PDA

View Full Version : conditia de suporter



vasile314tzurka
17th December 2003, 21:34
a fi suporter al unei echipe nu exclude fair-play-ul. din pacate foarte multi confunda sustinerea unei echipe cu a arunca o troaca in capul altora.

ma gindesc ca aici in "jungla de pe intern" putem defini ce este suporterul ideal, ce ati dori voi ca sa insemne un astfel de om. poate ar fi trebuit sa fac un "poll", dar cred ca optiunile se pot contoriza altfel fara votari si fara exprimari ce pot deveni ambigue pentru unii sau care nu pot cuprinde tot soiul de nuante.

din punctul meu de vedere a fi suporter inseamna:

1. sa fii fair-play si sa poti felicita un adversar, oricit de mica ar fi victoria lui asupra ta

2. sa nu te muti de la o echipa la alta precum ubevistii (partidul unde bate vintul)

3. sa vezi adevarurile despre propria echipa si sa cauti in permanenta sa faci ceva pentru a-i imbunatati conditia

mai las si pe altii sa vina cu idei.

gicu
17th December 2003, 21:46
a fi suporter al unei echipe nu exclude fair-play-ul. din pacate foarte multi confunda sustinerea unei echipe cu a arunca o troaca in capul altora.

ma gindesc ca aici in "jungla de pe intern" putem defini ce este suporterul ideal, ce ati dori voi ca sa insemne un astfel de om. poate ar fi trebuit sa fac un "poll", dar cred ca optiunile se pot contoriza altfel fara votari si fara exprimari ce pot deveni ambigue pentru unii sau care nu pot cuprinde tot soiul de nuante.

din punctul meu de vedere a fi suporter inseamna:

1. sa fii fair-play si sa poti felicita un adversar, oricit de mica ar fi victoria lui asupra ta

2. sa nu te muti de la o echipa la alta precum ubevistii (partidul unde bate vintul)

3. sa vezi adevarurile despre propria echipa si sa cauti in permanenta sa faci ceva pentru a-i imbunatati conditia

mai las si pe altii sa vina cu idei.

4. Echipa favorita trebuie sustinuta chiar si atunci cand nu reuseste sa castige.

5. Sa sustii echipa favorita in loc sa-i injuri pe adversari (echipa/suporteri)

e randul meu sa las pe altii :)

roultras
1st January 2004, 20:38
Nu stiu daca voi chiar v-ati sustinut vreodata echipa sau va place sa stati in fata televizorului)calculatorului) si sa vorbesti despre ce inseamna a fi suporter

uti2102
1st January 2004, 22:30
Nu stiu daca voi chiar v-ati sustinut vreodata echipa sau va place sa stati in fata televizorului)calculatorului) si sa vorbesti despre ce inseamna a fi suporter

Ce ar trebui sa un ULTRAS ?! Un suporter fidel, care nu pierde nimic din ceea ce se intampla in jurul echipei, care profita de orice ocazie pentru a se bucura de echipa sa shi de a o incuraja indiferent de rezultat!!! DE LA FATZA LOCULUI!!!
Ce sunt de fapt ULTRASHII de la noi ?! Nishte huligani care simt nevoia sa se afirme cu orice pretz (injurand, batandu-se etc etc). Cu scuzele de rigoare pentru putzinele exceptzii.........
A fi suporter inseamna mai ales a respecta adversarii! Sa-tzi sustzii echipa! Nu sa strigi de altzii!

PS : Despre cantece, coregrafii, etc TOT RESPECTUL. Dar nu sunt de acord cu scandarile suburbane adresate adversarilor........Nu. Asta nu.

Pancone
1st January 2004, 23:09
Conduita ultra:
1. iubeste culorile echipei mai presus de orice lucru
2. respecta deontologia grupului din care faci parte
3. nu accepta existenta unor limite sau obstacole in fata iubirii tale pentru echipa
4. ramai coerent intotdeauna, in toate actiunile si initiativele
5. distinge-te de masa de suporteri
6. incurajeaza-ti echipa, la bine si la greu, intotdeauna si peste tot, chiar si atunci cand e contestata
7. cumpara-ti bilete sau abonamente la partidele de acasa si suporta depasarile doar pe spatele tau
8. nu fa nici un fel de compromis legat de ideologia ta si de sentimentele tale
9. contesta conducerea si pe fotbalisti, atunci cand nu respecta crezul si valorile tale
10. nu amesteca niciodata idealurile acestei miscari cu varii forme de delicventa cotidiana
11. nu murdari acest crez, aceasta miscare, cu manifestari politice
12. nu deveni protagonist de acte vandalice, nu distruge tot ce te inconjoara, nu fura din magazine in deplasari
13. fa-ti steaguri, bannere, esarfe, coregrafii si altele doar prin fortele tale proprii, fara ajutorul clubului sau al sponsorilor clubului
14. nu comercializa identitatea grupului tau vanzand materiale
15. fii pregatit oricand de confruntari legale cu alti suporteri si nu ataca niciodata persoane nevinovate. nu utiliza niciodata arme in confruntari.

:ok:

RedBaron
1st January 2004, 23:10
Nu stiu daca voi chiar v-ati sustinut vreodata echipa sau va place sa stati in fata televizorului)calculatorului) si sa vorbesti despre ce inseamna a fi suporter

Sincer, eu cred ca noi am vazut mai multe meciuri la fata locului, decat ai vazut tu la TV! Fara suparare, dar cu ce "putere" emitzi tu asemenea judecati??? Sau, mai corect, daca "nu stii", nu vorbi, se mai spune pe la noi!
Ce inseamna a fi suporter? Ultras? Fan? Exact cele 5 puncte aduse in discutie (si altele are nu sunt scrise inca).


1. sa fii fair-play si sa poti felicita un adversar.
2. sa nu te muti de la o echipa la alta.
3. sa vezi adevarurile despre propria echipa si sa cauti in permanenta sa faci ceva pentru a-i imbunatati conditia.
4. Echipa favorita trebuie sustinuta chiar si atunci cand nu reuseste sa castige.
5. Sa sustii echipa favorita in loc sa-i injuri pe adversari (echipa/suporteri).
Desi unele afirmatii sunt implicite, echivalente, cam asta inseamna!
Nu vreau sa iti sugerez eu ce sa postezi, dar daca nu esti de acord cu afirmatiile de aici, vin-o cu argumente, nu cu fraze de gradinita, asa ne putem si noi da seama daca suntem in eroare!

RedBaron
1st January 2004, 23:18
Conduita ultra: [...]
9. contesta conducerea si pe fotbalisti, atunci cand nu respecta crezul si valorile tale
15. fii pregatit oricand de confruntari legale cu alti suporteri si nu ataca niciodata persoane nevinovate. nu utiliza niciodata arme in confruntari.


Suna frumos, dar eu zic ca e utopic! Din ce am vazut eu pe la galerii, cele 15 puncte nu se respecta in totalitate! Ar fi ideal, dar nu stiu vreun caz... Stii tu vreun grup de ultras-i care respecta codul asta 100%?

Am citat 2 puncte din cele 15. La 9 am inteles ce ai vrut sa spui, mai direct era: conducerea si fotbalisti trebuie sa respecte clubul si fanii, si sa fie profesionisti (pana la urma) in teren! Totusi, cred ca nici "sanatos" nu e, ca suporterii sa faca "legea" la vreun club. Asta fiind un caz extrem...
La 15, ce intelegi prin "confruntari legale"? Discutii probabil... :D

uti2102
2nd January 2004, 00:17
cred k ar trebui adaugat :
16). Respecta-tzi adversarii, din toate punctele de vedere!

Pancone
3rd January 2004, 00:20
Stii tu vreun grup de ultras-i care respecta codul asta 100%?

