PDA

View Full Version : Rock music



Pages : [1] 2

Utilizator
15th December 2003, 10:06
M-am gandit ca mai exista destui fani ai muzicii rock si ar fi interesant un schimb de informatii. Avem aici topic de Manele, Hip-hop, cred ca e de interes sa avem si acest subiect.

Eu voi incepe cu o intrebare: Cine stie ce mai face Kempes de la Cargo? A plecat in Australia? Ce vrea sa faca pe-acolo? Sunt sanse sa revina?

gicu
17th December 2003, 12:34
M-am gandit ca mai exista destui fani ai muzicii rock si ar fi interesant un schimb de informatii. :great:

:bere: pt. Utilizator!

...revin cu informatii :)

phil
18th December 2003, 01:39
Utilizator, se pare ca Kempes a ajuns in australia. ce face p-acolo, habar n-am. nici daca se intoarce nu stiu. asta depinde exclusiv de el. oricum, un bun subiect de dezvoltat.

Long live rock & roll.

gicu
18th December 2003, 16:01
am revenit, nu cu informatii despre Kempes din pacate :p

Printre putinele trupe (relativ) noi care mi-au placut este si Zdob si zdup (azi in concert la Palatul copiilor) ce-si lanseaza un nou album: 450 de oi. Din pacate nu reusesc sa-i vad, dar poate gasesc albumul pe-aici :)


In alta ordine de idei, stiati de proiectul "Ca ira", o opera despre revolutia franceza dupa o carte a lui Etienne Roda-Gil, cu muzica si versuri pregatite de Roger Waters?

Din pacate nu-i terminata :( se pare ca se lucreaza la ea de vreo 13-14 ani :confused:

Utilizator
18th December 2003, 16:43
Stiu ca s-a intamplat…Kempes a plecat in Australia…am vazut ultimul lor concert la Bucuresti…Am cantat “…Aproape de voi” cu totii…a fost ceva greu de descris, Kempas in lacrimi…Am ascultat si ultimul album Cargo (una dintre trupele mele favorite, de fapt cea mai…la ora actuala) “Spiritus Sanctis”, e bun, dar aud mereu vocea lui Kempes…Il ajuta si aspectul fizic, fata, este extrem de expresiv…Dar eu totusi sper sa revina, nu stiu daca are ceva aranjat in Australia, ii doresc succes, dar ar fi pacat sa dispara din muzica. Credeam ca stiti voi ceva mai mult, speram sa se fi razgandit si sa ramana.
In alta ordine de idei nu stiu nimic de proiectul lui Waters, mai da ceva amanunte, ultimul album Waters ascultat de mine a fost “Amuse to Death” care, desi a avut cronici proaste, mie mi-a placut.

Vadim
18th December 2003, 16:53
“Amused to Death” este unul dintre albumele mere preferate, are si muzica si versuri.

gicu
18th December 2003, 17:48
nu stiu ce cronici ai citit Utilizator, dar daca erau proaste...parerea mea e ca aia habar n-au :cool:
Un album prost e "music from the body"...dar atat!

prea multe informatii nu am nici eu, am citit ceva interview-uri pe tema asta. Le puteti gasi si voi la http://www.rogerwatersonline.com/ca_ira_whats_known.html

Utilizator
19th December 2003, 08:59
Cronicile “vremii” considerau (mi-aduc aminte vag) ca albumul lui Waters e un pic fortat, “marcat” de “final cut” etc. Waters are niste obsesii creatoare care i-au marcat viata si de fapt dau valoare pieselor lui. Oricum nu conteaza, muzica buna se asculta nu se comenteaza, e corect ce spui…si Pink Floyd (Sid Barett si Waters in special) e undeva atat de sus incat greu sa poti gasi hibe.

Apropo de rock; poate ca era si varsta, dar inainte de ’89 (si vreo 2-3 ani dupa)am simtit muzica asta realmente ca pe o miscare de rezistenta. Era o chestie in Romania, concertele rock erau chiar underground, bilete la bisnitza cand se intampla ceva, la mare era o placere toata vara, culminand cu Festivalul de la Costinesti (unde era si un Festival de Jazz extraordinar, dar revenim asupra subiectului). Stateam prin “traditie” la cort in Neptun pentru ca alaturi de camping, la restaurantul Marea Neagra canta seara Iris (fusesera la Neon in Eforie N inainte), in Costinesti la terasa Tineretului erau Compact, Cargo si ceva ani mai tarziu Redivivus…Era si Holograf la Forum dar nu prea ii percepeam ca rockeri adevarati (desi aveau si au instrumentisti meseriasi) si in plus Forumul era scump, trebuia sa-ti rezervi masa…ehee. Eram o gasca de rockeri “jegosi” si galagiosi, calauziti mai degraba de principiile “flower power”. Apropo ne-au “spart” cortul intr-o vara si ne furat cam tot, atunci am pierdut blugii mei Lewis Strauss originali pe care-i aveam de vreo 7 ani luati cu mari sacrificii (banii mei “munciti” la fotbal timp de vreo trei luni, jucam pe bani in liceu) pentru ca se gaseau greu in anii ’80. Am stat doua saptamani in sort, un prieten ramasese fara curea, isi tinea pantalonii cu o sfoara…Am fost si prin Vama Veche, 2 Mai, dar preferam Neptunul. Mai erau ceva concerte rock si pe la Teatrul de Vara (in special in ’90-’92, pe urma au venit manelele si asa-zisele gale de divertisment), mai ajutam la carat boxele trupelor si castigam ceva de o cafea, un coniac. Odata am mers cu Compact in Costinesti si a iesit un chef extra dupa concertul de acolo.
Nu mai spun cum mergeam pe munti (muntele e o mare pasiune de-a mea) cu casetofonul dupa noi…seara la foc sub cerul liber muzica avea un impact amplificat. Pentru cine stie, era un festival fantastic al cabanei Malaiesti din Bucegi, in fiecare an de Sfanta Marie. Se adunau acolo sute, poate mii de rockeri in suta de corturi, chitari, cantari, “combustibil lichid”, cartofi copti in foc.

Rockul strain il procuram “la negru”, mai am si acum o gramada de inregistrari pe casete, calitate proasta, copiate a n-a oara, dar le mai ascult cu placere si acum. Imi placeau Judas Priest, Accept, Manowar, Metallica, Def Leppard, Ozzy, Rainbow, gigantii: Floyd, Led Zepp, Deep Purple si multi altii.

OK am vorbit destul, ideea este ca din pacate rockul s-a cam stins, oamenii nu mai simt muzica, nu mai apar trupe bune prea des, majoritatea prefera ritmuri pe care sa topaie in transa si atat.
Rockul e o stare de spirit pe care o ai sau nu. E bine sa o pastram “calda” cei care o avem si sa o dam mai departe altora care n-au atins-o inca. Asa ca povestiti cat mai mult despre ce va place sa mai shimbam impresii.


“Sex, drugs & rock’n’roll”… drugs = tigari in cazul meu

gicu
19th December 2003, 11:27
“Sex, drugs & rock’n’roll”… drugs = tigari in cazul meu

Mi-ai adus aminte de un reportaj pe care l-am vazut de curand pe DW despre chitaristul de la Rolling Stones, care implinea 60 de ani si povestea cum a reusit el (si nu numai) sa cante 40 de ani: avea alaturi paharul cu scotch, tigara in mana...iar cu droguri nu putea sa apara la TV ca dadea urat, dar le consuma cu placere :O

Recunosc ca (exceptand partea cu drogurile) m-am simtit bine ascultandu-l :yeah:

Revenind la muzica, am fost surprins placut cand am descoperit un concert Kiss (pe DVD) din Feb. 2003 si m-am gandit mult pana sa-l iau (ma gandeam cum poate sa mai sune astia...la aproape 50 de ani, plus ca era un concert in care trupa era acompaniata de orchestra filarmonica din Sidney). In fine, rezultatul...este "beton". Daca aveti ocazia, nu-l ratati...sunt intr-o forma de zile mari :yeah:

Delia
19th December 2003, 12:27
Mi-ai adus aminte de un reportaj pe care l-am vazut de curand pe DW despre chitaristul de la Rolling Stones, care implinea 60 de ani si povestea cum a reusit el (si nu numai) sa cante 40 de ani: avea alaturi paharul cu scotch, tigara in mana...iar cu droguri nu putea sa apara la TV ca dadea urat, dar le consuma cu placere :O


Keith Richards spunea: "N-am avut niciodata probleme cu drogurile, doar cu politia". :D :cool:

oaspetele
22nd December 2003, 22:40
Apropo de rock; poate ca era si varsta, dar inainte de ’89 (si vreo 2-3 ani dupa)am simtit muzica asta realmente ca pe o miscare de rezistenta. Era o chestie in Romania, concertele rock erau chiar underground, bilete la bisnitza cand se intampla ceva, la mare era o placere toata vara, culminand cu Festivalul de la Costinesti (unde era si un Festival de Jazz extraordinar, dar revenim asupra subiectului). Stateam prin “traditie” la cort in Neptun pentru ca alaturi de camping, la restaurantul Marea Neagra canta seara Iris (fusesera la Neon in Eforie N inainte), in Costinesti la terasa Tineretului erau Compact, Cargo si ceva ani mai tarziu Redivivus…Era si Holograf la Forum dar nu prea ii percepeam ca rockeri adevarati (desi aveau si au instrumentisti meseriasi) si in plus Forumul era scump, trebuia sa-ti rezervi masa…ehee. Eram o gasca de rockeri “jegosi” si galagiosi, calauziti mai degraba de principiile “flower power

parca te recunosc dupa descriere......
glumesc, dar Tineretului din Costinesti imi spune extraordinar de mult, acolo am schimbat primele impresiii cu oameni din afara orasului meu car ascultau rock (si nu faceau din asta un act de bravada)
poate ne-am intalnit si noi pe acolo, tin minte anii 87, 88, 89, 90, 91..........
Cargo, Redivivus etc

ca fapt divers, vreau sa va spun ca moa i-a dat lui Adi Barar (sefu de la Cargo) prima lui caseta cu Metallica !!
era vorba de Garage days........si pot spune ca de atunci stilul Cargo s-a mai inasprit ....
:p

Mihaela
23rd December 2003, 01:27
Am vazut aseara Pink Floyd - The Wall, foarte impresionant si filmul si albumul. Nu stiu multe despre rock, genul meu preferat fiind muzica electronica, dar banuiesc ca albumul asta e printre cele mai bune

phil
28th December 2003, 04:39
The Wall este, poate, incununarea tuturor obsesiilor lui Waters (si a temelor lui favorite: de la moartea tatalui in razboi la brutalitatea sistemului educational saxon si de la crizele sinelui la alienarea produsa de modenitate). Mihaela ai dreptate, The Wall este un album intr-adevar remarcabil. parerea mea, subiectiva recunosc, este ca dupa acest album formatia nu mai avea nici o sansa de supravietuire (dovada ca "The Final Cut" nu e decat un copycat trist al lui The Wall). albumul reprezinta sfarsitul unui ciclu stilistic si cred ca unul din motivele destramarii formatiei a fost tocmai incapacitatea lui Waters de a accepta aceasta evidenta. e ca si cum ar mai fi vrut sa adauge ceva dupa ce totul fusese spus. la finele anilor '70 Pink Floyd ajunsese sa se confunde, intr-un mod absolut insuportabil pentru Gilmour et comp., cu Roger Waters. de altfel, una din replicile sale favorite era: "Pink Floyd sunt eu!" (el nu a fost nici un moment de acord ca formatia sa-si continue existenta sub acelasi nume si a incercat sa reglementeze juridic chestiunea asta).

Dorin
28th December 2003, 12:26
Mihaela , Phil ti-a dat un raspuns de critic de arta . Cinste lui dar nu prea avantajos pentru Gigantul muzical Pink Floyd.Eu m-am nascut si am trait cu Pink Floyd !The Final Cut sau Division Bell sint superbe si se potrivesc evolutiei cu varsta a grupului.Muzicalitate tot mai mare ,lumea visurilor tot mai puternica . Nu am fost niciodata deranjat de conflictele interioare caci el au fost si vor fii necesare oricarui grup . Asta naste simturi , dorinte , ura , in sfirsit toate sentimentele necesare creatiei . Du-te la www.pinkfloyd.com si click pe diverse discuri acolo , asculta , si ai sa intelegi mai bine. :yeah: Dorin(forever in Pink)

phil
28th December 2003, 22:17
Dorine, aprecierea ta ma maguleste sincer...si iti multumesc. in primul rand, vreau sa spun ca si eu ii iubesc pe cei de la Pink Floyd si nu am avut nici o intentie de a le minimaliza meritele. prin anii '80 mi-am tras o gramada de albume Pink Floyd, pe casete, ca de unde mp3-uri sau CD burners pe vremea aia?, de la "Piper at the Gates of Dawn" (primul lor album, cu Syd Barret) la "Atom Heart Mother", de la "Relics" la monumentalul "The Dark Side of the Moon" si de la "Shine on You Crazy Diamond" la "Wish you Were Here," albume pentru care un singur adjectiv e potrivit: exceptionale. o reformulare este deci necesara: dupa "The Wall" si "Final Cut" nu formatia in sine nu mai avea nici o sansa de supravietuire, cum am afirmat grabit/gresit ieri, ci formatia in formula ei clasica, cu Roger Waters la chitara bas. nu am ascultat "Division Bell" insa mi-am inregistrat "A Momentary Lapse of Reason" (fara Waters) si mi s-a parut sub ceea ce scosesera pana atunci. oricum, am precizat inca de ieri, parerea mea este pur subiectiva si deci trebuie tratata ca atare.

Dorin
29th December 2003, 09:39
Curios faptul ca nu ai ascultat The division Bell!? Niciodata prea tarziu .A aparut si Echoes un album in care s-au adunat cele mai reprezentative creatii din cariera .Interesant pentru o comparatie rapida a diferitelor perioade desi altfel dificil de a asculta cind stim ca fiecare album are o tema precum o simfonie si merita si trebuie ascultat in intregime si nu pe bucati !
:yeah: Dorin
http://www.pink-floyd.org/images/front.jpghttp://www.angelfire.com/co/1x137/images/bellcov.gif

phil
29th December 2003, 22:32
Dorine, probabil ca motivul a fost chiar "A Momentary Lapse of Reason," in sensul ca nu am vrut sa fiu dezamagit inca o data. dar pentru ca m-ai facut curios o sa imprumut CD-ul de la biblioteca publica si cine stie?? un an nou fericit.

Utilizator
5th January 2004, 14:06
Pt. Oaspetele: Cred ca ne-am intersectat drumurile poate, cine stie, am stat si alaturi vreodata.
Sa inteleg ca esti din Timisoara din moment ce i-ai dat casete lui Barar? Oricum, ai facut bine, stilul lor a evoluat ascendent zic eu. Mi se par cea mai buna trupa rock (po<beep><beep><beep><beep>rizata) din Romania. Irisii au decazut rau, mai bine si-ar incheia cariera, Holografii sunt prea comerciali, Celelalte Cuvinte au disparut in ceata, Phoenix traiesc din amintiri.
Ma incearca un usor sentiment de dezamagire vazand cum a perdut teren genul rock in detrimentul unor trupe efemere de dance, pop etc. care fac bani garla dintr-o melodie si fac in disperare remake-uri ale unor succese vechi. Comertul cu muzica a devenit o frana in calea creativitatii, chiar daca sunt trupe bune, nu prea intra pe canalele mass-media.

oaspetele
5th January 2004, 23:35
nu sint din Timisoara, dar m-am "imprietenit" cu baietii la terasa tineretului din Costinesti, intr-un an de neuitat, in care mi-am petrecut aproape o luna la mare.

gicu
7th January 2004, 17:53
...la finele anilor '70 Pink Floyd ajunsese sa se confunde, intr-un mod absolut insuportabil pentru Gilmour et comp., cu Roger Waters. de altfel, una din replicile sale favorite era: "Pink Floyd sunt eu!" (el nu a fost nici un moment de acord ca formatia sa-si continue existenta sub acelasi nume si a incercat sa reglementeze juridic chestiunea asta).

Nu vreau sa prelungesc inutil discutia despre R. Waters, cred ca-i greu sa fim obiectivi in ceea ce priveste Pink Floyd, totusi sunt de acord cu expresia favorita a lui Waters :) (dupa despartirea de Syd Barret).

In alta ordine de idei, "mosul" a fost generos anul asta...asadar mi-am adaugat Live at Pompeii in colectie :yeah:

Utilizator
8th January 2004, 09:04
Gicule ai lovit-o, concertul de la Pompei e super. Apropo, daca poti sa-l intrebi pe “moshu’” de unde l-a luat sa-mi spui si mie (asta daca e o locatie din Romania).

Ce m-ar mai interesa pe mine ar fi “Birdy” al lui Peter Gabriel in concert (am inteles ca exista). E muzica din filmul omonim al lui Alan Parker, o nebunie si muzica si filmul...

Utilizator
8th January 2004, 09:10
Pentru amatori o veste aproape sigura: prin februarie vin Manowar la Bucuresti, iar in martie era anuntata alta trupa, mi-aduc aminte si va spui…

gicu
8th January 2004, 11:30
Utilizator, din pacate locatia n-a fost in Ro :( N-am vazut Birdy pana acum, poate il gasesc...

Utilizator
8th January 2004, 11:40
Merita sa vezi filmul si merita sa asculti si muzica. Sunt de prin anii ’80, ar trebui sa-l gasesti daca nu esti in Ro, inteleg din ce spune Phil ca prin alte tari exista biblioteci publice unde poti inchiria asa ceva.

phil
9th January 2004, 03:37
Utilizator, ai inteles perfect...sunt o minunatie bibliotecile astea publice de aici. chiar in clipa asta am cerut online atat filmul cat si CD-ul "Birdy." filmul, regizat de Alan Parker si avandu-l pe Nocholas Cage intr-unul din rolurile principale a vazut lumina zilei in 1985, CD-ul lui Gabriel in 2002. multumesc de sugestie. uite si o dedicatie speciala pentru tine: articolul aparut in editia electronica a Evenimentului Zilei (editia de Vest) de vineri 9 ianuarie a.c. sub semnatura lui Lucian Ursuletu:

"Super-concert la Club 30

Spuma muzicii timisorene se aduna vineri, 16 ianuarie, in Club 30. Intilnirea „greilor” este prilejuita de concertul „Cargo – Jurnal de bord in concert”, eveniment care coincide cu ziua de nastere a liderului trupei Cargo, Adi Barar. Pentru ca sarbatoarea sa fie completa, Barar a invitat sa cinte alaturi de el o serie de nume ale scenei muzicale timisorene. Concertul se va desasura ca o poveste, cu Barar in rol principal, fiecare invitat urmind sa urce alaturi de el pe scena pentru a interpreta cite o piesa. E, de fapt, povestea carierei de pina acum a liderului de la Cargo. Ilie Stepan, Horea Crisovan, Bujor Hariga, Lica Dolga, Victor Miclaus, Catalin Voisian, Bebe Bicha si trupa Blues Doctors vor fi alaturi de Adi Barar la aniversare. Totul se va incheia cu un super-concert al trupei Cargo. „O sa cintam mai bine de o ora, dar nu vrem sa interpretam doar hiturile, ci si piese mai vechi, mai putin comerciale. Bineinteles ca, la un moment dat, o sa cintam si piese cunoscute, dar, in mare, vrem sa fie putin diferit fata de ce facem de obicei”, a spus Adi Barar, chitaristul trupei Cargo. Bebe Bicha, liderul celeilalte trupe care va concerta, spera si el ca evenimentul se va bucura de succes. „O sa fie o seara fantastica, veti vedea. E important ca totul sa iasa bine, dar cu muzicienii care vor cinta, e greu sa dai gres. Ne dorim un concert bun, cu muzica de calitate si cu un public cum numai la Timisoara gasesti”, a declarat Bicha. Asadar, vineri, 16 ianuarie, de la ora 22, la Club 30, daca sinteti fani ai muzicii bune si ai trupei Cargo, sinteti asteptati la un concert de zile mari."

Utilizator
9th January 2004, 09:53
Phil, iarasi te invidiez pentru accesul rapid la filme si muzici, poti sa comanzi si on-line…Candva va fi si in Romania (peste vreo 30 de ani, ca sa-mi indulceasca pensia).

Multam de informatia cu concertul de la Timisoara desi eu fiind din Bucuresti n-o sa pot sa-l vad. Aviz timisorenilor, sa se duca si sa ne povesteasca si noua cum a fost.

Daca nu l-ai vazut merita sa vezi Ultimul vals (parca Last Waltz e titlul original), un film de prin ’70 unde se perinda cei mai importanti muzicieni ai vremii (Bob Dylan, Janis Joplin etc.). L-am vazut tare demult, nu imi mai amintesc decat atmosfera. Doua filme care mi-au placut enorm (eu sunt pe vechituri…) “Hair” al lui Forman si “Jesus Christ Superstar” dupa opera rock a lui Andrew Loyd Weber amandoua, la ultimul vocile principale (doar vocile, ei nu apar in film, dubleaza actorii) fiind Ian Gillan-Jesus (ex. Deep Purple) si Murray Head-Iuda. Primul e de tipul unui muzical-protest la razboiul din Vietnam in nota hyppie (se canta se si vorbeste…Webber s-a ascuns in acea perioada de unchiul Sam pentru a nu pleca la oaste), al doilea este exclusiv muzical si e o nebunie…Coloana sonora la amandoua se poate obtine si separat.

Pentru cine n-a vazut recomand filmul concertului de la Woodstock din ’69 prin care puteti intra in atmosfera hippie din acei ani si sa ascultati cele mai importante voci de atunci.

Mai vorbim.

phil
10th January 2004, 01:49
Utilizator, multumesc de sugestii. daca nu ma insel, am vazut destul de recent "The Last Waltz" si mi-a placut. cat despre bibliotecile publice de aici, foarte mult conteaza si onestitatea membrilor. foarte rare sunt cazurile de disparitie a CD-urilor/videocasetelor/DVD-urilor sau cartilor. oamenii imprumuta, aculta/vizioneaza/citesc si returneaza materialele. nu toti o fac, desigur, din constiinta civica, ci pentru ca in caz contrar ar avea de platit (si la propriu si la figurat). in general, fondurile de achizitie vin din bugetele locale astfel ca o parte din taxe se intorc la cetatean sub forma acestor beneficii. diferenta majora fata de Romania este ca aici sistemul a fost pus la punct si slefuit de-a lungul multor ani astfel incat mentinerea lui nu presupune un efort major. iar economia e totusi functionala.

si daca e rock, atunci e Cargo. iata un interviu, preluat din EvZ., editia de vest, cu noul solist al trupei, Adi Igrisan si semnat de acelasi Lucian Ursuletu:

"'Kempes paraseste Cargo', a fost o stire care a zguduit lumea muzicala din Romania. Ceea ce, la inceput, era doar un zvon s-a transformat in scurt timp intr-un bilet de avion spre Australia. In acel moment, Cargo a ramas fara solist. Desi se vehicula ca Barar&co. vor cauta un alt vocalist, nu s-a intimplat asa, pentru ca la „microfonul din fata” a trecut Adi Igrisan, cel care fusese o buna perioada vocea a doua. Desi majoritatea fanilor au privit schimbarea ca pe o formula sortita esecului, nu s-a intimplat asa. Mai mult, Igrisan a dovedit calitati vocale foarte bune, o acomodare perfecta in postura de „front man” si spirit incendiar. E ceea ce Cargo avea nevoie.

