PDA

View Full Version : Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007



mikeyy
9th August 2007, 12:30
In weekend atat echipa feminina cat si cea masculina, vor participa la ultima competitie inaintea mondialelor. La aceasta competitie vor participa Elvetia Romania si Germania

georg40
12th August 2007, 11:19
Atata in intrecerea feminina cat si in cea masculina echipele Romaniei domina.

La fete, echipa noastra a obtinut 238,15 puncte devansand Germania care a obtinut 236,70 puncte.
Cel mai bun punctaj individual l-a obtinut Catalina Ponor la barna cu 16,30 p.

La baieti, Romania a invins cu 365,00 puncte, Germania obtinand 360,30 puncte. Intrecerea individuala a revenit campionului german, Fabian Hambüchen cu 91,850 puncte.

rob_din
12th August 2007, 11:53
La feminin individual compus Nistor a castigat cu 60.100, Izbasa locul cu 59.400
La masculin individual compus Selariu locul 2 cu 90.850, locul 3 Daniel Popescu
cu 90.600 (ambii cu punctaje mult mai mari decat punctajul care a luat aurul la CE)

Cam mica diferenta la echipe intre Romania si Germania

mikeyy
12th August 2007, 12:12
Chiar mica e diferenta..tinand cont ca Germania nu e chiar la inaltime....ooops

vlad001
12th August 2007, 12:20
Cam mica diferenta la echipe intre Romania si Germania

As vrea sa fac o mica comparatie dintre scorurile de acum si cele de la mondialele de anul trecut:
In 2006, in calificari:
1. USA 243.325
2. China 239.525
3. Ucraina 235.025
...
5. Romania 232.600
...
16. Germania 222.225.

Presupunand ca scorurile primelor 3 clasate ar ramane la fel, si Romania si Germania ar avea motive sa spere la un loc 3.
Progresul Romaniei e vizibil, al Germaniei e enorm.
Dar sa nu ne bucuram prea repede, sigur ca si Ucraina, si Rusia, chiar si Brazilia si Australia au progresat in ultimul an, asa ca nu e nici un motiv sa ne bazam pe scorurile de anul trecut.
Voiam doar sa remarc ritmul in care creste gimnastica in tarile pana acum considerate fara sanse la medalii.

mikeyy
12th August 2007, 12:26
Stiti cumva care fete au mai fost alaturi de Stela Sandra si Catalina.?? Referitor la Germania, eu in afara de Chuschovitina nu mai stiu alta gimnasta buna....chiar ma surprinde evolutia lor

vlad001
12th August 2007, 12:35
Cateva motive in plus de ingrijorare:
Madalina Gutu s-a accidentat in timpul concursului. Nu era in echipa pentru mondiale, dar incepuse sa-si intre in forma dupa ultima accidentare.
Patrascu n-a fost in echipa. Va rog frumos cine stie sa-mi spuna si mie de ce.
Tamarjan a luat doar 14.65 la sol, 14.05 la paralele, dar in schimb a luat 15.45 la barna (cat Izbasa).
La sol a recuperat Druncea cu 14.800, dar chiar nu inteleg de ce Tamarjan se perfectioneaza la barna unde deja avem 3 fete foarte bune si lasa paralele in urma, unde e cu adevarat nevoie de ajutor.
Izbasa pare sa fie inca departe de forma ei maxima si nu stiu cat de realist e sa sper ca o va atinge pana la mondiale.

vlad001
12th August 2007, 12:39
Stiti cumva care fete au mai fost alaturi de Stela Sandra si Catalina.?? Referitor la Germania, eu in afara de Chuschovitina nu mai stiu alta gimnasta buna....chiar ma surprinde evolutia lor

Da, celelalte fete ale noastre: Ana Tamarjan, Dana Druncea, Andreea Acatrinei si Madalina Gutu.

Germania intr-adevar nu prea are alte vedete, dar unele fete sunt in stare sa ia note bune la 1-2 aparate, si ca echipa se aduna scoruri mari.
De exemplu: Ania Brinker 15.70 la paralele, 14.70 la sol; Hindermann 15.55 la paralele, 14.60 la sol

rob_din
12th August 2007, 12:55
Germania a mai primite cate ceva in plus ca era gazda, ma indoiesc ca va lua 230 la mOndiale.
Oricum, raman la parerea ca punctajul Romaniei e ingrijorator daca vrem sa luam medalie. Izbasa singura ne pierde macar 1 punct, 1 punct si ceva (nu o acuz, a avut ghinionul accidentarii)

vlad001
12th August 2007, 13:00
Mai bine fac o comparatie a scorurilor pe aparate, primele 3 gimnaste (cum va fi regula in finala)
Sarituri:
Romania:
Ponor 14.95
Druncea 14.55
Izbasa 14,45
Total 43.95

Germania:
Chusovitina 15.45
Abel 14.70
Hindermann 14.30
Total 44.45

Paralele:
Romania:
Nistor 15.750
Izbasa 14.40
Tamarjan 14.05
Total 44.20

Germania:
Brinker 15.70
Hindermann 15.55
Bui 14.70
Total 45.95

Barna:
Ponor 16.30
Nistor 15.90
Izbasa 15.45
Total 47.65

Germania:
Chusovitina 14.90
Abel 14.70
Hindermann 14.50
Total 44.10

Sol:
Romania:
Izbasa 15.10
Nistor 14.95
Druncea 14.80
Total 44.85

Germania:
Moebius 14.80
Brinker 14.70
Hindermann 14.60
Total 44.10

vlad001
12th August 2007, 13:01
Germania a mai primite cate ceva in plus ca era gazda, ma indoiesc ca va lua 230 la mOndiale.
Oricum, raman la parerea ca punctajul Romaniei e ingrijorator daca vrem sa luam medalie. Izbasa singura ne pierde macar 1 punct, 1 punct si ceva (nu o acuz, a avut ghinionul accidentarii)

Concursul a avut loc in Elvetia.

rob_din
12th August 2007, 13:28
Concursul a avut loc in Elvetia.

Atunci chiar e ingrijorator, daca germania a luat corect peste 238 de puncte s-ar putea ca la CM sa apara si alte tari cu punctaje foarte mari, Australia, Brazilia cel putin teoretic sunt peste Germania.

rob_din
12th August 2007, 13:33
Poate sunt eu super-pesimist dar daca apar ratari la calificari s-ar putea sa avem o mare surpriza. Neplacuta.

China si SUA sunt sigur peste noi, UKR si RUS sunt cam la nivelul nostru, AUS, BRA, GER, FRA vin tare din urma

vlad001
12th August 2007, 13:54
Eu cred ca esti realist. Nici macar calificarea in finala (si cu ea calficarea la Olimpiada) nu sunt sigure. Fetele noastre trebuie sa concureze cat se poate de bine si fara ratari.
Odata ajunsi in finala, putem sa ne batem pentru bronz ca echipa, dar din nou nu e nimic de considerat ca fiind al nostru.
Dar sanse sunt.

Ucraina si Rusia nu prea au concurat international ca echipa anul asta, deci nu stiu sa dau un termen de comparatie. Ucraina a avut echipa la universiada, dar nu stiu cat de mult va coincide echipa de acolo cu cea de la mondiale.
Brazila a luat un 236.725 la jocurile Panamericane, unde au concurat cu Dos Santos accidentata; Franta 232.950 la un concurs amical, Italia 235.200 la meciul amical unde a fost si Romania (Civitavecchia). Australia iar nu stiu cat au adunat anul asta.

rob_din
12th August 2007, 14:08
Eu cred ca esti realist. Nici macar calificarea in finala (si cu ea calficarea la Olimpiada) nu sunt sigure. Fetele noastre trebuie sa concureze cat se poate de bine si fara ratari.
Odata ajunsi in finala, putem sa ne batem pentru bronz ca echipa, dar din nou nu e nimic de considerat ca fiind al nostru.
Dar sanse sunt.

Ucraina si Rusia nu prea au concurat international ca echipa anul asta, deci nu stiu sa dau un termen de comparatie. Ucraina a avut echipa la universiada, dar nu stiu cat de mult va coincide echipa de acolo cu cea de la mondiale.
Brazila a luat un 236.725 la jocurile Panamericane, unde au concurat cu Dos Santos accidentata; Franta 232.950 la un concurs amical, Italia 235.200 la meciul amical unde a fost si Romania (Civitavecchia). Australia iar nu stiu cat au adunat anul asta.

Realist vorbind cred ca in acest moment Romania e de locuril 4-5 in finala. Ca sa ratam primele 8 locuri trebuie ca fetele sa concureze foarte slab, dar ratarea primelor 12 chiar si mie mi se pare imposibila

rob_din
12th August 2007, 14:10
Ferrari a castigat CN la individual compus cu 60.400

vlad001
12th August 2007, 14:11
Am uitat ca se califica primele 12 la Olimpiada. Am avut in cap ca primele 8.

vlad001
12th August 2007, 14:11
Ferrari a castigat CN la individual compus cu 60.400

Putin. A ratat ceva?

mikeyy
12th August 2007, 14:46
Eu zic ca daca ne ies exercitiile la paralele la mondiale aici incluzand-o pe Stela, Cerasela si Sandra nu avem de ce sa ne facem griji. Doar paralelul ne trage in jos ( ca intotdeauna ) si la sarituri ma avem ceva probleme. Apropo am facut calculul la Stela si mi-a dat ca nota ei de la sarituri a fost sub 14?? Are Stela asa mari probleme la sarituri.....:(

vlad001
12th August 2007, 14:54
Stela a cazut la saritura, a luat doar 13.50.

De Cerasela imi fac griji pentru ca nu a fost in echipa si mi-e teama sa nu fie accidentata.
Iar Sandra are toate aparatele la care trebuie sa recupereze, ma tem ca paralelele vor fi pe ultimul loc in lista ei.

rob_din
12th August 2007, 14:59
Daca tot le-am cam criticat pe fete, e de remarcat punctajul baietilor, aproape egal cu cel al Rusiei din calificarile la CM (locul 3)

mikeyy
12th August 2007, 15:01
Daca tot le-am cam criticat pe fete, e de remarcat punctajul baietilor, aproape egal cu cel al Rusiei din calificarile la CM (locul 3)

Dar nu le critica nimeni pe fete...Doamne fereste, analizam doar situatia. Despre baieti toata admiratia. Felicitari lui Selariu si Popescu. Chiar de Koczi ce stiti?
Voi unde ati vazut rezultatele..vreau si eu limk-ul pls

rob_din
12th August 2007, 15:02
Putin. A ratat ceva?

A mers slabut la toate aparatele , din pacate si asa tot o bate pe Nistor

Sarituri-13,750 (executie-7,950)
Paralele-15.750 (executie-8.750)
Barna-15.50(executie-8.900)
Sol-15.400(executie-9.000)

rob_din
12th August 2007, 15:04
Dar nu le critica nimeni pe fete...Doamne fereste, analizam doar situatia. Despre baieti toata admiratia. Felicitari lui Selariu si Popescu. Chiar de Koczi ce stiti?
Voi unde ati vazut rezultatele..vreau si eu limk-ul pls

http://www.stv-fsg.ch/, in dreapta la sectiunea news a doua stire

mikeyy
12th August 2007, 15:08
http://www.stv-fsg.ch/, in dreapta la sectiunea news a doua stire

Merci mult:ok:

mikeyy
12th August 2007, 15:13
A mers slabut la toate aparatele , din pacate si asa tot o bate pe Nistor

Sarituri-13,750 (executie-7,950)
Paralele-15.750 (executie-8.750)
Barna-15.50(executie-8.900)
Sol-15.400(executie-9.000)

A mers bine..in afara de sarituri, la restul aparatelor notele sunt bune. Vanessa o ia pe Stela la sol cu peste jumatate de punct, in rest sunt aprovimativ egale. Parerea mea e ca nu va castiga ferrari individualul anul ac la mondiale....

vlad001
12th August 2007, 15:15
Dar nu le critica nimeni pe fete...Doamne fereste, analizam doar situatia. Despre baieti toata admiratia. Felicitari lui Selariu si Popescu. Chiar de Koczi ce stiti?
Voi unde ati vazut rezultatele..vreau si eu limk-ul pls

La baieti aici am vazut o parte din rezultate:
http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4437&sp=1&rt=AG
Koczi pe 4 la individual cu 89.750.
La fete de pe alte forumuri am vazut rezultate mai detaliate. Un rezumat aici:
http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4435&sp=1&rt=AG

mikeyy
12th August 2007, 15:16
La baieti aici am vazut o parte din rezultate:
http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4437&sp=1&rt=AG
Koczi pe 4 la individual cu 89.750.
La fete de pe alte forumuri am vazut rezultate mai detaliate. Un rezumat aici:
http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4435&sp=1&rt=AG

Merci!!!!:)

rob_din
12th August 2007, 15:17
A mers bine..in afara de sarituri, la restul aparatelor notele sunt bune. Vanessa o ia pe Stela la sol cu peste jumatate de punct, in rest sunt aprovimativ egale. Parerea mea e ca nu va castiga ferrari individualul anul ac la mondiale....

La barna si paralele mai poate lua 1 punct in plus la executie

mikeyy
12th August 2007, 20:01
Veste proasta.:(((((
Cerasela Patrascu are cotul in ghips
Chiar nu ma asteptam......

vlad001
13th August 2007, 00:33
Veste proasta.:(((((
Cerasela Patrascu are cotul in ghips
Chiar nu ma asteptam......

:headbang:
Exact ce ma temeam...

mikeyy
13th August 2007, 00:39
Oare are sanse pt Mondiale Cerasela....pt paralel cotul este solicitat foarte mult....

vlad001
13th August 2007, 09:34
Mai sunt 3 saptamani doar pana la mondiale. Daca cotul e in ghips nu cred ca are vreo sansa sa se vindece in 3 saptamani.
Sper ca macar Andreea Grigore sa-si revina si sa insiste pe paralele in timpul care a mai ramas

rob_din
13th August 2007, 17:39
http://www.gymmedia.com/ag/events07/LK-SUI-GER-ROU-men07.pdf

Rezultate complete masculin

http://www.gymmedia.com/ag/events07/LK-SUI-GER-ROU-wom07.pdf


Rezultate complete feminin


De remarcat ca Popescu l-a depasit pe Dragulescu chiar si la prima saritura, in schimba este tras rau de tot in jos de sol (a pierdut 1,5 pct fata de CN)
La fete partea buna e ca Nistor a luat "doar" 60.100 ratand srituriele. Deci se poate apropia fara probleme de 62 pct. Parte proasta e ca Germania ne-a luat aproape 4 puncte (!!!!!!!) la paralele. Cu asemenea rezulate la paralele n-avem nici o sansa la mondiale. Chiar nu inteleg de ce FRG-ul se incapataneaza sa nu aduca un antrenor strain pt paralele, macar pentru junioare.

vlad001
13th August 2007, 18:21
Mi se pare un pic nedrept sa presupui ca rezultatele la paralele din concursul asta sunt din cauza antrenorilor (sau a lipsei antrenorului strain).
Sa nu uitam in ce stadiu vin fetele la lot la aparatul asta. De ce crezi ca un antrenor strain ar fi facut mai multe?
Steliana uite unde a ajuns dupa 2 ani de antrenament. Cerasela a lucrat mult la paralele si e capabila sa ia peste 15 (a luat si 15.350 international). De ce e vina antrenorilor de la lot ca nu mai poate concura?
De Stela ai fost de parere ca se poate apropia de 62 pentru ca a cazut la sarituri.
Pot sa-ti spun aproape sigur ca si Tamarjan si Druncea au cazut la paralele, deci si ele pot recupera 2 puncte. (Tamarjan vad ca are nota de plecare 5.5, deci a pierdut si elementul, nu doar cele 8 zecimi).

Oare in ce conditii ar fi venit antrenor strain la lot? Cu ce salariu? De cate ori mai mare decat al antrenorilor romani ar fi trebuit sa fie ca sa accepte sa se deplaseze? Cum crezi ca s-ar fi simtit si ar fi reactionat ceilalti antrenori daca asa ceva s-ar fi intamplat? Poate incepeam sa avem probleme la mai multe aparate?
Problema trebuie rezolvata de la cluburi. Antrenorii existenti trebuie motivati sa nu mai plece si sa lucreze cu gimnastele de cand sunt mici. La lot fetele ar trebui sa se perfectioneze, nu sa inceapa sa invete aparatul.

rob_din
13th August 2007, 18:30
Mi se pare un pic nedrept sa presupui ca rezultatele la paralele din concursul asta sunt din cauza antrenorilor (sau a lipsei antrenorului strain).
Sa nu uitam in ce stadiu vin fetele la lot la aparatul asta. De ce crezi ca un antrenor strain ar fi facut mai multe?
Steliana uite unde a ajuns dupa 2 ani de antrenament. Cerasela a lucrat mult la paralele si e capabila sa ia peste 15 (a luat si 15.350 international). De ce e vina antrenorilor de la lot ca nu mai poate concura?
De Stela ai fost de parere ca se poate apropia de 62 pentru ca a cazut la sarituri.
Pot sa-ti spun aproape sigur ca si Tamarjan si Druncea au cazut la paralele, deci si ele pot recupera 2 puncte. (Tamarjan vad ca are nota de plecare 5.5, deci a pierdut si elementul, nu doar cele 8 zecimi).

