PDA

View Full Version : Desene animate



Gabriel
16th December 2003, 11:59
Eu chiar daca nu mai sunt copil ador sa ma uit la desene animate. Chiar in dimineatza asta am vazut Finding Nemo si mi-a placut foarte mult. Iar saptamana trecuta am vazut Monsters Inc. care a fost delicios.

Dintre filmele de animatie de lung metraj facute in anii 2000 as mai mentiona : Shrek si The Road To El Dorado, ambele realizate de Dreamworks. Iar din cele clasice cel mai mult mi-a placut The Jungle Book.

Preferatele mele la desene animate normale : 2 Stupid Dogs & Top Cat. De Tom & Jerry nu mai zic...ca alea plac tuturor.

Vadim
16th December 2003, 12:41
Am fost si eu la Finding Nemo, a fost simpatic. Am mai vazut si Ice Age, de asemenea frumos si cu o gramada de faze amuzante.

rasheedkpenny
16th December 2003, 12:57
Aici tre sa facem unele diferentieri: unele sunt desene animate, altele sunt animatii! Nu reprezinta acelasi lucru!

Gabriel
16th December 2003, 15:19
dar care este diferentza ?

rasheedkpenny
16th December 2003, 18:10
Animatiile sunt complet facute pe calculator, desenele animate nu!

www.pixar.com - sunt cei care au facut Monsters Inc., Finding Nemo, etc.

vasile314tzurka
16th December 2003, 20:07
1. yellow submarine
2. the point
3. cartea junglei
4. shreck

07Ex
17th December 2003, 04:32
De Tom & Jerry nu mai zic...ca alea plac tuturor.

Mare dreptate ai. Tocmai am vacut rost pe DVD de TOATE episoadele cu Tom & Jerry din primii 10 ani. Sunt aceleasi episoade la care ma uitam cu ani in urma cand eram inca copil. :)

gicu
17th December 2003, 12:25
1. Cartea junglei
2. Cartea junglei
3. Cartea junglei
.....
:)

Cipangoo
17th December 2003, 15:16
ati vazut filmuletul de dupa Ice age? Ala cu animalutul cu ghinda. Beton!
In ultima vreme au aparut o groaza de desene animate mai bune decat multe filme. :ok:

gicu
17th December 2003, 15:54
ati vazut filmuletul de dupa Ice age? Ala cu animalutul cu ghinda. Beton!
In ultima vreme au aparut o groaza de desene animate mai bune decat multe filme. :ok:

dintre cele noi aparute, Ice age e poate cel mai reusit (inclusiv filmuletul de dupa :happy ). Ma intreb insa daca are acelasi succes si pt. copii, eu il consider un film mai mult pt. oamenii mari :)

À propos de asta, productiile noi de desene animate (cele pe care le-am vazut) parca nu mai sunt adresate copiilor, ba din contra as putea spune :mda:

Vadim
17th December 2003, 16:50
Fiecare intelege cat poate, copiii vad cu niste ochi, cei mari cu altii, tocmai asta este ideea, sa iei banii tuturor :drak:

rasheedkpenny
17th December 2003, 17:11
ati vazut filmuletul de dupa Ice age? Ala cu animalutul cu ghinda. Beton!
In ultima vreme au aparut o groaza de desene animate mai bune decat multe filme. :ok:

Asa e... e fain si filmuletul respectiv! Tot in aceeasi idee a aparut un mini-filmulet la Shrek!

Ravelly
30th December 2003, 01:45
Cred ca am vazut Shrek de cel putin 3 ori si nu stiu sigur daca nu l-as mai vedea. Ca realizare mi s-a parut mai bun Finding Nemo dar la Shrek m-au atras in primul rand vocile si multe replici.
Sa nu uit de Ice Age care se situeaza la distanta f mica de cele doua amintite.

baubau
31st December 2003, 11:10
Mie dor de serialul Ren&Stimpy... /hello

ady_azzuro
1st January 2004, 03:07
Oameni trecuti de 20 de ani innebuniti dupa desene animate :D :D :D

deep purple
2nd January 2004, 22:58
South Park e cel mai tare. :happy

phil
3rd January 2004, 02:01
:happy deep, ai vazut episodul cu gimnastele romance?? :happy :happy

Gabriel
3rd January 2004, 15:53
dar unde vedetzi voi South Park ? e serial, ceva ? ca eu doar un film de lung metraj am vazut cu ei. si as vrea sa mai vad.

DRAGOS
3rd January 2004, 16:39
Singurul desene animat pe care mai am rabdare sa-l privesc este bine cunoscutul TOM & JERRY!!!!
Dar sincer sa va spun mie imi e dor sa ma uit la PIF SI HERCULE. Era bestial acel desen animat!!!

DRAGOS
3rd January 2004, 16:41
Asa stiam si eu Gabriel!!! Ca e un film de lung metraj. L-am vazut pe calculator acum vreo 2 saptamani!!!

rady
3rd January 2004, 19:39
jeez.. ce-ati vazut voi (sp) era filmul care a fost realizat in urma succesului pe care l-a avut serialul, ajuns la sezonul 7 - www.southparkx.net -
serialul meu preferat e The simpsons, urmat de <beep><beep><beep>urama, si acum ca stau sa ma gandesc mi-a dor si mie de nickelodeon: rugrats, stimpy & ren, rocko's modern life, ah the memories...
de lung metraj, mi-a placut ice age, lilo & stich, si south park

Gabriel
8th January 2004, 01:11
Am vazut Ice Age si pot spune ca a fost o incantare. Unul dintre putinele filme...unde personajul mic e tantalau si personajul mare e cu capul pe umeri. De obicei e invers...si aia mai mari sunt facutzi mai prostanaci. Dar nu si in Ice Age...unde mamutul e bun rau !
Ala mic ce fel de animal e ? Jder ?
O bila alba si pentru tigrul Diego. :D

rasheedkpenny
8th January 2004, 09:55
Sid the Sloth din Ice Age

http://www.dragonfare.com/AL/ch/Images/s/sid7.jpg

Nu stiu exact ce animal e! In engleza e "sloth"... dar n-am cautat in dictionar! :P

roxana
20th February 2004, 09:21
aaturi de ice age, finding nemo adaug dumbo (din pacate era cam veche caseta ) si the emperor's new groove.
cat despre desenele noi, ma bucur ca nu mai am 10 ani, dar acum imi plac.

maryuss_mau
31st March 2004, 17:09
mi-a placut destul de mult finding nemo! am vazut de curand si atlantis:milos return, si mi s-a parut interesant si asta!

ultra_alba
31st March 2004, 20:29
tom si jerry sunt cele mai tari dupa parerea mea

maryuss_mau
1st April 2004, 10:04
or fi ele tari, dar pustii din ziua de azi nu prea se mai uita pe la de astea; eram zilele astea in autobuz si niste pusti de langa mine au vorbit timp de vreo 5 statii despre dragon ball z;

alx_ro
13th May 2004, 16:39
Totusi, cei de o varsta cu mine sau mai mari, cred ca isi aduc aminte de ciocanitoarea Woody, Mickey Mouse, Pluto, Goofy, Popey Marinarul, Bugs Bunny, Duffy Duck si multi altii care ne-au incantat copilaria. Nu spun ca desenele din ziua de azi nu sunt frumoase. Ma uit cu placere la filmele facute recent, dar pentru mine raman tot desenele clasice cele mai tari...

sorinux
13th May 2004, 22:46
Super tari desen erau alea cu veveritele:Chip si Dale si ca lung metraj mi-a placut Brother bear(super tare) si normal Ice age care este bestial.

sorinux
13th May 2004, 22:47
Am vazut si Finding Nemo si Atlantis dar nu pot spune ca mi-au placut prea mult.

SVensson
1st June 2004, 15:22
Ice Age si Denis copilul problema de pe Fox Kids.

Gabriel
14th June 2004, 12:43
In ultimele zile am devenit un imens fan Winnie The Pooh, Eeyore, Tigger, Piglet, Kanga, Rabbit & Roo.
Citisem cartea, dar nu vazusem nici unu' dintre filme. Dar noroc cu dc++ ca mi-am tras : The Tigger Movie & Piglet's Big Movie.
Am ras sanatos la ambele. Iar Eeyore mi se par mult mai amuzant decat magarushul din Shrek.

Acum imi trag...Winnie The Pooh's Most Grand Adventure.

Heath Scumm
25th June 2004, 13:49
South Park Rulz ass!!

Celebrity Death Match se pune ca fiind desen animat??