Ai fost o buna perioada vocea a doua a trupei. Cum a fost trecerea la solist?
Nu-a fost usor, dar nici greu. Problema poate fi privita din doua puncte de vedere. Acum e mai usor, pentru ca partitura vocala e mult mai simpla. Multa lume nu stie amanunte, dar inainte cintam mai mult. Pe de alta parte, am o responsabilitate mare. Aceasta trecere a fost una foarte rapida, pentru ca in 3 mai am concertat cu Kempes, iar la urmatorul concert, care a fost a doua zi, am cintat singur. El nu a mai venit. A fost un moment mai greu, pentru ca nu facusem repetitii.

De obicei, solistii sint vedetele trupelor. Te-ai acomodat cu ideea sau cu imaginea de om care trebuie sa iasa in fata?
De acomodat, incet-incet, nu chiar de tot. Nu a trecut foarte mult de cind s-a intimplat asta. Stii cum e? Eu sint un tip caruia nu ii plac fitele si sint multi solisti care sint fitosi. Eu nu sint ca ei. Acum, incerc sa ma obisnuisc, dar nu asta e important, ci faptul ca ma simt bine pe scena, ca solist.

Kempes a fost foarte iubit. Au avut fanii probleme de acomodare cu tine?
Din ce am vazut eu, nu. M-au primit chiar foarte bine, multumesc lui Dumnezeu. Am primit semnale pozitive. Am stat de vorba cu fanii si au spus ca le place varianta asta. Ar trebui sa mai vorbesti si cu colegii mei, sa spuna ei, ca sa nu sune altfel declaratiile mele.

Ai auzit vreodata in concerte strigindu-se numele lui Kempes?
Nu s-a intimplat asa ceva, exceptie facind evenimentul de la Bucuresti, unde un tip beat o tinea una si buna. Parca era setat. Atunci, Adi s-a oprit din cintat si l-a rugat sa iasa din sala. Bine ca a intrat acel tip, care era si beat, iar afara mai stateau 2.000 de oameni, care nu au incaput in sala.

Te-a afectat acest incident?
Nu. Nu m-a afectat. Chiar deloc. Pe mine si pe ceilalti colegi ai mei ne-a afectat foarte mult plecarea lui Kempes, nu astfel de incidente minore. A lasat un mare gol in noi, dar asta e. Eu trebuie sa imi fac treaba cit mai bine. Altceva nu pot sa fac.

Hai sa vorbim putin de muzica. Cum ti se pare ultimul vostru album? Esti multumit de cum a iesti?
Eu am fost destul de puternic implicat in realizarea acestui album. Am stat foarte mult timp in studio, am studiat toate amanuntele, am participat din plin. E o satisfactie foarte mare sa faci un album la tine in studio. Ca stil, albumul nu difera foarte mult, desi lumea spune ca exista o diferenta intre „Spiritus Sanctus” si alte album de-ale noastre, din cauza vocii. Sunetul e mult mai modern insa, iar vocea, normal, difera. Eu am repetat foarte mult cu Kempes, cind invata el piesele, de aceea mie mi-a fost destul de simplu sa fac partea vocala.

Promovati o piesa care se bucura de un succes extraordinar. Care crezi ca ar fi principalul atu al melodiei?
Nu vreau sa spun vorbe mari, dar eu cred ca presa a avut un rol foarte important la succesul intregului album. Ma bucur ca am avut sprijin din partea voastra. Cit despre piesa „Daca ploaia s-ar opri”, cred ca marea calitate este melodia, lucru care lipseste destul de mult pietei din Romania. E o balada rock, iar de obicei baladele sint frumoase. Am vazut chiar la foarte putin timp dupa lansare ca oamenii stiau versurile, cintau alaturi de noi in concerte. Piesa e chiar ciudata, are doua refrene... Daca place, eu nu pot decit sa ma bucur."

Utilizator
12th January 2004, 09:42
Multumim Phil pentru interviul cu Igrisan, intr-adevar Spiritus Sanctus este un album foarte bun, l-am ascultat si chiar nu se simte lipsa lui Kempes din punct de vedere al auzului. In spectacol insa Kempes avea charisma si e greu sa-l inlocuiesti chiar daca suna la fel de bine. Oricum Cargo ramane la inaltime si e printre ultimii mohicani ai stilului in Romania.

Despre biblioteci, lumea si-a cam pierdut obiceiul in Romania, numarul lor a scazut si nu prea au o oferta bogata, in mare parte din lipsa de fonduri. Sunt si aici destule firme de inchirieri filme, gasesti cam tot la piata libera daca vrei sa-ti cumperi. Problema e de acces, trebuie sa te zbati un pic sa faci rost de ceva, pe cand acolo cadrul e organizat foarte bine, nu mai pierzi vreme sa gasesti ceva…

Zi despre Birdy, ti-a placut? Filmul si coloana sonora…

phil
13th January 2004, 02:41
cu placere, Utilizator. maine (marti) sper sa iti pot spune cum suna CD-ul. mie-mi place Peter Gabriel (de fapt si Genesis, in perioada de pana la plecarea lui Gabriel), mai ales primele lui albume scoase pe cont propriu si oricum mai mult decat...tizul meu Phil Collins :D , asa ca nu am nici o emotie. filmul il primesc tot maine dar trebuie sa vad cand are "my better half" :) timp liber ca sa-l urmarim impreuna.

phil
13th January 2004, 21:20
stiam ca Peter Gabriel nu ma va dezamagi...mai ales cand colaboreaza cu Daniel Lanois :cool:. imi place tare mult textura sunetului lor care este...nu stiu ce cuvant s-ar potrivi mai bine ca sa descrie senzatia de ireal...probabil psihedelica. acum sunt curios sa vad si filmul.

Gabriel
13th January 2004, 21:43
Ma bucur ca am gasit fani Floyd si pe acest forum. :ok:
Nu as putea spune care este albumul meu preferat, dar cu sigurantza imi plac enorm de mult "Meddle" din 1971 si "Wish you were here" din 1975, album dedicat lui Syd Barret.
Am vazut si concertul de la Pompei si mi s-a parut o nebunie. (in sensul bun al cuvantului). Cred ca mi-am pus de sute de ori sa vad "One of these days". Nick Mason da un adevarat recital.

Si doresc sa mai amintesc si piesa Fearless (de pe Meddle), cantata alaturi de exceptionalii suporteri din Liverpool, cei mai frumosi suporteri din lume.

Utilizator
16th January 2004, 12:49
Corect Phil cred ca psihedelic este cuvantul potrivit pentru Birdy.
Ai vazut si filmul?

In alta ordine de idei am ascultat de curand “Nightwish”, o trupa de care nu mai auzisem, suna foarte bine.

Referitor la muzici vechi, mie imi plac mult Led Zepp, mai stiti ceva de Plant si Page?
Ultimul album/concert vazut de mine a fost “No Quarter”, care contine melodii mai vechi aranjate cu inflexiuni arabe. Mi s-a parut excelent, Kashmir e ceva de vis.
Cine mai stie ceva despre Ian Gillan ex-Deep Purple? Ultima oara l-am vazut la Rock ’92 parca la Arenele Romane si era inca in forma…

phil
18th January 2004, 08:19
Utilizator, am chiar vazut "Birdy"...ce sa spun? probabil ca primul cuvant care imi vine in minte e "emotionant" (insa intr-un sens foarte bun). subinteleg ca ai avut sansa sa-l urmaresti si tu. adica sper din toata inima. e greu de spus pe scurt ce mi-a placut mai mult. probabil ca indemanarea lui Parker de a nu se lasa prins de conventiile unui anumit gen si mai ales stiinta lui de a evita capcanele patetismelor ieftine, avand in vedere subiectul filmului. dar nu! de fiecare data cand iti da impresia ca va esua intr-o secventa lacrimogena, zbang, iti surade smecher si pare sa-ti spuna "gotcha :happy". sugestiva in acest sens e scena care "inchide" filmul, absolut geniala...

trebuie sa-ti spun sincer ca am avut unele retineri, mai ales dupa ce am vazut coperta CD-ului cu o fotografie care-l prezenta pe "Birdy" in starea catatonica din spital, cu privirea pierduta inspre fereastra. ma temeam sa nu fie o poveste intesata de metafore si simboluri, care de fapt nu mai e o poveste ci un sir insuportabil de afirmatii pseudofilozofice si al caror singur efect este :sleep: privitorului. m-am inselat insa. mi-a placut cum Parker reuseste sa "tina legatura" cu lumea reala iar povestea, cu toate excentritatile ei, e foarte credibila si garnisita cu un umor de buna calitate. atat Matthew Modine (Birdy) cat si Nicholas Cage (Al Columbato) fac niste roluri foarte bune. iar muzica lui Gabriel se pliaza perfect pe ritmul filmului. inca ceva. cred ca Parker face foarte bine cand pune tema Vietnamului in surdina. chiar daca e importanta in economia filmului, regizorul nu exagereaza cu detalii grafice (o alta capcana pe care stie sa o evite). de notat totusi imensa trauma pe care acest razboi a provocat-o americanilor si pe care au resimtit-o din plin. n-or fi cucerit ei nimic acolo in schimb scriitorii si regizorii s-au pomenit cu un rezervor se pare nesecat de subiecte. si daca tot veni vorba, va recomand cu maxima caldura "Apocalypse Now Redux" (r. Francis Ford Coppola, 2001), probabil cel mai bun film realizat vreodata despre Vietnam si care-l are intr-unul din rolurile principale pe Marlon Brando.

Utilizator, multumesc inca o data pentru sugestie.

Utilizator
19th January 2004, 10:06
Bineinteles ca am vazut “Birdy” altfel nu-ti spuneam de el, ma bucur ca ti-a placut. Aveam un lapsus mare cu Mattew Modine, multam ca mi l-ai reamintit.

In alta ordine de idei, citeam intr-o revista ca joi 22 ian. 2004 e concert Cargo in Bucuresti, in Backstage. Sper sa reusesc sa merg, cine poate sa se duca pentru ca in mod sigur va fi super.

Apocalypse Now l-am vazut in varianta initiala si este intr-adevar un film excelent. E dintre cele mai bune filme despre Vietnam pentru ca este probabil mai aproape de adevar. Marea majoritate a filmelor despre Vietnam dau senzatia ca americanii au castigat razboiul in timpul liber, intre masa de dimineata si somnul de frumusete…si asta pentru ca Stalone si Chuck Norris nu erau impreuna si se luptau separat, pentru ca altfel terminau mult mai rapid… Au inceput deja filmele cu Irak, le astept cu interes pe cele cu Afganistan…Curioasa fascinatie a generatiei tinere pentru cruciadele de duse de americani, generatia “flower power” era probabil o adunatura de idioti care nu stiau sa se bucure de “binefacerile” unui razboi. Masina de propaganda nu functiona atat de bine pe acea vreme si lumea mai gandea si cu propriul cap, nu numai prin intermediul presei.
Asta mi-aduce aminte un banc vechi cu evreul ce se duce ingrijorat la Rabi sa-l intrebe de viitor… Va fi razboi, trebuie sa-si ia masuri sa faca stoc de mancare? Rabi il linisteste: “ Du-te acasa mai Itic si relaxeaza-te, in urmatorii 1000 de ani nu va fi nici un razboi…Va fi insa o lupta pentru pace de nu va ramane piatra pe piatra.”

phil
20th January 2004, 20:52
ai dreptate Utilizator despre "Apocalipse Now." mie mi se pare ca este un film foarte reusit pentru ca scoate la iveala colonialismul implicit al razboiului. de altfel, Coppola a imaginat filmul ca pe o adaptare extrem de libera a romanului lui Joseph Conrad "Heart of Darkness." cat despre Matthew Modine...ciudate mai sunt destinele Hollywood-ului. desi face un rol tot atat de bun ca si Cage, a intrat intr-un con de umbra dupa acest film (1985). eu cel putin nu stiu sa mai fi fost distribuit in vreun film major. lucru care nu se poate spune despre Cage (nepotul lui Coppola, daca n-ati stiut). si daca veni vorba de Cage, va recomand "Adaptation" (2002) unde face un rol mare.

Utilizator, daca ajungi la Cargo fa-ne o cronica... :)

Utilizator
21st January 2004, 14:23
N-am vazut ultimul film al lui Cage (stiam de rudenie), sper sa-l vad.
DACA ajung la Cargo fii sigur ca “relatez de la fata locului”.

phil
23rd January 2004, 05:37
as vrea sa va recomand o trupa pe care o stiam de mult (anii 80) dar pe care am redescoperit-o recent, cu un sound total schimbat. e vorba de Talk Talk. poate ca unii dintre voi isi amintesc cateva din primele lor hituri cum ar fi "Such a Shame" sau "It's My Life" (recent preluata de No Doubt). formatia, in formula initiala Mark Hollis, voce, Simon Brenner, keyboards, Paul Webb, bass, Lee Harris, baterie s-a infiintat in 1981 iar in 1982 au scos primul lor album "The Party's Over." discul se inscrie in curentul synth-pop/rock/new-wave foarte in voga la inceputul anilor '80, cu piese mai degraba comerciale care nu ies din tiparul genului practicat de Duran Duran, Flock of Seagulls, Soft Cell sau Depeche Mode. astazi ritmurile de pe acest album suna teribil de demodat dar sunt placute si (mai ales) dansante (ca sa nu mai pomenesc de vocea magnifica a lui Hollis). in 1984 urmeaza al doilea album "It's My Life," nu inainte ca Brenner sa fie inlocuit cu Tim Friese-Greene, cel care va deveni alaturi de Hollis, centrul creativ al grupului. schimbarea este de bun augur si duce la o anumita sofisticare a soundului care trimite spre Roxy Music dar si spre Psychedelic Furs sau Echo and the Bunnymen. schimbarea este vizibila si pe albumul "The Colour of Spring" (1986) care ramane totusi inrudit cu precedentele. ceea ce urmeaza insa de acum inainte nu prea mai seamana cu sunetul cu care fanii erau obisnuiti (desi anumite semne fusesera isi facusera simtita prezenta in albumele anteriare). astfel, "Spirit of Eden" (1988) si "Laughing Stock" (1991) sunt mult mai experimentale si includ elemente de jazz, rock progresiv sau muzica ambientala (cu influente Brian Eno). evident ca piesele nu mai sunt comerciale insa castiga in densitate si complexitate (albumul din 1991 include 18 muzicieni de studio). unii critici folosesc termenul de "post-rock" pentru a descrie noile creatii ale trupei in timp ce altii ii includ in acelasi trend si pe cei de la Radiohead, care vin totusi dintr-o cu totul alta directie. am facut o prezentare mai detaliata tocmai pentru ca, privind retrospectiv, Talk Talk se adreseaza unui public foarte variat. nostalgicii anilor '80 vor fremata ascultand primele doua albume in timp ce ascultatorii mai pretentiosi vor fi pe deplin satisfacuti de urmatoarele.

ultra_alba
24th January 2004, 13:03
exista vreun fan Guns N'Roses pe aici?

Utilizator
28th January 2004, 14:37
Eu am fost si fan Guns. Mai stii ceva despre ei, despre Axl, Slash? Stiu ca Axl se certase cu restul si trupa a disparut. S-au impacat?
Phil n-am auzit de Talk Talk, o sa ma interesez sa-I ascult, am un prieten “dotat”.

phil
29th January 2004, 09:13
Phil n-am auzit de Talk Talk, o sa ma interesez sa-I ascult, am un prieten “dotat”.

Utilizator, cred ca albumele din 1988 si 1991 iti vor spune ceva...trebuie doar putina rabdare cu ele..."Laughing Stock" de pilda incepe uluitor cu 17 secunde de...tacere. auditie placuta.

viole(n)t
29th January 2004, 15:38
Nici n-am shtiut ca Talk Talk a activat pana spre anii 90, nici de directzia in care au luat-o. O sa incerc sa fac rost de ultimele 2 albume, shi asha sunt in cautare de noi sonoritatzi shi parca nu gasesc nimik in ultima vreme.

Totushi, ultima mea revelatzie in domeniul rockului e HIM. Am mai gasit o trupa de metal interesanta, care activa la inceputul anilor 90 - Armored Saint. Solist a fost John Bush, ulterior la Anthrax (in locul lui Belladonna).

In ultimele cautari muzicale am dat shi de... Live, mai precis albumul Throwing Copper (1994). Superb!!!

Am o propunere. Avand in vedere ca preferintele noastre se invart in jurul rockului, propun ca fiecare "rocker" de aici sa faca un top 10 al albumelor ascultate.

Am nevoie de timp de gandire, asha ca topul meu va aparea maine!!! Acum nu mai am timp sa-l concep.

Utilizator
29th January 2004, 15:52
buna propunere, ma gandesc si eu si postez...

Utilizator
30th January 2004, 10:27
Topul meu este alcatuit mai mult in ordinea auditiei si sentimental decat a preferintelor, pentru ca mi-e greu sa discern care e cel mai bun. M-am straduit sa pun trupele care m-au impresionat cel mai mult…

Led Zep-primele patru albume laolalta si o mentiune speciala pentru cel cu Stairway to heaven si Kashmir (parca Phiscal Graphitti)
Deep Purple-Made in Japan (in special albumele cu Gillan)
Bob Dylan-Blowin’ in the wind
AC/DC – Hell bells (si nu numai, dar in special cele cu Bon)
Judas Priest-primul album, am un lapsus
Accept-Metal Heart (si celelalte, Udo o voce de exceptie)
Metallica-Master of Pupets (si Kill’em All si Ride the Lighting si Garage days re… si..)
Guns’n Roses-Use Your Ilusion
Iron Maiden – Life After Death (albumele cu Dickinson vocal)
Pink Floyd-TheWall (si toate cele de pana la el)

Si ar mai fi Yngwie Malmsteen primele doua albume, Rainbow (cu Dio vocal, Blackmore-ex Deep Purple chitara), Nirvana, Manowar, Wasp etc. etc. etc.
Ma cam lasat memoria la titlui de albume si melodii, le ascult din cand in cand si acum cu aceeasi placere ca si atunci cand erau in apogeu.

viole(n)t
30th January 2004, 11:00
Top 10 Albume ascultate de mine

Cranberries - No Need to Argue (un sound distinct, melodios, "irish"...sublim)
Metallica - 1991 LP (poate cel mai bun album metal din istorie)
Pearl Jam - Ten (profund, original)
Nirvana - Nevermind (a schimbat istoria rockului)
Rage Against the Machine - 1992 LP (alt sound deosebit, merita ascultat)
Alice in Chains - Dirt (must listen: Rooster, Dirt, Would?)
Coroner - Mental vortex (mai putzin cunoscut publicului larg, dar thrash adevarat...)
Skid Row - Slave to the grind (interesant)
Guns N Roses - Use your illusions I&II (placut)
WASP - The Crimson Idol (alscultare obligatorie)

viole(n)t
30th January 2004, 11:05
Hehe, Utilizator... Se vede ca-s ceva mai tinerel!!!

Utilizator
30th January 2004, 11:58
Nu varsta conteaza Vio, vad ca recuperezi repede :)…Continua sa sapi prin “arhive” si gasesti mai multe delicii auditive decat in actualitate :) Parerea mea…

vasile314tzurka
30th January 2004, 12:01
tot din batrini:), dar cum nu ma pricep la rock pun si eu ce-mi place, fara a avea pretentia ca ma pricep.

joplin - pearl
led zepelin - tot primele patru
hendrix tot cu un plus pentru hey joe si voodoo child
beatles - aproape tot si mai ales filmul yellow submarine
paco de lucia, al di meola, john mclaughlin - friday night in san francisco (n-am ascultat din pacate "passion, grace and fire")
doctor hook & medicine show - cover of the rolling stones
doors - tot

Utilizator
30th January 2004, 12:14
Noroc cu Vasile, de The Doors uitasem…si Manfred Mann si Fleetwood Mac si Joplin si Hendrix (Spanish Castle) si Velvet Underground (pentru istorie, considerati parintii heavy-metal, prieteni si colaboratori cu Andy Warhol)…
Vasile, Friday Night in San Francisco si Passion, Grace and Fire (cred ca il mai am pe acasa) sunt mai mult la Jazz, dar intr-adevar sunt extraordinare…

vasile314tzurka
30th January 2004, 12:21
am spus ca nu ma pricep si pe linga ca-s usor surd am placerea sa fiu afon:)

daca ai cind ne intilnim sa mi le trag si eu?

Utilizator
30th January 2004, 12:45
Caut caseta si cand o gasesc te sun.

gicu
30th January 2004, 14:27
hmm, top 10 ziceati?

Slayer - REIGN IN BLOOD :yeah: + Seasons in the abyss
Sepultura - Beneath the remains + Arise + Roots
Metalica - Ride the lightning + ...And justice for all
Megadeth - Countdown To Extinction + Youthanasia
Death - Spiritual Healing

Cu mentiunea ca Roger Waters nu poate fi "clasificat" :p

phil
31st January 2004, 05:20
David Bowie "The Buddha of Suburbia" "Black Tie, Wihite Noise" "Outside" "Heathen"
Radiohead "The Bends" "Kid A" "OK Computer" "Amnesiac" "Hail to the Thief"
Coldplay "Parachutes" "A Rush of Blood to the Head"
Echo and the Bunnymen "Ballyhoo, the Best of..."
Genesis "The Lamb Lies Down on Broadway"
Jethro Tull "Aqualung"
John Lennon "Legend, The Very Best of"
Phoenix "Cantafabule"
Pink Floyd "Wish You Were Here" "Shine on You Crazy Diamond" "The Dark Side of the Moon" "The Wall"
Jim Morrison and the Doors" "An American Prayer"
Nirvana "In Utero"
Iggy Pop "The Best of"
The Stranglers "Aural Sculpture"
Talk Talk "Spirit of Eden" "Laughing Stock"
U2 "The Joshua Tree"

Viole(n)t, cu Talk Talk trebuie rabdare asa cum ii spuneam si lui Utilizator. ma uit pe lista preferintelor tale ascultand Talk Talk si cred ca, daca iti vei procura cele doua albume (sau doar unul), va trebui sa le dai timp sa-si dezvaluie frumusetea care la prima auditie pare sa lipseasca. Atat "Spirit of Eden" cat si "Laughing Stock" (care, atentie, nu sunt si ultimele albume ale formatiei) merg in directia inversa celei sugerata de clasamentul tau inspre un rock minimalist (as zice ca deviza celor de la Talk Talk este "less is more") al carui sound concentrat te tine la distanta. cateva piese sunt foarte aproape de ceea ce am numi muzica clasica. o data insa ce treci de retinerea initiala rasplata e pe masura asteptarilor.

Utilizator
1st February 2004, 01:12
Noutati: Jethro Tull in mai la Bucuresti (Adevarul de sambata).

RedBaron
1st February 2004, 12:45
Desi mai nou ascult hip-hop de calitate, imi place mie sa cred, rock-ul a ramas "la baza" preferintelor mele muzicale.

Trupa rock care imi place cel mai mult este Deep Purple. Fara doar si poate. Desi au avut mai multe variatiuni in componenta, au ramas "meseriasi". Toate albumele imi plac, dar poate "The House Of Blue Light" ramane favoritul meu.
Apoi Hendrix, The Doors, Led Zeppelin, Uriah Heep... Rolling Stones, Saxon... AC/DC, Offspring, mai tot din acest domeniu imi place.
As mai mentiona doar Creedence Clearwater Revival, formatia fratilor Fogerty. Este un country-rock (bayou-rock) al anilor 60, dar imi place f.mult. Este... excelent. Inchei prin ai mentiona si pe Queen. Mi-au placut f.mult (desi e un rock mai comercial sa zicem). Pacat de Mercury..

For those about to rock, I salute you!

phil
2nd February 2004, 06:56
adaug o erata la lista mea inainte ca fanii Pink Floyd sa ceara banarea mea de pe forum :D. evident ca nu exista nici un album "Shine On You Crazy Diamond" in discografia Pink Floyd ci doar o piesa (superba) care deschide albumul "Wish You Weere Here" (1975). scuze pentru eroare :headbang:.

