PDA

View Full Version : Oltchim Rm. Vâlcea



Pages : [1] 2

SORENSEN
17th May 2006, 19:22
Istoric
Clubul Sportiv „ OLTCHIM " Rm.Vâlcea ( România) a luat fiinta la data de 27.06.1973 sub denumirea de Asociatia sportiva „ CHIMISTUL" denumire pe care a purtat-o pâna la 01.10.1989 când si-a schimbat numele în clubul sportiv muncitoresc „OLTCHIM".
De la data de 01.05.1997 clubul a devenit un club sportiv de performanta de drept privat, data de la care poarta numele sub care functioneaza si astazi: CLUBUL SPORTIV „OLTCHIM " Rm.Vâlcea.

C.S. „OLTCHIM" are în structura sa sapte sectii de performanta la urmatoarele ramuri de sport:
• Atletism
• Culturism
• Handbal
• Judo
• Lupte greco – romane
• Scrima
• Tenis

Ponderea principala o are sectia de handbal ( ea reprezentând cca. 90 % din activitatea sportiva de performanta a clubului ) atât prin numarul de sportivi legitimati cât si prin performantele obtinute pe plan national si international. Sectia de handbal a clubului sportiv „ OLTCHIM " a luat fiinta în anul 1976 sub conducerea primului ei antrenor prof. CINCA CONSTANTIN. Dupa trei tentative nereusite de promovare în divizia „ B " ca echipa campioana a judetului Vâlcea, echipa reuseste aceasta promovare în luna mai a anului 1980.
La prima sa participare în liga a doua echipa se claseaza în seria a II-a pe locul sapte din 10 echipe. În sezonul urmator 1981-1982 având în componenta sa jucatoare experimentate si un antrenor profesionist în persoana profesorului Constantin Popescu ( Pilica ), echipa reuseste promovarea în prima liga a handbalului feminin românesc.
În cei 20 de ani de participare neîntrerupta în prima liga a campionatului national, echipa a reusit sa se claseze pe locurile fruntase astfel:
• pe locul I - de 12 ori
• pe locul II - de 4 ori
• pe locul III - de 3 ori
• pe locul IV - o data

Pe plan international începând cu anul 1983-1984 echipa „ OLTCHIM " a jucat ( cu o singura exceptie – sezonul 1987-1988 ) în cupele europene intercluburi astfel:
• în „Cupa I.H.F " - de trei ori, câstigând trofeul în doua editii
1983-1984 si 1988-1989
• în „ Cupa Cupelor " - de cinci ori, jucând o finala în
2001-2002 si doua semifinale în sezoanele
1986-1987 si 1992-1993
• în „ Liga Campionilor " de zece ori, reusind ca în doua editii sa se califice pâna în semifinale
( 1989 - 1990 si 1991-1992 ), iar în alte sase editii sa se califice pâna în faza grupelor

SORENSEN
18th May 2006, 12:52
"Gata! La treaba"
Gheorghe Tadici a explicat motivele care l-au determinat, in ultimul moment, sa semneze cu Oltchim, desi initial afirmase ca se va decide abia dupa meciurile cu Serbia-Muntenegru. Selectionerul sustine ca a facut aceasta alegere pentru binele tricolorelor, urmind sa lucreze cu internationalele legitimate la Vilcea. Tehnicianul spera ca noua sa postura sa-l ajute in lupta impotriva contestatarilor sai din FRH.
Interminabila logodna dintre selectionerul Gheorghe Tadici si Oltchim Rimnicu Vilcea a luat sfirsit marti, cind cele doua parti au spus da in fata unei coli albe de hirtie, care atesta mariajul pentru urmatoarele doua sezoane. Mult timp nehotarit in privinta viitorului sau, tehnicianul admite ca a luat aceasta hotarire pe ultima suta de metri, in puterea noptii, dar tine sa explice si motivele care au stat la baza alegerii sale.

Nu vrea rusoaice
Noul antrenor al fetelor de la Oltchim sustine ca nu este interesat de transferurile rusoaicelor Romenskaia si Sidorova. Tadici se declara satisfacut de lot, dar a marturisit ca si-ar dori inca doua jucatoare: "Pot sa spun ca una e de afara, iar cealalta din tara". Luminita Hutupan Dinu si Tivadar ar corespunde cel mai bine acestor indicii.

http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=8748

DeathRipple
18th May 2006, 14:31
e doar parerea mea, insa cred ca rusoaicele sunt oricand binevenite. dau un plus de masivitate echipei in aparare...cel putin romenskaia.

in alta ordine de idei, nu prea imi dau seama ce vrea sa faca totusi roibu. parerea mea este ca risca enorm, si daca se frige, cre' c-o sa-si ia mana de tot de pe oltchim. a luat toata nationala romaniei, in frunte cu al sau antrenor. sa nu uitam ca acelasi lucru se intampla la togliati. fara rezultate, dupa mai multi ani. decat la nivel de nationala. SPER ca sa construiasca si o echipa. in jurul celor consacrate sa vina din urma jucatoare tinere, profesioniste, si cu o alta mentalitate.

sa vedem...sunt tare curios. eu zic ca CC este mult mai grea decat challenge. cup.

andreiush
18th May 2006, 14:35
Nu stiu cum e la feminin, dar banuiesc ca asemanator competitiilor masculine. S-a vazut la baieti, Steaua a castigat Challenge Cup, iar Constanta a pierdut in semifinalele Cupei Cupelor. Si s-a vazut ca HCM-ul e cu doua clase peste Steaua. Deci e clar diferenta mare de valoare intre Challenge Cup si Cupa Cupelor.

SORENSEN
19th May 2006, 00:36
ZRK Buducnost MONET vs Györi ETO Kezilabda Club finala de anul asta a CC scor dupa prima mansa 25-25 ...de mentionat echipele au venit din grupele CL (locul 3 ) deci cupa e foarte valoroasa mai ales de prin sferturi...
Cat despre faptul ca Tadici a zis ca nu vrea rusoaice la echipa ...CU O SEARA INAINTE A SPUS CA NU VINE LA OLTCHIm ca sunt aberatzii ca are oferta chiar si din Franta ....asa ca nu se stie niciodata ....

echipele din sferturi :
ESP S.D. Itxako Estella
FRA E.S.B.F. Besancon
GER TSV Bayer 04 Leverkusen
HUN Dunaferr NK
HUN Györi ETO Kezilabda Club
NOR Gjerpen Handball Skien
NOR Larvik HK
SCG ZRK Buducnost MONET

cocostegar
19th May 2006, 23:28
echipa voastra are o istorie la handbal super tare......pacat ca noua brasovenilor nu ne plac oltenii..........

mitel4rulmentu
19th May 2006, 23:55
Da are dreptate Coco :D

Cosmin Salajan
20th May 2006, 00:02
hai mai terminatzi cu astea.....
eu astept sa vad ce transferuri in afara de spiridon face brasovul in vara asta. si dupa aceea imi dau cu parerea

criss25
20th May 2006, 00:06
Atat oltchimul cat si brasovul doua echipe de blatisti:( pacat ca aveti asemenea conducatori si antrenori.
PS
Oltchimul si-a adus acum blatistul nr 1

SORENSEN
20th May 2006, 01:04
Da cel mai mare blat din ultimi 32 de ani din Romania handbalistica...un nerusinat....

SORENSEN
15th July 2006, 12:09
6 luni out!
oxana Gatzel, centrul "naţionalei" României, a fost suspendată o jumătate de an de federaţia europeană

Lovitură grea dată ieri de Federaţia Europeană de Handbal clubului Oltchim şi "naţionalei" României. Roxana Gatzel a fost suspendată vreme de şase luni de zile şi amendată cu 3.750 de euro pentru faptul că a semnat în acelaşi timp cu două cluburi diferite. Ce s-a întîmplat de fapt?

Aflată sub contract cu HC Zalău pînă pe 15 iunie 2007, Roxana a dorit în primă fază să plece în Germania, semnînd pe 7 februarie anul curent un contract cu campioana FC Nurnberg. Formaţia din Bundesliga nu a întreprins însă nici un demers pe lîngă clubul din Zalău pentru a-i obţine transferul mai repede. Între timp, Oltchim a convins jucătoarea să revină la Vîlcea, lucru care s-a şi întîmplat. Pe 22 iunie, FC Nurnberg a făcut memoriu la Federaţia Europeană de Handbal (EHF), iar forul de la Viena le-a dat dreptate nemţilor. "Nu mi se pare o soluţie corectă. Jucătoarea era sub contract cu Zalăul, iar cei de la Nurnberg nu aveau voie să discute cu ea. Şi ei ar trebui amendaţi. Oricum, eu vă spun că nu am primit nici o cerere de transfer", a declarat Gheorghe Tadici, fostul antrenor de la Zalău, care acum pregăteşte Oltchimul. Jucătoarea nu a vrut să comenteze nimic. "Nu ştiu exact ce s-a întîmplat. Îmi pare rău!", e tot ce a spus centrul reprezentativei

http://www.gsp.ro/index.php?a=50032&shift=1

Naspa ce sa zic...

DIXX
16th July 2006, 14:19
Meiroşu, Tâlvâc şi Tivadar, în vizorul nemţilor
Nemţii vor acum să şantajeze echipa din Zăvoi pentru că situaţia lor financiară este delicată. Nürnberg doreşte să retragă plângerea la EHF în cazul în care Oltchim este de acord să le plătească o sumă de bani, începând de la 10.000 de euro şi să le împrumute o jucătoare, de preferinţă un inter.
Pe lista germanilor s-ar afla Adina Meiroşu, Bianca Tâlvâc sau Mihaela Tivadar. Deşi Gheorghe Tadici, antrenorul Oltchimului, susţine că a comunicat prin sms-uri cu Muller în privinţa cedării altei jucătoare, Georgeta Năniţă Grigore, antrenorul de origine română a negat ieri informaţia. “Nu am vorbit deloc cu Tadici”. Oltchim se va adresa la Comisia de Apel din Viena zilele următoare.

SORENSEN
16th July 2006, 17:07
Solutia de avarie nu e rea ...mai ales ca jucatoarea ar acumula ceva experienta...

SORENSEN
17th July 2006, 12:17
"Sint gata sa negociez"
Herbert Müller, antrenorul celor de la 1 FC Nürnberg, sustine ca este gata sa isi retraga plingerea depusa la EHF pentru a o ajuta pe Roxana Gatzel, care a fost suspendata de forul continental.

http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=10195

Mario Di Lazi
17th July 2006, 14:25
De astazi, Chimistele se afla in cantonament la Mamaia
Dupa cateva zile de antrenamente la Sala Sporturilor “Traian”, de astazi, handbalistele de la Oltchim Ramnicu Valcea se afla intr-un cantonament in statiunea Mamaia. Programul de pregatire a galacticelor este extrem de incarcat si bine pus la punct de catre tehnicianul Gheorghe Tadici. Cantonamentul se desfasoara pana pe data de 27 iulie, dupa care vor veni cateva zile libere pentru jucatoare. De pe 1 august, chimistele se vor afla intr-un alt cantonament, de data aceasta la munte, in localitatea Moeciu. Elevele lui Gheorghe Tadici se vor intoarce in Sala Sporturilor “Traian” la mijlocul lunii viitoare, si vor continua pregatirile pentru urmatorul sezon competitional. Iata cum arata lotul Oltchimului pentru sezonul 2006-2007: portari- Ileana Bistriceanu, Andreea Smedescu, Tereza Tamas, Luminita Hutupan Dinu; extreme- Aurelia Carstoaica, Adriana Nechita, Valentina Ardean Elisei, Iulia Puscasu, Ramona Farcau; centri- Roxana Gatzel, Roxana Gheorghe; pivoti- Oana Manea, Anisoara Durac Marcu, Ionela Galca; interu- Adina Meirosu, Georgeta Nanita Grigore, Andreea Talvac, Steluta Luca, Narcisa Lecuseanu, Valeria Motogna si Mihaela Tivadar. Reamintim ca, in noul sezon competitional, galacticele lui Gheorghe Tadici vor avea o misiune extrem de grea si anume castigarea Ligii Nationale. Misunea este cu atat mai grea cu cat rivalele valcencelor, Rulmentul Brasov, sunt pregatite sa castige cel de-al doilea titlu national. Mariana Tarca, adversarul de o viata al lui Tadici, doreste sa egaleze performantele de la inceputul acestui an. Astfel, se anunta o disputa extrem de interesanta intre Rulmentul Brasov si Oltchim in viitoarea editie de campionat. In ceea ce priveste Cupa Cupelor, Oltchim Ramnicu Valcea are un parcurs usor si poate avea o evolutie foarte buna in aceasta competitie.
Sursa - viatavalcii.ro

SORENSEN
12th August 2006, 15:03
Oltchim-Ferencvaros (2 in Ungaria anult trecut) 39-26
Oltchim a jucat bine...dar si la unguroaice au lipsit 2 jucatoare de baza accidentate ...in ultimile 15 min Oltchim a foloist jucaoarele tinere din lot in general ca si Ferencvaros...
La pauza 20-10

Sorin Blaj
12th August 2006, 20:34
Bun rezultat.

krysty_b1984
12th August 2006, 21:24
Daca mai erau si cele 2 la Ferencvaros,scorul era un pic mai strans.

Sorin Blaj
13th August 2006, 23:35
Cele doua jucatoare accidentate de la Ferencvaros, au jucat cumva cu Rulmentul Brasov?

SORENSEN
14th August 2006, 00:08
Nu cred..se pare ca s-au operat ..banuiesc ca nu s-au operat dupa meciul cu Rulmentul...
oricum acest meci nu spune multe ..poate doar da bine la moral...

Sorin Blaj
14th August 2006, 00:59
Eu incercam sa fac o comparatie intre Rulmentul Brasov si Oltchim Rm. Valcea la momentul actual, avand in vedere ca au jucat cu aceeasi echipa (Ferencvaros) si ca, probabil vor fi principalele candidate la titlu in acest an.
Mai ales avand in vedere rivalitatea dintre Tadici si Tarca. Stim ce scandal a facut Tadici anul trecut la toate meciurile directe.

SORENSEN
14th August 2006, 01:42
Banuiam de ce m-ai intrebat...Rulmentul ce a facut ? nu stiu sigur dar parca 26-24 pt unguroaice...?
Daca nu ar fi fost un meci de pregatire si juca asa in cupele europene as fi putut spune ca am vazut o superechipa la lucru...dar asa fiind de pregatire trebuie precautie...
In meci mi-a placut Galca a fost execelnta...Lecusanu si Tivadar sau Meirosu am mers bine ..Vali A-Elisei a mers si ea foarte bine...dar ce sa zic de Luminita H-Dinu care a luat doar 10 goluri in prima repriza si a facut clasicele sale parade...avem portarite bune dar Luminita e o clasa peste ...
Oricum nu a jucat la Oltchim Luca-menajata si Gatzel-suspendata 6 luni...deci eu zic ca 2 piese grele ca si la ele...
Oricum repriza a doua am mers cu echipa adoua sa zicem...ca daca era formula din prima repriza erau poate 20 goluri diferenta...
Dar cineva sa nu cada in capcana sa zicem daca in semifinale ale Cupei Cupelor vom juca sa pp cu Ferencvaros situatia va fi la fel...ca acum...ca si noi ele sunt la inceput de pregatiri si asta poate fi un dus rece pt ele...
Dar la Valcea se formeaza o echipa competitiva si asta e foarte bine...

Sorin Blaj
14th August 2006, 03:29
Rulmentul a facut 26-26, la Sf. Gheorghe, intr-o atmosfera infernala. Daca jucau in Ungaria cred ca ar fi fost mai normala atmosfera.

Mex
14th August 2006, 12:18
Cele doua meciuri nu se pot compara din multe puncte de vedere. In primul rand, FCT a jucat FOARTE SLAB cu Oltchim, fata de ce a aratat in meciul cu Brasovul. Apoi, la Odorhei a fost o atmosfera chiar "tandra" fata de injuraturile de la Sfantu Gheorghe. Si nu in ultimul rand, Oltchimul are niste jucatoare care s-au antrenat IMPREUNA si in cantonamentul nationalei, pe cand Rulmentul a facut niste rtransferuri care se afla inca in perioada de acomodare. Dar lucrurile cred ca vor sta mult mai strans in campionat si e mai mult decat prematur sa spunem ca Oltchim e deja campioana.

SORENSEN
14th August 2006, 14:28
Pai nu stiu cine a zis asta...adica OIltchim e deja campioana..poate cineva care nu se pricepe..

Sorin Blaj
14th August 2006, 14:44
Mex. Poate ar fi mai bine sa citesti posturile inainte de a scrie. Nimeni nu a spus ca gata, Oltchim este campioana.

SORENSEN
15th August 2006, 12:50
Exigenta maxima
Gheorghe Tadici ramine cu picioarele pe pamint, chiar daca formatia sa, Oltchim Rm. Vilcea, a spulberat pe detinatoarea Cupei EHF, Ferencvaros. El spune ca evolutia jucatoarelor sale este inca departe de ceea ce se cere la cel mai inalt nivel in Europa si crede ca echipele daneze ramin totusi favorite in Cupa Cupelor. Tehnicianul sustine ca principala contracandidata, Rulmentul, are sanse la fel de mari

http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=11016

Tadici e clar ca nu e multumit...si ar fi bine sa le atentioneze si pe jucatoare..ceea ce nu ma indoiesc ca va face.

Mex
15th August 2006, 15:22
Mex. Poate ar fi mai bine sa citesti posturile inainte de a scrie. Nimeni nu a spus ca gata, Oltchim este campioana.

Nu e vb de voi. Am citit toate posturile, stiu ce s-a spus aici. Stiu ca voi cunoasteti situatia reala. E vb de niste oameni din jurul meu.Care insista sa ma convinga ca deja s-a jucat campionatul.

Scuze daca am agasat!

Mex
15th August 2006, 15:54
"Care credeti ca sint punctele forte ale celor de la Rulmentul?
Omogenitatea, dar si bugetul. Nu trebuie sa uitati ca Rulmentul a anuntat ca dispune de un buget de 1.750.000 de euro, pe cind noi nu avem nici macar jumatate din acesti bani. Apoi, au multe jucatoare care evolueaza de mult timp impreuna, se cunosc si se simt foarte bine, deci au un lot mai omogen. Nu in ultimul rind, au acelasi staff tehnic, asa ca fetele sint obisnuite sa faca ceea ce li se cere si nu sint obligate sa mai treaca printr-o perioada de adaptare."

