PDA

View Full Version : Roland Garros 2006



Ady
22nd May 2006, 23:09
incep calificarile , unde il avem pe crivoi

Tomas Cakl (CZE) vs. Victor Crivoi (ROM) maine , multa bafta , merita sa se califice /hello

Darius
22nd May 2006, 23:39
Ei da, de cand asteptam topicul acesta...se va discuta mult pe el, sunt convins.
Sa-i uram bafta lui Victor in calificari, pare a fi in forma in aceasta perioada.

Cneazul
23rd May 2006, 15:02
doar crivoi ??? tre sa verific . sa vedem ca la feminim avem vreo 3

adriana18p
23rd May 2006, 16:09
coria s.a retras de la roland garros
pacat, oricum nu a avut deloc bun sezonul de zgura

byby
23rd May 2006, 17:16
Pavel, Hanescu? Participa?

lethal
23rd May 2006, 17:34
:rosu: :( Crivoi - Cakl 6/7;5/7 ; :headbang: pacat a avut o sansa poate ca oboseala si-a spus cuvantul si asa au mai ramas doar 3 in main draw poate ca doar Pavel va face ceva mai semnificativ la acest turneu :ok: :ok: :happy
PS.Tiebreakul primului set s-a terminat 10-8 Crivoi a avut minge de set

bmarian
23rd May 2006, 17:35
s-a incheiat aventura lui crivoi la rolland garros Cakl- Crivoi 7-6 7-5....poate anul viitor

Cristi
24th May 2006, 09:15
Hane sigur participa pentru ca chiar daca face figuratie tot ia puncte ATP si o gramada de bani pt turul 1...

scythe19pro
24th May 2006, 10:08
Hane sigur participa pentru ca chiar daca face figuratie tot ia puncte ATP si o gramada de bani pt turul 1...
ba eu cred ca pe Vic ar trebui sa-l intereseze in primul rand punctele pe care le are de aparat la RG si nu banii. Daca pierde in turul 1 iese din top 100 si pateste la fel ca Pavel: nu va mai putea intra direct pe tablourile principale la turneele puternice

Cristi
24th May 2006, 10:48
Problema e ca nu cred ca o sa poata sa isi apere punctele. Sigur nu pe toate. Daca ajunge in optimi, MARE minune o sa fie.

Darius
24th May 2006, 10:55
Sa mentionam totusi si site-ul oficial al turneului, desi sunt convins ca multi dintre voi il cunosc deja; asadar: www.rolandgarros.com.

byby
24th May 2006, 17:34
Hane sigur participa pentru ca chiar daca face figuratie tot ia puncte ATP si o gramada de bani pt turul 1...
Nu gasesc pe siteul oficial tabolul. Hane si Cneazul intra direct pe tabolul final?

scythe19pro
24th May 2006, 19:22
Nu gasesc pe siteul oficial tabolul.
Tabloul apare vineri 26 mai la ora 11.30 CET

Hane si Cneazul intra direct pe tabolul final?
da

Cneazul
24th May 2006, 22:35
ink nu s-a facut tragerea . de ce nu vorbiti si de reprezentantele noastre la feminin ? avem doua reprezentante in turul doi al calificarilor ambele au meciuri destul de accesibile

bmarian
25th May 2006, 15:17
Anda Perianu- Edina Gallovits in ultimul tur de calificari la RG...ceea ce inseamna ca vom avea o reprezentanta in turul 1 la feminin....

lethal
26th May 2006, 14:09
deci sincer Hanescu poate trece de Pashanski dar de Robredo in turul 2 nu cred dar daca cumva reuseste probabil va ajunge in sferturi cu Roger Federer;
Pavel are un meci foarte greu dar din cate am vazut eu ieri la turneul demonstrativ de la Paris nici Grosjean nu este intr-o forma foarte buna ; Razvan Sabau are sanse destul de bune iar daca cumva Roddick se va retrage poate ajunge chiar si in turul 3 :P

bmarian
26th May 2006, 16:25
Anda Perianu - Edina Gallovits - 3-6 6-1 6-4... asadar Anda Perianu s-a calificat pe tabloul principal la simplu femei la Roland Garros

andrei13
27th May 2006, 23:20
Din pacate, in urma cu foarte puttin timp am vazut pe site-ul "L-Equipe" ca Hanescu s-a retras din cauza durerilor de la coloana. Locul lui pe tablou va fi luat de un LL, columbianul Alejandro Falla (138 ATP). Pacat pentru Victor, va pierde puncte importante si va cobori mult in clasament. In schimb, Sabau are o sansa destul de buna de a trece in turul urmatopr, cred eu, pentru ca va juca impotriva germanului Dieter Kindlmann, care, desi are avantajul continuitatii (a jucat deja trei meciuri in plus, venind din calificari) are dezavantajul lipsei de experienta - cred ca asta va fi primul lui meci in cinci seturi, fiind foarte slab clasat (436 ATP). In ceea ce o priveste pe Perianu, ea are o misiune dificila dar nu imposibila, Lucie Safarova fiind favorita 28 dar netrecand in viata ei de primul tur al unui turneu de Grand Slam.

Ady
27th May 2006, 23:39
iese din prima suta cred :(

andrei13
27th May 2006, 23:47
Da, si eu cred la fel. ca iese din prima suta. Daca nu si-a inghetat clasamentul cand era sus...