Gabriel
2nd February 2004, 11:32
...album si in special piesa dedicata lui Syd Barret, nu ?

phil
2nd February 2004, 15:46
Gabriel, ai dreptate. si pentru ca trebuie sa dau erata la erata (se scrie Were, nu Weere) imi acord singur un :rosu:.

totusi parca nu e foarte buna noua regula cum ca nu-ti poti edita propriile mesaje decat in rastimp de 15 minute dupa postare...Vadim, se poate face ceva in acest sens? multumesc anticipat.

oaspetele
7th February 2004, 06:10
e greu sa faci un top 'zece' al preferintelor, mai ales atunci cand preferintelemele s-au modificat de-a lungul timpului.
asa ca sper ca nu e cu suparae, daca o sa spicuiesc cateva dintre ele, oarecum cronologic :

am inceput cu ACDC, in special Back in Black
apoi, Iron Maiden, Live after Death si in special, Somewhere in Time.
a urmat Metallica, Ride the lightning si, ciudat, mai apoi Kill'em'all.
in sfarsit, urmeaza o trupa care inca mi-e la suflet, Slayer, cu apogeul thrash-ului, Reign in Blood. si incepe era thrash : cu Testament, Kreator, Annihilator, Overkill, ,Anthrax si multe altele. apar primele trupe de death, in special .....Death, mai apoi Napalm Death cu grincore-ul devastator, apoi Morbid Angel, Pestilence si multe altele.
amintesc si SOD - Speak english or die, si mai apoi Pantera, trmat de Biohazard si alte trupe de gen.
apare Nirvana, si treburile se modifica.........incepe era grunge.

timpul trece, valorile se decanteaza.
in timpul primului an de facultate, dat de Doors, ce va fi doar o pasiune trecatoare, dar premonitoare pentru 'viitorul ' meu muzical.
aria mea de interes se multa pe anii 70. si in special, ceca mai tare trupa a tuturor timpurilor, Emerson Lake and Palmer.........
:ok:

oaspetele
7th February 2004, 06:34
ce sa va spun despre ei ?>?? nu prea am cuvinte, dar va recomand sa-i ascultati .......in mod deosebit, va propun Pictures at an Exhibition, prelucrare dupa bucata cu acelasi nume al lui Modest Mussorski.....fabulos.
apoi, ma pierd in lumea progressivului, cu King Crimson, Genesis, Yes, Jethro Tull, Gentle Giant, mentiune speciala pentru Pink Floyd, descoper sau redescoper trupe precum Led Zepppelin, Purple........
ma uit nitel si pe scena alternativa, unde apar Rage againt the Machine.....siper trupa, am inteles ca o parte din membrii mai activeaza si acum, sub numele de Audioslave.
cochetez si cu jazz-ul, mor dupa jazz-rock, dar ascult si Keith Jarret, Miles Davis, John Mclaughlin etc


am facut o pauza ca sa marchez cea de-a doua trupa in topul preferintelor mele : Radiohead, trupa ultimilor 20 de ani......


nu am vrut sa-i uit pe Sepultura, Queen, Phoenix, de ce nu , Iris, My dying bride si multi altii..................


vreau sa va atentionez asupra unui adevar trist : 99% din preferintele nostre sint mai vechi de 10 ani........

phil
8th February 2004, 06:47
vreau sa va atentionez asupra unui adevar trist : 99% din preferintele nostre sint mai vechi de 10 ani........

hmm, nu intru in categoria asta. exemple: Bowie, Radiohead (absolut geniali), Coldplay, U2...

nu cred ca rockul e in pericol...sau cel putin nu deocamdata :yeah:. dar despre acest topic am putea dechide un thread separat.

ps: oaspete, nu stiu daca ELP sunt cei mai cei...insa ai perfecta dreptate cand ii recomanzi cu maxima caldura. mie imi place si Works. iar ca piesa individuala aleg Jerusalem.

oaspetele
8th February 2004, 11:24
hmm, nu intru in categoria asta. exemple: Bowie, Radiohead (absolut geniali), Coldplay, U2...

nu cred ca rockul e in pericol...sau cel putin nu deocamdata :yeah:. dar despre acest topic am putea dechide un thread separat.



stai putin, Bowie e vechi de cel putin 20 de ani, U2 s-au lansat in anii 80, iar Radiohead, intr-adevar, sint ceva mai noi. dar, primul album, Pablo Honey s fost scos in 1993. daca facem scaderea , iesi exact aia 10 ani de care ma plangeam io...........

sa fiu mai explicit, in ultimii 10 ani nu a debutat mai nici o trupa serioasa........

:jerk:

phil
9th February 2004, 01:38
stai putin, Bowie e vechi de cel putin 20 de ani, U2 s-au lansat in anii 80, iar Radiohead, intr-adevar, sint ceva mai noi. dar, primul album, Pablo Honey s fost scos in 1993. daca facem scaderea , iesi exact aia 10 ani de care ma plangeam io...........

sa fiu mai explicit, in ultimii 10 ani nu a debutat mai nici o trupa serioasa........


dupa parerea mea nu conteaza debutul, conteaza prezentul (si, de ce nu?, viitorul). apropo, ca o paranteza, Bowie are cel putin 35 de ani de muzica in spate (nu 20). ceea ce nu inseamna ca ultimele 2 albume, Heathen (2002) si Reality (2003) nu sunt remarcabile. dimpotriva.

iar in ceea ce-i priveste pe Radiohead, tot atat de bine ne putem raporta la Hail to the Thief (2003).

da-mi voie sa te contrazic si in ceea ce priveste debuturile notabile din ultimii 10 ani. Coldplay, in a caror sansa de a ajunge departe eu cred, s-au lansat cu Parachutes in 2000 si dupa 2 ani au scos A Rush of Blood to the Head, amandoua excelente. o alta trupa care promitea, dar care a intrat intr-un con de umbra (daca nu s-or fi destramat), este Pulp. ei au iesit pe piata cu Different Class in 1995.

dar in primul rand poate ca ar fi bine sa definim termenul "serios" pentru ca toata cheia problemei e aici. senzatia mea este ca folosim acest cuvint cu sensul pe care l-a avut in anii de aur ai rockului (anii '60/'70/'80) in discutia unui fenomen care s-a modificat atat de mult incat nu mai poate fi caracterizat cu vocabularul respectiv.

sa nu uitam totusi ca in ziua de astazi genurile nu doar ca s-au multiplicat (comparativ cu anii 60 si 70) ci au devenit si mai permeabile, in sensul ca limitele nu mai sunt atat de clar conturate ca inainte. artistii sunt mult mai deschisi spre experimentalism si nu mai pariaza pe nici o puritate stilistica. un exemplu elocvent este chiar Radiohead, despre care unii critici nu ezita sa spuna ca au abandonat rockul pur si simplu. poate tocmai de aceea curentele extremiste metalice de la thrash la death si mai departe au pierdut viteza, ceea ce este totuna cu a spune ca nu au fost suficient de flexibile dpdv stilistic. mie mi se pare semnificativ faptul ca exista asemanari intre soundul ultimului album Depeche Mode si cel al unor trupe ca U2, Simple Minds, sau chiar Radiohead. a vorbi despre o astfel de apropiere, care nu trebuie considerata ca o ingustare ci dimpotriva, era absolut scandalos acum 20 de ani dupa cum inversunatii depesisti si la fel de fanaticii rockeri isi amintesc de buna seama.

adevarul este ca pana si muzica s-a "democratizat" si s-a "marketizat." anii 67 si 70 ne-au obisnuit cu numele sacre. erau putine dar erau sapate in stanca, vorba celor de la Deep Purple. rockerii se considerau artisti care nu faceau compromisuri estetice de dragul vanzarilor. chiar etica unei trupe de muzica era alta. astazi, lucrurile sunt mult mai fluide. se produce infinit de multa muzica, formatiile apar si dispar precum cometele, vanzarile sunt foarte importante samd. iar tot "haosul" asta ne lasa evident senzatia ca "nici o trupa serioasa n-a mai debutat in ultimii 10 ani." eu refuz sa fiu atat de pesimist (sau chiar fatalist). cred ca am intrat intr-o alta varsta a rockului despre care nu ne putem pronunta atat de definitiv tocmai pentru ca suntem in miezul ei. si, nu in ultimul rand, cred ca suntem prea rigizi (prea atasati de traditii) pentru a gusta din plin ceea ce se intampla. dogmatismul nu e bun nici macar in muzica. iar in loc de regrete eu prefer sa privesc inainte.

oaspetele
9th February 2004, 11:34
ca o paranteza, despre coldplay nu pot sa emit vreo parere, pentru simplul fapt ca nu i-am ascultat. da, e drept, s-ar putea ca io sa fiu mai refractar la nou, si din cauza asta nici nu am mai putut tine pasul cu noile aparitii.
dar trupe precum EL&P, King Crimson, Pink Floyd nu exista actualmente 'in viata'. mai mult, nici macar pe alocuri comercialii Queen nu au fost atinsi de cineva din noul val.

pentru mine conteaza destul de mult si debutul. de ce ? fiindca momentul debutului, mai mereu, spune multe despre influentele respectivei trupe.
trupa fara unfluente imi e greu sa cred ca mai exista, Beatles sau Nirvana se nasc odata la 30 de ani. iar in ziua de azi, raman la parerea mea, nu prea ai de unde sa dai peste influente remarcabile.

Radiohead sint, totusi, rock. e drept, acum se indeparteaza nitel. sau il permeabilizeaza, daca tu vrei.

ce inseamna trupe serioase ?? simplu : alea care vor lasa urme si peste 10 ani. sau 20. chiar crezi ca Coldplay se incadreaza ??

un exemplu concludent a teoriei mele e Metallica. au debutat in 82-83, deci departe de timpurile actuale.
bine, ei au si venit cu ceva aproape nou. desigur, ei vor ramane in istorie, dar nu cu prezentul lor (si pun pariu, nici cu viitorul) ci cu trecutul. tocmai 'globalizarea' muzicala i-a facut sa-si modifice orientarea. sincer sa fiu, imi cam displac de la 91 ..........

asa ca , pentru mine, cu mici exceptii (daca putem sa-i spunem asa unei trupe ca Radiohead), rock-ul n-a murit, dar e destul de bolnav. si se pare ca i-a cam disparut glasul. in ultima vreme da semne de insanatosire, cine stie, peste cativa ani, se va ridica din patul de convalescent, dar, mai mult ca sigur, nu va fi cel de acum 10-20-30 de ani.........

sometime
12th February 2004, 13:31
ce spuneti de 'nos' ?
sau, mai degraba, ce spuneti despre revenirea cuvintelor?

gicu
12th February 2004, 14:09
ne poti da detalii despre "revenirea cuvintelor"? Eu n-am auzit nimic...

gicu
13th February 2004, 20:19
in alta ordine de idei, va recomand "Dead can dance - Spiritchaser" :ok:

phil
20th February 2004, 00:46
si fiindca tot veni vorba de debuturi notabile as vrea sa va recomand un artist canadez pre numele sau Sam Roberts care se anunta a fi un urmas al lui Bryan Adams (impreuna cu care a si concertat in pauza finalei canadiene de fotbal american in noiembrie 2003). in 2001 a iesit pe piata cu in mini CD (de 6 piese) intitulat "The Inhuman Condition" ale carui piese suna, toate, excelent. de altfel 3 din acestea sunt incluse si pe discul urmator "We Were Born in a Flame" (2003), un disc mare, la propriu si la figurat. cei care gusta rockul proaspat, plin de ritm si vigoare, tonic intr-un cuvant /hello, vor fi incantati sa-l asculte pe Sam Roberts. si poate ca vor gasi si raspunsul la arzatoarea problema a starii de sanatate a rockului.

apropo, Oaspete, am uitat sa-ti raspund la intrebarea ta legata de Coldplay. da, cred ca trupa asta va insemna ceva si peste 10-15 ani. totusi, atentie la o anumita contradictie. pe de-o parte tu sustii ca in ultimii ani nu a debutat nici o trupa serioasa insa, pe de alta, ceri aproximativ 20 de ani pentru ca statutul asta (= de trupa serioasa) sa fie validat. so patience, my friend, for only time will tell, cum se spune.

oaspetele
20th February 2004, 18:55
io zic ca ajung 10 ani sa-ti dai seama de cum sta treaba cu o trupa.
lasand modestia la o parte, mie unu imi ajung 2-3 albume
:cool:

phil
20th February 2004, 22:00
Oaspete, cred ca ai dreptate cu cele "2-3 albume." acum chiar ca nu mai am nici o apasare in ceea ce-i priveste pe Coldplay. hai sa traiesti.

DJ Klaus
23rd February 2004, 15:16
Sa inteleg ca nu asculta nimeni Creed sau P.O.D. ?

styx
10th March 2004, 23:51
Buna seara! Sunt pentru prima data pe acest forum si poate nu pentru ultima. Trebuie sa va marturisesc ca am nimerit aici din intamplare, eu nefiind un fan infocat al sportului. Am dat o cautare pe google si... iata-ma aici. Sunt socat, in pod pozitiv, pentru ca sincer, credeam ca nu mai exista prea multi iubitori de rock care sa vorbeasca romaneste. Pe deasupra, aici se vorbeste si corect, si totusi nimeni nu se impauneaza cu "valoarea mea", ci toti laudati alte valori, valori autentice. Felicitari tuturor, felicitari pentru faptul ca nu va lasati cotropiti de prostie si kitsch! Felicitari pentru Pink Floyd, pentru Coldplay, pentru Radiohead, pentru Genesis si pentru Cargo. Felicitari pentru casetele voastre vechi.
Din pacate, in afara de vh1, romanul din Romania nu mai are prea multe sanse de a afla despre muzica valoroasa. A, si unele radiouri mai curajoase. De exemplu cel din orasul meu, Focsani, radio Dada, are curajul de a inota impotriva curentului, difuzeaza doar rock, iar eu, ca si altii, am avut privilegiul de a asculta acolo ceea ce altii asculta doar pe cd-urile de acasa.
Sper ca data viitoare cand voi trece pe aici voi avea aceeasi bucurie pe care am avut-o in aceasta seara, citindu-va articolele despre rock.
Hai noROCK!
Dan

Utilizator
11th March 2004, 00:00
Salut Styx,
bine ai venit.
Muzica rock reprezinta traire si manifest si este apreciata de cei care impartasesc toate astea. Din pacate din ce in ce mai putini la noi...E adevarat ca nu prea se da la radio/TV, dar in afara de radiodada, mai ai Taverna vineri seara la TVR si mai este o emisiune la MTV undeva pe la miezul noptii, prezentata de Lentzi Chiriac (nu stiu ziua si ora exacta pentru ca nu prea urmaresc MTV, am nimerit intamplator pe aceasta emisiune). Iar muzica buna si veche se asculta cu prietenii de pe casete/viniluri vechi. Se savureaza la fel ca vinul bun, sau daca vrei impreuna cu un vin bun :)...

gicu
11th March 2004, 00:36
noROCK Styx! :)

Pacat ca nu pot asculta live pe internet radiodada, l-as fi incercat...

Cat despre url-uri unde se poate asculta ceva rock, vin eu cu o propunere:
http://64.62.252.134:5262

:yeah: :yeah: :yeah:

DJ Klaus
11th March 2004, 12:26
De fapt exista prin cablu MTV 2 care transmite numai rock!

gicu
11th March 2004, 12:42
De fapt exista prin cablu MTV 2 care transmite numai rock!

Klaus, unde asta?...aici MTV 2 este mult mai slab (comercial) decat MTV :jerk:

DJ Klaus
11th March 2004, 13:05
Eu de fiecare data cand am dat pe MTV2 era numai muzica rock :cool: Acuma n-oi vrea sa dea numai hit-uri ! Unde? Pe plaiuri mioritice :p

phil
11th March 2004, 21:59
styx, welcome to the club... :ok:. speram sa intri cat mai des si sa postezi la fel :yeah:.

gicu
12th March 2004, 00:06
Klaus, eu nu vorbeam de hituri, ci de muzica rock in general.

fly
25th March 2004, 10:43
sigur ca au iesit multe trupe, sigur ca nu sunt mediatizate pentru ca mtv-ul nu mai are spatiu din cauza "alternative-ului" gen papa roach si linkin' park, sau limbi'n park sau whatever.Dar hai sa luam Soulfly, membri au intr-adevar multi ani de muzica in spate, dar formatia are sub 10 ani, dovada ca "artistii" se regrupeaza.
Cat despre rockul romanesc, nu cred ca noi avem asa ceva.Singurii care au incercat ceva si le-a iesit cat de cat sunt Vita de vie, dar dak` stiti ultimul album sunteti de acord ca au dato-n bara.Sper ca nu definitiv.
In rest,my personal fav. :Sepultura, Soulfly, Slipknot, iar dintre clasici Deep Purple si Led Zeppelin (pe astea le auzeam de la tata cand ma alapta mama).
In rest reverente pentru toti metalistii si hardcoristii si trasherii si punkishtii care nu s-au format asta-vara ca jumatate din scoala mea! :yeah:

MaPaX
1st April 2004, 10:44
Imi plac formatii romanesti ca: Dust, Black, Inger de Fier, Screaming Glass, Graven, Interitus Dei, Trooper, God, Mekanik Sef, Voices Of Silence...

phil
5th April 2004, 10:08
imi face o deosebita placere sa observ ca meritele lui Sam Roberts, un artist canadian pe care vi l-am recomandat cu o luna si ceva in urma, sunt recunoscute oficial. aseara, aici la Edmonton, in cadrul ceremoniei de acordare a premiilor Juno, echivalentul canadian al premiilor Grammy, Sam Roberts a castigat la trei foarte importante categorii /hello /hello /hello:

- Rock album of the year, pentru We Were Born in a Flame;
- Artist of the year (unde a concurat importriva lui Shawn Desman, Celine Dion, Nelly Furtado, sau Sarah McLachlan);
- Album of the year

este vorba intr-adevar de un artist care promite si de un album de exceptie. cei care dati de CD-ul asta cumparati-l fara ezitare. nu veti regreta.

o prezenta inedita la showul prezentat de Alanis Morissette si desfasurat in fata a aproximativ 15.000 de spectatori a fost Alice Cooper, care si-a luat in serios rolul de MC for Bob Ezrin's induction into the Canadian Music Hall of Flame. Bob Ezrin este un producator faimos care a lucrat cu artisti de calibru maxim ca Peter Gabriel, Pink Floyd, Kiss, Lou Reed, Alice Cooper (care si-au prezentat omagiile prin intermediul inregistrarilor video). iata cateva detalii despre el:

Bob Ezrin
Musician, producer

Bob Ezrin entered the Pink Floyd universe for the first time during recording of The Wall. Everyone in the group agreed that Roger Waters needed assistance in the producer role - someone who was not directly involved in the groups internal problems at the time. Waters found Ezrin through his wife Carolyne who had been working as a secretary for Ezrin at an earlier time.

Everyone also agreed that Ezrin did a good job as CO-producer and mediator. Ezrin also produced the David Gilmour solo album About Face in 1984. After the break up both Gilmour and Waters wanted Ezrin on the team. After some struggle Ezrin fell into disgrace with Roger Waters and became producer and CO-composer on the new Pink Floyd albums A Momentary Lapse Of Reason and The Division Bell.

Besides being a music producer Bob Ezrin is also a CO-owner of the software company 7th Level - the publisher of the Monty Python CD-ROM: Complete Waste of Time and the children CD-ROM: Tuneland.

sursa: http://pinkfloydhyperbase.dk/who/e.htm

phil
5th April 2004, 10:26
reproduc aici un articol din gazeta locala (Edmonton Journal) despre evenimentul desfasurat in Rexall Place (unde isi desfasoara meciurile de acasa echipa de hochei Edmonton Oilers si unde peste cinci zile va concerta David Bowie /hello /hello /hello, concert la care sper sa fiu prezent pentru a va impartasi cateva impresii):


Edmonton's rock 'n' roll duty
Most ambitious Junos ever boasts three stages, 15 acts

EDMONTON - The largest live audience for a Juno show ever. A "theatre-in-the-round" set featuring three concert stages. The most musical performances in Juno history. Superstar Alanis Morissette as the host.And all this, producers say, in the most appreciative entertainment city in Canada.

The event, billed as the most ambitious awards show ever produced in Canada, goes Sunday night at Rexall Place before a live audience of up to 15,000 people. (Tickets are still available at Ticketmaster for the nationally televised ceremony, which starts at 6 p.m. sharp.)

Nickelback, Sarah McLachlan, Avril Lavigne, Nelly Furtado, Simple Plan, Three Days Grace, Kathleen Edwards, Barenaked Ladies, crooner Michael Buble, Finger Eleven, opera singer Ben Heppner and others will perform live.

Another star will be the Edmonton audience, says Brunton, who has produced nine previous Juno shows, including last year's with Shania Twain in Ottawa and the 2002 awards in St. John's, Nfld.

"We think the Edmonton audience is going to be phenomenal. I was at the Heritage Classic, and the audience in Edmonton affected hockey lovers all over the world. That audience represented the spirit of hockey.

The big arena show that Brunton and his co-producers have designed is literally built around the music fans that Edmonton will put in the seats. As the backdrop for the performances, the audience will make "a very exciting canvas," he says.

"We're doing something we've never done before. We're doing the show in the round so that essentially we are having three stages, plus audience on the floor.

"Our No. 1 objective this year was how to get more bands on stage. It meant having more stages."

To explain the concept, it helps to imagine Rexall Place set up for an Oilers game, he says.

"There's a stage in each faceoff circle beside one net, and another smaller stage at centre ice. We loved the idea of the show being in the round, because in the same way you would watch a hockey game, there's music happening at both ends of the ice."

It is a challenging proposition, Brunton says. "The technical challenges are enormous." Three stages means three times as many guitar techs, three times as many people to fit microphones to drum kits.

And the sound must be in the round as well. "The audio has to go 360 degrees, so the music sounds like it's coming from the right stage. Doing that is very, very complicated.

"There's probably 400 miles of cable. One cable plugged in the wrong way and you've got Celine Dion on stage singing without any music coming out." (Dion isn't singing at the Junos; Brunton is referring to an embarrassing technical foul-up at this year's Grammy Awards that prompted several excruciating seconds of dead air.)

Brunton notes there wouldn't be much point in staging the event at Rexall Place if the audience couldn't be seen on TV. That means lighting the entire arena, and having the people comfortably in their seats before the show begins.

A music programmer for more than two decades, Brunton first produced a Juno show in 1989. He signed on for one reason: The Band was being inducted into the Juno Hall of Fame, and as a huge fan, he wanted to be there to see it.

Over the years, the awards night has been moved out of soft-seat theatres -- specifically out of the O'Keefe Centre in Toronto -- and has become a road show. Juno shows have been staged in Vancouver and in Hamilton. Next year's will be from Winnipeg.

Just as importantly, fans have booted industry insiders out of the best seats in the house.

Moving the fans down front has created fresh energy where boredom previously reigned.

"I feel that the obligation of our show is to promote and sell Canadian music, and having the fans embrace the music translates in a much more dynamic and exciting way on TV.

"It makes an enormous difference to the artists when they are playing to people who really dig their music, as opposed to how they do it at the Grammy Awards. I thought the last Grammys were great, but to this day you still see all the industry people, who basically just sit there and watch the show with blank looks on their faces. I really like the way we do it in Canada."

Each of the three 360-degree stages will feature psychedelic designs inspired by artist Bob Masse, who has designed posters for The Doors, The Grateful Dead, Jimi Hendrix and Neil Young.

Staging the event is comparable to doing "five Metallicas in one week," says Gerry Stoll, booking manager for Edmonton Northlands venues and chairman of the awards show committee.

The Oilers played their last regular-season game at Rexall Place on Sunday. On Monday morning, the production crew began unloading 10 tractor-trailers of lighting, rigging, audio, staging and band gear.

