PDA

View Full Version : Ne vom califica in Intertoto?



ady51a
9th May 2006, 11:00
Farul s-a inscris in Cupa Intertoto.
Pt o calificare trebuie ca dupa etapa 29 (penultima) sa ne aflam in clasament in fata celorlalte 2 echipe insrise (cel putin pana acum - Poli Timisoara si FC National).
Decizia FRF cu echipa participanta in Intertoto trebuie trimisa la UEFA pana pe data de 5 Iunie.
Reprezentanta Romaniei va juca in ordine cu reprezentantele Macedoniei, Bulgariei si Italiei.
Sa nu uitam ca de anul acesta nu se vor mai califica din Intertoto in Cupa UEFA doar 3 echipe ca pana acum ci 11.


Iata programul echipelor pana la final de campionat:

FatFrumos
10th May 2006, 03:35
daca ne tinem tare ca in meciul cu rapidul nu se pune problema

b3bito
10th May 2006, 14:30
eu sincer cred k avem sanse,cu toate dak te uiti ai zice k ei au meciuri mai grele pt k fiecare joaca cu dinamo,care va face tot ce le sta in putinta sa castige aceste meciuri...toate 3 echipele au cam acelasi grad de dificultate in ultimiile 4 etape...

DAK vom bate pe poli,poli va iesi din lupta pt intertoto...ar mai ramane doar national...acuma sa vdm...

Kooler
10th May 2006, 17:57
Toate trei echipe au meci cu Otelul pote depinde si de ei pe cine vrea sa bata nu numai de Farul

Dunker_Farul
21st May 2006, 00:11
am ratat calificarea din cauza bistritei :(( ce inseamna fotbalul :((
mai avem o mica sansa doar ca trebuie sa batem otelul

ady51a
21st May 2006, 00:24
Pai din cate se vede calificarea noastar in intertoto depinde de Grigoras. Oare ne lasa sa participam?

tchibos
21st May 2006, 01:37
eu zic ca nu ne lasa Grig la greu

Kooler
21st May 2006, 21:17
Nu e obligat sa isi saboteze meciul pentru Farul, deci Farul trebuie sa lupte ca sa ajunga in intertoto

ady51a
21st May 2006, 23:14
Fotbaliştii constănţeni au nevoie de trei puncte pentru a prinde Europa, dacă în cursă nu se înscriu şi „câinii roşii“

Echipa care va reprezenta România în Cupa UEFA - Intertoto se va stabili în etapa a 29-a a Diviziei A, după ce, vineri, în etapa a 28-a, FC Farul, învinsă, la Reghin, de Gloria Bistriţa, a ratat ocazia de a închide, cu o rundă înainte de termenul limită, cursa pentru competiţia intercluburi europeană.

Prin înfrângerea din Ardeal, „rechinii“ au fost egalaţi la puncte de FC Naţional, cealaltă pretendentă la Intertoto (ambele echipe având acum 45 de puncte), însă constănţenii au rămas înaintea bancarilor în ierarhie, graţie golaverajului superior (39-34 faţă de 30-34). Pentru ca lucrurile să se menţină aşa şi după runda a 29-a (Farul - Oţelul, Dinamo - FC Naţional), ceea ce ar echivala cu accederea Farului în Intertoto (dacă nu cumva se va înscrie şi Dinamo în competiţie), trebuie ca: 1) „rechinii“ să bată pe Oţelul, caz în care nu mai contează ce face FC Naţional în partida de pe terenul lui Dinamo; 2) „rechinii“ să remizeze cu Oţelul, dar acelaşi rezultat să se înregistreze şi în Ştefan cel Mare; 3) „rechinii“ să piardă, dar la fel să facă şi „bancarii“.

Aşadar, pentru alungarea tuturor emoţiilor, „rechinii“ au nevoie de victorie contra Oţelului, acest meci devenind acum cel mai important din campionat pentru ei. A mai fost ratată o asemenea partidă, de importanţă sporită, semifinala de Cupă cu FC Naţional din Cotroceni, iar „rechinii“ sperăm să fi tras din acea întâlnire toate învăţămintele necesare.



A treia pretendentă, Dinamo?

