PDA

View Full Version : WRC - Raliul Italiei, 17-21 mai



Profetu
11th May 2006, 12:18
Clasamentele inaintea Raliului Sardiniei se prezinta astfel:

1. S.Loeb 56
2. M.Gronholm 35
3. D.Sordo 24
5. P.Solberg 18
4. M.Stohl 18
6. G.Galli 11

1. Kronos Total Citroen 69
2. BP Ford WRT 57
3. Subaru WRT 51
4. OMV Peugeot Norway 31
5. Stobart VK Ford WRT 15
6. Red Bull Skoda 11

Pepsi-Cola
15th May 2006, 22:57
thx for this . nu stiam ..multumesc

NORGEMAN
15th May 2006, 23:35
loeb asta ce mananca inainte de raliuri, spanac?

Profetu
16th May 2006, 18:23
Harri Rovampera a lovit rau Skoda Fabia WRC in ultima zi de teste inaintea raliului Italiei.

Profetu
16th May 2006, 18:26
Sebastien Loeb a declarat ca nici el si nici echipa Kronos Citroen nu isi permite sa se relaxeze in batalia pentru titlu chiar daca in acest moment detin un avantaj destul de consistent in amebele clasamente.

Loeb a dominat ultimele patru raliuri obtinand tot atatea victorii, avand un avans de 21 de puncte fata de Marcus Gronholm, principalul sau rival. Kronos intre timp se afla pe prima pozitie in clasamentul constructorilor cu 12 puncte in fata celor de la BP Ford. Chiar daca este un start de sezon perfect, francezul nu se releaxeaza si e mai mult decat constient ca situatia se poate schimba chiar incepand cu acest weekend in Sardinia.

Profetu
18th May 2006, 09:41
Sesiunea de teste a echipei Red Bull Skoda din Sardinia s-a desfasurat cu succes pana luni. Sambata, Harri Rovanpera a petrecut o zi intreaga la volanul Fabiei WRC, iar duminica a fost randul lui Andreas Aigner's. Echipa a avut ocazia sa testeze diferite setari de suspensie si tipuri de anvelope.

In cea de a treia zi de teste, pe un sector de drum de macadam, Andreas Aigner a inceput o noua sesiune pe Skoda Fabia WRC si la sfarsit a dat un calificativ pozitiv pentru intreaga perioada de teste din Sardinia: "A fost foarte important sa ne adaptam de la asfalt la macadam. M-am simtit foarte bine in masina, si am sa iau startul in Raliul Sardiniei foarte increzator in mine."

Pentru Harri Rovanpera prima zi a fost la fel de pozitiva, dar luni finladezul a iesit in decor in una din ultimele ture de antrenament si a avariat masina de teste: "Am intrat in viraj prea pe exterioar, acolo era mult pamant moale si din nefericire era si un bolovan care a distrus janta. Ne-am rostogolit destul de violent si ma bucur ca nu am patit nimic. Risto s-a plans despre o usoara durere de cap. In afara de acest incident, sesiunea de teste a fost bogata in informatii."

Profetu
19th May 2006, 10:19
Marcus Gronholm poate privi cu incredere Raliul Sardiniei dupa ce a reusit cel mai bun timp in shakedown-ul care s-a incheiat de putin timp. Pilotul de la BP-Ford World Rally Team a reusit timpul de doua minute si 57,5 secunde, un timp identic fiind reusit si de Chirs Atkinson de la Subaru WRT.

Campionul mondial Sebastien Loeb a a sosit al treilea, la 0,3 secunde in spatele celor doi. Loeb va lua startul in Sardinia cu un avantaj de 21 de puncte in clasamentul in fata lui Gronholm, iar daca timpii din shakedown pot fi considerati reprezentativi pentru ce se va intampla in cursa, ne asteapta o lupta interesanta.

Henning Solberg, pilotul echipei OMV-Peugeot Norway World Rally Team a reusit al patrulea timp in shakedown fiind mai rapid cu 1,4 secunde fata de fratele sau mai tanar Petter Solberg de la Subaru. Acesta din urma a terminat Raliul Argentinei pe locul secund si spera sa continue seria rezultatelor bune pe macadam pentru a reintra in lupta pentru titlul mondial.

Colegul lui Solberg de la OMV-Peugeot, austriacul Manfred Stohl a sosit al saselea. Timpul reusit de Stohl a fost cu 0,3 secunde mai slab decat cel al lui Petter Solberg. Manfred si Petter au acelasi numar de puncte in clasamentul general al pilotilor si cu siguranta si intre acestia doi se va da o lupta apriga pentru detasarea in clasament.

Al saptelea timp a fost reusit de Jussi Valimaki

Profetu
19th May 2006, 12:40
Se pare ca raliul Sadiniei e surprinzator anul asta.

Dupa prima proba au aparut problemele.

Petter Solberg found the surface so slippery that he spun his Subaru Impreza WRC2006 and because the stages are so narrow, lost a lot of time reversing back and forth to get the car facing the right direction so that he could continue. His time was fourth fastest on the stage.

Gigi Galli spun five corners into the stage in a narrow section of the road and also had to reverse several times, costing him some forty seconds on the 24.10 km stage.

Stobart VK M-Sport Ford Rally Team driver Matthew Wilson literally crawled to the end of the opening stage of Rally 'dItalia Sardegna, arriving at the flying finish with his back left wheel completely misaligned.

Profetu
19th May 2006, 14:46
Ecarturi dupa prima bucla ... primele trei probe :

1 M. Gronholm (FIN)
2 M. Hirvonen (FIN) 00:40.1
3 S. Loeb (FRA) 00:40.4
4 P. Solberg (NOR) 00:48.9
5 H. Solberg (NOR) 00:53.9
6 C. Atkinson (AUS) 00:54.6
7 G. Galli (ITA) 01:17.6
8 D. Sordo (ESP) 01:19.2
9 X. Pons (ESP) 01:24.4
10 M. Stohl (AUT) 01:38.6

Profetu
19th May 2006, 18:55
Sebastien Loeb reuseste sa obtina prima victorie de proba speciala in Raliul Sardiniei. La a doua trecere pe "Terranova" francezul obtine cel mai bun timp si reuseste sa urce in clasamentul general provizoriu pe locul doi la 39,2 in spatele lui Marcus Gronholm. Marcus reuseste al doilea timp, lipsindu-i doar 1,2s pentru a castiga proba. Pe locul trei a sosit Mikko Hirvonen (+44,6) urmat de Petter Solberg (+56,4).

S2K
20th May 2006, 02:44
loeb asta ce mananca inainte de raliuri, spanac?

Nu stiu ce mananca dar e bun dat naibii. Practic nu s-a mai vazut un pilot asa de complet precum este el cam de la Mister KKK incoace.

bran
21st May 2006, 12:09
Pacat ca a abandonat Gronholm. Asa Loeb se indreapta sigur spre o noua victorie care ii va consolida pozitia in clasamentul general.

bran
22nd May 2006, 20:26
Cum era de asteptat Loeb s-a impus in raliul Sardiniei si doar ghinionul il mai poate impiedica sa castige un nou titlu mondial.:P

NORGEMAN
23rd May 2006, 00:32
:)pacat de favoritul meu Peter Solberg

bran
23rd May 2006, 22:36
Bun pilot Solberg, pacat de rabla pe care o conduce. Cei de la Subaru mai au mult de lucrat. Am inteles ca cea mai mare problema e legata de greutatea prea mare a masinii.:rosu:

Profetu
24th May 2006, 09:58
Io nu stiu cum ti-ai dat tu seama ca Subaru Impreza 2006 e o rabla !!!
Aceeasi masina a termnat pe 2 in Argentina, acu 2 saptamani.

bran
24th May 2006, 22:40
E o rabla in comparatie cu Citroen.:cool: