PDA

View Full Version : Universitatea Craiova in Cupa ESO!



ady_azzuro
12th December 2003, 22:23
Editie speciala de Oltenia:

"Juveţii" reintră în cărţi

Lucian Cazan
Dan Cazan (Rm. Vâlcea)

Universitatea - Rarora 11-8
Au marcat: Leandro '2, '24, '25, '27, Stancu '6, Miclea '8, '32, '35, '37, Rada '26, Borbely '38 / Stanca '3, Bucă '9, '23, '34, Lepădatu '11, '29, Creangă '22, M. Răducu '38; Arbitri: Marian Salomir și Ionică Serea
"U" Craiova: Bănică - Stancu, Rada, Miclea, Leandro. Au mai jucat: Bratu, A. Ionescu, Moți, Al. Nicolae. Antrenor: Aurică Beldeanu
Rarora: Anița - Pufu, Stanca, Ursu, Bunescu. Au mai jucat: Cîrstina, Bucă, Lepădatu, Creangă, Olaru, Mocioacă, M. Răducu. Antrenor: Dumitru Teleșpan


"U" Craiova avea nevoie ca de aer de o victorie, aseară, pentru a se menține în cursa pentru accederea în semifinale. "Alb-albaștrii" au intrat motivați în teren, fiind hotărâți să obțină victoria. S-au lovit de o echipă Rarora ambițioasă, care dorea să-și mulțumească publicul. A rezultat un meci spectaculos, fără menajamente, dar disputat în limitele fair-play-ului. Prima repriză a fost echilibrată, cele două echipe mergând "cap la cap", fără ca diferența pe tabela de marcaj să fie mai mare de două goluri. După timpul de odihnă s-a mers în același ritm, craiovenii reușind desprinderea decisivă pe final de meci. Așa cum promisese cu o zi înainte, Leandro a marcat împotriva Rarorei, și nu o dată, ci de patru ori. Aceeași performanță a reușit-o și Romulus Miclea. Un câștig a fost și introducerea lui Stancu, care a pus umărul la victorie, deși a fost nevoit să vadă ultimele zece minute din tribună, fiind eliminat pentru două cartonașe galbene. Nu trebuie trecută cu vederea nici prestația portarului Nicușor Bănică, acesta intervenind de câteva ori decisiv.



Calcule pentru semifinale

Universitatea Craiova are nevoie de victorie, astăzi, în confruntarea cu Poli AEK, pentru a rămâne în cursa pentru câștigarea trofeului. În caz de egalitate, Universitatea merge în semifinale doar dacă Rarora învinge, tot astăzi, Sportul Studențesc.

EDMOND_
12th December 2003, 23:44
Victorie de senzatie

Lucian Cazan
Dan Cazan
(Rm. Vâlcea)

În ciuda pronosticurilor pesimiste pe care "prietenii" Universităţii le făceau înaintea întâlnirii, echipa din Bănie a reuşit să se menţină în cursa pentru titlu, după o victorie clară în faţa unei formaţii, Poli AEK, ce emitea pretenţii la fazele superioare ale întrecerii. Meciul a fost echilibrat în debutul său, ambele echipe simţind pericolul unui eventual eşec. Craiovenii au marcat primii, prin vivacele Romulus Miclea, şi au condus ostilităţile pe toată durata primei reprize, terminând-o cu un avantaj de patru goluri (scor 5-1). După pauză oltenii au fost mai precauţi, alegând să se apere grupat şi să contraatace atunci când s-a ivit ocazia. Dacă în prima parte a jocului Miclea a făcut legea pe teren, în mitanul secund Rada a fost "şeful", realizând tripla. Bănăţenii au forţat, dar le-a fost imposibil să recupereze terenul pierdut, fiind nevoiţi, în cele din urmă, să se recunoască înfrânţi.

Urai a fost providenţial

Profitând de accidentarea lui Nicuşor Bănică, portarul Andrei Urai a intrat în poarta "Ştiinţei" şi a făcut minuni. Deşi a primit patru goluri, Urai a scos peste 20 de mingi grele, contribuind decisiv la victoria şi calificarea Universităţii. (D. C.)


Top

Celelalte partide din Cupa ESO

Rarora a înclinat steagul

Rarora - Sportul 1-8 (0-3)
Au marcat: Creangă '39 / Secăreanu '2, '6, '29, T. Bălan '9, V. Negru '24, Nicola '32, Cruceru '38, S. Stancu '40
Rarora: Aniţa - Olaru, Creangă, D. Stanca, Bucă. Au mai jucat: Bunescu, C. Mihai, Zgăbăruş, Lepădatu, Mocioacă, Ardeleanu, M. Răducu. Antrenor: Dumitru Teleşpan
Sportul: R. Stanca - Lazăr, Secăreanu, Cruceru, V. Negru. Au mai jucat: Irimia, S. Stancu, Nicola, M. Oae, T. Bălan, Varga. Antrenor: Cezar Zamfir
Arbitri: A. Heleşteanu şi T. Crăciunescu
Cartonaş roşu: C. Mihai '35

Rarora Rm. Vâlcea a fost, în meciul cu Sportul Studenţesc, doar umbra echipei care joi a pus serioase probleme Universităţii în partida directă. Vâlcenii au evoluat într-o formulă "diluată", fără Ursu, Bunescu şi Pufu în formula de start, uşurând inexplicabil misiunea bucureştenilor. (L. C.)

300 de gorjeni
pentru finală

Pandurii - FC Naţional 4-3 (2-1)
Au marcat: Lăpădat '9, '31, I. Ştefan '19, Popete '39 / Iancu '3, Savu '24, '38
Pandurii: Hîrsu - Găman, Trofin, Ad. Popescu, Popete. Au mai jucat: I. Ştefan, Cr. Popescu, Lăpădat, Braia, Găman. Antrenor: Florin Bejinaru
FC Naţional: Popa - Iancu, Cînu, Ghindeanu, Savu. Au mai jucat: Pleşca, Verdeş, Pană, Herea, Săpunaru. Antrenor: Dumitru Bolborea
Arbitri: Ionică Serea şi Dan Berbecaru

Liderii galeriei echipei Pandurii au anunţat ieri că vor aduce în Sala Sporturilor "Traian" peste 300 de suporteri, dacă echipa va ajunge în finală. Pandurii şi-a asigurat prezenţa în semifinale încă din runda a doua, cea cu Rapid, când i-a învins pe giuleşteni după un meci viu disputat. La partida de aseară a asitat şi antrenorul Emil Săndoi, care a venit la Rm. Vâlcea direct de la Bucureşti, unde a participat la cursurile de obţinere a licenţei PRO. Săndoi a luat loc lângă banca de rezerve a gorjenilor, în timp ce galeria i-a scandat minute în şir numele. (D. C.)


Rapid - FC Argeş 4-1 (2-0)
Au marcat: Brujan '2, Bordeanu '11, Luţu '24, Maftei '34 / Prepeliţă '22
Rapid: Curcă - Maftei, Brujan, Bordeanu, Luţu. Au mai jucat: Răuţă, D. Niculae, Ciubotariu, Grigore. Antrenor: Marian Rada
FC Argeş: C. Stancu - D. Radu, Crăciun, Năstăsie, Prepeliţă. Au mai jucat: Boşneag, Jigman, C. Tănase, E. Dică, Hidişan. Antrenor: Constantin Stancu
Arbitri: Marian Salomir şi Augustus Constantin


Top

ion-1
12th December 2003, 23:49
Dar partea hilara este ca nu au scris scorul final..

Pacala
13th December 2003, 04:34
Deci in finala cine se califica?
Stiinta :yeah: Pandurii :yeah: si mai cine?
care sint semifinalele ? Joaca cumva Stiinta cu Pandurii ? adica adevarata finala :)
si sportul cu rapid

EDMOND_
13th December 2003, 11:21
Semifinalle sunt ,din pacate, Universitatea - Pandurii , si Rapid - Sportul :
Se duc tratative sa se televizeze finala ( din pacate de catre PRIMA TV asa ca cei de afara nu 9o sa poata vedea.

EDMOND_
13th December 2003, 11:26
In ultimul meci scorul a fost Universitatea -Poli 9-4 , cu goluri marcate de Miclea -4 , Rada - 3 , Stoianof -2 ,
se pare ca Miclea , Rada si Stoianof au fost in mare forma . Semifinalele au loc astazi dupa ora 1600 , finala mica mainev la 16.00 si finala mare maine la 17.00.

ady_azzuro
13th December 2003, 18:04
OK, felicitari baietilor si sper sa ca jucatorii sa fie la aceasi forma si in terenul cu dimensiuni normale nu numai in sala :)
Sper sa castigam turneul!
CRAIOVA FORZA CRAIOVA!

Blue
13th December 2003, 18:06
Azi cu Pandurii ce facura?

EDMOND_
13th December 2003, 18:58
Inca nu stiu... Interesant este ca echipa noastra de baza la acest turneu a cuprins numai doi din titulari , in timp ce Sportul si Timisoara au folosit jucatori din primul unsprezece!
Craiova : Rada , Stancu , Miclea , Leandro, Urai .
Poli Tim : Stoianov,Ir.Voicu,R.Stancu,Silvasan , Balauru
Sportul : Stanca ,Lazar,Secareanu ,Cruceru , Negru

Rezervele Craiovei sunt Bratu ,Stoianof,Radulea.
Revelatii: Ionut Rada - desi fundas si relativ masiv si-a permis fel de fel de artificii tehnice ,plus trei goluri , unul mai frumos ca altul.
Romulus Miclea - a marcat minimum trei goluri de meci,deocamdata este golgeterul competitiei cu 11 goluri.
Andrei Urai a avut o zi cum rar se mai vad la asemenea meciuri , respingand peste 20 de suturi.
La meciul cu Timisoara Stiinta a beneficiat si de aportul galeriei Pandurilor.
Cam atat . Cand aflu rezultatele le voi posta aici...sau poate le afla cineva mai repede.

inter
13th December 2003, 19:04
problema este ca punem foarta multa "patima" in niste meciuri amicale care nu au nici o relevanta :(
daca castigam acest turneu, ce folos ?
mai bine sa luam campionatul si sa fim ultimii la acest tip de turneu /hello

EDMOND_
13th December 2003, 19:09
Daca vor castiga vor primi parca 10000 de dolari , poate dau si ei o bere! :)
Subiectele sunt mai putine acum , chibitam si noi ce putem!...

inter
13th December 2003, 19:13
Edmond, daca castiga ei campionatul le dau eu 10 navete de Carlsberg, nu am nevoie sa-mi dea ei mie, ei sunt platiti sa joace :cool: , si sa-i bucure pe suporterii care se duc sa-i sustina :p

ion-1
13th December 2003, 20:16
Eu cred ca orice trofeu este important..si mentalitatea de profesionist se probeaza in fiecare meci pe care il joci (amical, oficial, meci fara probleme sau cu cutitele pe masa..).
Inter, deci cred ca este relevanta orice victorie...

bailesteanu'
13th December 2003, 21:34
Stie cineva scorutile de azi. Nu reusesc sa le gasesc nicaieri.

ady_azzuro
13th December 2003, 21:38
Salut baileasteanu` bine ai venit pe forum, stirile apar in circa 20 de minute :)

ion-1
13th December 2003, 21:40
Ady, pe mine nu m-a salutat nimeni la intrarea pe forum..:)
Sa fie atat de clar ca desi 'nou' aici sunt totusi 'vechi' suporter al Stiintei?
Glumesc..

ady_azzuro
13th December 2003, 21:43
Imi cer scuze, nu ti-am observat primul mesaj, bine ai venit si tu printre infocatii suporteri alb-albastri :ok:

Lion
13th December 2003, 21:46
In semifinale:

Sportul-Rapid 6-4
Pandurii-U Craiova 2-3

ion-1
13th December 2003, 21:48
Ady, multumesc si eu iti doresc toate cele bune.
De fapt forumul asta al suporterilor Craiovei ar trebui sa existe, dupa parerea mea, pe site-ul oficial al clubului.

ady_azzuro
13th December 2003, 21:51
De fapt forumul asta al suporterilor Craiovei ar trebui sa existe, dupa parerea mea, pe site-ul oficial al clubului.
Din pacate site-ul oficial este in contructie, o echipa ca STIINTA nu merita un astfel de site, ar trebui sa le fie rusine celor de la club!

In semifinale:

Sportul-Rapid 6-4
Pandurii-U Craiova 2-3

Si ia uite cum dam peste cei de la sportu :D
Sper sa-i umilim

bailesteanu'
13th December 2003, 21:57
... vreo sansa sa pot vedea fianala pe vreun post TV... ...sunt in Florida :(

MATRIX98
13th December 2003, 21:59
bailestene , dupa câte se pare nu e transmisa la tv ..

ady_azzuro
13th December 2003, 21:59
Depinde, daca ai prima tv il vezi, daca nu nu...

ion-1
13th December 2003, 22:03
bailesteanu', salutari din texas

EDMOND_
13th December 2003, 22:27
Cred ca pana la urma trebuie sa ma mut undeva , în Australia sau Noua Zelanda...parca ma simt stingher pe aici , postarile vin din toate zarile :)
Ma bucur ca sunteti aici!

ion-1
13th December 2003, 22:33
Edmond, si eu ma bucur ca forumul Craiovei bate de departe pe toate celelalte si prin continut si prin tinuta.
Este si meritul nostru, al suporterilor de rand si al moderatorilor desigur.
Cu riscul sa plictisesc, pe cand un forum doar al Universitatii..de preferat pe site-ul oficial al clubului (care, cum spunea si Ady este foarte slab..).

ady_azzuro
13th December 2003, 22:35
Si noi ne bucuram, EDMOND_ ca te esti pe forumul acesta, daca te muti in Australia sau Noua Zeelanda,atunci ziua va incepe cu tine :)
Acum ma duc sa ma culc, maine am examene /OLE/
Noapte buna, si buna ziua oriunde ati fi pe glob :great:

ion-1
13th December 2003, 22:44
Bafta la examene Ady.

EDMOND_
13th December 2003, 22:58
"Stiinta" este în finală

Lucian Cazan
Dan Cazan (Rm. Vâlcea)

Aşa cum era de aşteptat, nici una dintre combatantele celei de-a doua semifinale nu a făcut spectacol aseară, în Sala Sporturilor "Traian", fiind presate de miza întâlnirii. Fiecare echipă a jucat precaut, fără a da prea multe şanse adversarei. Craiovenii au păstrat mai mult mingea, dar cele mai mari ocazii în debutul întâlnirii le-au avut gorjenii, portarul Urai, şi ieri în zi mare, intervenind salvator, aşa cum avea să se mai întâmple pe parcursul celor 40 de minute de joc. Elevii antrenorului Aurică Beldeanu au marcat primii. Miclea a reuşit dubla şi jocul "curgea" în favoarea "juveţilor". În ultimul minut al primei reprize, gorjenii au redus din handicap, prinzând curaj. Tot ei au marcat şi în mitanul secund, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj, în timp ce craiovenii au avut un moment de cădere, de care însă "pandurii" nu au reuşit să profite. Cu un Miclea poate prea individualist şi cu un Stancu răcit cobză, Universitatea n-a mai "zburdat" pe teren, aşa cum o făcuse cu o zi înainte, în meciul cu Poli AEK. A venit însă momentul de sclipire al lui Bratu, care a luat o acţiune pe cont propriu, l-a "executat" pe Bălăeţ şi a adus fericirea pentru gruparea din Bănie, trimiţând "Ştiinţa" în finala mare.


Top

Alexandru Tudor, din nou penibil

Alexandru Tudor a refuzat Universităţii un penalty clar, în minutul 36, la scorul de 2-2, la un fault asupra lui Stoianof în suprafaţa de pedeapsă gorjeană, fluieraşul fiind apostrofat de spectatori. "Probabil că Tudor a crezut că am căzut de bătrân", a spus Stoianof, care nu a mai putut continua jocul după acea fază. O altă fază în care Tudor a fost penibil s-a derulat după terminarea timpului regulamentar de joc. Pentru prima dată la acest turneu, Alexandru Tudor a acordat un minut de prelungire, dar după câteva secunde Sorin Corpodean l-a adus pe calea cea bună, fluierând finalul întâlnirii. (D. C.)


Top

Sportul "peste" Rapid

Sportul Studenţesc s-a calificat în finala Cupei ESO, după un meci disputat cu Rapid Bucureşti. Prima repriză a fost echilibrată, cu un plus pentru rapidişti, care au condus cu 2-0 la un moment dat. Sportul a revenit treptat şi a reuşit să egaleze. Apoi, în cea de-a doua parte a jocului, elevii antrenorului Cezar Zamfir s-au dezlănţuit, marcând de trei ori în debutul mitanului secund, după care partida s-a echilibrat, divizionarii B încercând să conserve avantajul consemnat pe tabela de marcaj. Fiecare dintre combatante a mai punctat de două ori până la sfârşit, însă în finală au ajuns, meritat, fotbaliştii din

Pacala
13th December 2003, 23:13
In semifinale:
Sportul-Rapid 6-4
Pandurii-U Craiova 2-3
asta a fost adevarata finala. Meciul de maine este un fel de meci revansa

EDMOND_
13th December 2003, 23:15
Jucătorii craioveni au celebrat victoria cu Pandurii în vestiare. Aceştia au scandat "Forţa «Ştiinţa»!" şi au cântat imnul Universităţii, "O iubire alb-albastră". "Juveţii" speră însă ca marea sărbătoare să fie după finala de astăzi. (D. C

EDMOND_
14th December 2003, 13:19
In primul rand se pare ca nu se va televiza meciul. Prima tv nu a ajuns la o intelegere cu organizatorii !
In Craiova postul local Oltenia TV da inregistrari cu fiecare din meciurile Craiovei....nu trasmite direct!
Ieri spectatorii din Valcea au tinut cu Stiinta , Pandurii au avut o galerie de 20 persoane care au participat la toate meciurille , fiind destul de activa....
Echipa folosita la meciul cu Pandurii:
Urai , Rada,Stancu,Miclea,Leandro. Au mai fost folositi:Bratu, A: Ionescu,Stoianof,Moti.
In finala cu Sportul va lipsi Leandro , care a plecat aseara in Brazilia!

ultras_sportul
14th December 2003, 18:40
SPORTUL STUDENTESC invinge cu 6-2 la Ramnicu Valcea pe Universitatea Craiova in finala Cupei ESO la fotbal in sala!!!

Asta este, La Multi Ani! pentru toti de pe OnlineSport!!!

EDMOND_
14th December 2003, 19:07
Trebuie sa-i intelegeti pe cei care tin cu Sportul... viseaza si ei la o performanta si considera ca au obtinut-o..Deoarece nu vor castiga niciodata o cupa sau un titlu de campioana se bucura ca au batut o echipa alcatuita mai ales din rezervele Craiovei..( gen Urai , Miclea , Bratu , Leandro , Stoianof ). La turneul de sala Craiova a avut doar doi titulari , Rada si Stancu.. Va dati seama cat au asteptat ei clipa asta si cu cata satisfactie a alergat ultras_sportul la primul calculator pentru a posta aceasta stire pe forumul nostru . Sa-i felicitam si sa le reamintim ca am hotarat sa ne ignoram reciproc - cel putin , eu personal imi voi mentine decizia de a nu mai posta pe forumul Sportul ( desi am postat acolo din cate imi amintesc de la prima pagina , cu mult inaintea celor cinci -sase care posteaza acum )... Ne vom intalni si vom "conversa" oricum pe jungla de la "Intern"...
Scorurile de astazi au fost:
Rapid _ Pandurii: 2- 9 (sper ca am auzit bine)
Craiova- Sportul:2-6
Imi pare rau pentru cei care au jucat ca nu au reusit sa castige , dar , cum zice "prietenul nostru" asta este...

ieppy
14th December 2003, 19:15
Edmond_, ce vrei sa spui cu jungla de la intern? Ai ceva sa ne reprosezi?

EDMOND_
14th December 2003, 19:20
Ieppy , nu mah ... dar sa ma mai gandesc! Repede ai mai reactionat...ne monitorizezi permanent !?? :)

ieppy
14th December 2003, 19:26
Imi place sa stiu ce se intampla pe forum. Nu cred ca ai ce ne reprosa, noua, moderatorilor de pe intern.

ion-1
14th December 2003, 19:29
In fine, victoria e clara (sau infrangerea). La 2-6 e greu de gasit scuze si de spus un glorie invinsilor dupa un felicitari invingatorilor.
Mi-ar fi placut sa castigam dar nu-i un capat de tara.
De retinut spiritul usor nonconformist al celor de la sportul..mie imi sunt mai simpatici acum decat pe vremea cand erau echipa lui nicusor. Un pic de 'nebunie' nu strica cateodata. Poate importam 1-2 de acolo in iarna asta.

EDMOND_
14th December 2003, 19:31
Daca aveam aflai pana acum !!

ady_azzuro
14th December 2003, 20:22
In ultima zi a turneului de la Valcea:
Pandurii au invins Rapidul iar Craiova a cedat in fata Sportului : 2- 6.
Lasati-i sa se bucure si ei ca au castigat cu Craiova, imi dau seama cum se bucura inima in ei, dar in continuare CRAIOVA in A, sportul in B :)
De performante sa nu mai zic, galerie :p

gigel_bucur
15th December 2003, 04:44
Edmond, te citez "Trebuie sa-i intelegeti pe cei care tin cu Sportul... viseaza si ei la o performanta si considera ca au obtinut-...".
iti raspund doar... "Stii tu", cum striga baietii in Regie cand degajeaza portarul. nu meriti mai mult, desi am sustinut asta, esti ... oltean! asa o sa mori, ca Ady Azzuro, ma ierti daca te-am jignit prea tare, ... tie si celor care te asculta...

Sorin
15th December 2003, 08:55
"Stii tu", cum striga baietii in Regie cand degajeaza portarul. nu meriti mai mult, desi am sustinut asta, esti ... oltean! asa o sa mori
Nu esti pe faza Edmond. Asta e mesaj care merita un report.

Ultras
15th December 2003, 12:03
Daca nu erati asa de interesati sa castigati, atunci cum se explica delirul (bucuriei) din vestiare dupa ce ati invins Pandurii. Sa fie o rivalitate asa de mare si noi nu stim? :D

EDMOND_
15th December 2003, 16:07
Asa cum anticipam baietii de pe "Sportul" au devenit ofticati... am spus ca cea mai buna treaba este sa-i ignoram , sa nu-i bagam in seama. E de dorit sa nu intram pe forumul lor sa-i lasam sa fiarba in zeama pe care o incalzesc ..cei doi sau cinci ...care sunt acolo.
Sorine , pe mine nu m-a jignit mesajul lui gigel_ ... el atata poate si nu trebuie sa-i ceri mai mult ... Am hotarat ca-i voi ignora si asta voi face in continuare... M-ar fi jignit daca ar fi afirmat contrariul , cum ca n-as fi oltean! Iar pentru ce incearca el sa-mi sugereze trebuie sa stie ce vrea sa propuna , sa aiba ceva experienta...iar prietenul nostru Gigel se pare ca are astfel de experienta !
Am postat pe forumul Sportului in mod civilizat si am fost destul de activ acolo... Pana sa apara ei... Fii tu fara grija , îi doare mult mai rau cand îi ignori decat cand te certi cu ei.. Cand te certi cu cineva inseamna ca-ti pasa , cand il ignori este ca si cum nu ar exista...
Daca vor depasi masura stiu ce am de facut...Deocamdata am sa inchid subiectul asta (oricum nu mai este de actualitate) si apoi am sa mut totul la pagina principala ...