Oare in ce conditii ar fi venit antrenor strain la lot? Cu ce salariu? De cate ori mai mare decat al antrenorilor romani ar fi trebuit sa fie ca sa accepte sa se deplaseze? Cum crezi ca s-ar fi simtit si ar fi reactionat ceilalti antrenori daca asa ceva s-ar fi intamplat? Poate incepeam sa avem probleme la mai multe aparate?
Problema trebuie rezolvata de la cluburi. Antrenorii existenti trebuie motivati sa nu mai plece si sa lucreze cu gimnastele de cand sunt mici. La lot fetele ar trebui sa se perfectioneze, nu sa inceapa sa invete aparatul.

Daca problema la paralele ar fi aparut ieri as fi fost de acord, insa cand rezultatele la paralele sunt foarte slabe de ani buni (faptul ca mai apare cate o gimnasta foarte buna la aparat, gen Petrovschi sau Nistor nu rezolva problema) denota faptul ca este o problema mult mai profunda. Nu inteleg teama de antrenori straini, tarile care acum sa bat cu noi au ajuns la acest nivel tocmai prin aducerea acestora. Bani se gasesc nu asta e problema. Dupa CM se poate aduce pana la JO un antrenor care sa se ocupe special de acest aparat. Mai rau de atat nu se poate, asa ca macar merita incercat. Chiar daca nu poti invata de la zero un aparat in cateva luni, maca r un pic iti poti imbunatati calitatea exercitiului. 2-3 zecimi in plus la nota de plecare nu e un lucru imposibil de realizat
Si daca se intampla sa nu rateze nimeni la paralele tot nu te poti bate cu asemena note de plecare de la egal la egal cu SUA sau China. Sper din tot sufletul sa ma insel dar nu o vad pe Tamarjan facand exercitiul complet la CM. Sa nu uitam cate ratatri a avut Nistor pana a inceput sa fie din ce in ce mai sigura pe aparat. Iarta-ma dar sa te bata Germania cu 4 puncte la un aparat chiar mi se pare rusinos, indiferent de natura turneului.
Joi incep CN in Sua. Sunt tare curios ce note vor lua primele 4 clasate la paralele. Tare ma tem ca ne iau 5 puncte fara problema

cata10
13th August 2007, 18:30
Va salut pe toti iubitorii de gimnastica.Eu sunt un mare admirator al acestui sport. totul a inceput in 2000, cand Andreea Raducan, la Sydnei, a obtinut titlul la individual compus (de fapt acel extraordinar podium pe care ni-l amintim toti cei care suntem alaturi de gimnastica artistica). De atunci urmaresc cu foarte mare placere toate competitiile din gimnastica artistica, incepind cu campionatele nationale si internationalele Romaniei pina la etapele de Cupa Mondiala, respectiv europene, mondiale si bineinteles OLIMPIADA (abia astept sa vad BEIJING 2008!!! Voi nu?). ma bucur extem de mult ca am descoperit si alti iubitori de gimnastica artistica. Sper sa invat cit mai multe legate de noul cod de punctaj (sincer, nu mi se pare extraordinar; eliminarea notei maxime-10-, la fel ca si la patinajul artistic-6-, nu inlatura subiectivismul arbitrilor, in schimb pe noi ne-a bagat de tot in ceata, poate lucrurile nu vor ramine asa) In alta ordine de idei, voiam sa subliniez situatia gimnasticii romanesti inainte cu doar 3 sapt. de mondiale, competitie extrem de importanta pt calificarea la olimpiada. Nu spun ca exista riscul sa nu ne calificam, dar evolutiile gimnastilor si gimnastelor vor ramine pe retina arbitrilor, asadar cine va avea exercitii bune la mondiale are sanse sa obtina medalii la JO. Va fi foarte greu sa vina cineva pe podium vara sa fi avut o prestatie , macar decenta, la mondiale.
Sperantele noastre sunt legate de Nistor si Ponor (individual compus respectiv birna). De asemenea am mare incredere in baieti. Poate anul acesta Popescu Daniel va sparge gheata si va obtine prima sa medalie importanta (chiar daca are o medalie de bronz, obtinuta la Atena, cu echipa). Eu cred ca sanse are la individual si sarituri, ca sa nu mai amintesc de cal unde este eternul favorit la o medalie.
Fetele au o mare problema la sarituri; in afara de Ponor care are o saritura nu tocmai valoroasa dar pe care o executa corect, celelalte nu se descurca de loc bine. Druncea nu cred caeste cea mai buna solutie- rateaza destul de des.
Nistor ma exaspereaza cu greselile de la sol, in rest e bine.
IZBASA e nerefacuta dupa accidentaea de la glezna dar poate se mobilizeaza si ne face o surpriza, macar la sol - e campioana europeana ,nu?
N-am nimic cu V. Ferrari, dar sper ca anul acesta sa ia mai putine medalii, de fapt sa leia pe merit , nu ca in anii trecuti. E clar ca a fost sprijinita un pic de arbitre care nu i-au scazut toate erorile din nota finala. E din Italia , nu?

vlad001
13th August 2007, 18:53
Daca problema la paralele ar fi aparut ieri as fi fost de acord, insa cand rezultatele la paralele sunt foarte slabe de ani buni (faptul ca mai apare cate o gimnasta foarte buna la aparat, gen Petrovschi sau Nistor nu rezolva problema) denota faptul ca este o problema mult mai profunda. Nu inteleg teama de antrenori straini, tarile care acum sa bat cu noi au ajuns la acest nivel tocmai prin aducerea acestora. Bani se gasesc nu asta e problema. Dupa CM se poate aduce pana la JO un antrenor care sa se ocupe special de acest aparat. Mai rau de atat nu se poate, asa ca macar merita incercat.
Si daca se intampla sa nu rateze nimeni la paralele tot nu te poti bate cu asemena note de plecare de la egal la egal cu SUA sau China. Iarta-ma dar sa te bata Germania cu 4 puncte la un aparat chiar mi se pare rusinos, indiferent de natura turneului.

Pai cam aia zic si eu. Problema e de ani buni si e mult prea profunda ca sa poata fi rezolvata cu "aduceti antrenor strain la lot".
Poate Petrovski a fost accident, dar eu nu cred ca Nistor si Patrascu sunt accidente, cred ca sunt rodul muncii lor in primul rand si al muncii antrenorilor de la lot.
Daca crezi ca bani se gasesc de ce au antrenorii romani salarille pe care le au? Bani trebuie sa se gaseasca pentru toti antrenorii performanti, nu doar pentru antrenorul strain.
Iar "mai rau de atat nu se poate" e o exagerare. Uita-te la Romania in ultimii 10 ani si o sa vezi mult mai rau de atat. Singura exceptie e Petrovschi.
Daca nu ne putem bate cu China si SUA la paralele nu mi se pare ca e un motiv sa spunem ca "mai rau de atat nu se poate".

rob_din
13th August 2007, 19:05
Pai cam aia zic si eu. Problema e de ani buni si e mult prea profunda ca sa poata fi rezolvata cu "aduceti antrenor strain la lot".
Poate Petrovski a fost accident, dar eu nu cred ca Nistor si Patrascu sunt accidente, cred ca sunt rodul muncii lor in primul rand si al muncii antrenorilor de la lot.
Daca crezi ca bani se gasesc de ce au antrenorii romani salarille pe care le au? Bani trebuie sa se gaseasca pentru toti antrenorii performanti, nu doar pentru antrenorul strain.
Iar "mai rau de atat nu se poate" e o exagerare. Uita-te la Romania in ultimii 10 ani si o sa vezi mult mai rau de atat. Singura exceptie e Petrovschi.
Daca nu ne putem bate cu China si SUA la paralele nu mi se pare ca e un motiv sa spunem ca "mai rau de atat nu se poate".



Desi urmaresc gimnastica de multi ani la paralele mai rau ca in ultimii 2-3 ani nu-mi amintesc sa fi stat . Cat despre SUA si CHN cand am spus ca nu ne putem bate la parelele am vrut sa spun ca nu putem spera la mai mult decat bronz. Dar cu ratari la paralele nu putem spera nici macar la primele 6
Am si eu o intrebaare: care e cea mai mare nota luata de Patrascu la paralele intr-un concurs oficial?

rob_din
13th August 2007, 19:07
Va salut pe toti iubitorii de gimnastica.Eu sunt un mare admirator al acestui sport. totul a inceput in 2000, cand Andreea Raducan, la Sydnei, a obtinut titlul la individual compus (de fapt acel extraordinar podium pe care ni-l amintim toti cei care suntem alaturi de gimnastica artistica). De atunci urmaresc cu foarte mare placere toate competitiile din gimnastica artistica, incepind cu campionatele nationale si internationalele Romaniei pina la etapele de Cupa Mondiala, respectiv europene, mondiale si bineinteles OLIMPIADA (abia astept sa vad BEIJING 2008!!! Voi nu?). ma bucur extem de mult ca am descoperit si alti iubitori de gimnastica artistica. Sper sa invat cit mai multe legate de noul cod de punctaj (sincer, nu mi se pare extraordinar; eliminarea notei maxime-10-, la fel ca si la patinajul artistic-6-, nu inlatura subiectivismul arbitrilor, in schimb pe noi ne-a bagat de tot in ceata, poate lucrurile nu vor ramine asa) In alta ordine de idei, voiam sa subliniez situatia gimnasticii romanesti inainte cu doar 3 sapt. de mondiale, competitie extrem de importanta pt calificarea la olimpiada. Nu spun ca exista riscul sa nu ne calificam, dar evolutiile gimnastilor si gimnastelor vor ramine pe retina arbitrilor, asadar cine va avea exercitii bune la mondiale are sanse sa obtina medalii la JO. Va fi foarte greu sa vina cineva pe podium vara sa fi avut o prestatie , macar decenta, la mondiale.
Sperantele noastre sunt legate de Nistor si Ponor (individual compus respectiv birna). De asemenea am mare incredere in baieti. Poate anul acesta Popescu Daniel va sparge gheata si va obtine prima sa medalie importanta (chiar daca are o medalie de bronz, obtinuta la Atena, cu echipa). Eu cred ca sanse are la individual si sarituri, ca sa nu mai amintesc de cal unde este eternul favorit la o medalie.
Fetele au o mare problema la sarituri; in afara de Ponor care are o saritura nu tocmai valoroasa dar pe care o executa corect, celelalte nu se descurca de loc bine. Druncea nu cred caeste cea mai buna solutie- rateaza destul de des.
Nistor ma exaspereaza cu greselile de la sol, in rest e bine.
IZBASA e nerefacuta dupa accidentaea de la glezna dar poate se mobilizeaza si ne face o surpriza, macar la sol - e campioana europeana ,nu?
N-am nimic cu V. Ferrari, dar sper ca anul acesta sa ia mai putine medalii, de fapt sa leia pe merit , nu ca in anii trecuti. E clar ca a fost sprijinita un pic de arbitre care nu i-au scazut toate erorile din nota finala. E din Italia , nu?

In 2000 titlul la individual compus l-a obtinut Simona Amanar. In rest ai mare dreptate in tot ce spui

vlad001
13th August 2007, 19:10
Mai bine fac o comparatie a scorurilor pe aparate, primele 3 gimnaste (cum va fi regula in finala)
Paralele:
Romania:
Nistor 15.750
Izbasa 14.40
Tamarjan 14.05
Total 44.20

Germania:
Brinker 15.70
Hindermann 15.55
Bui 14.70
Total 45.95


Am gresit la paralele pentru Germania, a 3-a nota n-a fost Bui cu 14.70, ci Brunner cu 15.45
Total Germania: 46.70

vlad001
13th August 2007, 19:19
Desi urmaresc gimnastica de multi ani la paralele mai rau ca in ultimii 2-3 ani nu-mi amintesc sa fi stat . Cat despre SUA si CHN cand am spus ca nu ne putem bate la parelele am vrut sa spun ca nu putem spera la mai mult decat bronz. Dar cu ratari la paralele nu putem spera nici macar la primele 6
Am si eu o intrebaare: care e cea mai mare nota luata de Patrascu la paralele intr-un concurs oficial?

Am mai zis nota lui Patrascu la paralele intr-un post din discutia asta: 15.350.

In legatura cu cat de rau a fost in ultimii 2-3 ani la paralele: In ultimii 2-3 ani s-a schimbat codul, iar in noul cod greselile la paralele sunt penalizate mai mult ca la celelalte aparate, pe cand in cel vechi erau penalizate in mod egal, de aia ti se par mai bune.
Roaga un arbitru sa calculeze nota de plecare a cui vrei tu din ultimii 10 ani si penalizarile la executie si compara-le cu ce e acum. S-ar putea sa ai surprize.
(Sau poate eu o sa am surprize daca alegi pe Dana Sofronie sau Floarea Leonida in vremea ei buna, dar oricum ma risc :) )

cata10
13th August 2007, 19:20
Problema la paralele poate fi explicata prin lipsa antrenorilor barbati de la cluburi. baniesc ca anumite elemente ar trebui invatate de gimnaste de timpuriu, inainte de a veni la lot (cazul Catalinei Ponor este destul de evident: la clubul din Constanta nu a lucrat mai de loc la acest aparat; cand a venit la Deva era, deja, prea tarziu pt a invata elemente noi chiar daca, la lot, ar fi beneficiat de cei mai buni antrenori de la paralele din lume).
Asadar parte din vina este a antrenorilor de la cluburi, antrenori care sunt din ce in ce mai putini, salariile de mizerie facandu-i sa plece in afara pe buna dreptate; la paralele, pt. a invata un element nou este nevoie de ajutorul unui barbat antronor; stiti cu totii ca multiantrenori romani sunt plecati in toata lumea (Brazilia, Elvetia, SUA, etc etc etc).
E clar , nu sunt de acord cu aducerea unui antrenor din afara, care oricum nu va accepta sa munceasca decit pe bani foarte, foarte multi, bani cu care ar trebui sa platim antrenorii de la cluburi ca sa nu mai plece si sa poata lucra cu micile gimnaste fara sa-si faca griji pt ziua de maine.
de asemenea , nu uitati de exemplul dat de rusi care nu aduc antrenori straini ci ii readuc in tara pe ai lor.

vlad001
13th August 2007, 19:23
Va salut pe toti iubitorii de gimnastica.Eu sunt un mare admirator al acestui sport. totul a inceput in 2000, cand Andreea Raducan, la Sydnei, a obtinut titlul la individual compus (de fapt acel extraordinar podium pe care ni-l amintim toti cei care suntem alaturi de gimnastica artistica). De atunci urmaresc cu foarte mare placere toate competitiile din gimnastica artistica, incepind cu campionatele nationale si internationalele Romaniei pina la etapele de Cupa Mondiala, respectiv europene, mondiale si bineinteles OLIMPIADA (abia astept sa vad BEIJING 2008!!! Voi nu?). ma bucur extem de mult ca am descoperit si alti iubitori de gimnastica artistica. Sper sa invat cit mai multe legate de noul cod de punctaj (sincer, nu mi se pare extraordinar; eliminarea notei maxime-10-, la fel ca si la patinajul artistic-6-, nu inlatura subiectivismul arbitrilor, in schimb pe noi ne-a bagat de tot in ceata, poate lucrurile nu vor ramine asa) In alta ordine de idei, voiam sa subliniez situatia gimnasticii romanesti inainte cu doar 3 sapt. de mondiale, competitie extrem de importanta pt calificarea la olimpiada. Nu spun ca exista riscul sa nu ne calificam, dar evolutiile gimnastilor si gimnastelor vor ramine pe retina arbitrilor, asadar cine va avea exercitii bune la mondiale are sanse sa obtina medalii la JO. Va fi foarte greu sa vina cineva pe podium vara sa fi avut o prestatie , macar decenta, la mondiale.
Sperantele noastre sunt legate de Nistor si Ponor (individual compus respectiv birna). De asemenea am mare incredere in baieti. Poate anul acesta Popescu Daniel va sparge gheata si va obtine prima sa medalie importanta (chiar daca are o medalie de bronz, obtinuta la Atena, cu echipa). Eu cred ca sanse are la individual si sarituri, ca sa nu mai amintesc de cal unde este eternul favorit la o medalie.
Fetele au o mare problema la sarituri; in afara de Ponor care are o saritura nu tocmai valoroasa dar pe care o executa corect, celelalte nu se descurca de loc bine. Druncea nu cred caeste cea mai buna solutie- rateaza destul de des.
Nistor ma exaspereaza cu greselile de la sol, in rest e bine.
IZBASA e nerefacuta dupa accidentaea de la glezna dar poate se mobilizeaza si ne face o surpriza, macar la sol - e campioana europeana ,nu?
N-am nimic cu V. Ferrari, dar sper ca anul acesta sa ia mai putine medalii, de fapt sa leia pe merit , nu ca in anii trecuti. E clar ca a fost sprijinita un pic de arbitre care nu i-au scazut toate erorile din nota finala. E din Italia , nu?