Toate aceste calcule ar putea fi date însă peste cap dacă în cursa pentru Intertoto s-ar înscrie, pe ultima sută de metri, şi Dinamo. Până acum, „câinii roşii“ nu şi-au manifestat interesul pentru această întrecere, fiind angrenaţi în lupta pentru titlu şi pentru Cupa UEFA. Însă, pe măsură ce ambele obiective se îndepărtau, creşteau şi supoziţiile cum că bucureştenii s-ar mulţumi şi cu o participare în Intertoto, decât să rămână cu mâna goală, iar furia suporterilor, şi aşa inflamaţi, să atingă cote ameţitoare.

Însă, prin victoria de pe terenul Argeşului şi înaintea partidelor Sportul - Steaua şi CFR Cluj - Rapid, de aseară, Dinamo păstra şanse măcar la Cupa UEFA, aşa că e de aşteptat să se concentreze cu preponderenţă pe acest obiectiv, iar Intertoto să fie trecută pe plan secund.



Roluri inversate

Cel mai fericit caz pentru Farul ar fi ca Dinamo să aleagă Cupa UEFA în dauna lui Intertoto. Cum echipele pentru UEFA se stabilesc la finele campionatului, iar cea pentru Intertoto, cu o rundă mai devreme, clubul din Ştefan cel Mare nu s-ar mai înscrie în Intertoto, aşteptând etapa a 30-a şi o mai atractivă Cupă UEFA.

Este, ironia sorţii, exact ce s-a întâmplat cu Farul sezonul trecut. „Rechinii“ depuseseră documentaţia pentru Intertoto, dar nu s-au mai înscris, pentru că, dacă Dinamo lua campionatul, mergeau direct în Cupa UEFA, în calitate de finalişti ai Cupei României. Astfel că au trebuit să aştepte ultima rundă, ratând termenul pentru confirmarea participării în Intertoto. Din păcate, „câinii roşii“ nu au câştigat campionatul, iar „rechinii“ au rămas astfel şi fără UEFA, şi fără Intertoto.
Cuget Liber!

PS:
Bine eu as intreba cum s-a putut inscrie Nationalul atata timp cat sunt inca in cursa pt cupa Uefa ca finalista a Cupei Romaniai. Sa nu uitam ca Rapid mai poate lua campionatul si deci National poate merge direct in UEFA si cum bine se stie o echipa care se inscrie in Intertoto si apoi se califica in Uefa trebuie sa joace in prima competitie in care s-a inscris, adica Intertoto :D
deci eu zic ca aceste calcule facute de cuget liber cad, noi nu ne luptam cu National in Intertoto decat cu o singura conditie: Steaua sa fie campioana dupa etapa a 29 a, adica Rapid sa nu mai aibe nici o sansa la titlu, adica sa piarda etapa viitoare meciul cu Sportul din giulesti si Steaua sa bata Jiul.:ok:

tchibos
22nd May 2006, 00:34
poate National considera ca nu mai are sanse la UEFA si s-a inscris in Intertoto si va juca in Intertoto chiar daca va lua Rapid campionatul. NU e posibil?

ps: incep sa ma streseze astia de la National... cu ei ne-am batut ptr cupa, acum Interoto... ce mai urmeaza?

ady51a
22nd May 2006, 00:48
Pai atata timp cat Rapidul mai poate castiga campionatul, Nationalul are sanse reala la Uefa si nu se pot inscrie in intertoto. Am explicat mai sus. Steaua are acum 2 puncte avans in fata Rapidului dar Rapid are avantaj la rezulatte directe. Deci dupa etapa viitoare daca Rapid mai are inca sanse la titlu (adica Rapid nu pierde si Steaua bate) Nationalul nu se poate inscrie in Intertoto.

PS: probabil un meci de Box

dorryn
22nd May 2006, 05:59
incurcatura dreaq ..am inteles ca se inscrie si clujul ..era vorba de dinamo ..o prostie imensa a celor de la federatie.ar fi trebuit sa existe un termen limita de inscriere.oricum chiar daca nu se inscrie nici clujul nici dinamo mi-e greu sa cred ca batem otelul.are grig ceva de dovedit si cred ca o sa-i dea o lectie lui bosanceanu ..din pacate pt noi.deci sper sa piarda nationalul..e singura sansa..dar adevarata.

ady51a
25th May 2006, 23:16
· Dacă se califică în Cupa UEFA-Intertoto şi trec de primele două tururi, „rechinii“ ar putea întâlni, în ultima rundă, echipa italiană la care evoluează Amelia, Francesco Coco, Cesar Prates, Lucarelli sau Bakayoko

Napoletan
25th May 2006, 23:38
Si ai carei suporteri sunt foarte buni si au o orientare politica de stanga!

b3bito
26th May 2006, 13:47
asta e mai putin important cu orientarea lor politica....

Napoletan
26th May 2006, 19:43
Ba nu prea e deloc ;)...desi nu impartasesc aceeasi ideologie. In fine, macar sa ajungem noi acolo si sa ne cramponam pe urma...

ady51a
29th May 2006, 23:53
lDacă se califică în Cupa UEFA-Intertoto, Farul va întâlni, în primul tur, echipa macedoneană Pobeda Prilep, iar în ultima rundă formaţia italiană Palermo, la care a evoluat şi Claudio Ranieri

Dacă se vor califica în ediţia 2006 a Cupei UEFA - Intertoto, „rechinii“ Farului vor evolua în primul tur contra echipei macedonene FK Pobeda Prilep, iar în manşa a treia (cea care asigură pătrunderea în turul doi preliminar al Cupei UEFA) împotriva italienilor de la US Citta di Palermo. Dubla întâlnire cu Pobeda are loc pe 17/18 iunie şi 24/25 iunie (primul meci la Prilep), în vreme ce, dacă ajung în turul trei, fariştii vor înfrunta Palermo pe 15/16 iulie şi 22 iulie, cu primul meci în Italia. Adversara din turul doi este din Bulgaria, dar încă nu a fost desemnată, întrucât campionatul de la sud de Dunăre este, ca şi în România, în desfăşurare. Învingătoarea din partida Pobeda - echipa României va juca cu reprezentanta Bulgariei pe 1/2 iulie şi 8/9 iulie, bulgarii susţinând primul meci în deplasare.



În 2000, au eliminat Craiova

Pobeda, club fondat în 1941, echipa de primă ligă a oraşului macedonean Prilep, a obţinut calificarea în Intertoto graţie locului 4 ocupat în campionat (din 12 echipe), formaţia antrenată de Nikolce Zdravevski acumulând 54 de puncte în 33 de meciuri. Partidele de acasă şi le desfăşoară pe stadionul „Goce Delchev“ (15.000 locuri). În lot are patru stranieri: doi sârbi (Zeljko Kzokic - fundaş, Vladimir Vujovic - mijlocaş), un nigerian (Sulaimon Omo - fundaş) şi un brazilian (Pereira Emerson - atacant). Golgeterul din acest campionat al lui Prilep, cu 9 reuşite în 16 partide, este Borce Manevski, un mijlocaş macedonean de 21 de ani, şeptarul echipei.

Pobeda a evoluat şi anul trecut în Cupa UEFA - Intertoto, când, după ce a trecut de sârbii de la Smederevo (2-1 acasă şi 1-0 în deplasare), a fost eliminată în turul secund, cu un dublu 4-1, de Hamburg. Macedonenii au eliminat însă, în vara anului 2000, din turul preliminar al Cupei UEFA, Universitatea Craiova, după 1-1 în România şi 1-0 pe teren propriu.



Le-a bătut pe Inter şi Roma

Palermo (antrenor, Giuseppe Papadopulo), echipă de tradiţie a fotbalului italian, aproape că nu mai are nevoie de prezentare. În acest sezon, a încheiat Serie A pe locul 8 (52 de puncte în 38 de jocuri), învingându-le, printre altele, pe Inter (3-2, a), Roma (2-1, d), Parma (4-2, a), Lazio (3-1, a) sau Fiorentina (1-0, a). În Cupa Italiei a ajuns până în semifinale, unde nu a putut trece de Roma (2-1 acasă şi 0-1 în deplasare), iar în Cupa UEFA s-a oprit în faza optimilor, eliminată de Schalke 04 (1-0 acasă şi 0-3 în deplasare). În acest sezon de Cupa UEFA a disputat 10 partide. Palermo, club înfiinţat în 1898, joacă pe teren propriu pe stadionul „Renzo Barbera“, cunoscut şi sub numele de „La Favorita“, o arenă cu 37.460 locuri, renovată cu ocazia Campionatului Mondial din 1990.