Unione 1998

...
La 15, ce intelegi prin "confruntari legale"? Discutii probabil... :D

Nu ai vrea sa stii aicea :drak:

RedBaron
3rd January 2004, 01:03
Nu ai vrea sa stii aicea :drak:

Adica ce sa inteleg? Ca e secret? Sau ce? De aceea avem forumul asta, sa discutam! Deci, ce intelegi sau... ce sa intelegem noi care citim mesajele astea! "Discutii legale"... batai sau ce?

"Unione 1998", acesta este un grup de ultras rapidisti?

baubau
3rd January 2004, 11:01
In sfarsit un topic mai interesant,fata de inuraturile zilnice de pe Intern!Cu exceptia la "Da mai departe"

"Confruntari legale"--->si de aici threadul va exploda si va degenera!Confruntari legale intre suporteri?Unde la emisiuni de cultura generala sau incultura generala(Ciao Darwin?!"
Sau confruntari pe stadion in cantece si coregrafie?
Sau banala bataie care o cauta cu lumanarea "adevarati"fanatici,suporteri si bineinteles mult mediatizati ultrasi?

Regulile acestea dau mai mult inspre cele religioase ,de cult...asa ca ma abtin de la comentarii!
Raman la parerea ca o simpatie sportiva nu trebuie pusa innaintea vietii personale(cum ar fii familie,prieteni,munca etc)

Pancone
3rd January 2004, 22:51
Prin "Confruntari legale" se intelege nefolosirea cutitelor , pistoalelor , a armelor albe !

RedBaron
3rd January 2004, 23:07
Da... am inteles. Fara arme de orice culoare, doar cu... fizicul. Ehhh, aici nu pot spune ca sunt de acord. Totusi e un spectacol sportiv sau se vrea a fi, iar cand se ajunge la batai (ca asta e termenul) notiunea de sport si fan dispare. Fie ca dai cu pumnul, fie ca dai cu... altceva, tot bataie se numeste si asta nu face cinste nici unui grup de suporteri. Pacat... pct. 15 ar trebui sa dispara din acea lista atunci, dupa parerea mea, ca sa putem vorbi de fanii ideali. Cum spuneam intr-un mesaj precedent, fanul ideal al unei echipe este un termen utopic sau aproape utopic. Acum las si pe altii sa-si dea cu parerea!

ricky
4th January 2004, 09:43
Pe undeva, in juramintul olimpic se spune : "invata-ma sa stiu a pierde demn..."(sau...cam asa ceva )

Va pot da destule exemple in care, noi, romanii, am acuzat mereu pe cineva de nereusitele proprii.
Veti cazul A.Raducanu ; cazul echipei nationale de fotbal.

Citind unele postari de mai sus, ramin cu convingerea ca...ceva se poate schimba, in bine, in sportul romanesc !
Poate vom trai si ziua cind, in tribuna, vor lua loc mama, tata si copiii fara a fi necesar ca parintii sa le puna dopuri in urechi copiilor...

uti2102
4th January 2004, 11:27
Prin "Confruntari legale" se intelege nefolosirea cutitelor , pistoalelor , a armelor albe !

Vezi k "bataia" intra la capitolul "vatamare corporala". Iar injuraturile la "comportament antisocial, defaimare publica" etc... Asha ca nici astea nu prea sunt legale.........

Mariusmadmax
6th January 2004, 20:03
Da ideile sunt interesante .
Sunt generoase .
Dar au un viitor luminos , ca si ideile comuniste .

Aici , la ce se striga , si ce se face pe stadioane ( si de multe ori si inafara lor ) , ar trebui sa se ia o atitudine mai ferma .

Ce ziceti de ceea ce fac suporterii rapidisti cu banca adversa de rezerve ?
De confruntarile dintre suporteri ( Steaua - Dinamo ) , cu batai de strada frecvente ?
etc

Utilizator
7th January 2004, 12:18
Definitia data de Vasile pentru “suporter” este una de bun simt in opinia mea si este valabila pentru orice alta simpatie/hobby (de ex. al unei formatii de muzici, partid politic etc.).
Mie nu-mi place fenomenul ultras, echivalent cu fanatismul in opinia mea, pentru ca:
-transforma o pasiune in activitate profesionista
-intuneca judecata, orice contravine dorintelor proprii fiind delict
-atrofiaza sufletul, ultrasul e ca un sot bolnav de gelozie
-normele enuntate de catre Pancone sunt mai degraba un ideal spre care tind ultrasii, din pacate vandalismele, injuraturile si agresivitatea fata de orice om cu alta simpatie este o caracteristica a lor.

Chiar daca sunt celebrii prin Hooligans-i, eu admir atmosfera de pe stadioanele din Anglia. Pentru mine e mai placut sa merg la meci ca la orice alt spectacol, sa cant, sa-mi incurajez echipa, sa ma simt bine, sa merg la un pub dupa meci. Uitati-va la meciurile din Premier League si veti vedea in numar mare femei si copii, familii intregi ce se bucura si canta laolalta, ceea ce la noi e inca o utopie.
Lumea se mira de numarul mic de suporteri de pe stadioanele din Romania. Cum sa fie multi cand stadioanele sunt dominate de grupuri de oameni dubiosi care-si spun ultrasi, urla trivialitati si provoaca scandal peste tot unde merg…Faptul ca jucam un fotbal mai slab este o falsa problema, totul tine de civilizatia stadionului; jucatorii sunt imaginea fidela a celor ce se invart in jurul lor. Atunci cand suporterii vor cere spectacol si nu pupaturi pe drapelul clubului sau sxx oral in grup cu echipele adverse si jucatorii isi vor schimba mentalitatea. Cand te intalnesti cu cineva care vorbeste frumos si e imbracat curat, parca incepi sa-ti mai cauti si tu cuvintele si te jenezi de jegul de pe bocanci…

cocomic
10th January 2004, 01:52
Mie nu-mi place fenomenul ultras, echivalent cu fanatismul in opinia mea, pentru ca:
-transforma o pasiune in activitate profesionista
-intuneca judecata, orice contravine dorintelor proprii fiind delict
-atrofiaza sufletul, ultrasul e ca un sot bolnav de gelozie
-normele enuntate de catre Pancone sunt mai degraba un ideal spre care tind ultrasii, din pacate vandalismele, injuraturile si agresivitatea fata de orice om cu alta simpatie este o caracteristica a lor.


Mi se pare interesant ca de la inceputul threadului nimeni nu a spus nimic despre un exemplu elocvent din Romania: TIMISOARA, singurul (nu-mi sariti in cap, asa consider eu) loc din tara asta unde notiunea de suporter este cunoscuta de mult si respectata cu destula strictete (din nou, nu consider ca unele contraargumente ce pot reflecta unele exceptii merita a fi luate in considerare, fiind cazuri razlete)...

Intrebati-va de ce la Timisoara galeria nu injura si nu foloseste miticisme in mod organizat... Sau de ce a ajuns MM Stoica sa spuna dupa meciul de anu' trecut Poli-Steaua, pierdut clar de Poli, ca "Timisoara ne-a (si i-a) oferit o lectie de fair-play", si ca a ramas surprins de faptul ca stadionul a aplaudat echipa Steaua la iesirea din stadion...

Chiar daca este de prisos, nu degeba CVUCS Timisoara a primit titlul de 'cea mai frumoasa galerie a anului' din partea LPF...

Apropo, stiati ca stadionul Dan Paltinisan este singurul din Romania unde UN ARBITRU A FOST APLAUDAT LA SCENA DESCHISA LA IESIREA DE PE STADION, DATORITA CORECTITUDINII ACESTUIA...

Si inca un lucru, si cu asta termin... cititi va rog la http://www.poliaektimisoara.ro, la sectiune CVUCS, despre istorie, articolul din Sportul Romanesc scris dupa finala de cupa pierduta cu Jiul Petrosani 4-2... Si o sa intelegeti poate mai bine..


Pentru ca "La Timisoara nu se discuta, SE IUBESTE"

uti2102
10th January 2004, 19:20
Un prim post foarte bun pentru un suporter timishorean!
Felicitari pentru Poli! Insa nu cred ca trebuie amestecata cu celelalte galerii din Romania. Nu de alta, dar toate celelalte tind catre Poli....shi mai au mult. INVESTITZI IN STADION SHI CHEMATZI NATZIONALA LA TIMISHOARA!

nick
10th January 2004, 20:19
Interesanta tema.Iata cum vad eu lucrurile:intr-o evolutie fireasca,un individ cu pretentii de fiinta umana imediat dupa aparitia pe aceasta lume constientizeaza in primul rind faptul ca e OM,apoi ca apartine unei familii(din pacate aici mai sint exceptii),unei nationalitati,urmind ca apoi(mult mai tirziu),sa aiba preferinte,hobby-uri,etc,printre care si fotbalul.Daca aceasta ordine este respectata,totul nu poate fi decit OK.Din pacate,foarte multi inverseaza ordinea si considera ca s-au nascut direct suporteri ai unei echipe,amintindu-si mai tirziu si de celelalte etape.Mai trist e ca unii nici macar nu mai inverseaza ordinea de care vorbeam ci ramin doar suporteri(neaparat Ultras),nemaiajungind sa realizeze ca ar trebui sa mai fie si OAMENI.
Cred ca important e cum privim CONDITIA DE OM ,toate celelalte fiind dependente de asta.

uti2102
10th January 2004, 20:22
Asta se cheama fanatism sau extremism sau ultrasism sau.........Toate astea umbresc gandirea. Iar gandirea te face om. Bine zis nick....

ady_azzuro
10th January 2004, 22:42
Fara doar si poate fanii Olteni sunt cei mai fanatici, fideli si plini de ultrasism din Romania, dar asta nu inseamna ca umbresc gandirea, din potriva o lumineaza si mai mult, astfel incat pot sa participe la rezolvarea problemelor pe care le are clubul si asa mai departe ;)

baubau
13th January 2004, 23:31
nick a zis bine ce a zis,iar ady cumva vrea sa o demonstreze...
fanii Olteni sunt cei mai fanatici, fideli si plini de ultrasism din Romania, dar asta nu inseamna ca umbresc gandirea, din potriva o lumineaza si mai mult, astfel incat pot sa participe la rezolvarea problemelor pe care le are clubul si asa mai departe

Se cam bat in cap in cap extremistul cu gandirea limpede.O gandire libera ,e cea in echilibru ,nu dusa in extreme(pozitive sau negative),or fii gandi ei limpede) pt club(bravo lor)dar pentru viata sociala gandesc limpede???

ady_azzuro
14th January 2004, 16:41
Parerea mea este ca in viata sociala gandesc limpede, bineinteles exista si exceptii...:)

Cipangoo
14th January 2004, 16:55
si cum au ajutat ei clubul? Chiar nu cred ca grupul de fanatici suporteri e bun la altceva decat la atmosfera de pe stadion. nu-ti da de gandit faptul ca cel mai bun lucru din viata lor e meciul de week-end? Oare nu e asta masura limitarilor lor? Poate fi asta un obiectiv in viata? N-am auzit personal de cineva care sa fi facut din asta o cariera. E grozav sa fi suporter. E grozav sa mergi la stadion si sa-ti incurajezi echipa favorita. Dar nu cred ca e bine sa ajunga sa fie fotbalul/echipa cu care tii centrul universului tau.

Tocmai aici e buba suporterului roman. Nu e vorba de cel civilizat care merge la stadion si se bucura de meci ci de aceia ultras care iau fotbalul mult prea personal. Asa se intampla cu galeriile ajunse in deplasare ale caror echipe pierd si care ajung la acte de huliganism. La fel cu parti din galeriile care jucand acasa piersd si ajung sa se razbune pe galeria adversa. Asta e regretabil. As vrea sa pot sa merg la un meci si dupa meci sa stau la o bere cu un suporter al adversarei din acea zi si sa discutam meciul. nu trebuie sa cadem de acord. Doar sa discutam civilizat. Asta n-o sa se intample curand si n-o sa se intample tocmai din cauza ultrasilor.

ady_azzuro
14th January 2004, 17:00
Cipangoo, Romania nu este singura tara care are astfel de ultrasi, mai exista exemple asemanatoare si in America de Sud, Turcia, Italia, Anglia, etc...
Ultrasii sunt totali diferiti de suporterii normali ai unei echipei, ei se dedica total favoritilor, dar asta nu inseamna ca nu sunt normali si ca nu gandesc rational...
Ar fi interesant sa vedem si opinia unor Ultrasi, ca sunt destui pe acest forum...:)

baubau
14th January 2004, 19:09
Si mereru trebuie sa ne raportam la alte tari(daca au aia sa avem si noi)Fenomenul Ultras e o scapare de complexe...Parerea mea!

Cipangoo
15th January 2004, 10:14
Ady, tu vrei sa se ajunga ca in alte tari? Sa te duci sa stadion si sa te trezesti cu un cutit in spate?? Treaba ta. Te-ai uitat la vre-un meci din anglia? Copii pe stadioane bucurosi de meci, cu tricouri si fulare, fiind atenti numai la fotbal. La noi nu cred ca multi parinti si-ar duce copilul la meci.

Cat despre justificarea ta cu ultrasii din alte parti.... poate ar trebui sate gandesti ce se imprumuta cel mai usor la noi: lucrurile bune sau cele rele?

Cipangoo
15th January 2004, 10:18
baubau - mie imi pare ca fenomenul e chiar rodul acestor complexe. Manifestarea violenta protejat fiind de multime. Oricum nu stiu de ce sunt atat de multi care considera fenomenul ultras un lucru bun atata timp cat el se manifesta ca in romania. Asta e tot ce putem? :?

Utilizator
15th January 2004, 10:30
Subscriu la cele spuse de Cipangoo si Baubau, manifestarea violenta e rodul unor complexe, al unor lacune in educatie si al lasitatii si eu nu cunosc persoana de valoare cu asemenea comportament.
Suntem un popor latin, pasional, e farmecul nostru sa ne manifestam patimas, dar totul e frumos pana la violenta si fanatism. Peste tot in lume eista manifestari violente intre suporterii ultras, dar toti acestia sunt din patura de jos a societatii, evitati si priviti cu dispret si repulsie de oamenii civilizati. Sustine-ti echipa favorita dar nu ii trata pe ceilalti ca pe niste dusmani personali, faci parte dintr-o disputa sportiva nu esti soldat intr-un razboi…

ady_azzuro
15th January 2004, 13:50
Ady, tu vrei sa se ajunga ca in alte tari? Sa te duci sa stadion si sa te trezesti cu un cutit in spate?? Treaba ta. Te-ai uitat la vre-un meci din anglia? Copii pe stadioane bucurosi de meci, cu tricouri si fulare, fiind atenti numai la fotbal. La noi nu cred ca multi parinti si-ar duce copilul la meci.

Cat despre justificarea ta cu ultrasii din alte parti.... poate ar trebui sate gandesti ce se imprumuta cel mai usor la noi: lucrurile bune sau cele rele?

