PDA

View Full Version : Actori preferati



phyxius
4th August 2007, 14:20
Fiecare persoana care se uita cat de cat la filme a fost impresionata cel putin o data de o performanta grozava din partea unui actor (sau actrite). Am zis sa fac threadul asta pentru ca fiecare persoana, care doreste, sa spuna care este actorul (sau actorii daca e cazul) sau favorit.

Cred ca actorii mei favoriti ar fi (in nicio ordine anumita):

1. Christian Bale - cred ca e cel mai devotat actor si unul dintre cei mai talentati actori din generatia sa. in toate filmele in care l-am vazut jucand a fost un profesionist. e dispus sa slabeasca sau sa se ingrase foarte mult si, facand asta, isi pune in pericol propria sanatate, dar o face pt. ca vrea sa intre cat de bine poate in pielea personajului respectiv. mi se pare extrem de talentat si isi alege cu atentie filmele. astept sa aiba ocazia sa joace intr-un film unde are posibilitatea sa ofere o performanta demna de Oscar.

2. Russell Crowe - cred ca e unul dintre cei mai buni actori cand e vorba de filme biografice. Crowe devine personajul pe care il interpreteaza. The Insider, A Beautiful Mind, Cinderella Man.... in toate filmele astea a fost grozav. Oscar pt. Gladiator, un alt rol pe care l-a jucat cu profesionalism.

3. Al Pacino/Robert De Niro - nu stiu pe care sa-l aleg dintre astia doi, dar ca talent amandoi mi se par la acelasi nivel. Pacino mi se pare cel mai pasionat actor. Toate rolurile sale mari le joaca cu o pasiune de neegalat. The Godfather, Scarface, Scent of a Woman, Any Given Sunday, Heat... in toate a interpretat personajul la perfectie. unde nu il egaleaza ca pasiune pe Pacino, De Niro cred ca il depaseste in seriozitate. in toate filmele in care a avut o sansa sa isi arate talentul, De Niro nu a dezamagit. si-a tratat rolurile cu multa seriozitate si acum are si 2 Oscaruri ca s-o dovedeasca :)

4. Edward Norton - talent cu carul. toate filmele in care a jucat si le-a ales cu atentie astfel incat sa lucreze cu regizori si actori mari. Fight Club, 25th Hour, Rounders, American History X, Red Dragon, The Score... in nici unul din filmele astea nu a dezamagit si a tratat fiecare rol cu profesionalism. ca si in cazul lui Bale, astept Oscarul si pt. Norton.

5. Jack Nicholson - regele carismei. mereu cand il vad jucand imi lasa impresia ca ii face o mare placere sa-si interpreteze rolul. filme in care m-a impresionat: One Flew over the Cuckoo's Nest, The Shining, A Few Good Men, As Good as it Gets, The Departed. mereu da o performanta de zile mari si e unul dintre cei mai respectati actori la momentul actual.

alti actori care imi plac foarte mult ar fi: Anthony Hopkins, Marlon Brando, Dustin Hoffman, John Cusack, Morgan Freeman, Denzel Washington, John Travolta si multi altii, dar cei de sus cred ca ar fi chiar favoritii mei.

astept si parerile altora...

irinaidu
7th August 2007, 23:55
uf, e tare greu sa aleg.
dar acum asa pe fuga, ma gandesc la:
1. sean penn care e mereu primul la care ma gandesc cand e vb de actori buni. l-am vz interpretand roluri atat de diferite si mereu un rol m-a facut sa uit celelalte roluri in care il mai vazusem, adica e mereu altul si mereu credibil.
2. si din generatia mai tanara am fost impresionata de ben foster.
acum tre sa plec, dar ma mai gandesc.
cand zici actori, inseamna doar baieti???

Zauri
8th August 2007, 00:09
Amza Pelea o zic si peste o mie de ani fara nici o ezitare ;)

phyxius
8th August 2007, 11:37
cand zici actori, inseamna doar baieti???

nu, poti sa zici si orice actrita ti-a placut, cum am scris si in postul original de altfel :P

Universal
8th August 2007, 15:47
Max von Sydow....Stellan Skarsgård, Christopher Lee, Amza Pelea, Moritz Bleibtreu...Bruce Willis...Al Pacino,Keanu Reeves,Brendan Fraser...

georg40
8th August 2007, 16:16
Foarte,foarte multi...Radu Beligan si Gr.Vasiliu-Birlic raman in topul meu imbatabili.
Dintre actorii de comedie Mircea Crisan este pentru totdeauna nr.1.
Dintre actrite: Stela Popescu si Silvia Popovici.

Dintre contemporani: actrita de origine romana Alexandra Maria Lara care face aici in Germania furori cu rolurile ei.

Universal
9th August 2007, 17:01
in ''Der Untergang'' a fost exceptionala interpretand-o pe Traudl Junge :)

irinaidu
12th August 2007, 02:31
alti actori care imi plac f mult ( chestia cu actorul preferat ma depaseste, pt ca nu as putea sa fac un clasament niciodata ):
1 paul newmann
2 edward norton
3 cary grant
4 jack nicholson
5 leonardo di caprio
6 ethan hawke
7 gael garcia bernal
8 diego luna
9 river phoenix
10 brad pitt
11mircea diaconu
12 gheorghe dinica
13clark gable
14 matt damon
15 joseph gordon levitt
16 sean connery
17 dustin hoffmann
18 chris marquette
19 al pacino
20 richard gere

hmm, cam astia imi vin in minte acum. oricum rezultatul e ca sunt si au fost o gramada de actori tari.
9

Beowulf
13th August 2007, 10:00
cristopher lambert(filmul beowulf)

StefaniaM
16th August 2007, 21:38
Johnny Depp - clar seria Piratii din Caraibe;
Clive Owen - Children of Men;
Orlando Bloom - Kingdom of Heaven;
Martin Lawrence - chiar nu conteaza filmul (he's always funny :P)

Nu mai stiu, momentan nu-mi mai vine nimic in minte. Probabil mai sunt si altii...

A.k.a
16th August 2007, 23:24
Al Pacino, Denzel Washington, Catherine Zeta-Jones

eventHorizon
17th August 2007, 00:14
1. Sir Anthony Hopkins :no1 Pentru el vad si de 20 de ori un film !
2. Denzel Washington :great:
3. Dakota Fanning :floricica: Tare pustoaica! :ok:

Celso
19th August 2007, 12:39
Depp, Pacino, Ford, Eddie Murphy, Dem Radulescu

si actrite: Gwyneth Paltrow, Monica Bellucci

si ar mai fi...:rolleyes:

Lover
19th August 2007, 14:04
Jim Carrey , ADAM SANDLER , Cameron Diaz, Jessica Alba, Eddie Murphy, Jack Black

Balaci
19th August 2007, 14:45
Max Von Sydow, Tom Hanks, Kevin Spacey, Geoffrey Rush, Nicole Kidman...astia imi vin acuma in minte

07Ex
19th August 2007, 19:49
Sean Connery as James Bond 007.

Bogdy LFC
23rd September 2007, 22:05
Actori : Chris Tucker,Matt Damon,Dolph Lundgren,Christian Bale,Eddy Murphy,Martin Lawrence,Scott Adkins,Owen Wilson

Actrite: Courtnee Draper k e buna

:ok:

ioanav88
24th September 2007, 12:13
Sir Anthony Hopkins, Al Pacino , Robert Deniro, Depp

Cneazul
5th October 2007, 08:17
sa zic unu` mai putin cunoscut. William Fichtner.
a cunoscut succesul o datya cu serialele Invasion sau prison break, dar a avut cateva roluri mai mult sau mai putin majore in : armaggedon, black hawk down, equilibrium, etc etc.

UndertakerRulez
8th October 2007, 16:49
Actorii preferati:Jackie Chan;Chris Tucker si Jean Claude van-Damme

Andrei_23
31st December 2007, 00:30
Actorul meu preferat e Danny De Vito , e un comic innascut !

irinaidu
31st December 2007, 14:39
actrite care mi-au placut de-a lungul timpului:
1. susan sarandon
2. lauren graham
3. julia stiles
4. bette davis
5. goldie hawn
6. helen hunt
7. elizabeth taylor
8. natalie portman
9. vivien leigh
10. gwyneth paltrow
11. diane lane
12. drew barrymoore
13. barbara straisand
14. cher
15. audrey hepburn
16. katherine hepburn

gata ma opresc, dar sunt sigura ca am uitat pe cineva.

Dogville
31st December 2007, 16:59
...doar o intrebare..fara rautate,te asigur.....unde ti-a placut julia stiles?...nu de altceva dar dedesubt le-am descoperit pe Bette Davis,Audrey &Katherine Heppburn..etc....si m-ai facut curios......

irinaidu
31st December 2007, 17:21
peste tot. chiar daca filmele ei nu sunt de top de ea mi-a placut. cred ca intrebarea ta e justificata, fata nu a avut nici un rol greu de compozitie, dar mie imi place. e o chestie subiectiva.

jesus supremu
31st December 2007, 20:17
rowan atkinson:D

Dogville
31st December 2007, 20:20
In regula.....de mult vreau sa vad The Omen,chiar varianta cu Stiles...acum chiar m-ai facut curios.....revenind la topic...unul din actorii mei favoriti este Christian Bale,asta si pentru ca are marele talent de a-si alege foarte bine partiturile...in American Psycho este Patrick Bateman,brokerul care ziua muta doua hirtii din stinga-n dreapta la birou si asculta plictisit raportul secretarei..iar noaptea criminalul sadic care taie fotomodele cu drujba pe muzica lui Phill Collins (su-su-su-dio,pour les connaisseori)....in Masinistul slabeste 20 de kilograme ca sa faca rolul carierei (parerea mea)...adica un muncitor insomniac(reznik)care nu intelege de ce toate i se intimpla numai lui.....schimbam registrul cu Equilibrium,un SF de toata isprava,in care John Preston,un politist din viitor rastoarna sistemul totalitar,totul,cum altfel,pe muzica foarte inspirata System of a Down.......tot in viitor (oare?)..Batman Begins....sau cum a inceput toata tarasenia asta cu liliacul aducator al dreptatii...contrar criticilor si a slabelor incasari eu zic ca e cel mai bun din serie.....eiii..eii....am crescut,ne-am facut mari...si primim un rol in The Prestige,de-a dreapta maestrului Caine.....dar si pentru a demonstra ca orice truc poate avea doua rezolvari(incitant,nu?)....cam asta despre CHRISTIAN BALE...m-am grabit si iar am uitat de paragrafele atit de iubite de cunoscutii mei contestatari...ma inclin,sorry!!!!

