PDA

View Full Version : Dupa Douazeci de Ani !!! Remember !!!



saphicus
6th May 2006, 00:25
Titlul romanului marelui scriitor francez Alexandre Dumas-pere, pe care l-am citit cu pasiune in anii adolescentei noastre ? Nicidecum ! Este aducerea aminte a celei mai mari performante fotbalistce romanesti de la inceputuri si pana in prezent, extrem de greu repetabila ! Doresc sincer ca toti cei care vor aduce noutati, insemnari sau materiale legate de parcursul stralucitor al Campioanei Europei din anul de gratie 1986, dar si din anii urmatori acestui eveniment, legate de jocul Stelei, intamplari personale in legatura cu evenimentele traite in acele momentelor faste, sa le expuna pentru a fi savurate de ceilalti forumisti! Nu sunt binevenite elementele de patima, jigniri, scandal, injurii sau alte manifestari care ar putea degrada spiritul de fair-play, disparut din pacate intr-o societate romaneasca bolnava de...democratie ! Si pe deasupra nu le-ar face cinste celor care le-ar provoca ! Multi dintre cei care vor posta, sunt convins ca au intamplari ca "participanti" la unele meciuri ale Stelei din Cupa Campionilor, cand luati de manutze de tatii lor sau fratii lor mai mari, au fost pe stadion! Si pentru ca spiritul de Fair-Play sa inunde acest thread am sa dau ca exemplu, o insemnare de scriitor a maestrului Fanus Neagu, un rapidist notoriu, inaintea unui meci al Stelei, semifinala Steaua-Galatasaray, desfasurat in aceeasi competitie, ce-i drept, trei ani mai tarziu:

GIULESTIUL SALUTA "STEAUA"
Pentru ca 5 aprilie, ziua meciului Steaua-Galatasaray, se intampla sa fie si ziua mea de nastere, Giulestiul m-a delegat sa le atarn, cercel la urechi, cateva vorbe jucatorilor militari. Iata-le:
Cartierul Giulesti, cel lucrat numai in safire, cu cutit izmenit pe la mesele domnesti, va anunta ca azi, mestecenii sai se umplu cu sitari de apa si de lumina, busuiocul da in colt de dragoste la urechea fetelor si prin tufele de liliac bate vant strapuns de ideea unui vin de buturuga. De azi incepand, noi
vrem ca "Steaua" sa-si adape caii numai la o fantana din Barcelona, cu lapte de portocal. De azi incepand, fantanile scriu in sufletele noastre visul florilor.
Giulestiul stie ca acesti unsprezece baieti din Ghencea (si rezervele lor minunate) s-au nascut ursiti sa invinga si sa colinde lumea in car triumfal. Ii iubim pentru jocul lor tesut cu fir de aur ( nu si atunci cand aurul se impleteste cu un bob din sangele Grantului - de doua ori pe an ) si inima noastra, cand ei culeg glorie pentru sportul romanesc, se bucura in cadere larga si dulce, iar sufletul isi infunda mainile in povestea nesfarsita a padurii de argint.

tu26dor
6th May 2006, 03:40
bine si frumos le-a mai incondeiat domnul Fanus... chiar exista fair play pe atunci...
eu aveam vreo 6a ni si cateva zile si stiu ca toata casa era plina... m-a luat tata in brate si mi l-a aratat pe ducadam cum apara... a doua zi toti copii in fata blocului jucam fotbal si ne bateam sa stam in poarta si sa aparam ca ducadam...
de atunci visez iar la un asemenea moment... :) bravo steaua!

aetius
7th May 2006, 11:07
desi nu sunt stelist tin sa felicit echipa de atunci a stelei, oameni cu multa dorinta si putere de a lupta pentru trofeu. din pacate steaua de azi , ca si celelalte echipe, sunt compuse din jucatori ce stau prin baruri si discoteci si atunci cand pierd meciuri sau calificari dau cu pumnul prin geamuri spunand ca altii sunt de vina nu ei ca joaca cum joaca.
pacat! ce generatie de aur e in spate si ce generatie de tinichea avem in fata ochilor !!!

Lucky_OLD_G's
7th May 2006, 12:44
bey aetius..........sunt stelist si apreciez cupa campionilor castigata acum 20 de ani......da nu o tot trage ca aia era echipa de aur si asta de tinichea.........ca mirel nu era nici unu pe atunci.......nici belo nici iovan bumbescu boloni laca sau care mama masii mai era..........are si omu nervii sai.........cand vezi cum esty tras in piept si furat pe fata normal ca cedezi ca nu e nici mirel robot ce dracu........acuma fara sa vreau sa diminuez din importanta cuceririii champions league de acu 20 de ani trebuie sa spun.........in '86 pana a ajunge in finala steaua a trecut pe rand de: boldklub vejle, honved budapesta, kuusisi lahti, si in semifinale anderlecht........comparatzi si voi performanta de anu asta cand am batut echipe ca: lens , betis sevilla, heereenveen, middlesbrough, valerenga, etc...un sezon in care am jucat 18 meciuri in europa din care am pierdut doar 3 meciuri.........deci nu mai vb prostii aiurea cu echipa din 86 de aur si asta de tinichea de acuma........poi daca steaua din ziua de azi e de tinichea si face furori in europa,restu de echipe din divizia a oare au metal cu care sa fie comparati??????...vb prostii.......
MULTUMIRI STELEI '86 ...PTR SEVILLA.

steaua-86
9th May 2006, 17:07
ca mirel nu era nici unu pe atunci.......nici belo nici iovan bumbescu boloni laca sau care mama masii mai era

Daca taceai, filosof ramaneai! :rosu:

Rossi
9th May 2006, 20:51
"Mi se pare anormala sarbatorirea cuceririi Cupei Campionilor!

Steaua din '86 este o rusine. O creatie a regimului comunist.
O adevarata rusine!", a spus Iancu, duminica seara, in cadrul emisiunii Recursul etapei, de la Antena 1.

"N-am nimic cu Steaua actuala. Este altceva fata de echipa de atunci, cu care nu are nici o legatura", a precizat apoi boss-ul banatenilor.

:happy :happy :happy :happy :happy

de ras si de caterinca

ca dovada ca marea majoritate a stelistilor gandesc asa ... din zecile de stelisti care bantuie acest forum , f f f putini au postat un mesaj aici

Cristy
9th May 2006, 20:55
pai si ce a spus ceva neadevarat iancu :D?

STEAUA-MANIA
9th May 2006, 21:11
Pfu,baieti,ce miroase aici..cine nu s-a spalat?:(
7 MAI 1986-ZIUA IN CARE AM FOST STAPANII EUROPEI!:great: :great: /OLE/

Emilio
9th May 2006, 21:15
saphicus: foarte frumos thread deschis de tine. Felicitari.

Cum bine remarca cineva aici, nu prea se inghesuie stelistii sa scrie. Probabil pentru ca prea putini stiu ce inseamna fair-play-ul. Sau poate pentru ca in 1986 nu prea existau stelisti. Deci nema amintiri.

Iata ce scria un cunoscut stelist, poetul Gheorghe Tomozei, in 1982, an in care Rapid sarbatorea 5 ani de B: "Am avut mereu o inclinare fata de matadorii din preajma Podului Grant. Rapidistii sunt o armata fantastica, depasind numeric pe sustinatorii gloriosului Dinamo, sarguinciosului Progresul, harnicului Sport Studentesc si, vai mie, bravei Stele."."Rapid - sau demnitatea infrangerii, Rapid - semnificatia infrangerii acceptate cu umor, Rapid - un simbol al poeziei, Rapid - candoare, fraternitate, copilarie"."Rapid e cununa de lauri".

saphicus: N-ai vrea mai bine sa te faci rapidist? Nu de altceva, dar sa nu te simti singur.

Nea Vasile
10th May 2006, 00:06
"Mi se pare anormala sarbatorirea cuceririi Cupei Campionilor!

Bineinteles, orice roman caruia ii place sportul si care e perfect sanatos la cap nu are de ce sa se bucure cind o echipa de fotbal ce reprezinta Romania intr-o competitie inter-cluburi ajunge campioana si mai apoi super-campioana Europei. Logic.


Steaua din '86 este o rusine.

Da, da, chiar asa, ati citit bine, nu va frecati la ochi. Cel mai mare moment din istoria fotbalului romanesc este o rusine nationala. V-ati terminat deja de ras? :D


O creatie a regimului comunist.

Aaaaaa, biensour, vechea "poveste". Cum "creatii ale regimului comunist" sunt intr-un fel sau altul, potrivit aceleasi logici de fier forjat, si orice rezultate sportive extraordinare obtinute de romani in competitiile internationale, tonele de medalii de aur de la Olimpiade de exemplu. Sportivii aia nu luptau pentru onoarea clubului si a tarii lor, luptau pentru maretele idealuri ale comunismului, potrivit piftiei pe post de creier din capatzina lui "Jabba" Iancu.


N-am nimic cu Steaua actuala.

Nenea, dute bre si pish..te contra vintului.


Este altceva fata de echipa de atunci, cu care nu are nici o legatura

Nici matale n-ai nici o legatura. Stai jos c-ai obosit.

STEAUA-MANIA
10th May 2006, 00:11
Nea vasile,pai normal..eu zic ca nu tre sa ne mandrim cu -Ilie Nastase..primul lider mondial la tenis(tenis profesionist)
-cu Nadia Comaneci 6 x 10 la olimpiada de la Montreal
-cu Iolanda Balas Sotter
-cu Ivan Patzaichin
si alti sportivi care au evoluat intre 45-89' doar sunt produsi ai sistemului comunist!
Deah,ce sa faci..daca se apleaca urechea la unu care este acuzat ca a fentat bugetul public..cu niste maruntis:1000 de miliarde lei vechi...
individu in cazul s-a nascut in giulesti..cu asta am zis totul...

delaparis
10th May 2006, 00:17
:(
[/B]

Bineinteles, orice roman caruia ii place sportul si care e perfect sanatos la cap nu are de ce sa se bucure cind o echipa de fotbal ce reprezinta Romania intr-o competitie inter-cluburi ajunge campioana si mai apoi super-campioana Europei. Logic.

[/B]

Da, da, chiar asa, ati citit bine, nu va frecati la ochi. Cel mai mare moment din istoria fotbalului romanesc este o rusine nationala. V-ati terminat deja de ras? :D

[/B]

Aaaaaa, biensour, vechea "poveste". Cum "creatii ale regimului comunist" sunt intr-un fel sau altul, potrivit aceleasi logici de fier forjat, si orice rezultate sportive extraordinare obtinute de romani in competitiile internationale, tonele de medalii de aur de la Olimpiade de exemplu. Sportivii aia nu luptau pentru onoarea clubului si a tarii lor, luptau pentru maretele idealuri ale comunismului, potrivit piftiei pe post de creier din capatzina lui "Jabba" Iancu.

[/B]

Nenea, dute bre si pish..te contra vintului.

[/B]

Nici matale n-ai nici o legatura. Stai jos c-ai obosit.

Prea multa aroganta Nea Vasile ...

Se spune "bien-sur" ... Si apoi bravo pentru echipa de club care a cistigat CCE /hello
Matale tre' sa taci un pic ca azi Steaua a jucat dublu de meciuri ca in '86 ...
Deci nu e "comparabil" ... alo ... ma auziti ?

STEAUA-MANIA
10th May 2006, 00:19
delaparis:
Am o intrebare:ce echipa are cele mai multe CL/Cupa Campionilor castigate?!

delaparis
10th May 2006, 00:21
Sunt mai multe ...

STEAUA-MANIA
10th May 2006, 00:22
delaparis:asimilezi mai greu informatia?:( Am zis "ce echipa are cele mai multe CL/Cupa Campionilor castigate?!"

delaparis
10th May 2006, 00:27
Mai Mania ...


Daca nu ma insel ... Liverpool -10 si MAdrid - 9 iar restu' cite trei ...

STEAUA-MANIA
10th May 2006, 00:35
Liverpool?Esti tare...bine ca nu ai spus Aston Villa:D
Real Madrid cu 9 Cupa Campionilor /CL castigate.
Din cele 9 trofee,Real a castigat 6 anterior 89.Sustineai ca nu se compara STEAUA 86 cu STEAUA 2006, cea din urma jucand un nr dublu de meciuri.
Concluzie:trofeele castigate de Real Madrid anterior 89,nu se pun,nu au valoare pt ca au jucat mai putine meciuri?:D

delaparis
10th May 2006, 00:49
Mai tu esti normal ... ??? :o:

Dennis
10th May 2006, 01:48
saphicus: foarte frumos thread deschis de tine. Felicitari.

Cum bine remarca cineva aici, nu prea se inghesuie stelistii sa scrie. Probabil pentru ca prea putini stiu ce inseamna fair-play-ul. Sau poate pentru ca in 1986 nu prea existau stelisti. Deci nema amintiri.

Iata ce scria un cunoscut stelist, poetul Gheorghe Tomozei, in 1982, an in care Rapid sarbatorea 5 ani de B: "Am avut mereu o inclinare fata de matadorii din preajma Podului Grant. Rapidistii sunt o armata fantastica, depasind numeric pe sustinatorii gloriosului Dinamo, sarguinciosului Progresul, harnicului Sport Studentesc si, vai mie, bravei Stele."."Rapid - sau demnitatea infrangerii, Rapid - semnificatia infrangerii acceptate cu umor, Rapid - un simbol al poeziei, Rapid - candoare, fraternitate, copilarie"."Rapid e cununa de lauri".

saphicus: N-ai vrea mai bine sa te faci rapidist? Nu de altceva, dar sa nu te simti singur.

Poate nu ne inghesuim sa scriem prea mult, dar pentru noi e de ajuns ca sarbatorim. Este totushi pacat ca unii "oameni"...ca bianco_rossi vin sa flameze topicul. Doar ca au ciuda ca am castigat noi cupa, nu mai conteaza cum, dar am castigato shi degeaba va omorati acum sa criticati Steaua de atunci, cupa tot o avem.

Cat despre Rapid, este o echipa foarte frumoasa indiferent ce zic unii, shi poate face mult in cupele Europene. Anul acesta a avut ghinion cu Steaua, dar poate sa aiba un viitor frumos. Eu sper ca la anul putem sa jucam impreuna in Europa, Steaua, Rapid shi Sportul, dar din pacate nu pot spune aceleashi despre Dinamo. Pe ei ii trage conducerea in jos de cand au ieshit din grupe, mai ales ca au schimbat antrenorul din cauza asta, iar Andone nu merita dupa ce a facut ce a facut la Dinamo. Shi oricum, fara suparare, Dinamo nu are joc de Europa la moment.

Cat despre jocul Stelei la moment, eu cred ca trecem printr'o pasa proasta dupa meciul de la 'boro, iar moralul e la pamant la fiecare jucator. Eu sper sa ne revenim repede, dar, orice ar fii, nu cred ca poate spune cineva ca nu am meritat semifinalele deoarece am jucat foarte bine sa ajungem pana acolo, shi e imposibil sa ajungi acolo doar din noroc shi "blaturi", cum au spus unii.....suporteri(?) aka remy...

4star
10th May 2006, 12:19
ca dovada ca marea majoritate a stelistilor gandesc asa ... din zecile de stelisti care bantuie acest forum , f f f putini au postat un mesaj aici

Asta e interpretarea ta. Noi Stelistii ne-am obisnuit cu starea de fapt (Steaua echipa de top) si cu performantele echipei. La fel ne-am obisnuit si cu comentarii de genul asta dar "cainii latra ursul merge". Ce ar fi trebuit sa comenteze suporterii Stelisti de fapt? Performanta Stelei e in sufletele noastre (nu incap comentarii). Ale voastre sunt cam goale.
Si pe urma, las` ca se inghesuie alde Jabba sa isi dea cu parerea sa de filosof de cartier, cunoscator al fenomenului din curtea scolii si sa isi gaseasca adepti ai teroiei lui intre dusmnanii Stelei.:rosu:
Ce pm sport de performanta a facut Jabba (fizicul il recomanda) ca sa stie ce inseamna munca si performanta sportiva. A supt degetul probabil cand altii treanspirau si gafaiau la antrenamente.
Asa ca lasa-ne si tu cu comentariile de prisos.
S-au comentati aici pentru ca la Dinamo nu prea aveti ce performante sa comentati?

PS: Nu cred ca se pot face comparatii intre echipele `86 - `06 pentru ca timpul a schimbat mult fotbalul si competitia in discutie. Totusi eu am vazut ambele echipe si nu sunt de acord cu afirmatia ca Radoi este peste Belodedici, Iovan sau Bumbescu (cu toate ca era pe post de dur , acesta si-a indeplinit sarcinile cu brio).

Cristy
10th May 2006, 12:58
Mai tu esti normal ... ??? :o:

acum descoperi tu ?
el e un robotel cu blana care are 2 replici si le tot repeta :happy

Paul
10th May 2006, 15:13
ca dovada ca marea majoritate a stelistilor gandesc asa ... din zecile de stelisti care bantuie acest forum , f f f putini au postat un mesaj aici

Performantza asta e prea mare , ca sa poti scrie intr-un post ce ai de scris. Apoi , ce e mult mai important , e mult mai important ca avem din nou o echipa care poate ajunge acolo sus. E mult mai important ce face actuala echipa , decat ce a facut fosta echipa.

Sper ca peste 20 de ani , sa nu sarbatorim 40 de ani de la CCE , ci 10 ani de la castigarea Ligii Campionilor , editia 2016 :ok:

Apropo , uite aici un banner meserias.

steaua-86
10th May 2006, 16:46
Nu stiu ce e mai important, sa avem acum o echipa mare sau sa fi avut atunci. Oricum, intre ele nu prea poti sa faci comparatie, cea de acum e mult mai slaba... cel putin dupa parerea mea. A scos capul in lume, e adevarat, dar mai e mult pana departe... si acel departe e o finala cu Barcelona in CL... castigata! La ora actuala asta e un vis frumos, pe care nu-l vad repetat in urmatorii 10 ani cel putin. Asta ca sa nu fiu pesimist ca Tudorel Stoica si sa zic ca niciodata.

@emilio: cu siguranta in '86 existau mult mai putini stelisti, dar mult mai buni. Si as prefera si acum sa avem 10% din suporteri si 10x performanta. De unde insa sa-i scoti? Oricum, frumos citatul dat de tine.

Dupa cum rezulta si din nick-ul meu, pentru mine va exista Steaua '86 ca cea mai frumoasa experienta fotbalistica, cel putin pana cand va fi repetata.... desi ma indoiesc ca voi mai apuca acel moment.

Oricum, mentalitatea de campioni pe care le-a insuflat-o stelistilor victoria de la Sevilla este incompatibila cu neputinta fatalista in fata oricarei alte echipe si cu bucuria de necazul alteia. De aceea mi-a parut rau ca Dinamo a pierdut calificarea din grupe, mi-a parut rau ca Steaua a clacat ca ultima divizionara B cu Boro si mi-a parut rau ca asta a fost motiv de bucurie pentru niste decerebrati.

Si nu cred ca gandeste altfel nimeni din cei care au vazut echipa Stelei 'pe viu' cu Duckadam, Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, Boloni, ......

Emilio
10th May 2006, 18:38
Interesanta retorica ta: nici eu nu stiu ce e mai important pentru Steaua adica sa aveti acum o echipa mare sau sa o fi avut atunci. Eu cred ca tocmai pentru ca Steaua a avut in 1986 o echipa mare, tocmai faptul asta v-a ajutat extrem de mult sa aveti si succesele europene ulterioare. E o chestie de atitudine care lipseste intr-adevar la alte echipe. Si, in plus, va ajuta inclusiv in intalnirile cu adversarii... uneori intra mai timorati pe teren decat ar intra cu alte echipe mai putin cunoscute.

Despre bucuria unora de dupa insuccesul Stelei: bucuria este de inteles si a fost discutat chiar pe un thread special pe OLS si rasdiscutat in presa. Bucuria asta nu este un lucru rau in sine. Este oarecum grav ca s-a ajuns pana aici dar nu este numai datorita respectivilor fani ci si datorita unei atitudini sectare a Stelei si a marii majoritati a suporterilor Stelei. Il citez pe jiji: "Rapid nu este o echipa romaneasca", ii citez pe suporerii stelisti: "Romania - Steaua, Europa - Steaua", "Steaua reprezinta Romania in Europa", "Voi va uitati la TV in timp ce noi ne sacrificam pentru Romania". Eu unul am facut alergie la asemenea declaratii si sunt convins ca daca Steaua s-ar fi calificat si m-as fi bucurat alaturi de stelisti in Piata Universitatii cu fularul Rapidului la gat as fi luat-o pe cocoasa.

Problema nu este numai ca unii s-au bucurat ca Steaua a luat bataie. Problema e ca si Steaua le-a interzis celorlalti sa se bucure la un eventual succes al ei.

Lucky_OLD_G's
10th May 2006, 19:06
pai e normal sa le fi interzis tuturor celor care nu sunt stelisti emilio ????/ mi se pare corect........poi ptr stelisti lupta steaua nu ptr rapidisti..........fiecare isi manifesta bucuria cum vrea....daca nu are alte motive se multumeste cu insuccesu adversarei....nu e nici o problema.......dar nu se compara bucuria pe care steaua ne-a facut-o eliminandu-va cu bucuria pe care atzi avut-o voi cand a luat bataye steaua de la boro........vad ca nu esty un nenoroci ...gandesti ok......jos palaria.....

Nea Vasile
10th May 2006, 22:19
@delaparis:

Bun, acuma zi si tu, cine este mai arogant: un mitocan scapatat (ca multi altii din fotbalul romanesc) care inca n-a facut nimic remarcabil si care scuipa pe unul din momemtele de glorie ale sportului romanesc, sau Nea Vasile care ii spune : "Bre, matale esti cam prost." ? La o astfel de mizerie ("Steaua 86 este o rusine") cum poti raspunde altfel decit in bataie de joc? Cu oameni civilizati (ca nenea de la Paris :)) poti discuta in contradictoriu si ironic la modul civilizat, cu ghertzoi de mahala trebuie sa le vorbesti pe limba lor sau sa-i ignori.


Se spune "bien-sur" ...

Ei, nu mai fii asa pedant. Bien-sur ca bien sūr nu se scrie biensour, da' la tara merge. Doar traiesti in Franta inteleg, stii doar ca exista la greu si "franceza de balta", aia venita cu containeru de la sud. Lasa asta. :)



Matale tre' sa taci un pic ca azi Steaua a jucat dublu de meciuri ca in '86 ...
Deci nu e "comparabil" ... alo ... ma auziti ?

Da, va auzim, va auzim. Acuma si matale stii deja din propria experienta de viata ca nu intotdeauna "mai putin" e acelasi lucru cu "mai usor".:)
Azi te poti califica mai departe si dupa doua infringeri consecutive, si dupa o infringere cu 0-4 (Lens, de ex). Atunci era imposibil. Astazi in faza grupelor ceea ce face diferenta este valoarea, iar in faza eliminatorie valoarea si forma de moment. Atunci era doar faza eliminatorie. Orice gol primit cintarea enorm, orice pas gresit era ultimul. Poate ca teoretic era mai usor de cistigat pe vremuri (cu doar 9 meciuri), dar diferentele de valoare dintre echipe erau mult mai mari ca cele de azi (de ex intre echipe ca Hamburg si Rapid). Steaua atunci era o echipa care nu trecuse vreodata de turul 1 in Cupa Campionilor. Astazi Steaua e o echipa care e luata in serios in Europa, ca si Rapid sau Dinamo.

E mai multe, nu te arunca prea repede la o concluzia facila.

Lucky_OLD_G's
10th May 2006, 22:45
Nea Vasile......nu se compara nici peste 469 de ani echipe gen boldklub vejle honved budapesta kuusisi lahti cu ce echipe sunt acuma........ai auzit ceva performante la tarile din care fac parte echipele alea?????? atunci era ptr toti...acum e doar ptr cei buni si foarte buni.........si oricum nu isi are loc comparatia.........e ca si cum am compara 6 cce ale realului cu cele 3 champions league din zilele noastre......ambele sunt istorie.........cum si la steaua sunt ambele performante istorie....

tu26dor
11th May 2006, 01:09
fratilor....!!!!! parca trrebuia sa fim fair-play... sau nu asa crie acolo la inceput... ma gandeam ca nu am citit bine...

Nea Vasile
11th May 2006, 20:55
nu se compara nici peste 469 de ani echipe gen boldklub vejle honved budapesta kuusisi lahti cu ce echipe sunt acuma....

Lucky one :), teoretic ai dreptate, dar totusi se vede ca n-ai prins perioada aia. Poti sa crezi, de exemplu, ca pina la meciul cu Honved, nici o echipa romaneasca de fotbal nu trecuse de vreuna din Ungaria in cupele europene ???? Sau ca Steaua era o echipa care nu trecuse vreodata de turul 1 in CCE? Tu compari Steaua de azi cu echipele pe care le-a intilnit Steaua '86. Gresesti. La inceputul anilor 80 fotbalul de club romanesc o ducea rau de tot in Europa.



....ai auzit ceva performante la tarile din care fac parte echipele alea?????? ....

Bineinteles. Ungaria fusese vicempiona mondiala si zeci de ani ne-au batut la curul gol (in meciuri inter-cluburi sau la nationala) de ne-au sarit capacele. Azi situatia s-a schimbat, dar atunci era jale cind ne intilneam cu hunii la cotitura :D Danemarca in 86 era o echipa favorita la cistigarea Campionatului Mondial, desi se calificase in premiera (eliminind Anglia) !!! "Cusutzii din Lahti" eliminasera campioanele Serbiei si Rusiei, si erau in bulan. Belgienii fusesera vice-campioni la EURO 1980 si aveau atunci un fotbal tare de tot.
Deci...nu e chiar asa de simplu.

E foarte greu azi, era foarte greu si atunci (din alte motive).

il cappo
11th May 2006, 23:39
Danemarca in 86 era o echipa favorita la cistigarea Campionatului Mondial, desi se calificase in premiera (eliminind Anglia)
in mare parte din posturile tale sunt de acord cu ceea ce scrii dar de data asta te-ai inselat...
In preliminariile CM din '86 Anglia a fost in grupa cu ROMANIA, Irlanda de Nord , Turcia etc. Din grupa s-au calificat Anglia si Irl. de Nord...deci cum poti sa zici ca Danemarca s-a calificat eliminand Anglia ? Nici macar in Mexic nu s-au intalnit (in cele 4 meciuri pe care le-a jucat Danemarca)...
Revenind on topic: castigarea CCE de STEAUA in '86 este si va ramane (desi sper sa ma insel) un eveniment unic in istoria fotbalului romanesc...generatia STELEI de atunci nu cred ca va mai fi ajunsa niciodata atat ca rezultate cat si ca joc...

