PDA

View Full Version : JIUL PETROSANI sezon 2007-2008



rhadoo
8th August 2007, 00:53
scrieti parerile despre actualul lot al JIULUI

BigStar
17th August 2007, 02:22
Portari: Ionu] Curc` (7 august 1977), Anton Ilie (2 august 1979), Florin Olteanu

Funda[i: Alexandru B`doiu (17 august 1981), Ciprian Dinu (7 mai 1982), Fabian Teu[an (31 octombrie 1988), Mihai Petrescu (2 aprilie 1987), Valentin Stancu (18 iunie 1984, Minerul Uricani), Bogdan Roiu (6 martie 1989. TIM Giroc Timi[oara), Ionu] Neagu (9 septembrie 1985, Auxerre Lugoj), Ionu] Burc` (24 mai 1988, Dun`rea Calafat), Alexandru Stratulat (26 ianuarie 1990, FC One[ti), Bogdan Dr`gulici (4 septembrie 1989, Juventus Bucure[ti);Marius Matei (8 februarie 1990, Auto Timi[oara);


Mijloca[i: Adrian Drida (1 mai 1982), Mircea Gheorghe (5 iulie 1981), Ciprian R`dutoiu (19 februarie 1987, FC Bra[ov), Drago[ Boboc (24 septembrie 1981, FC Willy Bac`u), Eduard Tism`naru (25 mai 1987, O]elul Gala]i), Adrian Abuzi]oaiei (12 noiembrie 1989, Rulmentul B<rlad), C`t`lin Floricel (12 decembrie 1988, ICSIM Bucure[ti), Cristian Alexandru (16 augusy, ICSIM Bucure[ti); Mihai Pintilii

Atacan]i: Sergiu Sp<noche (5 noiembrie 1980), Marius Rusen (12 decembrie 1983, Juventus Bucure[ti), Silviu Afrem (11 iunie 1988, Dun`rea Calafat), Adrian C<mpeanu (29 mai 1918, FC Na]ional Bucure[ti), Daniel V`drariu (25 iunie 1990, FCM Re[i]a), Gabriel Apetri

Acestora li se adauga multi alti jucatori cu varste cuprinse intre 15 si 19 ani, care insa vor evolua mai mult la echipa a doua.

filipo
17th August 2007, 20:02
va batem peste o saptamana....sa nu bateti drumu degeaba pana aici....sclavi ai stelei ce sunteti

BigStar
17th August 2007, 23:29
Te plictisesti acasa si nu stii ce sa mai faci? :(

rhadoo
19th August 2007, 23:40
va batem peste o saptamana....sa nu bateti drumu degeaba pana aici....sclavi ai stelei ce sunteti

se vede cum sta treaba cu sclavii sau ce esti care tii cu dinamo?:rosu:
da si o sa batem la voi acasa
HAI JIUL PETROSANI!

BigStar
25th August 2007, 13:17
Jiul a remizat cu FCM Targoviste. E un rezultat incurajator tinand cont ca noi am dominat partida. Viitorul suna bine!:yeah:

Leviss
25th August 2007, 13:27
Asa e BigStar , viitorul suna bine dar eu consider ca primul examen adevarat al noii echipe a Jiului va fi miercuri in meciul de cupa de la Lupeni. Apropos felicitari Minerul pentru victoria de la Timisoara !

rhadoo
25th August 2007, 18:21
DA e bun si un egal pacat de ratarea penalty ului
sa speram ca jocul se va lega si vom iesi din zona lui -4 cu care se pare ca trebuie sa ne mai ''mandrim '' inca o etapa
HAI JIUL PETROSANI!