TenisFan
1st January 2008, 19:51
N-ai vazut Rescue Dawn... Si n-ai amintit despre 3:10 to Yuma... De ce zic ca n-ai vazut Rescue Dawn pentru ca acolo face cel mai bun rol al carierei sale in opinia mea... Bale si specialitatea de a pune pe pelicula imagini cu salbaticia junglei a lui Herzog fac tot filmul... De amintit ca n-ai amintit de rolul facut de Bale in Harsh times... Un rol foarte bun de altfel total diferit fata de ce facuse pana atunci... Acest Bale imi place foarte mult si cred ca o sa ajunga pe primele locuri in topul meu de preferati deoarece este un actor versat care accepta cum ai zis si tu nenumarate provocari...
De asemenea imi place John Cusack...

Dogville
2nd January 2008, 12:15
...mda...multe n-am amintit pentru ca am prostul obicei sa comentez numai filmele vazute de mine personal...nu cum am vazut ca se mai practica ....sa se dea buzna pe imdb,sa se ia nota si comentariile de acolo...si sa se posteze aici,victorios....

TenisFan
2nd January 2008, 12:45
Vezi tu totul e fain si frumos dar "prostul obicei" persista si-n a clasifica cel mai bun rol al lui Bale inainte de a fi urmarit intreaga sa cariera... ;)

Dogville
2nd January 2008, 13:02
Incep sa inteleg de esti ''oaia neagra'' a forumului....omul iti da un deget iar tu,bine crescut,iei toata mana.....desigur ca ma refeream doar la filmele vazute de mine...desi cand slabesti peste 20 de kile pentru a juca intr-un film destul de banal mi se pare ca e o performanta mai mult decat notabila......

TenisFan
2nd January 2008, 15:01
Cate kilograme crezi ca a slabit pentru rolul din Rescue Dawn? Ce crezi ca a mancat pe platourile de filmare de la Rescue Dawn? Ce crezi ca-i punea Herzog sa faca? Eu doar am insistat pe un singur lucru: nu-ti da cu parerea pana nu urmaresti intreaga activitate a actorului... Si asta a fost observatia mea... Daca tu vrei s-o transformi in altceva ok... Am vrut sa subliniez faptul ca Bale nu este tocmai un newbie care a facut 3 filme alea pe care le-ai enumerat tu acolo si decat in The machinist poate fi admirat pentru toate capacitatile sale actoricesti...Si in Psycho... Totusi diversitatea rolurilor reprezinta intr-adevar un punct de plecare pentru aprecierea intregului sau repertoriu... Oricum am voie sa-mi dau si eu cu parerea despre cel mai bun rol al lui Bale la fel de mult ca si tine...

Zabriskie
3rd January 2008, 13:43
Denzel, Pacino, Freeman, Cage, Robin Williams, Nicholson, Hoffman, Matt Damon, Samuel L. Jackson, Bale, Carrey, Cusack, Clive Owen, Gooding Jr, Hugh Grant, Owen Wilson...

Jennifer Garner, Hilary Swank.

Dogville
3rd January 2008, 19:49
Aliluia,aliluia,aliluia...fiti generosi cu parintele cand vine sa citeasca acum de sarbatori si nu va faceti de ras oferindu-i 5 ron ca la boschetarii din metrou...acum sa trecem la lucruri serioase..nu stiu cum s-a intimplat dar nu a pomenit nimeni de Tom Cruise,asa ca ma vad nevoit sa fac eu si trebusoara asta....acuma nu va inchipuiti c-o sa insir aici toate rolurile formidabile pe care le-a facut (oricum va veni altcineva sa ma contreze ca n-am amintit si filmul lui din '83_risky bussiness_cind o ''tavalea'' prin metrou pe Rebecca de Mornay..:::))).dar,oameni buni....1.Top Gun ..2.Colour of Money..3.Rain Man...4.Born of the fourth july....5.The Firm....6.Jerry Maguire.....7.The Last Samurai...etc.....nu stiu ce mai e de comentat.....un actor cu o carisma formidabila si lipici la filme de succes....rolul meu preferat este,insa,cel din Eyes Wide Shut ,un film de calibru(ultimul) al maestrului Kubrick.....cam asta.....

irinaidu
3rd January 2008, 21:50
din nou o chestie personala, dar pe mine tom cruise ma scoate din sarite in interviuri si emisiuni. in cateva roluri insa chiar mi-a placut. daca nu l-as fi auzit niciodata in afara filmelor cred ca mi-ar fi fost mai simpatic. in general ma seaca oamenii care incearca sa ii convinga pe toti ca religia lui e cea mai buna. top gun e un film despre care aveam o amintire frumoasa din copilarie si am facut prostia sa il revad anul asta, am fost foarte dezamagita ( de subiect, nu si barbatii la bustul gol. pt aia nota 10 :P ).

jesus supremu
3rd January 2008, 21:58
ai pretentii de intelectual la tom?:happy:happy:happy
bucura-te de bustul gol si nu mai fi atat de picky:D

Lordliv
3rd January 2008, 23:15
gerard butler,clive owen,colin firth/anne hathaway,keira knightelay,julia ormond

YoYoyOi
3rd January 2008, 23:23
Tom Cruise e actorul meu preferat. As urmari orice film cu el, bun sau prost, vechi sau nou, comedie, drama sau ce naiba o fi.