Cine a spus ca vreau se se ajunga ca in alte tari? Eu stiu ca la stadionul Ion Oblemenco vin persoane de toate felurile, chiar femei cu copii, eu am vazut foarte multi parinti care isi duc copiii la meci, fara sa se intample nimic, cred ca vorbeai despre tigania din bucuresti din ghencea, groapa si giulesti :evil:
Fenomenul Ultras la noi nu este asa de dezvoltat precum este in Anglia sau Italia de exemplu, la noi Ultrasii nu reprezinta un pericol major, voi exagerati un pic... :cool:
Eu am vorbit strict despre suporterii Stiintei, cand ei au fost implicati in scandaluri, s-a intamplat numai datorita suporterilor echipei adverse care au provocat si de fiecare data au iesit shifonati din duelurile cu fanii Olteni :cool:
Oricum parintii cand se duc cu copiii la meci, nu se duc la galeria unde stau Ultrasii, ci la Tribuna 1 sau 2 :)

Cipangoo
15th January 2004, 15:00
Eu am vorbit strict despre suporterii Stiintei, cand ei au fost implicati in scandaluri, s-a intamplat numai datorita suporterilor echipei adverse care au provocat si de fiecare data au iesit shifonati din duelurile cu fanii Olteni
Chestia nasoala e ca tu chiar crezi ce zici... :ciocan: Tare ma mir ca nu e Romania cel mai dezvoltat stat din lume, ca doar are oltenii cei mai multi, nu. Oltenii care nu au defecte. Deloc. Si de fiecare data cand se intampla ceva reprobabil, dar de fiecare data, ceilalti sunt de vina. :O :O :O

ady_azzuro
15th January 2004, 15:27
Asta e situatia, vrei nu vrei, trebuie sa o accepti...:)

uti2102
15th January 2004, 16:00
Cine a spus ca vreau se se ajunga ca in alte tari? Eu stiu ca la stadionul Ion Oblemenco vin persoane de toate felurile, chiar femei cu copii, eu am vazut foarte multi parinti care isi duc copiii la meci, fara sa se intample nimic, cred ca vorbeai despre tigania din bucuresti din ghencea, groapa si giulesti :evil:
Fenomenul Ultras la noi nu este asa de dezvoltat precum este in Anglia sau Italia de exemplu, la noi Ultrasii nu reprezinta un pericol major, voi exagerati un pic... :cool:
Eu am vorbit strict despre suporterii Stiintei, cand ei au fost implicati in scandaluri, s-a intamplat numai datorita suporterilor echipei adverse care au provocat si de fiecare data au iesit shifonati din duelurile cu fanii Olteni :cool:
Oricum parintii cand se duc cu copiii la meci, nu se duc la galeria unde stau Ultrasii, ci la Tribuna 1 sau 2 :)

Lol Loooooool. In legatura cu "persoanele de toate felurile" sunt sigur ca astea nu fac parte din "ultras"! Cat despre tzigania din Ghencea potzi sa stai tu linishtit k nu te ia nimeni la bataie daca nu te bagi singur in belea - adik vreau sa spun ca trebuie sa fii cat mai discret pana ajungi la locul tau, sa nu trezeshti suspiciuni; asha fac io pana cand ajung in Ghencea k nu cumva sa-mi cada pe cap vreo shleahta de rapidishti shi dinamovishti; deci, nu strica nitzica precautzie. Cat despre supercorectzii suporteri ai shtiintzei.... :happy .......sa nu uitam ca fanii olteni se imbracau in stelishti cand venea Steaua la Craiova shi ii pacaleau pe adevaratzii stelishti, ii ademeneau shi le dadeau bataie prin cine shtie ce infundaturi.....Asta a spus-o acum ceva timp chiar cineva de pe forumul asta... Asha ca :rosu: . Nu-i mai disculpa tu pe ultrashii craioveni. Totzi ultrashii sunt nishte golani!

uti2102
15th January 2004, 16:02
hmmmm. Shi acum imi dau seama ca topicul se numeshte "conditzia de suporter". Cum dreaq de am ajuns noi la "ultrasism" ?

ady_azzuro
15th January 2004, 16:05
Bine le facea la stelisti, ce au cautat ei pe pamant Oltean? :evil:
Macar sa-i fi batut bine...:drak:

ieppy
15th January 2004, 16:52
O greseala in gandire si in comportament. Fenomenul ultras despre care stiu relativ putin este dupa parerea mea un fel de boala. Un Ultras traieste intr-o lume a lui in care oricine nu este de acord cu el este automat dusman si trebuie omorat in bataie pentru asta. Or exista oamenii respectabili care sunt in acelasi timp ultrasi? Grea intrebare, insa daca am face o paralela cu Fight Club nu cred ca este exclusa aceasta varianta. Daca ei exista sunt o minoritate. Bataie pe care o mentionam mai sus este singurul mod prin care acesti oameni se pot face auziti, altfel neavand vreo sansa sa se faca remarcati deoarece cel mai probabil in viata de zi cu zi sunt niste nimeni.

Ady are 15 ani, asta nu trebuie sa o iei personal ady, si crede ca acesti ultrasi sunt un fel de Robin-Hoods moderni care se bat pentru iubirea lor eterna. ady ultrasi au mai toate echipele mari romanesti, dar din cate observ tu esti singurul care ii sustii pe ai tai. Iti da de gandit? Adica toti sunt prosti si nebuni, numai tu nu? Consider ca pe acest forum sunt o multime de oameni cu bun simt care isi dau seama despre ce vorbesc si nu vorbesc ca sa se afle in teaba.

Revenind la Ultrasi si la suporteri, eu am urmarit Steaua-Dinamo de la tribuna a doua din Ghecea cu taica-miu, dinamovist, prieten bun, stelist, cu proaspata lui sotie, tot stelista, nasul, tot stelist si nevasta lui, dinamovista. Trebuie sa spun ca mi-a fost frica sa ma manifest in vrun fel deoarece nu stiam cum vor reactiona suporterii stelisti, daca mai vad 10 meciuri in felul asta fac automat ulcer cred eu. Ady ti se pare normal? Cand alerga Vladut Munteanu spre poarta eu daca as fii tipat sau manifestat in vrun fel exista posibilitatea sa mi-o iau in gura, si poate si taica-miu? Exista, si Doamne Fereste nu vreau acum sa se inteleaga ca suporterii stelisti sunt in majoritate asa, dar daca dadeam peste niste ultrasi, ma luau la bataie? Poate la primavara ma duc la Timisoara sa vad meciul Poli-Dinamo, IMilan si multi timisoreni mi-au spus ca ma pot manifesta atat timp cat nu indemn la sex oral sau alte aberatii de galerie, fara sa mi se intample nimic. In iubita ta Craiova ai putea sa imi garantezi asa ceva ady? Nu uita sunt dinamovist. Ce-ai face daca ar sarii niste ultrasi olteni pe mine, tu care ii sustii ar trbuii sa dai si tu, nu?

Imi cer scuze pentru postul lung insa discutia mi se pare prea importanta pentru8 trei cuvinte. Celor care au reusit pana aici le multumesc pentru rabdare.

uti2102
15th January 2004, 21:46
O greseala in gandire si in comportament. Fenomenul ultras despre care stiu relativ putin este dupa parerea mea un fel de boala. Un Ultras traieste intr-o lume a lui in care oricine nu este de acord cu el este automat dusman si trebuie omorat in bataie pentru asta. Or exista oamenii respectabili care sunt in acelasi timp ultrasi? Grea intrebare, insa daca am face o paralela cu Fight Club nu cred ca este exclusa aceasta varianta. Daca ei exista sunt o minoritate. Bataie pe care o mentionam mai sus este singurul mod prin care acesti oameni se pot face auziti, altfel neavand vreo sansa sa se faca remarcati deoarece cel mai probabil in viata de zi cu zi sunt niste nimeni.

Ady are 15 ani, asta nu trebuie sa o iei personal ady, si crede ca acesti ultrasi sunt un fel de Robin-Hoods moderni care se bat pentru iubirea lor eterna. ady ultrasi au mai toate echipele mari romanesti, dar din cate observ tu esti singurul care ii sustii pe ai tai. Iti da de gandit? Adica toti sunt prosti si nebuni, numai tu nu? Consider ca pe acest forum sunt o multime de oameni cu bun simt care isi dau seama despre ce vorbesc si nu vorbesc ca sa se afle in teaba.

Revenind la Ultrasi si la suporteri, eu am urmarit Steaua-Dinamo de la tribuna a doua din Ghecea cu taica-miu, dinamovist, prieten bun, stelist, cu proaspata lui sotie, tot stelista, nasul, tot stelist si nevasta lui, dinamovista. Trebuie sa spun ca mi-a fost frica sa ma manifest in vrun fel deoarece nu stiam cum vor reactiona suporterii stelisti, daca mai vad 10 meciuri in felul asta fac automat ulcer cred eu. Ady ti se pare normal? Cand alerga Vladut Munteanu spre poarta eu daca as fii tipat sau manifestat in vrun fel exista posibilitatea sa mi-o iau in gura, si poate si taica-miu? Exista, si Doamne Fereste nu vreau acum sa se inteleaga ca suporterii stelisti sunt in majoritate asa, dar daca dadeam peste niste ultrasi, ma luau la bataie? Poate la primavara ma duc la Timisoara sa vad meciul Poli-Dinamo, IMilan si multi timisoreni mi-au spus ca ma pot manifesta atat timp cat nu indemn la sex oral sau alte aberatii de galerie, fara sa mi se intample nimic. In iubita ta Craiova ai putea sa imi garantezi asa ceva ady? Nu uita sunt dinamovist. Ce-ai face daca ar sarii niste ultrasi olteni pe mine, tu care ii sustii ar trbuii sa dai si tu, nu?

Imi cer scuze pentru postul lung insa discutia mi se pare prea importanta pentru8 trei cuvinte. Celor care au reusit pana aici le multumesc pentru rabdare.

Stai linishtit Ieppy! La tribune nu se ia nimeni de tine! Itzi spun eu pentru ca, deshi sunt stelist, am reactzii acide la adresa lor cand ma nemultzumesc. Shi nu s-a luat nimeni de mine.......La peluze sa nu te duci!

ady_azzuro
15th January 2004, 21:58
Cam fricos ieppy de felul lui, logic, doar e caine...:D :D :D

albrosu69
16th January 2004, 10:14
Este o diferenta intre Ultras si huligan si Golan.
Ultrasul vine la toate meciurile, respecta adversarul, se implica in coregrafii, in spectacolul de pe stadion, incurajeaza echipa 90 de minute indiferent de rezultat, poate huidui adversarul cum poate sa-l aplaude dupa 90 de minute de joc dar nu-l injura. Totul este legat de nivelul de cultura.
Golanul si huliganul se duce sa se bata pe stadion, inainte si dupa meci, sa injure adversarul nu sa-si incurajeze echipa.
Din pacate la noi galeriile sunt pline de oameni de o calitate indoielnica.

Utilizator
16th January 2004, 11:15
Eu merg la stadion si fac cam tot ceea ce spui tu albrosu, dar nu cred ca ma pot considera ultras. Ultrasii sunt pente tot considerati niste fanatici ai echipelor favorite (de aceea li se spune ultras, ultra suporteri). Ceea ce spui cred ca este mai degraba definitia unui suporter, restul sunt pasionati, simpatizanti etc. Nu te duci la meci sa stai ca la televizor, te manifesti.
In legatura cu calitatea oamenilor ai totala dreptate, dar asta se intampla si datorita faptului ca unii traiesc din banii ce-i mai primesc de la cluburi, facand o meserie din a fi suporter…Tot ei sunt cei ce dau tonul la scandari obscene, dar surprinzator pentru mine, valul ii ia si pe multi oameni dealtfel civilizati. Sindromul turmei probabil. Aici e de vina si politia care este preocupata mai repede de aducerea la tacere a galeriilor decat sa ia masuri ferme cu cei ce fac scandal, dezordine etc. Ar fi mai simplu sa urmareasca persoanele care dau tonul la violenta si obscenitati si care se cam stiu la fiecare galerie. In maxim 1 an s-ar rezolva aceasta problema.

ieppy
16th January 2004, 11:17
Cam fricos ieppy de felul lui, logic, doar e caine...:D :D :D


Ce sa spui si tu. Cand nu ai raspuns o dai pe alte teme care nua u nimic de a face cu ´subiectul in sine. Cam OFF-TOPIC ady, ce sa-i faci.

ady_azzuro
16th January 2004, 13:32
Doar asta am avut de comentat la mesajul tau lung si obositor, vre o problema?

Cipangoo
16th January 2004, 14:35
Probabil de aia mesajele tale sunt scurte si fara miez, ca sa nu fie obositoare....

ady_azzuro
16th January 2004, 14:38
Fara miez le vezi tu, te invit sa citeste toate cele 2000 de mesaje, poate observi ceva, sunt sigur ca ai rabdarea necesara...poti sa ignori mesajele mele daca nu iti convin...si pace :cool:

ieppy
16th January 2004, 14:51
Bati campii. Probleme nu am atata doar vroiam sa spun ca atunci cand nu iti convine ceva si stii ca nu ai dreptate incerci sa schimbi subiectul. In rest nici o problema.

ady_azzuro
16th January 2004, 14:54
Asta-i treaba ta, si nici nu ma intereseaza, eu schimb subiectul cand imi convine si cand nu, asta nu e o problema, eu stiu ca am dreptate, nu pot sa ghicesti tu ce gandesc eu, asa ca las-o balta ca o aburishi de tot :cool:

ieppy
16th January 2004, 15:01
No Comment.

I rest my case.

ady_azzuro
16th January 2004, 15:49
Aici am vrut sa ajung, ma bucur ca te-am lasat fara replica :D

I rest my case.

A mai spus-o baubau pe asta, fii mai original! :cool:

Cipangoo
16th January 2004, 15:50
Se prea poate sa gassesc si chestii interesante in mesajele tale dar daca ai cateva mesaje care se pierd in cele 2000 si ceva scrise se cheama ca retuiesti mai degraba cantitatea decat calitatea. Pe de alta parte what do I care?! Ma gandeam poate ca la 15 ani mai ai timp sa te schimbi. Vorba aia: daca iti spun doi ca esti beat du-te si te culca.

ady_azzuro
16th January 2004, 15:53
Atunci de ce te intereseaza? Eu nu stiu de ce mai si comentezi despre chestia asta cand aici este vorba despre conditia de suporter, daca vrei sa ma critici deschde un topic separat si descarca-te acolo....

ieppy
16th January 2004, 16:29
Cipangoo, lasa-l tata, in vreo 5 ani, cel mai tarziu o sa isi dea seama despre ce vorbim, pana atunci crede ca dreptatea este doar una si ii apartine de drept lui.

ady_azzuro
16th January 2004, 16:33
Cine vorbeste :D, un intelept de...19 ani :happy

ieppy
16th January 2004, 16:35
Poate ady, poate nu, insa stii cum se spune, eu am trecut prin ce ai trecut tu, si nu vice-versa.

ady_azzuro
16th January 2004, 16:43
Bine inteleptule, gata...deja ma simt umil...:D

baubau
17th January 2004, 09:56
Bine le facea la stelisti, ce au cautat ei pe pamant Oltean? :evil:
Macar sa-i fi batut bine...:drak:


Observi ca ideeile tale se bat cap in cap????Citeste ce ai scris mai sus despre suporteri olteni cand ti-am zis ca nu este echilibrul in extremism!!!

Topicul este despre conditia de suporter si am ajuns la ultras(care este incadrat in categoria de suporter patimas).Am discutat despre un cod moral care ar fii bine sa-l adopte orice suporter(asta bineinteles daca intelege notiunea de suporter ,fair-play,respect si mai ales notiunea de"E DOAR UN JOC N-ARE ROST SA-TI DISTRUGI VIATA DIN CAUZA LUI!"---pt.cinefili un ghid excelent dupa parerea mea ar fii THE FAN cu Robert De Niro)

Bun....si avem acum un ady_azzuro care ne da citate ca cel de mai sus....

OFF TOPIC sau aproape off:Te lauzi ca esti user-ul cu cele mai mari nr de posturi,asta inseamna ca esti un reprezentat de baza al echipei tale favorite ca suporter,al zonei din care vii etc..

As vrea sa aud parerea lui Edgar sau frozen(daca nu ma insel si el este simpatizant U.Craiova)despre reprezentatul lor...

"I rest my case"---Ar trebui sa-ti dea de gandit cand esti criticat ---"I rest my case" in acest caz este egalul proverbului mioritc"Daca doi iti spun ca esti beat te duci si te culci"---Te-ai prins de repetitie???

ON TOPIC:Ca sa continui ideea lui Utilizator cu reducerea violentei si a obscenitatilor as propune sa se deschida un thread(sau chiar pe acesta)unde toti useri acestui forum care au relatii/sunt membri ai unei galerii sa inceapa un "program social" prin care sa afisez bannere anti-violenta,fair-play(la adresa adversarului-asta ar fii o lovitura de gratie cred pt orice galerie:)))In fine ati prins ideea...Cam utopica de altfel..

ady_azzuro
17th January 2004, 14:03
elent dupa parerea mea ar fii THE FAN cu Robert De Niro)

Bun....si avem acum un ady_azzuro care ne da citate ca cel de mai sus....

OFF TOPIC sau aproape off:Te lauzi ca esti user-ul cu cele mai mari nr de posturi,asta inseamna ca esti un reprezentat de baza al echipei tale favorite ca suporter,al zonei din care vii etc..

baubau, aratam mie un mesaj in care eu ma laud ca am cele mai multe mesaje? De ce esti ridicol? Oricum numai pt partea asta a mesajului tau m-am hotarat sa iti dau un raspuns, din toate aberatiile tale scrise acolo....ar trebui sa iti dea de gandit...ai inceput sa dezinformezi opinia publica...mare pacat pt un moderator...oricum vad ca din ce in ultima vreme cam multi sunt impotriva mea, asa ca am sa ma retrag de pe acest forum, U CRAIOVA este singurul subiect despre care merita sa fie discutat, restul e bullshit!

baubau
17th January 2004, 19:19
offtopicWhatever ...la cate mesaje (50%aiurea-offtopic)s-ar putea sa ma fii inselat...puteai sa trimiti si un pm in loc sa creezi alt offtopic.
Si multi useri n-au dreptate pt ca sunt doar bullshit si nu de pe U.Craiova?Hm..ridicol? Am avut de la cine sa invat...poate prinzi,din nou,ideea

OnTopic

Mai degraba punea-i mana si iti exprimai parerea despre subiect!

ady_azzuro
17th January 2004, 20:18
Eu spun ca esti ridicol, iar tu imi spui acelasi lucru, halal forumist...:happy
Cam penibil pt un moderator....:D
Mai degraba ai vorbi tu la obiect ca bati campii degeaba pe aici....cam aiurea, dar asta este...
Mai bine ai lasa invidia de o parte si incearca sa gandesti limpede.

ady_azzuro
17th January 2004, 20:23
http://www.school-resources.co.uk/images/diskmanAni.gif

Ia incearca metoda asta, poate iti va fi de folos.... :happy :happy :happy

RedBaron
17th January 2004, 20:58
Ady, imi permit si eu o parere, si nu o lua personal.
1) Nu cred ca asa de multi au "ceva" cu tine sau cu "U" Craiova sau cu Oltenii... intelegi? Tu ai mesaje off-topic! Nu toate, dar uneori postezi fara o legatura evidenta la subiectul respectiv. Cum fac eu acuma! Topicul e "conditia de suporter", nu dezbaterea "daca ady posteaza bine sau nu".
2) Nu i-au apararea unui alt moderator, dar eu zic ca are dreptate. Ti-a scris ca "Cam OFF-TOPIC ady, ce sa-i faci." A fost ironic, dar avea dreptatea lui!

In mod logic, ultimele "n" mesaje ar trebui mutate de aici ca nu au legatura cu subiectul.
Eu cred ca ar fi o greseala sa abandonezi acest forum si, o greseala si mai mare sa crezi ca moderatorii au ceva cu tine! Asta e parerea mea. Toti gresim, important e sa invatam din greseli.
Si mai ceva! Pentru tine "U" Craiova reprezinta totul! Inteleg si te admir! Dar daca spui ca restul e "bullshit", aici nu te mai pot aprecia... inseamna ca nu respecti fotbalul.
Numai bine!

ady_azzuro
17th January 2004, 21:09
Stii foarte bine ce vroiam sa spun cu fraza aia 'U CRAIOVA reprezinta totul'....nu chiar asa cum ai inteles-o tu.
baubau este cel care a inceput sa posteze offtopic, nu sunt eu singurul care posteaza astfel de mesaje, eu sunt de acord sa imi stergeti mesajele care sunt offtopic, ma doare exact in...cot de ele.
Numai bine si tie.

GoPens
17th January 2004, 21:31
vezi, de aceea exista butonul de "preview reply". foloseste-l si reciteste-ti mesajul. daca ajungi la concluzia ca "te doare-n cot de el" nu apasa pe "submit reply" ci modifica-l in asa mod, ca sa nu te mai "doara-n cot" de el. o fi spatiul pe disc relativ ieftin, dar daca nici tie nu-ti pasa de postingul propriu atunci, pentru mesajul respectiv, e pacat de spatiu pe disc.

ady_azzuro
17th January 2004, 21:36
Atunci gopens, daca nu iti convine in calitatea de moderator pe care o ai incepe si cauta cele 1450 de mesaje pe care baubau a zis ca sunt offtopic si incepe sa stergi(sau instiinteaza-l pe vadim), sa imi spui cand termini :cool:

GoPens
17th January 2004, 21:43
asa-i ca nu vrei sa-ntelegi? moderatorul n-are jobul sa-ti cenzureze toate postingurile si la nevoie sa la mute. asta-i treaba ta sa postui intr-un mod cit de cit responsabil. tot omu mai are low-quality postings dar macar sa fie in minoritate.
moderatorul unui forum are jobul sa aibe grija ca lucrurile sa se desfasoare intr-un mod cit de cit civilizat nu sa-ti reciteasca fiecare posting si apoi sa-l mute unde n-ai avut tu chefi sa-l postui de la bun inceput.

baubau
17th January 2004, 22:33
Purtam o discutie foarte intersanta la care a particpat si ady pana la un anumit punct!

Propun sa reluam discutia iar toate mesajele offtopic(ce au rezultat pt a-ti atrage atentia domnule ady)sa fie ignorate.

ady_azzuro
19th January 2004, 20:53
baubau, suferi ca lumea a inceput sa te ignore, stai cuminte ca nu te mai baga nimeni in seama, fii linistit si continua-ti monologul...

Pacala
20th January 2004, 06:06
Mai degraba punea-i mana si iti exprimai parerea despre subiect!
In loc sa faci observatii unui pusti ca are mesaje off-topic mai bine puneai mana pe o carte de gramatica. Asa stiu sa scrie studentii din Romania(Iasi)?
Bine totusi ca stiu ce inseamna off-topic

Pacala
20th January 2004, 06:10
off-topic este toata discutia creata de tine. Sau poate nu

baubau
20th January 2004, 10:14
Este....alta discutie ajunsa la un punct mort!
Pacala am scris mesajele foarte repede asa ca n-am mai dat atentie detaliilor....daca sunt singurul care greseste gramatical pe acest forum..ma inclin!

Am incheiat orice discutie cu tema ady(si-l las cu parerile lui), dupa cate ai observat am incercat sa reincep discutia!Dar... multumesc pentru ajutor!;)

ieppy
20th January 2004, 10:52
In loc sa faci observatii unui pusti ca are mesaje off-topic mai bine puneai mana pe o carte de gramatica. Asa stiu sa scrie studentii din Romania(Iasi)?
Bine totusi ca stiu ce inseamna off-topic

Pacala, cred ca a sosit momentul in care scuza ca ady are 15 ani nu mai tine. Imi place de el, insa are peste 2000 de mesaje, ceea ce inseamna ca stie cum functioneaza un forum si nu e incepator. Discutiile pornesc mai tot timpul din comentariile lui. Daca este doar un pusti inseamna ca poate sa jigneasca pe oricine vrea de pe forum fara motive, majoritatea acestora fiind mai in varsta decat el, si nu ma refer la mine, ca nu ma deranjeaza daca se ia de mine pentru ca stiu cum sa-l iau insa sunt si altii care poate nu le place sa fie luati la misto de ady. Dupa parerea ta nu trebie sa stie ce este OFF-TOPIC, dar respect poate ar trebuii.

albrosu69
20th January 2004, 12:03
Daca tot suntem off-topic. Eu cred ca ar trebui suporterii sa se respecte si sa respecte adversarul, ganditi-va fara Steaua, Dinamo, Rapid si alte formatii cum ar fi echipa voastra? Cati spectatori ar fi in tribune? Cati dintre voi merg la antrenamente? Meciuri cele mai urmarite sunt meciurile in care joaca doua rivale, dar daca nu ai rivala? Si raman la ideea ca ai nevoie de un adversar sa joci un meci de fotbal. Respect!!!!

Utilizator
20th January 2004, 12:10
Respect Albrosu69…

baubau
20th January 2004, 12:58
albrosu69Zici bine,dar pe taramurile noastre(stadioane) ,acest respect nu se prea gaseste,nici pentru jucatori(sa ne aducem aminte de cazul Danciulescu),pentru arbitri(lucrul acesta a fost demonstrat de o natiune intreaga dupa meciul cu Danemarca) si in ultimul timp nici pentru fostele valori(Dorinel Munteanu,Filipescu sau Popescu)
Despre galerii si respect...nu stiu ce sa zic,am vazut doar pe cea a Rapidului cu Poli,salutandu-se si incurajandu-se reciproc si o anti-teza jucatorii stelei stergandu-si pantofii cu steagul unei galerii dinamoviste...alegeti voi ce e fair-play si ce doriti sa vedeti pe stadioane primul exemplu sau al doilea...

ady_azzuro
20th January 2004, 14:21
Bania este un loc unic, 15000 de spectatori Olteni au participat la antrenamentul echipei nationale inainte meciului cu Bosnia. :yeah:

vasile314tzurka
21st January 2004, 11:50
As vrea sa pot sa merg la un meci si dupa meci sa stau la o bere cu un suporter al adversarei din acea zi si sa discutam meciul. nu trebuie sa cadem de acord. Doar sa discutam civilizat. Asta n-o sa se intample curand si n-o sa se intample tocmai din cauza ultrasilor.

exista si aceasta posibilitate, dar din pacate mult prea redusa. am vazut si cazul cind doi suporteri ai aceleeasi echipe nu pot sta de vorba civilizat din cauza fanatismului cu care unii confunda conditia de suporter. distractiv era faptul ca fusesera la acelasi meci:) si parca vazusera altceva. replica ultrasului a fost "parca nu tineti cu echipa" si a plecat furios. foarte putin inteleg ca a fi suporter nu inseamna a ramine fara spirit critic in fata evidentei.

vasile314tzurka
21st January 2004, 11:56
Daca tot suntem off-topic. Eu cred ca ar trebui suporterii sa se respecte si sa respecte adversarul, ganditi-va fara Steaua, Dinamo, Rapid si alte formatii cum ar fi echipa voastra? Cati spectatori ar fi in tribune? Cati dintre voi merg la antrenamente? Meciuri cele mai urmarite sunt meciurile in care joaca doua rivale, dar daca nu ai rivala? Si raman la ideea ca ai nevoie de un adversar sa joci un meci de fotbal. Respect!!!!

respectul ar fi primul pas. de putine ori am avut ocazia sa vad galerii care isi incurajeaza echipa fara a injura sau a huidui echipa adversa. nu e vorba doar de atmosfera incinsa si de modalitatile de descurajare, ci de huiduiala mitocaneasca. cind esti in stare sa amesteci imnul echipei favorite cu trimiterile de tot felul nu cred ca mai e cazul de a aspira la un loc intr-o ierarhie valorica si totul se reduce la volum.

Mariusmadmax
25th January 2004, 06:07
Da - respectul este ceva frumos ( ceva ca la englezi ). :)
Da' si englezii au ... hooligans. :(

Da - respectul este ... oho ( ca pe la nemti ) :)
Da si nemtii au probleme cu skins si nazi . :(

Ceva ca la italieni ...
dar am vazut ca italienii fac la fel ... ca noi . :rolleyes:

Poate ca la elvetieni ! :sleep:
Da acolo e plictis mare ! :D Ca pe Sportu sau National . :rolleyes:

baubau
25th January 2004, 08:29
Marius Vad ca esti in S.U.A,acolo cum sunt suporteri?Poti sa la faci o clasificare de ex la hochei,baseball,fotbal american?

vasile314tzurka
25th January 2004, 11:17
Da - respectul este ceva frumos ( ceva ca la englezi ). :)
Da' si englezii au ... hooligans. :(

Da - respectul este ... oho ( ca pe la nemti ) :)
Da si nemtii au probleme cu skins si nazi . :(

Ceva ca la italieni ...
dar am vazut ca italienii fac la fel ... ca noi . :rolleyes:

Poate ca la elvetieni ! :sleep:
Da acolo e plictis mare ! :D Ca pe Sportu sau National . :rolleyes:

de la 89 incoace am tot preluat lucruri de la altii. de ce nu am fi noi altfel? de ce la noi galeriile s-ar intrece doar in modalitati de incurajare a echipei favorite, iar nu in ruptul scaunelor de pe stadioane sau lozinci imbecile? daca la altii sunt hooligans, skins sau alte nenorociri nu e obligatoriu sa la luam si noi.

baubau
26th January 2004, 10:28
Pentru ca suntem romani, am inceput inferior ca grad de civilizatie inca de pe vremea romanilor,am echilibrat un pic in perioada interbelica si i-ar ne-am scufundat in perioada comunista iar acum incercam(copiind pe unii sau pe altii dar luand ce-i mai rau-) sa ajungem la un nivel normal.

vasile314tzurka
26th January 2004, 11:03
din pacate foarte putini inteleg asta. dintre ei si mai putini incearca sa miste ceva.

viole(n)t
29th January 2004, 12:32
Thread-ull ar fi fost interesant, pacat ca a degenerat la un moment dat...

Incerc sa revin la subiectul initzial:

Conditzia de suporter? In primul rand ce inseamna suporter? Intr-o traducere mai mult sau mai putzin nimerita, inseamna sustzinator, adica persoana care sustzine echipa favorita...

Deci, daca un suporter al echipeiX striga "Mooye echipaY!, in ce fel ishi sustzine echipa?

Sa zicem ca ai dreptul sa dezaprobi pe stadion un gest, un adversar, o echipa, un club... dar acest lucru trebuie facut la meciul direct. Ce rost are sa injuri echipaY cand joci cu echipaZ.

In Romania, climatul din jurul fotbalului a degenerat in asha mare masura incat cu greu mai gaseshti puterea de a aplauda adversarii... sau macar de a aplauda efortul jucatorilor proprii.

Fundalul sonor al unui stadion romanesc e dominat de galerie, de obicei o grupare care imita "la indigo" fenomenul din italia, alteori o masa de manevra a conducerii sau a altora. Iar galeriile, deshi constituite pe scheletul unui nucleu de suporteri patimashi, atrag, prin "look-ul lor" razboinic ash putea spune, tot felul de indivizi dubioshi. De aici incep lucrurile sa degenereze: masa cere "mooye" (:)) shi "mooye" i se da. Ce daca te-au invins? Tu le-ai dat "mooye", romane! Iar daca se intampla ca superioritatea adversarului sa fie evidenta, nici o problema: "Mooye" ai noshtri!...ca doar ishi bat joc de noi. Aaaaa!! Shi era sa uit: "mooye" arbitrul, observatorul, federatzia, etc. Mai pe scurt: "mooye" la toti!!!!! Shi asha, preocupat sa dea atata "mooye", suporterul roman pierde esentzialul: spectacolul unic al unui meci de fotbal trait live.

Ashtia suntem in Romania, in debutul mileniului III. Altzii n-avem!

EDMOND_
1st February 2004, 10:48
viole (n)t , cred ca gresesti. Eu am fost pe multe stadioane...ceea ce spui tu nu se aplica la toti suporterii... Suporter nu este numai cel care face parte din galeria organizata ( care de multe ori nu atinge nici 5% din numarul spectatorilor. ). Sunt destui de multi cei care vin la stadion pentru a vedea spectacolul in sine , isi sustin echipa civilizat ( poate un huo arbitru cateodata le mai scapa... :) ) , dar le displac scandarile triviale...uneori este chiar un motiv pentru care nu mai vin la stadion , preferand sa stea acasa , in fata televizorului...

N0_NaM3
1st February 2004, 23:03
Un ex bun este cei din anglia (bine au mai existat incidente) care nu au galerii cum avem noi sau italienii ...shi noi injuram prea mult pe stadion de aceea nu prea vin oamenii la meciuri.

ecstasy
8th February 2004, 22:51
sunt inka foarte multzi pushtani care vin pe stadioane doar ka sa se intalneaska la o bere dupa meci. sunt inca foarte multzi oameni pe orice stadion care nu itzi pot spune toate cele 11 nume ale jucatorilor de pe teren din echipa pe care cica o sustzin. dar sunt multzi oameni care traiesk din plin orice cuvant de incurajare pe care il striga spre teren, care reushesc sa se tzina pe picioare dupa o infrangere dezastruoasa, sperand in echipa lor. uitatzi-va la meciuri in jur, vedetzi reactziile de pe fetzele oamenilor, shi acolo unde vetzi vedea lipsa urii, existentza emotziilor, a incordarii, a iubirii, vetzi shtii ca acela e suporter adevarat. ce daca unu` are doua esharfe la gat shi mai poarta shi steagul? poate dupa ce echipa LUI favorita va ajunge doar in pericolul de a retrograda, va vinde steagul shi va migra spre o alta echipa, mai cunoscuta shi victorioasa! nu judecatzi dupa cum arata omul in culorile clubului, uitatzi-va daca are curaj sa recunoasca infrangerea, daca are curaj sa felicite adevrsarul superior, daca are curaj sa spere mai departe... iubitzi asha cum simtzitzi voi ca trebuie, nu scrie nici unde ca daca nu ai bani de un fular in urmatoarele doua etape, nu eshti suporter! de unde ideile astea?? intr-adevar, e frumos sa vezi un stadion intr-o culoare.. sau doua... dar unde e spiritul de echipa?... doar in culorile alea? nu, e in toate inimile unite, in vocile ce intoneaza imnul din tot sufletul shi in stadionul care aplauda frenetic favoritzii lor, chiar daca au avut parte de o infrangere!

ecstasy
8th February 2004, 22:57
ah... apropo de injuraturi... urasc injuraturile de pe teren doar dintr-o cauza... altfel mi-ar fii fost indiferente.... cand eram mai micutza, tata nu ma lua cu el la meciuri doar din cauza ca pe stadion se injura la cel mai nasol mod... shi pot baga mana in foc ca inca sunt oameni care gandesc asha... iar daca stam shi noi shi cugetam, nu au dreptate?! pentru ce e nevoie de injuraturi?! eu una prefer sa mai cant o data imnul, decat sa sar shi sa strig "ae ao sa moara dinamo", cu toate ca asta se face foarte rar... iar eu personal, nu am nimic cu dinamo... daca sunt polista, trebuie sa urasc "cainii"? tre` sa recunosc ca shi eu am un catzel acasa, un cocker shi nu vad nimic deosebit la el:)) shi de la gluma la serios, nu mai sunt vremurile in care daca bateam dinamo in campionat, retrogradam...:) atunci "suporter" inseamna altceva... acum... e doar un ideal, intr-o tzara in care spectacolul de tribuna(+peluza) e dominat de ultrashi falshi!...

PIMP
8th February 2004, 23:07
nu sunt ultrasi falsi, ecstasy, dar fiecare se exprima cu vrea, si intr-o societate bolnava si muradara cam atat se poate.
si mie mi-ar placea sa fie ca la englezi, dar nu va fii niciodata asa, de fapt in europa doar la ei este asa, restul sunt la fel de vugari ca noi, doar faptul ca nu-i intelegem ne face sa credem ca este altfel in italia, germania, turcia, grecia, franta.........

baubau
13th February 2004, 11:08
Mi se pare intersant daca s-ar discuta despre asa zisi suporteri ultrasi a echipelor din afara ...despre cei care "urasc" un alt individ pt ca tine cu Milan in loc de Inter,sau Lazio in loc de Roma..bineteles ca vb despre ultrasi mioritci dedicati echipelor din afara...trup si suflet
Intrebarea e de ce?

vasile314tzurka
26th February 2004, 11:05
Motto:
"Cantecul asta-i despre noi
E un cantec simplu despre vaci si boi"
Fara zahar

Recunosc ca titlul e o autoparafrazare a unui articol pe care l-am scris prin 95 pe un forum al romanilor plecati din tara.

Cele intimplate la Craiova, dar nu numai aceste fapte, ma duc cu gindul la un soi de neputinta de a digera democratia. Ma gindesc si la duelul galeriei lui Dinamo cu Danciulescu si la dubiosii oameni de fotbal care au impinzit birourile patronale si oficiale. judecind la rece un patron face ce doreste el la firma respectiva. Un club de fotbal e si el o firma. Se poate protesta, tot democratic, prin anumite manifestari legale inclusiv neprezentarea la meciuri sau neuitatul la televizor.

Departe de a intelege ca democratia este singura posibilitate de a convietui si de a deveni poate ceva mai buni, din multe puncte de vedere, galeriile sunt tarate de valuri de ura si de totala neintelegere a restrictiilor impuse de legi sau cutume. preluate de la altii, manifestarile violente nu au vreo legatura cu umorul, buna dispozitie, relaxarea sau vreun gind care sa ne aduca aminte de faptul ca totusi este un joc. Este iarasi adevarat ca acest joc consuma pasiuni, dar ce legatura poate avea pasiunea cu devastarea tribunelor sau luatul la bataie al adversarilor? Daca pornim de la lozincile afisate, de cele mai multe ori incarcate de ura la adresa adversarilor, sau de la strigaturile obscene, putem sa ne intrebam de ce un oarecare, altfel om asezat si la locul lui, este in stare sa nu suporte nici discutia nici vreo critica. De pamflete nici nu se mai pune problema. Foarte rare sunt ocaziile cind galeriile au in pregatire doar sustinerea echipei locale. Nici macar Timisoara, cea mai coerenta si mai vestita galerie din tara, nu a scapat intru totul de astfel de manifestari violente.

De aici pina la a clama dreptul de a face echipa de a angaja antrenorul, lucrurile nu mai evolueaza mult. Este iarasi adevarat ca nu poti sa te uiti linistit cum este dezmembrata o echipa, dar cine se gindeste sa dea bani acelei echipe? Cine are? Obiceiul de a intra gratis pe stadion este unul pagubos. Adevaratul suporter isi face abonament la stadionul echipei preferate. Adevaratul suporter cauta sa fie activ inclusiv prin a face rost de un investitor credibil. Dar a urla cu violenta ce vor, de parca au vreo contributie in afara de a avea pretentii de tipul "de ce nu ne respectati, ba?".

E foarte trist ca la 14 ani de la revolutie nu suntem in stare sa vedem unde am ajuns. Doar vaicareala si urlete. Va recomand sa ascultati Fara zahar. Poate mai invatam ceva.
http://www.vers.go.ro/farazahar2.html