Nea Vasile
12th May 2006, 18:16
In preliminariile CM din '86 Anglia a fost in grupa cu ROMANIA, Irlanda de Nord , Turcia etc. Din grupa s-au calificat Anglia si Irl. de Nord...deci cum poti sa zici ca Danemarca s-a calificat eliminand Anglia ? ...

Au, m-ai prins! :) Asa e, ai dreptate, ma gindeam la preliminariile EURO 84, acolo Danemarca eliminase Anglia. Scuze, virsta :D. La Mundialul din 86 Danemarca a avut alte ruzultate reamarcabile, printre care un 6-1 cu Uruguay.

Danche pentru rectificare :ok:

jay
12th May 2006, 19:27
Poti sa crezi, de exemplu, ca pina la meciul cu Honved, nici o echipa romaneasca de fotbal nu trecuse de vreuna din Ungaria in cupele europene ????
O noua minciuna crasa ghencista!!!:evil: Poli Timisoara a eliminat MTK Budapesta la sfarsitul anilor '70. N-au pic de jena stelistii astia...

Nea Vasile
13th May 2006, 00:12
O noua minciuna crasa ghencista!!!:evil: Poli Timisoara a eliminat MTK Budapesta la sfarsitul anilor '70. N-au pic de jena stelistii astia...

Bre, da' tu esti plin de jene. Ho, ca n-am dat cu parul, ce-ti sare mustarul asa?:o:
Da, ai dreptate, Poli a batut pe MTK odata pentru ca in turul urmator sa manince bataie de la... Honved :D . Hai ca rectific, sa nu-mi mai sari la git: din "pina la meciul cu Honved, nici o echipa romaneasca de fotbal nu trecuse de vreuna din Ungaria in cupele europene" schimb in "pina pe la mijlocul anilor 80 ungurii ne bateau la greu, la club si la nationala". Esti mai linistit acuma? :)

il cappo
13th May 2006, 02:41
Au, m-ai prins! :) Asa e, ai dreptate, ma gindeam la preliminariile EURO 84, acolo Danemarca eliminase Anglia. Scuze, virsta :D. La Mundialul din 86 Danemarca a avut alte ruzultate reamarcabile, printre care un 6-1 cu Uruguay.

Danche pentru rectificare :ok:

Nici o problema. Suntem oameni si toti gresim intr-o masura mai mica sau mai mare.Si pe mine m-a surprins placut acel 6-1 cu Uruguayul insa pacat ca danezii nu au confirmat si in optimi (1-5 cu Spania) !!!
Ceea ce trebuie sa retinem e ca performantele STELEI intre '86 si '89 sunt extrem de greu de egalat de catre o echipa romaneasca, poate chiar de neatins...

Toshiro
13th May 2006, 22:33
O noua minciuna crasa ghencista!!!:evil: Poli Timisoara a eliminat MTK Budapesta la sfarsitul anilor '70. N-au pic de jena stelistii astia...Vai, cum de n-ai pomenit taman de favoritii tai, care au eliminat Ujpest si Hungaria din Mitropa... Care Mitropa, n'asha, e precursoarea Ch.L. etc./hello
Necazul e ca, si atunci, si acum, favoritii tai au ramas cu deshtu-n gura. Pe cand echipa care iti provoaca vesnice cosmaruri e singura din tara asta care se poate mandri cu o cupa europeana, o Supercupa, o finala a Cupei Intercontinentale si inca o finala a CCE. Si... picatura de otrava: o semifinala a Cupei UEFA. Poate-mi amintesti si pe cine a eliminat pentru a ajunge acolo...:evil: