PDA

View Full Version : MVP All-Star-Game 2003, MVP sezon regulat, MVP playoff



rasheedkpenny
9th January 2003, 11:21
Cine credeti ca va fi MVP All-Star-Game 2003, MVP sezon regulat, MVP playoff?

Ayrton
9th January 2003, 16:46
Eu personal imi doresc ca favoritul meu, Jason Kidd sa castige toate cele 3 premii, si nu numai: sa dobandeasca si inelul de campion NBA 2002/2003!
Obiectiv vorbind, in cursa se mai pot inscrie Kobe Brynt (pentru all-star si play-off), Tracy McGrady (sezon regulat, all-star), Allen Iverson (all-star, sezon regulat), Shaquille O'Neal (play-off, all-star). Dar mai sunt jucatori ce ar putea candida, iar in all-star game aproape orice are o sansa.

rasheedkpenny
10th January 2003, 10:36
...pardon... in loc de play-off MVP este Finals MVP!!! Si de obicei e din echipa care ia titlul! La fel ca si la All-Star... anul trecut ar fi luat McGrady daca ar fi castigat EST-ul!!! Pacat ca si anul asta la All-Star o sa castige tot Vest-ul!

Gabriel
12th January 2003, 19:40
Anul asta..MVP la All Star Game o sa iasa Kevin Garnett . MVP in sezonul regulat va iesi Kobe Bryant ..iar MVP in finala NBA va iesi Chris Webber. :happy

rasheedkpenny
13th January 2003, 11:09
EU aleg:

- MVP sezon regulat: Tracy McGrady (ca doar sunt fan Magic)
- MVP All-Star-Game: Kobe Bryant, Kevin Garnett sau Dirk Nowitzki
- MVP Finals: Chris Webber sau Dirk Novitzki

Gabriel
10th February 2003, 06:53
Anul asta..MVP la All Star Game o sa iasa Kevin Garnett :happy

Iata ce ziceam eu pe 12 ianuarie. Ce parere avetzi ?

rasheedkpenny
10th February 2003, 10:36
You were right this time, but so was I... sa vedem in rest daca o sa ai dreptate! 8)

Ce pot sa zic decat ca imi pare fff. rau ca nu am vazut nicaieri All-Star-Game-ul! A fost un meci pe cinste! 2OT? 300 de puncte marcate? Ce iti poti dori mai mult? Daca meciul s-ar fi terminat dupa timpul regulat sau dupa primul OT... Est-ul ar fi castigat! Sper sa transmita vreo televiziune inregistrarea de la All-Star. Macar atat!

07Ex
10th February 2003, 17:39
All star-ul a fost intr-adevar foarte frumos. Desi nu sunt fan MJ tre' sa recunosc ca spre sfarsitul meciului a jucat foarte bine. A inceput prost 0 for 7 dar pe urma si-a dat drumul. Din echipa de est cei mai buni mi s-au parut Iverson si (desi nu-mi este favorit) TMac. Din echipa de vest KG a fost de departe cel mai bun, dar Shaq a avut cateva dunk-uri super.

mishu
14th March 2003, 11:04
KG este de departe favorit la MVP pentru sezonul regulat... aproape in fiecare meci a reusit un double-double (puncte-recuperări) si cu assisturile e acolo intre 5 si 8... nu cred sa fie altul mai tare anu asta
Dar cum minnesota n-are nici o sansa la titlu... in finala au sanse kidd, webber, kobe, shaq (asta daca se supără Lakers si ajung in finala)...

Azur89
14th March 2003, 20:37
...este unul la San Antonio, il cheama Duncan...Si ar mai fii ala mic ce bate echipele singur, ala-i Iverson...Si dupa aia mai e Kid, macar ca nu joaca grozav anul asta, i-au ramas datori de anul trecut...Si unde il pui pe Kobe si T-Mac....

Cit despre Garnett, probabil ca si la pase, va fi undeva pe 5-8....(e un jucator grozav, dar pina nu-i explica cineva ca baschetul e un sport in 5, nu poate deveni un MVP).

mishu
20th March 2003, 11:13
Kobe Bryant 37%

Kevin Garnett 30%

Tracy McGrady 22%

Tim Duncan 9%

Ben Wallace 2%

Astea sunt raspunsurile la intrebarea cine va fi MVP in acest sezon, din sondajul aparut pe site-ul nba.com in 20.03. Se pare ca Kobe are foarte multi fani... I-a scos pe lakers de multe ori... a avut si seria aia dupa all-star cu 9 meciuri peste 40 pct dar tot nu mi se pare ca este peste KG. Si faptu ca Garnett nu stie ce e baschetu in cinci... la urma urmei ce inseamna MVP? lakers, wolves si magic ar fi fost acolo cu denver si cu cavs fara kobe, garnett si tmac... Iar timmie, mie chiar imi place, da anu asta a fost mult mai discret decat in 2001-2002... apropo... o faza cu duncan... la un meci avery johnson era varza, ratase mult si a fost trecut pe banca... era super nervos... s-a așezat lângă duncan iar tim l-a intrebat: auzi ție ce muzică îți place? avery s-a șocat, da s-a calmat instantaneu... duncan e pasionat de psihologie... am citit intr-un interviu

rasheedkpenny
11th April 2003, 18:16
Eu personal(fiind fan Magic) vreau ca T-Mac sa fie MVP - are cea mai mare medie de puncte pe meci 32,1, fiind singurul cu o medie peste 30 de puncte in prezent in NBA!

Azur89
12th April 2003, 05:51
Daca San Antonio cistiga vestul, trebuie sa fie Duncan.... Oricum, e de departe cel mai complet jucator de baschet din NBA...

Dar oricum, indiferent de alegere, oricum se va gasi cineva mai bun decit respectivul... Nu te poti limita doar la un jucator, mai ales ca aici nu se tine cont neaparat de performantele echipei...

mishu
12th April 2003, 10:04
KG for MVP (regular). Duncan în finală. Acum ce vrei și în sezon și în finală?

rasheedkpenny
24th April 2003, 10:38
Cand se acorda MVP-ul pentru sezonul regulat??? Sau s-a acordat deja?

mishu
25th April 2003, 11:06
Amare Stoudamire a luat rookie of the year.... e tot ce stiu pana acum...

rasheedkpenny
25th April 2003, 12:17
... si Ben Wallace a luat Defender Of The Year!

Azur89
25th April 2003, 13:22
si Garnett va lua MVP-ul peste citeva ore.... :D

mishu
25th April 2003, 13:54
ești sigur Azur?

KG este de departe favorit la MVP pentru sezonul regulat... aproape in fiecare meci a reusit un double-double (puncte-recuperări) si cu assisturile e acolo intre 5 si 8... nu cred sa fie altul mai tare anu asta
...pe 14 martie am zis asta... m-aș bucura să am dreptate... asta ar dovedi că și cifrele folosesc la ceva... și poți să reușești previziuni la locul lor cu ajutorul lor (special for azur)
și încă un motiv pentru care îmi place, dincolo de cifre... KG mi se pare că se apropie cel mai mult, ca stil al fadeaway jump shot, de MJ... părerea mea...hâc...

Azur89
25th April 2003, 19:46
Trebuie sa te contrazic iarasi aici... MVP se refera la cel mai important jucator ptr. o echipa.... Adica, mai simplu spus, se merge pe ideea urmatoare : Ce ar fi echipa respectiva fara acel jucator! Sau cit de mare este impactul lui asupra evolutiei echipei!

Si acum eu pun problema urmatoare...

Ce ar fi Fakers fara Shaq? (Am vazut cu totii la inceputul anului, si o vedem si acum, in seria cu Wolves, in care Shaq e cu gindul la baiatul lui mai mult decit la aruncari libere)

Ce ar fi 76-ers fara AI? (Probabil o divizionara B :D :D :D )

Ce ar fi Orlando Fara T-Mac? (Probabil apa fara oxigen 8) )

Ce ar fi Wolves fara Garnett? (Ar avea sanse reale sa-l ia pe Lebron James)

Fakers fara Kobe? ( Campioni a 4 oara :drak: )

SA fara Duncan? (nici nu vreau sa gindesc :rolleyes: )

Nets fara Kidd? (Top 3 lotery pick)

Detroit fara Wallace? (Knicks ar fi in play-off)

Acum se pune problema care dintre ei a avut un impact mai mare!

Gabriel
25th April 2003, 20:13
Dar ce ar fi fost basketul fara John Stockton si Karl Malone ? Tortul..fara cireasha ! :P

Raptor
28th April 2003, 02:01
MVP al sezonului KG iar al playoffului Shaq.

Raptor
29th April 2003, 01:18
Cit despre Garnett, probabil ca si la pase, va fi undeva pe 5-8....(e un jucator grozav, dar pina nu-i explica cineva ca baschetul e un sport in 5, nu poate deveni un MVP).

Pai da' cum poti sa ceri de la un PF (Power Forward) sa aiba asisturi de Point Guard?!?!?!?! Si-asa e EXCELENTA media de 6 assisturi per game !!! Iar in caz ca nu stiati PF este cel de-al doilea pivot.[/i]

Azur89
30th April 2003, 07:43
Cine vorbea de pase? Incearca sa citesti mai intii, si sa tragi concluzii dupa...

Ma refeream la el in calitate de lider de echipa....capitol la care sta prost...foarte prost. Ba daca ma gindesc putin, chiar foarte, foarte prost...

Cit despre el ca jucator, e minunat...am mai spus-o pe aici, poate ai sa gasesti unde...Dar si-a gresit cariera....Trebuia sa incerce la tenis, golf, popice, etc... Adica orice sport unde se poate cistiga individual... Cum am mai spus, doar Jordan are o vointa mai mare de a invinge decit ce am vazut la KG.... Dar asta nu e suficient intr-un sport de 5.

Raptor
30th April 2003, 23:54
Cit despre Garnett, probabil ca si la pase, va fi undeva pe 5-8....(e un jucator grozav, dar pina nu-i explica cineva ca baschetul e un sport in 5, nu poate deveni un MVP). - ti se pare cumva ca nu am citit mesajul bine...? Iar despre leadership nu ma intereseaza, ci ce attributes are pentru a fi MVP - adica puncte, assisturi (adica PASE) si recuperari. Iar daca ma uit bine, le are foarte bune, la fel ca si eficientza : 23 ppg (8th), 6 apg (13th), 13.4 rpg (2nd) , 32.04 epg (1st). Cel mai important e acel "32.04 epg" - adica 32.04 efficiency points per game, dupa formula ((PTS + REB + AST + STL + BLK) - ((FGA - FGM) + (FTA - FTM) + TO)) / G -> deci el trebuiesa fie MVP al sezonului. Si nu este premiat cel de genul "cum s-ar fi descurcat echipa fara el" ci "cel care a realizat cele mai multe in acel sezon", deci dupa mine cel cu eficienta cea mai mare - Kevin Garnett.

Azur89
1st May 2003, 02:02
MVP, adica Most Valuable Player....daca nu cunosti, nu sustine.... MVP este jucatorul cel mai "de impact" intr-o echipa...Atit si nimic mai mult... Pune-l pe Garnett la Cleveland, da-i de la mine inca 20 de punte pe meci, 10 recuperari si inca 10 assisturi pe repriza si tot nu iese MVP... Sper ca acum ai inteles.... Cit despre mesajul respectiv, nu ma cita intr-un paragraf....Incearca sa citesti mai mult din fiecare inainte de a spune ca e alba sau neagra... IN rest, toate cele bune, si sa auzim de bine....

Raptor
1st May 2003, 22:31
Nu este adevarat. Most Valuable Player = Cel mai valuabil (mai bun, cu cele mai multe ppg, asp, rpg, spg, epg ETC.) jucator. Iar daca ar fi cum zici tu, ca l-ai trimite la Cleveland, si am tine cont de ideea ta da MVP (adica ce a facut fiecare pentru echipa lui si cat de importanta ar fi lipsa lui echipei, "cel mai de impact" cum zici tu) si i-am da 10 recuperari, 10 assisturi si 20 de puncte in plus, CU ATAT MAI MULT AR IESI MVP! Tu te contrazici singur flagrant...!!!!! Pai daca ar fi asa, atunci Kevin Garnett cu 43 ppg, 23 rpg si 16 apg ar fi CEL MAI DE IMPACT JUCATOR DIN ISTORIA NBA si a basketului in general - deci nu ar putea rata MVP-ul sezonului, si nici MVP-ul istoriei BASKETULUI! Tu zici ca jucatorul cu cel mai mare impact castiga MVP-ul dar mai zici ca daca-l muti la Cleveland care e o echipa proasta nu ar mai castiga MVP-ul. THATS TOTAL ... (censored) :)

Azur89
2nd May 2003, 08:08
OK, a trebuit sa scrii 10 rinduri de prostii, pina sa faci si o observatie corecta...Aia censorata... In rest, nu te contrazice ca vorbesti din basme...Asculta si invata, o sa-ti prinda bine in viata...MVP nu se acorda unei echipe care pierde...Ca iti place tie sau nu, asta nu e grija americanilor... Si mai vreau sa faci o diferenta...inteleg ca limba engleza iti e macar a doua limba, dar dupa scrisoarea pe care ai scriso, sint convins ca sti sa faci diferenta intre Most Valuable Player si The Best Player...... Se acorda titlul ptr prima categorie.....

Oh, inca ceva....nu scriu din ce aud "de la prieteni"....ci de la ESPN radio... :)

Baccardi
2nd May 2003, 09:15
Azure, ce-ai "casunat" asa pe el mah :):):):):):)
Ce vrei si tu acum el n-are ESPN radio, incearca sa fii mai intzelegator. Intradevar americanii nu ar da niciodata un premiu unui "looser". Pana una alta Garnett a ajuns doar pe locu 4 in seson, pe cand Duncan a luat prima pozitie. Oricum sincer imi pare rau pentru Garnett, pune mult suflet in joc si mi-as dori sa-l vad MVP, i-ar mai ridica moralu, ar pune si mai mult efort de acum inainte.

Azur89
2nd May 2003, 20:07
Puteai si tu sa afirmi asta mai repede, fiindca mai un pic si credea raptorul ca are dreptate :D :) 8)

Raptor
3rd May 2003, 00:14
Eu tot raman la parerea ca KG merita si va lua titlul de MVP.

Baccardi
3rd May 2003, 01:03
Garnett este foarte apreciat pentru spiritu de luptator pe care-l are, dar asta nu inseamna si ca e cel mai bun. :thinkso: :thinkso: :thinkso:
El nu e un lider de echipa inca, e pusti, chiar si kobe mi se pare mai matur ca el in joc.

Azure, tata vad ca tot nu-ti verifici privatele, asa ca iti zic aici, unde stai in NYC sau in state? ca in vreo 2 sapt aterizez si io prin Queens, poate dam o bere, un Baccardi ceva :):):):):):):):).

Azur89
3rd May 2003, 11:12
Raptore, te-au contrazis americanii, MVP a fost ales Duncan....

Tim Duncan of the San Antonio Spurs has won the balloting for the NBA's Most Valuable Player award, The Associated Press learned Saturday.

Duncan becomes the first player since Michael Jordan in 1991 and 1992 to win the league's most coveted individual award in consecutive seasons.


:yeah: :yeah: :yeah:

Raptor
3rd May 2003, 23:44
Ah well ;)

mishu
5th May 2003, 14:28
Felicitări Sfinxului... io sper să-i căpăcească și pe Lakers... că altfel îi retrag titlul de MVP...