul care are toate recordurile in formula 1 si care nu mai are nimic de demonstrat...

Cneazul
30th May 2006, 10:54
m-am saturat de briatore asta. e un vagabond . ar face orice doar pentru ca odrasla lui , alonso, sa castige. ce atata tam-tam cu oprirea lui schumi?e clar ca nu s-a oprit intentionat. dar in cursa???cand schumi era intre alonso si fisichella??? ce a facut alonso?>?l-a incetinit pe schumi pana cand l-a ajuns din spate fisico. alo era cu o tura in fata. daca nu avea chef sa mearga cum trebuie mai bine il lasape schumi.

Datenshi
30th May 2006, 11:22
Scuzati-ma, dar unii nu mai gandesc coerent. Pe ce baza sa acuzi pilotul de pe primul loc ca il incetineste pe ala de pe 6 aflat cu un tur in urma? Mai lasati antipatiile si incercati sa judecati la rece,a trecut destul timp. Nici eu nu-l suport pe Alonso, dar asta e o acuzatie gratuita.

Sorin Blaj
30th May 2006, 16:55
Sorine, nu ca as fi fun Villeneuve, dar nu uita ca are si el castigat un capionat, si inca ceva, in al doilea sau an de F1. Sincer sa fiu, nu mai cunosc pe nimeni care in doar al 2-lea sau an a castigat campionatul. Stiu, era vb de masina, dar totusi, a reusit sa-l bata pe mai experimentatul sau coleg D.Hill.
Asa ca afirmatia care ai zis-o ca Villeneuve ar fi un "no name" nu o prea cred. Da, poate a fost o perioada de timp, dar acum e intr-o revenire usoara. Abia se poate rupe Heilfeld de el.
Dupa parerea mea, un pilot experimentat ptr o echipa noua cum e BMW, este binevenit oricand, si nu ma voi mira daca Mario ii va propune inca un contract ptr inca un an.Totusi echipa are nevoie inca de experienta, si de oameni cu experienta.
Daca il consideri asa de mare pilot pe Villeneuve, poti sa imi spui o singura realizare a lui dupa ce a castigat titlul? Una singura.

Datenshi
30th May 2006, 17:29
Villeneuve spre deosebire de Hill a fost pilot. S-a ratat ca prostu' pentru bani.

BMW Power
30th May 2006, 19:56
Daca il consideri asa de mare pilot pe Villeneuve, poti sa imi spui o singura realizare a lui dupa ce a castigat titlul? Una singura.

Nu il consider pe Villnueve un pilot asa mare, dar cred ca toti cei ce au macar un campionat ar fi trebuit respectati.

Da.A facut o echipa de f1 in '99. A infiintat pe BAR.

Sorin Blaj
30th May 2006, 21:21
Daca punem problema asa si Sato a infiintat o echipa de F1, Super Aguri. Si nu e nimic de remarcat aici. Eu ti-am cerut o realizare, nu divertisment.

oaspetele
30th May 2006, 21:25
lol.
poti sa-mi dai niste rezulate semnificative ale BAR-ului ?

Sorin Blaj
30th May 2006, 21:36
BAR, ca echipa, a realizat un loc 2 la constructori in 2004:

2004 Constructors Championship

1. Ferrari 262
2. BAR-Honda 119
3. Renault 105
4. Williams-BMW 88
5. McLaren-Mercedes 69
6. Sauber-Petronas 34
7. Jaguar-Cosworth 10
8. Toyota 9
9. Jordan-Ford 5
10. Minardi-Cosworth 1

Dar, Villeneuve nu a avut nici un merit. Meritele au fost ale lui Button si Sato.

Datenshi
30th May 2006, 23:29
Hai, ia vezi cum zici ca aia sunt mai buni decat Villeneuve. :)) A fost o treaba de conjunctura, echipa se maturizase, pe el oricum dupa titlul ala l-a cam durut in pix de performante etc.

oaspetele
31st May 2006, 03:10
meritul a fost mai degraba al Honda, care era deja foarte implicata in destinul BAR-ului...

Sorin Blaj
31st May 2006, 12:05
Hai, ia vezi cum zici ca aia sunt mai buni decat Villeneuve. :)) A fost o treaba de conjunctura, echipa se maturizase, pe el oricum dupa titlul ala l-a cam durut in pix de performante etc.
Titlu luat, in proportie de 75%, datorita masinii. Cum au schimbat motorul in anul urmator, cum n-a mai facut nimic. Si au trecut 9 ani de atunci.