Denis
12th August 2004, 20:36
Am fost shi eu la shrek shi la finding nemo, dar mai mult ma uit la episode. cand eram in romania me uitam la tom & jerry, dar acum aici nu'l mai prind shi ma uit la Spongebob Squarepants. is destul de mishto desenele.

sames44jc
12th August 2004, 22:24
shrek sunt cele mai misto
si tom si jerry

roxana
28th September 2004, 21:33
dintre desenele noi de la tv mi se par haioase si cat de cat in spiritul celor de demult duck dodgers si ozzy si drix.
shrek 2 este extraordinar.
a vayut cineva cats and dogs? am auzit multe despre el, dar n-am apuat sa-l vad.

RedBaron
28th September 2004, 22:02
Cats and Dogs e misto daca iti place genul acesta de filme. Nu sunt filme pentru copii, insa nu toti le apreciaza.

Nu am vazut inca Shrek2, il am dar ... ceva probleme cu partea de hardware la PC.
Oricum, printre filmele prefereate sunt: Monster Inc. , Ice Age si Finding Nemo. Mai amintesc si Shrek1. Imi plac animatiile deoarece ma distreaza la modul cel mai teribil si... cam asta e. Cei care nu au vazut filmele mai sus enumerate, le recomand. Asta doar daca le plac astfel de filme, altfel li s-ar putea parea porcarii. Depinde de om...

Re.

LordRhadoo
18th November 2004, 18:16
A shark tale e super tare cu super voci

grig_jr
18th November 2004, 19:28
voci faine, scenariu care scartzie,.. da' rau ! MEGA cliseu, totaly boring si previzibil.
noroc cu de niro care face filmul sa merite urmarit.

e posibil ca din cauza la cat mi-a fost laudat filmul inainte sa il vad am avut asteptari prea mari. nu se poate pune cu ice age, shrek sau nici macar cu finiding nemo

LordRhadoo
19th November 2004, 19:20
intradevar nu se compara cu Ice Age, Shrek sau Finding Nemo, dar sa nu uitam ca aceste desene animate au participat toate la Oscaruri. Deci ele sunt Spuma.

Pustoai-k
19th November 2004, 20:17
Tom & Jerry :)

LordRhadoo
19th November 2004, 20:44
:) si Bugs Buny nu?

Pustoai-k
19th November 2004, 20:52
ba da :) si ala.....si mai sunt...da nu mai stiu cum le zice...era si ala cu 2 veveritze... :) nu mai stiu cum il cheama

Mihai
19th November 2004, 22:01
Erau inainte de revolutie, niste desene animate cu un iepuras si un lup - "Nu Pogodi", alea mi se pareau super tari, bine, ca erau si singurele desene animate de la noi! La ora actuala sunt tari alea cu Ed, Edd & Eddy!

realmadrid.com
20th November 2004, 11:47
Filme de desene animate, ce vii le recomand cu placere:ok:
"A Shark Tale", apare in decembrie 2004 la cinematograf in Romania
"Team America: World Police", apare in martie 2005 la cinematograf in Romania

ieppy
20th November 2004, 11:52
ba da :) si ala.....si mai sunt...da nu mai stiu cum le zice...era si ala cu 2 veveritze... :) nu mai stiu cum il cheama
Chip & Dale?

Pustoai-k
20th November 2004, 12:56
Chip & Dale?



daaaa alea....ce marfa erau :D

ieppy
20th November 2004, 12:59
Marfa sunt vrei sa spui? Sau acum nu le mai gusti? :)

Pustoai-k
20th November 2004, 13:22
Marfa sunt vrei sa spui? Sau acum nu le mai gusti? :)


pai de unde?le ai tu?ca eu nu le am si nici nu stiu de unde sa fac rost... :(

Pustoai-k
20th November 2004, 13:24
Hai ca am gasit pe Dc++ da pana se ia un film.............

Mihaela
23rd November 2004, 04:21
Anime-urile lui Hayao Miyazaki le-a vazut cineva? Daca nu, incercati sa faceti rost de ele, pentru ca sunt printre cele mai bune animatii facute vreodata, daca nu cumva cele mai bune. Ce am vazut pana acum:

Spirited Away ( http://www.imdb.com/title/tt0245429 ) - O combinatie intre Alice in Tara Minunilor si mitologia japoneza cu multe elemente originale. A castigat Oscarul pentru cel mai bun film de animatie.

Princess Mononoke ( http://www.imdb.com/title/tt0119698 ) - In esenta un film despre modul in care industria si tehnologia moderna modifica vietile oamenilor si mediul inconjurator.

Kiki's Delivery Service ( http://www.imdb.com/title/tt0097814 ) - Unul dintre filmele mai simple a lui Miyazaki avand ca tema maturizarea, adresat mai ales copiilor si adolescentilor.

My neighbour Totoro ( http://www.imdb.com/title/tt0096283 ) - O poveste foarte simpla si foarte simpatica. Doua surori se muta la tara impreuna cu tatal lor unde-l intalnesc pe Totoro, un fel de spirit al padurii, care le ajuta sa treaca peste problemele cauzate de boala mamei lor.

Laputa: Castle in the Sky ( http://www.imdb.com/title/tt0092067 ) - In principal un film de actiune cu mult umor si scene aeriene impresionante. Universul filmului arata ca in schitele lui Jules Verne, iar povestea are destul de multa profunzime.

E extraordinar cat de original e fiecare din aceste filme in parte. Desi toate sunt scrise, regizate si in buna parte desenate de mana de Miyazaki, fiecare are o atmosfera complet diferita. Ceea ce e ramane constant si imi place in mod deosebit la ele e caldura sufleteasca pe care o emana si modul subtil in care abordeaza teme complexe. De exemplu Totoro care e perfect pentru copii prescolari si in care la prima vedere nu se intampla mai nimic, dar gesturile simple, mama pieptanand parul uneia dintre fiice, sora cea mica agatandu-se de cea mare pot spune mai mult decat o mie de cuvinte sau efecte speciale. Pe de alta parte Spirited Away are scene aproape horror si destule metafore care il fac greu de inteles chiar si pentru adulti.

tudi
20th January 2005, 23:36
shrek
shrek 2
shark tale
simpson
king of the hill
si acuma tre sa apara un desen care cred ca o sa fie total Madagascar

Corrado*
8th March 2005, 16:57
ed edd'n eddy rules! :P

CoolRain
8th March 2005, 17:40
:P :P
Mai erau niste desene mai demult... Cu un ratzoi sinistru si sadic... Ceva cu Duck... Cine mai stie?

Utilizator
8th March 2005, 18:40
Desene animate inainte de '89:
Miaunel si Balanel (romanesti) :)
Lolek si Bolek (cehesti)
Hekel si Gekel (astea erau chiar mishto, cu doua ciori haioase)

le mai stie cineva?

Mihai
8th March 2005, 18:57
Sa nu uitam si de Pif & Hercule!

Utilizator
8th March 2005, 19:17
Nu uitam Mihai, se poate :) Erau extra si la mare pretz si revistele Pif si Rahan.

Marquise MGP
8th March 2005, 19:40
tom and jerry rulz....si acu ma mai uit de cate ori am ocazia.... desi le stiu pe toate pe de rost :D

Mihai
8th March 2005, 21:15
Tot la amintiri sa se noteze si desenele pe care le vedeam pe bulgari cu iepurasul si cu lupul - Nu Pogodi parca! Si parca mai erau unele cu un profesor... da alea nu mai stiu cum se numesc!

gicu
8th March 2005, 21:36
Utilizator, ai uitat cumva de Mihaela? ;)

Utilizator
9th March 2005, 11:18
N-am uitat Gicule, credeam ca s-a spus deja, e la Classics :) Mi-aduc aminte si melodia, daca nu ma crezi suna-ma sa ti-o fredonez la telefon :)

Mihai, ala cu iepurasul si lupul era un desen animat rusesc care a fost si la TVR nu numai la bulgari. Se chema (transcriu fonetic) 'No zaietz, no pagadi', adica ceva de genul, 'Iepurasule, o sa vezi tu'...un desen animat super mishto si cu mult haz in care, bineinteles, iepurasul ii tragea mereu clapa lupului.

Mihai
9th March 2005, 11:24
@Utilizator: Eu asa l-am gasit pe net: "Nu pogodi" am revazut cu placere vreo 8 episoade!
Pantera roz mai era un super desen animat!

Utilizator
9th March 2005, 11:31
pantera roz excelenta :ok: in versiunea initiala. Acum vad ca au mai scos o serie noua, dar n-are nici un haz.

O alta tampenie a alora de la Warner Bros: scot serie Bugs Bunny/Looney Toones in varianta manga!!!! Desenle sunt facute schematic, Bugs si gashca rata mult mai rai si mai rau dar cica au facut toate astea cand au vazut ca 'tineretu' din ziua de azi' prefera astfel de filme. Model japonez.
Deja fanii bugs Bunny protesteaza, se pare ca fara succes din ce zicea la presa.
oricum pozele pe care le-am vazut pareau oribile, n-au nici o legatura cu ceea ce stim.