Bine ai venit, cata10
Nu impartasesc speranta pentru Ferrari, eu sper sa cada la toate aparatele si sa nu castige nimic :D
Glumesc.
In mare si eu sunt de acord cu tine, dar am o intrebare: Unde ai vazut-o pe Druncea ratand la sarituri si pe cine ai lua in echipa in locul ei?
Saritura facuta de Nistor ti se pare ok?

vlad001
13th August 2007, 19:32
Problema la paralele poate fi explicata prin lipsa antrenorilor barbati de la cluburi. baniesc ca anumite elemente ar trebui invatate de gimnaste de timpuriu, inainte de a veni la lot (cazul Catalinei Ponor este destul de evident: la clubul din Constanta nu a lucrat mai de loc la acest aparat; cand a venit la Deva era, deja, prea tarziu pt a invata elemente noi chiar daca, la lot, ar fi beneficiat de cei mai buni antrenori de la paralele din lume).
Asadar parte din vina este a antrenorilor de la cluburi, antrenori care sunt din ce in ce mai putini, salariile de mizerie facandu-i sa plece in afara pe buna dreptate; la paralele, pt. a invata un element nou este nevoie de ajutorul unui barbat antronor; stiti cu totii ca multiantrenori romani sunt plecati in toata lumea (Brazilia, Elvetia, SUA, etc etc etc).
E clar , nu sunt de acord cu aducerea unui antrenor din afara, care oricum nu va accepta sa munceasca decit pe bani foarte, foarte multi, bani cu care ar trebui sa platim antrenorii de la cluburi ca sa nu mai plece si sa poata lucra cu micile gimnaste fara sa-si faca griji pt ziua de maine.
de asemenea , nu uitati de exemplul dat de rusi care nu aduc antrenori straini ci ii readuc in tara pe ai lor.

Mi se pare interesant ca desi si barbatii si femeile au acelasi salarii, barbatii aleg sa plece pe cand femeile aleg sa ramana (probabil mai mult langa familie, nu ma gandesc neaparat la patriotism).
Dar daca forta musculara e cea care lipseste, s-ar putea rezolva cumva: Gasit un asistent pentru fircare femeie antrenor la paralele. Ea explica elementele si sta langa fete sa le corecteze iar asistentul sa le prinda cand cad. Asistentul nu va pleca in strainatate pentru ca nu are cunsotintele de antrenor.
Si nici in tara nu va cere salarii imense.

cata10
13th August 2007, 19:34
In 2000 titlul la individual compus l-a obtinut Simona Amanar. In rest ai mare dreptate in tot ce spui
Pt mine Andreea Raducan este campioana olimpica la individual, la JO 2000; sper ca si pentru voi si poate, de ce nu, si pentru fig/cio, care ar trebui sa anuleze decizia aberanta pe care au luat-o atunci.
E clar pt toata lumea ca Raducan nu se dopase, chiar si pentru cio, caci nu i-au luat si celelalte medalii cum ar fi fost normal intr-un caz adevarat de dopaj.

cata10
13th August 2007, 19:43
Bine ai venit, cata10
Nu impartasesc speranta pentru Ferrari, eu sper sa cada la toate aparatele si sa nu castige nimic :D
Glumesc.
In mare si eu sunt de acord cu tine, dar am o intrebare: Unde ai vazut-o pe Druncea ratand la sarituri si pe cine ai lua in echipa in locul ei?
Saritura facuta de Nistor ti se pare ok?

pt o saritura din 5,8 sa iei 14,450 ti se pare OK
Nistor face o saritura din 5.50, (sper sa nu gresesc) si ia , de obicei, 14,800
Cele trei fete in finala pe echipe, la sarituri:Nistor, Izbasa, Ponor! Ce zici?

vlad001
13th August 2007, 20:02
pt o saritura din 5,8 sa iei 14,450 ti se pare OK
Nistor face o saritura din 5.50, (sper sa nu gresesc) si ia , de obicei, 14,800
Cele trei fete in finala pe echipe, la sarituri:Nistor, Izbasa, Ponor! Ce zici?

Deci vrei sa spui ca are erori la executie. De ratat nu rateaza.
Nistor ia 14.800 cand arbitrii sunt de-ai nostri si atunci ia si Druncea 14.900
La concursurile internationale Nistor ia mai putin ca Druncea.
Ca sa nu mai vorbesc ca Nistor mai si rateaza, cum a facut la concursul din Elvetia.
Mi se pare Ok ca Druncea sa ia 14.450 atata timp cat alte gimnaste care sa ia mai mult nu avem. (desi cred ca ai vrut sa spui 14.550, atat a luat in Elvetia)
Druncea a mai luat si 14.700 comparativ cu 14.500 Nistor in competitie internationala (in Italia).
Si chiar daca scorul la executie al lui Nistor a fost cu o zecime mai mare, la totalul echipei sa aduna scorul final.
Asa ca nu sunt de acord cu Nistor in finala.

cata10
13th August 2007, 20:06
La paralele rateaza?
Pe cine vezi, in finala pe echipe, la paralele?

rob_din
13th August 2007, 20:12
Pt mine Andreea Raducan este campioana olimpica la individual, la JO 2000; sper ca si pentru voi si poate, de ce nu, si pentru fig/cio, care ar trebui sa anuleze decizia aberanta pe care au luat-o atunci.
E clar pt toata lumea ca Raducan nu se dopase, chiar si pentru cio, caci nu i-au luat si celelalte medalii cum ar fi fost normal intr-un caz adevarat de dopaj.

Fara indoiala nu s-a dopat in sensul propriu al cuvantului, insa greseala se plateste. Oricum CIO a fost destul de bland dupa parerea mea. Acea substanta era pe lista interzisa si putea sa fie suspendata 2 ani.

Sa vedem ce fac americancele la CN, in special la individual compus. Chiar sunt curios fiindca dupa pararea mea singurele sanse la aur sau macar la medalii anul asta le au Nistor la individual compus (cu sarituri si sol fara greseli) si Ponor si Nistor la barna. In rest slabe sanse la medalii

vlad001
13th August 2007, 20:13
La paralele *vedeam* pe Nistor, Patrascu si Tamarjan.
Toate 3 rateaza din cand in cand, (Nistor mai rar din fericire), dar altele n-avem.
Cum Patrascu e in ghips, poate Gutu ar fi fost o solutie, dar a patit-o si ea. Acum sper ca Grigore sa fie a 3-a si sa mai salveze ce se poate. Daca nu, Izbasa.

cata10
13th August 2007, 20:16
Pe cine vedeti alaturi de Koczi si Popescu in finala pe echipe la cal?
Eu nu gasesc nicio solutie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rob_din
13th August 2007, 20:21
Pe cine vedeti alaturi de Koczi si Popescu in finala pe echipe la cal?
Eu nu gasesc nicio solutie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Probabil Bucur. Oricum e o problema fiindca Koczi rateaza destul de des la cal

cata10
13th August 2007, 20:22
La paralele *vedeam* pe Nistor, Patrascu si Tamarjan.
Toate 3 rateaza din cand in cand, (Nistor mai rar din fericire), dar altele n-avem.
Cum Patrascu e in ghips, poate Gutu ar fi fost o solutie, dar a patit-o si ea. Acum sper ca Grigore sa fie a 3-a si sa mai salveze ce se poate. Daca nu, Izbasa.
Stii ceva despre exercitiul Andeei Grigore la paralele si daca se reface pina la mondiale? La nationale nu a concurat !!!!!!!!!
Aluisa Lacustenu mai face parte din lot?
Druncea sau Izbasa? la paralele bineinteles!!!

cata10
13th August 2007, 20:24
Probabil Bucur. Oricum e o problema fiindca Koczi rateaza destul de des la cal

Bucur nu face parte din echipa pt mondiale!!!!!!CAT a luat la nationale????

rob_din
13th August 2007, 20:34
Bucur nu face parte din echipa pt mondiale!!!!!!CAT a luat la nationale????

A luat 14.850 in Elvetia si 14.050 la CN
Probabil Selariu va fi al treilea atunci. Are nota de plecare cea mai mare dintre ceilalti

vlad001
13th August 2007, 20:37
Stii ceva despre exercitiul Andeei Grigore la paralele si daca se reface pina la mondiale? La nationale nu a concurat !!!!!!!!!
Aluisa Lacustenu mai face parte din lot?
Druncea sau Izbasa? la paralele bineinteles!!!

Andreea Grigore a facut un exercitiu din 5.8 si a luat 14.500 acum vreo luna la concursul din Italia. La concursul ala s-a si accidentat.
Nu stiu daca a re-inceput sa se antreneze, dar s-a zis atunci ca accidentarea e usoara. Oricum minuni pana la mondiale nu i sa pot cere.
Aluissa e si ea accidentata de la Europene. Pana acum nu am reusit sa aflu nici macar ce are, ultimele noutati in ziare erau ca se asteapta sa i se dezumfle genunchiul ca sa i se faca analize. Dar e destul de mult timp de atunci.
Duncea are si ea ceva dificultate la paralele, 5.8, dar rateaza destul de des si cand nu rateaza are erori la executie. La nationale a scos un 14.500, dar au fost arbitrii nostri. O sa concureze totusi in calificari, pentru ca e obligatoriu sa fie 5 fete.
Izbasa are si ea 5.8 si a luat un 14.400 acum in Elvetia. Ar mai fi loc sa creasca dar ma gandeam ca in cazul ei are si celelate aparate de lucrat si la sol, barna si sarituri i-ar fi mai usor sa recupereze, adica ar folosi timpul scurt ramas mai eficient. Are totusi avantajul ca nu rateaza, asa ca s-ar putea sa o vedem in finala si daca nu evolueza prea tare pana la mondiale.

cata10
13th August 2007, 20:40
A luat 14.850 in Elvetia si 14.050 la CN
Probabil Selariu va fi al treilea atunci. Are nota de plecare cea mai mare dintre ceilalti
Nici nu vreau sa ma gindesc la asa ceva! Calul este cel mai slab aparat al lui Selariu; o ratare ne-ar termina! De ce nu se ia in calcul Malita Cosmin; aluat, cu aproximatie, 15,350 la nationale.Macar sa fie luat ca rezerva!

Sper ca Koczi sa nu rateze!!! Are un exercitiu greu si valoros!!!

cata10
13th August 2007, 20:49
Andreea Grigore a facut un exercitiu din 5.8 si a luat 14.500 acum vreo luna la concursul din Italia. La concursul ala s-a si accidentat.
Nu stiu daca a re-inceput sa se antreneze, dar s-a zis atunci ca accidentarea e usoara. Oricum minuni pana la mondiale nu i sa pot cere.
Aluissa e si ea accidentata de la Europene. Pana acum nu am reusit sa aflu nici macar ce are, ultimele noutati in ziare erau ca se asteapta sa i se dezumfle genunchiul ca sa i se faca analize. Dar e destul de mult timp de atunci.
Duncea are si ea ceva dificultate la paralele, 5.8, dar rateaza destul de des si cand nu rateaza are erori la executie. La nationale a scos un 14.500, dar au fost arbitrii nostri. O sa concureze totusi in calificari, pentru ca e obligatoriu sa fie 5 fete.
Izbasa are si ea 5.8 si a luat un 14.400 acum in Elvetia. Ar mai fi loc sa creasca dar ma gandeam ca in cazul ei are si celelate aparate de lucrat si la sol, barna si sarituri i-ar fi mai usor sa recupereze, adica ar folosi timpul scurt ramas mai eficient. Are totusi avantajul ca nu rateaza, asa ca s-ar putea sa o vedem in finala si daca nu evolueza prea tare pana la mondiale.

La birna lucrurile par a fi destul de clare: Izbasa, Nistor, Ponor, NU?
DAr la sol ce facem?
In afara de Izbasa, care se descurca, pe cine mai contam? Nistor, Ponor, Tamarjan? Ponor ar putea veni cu un sol de peste 15? Ce se intimpla cu Nistor? Ar fi o solutie Tamarjan?
Se mai poate conta pe Floarea Leonida? Ce s-a intimplat cu gimnasta asta? "S-a nascut talent si a murit speranta?" In 2002 toti o vedeau ca urmasa Andreei Raducan..............

vlad001
13th August 2007, 21:17
La birna lucrurile par a fi destul de clare: Izbasa, Nistor, Ponor, NU?
DAr la sol ce facem?
In afara de Izbasa, care se descurca, pe cine mai contam? Nistor, Ponor, Tamarjan? Ponor ar putea veni cu un sol de peste 15? Ce se intimpla cu Nistor? Ar fi o solutie Tamarjan?
Se mai poate conta pe Floarea Leonida? Ce s-a intimplat cu gimnasta asta? "S-a nascut talent si a murit speranta?" In 2002 toti o vedeau ca urmasa Andreei Raducan..............

La barna e clar intr-adevar.
La sol e Izbasa neaparat. Trebuie sa ia peste 15.
Apoi eu zic ca si Nistor. Mai rateaza ea acum la sol dar e din cauza ca si-a marit dificultatea, dureaza pana isi stabilizeaza exercitiul. Eu zic ca pana la mondiale o sa fie ok. Cu nota de plecare 6.3 poate sa ia si ea peste 15.
A 3-a nu stiu. Oscilez intre Tamarjan si Druncea.
Druncea are nota de plecare un pic mai mare ca Tamarjan 6.1 la 6.0 si vad ca a luat si nota de executie mai mare in Elvetia (total 14.800 relativ la 14.650).
Pe de alta parte Tamarjan e mai "artistica" (Stiu, e un argument subiectiv).

Ponor vad ca nici n-a mai concurat la sol in Elvetia. Cu solul din 5.6-5.7 de acum oricum n-are sanse la finale, zic eu.
Se zice ca s-ar antrena pentru a a patra diagonala, un dublu intins. Dar nu stiu ce sa zic. Pana nu vad nu cred.
Floarea a avut un concurs fara mari greseli la nationale, din pacate si notele de plecare au fost mici. Pentru mondiale acum nu cred ca ar fi o solutie.
Dar eu zic ca Floarea n-a murit. Sta pe baricade si se antreneaza. A luat si bronz la barna la Universiada, e un exemplu pentru fete ca sa poate continua gimnastica si la 20 de ani. Ca sa nu mai vorbesc de ajutorul dat echipei anul trecut. Eu o admir pe fata asta. Si inca mai sper sa revina la paralele, fostul ei aparat preferat.

rob_din
13th August 2007, 21:38
Nici nu vreau sa ma gindesc la asa ceva! Calul este cel mai slab aparat al lui Selariu; o ratare ne-ar termina! De ce nu se ia in calcul Malita Cosmin; aluat, cu aproximatie, 15,350 la nationale.Macar sa fie luat ca rezerva!

Sper ca Koczi sa nu rateze!!! Are un exercitiu greu si valoros!!!

Malita nu are decat un singur aparat, e prea riscant sa il iei la CM. E clar ca se va decide intre Stanescu si Selariu. Selariu are o zecime in plus la nota de plecare, in plus vad ca Stanescu a ratat in Elvetia. Macar sa nu rateze Koczi.


Problema la baieti e Dragulescu, este singura sansa la medlaii dupa parerea mea si din pacate nu e in cea mai buna forma. Nici macar prima saritura nu-i mai iese ca inainte. Ce sa mai spunem de-a doua. Si nota de plecare la sol e mai mica sa vedem daca va face exercitiul complet la CM

rob_din
13th August 2007, 21:41
La birna lucrurile par a fi destul de clare: Izbasa, Nistor, Ponor, NU?
DAr la sol ce facem?
In afara de Izbasa, care se descurca, pe cine mai contam? Nistor, Ponor, Tamarjan? Ponor ar putea veni cu un sol de peste 15? Ce se intimpla cu Nistor? Ar fi o solutie Tamarjan?
Se mai poate conta pe Floarea Leonida? Ce s-a intimplat cu gimnasta asta? "S-a nascut talent si a murit speranta?" In 2002 toti o vedeau ca urmasa Andreei Raducan..............

Nici nu s-a nascut talent nici nu a murit speranta. Nu stiu cine o vedea urmasa Andreei Raducan (in nici un caz eu) dar Floarea n-a fost niciodata un mare talent. A fost (este) o gimnasta valoroasa care si-a ajutat echipa cand a putut. Ar fi murit speranta daca nu lua nici o medalie. Nu e cazul.

cata10
13th August 2007, 22:34
Nici nu s-a nascut talent nici nu a murit speranta. Nu stiu cine o vedea urmasa Andreei Raducan (in nici un caz eu) dar Floarea n-a fost niciodata un mare talent. A fost (este) o gimnasta valoroasa care si-a ajutat echipa cand a putut. Ar fi murit speranta daca nu lua nici o medalie. Nu e cazul.

