PDA

View Full Version : UE si masinile second hand



byby
23rd May 2006, 17:12
O data cu intarrea in UE se vor putea aduce masini second hand din Germania fara taxe. La fel s-a intamplat si dupa adererea Poloniei, in anul cand a intrat in UE vanzarile de masini noi au scazut cu 40%. E astept si eu 2007 sa imi iau o masina din Germania... second hand... decat sa arunc aici 20.000 de euro sa dau cu ea prin gropi...

realmadrid.com
23rd May 2006, 22:20
Zicea cineva ca se va pune o taxa pe poluare..sau ceva de genul :D...probabil ca sa se evite ce a fost in Polonia, cand toti si-au cumparat masini din Germania, indiferent ca era harb sau nu...si au poluat de au rupt :D

oaspetele
24th May 2006, 00:30
uite, aici este proiectul pentru impozitele ce le vom plati la prima inmatriculare
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=16718

se pare ca pentru masini sub euro 3 vor fi destul de piparate.

Datenshi
24th May 2006, 11:24
Au circulat atatea variante de impozitari, ca nu mai cred decat in aia care o sa apara oficial.

dannymoga
24th May 2006, 15:46
Parerea mea e ca mai bine iti iei o masina de afara decat una noua de aici!!!
Si am auzit ca din toamna o sa se pregateasca ceva...in legatura cu importul de masini second hand...

dannymoga
8th October 2006, 20:24
O data cu intarrea in UE se vor putea aduce masini second hand din Germania fara taxe. La fel s-a intamplat si dupa adererea Poloniei, in anul cand a intrat in UE vanzarile de masini noi au scazut cu 40%. E astept si eu 2007 sa imi iau o masina din Germania... second hand... decat sa arunc aici 20.000 de euro sa dau cu ea prin gropi...

asta clar mai bine dai 10000 de euro da stii ca-ti iei masina:D
oricum sa stii ca s-au mai imbunatatit drumurile si pe la noi .. se mai misca totusi ceva si in tara asta...

edd
13th December 2006, 21:34
Persoanele fizice care isi vor cumpara un autoturism nou dupa 1 ianuarie 2007 vor plati TVA, pentru care vor depune un decont special, pana la data de 25 ale lunii respective, la administratia financiara, au declarat, miercuri, oficiali ai Ministerului Fiantelor, la seminarul Rentrop& Straton. Masinile noi sunt considerate cele mai noi de sase lui sau cu un rulaj de sub 6.00 de kilometri.

In Uniunea Europeana, persoanele care livreaza autoturisme si produse accizabile sunt scutite de plata TVA, taxa fiind achitata odata cu utilizarea sau cu eliberarea in consum. Astfel, cele doua categorii de produse au un regim special in UE in privinta platii. in cazul masinilor second hand, TVA este platita de catre vanzator.

Dupa 1 ianuarie 2007, la importurile de masini noi si second hand din UE, romanii nu vor mai plati taxa vamale si accize, ci TVA, dupa caz, si taxa de inmatriculare, informeaza NewsIn. Pentru masinile euro 3 cu o capacitate cilindrica de pana in 1.600 cmc cu o vechime mai mica de sase luni taxa de inmatriculare va fi de 612 euro, iar pentru cele cu o capacitate cilindrica de peste 3.000 cmc dar cu o vechime de sase ani taxa va fi de 5.070 euro.

Pentru o masina euro 2 de pana in 1.600 de cmc taxa va fi de 2.700 euro, iar pentru cele cu o capacitate de peste 3.000 cmc taxa va fi de 6.240 de euro. Pentru o masina euro 1 cu o capacitate cilindrica de pana in 1.600 de cmc taxa va fi de 3.744 euro, iar pentru cele cu o capacitate de peste 3.000 cmc taxa va fi de 7.020 de euro.

In cazul masinilor noneuro taxa de inmatriculare pentru cele cu o capacitate cilindrica de pana in 1.600 cmc va fi de 4.000 euro, iar pentru cele cu o capacitate de peste 3.000 cmc taxa va fi de 7.500 euro. Taxa speciala pentru prima inmatriculare a fost introdusa in proiectul de lege a Codului Fiscal, pe baza unor principii care vizeaza, in primul rand, protectia mediului.

Taxa ar trebui sa descurajeze atat cumpararea de masini cu emisii mari de noxe, cat si invadarea pietei auto romanesti, dupa aderare, cu autoturisme la mana a doua, asa cum s-a constatat din experienta tarilor recent integrate din Est. Pretul masinilor second-hand va scadea simtitor, din 2007, odata cu eliminarea taxelor vamale si a accizelor.

sursa:http://www.wall-street.ro/articol/Auto/22560/Cumparatorii-unei-masini-noi-din-UE-vor-plati-TVA-dupa-1-ianuarie.html

Lauryca
13th December 2006, 22:40
Uitati un calculator de taxe pentru masini SH aduse din strainatate dupa 1 ianuarie 2007: http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php .

Lauryca
14th December 2006, 07:33
Aici gasiti si formula de calcul: http://www.gsp.ro/index.php?a=65655&shift=1 .

Gianina
23rd January 2007, 22:31
Stie cineva daca se poate circula in Romania cu o masina inmatriculata in Germania? Si care ar fi taxele acolo pentru ea?
De ex un golf 3?

grande
30th January 2007, 16:32
Marti, la Bruxelles, ministrul roman al finantelor discuta la Uniunea Europeana soarta taxelor de inmatriculare in Romania

realmadrid.com
30th January 2007, 18:37
Prea mari sperantze nu-mi fac...pt ca daca scot taxa de inmatriculare, baga taxa ecologica...din cate am auzit...deci cam tot aia :(

Ar fi ceva daca macar ar micsora taxa respectiva, este prea mare....

TheIceMan
30th January 2007, 18:52
Prea mari sperantze nu-mi fac...pt ca daca scot taxa de inmatriculare, baga taxa ecologica...din cate am auzit...deci cam tot aia :(

Ar fi ceva daca macar ar micsora taxa respectiva, este prea mare....

Pai tocmai aici esre marul discordiei, valoarea taxei, nu denumirea ei, sau pretextul sub care se aplica.

Pentru ca daca o lasau ca si taxa vamala, cum era inainte, ar fi fost o incalcare flagranta a legilor UE si a Tratatului de aderare, acuma, au facut taxele vamale 0 dar au introdus alta taxa la fel de mare, care la fel ca si taxele vamale impiedica libera circulatie a marfurilor in interiorul UE

Daca ai aduce o masina din alta tara, din afara UE, de ex., USA, Canada, Norvegia, Elvetia, Rusia, Japonia, pe langa taxa de inmatriculare mai ramane in vigoare sa platesti si taxe vamale !!!!

Ess
30th January 2007, 20:36
pai la inventat taxe, suntem niste genii:
De ex acum catva timp am vazut la teveu' ca un primar din nu mai stiu ce orasel voia sa impuna pt cei care aveau gradina de zarzavaturi o taxa pt apa de ploaie (asta fara nici o gluma). L-a intervievat pe unul din locuitorii cu pricina si asta a zis: "dom'le eu nu platesc nici o taxa de ploaie. n-au decat sa imi taie ploaia." Am ras 1 saptamana.
Bineinteles proiectul de lege a fost abrogat.

tuxie
30th January 2007, 21:28
Poti lua si cireasa de pe tort, servita la cald: daca-ti iei masina in leasing, impozit pe ea vei plati tot tu, desi proprietarul masinii este firma de leasing. Impozit din cate stiu eu se poate aplica doar pe proprietati imobiliare. A se evidentia ambele cuvinte: o masina care nu este proprietatea ta, dar platesti impozit pe ea, impozit aplicabil doar proprietatilor. Si, intr-adevar, dupa cum stim cu totii, masina este un imobil. Astept cu nerabdare sa platesc impozit pe coffee-maker, pe computer si pe emisia wireless a telefonului DECT. Tara de *****, si ne mai si miram ca avem 'reputatie' buna :confused:

realmadrid.com
1st February 2007, 19:41
Cireasa de pe tort este urmatoarea :D....

Cica, pt ca taxa de inmatriculare sa fie in conformitate cu legile uniunii, cretinii (retardati, idioti, etc) de la minister, s-au gandit sa introduca taxa de prima inmatriculare si la masinile SH din Romania :D...adica, ma obliga sa-mi iau la 7000 un Logan, decat un Golf 4 la mana a 2a :happy...