PDA

View Full Version : Versus: Biserica si politica



Balaci
7th August 2007, 21:56
De vreo saptamana, de cand cu moartea lui Teoctist, suntem inundati cu stiri despre lupta pentru putere. Am aflat zilele astea ca si partidele au "favoritii" lor la sefia Bisericii Ortodoxe Romane. Toate astea si pentru ca biserica a ramas cea mai puternica institutie la capitolul incredere din Romania...si de multe ori ea a facut si jocuri politice. De la preotii legionari, la cei ********i, la cei PSD-isti, la cei portocalii, la cei pro-Gigi...politica a avut intotdeauna un cuvant greu de spus.
Intrebarea este: ce rol ar trebui sa joace Biserica in societatea si politica romaneasca actuala? Si cat de mare ar trebui sa fie acesta?

Balaci
10th August 2007, 22:55
Nicio parere?:D

delaparis
10th August 2007, 23:09
Ba da ... eu : "Prefer sa ma abtin" :D

defapt habar n-am despre subiect ... sorry :D

Ess
10th August 2007, 23:17
lupta pentru putere e o chestie normala lasata de mama natura in tot regnul animal si chiar si cel vegetal.
daca ne-am restrange la specia noastra, din cele mai vechi timpuri individul care-i conducea pe ceilalti era liderul spiritual.
si daca ne-am restrange la crestinism, cel care avea cel mai greu cuvant de spus (si aici ne referim si la visterie) era papa sau prelatul suprem al imperiului/regatului/landului/comitatului/cetatii, etc.
ei intodeauna s-au amestecat cu politica si intodeauna se vor amesteca.
ei au fost intodeauna o frana pentru progresul civilizatiei, a stiintei mai ales (zic copernic si e de-ajuns).
cum foarte a expus elphax o situatie care oglindeste la fix perceptia omului de rand (a prostului vb din vlaicu-voda) este cea cu trasul clopotelor. cat timp acesti oameni sunt majoritari, nu numai la noi ci peste tot, biserica este un succes garantat. intrebarea este:
CU CE PRET PLATIM VORBA LUI DUMNEZEU SPUSA PRIN VOCILE ACESTOR INDIVIZI?
DE CE TREBUIE SA NE DOVEDIM CREDINTA DUCANDU-NE LA BISERICA?
DE CE IL GASIM PE ISUS NUMAI PRIN ICOANE, CRUCI SI ALTE OBIECTE "COMERCIALE" CREATE DE BISERICA?
si mai ales:
DE CE DUMNEZEU A FOST ATAT DE ZGARCIT CAND A DRAMUIT ALE NOASTRE MINTI?

Elvis81
10th August 2007, 23:29
CU CE PRET PLATIM VORBA LUI DUMNEZEU SPUSA PRIN VOCILE ACESTOR INDIVIZI?
DE CE TREBUIE SA NE DOVEDIM CREDINTA DUCANDU-NE LA BISERICA?
DE CE IL GASIM PE ISUS NUMAI PRIN ICOANE, CRUCI SI ALTE OBIECTE "COMERCIALE" CREATE DE BISERICA?
si mai ales:
DE CE DUMNEZEU A FOST ATAT DE ZGARCIT CAND A DRAMUIT ALE NOASTRE MINTI?

sunt de acord mai ales cu ultima fraza:D....dar cu mersul la biserica...nu ne obliga nimeni. parerea mea este ca poate sunt mai credinciosi acei oameni care se roaga in intimitatea caminului lor,decat cei care se afiseaza la biserica pt a arata cat de credinciosi sunt...un exemplu concret care demonstreaza cat de credinciosi sunt cei care merg le biserica este slujba de Boboteaza cand pe toate posturile Tv arata imbrancelile si cuvintele nu tocmai ortodoxe care se spun in imbulzeala de la luat aghiasma.

Utilizator
13th August 2007, 13:45
Biserica ortodoxa romana a cam fost mereu de partea puterii politice si de altfel cam toate bisericile puternice au fost asa de-a lungul timpului. Problema e ca in timp ce in statele democratice biserica s-a cam desprins de politica la noi inca se doreste asta. E drept ca Romania n-a prea avut sansa sa aiba o democratie reala pana in prezent, dar acum ar fi timpul.
Ar fi trist ca viitorul patriarh sa fie ales din ratiuni politice, ar cam fi cazul ca biserica sa joace un rol mai important in societatea romaneasca. Ma gandesc aici la faptul ca am devenit o societate mult prea atee in esenta (ca altfel e plina mass-media de 'personalitati' ce-si fac cruci mari pe la diverse evenimente si e de 'bonton' sa mearga lumea la Inviere). Asta are ca rezultat disparitia liantului sufletesc al natiei si a sentimentului ca tragem cu toti la aceeasi caruta. Parerea mea e ca biserica ortodoxa (majoritara in Romania) ar putea contribui la cladirea unei societati civile, la renasterea 'pasarii' fata de ceilalti semeni, la reconcilierea romanilor cu ei insisi si cu ceilalti romani, semeni de-ai lor ce ar trebui sa aiba tinte generale comune.
Mi se pare trist ca oameni politici isi spun parerea public, mi se pare trist ca personalitati laice 'indoielnice' fac parte din consiliul ce va alege viitorul patriarh.
'Anchetele' CNSAS referitor la colaborationismul preotilor cu regimul comunist nu mi se par nici ele derulate in cel mai fericit mod si vor afecta profund BOR. Cred ca ar fi trebuit sa fie derulate cu discretie, sa se dea in vileag numai numele celor care au facut cu adevarat rau si nu balacareala starnita de Dinescu. Daca in politica nu conteaza prea tare ca de ex. Murgeanu a colaborat dar n-a facut politie politica, in religie acest exercitiu vanatoresc contribuie mai putin la purificare si mai mult la discreditatea institutiei, ceea ce va afecta profund credinta oamenilor. Ar fi pacat, la ora actuala cred ca ortodoxia e singura trasatura comuna ce ne-ar mai putea lega ca natie, altfel parca devenim din ce in ce mai mult o adunatura de indivizi cu teluri divergente.

Benny
14th August 2007, 12:27
Biserica ortodoxa romana a cam fost mereu de partea puterii politice ...

Adica la fel ca UDMR-ul?

Utilizator
14th August 2007, 12:31
un fel de a spune. :D

toate bisericile au fost sau sunt de partea puterii sau chiar au dictat politica.
numai ca astazi, acolo unde societatile au evoluat si unde exista democratie biserica s-a desprins de actul politic, ocupandu-se, sa zic asa, numai de pastorirea sufletelor.

Romeo
19th August 2007, 18:55
De vreo saptamana, de cand cu moartea lui Teoctist, suntem inundati cu stiri despre lupta pentru putere. Am aflat zilele astea ca si partidele au "favoritii" lor la sefia Bisericii Ortodoxe Romane. Toate astea si pentru ca biserica a ramas cea mai puternica institutie la capitolul incredere din Romania...si de multe ori ea a facut si jocuri politice. De la preotii legionari, la cei ********i, la cei PSD-isti, la cei portocalii, la cei pro-Gigi...politica a avut intotdeauna un cuvant greu de spus.
Intrebarea este: ce rol ar trebui sa joace Biserica in societatea si politica romaneasca actuala? Si cat de mare ar trebui sa fie acesta?

cred ca mai degrabă este luptă pentru putere în televiziune decât în biserică. Ce treabă are televiziunea în aceste alegeri ? Ce treabă are securitatea sau politicul ? Și până la urmă vă întreb: ce se poate schimba dacă biserica va fi manevrată de SRI ? Nu se vor mai îngropa morții cu preot, nu se vor mai face botezuri și nunți, parastase ? Câți dintre noi luăm parte la o slujbă sau apelăm la un preot în afara datinilor existente ?
Rolul bisericii în societate ? Să-i accepte pe cei care ajung la biserică, nimic mai mult.