PDA

View Full Version : Coeficienti UEFA, sezonul 2007-2008



SAMM
1st August 2007, 13:59
Discutie despre coeficientii UEFA, sezonul 2007-2008

Cinci echipe angrenate:

Steaua - UCL
Dinamo - UCL
Rapid - UEFA
CFR Cluj - UEFA
Otelul Galati - UEFA

Coeficient mai mare sau mai mic decat cel de anul trecut ?

SAMM
1st August 2007, 18:39
eu cred ca dak nu ajung macar 3 echipe in primavara, coeficientul va fi mai mic decat cel de anul trecut
.
.

dj_jaxxx
1st August 2007, 18:51
Mda pai in cel mai bun caz, Steaua si Dinamo in grupe CL dupa care in saisprezecimile UEFA (locul 3 in grupe) si Rapid in grupele UEFA (posibil sa iasa din grupe), si in cel mai rau caz Steaua si Dinamo pierd in turul 3, merg in UEFA si se califica in grupe pe langa rapid, si toate 3 au sanse sa iasa din grupe deci cred ca coeficientul va fi ceva mai bun ca anul trecut.

Orice vor face CFR si Otelul va fi un bonus. Sa speram ca una dintre ele macar va trece de turul 2 uefa.

SAMM
1st August 2007, 18:58
pai ideea e ca acum se imparte la 5 ce aduc echipele nu la 3 ca anul trecut, iar asta poate sa conteze

dj_jaxxx
1st August 2007, 19:07
Aha, asta nu stiam. In cazul asta poate nu e asa bine ca avem o echipa care a castigat in Intertoto pentru ca acolo nu sunt tocmai cele mai puternice adversare. Trebuie sa speram atunci ca si Dinamo si Steaua sa intre in grupe si sa termine pe locul 3, Rapid in grupe si sa iasa din grupe si ambele Otelul si CFR sa treaca de turul 2 si dupaia mai discutam :)

Oricum o sa fie greu. O sa inceapa sa se concretizeze treaba incepand cu vineri cand vom afla adversarele Otelului si Clujului in UEFA.

YoYoyOi
1st August 2007, 19:20
si nici macar atunci...abia cand vor incepe grupele vom putea vorbi mai la sigur.

dede
1st August 2007, 22:23
Oricum o sa fie greu. O sa inceapa sa se concretizeze treaba incepand cu vineri cand vom afla adversarele Otelului si Clujului in UEFA.
nu chiar, de turul 2 prel ar cam trebui sa treaca, sunt capi de serie ambele echipe... din turul 1 ar putea aparea probl, acolo nu mai sunt capi de serie...


Coeficient mai mare sau mai mic decat cel de anul trecut ?
probabil mai mic :mda: pana acum a fost destul de usor, pct se imparteau doar la 3, dar de acum... :mda:

sun
2nd August 2007, 14:35
daca CFR si Steaua bat tot in preliminarii , scoatem punctele pe care le-ar fi facut Otelul ( in cazul nefericit si improbabil in care Otelul nu face puncte ). Iar daca intra si Dinamo in grupele Ligii ... ne scoatem cu totul.

Universal
2nd August 2007, 14:58
eu zic sincer ca va fi un sezon mai puternic decat ultimul, deoarece Steaua va ajunge mai departe decat anul trecut, iar daca si Dinamo va ajunge cu Raoid in primavara europeana, iar CFr si Otelul fac o figura buna( una din cele 2 ajung in primvara europ.) pot afirma chiar ca in maxim 3 ani Romania ajunge pe 4 la coeficienti..numai si numai daca avem 3 echipe in primavara europeana

ducus
2nd August 2007, 19:49
Sezonul trecut Dinamo, Steaua si Rapid au facut un coeficient de 34 de puncte, care impartit la 3 echipe a dat 11.333. Pentru ca si in acest sezon sa obtinem cel putin 11.333 puncte, ar trebui ca toate cele 5 echipe sa adune 56-57 de puncte, lucru 90% imposibil dupa parerea mea. Ar trebui ca si Otelul si Clujul sa intre in grupele cupei UEFA si sa ajunga cel putin in 16-zecimi, lucru putin probabil.

dj_jaxxx
2nd August 2007, 20:09
E bine de echipele care sunt automat in grupele CL ca primesc fiecare cate 3 puncte bonus :)

Daca castiga o echipa direct-calificata CL si Dinamo intra direct in grupe, deja aveam 3 puncte din start :)

Universal
2nd August 2007, 20:12
in aces caz depinde de cele 3 echipe- ca Romania sa ramana pe locurile 6-8 trebuie sa aiba 3 echipe in primvara europeana si 1 din ele 3 minim in sferturile unei competitii, asa poate sa conserve..sau sa avanseze

dede
2nd August 2007, 21:38
E bine de echipele care sunt automat in grupele CL ca primesc fiecare cate 3 puncte bonus :)
pt o echipa care este cap de serie in tururile prel este mai bine daca nu intra direct in grupe, astfel mai poate scoate ceva pct din tururile prel... fiind cap de serie, poate ajunge destul de usor in grupe :D
dar pt o echipa care nu este cap de serie... :rolleyes: e mai bine direct in grupe...

Hai Craiova
2nd August 2007, 23:29
sunt realist si am votat cu nu, dar doresc sa fie da

Ray1
3rd August 2007, 02:52
sper ca coeficientul sa fie mult mai mare ca sa ne putem ocupa pozitia actuala care ne baga 6 echipe in europa.oricum steaua dinamo si cluj sunt echipele care trebuie neaparat sa ajunga in primavara

SAMM
3rd August 2007, 09:07
Sezonul trecut Dinamo, Steaua si Rapid au facut un coeficient de 34 de puncte, care impartit la 3 echipe a dat 11.333. Pentru ca si in acest sezon sa obtinem cel putin 11.333 puncte, ar trebui ca toate cele 5 echipe sa adune 56-57 de puncte, lucru 90% imposibil dupa parerea mea. Ar trebui ca si Otelul si Clujul sa intre in grupele cupei UEFA si sa ajunga cel putin in 16-zecimi, lucru putin probabil.

eu cred ca sunt sanse, dak nicio echipa nu aduce mai putin de 6 puncte eu zic ca o sa facem, cred ca vom avea o echipa care va aduce aproape 20 p sper sa fie Steaua

/
/
Oricum ne edificam mai bine dupa tragerea la sorti de astazi

dede
3rd August 2007, 12:37
sper ca coeficientul sa fie mult mai mare ca sa ne putem ocupa pozitia actuala care ne baga 6 echipe in europa.
nu trebuie sa fie neaparat mai mare... deocamdata suntem pe locul 5 si avem sanse destul de mari ca anul acesta sa ramanem pe unul din locurile 5-6... asta inseamna vreo 3 echipe in ucl si 3 echipe in uefa :ok:
si de pe locurile 7-8 am avea tot 6 echipe in Europa, dar doar 2 in ucl si 4 in uefa...

adbogdan
3rd August 2007, 12:59
Coeficientul va fi inferior celui realizat anul trecut. Dar nu asta e important. Important e ca acel coeficient total (pe 5 ani) sa nu scada. Iar pentru a nu scadea e necesar ca anul acesta echipele romanesti sa relizeze minim 2,2 puncte UEFA (coeficient 2002-03 : 2,166). Sunt 5 echipe deci ar trebui sa obtinem minim 2,2 x 5 = 11 puncte. Steaua a obtinut deja unul (e tur preliminar, se imparte la 2). Mai trebuie inca 10.

gabileo
3rd August 2007, 14:44
Pai dupa tragerea la sorti de azi, putem spune ca mai avem 18 puncte cel putin, chiar daca Dinamo nu scoate nimic. E putin probabil ca Otelul, CFR-ul si Steaua sa piarda vreun punct. chiar daca se imparte la 5, tot e bine. Daca ciupeste si Dinamo ceva, ne-am scos. Dar poate ne surprind si fac si ei macar 4. :))) Eu unul, abia astept.

dede
3rd August 2007, 14:55
de unde 18? :groggy: nu stiu cum le'ai luat, cum le'ai calculat, da' 18 e cam mult...
in preliminarii se da doar 1 pct pe victorie, si oricum, e cam greu de crezut ca vom vedea numai victorii in tururile preliminarii :rolleyes:

ducus
4th August 2007, 18:08
Inaintea meciurilor retur, echipele noastre ocupau urmatoarele pozitii:
25. Steaua Bucuresti.........................54.606
44. Rapid Bucuresti ...........................38.606
53. PSG............................................35. 376 (nu joaca anul acesta)
54. FC Sochaux..................................34.376
55. Dinamo Bucuresti..........................33.606

aetius
14th August 2007, 14:47
cu un coeficent de 5,5 vom forta si olanda si germania sa faca ambele peste 8 la coeficient in conditiile in care au cate 6 sau 7 echipe . sanse mici ca ambele sa realizeze un astfel de coeficient.
portugalia deja ar trebui sa faca 10 la coeficient, realizabil daca au jumatate din echipe in sferturi - cam greu.

acum daca echipele romanesti ajung in grupe , 2 in cl si 3 in uefa asta inseamna:
6 pct bonus = steaua si dinamo +
minim 2 pct= cate o victorie in turul 3 preliminar
minim 6 pct = cate 1 victorie si un egal in grupe pentru amandoua

minim 2 pct = victorii pt calificarea in R1 uefa cup , cfr si otelul
minim 6 pct = victorii ale rapid, cfr , otelul pentru accederea in grupe
minim 6 pct = macar cate o victorie in grupe
deci un total rezonabil de 14 cl +14uefa= 28 /5=5,6 +0,4 actual = 6 !!!
deci la 1 decembrie vom avea locul 6 asigurat.
daca dinamo merge in uefa sansele sunt la fel pentru ca punctele bonus le va recupera in grupe si in R1 .
problema vor fi de fapt echipele din provincie care vor avea meciuri foarte grele in R1, adica in turul urmator.

Dani3l
15th August 2007, 00:36
Greu o sa razbim anul acesta la coeficientul de tara,daca in anii trecut se impartea la 3,acu,se imparte la 5...:)

KillinG FieldS
15th August 2007, 02:56
da...dar daca cfr ul merge bine si face vreo 3 4 victorii.... ce mai zic.... vreo 2 3 si otelul...si iaca.... ;)

SAMM
20th August 2007, 10:51
se pare ca cfr si otelul nu vor face mai deloc puncte prin UEFA

cred ca anul asta coeficientul va fi cu cel putin 30% mai mic decat cel de anul trecut

Sorin Blaj
20th August 2007, 11:22
Lucrurile sunt clare. "Performantele" CFR-ului si Otelului vor darama coeficientul din acest an.

Sorin Blaj
20th August 2007, 11:23
cu un coeficent de 5,5 vom forta si olanda si germania sa faca ambele peste 8 la coeficient in conditiile in care au cate 6 sau 7 echipe . sanse mici ca ambele sa realizeze un astfel de coeficient.
portugalia deja ar trebui sa faca 10 la coeficient, realizabil daca au jumatate din echipe in sferturi - cam greu.

acum daca echipele romanesti ajung in grupe , 2 in cl si 3 in uefa asta inseamna:
6 pct bonus = steaua si dinamo +
minim 2 pct= cate o victorie in turul 3 preliminar
minim 6 pct = cate 1 victorie si un egal in grupe pentru amandoua

minim 2 pct = victorii pt calificarea in R1 uefa cup , cfr si otelul
minim 6 pct = victorii ale rapid, cfr , otelul pentru accederea in grupe
minim 6 pct = macar cate o victorie in grupe
deci un total rezonabil de 14 cl +14uefa= 28 /5=5,6 +0,4 actual = 6 !!!
deci la 1 decembrie vom avea locul 6 asigurat.
daca dinamo merge in uefa sansele sunt la fel pentru ca punctele bonus le va recupera in grupe si in R1 .
problema vor fi de fapt echipele din provincie care vor avea meciuri foarte grele in R1, adica in turul urmator.
Wake up, ai visat destul si frumos pe deasupra. :)

aetius
20th August 2007, 13:02
12 pcte minus la ce am calculat=1,4 minus la coef=>
1 dec coef de 4-4,5 !!! cam nasol. vom depinde de nemti si olandeji !!!
nasooool !
m-am trezit sorine dar dintr-un cosmar,ala de miercurea si joia trecuta !!!

Dregan
20th August 2007, 13:32
..ue coeficientului Romaniei!

Sorin Blaj
20th August 2007, 21:49
12 pcte minus la ce am calculat=1,4 minus la coef=>
1 dec coef de 4-4,5 !!! cam nasol. vom depinde de nemti si olandeji !!!
nasooool !
m-am trezit sorine dar dintr-un cosmar,ala de miercurea si joia trecuta !!!
La ala ma refeream si eu. :)

Celso
20th August 2007, 21:52
asta este frate...revenim unde am fost si gata....care e problema? ca nu va mai juca Otelul si CFR in Uefa? sau alte echipe care nu sunt in stare sa scoata un rezultat bun?...ne revenim unde am fost...vor juca in Europa ...echipele care sunt in stare...si cu asta basta:):D

Universal
20th August 2007, 22:20
Stati ma...daca pica Romania pe 7 are drept al 2 echipe in Liga :ok: .... cel putin 5 ani va fi asa :ok:

bada_otelul
20th August 2007, 22:45
..ue coeficientului Romaniei!

ni se rupe de coeficient.importanta este onoarea.Forzza Otelul!

Universal
20th August 2007, 23:14
Otelul mai are sanse :ok:

Un 3-1 se poate intoarce :ok: Este bine ca ati marcat acolo.Si CFR poate, daca vrea.

ducus
21st August 2007, 06:26
Lucrurile sunt clare. "Performantele" CFR-ului si Otelului vor darama coeficientul din acest an.
Nu cred, Sorine :rolleyes:Un parcurs bun al Stelei, Dinamo si Rapidului, ar recupera punctele-coeficient pe care le-ar pierde cele 2 echipe in meciurile disputate (maxim 4 puncte din 4 victorii). Pai numai prin bonusul pentru calificarea in CL iei 3 puncte, deci s-a rezolvat problema. Cauta posturile mele de mai sus si vei vedea ca olandezii n-au cum sa ne fure locul 6.

csaby
21st August 2007, 10:27
... :rolleyes:Un parcurs bun al Stelei, Dinamo si Rapidului, ...

Dupa cum joaca acum ???:headbang:

Sorin Blaj
21st August 2007, 13:31
Nu cred, Sorine :rolleyes:Un parcurs bun al Stelei, Dinamo si Rapidului, ar recupera punctele-coeficient pe care le-ar pierde cele 2 echipe in meciurile disputate (maxim 4 puncte din 4 victorii). Pai numai prin bonusul pentru calificarea in CL iei 3 puncte, deci s-a rezolvat problema. Cauta posturile mele de mai sus si vei vedea ca olandezii n-au cum sa ne fure locul 6.
Poti sa nu crezi. Realitatea este alta. Daca anul trecut punctele se imparteau la 3, anul asta se impart la 5. Practic ai doua echipe care nu conteaza si nu puncteaza. Asa ca nu spune ca nu crezi.

Spune ca iti doresti, nu ca nu crezi.

dede
21st August 2007, 14:59
Un parcurs bun al Stelei, Dinamo si Rapidului, ar recupera punctele-coeficient pe care le-ar pierde cele 2 echipe in meciurile disputate
mdea, bine... :sleep: prin acel parcurs bun al Stelei, dinamo si rapid, sa zicem ca s'ar strange la fel de mult pct ca anii trecuti, singura diferenta e ca acele pct nu s-ar imparti la 3, ci la 5 :headbang: si e o diferenta destul de mare :mda:
mai bine ne intoarcem la vremurile in care aveam 3 echipe in Europa, nu o suta, macar nu ne mai faceam atatea probleme din cauza coef :sleep:


ni se rupe de coeficient.importanta este onoarea.Forzza Otelul!
pai logic ca vi se rupe, ca nu voi ati strans pct alea :mda:

eSteven
23rd August 2007, 02:35
pai logic ca vi se rupe, ca nu voi ati strans pct alea :mda:

Off.. nici bine nu a inceput lupta in Europa si gata.. incepem sa aratam cu degetul. Este dreptul oricarei echipe ce a trecut prin intertoto sa joace pentru UEFA. Ne place , nu ne place, asta e situatia. Poti castiga sau poti pierde..
Daca baga Bate vreo boaba, doua, iar Dica vreo bara, doua hopaaaa ...
Mai vorbim dupa meciuri.

aetius
24th August 2007, 08:53
ce aveti frate cu provincialii ?
ati uitat se pare sezonul " de aur" 2001/2002 cand marile SDR au capotat in primul tur preliminar de cupa uefa si respectiv turul 2 de cl ?
sau credeti cumva ca se fac performante peste noapte chiar daca se pompeaza bani masiv ? nici vorba ...
la anul cfr si otelul vor fi capabile sa treaca macar un tur daca nu ajung chiar in grupe uefa ...

Dregan
24th August 2007, 09:07
ce aveti frate cu provincialii ?
ati uitat se pare sezonul " de aur" 2001/2002 cand marile SDR au capotat in primul tur preliminar de cupa uefa si respectiv turul 2 de cl ?
sau credeti cumva ca se fac performante peste noapte chiar daca se pompeaza bani masiv ? nici vorba ...
la anul cfr si otelul vor fi capabile sa treaca macar un tur daca nu ajung chiar in grupe uefa ...

Foarte bine argumentat:ok::ok:

bada_otelul
24th August 2007, 10:16
ce aveti frate cu provincialii ?
ati uitat se pare sezonul " de aur" 2001/2002 cand marile SDR au capotat in primul tur preliminar de cupa uefa si respectiv turul 2 de cl ?
sau credeti cumva ca se fac performante peste noapte chiar daca se pompeaza bani masiv ? nici vorba ...
la anul cfr si otelul vor fi capabile sa treaca macar un tur daca nu ajung chiar in grupe uefa ...

eu de cand tot zic asta...lui dinamo i-au trebuit 15 ani ca sa miste ceva in europa,timp in care au jucat aproape an de an,Otelul vine dupa o pauza de 3 ani iar cfrul dupa 2 ani,practic majoritatea jucatorilor nu au mai jucat pana acum in uefa,lucru valabil si pt Grigoras.pe deasupra Otelul a muncit cel mai mult ca sa ajunga in uefa dintre toate echipele romanesti,noi am jucat 38 de meciuri(alea din cupa romaniei nu le-am mai pus ca ieseau deja 41) pt a juca in uefa,am jucat deja 3 tururi poate o sa il prindem si pe al 4lea si printr-o minune sa ajungem in grupe desi nu m-ar deranja sa iesim cu capul sus din turul 1,eliminati greu de o echipa mai buna

crys41
27th August 2007, 17:32
Exista si sezon mai slab decat 2001/2002 :D. Chiar cu un an inainte.
Deci se poate si mai rau. In orice caz, sezonul asta, la ce joaca echipele noastre (apropo, au mai jucat ceva in europa echipele noastre de la inceputul anului, de cand am intrat in ue?? :D) nu vad cum vom face un coeficient de peste 4.

Cristian
27th August 2007, 21:19
mdea, bine... :sleep: prin acel parcurs bun al Stelei, dinamo si rapid, sa zicem ca s'ar strange la fel de mult pct ca anii trecuti, singura diferenta e ca acele pct nu s-ar imparti la 3, ci la 5 :headbang: si e o diferenta destul de mare :mda:
mai bine ne intoarcem la vremurile in care aveam 3 echipe in Europa, nu o suta, macar nu ne mai faceam atatea probleme din cauza coef :sleep:


pai logic ca vi se rupe, ca nu voi ati strans pct alea :mda:


Eu nu stiu daca spre exemplu in Spania ori in Italia ii intereseaza si dezbat rahatu asta cu coeficientu pe undeva asa cum e dezbatut la noi, asta e fiecare cu ce are, iar Otelul s-a calificat in UEFA prin fortele proprii. Nu va mai umflati atat in pene ca de Bate aia pe care-i intalniti voi nici nu am auzit de ei, iar voi ati facut un umil egal la ei.

adbogdan
29th August 2007, 12:37
Normal, doar fraierii se intereseaza de coeficentul de tara. Iata aici un exemplu de fraier :


Directorul general al clubului Bayern Munchen, Karl-Heinz Rummenigge se teme ca in curind Romania va reusi sa depaseasca Germania in clasamentul coeficientilor UEFA, ceea ce ar insemna ca in sezonul 2008/2009 Bundesliga va putea inscrie doar o echipa direct in grupele Ligii Campionilor

Papagal e Rummenigge asta ! Sa vina la noi sa-l invete romanii cum sa se preocupe de chestii mai importante, nu de coeficienti ... prosti 'e' nemtii astia, frateee ...

Nexus
30th August 2007, 17:04
Nu trebuia facut poll. Dau cota de 100:1 la 10 E ca nu facem mai mult de 7 puncte anul asta.

Hai Craiova
31st August 2007, 11:40
esti optimist tare de tot daca crezi ca voim face 7 puncte!
nu cred ca vom face mai mult de 5 puncte

SAMM
19th September 2007, 15:52
coeficientul de anul asta va fi cel mult jumatate din cel de anul trecut

Hai Craiova
20th September 2007, 10:30
poate ca Dinamo si Rapid ne mai aduc ceva puncte
steaua poate mai aduna cel mult 2 puncte in grupa (la victorie se da 2 puncte si la egal 1 punct)

SAMM
20th September 2007, 10:40
cred ca din ultimii 3 ani vom avea cel mai mic coeficient

Universal
20th September 2007, 18:09
sa vedem mai intai, nu spune hop pana nu zici hip.

Adi Da Samraj
21st September 2007, 01:20
vom avea cel mai mic coeficient

SAMM
21st September 2007, 09:37
e din ce in ce mai clar

SORINULTRA
21st September 2007, 09:49
daca CFR si Steaua bat tot in preliminarii , scoatem punctele pe care le-ar fi facut Otelul ( in cazul nefericit si improbabil in care Otelul nu face puncte ). Iar daca intra si Dinamo in grupele Ligii ... ne scoatem cu totul.

ca acest mesaj au fost multe , lasati ma ca fac sdr-ul si trage otelul coeficientul tarii in jos

SAMM
21st September 2007, 10:08
sunt cel mai scandalizat de evolutia penibila a echipei cfr cluj, care mai vroia pe deaspra si sa joace in UCL, ce ******* poate sa fie muresan ala

otelul s-a dus pe merit in uefa a trecut de trabzon si in plus lokomtiv sofia a fost peste anorthosis

Hai Craiova
21st September 2007, 10:38
dinnamo e ca si eliminata dupa aceasta bataie primita la bucuresti cu 2-1
e posibil sa scoata un agal acolo la Boras deoacece suedezi vor juca la calificare (asa au facut si in primele 2 tururi preliminare)

nu cred ca vom face nici 4 puncte anul acesta

SAMM
21st September 2007, 11:50
facem zic eu, o sa bata rapidul pe nurenberg astia, si Steaua cred ca o sa ii bata pe cehi aici, plus mai speram la rapid in grupe

kerosene
21st September 2007, 11:55
dinnamo e ca si eliminata dupa aceasta bataie primita la bucuresti cu 2-1
e posibil sa scoata un agal acolo la Boras deoacece suedezi vor juca la calificare (asa au facut si in primele 2 tururi preliminare)

nu cred ca vom face nici 4 puncte anul acesta


Pai cum sa ne calificam ma si sa facem puncte cu asa presedinti de cluburi.Unu face echipa dupa cum viseaza noaptea,unu ii tot sacaie pe jucatori sa se pregateasca de CL.Normal ca nu mai merg echipele,si ne bat toate rebuturile din Europa.:(

Cristian
21st September 2007, 11:57
Se duc pe p*** coeficientii astia de care tot vorbiti voi anul asta.

crys41
21st September 2007, 14:44
dinnamo e ca si eliminata dupa aceasta bataie primita la bucuresti cu 2-1
e posibil sa scoata un agal acolo la Boras deoacece suedezi vor juca la calificare (asa au facut si in primele 2 tururi preliminare)

nu cred ca vom face nici 4 puncte anul acesta

Eu am scris acum o luna acelasi lucru si n-a bagat nimeni de seama. Prea multi suporteri sdr care nu vad realitatea, echipele noastre sunt pilaf oricat am vrea sa le ridicam in valoare noi prin ce dezbatem pe aici.
De Steaua si Dinamo m-am convins ce pot, poate le-au ajuns niste blesteme :D. Sunt doar curios ce va face Rapidul in retur, sper sa scoata pe nemti.

Hai Craiova
6th October 2007, 12:34
suntem la pamant doar cu steaua care va acumula probabil 2 puncte (adica 0,40 la total pentru o victorie) in grupa.
sper totusi sa termine pe locul 3 in grupa si sa continuie in UEFA