rhadoo
13th September 2007, 22:47
dupa 5 etape reusim sa avem 3 pincte si un joc incurajator,e adevarat cu un adversar de judeteana,in speta deva ,care ma dezamagit ,ridicoli,pe alocuri chiar penibili
JIUL cu un joc curajos care ne da sperante
badoiu un jucator care limpezeste jocul,apetrei o deceptie,cum se zice?nascut vedeta,moare speranta,un fel de dulcea,dar cateodata util si la mijloc,in rest foarte multi tineri pe care inca nu ii cunosc

franz schneider
20th October 2007, 10:12
scrieti parerile despre actualul lot al JIULUI
Un lot foarte tanar, talentat, plin de vointa, de dorinta de a demonstra ca nu au ajuns la Jiul in mod intamplator ! Atat timp cat vor ramane O ECHIPA vor putea spera sa obtina rezultate pe masura aspiratiilor si promovarea in Liga 1 nu va mai fi doar la stadiul de dorinta ! Va deveni o certitudine !

rhadoo
5th December 2007, 00:53
Cu acest lot sper intr-o calificare in sferturile cupei romaniei
SUCCE BAIETI!HAI JIUL PETROSANI!

rhadoo
27th January 2008, 14:35
Jiul Petroșani va juca cinci partide amicale în cantonamentul din Croația pe care trupa lui Gheorghe Poenaru îl va susține la începutul lunii viitoare. Echipa din Valea Jiului va evolua împotriva formațiilor FC Ararat Erevan, Primorje Ajdovscina, FK Voivodina Novi Sad, NK Jedinstvo și Cukaricki Belgrad. Până la plecarea în Croația petroșănenii vor continua antrenamentele și cantonamentul la proproiul stadion, urmând ca la vizita medicală, care va fi efectuată la Craiova, să fie deplasați un număr de 50 de jucători, dintre care 20 de la gruparea de perspectivă a clubului petroșănean. Jiul l-a pierdut pe portarul Olteanu, care s-a reîntors la CSM ploiești, după ce cele două cluburi nu au reușit să ajungă la un acord în ceea ce privește un transfer. De asemenea, la Petroșani a ajuns un mijlocaș de 18 ani de la Minerul Motru, Cruceru. În primul meci amical din acest an petroșănenii au trecut de CS Vulcan, cu scorul de 2 - 0, prin golurile marcate de Boboc și Mircea Gheroghe.

rhadoo
30th January 2008, 17:08
Clubul Steaua București a ajuns, miercuri, la un acord cu oficialii divizionarei secunde Jiul Petroșani pentru transferul jucătorilor Alin Abuzătoaie și Bogdan Roiu. Fotbalistii vor fi deținuți în coproprietate de cele două grupari, dar Steaua a decis ca jucătorii să evolueze la Jiul până la vară, urmând ca apoi să vină la gruparea din Bulevardul Ghencea.

rhadoo
8th February 2008, 22:06
Premieră în Județul Hunedoara

Jiul are o școală de
fotbal cu 300 de copii

SACRIFICIU. Mulți dintre copiii veniți
la Jiul provin din familii sărace care își
duc traiul de pe o zi pe alta

De săptămâna aceasta Jiul se poate mândri oficial cu o școală de fotbal la care se află nu mai puțin de 300 de jucători, din toate colțurile țării. Din cei 300, 200 sunt legitimați la club, 40 au contracte de jucători profesioniști, iar din cei 40, 15 sunt jucători autohtoni. Toată săptămâna părinții copiilor au fost ținuți dintr-o ședință într- alta.” Am vrut să cunoaștem foarte bine din ce medii provin acești copii, ce fel de familii au și apoi părinții trebuie să știe situația copiilor lor. Acești copii locuiesc la club primesc masă la club, au medic, primesc o vitaminizare complexă, fac antrenamente și au un program strict. Școala e școală și fotbalul e fotbal. La ora 8 dimineața au trezirea merg la școală și apoi vin la antrenament. Totul este bine pus la punct, iar Haralambie Antohi se ocupă de pregătirea lor”, spune Ioan Sdrobiș.