Sunt si alti actori care imi plac, dar nu pot sa zic ca sun innebunita dupa ei, dar Tom :rolleyes: e peste toti si toate :D

phyxius
3rd January 2008, 23:25
de ce?

YoYoyOi
3rd January 2008, 23:30
nu am o explicatie anume, dar imi tresalta inima cand il vad :D Top Gun l-am vazut de zeci de ori, stiu scena cu scena tot ce se intampla :groggy:
cand eram mica aveam poze cu el decupate de prin reviste si ziare si le lipeam pe pereti cu banda adeziva :D ii cunosc fata centimetru cu centimetru, nasul, gura, dintii, ochii :D
da, sunt obsedata, dar asta e :rolleyes:

Dogville
4th January 2008, 11:49
ai pretentii de intelectual la tom?:happy:happy:happy
bucura-te de bustul gol si nu mai fi atat de picky:D

..hai sa nu exageram ca n-a facut Tom Cruise multe filme ''la bustul gol'',ba dimpotriva....si Al Pacino se fitiia in fundu' gol pe ecran la inceputul carierei....

Gontel
4th January 2008, 11:59
@yoyo numai fatza i-o cunosti? :P ma mir ca nu apare lordul pe aici, sa te ia el la intrebari ca un detectiv adevarat.

ia sa zic eu niste actori preferati ca sa fiu on topic: Jack Nicholson, Cuba Gooding Jr., Robert de Niro, Eddie Murphy, Will Smith, Martin Lawrence

jesus supremu
4th January 2008, 12:01
n-ai inteles ce vroiam sa spun:ok:oricum n-am inteles de ce toata lumea s-a inflamat la brokeback mountain si nu la interviu cu un vampir.pai se compara doi tarani cu "oh lestat bite me!":happy:happy:happy:happy

Dogville
4th January 2008, 13:13
...adevarul e ca nu se compara....faza aia din brokeback cind isi sufleca ala camasa,scuipa in palme,il pune capra pe amicul sau de nebunii si ii da chilotii jos....eee...zau ca e ceva prea poetic pentru gusturile mele.....

irinaidu
4th January 2008, 16:21
sa nu incepem cu brokeback mountain ca iar ma enervez. daca in filmul ala in loc de 2 tipi erau o tipa si un tip nu mai vb nimeni atat despre el. eu am fost complet neimpresionata de filmul asta. sau poate sunt eu mai rea din fire. dar personajul lui heathe ledger m-a enervat total. in general nu am simpatie pt oamenii care nu au curaj sa-si infrunte destinul. asa ca pe mine m-a enervat mereu tipa din " la rascruce de vanturi"' m-am bucurat cand rhett i-a dat papucii lui scarlet. so maybe i'm weird.
dar scenele de semi-sex intre cei doi barbati din brokeback mountain le-am gasit foarte hot.

si pt ca tin la acuratete cand e vb de probleme importante, tin sa specific: cand vb de bust gol in top gun nu ma refeream la al lui tom neaparat ci la intreg castul care apare half-naked intr-un moment sau altul ( in primul rand val kilmer ). iar scena in care joaca volei e deja a clasic :P

Dogville
4th January 2008, 19:10
Am vazut aseara pe Tvr 2 ''white oleander'' o drama bunicica cu Michelle Pfeiffer si mi-am dat seama ca doamna cu pricina mi-a intrat la inima rau de tot....foarte bun rol....faza cea mai tare este atunci cind vine Claire (Zellweger cea plingagioasa) la inchisoare dupa ce o adoptase pe aia mica a lu' Michelle (Alison Lohman)...mai oameni buni..n-am vazut privire mai diabolica decit aia pe care i-o arunca Pffeifer...o ucide pur si simplu....o face sa se simta o insecta neputincioasa...ce sa mai vorbesc aiurea...super actrita,lumeeee..MICHELLE MA BELLE
SONT LES MOTS QUI VONT
TRES BIEN ENSEMBLE
TRES BIEN ENSEMBLE.............

Prome
4th January 2008, 20:03
Al Pacino este din punctul meu de vedere cel mai mare actor ... Nu cred ca exista un rol mai bun decat cel facut in Scent of a Woman

jesus supremu
4th January 2008, 20:16
sa nu incepem cu brokeback mountain ca iar ma enervez. daca in filmul ala in loc de 2 tipi erau o tipa si un tip nu mai vb nimeni atat despre el. eu am fost complet neimpresionata de filmul asta. sau poate sunt eu mai rea din fire. dar personajul lui heathe ledger m-a enervat total. in general nu am simpatie pt oamenii care nu au curaj sa-si infrunte destinul. asa ca pe mine m-a enervat mereu tipa din " la rascruce de vanturi"' m-am bucurat cand rhett i-a dat papucii lui scarlet. so maybe i'm weird.
dar scenele de semi-sex intre cei doi barbati din brokeback mountain le-am gasit foarte hot.