Pai uite cum vad eu lucrurile:
Si ORV are jucatoare care se cunosc şi se simt foarte bine. Cele 9 magnifice de la Nationala cred ca se stiu foarte bine si sunt chiar si prietene, ca probabil de aia au acceptat sa se adune toate la Valcea si sa faca performanta impreuna. Si asculta orbeste si de dl. Tadici- ca doar el este "artizanul" medaliei mondiale, nu?
Apoi, o fi bugetul Rulmentului de 1.7 milioane dar am indoielile mele ca jucatoare "de rand" de la Rulmentul (altele decat Spiridon, Avadanii) castiga cat Luca, Hutupan, Alice, Galca sau Gatzel care sunt super-jucatoare si nu se "complica" la salarii sub 3000 de euro. Asa ca, nu e cazul ca dl Tadici spuna ca "nu avem nici jumartate din acesti bani". Yeah right!

SORENSEN
15th August 2006, 15:59
Ehh omu' asta stie ce sa zica si cum..trebuie sa se tempereze lumea...daca nu esti atent dupa o victorie ca asta in pregatiri iti poate da peste cam multe lucruri in cadrul echipei...

Mex
15th August 2006, 17:48
Dap, ai dreptate! E important pentru jucatoarele Oltchimului sa ramana cu picioarele pe pamant. Si singurul care le poate tine acolo este dl. Tadici.

Sorin Blaj
16th August 2006, 02:21
Nu e vb de voi. Am citit toate posturile, stiu ce s-a spus aici. Stiu ca voi cunoasteti situatia reala. E vb de niste oameni din jurul meu.Care insista sa ma convinga ca deja s-a jucat campionatul.

Scuze daca am agasat!
Nu trebuie sa-ti ceri scuze, era o simpla recomandare, pentru ca din postul tau asta a reiesit.

Oricum, sigur vom avea o disputa interesanta pentru titlu in acest an. Si pentru ca lucrurile sa fie clare, eu sper ca Rulmentul Brasov sa-l castige. :)

DIXX
27th August 2006, 13:21
Deci la Sf Gh am fost la meci si tot timpul s-a insistat pe aruncari de la 9m ale lui Ylmaz si Muhina pt ca Tirca vroia sa le vada la treaba,n-am vazut nici o schema de joc absolut nimic.Jucatoarele astea nu puteau sa vorbeasca nici intre ele si nici cu restul echipei a fost un fel de orbeasca in curtea scolii departe de ce joaca echipa de obicei,oricum Oltchimul si-a aratat clasa si bravo lor.

SORENSEN
28th August 2006, 13:22
Oltchim defileaza


HANDBAL Campioana României a câstigat de o maniera impresionanta turneul din Ucraina. Trupa lui Gheorghe Tadici si-a surclasat majoritatea adversarilor

Investitiile facute de Oltchim în ultimele luni încep sa dea roade, acestea fiind confirmate pâna în prezent de partidele de verificare.

Dupa amicalul concludent cu Ferencvaros (scor 39-26), trupa din Zavoi a facut alte victime în turneul de la Zaporoje (Ucraina), toate echipe calificate în cupele europene. Formatia gazda, Motor, a fost singura care le-a rezistat vâlcencelor, încheiind la egalitate, 27-27, dar cu sprijinul arbitrilor.

Sâmbata, elevele lui Gheorghe Tadici au înfruntat pe Dinamo Volgograd, grupare calificata în Liga Campionilor, pe care au învins-o cu 33-28. Asta dupa ce la un moment dat au condus si la 11 goluri (31-18). Ieri, în ultima zi, Oltchim a surclasat pe Ankara, cu 51-24, reusind astfel sa încheie neînvinsa turneul, pe care, de altfel, l-a si câstigat cu noua puncte. Pe locul secund s-a clasat Volgograd (8 p), iar pe locul trei, Motor Zaporoje (7 p). “Am avut o crestere, asa cum prevedeam. Fetele au jucat foarte bine. Au demonstrat ca sunt profesioniste si n-au cedat nicio secunda. Sunt multumit de rezultate, dar si de atitudinea lor. Perspectivele sunt îmbucuratoare si pentru echipa nationala. Exista deja un nucleu de 12 jucatoare pe care ne putem baza”, a sustinut Tadici.

Vâlcea n-a avut în Ucraina alte doua jucatoare importante, Roxana Gatzel si Valeria Bese, prima suspendata de EHF, iar a doua, accidentata. Oltchim a revenit aseara în tara, urmatoarele teste fiind programate în propriul fief, în perioada 3-5 septembrie. prosport.ro

32-24 Rostelmas Rostov
36-26 Debrecen
33-28 Dinamo AKVA Volvograd
51-25 Cankaya Ankara
27-27 Motor Zaporojie

si pe gsp : http://www.gsp.ro/index.php?a=53903&shift=1

SORENSEN
30th August 2006, 13:04
Belgienii vor câte 1 euro de fiecare fan

HANDBAL Oltchim a trimis un fax pe adresa echipei DHW Antwerpen, prin care propune ca ambele manse din turul doi al Cupei Cupelor (14-21 octombrie) sa se dispute la Vâlcea. Gruparea belgiana a acceptat, dar a cerut câte un euro de fiecare spectator care va fi în sala. “E un fel de cota din biletul de intrare. Probabil au impresia ca la noi accesul e vreo 10 euro. Poate vom pune intrare libera si atunci nu vor mai avea pretentii”, spune antrenorul Gheorghe Tadici.
prosport.ro

SORENSEN
4th September 2006, 15:45
MEMORIALUL
Echipa se intoarce acasa.

Dupa o serie de turnee si jocuri amicale la care echipa noastra a participat - pe care le-a si castigat - in data de 3 septembrie Oltchim Rm. Valcea va evolua in fata propiilor suporteri cu ocazia memorialului international "Constantin Stanculescu", editia a II-a. Mai precis, pe data de 3 septembrie la ora 16,30 va avea loc prezentarea oficiala a echipei in noua formula, turneul in sine debutand imediat dupa aceasta cu jocul dintre HC Zalau si ZRK Buducnost Monet din Muntenegru.
Dar iata echipele participante si programul:
Grupa 1: Oltchim Rm. Valcea „A”, HC Naisa Nis, HC Tomis Constanta
Grupa 2: ZRK Buducnost-Monet, HC Zalau, Oltchim Rm. Valcea „B”

Programul jocurilor:

Duminica 03.09.2006
16,30 Prezentarea oficială a echipei Oltchim Rm. Vâlcea în noua formulă.

18,00 H.C. ZALAU – Z.R.K. BUDUCNOST MONET
19,30 OLTCHIM RM. VALCEA „A” – H.C. NAISA NIS

Luni 04.09.2006
09,30 H.C. TOMIS CONSTANTA – H.C. NAISA NIS
11,15 OLTCHIM RM. VALCEA „B” – H.C. ZALAU

17,15 H.C. TOMIS CONSTANTA – OLTCHIM RM. VALCEA „A”
19,00 Z.R.K. BUDUCNOST MONET – OLTCHIM RM. VALCEA „B”

Marţi 05.09.2006
09,00 LOCUL 3 GR. 1 – LOCUL 3 GR. 2
11,00 LOCUL 2 GR. 1 – LOCUL 2 GR. 2
13,00 LOCUL 1 GR. 1 – LOCUL 1 GR. 2
15,00 – FESTIVITATEA DE PREMIERE.

http://www.clubulsportivoltchim.ro/index.php?idz=6&lb=0&z=rezultate

Gatzel ramane suspendata pana pe 14 dec 2006 ...EHF a respins apelul Oltchim.

SORENSEN
5th September 2006, 11:53
Oltchim a fost la inaltime
Podgorica, detinatoarea Cupei Cupelor, a evoluat sub asteptari
Dupa ce si-au prezentat lotul, avind in componenta sa noua dintre vicecampioanele mondiale (Luminita Hutupan Dinu, Tereza Tamas, Steluta Luca, Narcisa Lecusanu (la minge), Valentina Elisei Ardean, Ionela Gilca, Mihaela Tivadar, Roxana Gatzel si Ramona Farcau), Oltchimul a deschis memorialul "Constantin Stanescu" cu o victorie impotriva formatiei Raisa Nis: 37-23.

Cea de-a doua partida a fost cea dintre HC Zalau si detinatoarea Cupei Cupelor, Buducnost Monet. Evoluind sub asteptari, gruparea din Muntenegru a pierdut in fata trupei din Salaj cu scorul de 23-29. "Zalaul a jucat foarte bine si surprinzator a batut pe cistigatoarea Cupei Cupelor, Buducnost. Juca toarele acesteia din urma au facut un joc anost, iar motivul infringerii a fost pus pe seama problemelor care au aparut in echipa dupa despa rtirea Serbiei de Muntenegru", a declarat antrenorul Oltchimului, Gheorghe Tadici.

In primele partide ale zilei de ieri, lotul Oltchim B a invins HC Zalau, cu scorul de 33-24, in timp ce Tomis Constanta, a dispus de HC Raisa Nis, cu scorul de 38-30.
http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=11858

Selene-Celesta
7th September 2006, 17:30
Echipa compusă din rezervele Oltchimului a învins echipa titularelor cu 31-27 în finala turneului internaţional de la Rm. Vîlcea

Chiar dacă au invitat la turneu nume grele, precum Buducnost Podgorica, deţinătoarea Cupei Cupelor, conducătorii Oltchimului au văzut ieri o finală între prima echipă şi echipa a doua. Cele 22 de handbaliste au fost împărţite în două, spulberîndu-şi pînă în finală adversarele. În ultimul act, Gheorghe Tadici a stat pe banca titularelor, trimiţînd în teren şapte vicecampioane mondiale: Huţupan, Elisei, Lecuşanu, Luca, Gîlcă, Farcău şi Tivadar, plus Roxana Gheorghe, Oana Manea, Valeria Beşe şi Ileana Bistriceanu. De partea cealaltă, secundul Popa Săviştean a contat pe o singură stea, Tereza Tamaş, Roxana Gatzel fiind suspendată. Meiroşu, Nechita, Durac, Tîlvîc, Năniţă, Vădineanu, Cristoaica, Puşcaşu şi Smedescu le-au umilit însă pe coechipierele lor cu nume sonore, în minutul 20 avînd 11 goluri avantaj: 19-8! Tadici a luat foc pe banca tehnică, şi-a certat vedetele, dar pînă la final acestea nu au putut decît să micşoreze diferenţa pe tabelă.

Pe teren a fost un adevărat război, Valentina Elisei fiind la un pas să se ia la bătaie cu Adriana Nechita, Ionela Gîlcă a avut nevoie de îngrijiri medicale după intrarea extrem de dură a Anişoarei Durac, iar Georgeta Năniţă a fost bruscată serios de Narcisa Lecuşanu. La final, cel mai fericit era Tadici. "Să vadă şi vedetele că dacă nu pun osul la bătaie, le poate bate orice echipă", a glumit tehnicianul. Tereza Tamaş a primit trofeul turneului, dar şi pe cel de cel mai bun portar, iar Narcisa Lecuşanu a fost recompensată cu cupa pentru cea mai tehnică jucătoare.

"Nu pleacă nimeni!"
Chiar dacă are în lot nu mai puţin de 22 de handbaliste, iar pe foaia de joc nu va putea trece decît 14 jucătoare, antrenorul Gheorghe Tadici a spus că va opri în lot toate fetele. "E posibil să plece două-trei sub formă de împrumut, dar în rest sînt mulţumit de ele", a spus Tadici. Preşedintele Ioan Gavrilescu a dat şi nume. "Aurelia Cristoaica, Mihaela Smedescu şi Clara Vădineanu trebuie să meargă la o echipă la care ar avea şanse să joace", a declarat Gavrilescu.

Sursa: www.gsp.ro

SORENSEN
10th September 2006, 18:04
Am inceput cu dreptul noua editie de campionat cu victoria la Constanta...foarte bine...urmeaza Astral P C acasa...

dragosh_vl
10th September 2006, 22:57
Anu Asta nu avem cum sa ratam Titlul


Hai Oltchimul

dragosh_vl
14th September 2006, 22:01
Oltchim - Astral posta Calnau=31-27

SORENSEN
17th September 2006, 23:59
Deva-Oltchim 26-37 ..inca o victorie

SORENSEN
20th September 2006, 12:38
Fara compromisuri la Oltchim




HANDBAL Cârstoaica si Tâlvâc au fost puse pe liber.

“La Oltchim vor ramâne doar acele jucatoare care vor sa faca performanta. Gata cu toate compromisurile!”, a anuntat antrenorul Gheorghe Tadici imediat ce a preluat echipa vâlceana.
Drept urmare, selectionerul a triat serios, renuntând la 26 de jucatoare, împrumutate ulterior la diverse cluburi din tara. Ieri, pe lista “disponibilizatelor” s-au mai adaugat Andreea Tâlvâc (foto, la minge) si Elena Cârstoaica, renuntarea la prima dintre ele fiind o surpriza atât timp cât anul acesta a fost convocata si la echipa nationala. Din câte se pare, sportivei i s-a imputat randamentul din ce în ce mai slab, cauzat de o viata extrasportiva agitata. Imediat, pe fir a intrat Otelul Galati, cele doua grupari negociind împrumutul sportivei pe un an. Cârstoaica ar urma sa ajunga la Zalau.

prosport.ro

SORENSEN
8th October 2006, 16:51
1 Oltchim Rm. Valcea 7 7 0 0 231 166 14

Meregem bine..excelent.

SORENSEN
15th October 2006, 22:30
tur CUpa Cupleor turul 2 47-11 cu Antwepen din Belgia...ieri...

SORENSEN
15th October 2006, 23:05
retur ...azi

47-14 meciul ...cu multe jucatoare ne trecute pe foaie din cele titulare ...Hutupan-Dinu ,Gatzel(suspendata),Galca etc...
dar cu Lecusanu cam tot meciul.

SORENSEN
24th October 2006, 16:12
Cornexi Alcoa-HSB Holding : C.S. Oltchim RM Valcea
06/07-13/14 ianuarie 2007
Un meci greu dar nu ar trebui sa avem probleme.

resita
15th November 2006, 14:10
Clubul Sportiv Oltchim si-a lansat azi noul site oficial. Noul site este într-o grafica mult mai moderna si cuprinde informatii despre echipa, club, sponsori, stiri de ultima ora, galerie foto, forum si un magazin virtual ........ :ok:

http://csoltchim.com/

SORENSEN
15th November 2006, 14:52
Da e bine ca l-au finalizat...
Cateva poze de acolo...

dragosh_vl
15th November 2006, 21:13
Dati si voi mai departe pe mess pe net adresa www.csoltchim.com


Forza Oltchim

Neo_vl
16th November 2006, 04:32
Magazinul virtual nu este deschis inca, Iar pagina nu dispune de o grafica avansata asa cum a fost scris in ziar, ci de una simpla si eficienta, unde oricine se poate descurca usor . Joi/Vineri va fi finalizat :)

SORENSEN
24th November 2006, 12:37
A revenit fugara




HANDBAL Jucatoarea Patricia Vizitiu s-a întors ieri la Vâlcea si a scapat de o suspendare pe cinci ani

Timp de aproximativ trei luni, Patricia Vizitiu a “batut” drumurile între Rm. Vâlcea si Brasov.

Nemultumita de statutul sau la Oltchim, internationala de tineret si-a dorit sa ajunga la Rulmentul, marea rivala a gruparii din Zavoi, mai ales ca acolo evolueaza si prietena sa, Cristina Neagu. Interul dreapta si-a pus planul în aplicare si a plecat de la Vâlcea, dar fara sa aiba acordul clubului. De aici, între Oltchim si Rulmentul s-au declansat alte dispute, dar cea care a avut de suferit a fost tocmai jucatoarea.

Pentru a evita o suspendare pe cinci ani, pâna la finele contractului, si pentru a salva astfel o “promisiune” a handbalului românesc, federatia s-a implicat direct si a chemat partile implicate pentru a se ajunge la un consens. Initial, Oltchim nu a fost de acord sub nicio forma sa-i dea “dezlegarea” pentru Rulmentul Brasov, dar ulterior a cerut 50.000 de euro pentru transferul sau, suma ce putea fi platita în doua rate. Formatia de la poalele Tâmpei nu a facut nicio miscare în cele cinci zile pe care le-a primit termen, astfel ca Vâlcea nici nu a mai vrut sa auda de transferul jucatoarei sub bagheta Marianei Târca. “A existat o întelegere, dar cei de la Brasov nu si-au respectat-o. Nu mai exista cale de întoarcere”, ne-a declarat Ioan Gavrilescu, presedintele CS Oltchim.

Totusi, înainte ca suspendarea pe cinci ani sa fie ratificata, Patricia Vizitiu a primit un ultim termen de a reveni la Vâlcea, pâna ieri la ora 15:00. Jucatoarea s-a întâlnit cu principalul finantator al Oltchimului, Constantin Roibu, acesta reusind sa o convinga sa revina la Oltchim. Mai târziu, ea a semnat o declaratie în care a sustinut ca-si va continua activitatea la Oltchim Rm. Vâlcea, hârtia fiind trimisa si la Federatia Româna de Handbal pentru ca decizia de suspendare, dictata în 24 octombrie de Comisia de Disciplina, sa fie anulata. Hotarârea nu fusese înca validata de Consiliul de Administratie.



