PDA

View Full Version : Imaginea Romanilor in Structurile Europene si Mondiale



Universal
14th August 2007, 15:34
Un thread foarte interesant:

Cum sunt vazuti romanii in structurile Executive Uefa sdi Fifa?

Ce parere au? Ce credeti voi?

aetius
14th August 2007, 15:37
simplu... ca noii veniti... ca pe niste imigranti care se aseaza la masa bogatilor si mananca pentru prima oara cu tacamuri de aur .
din buna crestere nu ne zic nimic dar la prima gafa ne vor da suturi in dos in ropote de aplauze . e drept sunt sanse sa dovedim ca meritam si atunci vom deveni onorabili si banali ca belgienii sau olandezii.

danpuric78
14th August 2007, 15:57
Eu zic ca foarte bine. Nu stiu la FIFA, dar la Uefa e calr ca ne vad extraordinar de bine.

UEFA e tot un fel de LPF, numai ca acolo se invart mult mai multi bani.
Cat despre onorabilitate, asta e un vis frumos. totul se invarte in jurul banilor. iar cine e mai puternic, are mai multi bani si mai multa influenta la uefa.
si in mod normal isi trage parte din banii pe care i administreaza uefa.
simplu.

Universal
14th August 2007, 17:10
Nu s-a intrebat nimeni pana acum de ce de ca. 2 ani nu mai exista arbitri slabi la meciurile oficiale Nationalei ? :D

Vladek
14th August 2007, 17:45
Pai nu prea mai reprezentam un pericol pentru echipele serioase.

Plus ultima tragere la sorti a fost cu noroc : intre Romania si Bulgaria , occidentalii nu au probabil nici o preferinta. Daca era vorba sa se ajunga iar la o problema gen "pe cine am vrea sa vedem la mondiale, pe vikingii bautori de multa bere sau pe romanii aia rupti in fund, care mai sunt si hoti", stai linistit ca se gasea o solutie ca sa ajunga cine trebuie la mondiale.

danpuric78
14th August 2007, 18:25
Nu s-a intrebat nimeni pana acum de ce de ca. 2 ani nu mai exista arbitri slabi la meciurile oficiale Nationalei ? :D

ba da, si iata cateva posibile explicatii:
1. In ultima perioada rar mai ai ocazia sa vezi arbitrii slabi in meciurile nationaleleor care conteaza cat de cat in europa. Sper ex, in ultimele 2 grupe ale romaniei eu imi aduc aminte ca nu au mai fost discutii de arbitraj de la un olanda-cehia in 2004.

2. Ivanov sau urs maier n-au fost chiar arbitrii slabi, ci arbitrii care au gresit dezavantajand romania. insa greselile lor au fost cu mult exagerate de romanii incapabili sa accepte ca nationala lor era foarte slaba, ca a pierdut califcarea in fata a doi adversari mediocri. aruncatul vinei pe arbitri a distras intr-o oarecare masura atentia de la general si sandu, puternic contestati la vremea respectiva.

3. DPV al organizatorilor unui turneu final, decalajul intre romania si alte tari, in general nordicii bauturi de bere, a scazut mult.
daca in urma cu ceva ani suporterii romani mergeau la turnee finale ca sa ceara azil politic sau sa-si caute de lucru, astazi lucrurile s-au mai schimbat. mii de romani la praga, la rotterdam, pe bernabeu, la bruges sau la roma, milioane care lucreaza in europa, sute de mii care fac concediile in afara tari - toate astea sunt motive sa credem ca la o eventuala calificare la turneul din austria si elvetia, romania n-ar duce lipsa de suporteri.
Si nici organizatorii n-ar mai suspina asa de tare dupa nordicii cheltuitori de euroi.