Mihai
9th March 2005, 11:39
Doamne cat uras desenele alea! Cred ca desenatorii erau manga! Ceea ce ma enerveaza mai nou la Cartoon e ca au inceput sa le traduca (cu voce nu cu scris) si si-au pierdut tot farmecul! Parerea mea! Si daca erau in engleza era mai bine pt copii mici ca mai invatau engleza. Cel putin eu stiu ca mi-am adaugat multe cuvinte la vocabular uitandu-ma la CN!

Utilizator
9th March 2005, 11:42
viitorul e si mai sumbru, in toata Europa, cu foarte mici exceptii, totul la teveu e dublat in limba locala. Innebunesti nu alta si cred ca in curand va fi si la noi. triumful analfabetismului.

Mihai
9th March 2005, 11:51
Ne indreptam sper alte sfere de discutii!

MI-a zis acum vreo sapt un prof la facultate o fraza care mi-a placut mult de tot:

"Guvernul si nu numai se chinuie din rasputeri sa faca (,) copiii din ce in ce cat mai analfabeti si inculti"

Marquise MGP
9th March 2005, 12:21
traiasca internetul si filmele netitrate :D ca oricum...carti nu mai citeste nimeni :no:

Mihai
9th March 2005, 12:46
Aici te inseli! Sau poate daca vb de pustii din ziua de azi, e adevarat. dar si din aia mai citesc cativa, putini dar citesc.

corinutza_88
9th March 2005, 19:05
eu sunt una ,citesc orice ce e accesibil...
de desene ce sa mai vb...ma uit la tot ce-mi place,dar la tom&jerry chiar daca l-am vazut de sute de ori ,tot cu placere ma uit la el

bebe76
31st March 2005, 16:00
Din noua generatie doar Dexter si Jhonny Bravo ma mai captiveaza dintre seriale .
Cat despre filme de lung metraj am inceput sa resimt din ce in ce mai putin acut lipsa celor de la Disney . Si asta datorita desenolr de la Pixar si Dream Works (mai ales ) .

MariusTR
13th October 2005, 14:26
Ador:
fetitele power puff
Jhonny bravo
samurai jack

Cel mai mult ma distreaza cum o incaseaza jhonny Bravo cand agata femei :)

aliss
13th October 2005, 14:30
Mie imi place Tom si Jerry...atat:P ...Nu am mai vazut de mult...ehe...ce vremuri....:rolleyes: :P

dragos_popa17
13th October 2005, 14:32
L-a mine s-a bagat pe cablu ceva canal A+ si am vazut intr-o zi desenele care erau marea mea dragoste cand eram mic :D. Normal, sunt cu fotbal :P, si personajul principal este Tsubasa Ozora. Habar n-am cum le zice, da' cand eram mic nu pierdeam un episod. Erau pe RTL2. De fapt, asa am invatat eu germana. Uitandu-ma la Tsubasa in scoala primara. :D

Tess
16th October 2005, 01:15
ma uitam si io la alea... pe italieni...doamne cate desene frumoase dadeau...am vazut si revazut Sailor Moon :D, lady oscar,occhi di gatto, piccolo lord...nu`mi vine sa cred ca mi le mai amintesc...si ce melodii misto...parca le canta cristina d`avena...:(...

acu` preferatele mele sunt `Jack, piratul cel teribil` pe fox kids...criminale desene :ok:

Tess
11th December 2005, 00:46
maaah...prind un post AnimePlus...am vazut alaltaieri seara...Testoasele Ninja...mai tineti minte? unele dintre desenele copilariei http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/105.gif
ca acum nu`mi mai par ca atunci este altceva...dar am trait asa un sentiment....ca "in cautarea timpului pierdut"....se uita cineva pe`atunci la desenele astea? :D

http://re2.mm-c1.yimg.com/image/1161931001

Darkslowstar
11th December 2005, 00:54
Nu pierdeam nici un episod :D, erau favoritele mele.

za_horse
11th December 2005, 00:58
maaah...prind un post AnimePlus...am vazut alaltaieri seara...Testoasele Ninja...mai tineti minte? unele dintre desenele copilariei http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/105.gif
ca acum nu`mi mai par ca atunci este altceva...dar am trait asa un sentiment....ca "in cautarea timpului pierdut"....se uita cineva pe`atunci la desenele astea? :D

http://re2.mm-c1.yimg.com/image/1161931001
Eu, clasa a 5-a, aveam ore de dupamasa, dimineata era pe Sky One the DJ Cat Show cu o gramada de seriale: Yogi, Tom&Jerry etc. Da inainte sa plec la scoala era la ora 10 testoasele ninja si la 10:25 dick tracy :ok: . Dupa aceea le-au dat si pe TVR1.

