PDA

View Full Version : Masters Series Hamburg



Cneazul
14th May 2006, 11:11
sa speram ca ai nostri vor face o figura frumoasa !

razvan sabau l-a invins in primul tur al calificarilor pe sud-africanul Wesley Moodie .
http://dtb-tennis.rent-a-cluster.net/livescoring/singles.pdf

lethal
14th May 2006, 12:26
ai nostri care??:(( numai Sabau ii

Ady
14th May 2006, 12:34
tocmai asta vroiam sa spun ,ca s-a retras si hanescu ... cred ca o sa pice rau dupa RG , nu a apucat deloc sa se antreneze la turneele astea si chiar daca o sa ii treaca accidentarea nu cred sa faca mare branza ...

lethal
14th May 2006, 12:37
pai in tenis orice ii posibil prinzi o zi mare numai ca nu inteleg ce se intampla totusi cu Hanescu ,si Sabau a castigat un meci anul asta in turnele astea International Series ,iar daca este accidentat de ce nu sta sa se refaca calumea si sa isi inghete clasamentul ca altfel tot el pierde

Cneazul
14th May 2006, 17:40
pe site-ul oficial al turneului apar si kuerten si andrei pavel . cred ca s-au retras ulterior .

Cristi
15th May 2006, 16:34
Nici nu s-a terminat bine masters-ul de la Roma si incepe cel de la Hamburg. Turneul este insa decapitat! Nadal si Federer s-au retras amandoi pentru a se odihni dupa Roma!!! Mai mult ca sigur cei doi s-au inteles intre ei insa au dat o grea lovitura organizatorilor turneului. Poate este si o forma de protest la adresa calendarului ATP extrem de incarcat (intr-adevar, e criminal sa pui 2 Masters-uri unul dupa altul, in conditiile in care finala se joaca in 5 seturi).

Oricum, spectacolul va avea mult de suferit. Nalbandian nu e nici el pe tablou, asa ca cred ca se poate spune ca nu mai exista favoriti cu adevarat. Pacat ca Hane si Andrei nu participa, ar fi avut sanse mai mari. Cred ca putea intra si Sabau pe tablou, ca Lucky Looser, daca era un pic mai sus in ATP.

Interesant e ca Federer pierde multe puncte (anul trecut a castigat aici, in timp ce Nadal nu a participat) insa pentru el (ca si pentru Nadal) mult mai important este sa nu se accidenteze si sa fie in forma maxima la Roland Garros.

Pana atunci, sa vedem ce ne rezerva acest Masters... eu zic ca e o sansa nesperata pentru Haas, care din mare ghinionist (turul 1 cu Nadal) a devenit mare norocos (beneficiaza de culoarul lui Nadal) si e pe teren propriu.

skhety
15th May 2006, 16:48
Da, cred ca inca de pe acum cei mai buni jucatori se antreneaza sa fie cat mai in forma pentru Roland Garros. Mie, personal, imi place mai mult cum joaca Federer decat Nadal, asa ca ii tin pumnii!

lethal
15th May 2006, 21:46
sincer este foarte greu de comparat Nadal cu Federer totul pleaca de la mana de joc si apoi de faptul ca unul da reverul cu 2 maini si unul cu o singura mana oricum mie imi place mai mult Nadal pt ambitia sa in joc si dorinta de a castiga :ok: , se pare ca azi au pierdut in turul I Safin , Coria ,Moya si T.Johansson :no:

Universal
16th May 2006, 19:11
Soderling il conduce in acest moment pe Haas cu 5-1 in primul set,Schütler a batut, Simon l-a invins,surpriza surpriza,pe Rusedski,iar KIefer pe Melezer.

Ady
16th May 2006, 19:25
rusedski nu a fost niciodata bun pe zgura ...

adriana18p
16th May 2006, 21:33
da nu e deloc bun pe zgura dar totusi saptamana trecuta l.a batut surprinzator pe robredo

Ady
16th May 2006, 21:36
si robredo e un jucator foarte inconstant , a luat bataie si de la altii considerati mai slabi decat el ...

ARTAeAPA
17th May 2006, 03:47
robredo l-a batut pe nalbandian la monte carlo si a tinut pasu cat de cat cu nadal la barcelona 6-4 6-4 in primele doua seturi. cat despre acest tomy haas a luat-o pe urmele lui hanescu maxim primul tur. Favoritul turneului cred ca este Gonzalez si cred ca o sa castige primul titlu in 2006:>

adriana18p
17th May 2006, 10:01
favoritul eu zic ca este nalbandian

Cristi
17th May 2006, 11:30
Ar fi interesant sa castige Nalbandian, mai ales ca nu participa, dupa cum observam si eu mai sus.

Eu sunt convins ca nu mai exista favoriti. Davydenko, Ancic, Gonzales, Gaudio, Ferrer, Ferrero si nu numai pot castiga acest turneu. Eu mizez chiar pe un jucator 'unseeded' anul asta...

ARTAeAPA
17th May 2006, 15:08
Gonzalez a fost eliminat la Monte Carlo de Federer iar la Roma de Nadal ceilalti enumerati de tine cristi nu prea au treaba cu zgura in momentul de fatza:D

adriana18p
17th May 2006, 19:33
Ar fi interesant sa castige Nalbandian, mai ales ca nu participa, dupa cum observam si eu mai sus.

Eu sunt convins ca nu mai exista favoriti. Davydenko, Ancic, Gonzales, Gaudio, Ferrer, Ferrero si nu numai pot castiga acest turneu. Eu mizez chiar pe un jucator 'unseeded' anul asta...
mai uita si omu

Cristi
18th May 2006, 11:06
Toti jucatorii enumarati de mine mai sus sunt foarte buni pe zgura, poate mai putin Ancic. Pana una-alta sunt toti in optimi (cu exceptia lui Gaudio aflat intr-o criza de forma prelungita). L-as adauga si pe Acasuso pe lista. Gonzales e si el un inconstant. Nu cred ca e favorit principal.

Cristi
19th May 2006, 13:50
Iata ca Gonzales e chiar al doilea dintre favoritii identificati de mine care iese din turneu. Ferrero a fost eliminat de alt favorit, Ferrer. Dupa parerea mea toti cei ajunsi in sferturi au sanse sa castige turneul, poate mai putin Stepanek pe care nu il vad in stare (dar poate am eu o problema de perceptie).

De adaugat ca Ferrer, Davydenko, Acasuso, Mirnyi si Stepanek nu au pierdut inca nici un set (desi Davydenko si Ferrer au avut de intalnit adversari deosebit de dificili).

lethal
19th May 2006, 21:14
Acasuso cred ca va castiga acest turneu si va fi o surpriza placuta

Cristi
21st May 2006, 12:41
Iata ca deja finalistii sunt o surpriza: Stepanek si Robredo. Oare va reusi Stepanek sa castige al doilea titlu din cariera? Eu as zice ca nu, dar deja mi-a depasit toate asteptarile.... oricum va fi primul titlu de Masters pentru oricare dintre ei. Scorul intre cei 2 e 3-0 in favoarea lui Robredo, cu victorii clare pe zgura.

Darius
21st May 2006, 23:06
Castigatorul masters-ului de la Hamburg este spaniolul Tommy Robredo. Robredo l-a invins in trei seturi, 6-1;6-3;6-3 pe cehul Radek Stephanek.