A luat foarte multe medalii la junioare (campioana europeana la individual compus, barna etc.) dar, din pacate, nu a reusit sa confirme la senioare!
Se intimpla din ce in ce mai des ca gimnastele bune la junioare sa nu mai poata face mare performante cand trec la lotul de senioare (Cojocar S., Stroescu S., F. Leonida, Chindea, etc etc etc).
Am observat ca lucrul acesta se intimpla si la alte sporturi (atletism, tenis); sunt sportivi care nu pot face acest pas1 De ce?

mikeyy
13th August 2007, 22:44
Cum as vedea eu componenta pentru ziua finalelor pe echipe :
Sarituri:
Ponor, Druncea, Izbasa/Nistor
Paralel:
Nistor, Tamarjan,Izbasa
Barna
Nistor, Izabasa,Ponor
Sol
Izbasa,Tamarjan, Nistor
Imi pare rau de Cerasela( ea este cea de care imi place din randul celor mici), iar gimnasta in care nu am incredere este Druncea...nu stiu de ce am sentimentul asta pt ea, dar e ceva ce ma nelinisteste. Sper din tot sufletul sa fie bine si sa fim pe podium. Daca toate ar fi bine, echipa ideala ar fi: Nistor, Izbasa, Ponor, Tamarjan, Patrascu si Lacusteanu, dar acum nu se poate....dar la Beijing ar fi bine :).
In FLoarea s-au pus ff multe sperante in anul 2002 cand a fost facuta tranzitia de la generatia Amanar-Olaru-Raducan spre noua generatie care a inceput prin Oana Ban, Silvia Stroiescu si Floarea ca in 2002 a fost campiona europeana la juniori la barna. Parerea mea este ca nu i s-a oferit prea multa credibilitate. Sa nu uitam ca Floarea ne-a reprezentat si la Melbourne 2005 cand a ocupat locul 6 la AA.

mikeyy
13th August 2007, 22:46
iar daca Catalina Ponor si-ar introduce cea de-a patra diagonala...as opta pt ea in finala pe echipe la sol, datorita faptului ca are mai multa experienta si nu ar rata

mikeyy
13th August 2007, 22:51
Si as vrea sa revin si la problema ridicata referitoare la paralele. Inainte de Olimpiada de la Atena, Romania nu avea paralel competitiv ( nu ca ar avea acum), dar pe vremea aveam ceva in plus, aveam barna si solul cu mult peste celeletae tari si compensa...sa nu uitam ca am fost de 4-5 camp mondiala cu echipa cred ca si consecutiv ( sper sa nu gresesc). Dar in prezent majoritatea tarilor s-au ridicat foarte mult, tari gen Ucraina, China, care au exercitii competitive atat la paralele dar si la apraratele care ne salveaza pe noi.

cata10
13th August 2007, 22:54
Cum as vedea eu componenta pentru ziua finalelor pe echipe :
Sarituri:
Ponor, Druncea, Izbasa/Nistor
Paralel:
Nistor, Tamarjan,Izbasa
Barna
Nistor, Izabasa,Ponor
Sol
Izbasa,Tamarjan, Nistor
Imi pare rau de Cerasela( ea este cea de care imi place din randul celor mici), iar gimnasta in care nu am incredere este Druncea...nu stiu de ce am sentimentul asta pt ea, dar e ceva ce ma nelinisteste. Sper din tot sufletul sa fie bine si sa fim pe podium. Daca toate ar fi bine, echipa ideala ar fi: Nistor, Izbasa, Ponor, Tamarjan, Patrascu si Lacusteanu, dar acum nu se poate....dar la Beijing ar fi bine :).
In FLoarea s-au pus ff multe sperante in anul 2002 cand a fost facuta tranzitia de la generatia Amanar-Olaru-Raducan spre noua generatie care a inceput prin Oana Ban, Silvia Stroiescu si Floarea ca in 2002 a fost campiona europeana la juniori la barna. Parerea mea este ca nu i s-a oferit prea multa credibilitate. Sa nu uitam ca Floarea ne-a reprezentat si la Melbourne 2005 cand a ocupat locul 6 la AA.

Sunt de acord cu cele spuse de tineMikeyy!!!
Spune-mi, ce parere ai de baieti? Ce sanse (reale) la medalii au ei la aceste mondiale pt ca de multe ori ne concentram doar pe echipa de fete si baietii ne surprind cu cite un rezultat bun de nu-ti vine sa crezi!!!!
La nationale, m-a impresionat Daniel Popesu! A progresat enorm, mai ales la sarituri si paralele. Nu-i asa?

cata10
13th August 2007, 23:01
Eu am fost placut surprins si evolutia buna alui Cosmin Popescu la paralele (a obtinut bronzul la acest aparat la CMU cu 15,525 si locul doi la nationale cu un punctaj asemanator) mi se pare destul de constant la acest aparat. Pacat ca nu poate merge la mondiale, anul acesta. Daca ar lucra mai mult la cal, acolo unde avem mari dificultati in a alege trioul pt finala pe echpe, ar avea sanse sa mearga la olimpiada. Ce spuneti?

mikeyy
13th August 2007, 23:05
Sunt de acord cu cele spuse de tineMikeyy!!!
Spune-mi, ce parere ai de baieti? Ce sanse (reale) la medalii au ei la aceste mondiale pt ca de multe ori ne concentram doar pe echipa de fete si baietii ne surprind cu cite un rezultat bun de nu-ti vine sa crezi!!!!
La nationale, m-a impresionat Daniel Popesu! A progresat enorm, mai ales la sarituri si paralele. Nu-i asa?

Da asa este, de multe ori ne concentram pe fete caci ele sunt cele care au adus cele mai multe medalii...dar nu ii uitam nici pe baieti. Ce pot sa spun, ma bucura faptul ca fata de anii trecuti cand il aveam doar pe Selariu la individual, acum s-au mai adaugat 2 componenti cu exercitii competitive ceea ce e un lucru ff bun. Surpriza este Dani Popescu care pare ranascut si oricand ne poate furniza vreo surpriza. Sincer nu cred ca vom lua vreao medalie la individual compus caci este greu si prea mulri chinezi, japonezi, rusi....este ff greu dar nici imposibil, tine de noroc :) Am putea lua totusi o meadlie la cal..din 2 macar unul si aici ma refer la Koczi &Popescu. De asemenea am avea sanse la sol prin Dragulescu si la sarituri prin Dragulescu, Koczi sau Popescu. Sariturile la baieti repr aparatul salvator asemenea barnii la fete. Ma ingrijoreaza un singur lucru, Dragulescu de la incidentul de la Amsterdam 2007 nu mai e la fel, nu mai ofera ac siguranta, dar sper sa se mobilizeze la mondiale si ii doresc de asemenea medalia olimpica la Beijing. Despre Koczi cred ca inca nu este destul de matur si de aceea nu e constant..pt el a venit succesul prea repede. Dar cu timpul isi va reveni, sunt sigur de asta(experienta olimpiadei va fi punctul cheie)

cata10
13th August 2007, 23:12
Eu am mare incredere in Dragulescu. Este un extraordinar sportiv. Amintiti-va ca anul trecut a devenit dublu campion mondial! Citi credeau in el atunci dupa ce cu un an inainte se retrasese din gimnastica.
Sa-l respectam si sa avem incredere in el! OK?

mikeyy
13th August 2007, 23:16
Eu am mare incredere in Dragulescu. Este un extraordinar sportiv. Amintiti-va ca anul trecut a devenit dublu campion mondial! Citi credeau in el atunci dupa ce cu un an inainte se retrasese din gimnastica.
Sa-l respectam si sa avem incredere in el! OK?

Eu ii doresc inca 2 medalii de aur mondiale si 2 olimpice.....atat si nimic mai mult, cred ca e suficient

rob_din
13th August 2007, 23:19
Eu am mare incredere in Dragulescu. Este un extraordinar sportiv. Amintiti-va ca anul trecut a devenit dublu campion mondial! Citi credeau in el atunci dupa ce cu un an inainte se retrasese din gimnastica.
Sa-l respectam si sa avem incredere in el! OK?

Fara indoiala Dragulescu nu mai e la nivelul de anul trecut. Iar ceea ce a patit la CE nu a facut decat sa inrautateasca situatia. Draguilescu e imprevizibil asa incat putem spera ca va trece peste blocajul psihologic de la sol. Acolo poate lua aur. La sarituri am mari mari dubii
La medalii in afara de Dragulescu e greu de crezut ca mai avem alte sanse.

cata10
13th August 2007, 23:23
Fara indoiala Dragulescu nu mai e la nivelul de anul trecut. Iar ceea ce a patit la CE nu a facut decat sa inrautateasca situatia. Draguilescu e imprevizibil asa incat putem spera ca va trece peste blocajul psihologic de la sol. Acolo poate lua aur. La sarituri am mari mari dubii
La medalii in afara de Dragulescu e greu de crezut ca mai avem alte sanse.

De ce atita "optimism"?

Eu inteleg sa fim realisti dar nu PESIMISTI!!!!!!!!!!!!!!!!

rob_din
13th August 2007, 23:26
De ce atita "optimism"?

Eu inteleg sa fim realisti dar nu PESIMISTI!!!!!!!!!!!!!!!!

Unde este pesimismul. Lui Dragulescu nu i-a mai iesit a doua saritura cam de anul trecut. Pe mine m-a surprinde un aur la sarituri pt Dragulescu

rob_din
13th August 2007, 23:28
O idee mai clara asupra sanselor la medalii atat la fete cat si la baieti s-ar putea face dupa ce vedem rezultatele de la CN ale SUA. Anul trecut au fost slabuti si la fete si la baieti. Dar la fete au avut accidentari iar la masculin au venit cu echipa a doua

cata10
13th August 2007, 23:28
Unde este pesimismul. Lui Dragulescu nu i-a mai iesit a doua saritura cam de anul trecut. Pe mine m-a surprinde un aur la sarituri pt Dragulescu

Dar este posibil.......

rob_din
13th August 2007, 23:35
Dar este posibil.......

E posibil, speranta moare ultima:)

Revenind la Sua am citi o stire conform carora la un concurs de verficare Liukin ar fi luat 63.450 pct. Mi se pare aproape imposibil

vlad001
13th August 2007, 23:38
E posibil, speranta moare ultima:)

Revenind la Sua am citi o stire conform carora la un concurs de verficare Liukin ar fi luat 63.450 pct. Mi se pare aproape imposibil

Nu e imposibil. Daca Ferrari ia 62.100 cu barna si paralele de 15.800, de ce sa nu ia si Liukin 63.450 cu barna si paralele de 16.500?

rob_din
13th August 2007, 23:45
Nu e imposibil. Daca Ferrari ia 62.100 cu barna si paralele de 15.800, de ce sa nu ia si Liukin 63.450 cu barna si paralele de 16.500?

Si atunci de ce mai participam?
Serios vorbind ma indoiesc ca se poate asa ceva, vom vedea sambata

vlad001
13th August 2007, 23:49
Si atunci de ce mai participam?
Serios vorbind ma indoiesc ca se poate asa ceva, vom vedea sambata

Participam pentru ca e un sport. Si chiar daca stim ca nu sunt sanse sa facem mai bine, poate sunt sanse sa cada adversarii. N-am castigat la fel si la Sydney?
(Nu ma luati in seama, fac haz de necaz :( )
Ce concurs de verificare a fost?

mikeyy
13th August 2007, 23:49
63.450 mi se pare enorm...ar insemna in jur de 15862 media pe aparat...ceea ce e enorm.....nu cred sincer....ori e minciuna ori tine de marketing, pentru a o aduce in atentie...nastia este buna, e si preferata mea din gimnastele de afara dar un asemenea rezultat mi-e greu sa cred....oricum trebuie demonstrat acest rezultat...la mondiale sau Olimpiada. Daca va trece de 63.000 tot respectul meu

mikeyy
13th August 2007, 23:51
oricum sambata parca sunt nationalele SUA nu? De obicei nationale nu dau o imagine reala al capacitatii adevarate al unui sportiv...notele sunt umflate( cum a fost si la noi) sau invers, arbitrii sunt ff drastici ( parca Vlad spunea ca nationalele chinei le-au depunctat de nu s-au vazut :D )...

rob_din
14th August 2007, 00:01
Participam pentru ca e un sport. Si chiar daca stim ca nu sunt sanse sa facem mai bine, poate sunt sanse sa cada adversarii. N-am castigat la fel si la Sydney?
(Nu ma luati in seama, fac haz de necaz :( )
Ce concurs de verificare a fost?

Un concurs intre state (California vs alt stat) ceva de genul asta, a fost acum o luna si ceva

rob_din
14th August 2007, 00:02
oricum sambata parca sunt nationalele SUA nu? De obicei nationale nu dau o imagine reala al capacitatii adevarate al unui sportiv...notele sunt umflate( cum a fost si la noi) sau invers, arbitrii sunt ff drastici ( parca Vlad spunea ca nationalele chinei le-au depunctat de nu s-au vazut :D )...

La americani sunt mult mai serioase. Mai ales ca au de unde alege cand fac echipa. Si da, sambata noapte e individual compusul

cata10
14th August 2007, 00:03
E posibil, speranta moare ultima:)

Revenind la Sua am citi o stire conform carora la un concurs de verficare Liukin ar fi luat 63.450 pct. Mi se pare aproape imposibil

Asta da stire! dar stiam ca si Liukin a fost un timp accidentata! Cind s-a refacut asa repede?

cata10
14th August 2007, 00:06
Cum sta SUA la baieti. Tot la fel ca la fete?
Care sunt gimnastii si gimnastele din SUA favorite pt mondiale, la ora actuala, bineinteles?

rob_din
14th August 2007, 00:07
Asta da stire! dar stiam ca si Liukin a fost un timp accidentata! Cind s-a refacut asa repede?

La americani te refaci mult mai repede:)
Crezi ca e ca la noi?

cata10
14th August 2007, 00:07
La americani sunt mult mai serioase. Mai ales ca au de unde alege cand fac echipa. Si da, sambata noapte e individual compusul

Poate fi vazut undeva concursul?

rob_din
14th August 2007, 00:09
Cum sta SUA la baieti. Tot la fel ca la fete?
Care sunt gimnastii si gimnastele din SUA favorite pt mondiale, la ora actuala, bineinteles?

Vom vedea duminica cand vor anunta lotul.
La masculin chiar nu am idee cu cine vor merge la Mondiale. Vestea proasta e ca revin fratii Hamm. Asta e de fapt o veste buna pt arbitrii, poate mai prind si un banut in plus:)

cata10
14th August 2007, 00:12
La americani te refaci mult mai repede:)
Crezi ca e ca la noi?

Chiar nimeni ne se intreaba de ce atitea fete s-au accidentat in ultimul timp si de ce se refac asa greu? Poate ca ar trebui tratate in afara - vezi cazul altor sportivi care se refac la clinici din strainatate?
Pe vremea lui BELU nu erau asa multe accidentari!
Ce Dumnezeu face Forminte?..........
Glumesc!

vlad001
14th August 2007, 00:16
Un concurs intre state (California vs alt stat) ceva de genul asta, a fost acum o luna si ceva

Hmm, eu as zice ca nu e prea de incredere rezultatul asta. Pe 17 Iulie, deci cam dupa intalnirea aia, Liukin participa la jocurile panamericane si acolo n-a facut decat barna si paralele, la restul nefiind pregatita. Chiar si barna si paralelele le-a facut usurate.
Eu sincer din cauza asta speram ca Liukin sa nu participe la individual compus la mondiale.

rob_din
14th August 2007, 00:25
Hmm, eu as zice ca nu e prea de incredere rezultatul asta. Pe 17 Iulie, deci cam dupa intalnirea aia, Liukin participa la jocurile panamericane si acolo n-a facut decat barna si paralele, la restul nefiind pregatita. Chiar si barna si paralelele le-a facut usurate.
Eu sincer din cauza asta speram ca Liukin sa nu participe la individual compus la mondiale.

Tocmai de aceea m-am mirat si eu. Americanii sunt tari la marketing cred ca incearca sa faca un eveniment din CN

rob_din
14th August 2007, 00:27
Chiar nimeni ne se intreaba de ce atitea fete s-au accidentat in ultimul timp si de ce se refac asa greu? Poate ca ar trebui tratate in afara - vezi cazul altor sportivi care se refac la clinici din strainatate?
Pe vremea lui BELU nu erau asa multe accidentari!
Ce Dumnezeu face Forminte?..........
Glumesc!

Pe vremea lui Belu nu se afla de accidentari, sau nici nu conta ca oricum fetele concurau in continuare. Mai bine acum. Nu vreu s-o vad pe Izbasa in pericol de paralizie peste cativa ani

vlad001
14th August 2007, 00:29
Chiar nimeni ne se intreaba de ce atitea fete s-au accidentat in ultimul timp si de ce se refac asa greu? Poate ca ar trebui tratate in afara - vezi cazul altor sportivi care se refac la clinici din strainatate?
Pe vremea lui BELU nu erau asa multe accidentari!
Ce Dumnezeu face Forminte?..........
Glumesc!

Nu erau accidentari cum nici pe vremea lui Ceausescu nu erau hoti. Pe vremea lui Bellu erau doar "lenese care se prefac accidentate ca sa nu lucreze".

Da, ar trebui tratate fetele. In afara, in tara, oriunde, dar trebuie tratate.
Si ar trebui schimbat codul in care se poate adauga dificultate la nesfarsit.

Iar Forminte, pe de o parte urlam ca fetele n-au destula dificulate si "Ce face Forminte de nu le pune la lucru", pe de alta parte "Ce face Forminte de se accidenteaza fetele".
Eu zic mersi ca le lasa sa se vindece.
Si oare cate erau deja dupa cel putin o accidentare cand au venit la lot?

rob_din
14th August 2007, 00:32
[QUOTE=cata10;1499090]Poate fi vazut undeva concursul?[/

Pe NBC. Cred ca se poate vedea pe internet, dar transmit in primetime deci sambata la ora 3 noapte, duminica la ora 2

rob_din
14th August 2007, 00:33
Nu erau accidentari cum nici pe vremea lui Ceausescu nu erau hoti. Pe vremea lui Bellu erau doar "lenese care se prefac accidentate ca sa nu lucreze".

Da, ar trebui tratate fetele. In afara, in tara, oriunde, dar trebuie tratate.
Si ar trebui schimbat codul in care se poate adauga dificultate la nesfarsit.

Iar Forminte, pe de o parte urlam ca fetele n-au destula dificulate si "Ce face Forminte de nu le pune la lucru", pe de alta parte "Ce face Forminte de se accidenteaza fetele".
Eu zic mersi ca le lasa sa se vindece.
Si oare cate erau deja dupa cel putin o accidentare cand au venit la lot?

Eu cred ca daca era Belu antrnor Izbasa ar fi concurat in finala la sol de la CE

vlad001
14th August 2007, 00:43
Eu cred ca daca era Belu antrnor Izbasa ar fi concurat in finala la sol de la CE

Daca ar mai fi apucat sa ajunga in finala la sol. Izbasa a avut foarte multe pauze in antrenament inainte de Europene.
Cu Bellu probabil era trimisa acasa pentru indisciplina de mult.
Oricum nu mi-a placut nici ce s-a intamplat cu Izbasa fara Bellu. Poate ca ea a insistat sa concureze la europene, a vrut sa-si joace sansa la medalii, parintii ei au fost in sala langa ea deci nu cred ca a fortat-o cineva sa concureze dar macar trebuia sa o opreasca de la finala de la sarituri, unde n-avea sanse.
Nu stiu daca ar fi schimbat ceva din ceea ce s-a intamplat la barna, dar m-ar fi oprit pe mine acum sa ma intreb de ce a lasat-o.

Si cu Dragulescu la fel. A cazut in cap si pe urma vrea finala la sarituri.

cata10
14th August 2007, 11:20
Am citit un articol in gazeta despre Oana Petrovschi; s-a operat la o clinica din Austria pt problemele pe care le avea la coloana vertebrala.
Sper din tot sufletul ca va fi bine CHIAR DACA SCANDALUL PE CARE L-A FACUT NU A PRINS DELOC BINE GIMNASTICII. PoaTE CA SI ANTRENORII AVEAU O PARTE DIN VINA dar nu trebuiau terfeliti in halul acela!!!!
Eu ii respect pe Belu si Bitang pt tot ce au facut in gimnastica!!!!
Credeti ca mai sunt sanse ca Petrovschi sa revina la Deva? Intreb si eu!!!!!

rob_din
14th August 2007, 11:42
Am citit un articol in gazeta despre Oana Petrovschi; s-a operat la o clinica din Austria pt problemele pe care le avea la coloana vertebrala.
Sper din tot sufletul ca va fi bine CHIAR DACA SCANDALUL PE CARE L-A FACUT NU A PRINS DELOC BINE GIMNASTICII. PoaTE CA SI ANTRENORII AVEAU O PARTE DIN VINA dar nu trebuiau terfeliti in halul acela!!!!
Eu ii respect pe Belu si Bitang pt tot ce au facut in gimnastica!!!!
Credeti ca mai sunt sanse ca Petrovschi sa revina la Deva? Intreb si eu!!!!!

Petrovschi ar trebui medaliata pentru ca a avut curajul sa faca ce-a facut. In locul ei n-as mai pune piciorul acolo.

cata10
14th August 2007, 11:48
Petrovschi ar trebui medaliata pentru ca a avut curajul sa faca ce-a facut. In locul ei n-as mai pune piciorul acolo.

Exagerezi!!!

cata10
14th August 2007, 11:52
A fost doar o intimplare nefericita! daca vrei gimnastica de performanta trebuie sa-ti asumi si riscuri. Credeti ca la americani gimnastele sunt menajate de fiecare data!!!!!!!!!!!!

vlad001
14th August 2007, 12:57
A fost doar o intimplare nefericita! daca vrei gimnastica de performanta trebuie sa-ti asumi si riscuri. Credeti ca la americani gimnastele sunt menajate de fiecare data!!!!!!!!!!!!

Nu exista intamplare nefericita. In gimnastica e doar o problema de timp pana te accidentezi. Riscurile si intamplarea se refera ca nu stii cat de grav sau unde o sa fie accidentarea.
Depinde enorm cum reactionezi dupa accidentare.
Gimnastele americane... De ce as crede ca ele au fost menajate cand sistemul american a fost dezvoltat de sotii Karoly, cei care au avut o contributie majora si la sistemul romanesc? In general, da, si gimnastele americane sunt sau au fost tratate la fel. Doar ca acum, la ei, cele mai bune gimnaste se antreneaza la cluburi private, multe sunt antrenate de proprii parinti. In cazurile astea iti spun ca da, sunt menajate. Nu in sensul ca nu lucreaza pana nu le trece febra musculara, ci in sensul ca imediat cum apare o accidentare cat de mica sunt tratate si lasate sa se vindece.

Iar Bellu, a facut si el parte din sistem, a facut ce a invatat ca trebuie sa faca. Asta ii da ceva circumstante atenuante in ochii mei, dar oricum Petrovski a facut bine ce a facut, dupa parerea mea. Ce e rau e ca schimbari s-au facut doar la lot (si astea doar dupa ce Bellu s-a retras, motiv pentru care ii acord tot respectul. Daca tinea neaparat sa ramana la lot, nu cred ca ar fi avut probleme s-o faca.)
La unele cluburi inca se aude de cazuri de abuzuri facute de antrenori care vor rezultate si doar rezultate si incearca sa le obtina prin singura metoda pe care o stiu, si inca nimeni nu misca un deget.
Ce se schimba in bine la nivel de cluburi e procesul natural: vin oameni noi care nu mai cred in aceleasi metode, sau cei mai vechi invata usor ca se poate si altfel. Dar procesul asta e mult prea incet

Apropo de o intrebare mai recenta: de ce multi juniori buni nu fac pasul la seniori: Parerea mea e ca din cauza extenuarii, a accidentarilor, si a faptului ca, fiind mari sperante, au fost mereu impinsi sa se antreneze tot mai mult in ciuda accidentarilor.
Sabina Cojocar, Alexandra Marinescu sunt astfel de cazuri.
Nistor era cat pe ce sa fie un astfel de caz. Cu Bellu la lot nu cred ca mai auzeam noi ceva de Nistor acum.
Uite ca Nistor a reusit sa fie prima care a spart "blestemul juniorului campion la europene". Nu va mai reusi probabil niciodata sa faca unele elemente care le avea ca junioara, inainte de accidentare, dar se bate in continuare pentru medalii.

rob_din
14th August 2007, 13:54
A fost doar o intimplare nefericita! daca vrei gimnastica de performanta trebuie sa-ti asumi si riscuri. Credeti ca la americani gimnastele sunt menajate de fiecare data!!!!!!!!!!!!

Cum poti sa spui ca a fost o intamplare nefericita? Ai auzit de Alexandra Marinescu, de Sabina Cojocar? Si cine stie cate alte cazuri mai sunt de care nu am auzit noi.
Sigur ca in gimnastica iti asumi riscuri, insa prin asta se intelege ca poti sa cazi de pe paralele sau la sarituri si sa ramai paralizat. Asta da. Dar la noi gimnastele erau obligate sa se antreneze si sa concureze desi se stia ca au probleme grave de sanatate. Asta nu inseamna nici risc asumat, nici munca pentru performanta, asta inseamna "vatamare din culpa". Iar din pacate cei vinovati au ajuns sa conduca sportul romanesc.
La americani sistemul condus de un alt ....... (ma abtin) semana oarecum cu cel din Romania, totusi acolo nu-si permitea chiar orice ca in Romania. Sa nu uitam ca in SUA nu exista totusi un sistem centralizat ca la noi.

rob_din
14th August 2007, 13:57
Nu exista intamplare nefericita. In gimnastica e doar o problema de timp pana te accidentezi. Riscurile si intamplarea se refera ca nu stii cat de grav sau unde o sa fie accidentarea.
Depinde enorm cum reactionezi dupa accidentare.
Gimnastele americane... De ce as crede ca ele au fost menajate cand sistemul american a fost dezvoltat de sotii Karoly, cei care au avut o contributie majora si la sistemul romanesc? In general, da, si gimnastele americane sunt sau au fost tratate la fel. Doar ca acum, la ei, cele mai bune gimnaste se antreneaza la cluburi private, multe sunt antrenate de proprii parinti. In cazurile astea iti spun ca da, sunt menajate. Nu in sensul ca nu lucreaza pana nu le trece febra musculara, ci in sensul ca imediat cum apare o accidentare cat de mica sunt tratate si lasate sa se vindece.

Iar Bellu, a facut si el parte din sistem, a facut ce a invatat ca trebuie sa faca. Asta ii da ceva circumstante atenuante in ochii mei, dar oricum Petrovski a facut bine ce a facut, dupa parerea mea. Ce e rau e ca schimbari s-au facut doar la lot (si astea doar dupa ce Bellu s-a retras, motiv pentru care ii acord tot respectul. Daca tinea neaparat sa ramana la lot, nu cred ca ar fi avut probleme s-o faca.)
La unele cluburi inca se aude de cazuri de abuzuri facute de antrenori care vor rezultate si doar rezultate si incearca sa le obtina prin singura metoda pe care o stiu, si inca nimeni nu misca un deget.
Ce se schimba in bine la nivel de cluburi e procesul natural: vin oameni noi care nu mai cred in aceleasi metode, sau cei mai vechi invata usor ca se poate si altfel. Dar procesul asta e mult prea incet

Apropo de o intrebare mai recenta: de ce multi juniori buni nu fac pasul la seniori: Parerea mea e ca din cauza extenuarii, a accidentarilor, si a faptului ca, fiind mari sperante, au fost mereu impinsi sa se antreneze tot mai mult in ciuda accidentarilor.
Sabina Cojocar, Alexandra Marinescu sunt astfel de cazuri.
Nistor era cat pe ce sa fie un astfel de caz. Cu Bellu la lot nu cred ca mai auzeam noi ceva de Nistor acum.
Uite ca Nistor a reusit sa fie prima care a spart "blestemul juniorului campion la europene". Nu va mai reusi probabil niciodata sa faca unele elemente care le avea ca junioara, inainte de accidentare, dar se bate in continuare pentru medalii.


Ai mare dreptate. Din pacate ceea ce se intampla la copii si juniori nu intereseaza pe nimeni. Cunosc personal cazuri de fete si baieti maltratati aproape zi de zi la un club din Bucuresti. Este o rusine ce se intampla. Poate de aceea sunt si atat de vehement impotriva cuplului Belu si (mai ales) Bitang. Multi habar n-au de ceea ce se intampla cu adevarat

vlad001
14th August 2007, 14:20
Pt mine Andreea Raducan este campioana olimpica la individual, la JO 2000; sper ca si pentru voi si poate, de ce nu, si pentru fig/cio, care ar trebui sa anuleze decizia aberanta pe care au luat-o atunci.
E clar pt toata lumea ca Raducan nu se dopase, chiar si pentru cio, caci nu i-au luat si celelalte medalii cum ar fi fost normal intr-un caz adevarat de dopaj.

Povestea cu Andreea e un pic mai delicata. Parerea mea e ca in sport medaliile conteaza mai mult ca un capital de imagine pentru tara respectiva.
Daca revezi concursurile pe echipe si la individual compus de la Sydney o sa-ti dai seama ca desi Romania a castigat tot ce s-a putut ca medalii in cele 2 concursuri, in imagine a castigat Rusia si Khorkina.
Rusia pentru ca erau de departe mai bune ca Romania si pentru strategia de concurs. Rusoaicele faceau exercitii pline de dificultate, care depaseau chiar si ce era nevoie pentru 10. Concurau pentru spectacol. Romancele foloseau toate tertipurile din cod ca sa se apropie cat mai mult de 10 riscand cat mai putin. Erau numite "code whores" in lumea gimnasticii.
A fost de ajuns ca una din rusoaice sa rateze, apoi au ratat una cate una pana au pierdut titlul. Dar simpatia pentru ele a crescut, pentru ca au pierdut titlul oferind spectacol.
Dupa scandalul cu masa de sarituri care a fost setata gresit (avantajos pentru o gimnasta mica precum Andreea, zic unii) si unde Khorkina a ratat, apoi Zamolodchicova a ratat, iar Karpenko s-a impiedicat in covor, fetele nostre s-au trezit de pe locurile 4, 5, 6 pe 1, 2, 3.
Dupa ce s-a descoperit ca masa a fost setata gresit, li s-a oferit celor care au ratat sariturile sa mai sara o data, dar Khorkina deja isi bagase picioarele si ratase si paralele, asa ca n-a mai fost nici o afacere pentru ea sa repete saritura.
De data asta Khorkina a fost vazuta nu doar ca ghinionista, ci si nedreptatita.
Din nou capitalul ei de simpatie a crescut.

Apoi a venit episodul cu doparea Andreei. Poate a fost un mijloc al oficialitatilor de a se razbuna pe cei care au castigat cu noroc chior, nu se stie. Doar ca de data asta, in sfarsit a castigat si Andreea ceva: A crescut enorm si capitalul ei de imagine pentru ca nimanui nu i se parea corect sa i se ia medalia pentru un Nurofen.
Intreaba pe oricine din afara de gimnastele romance, si dupa Nadia, o sa auzi de Andreea, tocmai din cauza cazului cu Nurofenul. Chiar si tu urmaresti gimnastica de atunci, nu?

Nu cred ca are vreo sansa sa i se returneze medalia, dar bine face ca face apeluri, nu e rau deloc sa se mai atraga ceva capital de imagine pentru gimnastica romaneasca.

vlad001
14th August 2007, 14:27
Ai mare dreptate. Din pacate ceea ce se intampla la copii si juniori nu intereseaza pe nimeni. Cunosc personal cazuri de fete si baieti maltratati aproape zi de zi la un club din Bucuresti. Este o rusine ce se intampla. Poate de aceea sunt si atat de vehement impotriva cuplului Belu si (mai ales) Bitang. Multi habar n-au de ceea ce se intampla cu adevarat

Eu mai prind din ziare cate o stire si-mi fac o idee.
Daca cunosti personal cazuri, te rog din suflet, nu-i lasa. Discuta cu parintii, macar sa-si mute copiii la alte cluburi, daca nu sa-i dea in judecata pe nemernici. Stiu ca multi se opresc cand e cazul sa-i dea in judecata, pentru ca sansele de reusita sunt mici. Dar macar sa faca public ce se intampla si sa aibe grija de copiii lor.

rob_din
14th August 2007, 15:03
Eu mai prind din ziare cate o stire si-mi fac o idee.
Daca cunosti personal cazuri, te rog din suflet, nu-i lasa. Discuta cu parintii, macar sa-si mute copiii la alte cluburi, daca nu sa-i dea in judecata pe nemernici. Stiu ca multi se opresc cand e cazul sa-i dea in judecata, pentru ca sansele de reusita sunt mici. Dar macar sa faca public ce se intampla si sa aibe grija de copiii lor.

Cazul la care m-am referit eu din fericire s-a rezolvat pozitiv. Nu fiindca federatia ar fi facut ceva desi au fost depuse plangeri, ci fiindca asa zisii antrenori de la club au plecat ei singuri. Din pacate acest sistem de a "antrena" mai ales copii, prin bataie, este daca nu generalizat macar raspandit.

cata10
14th August 2007, 19:22
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt de acord cu obtinerea performantei cu orice pret. Nici nu vreau sa-mi imaginez ca astazi, in Romania, copii de 7-8 ani sunt maltratati de antrenori tirani. Daca astfel de antrenori cu mentalitati invechite in materie de practicare a gimnasticii mai exista (eu sper ca nu) ar face bine sa se retraga sau, de ce nu, sa incerce sa-si schimbe tacticile de antenament. Cred cu tarie ca oamenii se pot schimba, ca pot invata din greseli, ca pot evolua (in sensul bun al cuvintului).
Poate ca Bellu a mostenit sistemul dur de anternamente al lui Karoly dar , cu siguranta, a incercat sa-l amelioreze; insasi sotii karoly cred ca au incercat sa-si remodeleze metodele dure de antrenamente, in SUA. Sunt profesori care acum 10-20 de ani isi mai bateau elevii atunci cind greseau pt. ca asa faceau si o parte din dascalii lor, dar in timp au incercat sa se schimbe si multi dintre ei chiar au si reusit (cazuri izolate mai apar dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam cum, din pacate, se intimpla in presa romineasca).
Belu si Bitang cu certitudine au invatat din greseli si astazi n-ar mai actiona la fel.
Haideti sa nu-i improscam si noi cu noroi, au facut-o destui!!!!
Sunt doi antrenori foarte buni si cred ca ar face performanta in orice sistem ( China, Romania, SUA); Bitang este, poate, cea mai buna antrenoare din lume la birna. Credeti ca din intimplare Catalina Ponor a optat, singura de aceasta data, pt. Bitang? Daca ar fi batuta sau traumatizata psihic de Bitang credeti ca si-ar mai fi dorit sa se antreneze cu aceasta? Eu cred ca nu!!!
Va rog, nu uitati ca oamenii se pot schimba, daca isi doresc cu adevarat; intr-un regim totalitar, comunist, in care se dorea performanta cu orice pret pt a demonsta lumii intregi cit de minunat este si oamenii din gimnastica erau luati de acest val fara sa mai gindeasca la consecinte; astazi societatea incearca sa se schimbe si odata cu ea poate se schimba si mentalitatile din gimnastica.
Eu am incredere in viitorul bun al gimnasticii romanesti. Mai ales daca, cit mai curind, in conducerea FRG vor fi doar fosti gimnasti care vor aduce cu ei schimbarea mult dorita.

vlad001
14th August 2007, 20:10
Catalina Ponor nu cred ca a fost batuta de Bitang. Dar anume "apelative" cred ca a primit din partea ei. Catalina a dat si niste declaratii in presa despre asta.
Metodele de la lot nu stiu cat de mult includeau bataia. Exista si alte feluri de abuzuri. Marea problema era ca erai obligat sa continui antrenamentele accidentat sau sa pleci acasa. Catalina a avut noroc ca in cei doar 2 ani cat s-a antrenat cu ei nu s-a accidentat.
Catalina nu e cu Bitang pentru ca ar fi Bitang cea mai buna antrenoare din lume, sau pentru ca s-ar iubi foarte tare, ci pentru ca cele 2 au nevoie una de alta: Ponor sa se poata antrena in Bucuresti, langa prietenul ei, Bitang sa poata antrena o sportiva talentata cu sanse la medalii si de aici sa poata reveni ca antrenor. Evident ca relatia dintre ele acum e de alta natura, Catalina i-a demonstrat deja lui Bitang ca nu e dispusa sa accepte orice si in acelasi timp e foarte dispusa sa traga tare pentru medalie.
Ar fi avut aceleasi rezultate si cu Stanei daca se antrena (sa nu uitam ca a luat bronz mondial in 2005 cu Stanei), problema cu Stanei e ca el voia in Constanta, unde-si are si el treburile, pe cand Catalinei ii statea mintea la Bucuresti.
Da, oamenii se pot schimba, dar eu n-am incredere in schimbarea lui Bitang. Sa antreneze sportive mature ca Ponor mi se pare ok. In preajma fetelor de 15-16 de la lot nu vreau sa o stiu.
In orice caz, DACA Bellu si Bitang s-au schimbat, asta nu s-ar fi intamplat fara scandalul iscat de Petrovski, asa ca tot trebuie sa-i zicem mersi Oanei.
Oricum, de ce as crede ca cei 2 au invatat ceva din greselile trecute? Doar pentru ca e posibil ca oamenii sa se schimbe? Sunt in pozitii importante amandoi. Spune-mi o masura pe care unul dintre ei a luat-o ca sa ajute la schimbarea metodelor de antrenament in tara.

rob_din
14th August 2007, 20:22
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt de acord cu obtinerea performantei cu orice pret. Nici nu vreau sa-mi imaginez ca astazi, in Romania, copii de 7-8 ani sunt maltratati de antrenori tirani. Daca astfel de antrenori cu mentalitati invechite in materie de practicare a gimnasticii mai exista (eu sper ca nu) ar face bine sa se retraga sau, de ce nu, sa incerce sa-si schimbe tacticile de antenament. Cred cu tarie ca oamenii se pot schimba, ca pot invata din greseli, ca pot evolua (in sensul bun al cuvintului).
Poate ca Bellu a mostenit sistemul dur de anternamente al lui Karoly dar , cu siguranta, a incercat sa-l amelioreze; insasi sotii karoly cred ca au incercat sa-si remodeleze metodele dure de antrenamente, in SUA. Sunt profesori care acum 10-20 de ani isi mai bateau elevii atunci cind greseau pt. ca asa faceau si o parte din dascalii lor, dar in timp au incercat sa se schimbe si multi dintre ei chiar au si reusit (cazuri izolate mai apar dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam cum, din pacate, se intimpla in presa romineasca).
Belu si Bitang cu certitudine au invatat din greseli si astazi n-ar mai actiona la fel.
Haideti sa nu-i improscam si noi cu noroi, au facut-o destui!!!!
Sunt doi antrenori foarte buni si cred ca ar face performanta in orice sistem ( China, Romania, SUA); Bitang este, poate, cea mai buna antrenoare din lume la birna. Credeti ca din intimplare Catalina Ponor a optat, singura de aceasta data, pt. Bitang? Daca ar fi batuta sau traumatizata psihic de Bitang credeti ca si-ar mai fi dorit sa se antreneze cu aceasta? Eu cred ca nu!!!
Va rog, nu uitati ca oamenii se pot schimba, daca isi doresc cu adevarat; intr-un regim totalitar, comunist, in care se dorea performanta cu orice pret pt a demonsta lumii intregi cit de minunat este si oamenii din gimnastica erau luati de acest val fara sa mai gindeasca la consecinte; astazi societatea incearca sa se schimbe si odata cu ea poate se schimba si mentalitatile din gimnastica.
Eu am incredere in viitorul bun al gimnasticii romanesti. Mai ales daca, cit mai curind, in conducerea FRG vor fi doar fosti gimnasti care vor aduce cu ei schimbarea mult dorita.

Bitang si Belu pot face performanta de mare nivel doar in Romania, Sua si China si poate Rusia (desi nu prea cred) Atat. In nici o alta tara n-ar putea sa-si puna in practica metodele lor preferate de antrenament. De ce crezi ca n-au plecat niciodata din tara? Din patriotism? Sa fim seriosi.
Pentru ceea ce au facut unor copiii locul lor e in alta parte nu in sala de anrenament.
Atat timp cat s-a recunoscut ca gimnastele primeau palme (daca nu si mai rau) trebuiau exclusi din sport. Sa bati un copil indiferent de motiv nu are nici o scuza. Nici una. Nici macar cand esti parintele acelui copil.

vlad001
14th August 2007, 20:27
Sunt in pozitii importante amandoi. Spune-mi o masura pe care unul dintre ei a luat-o ca sa ajute la schimbarea metodelor de antrenament in tara.

Ma citez singur ca sa dau un link la o stire despre un caz intamplat in 2007:
http://www.realitatea.net/47807_Gimnastele-au-decis-sa-vorbeasca-.html

Raspunsul lui Bellu: "Nu e treaba mea."

cata10
14th August 2007, 21:27
Pentru ceea ce au facut unor copiii locul lor e in alta parte nu in sala de anrenament.
Atat timp cat s-a recunoscut ca gimnastele primeau palme (daca nu si mai rau) trebuiau exclusi din sport. Sa bati un copil indiferent de motiv nu are nici o scuza. Nici una. Nici macar cand esti parintele acelui copil.

Pe acei copii i-au ajutat sa devina campioni!!!!!!!!

N-ai luat niciodata macar o palma de la parintii tai?

cata10
14th August 2007, 21:34
Catalina Ponor nu cred ca a fost batuta de Bitang. Dar anume "apelative" cred ca a primit din partea ei. Catalina a dat si niste declaratii in presa despre asta.
Metodele de la lot nu stiu cat de mult includeau bataia. Exista si alte feluri de abuzuri. Marea problema era ca erai obligat sa continui antrenamentele accidentat sau sa pleci acasa. Catalina a avut noroc ca in cei doar 2 ani cat s-a antrenat cu ei nu s-a accidentat.
Catalina nu e cu Bitang pentru ca ar fi Bitang cea mai buna antrenoare din lume, sau pentru ca s-ar iubi foarte tare, ci pentru ca cele 2 au nevoie una de alta: Ponor sa se poata antrena in Bucuresti, langa prietenul ei, Bitang sa poata antrena o sportiva talentata cu sanse la medalii si de aici sa poata reveni ca antrenor. Evident ca relatia dintre ele acum e de alta natura, Catalina i-a demonstrat deja lui Bitang ca nu e dispusa sa accepte orice si in acelasi timp e foarte dispusa sa traga tare pentru medalie.
Ar fi avut aceleasi rezultate si cu Stanei daca se antrena (sa nu uitam ca a luat bronz mondial in 2005 cu Stanei), problema cu Stanei e ca el voia in Constanta, unde-si are si el treburile, pe cand Catalinei ii statea mintea la Bucuresti.
Da, oamenii se pot schimba, dar eu n-am incredere in schimbarea lui Bitang. Sa antreneze sportive mature ca Ponor mi se pare ok. In preajma fetelor de 15-16 de la lot nu vreau sa o stiu.
In orice caz, DACA Bellu si Bitang s-au schimbat, asta nu s-ar fi intamplat fara scandalul iscat de Petrovski, asa ca tot trebuie sa-i zicem mersi Oanei.
Oricum, de ce as crede ca cei 2 au invatat ceva din greselile trecute? Doar pentru ca e posibil ca oamenii sa se schimbe? Sunt in pozitii importante amandoi. Spune-mi o masura pe care unul dintre ei a luat-o ca sa ajute la schimbarea metodelor de antrenament in tara.

Nu sunt pozitii asa importante si oricum le merita.
Au contribuit la imaginea Romaniei!!!

vlad001
14th August 2007, 22:04
Nu sunt pozitii asa importante si oricum le merita.
Au contribuit la imaginea Romaniei!!!

Seful ANS ti se pare ca nu e pozitie importanta?
Asta cu contributia la imaginea Romaniei e un raspuns foarte general din care se poate intelege orice.
Dar oricum nu intrebam ce fac ei in pozitiile alea in fiecare zi (Bitang cel putin stiu ce face: o antreneaza pe Ponor), intrebarea era continuare la afirmatiile tale:
"Poate ca Bellu a mostenit sistemul dur de anternamente al lui Karoly dar , cu siguranta, a incercat sa-l amelioreze;"
si "Belu si Bitang cu certitudine au invatat din greseli si astazi n-ar mai actiona la fel. "

In ce fel au incercat ei sa amelioreze sistemul? Ce au invatat din greseli? Ce te face sa crezi ca au invatat din greseli? E vreun exemplu din ceea ce au facut care sa conduca la ideea asta?

rob_din
14th August 2007, 22:45
Pe acei copii i-au ajutat sa devina campioni!!!!!!!!

N-ai luat niciodata macar o palma de la parintii tai?

Pe unii din acei campioni i-au facut schiloditi pe viata. Nu vad ce conteaza daca am luat eu palme, bataia in general e ceva respingator iar atunci cand cel batut e un copil de 13-14 ani e oribil.
Ce fel de om poti sa fii sa bati niste copii care nici macar nu sunt ai tai. Este o rusine ca sportul romanesc este condus de asemenea persoane. Dar cand vezi cine a condus Romania in ultimii 100 de ani nici nu e de mirat

mikeyy
14th August 2007, 23:50
Sincer ma minunez cand vad ce scrieti despre Belu&Bitang. Nu zic ca nu aau si ei vina, dar datorita lor am reusit sa ne mentinem dupa perioada Nadia si sa avem timp de 25 de ani performante majore. Nu stiu cat le-a batut pe eleve, sau daca le-au adresat vorbe urate...nu avem dovezi exacte, sunt pure sprculatii....ceea ce stim cu toti ca pe vremea Belu-Bitang la un concurs de mare anvergura eram in top si nu auzeam de atatea accidentari....mie unul mi se par prea multe(4-5 gimnaste din lotul olimpic) este prea mult. Nu stiu ce modalitati aplica Forminte&Company dar e ingrijorator. Il admir pe antrenorul Lucian Sandu, care mult timp a fost in echipa Belu si Bitang si cred ca a invatat ceva caci vad ca, cu ajutorul lui observam o evolutie benefica, e aparatul la care se observa o imbunatatire. Barna o au fete noastre in sange ( cred ca asa se nasc :D ), iar celelate 2 aparate de care era responsabil Octavian Belu observam un regres. Sa nu mai zic ca cel ce se ocupa de sarituri in moment este Forminte...dar oricum toti au meritelel lor. Cel mai benefic ar fi sa lucreze toti in echipa dar se vede treaba ca nu se poate...orgoliul si interesul e mare pt ambele parti, doar anul asta la Nationale cand se calcula nota Stelianei dna bitang a avut comentarii ( comentarii in care am incredere si sa fim seriosi Stela niciodata nu a sarit mai mult de 15800 intr-un concurs, nu poate sa ia peste 16.500) iar cand a fost Ponor, si s-a mutat camera pe masa arbitrelor pe cine vedem? pe forminte:). Sandra izabasa era accidentata inca de la Mondailele de la Aarhus 2006 si nu au luat nicio masura timp de vreo 7-8 luni cand se putea face ceva, nu sa ajunga sa stea saraca fata aproape 2 luni in ghips. Parerea mea este ca pe Sandra au muncit-o foarte mult caci era solutia unei medalii sigure. Dar asta e...intotdeauna vom gasi hibe in sistem...cel mai bine ar fi sa se gaseasca o cale de mijloc si sa lase orgoliile si interesul

vlad001
15th August 2007, 00:37
Sincer ma minunez cand vad ce scrieti despre Belu&Bitang. Nu zic ca nu aau si ei vina, dar datorita lor am reusit sa ne mentinem dupa perioada Nadia si sa avem timp de 25 de ani performante majore.
Dupa perioada Nadia a fost un antrenor numit Adrian Goreac la carma echipei. Bellu a venit de abia prin 1990.
E bine de stiut ca pentru tine scopul scuza mijloacele.

vlad001
15th August 2007, 00:39
...ceea ce stim cu toti ca pe vremea Belu-Bitang la un concurs de mare anvergura eram in top si nu auzeam de atatea accidentari....mie unul mi se par prea multe(4-5 gimnaste din lotul olimpic) este prea mult.

Am mai avut o parte din discutia asta cu cata10. Incearca sa citesti ce s-a zis deja:
Faptul ca nu se auzea de accidentari pe vremea lui Bellu e pentru ca nu se recunostea ca fetele sunt accidentate sau aveau alte probleme si erau fortate sa lucreze in continuare.

rob_din
15th August 2007, 00:41
Sincer ma minunez cand vad ce scrieti despre Belu&Bitang. Nu zic ca nu aau si ei vina, dar datorita lor am reusit sa ne mentinem dupa perioada Nadia si sa avem timp de 25 de ani performante majore. Nu stiu cat le-a batut pe eleve, sau daca le-au adresat vorbe urate...nu avem dovezi exacte, sunt pure sprculatii....ceea ce stim cu toti ca pe vremea Belu-Bitang la un concurs de mare anvergura eram in top si nu auzeam de atatea accidentari....mie unul mi se par prea multe(4-5 gimnaste din lotul olimpic) este prea mult. Nu stiu ce modalitati aplica Forminte&Company dar e ingrijorator. Il admir pe antrenorul Lucian Sandu, care mult timp a fost in echipa Belu si Bitang si cred ca a invatat ceva caci vad ca, cu ajutorul lui observam o evolutie benefica, e aparatul la care se observa o imbunatatire. Barna o au fete noastre in sange ( cred ca asa se nasc :D ), iar celelate 2 aparate de care era responsabil Octavian Belu observam un regres. Sa nu mai zic ca cel ce se ocupa de sarituri in moment este Forminte...dar oricum toti au meritelel lor. Cel mai benefic ar fi sa lucreze toti in echipa dar se vede treaba ca nu se poate...orgoliul si interesul e mare pt ambele parti, doar anul asta la Nationale cand se calcula nota Stelianei dna bitang a avut comentarii ( comentarii in care am incredere si sa fim seriosi Stela niciodata nu a sarit mai mult de 15800 intr-un concurs, nu poate sa ia peste 16.500) iar cand a fost Ponor, si s-a mutat camera pe masa arbitrelor pe cine vedem? pe forminte:). Sandra izabasa era accidentata inca de la Mondailele de la Aarhus 2006 si nu au luat nicio masura timp de vreo 7-8 luni cand se putea face ceva, nu sa ajunga sa stea saraca fata aproape 2 luni in ghips. Parerea mea este ca pe Sandra au muncit-o foarte mult caci era solutia unei medalii sigure. Dar asta e...intotdeauna vom gasi hibe in sistem...cel mai bine ar fi sa se gaseasca o cale de mijloc si sa lase orgoliile si interesul

DATORITA GIMNASTELOR NE-AM MENTINUT ACOLO SUS.
N-am vazut-o pe Bitang obtinand medalia de aur la barna.

Chiar este incredibil cum se acrediteaza ideea ca Belu si Bitang au dus gimnastica acolo unde a fost nu sportivele.
Ce-ar fi facut cei doi fara talentul gimnastelor?
De altfel cum venea o generatie un pic mai slabuta de la junioare cum incepeau sa se planga si sa ameninte cu demisia, astfel incat tot pe capul antrenorilor de la junioare cadea munca cea mai importanta

rob_din
15th August 2007, 00:43
Am mai avut o parte din discutia asta cu cata10. Incearca sa citesti ce s-a zis deja:
Faptul ca nu se auzea de accidentari pe vremea lui Bellu e pentru ca nu se recunostea ca fetele sunt accidentate sau aveau alte probleme si erau fortate sa lucreze in continuare.

Haha asta-i tare de tot, pai fetele erau aciidentate doar ca pr antrenori nu conta decat sa mai ia o medalie ceva

vlad001
15th August 2007, 00:43
Il admir pe antrenorul Lucian Sandu, care mult timp a fost in echipa Belu si Bitang si cred ca a invatat ceva caci vad ca, cu ajutorul lui observam o evolutie benefica, e aparatul la care se observa o imbunatatire. Barna o au fete noastre in sange ( cred ca asa se nasc :D )

Deci, Lucian Sandu a invatat meserie de la Bellu si Bitang? Si ca de aia merg mai bine fetele la paralele?
Foarte interesant. De unde stii, ti-a zis el?
Si la barna e problema de genetica, deci, nu are legatura cu antrenamentul? Ar fi imposibil de fapt sa mai fie vreun antrenor bun la barna in tara asta, locul e rezervat pentru doamna Bitang.
NU?

vlad001
15th August 2007, 00:51
Cel mai benefic ar fi sa lucreze toti in echipa dar se vede treaba ca nu se poate...orgoliul si interesul e mare pt ambele parti, doar anul asta la Nationale cand se calcula nota Stelianei dna bitang a avut comentarii ( comentarii in care am incredere si sa fim seriosi Stela niciodata nu a sarit mai mult de 15800 intr-un concurs, nu poate sa ia peste 16.500) iar cand a fost Ponor, si s-a mutat camera pe masa arbitrelor pe cine vedem? pe forminte:).

Bine ca mi-ai zis de episodul cu barna de la nationale.
Uite aici video cu cum s-a intamplat:
http://youtube.com/watch?v=LnsIcMUmMz8
Unde vezi tu pe Forminte la masa antrenorilor? Acolo e doamna Bitang. Mai e o doamna antrenor in lume care sta langa arbitrii si le spune ce note sa dea: doamna Marta Karoli.
Citeste regulamentul de concurs cine are voie sa conteste note. Se specifica clar ca se aplica regulamentul international. Iar acolo zice ca notele de executie nu se pot contesta, iar notele de plecare doar oficiali din delegatia sportivului o pot contesta.
Desi Nistor nu era eleva ei, se vede clar cum doamna Bitang contesta si nota de plecare, spunand arbitrilor ca are doar 6.9 (ceea ce nu-i adevarat) si ca nota la executie e prea mare.
Iar stimatii nostri arbitri se conformeaza. Schimba nota de executie. Ce regulamente? Doamna Bitang sa fie multumita.
La sfarsit de vede si Lili Cosma, antrenorul care AVEA DREPTUL sa protesteze, venind sa vada cat a scazut nota, dar ea pleaca fara sa zica nimic.

De ce nu te documentezi tu un pic inainte sa fii asa sigur ca Stela n-a sarit de 15.800 intr-un concurs?
Stela a luat 15.800 cu nota de plecare 6.5, a luat 16.200 cu 6.6
16.500 la nota de plecare 7.0 e foarte credibil.

Nu mai discut ca erau Nationalele si era clar ca se va arbitra mai lejer. De ce n-a protestat doamna Bitang si la nota lui Ponor? Ca ea cand a luat 16.200 si 16.300 in loc de 16.700 a luat tot cu 7.0 nota de plecare sau chiar cu 7.1.

A felicitat-o Nistor pe Ponor dupa exercitiu?
Da, a ajutat-o sa-si pregateasca barna si apoi si ea si toate celelalte fete au felicitat-o.
A felicitat-o Bitang pe Nistor? Da, dar numai dupa ce a vazut ca a castigat Ponor. Inainte de asta a facut tot ce-i sta in putinta sa-i scada nota.

Deci cum e cu orgoliile si interesul? I-a dat cumva Forminte afara de la lot pe Bellu si Bitang sau au plecat singuri?
Se fac campanii in ziare contra Forminte sau contra Bellu si Bitang?

cata10
15th August 2007, 00:57
Bravo mikeyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ma bucur ca nu sunt singurul care le ia apararea lui Belu si Bitang. Sunt antrenori foarte buni iar toate fantasmagoriile care circula pe seama modului in care realizau ei antrenamentele nu fac altceva decit sa departeze copiii de sala de gimnastica. Si asa vin din ce in ce mai putini gimnasti de la cluburi. Anul acesta la nationale abia s-au adunat 26 de gimnaste cu chin, cu vai!!!
Cat despre Nistor, intr-adevar nu poate sa ia la birna un 16,500. Nu ca nu mi-as dori dar e imposibil acum. Cat despre dezastrul de la sarituri............La acest aparat Forminte nu a lucrat cu fetele mai nimic. Toate au sarituri cu note de plecare foarte mici, sarituri pe care le executa si foarte prost. Vezi cazul Druncea: saritura cu nota de plecare 5.8 si ia abia 14,500.
Catalina care a invatat sariturile cu Belu si Bitang executa o saritura din 5.5 si ia 15,050. Ce rost mai are sa spun si altceva?!
Cat despre Izbasa, asa este, problema la picior era veche dar ce a facut Forminte in acest sens? A fortat-o pt europene si iata ca acum, la mondiale, este in pericol de a nu mai partipa sau participa fara sa aiba vreun succes notabil... Pacat!!!!
Acum avem o gramaga de gimnaste accidentate. De ce? gimnaste pa care trebuia sa contam la anul la olimpiada.
Ha ideti sa ne amintim care era situatia in 2003, cu un an inainte de ATENA. Aveam un lot bine conturat format din 8-9gimnaste foarte bune. In afara de Petrovschi si Muntenu toate celelalte au ajuns la ATENA si ce rezultate frumoase au obtinut!!!!!
Cu Petrovschi intr-adevar au fost ceva de neinteles nici pina astazi ( ea a sustinut ca problemele la coloana au aparut pt ca Bitang a obligat-o sa lucreze la paralele cu un picior in gips; eu ma indoiesc) In schimb Andreea Munteanu chiar nu mai putea continua datorita bolii sale.
Acum pe cine putem conta pt BEIJING 2008?
Ponor si................................................ .....??????????????????

cata10
15th August 2007, 01:36
Dupa perioada Nadia a fost un antrenor numit Adrian Goreac la carma echipei. Bellu a venit de abia prin 1990.
E bine de stiut ca pentru tine scopul scuza mijloacele.

Eu stiu ca Belu este la lot de prin 1980.
2-3 ani mai tirziu a venit si Bitang.

vlad001
15th August 2007, 02:10
Eu stiu ca Belu este la lot de prin 1980.
2-3 ani mai tirziu a venit si Bitang.

Te inseli cu vreo 10 ani. Nu stiu sa-ti dau date exacte, dar Bitang e la lot de dupa revolutie. 1992? 1995?
Bellu a fost intr-adevar la lot cu vreo 10 ani mai devreme ca Bitang, dar antrenorul coordonator era Goreac. Bellu a ajuns la carma echipei prin 1990.

vlad001
15th August 2007, 02:16
Deocamdata am gasit un link:
http://www.presidency.ro/index.php?_RID=det&tb=date&id=7943&_PRID=
E un document prin care e decorat Goreac, se specifica acolo ca a fost antrenor intre 1982 si 1990.
Mai caut sa vad daca gasesc ceva sigur de Bitang

rob_din
15th August 2007, 02:25
Ceea ce a facut Bitang la barna la CN e de someniul SF. Chiar daca Nistor primise o nota prea mare (ca si Ponor de altfel) rasetele ironice ale "doamnei" Bitang erau mai nimerite in mahala.
Belu este antrenor coordonator al lotului olimpic din 1990, Bitang "lucreaza" la lotul olimpic din 1992.

cata10
15th August 2007, 02:35
Ceea ce a facut Bitang la barna la CN e de someniul SF. Chiar daca Nistor primise o nota prea mare (ca si Ponor de altfel) rasetele ironice ale "doamnei" Bitang erau mai nimerite in mahala.
Belu este antrenor coordonator al lotului olimpic din 1990, Bitang "lucreaza" la lotul olimpic din 1992.

Era firesc sa reactioneze asa; arbitrele chiar n-au observat diferenta dintre exercitiul lui Nistor si cel al lui Ponor?
Ironia nu apartine de mahala; mai degraba tirguiala dintre Forminte si arbitrele de la birna poate fi considerata de mahala!!!!!!!

rob_din
15th August 2007, 02:48
Era firesc sa reactioneze asa; arbitrele chiar n-au observat diferenta dintre exercitiul lui Nistor si cel al lui Ponor?
Ironia nu apartine de mahala; mai degraba tirguiala dintre Forminte si arbitrele de la birna poate fi considerata de mahala!!!!!!!

Cred ca tu confuzi pe Bitang cu Forminte. Nu prea seamana dar se poate intampla
Nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla daca Nistor ar bate-o pe Ponor in finala mondialelor la brana. Cred ca Ponor cere azil in Germania

cata10
15th August 2007, 02:52
Cred ca tu confuzi pe Bitang cu Forminte. Nu prea seamana dar se poate intampla
Nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla daca Nistor ar bate-o pe Ponor in finala mondialelor la brana. Cred ca Ponor cere azil in Germania

Cu siguranta Forminte le-a rugat, inainte de inceperea concursului, pe arbitre sa faca tot posibilul si s-o scoata pe Nistor campiona la birna!

vlad001
15th August 2007, 09:27
Era firesc sa reactioneze asa; arbitrele chiar n-au observat diferenta dintre exercitiul lui Nistor si cel al lui Ponor?
Ironia nu apartine de mahala; mai degraba tirguiala dintre Forminte si arbitrele de la birna poate fi considerata de mahala!!!!!!!

De ce nu ne explici tu diferenta dintre cele 2 exercitii daca ti se pare asa evidenta si fireasca diferenta mult mai mare de o zecime in executie intre cele 2 exercitii?
Ti-am aratat pe film ca n-a fost Forminte cel cu targuiala, ci Bitang, si insisti sa zici de Forminte.
Cred ca asta demonstreaza ceva despre credibilitatea a ceea ce spui in general

rob_din
15th August 2007, 14:11
Cu siguranta Forminte le-a rugat, inainte de inceperea concursului, pe arbitre sa faca tot posibilul si s-o scoata pe Nistor campiona la birna!

Daca tu poti dovedi asta (sau macar ca a stat langa arbitrii de la barna) promit sa incep sa lucrez la o statuie pentru Bitang

praf_de_stele
15th August 2007, 22:56
eu nu ma pricep la analizarea exercitiilor gimnastilor, dar catalina are de departe o barna mai buna decat a lui nistor, cel putin dpdv al executiei. chiar nu se observa cu cata usurinta executa catalina elementele fata de stela, care ezita destul de mult. eu n-am nimic cu steliana, chiar o admir, dar catalina e mai buna. ma refer la barna. si s-a vazut dupa note. si nu numai la nationale, ci si la europene sau cand s-au mai duelat cele doua.
iar, referitor la antrenori, parerea mea dintotdeauna este ca belu si bitang sunt cei mai buni si merita tot respectul celorlalti. cate rezultate de exceptie au adus tarii...fara ei romania n-ar fi fost mereu pe prima treapta a podiumului. de ce sunt atat de criticati, cand ei au adus atatea bucurii romanilor? eu nu inteleg. si fiecare cu metodele lor...daca au fost putin exigenti, asta face parte din metoda aplicata pt. a avea astfel de rezultate. uneori, putina exigenta nu strica. cand au plecat ei de la lot si ponor s-a intrenat cu stanei, ce-a realizat? doar un bronz la mondiale. stanei n-are experienta celor doi, i-a lipsit ceva. si asa catalina a gresit destul la mondiale. acum, de cand se antreneaza iar cu bitang, este evidenta schimbarea la cata. executa excelent. ma refer la barna care este si obiectivul ei.
eu am tot respectul pt. cei doi antrenori care ani la rand ne-au adus atatea satisfactii. in acest moment, la aceste mondiale, nu cred ca putem spera la aur pe echipe, in timp ce inainte se stia ca noi castigam, ca romania e cea mai tare.
asta e parerea mea!

mikeyy
15th August 2007, 23:20
Mi-ai zis Vlad sa ma documentez cu privire la Stela pentru barna. Pe mine unul nu ma prea intereseza notele la concursuri de cupa mondiala, sau concursuri de verificare. La acest gen de concurs ma intereseaza executia, sa fie fara ezitari, ratari , cat mai corect posibil. Notele pentru mine conteaza in concursuri de mare anvergura (mondiale, euro, olimpiada); la acest gen m-am referit si din cate imi amintesc (fara sa ma documentez) Stela a luat 15.800 la indivbidual la Aarhus si asta cred ca e cea mai mare nota a ei in concursuri de acest gen. Nu zic ca nu poate mai mult, Doamne fereste, sa ia maxim din partea mea, e tot ceea ce imi doresc..ca Romania sa fie acolo sus pe prima treapta. Din partea mea s-o bata pe Ponor ca tot romance, chiar imi place cand se bat 2 romance pe podiumul mondial/olimpic asa cum a fost cu Ponor&Eremia la Atena la barna si Ponor&Sofronie la Atena la sol si exemple mai sunt.
Faptul ca am o simpatie fata de Belu si Bitang este altceva....fetele antrenate de ei au adus multe medalii. Dar nu am fost si nu sunt de acord cu accidentarile...si dovada este Sandra care a stat accidentata atatea luni fara se se ajunga la extreme. Si anul acesta la nationale cand o vedeam pe Sandra cum isi proteja piciorul si cum se vedea pe fata ei ca era ingrijorata...e de admirat cat lupta si cat de ambitioasa este. Se vede ca isi doreste mult sa fie in forma si sa faca o figura frumoasa la mondiale.
oricum nu vreau sa se inteleaga ca tin doar cu vreo gimnasta....eu nu tin doar cu una, tin cu toate...dar ceva putred se intampla la Deva si nu e de bine

mikeyy
15th August 2007, 23:27
http://youtube.com/watch?v=LnsIcMUmMz8
Unde vezi tu pe Forminte la masa antrenorilor? Acolo e doamna Bitang. ?