Are patru jucători la Mondiale

Echipa siciliană are în palmares Cupa Italiei (1990/1991), competiţie în care a mai fost de două ori finalistă (1973/1974 şi 1978/1979). Sub culorile roz-negre, pe care, în trecut, le-au apărat şi Franco Causio, Claudio Ranieri sau Luca Toni, joacă acum cinci stranieri: Andujar (Argentina, portar), Conteh (Sierra Leone, fundaş), Gonzalez (Argentina, mijlocaş), Codrea (România, mijlocaş) şi Makinwa (Nigeria, atacant). Un alt mijlocaş argentinian, Santana, a fost transferat la Fiorentina. Vedetele italiene ale echipei sunt fundaşii Zaccardo, Grosso, Barzagli, mijlocaşii Barone (toţi patru incluşi în lotul pentru Mondialul german) şi Corini (căpitanul sicilienilor) şi atacanţii Caracciolo şi Brienza. Andrea Caracciolo (26 ani, numărul 29 pe tricou) este golgeterul din acest sezon al lui Palermo, cu 9 reuşite.
Cuget Liber!

ady51a
30th May 2006, 14:16
In acest moment avem prima sansa
Ne vom califica in intertoto daca:


1. Batem Otelul :ok: (in acest caz suntem sigur in Intertoto indiferent de ce face FC National)
2. Obtinem acelasi rezultat ca Nationalul care joaca cu Dinamo pt ca avem avantajur rezultatelor directe (4-0 si 0-1):ok:

starsteel
30th May 2006, 14:43
Sigur aveti prima sansa chiar daca bateti Otelul nu e nici o suparare. Succes in Intertoto primul meci cu Pobeda Prileb pe 17 iunie.

ady51a
1st June 2006, 13:52
Fără vacanţă
În cazul foarte probabil al calificării în Intertoto, "rechinii" nu vor avea vacanţă. Ei vor pleca pe 10 iunie la Veria (Grecia), pentru un stagiu de pregătire de 5 zile, apoi direct la Prilep (Macedonia), pentru meciul din primul tur al Cupei UEFA Intertoto, cu formaţia Pobeda din localitate. Elevii lui Momcilo Vukotici, care e la un pas de a fi reconfirmat de şefii constănţeni, vor merge apoi iar la Veria, revenirea acasă fiind programată pe 22 iunie.

ady51a
2nd June 2006, 00:20
Gânduri pentru UEFA

Florentin Chiforeanu crede că, dacă Farul se califică în Intertoto, are şansele sale de a depăşi, după şase meciuri, această fază şi a ajunge astfel în Cupa UEFA. „Bineînţeles că se poate întâmpla şi lucrul acesta. Mingea e rotundă“, a punctat şeful clubului constănţean, care crede că şi dacă s-ar confrunta cu o formaţie superioară valoric, Farul ar putea trece mai departe, beneficiind de o zi bună şi de puţin noroc. Însă, la fel de bine se poate întâmpla şi invers, iar aici Chiforeanu a dat exemplu dubla din semifinalele „Cupei României“, cu FC Naţional.
Cuget Liber!

dorryn
2nd June 2006, 21:07
a batut cluj la bistrita.e la 2 puncte deasupra noastra.mai are timp sa se inscrie? e normal ????

ady51a
3rd June 2006, 10:31
O victorie cât Cupa UEFA - Intertoto

Dacă bat, „rechinii“ se califică în competiţia europeană intercluburi, indiferent de rezultatul meciului Dinamo - FC Naţional

„Rechinii“ Farului se pregătesc să încheie cu o victorie seria meciurilor de pe teren propriu din acest campionat. Sâmbătă, ei primesc replica Oţelului, într-un meci foarte important pentru farişti, căci, cu trei puncte câştigate, aceştia obţin dreptul de a participa în Cupa UEFA - Intertoto, indiferent de ce rezultat se va înregistra în partida Dinamo - FC Naţional, „bancarii“ fiind contracandidaţii fariştilor. De mult încearcă constănţenii să evolueze în întrecerile oficiale europene intercluburi, iar acum mai sunt despărţiţi doar de 90 de minute şi de o victorie de acest obiectiv.