"It's a lot of gear, it's a lot of staging because they use every square inch of the building," Stoll says, noting that he can feel the pressure.

"The set-up is different from anything we've seen, and of course we're broadcasting to the nation on a live feed. It's got to all run like clockwork."

Like Brunton, Stoll predicts Edmonton will prove a great host, because of the audience it will provide.

"We see a similar kind of thing when World Wrestling Entertainment does a live pay-per-view here. Edmontonians want to be there to put on a good face to the world. We're going to look good and sound great.

"The audience reacts to the level of talent there. They'll have lots to scream about."

Dorin
5th April 2004, 17:51
Phil , n-am mai scris de mult aici dar citesc ce scri si ma mai informez si si invat multe lucruri utile. Multumesc ! :yeah: Dorin

Drakoness
6th April 2004, 13:25
Intre 4-11 august are loc festivalul de la Sziget - Budapesta. Este cineva interesat sa mearga?

Drakoness
6th April 2004, 13:26
Trimiteti-mi mesaje private va rog.

phil
8th April 2004, 08:22
Dorin, placerea e mereu de partea mea :ok:.

o replica draguta a lui Sam Roberts dupa primirea premiului Juno pentru cel mai bun album canadian al anului 2003: "The second album suddenly feels as heavy as the ring on poor Frodo's shoulders" :). intr-adevar, cascada asta de premii, care l-a facut pe Roberts castigatorul absolut al serii de duminica, vine cu un surplus de responsabilitate in ceea ce priveste calitatea celui de-al doilea album si mai ales asteptarile publicului si criticilor. Roberts si-a asezat stacheta foarte sus din prima. ramane de vazut daca pe viitor asta il va stimula sau dimpotriva il va inhiba.

dar vroiam sa va recomand un alt artist in seara asta. e vorba de Beck (Hansen) care, desi relativ tanar, e de o prolificitate de invidiat. din 1993 pana in prezent a scos 9 albume:

Golden Feelings (tape), 1993
A Western Harvest Field by Moonlight (10''), 1994
Stereopathetic Soulmanure, 1994
Mellow Gold, 1994
One Foot in the Grave, 1994
Odelay, 1996
Mutations, 1998
Midnite Vultures, 1999
Sea Change, 2002

ce mi se pare absolut remarcabil la Beck, nepotul venerabilului Jeff Beck se zice, este diversitatea stilurilor pe care muzica lui le incorporeza si pe care criticii, in lipsa unui termen adecvat, o trec la rubrica destul de generala a pop-ului postmodern. intr-adevar, peste ce nu dai ascultandu-l pe Beck: de la rock la funk si folk sau de la country la blues, bluegrass si chiar rap, ori ritmuri techno, intr-o devalmasie absolut seducatoare cu texte bascalioase (vezi faimosul: "I'm a loser baby and why don't you kill me?") si bijuterii orchestrale. mie mi se pare de-a dreptul extraordinar faptul ca Beck refuza sa se inchida in formule unice, prozaice, ca se lasa patruns de diverse influente pe care le amalgameaza cu maiestrie in propriul sound. probabil ca, in mod cu totul paradoxal, eclectismul (in sens bun) este trasatura cea mai constanta a muzicii lui Beck (exemplare mi se par in acest sens Mutations si Midnite Vultures). primele albume, pana la One Foot in the Grave (minus Mellow Gold) abunda in sonoritati ale Sudului american (cam ce se poate auzi in coloana sonora a filmului Oh Brother, Where Are Thou? . urmatoarele 3 albume sunt insa mult mai eterogene dar si foarte reusite. in fine, ultimul album, foarte compact stilistic, infuzat de o melancolie incredibila, suna foarte diferit fata de precedentele discuri, inscriindu-se in ce as putea numi easy rock cu elemente pop.

intru-n clasament personal: 1. Midnite Vultures, 2. Mutations, 3. Mellow Gold 4. Sea Change

mai multe detalii la www.beck.com

MaPaX
8th April 2004, 14:30
Ce parere aveti de Praf in Ochi( de o sapt ascult numai Praf In Ochi, am albumul lor)!

phil
11th April 2004, 00:20
revin, asa cum am promis, cu detalii proaspete de la concertul lui David Bowie din Edmonton, 9 aprilie 2004. escala din nordul Canadei face parte din turneul mondial al lui Bowie pentru promovarea ultimelor doua sale albume Heathen si Reality. ca o mica paranteza, e uimitor cum, la 57 de ani, Bowie se incumeta sa urce pe scena tot la doua zile (in medie). si o face la modul profesional, cu daruire, entuziasm si umor, chiar daca se afla, cum a fost cazul aseara, dupa opt luni de turneu. de altfel, pe site-ul lui oficial (www.davidbowie.com), inainte de a incepe aceasta aventura, Bowie se adresa fanilor cam asa: "ma pregatesc de un nou turneu mondial (mondial? - trebuie ca sunt nebun". concertul de aici nu a fost un concert foarte mare (au asistat doar 9.000 de spectatori) insa a fost impresionant.

biletele n-au fost foarte scumpe: la categoria zero (floor and lower bowl) un tichet a costat CAD 88.00. ca un exemplu, locul pe care l-am prins eu la doua minute dupa ce biletele au intrat on sale acu vreo luna jumate, in aceeasi categorie zero, in tribuna, mi-a asigurat o vizibilitate zic eu decenta intrucat distanta pana la scena a fost de doar 30-35 de metri. designul scenei a fost foarte simplu si eficient. cea mai spectaculoasa piesa a decorului a fost un ecran imens care s-a intins pe toata lungimea scenei si pe care erau proiectate imgaini atat din concert, prinse din unghiuri inedite cu ajutorul unor camere montate pe scena cat si imagini de tip videoclip gandite ca fond vizual al anumitor piese. de altfel, combinatia asta de imagine si sunet a fost una foarte reusita si a demonstrat inca o data ca Bowie este un artist complet, nu doar un simplu muzician.

recitalul propriu zis a avut durata standard de doua ore pe parcursul careia Bowie a interpretat atat melodii de pe ultimele doua albume, cum era si normal, cat si piese mai vechi cum ar fi The Man Who Sold the World, Fame, Ashes to Ashes, Heroes, Ziggy Stardust, Modern Love, China Girl (dupa varianta in engleza, Bowie a cantat si prima strofa a piesei in limba chineza, spre deliciul publicului). un moment special s-a petrecut la interpretarea melodiei Under Pressure, compusa impreuna cu Freddie Mercury si interpretata in memoria acestuia. prezenta scenica a lui Bowie a fost superba si profesionala in acelasi timp: a dialogat cu fanii, a ironizat si s-a autoironizat, a incercat mereu sa transmita energie publicului. vocea nu l-a tradat nici o secunda iar supletea fizica (de invidiat) i-a permis sa ramana in priza timp de doua ceasuri.

sonorizarea a fost la inaltime (chiar daca cotidianul local considera ca acustica salii a fost sub aceea de la Calgary) iar luminile pur si simplu ireale (nu exagerez). cu toate ca stiam foarte bine toate piesele interpretate pot spune, cu mana pe inima, ca live au sunat halucinant de bine, mult mai bine decat variantele de studio. miile de watzi, care nu au sufocat bijuteriile orchestrale ci le-au propulsat la un nivel ireal, au creat un efect impresionant. a fost evident si meritul celor 6 muzicieni care l-au acompaniat pe Bowie (2 chitaristi, basistul, 2 keyboardisti si un baterist). singurul regret e legat de participarea cam anemica a publicului. cred ca feedbackul spectatorilor putea fi mult mai intens, asa cum s-a intamplat spre sfarsitul concertului si in timpul bis-ului. e adevarat ca publicul a contribuit la propasirea financiara a intreprinderii David Bowie :D prin cumpararea biletelor, CD-urilor si a altor suveniruri cum ar fi tricourile, dar nu a reusit, din pacate, sa restituie artistilor de pe scena decat partial energia pe care acestia au transmis-o catre audienta.

un cuvant si depre grupul care a deschis concertul The Polyphonic Spree, o surpriza (placuta) de proportii. va puteti imagina 24 de muzicieni (de la harpist, la flautist, trompetisti si acompaniament coral) imbracati toti in robe albe care au debordat de entuziasm, dans si placerea de a canta intr-o armonie si coordonare care m-au lasat mut de uimire .

tot ce pot spune dupa acest concert este ca rockul, chiar daca produs de veterani, este mai viu ca niciodata. alive and kicking.

phil
11th April 2004, 00:23
Ziggy Stardust’s gone, but singer remains stellar

Bowie, six-person band cover 30 years of songs

SANDRA SPEROUNES Journal Music Writer
EDMONTON

Remember Bowie bonds?
Always ahead of the curve, David Bowie became the first rock star to issue his own bonds in 1997.He ended up earning a triple-A rating from Moody’s investors services and raising more than $55 million US from fans and financial wizards.
On Tuesday, Moody’s devalued Bowie’s bonds to a level just above “junk.” But if the rock icon was upset about the downturn in his financial fortunes, he wasn’t showing it Friday night.
In front of 9,000 fans at Rexall Place, the self-effacing Bowie and his six-person band gave a performance worthy of a triple-A rating — singing bits of China Girl in Chinese, joking with the audience and performing songs spanning more than 30 years, from 1970’s The Man Who Sold the World to 2003’s New Killer Star, Never Get Old and The Loneliest Guy. As an added bonus, Bowie threw in his swelling synth cover of Cactus by The Pixies and his own 1984 smash, Modern Love, the latter of which was absent from his Calgary concert in January.
What was absent from his Edmonton gig, alas, was killer sound quality. As much as I hate to say it, the Saddledome has better acoustics than Rexall. While Bowie sounded warm and crisp in Cowtown, the mix was muddy and tinnyon Friday. During a few songs, such as China Girl, his low-range vocals were overpowered by his band — a fault, perhaps, of Bowie’s sound guy, rather than the building’s architecture.
If it’s any consolation, Bowie was in much better form and more effusive for his Edmonton fans. His vocals — sensitive and effeminate for The Man Who Sold the World, angular and swooping for Fame — rarely missed the mark. Neither did his cracks to the crowd. He joked about visiting the Muttart Conservatory during Friday afternoon’s Easter egg hunt and stealing plants while no one was looking.
“I can tell some of you took those plants, too,” Bowie smiled, looking at the fans in the front rows.
As promised, Bowie no longer hides behind elaborate sets. His spiders, costumes and dancers are gone. In their place are tight black jeans, a few coats, a horizontal video screen, a bunch of hanging white branches, two under-used catwalks — they stood empty until his 13th song, Hallo Spaceboy — and a great band, starring bassist Gail Ann Dorsey, who also provided the vocals for a spine-tingling duet of Under Pressure. She wasn’t quite up to Freddy Mercury quality, but we should be grateful that Bowie still performs the song.
We also have to thank Bowie for bringing The Polyphonic Spree on tour with him. It’s not often one of America’s buzz bands — like The Strokes, The White Stripes or The Rapture — makes it to Edmonton while the media bees are still spazzing out. When they do come, it’s usually 10 years after they’ve peaked and after a particular nasty breakup and reluctant reunion. (The Pixies, as much as we want to deny it, are a shining example of this.)
So it was a special treat to see The Polyphonic Spree, a rising orchestral-pop group — featuring 25 vocalists, horn players, drummers, harpists, keyboard players, guitarists and a particularly excitable theramin player. All dressed in religious white robes. All insanely happy and singing about sunshine. All bouncing around, as if Jesus was tickling their souls and their toes. All responsible for putting ridiculous grins on the faces of jaded critics who don’t want to listen to Michael Buble or Ben Mulroney ever again.
It’s all a schtick, of course, a sendup of those annoyingly perky Up With People productions from the ‘90s. Not everyone at Rexall got the joke, but afewpockets of fans waved their hands and danced around, much to frontman Tim Delaughter’s appreciation.
“Have a good night,” he beamed at the end of a 30-minute set. “And a wonderful tomorrow.”

TheClansman
13th April 2004, 13:28
Salve
Domnilor ,am pierdut inregistrarile mele vechi cu Iris ,Incognito ,Voltaj ,Harap Alb ,Totusi .
In cazul in care aveti si vreti sa ma ajutai ,va rog frumos trimiteti un mail pe adresa sburtan@ubisoft.ro.Aceste melodii(Speranta ,Lumina zilei ,Corabia cu pinze ,Calatorul ,Valuri ,Ochii tai ,Tara adevarului ,Cine ma striga in noapte ,Pamintul il cuprind ,Aceasta-I intrebarea ,Ape curgatoare ,Nori de hirtie ,Lumina ,Voi fi din nou al tau ,O viata de om ,Ochi de cer ,In calea norilor ,Zorile ,Lumini si umbre ,Un vis ,Blinda albina ,Daruri omului ,Alerg ) inseamna enorm pentru mine.Am foarte multa muzica ,putem face schimb ,sau pot plati inregistrarile in cazul in care vreti bani .
Va multumesc .

TheClansman
13th April 2004, 14:25
Pentru toti cei ce iubesc Pink Floyd
Biografie
PINK FLOYD - BIOGRAFIE

PARTEA 1

Undeva la mijlocul anului 1965 ,in incinta colegiului universitar din Cambridge (Anglia) ,studentii la arhitectura
Roger Waters (chitara ;voce) ,Nicholas Baerkley Mason (baterie) si Richard William Wright (instrumente cu claviaturi
;voce) student la Conservator ,pun bazele grupului " Sigma 6 " .Formula aceasta avea sa reziste foarte putin ,astfel
incit ,in acelasi an ,trupa o coopteaza pe viitoarea sotie a lui Wright ,Juliette Gale (voce) si impreuna cu
chitaristul de jazz Bob Close se formeaza grupul "T Set" .Repertoriul era unul apropiat rockului progresiv ,la care
se renunta insa ,datorita lipsei de priza la public .Si viata acestui nou grup va fi efemera ,asa ca ,
Roger Waters apeleaza la prietenul sau ,studentul la arte plastice Roger Keith " Syd " Barrett (chitara ;voce) si
astfel ia nastere unul din cele mai importante grupuri ale secolului XX :Pink Floyd .De fapt ,lui Syd Barrett i se
datoreaza si noua titulatura a trupei ,provenita din combinatia prenumelor a doi interpreti de blues (originari din
U.S.A./Georgia)al caror disc se afla in colectia lui : Pink Anderson si Floyd Council .Grupul cinta in acea perioada
blues si r&b(aveau multe coveruri dupa Bo Diddley ,Chuck Berry ,etc.) ,stiluri pe care le combinau cu free jazz .
Sint ascultati intr-o seara la celebrul Marquee Club de omul de afaceri Peter Jenner ,care ,constient de enormul lor
potential ,ii va ajuta ,si impreuna vor construi imaginea viitorului supergrup .Pe 15 octombrie 1966 ,formatia sustine
un concert la Roundhouse ,o gara dezafectata ,situata in cartierul londonez Camden Town .In asistena ,Paul Mc. Cartney
si Yoko Ono .Vor cinta in continuare la UFO ,club si sala de spectacol devenita loc de intilnire al undergroundului
londonez ,la concurenta cu Soft Machine ,Traffic si Incredible String Band .Bucurindu-se de o presa favorabila ,Pink
Floyd semneaza un contract discografic cu celebra casa de discuri EMI Records ,care le pune la dispozitie studiourile
de pe Abbey Road .
Dupa Arnold Layne (disc de 45 de turatii) primit cu rezerva de public ,See Emily Play intra in clasamente (ajungind
pe locul 6 in UK Top ,1967) .Sfirsitul anului 1966 ii gaseste pe cei patru in plina afirmare .In aceasta perioada ei
viziteaza un " Sound & Light Workshop "(condus de catre americanii Joel si Tony Brown de la institutul Milbrook) .
Se spune ca aici s-au pus bazele noului lor stil ,caracterizat de critici ca fiind un " rock electronic pe
teme psihedelice " .Conceptul de show ,muzica zgomotoasa ,distonantele ,efectele stroboscopice socante ,asocierea cu
termenul " underground " care pentru marele public avea trimitere directa la drog ,anarhie ,libertate sexuala ,ii tin
departe insa de po****ritatea dorita .Miscarea hippy/flower power ,aflata in plina expansiune ii va adopta insa .Este o
perioada a turneelor ,a cautarilor ,se experimenteaza continuu (ex : efectul de cvadrofonie ,consemnat avant la lettre)
Primul album ," The Piper At The Gates Of Down " ,apare in 1967 .Discul este dominat de creatiile lui Syd Barrett ,
atmosfera este poetica ,misterioasa .Este perioada in care Barrett incepe sa fie supranumit " un Rimbaud al middle
class ".Pe acest album se gaseste si primul clasic al grupului : " Interstellar Overdrive " .Albumul ajunge pe locul
6 in clasamentele de specialitate .Primul turneu al grupului in Statele Unite nu se bucura insa de succesul scontat.
Acesta a avut drept tinta Coasta de Vest ,locul predilect de intilnire a hipiotilor americani ,care insa nu au
apreciat muzica grupului considerind-o ca fiind prea ... sofisticata .La sfarsitul anului 1967, problemele lui Syd
Barrett (consum abuziv de halucinogene) aduc trupa in pragul desfiintarii. Managerii Peter Jenner si Andrew King
vor sa formeze o noua trupa cu Barett si Wright. Initiativa esueaza si criza ramane nerezolvata. Noul manager al trupei
,Steve O’Rourke il angajeaza pe Jeff Beck pe post de chitarist ,insa incercarea esueaza .
1968 debuteaza sub auspicii deloc favorabile
grupului ,problemele lui Syd Barrett aparute datorita consumului de droguri fiind din ce in ce mai multe si mai grave .
Dependenta de droguri face imposibila concentrarea acestuia atit in timpul sesiunilor de inregistrari cit si
in timpul aparitiilor live .Crizele de personalitate ,refuzul de a da interviuri transmise la televiziunea
britanica si americana ,atitudinea lui fata de ceilalti membrii ai grupului(este mereu in contradictoriu cu acestia)
fac ca in grup sa fie cooptat chitaristul David Gilmour(1968) .In 1969 Syd Barrett paraseste grupul .Davi Gilmour ,
impreuna cu trupa sa " Crew " ,cintase mult pe Coasta de Azur ,aici consumindu-se si o scurta relatie amoroasa cu
Brigitte Bardot .Pe 29 iunie 1968 el trece " proba de foc " ,evoluind alaturi de formatie intr-un concert de mari
proportii organizat in Hyde Park( Free Concerts) ,din Londra .In aceeasi zi fusese pus in circulatie albumul A
Saucerful Of Secrets .Noul Pink Floyd este aclamat de fani ,discul intra in clasamente ,dar grupul nu poate depasi
inca po****ritatea uno Jethro Tull sau Fleetwood Mac .In iulie fac inca o tentativa pe piata americana .De data
aceasta ,turneul se bucura de un succes rasunator ,poate si datorita foarte bunei organizari .Concertele au loc
in mediul universitar ,adica acolo unde muzica lor isi gaseste marele ecou :printre elevi si studenti .Itinerariul
european ales dupa intoarcerea din Statele Unite este binevenit pentru consolidarea faimei dobindite peste Ocean .
In concertul intitulat More Furious Madness From The Massed Gadget Of Auximenes ,Pink Floyd Experimenteaza noi
formule de sunet ;sint folosite benzi preparate ,ritmuri preinregistrate ,este anticipata aparitia sintetizatorului
de sunete .

TheClansman
13th April 2004, 14:28
PARTEA A 2 – A

In Franta vor inregistra soundtrackul filmului More ,in regia lui Barbet Schroder .La sfirsitul lui
octombrie 1969 ,apare dublul album Ummagumma .Prima parte a acestui album este alcatuita din inregistrari live din
faimoasele concerte sustinute in universitati (in special cele din Birmingham si Manchester) .Cel de al doilea
disc ,inregistrat in studio este unul reprezentativ pentru pop/rock ,precum Sgt.Peppers Lonely Hearts Club Band
(The Beatles) ,sau primul disc electric al lui Bob Dylan .Succesul le aduce oferta regizorului italian Michelangelo
Antonioni de-a participa la realizarea soundtrackului filmului sau Zabriskie Point ,colaborarea concretizindu-se in
trei piese ce apar pe coloana sonora a acestui film .In 1970 apare primul album solo a lui Syd Barrett ,produs de
... Gilmour si Waters .Pink Floyd isi continua turneele ,care depasisera insa sfera stric universitara : grupul
cinta in marile sali destinate pop/rockului .Titlul L.P.ului urmator Atom Heart Mother ( pentru care s-a primit discul
de aur ) este inspirat dintr-o intimplare reala ,care a stirnit senzatie in epoca : reanimarea inimii unei femei
gravide cu ajutorul unei minipile atomice .Revenirea trupei pentru un concert in Hyde Park aduna peste 100.000 de spectatori .In Franta ,la concertul aniversar al ziarului l'Humanite ,participa aproape o jumatate de milion
de fani !Grupul se bucura acum de o recunoastereneconditionata din partea admiratorilor tuturor genurilor muzicale ,
de la clasic la jazz ,pop si rock .Al doilea album solo al lui Barrett (1971) este " prezidat " de catre
Gilmour si Wright .Albumul Relics (1971) ,editat tot de EMI ,alatura citeva dintre discurile single de la debutul carierei .Grupul va " explora "(pe urmele The Beatles ) Japonia si Australia ,succesul turneelor fiind imens .Discul
Meddle (1971) contine piesa Echoes ,semnificativa pentruevolutia in concert a grupului ;ani de-a rindul ea va fi
nelipsita din playlistul formatiei .Albumul a urcat pina pe pozitia a doua in clasamente .Barbet Schroder apeleaza la
Pink Floyd pentru soundtrackul unuia dintre filmele sale ;astefl apare La Vallee (titlul englez :Obscured By Clouds) .
Grupul incepe sa lucreze la un nou album ,intitulat pentru moment Eclipse .Din cuprinsul sau ,o piesa de extinse
dimensiuni este prezentata publicului intr-un megaconcert sustinut pe Wembley Stadium ,in beneficiul bateristului
Robert Wyatt (ex Soft Machine ) ,paralizat in urma unui accident .Intre doua turnee al lui 1973 apar alaturi de
compania de balet Rolan Petit .Colaborarea a contribuit la imbogatirea colectiei de inovatii care au dat fara
intrerupere savoarea specifica personalitatii atit de distincte a grupului .Noul disc se va numi insa The Dark Side
Of The Moon ;apare la 23 martie 1973 .Piesa de titlu fusese scrisa de Roger Waters in 1971 ,pentru Meddle ;ideea
s-a pastrat si a fost extinsa la statutul conceptului de album (cei patru isi aduc aminte ca hotarirea a fost luata
in bucataria lui Mason ! ).Inregistrarile au inceput la 1 iunie 1972 ,materialul fiind insa prezentat in concert
inainte de intrarea in studio (20 ianuarie 1972 in Marea Britanie ,la Brighton Dome ) .Inovatiile de sunet specifice
grupului nu lipsesc :discul incepe cu reproducerea batailor inimii (montaj de benzi magnetice realizat de Mason) ,
alarme ,ceasuri sunind ,gemete ,rumoare ,intre deasemenea in arsenalul efectelor sonore folosite .La 23 aprilie 1973
albumul ocupa pozitia 1 a clasamentelor .A stationat in Bilboard 200 741 de saptamini (record absolut ! ) ,raminind
unul dintre cele mai bine vindute titluri din istoria pop/rockului (locul 3 dupa Rummours ,semnat Fleetwood Mac ce
ocupa locul 2 si Thriller ,semnat Michael Jackson ce ocupa locul 1 ) .Grupul pleaca in turneu pentru a prezenta aceasta
capodopera pe toate meridianele lumii .Publicul american le ofera triumful .La inceputul lui 1974 Pink Floyd face o
greseala(chiar daca scopul era nobil)imprumutindu-si numele unei campanii publicitare pentru o bautura obscura
( Gini - Pink Floyd );chiar daca onorariul a fost cedat unei societati de binefacere ,daunele de imagine au fost majore
pentru formatie .O vreme David Gilmour se va ocupa de productia muzicala (pentru trupe mai putin importante ) ;Nick
Mason are aceeasi preocupare ,aparind insa in companii onorante :albumul produs ii apartine lui Robert Wyatt ;din
formula de acompaniament face parte Mike Oldfield .In ianuarie 1975 ,la reluarea activitatii de inregistrare
( in Abbey Road Studios ) ,se imprima Shine On You Crazy Diamond ,omagiu lui Syd Barrett ,a carui absenta este resimtita
si regretata de fostii parteneri ;titlul ales pentru albumul din care va face parte aceasta piesa Wish You Were Here ,
are deasemenea o conotatie speciala ,cu trimitere catre acelasi Syd Barrett .El si-a facut aparitia in studio ( dupa o
absenta de sapte ani ) ,dar numai pentru o scurta vizita ,spre marea dezamagire a grupului .Pe 4 octombrie albumul
ajunge pe locul 1 in clasamente .O parte a anului 1976 este rezervata inregistrarii albumului Animals ,aparut in ianuarie
1977 ,la scurta vreme dupa difuzarea la BBC a unui serial de 6 episoade didicat formatiei ,sub genericul " Your Mother
Wouldn't Like It " ,este un album de valoare ,dar fara nota de inedit cu care Pink Floyd isi obisnuise publicul ;
promotia a fost asigurata prin concerte de mare spectaculozitate tehnica ;turneul american inregistreaza noi recorduri
de participare .

TheClansman
13th April 2004, 14:30
PARTEA A 3 – A
In 1978 ,fiecare dintre cei patru da curs ocupatiilor favorite :Mason produce noi discuri ( pentru grupul
punk The Damned si pentru chitaristul Steve Hillage ) ;ceilalti trei concep albume solo .Pentru urmatorul LP Pink Floyd
( The Wall ) este solicitat producatorul Bob Ezrin .La album s-a lucrat intre aprilie si noiembrie 1979 ,mai ales pentru
cautarea efectelor sonore speciale .Colaboratori la inregistrari ,bateristul Jeff Porcaro ,chitaristul Lee Ritenour ,
Toni Tenille de la Captain and Tenille si Bruce Johnston de la The Beach Boys .Inregistrarile sunt purtate intr-o atmosfera
incarcata. Fondul mutual financiar al trupei, trezorizat la firma de investitii financiare Norton Warburg, va da faliment.
Waters dominand trupa incearca sa inregistreze in locul lui The Wall , albumul The Pros And Cons Of Hitchhiking . Certuri
intre Waters si Wright marcheaza finalul inregistrarii albumului "The Wall".Aparitia discului (decembrie 1979) atinge insa
in public recorduri nebanuite; 30 milioane de albume vandute .De remarcat faptul ca albumul devine disc de aur inainte de a
iesi practic pe piata !( datorita precomenzilor sosite pe adresa grupului de la toti cei care iubeau muzica lor ) .
La 19 ianuarie 1980 ,albumul ajunge pe locul 1 in clasamentul Billboard ( dupa doar 6 saptamini de la intrarea in top ) .
Tot The Wall este LP - ul care produce si primul disc single al grupului ,ajuns si el pe primul loc al clasamentelor de specialitate : Another Brick In The Wall .Artworkul este preluat de desenatorul Gerald Scarfe, albumul fiind filmat in 1983
de Alan Parker. In 1980, trupa prezinta albumul intr-un mini turneu. La realizarea refrenului din piesa Another Brick In
The Wall colaboreaza si un cor de copii, care proveneau de la o scoala la care nivelul era destul de scazut din punct de
vedere al rezultatelor. Cum piesa era un hit la nivel mondial si multi tineri o aveau ca etalon (chiar la un mars
demonstrativ al tinerilor din Africa de Sud aceasta piesa a fost luata ca imn), au aparut discutii la nivel guvernamental ;
Fisurile in trupa erau de data asta vizibile. Gilmour si Waters nu schimbau nici un cuvant inainte de show-uri. Wright era
tratat ca un simplu angajat al trupei, iar Mason se retragea timid in spatele bateriei. Pe scena cei patru erau despartiti
si la propriu si la figurat de ziduri . La incheierea turneului, trupa era compusa din patru muzicieni,
care vor sa-si realizeze propriile proiecte solo. Conflictele dintre Waters si Wright se acutizeaza ,aceasta fiind de fapt
si perioada in care Rick Wright paraseste grupul . In 1981 David Gilmour decide sa paraseasca trupa si sa se ocupe de Kate
Bush ,iar Nick Mason intrase pe taramul jazz unde colabora cu Fictitious Sports .
Dupa The Final Cut ( 1983 ) ,aparut sub titulatura Pink Floyd dar inregistrat doarcu Roger Waters ,acesta abandoneaza si el
numele care timp de ani de zile le-a dat un rost si se dedica proiectelor solo .
Pentru Pink Floyd incepe o lunga perioada
de inactivitate .Activitatea grupului va fi reluata in 1987 .In formula de trio ( Mason ,Wright ,Gilmour ) se intra in
studio pentru inregistrarea albumului A Momentary Lapse Of Reason .Se apeleaza din nou la Bob Ezrin ,coproducator fiind
David Gilmour .Au colaborat la realizarea albumului Michael Kamen ,cel care semnase aranjamentul la instrumentele cu coarde
pe The Wall si saxofonistul Dick Parry ,cu care se mai lucrase cu ocazia cu ocazia inregistrarii piesei Money de pe albumul The Dark Side Of The Moon .
Discul a avut parte din nou de reactii nemaipomenite (locul 3 in Anglia si America plus locul2 in
Germania ) .Turneul mondial care a urmat ,a strins laolalta aproximativ 5,5 milioane de spectatori in 100 de showuri . In 1988 ,
apare materialul live al turneului ,dublul album intitulat A Delicate Sound Of Thunder .Acest album a fost emis prin difuzoare
externe in noiembrie 1989, in spatial cosmic, de catre echipajul capsulei spatiale franco-sovietice " Soyuz 7 ".In 1990 ,
triumfala interpretare live din cadrul proiectului The Wall Live In Berlin ,show la care si-au mai dat concursul alaturi de
Roger Waters Sinead O'Connor ,Joni Mitchell ,Cyndi Lauper ,Bryan Adams ,The Band ,Van Morrison ,transmis prin satelit ,s-a Joni Mitchell ,Cyndi Lauper ,Bryan Adams ,The Band ,Van Morrison ,transmis prin satelit ,s-a
bucurat de un public de peste un sfert de miliard de persoane .

TheClansman
13th April 2004, 14:31
PARTEA A 4 - A

Discul The Wall Live In Berlin a dominat clasamentele americane
si britanice .In 1994 ,Pink Floyd lanseaza un nou album produs tot de Bob Ezrin : The Division Bell .Pentru promovarea acestui
album a fost anuntat un extins turneu american .Interesant este faptul ca ,inainte de aparitia albumului ,se vindusera deja
peste un milion de bilete la primele 22 de concerte !De mentionat faptul ca melodia Marooned este desemnata la Grammy 1994
Best Rock Instrumental Performance .Albumul aduce grupului un nou record ,fiind primul lor titlu intrat direct pe locul 1
in clasamente ,la 23 aprilie 1994 .In martie 1994 incepe noul turneu mondial, cuprinzand 110 spectacole, sustinute in 77
de metropole, cota de spectatori de 5 milioane fiind atinsa.Interesant este faptul ca ,alaturi de melodii acum celebre (Shine On
You Crazy Diamond ,Another Brick In The Wall ,Wish You Were Here ,Astronomy Domine ,etc.)playlistul cuprinde si tot albumul The
Dark Side Of The Moon .Performanta de a intra direct pe locul 1 in clasamente cu un album s-a repetat la 24 iunie 1995 cu dublul
album live Pulse (producatori :James Guthrie si David Gilmour ) .O performanta deosebita este sistemul de inregistrare foarte
sofisticat .Pentru experti ,Pulse detine cel mai pur sound posibil inregistrat vreodata in conditii live. Paralel cu concertul
live, trupa a produs un longformvideo, cu o durata de 150 de minute .Waters anunta in martie 2001 turneul The Flesh 2002 World
Tour care va parcurge Africa de Sud ,America De Sud ,Japonia ,Australia ,India ,Europa .In acelasi an il intilneste intimplator
pe Mason ;cei doi se impaca dupa numai citeva secunde de discutii (nu-si mai vorbisera din 1985 ! ) .Waters a declarat insa
ulterior ca o reuniune cu Gilmour ,Mason si Wright este putin probabila .Mason apare insa , in mod neasteptat ,la 26 iunie 2002
in concertul sustinut de Waters la Wembley Stadium din Londra ,dindu-si concursul la piesa Set The Controls For The Heart Of
The Sun .In 2001 apare Echoes: The Best Of Pink Floyd .

DISCOGRAFIE

The Piper At The Gates Of Dawn (LP/Columbia/67)
A Saucerful Of Secrets (LP/Columbia/68)
Ummagumma (LP/Harvest/69)Atom Heart Mother (LP/Harvest/70)
Meddle (LP/Harvest/71)
Dark Side Of The Moon (2LP/Harvest/73)
Wish You Were Here (LP/Harvest/75)
Animals (LP/Harvest/77)
The Wall (LP/Harvest/79)
The Final Cut (LP/Harvest/83)
A Momentary Lapse Of Reason (LP/EMI/87)
Delicate Sound Of Thunder (LPEMI/88)
The Division Bell (LP/EMI/94)
Pulse (2 LP/EMI/95)
Compilatii/soundtracks:
More (soundtrack /Columbia/69)
Obscured By Clouds (soundtrack/Columbia/75)
The Best Of.. (compilatie/Columbia/70)
Relics (compilatie/Emidisc/71)
Masters Of Rock (compilatie/Harvest/76)
A Collection Of Great Dance Songs (compilatie/Harvest/81)
Works (compilatie/EMI/83)
Solo:David Gilmour:
David Gilmour (LP/Harvest/78)
About Face (LP/Harvest/84)
Richard Wright:
Wet Dreams (LP/Harvest/78)
Richard Wright cu Zee: Identity (LP/Harvest/84)
Nick Mason:
Nick Manson’s Fictitious Sports (LP/Harvest/81)
Nick Mason cu Rick Fenn: Profiles (LP/Harvest/85)
Roger Waters:
Music From The Body (soundtrack/Harvest/70)
The Pros And Cons Of HitchHiking (LP/Harvest/84)
Radio K.A.O.S. (LP/EMI/87)
The Wall-Live In Berlin (LP/Mercury/90)
Amused To Death (LP/Columbia/92)

TheClansman
13th April 2004, 15:50
Top 10 Albume ascultate de mine

Cranberries - No Need to Argue (un sound distinct, melodios, "irish"...sublim)
Metallica - 1991 LP (poate cel mai bun album metal din istorie)
Pearl Jam - Ten (profund, original)
Nirvana - Nevermind (a schimbat istoria rockului)
Rage Against the Machine - 1992 LP (alt sound deosebit, merita ascultat)
Alice in Chains - Dirt (must listen: Rooster, Dirt, Would?)
Coroner - Mental vortex (mai putzin cunoscut publicului larg, dar thrash adevarat...)
Skid Row - Slave to the grind (interesant)
Guns N Roses - Use your illusions I&II (placut)
WASP - The Crimson Idol (alscultare obligatorie)
Salve
"Metallica 1991 LP (poate cel mai bun album metal din istorie)".Sint convins ca ascultind Judas Priest - Painkliller ,optica ta in ceea ce priveste un album adevarat(poate cel mai bun la capitolul metal) se va schimba."Blackul" ,dupa
mine ,nu este nici macar cel mai reprezentativ album Metallica .Este reprezentativ daca vrei ,dar reprezentativ pentru plafonarea in care "au reusit" sa se complaca o buna perioada de timp .Un album comercial.Metalul este un stil de nisa ,dar si aici poate exista comercial ...

Dorin
3rd May 2004, 17:43
PENTRU PHIL !!!
Imi esti restant cu un raspuns : -Ai ascultat The Division Bell ??? Dorin

gicu
3rd May 2004, 18:10
cu ocazia intrarii in EU, spectacolul oferit in Malta a inclus in premiera 3 piese compuse de Roger Waters ce fac parte din opera (inca) neterminata Ca ira. Iata si comentariul original:
"Three tracks from Roger Waters as yet unreleased opera, 'Ca Ira, got a world premiere today, as Gert Hof performed his light show in Malta. The three tracks were, Ca Ira Overture 4 minutes, Taking of Bastille 2 minutes and finally an 8 minute song called Sugar Indigo, the show received a fantastic reception from the people of Malta, as they celebrated becoming part of the EU. RWO interviewed Gert on Friday and the interview was a great insight into his relationship with Roger. We will of course be transcribing the interview soon. The three tracks were sequenced together with Roger's permission, as Gert chose this medley to compliment his light show. An estimated 1 billion people watched the show, as the EU's smallest nation held the biggest accession party. It was the culmination of 6 months work by everyone involved and judging by the press reports was a complete success."

rogerwatersonline.com

Utilizator
7th May 2004, 10:45
“Jethro Tull - In concert la Bucuresti, 28 Mai 2004, Sala Palatului

Ian Anderson, cunoscut în lumea muzicii rock drept flautul si vocea din ce stau la baza legendarei formatii Jethro Tull, va sarbatori în anul acesta împlinirea a 41 de ani de activitate, ca musician de studio si concert... http://www.bileteonline.ro/detaliu.asp?id=2 “

La site-ul mai sus mentionat se pot rezerva bilete on-line. Din cate stiu pretul per bilet pleaca de pe la 300 000 lei.

Heath Scumm
7th May 2004, 11:06
acolo scrie muzica rock dar vad ca se scrie despre pink floyd,metallica,judas priests etc.. etc. ..................................what about nu-metal???............take a trip in2 the exciting world of SLIPKNOT!!!!!............daca shtitzi cines ashtia..........glumesc.........daca va place nu-metalul intratzi pe http://www.hitscum.20m.com

oricum,nu cred ca sunt prea multzi care sa asculte asha ceva pe aici da yo am scris.....miam facut datoria!!!

cipi13
19th May 2004, 16:12
salut.
intru pentru prima oara in aceasta discutie (dupa cum puteti vedea sunt inscris in forum de putin timp), dar dupa ce am citit mesajele de pina acum am remarcat ca nimeni nu a amintit de Iron Maiden, care a influentat puternic ce ascultam astazi.
ce parare aveti ? am putea purta o discutie si despre cele mai influente trupe rock?

gicu
20th May 2004, 02:20
cipi13, daca Iron Maiden n-au fost amintiti...s-a intamplat din greseala :) Cu toate ca trebuie sa recunosc, pt. mine Iron Maiden inseamna numai perioada B. Dickinson ;)

Cat despre discutii, putem discuta (sau macar incerca) despre orice in ceea ce priveste muzica rock :) Timp sa fie.
Influenta diverselor trupe parca a mai fost discutata, eu n-as putea face un "clasament" exact.

si sa nu uit, bine-ai venit :yeah:

cipi13
20th May 2004, 10:01
Cred ca timp este....iar despre influente nu ma gindeam chiar la un clasament, mai degraba la trupe care au deschis calea pentru noi genuri...

Iar despre Maiden cam ai dreptate...cit a fost blaze pe acolo, parca nu era Iron Maiden

multumesc de urari si sper sa stau pe aici cit se poate de mult ;)

Utilizator
20th May 2004, 15:02
Subscriu la cele spuse de Gicu relativ la Maiden. Bruce Dickinson era emblema trupei, vocea si charisma lui pe scena dadeau personalitate, plecarea n-a prea fost benefica nici pentru Iron Maiden, nici pentru Dickinson, nici pentru fanii lor. Ceva asemanator cu Judas Priest fara Rob Halford. Sau sa concepi Accept fara Udo vocal (chiar, mai exista?).

Ce mai stiti de Skid Row si Sebastian Bach (vocea trupei nu compozitorul :) )? Si despre Guns si Axl Rose?

cipi13
21st May 2004, 11:04
Accept nu mai este.....Skid Row cinta fara Sebastian Bach iar despre guns sunt doar zvonuri.......sper sa isi revina si sa ii vedem iar cintind....

Utilizator
21st May 2004, 13:14
Si mai stii ceva de Sebastian Bach-vocalul lui Skid Row? Avea o voce misto…

cipi13
24th May 2004, 10:42
cinta in contnuare dar singur si mai mult in spectacole de pe broadway.......se pare ca s-a lasat de turnee...

Siderite
15th June 2004, 10:44
Detalii pe http://coma.go.ro/soulfly.html :yeah:

gicu
15th June 2004, 12:38
siderite, multumim.

Anul trecut Sepultura, anul asta Soulfly...bun asa.
Urmeaza SLAYER? :yeah: :yeah: :yeah:

bog_tom
15th June 2004, 13:54
Detalii pe http://coma.go.ro/soulfly.html :yeah:
canta si Implant pt refuz :ok:

PS. vezi afisul spectacolului !

gicu
15th June 2004, 14:40
canta si Implant pt refuz :ok:

PS. vezi afisul spectacolului !

bog_tom, care-i diferenta intre url-ul de mai sus si poza atasata? :rolleyes:

Mai mult, a trebuit sa faci poza mai mica...iar Cavalera trebuie sa se vada MARE...sa-l vada poporul bine :p

bog_tom
15th June 2004, 15:13
bog_tom, care-i diferenta intre url-ul de mai sus si poza atasata? :rolleyes:
nu am apucat sa ma uit pe link... posterul il am de la chitaristul de la Implant (http://www.implantpentrurefuz.com) cu care sunt coleg :ok:


Mai mult, a trebuit sa faci poza mai mica...iar Cavalera trebuie sa se vada MARE...sa-l vada poporul bine :p
nu e vina mea ca l-am micsorat ... restrictiile pentru dimensiunile pozelor au fost stabilite de adminul forumului (adica Vadim - sariti pe el daca va credeti puternici :drak: )

bapsy
20th June 2004, 17:56
Primul eveniment important: Azi (20.06.2004) va canta Zdob si Zdub in Piata Unirii (Timisoara).

Al doilea eveniment important: am inteles ca va veni Nightwish la Bucuresti in Noiembrie, stiti ceva despre asta?

Utilizator
20th June 2004, 21:07
Ar fi o chestie sa vina Nightwhish...
Eu personal am insa nostalgia festivalurilor rock, cu multe trupe, doua-trei zile de muzica buna...Se mai organizeaza pe undeva asa ceva?

bapsy
21st June 2004, 00:12
in Romania ... nu stiu. in schimb la Pepsi Sziget (Ungaria), vor fi cateva formatii rock de prestigiu. cu toate ca nu sunt doar concerte Rock, printre protagonisti vor fi probabil The Gathering si Anthrax. in afara de ei Die Arzte, Reamonn, Zdob si Zdub s.a ... iti dai seama ca am de gand sa ma duc :D

in rest doar daca mai prinzi un "Rock am Ring", sau "Rock im Park"...

visul meu in schimb este sa vad un concert Rammstein. stiu ca sora-mea a fost si mor de ciuda ca eu n-am apucat asa ceva.

bog_tom
24th June 2004, 08:10
Cei mai multi dintre noi au auzit de festivalurile de la Sziget, din Ungaria, sau de la Nottingham, Anglia, chiar daca, foarte probabil, multi nu am ajuns sa simtim pe pielea noastra ce inseamna asa ceva. Cert este ca, in Romania, nu se poate spune ca a existat un astfel de eveniment "open-air", facut in stil occidental. Pana acum.

In perioada 9, 19 si 11 iulie se va desfasura "Rock la Mures 2004". Locatia: localitatea Periam Port, de pe malul Muresului, foarte aproape de Timisoara. Organizatorii spun ca desi au mai avut loc doua editii ale festivalului, ele au fost de control, s-a dorit testarea reactiei publicului. Rezultatul se pare ca a fost multumitor! La Periam Port vor canta peste 35 de trupe din zece tari, genurile abordate fiind diferite: tehno, house, alternativ, hardrock, pop, progresiv.

Mai multe informatii gasiti pe site-ul www.rocklamures.com.

(c) Capital

Utilizator
24th June 2004, 08:58
Bog_Tom te contrazic un pic: in Romania au existat astfel de concerte rock open-air. Pana prin ’90 mergeam la Festivalul de rock de la Costinesti (mai era si unul de jazz) care se apropia destul de mult de occident chiar daca nu erau decat trupe romanesti.
Dupa Revo, Rock ‘91, Rock’92 au fost super.
Primul a fost langa Polivalenta/Palatul copiilor din Bucuresti, a fost gratis si a tinut 2 zile neintrerupte. A fost ca un sumum al rockului romanesc de pana atunci, finalul evenimentului fiind fulminant, cu Phoenix in concert pentru prima oara in Romania dupa evadare.
Al doilea a fost la Arenele Romane si a avut capete de afis Uriah Heep si Ian Gillan cu trupa, iarasi doua zile de neuitat.
Au mai existat si Rock ’93 si ’94 pe Dinamo (organizator la toate a fost Dorian Ciubuc) unde au participat trupe ca Jethro Tull, Scorpions, Texas, Panthera parca si multi altii din Romania.

Au mai fost ceva concerte pe stadionul ex-23 August: cel cu Joe Cocker, Rod Stewart si Eros Ramazzoti, concertul Metallica, dar desi au fost open-air n-au avut organizare de festival.
A mai fost anul trecut concertul de la Vama Veche (Stuff-rock parca) unde nu am fost din pacate.


Problema e ca miscarea rock din Romania (a fost un recul si pe plan mondial) s-a cam stins dupa ’92, tinerii au inceput sa se orienteze catre dance, house etc., muzici facile dar care fascinau prin noutate (inainte de ’90 nu prea erau publice).

Concertele open-air presupun un teren liber unde sa poti percepe bani pe bilet, scule puternice, trupe multe (ca sa renteze) si public de ordinul a zeci de mii, ceea ce la noi, din dierse motive, nu prea mai aduni. Poate cu o campanie publicitara desteapta si cu multi sponsori si bani s-ar putea realiza, eu inca sper.

PS: in iulie concert Joan Baez la Bucuresti.

bapsy
24th June 2004, 09:26
Festivale de Jazz totusi mai exista. De exemplu in fiecare an la Garana, tine 2-3 zile. Si sunt invitati din Romania, Ungaria, Germania, Austria s.a Apoi in fiecare an in toamna (octombrie noiembrie) este organizata "Gala Blues Jazz", in principiu de catre formatia Bega Blues Band, care nu castiga nimic dpdv financiar din acestea. Intr-adevar n-au amploarea unui festival Open-Air, de care spui tu, dar sunt festivale cu traditie prin zona asta, cel putin.

Apropos de Vama Veche, acum cativa ani au cantat in centrul Timisorii, atatia oameni n-am vazut nici la meciuri :) Stateau pe scarile catedralei, pt ca nu mai era loc... Au mai cantat si de-atunci, la festivalul berii de ex., dar in principiu canta in cluburi.

Utilizator
28th June 2004, 12:49
Sambata/duminica a fost ROCKS WEEKEND la VH1. Un regal rock ce a prezentat destul de mult din rockul anilor ’70-’80 (chiar daca s-au mai repetat e parcursul celor doua zile). Am reascultat cu placere printre altii Judas Priest, Motorhead, Twisted Sisters si multi altii pe care nu pre ii mai vezi des la TV.… Din pacate n-am stiut din timp, sper ca v-ati delectat si voi.

dracula666
29th June 2004, 14:30
dupa mine nu poti sa asculti Andreea Balan si sa spui ca esti rocker ori asculti una ori alta, eu ascult rock si atat

Utilizator
29th June 2004, 14:53
Care-i treaba cu Andreea Balan? I-a pronuntat cineva numele pe aici? Zi ca sa stergem postarea :)

Utilizator
5th July 2004, 08:59
10 iulie 2004, ora 19, Arenele Romane , Bucuresti – Concert extraordinar Garry Moore! S-a anuntat ca va canta toate succesele vechi. Biletele vor fi destul de scumpe, 750 000 lei.

1 iulie 2004 in Piata Revolutiei din Bucuresti a fost concert Phoenix in cadrul Ferrari Show.
Super-concert (sonorizarea cam slaba pentru open-air), cu Baniciu revenit in schema si cu un Tandarica de zile mari. Lume destul de putina (vreo 400 de persoane), poate si pentru ca s-a terminat cand incepea semifinala de la Euro. Cand au cantat “Timisoara” Covaci a spus ca un mare regret al lui este ca nu sunt invitati sa cante si acolo. Invitati-i ca merita.

bog_tom
5th July 2004, 09:21
Cand au cantat “Timisoara” Covaci a spus ca un mare regret al lui este ca nu sunt invitati sa cante si acolo. Invitati-i ca merita.
din cat eu stiu eu (din surse sigure de la Primarie), au fost invitati pentru sarbatoarea de ziua Timisoarei de anul trecut insa au cerut pentru prestatie o suma EXORBITANTA (mult peste restul formatiilor la un loc - formatii ce au cantat 3 zile); asa ca a cazut !

poate data viitoare cand o sa mai "lase" de la ei pentru orasul la care fac atata referire, o sa mai fie invitati...

bapsy
6th July 2004, 08:38
Nightwish la Bucuresti: 19.11.2004 PALACE HALL Bucharest ROMANIA :ok:

Utilizator
6th July 2004, 12:18
Nightwish la Bucuresti: 19.11.2004 PALACE HALL Bucharest ROMANIA :ok:

O veste excelenta :ok: de-abia astept, va fi super-concert.



Pentru cei interesati, pe 11 iulie 2004, ora 19, Sala Palatului (sau Palace Hall vorba lui Bapsy, suna mai octzidental :) ), Bucuresti, Concert Joan Baez.

bog_tom
8th July 2004, 16:05
CRONICA CONCERT SOULFLY 4 iulie, Arenele Romane, Bucuresti (http://www.metalfan.ro/concerte.html) :ok:

Atrocity
9th July 2004, 00:29
heya... sunt shi eu noua pe aci... apropo de Iron Maiden... chiar vin la Festivalul de la Sziget? am citit in programul lor ca ar veni pe 8 august la ora 18 timp de o ora... insa la ei scrie `Iron Maidnem`... ori au pocit numele formatiei ori e alta mancare de peshte... insa vreau sa aflu ceva mai mult, shi ma gandeam ca pe aici ash putea gasi nishte raspunsuri... daca shtiti ceva, plz help me :>

Big Sexy
9th July 2004, 12:44
Sa va fie soulfly-ul de ras. Mi-am rupt piciorul cu cateva clipe de a incepe concertul cu soulfly dupa ce m-au chinuit neconvingator aia de la Coma. Si din cauza asta nici nu am ajuns la intalnirea forumistilor. Noroc cu baietii d ela implant pentru refuz a caror prestatie m-a impresionat

P.S. acu ma duc la spital sa vad de ce inca mai am piciorul umflat.

gicu
23rd August 2004, 10:51
29 de trupe rock la Stufstock
Festivalul Stufstock 2004 va avea loc pe 3 si 4 septembrie la Vama Veche

Un festival rock impecabil, toate numele importante gasindu-si loc pe lista de trupe, cu Iris, Cargo, Celelalte Cuvinte si Luna Amara capete de afis. Din punctul de vedere al mesajului sau, Stufstock sustine cauza miscarii Salvati Vama Veche, mai exact pastrarea unui specific cultural si ecologic in zona litorala 2 Mai - Vama Veche. Festivalul se va desfasura in paralel pe doua scene, amplasate la Hamacu´ lui Boboc si la Club A. Organizatorii Stufstock sunt "vamaiosii", membri ai Asociatiei pentru conservarea ariilor protejate biocultural. Dintre activitatile acesteia amintim obtinerea interdictiei pentru autorizarea de constructii noi si a aprobarii pentru campare pe plaja. Asociatia a primit premiul "cea mai buna initiativa a anului", in cadrul Galei Societatii Civile. Dincolo de toate aceste detalii faptice, manifestatiile de la Vama Veche atrag lumea in principal pentru voia buna, bautura care curge parca in valuri rupte chiar din mare, daca este sa judecam dupa presiune, pentru muzica si pentru libertatea in comportament mai mare decat in mod obisnuit. Multimea de corturi asezate chiar pe plaja, peste care risti sa cazi la fiecare pas, are farmecul ei. In plus, este placut sa iesi la plimbare si sa stii ca te poti impiedica de o vedeta la fiecare pas! In orice caz, un lucru este sigur: este greu de spus exact cati dintre cei care pun piciorul in Vama cu aceasta ocazie vin pentru salvarea ei.

sheeshoo
23rd August 2004, 15:09
am auzit ca de curand se percepe nu stiu ce taxa de campare in Vama? stiti ceva noutati? am fost luna trecuta acolo si nu-mi mai place; bubuie muzica toata noapte, sunt portiuni de plaja unde nu aveai voie sa campezi pt ca se construia un restaurant sau ceva...
in schimb, am fost de doua ori la Vadu (dupa Navodari) :yeah: - o plaja pustie(max 10 corturi vezi in we), liniste. cred ca asa arata cu ceva ani in urma si vama

Darkslowstar
26th August 2004, 15:38
Ca in fiecare an sunt anuntate tot felul de concerte care mai de care. Zvonurile de anul asta pt. la toamna: Maiden, Peppers, Nightwish (singura certitudine).
Voi ati mai auzit ceva?

gicu
21st October 2004, 10:45
http://www.evenimentulzilei.ro/divertisment/?news_id=169550 :yeah:

sotostone
21st October 2004, 12:18
unde gasesc shi eu Antract mp3 uri mocca?

notthespoon
26th October 2004, 15:10
implant pt refuz si
celelalte cuvinte
in pestera la romanesti, weekendul viitor (sunt afise in oras). sambata, cred.

bog_tom
3rd November 2004, 21:04
pana "apar" pozele de la concert, iata cu Vita si Ochelari la catarare :D

bapsy
4th November 2004, 09:13
Nu se vede mare lucru, dar macar sa va faceti o imagine generala despre un concert in pestera :)

bog_tom, ii recunosti :D?

bog_tom
4th November 2004, 09:51
normal ca ii recunosc... o sa revin cu poze direct din "sanul" formatiei :D

bapsy
8th November 2004, 11:55
bog_toame, pana primesti tu pozele ... ajung chiar si pe la mine :D

De data asta ii recunosc si eu :D

bog_tom
8th November 2004, 22:34
ei bapsy.....le-am primit inca de acum 5 ore dar am mai avut de facut un drum pana in Jamaica hood :D

PS. hai sa vedem cine o recunoaste pe bapsy in poza grup.jpg :)

bog_tom
8th November 2004, 22:36
si inca 3 poze ....

bog_tom
10th November 2004, 18:49
Trupa Nightwish concerteaza la Sala Palatului

Pe 19 noiembrie, la opt seara, pe scenă vor urca membrii trupei Nightwish. Este vorba de un concert din turneul de promovare – “Once Upon a Tour” al celui de al şaselea album, “Once”. Ne-am obişnuit ca, măcar o dată pe an, să vedem in Romania un concert al unei trupe celebre. Şi dacă anunţul unui astfel de eveniment nu a avut loc in primele luni ale anului, intrebarea de pe buzele tuturor este: anul ăsta cine mai vine? Ei bine, acum vin irlandezii de la Nightwish.

In Romania, ca şi in celelalte ţări – aproximativ 30 - in care vor concerta in această perioadă, Nightwish işi va promova noul album “Once” care a avut mare succes la public. Acest succes ar putea fi cuantificat şi dacă ne gandim doar la “distincţiile” opţinute: Discuri de Aur in Austria, Norvegia şi Elvetia, Discul de Platină in Germania, Dublu-Disc de Platină in Finlanda. Unii au pus succesul trupei pe combinaţia interesantă de rock-eri cu o solistă – Tarja Turunen - care este soprană.

Trupa a fost infiinţată cu opt ani in urmă de către doi prieteni din copilărie. Tarja Turunen le-a fost colegă de şcoală, aşa că ea a fost invitată sp cante cu ei in ceea ce la inceput ar fi terbuit să fie muzică acustică. Ideea asta a ţinut pană in momentul in care tanăra s-a pus pe cantat şi au ieşit la iveală astfel calităţile ei vocale de necontestat. Pe componenţii trupei am putea să-i trecem la capitolul norocoşi deoarece au avut succes incă de la primul album pe care l-au lansat, şi anume “Angels Falls First”.

Despre albumul cel nou nu vă spunem decat că la realizarea lui s-a colaborat cu celebra Session Orchestra din Londra. Că, dacă dezvăluim toate “secretele” evenimentului, stricăm surpriza!

CONCERT
19 noiembrie, Sala Palatului, ora 20

(c) Revista presei - 9 noiembrie 2004

Morrison
12th November 2004, 10:12
Marti 16 noimebrie, CONCERT METAL in Underworld ( ca in fiecare marti, de-altfel ) cu trupele
SEVEN (Cluj Napoca) si 9,7 grade richter (Bucuresti)
concertul incepe la ora 21:00 iar intrarea este 50.000
pentru mai multe detalii www.underworldclub.ro

Si tot in fiecare marti dupa concert, in Underworld, METALHEAD , singura seara de METAL si ROCK curat din Bucuresti - heavy thrash power gothic doom black death + promovare de trupe romanesti autohtone
True Underground Propaganda

Concerte Viitoare

30 noimebrie - Trooper si Nexus
7 decembrie - Graven si Leprosy Abcess
14 decembrie - Altar si 9,7 grade richter
23 decembrie - Katharsis (80% sigur acest concert)

www.underworldclub.ro
keeping ROCK music aLIVE

bibicu
13th November 2004, 12:43
am si io mai multe intrebari despre amplif.(cuburi) pentru chitara electrica. vreau sa-mi cumpar un cub de 50-60W si vreau sa ma lamureasca si pe mine 1data pentru totdeauna cineva in leg cu amp. si procesoarele.
1. de ce toate cuburile se fabrica cu delay, distors, reverb, etc. daca am si procesor si folosesc chestiile astea de pe el, la ce bun?!
2. se stie ca amplif. cele mai tari sunt cele pe lampi. au sunetul cel mai curat, cel mai clar, la ce-mi foloseste daca, repet: AM PROCESOR!
3. ce cub imi recomandati la un pretz de pana in 250EUR?!?
4. toate trupele tari nu folosesc procesoare de sunet, folosesc pedale(asta stiu, pentru ca sunt analogice si nu digitale, adik sunet mai bun)dar pana la urma ce este mai avantajos, 2-3 pedale cu sunet clar, analogice?..sau un procesor mai scump, cu o gramada de efecte, dar digital, adik sunet mai prost

cei care se pricep ii rog sa ma lamureasca, si sa-mi descrie cu detalii daca este cazul, ca sa intzeleg, in sfarshit!....bye! :yeah:

Morrison
17th November 2004, 11:45
Underground Metal Propaganda®, Underworld Club Bucuresti si www.Metalfan.ro
Trupele:
Phonopia (Bucuresti) -Progressive Metal
My Shadow (Cluj-Napoca) - Gothic Metal
Demo:
http://www.underworldclub.ro/My_Shadow__-__Lacrimi_de_plumb.mp3


Concertul incepe la ora 21:00
Intrarea este 50.000
Adresa: piata M. Kogalniceanu nr.3 Bucuresti, langa statuie
pentru mai multe detalii www.underworldclub.ro

http://www.underworldclub.ro/phonopia.jpg

LordRhadoo
18th November 2004, 17:57
maine e Nightwish.
stie cineva dak se mai gasesc bilete?

Darkslowstar
25th November 2004, 17:11
Campanie rock anti-PSD “Baga-ti votu-n ei!”

Vlad Iorga
Joi, 25 Noiembrie 2004


Cu trei zile inainte de alegeri, trupele Luna Amara si Implant Pentru Refuz vor sustine cite un concert in fief-urile PSD-ului - Iasi, Ploiesti si Tirgoviste (joi, vineri, simbata). Turneul de atitudine civica, asa cum le place acestor doua trupe sa il numeasca, se va desfasura sub titlul “Baga-ti votu-n ei!” Chiar daca se feresc sa spuna deschis ca va fi un concert anti-PSD, trupele spera sa convinga oamenii ca se poate schimba ceva. Pe scenele celor trei orase, Luna Amara si IPR vor interpreta cunoscutele piese anti-PSD “Folclor” si “Voteaza-ma pe mine”.
Remarcate pina acum ca singurele trupe rock protestatare din Romania, cu frecvente “necazuri” din partea autoritatilor, Luna Amara si Implant Pentru Refuz cinta pentru prima oara intr-un turneu comun, semn ca membrii ambelor formatii au simtit nevoia sa se coalizeze pentru a schimba ceva, pentru a convinge po****tia sa voteze, dupa cum spun chiar ei. Cintaretii cred ca succesul partidului de guvernamint la alegeri poate fi cauzat de absenteismul “celorlalti” de la vot, asa incit doresc sa trezeasca electoratul din aceste zone, considerate adevarate “fiefuri” PSD. Nick Fagadar (voce, chitara - Luna Amara) declara: “Ideea a fost sa ne aducem contributia la campania electorala, in care am fost oricum bagati fara sa vrem de multe ori. Ideea principala e “Mergeti la vot!”. Fiindca asta e singura metoda prin care poti sa sanctionezi faptele alesilor. Din cite stim noi, astea trei orase sint conduse de PSD. Nu inseamna ca e un concert anti-PSD, dar, intr-un oras in care se voteaza in permanenta majoritar cu ei, sint sigur exista multi oameni care nu merg la vot. Cei care vor veni la aceste concerte vor veni poate ca sa vada citi mai sint ca ei si poate ca asa minoritatea va deveni o majoritate”. La rindul sau, Tavi “Vita” Horvath, (voce - Implant Pentru Refuz) spune: “Pentru noi, povestea asta a inceput de la alegerile locale, cind am facut o cintare in Piata Unirii, neorganizata si neaprobata, prin care voiam sa le spunem tinerilor si oamenilor sa mearga la vot ca e foarte important. Orasele astea au fost in general evitate de miscari rock-protestatar. Noi ne bucuram sa participam pentru ca nu ne asteptam sa avem ceva de genul asta si la alegerile generale. E foarte important sa apara la concert si alti oameni decit cei care cunosc trupele, oameni care n-au mai fost la un concert rock”.

Sarmalele Reci: “Sa exorcizam prostia”

Inainte de alegeri, si Sarmalele Reci vor aparea intr-un concert cu tenta politica. Pentru spectacolul pe care il au simbata in Laptaria lui Enache, cei de la Sarmalele Reci si-au ales sloganul “Sa exorcizam prostia”. “Vino sa participi la un ritual colectiv de alungare a tembelismului din rindul alegatorilor turmentati care a doua zi “si-o baga” in urna”, este anuntul celor de la Sarmale. Inainte de ziua votarii, concertul lor va cuprinde pamfletul “Adrian Minune Presedinte”.

Heath Scumm
29th November 2004, 00:36
Campanie rock anti-PSD “Baga-ti votu-n ei!”

.

Nu cred ca e bine surprinsa ideea.
IPR si LUNA AMARA nu au cantat anti PSD, nici anti D.A., nic anti PRM...nu au cantat impotriva vreunui partid...

Protestul vizeaza un concept...conceptul de gandire subjugata de promisiuni electorale!

Asa vad eu problema!

Am fost la concert in Iasi...Superb...Pe departe cel mai bun concert pe care l-am vazut vreodata si am fost la cateva! :rolleyes:

LordRhadoo
29th November 2004, 23:51
true true

maroon5
30th November 2004, 12:28
Nu inteleg de ce se scrie atat de rar despre muzica rock Am observat ca cele mai mediatizate sunt manelele de ce la place sa asculte un astfel de gen muzical?si pe langa toate astea ii obliga si pe alti sa asculte ceea ce lor le place cam ciudat dar asta este!am observat ca aici la capitolul muzica rock nu a s-a mai scris de mult timp dar asta este.....printr-o astfel de atitudine pareti destul de dezinteresati

Gothika
30th November 2004, 12:39
Nu inteleg de ce se scrie atat de rar despre muzica rock Am observat ca cele mai mediatizate sunt manelele de ce la place sa asculte un astfel de gen muzical?si pe langa toate astea ii obliga si pe alti sa asculte ceea ce lor le place cam ciudat dar asta este!am observat ca aici la capitolul muzica rock nu a s-a mai scris de mult timp dar asta este.....printr-o astfel de atitudine pareti destul de dezinteresati
Dezinteresati, nu suntem, dar site-ul se numeste totusi onlinesport si nu onlinerockmusic.
Ca tot spui ca nu s-a scris de mult timp... Eu sunt inebunita dupa muzica celor de la Cranberries..., pacat ca s-a destramat formatia. Si pe langa, imi plac Linking Park, Limp Bizkit, No Doubt, Alien Ant Farm...

bog_tom
30th November 2004, 23:25
eu sunt fan Rammstein ... ati ascultat ultimul lor album (Reise Reise) ?

iata si cateva melodii de pe acest album (http://mp3.elizov.com/?album=Rammstein%20-%20Reise%20Reise&a=B0002XDODU) in format MP3 ... :ok:

Morrison
2nd December 2004, 12:58
METALHEAD - MARTI - 7 decembrie - GRAVEN si LEPROSY ABSCESS





METALHEAD Underground Metal Propaganda, Underworld Club,Metalfan.ro si Bring The Noise
prezinta:

Marti 7 decembrie - METAL BREAKDOWN LIVE
cu trupele:

GRAVEN - Bucuresti - Heavy Metal
LEPROSY ABSCESS - Brasov - DEATH Metal Brutal

Concertul incepe la ora 21:00
Intrarea este 50.000
Adresa: piata M. Kogalniceanu nr.3 Bucuresti, langa statuie
pentru mai multe detalii www.underworldclub.ro

http://www.underworldclub.ro/afise/graven.jpg

dupa concert METALHEAD - heavy thrash power gothic doom death black - singura seara de METAL curat din Bucuresti ( intrarea libera dupa concert )

bog_tom
6th December 2004, 22:15
ALTERNATIVE - Joi 9 decembrie OCS si Scuba

Ska-Punk - Vineri 10 decembrie E.M.I.L. si Dance Trauma - ora 20:00

ALTERNATIVE - Duminica 12 decembrie 41 si Buricul Pamantului - ora
20:00

METAL - Marti 14 Decembrie ALTAR si 9,7 ° Richter (Bucuresti) -
thrash/heavy - ora 21:00

Joi 16 decembrie Rock`n Ghena si Evo - ora 20:00

METAL - Marti 21 Decembrie LEGION (Cluj-Napoca) si Colt 44 (Bucuresti)
- trash/thrash power metal - ora 21:00

bog_tom
7th December 2004, 17:36
Album foto - Implant pentru refuz (http://implantpentrurefuz.com/album/index.php) :ok:

Darkslowstar
7th December 2004, 18:36
Unde ziceai ca sunt cantarile astea (si sa nu-mi spui MSG) Bog-toame?



ALTERNATIVE - Joi 9 decembrie OCS si Scuba

Ska-Punk - Vineri 10 decembrie E.M.I.L. si Dance Trauma - ora 20:00

ALTERNATIVE - Duminica 12 decembrie 41 si Buricul Pamantului - ora
20:00

METAL - Marti 14 Decembrie ALTAR si 9,7 ° Richter (Bucuresti) -
thrash/heavy - ora 21:00

Joi 16 decembrie Rock`n Ghena si Evo - ora 20:00

METAL - Marti 21 Decembrie LEGION (Cluj-Napoca) si Colt 44 (Bucuresti)
- trash/thrash power metal - ora 21:00

bog_tom
7th December 2004, 18:52
www.underworldclub.ro

Morrison
10th December 2004, 09:32
MARTI 14 decembrie 2004 ora 21:00
Underworld Club Bucuresti, Metalhead, www.METALFAN.ro si City Fm - Bring the Noise, prezinta LIVE trupele:

GUERILLAS (Cluj) [ stil: intre Sepultura si Biohazard ]
9,7 RICHTER ( Bucuresti ) [ stil: Judas Priest ]

Concertul incepe la ora 21:00
Pentru mai multe detalii: http://www.underworldclub.ro

http://www.underworldclub.ro/RICHTER.jpg

dupa concert ca in fiecare marti in Underworld, METALHEAD - heavy thrash doom black power thrash death progressive - singura seara de METAL CURAT din Bucuresti! (intrarea libera dupa concert)

desdemona
21st December 2004, 22:28
Hmm. Bantuiam si eu pe aici si am descoperit un thread care mi-a mers la suflet. Il vazusem de fapt si cu alta ocazie, dar ma indusesera in eroare ultimele post-uri de pe el. Mi s-a parut a fi un thread prin care se anunta diverse evenimente/concerte etc din Bucuresti si nu numai. :)
Pana in acest moment am o intrebare:

Doua filme care mi-au placut enorm (eu sunt pe vechituri…) “Hair” al lui Forman si “Jesus Christ Superstar” dupa opera rock a lui Andrew Loyd Weber amandoua, la ultimul vocile principale (doar vocile, ei nu apar in film, dubleaza actorii) fiind Ian Gillan-Jesus (ex. Deep Purple) si Murray Head-Iuda.
@Utilizator, Jesus Christ Superstar are o singura varianta? Mmm.. l-am vazut si eu "in tinerete" si am si soundtrackul pe 2 casete vechiutze, din perioada tineretii dezlantuite de care vorbeam. Chiar nu mai stiu exact din ce an era filmul (cred ca `73), dar de ce am ramas eu cu impresia ca nu am vazut ce trebuia = adica varianta cu Gillan? Pe asta o vroiam. Sau imi joaca feste memoria? Trebuie sa cercetez si sa mai ascult o data alea, sa ii recunosc vocea. :( Pana una-alta, poate ma lamureste cineva. Sau poate am trait cu impresia ca trebuie sa il si vad pe Gillan si de asta nu a mai contat asa mult restul si nu am dat prea mare atentie filmului, la vremea respectiva?

Utilizator
22nd December 2004, 10:49
Desdemona, nu este decat o singura varianta si cei care canta nu apar in film ci doar dubleaza vocile actorilor. Nu ai sa-l vezi pe Gillan prin film. Din cate am inteles Gillan ar fi aparut in opera rock montata pe Brodway, dar nu bag mana in foc.


