PDA

View Full Version : Despre Suporteri !!!!!



Rossi
19th May 2006, 17:54
In ultima vreme s-a starnit un adevarat scandal la Dinamo, legat de suporterii dinamovisti, acuzati de toate relele din lume si scosi vinovati de dezastrul ce se petrece la echipa. Suporterii au fost acuzati ca distrug masini (singura acuzatie dovedita pana acum), ca ameninta cu moartea jucatorii, ca au creat o presiune puternica la Dinamo, ca nu-si mai incurajeaza echipa sau ca vin la stadion doar sa injure.
Ca urmare a acestor actiuni, dincolo de faptul ca pierd meciuri, jucatorii speriati vor sa fuga de la Dinamo care incotro...

Eu sunt de felul meu un tip inclinat spre filosofie, nu filosofie care se face in scoala, ci de-aia de viata, care se discuta prin baruri. Mie toata aceasta tevatura mi-a dat prilejul sa meditez asupra a ce inseamna, de fapt, sa fii suporter. Nu neaparat suporter al echipei Dinamo, ci suporter al unui club de fotbal din Romania. Pentru ca e clar ca, in tari cu un fotbal mai avansat, suporterii au un cu totul alt statut si sunt priviti altfel de cluburi.

Sa ne intoarcem la cazul nostru. In Romania, relatia suporter-club este una unilaterala. Spun asta deoarece suporterii (intelegand prin suporter persoana care merge pe stadion, si-si cumpara bilet sau abonament) au o multime de obligatii dar nu se bucura de nici un drept. De la suporter se asteapta sa dea bani pentru a intra la meci, eventual sa-si cumpere si niste tricouri si fulare in culorile echipei, e chiar misto daca mai da si bani pentru o deplasare, eventual intr-un oras aflat la celalalt capat al tarii, si, odata intrat pe stadion, toti (conducatori de cluburi, ziaristi, observatori, federali etc.) vor ca el sa se comporte civilizat, sa-si incurajeze echipa 90 de minute, sa aplaude indiferent de scorul de pe tabela sau de modul cum se comporta jucatorii. Si ce primeste in schimb?

Un scaun murdar, spalat doar de ploi, un covor de seminte la picioare, niste cismele care nu functioneaza, un wc ecologic in afara stadionului (si asta doar de 1 an incoace), care miroase ca dracu si unde stai la coada 15 minute la meciurile importante, un pahar de pepsi care costa cat o sticla de 2 litri...La asta se mai adauga si tot felul de sicane ale fortelor de (dez)ordine, cu pretentiile lor absurde (in curand o sa intram pe stadion in chiloti), care trateaza pe toti suporterii cu prezumtia de vinovatie. A ce suna toata chestia asta? A IPOCRIZIE! Oamenii de fotbal se simt bine doar atunci cand suporterii se comporta ca niste APLAUDACI. Ceea ce nu e de mirare, tinand cont ca multi din conducatorii de azi au avut acum ceva timp carnete rosii in buzunar. Suporterul bun, in viziunea lor, e baiatul ala care sta in fund tot meciul, eventual sparge niste seminte, si aplauda la fiecare faza (ne)reusita, indiferent daca e facuta de echipa lui sau de echipa adversa.

Ce nu inteleg acesti oameni de fotbal (cum le place lor sa-si spuna) e ca nu toti se pot comporta asa. Si nu vorbesc din auzite, vorbesc din propria mea experienta. Eu nu pot sa dau milioane de lei in fiecare campionat pentru Dinamo, sa bag practic acesti bani in buzunarele jucatorilor si conducatorilor, sa-i vad cum isi bat joc de echipa si cum terfelesc numele lui Dinamo, nume alta data temut, astazi rostit doar in batjocura, si sa aplaud senin jucatorii dupa niste meciuri absolut penibile si rusinoase.

Eu am cu totul alta viziune asupra acestei relatii suporter-club. Eu doresc sa am si drepturi nu doar obligatii. Asa este normal in orice societate ce are pretentia ca este liberala sau democratica. Conducatorii trebuie sa priceapa ca toti banii vin direct sau indirect de la suporteri. Ei sunt sursa de venit a cluburilor. Banii aia nu apar pur si simplu din neant ca sa le umple lor buzunarele. Alea 5 randuri de banere publicitare de pe stadion sunt platite de zeci de firme ca sa le vada suporterii. Mecuirile sunt preluate de televiziuni care platesc bani grei, tot pentru suporteri. Daca nu ar fi aceasta masa imensa de oameni (in cazul unui club cum este Dinamo) nu ar mai exista atatia bani invartiti in fotbal. Pentru ca fotbalul este un sport pentru suporteri. Ei ar trebui sa fie pe primul plan. Ei ar trebui sa fie primul punct al strategiei oricarui club de fotbal. Nu poti sa speri la performanta cata vreme ai stadionul gol. Cluburi ca Sportul Studentesc, FC National sau Gloria Bistrita sunt niste cluburi fantoma...Victoriile pe care le obtin in campionat nu au nici o valoare, pentru ca sunt niste victorii obtinute pentru nimeni. Sunt o simpla statistica. In afara de ziaristi nimeni nu o sa-si aduca aminte peste 10 ani ce sezon grozav a reusit Sportul in 2005-2006.

Nu vreau sa creada nimeni ca eu doresc sa incep sa tai si sa spanzur la Dinamo. Sau ca sunt de acord ca liderii galeriilor sa schimbe antrenori, sa dea afara presedinti de club si sa ameninte fotbalisti cu moartea. De fapt nici nu am pretentia ca vorbesc in numele diverselor grupuri din peluze. Eu vorbesc doar din punctul de vedere al unui suporter normal, din tribuna, care doreste de la echipa si de la conducatori un singur lucru: RESPECT.

Ce ar fi jucatorii de fotbal daca nu ar exista suporterii? Ar fi doar niste baieti care alearga dupa o basica de piele. Datorita suporterilor ei au statutul de vedeta, au privilegii, castiga salarii obraznice si sunt tratati altfel decat oamenii de rand. Printr-o minune, am putea sa zicem, acesti baieti care au terminat cu greu un liceu, care nu stiu sa vorbeasca sau sa dea declaratii coerente, ajung sa fie adulati de persoane de toate varstele, cu studii superioare, care muncesc din greu ca sa castige cateva milioane pe luna. Nu stau sa analizez aici cauzele acestui fenomen, care isi are originile in antichitate, pentru ca as umple zeci de pagini. Cert e ca el exista, si ca el canalizeaza sentimentele a mii de oameni, care devin dispusi in numele unei idei sa-si sacrifice timpul, banii, sanatatea, pentru a fi alaturi de favoriti lor (desi multi nu sunt demni de aceste eforturi).

Cati dintre jucatorii de astazi, care se auto-intituleaza cu mandrie "profesionisti", ar fi capabili de astfel de sacrificii? Ei, care la auzul fosnetului teancurilor de bani, sunt in stare sa-si vanda sufletul si sa tradeze echipa careia tocmai i-au jurat credinta vesnica. Adevarul trist este ca, astazi, doar suporterii mai pastreaza amintirea fotbalului de altadata, cand totul se reducea la culori, glorie si fidelitate. Suporterii sunt singurii care nu sunt capabili sa tradeze culorile clubului, care inca tresalta cand aud numele echipei de suflet, care se emotioneaza de fiecare data cand pun piciorul pe stadionul lor urat, pe care il alinta cu numele de ACASA, si unde multi ar vrea sa fie inmormantati.

Pentru aceste lucruri, precum si pentru multe altele, suporterii sunt eroii fotbalului si ar trebui sa se bucure de mult mai multa atentie si respect decat asa-zisele vedete. In fond, avem pe de-o parte oameni care fac totul pe bani, si oameni care dau bani pentru tot ceea ce fac. De aceea vin eu si cer drepturi pentru noi, pentru suporteri. Si nu cer multe. Vreau ca atunci cand merg pe stadion sa ma intampine niste scaune noi si curate, vreau sa pot intra linistit in tribuna fara sa fiu controlat ca un infractor, vreau sa functioneze cismelele si sa existe toalete curate, vreau sa pot sa-mi cumpar sucuri si mancare cat mai variate si la preturi normale, si, mai ales, sa fiu tratat de conducatori si jucatori asa cum merit. Adica fara injuraturi, fara semne obscene, fara amenintari cu bataia. Vreau ca jucatorii sa lase capul in joc cand ii cert, pentru ca nimeni nu vrea ca jucatorii sa joace prost, ci sa joace mai bine. Vreau ca echipa sa joace cu gandul la fani si nu cu gandul la bani. Vreau ca aceia de la tribuna oficiala sa ia orice decizie gandindu-se la suporteri si ca prima lor preocupare sa fie aceea de a umple stadionul la fiecare meci. Iar asta nu se face doar lasand intrarea libera, pentru ca eu vreau sa dau bani clubului ca sa-l ajut, nu sa intru pe gratis. Sa faca acest lucru punand echipa sa joace spectaculos, sa-i oblige pe jucatori sa dea totul pe teren, sa nu bage fortat in echipa jucatori scosi din forma sau sa aduca mercenari care nu sunt dispusi sa joace la sacrificiu.

Si mai cer un singur lucru: dreptul suporterilor de a protesta cand lucrurile nu merg bine. Dreptul suporterilor de a stabili cand lucrurile nu merg bine. Pentru ca asa cum presa e numita cainele de paza al democratiei, suporterii trebuie sa fie cainii de paza ai fotbalului. Pentru toate eforturile pe care le depun, suporterii au dreptul de a fi ascultati si de a influenta conducerea in luarea unor decizii. Nu prin santaj si amenintari, ci prin exprimarea proriilor pareri, atat pe stadion cat si in afara lui, prin intermediul presei si a internetului.

Si, binenteles, candva in viitor, mi-as dori ca suporterii sa poata cumpara actiuni la club si sa decida si practic, chiar daca intr-o mica masura, destinele echipei.

dinamo-online

Ayrton
23rd May 2006, 15:58
http://www.gsp.ro/images/content/articles/2006/5/44443/2401-146464859511c98ee6b71_189_158_.jpg

H5N1
gsp

Aşa s-a īntīmplat. Īn text nu vor apărea īnsă numele personajelor din poveste. Savuraţi! Meciul Rapid- Dinamo. Din Giuleşti. Galeria din "Groapă" īncearcă să intre la partidă cu tot arsenalul pe care l-a pregătit. Dar mai ales cu cīteva bannere. Şefii negociază cu una dintre căpăteniile de obiectiv ale jandarmilor. Pe un banner scrie ceva cu "ciorile". Jandarmul zelos: "Hăă, credeaţi că puteţi intra cu aşa ceva? Luaţi-l! Ia să văd! Ce mai aveţi?". Unul dintre dinamovişti īi despătureşte resemnat şi următoarea cīrpă. Era convins că-i va fi confiscată şi asta. Jandarmul: " Ce e asta , mă? Ce scrie aici?". Dinamovistul dă uşor din umeri şi nu-l prea convinge pe omul legii. Poliţistul cheamă īntăriri. "Bă, voi ce ziceţi? Ce īnseamnă asta? Uite ce scrie aici: H5N1! Ce e asta?" Colegii dau din cap. Nu ştim ce e cu asta. Īn acel moment, dinamovistul care deţinea bannerul prinde curaj. "Domnule, īţi spun eu ce īnseamnă, dacă mă laşi". "I-a zi, mă, tu! ce īnseamnă?", īi strigă omul cu chipiu. "Domnule, eu sīnt un mare jucător de şah. Am la Rapid un prieten, care şi el stă īn galeria lor, şi care şi el vine astăzi cu un banner pe care o să scrie nişte litere şi cifre cu mutarea lui. Aşa ne-am īnţeles noi să jucăm o partidă de şah". La finalul explicaţiei, genunchii aproape că nu-l mai ţineau. Se īntreba: Ţine sau nu ţine?". Răspunsul jandarmului e ferm: "Ţi-ai naibii să fiţi voi. Jucaţi şi şah! Băieţi deştepţi! Aşa mai merge! Intraţi!"
23 mai 2006

Aurel.D
23rd May 2006, 16:31
Ce tare....asta cu "sahul"

Bianco Rossi,
Cu siguranta multi suporteri gandesc ca tine, dar ce sa facem noi? Eu odata ma gandeam la un miting al tuturor suporterilor impotriva blaturilor si a atacurilor dintre presedinti, cu limbaj suburban care incita si galeriile.
Si ii acuza pe suporteri de violenta! Dar cine crezi ca ne-ar baga in seama!

Problema cea mai mare este ca toti se asteapta ca suporterii sa protesteze numai prin violenta de limbaj si fizica, nicidecum pasnic si civilizat!

In ce priveste stadioanele, stii cum sta treaba si ce zic presedintii: "dom'le stadionul nu este al nostru, este al municipalitatii/ministerului, etc, noi nu putem investi pana nu ni se da pe termen lung, etc...."
Am fost pe "Lia Manoliu" la meciul Steaua- CFR Cluj si am fost socat sa vad in tribune, ditamai covorul de coji de seminte, de imi ajungea pana la glezna!
Cred ca acolo nu s-a mai maturat de la meciul Romania-Danemarca si le pastreaza in cazul in care este nevoie sa se acopere gazonul, sa nu mai folosesca nisip, ci mai simplu si eficient:coji de seminte. Tin loc si de ingrasamant.:ok:

Serios, cred ca ar fi anormal pt. noi sa intram pe un stadion acoperit, unde sa fim primiti civilizat, cu tevi de incalzire pe sub scaune si alte fineturi din astea, ca in vest.
Noi trebuie sa ne facem coifuri din ziare vara sa nu facem insolatie, iar din noiembrie pana in aprilie sa ne dotam cu izmene pe dedesubt, cu pulovere de lana si cu cea mai groasa geaca sa nu paralizam de frig, sa putem urmari meciul in conditii optime.:D
Ne-am obisnuit atat de mult cu asta, incat ar fi paranormal pt. moi sa fie altfel!!

Nuova-Guardia
28th May 2006, 11:44
NUova guardia e cea mai tare galerie din tara Q!!!! FORTA DINAMO!!/hello /hello /hello /hello DINAMO, DINAMO/hello /hello /hello :ok: STEAUA M,,,,,,