PDA

View Full Version : De ce ati ales in a nu mai posta asa des la sectiunea Pariuri Sportive???



Hopshio
4th May 2006, 20:40
Cum zice si intrebarea theardu-lui as vrea sa sthiu motivele pt care s-a renuntat a mai scrie asa des pe sectiunea aceasta!!!..Pt ca de cand a plecat rely cam s-a dus si aceasta sectiune cu tot cu el.....

Dregan
4th May 2006, 20:56
Cum zice si intrebarea theardu-lui as vrea sa sthiu motivele pt care s-a renuntat a mai scrie asa des pe sectiunea aceasta!!!..Pt ca de cand a plecat rely cam s-a dus si aceasta sectiune cu tot cu el.....



Pai sectiunea de Pariuri si-a pierdut scopul... e o harababura totala... ma uit de exemplu la Sectiunea de Ponturi Zilnice unde fiecare pune meciuri fara numar. Propun ca la acea sectiune sa fie interzis a pune mai mult de un pont pe zi. Pai unii vad ca au inceput sa-si posteze biletele acolo. Si atunci ma intreb... cum naibii sa mai vina cineva sa ia un pont de acolo cand vede ce dezastru este.

Paul
4th May 2006, 21:08
Sa vedem care ar putea fi motivele.

1) Plecarea lu relansat ...

Relansat intretinea discutiile on topic , in schimb era sefu in cafenea unde se taia fruza la catei. ATat timp cat userii erau astrasi sa scrie la greu in cafenea , scriau si in celelalte zone ale forumului.

2) Scaderea calitatii acestui subforum. Nu e prima acalmie din zona. Au mai fost perioade in care nu s-a scris. Insa eu cred ca pe vremea lu renalsat se scria prea mult (500 de posturi/zi). O medie de 100 posturi/zi , e buna.

Calitatea subforumului o fac userii. Adica noi.

3) Evenimentele sportive. Acum e liniste. In Anglia ,Spania , Franta , Olanda s-a decis titlul. Liga si UEFA sunt la vremea finalelor.
Nu mai exista in campionatele din europa lupte tari pt. evitarea retrogradarii.

Deci discutii despre meciuri putine. Desi ar fi o paine buna de mancat cu blaturile care au aparut pe final de campionat , prea putini stiu ce si cum , si aia care stiu tin pentru ei. E ceva normal.

4) Aspecte psihologice.A venit vremea faina. Lumea mai iese la un gratar , sau la o lada de bere , decat sa stea pe forum ;) Sau merge la un fotbal ...

Shumu
4th May 2006, 21:09
Sectiunea de ponturi zilnice sau predictii ar trebui sa fie cea mai bine organizata. O idee ar fii selectarea de catre moderatori a celor mai buni 3 pariori de pe forum si numai acestia sa dea predictii. pentru restul sa existe un thread separat. Bine-nteles acesti 3 cei mai buni nu vor ramane vesnic acolo ci in cazul in care dau rezultate slabe sa fie inlocuiti. Sa li se stabileasca un anume procentaj de meciuri/bilete iesite si sa li se impuna o cota minima zilnica..
sau ceva e genul asta, cred ca e o idee care merita studiata

Paul
4th May 2006, 21:15
nu poti oprii useri sa dea un pont

Daca s-ar crea o "cultura" a pariurilor , si doar cei care sunt siguri pe ce afirma sa posteze acolo

Adica ponturi de genul "Vaslui - Pandurii 1x" ... da bre asta e un pont pariati casa , masina si nevasta :D , si sa aduca argumente (teren , valoare , loturi , forma , miza , arbitrii , etc) ...

Shumu
4th May 2006, 21:35
nu opreste nimeni userii sa dea un pont. am spus ca restul sa aiba un thread separat ,iar cei care dau cu adevarat ponturi bune si au rezultate sa aiba de asemenea cate un thread separat. Se poate stabili pt fiecare cate un coeficient sau ceva de genul asta. Astfel va creste calitatea predictiilor pt ca deja se stabileste o ierarhie

ady51a
4th May 2006, 21:40
Activitatea a scazut in primul rand datorita faptului ca nu s-au mai creat suficiente threarduri si nu s-au deschis si intretinut subiectele de discutie. Practic sectiunea a fost si inca mai este "moarte clinica"


Referitor la ponturi eu sustin infiintarea unui subforum de ponturi cum este cel de bilete si oricine doreste sa-si faca cate un threard cu ponturile propuse de ei si cate un threrd separat saptamanal ca sa nu-l incarcam prea tare in care sa se discute de ponturile fiecaruia si sa vedem la final dupa o perioada care este cel mai bun de aici de pe online. Dar sa fie totul organizat si fara offtopic, cafenele si chestii de genul asta cu care personal nu sunt de acord. Si obligatoriu pontul sa fie sustinut de cateva fraze despre meciul respectiv, o argumentare a pontului respectiv.

Hopshio
4th May 2006, 21:41
ii buna idea lui ady:ok:

ParazitU 1919
4th May 2006, 21:48
[B]
Deci discutii despre meciuri putine. Desi ar fi o paine buna de mancat cu blaturile care au aparut pe final de campionat , prea putini stiu ce si cum , si aia care stiu tin pentru ei. E ceva normal.

...
nu inteleg dc ar fi normal cei care stiu sa pune ponturile cu blaturile pt ca daca ar castiga si altzi utilizatori ai forumului nu am castiga din bani lor caci din banii caselor de pariuri ...:)

Shumu
4th May 2006, 22:02
nu zici rau ady, dar e nevoie de cineva care sa organizeze toata treaba asta. acela sa fie tu, bagheera sau noul moderator

Paul
4th May 2006, 22:04
filosofia e alta
daca eu vin si sustin ca meciul cutare e blat , cu semnul cutare si nu iese atunci s-ar putea sa ii am pe cativa pe constiinta

Asa ca prefer sa joc banii mei cand am niste ponturi , si sa nu`i mai stresez si pe altii!

ady51a
4th May 2006, 22:13
Paul cine nu vrea nu pune ponturi si in definitiv nu e nimeni obligat sa joace pontul tau. Ca banii mei tot pe la mine prin mana trec si gandesc si eu inainte sa pun ceva, nu joc doar ca ai dat tu pontul ala.

gabi94
4th May 2006, 22:24
Activitatea a scazut in primul rand datorita faptului ca nu s-au mai creat suficiente threarduri si nu s-au deschis si intretinut subiectele de discutie. Practic sectiunea a fost si inca mai este "moarte clinica"


Referitor la ponturi eu sustin infiintarea unui subforum de ponturi cum este cel de bilete si oricine doreste sa-si faca cate un threard cu ponturile propuse de ei si cate un threrd separat saptamanal ca sa nu-l incarcam prea tare in care sa se discute de ponturile fiecaruia si sa vedem la final dupa o perioada care este cel mai bun de aici de pe online. Dar sa fie totul organizat si fara offtopic, cafenele si chestii de genul asta cu care personal nu sunt de acord. Si obligatoriu pontul sa fie sustinut de cateva fraze despre meciul respectiv, o argumentare a pontului respectiv.

Sustin si eu aceasta idee cu creerea unui subforum de ponturi (sau predictii) .

Poate ca scopul nu este neaparat de a vedea cine este cel mai bun ,ci mai degraba de a-i identifica pe primii (5 de exemplu)...

Si ca sa existe un minim de limbaj comun pentru toti care vor sa posteze cateva elemente ar trebui monitorizate de fiecare si anume -nr de predictii corecte/nr de predictii totale

ady51a
4th May 2006, 22:28
Evident asta o sa0si faca fiecare periodic, la luna de examplu
In Mai am avut x din y predictii corecte.
si fiecare pune atunci cand vrea, atunci cand simte si fiacare care pune sa aibe locul sau acolo nu la general iar comentariile toate la un lo si cu timpul poate cei mai buni vor avea de completat prima pagina din site-ul Onlinesport la sectiune de pariuri sportive cu ponturile saptamanii respective.

Paul
4th May 2006, 22:29
Despre subforumul de ponturi , sincer nu sunt de acord. Daca subforumul de bilete a fost un castig , subforumul de "Competitii" a fost un esec :(.

Propun sa adoptam sistemul vechi , cand deschideam saptamanal un thread , cu titlul Saptamana XX , unde XX era numarul saptamanii , si acolo se discuta despre tot ce misca in saptamana aia :D

ady51a
4th May 2006, 22:35
Poate dai si o explicatie, de ce nu esti de acord. Subforumul de competitii a fost inghitit de sectiune, din pacate as spune eu, cu toate la gramada si cu "mirosul de cafea" acolo sus si rezultate live. Daca tot vrem ordine de ce sa nu facem ordine si toate sa fie la locul lor si taiat in carne vie offtopicul. Cine vrea sa spuna tampenii sa o faca "la o cafea" :no:
Printre atatea mesaje cu tampenii mai gasesti ici colo un mesaj care merita citit. Eu sustin ideea ca mesajele care merita citite sa fie toate la un loc si puse in ordine.
Daca vreau sa citesc de Divizia A si cotele de pe Div A ma duc la competitii care din pacete nu mai este, Daca vreau sa vad un pont sau altul ma duc acolo unde trebuie daca vreau sa vad ce joaca ala si ala mai duc la bilete.
Daca vreau sa ma cert, (dar eu nu prea vreau) "ma duc sa o cafea"
Asta e viziunea mea despre sectiunea asta. Bun facem offtopic (daca trebuie) dar facem si ce trebuie sa facem.
Iar pe Ponturi si Competitii offtopicul trebuie sa fie sanctionat daca vrem intr-adevar sa avem un forum de pariuri SERIOS si UTIL

Paul
4th May 2006, 22:42
suna frumos si e greu de realizat ... o sa fie in continuare discutii si opinii pe ponturi , sau nervi cand mai pica cate un pont :D

ady51a
4th May 2006, 22:46
Avem 2 variante:
1. Taiem si sanctionam
2. Ramanem asa cum este acum si cum a fost pana acum, "cafea" la greu si posturi mai multe intr-adevar dar de maxim 2 lei si poate e bine sa redefinim sectiunea cam asa: La o cafea pe forum si eventual cu niste rezultate live printre cuburi de zahar (din pacate ars).

Paul
4th May 2006, 22:50
@ady , de fapt te acuzi pe tine

Tu ca mod ai tolerat cafeaua si live-ul. Ele au fost bune la ceva , da din pacate au concentrat tot acolo.

Stii ca daca aplici punctul 1) exista 2 variante

a) forumul se insanatoseste
b) userii vor fi banati la greu , iar forumul moare de tot

_Razvi_
4th May 2006, 22:57
Eu am incercat sa deschid topicuri .. care dupa parerea mea erau interesante , ideea este ca ori nu au fost interesante pentru majoritata,ori lumea nu vrea sa invete , asa ca au murit repede spre tristetea mea ...
Mi se pare o prostie ca pe orice forum dedicat pariuriilor sa exista posturi gen x bate pe y deoarece este mai buna ........
Infine , pe forumuri gen Bettingadvice aceste posturi ar fi sterse in cateva minute ...
Sectiunea biletele mele strica din amploarea forumului,fiecare dorind sa posteze pe topicul lui,iar lucrul acesta ingreuneaza cautarea ponturiilor bune si anuleaza din start ideea unor argumente despre meciuriile respective ..

ady51a
4th May 2006, 22:58
Da Paul poate ma acuz dar singur nu puteam sa fac asta. Eu asa cred ca e bine, daca se vrea intr-adevar sa fie un forum sanatos cel putin aici la pariuri se poate, chit ca ramaneam 10 care intram in mod constant si vorbim ce trebuie sa vorbim despre numele sectiunii si cu siguranta cred ca vor mai veni si altii.

Razvi_ - dupa mine nu ingreuneaza la ponturi de exemplu, eu daca vreau sa urmaresc ponturile lui X sau Y stiu exact unde vreau sa ma duc nu stau sa-l caut prin toate ponturile din ziua respectiva. Dupa parerea mea e mai simplu asa.

relansat
4th May 2006, 23:02
Niste "exageratiuni" din partea voastra: cafeneaua nu a facut altceva decat sa ne ajute in a ne cunoaste

mai bine ... cat despre activitatea de la momentu` respectiv ... sectiunea bilete mergea BRICI

Cu alte cuvinte, totu` era numai lapte si miere (glumesc) ...

Ceea ce n`a mers a fo` partea de Competitii despre care eu am spus niste lucruri interesante la momentu`

respectiv ... ca era mult offtopic ??? Asta`i alta discutie ... a fo` un offtopic mai mare decat in alte

partzi (forumuri), asta numai din cauza ca am lasat noi sa fie ashe ... nu pentru a creste in faima si respect (cum sublinia cineva

in niste posturi de pe alt thread), ci pentru ca nu vroiam sa ajungem in situatia actuala .

Scuzati`mi interventia, insa m`a luat briza !!!

_Razvi_
4th May 2006, 23:05
Exprimam ideei .. nu ma bag ...
Eu nu ma prea ocup de forumuri ..
Clasa a 12'ea ... sportul ce vreau sa'l fac de performanta si faptul ca scriu predictii pentru unele persoane si pentru care sunt platit ... imi ocupa aproape tot timpul,dar urmaresc des ce se intampla pe aicea ...
Bafta la gasirea ideei ce poate salva forumul

ady51a
4th May 2006, 23:08
Rely sa lasam ironiile si sa venim cu solutii concrete daca intr-adevar vrem sa avem o sectiune buna dar cu posturi asa cand te ia briza mai greu. briza te ia acum si te aduce peste cateva luni probabil.

Paul
4th May 2006, 23:44
avem sectiunea pe care o meritam
noi am ridicat-o (toti de aici) noi i-am provocat micile perioade moarte , noi o vom duce acolo unde e locul ei

gabi94
4th May 2006, 23:45
Si pentru ca vad ca vorbim mult si facem mai putin ,as dori sa fac eu un prim pas si sa deschid un thread personal ,specific de predictii.
Pana la crearea unui subforum special (daca va fi creeat) il intreb pe AdY pot sa-l deschid ?Pe sectiunea de Bilete e OK?

ady51a
4th May 2006, 23:47
Din punctul meu de vedere e ok. Eu cel putin nu-l sterg si atata timp cat nu exista sectiunea de ponturi poti sa-l deschizi unde vrei, ideea e sa-l gaseasca cei care vor sa-l parcurga. .

archaeus
5th May 2006, 00:06
1. cred ca forumul e prost structurat
2. calitatea posturilor este indoielnica ... cand vad pe cineva ca posteaza la ponturi zilnice X vs Y - 1x, fara nici o argumentare, nimic, nici nu ma mai uit ... vorba lui Razvi, pe alte forumuri astfel de posturi ar fi sterse imediat iar la a 2a abatere ban
3. alegerea moderatorilor dupa nr de posturi si nu dupa calitatea acestora sau cunostintele lor despre fenomen

Vraciul
5th May 2006, 07:33
de acord cu archaeus, dar nu si cu prima parte a punctului 3, adi si baghera sunt moderatori buni. ady este si un bun parior, dovada ultimul pont racing-real. :P
in afara de un thread propriu de bilete al userilor care vor asta, ar trebui ca deschiderea unui alt thread sa se faca cu avizul moderatorilor pentru a nu incarca prea mult forumul care si asa este mult prea stufos.
sunt destule threaduri care nu au avut viata o zi doua si apoi au murit, sau se posteaza foarte rar.
sincer, unele dintre ele nici nu ar fi trebuit deschise, din start se nasc moarte.

Kainsashiki
5th May 2006, 18:26
Odata cu anuntarea unui loc liber pt postul de moderator se pare ca numarul mesajelor de pe acest thread a crescut :) fiecare incearca sa respecte cat mai mult regulamentul, se deschid noi threaduri e un lucru bun ;)

msg pt admini: mai intarziati vreo 2 saptamani cu alegerea noului moderator si o sa vedeti ca n-o sa mai fie nevoie :)

Vraciul
5th May 2006, 18:36
nu stiu cat de importanta este deschiderea a cat mai multor threaduri, mai important este ca cele de valoare sa nu fie lasate sa moara. ar trebuie ca threadurile sa fie deschise cu acordul moderatorilor. fiecare user care deschide un thread trebuie sa il intretina cu discutii si sa il tina cat mai mult in viata, atentie, numai cu subiecte interesante.

Shumu
6th May 2006, 01:47
da vraciule, ai dreptate: formula ideala: putine threaduri, da bune!

relansat
30th May 2006, 15:14
Cred ca s`a rezolvat si aceasta problema, a nr de posturi/zi, dovada stand cele 100-150 posturi/zi de cand am (re)intrat moderator, cota de varf duminica 300 posturi. Pe moment acest thread va fi inchis, insa daca se va mai pune vreodata problema asta, el va fi redeschis (:evil:). Sper sa nu fie cazul.