Acum cat sunt in Germania ma mai uit pe RTL2 chiar cand ajung de la lucru sunt ceva serie de la Testoase (da nu mai sunt asa frumos desenate ca alea vechi) si pe urma Super Kickers 2006: Capitan Tsubasa :happy

Swisstec
18th December 2005, 00:53
Da, si mie imi place Atlantis 1 si 2 si IceAge e frumos! Tom si Jerry n-are cum sa nu-tzi placa...si Jungle Book 1 si 2:D

GruppoApparte
23rd December 2005, 22:48
Tom & Jerry Rullz :) pt mine

Tess
13th January 2006, 22:23
am vazut pe jetix niste desene WITCH...misto...cu niste fete cate au anumite puteri ale naturii....apa, pamant, aer, foc etc....chestia e ca mi`am amintit de "Capitan Planet" :D...si ei aveau inelele alea prin a caror forta il creau de El...cred ca au fost unele dintre putinele desene animate cu un evident scop educativ :ok: ...vi`i amintiti? :P

http://www.antoniogenna.net/doppiaggio/anim/capitanplanet.jpg

corto
25th January 2006, 15:11
Dati drumul la peer to peer-uri si cautati "Family Guy" :D Intr-unul din episoade e un cantec: "You have AIDS"

SixeR
18th March 2006, 23:58
M-a apucat nostalgia vremurilor trecute cand citeam posturile voastre.:) Am si uitat de "Captain Planet". Tin minte ca imi placea foarte mult melodia de pe generic.
De "Capitan Tsubasa" mi-am adus aminte zilele trecute. Era un portar cu sapca care era de asemenea bun fotbalist, in serial.:)
Iar de "Testoasele Ninja" imi aduc de fiecare data aminte cand mananc pizza(cu ananas). Ii placea lui Donatello parca.:D

One-Man Show
19th March 2006, 01:08
tom&jerry,scooby doo,the flinstones,the jetsons,transformer,captain planet,looney tunes,powerpuff girls,johny bravo,life with louie...cam asta urmaream...de fapt urmaresc:D

White Shadow
19th March 2006, 01:37
Cel mai bestial serial al tuturor timpurilor a fost pt mine Turtles Ninja , sa vezi frate dupa ce se termina episodul din ziua respectiva cum ieseam afara si luam o bata ( in mintea mea bata aia era o sabie ) , imi puneam o panglica albastra in jurul capului si ma credeam Leonardo , alt prieten de al meu venea cu doua furculite de acasa si faceam macel pe afara ( cine era ala ? parca Raphael si nu avea furculite , drak stie ce arme erau alea ), daca vedeam un bosketar la un tomberon sa vezi cum il atacam toti , il cautam pe Shreder.:D

Asta a fost demult cand prindeam ceva post de televiziune sarbesc , erau zile cand sa vedea rau de tot postul , erau zile cand sa vedea oglinda , toti de la mine din bloc se adunau la mine si asteptam serialul in fiecare zi.:D

Doamne , ce vremuri.:)

relansat
19th March 2006, 10:02
Imi place Tom&Jerry si celelalte facute de Disney ... acum ma uit la Curaj ... nush daca ati auzit de desenele

astea dar imi plac la nebunie ... personajul principal- catel pe nume Curaj ... culmea nu e facut de americani :happy

SixeR
19th March 2006, 19:09
Pfuai, eu niciodata nu am putut sa sufar Curaj.:lol:;)

relansat
19th March 2006, 20:26
Cred ca sunt un caz unic (pe forum) mey sixer :(

Tess
19th March 2006, 20:29
Cel mai bestial serial al tuturor timpurilor a fost pt mine Turtles Ninja , sa vezi frate dupa ce se termina episodul din ziua respectiva cum ieseam afara


da...imi amintesc si io ce mai era prin fata blocului dupa ce se terminau desenele...
unii cu testoasele, altele cu candy :rolleyes:
chiar ca.....ce vremuri :)

ca sa fiu on: si `copii de la 402` pe jetix e misto :D
io nu stiu `curaj` :(

SixeR
19th March 2006, 23:15
@relansat, nu-i nici o problema. Daca tie iti plac.:ok:
@Tess, uita-te pe Cartoon Network sau pe Jetix..asta daca ai rabdare:D Eu nu am avut niciodata.
De asemenea, imi place Spider Man si Batman.

relansat
25th March 2006, 08:47
Am tras de pe retea Captain Planet :D ... nu radetzi ca fac urat :drak:

pe bune ca imi era dor de desenele astea ... devin nostalgic ... ce vremuri frumoase erau :)

SixeR
25th March 2006, 10:25
Si mie imi placeau foarte mult Captain Planet.:D
relansat, stii desenele alea cu niste rechini? Nu mai stiu cum le zice, parca "Shark Attack". Nu stiu sigur.

relansat
25th March 2006, 22:13
Nush mey, eu am trait cu TVR 1 si TVR 2 :happy ... despre ce era vorba in el?

SixeR
25th March 2006, 22:38
Erau niste rechini (ma rog, personalizati, aveau 2 picioare, dar rechini erau:) care puteau merge pe sub pamant si nu mai stiu ce sa fac. Ii dadeau pe RTL2.:)

relansat
25th March 2006, 23:00
Ete ca la tzara unde am stat pana in clasa a 9`a nu aveam digiTV :D ... ma uitam la Grendizer si Cartea junglei :happy

DanielAndrei
25th March 2006, 23:28
Duck Dodgers si The Incredibles, si nu in cele din urma Shrek si Ice Age...din astea clasice Tom&Jerry si .... pe moment nu imi vine

Tess
28th March 2006, 00:18
De asemenea, imi place Spider Man si Batman.
Batman este preferatul meu :ok:
in desenele alea cu rechinii, despre care pomeneai mai sus, nu era o poveste cu detectivi? :D

@relansat:aaaah, ce m`as mai uita si io la captain planet http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/105.gif

andreiush
28th March 2006, 00:19
Si eu vreau Captaaain Planeeeet! :)

One-Man Show
28th March 2006, 00:24
pt pasionatii captain planet ...www.iplay.ro ...mai erau vreo 1600 conturi libere:D

roadrunner...super desene...deshi de vreo 40 de ani se chinuie ghemotocu' ala de blana amarat sa prinda pasarea aia...shi de fiecare data...un bolovan in cap,cade in prapastie,se arunca singur in aer,etc.:evil:

relansat
28th March 2006, 12:18
Totusi mey ... om la 20 de ani, ma uit la Curaj ... o sa rada nepotii de mine :D

aliss
28th March 2006, 13:00
bey ..va rog frumos...Tom & Jerry rulzzz :D

dragos_popa17
28th March 2006, 13:09
Scooby Doo. In engleza.
Jinkies :D

alejandro
28th March 2006, 13:23
mey,eu de cand am auzit-o tot o repet una si una:
"zise Bapse si mai lua o gura de miere":D

aliss
28th March 2006, 13:26
mah...strici bunatate de personaj...vezi ca e Bamse :D
da vezi..sa nu iti sara lumea in cap daca mai folosesti expresia asta :D

alejandro
28th March 2006, 13:32
am gresit?e Bamse?sorry,n-am fost atent la subtitre in timpul episodului de desen animat:P
de ce sa -mi sara in cap lumea?mie mi se pare foarte haioasa fraza:
"zise Bamse si mai lua o gura de miere":yeah:

SixeR
28th March 2006, 21:59
Care de aici se uita sau s-a uitat la The Simpsons?:P

One-Man Show
28th March 2006, 22:05
Care de aici se uita sau s-a uitat la The Simpsons?:P

Maaarge !!! Where are my slippers ?:D

SixeR
28th March 2006, 22:51
Bart:Eat my shorts, man!:lol:

Andy1987
18th April 2006, 10:36
Eu doar la Tom & Jerry ma mai uit, desi le-am vazut pe toate cand eram mic...in rest la nik :)

ULTRAS-CT
23rd April 2006, 01:06
beavis&buthead ( parca asa se numeau ) , Shrek , Ice Age 1 si 2 :D

georgemp
9th May 2006, 10:57
Tom & Jerry,Curaj,caine fricos,Looney Tones,ce-i cu andy

Pepsi-Cola
14th May 2006, 10:34
Ice Age este cel mai frumos desen animat ...i-a placut si varului meu ...are 20 ani

pinki
17th June 2006, 19:20
ICE AGE!!! e cel mai tare din ultima vreme,... si cea mai mare dezamagire mi se pare GArfield :mda:

whisper
17th June 2006, 20:18
manga anime-urile sunt cele mai tari.

TenisFan
18th June 2006, 10:37
Ce vremuri: 2 stupid dogs,Johnny Bravo,Swat Cats :yeah: <= super marfa desenele astea...

Big Sexy
18th June 2006, 11:51
hmmmm, dar de strumfi nu zic enimieni nimic? Imi amintesc ca aveam niste surprize de plastic plate cu strumfii, eram tare mandru de ele mai ales ca se gaseau doar in vestul tarii si eu le aratam celor din constant aunde nu mai vazusera asa ceva.
Si mai erau si desenele cu Cyril Ricteuse, ratonii aia trazniti!
Si Johnny bravo si favoritul meu Dexter sunt acum traduse in romaneste, un motiv sa nu ma mai uit la ele :(.

whisper
18th June 2006, 16:43
bine imi mai place tom si jerry,scooby doo.si intr-adevar strumfi erau tari si d.a.cu ratoni erau frumoase ,dar numai stiu cum se numeau.si cpt.planet.

irinaidu
22nd June 2006, 02:58
dim cand in cand maica-mea se intampla sa ma vada ca ma uit la desene si mereu insista sa ma intrebe cand o sa incetez. nu inteleg de ce ar trebui.
la desenele manga ma uit de cand eram mica si le dadeau la italieni. si inca mai arunc cate un ochi si acum pe anime+. clasicele pisicile aristrocrate, 101 dalmatieni, cartea junglei le-as putea revedea la nesfarsit. imi plac desenele frumos desenate. nu prea ma impac cu astea gen cartoon network, dar trebuie sa recunosc ca cate un dexter sau johnny bravo( inainte sa inceapa sa le traduca) mai prindeam.

lolo_grupa_c
23rd June 2006, 18:45
dirty race(muttley cel mai tare..)

pinki
24th June 2006, 12:20
nu se numea wacky racers? mie imi placea de tipa cu masinuta roz si umbreluta, am uitat cum o chema.... da' si muttley era tare :ok:

lolo_grupa_c
26th June 2006, 14:42
dap..asa se numea.....prea tare...

Vlad
9th July 2006, 02:35
Cel mai tare desen animat este South Park, imi place la nebunie :D

lolo_grupa_c
10th July 2006, 13:13
a mai fost ceva acum vreo 5-6 ani..cu niste ratoni...prea tare./..

BrasovFans
11th July 2006, 00:15
Oare cate episoade Tom & Jerry exista? :confused:

Elphax
11th July 2006, 00:26
nu stiu, eu am vreo 4 dvd - seriile de la inceput, alea faine :D

lolo_grupa_c
12th July 2006, 11:53
balanel si mieunel....

BrasovFans
12th July 2006, 15:07
Mai tine-ti minte desenele cu Strunfi? Imi placeau la nebunie... alea si Tom & Jerry.

Jerry20cm
13th July 2006, 16:54
Cele mai tari desene in opinia mea sunt South Park.
Momentan urmaresc in fiecare seara de luni-joi putin dupa miezul nopti FUTURAMA...excelente desene:ok:

repcomics
19th July 2006, 17:05
Daca mi se permite, as vrea sa fac si eu o recomandare... Desenela animate japoneze... Numite ANIME....
Sunt pe toate gusturile...
Exista si un fel de imdb pentru Anime: anidb.net (http://www.anidb.net/) unde se pot cauta in baza de date orice anime.

Iar pentru incepatori, recomand, ceea ce am vazut si eu prima data:

GTO - Great Teacher Onizuka (http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=191)
si
Elfen Lied (http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1544)

Sunt superbe amandoua si merita sa fie vazute de oricine, nu neaparat numai de fani anime.

irriducibile_01
20th July 2006, 12:08
Pantera roz shi Ciocanitoarea Woody ....cele mai tari in opinia mea

King of Kings
30th August 2006, 03:24
In opinia mea cel mai tare desen animat e Family Guy urmat de South Park. Si The Simpsons merita vazut...apropo o sa apara un film (desen animat de lung metraj) cu ei in 2007 /hello

Sasuke Uchiha
6th October 2006, 22:16
family guy si futurama

Lavinia
11th October 2006, 23:52
k si serial d animatie tom si jerry e d dparte cel mai bun si cel mai po****r...k si film artistic d animatie mi'au plaqt the incredibles,shreck,finding nemo,monsters inc.,Tim Burton's Corpse Bride,cars,etc.