Ady
28th May 2006, 00:02
pai pentru sferturi la RG are de aparat 50 de puncte , care daca nu ma insel in entry raking devin 250 , ramane cu 411 ... in momentul de fata numarul 100 Vanek, Jiri are 416 punte ...:(

lethal
28th May 2006, 00:19
iese dar in schimb va reveni si va juca la un potential 100% si va urca iarasi :P iar in locul sau din cate am vazut a intrat Ilia Bozoljac. Previziunile mele pt romani sunt urmatoare: Pavel ajunge pana in turul 4 si nu stiu ce poate face in fata lui Nalbandian ; Sabau va aunge in turul 3 daca se retrage Roddick iar Anda Perianu cu un pic de noroc ajunge in turul 3 in fata Sharapovei ;sa speram si la mai mult daca se poate sa inceapa turneul si macar pe Pavel sa-l vedem luni sau marti pe Eurosport :ok:

andrei13
28th May 2006, 00:29
Lethal, ma bucur sa vad ca mai exista optimisti pe lumea asta, sper sa se intample aa cum spui, dar realitatea cred ca va fi mult mai dura. Adica, Pavel va pierde in primul tur - nu stiu daca informatiile mele sunt corecte, dar am impresia ca localitatea aia austriaca unde a disputat sambata finala este mai la munte decat Parisul. Deci mingiile au alta viteza, loviturile sunt putin diferite. Deci, teoretic, va avea handicapul asta in fata unui jucator care a crescut practic la Roland Garros. Sabau ne-a dezamagit de atatea ori in ATP... incat o data in plus nu ar mai pune nimeni la inima (nu discut de meciurile de Cupa Davis, unde a avut cateva rezultate memorabile). In plus, din ce am mai vazut pe la diferite turnee de nivelul asta, cei care vin din calificari produc cele mai mari surprize. Pentru ca deja se afla la al patrulea meci, au alt moral si sunt mai "in vana" decat adversarii lor. Asa ca eu nu cred ca este un mare noroc sa cazi cu uncalificat, din contra. Nu stiu daca si tenismenii profesionist de pe forum sunt de acord cu mine, sper ca Dacian va infirma sau va confirma ceea ce spun. In ceea ce o priveste pe Anda, daca teoria mea cu cei veniti din calificari este buna, atunci sa dea Dumnezeu sa o vedem cu Sarapova, evident, la Eurosport, ca nu cred ca vor rata vreun meci al frumoasei rusoaice. A, sa nu uit, cei de la L'Equipe ziceau ca inlocuitorul lui Victor e colmbianul. Daca au gresit ei, am gresit si eu. De fapt, oricum nu mai conteaza cine i-a luat locul...

bmarian
28th May 2006, 15:19
Maine al doilea meci pe central e grosjean -pavel

amatorul
28th May 2006, 17:42
Maine al doilea meci pe central e grosjean -pavel
.......................................
da la ce ora si pe ce program stii cumva bmarian?:headbang:
tre sa ma uit neaparat:happy
mersi:ok:
FORTZA PAVEL/hello

byby
28th May 2006, 17:57
Gata, Hanescu nici nu incepe Turneul??? Accidentat?

lethal
28th May 2006, 17:59
cu siguranta va fi la Eurosport meciul Grosjean - Pavel , intre timp azi am fost surprins de jocul foarte bun aratat de Diego Hartfield in fata lui Federer care s-a chinui 2 seturi si in cele din urma a facut diferenta

byby
28th May 2006, 18:18
La fete avem vreo sansa cu Perianu? Nu am mai auzit demult de romance pe tabolul final la Roland Garros...

andrei13
28th May 2006, 19:07
Avand in vedere ca primul meci incepe la ora 12, ora Romaniei, si e de fete (Krajicek - Schnyder) cred ca pe la 1 jum ate max 2 (ora Romaniei) ar trebui sa ne uitam pe Europsortdupa Pavel. Asta in cazul in care nu vor transmite meciul de pe terenul 1, Gaudio - Karanusic - care incepe tot la ora 12.

Cneazul
29th May 2006, 11:20
ce gaudio ?derby-ul e pavel-grosjean . din cate imi amintes eu , in fiecare an la transmis pe grosjean.

bmarian
29th May 2006, 16:41
Anda Perianu castiga meciul din primul tur de la Roland Garros 7-6 6-1......Bravo...

Kinder
29th May 2006, 20:21
in turul 2 o va intalni pe australianca Alicia Molik. Felicitari pt azi si Bafta in continuare Anda!

Apolini
29th May 2006, 21:43
Wow! Intr-adevar e o surpriza!

ady51a
29th May 2006, 21:55
Iata mai jos tabloul de concurs:


Simplu masculin: http://www.rolandgarros.com/en_FR/sc.../ms/msdraw.pdf
Simplu feminin: http://www.rolandgarros.com/en_FR/sc.../ws/wsdraw.pdf

Apolini
29th May 2006, 22:21
Cand este meciul cu Alicia Molik? Se poate urmari pe vreun post??

Cneazul
30th May 2006, 12:55
Favorita numărul 4, Maria Şarapova, a trecut prin focurile iadului pānă a se califica īn setul al doilea īn dauna americancei Mashona Washington. Rusoaica a salvat trei mingi de meci, revenind de la 2-5 īn setul decisiv, pentru a se impune cu 6-2, 5-7, 7-5! După meci a răsuflat uşurată, dar a fost cuprinsă şi de furie īmpotriva organizatorilor francezi, insensibili la problemele ei cu glezna īn momentul īn care i-au programat meciul duminică. “Nu vor decāt să-şi vāndă biletele şi īi interesează doar de jucătorii lor”, a spus Şarapova. Şi Federer a fost nemulţumit că a trebuit să joace duminică.