PS: 'In tineretze' :)....eu ar trebui sa spun atunci 'in negura timpului', 'in vremuri imemoriale', 'odata ca niciodata' :)

desdemona
22nd December 2004, 11:36
Pai din postul tau intelesesem si eu asta, dar confruntam totusi spusele tale cu amintirile mele :)
Eu aveam impresia (si de obicei nu-mi fac impresii faca un fapt concret la baza :() ca trebuie sa il vad si pe Gillan..
Oricum, a piece of art! :D

Tinerete pentru ca ma simt ca o pensionara. Inclusiv dpdv al programului (munca, acasa, munca, acasa.. no time at all) dar si cand ma gandesc la cum eram inainte, ce preocupari aveam, ce muzica ascultam etc. Nu-i vorba, si acum traiesc la fel muzica de suflet, dar ... parca imi lipseste acea perioada ... Si nu, nu pot sa numesc asta un proces de "maturizare", cand mi se pare cateodata ca m-am saturat de tot si tot ce mai urmeaza bun in viata mea e ultimul pas :D (Bineinteles, sunt intr-una din pasele proaste acum :D) Sunt o baba!! :(

Utilizator
22nd December 2004, 11:46
Desdemona bucura-te, maine va fi mai rau :)
Partea buna este ca nu ai ajuns inca baba, daca ar fi asa ai avea prea mult timp liber :)

Intr-adecar a piece of art, mie mi-a placut mult.

desdemona
22nd December 2004, 13:11
Hahahaha, ai dreptate la chestia cu baba :) Dar totusi eu sper sa imi ocup timpul chiar si atunci (daca o sa ajung vreodata la o varsta inaintata), sa nu pierd nici un minut.

Utilizator
22nd December 2004, 13:14
O sa ti-l ocupi tu sau altii, n-avea grija.
PS: mai curata pm-ul ca tot incerc sa-ti dau mesaj si e full:)

desdemona
22nd December 2004, 13:21
oare o sa ajung la varsta aia? nu stiu de ce traiesc cu impresia ca n-o sa am niciodata peste 50 de ani..

remus
22nd December 2004, 20:48
Felicitari pentru idee.
am descoperit rock-ul din pacate numai de 2 ani , insa recuperez rapid.

daca va simtiti singuri , va inselati .

versuri tari: cut my life into pieces , this is my last resort ( Papa Roach )

remus
22nd December 2004, 20:51
daca merge

gicu
22nd December 2004, 21:44
remus, bine-ai venit in comunitate...ai mult de "munca" :)

ps. parca vorbeam de rock, cu Papa Roach...nu te vad bine :(

desdemona
22nd December 2004, 22:58
Lasa ca nu e niciodata prea tarziu! :)

phil
26th December 2004, 07:51
PENTRU PHIL !!!
Imi esti restant cu un raspuns : -Ai ascultat The Division Bell ??? Dorin

DORIN, mai intai mii de scuze. sper ca mai frecventezi acest topic pentru ca ti-am ramas dator intr-adevar cu un raspuns. uite ca se termina anul si mi-am spus ca nu se face sa trec in 2005 cu o datorie pe constiinta. eu am luat o pauza (din mai multe motive, asupra carora n-as vrea sa insist). ca sa n-o mai lungesc, am ascultat The Divsion Bell inca din primavara, dupa cum promisesem, si l-am adaugat deja la colectia de CD-uri. cred, prin urmare, ca iti dai seama care e parerea mea cu privire la acest album /hello :yeah:. indraznesc chiar sa spun ca rivalizeaza cu oricare din albumele scoase in epoca Waters (mai putin The Dark Side of the Moon pentru ca ala e pur si simplu extraterestru). Dorin, vreau sa-ti multumesc :ok: pentru ca, dezamagit cum fusesem de A Momentary Lapse of Reason, aproape sigur nu as mai fi ascultat si The Division Bell.

in alta ordine de idei eu ascult acum cu maxima placere Muse si Pixies (apropo, chiar nimeni nu e innebunit dupa Pixies??? vi-i recomand pentru ca sunt absolut geniali).

whatever
27th December 2004, 00:51
zicea cineva de mult un top cu albumele preferate. In fine, am foarte multe, enumar doar cateva :

Faith No More - Angel Dust, The Real Thing, KFAD...FFALT, Album of the Year
Fantômas - The Director`s Cut, Amenaza al Mundo, Delirium Cordia
Mr. Bungle - Disco Volante, Mr. Bungle, California
Mike Patton - Pranzo Oltranzista

( de fapt cam tot ce a scos Patton :) )

Nirvana - Incesticide EP, Bleach
Alice In Chains - Dirt, Alice In Chains, Facelift, Jar Of Flies
Pearl Jam - Vs, Ten, Yield
Soundgarden - Louder Than love, Badmotorfinger, Superunknown
Babes In Toyland - Fontanelle
Offspring - Ixnay On The Hombre, Ignition, Smash
Fugazi - 13 Songs
Jane's Addiction - Ritual de lo Habitual (cred ca e albumul meu preferat)
Tool - Lateralus, Ćnema, Undertow
Incubus - S.C.I.E.N.C.E. , Fungus Amongus
Pixies - Doolittle, Bossanova, Come on pilgrim :)

phil
27th December 2004, 15:26
Pixies - Doolittle, Bossanova, Come on pilgrim :)

super!!! dar pe Surfer Rosa cui l-ai lasat???? :ok: /hello

bog_tom
27th December 2004, 21:48
ati vazut aseara pe TVR concertul NightWish (rtsp://real2.tvr.ro/SRTV/media.new/DATA-2004-12-26-23-00.rm) de luna trecuta de la Bucuresti ? :)

whatever
27th December 2004, 22:35
Surfer Rosa nu imi place chiar asa de mult incat sa il includ pe o lista a albumelor mele preferate :)

in schimb mai adaug pe lista urmatoarele

Marilyn Manson - POAAF, Antichrist Superstar (realizare de exeptie)
Mother Love Bone - Shine On, Mother Love Bone
Green River - Dry as a bone
Mudhoney - Super Fuzz Big Buff, Every good boy deserves fudge
Melvins - Houdini
Red Hot Chili Peppers - The Uplift Mofo Party Plan, Freaky Styley, Mother's Milk (absolut geniale toate 3)

uff ... mult prea multe :) cred ca ma opresc aici

desdemona
27th December 2004, 23:11
bog_tom, pai si acum spui? Cine se uita pe TVR.. In fine, mi-ar fi placut mult sa fi stiut aseara :(

RedBaron
29th December 2004, 16:49
Ultimul album Rammstein (reise, reise) cum vi se pare? Daca asculta cineva :) Fiind un fan al lor (pot spune asa), am impresia ca este unul din cele mai bune.

In ultimul timp am ascultat cateceva de la Franz Ferdinand si Snow Patrol, gratie MTV2. Fun anyone?

desdemona
29th December 2004, 17:59
Reise, Reise e super.. l-am ascultat atunci cand a aparut intr-o veselie. Mi-au placut mult si videoclipurile la Amerika si Mein Teil. Chiar, au mai scos si altul dupa astea?

bog_tom
29th December 2004, 19:14
bog_tom, pai si acum spui? Cine se uita pe TVR.. In fine, mi-ar fi placut mult sa fi stiut aseara :(
e musai sa-l fi vazut la TV ? doar ti-am dat linku' (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=181509&postcount=171) si poti sa te uiti pe net la concert :ok:


Ultimul album Rammstein (reise, reise) cum vi se pare? Daca asculta cineva :) Fiind un fan al lor (pot spune asa), am impresia ca este unul din cele mai bune.
fani sunt destui:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=169776&postcount=150
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=95289&postcount=114


Reise, Reise (http://www.planetrammstein.com/fr/disco/view.php?disque=79&cat=1) ? excelent ! preferata mea e Moskau (http://www.planetrammstein.com/download/audio/preview/175.mp3) :yeah:

phil
29th December 2004, 22:18
In ultimul timp am ascultat cate ceva de la Franz Ferdinand...Fun anyone?

RedBaron, ascult acum primul lor album intitulat chiar Franz Ferdinand. e interesant dar nu nemaipomenit. sound proaspat si nervos e-adevarat dar, per ansamblu, putin cam monoton. ii plasez in descendenta lui Pulp. evident nimic nu e definitiv in ceea ce-i priveste. dispun clar de potential si pot sa mai creasca si sa confirme. la fel de bine insa pot disparea precum aburul (cum a facut-o din pacate si Pulp). pentru iubitorii post-punk-ului britanic un sfat: nu-i scapati din ochi :ok:.

RedBaron
29th December 2004, 22:56
@Phil
Eu nu am ajuns sa-i "studiez" un pic... inca. Insa am auzit cate ceva de la ei (Franz Ferdinand), precum: Matinee, Take me out, Michael, This Fire. Suna foarte fain, cel putin pentru mine.
Imi place acest MTV2, am prins tot felul de trupe/artisti interesanti: Razorlight, Electric 6, Graham Coxon, Jet, Snow Patrol, Interpol, Kasabian, Jane's Addiction (ei sunt mai cunoscuti), etc etc... care au un stil mai mult sau mai putin asemanator. Un sound britanic asa...

@bog_tom
Imi spunea cineva ca Rammstein ar fi pe punct de despartire. Stie cineva ceva din surse mai "oficiale"? Sper ca e doar un zvon, intr-o mare de zvonuri. Din Reise,Reise Dalai Lama este preferatul meu. :)

Re.

phil
30th December 2004, 04:45
@PhilEu nu am ajuns sa-i "studiez" un pic... inca. Insa am auzit cate ceva de la ei (Franz Ferdinand), precum: Matinee, Take me out, Michael, This Fire. Suna foarte fain, cel putin pentru mine

RedBaron (apropo, daca tu esti Daphix_ te salut :yeah: ). toate piesele mentionate de tine suna bine intr-adevar (cu mentiunea ca Matinee se cheama de fapt The Dark of the Matinee). eu as mai adauga cateva pe aceasta lista: Auf Achse, Come On Home si (favorita mea) 40'. ce mai, trupa e pe val. sunt promovati destul de puternic si in America de Nord (ma refer mai ales la Canada). ceea ce e remarcabil, avand in vedere ca baietii se afla de-abia la primul album. sper ca ei sa confirme in viitor /hello /hello /hello.

pentru toti cei interesati, iata un link util: http://www.franzferdinand.co.uk/

RedBaron
30th December 2004, 14:41
[Off-topic] un pic :P

@Phil
Da, eu am fost Daphix_. Acu sunt RedBaron :D, adica mai mare si mai rau, reloaded, cum se zice :) Lasand gluma la o parte, te salut si eu, si din cate am vazut ai ramas acelasi user cu posturi de calitate si bun simt.
Ok, La Multi Ani! tuturor.

PS=scuze de off-topic :)

Re.

phil
31st December 2004, 03:29
La Multi Ani si tie, RedBaron. si ca sa nu fiu off-topic de tot: Vive Le Rock!!! (dupa cum zice Adam Ant).

gicu
4th January 2005, 16:16
cine a ascultat coloana sonora a filmului More (Pink Floyd)? Comments?

Heath Scumm
4th January 2005, 19:22
e musai sa-l fi vazut la TV ? doar ti-am dat linku' (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=181509&postcount=171) si poti sa te uiti pe net la concert :ok:


fani sunt destui:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=169776&postcount=150
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=95289&postcount=114


Reise, Reise (http://www.planetrammstein.com/fr/disco/view.php?disque=79&cat=1) ? excelent ! preferata mea e Moskau (http://www.planetrammstein.com/download/audio/preview/175.mp3) :yeah:

Rammstein sunt o trupa mediocra ... versurile lor sunt cam la nivelul celor de la Korn desi cred ca ii cam jignesc pe Korn cu afirmatia asta!Ma refer aici la structura versurilor, la calitatea derizorie a rimelor ... parca ar fi o trupa pop-dance de cea mai joasa speta!

Recunosc ca "instrumentalul" e oarecum inovativ desi nu ma dau in vant dupa stilul lor metalo-industrial insa din punct de vedere al mesajului sunt 0 ... da! ZERO!

Daca va plictisiti sa ascultati chitari zgomotoase si piese fara mesaj, incercati DEFTONES ... versuri simple care insa inseamna ceva ...

desdemona
5th January 2005, 00:31
Rammstein sunt o trupa mediocra ... versurile lor sunt cam la nivelul celor de la Korn desi cred ca ii cam jignesc pe Korn cu afirmatia asta!Ma refer aici la structura versurilor, la calitatea derizorie a rimelor ... parca ar fi o trupa pop-dance de cea mai joasa speta!
Recunosc ca "instrumentalul" e oarecum inovativ desi nu ma dau in vant dupa stilul lor metalo-industrial insa din punct de vedere al mesajului sunt 0 ... da! ZERO!
Daca va plictisiti sa ascultati chitari zgomotoase si piese fara mesaj, incercati DEFTONES ... versuri simple care insa inseamna ceva ...

Prima data cand am citit postul asta eram pornita sa scriu atatea si m-am luat cu altele si am uitat. Acum sunt obosita si nu mi se mai pare ca merita efortul :)
Ideea e ca este exact pe dos fata de cum spune HitScum, caruia ii recomand cu caldura sa asculte mai mult Rammstein si mai cu atentie, inainte sa-si dea cu parerea :D Versurile, mai ales, ca vad ca are o problema cu ele. Unele versuri sunt chiar geniale, chiar daca de ex la ultimul album muzica nu este pe linia aia ascendenta la care ma asteptam :) Dar versurile sunt chiar superbe, comparandu-le cu cele de pe albumele precedente.

RedBaron
5th January 2005, 00:36
Acuma depinde de preferinte... unii pot considera Rammstein comerciali, altii nu.
Eu as reprosa doar vehementa postului sau, insa... e dreptului lui. :) Pentru mine, spre exemplu, Deftones sunt 0. Dar e parerea mea.

desdemona
5th January 2005, 00:54
Ah, da, stiam ca am uitat ceva. Deftones imi plac, dar nu in totalitate. Chiar am ascultat, nu imi fac impresii dupa o melodie auzita in club Fire, din intamplare :D
Dar cum sa-i poti compara? Fiecare canta in legea lui :D (stil etc)
Bineinteles ca fiecare cu parerea lui. Mie de exemplu Rammstein nu mi se par comerciali, poate doar putin mai slab calitativ (dpdv melodic, nu al versurilor) pe ultimul album. Sa vedem what`s next.

bog_tom
5th January 2005, 00:57
Bineinteles ca fiecare cu parerea lui. Mie de exemplu Rammstein nu mi se par comerciali, poate doar putin mai slab calitativ (dpdv melodic, nu al versurilor) pe ultimul album. Sa vedem what`s next.
slab calitativ melodic pe ultimul album ? am alta parere ...

PS. chiar l-ai ascultat ? :cool:

desdemona
5th January 2005, 01:27
bog_tom! :D Da, l-am ascultat. Imi spuneam parerea mai sus. E OK, insa nu mi-a placut la fel de mult la altele. Dar mi-a placut. Si in nici un caz nu m-a facut sa tind spre 0 ala de care vorbea colegul de mai sus.
Ma refeream ca nu mi-a placut foarte mult partea melodica, insa ca la el am apreciat mai mult versurile :D

Darkslowstar
6th January 2005, 12:09
Rammstein rocks. Si versurile mi se par interesante, numai ca trebuie sa stii si germana ca sa le intelegi.

Desdemona, System of a Down iti place?

De ceva (mai mult) timp nu ma mai satur sa ascult Rage against the Machines: the Battle of LA. E un album perfect, pur si simplu.

E vreun fan MY Dying Bride pe aici?

desdemona
6th January 2005, 12:26
Dark, My Dying Bride.. mmmmmm :) Super. Si altii, de fapt, ca la capitolul asta nu m-as mai satura sa ascult :D
Rage Against The Machine - mistoc, dar nu am ascultat tot. Cred ca mai am doar un album pe un cd :( Stilul imi place.
System of a Down de care zici nu am ascultat :( ce gen is?

Doamne, imi aduc aminte de anii in care ascultam non-stop Anathema, Tiamat, My Dying Bride, Theatre of Tragedy, Therion, Gathering, Moonspell etc etc. Ce muzica superba! :( unde sunt vremurile alea.. cand eram in generala si liceu aveam o groaza de casete si apoi cateva cd-uri si tot asa. Nu le-am mai ascultat de ani :( Iar pe calculator nu am avut timp sa stau sa imi iau discografia completa la toate trupele a caror muzica o iubesc :( Cred ca doar la Theatre of Tragedy si My Dying Bride o am toata :( - din cele de mai sus, ca discografii complete mai am..

Darkslowstar
6th January 2005, 13:20
Eu sunt fan MDB de prin 93 de cand cu Turn Loose the Swans si As the Flowers withers. Si ultimul Songs od Darkness, Words of Light mi se pare foarte bun, ceva gen back to the roots. L-am luat de pe net la vreo 3 zile dupa lansare, prin februarie anul trecut si de atunci il tot ascult. I-am tot ratat la Sighet in ultimii ani, din diverse motive stupide. Sper sa am ocazia sa-i vad si live in curand.

Neaparat sa-ti ei the Battle of Los Angeles al Rage-ului. E un album perfect. O sa-ti placa in mod sigur.

Ma mir ca n-ai auzit de SOD. In mod sigur ai auzit melodiile lor prin cluburi, la radio, etc. Aerials, Chop Sue, War,etc.

Le gasesti cu usurinta pe net. Daca nu, la urmatorul FM iti aduc un un CD-R prajit de mine :).
System of a Down face parte din aceasi gen(eratie) cu Deftones si fata de Rammstein sunt mai melodiosi, desi canta destul de in forta.

phil
8th January 2005, 00:16
cu o dedicatie speciala pentru Utilizator:

Dublu disc de aur pentru Cargo

Lucian Ursuletu
Sambata, 08 Ianuarie 2005

Dupa un an cu sute de concerte

„Cintam cum traim si traim cum cintam”, spune Adi Barar, liderul trupei Cargo, care implineste anul acesta doua decenii de existenta. Artistii timisoreni se pregatesc acum sa primeasca o distinctie pe care o asteapta demult. La sfirsitul acestei luni, formatia va fi distinsa cu un dublu disc de aur, pentru vinzarile albumului „Spiritus Sanctus”.

Adi, ati avut un reviriment spectaculos in anul care a trecut. Carui fapt se datoreaza succesul pe care l-ati avut?
Am avut un an foarte fructos. De fapt, toata aceasta nebunie a inceput in luna decembrie a anului 2003 si a tinut pina in noaptea de Revelion 2004-2005. Am avut foarte multe concerte, dar nu-mi cere sa spun cite. Tot ce stiu e ca la jumatatea anului trecut avuseseram peste 100, de acolo nu am mai numarat. Cred ca acest reviriment si succesul pe care l-am avut se datoreaza in mare masura piesei care a fost aleasa pentru promovare, „Daca ploaia s-ar opri”, melodie care a fost intens mediatizata. Asta a stirnit interesul ascultatorilor de muzica si al organizatorilor de concerte. Noi si in anii precedenti am trait numai din muzica, iar fanii nostri stiu asta. Lor, de fapt, le datoram acest succes. O formatie fara public, e o formatie moarta. Daca nu ai cu cine sa comunici la un concert, e destul de greu sa faci un spectacol bun. Noi avem un public consecvent, caruia ii datoram totul.

Cit din succesul vostru se datoreaza acestei melodii?
Nu pot sa spun 100%, desi stiu ca asta vrei sa scoti de la mine. Am mai spus, piesa a fost mediatizata foarte bine si ne-a scos mult in fata. Daca au fost oameni care au cumparat albumul numei pentru „Daca ploaia s-ar opri”, e foarte bine. Oricum, aceasta piesa s-a gasit pe foarte multe compilatii. Un album nu poti sa-l vinzi doar datorita unei piese. Discul „Spiritus Sancutus” s-a vindut foarte bine, deci nu cred ca oamenii au cumparat doar pentru hitul nostru. Noi am vindut peste 100.000 de albume, iar asta spune multe.

Au fost voci care v-au acuzat ca succesul se datoreaza unei piese comerciale…
Aici sint doua elemente destul de importante care nu se pupa asa cum vor unii. Comercial inseamna ceva ce se vinde, nu ceva de proasta calitate. Pe de alta pare, ca sa-i linistesc pe multi, vreau sa spun ca noi cintam la fel sI nu am facut nici un rabat, ba mai mult decit atit, sintem acuzati ca sintem foarte conservatori. O trupa care si-a gasit odata calea, nu poate sa cintre intr-o zi rock, iar in alta zi dance. Se spune despre „Daca ploaia s-ar opri” ca este foarte comerciala pentru ca a foat intens mediatizata. Insa, aceasta piesa a facut ca unii oameni care nu au auzit de Cargo sa ne descopere, iar ceilalti sa ne placa sI mai mult. Faptul ca am rezistat 20 de ani pe piata muzicala spune insa foarte multe despre noi.

Sa privim putin detasat si sa facem o radiografie a celor 20 de ani pe care ii impliniti.
O, e foarte greu sa fac asta. Nu stiu ce sa spun, inseamna mult. E greu sa povestesti in citeva cuvinte. Cei 20 de ani inseamna rock. Noi cintam asa cum traim sI traim cum cintam. Nu cred ca e de-ajuns sa spun ca cei 20 de ani inseamna mult. De fapt inseamna totul.

Dupa doua decenii de muzica, primiti un disc de platina. Ce inseamna acest trofeu pentru voi?
De fapt, e vorba de un dublu disc de aur, nu unul de platina. A fost o problema, pentru ca nu se potrivea nici cum cu vinzarile. Trecuseram de un disc de aur, si de cel de platina si atunci s-a ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa ne premieze cu un dublu disc de aur. Trebuia sa se intimple asta mai devreme. Odata nu au fost pregatiti cei de la casa de discuri. Ala data s-au retras sponsorii concertului prin care trebuia sa celebram decernarea. Apoi am vrut sa facem un concert la Timisoara tot cu acest scop, dar s-a anulat sI acesta, desi totul era prgatit, pentru ca un alt sponsor s-a retras in ultima clipa. Oricum o sa facem acel concert si o sa sarbatorim primirea premiului alaturi de fanii nostri. Referitor la insemnatatea lui, bineinteles ca ne adduce o bucurie aparte, dar aceasta isi pierde din farmec daca nu o impartim cu fanii.

sursa: http://www.evenimentulzilei.ro/vest/?news_id=175864

Darkslowstar, imi permiti un mic comentariu? mie mi se pare ca lucrurile stau exact invers in ceea ce priveste comparatia SoaD (cel putin in Toxicity) - Rammstein :yeah:.

desdemona
10th January 2005, 01:33
Dark, m-am uitat si eu pe net sa vad ce si cum cu System of a Down. Nu ma mir ca nu am auzit / ascultat.. in ultimii 2-3 ani multe chestii nu mi-au mai permis sa fiu la curent cu muzica (decat cu noutati de la formatiile preferate), iar din viata anterioara (de acum 3 ani si mai bine).. nu-mi amintesc toate detaliile :D Vb ta, poate am auzit si nu stiu :)
Am vazut ca anul asta concerteaza alaturi de Nightwish, in Austria, la Nova Rock festival (in iunie) si la Hurricane festival (tot in iunie), alaturi de Rammstein, Oasis si altii.
Pana una alta trebuie sa imi iau ceva de pe net sa ma delectez (sper) :) Inca nu am avut timp sa caut, dar sper ca o voi face curand.

Darkslowstar
10th January 2005, 16:43
Gasesti garla pe orice sistem/site de descarcat. Sa-ti faci tu 10 min timp si te alegi cu zeci de bucati. Memorie si viteza la conectie sa fie ca material exista. Astept impresii!

desdemona
10th January 2005, 16:54
Bun, sambata o sa imi fac timp - mai mult de 10 minute - si-am sa caut :) Tu oricum pregateste un blank pt cand o sa stiu sigur ca vin la un FM si sa mi-l inscriptionezi :D

Utilizator
10th January 2005, 17:16
Multzam Phil pentru dedicatie, chiar nu stiam. Eu zic ca baietii de la Cargo fac in continuare treaba buna si merita distinctia din plin.

O mentiune: din cate stiu discul de aur pe piata muzicala internationala nu se acorda ca la noi pentru doar 50000 de albume vandute, ci pentru mult mai multe, de vreo 10 ori mai multe. Stie cineva precis?

Darkslowstar
10th January 2005, 17:30
Bine Desde, se gaseste intotdeauna cate un blanc disponibil :D.