I-am explicat Patriciei ce consecinte ar fi avut suspendarea ei. I-am aratat si hârtia ce am fi trimis-o catre federatie, prin care ceream ratificarea suspendarii. Fata a înteles, s-a mai sfatuit cu mama sa si
a luat o decizie înteleapta: sa-si respecte contractul
Ioan Gavrilescu (foto), presedinte CS Oltchim
prosport.ro

SORENSEN
6th December 2006, 13:32
Pată de culoare
Marian Ursescu

Gheorghe Tadici, antrenorul Oltchimului, a pus ochii pe Alexandrina Barbosa, centrul "naționalei" Portugaliei, care l-a impresionat cu prilejul turneului de la Rm. Vîlcea
La doar 20 de ani, Alexandrina Barbosa, centrul "naționalei" Portugaliei, a fost de departe cea mai bună jucătoare a "naționalei" lusitane în turneul de calificare de la Rm. Vîlcea pentru play-offul Campionatului Mondial. În cele patru meciuri disputate, handbalista de culoare a marcat 49 de goluri, cîștigînd titlul de golgeter.
Evoluțiile portughezei i-au sărit în ochi tehnicianului "naționalei" României, care și-o dorește acum pe Barbosa la echipa de club, Oltchim. "Am discutat cu ea la banchetul oficial de după turneu și s-a arătat interesată de România. Problema e că mai are un an și jumătate contract cu vicecampioana Spaniei, Astroc Sagunto", a declarat Tadici. Selecționerul a remarcat la ea viteza în execuții, dar și faptul că e o excelentă apărătoare. "Cu o handbalistă ca ea ai rezolvat problema contraatacului", a subliniat Tadici.
Oltchim ar putea chiar să facă o ofertă clubului la care activează Barbosa pentru un transfer. "E jucătoare tînără, de perspectivă, genul de handbalistă care-și găsește locul în orice echipă", a încheiat Tadici.
gsp.ro

razvy
7th December 2006, 10:45
Astroc Sagunto nu o va lasa sa plece pe bani putini niciodata. Nu cred ca Oltchimul se poate bate cu cluburi din Danemarca sau Spania la transferuri de jucatoare.

SORENSEN
7th December 2006, 15:17
Asta asa e ... e forate tanara dar a aratat maturitate in joc si eficienta deosebita...

SORENSEN
9th December 2006, 16:29
Oltchim Rm.Valcea -C Muresul Tg.Mures 46-14 (24-9)

SORENSEN
22nd December 2006, 12:33
Dilema lui Tadici
Oltchim se confrunta cu serioase probleme de lot inaintea dublei manse cu Cornexi Alcoa, din turul trei al Cupei Cupelor. Dupa accidentarea Narcisei Lecusanu, a venit rindul Adinei Meirosu sa sufere o leziune la ligamentele incrucisate de la genunchi, astfel ca in lot nu mai exista un inter stinga de meserie. Valentina Ardean sau Mihaela Tivadar ar putea fi solutiile pentru suplinirea acestor absente.
Derby-ul dintre "U" Jolidon Cluj si Oltchim a lasat urme de ambele parti, dupa ce Anca Amariei, respectiv Adina Meirosu s-au accidentat destul de grav in timpul meciului cistigat de oltence, cu 26-23. Pentru echipa din Rimnicu Vilcea indisponibilitatea tinerei internationale vine intr-un moment cum nu se putea mai prost. Cu doar doua saptamini inaintea primei partide cu Cornexi Alcoa, din turul trei al Cupei Cupelor, Meirosu a fost diagnosticata cu le- ziune a ligamentului in- crucisat de la genunchiul piciorului sting si va lipsi de pe teren mai mult de o luna.

Situatia este cu atit mai grava cu cit Oltchim a ramas fara un inter stinga de meserie, in conditiile in care nici cealalta jucatoare care acoperea acest post, Narcisa Lecusanu, nu este refacuta dupa operatia la meniscul piciorului drept. Antrenorul Gheorghe Tadici nu a luat inca o decizie in privinta numelui celei care le va suplini pe jucatoarele accidentate: "Deocamdata, nu m-am decis pe cine voi reprofila ca inter stinga, dar pina atunci mai avem citeva meciuri, plus un turneu amical si o serie de antrenamente. Voi lua o decizie in acest sens mai tirziu", a punctat tehnicianul.

Cel mai probabil, inlocuitoarea celor doua va fi aleasa dintre Mihaela Tivadar si Valentina Ardean. Prima dintre ele este folo- sita, cu precadere, ca si coordonator de joc, in special pe faza de aparare, dar a evoluat ca inter la fostele sale echipe, "U" Cluj si Rulmentul Brasov. Si Ardean ar putea fi o solutie in acest sens.

Jucatoarea, declarata cea mai buna extrema stinga a lumii la finele anului trecut, a jucat ca inter, in urma cu citiva ani, la Remin Deva si chiar si la echipa nationala, inclusiv in ultimele meciuri ale tricolorelor. Ardean a si afirmat in citeva rinduri ca se simte foarte bine pe acest post, iar golurile sale sint o dovada in plus.

Selectionerul Suediei, spre GOG Gudme
Fosta adversara a celor de la HCM Constanta in Liga Campionilor, formatia daneza GOG Gudme, are un nou tehnician. Si nu pe oricine, ci tocmai pe Ulf Schefvert, selectionerul nationalei feminine a Suediei, adica viitoarea rivala a tricolorelor in barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din Franta. Aceasta mutare era asteptata inca dinaintea Campionatului European, cind tehnicianul afirmase chiar ca se gindeste sa renunte la reprezentativa tarii sale, pentru a-si putea face cit mai bine treaba la Gudme. Totusi, prestatiile peste asteptari ale elevelor sale, precum si noua oferta a federatiei suedeze l-au facut pe Schefvert sa-si schimbe hotarirea, iar acum a anuntat ca va antrena, in paralel, ambele echipe.

Gatzel revine pe 15 ianuarie
Coordonatoarea de joc, Roxana Gatzel, va avea drept de joc pe 15 ianuarie, data la care ii expira suspendarea dictata de Federatia Europeana de Handbal ca pedeapsa din cauza faptului ca a semnat, in acelasi timp, cu doua echipe: Oltchim si 1 FC Nürnberg. Decizia forului european a fost facuta publica pe 15 iulie. Gatzel, care a fost inlocuita de Roxana Gheorghe Cherescu atit la club, cit si la echipa nationala, nu va putea evolua nici in meciurile cu Cornexi.
prosport.ro

SORENSEN
29th December 2006, 02:13
Oltchim-TOmis 41-17 (19-11) in devans (trebuia pe 14.01.2007)

adrian88
4th January 2007, 22:21
cum fac sa atasez o poza daca nu stiu likul ?

SORENSEN
7th January 2007, 01:27
Cornexi-Oltchim 25-25 (14-15) Un rezultat bun...

SORENSEN
14th January 2007, 17:13
Oltchim-Cornexi 40-23 (21-9)
Oltchim a avansat in turul 4.

SORENSEN
18th January 2007, 16:15
S-a înființat HC Oltchim


Adunarea Generala a Clubului Sportiv Oltchim Rm. Vâlcea s-a întrunit ieri, pentru a dizolva clubul oltean. Tot în sedinta ieri s-a înfiintat Handbal Club Oltchim, club profesionist. “Cluburile profesioniste pot activa cu o singura sectie, din acest motiv am renuntat la celelalte sporturi. Restul sectiilor au fost preluate de ANS si sunt acum sub tutela CS Chimia Rm. Vâlcea » a declarat vicele HC Oltchim, Petre Berbecaru.
prosport.ro

SORENSEN
21st January 2007, 15:28
26-38 Astral Buzau -Oltchim RV...numarul 15.

Selene-Celesta
25th January 2007, 20:54
Oltchim Rm. Vâlcea – Cetate Deva 29-24


Oltchim Rm. Vâlcea a învins cu 29-24 (13-13) pe CSM Cetate Deva în primul meci al etapei a 16-a din Liga Nationala feminina. Gheorghe Tadici a rulat întreg lotul avut la dispozitie, Valcea impunându-se în final fara probleme. Gruparea din Vâlcea a înregistrat, asadar, a 16-a victorie consecutiva în campionat si conduce detasat în Liga Nationala.

Sursa: Prosport

NORGEMAN
4th February 2007, 23:53
Buey, astia din Fazione, va mai asteptam la Brasov:))))) Faceti-va atleti ca stiti sa alergati bine=))))) Acum serios chiar mie personal imi pare rau ca vi s-a firat rucsacul cu tot ce aveati in el. De fapt trebuia sa va luam doar fularul de brigada...

Selene-Celesta
7th March 2007, 10:49
Tivadar vrea sa plece de la Vâlcea

HANDBAL Una din cele noua vicecampioane mondiale de la Oltchim, Mihaela Tivadar, îsi face deja bagajele, dorind sa paraseasca în curând Rm. Vâlcea. Tricolora nu mai face parte din planurile lui Tadici nici la Oltchim, nici la nationala. “Intr-adevar, vreau sa plec, am motivele mele. Nu este în niciun caz vorba ca nu m-as fi adaptat la Vâlcea. Voi spune totul la timpul potrivit, dupa meciurile cu Podravka, pentru ca nu vreau sa fac atmosfera negativa la echipa”, a declarat Tivadar.

Din Prosport

Selene-Celesta
8th March 2007, 13:59
“M-as întoarce acasa!”

Ofensiva Oltchimului de a patrunde în grupele Ligii Campionilor s-ar putea concretiza în aceasta vara prin alte câteva achizitii de marca.

Simona Gogârla, interul stânga de la Gyor, formatie calificata în sferturile Ligii Campionilor, este una dintre tintele liderului din Liga Nationala. Tricolora n-ar spune nu unei întoarceri acasa dupa opt sezoane petrecute afara, la Krim Ljubljana, Itxako Estella si Gyor, între “aventurile” din Slovenia si Spania având o întrerupere de doi ani, timp în care a jucat tot la Oltchim. “Cui nu-i place sa se întoarca acasa? Vreau sa revin în România, iar la Vâlcea ma simt ca si acasa, acolo având si domiciliul”, ne-a declarat Simona Gogârla. Jucatoarea ne-a confirmat ca a avut câteva discutii cu oficiali de la Oltchim, însa fara a fi vorba de ceva concret pâna la acest moment. “Deocamdata ma gândesc la meciurile pe care le am de sustinut cu Gyor în Liga Campionilor si în campionat. Avem timp sa luam în calcul apoi si ce va urma”, a sustinut Gogârla, care mai are contract pâna în vara cu Gyor, dar cu drept de prelungire pentru înca un sezon.
Diplomat, Gheorghe Tadici a evitat sa vorbeasca despre un eventual transfer al Simonei Gogârla la Oltchim. “Avem noua-zece jucatoare pentru înalta performanta, restul sunt doar însotitoare de drum. Pentru sezonul viitor, e clar ca vom avea un lot de 16 handbaliste, dar cât mai echilibrat valoric. Nu stam deloc cu mâinile în sân, cautam sa ne întarim. Deocamdata n-am discutat cu Gogârla si nici nu mi-am exprimat dorinta de a o avea în lot. Sa ne îndeplinim obiectivele, iar dupa aceea vom avea timp sa aducem jucatoare în perioada de dupa 15 mai”, ne-a declarat Tadici.

Prosport

Selene-Celesta
8th March 2007, 18:53
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=30524
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=30523

resita
28th June 2007, 12:41
pana in momentul actual la Oltchim au venit Claudia Mojoiu si Loredana Girju de la Roman si a plecat Mihaela Tivadar.

resita
29th June 2007, 13:50
Oltchim nu s-a înțeles cu Gyor pentru aducerea Aureliei Brădeanu la Rm. Vîlcea. chiar daca Oltchim ar fi fost dispusă să plătească 100.000 de euro pentru acest transfer, dar ungurii nu au vrut să o cedeze pe cea mai bună jucătoare a echipei lor în sezonul trecut.

resita
5th July 2007, 11:03
Oltchim o vrea pe Miss Ungaria!

Oltchim dorește transferul Gabriellei Szucs, interul stînga de la Debrecen, una dintre cele mai frumoase handbaliste din țara vecină
După ce anul trecut a făcut nu mai puțin de 11 transferuri, aducînd la Rm. Vîlcea nouă vicecampioane mondiale, Oltchim Rm. Vîlcea nu a făcut nici un pas în această vară. "Avem un lot foarte valoros, cu care putem să abordăm și campionatul, și Liga Campionilor", a declarat antrenorul Gheorghe Tadici. Cu toate acestea, tehnicianul "naționalei" și-ar fi dorit cel puțin încă o jucătoare.
Președintele clubului, Ioan Gavrilescu, a fost la Gyor pentru a încerca aducerea Aureliei Brădeanu. "Nu au vrut să-i dea drumul. Ne gîndim la ea pentru viitorul sezon", a spus Gavrilescu. Ultima pistă încercată de Oltchim a fost tot în Ungaria, dar la Debrecen. Tadici a pus ochii pe interul stînga Gabriella Szucs (foto), o mare speranță a handbalului maghiar. La 23 de ani, Szucs are 1,84 m și 32 de selecții în "națională", a fost dorită de Gyor și Ferencvaros, dar cei de la Debrecen nu i-au dat drumul. Și campioana României s-a lovit de refuzul oficialilor clubului care a terminat sezonul trecut pe locul 5. Szucs e valoroasă, dar și frumoasă. E considerată de presa maghiară în topul celor mai frumoase jucătoare, alături de Anita Gorbicz și Szabina Tapai. sursa gsp

resita
1st August 2007, 15:24
Oltchim a mai luat o vicecampioana mondiala!

Campioana Romaniei, Oltchim Rm. Valcea, a luat-o pe vicecampioana mondiala, Raluca Ivan.

dragosh_vl
25th September 2007, 13:37
O mika filmare . Plublicul valcean la finala Cupei Cupelor

http://youtube.com/watch?v=IxHOgQaHxp8

dragosh_vl
26th September 2007, 14:20
http://youtube.com/watch?v=6q-3GlCFJeY&mode=related&search=

BacauHooligan
13th October 2007, 18:58
Cea mai tare echipa de handbal feminin :floricica::no1
Mergem cu galeria la meciuri si nu ne fac fetele de ras :) le poopacesk pe toate!

BacauHooligan
13th October 2007, 19:06
ce bou is ...am pus echipa de volei la handbal

dragosh_vl
22nd October 2007, 21:31
Grafica noua la site www.csoltchim.com

ducus
31st December 2007, 11:34
Pe 30.06.2008 va expira contractul a 11 jucatoare de la Oltchim, si tot atunci va pleca la Zalau si antrenorul Gheorghe Tadici. Cu cine va lua cu el si cine va alege sa continue la Oltchim? Meirosu, Nechita, Manea si Ivan au pana-n 2009 contract, de asemenea si Puscasu si Smedescu. Clara Vadineanu are pana-n 2010, iar Gabriela Tacalie pana-n 30.06.2012.

dragosh_vl
31st December 2007, 13:44
Luminita Dinu nu-si va mai prelungi contractu pt ca se va retrage vom vedea la vara :P dupa castigarea Ligi Campionilor :D

HeartsLeader
9th January 2008, 23:39
Se pare ca a ales Brasovul...

Sorin Blaj
9th January 2008, 23:40
Merge unde exista respect pentru munca si unde poate sa progreseze cu adevarat.

Iaco
9th January 2008, 23:42
Se pare ca a ales Brasovul...

De unde sti? un link ceva detalii:):P

HeartsLeader
9th January 2008, 23:43
A spus-o Roibu la specialul din aceasta seara,de pe sport.ro,la 9:30

Iaco
9th January 2008, 23:46
M-am uitat si eu da nu a zis ca o sa plece...nu stiu ce ai auzit...a zis doar ca da in judecata si ca ce scandal a pornit oltchimu pana acum...da asta ce e????:D:D

HeartsLeader
9th January 2008, 23:47
Merge unde exista respect pentru munca si unde poate sa progreseze cu adevarat.

:))...foarte tare...De progresat nu cred ca mai este cazul,pentru ca nu cred ca mai trebuie ceva din potentialul ei(de altfel,potential atins la oltchim),si daca alegea respect pentru munca,ar fi trebui sa alege cu siguranta echipele din afara:P,deci,un sustinator indirect al echipei brasovene;)!

dragosh_vl
9th January 2008, 23:49
Sperati degeaba va pleaca la o echipa de top nu la brasov dak va pleca

Iaco
9th January 2008, 23:52
Eu sunt din bv..si pot spune ca si tarca urla la jucatoare dar nici chiar cum face tadici...oricum daca vine la brasov foarte bine daca mai vine si amariei nu stiu la anu daca oltchimu mai bate brasovu:)...oricum meci castigat pe drept din toate punctele de vedere tactic si de angajament de catre rulmentul...scheme de joc lucrate aparare bine pusa la punct...jos palaria...iar momentele cand oltchimu s-a apropiat pe tabela de scor au fost atunci cand brasovul juca in inferioritate numerica...in prima repriza jumate din golurile oltchimului au fost inscrise din arunari de la 7 metri...brasovul cred ca a avut vreo 4 5 tot meciul:P...

Iaco
9th January 2008, 23:54
Sperati degeaba va pleaca la o echipa de top nu la brasov dak va pleca

De vreme ce rulmentul a batut echipa care a spalat pe jos cu Viborgul eu cred ca putem spune cu mana pe inima ca Brasovul e o echipa de top:))

HeartsLeader
9th January 2008, 23:55
M-am uitat si eu da nu a zis ca o sa plece...nu stiu ce ai auzit...a zis doar ca da in judecata si ca ce scandal a pornit oltchimu pana acum...da asta ce e????:D:D

A zis ceva de genu:"au ametit-o"....l a intrebat moderatorul,pentru ca ulterior mariana tarca afirmase ca sunt in tratative cu mai multe jucatoare de la oltchim(de altfel,se zvoneste si in presa)!

Iaco
9th January 2008, 23:57
Da de alea am auzit si eu sa vedem ce se intampla...

rob_din
10th January 2008, 00:05
Daca Tadici si conducatorii Oltchimului nu renunta la isterii echipa se va autodistruge. Nu stiu daca Galca chiar pleaca acum, dar garantez ca in vara vor pleca destule handbaliste fie la Brasov, fie in strainatate

mikeyy
10th January 2008, 00:37
Ce veste buna, m-as bucura daca ar fi asa. Galca e o mare jucatoare si merita o echipa pe masura talentului.

HeartsLeader
10th January 2008, 01:28
Ce veste buna, m-as bucura daca ar fi asa. Galca e o mare jucatoare si merita o echipa pe masura talentului.