Nu ma refeream doar la momentul notei lui Stela ci cand se calcula nota Catalinei....atunci era Forminte langa masa arbitrelor imi aduc bine aminte...si de asta m-am referit in postarile anterioare de un joc al orgoliilor care nu ar trebui sa existe

vlad001
15th August 2007, 23:45
Nu ma refeream doar la momentul notei lui Stela ci cand se calcula nota Catalinei....atunci era Forminte langa masa arbitrelor imi aduc bine aminte...si de asta m-am referit in postarile anterioare de un joc al orgoliilor care nu ar trebui sa existe

Eu ti-am aratat film cu Bitang nu doar langa masa arbitrelor, ci spunandu-le sa schimbe nota. Arata-mi si tu film cu Forminte macar langa masa arbitrelor.
Si cum vine asta? Gestul lui Bitang nu are nici urma de orgoliu, Forminte daca ar fi fost cumva langa arbitre, atunci asta ar fi fost dovada de orgoliu.

mikeyy
15th August 2007, 23:57
Crede-ma ca ti-as arata daca as avea....dar asta e..eu stiu ce am vazut caci chiar m-a amuzat acel moment.

mikeyy
16th August 2007, 00:05
Apropo, aveti vreun link pentru filmulete din Elvetia?

vlad001
16th August 2007, 00:15
Mi-ai zis Vlad sa ma documentez cu privire la Stela pentru barna. Pe mine unul nu ma prea intereseza notele la concursuri de cupa mondiala, sau concursuri de verificare. La acest gen de concurs ma intereseaza executia, sa fie fara ezitari, ratari , cat mai corect posibil. Notele pentru mine conteaza in concursuri de mare anvergura (mondiale, euro, olimpiada); la acest gen m-am referit si din cate imi amintesc (fara sa ma documentez) Stela a luat 15.800 la indivbidual la Aarhus si asta cred ca e cea mai mare nota a ei in concursuri de acest gen. Nu zic ca nu poate mai mult, Doamne fereste, sa ia maxim din partea mea, e tot ceea ce imi doresc..ca Romania sa fie acolo sus pe prima treapta. Din partea mea s-o bata pe Ponor ca tot romance, chiar imi place cand se bat 2 romance pe podiumul mondial/olimpic asa cum a fost cu Ponor&Eremia la Atena la barna si Ponor&Sofronie la Atena la sol si exemple mai sunt.
Faptul ca am o simpatie fata de Belu si Bitang este altceva....fetele antrenate de ei au adus multe medalii. Dar nu am fost si nu sunt de acord cu accidentarile...si dovada este Sandra care a stat accidentata atatea luni fara se se ajunga la extreme. Si anul acesta la nationale cand o vedeam pe Sandra cum isi proteja piciorul si cum se vedea pe fata ei ca era ingrijorata...e de admirat cat lupta si cat de ambitioasa este. Se vede ca isi doreste mult sa fie in forma si sa faca o figura frumoasa la mondiale.
oricum nu vreau sa se inteleaga ca tin doar cu vreo gimnasta....eu nu tin doar cu una, tin cu toate...dar ceva putred se intampla la Deva si nu e de bine

Nota de 15.8 la mondiale din nota de plecare 6.5 inseamna executie de 9.3
Nota de la Nationale, unde ai fi vazut ca a evoluat mai bine ca la mondiale, daca intr-adevar te-ar fi interesat executia, a fost initial 9.6, inainte sa fie scazuta.
Nu e mare diferenta.
Nota de la Internationale, 16.2 din 6.6 a fost 9.6, la fel ca acum
Nu e nici o ruptura in notele de la executie ale Stelei in momentele cand a evoluat bine.
A luat si note mai mici la executie la Europene, cand a avut greseli. La Nationale nu a avut. De ce trebuie sa fie notata la nationale pentru greselile de la europene?
Daca nu ai nimic cu Nistor si totusi te lupti cu atata inversunare impotriva ei doar de dragul de a demonstra ca Bitang a avut dreptate sa se bage peste arbitrii ai o mare problema.
Zici ca vrei sa iei in considerare doar notele de la mondiale si alte concursuri de genul asta? La Ponor vad ca e ok sa iei in considerare meciurile amicale unde oricum nici ea nu trecut de 16.300 (adica 9.3 nota la executie fata de 9.7 la Nationale) dar la Nistor nu se poate.
Orice numai doamna Bitang sa iasa bine.

Inteleg ca esti o persoana foarte ingrijorata de soarta gimnastelor. Iti vine greu sa suporti cand stii ca se accidenteaza. Poate de aia iti placeau atat Belu si Bitang, de la ei nu aflai niciodata ca s-a accidentat cineva.
Iar tu puteai sa te uiti fericit la televizor si sa fii mandru pentru medaliile pentru care au suferit altii.

Mai te rog si pe tine: Esti de parere ca a fost exercitiul lui Ponor cu mult mai mult de o zecime mai bun decat al lui Nistor? Spune-ne si noua de ce.
Nu veni cu generalitati ca a gresit Nistor la europene, spune-ne ce a gresit Ponor si ce a gresit Nistor la nationale.

vlad001
16th August 2007, 00:15
Crede-ma ca ti-as arata daca as avea....dar asta e..eu stiu ce am vazut caci chiar m-a amuzat acel moment.

Ai fost in sala sau ai vazut la televizor?

rob_din
16th August 2007, 00:19
http://www.youtube.com/watch?v=bLQVK6Mvt_M


Imagini care cuprind si evolutia lui Nistor la paralele (partial)

vlad001
16th August 2007, 00:20
eu nu ma pricep la analizarea exercitiilor gimnastilor, dar catalina are de departe o barna mai buna decat a lui nistor, cel putin dpdv al executiei. chiar nu se observa cu cata usurinta executa catalina elementele fata de stela, care ezita destul de mult.

Te rog si pe tine, spune-mi care sunt greselile celor doua dupa parerea ta.
Uite aici filmulete:
http://www.youtube.com/watch?v=t4P_ouFIocc
http://www.youtube.com/watch?v=DsYPSEX-W8U

rob_din
16th August 2007, 00:21
Ca sa fim corecti la ora actuala Ponor are o executie mai buna pe elemente mai usoare

vlad001
16th August 2007, 00:27
Ca sa fim corecti la ora actuala Ponor are o executie mai buna pe elemente mai usoare

Sunt de acord. Dar diferenta intre exercitiile de la nationale nu e mai mare de 0.1 in favoarea lui Ponor.

Iar gestul lui Bitang nu poate fi in nici un caz justificat prin: "E evident ca Ponor a fost mult mai buna ca Nistor."
Eu am discutat gestul si nu faptul ca Ponor ar fi castigat nedrept.

vlad001
16th August 2007, 00:34
http://www.youtube.com/watch?v=bLQVK6Mvt_M


Imagini care cuprind si evolutia lui Nistor la paralele (partial)

Si cateva poze:
http://www.gymfan.de/2007/lk-sui-ger-rou2007_01.html

rob_din
16th August 2007, 01:14
De altfel daca numaram ezitarile Catalinei Ponor la pirueta nu mai pare chiar asa de sigura executia fata de ce face Nistor.
Problema la Nistor e ca iti da senzatia ca poate oricand cadea de pe barna

vlad001
16th August 2007, 02:20
De altfel daca numaram ezitarile Catalinei Ponor la pirueta nu mai pare chiar asa de sigura executia fata de ce face Nistor.
Problema la Nistor e ca iti da senzatia ca poate oricand cadea de pe barna

Da, cei care au urmarit-o pe Nistor stiu ca a cazut de destule ori la barna plus ca se vede ca o stapanesc emotiile la un concurs important.
Si si-au format reflex sa stea cu frica in san cand evolueza Nistor. Si eu patesc la fel. Dar si emotiile poti sa inveti sa ti le controlezi, si sper sa o faca si Nistor in curand.
La Nationale chiar a fost extrem de sigura pe ea in prima zi.
Si Ponor la nationale a reusit performanta sa-si opreasca pirueta la timp in concursul la individual.
La cel pe aparate nu i-a mai iesit, totusi. Imi amintesc cum striga Alina Alexoi: "Extraordinar, pirueta 2,5!"
Ponor are talentul asta: Si cand greseste face sa arate ca si cum asta ar fi vrut sa faca.
Nu cred ca se observa ca elementul ei Kotchetcova are 270 de grade intoarcere in loc de 360.
Singurul ei element de pe barna de valoare E, saltul intins, il face fara nici un pic de inaltime si fara sa-si tina corpul intins. De fapt astea 2 caracteristici dau nota de plecare E fata de un simplu C, cu aterizare pe un picior. Ponor isi face elementul E ca pe un C, dar ca pe un C facut bine. Nu observa nimeni ca nu e ce trebuia sa fie.
La aterizare face pasi mici sau deloc. Ce mai conteaza ca echerul ei are 70 de grade in loc de 90?
De talentul in a-si alege legarile nu mai vorbesc. E nevoie de tehnica intr-adevar sa legi D+D+B+C, dar si sa legi B+F cum are Nistor e nevoie de tehnica.
Ponor ia 0.4 bonus pe combinatia ei, Nistor cred ca ia 0.1
Din nou e meritul lui Ponor ca stie sa gaseasca portitele din cod si sa profite de ele.

rob_din
16th August 2007, 02:24
Da, cei care au urmarit-o pe Nistor stiu ca a cazut de destule ori la barna plus ca se vede ca o stapanesc emotiile la un concurs important.
Si si-au format reflex sa stea cu frica in san cand evolueza Nistor. Si eu patesc la fel. Dar si emotiile poti sa inveti sa ti le controlezi, si sper sa o faca si Nistor in curand.
La Nationale chiar a fost extrem de sigura pe ea in prima zi.
Si Ponor la nationale a reusit performanta sa-si opreasca pirueta la timp in concursul la individual.
La cel pe aparate nu i-a mai iesit, totusi. Imi amintesc cum striga Alina Alexoi: "Extraordinar, pirueta 2,5!"
Ponor are talentul asta: Si cand greseste face sa arate ca si cum asta ar fi vrut sa faca.
Nu cred ca se observa ca elementul ei Kotchetcova are 270 de grade intoarcere in loc de 360.
Singurul ei element de pe barna de valoare E, saltul intins, il face fara nici un pic de inaltime si fara sa-si tina corpul intins. De fapt astea 2 caracteristici dau nota de plecare E fata de un simplu C, cu aterizare pe un picior. Ponor isi face elementul E ca pe un C, dar ca pe un C facut bine. Nu observa nimeni ca nu e ce trebuia sa fie.
La aterizare face pasi mici sau deloc. Ce mai conteaza ca echerul ei are 70 de grade in loc de 90?
De talentul in a-si alege legarile nu mai vorbesc. E nevoie de tehnica intr-adevar sa legi D+D+B+C, dar si sa legi B+F cum are Nistor e nevoie de tehnica.
Ponor ia 0.4 bonus pe combinatia ei, Nistor cred ca ia 0.1
Din nou e meritul lui Ponor ca stie sa gaseasca portitele din cod si sa profite de ele.

E diferenta de experienta intre Ponor si Nistor. Orcine care stie gimnastica isi da seama ca din punct de vedere al talentului Nistor este peste Ponor. Din pacate a avut acea accidentare de lunga durata.
Acum Ponor e un fel de Khorkina la sol. Ia zecimi in plus datorita numelui si al impresiei artistice

rob_din
16th August 2007, 10:34
Se pare ca amricanii au trecut la o noua tactica: importul de copii ai fostilor gimnasti:titlul national la juniori individual compus a fost castigat de Alexey Bilozertchev

mikeyy
16th August 2007, 11:19
Nu vreau sa ma cert cu nimeni pt ca imi place sa discut cu viu si analizam executiile fetelor...si nu vreau sa se imparta acest forum in doua tabere. Cel mai bine e sa trecem peste "lupta dintre antrenori" si sa ne axam pe gimnaste ca doar ele sunt cele direct implicate. La mondiale vom avea parte si de Forminte si de Bitang si de Lucian Sandu etc si de Stela si de Ponor, Izbasa si toaa echipa. Important e sa fie totul bine, iar fetele sa aiba parte de multa santate si putere de antrenament ca astfel sunt sigur ca va iesi bine..:)

mikeyy
16th August 2007, 11:30
E diferenta de experienta intre Ponor si Nistor. Orcine care stie gimnastica isi da seama ca din punct de vedere al talentului Nistor este peste Ponor. Din pacate a avut acea accidentare de lunga durata.
Acum Ponor e un fel de Khorkina la sol. Ia zecimi in plus datorita numelui si al impresiei artistice
Asa este, ai dreptate, Stela este o gimnasta foarte talentata si ambitioasa, este o gimnasta completa care are ceva in plus fata de celelate si anume un exercitiu excelent la paralele. Daca va putea trece de emotii va face o figura frumoasa caci are exercitii competitive. Nu e vorba ca lupt cu inversunare impotriva lui Nistor (asa cum afirma Vlad) Doamne fereste.....daca citeste cineva toate postarile de pe acest forum ale mele se vede cat de mult am sustinut-o pe Stela,,de altfel pe toate. Daca vreau sa fac o comparatie sau sa realizez o statistica a notelor in marile competitii nu inseamna ca am ceva impotriva acelei persoane. Recunosc ca nu am mari cunostinte tehnice despre gimnastica, dar incerc de fiecare data sa fac o analiza dpdv propiu al exercitiului.

Pegasnegru
17th August 2007, 21:10
Veste proasta.:(((((
Cerasela Patrascu are cotul in ghips
Chiar nu ma asteptam......

Nu, nu te rog, chiar vestea asta este foarte proasta! :headbang:
Nu imi vine sa cred. Mai intai Aluissa Lacusteanu, Izbasa si acum Patrascu! Nistor mai are probleme cu cotul iar si Madalina Gutu e accidentata. Izbasa nu o sa fie in forma maxima pentru mondiale dar ii admir enorm ambitia si forta de munca. Iar Patrascu este "junioara" mea favorita, o urmaresc de cand a evoluat ca junioara la nationale si m-a uimit cat de completa e ca gimnasta. Sper din tot sufletul sa-si revina si sa-si continue cariera.
Apropo, stie cineva cum mai e situatia medicala a Aluissei Lacusteanu???? Va rog, ma intereseaza enorm soarta fetelor noastre, si in ziare nu mai scrie NIMIC de cand s-a accidentat. :angry: Stiu ca e la genunchi si ca era posibil sa fie grav, dar in rest nu mai stiu nimic.

cata10
17th August 2007, 21:16
Nu, nu te rog, chiar vestea asta este foarte proasta! :headbang:
Nu imi vine sa cred. Mai intai Aluissa Lacusteanu, Izbasa si acum Patrascu! Nistor mai are probleme cu cotul iar si Madalina Gutu e accidentata. Izbasa nu o sa fie in forma maxima pentru mondiale dar ii admir enorm ambitia si forta de munca. Iar Patrascu este "junioara" mea favorita, o urmaresc de cand a evoluat ca junioara la nationale si m-a uimit cat de completa e ca gimnasta. Sper din tot sufletul sa-si revina si sa-si continue cariera.
Apropo, stie cineva cum mai e situatia medicala a Aluissei Lacusteanu???? Va rog, ma intereseaza enorm soarta fetelor noastre, si in ziare nu mai scrie NIMIC de cand s-a accidentat. :angry: Stiu ca e la genunchi si ca era posibil sa fie grav, dar in rest nu mai stiu nimic.

Nimeni nu mai stie nimic de Aluissa Lacusteanu. Probabil ca accidentarea a fost destul de grava. Poate chiar a renuntat la gimnastica! Nu stiu ce sa mai cred..... cind informatiile lipsesc cu desavarsire.....

cata10
17th August 2007, 21:20
Intr-adevar echipa de gimnastica feminina este decimata de numeroase accidentari, unele destul de stupide.
Speranta ramine la cele doua Ponor si Nistor, care, oricum, singure nu pot face prea multe pt o medalie la echipe.
Mai bine ne-am indrepta atentia spre echipa de baieti. Sunt intr-o forma buna si ne pot oferi mai multe surprize. sa le tinem pumnii!

Pegasnegru
17th August 2007, 21:27
http://www.romanialibera.ro/a103499/lotul-feminin-de-gimnastica-pe-jumatate-decimat.html

Conform acelui articol Cerasela patrascu si Madalina Gutu se pot reface in timp pentru mondiale!?!?

"Este firesc sa fim ingrijorati, dar nu cred ca trebuie sa exageram. In opinia mea atat Cerasela Patrascu, cat si Madalina Gutu (n.r. – ambele accidentate la triunghiularul din Elvetia) se vor recupera in cateva zile si vor putea face deplasarea la Campionatele Mondiale..."

In schimb Forminte nu e asa optimist, poate el stie mai bine cat de lunga poate fi recuperarea.

rob_din
17th August 2007, 21:33
http://www.romanialibera.ro/a103499/lotul-feminin-de-gimnastica-pe-jumatate-decimat.html

Conform acelui articol Cerasela patrascu si Madalina Gutu se pot reface in timp pentru mondiale!?!?

"Este firesc sa fim ingrijorati, dar nu cred ca trebuie sa exageram. In opinia mea atat Cerasela Patrascu, cat si Madalina Gutu (n.r. – ambele accidentate la triunghiularul din Elvetia) se vor recupera in cateva zile si vor putea face deplasarea la Campionatele Mondiale..."

In schimb Forminte nu e asa optimist, poate el stie mai bine cat de lunga poate fi recuperarea.

Patrascu va concura aproape sigur daca nu intervin alte probleme

cata10
17th August 2007, 21:44
Patrascu va concura aproape sigur daca nu intervin alte probleme

Inseamna ca accidentarea n-a fost prea grava! Slava Cerului!
Totusi, daca a avut cotul in ghips, imi vine greu sa cred ca va putea concura la paralele.::rosu:

mikeyy
17th August 2007, 22:44
Sper sa reuseasca sa-si revina la cot. Imi doresc sa participe, dar sa participe doar daca e refacuta, nu sa forteze. Are un exercitiu super la paralele, un exercitiu de care echipa are foarte mare nevoie

Pegasnegru
18th August 2007, 00:56
Patrascu va concura aproape sigur daca nu intervin alte probleme

Esti sigur? Asta ar fi o veste excelenta. Cum de-ai aflat?

rob_din
18th August 2007, 03:41
Esti sigur? Asta ar fi o veste excelenta. Cum de-ai aflat?

Acum doua sau trei zile a fost o stire la jurnalul de pe tvr2.