Utilizator, din cate stiam eu sa decerna la 500.000 de unitati vandute.

desdemona
11th January 2005, 00:24
Dark, numai unul? :) Te credeam generos. Si nu sunt o profitoare, poate fi vorba despre un schimb reciproc avantajos :cool:

Darkslowstar
11th January 2005, 15:40
Si de unde ai dedus ca sunt generos? Poate sunt un zgarie-branza ;)?

Pai cu ce vrei tu SOD-ul pe care-l am eu (vreo 60 de melodii aprox0 si cu ultimul Rage Against The Machine abia se umple un blank. Ce-ti mai doreste inimioara?

PS de pe Songs of Darkness, Words of Lights (ultimul My Dying Bride pt neinitiati) ce melodii ti-au placut cel mai mult?

desdemona
11th January 2005, 16:04
N-am dedus, am presupus. Ai dreptate cu alea ca o sa umple cam un CD, sa zicem. Dar imaginatia mea incerca sa citeasca si alte nume din lista ta ;)
Dark, eu zic sa facem asa: albumele aparute in 2003 si 2004 completeaza lista de care ziceam :D
In afara de Tiamat, ca aici n-am rezistat si mi-am facut timp :yeah:

Darkslowstar
11th January 2005, 16:07
Tiamat? Pai de la Wildhoney (si ala hm, nu se compara cu Clouds) n-au mai scos nimic special. Au dat-o si ei in balarii ca si Paradise Lost.

Ultimele din 2003, 2004? Ale cui, ca daca le vrei pe toate sunt zeci de mii de albume? :D

desdemona
11th January 2005, 17:17
Nu pe toate, lasa ca facem lista ;)
Tiamat imi place, nu are chiar balarii dupa Wildhoney :) Acuma depinde si de gusturi cred :D

Darkslowstar
11th January 2005, 17:31
Pai ce album de la Tiamat ti-a placut cel mai mult? Mie imi placau cand cantau rock si nu o dadeau prea mult in balarii gen electro-pop sau chestii asemanatoare. Nu ca ar fi muzica proasta dar de la Tiamat astept rock si pe undeva intre Clouds si Wildhoney.
Astept lista :D

desdemona
12th January 2005, 00:22
Dark, Tiamat chiar imi place mult.. cu totul. Wildhoney a fost mult timp preferatul meu (pe langa melodiile in sine, albumul a fost, mult timp, special si pentru ca am avut un prieten care-mi canta foarte frumos "Do you dream of me" la chitara :) )
Nu-ti place, de exemplu, Judas Christ? Imi place tot albumul, de la un capat la altul.
Sau A Deeper Kind of Slumber, pe care din pacate nu-l am pe calculator sau CD (am numai una din piesele preferate)... E greu sa nominalizezi ceva cand iti place tot.
Uite ca am vb de Tiamat si acum mi s-a facut chef sa ascult Lacrimosa :)

Darkslowstar
12th January 2005, 16:21
Ma tem ca nu sunt asa in tema despre albumele dupa Wildhoney. Am vazut cateva melodii la teveu si nu mi-au placut deloc. Mi se pare ca deja numai canta rock. Nu stiu nimic de orientarea lor din ultimii 2-3 ani, poate ma pui tu la curent.
Bun baiatul cu chitara, are gusturi bune. Banuiesc ca a au avut succes serenadele lui :D:D

Cosmin777
13th January 2005, 03:04
Asculta cineva Agathadiamond? Mi se pare o trupa bunicica. Melodia preferata de la ei e Glasul Artei Viitoare.

desdemona
13th January 2005, 03:35
Bun baiatul cu chitara, are gusturi bune. Banuiesc ca a au avut succes serenadele lui :D:D
Gusturile erau ale mele, el era bun doar pt ca mi le satisfacea :D Acuma serios, melodia imi placea cu mult inainte sa-l cunosc pe el.
Hmm, ar cam trebui sa asculti si ce au scos dupa Wildhoney, nu stii ce pierzi :) Suna chiar fain, parerea mea. Ok, atunci stiu ce trebuie sa pun eu pe CD-ul de schimb :D

Darkslowstar
13th January 2005, 16:19
Oki, chiar m-ai facut curios, asa ca facem targul :D.

King of Hell
13th January 2005, 19:18
Asculta cineva Agathadiamond? Mi se pare o trupa bunicica. Melodia preferata de la ei e Glasul Artei Viitoare.

Ii zice Agathodaimon nu cum ai zis tu dar ma rog...nu is o trupa bunicica...is superbi...pentru o trupa germana.... :ok:

bog_tom
15th January 2005, 08:37
Duminica 16 ianuarie 2005, de la ora 21.30 la Club 30 va avea loc cea de-a doua editie a concertului - eveniment „ Adi Barar si prietenii”.

În cadrul acestuia vor evolua invitatii speciali ai sarbatoritului Adi Barar - chitaristul trupei Cargo, dupa cum urmeaza Ilie Stepan, Horia Crisovan, Bujor Hariga, Mircea Nedelcu si formatia Transit, Bebe Bicha si formatia Blues Doctors, Catalin Visan, Victor Miclaus, Ionut Dorobantu.

În cea de-a doua parte a evenimentului va avea loc un concert Cargo.

http://www.tion.ro/Timis-local/Timis-local-94087.shtm

bog_tom
18th January 2005, 18:35
Rammstein rocks.
27 februarie 2005 BUDAPESTA — Arena (http://www.rammstein.com/Tour/) :ok:

care merge ? :rolleyes:

desdemona
20th January 2005, 01:10
Mda.. :mda: eu ma chinui sa ajung pana la un FM in Bucuresti, d-apoi pana la Budapesta :o: ? Da' mi-as lua concediu prin februarie... :yeah: De Paste (nu al cailor:D) nu se anunta nimic? Atunci am liber.

Darkslowstar
20th January 2005, 09:43
27 februarie 2005 BUDAPESTA — Arena (http://www.rammstein.com/Tour/) :ok:

care merge ? :rolleyes:

Tu... ca esti mai aproape decat noi :D.

desdemona
24th January 2005, 19:14
Angel of Retribution - Released February 28th

After a series of outstanding live shows in the summer of 2004 throughout Europe and the US, 2005 sees the long awaited new studio album from Judas Priest with the definitive lineup of Rob Halford, Glenn Tipton, KK Downing, Ian Hill and Scott Travis. Judas Priest will unleash their outstanding new studio album 'ANGEL OF RETRIBUTION' to an army of fans on February 28th.

Now in 2005 the reformed band will release their brand new studio album
'Angel of Retribution', this is the first new music from the quintet in
fifteen years. With the flavour of classic Judas Priest combined with a
new energy 'Angel of Retribution' sees the band creating a truly awe
inspiring metal album.

'We've got a lot of energy', says Tipton. 'We're firing on all cylinders and
it's obvious on this album. I think it's the most natural Judas Priest
album. A lot of people who have listened to it have said it's timeless.
You couldn't really date it.'

Halford comments, 'That decade that we were out of each other's company just seems to have vanished in smoke. When we got together to begin writing the new material for 'Angel Of Retribution', it was really a continuation of where we would have been had we made the next record after Painkiller.
All the pieces were already in place.'

'Angel Of Retribution' will be released on February 28th with a limited
edition bonus DVD featuring live footage of the band during their
Summer 2004 shows in Spain together with documentary footage.

New Single 'Revolution' Out February 21st

The new single 'Revolution' captures the band at their very best - This
is a song full of powerful classic Priest riffs featuring the twin guitars
of Glenn Tipton and K.K Downing which combined with Rob Halford's
legendary vocals becomes truly explosive proving that they are still and always will be the METAL GODS! 'Revolution' will excite Judas Priest fans old and young.
It has been decided that 'Revolution' will be released as a Download
single only, there will be no physical formats. Download release date is Feb. 21st.

New PRIEST Record Is Unique

Rob Halford has described Judas Priest's new album, 'Angel Of Retribution', as unique:
Speaking to Launch, Halford said, "This record, it has its own identity,
along with all of the other great Priest back catalogue. But I think there's
something more in this record - I don't know what it is yet, I can't put my
finger on it, but there's a particular strength that's coming through on
this release that's gonna make it one of the unique standouts in the
Priest works."

Utilizator
24th January 2005, 19:20
Iata o veste buna: Judas Priest renaste. Judas face parte din trupele pe care eu le-as dori vesnice. Chiar sunt curios daca pe Halford il mai tine vocea ca in vremurile bune, are totusi o varsta. Pe cand Iron Maiden cu Dickinson? Sau Udo cu Accept? Manowar? De Covardale si R.J. Dio mai stie cineva ceva? Gillan cred ca mai canta cu banda lui. Cine n-are batrani sa-si cumpere...

gicu
25th January 2005, 00:58
Salutam revenirea in studiouri a Judas Priest. Totusi, trupa a renascut (cum scria si mai sus) in 2004 o data cu revenirea lui Halford. Sa-ti raspund la intrebare, am vazut scene dintr-un concert de anul trecut, iar pe Halford il mai tine vocea :)

Utilizator, Dickinson a revenit la Maiden si el, cred ca tot in 2004 (o sa verific). Am vazut un videoclip (Viva) nou cu ei, iar Bruce are o fata de scolar (e tuns acum). Oricum, voce mai are :) Ceea ce nu mai pot spune despre Gillan. Unii ar trebui sa realizeze ca nu mai pot. Despre Udo, Manowar, etc. nu stiu...nu ascult.

Utilizator
25th January 2005, 10:55
Gicule multam de vesti, chiar nu stiam. Halford e de tot respectul, canta de vreo 25 de ani...Dickinson tuns??? Trebuie sa-l vad neaparat :) Iron Maiden a fost una dintre trupele mele favorite, a fost o tampenie plecarea lui Bruce si chiar ma bucur ca au revenit.
Deci Gillan a cedat vocal...ultima oara l-am vazut live in Romania la Rock '92 parca, la Arenele Romane din Bucuresti, si a fost super. Cine a fost si isi mai aduce aminte, concertul a inceput pe la miezul noptii si s-a terminat pe la 2:30 dimineata dupa care a urmat Iris. Spunea Minculescu mai apoi ca a fost o treaba sa-i cante Gillan in deschidere :) Pacat ca nu mai poate.

gicu
25th January 2005, 11:59
mda, au trecut 13 ani de-atunci.
Pe nemti exista o emisiune ce preia inregistrari vechi ale unor formatii de rock ce-au fost invitate la TV in Nemtia prin '70. Sa vezi muzica...:)

Utilizator
25th January 2005, 12:38
Gicule poate e o parere subiectiva, dar muzica a cam stagnat la capitolul inovatie pe la inceputul anilor '90. E drept ca si publicul era altfel, mergeai la concerte sa asculti muzica si nu atat sa dansezi si sa te descarci. La concertele rock (nu numai in RO) se transmiteau idei, proteste, apareau genuri noi, trupe cu stiluri proprii...acum parca nu prea mai e acelasi lucru.

gicu
25th January 2005, 13:43
poate e subiectiva, dar am aceeasi parere. Cu mentiunea ca undeva la sfarsitul anilor 90 a aparut schimbarea. Asta e, acum e treaba noastra sa ne educam copiii :P

Utilizator
25th January 2005, 13:48
Educatul copiilor va fi o problema, cel mai bine cred ca este sa le prezinti de toate sa aleaga ei. Daca aleg altfel decat ne convine va fi iarasi o problema, dar poate e mai bine sa fie trendy decat out of time :)
Serios vorbind cred ca in curand vom putea pune muzica rock in rand cu cea clasica, incep sa se asemene: ce a fost bun s-a facut deja, mai sunt incercari si in zilele noastre dar lucrari cu adevarat valoroase apar din ce in ce mai rar :)

gicu
25th January 2005, 14:04
eu astept sa fiu contrazis de trupele noi :)

desdemona
25th January 2005, 14:49
Deci Gillan a cedat vocal...ultima oara l-am vazut live in Romania la Rock '92 parca, la Arenele Romane din Bucuresti, si a fost super. Cine a fost si isi mai aduce aminte, concertul a inceput pe la miezul noptii si s-a terminat pe la 2:30 dimineata dupa care a urmat Iris. Spunea Minculescu mai apoi ca a fost o treaba sa-i cante Gillan in deschidere :) Pacat ca nu mai poate.
Eu l-am vazut pe Gillan live in Romania in primul an de facultate (1998), cand a concertat Deep Purple la Polivalenta (erau toti in afara de Blackmore). In '92 nu i-am vazut decat la TV, dar oricum am dat exemplul asta pt ca '98 e totusi mai apropiat de prezent fata de '92. Clar nu mai avea vocea din tinerete, dar eu n-as spune ca nu mai poate deloc. In '92 nu a cantat Child in Time pt ca a gasit scuza ca nu e Lord cu ei (era cu Gillan Band), dar in 98' n-a mai avut nici o scuza si tot nu si-a demonstrat calitatile vocale. OK, s-a moshit, da' mie mi-a placut si-mi place aat de mult incat m-ar durea sa recunosc ca nu mai poate deloc, ci doar ca nu mai poate ca la inceput (ceea ce e evident).

Utilizator
25th January 2005, 16:05
Acu ce sa-i faci, ne place sau nu trece vremea, dupa 35 de ani de cantat e clar ca nu mai poti fi ca nou. Si mie imi place Gillan, in Deep Purple mi-a placut mai mult el decat Covardale (foarte bun si el dealtfel)

desdemona
25th January 2005, 17:44
Clar :) Si mie mi-a placut/imi place mai mult decat Coverdale :)

Utilizator
25th January 2005, 18:09
Desdemona, d'aia suntem noi impreuna moderatori...:)

PS: Mie mi-au placut si Gillan Band, erau profesionisti de valoare.

Acum ca mi-am adus aminte de Deep Purple, imi plac f. mult si cei de la Rainbow, cu Ritchie Blackmore si Ronnie James Dio. Dio, un vocalist de forta, a mai scos cateva albume si singur, cu trupa lui, la fel de bune zic eu.
Pe partea cealalta Covardale a fost cu Whitesnake (chiar ei mai exista? Au fost la Polivalenta acum vreo 6 ani), un fel de Holograf la nivel international :)

Darkslowstar
25th January 2005, 18:10
Din cate stiu eu Dickinson e revenit in Maidem acum vreo 2 ani. Mie sincer mi-a placut si de Blase Blaily, cred ca are calitati vocale mai bune decat Bruce, dar nu face show la fel ca Bruce. Sincer, niciodata nu mi-a placut prea mult stilul de voce al lui Dickinson.

Gilan la Rock 92', hm, ce amintiri placute :rolleyes:

gicu
25th January 2005, 18:14
Sincer, niciodata nu mi-a placut prea mult stilul de voce al lui Dickinson.
E, uite ca m-ai enervat si mi-am pus The number of the beast :drak:

Utilizator
25th January 2005, 18:15
Mie personal mi-a placut enorm Maiden cu Dickinson, vocea lui Bruce mi se pare deosebita. A mai existat un vocal cu voce asemanatoare, Joe Linn Turner (sper sa-mi fi adus aminte corect numele), care a cantat cu Yngwie Malmsteen Rising Force si cu Deep Purple redivivus din anii '90. Pentru cei ce nu l-au prins, Yngwie a fost (o mai canta? Era f. tanar prin '90) cel mai rapid chitarist. Albumele lui sunt stil hard rock prelucrate dupa muzici clasice (Bach in special). Din punctul meu de vedere sunau bestial.

gicu
25th January 2005, 18:20
eu n-am auzit de J.L.Turner :(
Malmsteen e tare, mai canta...am un album recent cu o muzica interesanta: chitara lui (fara asemanare de altfel :) ) cu orchestra in spate

ps. ce ziceti de Zdop si Zdup. Pt. mine sunt singurii din ultimii ani care canta ceva placut (chiar daca pe ultimul album sunt si alte influente, nu numai rock)

Utilizator
25th January 2005, 18:25
Si mie-mi plac Zdop si Zdup, desi parca s-au plafonat putin ca stil. E adevarat ca acum incearca sa iasa in lume (parca au contract cu Sony) si stilul lor e inca proaspat.

Gicule daca stii nume de albume noi ale lui Yngwie, da-mi-le si mie.
Cred ca n-am gresit, J.L. Turner il chema pe vocalul de la Yngwie Malmsteen Rising Force.

gicu
25th January 2005, 18:29
Utilizator, uite aici (http://www.yngwiemalmsteen.net/):

ps. nu-mi aduc aminte cum se numea ala de-l am eu. Verific acasa si-ti zic.

Darkslowstar
25th January 2005, 18:30
The number of the beast imi place si mie foarte mult.

De la Zdob si Zdup imi plac foarte mult melodii mai vechi, gen hardcore moldovenesc, primavara, zdubii bateti tare, etc

Intradevar ua contract cu Sony si probabil is vor continua ascensiunea (au si un manager foarte bun si sunt niste tipi super de treaba, care inca canta de placere si nu sunt ahtiati dupa bani si faima)

ieppy
25th January 2005, 18:32
Zdubii bateti tare a fost primul lor single. Misto piesa. :)

Utilizator
25th January 2005, 18:39
Multam Gicule. Legat de J.L. Turner vezi pe site-ul de mi l-ai recomandat, e vocal pe Odissey, eu stiam ca a fost si pe Trilogy (aproape as paria...) dar daca o spune site-ul oficial or sti ei mai bine. :)

desdemona
25th January 2005, 18:46
Desdemona, d'aia suntem noi impreuna moderatori...:)
[..]
Pe partea cealalta Covardale a fost cu Whitesnake (chiar ei mai exista? Au fost la Polivalenta acum vreo 6 ani), un fel de Holograf la nivel international :)
Utilizator :)
Coverdale a fost la Sala palatului, nu la Polivalenta :) Iti zic sigur pt ca am fost la concert. Nu mai stiu cand a fost - eram in clasa a 11-a, mi se pare.

@gicu, Joe Lynn Turner are o piesa super cu Deep Purple, cu super videoclip!! (ala cu gagica aia frumoasa in camera si cu chitara, sunt convinsa ca il stii) - Love Conquers All :ok:
E un simpatic, dar mai in genul lui Coverdale (chiar si fizic, dar si putin la voce), as zice eu, decat in al lui Gillan (care nu se compara cu nici unul din solistii vocali pe care i-a avut Deep Purple). Imi pare rau ca am imbatranit si am mai uitat si eu chestii, dar cred ca "Slaves and Masters" e singurul album pe care a colaborat cu DP.

Utilizator
25th January 2005, 18:53
Desdemona ai dreptate totala: concertul Whitesnake a fost la Sala Palatului, Turner a colaborat doar la acel album cu Deep Purple, piesa, videoclipul si gagica sunt super :ok:
Eu sunt mai mosh decat tine si chiar am inceput sa uit...Cine imi trimite ceva Apilarnil Prop (sau ce naiba ajuta la memorie? pana si asta am uitat :)) din tara?

ieppy
25th January 2005, 18:55
Hai mah moshule ca imi vine sa iti plang de mila. :)

desdemona
25th January 2005, 19:01
Utilizator, e bine ca se completam de minune :) Pe mine ma enerveaza ca nu-mi mai amintesc cum se cheama o alta piesa care-mi placea mult cu Turner la DP :) But I will :)
Si nu vreau sa "monopolizez" discutia, pentru ca si celelalte nume sunt pe lista mea de prioritati in ale muzicii (adica Malmsteen, Dio, Blackmore, Dickinson si altii care nu au fost amintiti aici) :)

Utilizator
25th January 2005, 19:02
Desdemona felicitari, cum de tu, asa de tanara, esti fana la ''ai batrani'? :)

Ieppy am auzit ca berea ajuta la memorie, stii ceva, e vreo clinica de profil prin Viena? :)

desdemona
25th January 2005, 19:14
Muzica buna e muzica buna. Adevarul este ca ascultam Deep Purple, Zeppelin, Creedence, Jethro Tull, Emerson Lake&Palmer, Black Sabbath, Free si multi altii - inca de cand eram in burta la maica-mea :D , dar nu m-a obligat nimeni sa o fac si dupa aceea. Cand am inceput sa rationez, am ajuns singura sa am propriile preferinte (si nu m-am schimbat - negand muzica de valoare - prin a trece eventual in tabara rap sau manele :D :D ) S-au mai diversificat preferintele in timp, dar coloana vertebrala a ramas intacta :)
Later-edit:
A, apropo :D Maica-mea a fost tare dezamagita de mine ca prima mare dragoste a fost The Doors, care ei nu-i placeau deloc. Stiu ca mi-a spus ulterior ca ii era putin ciuda ca Doors si Morrison ma prinsesera rau de tot in mreje si probabil credea ca nu recunosc valoarea celor pe care ii iubea ea. Nah, timpul le-a rezolvat pe toate.

ieppy
25th January 2005, 19:15
Utilizator, cunosc o gramada. Una care e deschisa din 1516 si chiar asa se numeste. :D Bere de casa pentru ca are efectul mai bun. :) Esti invitat stii asta. :)

Alo, doamna moderatoare. Ce zice dumneavoastra de raperi? Adica cum? Se poate asa ceva? :D

desdemona
25th January 2005, 19:21
ieppy, eu nu am nimic cu nimeni :) Am zis ca, in timp, preferintele s-au diversificat si am inceput sa agreez si alte stiluri (anumiti cantareti din fiecare). Vorbeam insa ca ma bucur ca mi-am ales bine coloana vertebrala in domeniul muzical :) (din punctul meu de vedere)

ieppy
25th January 2005, 19:26
I know. Just playin'.:) Ai ales foarte bine. :)

Utilizator
25th January 2005, 19:28
Ieppy, aproape m-ai convins sa vin la tine :)
Da' ca sa fiu on-topic: muzica rock au aia la berarie? Nu de alta, dar curge mai bine berea :)

Ce-ai frate cu Desdemona mea? Asta e topicul de rock ce te bagasi sa sustii raperii tocmai aici? Ea are gusturi bune, asta e clar. :)

ieppy
25th January 2005, 19:32
Mai am putin si te conving deci. Super. :) Clar ca e rock acolo. Mai le diversifica ei dar in nici un caz manele. :)

Desdemona ta? :D Utilizator, nu te-am mai vazut asa posesiv. :D Stiu ca e topicul de rock si nu am zis nimic. Glumeam si eu otzaral. :D

desdemona
25th January 2005, 19:32
Si ieppy are gusturi bune, stiu eu sigur :)
Chiar asa, poate ne spune si el preferintele lui - on-topic :)
@Utilizator, ce plimbaret esti :)
@ieppy, pe mine nu ma inviti la bere si muzica buna? Uite, vin impreuna cu Utilizator :)

ieppy
25th January 2005, 19:36
Preferintele mele sunt amestecate.

Dintre cei vechi: Queen, Led, Doors, Sabbath(cu Ozzy), Deep, Pink Floyd, Depech Mode, Tom Petty, Sugar Ray Vaughn, Clapton..

Din cei noi: 3 doors down, RHCP, Crannberies, Metallica, Nightwish, Coldplay, Counting Crows.

Desde, thanks for the support. :)

Later edit: pai pe tine te-am invitat deja. Nu credeam ca trebuie sa o mai fac. Oferta e pe masa pana cand o accepti sau refuzi. :)

Utilizator
25th January 2005, 19:41
Ieppy ma dau si eu mare, lasa-ma sa-mi traiesc momentul de glorie :)
Si apoi daca e vorba de Desdemona trebuie sa fiu posesiv ca Othello nu? Ia te rog sa nu fii Iago :)

ieppy
25th January 2005, 19:43
Traieste Utilizator, am zis eu ceva?:)

Eu sunt ieppy, nu ma compar cu personaje din literatura ca nu au sanse in fatza mea. :D daca zici ceva ne suparam. :D