PDA

View Full Version : Istoria galeriei Farului



ady51a
10th May 2006, 22:42
Am observat cu placere ca sunt multi membrii ai galeriei Farului pe Onlinesport si cred ca este bine venita o astfel de discutie. Poate reuseste cineva sa ne prezinte o Istorie a galeriei Farului. Cum s-au numit pana acum, cine a condus-o, intamplari din deplasari si alte chestii importante si amuzante. :ok:
Stiu ca acum aproximativ un an s-a stins din viata un membru important. Poate ne aminteste cineva de el. Eu nefiind membru al geleriei nu cunosc astfel de detalii si as dori sa ma informez.

b3bito
10th May 2006, 23:30
eu sunt in galerie din 2000-1999 ...
din cate am auzit eu sorin este seful galeriei lu` farul din 92-sau 94`
am fost prima galerie care am afisat un banner pe care scria ultras (nu porcariile alea de la cioru , ala defapt este un banner cu raid viena care este modificat pe calc... )
knd exista ultras farul 92`...peste tot in tara unde mergeam lumea si celelalte galerii ne stiau de frica...nu aveam probleme nicaierii toate deplasariile(din cate am auzit) se facea numai cu trenul in numar mare...

despre ce inseamna data 10 mai 2002 il las` pe napoletan sa va prezinte brigada respectiva..pt k a facut parte din ea ink de la inceput...

pff
11th May 2006, 03:35
din cate am auzit eu sorin este seful galeriei lu` farul din 92-sau 94`

neaaaaaaaahh ... nush exact cine era shef de galerie .. da` prin 96 97 cand mergeam prin galerie .. erau mai multi lideri .. ca sa le zic asa .. era si sorin printre ei .. si atunci nu striga pro steaua .. da` oricum chestia e ca nu era el shefu` galeriei ...

Rechinul Ucigas
11th May 2006, 10:34
pai e bine sa ne spuna cineva care a fost in galeria ultras 92 ca atunci era misto ...eu nu am fost atunci nu stiam cu ce se mananca galeria :)

eu am fost cand nu era sorin sefu erau mai multi lideri , stiam de el un turc , mihai dar ala e batran , si dan teleman care a murit :(

a fost frumos pana sa plec eu nu se striga pro steaua , din contra ca i-am batut de vreo 2-3 ori cu 2-1 , 1-0 , se scanda impotriva stelei chiar tot stadionul :) acum s-au prostit nu sh ...deaia nu mai vine lumea la stad :( numai pirates care sunt faristi-stelisti si inca cateva grupuri banuiesc ca celalate sunt numa cu faristi dar ma indoiesc :( plus spectatorii de rand care sunt in nr f mic :(

Napoletan
11th May 2006, 14:33
Initial liderul galeriei era Nicu Perifan (respect!), el fiind si liderul Ultras '92 Farul, care in timp s-a confundat cu intreaga galerie. Apoi, in '96 a aparut Legiunea Marina, U.F.'92, continuand sa existe! In acele vremuri tonul in peluza il dadea Perifan si Sorin. In timp U.F.'92 s-au lasat, implicit si Perifan, si de aici cred ca toti cunoasteti istoria.
Brigazi reprezentative (cele care au contat, nu de genul gruppo sharks):
1.Ultras '92 Farul
2.Alchoolics Supporters
3.Legiunea Marina
4.Nucleo Ultra`
5.Aria Ultra`
6.Gruppo Cet (ulterior a devenit Gruppo Sud, denumirea cu care s-a consacrat)
7.Blue Boys
8.Ultras
9.Legio Sur
10.Pirates
11.Gnr9
Ultimele 2 sunt grupuri nou aparute, cu toate ca Pirates reuneste membri mai vechi, condusi de liderul galeriei Sorin.
Cam acestea sunt brigazile care au existat si cele care inca exista, in peisajul constantean.

U|L|T|R|A|S|
11th May 2006, 17:02
Chiar era benefica deschiderea acestui thread....
Constantenii au fost pionierii fenomenului ULTRAS in Romania... Cum s-a mai spus, aici a aparut pe gard primul banner pe gard cu inscriptia Ultras si prima brigada cu mentalitate Ultras... Ea se numea Ultras '92 Farul....liderul grupului fiind Nicu (Nebunici) Perifan...
In 1996 apare Legiunea Marina Ultras Farul....al carui banner a fost cel mai mare si mai lung banner din Romania (daca nu ma insel avea aprox 54 de m)...
Acea perioada a fost cea mai prolifica parte din istoria galeriei Farului... cu peluza arhiplina la fiecare meci...ce vremuri....
Dupa ce baietii din UF '92 au renuntat sa mai fie activi...a urmat perioada sorin :D.... care in acea perioada era un fanatic suporter....el facandu-si loc in spatiul lasat de retragerea greilor....
Dupa ce el a devenit singurul lider al galeriei...lucrurile au cam iesit de pe fagasul normal...dpv al meu....galeria s-a departat de fenomenul Ultras, fiind adoptat stilul CIM BOM... chiar si atunci au fost meciuri memorabile....cu sute de torte si zeci de tobe...
In ultimul timp lucrurile stau cum se poate mai prost....peluza e aproape goala....DOAR cei de la ARIA ULTRA si cei de la GNR9 mai tin steagul sus....
Nu stiu ce e de facut....dar astept cu nerabdare un meci cu peluza full care sa cante la unison....

Inca o data ..RESPECT UF '92

b3bito
11th May 2006, 20:27
crede`ma ca nu esti singur care asteapta asa ceva...cred k toaata ct asteapta asa ceva...

Napoletan
11th May 2006, 23:48
Si o sa mai astepte din pacate...

ady51a
22nd May 2006, 23:49
Gata, il putem baga pe Mihailescu in istorie?:D

am3ricanu
28th May 2006, 13:43
tin sa mentionez acest lucru : "It was in 1992 that the first Romanian ultras group: Ultras Farul appeared. This was a rather small group (20-30 members) and that is why it did not have a big influence. " este si pe google dak cautati despre istoria fenomenului ultras din Romania si trebuie sa ne mandrim cu asta ;) FoRzA FaRuL!!!

tchibos
28th May 2006, 23:06
asa e... eu am pus si in semnatura... in semn de mandrie :ok:

am3ricanu
4th June 2006, 13:49
pai chiar merita tchibos sa ne mandrim cu asta ;) FoRzA FaRuL ;)

ULTRAS_TAVY
12th June 2006, 08:31
Pai cum zicea ultras Sorin era un suporter fanatic!Dar galeria a devenit un gen de CIMBOM cum zice el atunci cand sorin shi ai lui a inceput sa fie platiti!:no: Shi au inceput sa stige numele lu Bosanceanu:no: shi chesti dinastea!!!FORZA FARUL!!: :bere:

arian18
14th June 2006, 15:11
Eu cred k decaderea a inceput dupa meciul Romania-Cipru. A fost ultima data cand am vazut mai multi lideri sa dea tonul galeriei. De atunci mai nimic frumos, poate cateva meciuri in divB si ceva prin divA.

Napoletan
14th June 2006, 17:04
Ruptura se produsese mai demult, dar lucrurile mergeau inca, din inertie...

ULTRAS_TAVY
14th June 2006, 22:26
Oricum desi alti din alte galerii nu recunosc noi am fost prmii ultrasi:ok:

b3bito
27th June 2006, 19:29
miercuri 27 iunire la ora 20:30 toti faristii adevarati sa fie prezenti in park la gara,deoarece are lco intalnirea suporterilor,pt a se incxerca sa facem ceva...sa readucem "orasul la viata"

dorryn
27th June 2006, 20:50
care-i faza ?? ca sa readuci suporterii la stadion e destul de greu.. un inceput ar fi prin a lipi afise prin tot orasul.Eventual sa-mi dati sa pun si prin Basarabi pt ca inainte se umpleau vreo 2 vagoane si zeci de microbuze erau pline de fulare alb-albastre cand juca Farul acasa.Suporteri sunt multi dar prea comozi.Plus de asta se pare ca cei din conducere au aratat in sfarsit ca pot arata si respect fata de ei.Deci cu putina publicitate ar putea fi ceva mai multi spectatori decat de obicei.Nu zic ca se umple dar oricum e penibil sa auzi ce vorbesc jucatorii intre ei pe teren.

tchibos
27th June 2006, 23:41
miercuri 27 iunire la ora 20:30 toti faristii adevarati sa fie prezenti in park la gara,deoarece are lco intalnirea suporterilor,pt a se incxerca sa facem ceva...sa readucem "orasul la viata"

zi mai concret ce se va intampla

b3bito
28th June 2006, 00:38
asta va pot zice,maine seara... :D
o sa se vb de deplasare,de asa zisa publicitate pt meci asta,etc...si multe altele,mai bine ai veni si tu

tchibos
2nd July 2006, 13:45
eu nu am putut merge din pacate...

ne spui si noua ce s-a pus la cale???