Da..e foarte buna,si echipa aceasta 'pe masura talentului',e foarte potrivita pentru ea...o sa regreseze,si o sa fie cea mai mare greseala a vietii ei de jucatoare...si in plus,o sa se intampla ca si cu spiridon..oricum oltchim si a rezolvat problema pivotului,aducand unul de mare valoare...

resita
10th January 2008, 01:32
A spus-o Roibu la specialul din aceasta seara,de pe sport.ro,la 9:30

"In conditiile in care nu se asigura un arbitraj corect, retrag echipa, dau banii in alta parte. Nu vreau sa ii dau pe fereastra. Pe Galca au aiurit-o de cap si au luat-o. De unde stie Mariana Tarca de Ionela ca pleaca de la Ramnicu Valcea, daca nu se baga la noi in echipa?!", a spus Patronul Oltchimului, Constantin Roibu, la Special pe Sport.ro

HeartsLeader
10th January 2008, 01:36
"In conditiile in care nu se asigura un arbitraj corect, retrag echipa, dau banii in alta parte. Nu vreau sa ii dau pe fereastra. Pe Galca au aiurit-o de cap si au luat-o. De unde stie Mariana Tarca de Ionela ca pleaca de la Ramnicu Valcea, daca nu se baga la noi in echipa?!", a spus Patronul Oltchimului, Constantin Roibu, la Special pe Sport.ro

Practic,nu este acelasi inteles?/:)De fapt,mai convingator al tau...Sau doreai sa ma aprobi?;))

resita
10th January 2008, 01:39
sa te aprob :ok:

dar stai ca vine bomba

IONELA GALCA A SEMNAT CU BRASOVUL UN CONTRACT VALABIL PE UN AN, A LUAT 150.000 DE EURO LA SEMNATURA DAR NU MAI VREA SA MEARGA LA BRASOV

HeartsLeader
10th January 2008, 01:44
Da stiu...

HeartsLeader
10th January 2008, 01:44
si cica pivotul acela e din rusia

resita
10th January 2008, 01:45
Da stiu...


si cica pivotul acela e din rusia

ce pivot din rusia?:thinkso::thinkso::thinkso::thinkso:

despre ce vorbesti ca nu inteleg?

HeartsLeader
10th January 2008, 01:47
se aude ca au si gasit o inlocuitoare...

rob_din
10th January 2008, 02:47
Avand in vedere problemele cu interii si extremele daca mai pierd si pivotul s-a cam terminat cu Oltchimul

Sentient7
10th January 2008, 03:48
de ce dracu' sa refuzi 150.000 de euro banii jos si dupa ce-ai semnat?:thinkso:
asta daca e asa cum se spune pe-aici.iar Oltchimul daca aduce un pivot rus,probabil ala de la Mondiale care e rezerva celui mai bun pivot din lume Bodnyeva,nu se arde prea tare.

Optimistul
10th January 2008, 09:44
Daca Tadici si conducatorii Oltchimului nu renunta la isterii echipa se va autodistruge. Nu stiu daca Galca chiar pleaca acum, dar garantez ca in vara vor pleca destule handbaliste fie la Brasov, fie in strainatate
Eu unul n-as vrea asta ... Vreti un alt monopol in handbal ?
Concurenta asta intre cele 2 echipe si un antrenor meserias la nationala care n-are legatura cu vre-o echipa de club , asta e solutia pt. viitoarele rezultatele f. bune ale nationalei noastre .

Ce veste buna, m-as bucura daca ar fi asa. Galca e o mare jucatoare si merita o echipa pe masura talentului.
Adica ce vrei sa spui ? Oltchimul ,acum dupa ce-a pierdut un singur meci dupa atatea victorii consecutive, numai este o echipa de top care s-o merite ?

Avand in vedere problemele cu interii si extremele daca mai pierd si pivotul s-a cam terminat cu Oltchimul

Ar fi pacat ...
Stiti care e poblema generala a oltenilor ? Sunt prea orgoliosi si toti vor sa fie sefi ! Nu ma credeti ? Uitati-va la Universitatea Craiova si-o sa-mi dati dreptate !

dragosh_vl
10th January 2008, 10:47
de ce dracu' sa refuzi 150.000 de euro banii jos si dupa ce-ai semnat?:thinkso:
asta daca e asa cum se spune pe-aici.iar Oltchimul daca aduce un pivot rus,probabil ala de la Mondiale care e rezerva celui mai bun pivot din lume Bodnyeva,nu se arde prea tare.


O sa iasa multe lucruri la iveala aveti rabdare :D

resita
10th January 2008, 10:54
O sa iasa multe lucruri la iveala aveti rabdare :D

tu sti ceva sau doar speri ca asa va fi? :D

dragosh_vl
10th January 2008, 11:08
Rabdare estea sunt niste speculatii .

Cred ca Galca a semnat cu Brasov dar nu va pleca la Brasov.(parerea mea)

mikeyy
10th January 2008, 12:09
Sper sa ramana la Rulmentul, m-as bucura pt ca e una dintre jucatoarele mele preferate :) ( asta in caz ca a semnat)

Sorin Blaj
10th January 2008, 13:13
Rabdare estea sunt niste speculatii .

Cred ca Galca a semnat cu Brasov dar nu va pleca la Brasov.(parerea mea)

Sa nu avem parte de un nou caz Amariei. Ar fi pacat.

rob_din
10th January 2008, 14:14
http://www.prosport.ro/articole/rulmentul-a-batut-palma-cu-ionela-galca-stanca/72708

Bravo Ionela.!!!!

rob_din
10th January 2008, 14:15
Poate o vede iesita din forma Tadici si n-o mai ia la nationala

Sorin Blaj
10th January 2008, 14:21
Nu vreau sa fiu rau, dar au pierdut cea mai buna jucatoare.

resita
10th January 2008, 15:12
ceea ce aproape toata lumea stia este acum oficial :ok:

Sorin Blaj
10th January 2008, 15:19
RULMENTUL A BATUT PALMA CU IONELA GALCA-STANCA
Joi, 10 Ianuarie 2008


Dintre cele zece jucatoare ale caror contracte expira în vara, Oltchim se va desparti doar de Ionela Stanca, dupa cum a precizat Constantin Roibu. Jucatoarea va pleca la marea rivala, Rulmentul, ajungând deja la o întelegere cu formatia brasoveana. "Gâlca-Stanca este singura care a fost aiurita de cap si va pleca în vara de la Vâlcea", a declarat Roibu, care a mai dezvaluit ca i-a cerut presedintelui FRH, Cristian Gatu, cu patru zile înainte de meciul cu Rulmentul, sa-i schimbe pe arbitrii Pavel si State.


Sursa: http://www.prosport.ro/articole/rulmentul-a-batut-palma-cu-ionela-galca-stanca/72708



Roibu se pare ca doreste doar anumiti arbitrii.

"Aiurita de cap" se poate traduce de fapt prin libertate de decizie. Roibu avea posibilitatea sa plateasca cel putin aceeasi oferta ca si Rulmentul. N-a facut-o si acum se plange.

Iaco
10th January 2008, 16:00
Oricum daca e sa vina va veni doar din vara...oricum daca acum se confirma acest lucru nu stiu daca ionela galca va mai juca pentru oltchim pana la finalul campionatului...iar daca tadici va ramane la nationala e posibil sa nu prinda nici nationala...sa vedem acum ce face marele strateg tadici??!

Sorin Blaj
10th January 2008, 16:02
Roibu a anuntat despartirea, asa ca nu este vorba de un zvon ce trebuie confirmat.

Sentient7
11th January 2008, 04:27
nu as vrea sa fiu in pielea ei pana in vara.

Sorin Blaj
11th January 2008, 09:54
Din pacate asa e.

dragosh_vl
11th January 2008, 11:37
NU a semnat nmk cu Brasov asa ca ssst.

Iaco
11th January 2008, 12:11
Inca:P:D

Sorin Blaj
11th January 2008, 16:28
NU a semnat nmk cu Brasov asa ca ssst.

Siiiiigur ca da, poti sa stai linistit. :)

Ionic
19th January 2008, 16:56
Intrebari intrebatoare:
Unde a jucat Galca inainte de a veni la Oltchim?
Care era cota ei?
Cui datoreaza ea saltul urias din ultimii 2 ani?

Nu folositi google.

Pleaca sau nu, asta o stie putina lume.
Poate ca ati aflat: chiar si la antrenamente, la Oltchim e profesionism, astfel incat aceste probleme nu se discuta nici macar intre colege. Deocamdata...

Oameni de pe langa directorul general (nu patron) al Oltchim S.A., tot incearca sa-l convinga ca handbalul "toaca" prea multi bani. O fac in numele numerosilor angajati, care, chipurile, ar lua mai mult daca nu s-ar suporta atatea cheltuieli. Fals!, banii oricum n-ar ajunge la ei.:D

best_lazialul
20th January 2008, 21:19
Ionela o sa plece sigur in vara, dar nu cred ca la Rulmentul...

SORENSEN
11th April 2008, 20:30
primul transfer pt noul sezon la Oltchim ..Gabriela Szucs de la Debrecen
23 de ani ..1,84 cm...inter stanga ..internatioanal maghiara ..nascuta la Oradea si dupa cum a declarat ea intelege romaneste dar nu poate vb ...un plus pt integrare in echipa... totusi...alta precizare ---e o aparatoare buna...alt plus

Ar cam trebui , as zice , un inter dreapta , o coordonatoare si cel putin o extrema... sa vedem ce se aduce ..dc ionela ( f probabi) un alt pivot... de o valoare apropiata...care e f greu de gasit si f scump

Sorin Blaj
23rd May 2008, 12:55
Gâlcă și Lecușanu lasă Oltchimul pentru Brașov



Zvonurile s-au adeverit! Ionela Gâlcă și Narcisa Lecușanu vor pleca de la Oltchim la finele acestui sezon pentru a trece în curtea marii rivale, Rulmentul Brașov.

Cele două jucătoare, care formează probabil cel mai prolific cuplu inter-pivot din handbalul feminin românesc, au depus ieri la clubul vâlcean hârtiile prin care anunță că nu vor mai rămâne din vară. Chiar dacă nu au menționat și destinația, Gâlcă a semnat pe doi ani cu Rulmentul, în timp ce Lecușanu a optat pentru un an cu posibilitate de prelungire pentru încă un sezon. „Dacă tot suntem în campanie electorală, pot să spun că au ales ce e mai bun. Sunt sigur că se vor simți altfel față de cum au fost tratate la Vâlcea”, a declarat finanțatorul echipei brașovene, Teodor Florescu. „Fetele mi-au spus că nu au semnat cu Brașovul și nici nu s-au decis să plece de la Oltchim. Așa că, n-am ce comenta!”, a spus Gheorghe Tadici.

Rulmentul a plecat ieri spre Norvegia, pentru mașa-tur a finalei Cupei C pelor cu Larvik (duminică, ora 20:15, în direct la Sport.ro).


Buget de peste 4 milioane de euro

Vestea că din sezonul viitor le vor avea colege pe Gâlcă și Lecușanu le-a încântat pe elevele Marianei Târcă la fel de mult ca și declarația finanțatorului Teodor Florescu. „La anul, vom avea buget de peste 4 milioane de euro, iar obiectivul nostru va fi finala Ligii Campionilor. Indiferent dacă vom câștiga campionatul sau nu, vom juca în respectiva competiție, din moment ce România va avea două locuri”, a anunțat Florescu. Sub patronajul său, Rulmentul Urban a jucat în patru ani două finale în Europa. Acum doi ani, echipa brașoveană a cucerit Challenge Cup.


articol scris de Marius Hutu

Sursa: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/galca-si-lecusanu-lasa-oltchimul-pentru-brasov-2637441

Sorin Blaj
23rd May 2008, 13:04
Lecușanu și Gâlcă pleacă



Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, confirmă transferul galacticelor Narcisa Lecușanu și Ionela Gâlcă la marea rivală, Rulmentul Brașov. „Gâlcă și Lecușanu ne-au transmis cereri de transfer pe 16 mai. Ne-au anunțat că nu vor mai continua cu Oltchim. Ionela va merge mai mult ca sigur la Brașov și, probabil, a convins-o și pe Narcisa. Argumentele celor de la Brașov au fost mai puternice. Nu știu dacă jucătoarele vor evolua contra Brașovului, este treaba tehnicianului Gheorghe Tadici. El știe mai bine ce decizie va lua. Problema este că, deocamdată, nu avem cu ce o înlocui pe Ionela Gâlcă. De o lună tot facem eforturi să transferăm un pivot de valoare și nu ne iese nimic“, a spus cel mai longeviv conducător din sportul de echipe românesc.

20 de lei, biletul la derbi

Chimiștii au stabilit ca prețul biletelor la meciul dintre Oltchim și Rulmentul, de luni, să fie fixat la 20 de lei. „Sala va fi arhiplină la ora partidei. Deja cererea depășește cu mult oferta. Noi vom pune la vânzare numai 1.000 de tichete, restul locurilor fiind ocupate de posesorii de abonamente“, a spus vicepreședintele chimist, Petre Berbecaru. Biletele se vor găsi la sala Polivalentă „Traian“, începând de sâmbătă.



Sursa: http://www.gdsvl.ro/Sport/2008-05-21/Lecusanu+si+Galca+pleaca

mikeyy
4th June 2008, 15:36
Declarată cel mai valoros pivot la CM 2007, unde România s-a clasat pe locul 4, Ionela Stanca a fost nominalizată de federația internațională pentru titlul de „handbalista anului 2007“.

Celelalte propuneri ale IHF sunt: Valerie Nicolas (Fra), Polina Viakîreva (Rus), Yana Uskova (Rus), Gro Hammerseng (Nor), Anita Gorbicz (Ung), Seongok Oh (CdS), Marcelina Kiala (Ang).

Alegerea se va face până la 1 iulie 2008, în urma voturilor exprimate pe www.ihf.info. Poate fi votată însă orice jucătoare activă în 2007.

Prosport

Mario Di Lazi
16th March 2009, 10:01
În sfîrșit!
Oltchim s-a calificat ieri în premieră în semifinalele celei mai tari competiții, Liga Campionilor

Nici o clipă nu a avut emoții campioana României aseară împotriva celor de la Buducnost. A condus din prima clipă, a gestionat cu chibzuință cele două minute în care adversarele s-au ținut aproape, apoi a dezlănțuit morișca. O echipă de vis pentru o seară fabuloasă! Cu Luminița Dinu incredibilă în poartă, cu o apărare teribilă, cu jucătoarele ieșind la rampă pe rînd, cu contraatacuri ascuțite și combinații rapide, cu tot ceea ce are handbalul de vîrf, Oltchim nu putea fi învinsă ieri.

La pauză, handbalistele au aflat că Gyorul a reușit să se impună la un gol, 34-33, în fața celor de la Krim. Au respirat mai liber, dar n-au oprit motoarele. "Am știut rezultatul din Ungaria, dar noi ne-am văzut de jocul nostru", spunea după meci Steluța Luca. Așa a fost. Chiar dacă victoria Gyorului a limpezit ecuația, izbînda vîlcencelor a avut greutatea ei proprie, mai importantă decît orice. Dacă anul trecut a ratat de puțin prezența între primele patru echipe ale Europei, de data aceasta campioanele României au spart bariera. De acum, orice e posibil!

1993 e anul cînd Oltchim, pe atunci Chimistul, a jucat în semifinalele Cupei Campionilor Europeni

OLTCHIM 31 (15)
Lecușanu 8, Ardean-Elisei 7, Maier 5, Fiera 3, Pidpalova 2, Borbas 2, Luca 1, Manea 1, Berehoiu 1, Vădineanu 1

BUDUCNOST 22 (8)
Jovanovici 6, Radicevici 4, Knezevici 3, Ambros 2, Bulatovici 2, Miljanici 1, Vlahovici 1, Kindl 1, Lazovici 1, Radovici 1

Hora de la Vîlcea!
Bucurie fără margini la Rîmnicu Vîlcea. Oltchim e prima echipă din România care a obținut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. "E cea mai fericită zi din viața mea. Ne-am dorit enorm să cîștigăm, am avut mari emoții, dar pînă la urmă a ieșit bine", a declarat Adina Meiroșu. "Mulțumim tuturor celor care au crezut în noi. Am arătat că merităm să jucăm în semifinale și sper să nu ne oprim aici", a adăugat Valentina Elisei. "Să curgă șampania! O să chefuim acum, dar nu am pregătit nimic înainte pentru că ne-am temut. Aveam încredere în noi, dar ne-a fost frică de Gyor", a spus și Narcisa Lecușanu.

A șasea semifinală
Luminița Huțupan Dinu, portarul Oltchimului, va juca pentru a șasea oară în semifinalele Ligii Campionilor. E fericită însă pentru că este prima dată cu o echipă românească. "Pînă acum am ajuns de fiecare dată în finală, de cinci ori, și am cîștigat de trei ori trofeul. Sper să ajung și cu Oltchim în finală și apoi să cîștig cupa", e dorința Luminiței. Și aseară, cu Buducnost, goal-keeperul a avut o prestație extraordinară. 17 intervenții pe parcursul partidei, care au dat aripi echipei. "Am avut în față o apărare-beton. Le mulțumesc fetelor, am arătat că sîntem o echipă și că atunci cînd dăm totul, e greu să ne bată cineva", a încheiat Luminița.

"Să curgă șampania! O să chefuim acum, dar nu am pregătit nimic înainte pentru că ne-am temut. Aveam încredere în noi, dar ne-a fost frică de Gyor"
Narcisa Lecușanu

"Eu mi-aș dori să jucăm cu Viborg. Le cunosc mai bine de cînd jucam la Ikast. Dacă sîntem la adevărata noastră valoare, putem bate pe oricine"
Narcisa Lecușanu

"Joc la Vîlcea de șaptesprezece ani la Vîlcea, dar am trăit o seară minunată. Îmi doresc să ajungem în finală. Și de ce nu să cîștigăm trofeul"
Steluța Luca

""Meritul e al fetelor, ele au luptat pînă la epuizare și merită toate felicitările. Nu m-am gîndit o clipă la meciul de la Gyor. Oricum, în ultima etapă mergem în Ungaria să cîștigăm"
Radu Voina, antrenor Oltchim

"Obiectivul pentru acest sezon a fost îndeplinit, dar eu spun că nu ne vom opri aici. Vom face totul să jucăm finala, am arătat că avem o echipă valoroasă, care poate să treacă și de Viborg, dar și de Hypo"
Ioan Gavrilescu, președinte Oltchim

"E cea mai fericită zi din viața mea. Ne-am dorit enorm să cîștigăm, am avut mari emoții, dar pînă la urmă a ieșit bine",
Adina Meiroșu

"Mulțumim tuturor celor care au crezut în noi. Am arătat că merităm să jucăm în semifinale și sper să nu ne oprim aici"
Valentina Elisei

Mario Di Lazi
16th March 2009, 12:35
LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM-BUDUCNOST 31-22
A șasea semifinală pentru Huțupan: „Sper să ajung și cu Oltchim în finală”

Luminița Huțupan Dinu, portarul Oltchimului, va juca pentru a șasea oară în semifinalele Ligii Campionilor. E fericită însă pentru că este prima dată cu o echipă românească.

"Pînă acum am ajuns de fiecare dată în finală, de cinci ori, și am cîștigat de trei ori trofeul. Sper să ajung și cu Oltchim în finală și apoi să cîștig cupa", e dorința Luminiței.

Și aseară, cu Buducnost, goal-keeperul a avut o prestație extraordinară. 17 intervenții pe parcursul partidei, care au dat aripi echipei.

"Am avut în față o apărare-beton. Le mulțumesc fetelor, am arătat că sîntem o echipă și că atunci cînd dăm totul, e greu să ne bată cineva", a încheiat Luminița.

"Să curgă șampania! O să chefuim acum, dar nu am pregătit nimic înainte pentru că ne-am temut. Aveam încredere în noi, dar ne-a fost frică de Gyor"
Narcisa Lecușanu

prosport.ro

Mario Di Lazi
16th March 2009, 20:05
Rimanici și Voina vor împărți prima pentru calificarea în semifinalele Ligii!

Fostul antrenor al formației de handbal Oltchim Râmnicu Vâlcea, Ivica Rimanici, și actualul tehnician al grupării vâlcene, Radu Voina, vor împărți prima pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

Handbalistele de la Oltchim Râmnicu Vâlcea vor încasa o primă maximă de 250 de milioane de lei vechi, în funcție de contribuția avută în cele 12 meciuri din actuala ediție a competiției.

Antrenorii care au pregătit campioana României în acest sezon, Ivica Rimanici și Radu Voina, vor împărți o sumă egală cu de 1,5 ori prima maximă a jucătoarelor.

Președintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu, a declarat că este normal ca și Ivica Rimanici să primească bani pentru îndeplinirea obiectivului din acest an: "La noi totul este pe față, nu sunt dubii. Normal că și Ivica Rimanici va încasa o parte din primă, pentru că și el a contribuit la calificarea în semifinale".

Conducerea Oltchimului va fixa în zilele următoare și primele pe care handbalistele le vor încasa în cazul în care vor reuși calificarea în finală și câștigarea trofeului pus în joc.

Campioana României la handbal feminin s-a calificat duminică, în premieră, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, formația Buducnost T-Mobile (Muntenegru), cu scorul de 31-22 (15-8).

prosport.ro

Mario Di Lazi
16th March 2009, 20:06
Gavrilescu vrea să evite confruntarea cu Hypo
"Vreau să picăm cu Viborg în semifinale!"

Președintele clubului de handbal Oltchim Râmnicu Vâlcea, Ioan Gavrilescu, a declarat, luni, că și-ar dori ca echipa sa să joace în semifinalele Ligii Campionilor cu formația daneză Viborg HK.

"Sincer să fiu, cred că Hypo este ca valoare peste Viborg, acesta ar fi primul motiv pentru care îmi doresc să jucăm cu danezele. Apoi, la Hypo se întâmplă și alte lucruri în afară de handbalul curat, la Viborg se joacă numai pe teren. În cel de-al treilea rând, noi avem o ascendent moral față de campioana Danemarcei pe care în sezonul trecut am învins-o de două ori, și acasă și în deplasare. Ar fi frumos să jucăm marea finală cu Hypo Viena, să-i arătăm domnului Prokop (n.r. - antrenorul echipei Hypo Viena) că nu mai suntem ca pe vremuri când ne bătea pe unde ne prindea. Mi se zbârlește pielea pe mine numai când aud numele de Hypo Viena. Din 14 meciuri pe care le-am jucat cu ele am câștigat numai două dar acum este altceva, veți vedea", a spus oficialul Oltchimului.

Gavrilescu a afirmat că a avut mari emoții pentru meciul dintre ETO Gyor și Krim Ljubljana, din penultima etapă a grupelor principale din Liga Campionilor, gruparea din Râmnicu Vâlcea fiind avantajată de victoria unguroaicelor. "Trebuie să recunosc că am avut mari emoții. La pauză eram liniștit, Gyor conducea confortabil. În momentul în care am primit un mesaj conform căruia Krim redusese handicapul la trei goluri, 21-18, am început să-mi pun semne de întrebare. Apoi când era egal, ce să mai zic, m-am temut. Bine că a ieșit victorie a unguroaicelor. Acum nu știu dacă a fost un succes muncit sau o tentativă de blat, dar nu mai contează. Am avut și noi noroc după atâtea ghinioane. Suntem în semifinale, obiectivul propus pentru acest sezon", a adăugat președintele clubului Oltchim Râmnicu Vâlcea.

Oficialul echipei vâlcene a precizat că schimbarea antrenorului Ivica Rimanici cu Radu Voina a fost cheia calificării: "Eu cred că a fost decisivă acea mutare chiar dacă venea la 48 de ore înainte de meciul de pe propriul teren cu Ljubljana. Trebuia făcută schimbarea pentru că Rimanici nu mai avea autoritate, domnul Roibu (n.r. - managerul general de la Oltchim) mi-a dat undă verde. Croatul juca un pic de teatru, fetele l-au simțit și nu se mai putea impune. L-am ales pe Voina, pentru că era singurul care le știa pe marea majoritate a fetelor, alt antrenor nu avea ce face în 48 de ore. Discuțiile cu el au durat 30 de minute, la o cafea, a acceptat pe loc să ne ajute. Uite că a fost bine, dacă nu schimbam înclin să cred că ratam calificarea în semifinale".

Campioana României la handbal feminin s-a calificat duminică, în premieră, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, formația Buducnost T-Mobile (Muntenegru), cu scorul de 31-22 (15-8).

prosport.ro

Mario Di Lazi
19th March 2009, 09:13
Oltchim joacă azi

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, va disputa azi, de la ora 18:00, la Deva, meciul din etapa a 19-a a Ligii Naționale. Vîlcencele vor pleca apoi vineri la Gyor pentru ultimul joc din grupele principale ale Ligii Campionilor. Antrenorul Radu Voina vrea să folosească mai mult rezervele în meciul cu Cetate Deva pentru a-și odihni titularele.

gsp

Mario Di Lazi
19th March 2009, 09:18
Interviu : Adina Meirosu

http://www.csoltchim.com/pagini/236/Interviu---Adina-Meirosu.html

Mario Di Lazi
20th March 2009, 08:48
CETATE DEVA - OLTCHIM 22-35
Oltchim a învins lejer Cetate Deva, într-un meci devans

Într-un meci devans contînd pentru etapa a 19-a din Liga Națională Feminină de handbal, Oltchim a învins pe Cetate Deva cu 35-22.

Vîlcencele au condus din primul minut și pînă la final, în ciuda faptului că Radu Voina le-a lasat pe margine pe Narcisa Lecușanu, Adina Meiroșu, Valentina Elisei și Steluța Luca. Apărarea Oltchimului a fost imbatabilă, vîlcencele punctînd îndeosebi pe contraatac prin Pușcașu, Avădanii sau Maier. La Oltchim a debutat Patricia Vizitiu, transferată de la Rulmentul Brașov.

Semifinalista Ligii, Oltchim, va pleca vineri dimineață de la Deva direct spre Gyor, acolo unde sîmbătă, de la ora 16:15, va disputa ultimul meci din grupele princincipale ale Ligii Campionilor.

gsp

Mario Di Lazi
26th March 2009, 09:00
Tatăl handbalistei Vizitiu de la Oltchim, a decedat în urma unei operații nereușite.

dedyrbv
26th March 2009, 15:39
Tatăl handbalistei Vizitiu de la Oltchim, a decedat în urma unei operații nereușite.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :|
Condoleante familiei! :|

Mario Di Lazi
4th April 2009, 12:31
Extrema Oltchimului a pozat ca fotomodel
Super "Ada"

Extrema Oltchimului, Adriana Olteanu (25 ani) a devenit săptămâna trecută fotomodel și a pozat la studioul fotografic “CoolCat” din Rm. Vâlcea, aparținând fotografului profesionist Cătălin Colniceanu. În Ungaria, Szabina Tapai, fosta handbalista de la Cornexi Alcoa și actuala componentă a formației Randers, a făcut furori pozând ca fotomodel. În urmă cu câteva luni, extrema Oltchimului, Adriana Olteanu și-a însoțit la același studio foto o bună amică și atunci a luat decizia de a poza și ea, materializată săptămâna trecută.
Deși după publicarea fotografiilor are cu siguranță mult mai mulți fani, carismatica extremă a Oltchimului, Ada Olteanu nu se gândește să renunțe la handbal pentru a fi fotomodel. “Dacă nu eram handbalistă, mi-ar fi plăcut să încep o carieră ca fotomodel. Dar după ce termin cu handbalul, e prea târziu să mai ajung în lumea modei”, spune extrema Oltchimului.
Momentan, Ada se reface după operația de ligamente suferită în iarna anului trecut și va reveni pe teren abia din sezonul următor. „Tot ce-mi doresc acum este ca colegele mele să joace finala Ligii Campionilor și să o și câștige”, a mai spus Ada.

prosport
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/super-ada-4121259/poze/?type=main&ptr=-1 - pozele cu Ada

Mario Di Lazi
4th April 2009, 12:48
Ada Nechita Olteanu impresionează

Gigi, Borcea și Mutu au fost surclasați în urmă cu două zile de Ada Nechita Olteanu! Pe site-ul www.prosport.ro, materialul ce a avut-o în prim-plan pe frumoasa handbalistă, accesorizat cu un pictorial discret, a depășit la capitolul „număr de afișări“ toate articolele centrate în jurul figurilor mai sus menționațe. „Înseamnă că trebuie să-mi dați un premiu!“, exclamă jucătoarea născută în Băileștiul lui Amza Pelea.
Extrema de la Oltchim e un cameleon care-și păstrează mereu intact doar surâsul luminos. „Pur si simplu, zâmbetul este garantat, mai greu este să o faci să nu zâmbească!“, susține Cătălin Colniceanu, fotograful ce a surprins-o în studioul său, „Cool Cat“ din Râmnicu Vâlcea, în diferite ipostaze. Poate fi o doamnă elegantă, îmbrăcată în costum de epocă, ce degajă acel aer misterios premergător valsului dintr-un bal mascat, dar se poate transforma și într-o tipă provocatoare, o „Pretty woman“ cu rochiță mulată, menită să-i sublinieze linia corpului. Dar și să-i scoată din minți și pe admiratorii de toate vârstele. Pentru că Ada poate reedita zâmbetul de ștrengăriță decupat din clipurile de debut ale lui Britney Spears (foto sus) sau poate da fiori celor mai vârstnici fani ai Oltchimului. „Da, așa sunt eu... zâmbesc mereu... și mi-a plăcut de mică să pozez, dar pe plan secundar, după handbal. Cătălin chiar mi-a spus că aș fi bună de fotomodel la ședința care a durat nouă ore și în care am schimbat nouă costumații!“, mărturisește Ada (25 de ani). Un nou pictorial? „Poate după ce voi reveni pe teren, după accidentare, peste patru luni!“. Atunci să vezi!

prosport

Mario Di Lazi
16th April 2009, 20:01
Oltchim a pregătit lista de achiziții și disponibilizări
Restructurare!

„Nu suntem afectați de rezultat, ci doar mâhniți. Aș fi vrut să ieșim din competiție altfel. Jucătoarele au vrut, dar au prins o zi mai slabă”, sunt reacțiile președintelui CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, după înfrângerea de duminică, 28-34, suferită în fața lui Viborg, în manșa tur a semifinalelor Ligii Campionilor.
Șansele campioanei României de a juca acum finala Ligii Campionilor sunt infime. Ioan Gavrilescu nu a ascuns însă faptul că în sezonul următor își dorește mai mult. „Anul trecut am ajuns în grupele principale, acum am intrat în premieră în semifinale, poate la anul vom juca finala. Să fim tot în progres”.
Pentru a avea mai multe șanse de reușită, Oltchim pregătește două-trei transferuri menite să întărească echipa. Paula Ungureanu (Podravka) pare ca și acontată, transferul urmând a fi anunțat în câteva zile. „Nu a semnat, dar tratativele sunt avansate. Ne-a promis că vine la Oltchim”, a susținut șeful campioanei. Ionela Stanca (Rulmentul) și Irina Bliznova (Lada Togliatti) sunt alte două ținte ale Vâlcei. „Este o încercare de reînnodare a relațiilor cu Bliznova, dar deocamdată nu pot spune nimic. Ionela Stanca este sub contract cu Rulmentul și putem discuta numai dacă nu se îndeplinesc niște clauze contractuale”, a punctat Gavrilescu. În plus, Vâlcea va conta din sezonul următor pe Cristina Neagu și în Europa.

Vor fi în jur nouă „disponibilizări”
Oltchim va suferi importante modificări în structura lotului din sezonul 2009-2010. „Mai mult de 20 de jucătoare nu mai putem ține. Fetele se calcă pe picioare la antrenamente și este un dezavantaj și pentru câteva care nu evoluează”, anunță Gavrilescu. În jur de nouă handbaliste vor fi „disponibilizate” din actualul lot de 26 de jucătoare. Deocamdată, Oltchim nu a anunțat pe cine nu va mai conta. Se știe doar că Luminița Dinu vrea să se retragă. În culise sunt vehiculate însă nume care n-ar mai intra în calcule. Tolnai și Ivan sunt la final de contract, iar Gatzel, Țăcălie, Vizitiu și Cherăscu vor fi împrumutate, probabil, la alte grupări. Un viitor incert la Vâlcea au și Olteanu, Vădineanu, Szucs sau Borbas.

Două echipe în Liga Campionilor, cel puțin trei ani
Prin prisma rezultatelor obținute de Oltchim în ultimii trei ani (câștigarea Cupei Cupelor și două prezențe în fazele superioare ale Ligii Campionilor), dar și de Rulmentul Urban (finala Cupei Cupelor, posibila finala Cupei EHF și sfert Cupa EHF), România și-a asigurat cel puțin pentru următoarele trei sezoane prezența cu două echipe în Ligă. Prin prisma coeficienților, n-ar fi exclus să avem chiar două echipe direct calificate în grupele Ligii.

"La Ionela Gâlcă Stanca se gândesc degeaba. Este sub contract cu Brașovul și ne-o dorim în continuare la Rulmentul" - Teodor Florescu, patron Rulmentul

prosport

Mario Di Lazi
22nd April 2009, 10:38
Văd că prin presă se vorbește tot mai mult de un trensfer al lui Barbosa de la Rulmentul la Oltchim ... am urmărit-o în meciul din semifinale - este o jucătoare bună.

cristy1110
22nd April 2009, 12:30
pt oltchim ar fi buna si ea si galca,dar si folosirea mai mult a lui tacalie,vadineanu,smedescu si gatzel.

mikeyy
22nd April 2009, 13:16
Văd că prin presă se vorbește tot mai mult de un trensfer al lui Barbosa de la Rulmentul la Oltchim ... am urmărit-o în meciul din semifinale - este o jucătoare bună.

Este cea mai buna jucatoare care exista in campionatul nostru. In afara de postul de portar poate juca pe orice post. Am vazut-o dand goluri din extreme, din pivot, de la 9 metrii, de la mijlocul terenului...de peste tot :)

Acum conteaza cum se va rezolva problema de la Laussane. Daca se rezolva atunci cred ca va ramane la Brasov...daca nu, va pleca probabil. Acum depinde daca Oltchimul e dispus sa-i dea peste 200.000 cat are la Brasov..tinand cont ca la Valcea nu exista salariu peste 120.000..si s-ar putea sa iasa scantei intre jucatoare daca ii vor da asa salariu mare :D

cristy1110
22nd April 2009, 13:18
poi tocmai de asta sa ingropat rulmentul datotita salariilor mari ale unor jucatoare,kre insa nu shi leau justificat.

cristy1110
22nd April 2009, 13:33
va spun echipa oltchimului in sezonul viitor in opinia mea...:portari-Paula Radulescu ,Tereza Tamas shi Andreea Smedescu;extreme dreapta-Ramona Maier si Elena Avadanii;interi dreapta-Patricia Vizitiu shi Melinda Geiger;centri-Roxana Gatzel,Adriana Tacalie shi Rehina Shimkute;interi stanga-Cristina Neagu,Valeria Bese,Clara Vadineanu,Anastasia Pidpalova shi Gabriela Szucs;extreme stanga-Valentina Elisei shi Camelia Balint.

Mario Di Lazi
22nd April 2009, 13:56
pt oltchim ar fi buna si ea si galca,dar si folosirea mai mult a lui tacalie,vadineanu,smedescu si gatzel.

Personal nu vreau să o mai văd pe Gâlcă, Amariei sau Gogoârlă ... asta nu înseamnă că nu au valoare de Oltchim.


Este cea mai buna jucatoare care exista in campionatul nostru. In afara de postul de portar poate juca pe orice post. Am vazut-o dand goluri din extreme, din pivot, de la 9 metrii, de la mijlocul terenului...de peste tot :)

Asta cu salariu am mai auzit-o la niște cometatori ... eu chiar nu cred că are acest salariu ...

Mario Di Lazi
28th April 2009, 09:24
Meci de retragere

Portarul Oltchimului și al "naționalei" României, Luminița Huțupan Dinu (37 de ani), și-a anunțat retragerea la sfîrșitul actualului sezon. Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a declarat că jucătoarei i se va organiza un meci special de retragere împotriva campioanei Sloveniei, Krim Ljubljana. "Am o mare stimă pentru Luminița, pentru tot ceea ce a făcut ea în handbal. Sper ca slovenii de la Krim Ljubljana să accepte invitația noastră și să-i putem oferi o retragere așa cum merită", a declarat președintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu. Huțupan a jucat la ambele formații în carieră, cu Krim cîștigînd de două ori Liga Campionilor.

gsp

Mario Di Lazi
5th May 2009, 21:08
Beșe a revenit după 8 luni

Accidentată în toamna trecută într-un meci cu Lada al unui turneu de pregătire al Oltchimului în Ungaria, Valeria Beșe a revenit sâmbătă pe teren în meciul pe care vâlcencele l-au câștigat cu Slatina, 37-14. După opt luni de pauză în care a suferit două operații, la ligamente și la umăr, internaționala a fost ovaționată de cei circa 500 de fani prezenți la partida din Liga Națională.

prosport

Mario Di Lazi
11th May 2009, 21:09
Fetele lui Voina au triumfat cu o rundă înaitne de final
Oltchim, la al 15-lea titlu din istorie!

Echipa de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea este campioana sezonului 2008-2009, după ce a învins, în deplasare, formația Rapid București, cu scorul de 40-30, iar cu o rundă înainte de final are două puncte avans față de următoarea clasată, Rulmentul Brașov.

În cadrul etapei a XXV-a, penultima a Ligii Naționale, s-au mai înregistrat duminică următoarele rezultate:
HC Oțelul Galați - HCM Baia Mare 24-25
KZN Slatina - Dunărea Brăila 26-37
HC Zalău - Tomis Constanța 34-34
HCM Buzău - CSM Ploiești 24-25
"U" Jolidon Cluj - CSM Cetate Deva 28-26
HCM Roman - Rulmentul Urban Brașov 24-28.

Oltchim a acumulat 48 de puncte, cu o etapă înainte de final, în timp ce următoarea clasată Rulmentul Brașov are 46 de puncte, astfel că echipa vâlceană nu mai poate pierde titlul de campioană, având și avantajul rezultatelor directe în competiția cu formația de sub Tâmpa.

Oltchim, care a ajuns în acest sezon până în semifinalele Ligii Campionilor, se află la al 15-lea titlu național din istorie și al treilea consecutiv.

"Nu pot spune prea multe. Întâmplarea a făcut să ajung antrenor la Oltchim. Este primul titlu pentru mine câștigat la o echipă feminină și nu mi-aș fi închipuit niciodată că voi antrena fete. A fost o experiență plăcută, până la urmă handbalul e același și la băieți și la fete, doar că trebuie lucrat cu mai multă gingășie la o echipă feminină. E munca fetelor de un an întreg, mă bucur că am contribuit și eu", a declarat la finalul partidei cu Rapid, antrenorul Oltchimului, Radu Voina, pentru MEDIAFAX.

Ultima etapă a Ligii Naționale se va derula în 16 mai, tot atunci fiind programată și ceremonia de decernare a medaliilor și tricourilor de campioane jucătoarelor de la Oltchim.

prosport

Mario Di Lazi
13th May 2009, 09:31
Fără Barbosa!

Alexandrina Barbosa a marcat 149 de goluri pentru Rulmentul in acest sezon
Oltchim Rm. Vîlcea a renunțat la a o mai transfera pe internaționala portugheză din cauza pretențiilor exagerate ale acesteia

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, vrea să atace trofeul Ligii Campionilor în sezonul viitor. Semifinalistă anul acesta, Oltchim dorește două-trei transferuri de marcă pentru a-și îndeplini visul de a cuceri cel mai valoros trofeu.

Oficialii grupării vîlcene au dorit să o aducă pe Alexandrina Barbosa, jolly-jokerul "naționalei" Portugaliei, care poate juca pe trei posturi: inter stînga, centru și extremă stînga. "Am avut o discuție de tatonare cu ea, fata s-a arătat interesată, dar pînă la urmă am renunțat. După ce nu a fost plătită la Brașov, jucătoarea ne-a cerut ca viitorul contract să-i fie garantat de o bancă", a declarat președintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu.

Surse din cadrul clubului vîlcean spun însă că Barbosa nici nu a vrut un contract mai mic de 180.000 de euro pe sezon. "Antrenorul Radu Voina nu și-a dorit-o. Mai mult am insistat noi, dar domnul Voina ne-a sfătuit să renunțăm", a adăugat Gavrilescu. Oltchim încearcă acum să transfere o jucătoare de la Lada Togliatti, fie pe Irina Bliznova, fie pe Ekaterina Davîdenko. Oficialii campioanei Rusiei nu au dat încă un răspuns concret, echipa lor fiind încă angrenată în play-off-ul campionatului.

Mașină după Rădulescu
Oltchim s-a înțeles, în schimb, cu portarul Paula Rădulescu, goal-keeperul campioanei Croației, Podravka Koprivnica, dar și cu pivotul Ionela Stanca, de la Rulmentul Brașov. "Încă nu a semnat nici una, dar am bătut palma, cum se spune. După Rădulescu vom trimite o mașină ca să-și ia lucrurile din Croația și vom parafa contractul undeva pe 20-21 mai. Ionela așteaptă finalul campionatului ca să-și încheie conturile cu Brașovul și va reveni la Vîlcea", a declarat Gavrilescu.

200.000 de euro pe an e contractul Alexandrinei Barbosa la Rulmentul Brașov, unul dintre cele mai mari din Europa

gsp

Mario Di Lazi
13th May 2009, 15:50
Paula Ungureanu s-a înțeles cu Oltchim și va pleca de la Podravka

Portarul Paula Ungureanu s-a înțeles cu formația Oltchim Râmnicu Vâlcea și va juca miercuri ultimul său meci la pentru gruparea Podravka, informează site-ul oficial al clubului croat.

Paula Ungureanu are 29 de ani și contractul ei cu Podravka este la final. Oltchim Râmnicu Vâlcea a ales să o transfere după ce Luminița Dinu a anunțat că se va retrage din activitate la finalul acestui sezon, iar Tereza Tamaș are probleme de sănătate.

Singurii portari valizi ai campioanei României sunt Andreea Smedescu și Talida Tolnai, ultima fiind și ea la final de contract, dar gruparea vâlceană vrea să îi prelungească înțelegerea.

La finalul sezonului în Liga Regională de handbal, în care joacă Podravka, Lokomotiv, Hypo Viena, Buducnost, Hypo Viena și Krim Mercator, Paula Ungureanu a fost aleasă cel mai bun portar, ea fiind și campioană cu echipa croată în această competiție.

gsp

cristy1110
13th May 2009, 15:55
am vazut si eu la tv pe crawl despre paula.
este peste tamas sau tolnai care sunt bune dar inconstante.
in schimb lui paula nu i sau dat sanse decat ca al treilea portar absolut mereu.
as vrea sa i se dea sanse si lui smedescu ca pana acum a aratat ca are valoare dar nu este folosita.

Mario Di Lazi
13th May 2009, 16:06
Nu am mai văzut-o de mult jucând pe Ungureanu ... așa că nu pot să spun nimic despre ea.

cristy1110
13th May 2009, 16:11
eu am vazuto in liga anul asta.
in sezoanele precedente a fost la hypo si la dunaffer unde a aparat bine in cupele europene.
impreuna cu florentina grecu vor face un tandem foarte bun la nationala.
eu am meciurile oltchimului din liga contra lui podravka.
daca te intereseaza o rezolvam.

Mario Di Lazi
13th May 2009, 20:39
Vad ca in ziar se spune ca Tereza Tamas are probleme de sanatate ... nu stiam si chiar nu stiu cat o sa lipseasca.

cristy1110
13th May 2009, 20:50
tereza a avut hepatita acum vreo 2-3 ani si acum boala a recidivat.
cred ca incheie conturile cu sportul ....nu doresc dar dupa hepatita si recidiva sa mai continui....

Mario Di Lazi
13th May 2009, 20:53
Chiar nu am stiut ce a patit ... :( ... sanatate ii doresc.

Mario Di Lazi
16th May 2009, 21:23
Super show la festivitatea de premiere a jucatoarelor Oltchimului pentru castigarea celui de-al 15 lea titlu de campioana a Romaniei :)

dedyrbv
16th May 2009, 21:49
Super show la festivitatea de premiere a jucatoarelor Oltchimului pentru castigarea celui de-al 15 lea titlu de campioana a Romaniei :)

poze, cv? :)
oricum, felicitari oltchim pt titlu.

Mario Di Lazi
28th May 2009, 11:56
Un an la Oltchim

Paula Ungureanu, portarul "naționalei" României, a semnat ieri contractul cu campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea. "Și-a exprimat dorința să semneze pe un an de zile și am fost de acord. Paula e oficial jucătoarea noastră", a declarat vicepreședintele Oltchim, Nicolae Luca. "Paula îi va lua locul Luminiței Huțupan Dinu în poartă. E o jucătoare experimentată, a demonstrat acest lucru la Podravka Koprivnica, unde a jucat, și cu siguranță ne va ajuta în Liga Campionilor", a declarat și Radu Voina, antrenorul Oltchimului.

gsp

Mario Di Lazi
28th May 2009, 12:04
Ivan și Avădanii, out de la Oltchim!

Conducerea clubului Oltchim Râmnicu Vâlcea a renunțat la serviciile jucătoarelor Raluca Ivan și Elena Avădanii(foto), cărora nu le va mai prelungi contractele scadente în această vară.

Antrenorul campioanei României, Radu Voina, a declarat că nu s-a decis încă asupra jucătoarelor care vor fi împrumutate la alte echipe în sezonul viitor. "Încă nu m-am decis. Contează mult și ce transferuri vom reuși să facem. Vom stabili detaliile până la finalul acestei luni, când vom veni cu naționala României la Olănești. Până atunci, fetele se pregătesc la Râmnicu Vâlcea sub comanda secundului Relu Roșca. Deocamdată, s-a decis doar ca Talida Tolnai să-și prelungească contractul, este o handbalistă de care avem nevoie în sezonul care urmează", a spus Voina.

Tehnicianul încearcă împreună cu conducerea clubului transferul a încă unui pivot, după ce Oltchim a rămas pe acest post doar cu Oana Manea. Conform unor surse din cadrul clubului, una din piste este Ionela Gâlcă, dar problema este că jucătoarea mai are un an de contract cu Rulmentul Brașov.În cazul în care nu vor ajunge la o înțelegere pentru transferul Ionelei Gâlcă, oficialii campioanei se vor orienta către o jucătoare din străinătate.

prosport

Geog
2nd June 2009, 16:27
Ionela Gâlcă s-a antrenat cu tricoul Oltchimului!

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/ionela-galca-s-a-antrenat-cu-tricoul-oltchimului-4475773

cristy1110
2nd June 2009, 21:57
poate sa se antreneze,dar daca nu joaca acolo degeaba.

SORENSEN
2nd June 2009, 22:16
a depus memoriu la frh... :D ..deci e o problema de timp banuiesc :groggy:

mikeyy
2nd June 2009, 22:21
de unde stii ca a depus memoriu?

dedyrbv
2nd June 2009, 22:43
da chiar..de unde stii tu?
da-mi sursa si eu tac. :D
asa si eu pot sa vin si sa zic multe, fara sa-mi sustin afirmatiile.
si referitor la articolul din prosport, mi se pare o tampenie pura.
ce? dak ma antrenez eu cu tricou de la rulmentul, va aparea prein ziare k sunt la rulmentul?
hai sa fim seriosi..
chiar era un comm la articol "nu stiti cumva ce chiloti a avut?"
sunt penibili deja cronicatii din tara asta..

SweetBoy
2nd June 2009, 23:05
Cei de la ziar ar trebui sa arate mai intai o poza care sa dovedeasca.:D

Mario Di Lazi
3rd June 2009, 15:22
Eu nu vreau sa vina Gilca la Oltchim ... cum a fugit repede la Brasov, asa sa si stea acolo.

cristy1110
3rd June 2009, 22:44
eu cred ca intradevar ionela sia depus memoriu ca sa devina libera de contract.
cand a fost discutia despre muller eu am spus ca toate se invart in jurul la bani,dar unii au spus despre caractere,dar asemenea lucruri nu tin de foame.
asa ca, concurenta din campionatul intern sa dus.

SweetBoy
5th June 2009, 17:10
deci OLTCHIM campioana 2009-2010.:D

Nilatac
6th June 2009, 16:35
Da..Sa speram....si sa speram ca va fii si castigatoarea ligii campionilor 2009-2010

SweetBoy
9th June 2009, 16:27
Da..Sa speram....si sa speram ca va fii si castigatoarea ligii campionilor 2009-2010

Sansele sunt...:headbang:nule :(

Mario Di Lazi
12th June 2009, 09:10
Jucătoarele de la CNOE Vâlcea au fost licitate
70.000 de euro profit!

Prima generație a Centrului Național Olimpic de Excelență de la Rm. Vâlcea a fost scoasă la licitație, acțiunea semănând într-o oarecare măsură cu Draft-ul din NBA.

Din cele 14 cluburi din Liga Națională feminină, doar cinci grupări au fost interesate să achiziționeze jucătoare din generația anilor 90-91: Oltchim, Rulmentul, HCM Baia Mare, Dunărea Brăila și HC Zalău. Campioana României a fost și cea mai activă echipă, cheltuind în jurul a 30.000 de euro pentru a achiziționa cinci handbaliste, două dintre ele, Marcela Malac și Andrea Mărginean, fiind și cele mai bine cotate, la 8.000 de euro. Brăila a încercat să nu se lase mai prejos, transferând, la rândul ei, cinci jucătoare, din care Andreea Adespi se anunță de mare viitor.

Rulmentul, cu două handbaliste, și HCM Baia Mare, cu o achiziție, s-au înscris și ele la cuvânt. În total, CNOE Rm. Vâlcea a reușit să transfere 13 din cele 19 jucătoare, încasând în jurul a 70.000 de euro. Jumătate din bani vor merge la cluburile de proveninență ale handbalistelor, iar restul vor fi folosiți de CNOE Rm. Vâlcea. "Spre surprinderea mea, tot cluburile care luptă la cupele europene s-au arătat interesate de jucătoarele tinere. Una dintre condițiile noastre a fost ca jucătoarele să fie încrise pe foaia de joc la toate meciurile din Liga Națională până în 2010. Nu obligăm pe nimeni să le folosească 1, 30 sau 60 de minute, ci doar trebuie să aibă grijă de ele", ne-a declarat Lucian Râșniță, șeful CNOE Rm. Vâlcea.

prosport

cristy1110
12th June 2009, 10:58
am vazut un articol in care se arata ca Rulmentul Brasov a luat 5-6 jucatoare de la CNOE.
ati vazut ca daca nu primesc salariile Amariei,Vintila si Galca ,devin libere de contract de pe 22 iunie?

SweetBoy
12th June 2009, 14:17
Toate aceste 3 jucatoare imi plac!:D :)

Nilatac
12th June 2009, 15:33
da e adevarat raman libere de contract/.////"D

SweetBoy
12th June 2009, 16:25
sa vedem unde se vor duce.:D

Nilatac
15th June 2009, 11:19
Abia astept sa vad grupa in care va fii si Oltchim in Champions League......As vrea una accesibila/....

SweetBoy
15th June 2009, 12:22
pai si eu.:) :D

cristy1110
15th June 2009, 23:14
indiferent de grupa valcea va merge in faza urmatoare.
problemele vor aparea in a 2 grupa principala unde sezonul incheiat nu au castigat nimic in deplasare.

Mario Di Lazi
16th June 2009, 09:09
Putem să facem calcule după ce vedem ce jucătoare aduc vara asta ...

SweetBoy
16th June 2009, 10:39
Sper sa castige in deplasare anul acesta...ar fi bine...:|

Nilatac
18th June 2009, 13:19
daa ar fi foarte bine ca sa fie un moral mai ridicat decat in sezonul trecut....ele puteau merge in finala ligii campionilor,cu returul care l-a jukat cu Viborg,

SweetBoy
19th June 2009, 11:36
Da...dar viborg joaca mult mai bine in deplasare.:|

Nilatac
20th June 2009, 17:17
asta e adevarat ca viborg joaka mai bn in deplasare dar noi nuh :(,dar si gyor joaka mai bine in deplasare
:D asa ca poate avem sanse sa castigam poate... akm asteptam sa vina si gaalca pakat ca nu a acceptat katarina bulatovicisa vina la oltchim era un transfer de zile mari...

SweetBoy
20th June 2009, 21:45
e...lasa ca are si aia niste zile uneori...de rateaza tot.:D

Mario Di Lazi
22nd June 2009, 13:26
2-3 zile intr-un sezon poate :D

Nilatac
22nd June 2009, 15:04
nu fii asaaa mai bine 3-4:))

cristy1110
22nd June 2009, 21:22
cred ca Voina este cam depasit din ceea ce se vede la timeout-uri.
as vrea sa ma insel.

Nilatac
23rd June 2009, 12:40
da asta am obs si eu .,..ar trebuii ca sa ceara time-out cand vede ca adversarele se desprind la 3-4 goluri
dar el cere tim-out atunci in ultimele 4-5 minute,.....

Nilatac
23rd June 2009, 12:41
cand scorul este in favoarea adversarelor cu 6-7 goluri..

mikeyy
23rd June 2009, 13:59
Pe mine ma amuza ceea ce spune la Time-out...exact acelasi lucru de fiecare data :ras-plans:
"Hai ma fetelor..se poate?..e pacat"

cristy1110
23rd June 2009, 16:41
cred ca valcea anul asta va ajunge in finala,mai ales dupa ce transferuri a facut si dupa cele care se vehiculeaza.
cred ca daca nu se intampla lucrul asta vor avea soarta brasovului in urmatorul sezon.

Nilatac
23rd June 2009, 18:30
dah si pe mine ma amuza lucrul ala....=))))))

SweetBoy
25th June 2009, 10:33
ce transferuri a facut?numai paula...

cristy1110
3rd July 2009, 15:58
poi Vizitiu si Neagu ce sunt,plus revenirea Valeriei Bese,plus Galca

Nilatac
3rd July 2009, 17:57
daa atat si a mai imprumutat-o pe Andreea Polocoser la HCM Baia Mare!

SweetBoy
4th July 2009, 09:57
am auzit ca Oltchim va imprumuta cateva jucatoare la campioana Serbiei,club cu care Oltchim s-a imprietenit recent:)

Nilatac
4th July 2009, 14:24
da am vazut si p pe csoltchim.com

SweetBoy
6th July 2009, 10:47
Oltchim va sustine 15 amicale in aceasta vara!:)

Nilatac
12th July 2009, 13:00
va merge la 4 turnee si primul la care va merge este Cupa Iszabela si programul este urmator
22 august
11.30 (ora Romaniei): DVSC-Hypo Viena
13.30: Lada Togliatti-Oltchim
17.15: Gyor ETO-DVSC
19.05: Hypo-Oltchim
20.55: Gyor-Lada Togliatti
23 august
11.00: DVSC-Oltchim
12.50: Hypo-Gyor
17.15: Hypo-Lada Togliatti
19.05: Gyor-Oltchim
20.55: DVSC-Lada Togliatti.

SweetBoy
12th July 2009, 16:36
le vedem la TV?

Nilatac
12th July 2009, 20:14
poi sa sperram ca le vom vedea la TV dar in timpul ala sunt la mare:(( da sa speram ca le vom vedea...:)

SweetBoy
13th July 2009, 11:46
pai vreau sa le vad neaparat...desi meciurile amicale nu sunt asa de importante.:)

cristy1110
13th July 2009, 14:29
turneyl asta este in ungaria.
este acolo o televiziune sport 1 se numeste ,care da foarte mult handbal.
sa speram k va transmitre si meciul asta si ca este pe internet acest post de televiziune.

SweetBoy
15th July 2009, 11:28
Ieri a fost ziua Ramonei Maier-Farcau.
A implinit 30 de anishori.:)

Nilatac
15th July 2009, 13:15
la multi ani

Dani_handbal
15th July 2009, 15:44
acest pivot foarte bun alege sa plece de la olchim si alege rulmentul brasov .................?.

Dani_handbal
15th July 2009, 15:48
olchim te iubesc si dei lua 1/2 sau poate 3 te iubesc sim place hambalu la nebunie as juca dar aici unde stau nu pe protuce handbal as vrea sa joc handbal toata veata mea

Dani_handbal
15th July 2009, 15:49
la multi ani maier.......................

Nilatac
16th July 2009, 12:01
poii pana la urma a ales oltchim...de unde a plekat

SweetBoy
17th July 2009, 10:46
Happy B`Day!:)

Nilatac
17th July 2009, 11:10
:))) :D:D:D sa ii fie acest doar cu norok si cu goluri multe;)

cristy1110
17th July 2009, 14:10
@Dani uitate la data postului...

Nilatac
21st July 2009, 10:32
Oltchim, cantonament și amical la Vrnjacka Banja
Delegația olteană se va întoarce de la Constanța în această seară, elevele lui Radu Voina urmând să-și continue pregătirea în Sala Polivalentă „Traian“. Pe 25 iulie, oltencele vor pleca în Serbia, la Vrnjacka Banja, pentru cantonamentul montan. Oltchim va începe și seria partidelor amicale, în compania formației locale care la finalul sezonului trecut a cucerit titlul național în Serbia. Interesant este că vâlcencele le vor avea ca adversare pe fostele lor colege, Claudia Mojoiu, Mihaela Teodorescu și Aura Ivancu, care vor juca pentru cel puțin un sezon la Vrnjacka Banja

Nilatac
23rd July 2009, 13:17
Paula Ungureanu admite ca-i va fi foarte greu sa o suplineasca pe Luminita Hutupan, dar spune ca este in forma maxima. "Oltchim are un lot foarte valoros. Eu cred ca putem ajunge in finala Ligii Campionilor. Trebuie insa sa o luam treptat. La Vâlcea ma simt ca acasa, serios. Le cunosteam pe toate fetele, de la echipa nationala, nu au fost probleme cu acomodarea. Ma bucur de faptul ca sotul meu va juca fotbal la FC Oltchim, in Liga a III-a. Ma bucur ca voi avea sansa sa joc in Sala Sporturilor „Traian“, acolo unde este cel mai frumos public din Europa"

Q-Djyni
25th July 2009, 12:43
In finala? Mai intai sa treaca de grupe ;) Nu-i bine sa planuiesti cu luni inainte...totul trebuie pragmatic,cu rand...

Volvi,vezi sa nu mai bei :D

Nilatac
25th July 2009, 14:28
okkk nu am sa mai bauuu

Nilatac
27th July 2009, 16:32
Luminița Huțupan Dinu va pregăti portarii de la Centrul de Excelență de la Rm. Vîlcea


iunie, portarul "naționalei" României și al Oltchimului, Luminița Huțupan Dinu, nu a stat prea mult departe de handbal. Huțu și-a luat licența la Facultatea de Educație Fizică și Sport și se pregătește acum să devină profesoară.

Cel mai valoros goal-keeper din handbalul feminin românesc, cîștigătoare de trei ori a Ligii Campionilor, se va ocupa de pregătirea portarilor la Centrul de Excelență de la Rm. Vîlcea. "M-am întîlnit cu domnul Cristian Gațu și mi s-a propus să ajut și eu la formarea viitorilor portari. Îmi face o deosebită plăcere pentru că asta am învățat să fac și cred că pot să le împărtășesc fetelor din experiența mea handbalistică", a declarat Luminița.

Ea și-a luat deja rolul în serios și merge zilnic la antrenamente. "În aceste zile avem selecție la lot. Din 54 de handbaliste din întreaga țară, trebuie să păstrăm 20-30. În ceea ce mă privește, eu antrenez opt portari", a adăugat Huțu.

Luminița le-a impresionat pe fetițele de 14-15 ani. Stă în poartă, le arată cum să facă exercițiile și le corectează ori de cîte ori simte nevoia. "Mi-am scos de la naftalină casetele cu pregătirea pe care o făceam la Krim Ljubljana. Zilnic trebuie să le înveți altceva pe fete, ca să nu se plictisească. Antrenamentele trebuie să fie variate", a încheiat Luminița.

Ajutor pentru Voina?
Luminița Dinu ar putea ocupa funcția de antrenor cu portarii și la "naționala" de senioare. De altfel, "principalul" Radu Voina i-a propus Luminiței să-l ajute în pregătirea goal-keeperilor. Prima întîlnire cu fostele coechipiere s-ar putea produce la Cupa Mondială din luna octombrie, iar apoi în luna decembrie, Huțu va merge cu echipa României la Mondialele din China.

cristy1110
27th July 2009, 16:51
este un lucru bun pentru handbalul romanesc ca Luminita va pregati viitoarele portarite ale nationalei.
in Norvegia portarii de la toate nationale fac pregatiri periodice cu Cecille Leganger si Heidi Tjugum care au fost doua super portarite.

Mario Di Lazi
9th September 2009, 08:36
Etapa 1
Oltchim - Oțelul Galați 37-24

victorie clară a Oltchimului, dar nici Oțelul nu a jucat rău ... magnifică jucătoarea de la Oțelul, Busuioceanu.

Mario Di Lazi
13th September 2009, 21:31
Etapa 2
Tomis Constanta - Oltchim 22-27

Oltchim mai are până să-și dea drumul la joc ... a arătat multe lipsuri în partida de la Tomis

jesus supremu
14th September 2009, 14:52
eu am fost la meci si Oltchimul n-a jucat decat o repriza in rest a experimentat nu va mai plangeti.oricum mi-a placut tomisul se vede ca au adus un antrenor si cateva jucatoare mai de calitate, sper sa prinda top 5

cristy1110
17th September 2009, 00:49
poi la cate jucatoare are in lot si la ce valoare au,normal ca Voina isi permite sa faca experimente.

ducus
4th October 2009, 11:56
Echipa din Vâlcea rămâne fără legendarul președinte
Gavrilescu se retrage de la conducerea Oltchimului :(

Președintele Clubului Sportiv Oltchim Râmnicu Vâlcea, Ioan Gavrilescu, a anunțat, vineri, că în vara anului 2010 se va retrage din activitate, acesta considerând că 30 de ani de sport sunt suficienți.

"Treizeci de ani sunt destui și pentru mine. Nu știu dacă un alt conducător din sportul românesc a rezistat atâta timp. Eu cred că mi-am făcut datoria față de sportul vâlcean, față de sportul românesc. Oltchim a făcut istorie în sportul românesc și sunt mândru că am condus acest club. Sper ca retragerea mea să coincidă cu visul vâlcenilor din ultimii ani, accederea în finala Ligii Campionilor. Sper ca această echipă să-mi facă această mare bucurie", a spus Gavrilescu

Ioan Gavrilescu s-a arătat mulțumit de rezultatele obținute în acest început de sezon de către Oltchim. "Sunt mulțumit de modul în care au jucat fetele în câteva turnee amicale. De asemenea, sunt foarte mulțumit de evoluția naționalei feminine la Cupa Mondială. Să învingi Suedia la 17 goluri diferență, să bați campioana mondială și olimpică Norvegia nu este puțin lucru. Nu sunt mulțumit, însă, de modul în care a jucat Oltchim în campionat. M-a nemulțumit total în special partida de la Constanța în a cărei repriză a doua am marcat numai zece goluri și pe care am terminat-o la egalitate. Probabil că fetele știu că nu pot avea probleme în campionat. Sper ca această atitudine să nu ne coste în Liga Campionilor. Oltchim trebuie să joace toate meciurile la intensitate maximă", a subliniat Gavrilescu.

Președintele campioanei României consideră că Oltchim are probleme la linia de nouă metri și de aceea nu poate accede încă în finala Ligii Campionilor. "Este clar că la capitolul pivoți și extreme stăm foarte bine, avem unele din cele mai bune handbaliste din lume care joacă pe acest post. Avem și portari foarte buni. Linia de 9 metri pare a fi punctul deficitar al echipei. Eu cred că dacă Narcisa Lecușanu își va reveni după accidentările suferite și va juca la adevărata valoare atunci vom avea un mare plus. De asemenea, aștept ca Adina Meiroșu să-și revină. Este o jucătoare de mare valoare în care eu cred foarte mult dar cu care se întâmplă ceva în ultima perioadă. Dacă Narcisa și Adina vor juca la capacitate maximă, Oltchim va ajunge în finala Ligii Campionilor", a adăugat Gavrilescu.

Oficialul grupării vâlcene crede că naționala de handbal feminin trebuie să câștige o medalie la Campionatul Mondial din China: "România trebuie să dea un tun în China. Sunt câteva fete pentru care competiția din China poate fi ultimul turneu final. Toate trebuie să pună umărul pentru un rezultat bun. Eu cred că se poate cuceri o medalie mondială. Avem o națională puternică, s-a văzut acest lucru și la Cupa Mondială".

Ioan Gavrilescu este adeptul modelului practicat de Rusia în handbalul feminin. "La ruși este o gândire sănătoasă în ceea ce privește handbalul. Ei se gândesc la un ciclu olimpic de patru ani. Ați văzut la Cupa Mondială. Au păstrat trei, patru jucătoare cu mai multă experiență în rest au schimbat lotul. Au adus jucătoare tinere, care pot crește în trei ani. În plus, ei au acea lege care nu permite transferurile în străinătate înainte de împlinirea vârstei de 24 de ani. Așa a ajuns Rusia să câștige Campionatul European la handbal feminin", a conchis Gavrilescu.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/gavrilescu-se-retrage-de-la-conducerea-oltchimului-4954735

janne ahonen
3rd December 2009, 00:53
O portarita care mie imi placea foarte mult dar nu am mai auzit nimik de ea de mult timp.Ce mai stiti despre ea?

cristy1110
9th December 2009, 15:35
a nascut si nu stiu cand revine la antrenamente,dar a fost si suspecta de hepatita pentru a doua oara in 3-4 ani

Nilatac
29th December 2009, 21:27
Clubul Sportiv Oltchim Ramnicu Valcea alaturi de Directia pentru Sport a Judetului Valcea si Asociatia Judeteana de Handbal Valcea a organizat in perioada 28-29 decembrie un turneu memorial dedicat lui Constantin Tita, unul dintre cei mai importanti reprezentanti ai handbalului valcean.

In urma partidelor disputate in cele doua zile de competitie, Oltchim Ramnicu Valcea a triumfat in acest turneu, chiar daca jucatoarele importante au revenit de la Cluj-Napoca doar in a doua zi de concurs.

Astfel, pe pozitia a doua a clasamentului final s-a clasat formatia HCM Baia Mare, in timp ce Tomis Constanta a ocupat pozitia a treia, cu 4 puncte. Ultima pozitie a ierarhiei a fost ocupata de Universitatea Resita, echipa care a pierdut in fiecare meci disputat.

Cea mai tehnica jucatoare a fost desemnata baimareanca Melinda Geiger, interul drept primind si titlul de "cea mai buna marcatoare a turneului". Altfel, Talida Tolnai a primit titlul de "cel mai bun portar".


Rezultate inregistrate in turneu:

Etapa I

CS Tomis Constanta - HCM Baia Mare 30-29
Universitatea Resita - CS Oltchim Rm. Valcea 25-26

Etapa II

CS Tomis Constanta - Universitatea Resita 25-23
CS Oltchim Rm. Valcea - HCM Baia Mare 27-32

Etapa III

HCM Baia Mare - Universitatea Resita 26-24
CS Oltchim Rm. Valcea - CS Tomis Constanta 35-25


Clasament final:

1. Oltchim Ramnicu Valcea 4p (88-82)
2. HCM Baia Mare 4p (87-81)
3. Tomis Constanta 4p (80-87)
4. Universitatea Resita 0p (72-77)

Nilatac
30th December 2009, 11:59
Fostul portar al Oltchimului și al echipei naționale de handbal feminin, Luminița Dinu, a primit distincția de "cel mai bun sportiv vâlcean al anului 2009", într-o festivitate organizată de către DSJ Vâlcea.

Cu Dinu în prim plan, Oltchimul a ajuns în acest an până în semifinalele Ligii Campionilor și a câștigat titlul național. Luminița s-a retras din activitate vara trecută și în prezent este însărcinată în cinci luni, ea urmând să aibă o fetiță. "Le mulțumesc foarte mult fostelor mele colege și sper ca în acest sezon să joace finala Ligii Campionilor și de ce nu, chiar să o și câștige" a spus Luminița. Pe locul 2 în clasamentul întocmit de DSJ Vâlcea s-a clasat karateka Paul Dinu(CS Chimia), podiumul fiind completat cu încă o handbalistă de la Oltchim, extrema Ramona Maier.

Nilatac
7th January 2010, 17:02
Muller, la Oltchim!?
Brașovul l-a demis de două ori pe Herbert Müller în trei zile pentru a o repune în drepturi pe Mariana Târcă. Müller este dorit de Oltchim, unde Voina are zilele numărate.
1 Suporterii dau tonul la Vâlcea
Partida de campionat Oltchim - Deva (34-18) de marți a adus în prim-plan un episod neașteptat. Antrenorul Radu Voina a fost huiduit de fani, care i-au cerut să demisioneze. Conducerea a reacționat imediat și a dat un comunicat pe site-ul clubului, prin care a condamnat atitudinea suporterilor. Mulți spun însă că fanii vâlceni ar fi reacționat la comandă, exemple de acest gen existând și în sezoanele anterioare. "Bădulescu, Tadici și Rimanici au fost în aceeași situație. Întâi au fost huiduiți de galerie, iar apoi schimbați imediat de conducere", a susținut un apropiat al echipei vâlcene.
2 "La Oltchim e liniște"
Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, ne-a declarat ieri că nu se pune problema schimbării lui Radu Voina. "Nu se schimbă niciun antrenor. Nu avem motive. Ce s-a întâmplat la Mondiale nu ține de Oltchim". Surse din lumea handbalului ne-au informat însă că echipa campioană a luat deja legătura cu Herbert Müller pentru o eventuală schimbare pe banca tehnică, care ar urma să se producă cel mai devreme după meciul cu Itxako de duminică, din Liga Campionilor. Chiar Müller le-ar fi spus unor apropiați din Brașov că a primit o ofertă de la Oltchim, primele contacte dintre cele două părți având loc chiar în decembrie.

3 Joaca de-a demiterea
Lucru unic poate în handbalul mondial, Müller a fost demis de două ori de la Rulmentul în ultimele zile. Incredibil, dar adevărat, după ce a fost dat afară ieri, antrenorului i s-a propus să mai pregătească echipa și să o conducă sâmbătă la Reșița. Toată tevatura a început de la dorința primăriei, care a preluat conducerea grupării, de a o readuce pe bancă pe Târcă. Prima tentativă a eșuat luni, când jucătoarele au refuzat să se prezinte la antrenamentul ce urma să fie condus de tehnicianul care a luat titlul cu Rulmentul în 2006. Astfel, Müller a rămas.
După ce lucrurile au fost puse la punct din punct de vedere al conducerii, primarul George Scripcaru l-a destituit ieri din nou pe Müller și a instalat-o iar pe Târcă. Surpriza a venit însă din partea handbalistelor. În urma discuțiilor individuale purtate cu noul antrenor, majoritatea a refuzat propunerea de a continua la Brașov. Astfel, la nivel de conducere s-a hotărât ca Müller să rămână la echipă până după meciul de sâmbătă, cu Reșița, iar Mariana Târcă să-și intre în atribuții de luni.
4 Nu mai vrea nicio echipă din Brașov
La auzul veștii că a fost reinstalat antrenor la Brașov pentru patru zile, Müller a "explodat": "Gata! S-a terminat. Nu mai conduc nicio echipă la Brașov. Ce, eu sunt Pinocchio? Vor să se joace cu mine? Sigur nu mă voi duce la Reșița. Poate să-mi dea și 5 milioane de euro, nu mai merg cu cineva din Brașov la vreun meci. Ar fi culmea prostiei să accept o astfel de situație. Să mai fac eu două puncte ca să nu retrogradeze echipa și apoi să mă dea iar afară...".
"Adunarea Generală a hotărât ca Herbert Müller să conducă echipa la Reșița. Dacă nu va dori să meargă, vom discuta, vedem ce avem de făcut. Dacă nu avem efectiv, nu mergem la Reșița", ne-a relatat Florin Florea, directorul general al SCM Brașov, cel care va conduce și activitatea echipei de handbal.
Directorul general al Oltchim, Constantin Roibu, le-ar fi asigurat pe vâlcence că Müller nu va veni vreodată la Oltchim
Nu vreau să discut absolut nimic despre Vâlcea
Herber Müller, antrenor Rulmentul Brașov
sursa gsp.ro

daves
1st February 2010, 15:20
niste pareri: http://lalass.wordpress.com/2010/02/01/scrisoare-deschisa-catre-domnul-radu-voina/

Nilatac
12th February 2010, 19:28
Interviu cu Oana Manea
Cum te-ai decis sa te apuci de handbal?
Dintr-o intmplare. Ma bateam cu un coleg in clasa si ne-a prins profesoara de sport. M-a chemat la ea crezand ca ma cearta dar m-a intrebat daca vreau sa ma duc la handbal,si asa am ajuns sa fac acest sport.
Ce iti amintesti de la prima zi in care ai intrat pe un teren de handbal?
Ce sa imi amintesc... Din prima zi m-a alergat de eram rosie la fata ca si treningul cu care eram imbracata, deci multa alergare.
Ai vreo porecla?
Da. bucii bucii
Ai multe prietene din randul colegelor de la Oltchim?
Pot spune ca ma inteleg bine cu toate, dar am si prietene.
Ai superstitii? Ai vreun talisman pe care il porti mereu cu tine?
Nu am superstiti si talisman nu am avut pana acum, dar de la Viena port la mine o bratara cu cruciulita pe care am primit-o.
Iti e frica de intuneric?
Depinde unde ma aflu si cu cine
Care e cea mai haioasa intamplare?
Sunt mai multe dar cea care mi-a ramas intiparita si nu haioasa pentru mine este cand mi-am luat botezul m-au batut cu papucii peste fund pana am avut basici si m-am ales cu un certificat pe hartie igienica cu 15 nase.
Unde ai facut cea mai frumoasa vacanta?
Sincer, nu pot sa spun ca am avut o vacanta frumoasa. Nu am fost intr-un loc frumos si special, sper la vara. Nici timp nu am avut
Ce manca o sportiva de performanta ca sa se mentina in forma?
Aici cam greu. Cu toate ca nu am un corp asa bine construit nu pot sa dau lectii. Eu una nu prea mananc in special cand sunt acasa dar asa in deplasari noi mancam pui gratar sau la cuptor cu orez, piure, supe, ciorbe si fructe
Ce pasiuni ai? Ce iti place sa faci in timpul liber?
Imi place sa citesc. Iar in timpul liber ascult muzica ma ocup de mine cu treburi femeiesti si mai rezolv din probleme.
Care e locul din lume unde te-ai simtit cel mai bine?
Acasa mi se potriveste. Vorba aceea, nicaieri nu e ca acasa
Care e fotbalistul tau preferat?
Messi. Imi place mult este bun talentat si modest
Iti place fotbalul?
Imi place fotbalul dar cand jucam noi la antrenament si ce joaca cei de afara.
Mutu sau Chivu?
Mutu
Steaua sau Dinamo?
Nici una nici alta nu am o echipa cu care tin sau preferata in Romania. Asa imi place Barcelona
Ai poza in reviste pentru barbati?
Poate daca as arata bine la corp si as avea ce sa arat da as poza.
Cum te relaxezi in timpul liber?
Stau in casa, citesc sau merg la spa. Imi plac mult masajele
Ce muzica asculti?
Din toate genurile.depinde si de dispozitia pe care o am
Te-a sunat vreodata un fotbalist sa iti propuna sa iesiti la o cafea?
Nu, nu am iesit cu nici un fotbalist
Care este ultimul film pe care l-ai vazut? Avatar ai vazut?
Da. Chiar Avatar am vazut ultimul film si mi-a placut
Daca nu te apucai de handbal ce faceai?
Chiar nu stiu ce as fi facut. Intrebarea asta mi-am pus-o si eu. Mi-ar fi placut sa am un salon de infrumusetare. Am rabdare multa in tot ceea ce fac
Ce ii transmiti lui Mutu dupa scandalul de dopaj?
Sa fie tare. Toate trec in viata dar trebuie sa stii sa te ridici atunci cand cazi.
Ai avut avantaje vreodata pentru faptul ca esti sportiva?
Da, am avut si avantaje dar nu pot sa spun in ce situatii
Ai vreun tatuaj?
Da, am doua. Unul pe picior si unul la spate
Ce probleme intampina un sportiv in Romania?
Din punctul nostru de vedere, aici la Oltchim nu intampinam probleme dar in general nu sunt sustinuti cu bani, nu au echipamente, sali sau un mediu unde sa se antreneze, dar avem pretentii la performante
E costisitor sa faci handnal in Romania? Cat te costa pe luna? Echipamentul este costisitor?
Acum la mine nu este costisitor pentru ca tot ce avem nevoie ne da clubul. Dar la altii trebui sa iti cumperi adidasi echipament, sa te antrenezi si alte lucruri ce ai nevoie. Nu pot sa spune cat te costa pe luna. Echipamentul este destul de costisitor
Cu ce sportivi celebri ai poze sau ai vorbit fata in fata?
Cu Gica Hagi am vorbit fata in fata. Acum chiar nu imi aduc aminte daca ar mai fi cineva. Poze nu am cu nimeni
Te uiti la Sport.ro? La ce emisiuni?
Ma uit in special la meciuri si la emisiuni cand se vorbeste de handbal.
Exista dopping in handbal?
Nu stiu. Pana acum nu am auzit nimic
Care crezi ca e cea mai sexy iubita de fotbalist din Romania? De focoasa Iulia ai auzit?
Nu stiu, nu le urmaresc. Nu cunosc cine e Iulia si a cui este. Sa fie focoasa si pe viitor
Cati prieteni ai pe Facebook?
235 de prieteni
Care este cea mai buna handbalista din lume? Dar cea mai sexy?
Bojana Popovici cea mai buna si cea mai sexy Adriana Nechita
Este Oltchim un fel de Real Madrid in handbal?
Nu. Oltchim e Barcelona.
La ce echipa ai vrea sa te transferi?
Eeeeee chiar nu pot sa va zic. Mi-ar placea sa joc in Danemarca, Ungaria
Cu cine te intelegi cel mai bine dintre colegele tale de la Oltchim?
Cu mai multe dar mai bine cu colega de camera Adina Fiera
Iesi in cluburi?
Nu am timp
Iphone sau Blackberry?
IPHONE
Ce faci de Valentine’s Day?
Am meci cu Dinamo Volgograd si dupa, poate la un restaurant cu fetele.
sport.ro

cristy1110
12th February 2010, 21:08
volvi trebuie sa intram pe sport.ro ca sa aflam cu cine este interviul?

El Pistolero
12th February 2010, 21:11
volvi trebuie sa intram pe sport.ro ca sa aflam cu cine este interviul?

:happy:happy:lol::lol:

Nilatac
12th February 2010, 22:53
volvi trebuie sa intram pe sport.ro ca sa aflam cu cine este interviul?

sqz ...:happy:happy:happy:happy e cu Oana Manea:happy:happy

cristy1110
10th March 2010, 20:27
eu sper ca ORV sa scape de cele trei ucrainence si sa aduca un inter dreapta si un centru de valoare...
oricum cred ca lotul va fi restructurat si nu stiu daca raman mai mult de 18 jucatoare in lot...
in lotul actual sunt 4 portari dintre care unul nu a fost folosit dintr-um motiv anume...
sunt 7 interi stanga,2 centri, 2 interi dreapta,2 pivoti si cate doua extreme pe fiecare parte,dintre care una este accidentata si ramanand in doar 3 extreme..

Nilatac
10th March 2010, 20:33
eu sper ca ORV sa scape de cele trei ucrainence si sa aduca un inter dreapta si un centru de valoare...
oricum cred ca lotul va fi restructurat si nu stiu daca raman mai mult de 18 jucatoare in lot...
in lotul actual sunt 4 portari dintre care unul nu a fost folosit dintr-um motiv anume...
sunt 7 interi stanga,2 centri, 2 interi dreapta,2 pivoti si cate doua extreme pe fiecare parte,dintre care una este accidentata si ramanand in doar 3 extreme..

si eu sper sa scape de ucrainence..sun bota..mai ales Pidpalova,ne-a omorat in meciul cu Gyor:rosu:

P1ka
10th March 2010, 21:30
eu sper ca ORV sa scape de cele trei ucrainence si sa aduca un inter dreapta si un centru de valoare...
oricum cred ca lotul va fi restructurat si nu stiu daca raman mai mult de 18 jucatoare in lot...
in lotul actual sunt 4 portari dintre care unul nu a fost folosit dintr-um motiv anume...
sunt 7 interi stanga,2 centri, 2 interi dreapta,2 pivoti si cate doua extreme pe fiecare parte,dintre care una este accidentata si ramanand in doar 3 extreme..

O sa fim prea buni atunci :ok:

cristy1110
10th March 2010, 21:40
revin...nu am inteles de ce Adriana Tacalie a fost imprumutata la Galati,pe postul ei fiind folosita o ucraineanca care nu prea a dat randament si care sa si accidentat intre timp...pe acelasi post mai evolueaza o romanca ,Roxana Gatzel care nu a primit prea multe sanse in EHF-CL,fiind si accidentata o perioada intradevar....
in general sa mers pe polivalenta unor jucatoare,care a iesit pana in momentul de fata,dovada fiind ca echipa sa calificat in semifinalele ligii campionilor...
si in precedenta editie echipa a prins semifinalele respectivei editii dar sa oprit acolo,avand in Viborg un adversar prea tare,dar anul acesta parca adversarul nu este asa de puternic....

Nilatac
12th March 2010, 17:04
Deși se zvonea că Ramona Maier (30 de ani) nu-și va extinde contractul cu Oltchim, golgeterul "galacticelor" în Liga Campionilor a parafat o nouă înțelegere cu gruparea vîlceană. Ramona a semnat pentru alte două sezoane cu Oltchim, urmînd să joace la cea mai bună echipă din România pînă pe 30 iunie 2012.
gsp.ro

Nilatac
10th April 2010, 11:08
7+1
Articol publicat de Marius Hutu in Handbal | 09.04.2010 | 23:23
Surpriză în lotul Oltchimului înaintea confruntării cu ETO Gyor! Conform surselor ProSport, una dintre jucătoarele de bază ale vâlcencelor, Adina Meiroșu Fiera (25 de ani, 13 goluri în actuala ediție), va deveni mămică spre finalul anului.
Un vis pe care sportivele de mare performanță și-l îndeplinsesc de regulă spre finalul carierei e pe cale să se împlinească relativ devreme pentru cea mai veche componentă a campioanei României, jucătoarea adusă în 2002 de Petre Berbecaru de la Oțelul. Fericire și sacrificiu sunt stările ce se citesc pe chipul frumoasei gălățeance la mijloc de primăvară, conform unor apropiați. Căsătorită în iulie 2008 cu omul de afaceri Ovidiu Fiera, Adina e însărcinată în opt săptămâni, iar perioada în care ea va mai putea evolua pentru trupa lui Radu Voina se apropie de sfârșit. Astfel, întâlnirea cu Gyor ar reprezenta, se pare, o ultimă apariție pentru senzuala brunetă, binecunoscut fiind faptul că efortul depus după perioada de două luni i-ar putea periclita sănătatea viitoarei mămici. Din numerosul lot de 23 de jucătoare al Oltchimului, singurele mămici sunt deocamdată Valeria Beșe, Tereza Pâslaru și ucraineanca Anastasia Pidpalova.
prosport.ro

Mario Di Lazi
21st April 2010, 09:13
Fosta jucătoare a Oltchimului, Luminița Huțupan Dinu a născut zilele acestea o fetiță.
Multă sănătate le dorim celor două.

Nilatac
21st April 2010, 09:31
Adina Meirosu a aflat ca v-a avea 2 gemeni!

Mario Di Lazi
21st April 2010, 11:01
Nu știu dacă Adina o să poată să joace finala Ligii Campionilor..

cristy1110
21st April 2010, 23:36
ar fi frumos pentru ea ca sa joace finala,tinand cont de cat va absenta pe urma...
in rest astept ca dupa acest sezon sa vad o remaniere a lotului renuntanduse la unele jucatoare...
cred ca Luca si Lecusanu se vor retrage,Pidpalova,Vaschuk ,Tamas si chiar Gatzel vor fi puse pe lista de transferari...
la veniri cred ca doar Tacalie este sigura ,ea fiind imprumutata la Galati...

Nilatac
22nd April 2010, 18:13
http://www.gsp.ro/sporturi/handbal/gsp-va-prezinta-o-zi-intreaga-alaturi-de-fetele-de-la-oltchim-186732.html
Super Reportaj:D

Nilatac
18th May 2010, 16:29
Oltchim încheie astăzi sezonul cu ultimul meci de campionat, care va fi disputat în compania Universității Reșița. Vâlcea și-a fixat deja obiectivul pentru sezonul 2010-2011: câștigarea Ligii Campionilor. Iar strategia va fi definitivată zilele următoare.

În mare, campioana României va aborda sezonul următor cu 15-16 jucătoare și trei portari, având în vedere faptul că în vară se va despărți de câteva componente ale echipei.

Ia modelul marilor echipe

Va urma exemplul altor mari echipe, precum Györ, Hypo, Zvezda și Viborg, care se bazează pe un nucleu de 10-12 jucătoare, plus câteva rezerve care pot suplini, la nevoie, unele titulare. În acest sezon, Oltchim a avut în lot 23 de handbaliste, însă a fost nevoită să țină mai mereu o echipă în tribună, în condițiile în care pe foaia de joc nu pot fi înregistrate mai mult de 14 fete.

Pleacă Gatzel, Szucs și Vasciuk

Și cum toată lumea traversează o perioadă de criză, Vâlcea va încerca, la rândul ei, să facă unele economii la buget. Lecușanu și-a anunțat intenția de a se retrage, Meiroșu va lua și ea o pauză, urmând să devină mamă, în timp ce Gatzel și Szucs sunt la final de contract și n-ar mai intra în calcule pentru sezonul următor. De asemenea, Oltchim s-ar putea despărți de Vasciuk, care nu a dat satisfacție, dar și de unul dintre cei patru portari, cel mai probabil de Smedescu. La capitolul noutăți, singura certitudine în acest moment este revenirea Adrianei Țăcălie, de la Oțelul Galați.
ProSport.ro

Anicia Juliana
18th May 2010, 19:44
A quality coach means the world to a young and talented player. It’s in the early years you learn the most, and it’s crucial you get the game right the first time. This will help you build up skills in the future.

Asta e dintrun interviu cu Bojana Popovic de pe vremea cand era la Slagelse.
Probabil stie despre ce vorbeste :D.

Cu echipa in cea mai mare proportie tanara ce se pare ca va ramane pe viitor, Oltchimul are interes sa nu aleaga pe fiecine... Fingers crossed:rolleyes:

Nilatac
21st May 2010, 20:50
Radu Voina este principala opțiune pentru banca tehnică la Oltchim și în sezonul următor.
Antrenorul campioanei României își va încheia contractul pe 30 iunie, însă oficialii vâlceni par deciși să-i propună prelungirea angajamentului pe încă un sezon. Managerul general al SC Oltchim, Constantin Roibu, a precizat încă de luni, când și-a serbat ziua de naștere cu echipa, că nu intenționează să facă modificări la nivelul conducerii tehnice în această vară. Mai mult, președintele grupării Oltchim, Ioan Gavrilescu, a declarat pentru ProSport că propunerea lui pentru a antrena echipa în 2010-2011 este tot actualul tehnician: "Optez pentru Radu Voina și 90% cred că va rămâne la Vâlcea. Vom discuta situația antrenorului astăzi, într-o ședință, în cadrul căreia voi opta pentru continuitate".

Kochetova? "Poate din 2011"
Oltchim nu a perfectat până în prezent niciun transfer pentru sezonul următor, deși a negociat cu câteva jucătoare importante. Anna Kochetova de la Dinamo Volgograd este ultima care a spus pas Oltchimului. "Ne-a sunat și ne-a spus că nu poate veni acum. Mai are un an de contract la Volgograd, și cum Dinamo a luat titlul în Rusia, politica s-a schimbat și nu i-a mai dat drumul. Ne-a transmis că putem relua discuțiile în 2011", a susținut președintele Ioan Gavrilescu.
ProSport

Nilatac
1st June 2010, 15:37
Antrenorul Radu Voina a declarat, marți, pentru MEDIAFAX, că decizia de a nu mai continua la formația Oltchim Râmnicu Vâlcea nu are legătură cu echipa națională de handbal feminin, cu care a contract până în 2012.

"În acest moment contează o perioadă de liniște. Cert este că decizia luată în privința renunțării la clubul Oltchim nu are legătură cu munca mea la echipa națională. Contractul pe care îl am cu Federația Română de Handbal este până în 2012 cu obiectiv de calificare la Jocurile Olimpice", a spus Voina.

Tehnicianul consideră că a făcut tot ce era posibil la Otchim: "Consider că am făcut tot ce am putut mai bine la Oltchim și împreună cu fetele am ajuns cât de sus s-a putut. Personal cred că vine un moment în care trebuie să realizăm că sunt și lucruri mai importante în viață, în cazul meu după 37 de ani în slujba handbalului. Nu am apucat să le mulțumesc fetelor, așa cum mi-aș fi dorit. Ele sunt în vacanță, dar cu siguranță vor afla veștile și sper să ne întâlnim să-mi iau rămas bun. Primul lucru mă gândesc la o vacanță, la o pauză de handbal, și să mă ocup de familie așa cum promit de mulți ani. Privind în urmă, la experiența de la Oltchim, pot spune că au fost satisfacții și rezultate frumoase, dar nu mi le atribui, ele sunt ale fetelor. Am avut și eu șansa să fiu cu ele în echipă".

mediafax

Sentient7
2nd June 2010, 04:45
daca variantele pentru postul de antrenor prezentate pe gsp.ro sunt reale,Oltchim poate castiga CL in viitorul apropiat. excelente variante. daca reusesc sa o convinga pe Andersen sa vina antrenor ar fi nebunie mare.

Nilatac
2nd June 2010, 12:52
Anjia Andersen ar fi cel mai bun transfer:),daca resusesc sa o transfere pe Anjia sigur castiga Champions League sezonul viitor:).ar mai fi fost o varianta,antrenorul Frantei