PDA

View Full Version : Concurs pronosticuri World Cup 2006



Klingon
9th May 2006, 05:22
Sa facem sau sa nu facem concursul, acesta e intrebarea! Conducerea forumului a dat acordul de principiu urmand sa masuram po****ritatea ideii si sa stabilim detaliile. Asta facem aici.

Campionatul are in total 64 de meciuri, adica 8 x 8, deci sunt la fel de multe meciuri ca in 8 etape de divizia A. Suficiente pentru departajarea a sute de participanti, in orice sistem normal de punctaj.

Putem folosi sistemul clasic 1X2 sau putem acorda 1 punct pentru pronostic corect, inca 1 punct pentru diferenta de goluri corecta si inca 1 punct pentru scor exact (deci se pot castiga maxim 3 puncte pe meci). Astept opiniile voastre.

Premiile vor fi anuntate inainte de inceperea concursului.

tchibos
9th May 2006, 10:37
buna idee... asa va creste si interesul ptr CM 2006, interes relativ scazut datorita faptului ca Romania nu va fi acolo. Eu prefer un sistem clasic cu pronosticuri 1X2, eventual cu ceva puncte bonus pentru cei ce ghicesc echipele calificate in urmatoarea faza a WC

Paul
10th May 2006, 19:55
pronosticuri in seria 1 x 2 sunt baza si eventual un premiu special pentru un concurs care sa se desfasoare pana la inceperea CM

Ceva in genul Euro2004 , cu urmatoarele criterii

Pozitiile 1-8 : Castigatoarele celor 8 grupe ... 3p pt. fiecare
Castigatoarea CM: 10p
Finalista CM : 6p
Golgeterul CM: 10p

sun
11th May 2006, 15:08
varinta a doua clar

Ayrton
11th May 2006, 15:12
Putem folosi sistemul clasic 1X2 sau putem acorda 1 punct pentru pronostic corect, inca 1 punct pentru diferenta de goluri corecta si inca 1 punct pentru scor exact (deci se pot castiga maxim 3 puncte pe meci).



Castigatoarea CM: 10p
Finalista CM : 6p
Golgeterul CM: 10p

Asta votez si eu.
/hello

Klingon
12th May 2006, 19:39
Deci Paul si Ayrton vor doua concursuri diferite: unul cu pronosticuri 1X2 pe meciuri si unul cu ghicirea castigatoarelor grupelor, etc? Am inteles corect?

catalinstancu
1st June 2006, 17:43
merg pe varianta a doua, ar trebui adunate cat mai multe pct pe baza unui meci, eventual sa se acorde pct si pt nr de goluri under/over 2,5

Universal
1st June 2006, 21:41
se pot afce multe si cu handicap , si cu goluri sub/peste 2.5 si cu -cine bate primul corner...

Sergiu
1st June 2006, 21:45
Mie imi convin diferentele de goluri, hadicapurile si under/over.
Ideea lui Paul nu mi se pare normala, cu puncte fixe indiferent de echipa aleasa, ar trebui si acolo sa fie un bonus mai mare daca ghicesti o echipa nefavorita.

Universal
1st June 2006, 21:46
O echipa sigur nefavorita este Trinidad&Tobago...nu cred ca vor reusi sa bata pe cineva

Steeltown Boy
1st June 2006, 22:04
o idee: (sa zicem ca linia asta corespunde intalnirii Germania-Costa Rica 3-1), cu urmatorul cap de tabel:
prima coloana: 1x
a doua coloana 12
a treia coloana x2
a patra coloana scorul exact (dar cu 1-3 diferit de 3-1)
a cincea coloana nr exact de goluri (reiese automat 3+1=4), dar poate fi punctata si la cel care pune un scor de 2-2, 4-0 etc.

Am zis io ca varianta cu diferenta de goluri nu e prea plauzibila ptr ca ii exclude pe participantii ce merg pe "x", si de aia ar putea fi adoptata varianta cu nr de goluri marcate pe meci.

Ar merge facut asa: un pct ptr varianta corecta 1 x sau 2, apoi 2 pct ptr scor exact si inca 1 pct ptr nr de goluri ghicite.
De asemenea, o optiune speciala cine se califica din grupa cu bonus de 2 pct ptr ghicirea unei ech, 4 pct ptr doua echipe si 6 pct ptr ordinea corecta.
Bineinteles ca pana la primul meci pot aparea imbunatatiri de la voi... asta dak nu cumva e deja prea complicat ce am propus mai sus.

starsteel
1st June 2006, 22:35
E mai interesanta varaianta a 2-a.

bunoaka
2nd June 2006, 14:45
prima varianta mi se pare cea mai ok:) , parerea mea:D

rain_man1973
2nd June 2006, 17:37
sau ceva de genul concursului C.L. organizat de Catalanul cu toate ca este mai greu ptr.cel care il organizeaza sa calculeze punctajele.

Regulile concursului:

Pronosticul unui meci se da sub forma de scor final. (1-0 , 2-2, 1-2 etc.)
Pentru fiecare pronostic corect (1 X 2 ) se primesc 3 puncte.
Ghicit numar goluri marcat de o echipa: 3 pct + nr. goluri (aceasta regula se va aplica doar in cazul in care ati ghicit pronosticul corect)
Ghicit rezultat final: 10 pct + nr. total goluri (in acest caz, punctele 2 si 3 nu se iau in considerare)
In cazul in care se ghiceste numarul de goluri marcat de o echipa, dar nu se intuieste pronosticul corect se acorda punctajul pentru ghicirea golurilor marcate + 1 pct. bonus (sa zicem ca avem meciul Inter - Ajax ; sun pune 2-0, dar meciul se termina 2-2. sun primeste 3 puncte (2 goluri + 1 pct bonus) pentru ca a intuit corect golurile marcate de Inter).

Un exemplu de calcul:

Meciul dintre Barça si Osasuna se termina cu scorul de 2-1

- pentru un pronostic de 1-0 se primesc 3 puncte
- pentru un pronostic de 2-1 se primesc 13 puncte (10 pct. + 3 goluri )
- pentru un pronostic de 0-1 se primesc 2 puncte (1 gol + 1 pct. bonus)
- pentru un pronostic de 1-1 se primesc 2 puncte (1 gol + 1 pct. bonus)
- pentru un pronostic de 0-0 se primesc 0 puncte...

Ayrton
5th June 2006, 15:50
Pana la urma se mai tine sau nu concursul???

Ca saptamana asta incepe CM!

N0_NaM3
5th June 2006, 19:55
1x2 cel mai bine,dar ar merge si duble :)

Klingon
5th June 2006, 20:50
Ayrtoane, treuie sa fie un administrator care face un subforum separat si eventual ma pune moderator acolo ca sa fac eu restul. Altfel trebuie sa fie tot el cel care inchide si deschide threadurile la ora fixa, etc. Deocamdata vaz ca nu misca nimeni. O sa mai intreb o data.

rain_man1973, nu ma intereseaza cat de complicata e calcularea punctajului daca se poate implementa 100% in program. Chiar 10.000 de reguli ca acelea scrise de tine nu-l deranjeaza pe computerul meu. :D Noi oamenii insa, nu mai intelgem nimic din punctaj.

Vadim
5th June 2006, 21:24
Concursul se va face, dar pe forumul de Pariuri Sportive: http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=110

Va aparea aici forumul de concurs, dupa finalul Diviziei A.

ULTRAS-CT
11th June 2006, 10:53
parerea mea este ca prima varianta este cea mai buna :ok: