PDA

View Full Version : Viteza Maxima Constructiva vs. Viteza Maxima Reala



resita
7th August 2007, 12:48
credeti ca viteza din talon este cea reala sau nu?

Ess
7th August 2007, 13:54
viteza maxima constructiva este viteza maxima la care fabricantul te asigura ca esti in siguranta. deobicei viteza maxima reala e cu cca 10% mai mare decat cea constructiva.
viteza maxima reala, la masinile mai performante, este variabila LA ACEEASI MASINA. de ex un "avion" care nu e limitat electronic la 250, vit max reala poate varia si 10 km/h (afecarea cx-ului de vant, geam deschis, pneuri, textura drumului, etc).
prin analogie, un ascensor pe care scrie sarcina maxima admisa 320kg nu se defecteaza la 321 de kg :D

07Ex
14th August 2007, 05:39
Eu nu inteleg bine intrebarea (deh, sunt plecat din tara de multi ani), dar pot sa va spun ca viteza maxima la masinile de aici este viteza la care se face cut-off-ul si la care ti se stinge motorul cand o depasesti.

Viteza din talon corespunde cu cea reala. Am incercat la 2 masini pana acum, nu pe strada ci pe circuit.

resita
19th August 2007, 19:20
Viteza din talon corespunde cu cea reala. Am incercat la 2 masini pana acum, nu pe strada ci pe circuit.

exact, nici mai mult nici mai putin?

din cate stiu eu unele masini nu ajung la viteza din talon iar altele o depasesc

07Ex
19th August 2007, 19:29
Este greu de spus daca este "exact" viteza din talon sau 1-2 km/h in plus sau in minus deoarece la viteza respectiva este greu de vazut cu cati km/h circuli. Cand s-a oprit motorul si cand mi-am dat seama dece, m-am uitat, iar acul arata aproximativ viteza din talon.

resita
19th August 2007, 19:39
la ce masini ai incercat?

07Ex
19th August 2007, 20:14
Honda Civic coupe (2001) si Chevrolet Cobalt (2006 parca).

georg40
19th August 2007, 22:58
Intrebarea este tot atat de grea, ca si aceea privind consumurile reale.
In principiu constructorii aleg pentru a defini unele caracteristici conditii ideale, pe care noi "muritorii de rand" nu le intalnim in viata reala niciodata. Nici viteza si nici consumul nu corespunde in fapt la nici o masina. Valorile date de constructori sunt "imbunatatite" si niciodata realizabile.

07Ex
20th August 2007, 06:05
Stiu ca si noi la servici cand afisam caracteristicile bateriilor folosite in camerele digitale, dam caracteristicile "ideale". Caracteristicile respective pot fi duplicate, insa in viata de zi cu zi nimeni nu foloseste bateriile cum le folosim noi cand le testam.

Asa fac si astia cu masinile.

ionut_cluj
20th August 2007, 12:22
la mai multe masini am depasit viteza maxima scrisa in talon, iar la multe masini n-am reusit sa o ating. aici as avea un mare plus pt Alfa Romeo (atinge viteza maxima exact cat scrie pe bord)

paul30
21st August 2007, 09:50
Nu intotdeauna viteza de la bord e cea reala. Am urcat intr-un VW Golf 1.9 tdi 110 cv, si acul ajungea la 230 Km/h ceea ce e departe cu mult de viteza max. contructiva. In general acul arata 2-3 km/h mai mult decat viteza reala. Cel putin la masina mea. Am facut proba cu rotile originale si cu un GPS care indica viteza reala si ca asta era diferenta.

Ess
21st August 2007, 09:58
corect paul: o chestie care nu s-a spus aici: diferenta dintre viteza aratata de ac si viteza reala. intodeauna (sau aproape intodeauna) acul arata mai mult.

oaspetele
21st August 2007, 16:37
3 km/h vorbim pana la 100km/h. peste, se ajunge in general la 7-10 km/h.


Performance
Top speed 188 km/h
Acceleration 0-100 km/h 12.7 s
astea sint datele oficiale vizavi de masina mea.
ei bine, pe DN1, inspre Ploiesti, vitezometrul arata la un moment dat, 215 km/h. ce-i drept, in ECU zacea o versiune extrem de agresiva de soft...

ionut_cluj
21st August 2007, 19:53
la a mea viteza maxima e trecuta 208 km/h si pe autobahn merg fara probleme cu 230-235 km/h

07Ex
21st August 2007, 20:45
la a mea viteza maxima e trecuta 208 km/h si pe autobahn merg fara probleme cu 230-235 km/h

Nu stiu ce masini aveti voi si unde mergeti cu ele, dar eu unul nu as merge cu masina mea cu 200km/h. De fapt eu cu mai mult de 140 nu merg cu masina mea deoarece nu vreau s-o stric.

Cand insa inchiriez masini, atunci este altceva, dar de masina mea am grija.

In plus, aici nici nu prea poti sa mergi prea repede deoarece daca te prinde politia esti in pom.

california
21st August 2007, 20:54
07EX pe autobahn sunt zone cu NO SPEED LIMIT.....plus ca nemtii sunt mai ordonati....banda de viteza e de viteza...nu intalnesti rataciti ca prin California care stau pe ultima banda (teoretic banda de viteza)si merg legal cu 65 mile/h.....

ce as vrea si eu sa avem No Speed Limit.....macar prin desert....spre Vegas

Elphax
4th September 2007, 12:45
am incercat eu faza cu un nissan navara, i-am dat tare pe autostrada soarelui

am depasit limita de viteza (prin constructie) cu 10 kmph
iar apoi am verificat cu GPS - vitezometrul nu era fidel, viteza era doar cu 2-3 kmp mai mare decat cea constructiva (nu stiu cat de fidel e GPS dar sigur arata mai bine)

am verificat apoi la mai multe masini chestia cu GPS - concluzie, multe masini nu arata corect vitezele mari, mai ales daca nu au electronica f buna

la un BMW imi arata exact ca si le GPS - dar ala are alte sisteme fata de un Renault sau un Opel