PDA

View Full Version : Jucatori/Transferuri



Ionut_Blue_Lion
10th May 2006, 16:39
Aici puteti vb despre ce ati auzit nou in materie de transferuri...:ok: :ok:

Ionut_Blue_Lion
20th May 2006, 12:15
Gica Craioveanu......va veni sau nu...eu personal cred ca da!!!!!!\:D/

spinU
2nd June 2006, 16:25
Rep: Mai poate Gica sa joace?

Gica Craioveanu: Gica poate,mai pot sa joc un an sigur,insa nu mai am vointa de anul trecut,pentru mine,a fost un an in care am jucat foarte putin si din cauza asta am hotarit sa inchei cariera.

Rep: Adrian Mititelu te astepta cu un contract in alb,pentru Universitatea Craiova?

Gica Craioveanu: (ride) Am vorbit cu Adi, m-a sunat de citeva ori, a facut o oferta foarte buna, mai ales ca am 38 de ani, numai ca eu zic ca ar fi mai bine pentru mine sa las impresia care am lasat-o acum 10 ani. Poate vin, poate nu joc bine, poate ca, asa cum zicem noi jucatorii, nu dau bine in ea si o sa spuna lumea ca am fost puscarie la sfirsitul carierei. Eu cred ca nu mai are rost sa joc.

Rep: Ce zici de bannerul pe care galeria Universitatii l-a afisat?

Gica Craioveanu: Am fost incintat. M-a sunat Jerry seara, era emotionat, am vazut si eu pe internet si, sincer sa fiu, am mai spus-o, este ceva unic, ce nu se plateste cu nimic in lume, dragostea suporterilor, a oamenilor, fata de o persoana. Totusi pentru mine ar fi o onoare, ar fi o placere sa ma intorc la Craiova, sa mai joc un an, dar eu cred ca este cea mai buna decizie sa nu mai continui. Poate voi veni alaturi de Ovidiu, sa fiu alaturi de echipa in tot anul. Totusi o sa ma mai gindesc, acum depinde ce vrea si "sefa"(sotia), voi stiti ca sefa este citeodata, cea care comanda in casa. Oricum ma bucur enorm ca echipa mea de suflet a revenit in prima divizie. Am tinut tot timpul legatura cu cei de aici, care imi comunicau cum joaca echipa. Sunt tare bucuros.


Rep: Daca suporterii o sa afiseze un banner prin care iti roaga sotia sa te lase in Banie?

Gica Craioveanu: Nu stiu am vorbit cu ea, si a spus ca este foarte incintata si ea de oferta Stiintei si ca este alaturi de mine daca vreau sa mai continui. Totusi din Spania au aparut niste oferte de la televiziune noua, Sesta se numeste, pentru campionatul mondial din Germania. Daca cei de la tv imi fac o oferta buna, asa cum au facut pentru aceasta perioada, pentru ca este una destul de avantajoasa financiar, nu cistigam ca fotbalist la Getafe pe o luna, cit imi dau ei pentru acesta perioada. Deci daca va fi la fel, voi ramine in televiziune, daca nu ma voi gindi, si sunt sanse sa vin la Stiinta.

Rep: Se vede Gica Craioveanu comentator?

Gica Craioveanu: Da. De ce nu? In Spania nu ca este diferit, dar se pune mult accentul in comentarii pe caterinca, ceea ce mie imi place, tot timpul sunt pus pe glume.

Rep: Te vezi strigind gooool,aproape un minut?

Gica Craioveanu: (ride) Nu ragusesc repede. Eu beau doua sprituri inainte de joc si poate ramin chiar fara voce. Este un lucru deosebit ca s-au gindit la mine dupa o cariera de zece ani de fotbal in Spania, mai ales ca eu nu am nici o experienta in televiziune.

Rep: Cine crezi ca cistiga campionatul mondial?

Gica Craioveanu: Brazilia. Eu am jucat fotbal 20 de ani, am vazut mult fotbal, insa nu am vazut in viata mea o echipa sa aiba asemenea jucatori, Kaka, Ronaldo, Adriano, dar mai ales acest fenomen Ronaldhinho. Eu daca as fi fundas, deja mi-ar tremura chilotii pe mine.

Rep: Dar campionatul Romanesc?

Gica Craioveanu: Steaua. Dupa mine este cea mai buna echipa si in al doilea rind are un final de campionat mult mai usor decit Rapid. Dar mai ales vreau sa cistige pentru tata, care in ciuda faptului ca eu am jucat la Universitatea, el este fan al Stelei. Am vorbit cu citiva prieteni de la niste cluburi, pentru Victoras Iacob, mi se pare un virf foarte bun, de viitor.

Rep: Ce spui de echipa nationala, ce parere ai?

Gica Craioveanu: Eu am mare incredere in aceasta generatie, pentru ca este una foarte talentata, in antrenor Victor Piturca care este unul dintre cei mai buni tehnicieni din tara.

Rep: Pe timpul vostru, la nationala se bea decit un sprit, doua, dar acum se bea si se fumeaza?

Gica Craioveanu: Industriale! (ride) Eu cred ca lucrul cel mai negativ in fotbal sunt discotecile. Sa pierzi toata noaptea, sa stai pana la sase dimineata, cu fum, cu bautura. Eu am spus-o, pentru a fi un fotbalist mare trebuie sa ai grija de viata personala, sa-ti dedici 24 din 24 fotbalului, daca nu, nu va ajunge mare fotbalist.

Rep: Ce parere ai despre ultimul scandal.Piti-Mutu?

Gica Craioveanu: Anul trecut cind am venit in tara era scandalul cu Radoi, acum este cu Mutu. Eu zic ca adevarul este undeva la mijloc. Si cred ca cei doi ar trebui sa aiba o discutie sa se inteleaga, pentru ca sunt doi profesionisti, iar interesul este echipa nationala. Am ma spus-o, Piti este un antrenor foarte orgolios, dar si Mutu in acest moment este cel mai bun jucator din Romania.

Rep: Poti sa dai un sfat lui Mutu?

Gica Craioveanu: Lui Mutu nu poate sa-i dea nimeni sfaturi, este un tip tare orgolios, dar spun ca pentru binele fotbalului din tara noastra, este bine sa ingroape securea razboiului. Sa lase orgoliile si sa se gindeasca ca de sase ani am tot pierdut calificari. Si cred ca ar fi timpul sa ne calificam..

:ok:

inter
22nd June 2006, 21:57
Heath şi Rose au semnat pe patru ani cu Ştiinţa

Cei doi australieni, sosiţi marţi în Craiova, Wayne Heath şi Joshua Rose, au semnat contracte cu gruparea “alb-albastră” pe o durata de patru ani.

Dacă pe Heath îl aşteaptă să confirme, Adrian Mititelu susţine că Joshua Rose va fi unul dintre cei mai buni atacanţi din România: “Veţi vedea ce calităţi are şi va face o linie de atac excelentă cu Michael Baird”.

Cra10veanu
30th June 2006, 03:28
Joshua Maguire, inca un cangur care vrea sa fie leu


Fundasul australian Joshua Maguire, in varsta de 26 de ani si coechipier in sezonul trecut cu Rose la New Zealand Knights, s-a alaturat lotului Universitatii. Maguire este al cincilea fotbalist de la Antipozi din echipa Universitatii, care detine in acest moment o adevarata legiune australiana. Si acest lucru nu e de mirare, avand in vedere saltul extraordinar al fotbalului din aceasta zona. Echipa nationala pregatita de Guus Hiddink s-a calificat la Campionatul Mondial dupa barajul cu puternica selectionata a Uruguay-ului, in Germania constituind una dintre surprizele placute ale turneului final.
Maguire s-a mai aflat in Romania in urma cu cativa ani, cand a fost foarte aproape de un transfer la Steaua. Antrenorul de atunci al bucurestenilor, Emerich Jenei, spune despre australian ca “Josh era atunci atunci un tanar de 20 de ani, talentat, dar nu aveam timp sa-l asteptam sa-si puna in valoare calitatile. Sunt convins ca intre timp valoarea sa a crescut si Universitatii ii va fi util, mai ales ca australienii sunt acum in mare voga si in mare crestere, fapt dovedit si de prezenta si evolutia lor la mondiale.”
Noul component al Stiintei se va antrena in Austria sub comanda lui Ovidiu Stanga si va ajunge in Banie dupa incheierea primului turneu de pregatire din aceasta vara.


Facem nationala australiei la Craiova :D

Geog
24th July 2006, 13:59
Cati jucatori straini sunt la Univ. Craiova in acest moment ? Jaber ala mai e ?