Apolini
30th May 2006, 21:50
Intreb pentru a 3-a oara....

Cand este meciul cu Alicia Molik? Se poate urmari pe vreun post??

andrei13
30th May 2006, 22:24
Meciul Andei este al miercuri, al treilea pe terenul 3. Probabil ca nu se va da pe nimic si la fel de probabil este ca va incepe in jur de 4, inaintea ei jucandu-se, de la 12 - ora Romaniei - un meci de fete si unul de baieti.

Cristi
31st May 2006, 11:28
Apropos de "fair-play-ul" francezilor, eu sper ca anul asta sa nu aiba nici un jucator in sferturile de finala la simplu masculin. Acest lucru e foarte posibil de altfel avand in vedere forma slaba a lui Grosjean si Monfils (Santoro a fost deja eliminat).

Cneazul
31st May 2006, 12:58
ii mai avem in competitie si pe andrei pavel, care face pereche cu waske favoritii nr. 5 si pe andreea vanc/anastasis rodinova
pavel si waske au castigat primul set:6-4

Cneazul
31st May 2006, 13:54
tipic pentru andrei . au avut 5-3 in setul 2 si acum e 5-5 . s-a intrerupt meciul din cauza ploii .. ce bine era sa termine inainte de ploaie!!

Cristi
31st May 2006, 15:04
Ei bine iata ca au castigat 6-4 7-6(3) cu ploaie cu tot!

@daroczi: De unde stii ca nu a fost Waske de vina?:drak:

Cneazul
31st May 2006, 19:09
dom`le . francezii astia intrec orice limita . pe terenul 2, supranumit cimitirul elefantilor:o: kiefer este singur impotriva tuturor. impotriva lui gicquel un jucator care nu stie nimic altceva decat sa-si frece palma de cordajul rachetei:no: . o superstitie tampita:D .un jucator care loveste mingea numa-sa sa treaca dincolo. a fost surclasat in primele seruri 6-0 6-1:yeah: . apoi , au intervenit arbitrii . fura ca-n codru:ciocan: . fiecare arbitru il fura pe nicolas kiefer .germanul a cazut de doua ori , a doua oara a cazut destul de rau , pe genunchi. francezul a trimis mingea in terenul lui kiefer fara sa se gandeasca ca adversarul lui e pe jos. mai mult s-a si bucurat ca si cum ar fi castigat toate cele grand-slamuri intr-un singur an. ce sa mai zic de spectatori?niste nesimtiti, niste afoni.il fluiera pe kiefer ca pe un terorist care vre sa bombardeze tara. chiar am vazut cativa spectatori cu steagul frantei care-i aratau degetul mijlociu dupa ce acesta a ratat o minge de break . cristoase......la minge de meci pt kiefer arbitrul l-a furat ca-n codru.
3 mingi de meci a ratat:no: kiefer doar in game-ul asta . scorul arata asa:60 61 57 36 10 9 si francezul are avantaj la serviciu
yessssssssssssssss . victorie kiefer . multumesc doamne. il consider pe kiefer roman de-al nostru ...sau...is io pe jumatate neamt:evil:

Ady
31st May 2006, 19:17
taci ma din gura ca nu are cum sa il fure arbitru' , se vede urma pe zgura , probabil kiefer a cedat presiunii publicului ... am mai vazut cateva meciuri d-ale lui in care a patit la fel ...

Apolini
31st May 2006, 19:54
Meciul Andei nu se transmite nicaieri :(:(:(:(:(.
Deocamdata e 4-2 in primul set pentru Anda!!!

adriana18p
31st May 2006, 22:58
m.am saturat sa nu faca nimik romanii in turneele de grand slam
mai vb si voi de ceilalti ca aia conteaza acuma,ei se pare ca fac spectacol

Darius
31st May 2006, 23:43
Ai si uitat de performanta lui Victor de anul trecut de la Roland Garros?
Hai ca nu a trecut chiar asa de mult timp.

Apolini
1st June 2006, 08:54
E o performanta imensa sa ajungi in turul doi la un turneu de Grand Slam.
Cine zice ca ceea ce a realizat Anda este nu nimic, se inseala amarnic. Habar n-aveti de cata munca e nevoie pentru a ajunge acolo.

adriana18p
1st June 2006, 11:03
nu am uitat de ce a facut hane anul trecut dar asta de cand nu s.a mai intamplat in ultimii ani?
daca nu ma insel pavel a facut ultimul sfert de finala in 2001 sau 2002
imi pare rau de anda, pt inceput sa zicem ca turul 2 e o performanta
dar uita.te si tu la rusoaice unde au ajuns si ce conditii au avut

Apolini
1st June 2006, 15:25
Bravo lor! Rusoaicele au conditii mult mai bune.
Eu zic sa intri mai intai pe treadul "Cine e Anda Perianu" si sa citesti cum a inceput ea sa joace tenis, prin cata bataie de joc a trebuit sa treaca. Rusoaicele au banul si sustinerea necesara. La noi in Romania singurul tel e sa-i faci pe plac lui X, sau sa se implineasca dorinta lui Y. putini sunt interesati in a scoate o jucatoare de tenis excelenta.

Kinder
1st June 2006, 16:25
ce ziceti de francezi in turneul masculin se pare ca se vor ridica la un nivel inalt in curand.

Ady
1st June 2006, 17:09
mai ales grosjean :evil:

adriana18p
1st June 2006, 18:01
Bravo lor! Rusoaicele au conditii mult mai bune.
Eu zic sa intri mai intai pe treadul "Cine e Anda Perianu" si sa citesti cum a inceput ea sa joace tenis, prin cata bataie de joc a trebuit sa treaca. Rusoaicele au banul si sustinerea necesara. La noi in Romania singurul tel e sa-i faci pe plac lui X, sau sa se implineasca dorinta lui Y. putini sunt interesati in a scoate o jucatoare de tenis excelenta.
bine sa iti explic ce conditii aveau jucatorii de la clubul spartak moscova acum 15 ani
aveau doar un teren de tenis si 2 rachete,si asteptau sa termine ceilalti ca sa joace,si sa iti exemple de jucatori mari de la clubul ala? cred ca stii
am citit cum a inceput sa joace tenis anda si ma bucur ca a reusit turul 2 la r g,si putea si mai mult
grosjean a mancat bataie surprinzator de la unul din calificari,imi pare rau de gasquet dar mai bine ca s.a calificat nalbandian el are sanse mari sa il bata pe fed si nadal

amatorul
1st June 2006, 22:19
S-a mai terminat un grand slam pentru romani.......dar totusi editia asta a fost satisfacatoare pentru masculin si pentru feminim...........Comentarii?

Ady
1st June 2006, 22:48
nu s-a terminat inca , ii avem pe pavel si pe vanc la dublu si sunt sperante sa treaca mai departe

adriana18p
1st June 2006, 23:09
aoleu dublu nu mai conteaza deloc in tenisul de acuma

Darius
1st June 2006, 23:58
De ce spui asta?
Esti cam "radicala"...

Ady
2nd June 2006, 00:07
adavarul este asta ... si jucatorii o recunosc "faima si banii se castiga la simplu" ...
se incearca din greu ca jocul de dublu sa devina mai po****r , dar este greu ... din cauza asta s-au facut si schimbarile de regulament anul trecut, in incercarea de a atrage cativa din jucatorii de simplu (de care lumea a mai auzit) sa joace si dublu ...
uitati-va cat de mult sunt mediatizati fratii brian si totusi sunt mai multi oameni care au auzit de un jucator mai slab de simplu , decat de ei care se bat pentru primul loc ...
dar in lipsa de alte rezultate sunt bune si astea ...

adriana18p
2nd June 2006, 00:10
pt ca pe mine nu ma intereseaza dublul deloc
si nu are chiar asa mare importanta, e mai mult un antrenament pt unii jucatorii

ARTAeAPA
2nd June 2006, 01:33
e frumos si jocul de dublu pacat ca nu se transmit meciuri:(. dap pavel waske. neamtu asta are serva nu gluma a servit cu tomy haas pe undeva pe la 220 de km/h + ca are si un joc bun la fileu. si pavel stie cat de cat jocul pe zgura s-ar putea sa ajunga departe :P . la simplu se bate mingia de pe fundu terenului mai ales pe zgura. rare ori sunt puncte spectaculoase.

lethal
2nd June 2006, 10:46
astazi probabil Federer va avea si el de muncit serios fiindca Massu nu este un jucator oarecare pe zgura plus ca a castigat medalia de aur la Atena, in schimb pt Nadal se anunta meciuri mai usoare ,iar un alt meci de urmarit este Moya-Davydenko care se anunta un meci foarte spectaculos

Cristi
2nd June 2006, 13:46
De notat ca Grosjean a iesit intr-adevar in turul 2, dupa cum i-am prezis. Obiectivul se mentine: fara francezi la simplu masculin saptamana viitoare. Nu de alta, dar asta merita. NU sunt de acord ca nu se poate fura pe zgura. Arbitrul de scaun poate refuza sa verifice urma mingii sau pot aparea "foot error" la servit, imposibil de verificat. Plus huiduieli nesanctionate de arbitru... exista multe moduri de a fura. Amintiti-va de meciul de cupa Davis cu Ecuator... a fost pe zgura, dar a contat???

Cneazul
2nd June 2006, 23:10
sa va zic ceva. care pariaza cu mine>>>>eu zic ca andrei pavel va ajunge cel putin pana in semifinale la dublu.acolo, daca nu apar probleme de sanatate ii pot invinge pe bryani si vor juca finala.hai andrei.hai waske.waske are un serviciu extraordinar.si reverul se apropie mult de cel al lui andrei

Ady
3rd June 2006, 00:44
usor sa faci preziceri din astea dupa ce toti favoritii pe care ii puteau intalni au fost eliminati ...
si stai , nu te grabi ca mai sunt benneteau/mahut, care au publicul de partea lor ... i-au batut pe cermak si friedl si cred ca am zis destul ...
mai sunt bhupathi/malisse , bhupathi este jucator bun de dublu
mai e si youzhny pe acolo si le cam are si el cu dublul
spadea si cu parrott i-au batut pe hanley/ullyett (4) ...
deci nu e chiar asa usor ... au sanse pentru ca favoritii au cam fost eliminati , dar totodata joaca cu cei care i-au eliminat pe favoriti ...

relansat
3rd June 2006, 01:29
@daroczi eu zic ca te precipiti din nou. Dupe 1-2 meciuri reusite te entuziasmezi si uiti ca Pavel o zi "joaca", doua nu :rolleyes:

Cneazul
3rd June 2006, 12:33
am vrut sa zic asta dinainte sa vad tabloul.putin imi pasa de adversari.hai andrei!am incredere in tine.si in waske,bineinteles!

amatorul
4th June 2006, 12:39
Cine credeti ca va juca finala la Roland Garos anul acesta?La simplu bineinteles

best_lazialul
4th June 2006, 13:08
eu cred ca sunt toate sansele sa vadem o finala intre Federer si Nadal. Si de data asta cred ca bate elvetianul. Insa ramane de vazut. Pot aparea surprize cum a fost Baghdatis anul trecut. Nadal are un meci greu cu Hewitt azi (sau maine).

adriana18p
4th June 2006, 13:41
pe partea lui federer mai sunt si nalbandian si gaudio si davydenko
eu zic ca o sa aibe misiune grea federer sa ajunga in finala
nadal are tablou mai usor desi e in optimi cu hewitt
mai e ljubicic care e condus cu 2-1 la seturi
si blake 1-1 la seturi cu monfils
mie imi pare rau de mathieu chiar a jucat superb merita sa castige
pacat ca a facut unele greseli in momente importante
eu cred ca e finala nalbandian-nadal cu victoria lui nalbandian

Incubus
4th June 2006, 14:49
Hahahaaa mor de ras. A luat bataie Sharapova dupa ce a condus in setul decisiv cu 5-2; mai pierduse si primul set de la 5-3. Tare de tot Safina.
:yeah: :yeah: :yeah:

adriana18p
4th June 2006, 14:50
a castigat dinara!!!! a batut.o pe sharapova , a revenit de la 5-1 in decisiv
bv ei, dar probabil sharapova a avut ceva probleme si a facut multe greseli nefortate dar nu conteaza, a castigat pana la urma
un sfert de finala 100% rusesc

best_lazialul
4th June 2006, 14:56
Mda...mie nu-mi vine sa rad...pt ca la feminin tin cu Sharapova de ceva timp..asta e..am inteles ca avea ceva probleme la un picior dinainte sa vina la Roland Garros dar nu stiu exact ce..acum a inceput meciul lui Pavel la dublu..macar el sa se califice..

adriana18p
4th June 2006, 15:01
haha nu mai pot de ras, eu nu mai aveam sperante ca o sa castige dar ea mereu s.a luptat pana la ultimul punct si merita victoria, asta ar trebiu sa fie o lectie pt safin
daca avea probleme la picior tb sa inchida meciul la 5-1

relansat
4th June 2006, 15:07
Ca sa fiu in ton cu voi hai sa ma bucur de necazu` fetei :happy
Regret totusi ca nu am mai apucat vreo 2-3 meciuri pline de tzipete :D

amatorul
4th June 2006, 16:01
Am facut niste presupuneri in legatura cu finala la baieti.........Acu sa facem presupuneri in legatura cu finala de la fete.......Sharapova, a iesit din cursa, a fost o infrangere stupida:no: , pacat o consideram castigatoarea turneului da ma si asteptam sa iese mai devreme din cursa din motiv ca inca mai este tanara si nu prea are formata mentalitatea, in fine.....hai propuneri!!!!

relansat
4th June 2006, 16:02
Amelie Mauresmo, motive ar fi multe: joc bun, joaca acasa, etc. :ok:

best_lazialul
4th June 2006, 16:07
La baieti am zis Federer-Nadal. La fete cred ca finala se va disputa intre Amelie Mauresmo si Martina Hingis. Ar mai putea ajunge in finala si Justine Henin...

amatorul
4th June 2006, 16:13
Eu sunt de parere in conditiile acestea castigatoarea va fi decisa printr-o finala Mauresmo-Justine:o: ..........favorita:Mauresmo 100%/hello

relansat
4th June 2006, 16:20
Revin si eu cu o un post shock ( :o: ) nu cred ca Roger va prinde finala:evil:. Pareri?

Incubus
4th June 2006, 16:41
are traseu greu dar cred ca doar Davidenko il poate opri pana in finala

best_lazialul
4th June 2006, 16:51
eu cred ca Nalbandian ii va pune cele mai mari probleme...desi a nu a fost departe de o eliminare in meciul cu rusul Tursunov..

adriana18p
4th June 2006, 16:56
si eu zic ca nalbandian o sa il bata pe federer daca se inralnesc in semi
totusi eu zic ca nici azi federer nu are meci usor
sper sa ii puna probleme mari berdich

best_lazialul
4th June 2006, 16:58
deocamdata nu are mari probleme..5/2 in primul set pentru elvetian. serveste Berdych. Puteti urmari in direct aceasta intalnire pe france 2 daca prindeti.Sau ma rog....transmiteau..acum vad cu nu mai dau legatura..

Kinder
4th June 2006, 17:50
nu cred ca o sa ajunga in finala federer. cred ca pana atunci o sa il intalneasca pe davidenko si nu se stie...poate se duce rusul in finala. eu il vad pe rus foarte sus in turneu. e pe val.

amatorul
4th June 2006, 17:56
De acord, nu-l vad pe elvetiasn favorit, cred ca Davidenko o sai puna probleme serioase, e foarte bun rusul mai ales in ultima perioada.......Federer o sa piarda:evil: , ce mas rade abia astept o schimbare de situatie, mam saturat sal tot vad pe primul loc:drak:

Ady
4th June 2006, 17:57
pe terenul 9
Alexandra Dulgheru ROM * 2
Sharon Fichman CAN 6


Ling Zhang HKG 4 2
vs.
Sorana Cirstea ROM (11) 6 6

Ioana Olaru ROM (8) 3 4
vs.
Alexandra Panova RUS 6 6

tot la junioare mai joaca astazi
Mihaela Buzarnescu ROM (9)
vs.
Maria Fernanda Alvarez

best_lazialul
4th June 2006, 18:00
Da..deja s-au calificat in turul 2 Petru-Alexandru Luncanu (8) si Sorana Cristea (11)..intre timp in setul 2 scorul este 2-0 pentru Alexandra.

amatorul
4th June 2006, 18:32
Eu sincer habar nam de nici o romanca la junior la Garros, dar dupa situatia prezentata de Ady cred ca ne merge foarte bine, nu?
:) e bine macar ca ne merge excelent la ceva:ok:

relansat
4th June 2006, 19:02
Nici ady nu le stia, insa a scormonit el bine si s`a informat :evil:
Intr`adevar Davydenko are un joc fantastic de bun. Sincer ma asteptam sa faca o figura frumoasa argentinianul Gaudio astazi (adica victorie :drak:), insa vad ca Gaston dezamageste 1-2 seturi. Se pare ca revine :D

Ady
4th June 2006, 19:03
de buzarnescu , sorana si olaru mai auzisem , au jucat si pe la turneele futures de la noi , le-am vazut si pe la emisiunea aia de pe tvr 2 despre tennis

best_lazialul
4th June 2006, 19:32
Alexandra Dulgheru (ROM) - Sharon Fichman (CAN) 2/6 6/1 7/5. Asadar inca o romanca in turul 2.

adriana18p
4th June 2006, 19:55
a mancat bataie gaudio :(:(:(:(:(
o posibila intalnire nalba-davydenko

best_lazialul
4th June 2006, 19:59
probleme pentru Mauresmo...1-1 la seturi 7/6 1/6 cu Vaidisova

Incubus
4th June 2006, 20:11
fantastic joaca Vaidisova si are doar 17 ani !!! :o:
Daca o tine tot asa.... ajunge departe

relansat
5th June 2006, 02:07
Deja e departe, ai vazut ce loc ocupa in clasamentul WTA? E din aceeasi generatie (aproximativ) cu Ana Ivanovic, Sania Mirza si inca vreo doua fete simpatice pe care le`am uitat :D

Cristi
5th June 2006, 09:43
Daca joaca tot asa pana in finala, Vaidisova poate castiga turneul. Nu a jucat Mauresmo prost, a jucat extraordinar cehoaica... a umilit-o pe frantuzoaica in fata propriilor suporteri. Nu credeam ca Mauresmo se poate impiedica pana in semifinale! A, si la cum serveste Vaidisova si la ce forehand are, abia astept sa o vad la Wimbledon...

Incubus
5th June 2006, 09:59
stiu Relansat ca e deja departe; ma gandeam ca in curand poate sa castige un turneu de Grand Slam (poate chiar pe asta, cine stie :D)

Cneazul
5th June 2006, 14:20
daroczi:sa va zic ceva. care pariaza cu mine>>>>eu zic ca andrei pavel va ajunge cel putin pana in semifinale la dublu.acolo, daca nu apar probleme de sanatate ii pot invinge pe bryani si vor juca finala.hai andrei.hai waske.waske are un serviciu extraordinar.si reverul se apropie mult de cel al lui andrei

ady_Einstein :usor sa faci preziceri din astea dupa ce toti favoritii pe care ii puteau intalni au fost eliminati ...
si stai , nu te grabi ca mai sunt benneteau/mahut, care au publicul de partea lor ... i-au batut pe cermak si friedl si cred ca am zis destul ...
mai sunt bhupathi/malisse , bhupathi este jucator bun de dublu
mai e si youzhny pe acolo si le cam are si el cu dublul
spadea si cu parrott i-au batut pe hanley/ullyett (4) ...
relansat:daroczi eu zic ca te precipiti din nou. Dupa 1-2 meciuri reusite te entuziasmezi si uiti ca Pavel o zi "joaca", doua nu

ma rog... mi-am permis:evil: luxul sa fac preziceri si se pare ca am avut dreptate/hello din nou.bravo mie.:ok:
Andrei Pavel este in semifinale la dublu.:yeah: victorie in 3 seturi in fata perechiii belgiano-indiene malisse/bhupati. pentru calificarea in semifinale vor primi 90:happy de puncte ATP in clasamentul doubles race. pe langa aceste puncte, andrei si waske mai au 35:rolleyes: . vor totaliza 125. ultimul loc care duce la masters are 239 de puncte!:drak:

Cristi
5th June 2006, 14:34
Pavel e MULT mai constant la dublu atunci cand are un partener pe masura. Nu stiu de ce, poate ca are nevoie de cineva care sa il incurajeze :drak:

Kinder
5th June 2006, 21:51
are dreptate daroczi ca el a pronosticat ca vor ajunge in semifinala la dublu andrei/waske si cred ca e un culoar mai favorabil cel cu fratii bryan pana in finala care nu sint specialisti pe zgura fata de perechea din partea inferioara a tabloului Bjorkman/Mirnyi care ar fi fost niste adversari mai redutabili pt ei.Bafta in continuare!

Darius
6th June 2006, 00:38
Frumoasa performanta lui Pavel de la dublu; in ritmul asta, cine stie, poate va ajunge in top 10 ATP la dublu...mai stii?...momentan cred ca e clasat pe locul 44 la dublu, deci...

relansat
6th June 2006, 00:59
Bravo mey copil atomic ce`mi esti :D. Oricum maine poimaine si`o ia intr`un turneu de la un necunoscut. Respectele mele pt performanta realizata :ok:

Darius
6th June 2006, 01:18
Vorbeam despre dublu si eram otzarica ironic :ciocan: ...sau nu?:D
Oricum, pe final de cariera, Pavel joaca mult mai bine la dublu...dovada: performanta de la Roland Garros de anul acesta + inca vreo doua turnee castigate, vezi Auckland si Munchen...in 2006.

Cristi
6th June 2006, 09:44
Pai Andrei nu ca era mai slab la dublu inainte, dar nu prea apuca sa joace pt ca nu isi permitea sa isi risipeasca energia... acum ca e eliminat repede la simplu poate sa isi dea silinta si la dublu. Plus ca a reusit sa gaseasca cativa parteneri pe masura si cu clasament bun... Trifu nu era o solutie eficienta pentru ca avea clasament slab si la simplu si la dublu. Cu Waske poate juca fara probleme chiar si inca 5 ani (la dublu se joaca pana inspre 40 de ani) insa se pare ca Andrei vrea sa joace si la simplu... mai vedem, poate se mai razgandeste.

Lasandu-l la o parte pe Andrei, ce meciuri se anunta azi!
Martina Hingis vs. Kim Clijsters
Roger Federer vs. Mario Ancic
Nicole Vaidisova vs. Venus Williams
David Nalbandian vs. Nikolay Davydenko

Plus o 'droaie' de juniori romani (vreo 4 fete si un baiat) la simplu si la dublu.

Cred ca Davydenko si Clijsters au categoric prima sansa sa treaca mai departe (Hingis si Clijsters sunt favoritele mele, pacat ca se intalnesc mai devreme de finala), Vaidisova o face praf pe Williams daca joaca la fel ca si cu Mauresmo (insa nu e deloc sigur ca o va face). Federer cred eu se va chinui cu Ancic dar probabil ca pana la urma va trece (desi as prefera sa nu o faca - macar din perspectiva unei lupte acerbe pt nr 1 ATP).

Era sa uit... ati vazut aseara meciul lui Monfils cu Djokovic (sfert-finalistul surpriza, ca Hane anul trecut)? A fost o faza in care mi s-a parut ca arbitrul de scaun a REFUZAT sa verifice o urma... exact ce pronosticam eu la inceputul turneului apropos de corectitudinea arbitrilor francezi... ca sa nu mai vorbim de atitudinea publicului atunci cand joaca unul de-al lor. Abia astept sa ia cafteala si Benneteau, un impostor ajuns cu mult noroc in sferturi.

AxinTe
6th June 2006, 16:32
Vaidisova rulez.. incredibil serviciul ei .. cati ani are ?

Kinder
6th June 2006, 16:37
cand am vazut-o pe vaidisova in meciul cu mauresmo si serviciul si loviturile incredibil de puternice pt o pustoaica de 17 ani am recunoscut in ea o noua Sharapova

ATI
6th June 2006, 18:14
Frumoasa victorie in 2 seturi (7/6; 6-1) pt Kim Clijsters in fata Martinei Hingis.
In semifinale: Kim - Henin si N. Vaidisova - S. Kuznetsova.

Go Kim! /OLE/

lethal
6th June 2006, 19:03
deci dupa cum arata tabloul acuma cred ca Nicole Vaidisova va castiga insa este doar parerea mea ramane de vazut ; nu stiti nu transmite nimeni semifinala lui Pavel??

Ady
6th June 2006, 19:25
Legends Over 45 Doubles
Jose-Luis Clerc (ARG)/
Ilie Nastase (ROM)

vs.

Anders Jarryd (SWE)/
John Mcenroe (USA)

Incubus
6th June 2006, 19:29
2 fete cucuiete :D

relansat
6th June 2006, 20:28
Parc`o recunosc pe una dintre ele, e cumva ea ? :drak:

Cneazul
6th June 2006, 23:13
ilie nastase in finala veteranilor. bravo.


La simplu a pierdut īn primul tur, īn faţa lui Sebastien Grosjean, deşi venea după finala reuşită la Poertschach. La dublu īnsă, lucrurile curg minunat pentru Andrei Pavel. Desemnat favorit numărul 15 la Roland Garros, alături de Alexander Waske, romānul şi-a făcut ieri loc īn semifinale, după victoria cu 2-6, 6-2, 6-1 asupra unui cuplu bine cotat, Mahesh Bhupathi-Xavier Malisse. Următorii adversari vor fi īnvingătorii disputei dintre fraţii Bob şi Mike Bryan şi francezii Julien Benneteau-Nicolas Mahut.

- Felicitări, Andrei! Cum e să te afli īn semifinala unui turneu de Mare Şlem?
- E bine, foarte bine. Frumos. Cu atīt mai mult cu cīt astăzi e şi ziua băiatului meu, Marius. Īmplineşte 4 ani. Asta īmi aduce aminte de naşterea lui, cīnd am făcut drumul de la Paris pīnă-n Germania dus-īntors īntr-o zi şi o noapte. Mă bucur pentru ambele lucruri, chiar dacă puştiul nu e acum līngă mine. Vom sărbători după Roland Garros.

- Aţi īnvins doi jucători puternici de dublu, chiar dacă nu au un cuplu consacrat. Cum a fost meciul?
- Şi eu m-am gīndit că atīt Malisse, cīt şi Bhupathi au cīştigat titlul aici, la dublu. Acum au fost nevoiţi să-i mai lase şi pe alţii. Īn primul set ei au jucat excelent. Eu n-am putut să servesc chiar ca Alexander, numai aşi, iar ei au returnat bine. Apoi am schimbat puţin, am īnceput să jucăm stilul australian, cu unul dintre noi plasat pe mijloc, şi ne-a mers din ce īn ce mai bine. Am profitat de toate mingile de break pe care le-am avut, iar eu am returnat bine.

- Īn semifinale s-ar putea să-i īntīlniţi pe fraţii Bryan.
- Īncă nu se ştie, şi francezii Benneteau şi Mahut sīnt buni. Sigur, americanii sīnt favoriţi, dar şi noi avem şansa noastră. N-avem nici o presiune, putem juca liniştiţi.

- Te īnţelegi bine cu Waske, nu-i aşa?
- Foarte bine! N-am pierdut nici un meci īmpreună. Am cīştigat la Munchen, iar acum, aici, la Paris, continuăm seria. Nu-i rău!

- V-aţi gīndit să vă faceţi programul īn aşa fel īncīt să jucaţi şi la alte turnee de peste an?
- Categoric, chiar aşa vom face.



Pe urmele lui Năstase
Pīnă acum, cel mai bun rezultat la dublu īntr-un turneu de Mare Şlem fusese obţinut de Andrei Pavel anul trecut, la Australian Open: "sferturi", făcīnd pereche cu cehul Tomas Berdych. Ilie Năstase a cīştigat trei titluri de Grand Slam la dublu: Roland Garros 1970 (cu Ion Ţiriac), Wimbledon 1973 şi US Open 1975, ambele cu Jimmy Connors, jucīnd īncă o finală la Roland Garros, īn 1973.

70.000 de euro şi-au asigurat Pavel şi Waske pentru calificarea īn semifinale, premiile la dublu īmpărţindu-se īntre cei doi jucători din pereche. Cecul pentru aceeaşi fază a turneului la simplu e de 235.000 de euro

Īncă o deziluzie
Nici de data aceasta n-a reuşit Amelie Mauresmo (foto) să facă un rezultat mare la Roland Garros. Franţuzoaica, lider mondial al momentului, a fost eliminată duminică, 6-7 (5), 6-1, 6-2, de cehoaica Nicole Vaidisova, o jucătoare īn vīrstă de doar 17 ani. "Sīnt foarte fericită! Nu mai fusesem niciodată īn sferturile unui turneu de Mare Şlem şi nici nu mai bătusem pe numărul unu īn exerciţiu", a spus Vaidisova. Mauresmo a declarat că s-a simţit obosită īn ultimele două seturi. "E dezmăgitor, dar poate că lumea n-ar trebui să se aştepte la rezultate importante din partea mea pe zgură". Amelie are două "sferturi" la Paris, īn 2003 şi 2004.

Juniorii avansează
Petru Alexandru Luncanu, favorit numărul 8, s-a calificat ieri īn turul 3 de la Roland Garros după victoria cu 6-3, 7-5 asupra spaniolului Roberto Bautista. Cu o zi īnainte, trecuseră de runda inaugurală Alexandra Dulgheru, 2-6, 6-1, 7-5 cu canadianca Sharon Fichman, şi Mihaela Buzărnescu, cap de serie 9, 6-3, 7-6 (3) contra boliviencei Maria Fernanda Alvarez Teran.

marius135
7th June 2006, 01:26
toti juniorii care au jucat azi si n-au fost putini au castigat
la juniori merge bine treaba:)

Sorin Blaj
7th June 2006, 08:48
cand am vazut-o pe Vaidisova in meciul cu mauresmo si serviciul si loviturile incredibil de puternice pt o pustoaica de 17 ani am recunoscut in ea o noua Sharapova
Cred ca e mult mai puternica decat Sarapova.
In fata Sarapovei multe fete sunt complexate de nume, dar am vazut-o de foarte multe ori in dificultate, si nu am prea stiu sa profite de acest lucru. In opinia mea Vaidisova nici nu se poate compara cu Sarapova, doarece este o clasa peste ea. In timp ne vom edifica.

Cneazul
7th June 2006, 22:28
Ai sters mesaju pt. ca ti-ai dat seama ca tu esti de vina. asta e.
Rafael nadal e in semifinalele french openului. bravo lui. se cunosc semifinalele si la simplu masculin:roger(the one
) federer -david(...) nalbandian si ivan(cel groaznic) ljubicic- rafael(piratu) nadal

marius135
7th June 2006, 23:29
zii naspa pentru romania.....:(
ambele junioare ramase au pierdut in turul 3
juniorul nostru a pierdut la dublu
doar o junoare Olaru a castigat la dublu
a pierdut si Nastase
au mai ramas putini
poate Luncanu la simplu...

Ady
8th June 2006, 15:06
mi-ai luat-o inainte, intrasem sa scriu si am vazut dublurile alea, pana sa dau delete aparuse post-ul tau ... pacat, in tiebreak revenisera de la 2-5 ...

relansat
8th June 2006, 15:07
Oricum felicitari Andrei pt ce ai reusit sa faci la dublu :ok:
Era oarecum de asteptat sa se opreasca la fratii Bryan, au facut un set 2 destul de bun (6-7) :happy