Provin din familii sărace

Majoritatea copiilor legitimați la club provin din familii simple și chiar sărace. „ Mulți dintre ei au o situație delicată și au ales fotbalul ca să-și ajute părinții. Ei au în minte exemplul jucătorilor care au plecat de aici la Steaua: Vali Badea, Eric Bicfalvi, Alin Abuzătoaie, Bogdan Roiu. Trag tare la fiecare antrenament și asta e bine”, spun oficialii din Vale.
Printre copiii aflați în pepiniera Jiului se află și un caz mai special. Faur Todici are 17 ani joacă pe postul de atacant și e venit în Vale tocmai din Botoșani. Colegii îi spun Bănel Nicoliță. Are ceva din tehnica și dăruirea stelistului, iar dorința lui este să ajungă la formația din Ghencea. „ Este un băiat necăjit provine dintr-o familie cu șase frați. Când a văzut pentru prima dată în viața lui o friptură se uita și în dreapta și în stânga să vadă dacă nu trebuie să o împartă cu cineva. I-am zis băiete, aici, nu mai împarți este doar pentru tine. Mama lui este la muncă în Spania, iar tatăl său are hemipareză. Acum tot sprijinul este pe umerii lui. Eu le spun de fiecare dată acestor copii să nu uite că ei sunt baza părinților”, afirmă managerul Sdrobiș.

Dinamo a ochit cinci jucători

Steaua nu sete singura care a pus ochii pe 16 jucători din curtea Jiului. Dinamo stă și ea pe aproape și face un marcaj strict unui număr de cinci jucători. „ Când i-a văzut Dinu și Dănilescu au rămas blocați. Imediat i-a luat în inventar”, spune managerul.
Filip Alerxandru, 17 ani, mijlocaș; Gheorghe Marin, 17 ani, fundaș; Andrei Vald, 17 ani, fundaș; Claudiu Negraru, 17 ani, mijlocaș, Petre Vădrariu, 17 ani, atacant; Claudiu Drăgulici, 17 ani, fundaș sunt jucătorii care în urmă torul an vor ajunge fie la Steaua, fie la Dinamo. „ Acești jucători trebuie să aibă trei calități: talent, calități fizice și caracter”.

Steaua l-a vrut și pe Matei

Ioan Sdrobiș spune că Steaua l-a vrut la „pachet” cu Abuzătoaie și Roiu și pe fundașul Marius Matei. „ Steaua e moartă după Matei, dar le-am zis să-și pună pofta în cui. Matei e titular în retur. Nu puteam da chiar așa toți jucătorii, avem și noi o competiție în care participăm și nu ne putem lăsa descoperiți”.

rhadoo
11th February 2008, 00:50
Jiul Petrosani - Vojvodina Novi Sad 1-1, intr-un amical jucat in Croatia

rhadoo
12th February 2008, 20:33
AMICAL: Jiul Jiul Petrosani - NK Jedinstvo Bihac 1-2 (0-0)

Jiuliștii au suferit prima înfrângere din pauza de iarnă, în fața ocupantei locului 14 în Campionatul Bosniei Hertegovina. Dacă la pauză scorul a fost 0-0, petroșenenii au cedat în partea a doua, bosniacii marcând de două ori. În finalul partidei, Vali Stancu a redus din diferență, în minutul 85.

Jiul a început partida în formula: Zdrâncă - Drăgulici, Dinu, Stancu, Boboc - Apetrei, Drăghici, Mircea Gheorghe, Istinie - Câmpeanu, Tismănaru. În partea a doua, antrenorul Gheorghe Poenaru a introdus în teren tot restul lotului.

Jiul mai are de jucat un singur amical în stagiul de pregătire din Medulin, Croația, împotriva celor de la FK Cukaricki Beograd, locul 4 în prima ligă a Serbiei.

rhadoo
13th February 2008, 23:24
Jiul Petroșani a încheiat stagiul de pregătire din Croația cu o înfrângere. Echipa din Valea jiului a pierdut, miercuri, scor 4-0, meciul cu FK Cukaricki, echipa din prima ligă a Serbiei.

"Am avut mulți accidentați nu i-am putut folosi pe Pintili, Stuparu, Răduțoiu și Bococ”, a declarat directorul sportiv George Boboc, cel care însoțește echipa în străinătate.