Şchiopu şi Paşcovici, absenţi

Antrenorul care se află la un pas de a duce echipa în Intertoto este Momcilo Vukotic. Acesta spune despre confruntarea cu Oţelul că elevii săi vor, normal, să o câştige, pentru a se despărţi de spectatorii constănţeni într-un mod frumos, cu succes, şi pentru a-şi păstra locul cinci ocupat actualmente în clasament. Nu va fi, însă, deloc uşor. „Oţelul a jucat foarte bine în retur, în special în deplasare, unde a realizat rezultate excelente. Este o echipă puternică, ce aleargă mult, este disciplinată în joc şi speculează foarte bine situaţia dacă îi laşi spaţii. Gălăţenii sunt periculoşi pe contraatac. Nu mă aştept, aşadar, la un meci uşor, dar, pe de altă parte, mă gândesc că şi jucătorii noştri vor să încheie favorabil sezonul pe teren propriu, aşa că vor face totul ca să câştige. Vreau ca băieţii mei să se concentreze şi să fie motivaţi. E un joc important pentru noi. Nu e totuna să termini pe cinci sau pe şapte“, a punctat „Lupul“, care crede că pauza de două săptămâni din campionat nu a scos din formă echipa, ba, din contră, a ajutat-o să-şi recupereze jucătorii accidentaţi.

Nu vor juca sigur, însă, Şchiopu şi Paşcovici, în vreme ce Florea, care vine după o accidentare, s-a antrenat normal, alături de echipă, în ultimul timp.
cuget Liber!

dorryn
3rd June 2006, 13:41
deci..repet..daca doamne fereste pierdem dar pierde si nationalul, clujul se mai pooate inscrie ?

haihui
3rd June 2006, 14:13
nu ştiu cât se va termina meciul farul-oţelul dar jucătorii pleacă săptămâna viitoare în cantonament în grecia, în partea nordică (la o azvârlitură de băţ de macedonia) iar oficialii clubului întrebau dacă trebuie viză pentru macedonia.

chiar aşa, oare cat se va termina farul-otelul?? :rolleyes:

b3bito
3rd June 2006, 15:33
aha
deci din cate am inteles eu de la tine...
batem?! :D

ady51a
3rd June 2006, 16:04
Fără vacanţă
În cazul foarte probabil al calificării în Intertoto, "rechinii" nu vor avea vacanţă. Ei vor pleca pe 10 iunie la Veria (Grecia), pentru un stagiu de pregătire de 5 zile, apoi direct la Prilep (Macedonia), pentru meciul din primul tur al Cupei UEFA Intertoto, cu formaţia Pobeda din localitate. Elevii lui Momcilo Vukotici, care e la un pas de a fi reconfirmat de şefii constănţeni, vor merge apoi iar la Veria, revenirea acasă fiind programată pe 22 iunie.
Se pare ca da, am scris si eu mai sus

tchibos
3rd June 2006, 20:44
au scazut sansele

pff
3rd June 2006, 20:53
a luat si national bataie :)
adik ne`am calificat ?

haihui
3rd June 2006, 21:59
eu nu prea mai inteleg nimic... inainte de meci, toata lumea la stadion spunea ca suntem calificati in intertoto, indiferent de rezultatul cu otelul! ca am ramas in cursa doar noi si poli timisoara care, datorita "genialului" antrenor pe care l-a avut, nu mai reprezinta nici un pericol. voi ce stiti?!?

dorryn
3rd June 2006, 22:34
eu stiu ca s-a inscris cfr cluj pe ultima suta de metri..asta e.nu se vrea performanta aici.NE ZBATEM IN MEDIOCRITATE. RUSINE BOSANCEANU SI SLUGILE TALE !

OVIDIU 62
4th June 2006, 00:05
Uite ca GRIG a uitat de unde a plecat si a respectat traditia meciurilor in deplasare a OTELULUI.Poate daca in tur FARUL nu castiga la GALATI atunci nici OTELUL nu ar fi castigat la CONSTANTA dar legea a doua a dinamicii si-a spus cuvantul astfel ca DUNAREA a fost mai tare ca MAREA NEAGRA.

StiL
5th June 2006, 15:12
de azi e oficial, Farul e in Intertoto !

dorryn
5th June 2006, 15:15
bine ca m-am inselat...