si pt ca tin la acuratete cand e vb de probleme importante, tin sa specific: cand vb de bust gol in top gun nu ma refeream la al lui tom neaparat ci la intreg castul care apare half-naked intr-un moment sau altul ( in primul rand val kilmer ). iar scena in care joaca volei e deja a clasic :P

hmmm:thinkso::thinkso:eu am citit ce-i drept demult la rascruce(de drumuri,nu?) da nu-mi aduc aminte de rhett si scarlet.poate ai vrut sa spui pe aripile vantului(nu ala cu fni).da cand discutia degenereaza spre baieti semidezbracati e de inteles:happy:happy

irinaidu
5th January 2008, 00:03
nu. am uitat un " punct". adica m-a secat tipa din la rascruce de vanturi si m-am bucurat cand rhett s-a despartit de scarlet. erau 2 exemple diferite. ideea era ca nu gasesc simpatie pt astfel de personaje. heath ledger in bb nu merge cu iubitul sau si sa nu mai chinuie lumea degeaba. scarlet ma plictiseste cu ashley tot romanul cand rhett e un super personaj. pe tipa din " la rascruce de vanturi nu-mi aduc aminte cum o cheama acum , dar ma enerveaza ca nu il alege pe heathliff si apoi se miorlaie.
am vb ca un copil fraier aici, dar ma grabesc. sper ca acum am pus toate semnele de punctuatie.

jesus supremu
5th January 2008, 09:28
ok de inteles.adevarul e ca m-a secat si pe mine brokeback mountain(fasaiala publicitara marca l.a.:ok:).

irinaidu
8th January 2008, 00:51
mie mi-a placut.
http://ca.youtube.com/watch?v=vEc4YWICeXk

roki
13th January 2008, 20:25
I-James McAvoy:cheer::cheer::cheer:
II-Jake Gyllenhaal:cheer::cheer:
III-Jonathan LaPaglia:cheer:
...cei 3 mari J/OLE/

AxinTe
15th January 2008, 13:46
Robert De Niro, Chris Tucker, Martin Lawrence, Al Pacino, Mel Gibson

georg40
1st April 2008, 00:08
N-am gasit un thread mai potrivit de aceea voi scrie aici.

Unul dintre actorii mei preferati a fost Valentin Platareanu.
Zic a fost, pentru ca putini stiu ca el a parasit tara in 1983 stabilindu-se in Germania unde traieste si azi la varsta de 71 de ani.
La aceasta ora il vad pe micul ecran, intr-o emisiune de talk-show a postului ARD, unde este impreuna cu fiica lui, cunoscuta ca o remarcabila actrita de film, sub numele de Alexandra Maria Lara,cu aproape o duzina de filme la activ.

buticut
14th June 2008, 03:22
Pentru ca e tarziu si mi-e lene, o sa mentionez doar actorii mei preferati si rolul in care m-au impresionat cel mai mult. Maine poate o sa dezvolt

In afara de primul loc, restul sunt aleatorii :D

1) Johnny Depp - la egalitate Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street cu The Libertine
2) Christian Bale - The Machinist/American Psycho (Yeah, I'm a sick fuck :D), oricum e pe val. Poate poate Public Enemies ii aduce prima nominalizare la Oscar/premiu si lui Depp a patra/premiu. Desi la cat de des au fost ignorati cei doi de Academie, m-ar mira sa le dea vreodata statueta :rolleyes:.
3) Edward Norton - American History X
4) Steve Buscemi - Ghost World
5) John Turturro - Barton Fink
6) Denzel Washington - Malcom X/Training Day
7) Robert Downey Jr. - Kiss Kiss Bang Bang
8) Geoffrey Rush - Quills
9) Colin Firth - Seria Pride and Prejudice
10) Jim Carrey - Eternal Sunshine of the Spotless Mind
11) Ben Kingsley - House of Sand and Fog
12) Javier Bardem - No Country For Old Men, insa incepusem sa-l apreciez de pe vremea cand vazusem Before Night Falls si Mar Adentro
13) Gael Garcia Bernal- Amores perros
14) Benicio Del Torro - 21 Grams

Astia mi-au venit acum in minte, ca sa nu-i mai mentionez pe veteranii De Niro si Pacino sau pe regretatii Marlon Brando si Humphrey Bogart.Dintre actrite, de mentionat Helena Bonham Carter, Charlize Theron, Alexandra Maria Lara, Kate Winslet,Maribel Verdu, Scarlett Johansson (Cel mai mult mi-a placut de ea in Girl With a Pearl Earring ), Natalie Portman, Drew Barrymore, Audrey Tautou, Marion Cotillard (in Jeux d'enfants m-a impresionat) si altele...

Din noul val, Ryan Gosling si Ryan Reynolds mi-au atras atentia. Cat despre actrite, Mandy Moore cred ca are potential...doar daca ar inceta sa mai joace in filme de rahat.

TenisFan
14th June 2008, 12:46
In afara de primul loc care e discutabil eu zic ca asa ar trebui sa cam fie topul. Adica asa ar arata si-un top de-al meu. Depp e bun dar imi place mai mult Bale. :shocked:

Kooler
14th June 2008, 12:57
Rowan Atkinson si Colin Farrell. Cat despre actrite Angelina Jolie, Lindsay Lohan si Emma Watson.

Dogville
14th June 2008, 13:51
Depp e mai bun in Sweeney Todd decat in,sa zicem ,Donnie Brasco ? :groggy: Sigur,gusturile nu se discuta...:drak:
Vin si io cu topu' dar un pic mai incolo...oricum va fi ceva foarte diferit :yeah:

mikeyy
14th June 2008, 14:04
Actorii mei preferati:
- Julia Roberts
- Denzel Washington
- Keira Knightley
- Jack Nicholson
- Diane Keaton
- Meryl Streep
- Jodie Foster ( mi-au placut toate filmele in care a jucat )
- Keanu Reeves
- Reese Witherspoon
- Tom Hanks
- micuta Dakota Fanning

irinaidu
14th June 2008, 17:55
sunt chiar curioasa ce o sa se intample cu dakota cand o sa creasca.

buticut
14th June 2008, 18:20
Si Bale e bun,chiar foarte bun, dar imi place mai mult Depp :D. E chestie de gusturi, fiecare cu preferintele lui. De fapt pe toti din topul meu ii admir, dar cineva tre' sa fie pe primul loc ;).


Depp e mai bun in Sweeney Todd decat in,sa zicem ,Donnie Brasco ? :groggy: Sigur,gusturile nu se discuta...:drak:
Vin si io cu topu' dar un pic mai incolo...oricum va fi ceva foarte diferit :yeah:

E subiectiv, am spus din punctul meu de vedere. Oricum un top 10 Johnny Depp mi-e greu sa realizez, pentru ca probabil l-as schimba in fiecare zi. De ce pun Sweeney Todd pe primul loc? Pentru ca este o interpretare subtila a unui personaj in care se regasesc o multime de sentimente exteriorizate aproape numai prin gesturi si prin mimica fetei, de parca ar juca intr-un film mut. Desi devine un criminal sociopat, convins ca toti merita sa moara, cei slabi ca sa se elibereze, iar cei puternici ca sa fie pedepsiti, interpretarea sa ne face sa simpatizam cu el si sa il intelegem, desi stim ca e gresit ceea ce face.
Ce imi place in mod deosebit la Sweeney e ca desi mintea sa o ia razna, e constient de conditia sa umana si de faptul ca si el merita sa moara. In plus Johnny Depp had the balls to sing without preparation.

In Donnie Brasco e foarte buna chimia dintre Pacino si Depp si e o schimbare de directie pentru Johnny, care pana la acel moment nu jucase roluri prea normale :D. Depp e un actor care risca si care straluceste chiar si in filme proaste. Le-a incercat pe toate: un singuratic si inadaptat cu maini de foarfece (Edward Scissorhands), un excentric ce ii omagia pe scena vietii pe clasicii Chaplin si Buster Keaton (Benny and Joon), un tanar ancorat in visele sale (Arizona Dream), un regizor cu o ambitie de invidiat si cu o slabiciune pentru puloverele de angora (Ed Wood),un agent FBI sub acoperire care devine tot mai apropiat de familia mafiota in care se infiltrase (Donnie Brasco), un jurnalist plecat in cautarea visului american cu o masina plina de "intaritoare" (Fear and Loathing in Las Vegas), un colectionar de carti fara scrupule (The Ninth Gate), un inspector care avea prea multa incredere in ratiune (Sleepy Hollow), o "regina" (Before Night Falls), un traficant de droguri (Blow), un autor de piese de teatru (Finding Neverland), un conte ce nu rezista niciodata tentatiei si traia viata la extrem...de fapt e chiar mult spus traia (The Libertine), un agent CIA corupt (Once Upon a Time in Mexico), un pirat nu tocmai elegant in mers si in vorbire (Pirates of the Caribbean),un barbier ce oferea cel mai fin barbierit (Sweeney Todd)...ca sa mentionez cateva.

Depp nu se limiteaza la a juca acelasi rol over and over again si nici nu s-a "vandut" pentru bani si faima.Un nume care imi vine in minte e Cuba Gooding Jr. Un actor cu potential care s-a dat pe comedii tampite si care n-a mai facut nimic notabil de la Men of Honor incoace. Nu e nici "overrated" cum multi afirma (un termen pe care nu prea imi place sa-l folosesc). E doar apreciat acum la valoarea sa. Putea oricand sa devina box office success, refuzand insa roluri importante doar pentru a alege altele mai interesante pentru el. Succesul cu Piratii din Caraibe mi s-a parut binemeritat pentru toata munca sa de-a lungul acestor ani. Asa ma bucur si pentru Christian Bale care a castigat in po****ritate cu Batman Begins, Robert Downey Jr. care e pur si simplu cool in Iron Man si Edward Norton care probabil in sfarsit va ajunge la sutele de milioane la incasari cu The Incredible Hulk.

In plus Depp are si o atitudine atat de anti-celebrity, evitand sa fie ademenit in cliseul celebritatilor.Are o viata linistita departe de agitatia Americii (cand nu filmeaza) si nu e dornic sa fie mereu in lumina reflectoarelor.

Si pentru fanii Depp&Bale, 2 poze cu cei doi la lucru pentru Public Enemies (2009). :ok:

http://img362.imageshack.us/img362/9209/2468785045a0ffeb66eavd3.jpg
http://img206.imageshack.us/img206/4126/hotxa7.jpg

Hai ca am facut postul lung promis :).

Dogville
14th June 2008, 20:19
sunt chiar curioasa ce o sa se intample cu dakota cand o sa creasca.

Uita-te mai atenta la Britney si-o sa-ti dai seama :D

Hai si io c-un top la repezeala :drak: Exceptand primu' loc,celelalte sunt (si la mine)''aleatorii'' :D

1.TOM CRUISE_Eyes wide shut
2.NICOLAS CAGE_Leaving Las Vegas
3.Ralph Fiennes_Spider
4.Jack Nicholson_The Pledge
5.Hillary Swank_Million Dollar Baby
6.Matt Damon_Good Will Hunting
7.Casey Affleck_Gone Baby Gone
8.Christian Bale_The Machinist
9.Al Pacino_Donnie Brasco
10.Belen Rueda_El Orfanato

PS.Deeea,sunt un Crusomaniac de moda veche :D...in rest, pot umple celelalte pozitii cu multi actori care mi-au placut intr-un moment sau altul.Cruise insa, e unic :ok:

irinaidu
14th June 2008, 21:04
cruise, really??? ce sa faci si tu, nu poti sa fii perfect :P

hai mai doggy, sper ca draguta dakota sa nu sfarseasca ca britney.

mikeyy
14th June 2008, 21:24
cruise, really??? ce sa faci si tu, nu poti sa fii perfect :P

hai mai doggy, sper ca draguta dakota sa nu sfarseasca ca britney.

Sper sa nu ajunga ca Britney sau ca alti copii-vedeta precum Macaulay Culkin.

Gooner
20th June 2009, 01:39
Mandy Patinkin
http://i128.photobucket.com/albums/p183/syoung7819/mandy.jpg

A.k.a
20th June 2009, 11:06
Am uitat sa mentionez actrita: Cate Blanchett

anairina
24th June 2009, 06:59
Johnny Depp, Adam Sandler, Dwayne Johnson, Jennifer Aniston, Jacqueline Bisset, Claudia Cardinale, Nicolas Cage, Jim Carrey, Russell Crowe, Robert De Niro, etc etc etc...

jo27
24th June 2009, 08:12
Actori preferati: Jack Nicholson, Matt Damon, Edward Norton, Al Pacino, Christofer Walken, Steve Buscemi
Actrite: Frances McDormand, Holly Hunter, Gwyneth Paltrow, Natalie Portman, Keira Knightley, Penelope Cruz

Roluri preferate:
1. John Travolta---Pulp Fiction
2. Samuel L. Jackson---Pulp Fiction
3. Frances McDormand---Fargo
4. Jeff Bridges---The Big Lebowski
5. Jack Nicholson---As Good As It Gets
6. Penelope Cruz---Volver
7. Kate Winslet---Eternal Sunshine of the Spotless Mind
8. Bruce Willis---Pulp Fiction
9. Billy Bob Thorton---Bandits
10.Gheorghe Dinica---Filantropica

s.a.m.d.

Q-Djyni
24th June 2009, 08:17
Am mult prea multi,nu dureaza o eternitate sa-i enumar pe toti.

Dar hai sa spun cativa.


Woody Allen( Manhattan,Anything else); Gerard Depardieu(Les Miserables);Vincent Cassell( Les rivieres pourpres,si un film mafiot ;9); Brad Pitt( Interview with a vampire);Murilio Benicio( Homem do ano); Marlon Brando( The Godgather);Al Pacino;Abe Vigoda ( Nasul,si un serial)( still living :D )

De Niro;J.Debouze( Angel-A);Daniel Craig( Mama,Bond); Florin Piersic( Seria Margelatu s.a.); Humphrey Bogart(Casablanca s.a.); Colea Rautu; Gary Oldman( Dracula,the 5th element,s.a.); Anthony Hopkins( Bounty,Silence of the Lambs); Daniel Brühl( Die fetten Jahre sind vorbei);

Bruce Willis; Daniel Autoeuil;Til Schweiger( Barfuss,Keinohrhasen); Alan Arkin; Danny Aiello; Dem Radulescu;Bruno Ganz; Moritz Bleibtreu( Elementarteilchen s.a); Harald Schmidt;Jean Constantin;

Jack Nicholson; Denzel Washington;Guillaume Canet( a jucat superb in Joeux d enfants); Michael Mittermeier; Atze Schröder; Dirk Bach; Christian Slater;

Bruce Lee;Arnold Schwarzenegger; Eric et Ramzy :D ; Michael Douglas;Kirk Douglas;Sean Connery; Roger Moore;Benjamin Hill;

Jet Li; Stallone; Samy Naceri;Rowan Atkinson;Hugh Laurie( Black Adder,House); Tony Shalhoub( Monk) ; Dustin Hofmann; Adam Sandler,Ben Stiller; Liev Schreiber ( Scream ,The Manch.Candidate); Sir Alec Guiness;

Chow Yun Fat; Keanu Reeves; Roy Rogers; John Wayne; Owen Wilson; Matt Le Blanc; ;Mat Perry;Ol.Platt; Kiefer,David Sutherland;

Jackie Chan; Will Smith( Bad Boys,Independence Day,- lets kick some alien ass :D); Max von Sydow;Vincent Price; Christopher Lee; Bela Lugosi; Roman Polanski; Adrien Brody; Sean Penn( Milk); Mickey Rourke;

Simon Baker; Richard Gere; Tom Hanks; Frederic Diefenthal; Mel Gibson( Mad Max,Lethal Weapon); Danny Glover; Joe Pesci; David Stern;
Downey Jr( Chaplin).;

Jean Reno; Costeau; James Belushi; Sergiu Nicolaescu; Iulie Darie; Antonio Banderas;Javier Bardem; Yul Brynner;

Jason Biggs; Bill Muray; Tony Todd; Daniel Day-Lewis;Markus Maria; Lasse Halsström; Peter Stormare; Omar Sharif;

Chaplin; Baster Keaton; Vincent D Onofrio(; James Cavietzel( Patimile); Christian Bale;Amza Pellea; Toma Caragiu;Davis Jr.

Billy Zane(un film cu Harvey Keitel... :D si multe altele); Di Caprio( un film cu De Niro,plus The Beach) ; Vico von Bülow ( Loriot :D ); John Cleese;Stewart;Cable;Cagney;Mitchum;Sinatra;

Brendan Fraser; Ralph Fiennes; Michael Caine;George Clooney; Billy Bob Thornton;Curd Jürgens; Brandauer;

Stellan Skarsgard; Gheorghe Dinica;Russell Crowe(A beautiful Mind,Gladiator,A good year,); Harrison Ford ( Star Wars,Indy Jones;

Heath Ledger( B Mountain,The Dark Knight);Nicolas Cage( Lord of War); Jim Carrey;


si multi multi altii,revin cand imi mai amintesc ;

Vladut87
18th March 2010, 21:52
Cam astia sunt actorii mei preferati si rolurile care mi-au placut cel mai mult.

1. VIN DIESEL - Dominic Toretto (The Fast & The Furious, Fast & Furious)
2. JOHNNY DEPP - Jack Sparrow(Pirates of the Caribbean)
3. LUKE GOSS - Prince Nuada(Hellboy II - The Golden Army)

ioana11
8th April 2010, 12:24
Dintre actorii mei preferati ii amintesc pe Anthony Hopkins(care a jucat exceptional in toate filmele pe care le-a vazut), Tom Cruise in special pentru rolurile din Rain Man, Ultimul Samurai,Misiune Imposibila, Christian Bale pentru ca reusit sa joace bine intr-un film precum Batman, Ed o'Neil (a fost genial in rolul lui Al Bundy), Cuba Gooding Jr, Denzel Washington, Ethan Hawke, Jude Law, Marlon Brando,Liam Neeson,Ralph Fiennes,Sean Penn, Dustin Hoffman, Jim Carey( e greu sa faci mereu pe prostul, dar mai ales ca dupa aia sa treci la roluri mai serioase si sa fii credibil),Al Pacino, Robert de Niro si multi altii.
Dintre actrite le mentionez pe Meryl Streep, Kate Winslet,Gwyneth Paltrow, Naomi Watts, Natalie Portman, Keira Knightley, Juliette Binoche,Audrey Tautou, Audrey Hepburn, Katherine Hepburn,Cate Blanchett, Vivien Leigh, Sophie Marceau, Kristin Scott Thomas,Sophia Loren.

ice_girl
8th April 2010, 13:00
La fel si mie imi place Anthony Hopkins ( a facut roluri exceptionale in toate filmele pe care le-am vazut), Al Pacino ( un mare actor, extraordinar in "Scent of woman" si "Grandfather"), Michael Douglas ( am facut o pasiune pt el dupa ce am vazut "Basic Instinct"),Mel Gibson ( cu doua roluri de senzatie in "Braveheart" si "The patriot") Gerald Butler ( la fel exceptional in "Cei 300"), Brad Pitt, Dustin Hoffman, Jim Carrey, Tom Hanks, Leo DiCaprio ( pasiunea mea din copilarie dupa ce am vazut "Titanic" dar a jucat f bine si in "Revolutionary Road" si "Shutter Island"), Eddie Murphy ( un extraordinar actor de comedie), Martin Lawrence, Bruce Willis,Ben Aflleck, Sean Penn, Adam Sandler, Ben Stiller dar si Gerard Depardieu si Marcello Mastroiani.
Ca actrite imi plac Julia Roberts ( care este si actrita mea preferata), Meryl Streep, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Keira Knightley,Liv Tyler, Drew Barrymore, Britanny Murphy ( pacat ca a murit, era una din actritele de mare viitor de la Holywood), Sandra Bullock, Demi Moore dar si Catherine Deneuve si Sophia Loren.

TeBat
8th April 2010, 19:11
Nu am actori preferati, dar urmatoarele roluri mi se par perfecte:

Malcolm McDowell- "A clockwork orange"
Roland Lee Ermey- "Full metal jacket"
Ciaran Hinds, James Purefoy - "Rome"

alfoon
29th January 2011, 13:28
1.Leonardo Dicaprio
2.Edward Norton
3.Bruce Willis
4.Stellan Skarsgård
5.Amza Pelea