Rezultatele înregistrate de Jiul Petrosani in turneul din Croatia:

Jiul - NK Primorje Ajdovscina (Slovenia, L1, loc 8/10) 1-1
Jiul - Ararat Erevan (Armenia, L1, loc 4/8) 6-1.
Jiul - FK Vojvodina Novi Sad (Serbia, L1, loc 3/12) 1-1.
Jiul Petroșani - NK Jedinstovo 1-2

rhadoo
18th February 2008, 15:18
Gheorghe Poenaru apreciază acest stagiu de pregătire ca fiindfoarte bun: "Consider că ne-am atins obiectivul pentru care am venit în Croația. Am avut 5 meciuri tari, cu echipe numai din primele ligi și cred că am avut ce învăța din acest turneu. Cred că suntem foarte bine pregătiți din punct de vedere fizic și rămâne să demonstrăm asta în Campionat. La minusuri aș trece, poate, acest ultim rezultat, dar acesta nu reprezintă mare lucru în condițiile în care am întâlnit echipa de pe locul 4 din Serbia, iar noi am jucat cu 6 juniori în teren, primind două goluri în minutele 90 și 91. Jucătorii vor avea două zile de pauză, sâmbătă și duminică, iar de luni vom continua pregătirile pentru retur. Până la prima etapă mai avem de jucat două partide amicale, cu Minerul Motru și FC Drobeta.

rhadoo
6th March 2008, 00:38
am inceput cu stangul 2-3 cu targoviste
rusinos

Vincitor
16th March 2008, 20:11
dar ne-am refacut cu CFR TM 4-1

rhadoo
18th March 2008, 23:46
da ce sa spun,ne-am gasit pe cine sa ne varsam amarul

rhadoo
7th April 2008, 00:00
nu stiu de ce dar se pare ca JIUL netezeste drumul spre liga I echipei unirea alba iulia si rezultatele de cele mai multe ori contradictorii ma fac sa sa scriu asta,insa sunt niste rezultate ciudate si nu cred ca sunt intamplatoare

ducus
11th April 2008, 23:47
Jiul a spulberat pe teren propriu pe CSM Resita cu scorul de 6-0! :) In prezent ocupa locul 5 cu 38 de puncte.

Vincitor
12th April 2008, 00:00
Jiul a spulberat pe teren propriu pe CSM Resita cu scorul de 6-0! :) In prezent ocupa locul 5 cu 38 de puncte.

e ca si o frectie la picior de lemn ! Eu vreau pe JIUL in liga I , nu pe locul 5 in liga a II a si nici pepiniera pt ...nu mai pomenesc ..!:headbang:

rhadoo
11th May 2008, 23:57
Miercuri seară, Antrenorul Gheorghe Poenaru și-a reziliat pe cale amiabilă, contractul cu gruparea Jiul Petroșani, invocând probleme personale.

"Am reziliat contractul pe cale amiabilă, cu toate că avea drept de prelungire pe încă un sezon. Mi-a spus că are ceva probleme personale și că vrea să plece. I-am respectat dorința mai ales că și-a îndeplinit obiectivul de a ne clasa pe un loc onorabil", a declarat președintele executiv al clubului Jiul, Marian Spiru.

Poenaru a spus că îi pare rău că pleacă de la Jiul, dar consideră că și-a făcut datoria. "Am probleme personale și am dorit să închei conturile cu Jiul. Îmi pare rău că plec, dar aceasta este situația. Consider că mi-am făcut datoria față de echipă și mă bucur că am găsit înțelegere la conducere", a afirmat Poenaru.

Interimatul va fi asigurat, până la finalul sezonului, de secundul lui Poenaru, Haralambie Antohi.

rhadoo
28th July 2008, 23:38
** 26 iulie : Atromitos Yeroskipou (Cipru, L1, loc 6/14) - Jiul Petrosani 2-0. Jiul: Zdranca - Cruceru, Popa, Pintilii, Boboc - Istinie, Apostol, Apetrei (Dragulici), Maier (Vadrariu) - Chitu, Antohi (Afrem).

** 25 iulie : FC Jaszbereny (Ungaria, L2, loc 9/16) - Jiul Petrosani 0-4. Au marcat: Afrem (x2), Vadrariu, Floricel. Jiul: A.Ilie (Zavoi) - Vlad, Filip, Onet, Stancu - Maier (Vadrariu), Draghici, Dragulici, Cojocaru (Boboc) - Floricel (Panainte), Afrem.

resita
5th September 2008, 23:58
hai odata in prima liga ce palaria mea de nu vreti sa promovati

rhadoo
6th September 2008, 17:24
hai odata in prima liga ce palaria mea de nu vreti sa promovati

nu sunt bani!
aveam echipa sa intram si anu trecut,dar nu sunt resurse,doar sti ca si la voi e situatie de kk
se pare ca simota prefera sa stea aici si sa arbitreze promovarile si din pacate nici nu il putem condamna,face ce vrea cu banii lui,daca pleaca si asta ajungem in situatia voastra,nu cred ca exista acum in petrosani cineva potent care sa tina echipa

resita
6th September 2008, 23:57
nu sunt bani!
aveam echipa sa intram si anu trecut,dar nu sunt resurse,doar sti ca si la voi e situatie de kk
se pare ca simota prefera sa stea aici si sa arbitreze promovarile si din pacate nici nu il putem condamna,face ce vrea cu banii lui,daca pleaca si asta ajungem in situatia voastra,nu cred ca exista acum in petrosani cineva potent care sa tina echipa

da, daca se gandeste la profit atunci in liga a II-a chiar il face.

pacat ca echipe cu traditii in spate nu sunt in prima liga iar alte echipe stau bine mersi acolo :headbang::headbang:

succes oricum :ok:

rhadoo
12th October 2008, 18:22
Conducerea Clubului Sportiv Jiul Petrosani va anunta ca, in urma unei analize amanuntite la nivelul angajatilor sai, precum si a suporterilor, a constatat ca angajata dumneavoastra LOREDANA JUGLEA, denatureaza permanent declaratiile facute de oficiali, antrenori, jucatori, suporteri, da interpretari personale si de cele mai multe ori, rauvoitoare si jignitoare la adresa acestora, trunchiaza declaratiile, denatureaza realitatea si in general incearca sa faca analiza unui fenomen pe care nu-l intelege. In aceste conditii, este cosiderata, de catre jucatori, conducatori si suporteri, "persona non grata" si i se ridica acreditarea la jocurile de pe teren propriu ale echipei JIUL PETROSANI.
Din respect si consideratie pentru cotidianul dumneavoastra, va rugam sa nominalizati oricare alta persoana pentru a fi acreditata la jocurile noastre. [continuare]

rhadoo
24th October 2008, 00:58
Antrenorul Marin Tudorache împreună cu unul dintre jucătorii de suflet al lui Miron Cozma, Viorel Stancu, vor pune bazele primei școli de fotbal din județul Hunedoara. „În calitate de antrenor m-am confruntat în dese rânduri cu lipsa de pregătire a juniorilor care făceau pasul spre echipa mare. Echipele de seniori preferă să importe jucători din străinătate în loc să investească în Centrele de Copii și Juniori, care sunt aproape inexistente în România”, a afirmat Marin Tudorache.


Baza financiară a proiectul este reprezentată de economiile celor doi asociați, urmând ca aceștia să încerce să convingă autoritățile locale pentru eventuale finanțări. „Vrem să-i atragem alături de noi în acest proiect și pe oficialii din cadrul Primăriei Petroșani. Această școală presupune parcurgerea mai multor etape, în prima etapă se vor face înscrieri pentru copiii cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani, urmând ca după o anumită perioadă de pregătire aceștia să fie evaluați. După evaluarea finală vor împărți în grupe valorice”, a spus Viorel Stancu.


Antrenamentele pentru copiii din Uricani, Lupeni și Vulcan vor avea loc pe terenul sintetic situat la ieșirea din orașul Vulcan, iar pentru copiii din Petroșani și Petrila se vor desfășura în Petroșani. “În acest fel vrem să urmăm exemplul unor echipe de top din Europa, care au curajul de a promova încă de la o vârstă fragedă jucători de Liga Campionilor. Vom pune la dispoziția copiilor echipament de antrenament și joc, mingi și materiale ajutătoare. De asemenea copiii vor avea contracte de pregătire sportivă pe minim șase luni cu posibilitate de prelungire”, a declarat Marin Tudorache.

rhadoo
24th October 2008, 01:01
Mijlocașul de 22 de ani al echipei Jiul, Cornel Gheți, are o poveste cel puțin interesantă. Surse apropiate jucătorului susțin că mijlocașul a fost transferat definitiv de la Industria Sârmei, pe o sumă de bani frumușică. Gurile rele spun că patronul Jiului, Alin Simota, nu s-a zgârcit și a acceptat să dea pe jucător 40.000 de euro. Nu este un secret pentru nimeni că patronul are o slăbiciune aparte față de Gheți, acesta fiind cel mai bine plătit din echipă.



La început Simota i-ar fi oferit mijlocașului un contract în jurul sumei de 22.000 de euro, dar jucătorul a amenințat cu plecarea, astfel că „minerii” au mai plusat ajungând la 8000 de euro la semnătură și restul până la 30.000 de euro urmând să îi primească în funcție de partidele jucate. Patronul nu s-a înșelat în alegerea pe care a făcut-o, Gheți dovedind prin prestația avută la Jiul că își merită fiecare cent din contract, fiind un jucător care excelează la viteză, cu o tehnică remarcabilă și care nu se sfiește să facă faza defensivă.


Cornel Gheți a mai evoluat la doar două echipe până acum, trei ani la Minerul Luduș (2003-2006) în Liga a III-a, unde a jucat 31 de meciuri în care a reușit să marcheze trei goluri și 2 ani la ISCT (2006-2008), unde a bifat 61 de meciuri în care a înscris de opt ori. În altă ordine de idei, președintele de la Industria Sârmei a recunoscut că în cazul în care Simota îl va vinde pe jucător, clubul din Turda va avea cotă parte din transferul acestuia.
Vestea proastă pentru clubul din Valea Jiului este că „perla” finanțatorului s-a accidentat partida de campionat cu Arieșul Turda și va fi indisponibil o bună bucată de vreme.

rhadoo
17th November 2008, 20:44
"Este normal să jucăm cu banderole negre. Printre minerii răniți se află și un fost jucător de la Minerul Lupeni, Minerul Uricani și care a cochetat și cu Jiul, este vorba de Nicolae Iordache, a fost un jucător în stilul lui Cămătaru. Acestea sunt adevăratele tragedii, nu că a făcut Jiul 0-0 cu U Cluj", a afirmat și vicepreședintele clubului Jiul, Marian Spiru.

Două explozii au avut loc, sâmbătă, în mina Petrila. În urma deflagrațiilor, 12 mineri și salvatori au murit, iar alți 14 au fost răniți.

ducus
7th December 2008, 18:37
Sfarsitul turului prinde Jiul Petrosani pe locul 12, cu 21 de puncte, la doar 10 puncte de locul 2 care le-ar asigura promovarea.
Cu ce jucatori credeti ca va intari echipa in iarna Daniel Timofte?

ducus
18th December 2008, 22:10
Jiul continuă disponibilizările
Zdrâncă a fost pus pe lista de transferuri
Atacantul Adrian Câmpeanu și Dragoș Boboc nu sunt singurii jucători de care Jiul se va despărți în această iarnă. Vicepreședintele clubului din Vale, Marian Spiru, a declarat că și portarul Daniel Zdrâncă este pe lista cu jucătorii care vor pleca.



„Va pleca și Zdrâncă, dar despărțirea de el e cu acordul ambelor părți și el și-a manifestat dorința de a pleca iar noi i-am spus că este liber să-și caute echipă”, a spus oficialul din Vale.




„Vrem să aducem doi-trei fotbaliști care să aducă un plus de valoare și de experiență. Deocamdată nu putem da nume, dar avem de unde alege, pentru că la ora actuală există mulți jucători liberi”, au spus oficialii jiuliști, care la anul vor sărbători 90 de ani de existență a clubului fanion al Văii.
http://www.liga2.ro/seria-2/zdranca-a-fost-pus-pe-lista-de-transferuri-3669182