PDA

View Full Version : rapid cap de serie in preliminariile CL !!!???



aetius
2nd May 2006, 10:26
Daca Rapid castiga campionatul, credeti ca in turul 3 va fi cap de serie?
Este posibil deoarece conform coeficientilor ocupa locul 81, deja 42 echipe din fata lor nu sunt calificate din competitiile interne pe locuri de cl, deci locul real ocupat este 81-42=39.
Urmatoare echipe din fata Rapidului sunt in pericol sa nu prinda liga.
AS Roma Ita 76.020
Sevilla Esp 58.818
Olympique Marseille Fra 48.757
Glasgow Rangers Sco 43.023
Celta de Vigo Esp 42.818
RC Lens Fra 39.757
Slavia Praha Cze 33.769

In aceste conditii locul posibil este 39-7=32 !!! Deci cap de serie in preliminarii CL.
Va rog sa comentati acest subiect fara ura.

SORENSEN
2nd May 2006, 11:36
Coeficientul actual nu cred ca i-ar permite Rapidului sa fie cap de serie in turul 3....coefecientul trebuie sa fie undeva peste 36....

Lokomotiv Moscow Rus 38.469
Rosenborg BK Nor 36.665

Slavia Praha Cze 35.223
Real Betis Esp 34.326

Rosu -ultimi doi capi de serie anul trecut
albastru-primele doua echipe fara a fi cap de serie

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/seedcl2006.html
pe acest link vei observa ca pana acum(ce se intampla in Europa la ora asta) coeficientul pt a fi cap de serie este de 42
pe scurt daca nu ai chef de citit : "(unseeded < 21.016, seeded > 42.504)"

Si apoi Rapid trebuie sa faca doua lucruri pana a spera la prel UCL (turul 3 )...Sa CASTIGE CAMPIONATUL si apoi FOARTE IMPORTANT (ceva care nu a reusit pana acum) sa treaca de turul 2 prel al UCL....

Distractie placuta !..pregatiti-va pt LC.

aetius
2nd May 2006, 11:42
stiam oricum site-ul dar in completare este si
http://home.wanadoo.nl/g.mentink/seedings%20Europacup%2006-07.html
care va fi actualizat astazi in jur de ora 12:00 -13:00

Paul
2nd May 2006, 11:59
Amatori...

Voi analizati problema pozitiv ...
Analizati negativ ...

Echipe peste Rapid:

Italia 3 (Inter)
Anglia 3 (Liverpool)
Spania 3 (Real)
Portugalia 3
Franta 3
Germania 3
Grecia 2
Olanda 2
Rusia 1
Ucraina 1
Ucraina 2
Turcia 2 (Galatarasay)
Belgia 1 (Anderlecht)

O sa revin mai pe seara cu socoteala completa !

Zapada
2nd May 2006, 12:04
rapidul are echipa dar mai ales antrenor mai bun ca steaua
rapidul merita din plin sa castige campionatul si sa ne reprezinte in CL

Rapidul va fi mai buna ca steaua pe plan extern daca R Lucescu va fi antrenor si la anul

aetius
2nd May 2006, 13:13
Amatori...

Voi analizati problema pozitiv ...
Analizati negativ ...
----
O sa revin mai pe seara cu socoteala completa !

site-ul pe care l-am amintit tocmai s-a actualizat . te rog uita-te si analizeaza.eu cred ca am dreptate, evident cu conditiile specificate de tine:
1.castigarea campionatului
2. calificarea in ultimul tur preliminar

Paul
2nd May 2006, 15:07
Bun.

Nu o sa stau sa suflu si in iaurt cu teorii de genul :

"Arsenal ia Champions League , termina pe locul 5 in Anglia , deci inclusiv Celtc (campioana Scotiei) va intra in turul III preliminar , care pica Rapidul cu un loc"

Desi teoria e valabila :D
---------------------

O sa incep cu un aspect simplu: Rapid are un coeficient de 30.38 , care dupa parerea mea , nu asigura statutul de cap de serie.
--------------------------------------------------

Ce este clar (100 % fara speculatii)

1 . Liverpool sau Man Utd (locu 3 din Anglia) peste Rapid , are una din ele 100 % are locul 3

2. Inter Milano (3 sau 4 in Italia) peste Rapid.

3. Werder Bremen , Hamburg sau Schalke , indiferent cine e locu 3 in Germania , e peste Rapid

4. CSKA Moscova , campioana Rusiei , peste Rapid

5. Dinamo Kiev (locu 1 sau 2 in Ucraina , peste Rapid)

6. Sahtior (locu 1 sau 2 in Ucraina) peste Rapid

7. Galatasaray (locu 1 sau 2 in Turcia) peste Rapid

8. Olimpiakos sau AEK Atena (indiferent cine e locu 2 in Grecia) peste Rapid

9. Sporting sau Benfica (indiferent cine e locu 3 in Portugalia) e peste Rapid.

10. Situatia din Spania. Cu certitudine cel putin dintre echipele de pe locurile 3-4 e peste Rapid. Real Madrid , Celta si FC Sevilla sunt peste Rapid , iar Osasuna e sub Rapid . Astea sunt cele 4 echipe care se lupta pe 2 locuri de Liga.

Booooon.
Desi pana acum Rapid e grafic. Cat timp sunt 1-15 cazuri favorabile e ok. Daca sunt 16 , deja Rapid e sub linie !
-----------------------------

Cazuri 90 % clare.

11. Elvetia : Basel e peste Rapid , are 3p avans , un meci mai putin jucat , si mai sunt 3 etape de jucat. Dupa ochiu` meu e imposibil sa piarda titlul.

Boon. De aici incepe distractia.

Situatia din Olanda.

12. Ajax vs Gronningen in baraj. 2-0 pt Ajax in tur. Imi e greu sa cred ca Ajax nu se califica.

13. Franta. Echipa de pe locul 3 ne intereseaza.
Bordeaux Lille , Lens , Marseille , Auxeurre sunt peste Rapid. Doar Rennes e sub Rapid. Nu cred ca Rennes are arata bafta sa prinda locul 3.
-------------------

Mai sunt cazuri.

Sa le luam.
Italia 4 : Fiorentina (bun) vs Roma (naspa)
ANglia 4: Arsenal (naspa) vs Totthenham (bun)
Spania 4: Ossasuna nu se califica in Liga (se califica Celta , de ce nu)
Belgia: Anderlecht sa termine pe 2 (acum e pe 1) :evil:
Cehia: Slavia Praga(peste Rapid) are 3 in minus fata de locu 2 , si un meci mai putin. Deci se joaca ;)
Scotia : Rangers vs Hearts . Aic e simpla socoteala: au meci direct si Hearts avans 4p (mai sunt 2 etape). Duminica asta se poate clarifica sau complica.

Oricum la valoarea Rapidului , ei pot bate si pe Liverpool , deci nu vad care e rostul acestor calcule.

Adaug la cele de mai sus, cazul Bulgaria ,unde Levsky (peste Rapid) are 5p avans cu 7 et. inainte de final

STEAUA-MANIA
2nd May 2006, 15:21
LOL DECI,capii de serie in CL,se stabilesc in functie de coeficientul echipei,si nu coeficientu de tara...coeficientu de tara este relavant pt nr de echipe care pot participa la cupele europene.Coeficientul fiecarei echipe,este calculat in functie de ultimii 5 ani (daca a evoluat cel putin o data in cupele europene in acesti 5 ani)daca nu a jucat in ultimele 5 sezoane,se da un coeficient de tara...din cate stiu eu...rapid nu a jucat in fiecare din ultimele 5 sezoane de cupe europene..so,sweet dreams fanilor rapidistilor,in ceea ce priveste castigarea camp:D

aetius
2nd May 2006, 15:32
@steaua mania
corect, ia aminteste-ti ca in 2005/06 rapidul a participat in cupele europene ceea ce o aduce in calcul pentru stabilirea capilor de serie din sezonul 2006/07.decalajul de 2 ani este pentru numarul de echipe atribuite fiecarei federatii afiliate uefa.
@ paul
corecte afirmatiile si analizele tale, cu 2 mici amendamente...
1. eu am luat in calcul situatia actuala si nu cea potentiala ca definitiva, vezi si regulile si clasificarea de aici, http://home.wanadoo.nl/g.mentink/seedings%20Europacup%2006-07.html
2.rapidul nu e o echipa chiar asa de tare sa plece favorita in fata lui arsenal de exemplu. diferenta de fizic si rezistenta fizica la efort maxim sunt net de partea echipelor engleze, desi este o echipa ce sta bine pe picioare si are psihic beton ,deoarece socuri de 3-0 si apoi 3-3 ei le-au patit deja ( pacat de steaua ca a invatat lectia tocmai de la boro' ).


p.s.
apropo de rennes, au ultima etapa acasa cu ...lille.asa ca se joaca :)

Hard
2nd May 2006, 15:50
rapid termina pe 2 , nu poate fi cap de serie in turul 3 cl.

fia
2nd May 2006, 15:52
Bai capilor de pluta zice clar threadul : Daca Rapid castiga campionatul, threadul e facut pentru calcule in ipoteza asta nu pentru ipotezele voastre.

STEAUA-MANIA
2nd May 2006, 15:55
alo,inaripatule,chill out...si daca rapid ia campionatul.NU ARE CUM SA FIE cap de serie.
emilio:victimizatule:) stai calm:)

mblue
2nd May 2006, 15:57
nu inteleg de ce s-a facut poll, nu cred ca noi decidem daca rapid va fi sau nu cap de serie ,pana atunci trebuie sa castige campionatul

Emilio
2nd May 2006, 15:57
Steaua Mania: rasism

grande
2nd May 2006, 17:24
rapid termina pe 2 , nu poate fi cap de serie in turul 3 cl.
O echipa care castiga campionatul nu poate termina pe locul 2 :headbang:

Ayrton
2nd May 2006, 17:40
Rapidului ii trebuiau 2 ani de rezultate in Europa precum in editia asta pentru a fi cap de serie la toamna in caz ca ia titlul.
Cum nu problema titlului se discuta aici, ci doar posibila desemnare a sa ca si cap de serie in tur III preliminar UCL 2006/2007, doar atat am de zis: Rapid NU va fi cap de serie.
Singura echipa romaneasca ce ar putea fi cap de serie e cea cu stadionul spre cimitirul Ghencea si care actualmente se chinuie "acasa" dpdv fotbalistic prin zona bulevardului Basarabia. Cum echipa asta nu va fi campioana, Romania nu va avea echipa cap de serie in tur III preliminar editia viitoare Champions League.

STEAUA-MANIA
2nd May 2006, 17:55
Ayrton,las ca o sa fie echipa aia care joaca in groapa si isi baga jucatorii in groapa....

Paul
2nd May 2006, 20:06
Rapidului ii trebuiau 2 ani de rezultate in Europa precum in editia asta pentru a fi cap de serie la toamna in caz ca ia titlul.
Cum nu problema titlului se discuta aici, ci doar posibila desemnare a sa ca si cap de serie in tur III preliminar UCL 2006/2007, doar atat am de zis: Rapid NU va fi cap de serie.

Tocmai aici e distractia. Ca Rapid va fi la limita. E posibil sa fie cap si va fi printre ultimii , e posibil sa nu fie cap si va fi printre primii.

aetius
3rd May 2006, 12:26
paul a intuit corect. acesta e motivul pentru care am infiintat threatul. pentru calcule, supozitii privind sansele teoretice ale rapidului. nu sunt fan rapid si nici fan steaua sau dinamo . momentan sunt favorabile rapidului dar saptamana asta se joaca chiar 2 etape europa. eu sper ca pina la sfarsitul lui mai sa putem sti eventual pentru steaua si pentru rapid cam ce loc ar prinde pe grila cl , avand in vedere ca romanii termina ultimii campionatul.
de ce doar rapid in acest threat? pentru ca depre steaua a facut paul ceva asemanator si lucrurile sunt clare acolo- daca ia campionatul steaua este 100% cap de serie pina la grupe , daca ajunge acolo va fi in urna a 3 -a valorica , cu sanse la uefa in primavara viitoare.
sportul, dinamo si altele nu intra in discutie din cauza coef scazuti - asta e!!

Sunchase
3rd May 2006, 12:44
Daca tot tu ai infiintat topicul modifica-i numele in Rapid - cap de serie in preliminariile cl !

aetius
3rd May 2006, 13:27
daca-mi spui cum, modific.

fia
3rd May 2006, 14:27
Too late e nevoie de un moderator... si cum astia-s pe cale de disparitie... ramane asa...

SORENSEN
3rd May 2006, 16:19
stiam oricum site-ul dar in completare este si
http://home.wanadoo.nl/g.mentink/seedings%20Europacup%2006-07.html
care va fi actualizat astazi in jur de ora 12:00 -13:00
site-ul ca site dar acolo e un link care spune ca la situatia actuala trebuie un coeficient mai mare de 42 ca o echipa sa fie cap de serie in UCL turul 3 preliminar dar probabil la final va fi undeva la 35 ....
Dar cred ca nici nu te-ai dus pe link ca sa vezi....:rolleyes:
Pare ceva ciudat pe link-ul tau....probabil ca aparea Rapid campioana ...asta trebuie sa fie :rolleyes:

aetius
3rd May 2006, 16:31
to man not machine : am o intrebare :esti cumva fan glazer?
on topic:
http://home.wanadoo.nl/g.mentink/seedings%20Europacup%2006-07.html e doar un complement al site-ului lui Bert Kassiesa pe care il stim cu totii deja
" (unseeded < 21.016, seeded > 42.504)

Unknown: coef.
------------------------ --- ----------------
CSKA Moscow Rus 42.504
CL2 Gre 39.587 - 66.587
Dinamo Kiev (**) Ukr 36.777
Shakhtar Donetsk (**) Ukr 33.777
Galatasaray (**) Tur 33.634
CL3 Ger 30.960 - 80.960
Slovan Liberec Cze 28.769
Fenerbahçe (**) Tur 28.634
CL4 Ita 28.020 - 76.020
CL4 Esp >24.818 >94.818
Spartak Moscow ** Rus 21.504
CL ** Bul 21.016 - 35.016
CL4 Eng >20.950 >101.950
CL2 ** Sco 20.023 - 43.023
CL2 Bel 17.981 - 38.981
CL3 Fra 16.757 - 54.757
CL ** Den 16.593 - 23.593
CL ** Pol 16.104 - 29.104
CL2 Ned 13.640 - 60.640
CL1 Aut 8.723 - 27.723
CL-QR2 ** 11.921 - 49.537
CL-QR2 ** 10.537 - 46.381
CL-QR2 ** 10.381 - 44.769


Seeded teams coef.
------------------------ --- ----------------
Internazionale Ita 112.020 .
CL3 Eng>100.950 >105.950 .
Celtic Sco 60.023 .
CL3 Por 51.533 - 54.533 .
CL3 Esp >42.818 >119.818 ."
deci la seeded teams mai este loc pentru rapid pentru ca coef echipei se afla in "zona nimanui" adica: are coef mai mare decat 21,016 ca sa fie sigur in urna outsiderilor dar mai mic de 42,504 ca sa fie sigur in urna capilor de serie.
to kill bill: asa au disparut si dinozaurii...:)

L.G.
3rd May 2006, 18:55
Eu cred ca e prematur trhreadul asta...Exista posibilitatea ca Rapid sa nu prinda nici cupa Uefa (Steaua - 1, Sportul - 2, 3 - Rapid iar Nationalul ia cupa) asa ca discutiile pe tema asta ar trebui sa aiba loc mai aproape de ultimele 2-3 etape..poate se mai limpezesc apele pana atunci...

Paul
3rd May 2006, 22:02
News:

Groningen 2 : 1 Ajax , Ajax se califica in Ch. League






Ce este clar (100 % fara speculatii)

1 . Liverpool sau Man Utd (locu 3 din Anglia) peste Rapid , are una din ele 100 % are locul 3

2. Inter Milano (3 sau 4 in Italia) peste Rapid.

3. Werder Bremen , Hamburg sau Schalke , indiferent cine e locu 3 in Germania , e peste Rapid

4. CSKA Moscova , campioana Rusiei , peste Rapid

5. Dinamo Kiev (locu 1 sau 2 in Ucraina , peste Rapid)

6. Sahtior (locu 1 sau 2 in Ucraina) peste Rapid

7. Galatasaray (locu 1 sau 2 in Turcia) peste Rapid

8. Olimpiakos sau AEK Atena (indiferent cine e locu 2 in Grecia) peste Rapid

9. Sporting sau Benfica (indiferent cine e locu 3 in Portugalia) e peste Rapid.

10. Situatia din Spania. Cu certitudine cel putin dintre echipele de pe locurile 3-4 e peste Rapid. Real Madrid , Celta si FC Sevilla sunt peste Rapid , iar Osasuna e sub Rapid . Astea sunt cele 4 echipe care se lupta pe 2 locuri de Liga.

11. Ajax peste Rapid.
Booooon.
Desi pana acum Rapid e grafic. Cat timp sunt 1-15 cazuri favorabile e ok. Daca sunt 16 , deja Rapid e sub linie !
-----------------------------

Cazuri 90 % clare.

11. Elvetia : Basel e peste Rapid , are 3p avans , un meci mai putin jucat , si mai sunt 3 etape de jucat. Dupa ochiu` meu e imposibil sa piarda titlul.



13. Franta. Echipa de pe locul 3 ne intereseaza.
Bordeaux Lille , Lens , Marseille , Auxeurre sunt peste Rapid. Doar Rennes e sub Rapid. Nu cred ca Rennes are arata bafta sa prinda locul 3.
-------------------

Mai sunt cazuri.

Sa le luam.
Italia 4 : Fiorentina (bun) vs Roma (naspa)
ANglia 4: Arsenal (naspa) vs Totthenham (bun)
Spania 4: Ossasuna nu se califica in Liga (se califica Celta , de ce nu)
Belgia: Anderlecht sa termine pe 2 (acum e pe 1) :evil:
Cehia: Slavia Praga(peste Rapid) are 3 in minus fata de locu 2 , si un meci mai putin. Deci se joaca ;)
Scotia : Rangers vs Hearts . Aic e simpla socoteala: au meci direct si Hearts avans 4p (mai sunt 2 etape). Duminica asta se poate clarifica sau complica.

Oricum la valoarea Rapidului , ei pot bate si pe Liverpool , deci nu vad care e rostul acestor calcule.

Adaug la cele de mai sus, cazul Bulgaria ,unde Levsky (peste Rapid) are 5p avans cu 7 et. inainte de final[/QUOTE]

------------------------------
De urmarit:

Sevilia 3 : 0 Getafe
Atletico Madrid 0 : 1 Osasuna
Celta - : - Barcelona

Sitautia din Spania.

Hearts 0 : 0 Aberdeen - Scotia

Rennes 0 : 0 Paris Saint Germain h2h
19:45 16 Auxerre 0 : 0 Marseille


-------

aetius
4th May 2006, 14:12
sa revenim , cu mentiunea ca acum e steaua lider, dar sa pp ca :) ar fi rapid...
la clasamentele actuale rapid ar fi a 3-a sub linie ceea ce necesita ca 3 din urmatoarele cazuri sa fie adevarate:
1.arsenal nu se califica in cl ( pierde finala si locul 4 in anglia )
2.as roma nu se califica ( pierde locul 4 in italia )
3.sevilla si celta vigo nu se califica ( clasari ale ambelor sub locul 4 in spania)
4.slavia praga si sparta praga nu se califica ( clasari ale ambelor sub locul 2 in cehia )
si acum cea mai cea posibilitate .... :) :
5.lille, auxerre, marseille, psg si lens sa nu prinda locul 3 in franta.

sanse sunt dar mici pentru rapid, cat despre campionat acolo e alta poveste pe care o vom dezbate dupa meciul steaua -sportul.

sa nu uit,
steaua , la clasamentele actuale e deja al 12-lea cap de serie ( cu conditiile presupuse si cazul lui rapid ca ia campionatul si trece de turul 2 de calificare ) si nu depinde de nici un alt rezultat ulterior pentru a fi cap de serie.

Paul
4th May 2006, 14:18
Steaua in momentul de fata , 100 % , indiferent de ce se intampla pe langa statutul de ca de serie , despre care suntem siguri de cca 1 luna , mai e in urna C :D

Noi lucram cu date reale nu cu presupuneri !

Universal
4th May 2006, 14:23
Vise taica,vise..cap de serie..mai bine Steauam,aduce puncte,are sanse mai amri sase califice , si este bine sa ia puncte , aduce Rom in sus, si raPID E OK ;dar va fi greu

aetius
4th May 2006, 14:28
paul,...normal, pe steaua, o ajuta f. mult cei 2 ani de uefa.dar aici era vorba de rapid. cum spuneam, despre steaua ai scris la timpul potrivit si s-a rezolvat dupa cum bine spui de o luna.
dar daca nu ai chef sa calculezi si pentru altii e ok si asa .
oricum sunt doar calcule teoretice pina la incheierea campionatului.

Paul
4th May 2006, 14:46
nu sunt deloc teoretice , da calculul e degeaba ca Rapid nu ia titlul , si si daca l-ar lua totul e la limita

Weekendul asta e decisiv. Se lamareste socoteala in Anglia si Spania , poate si Italia si Franta se clarifica putin.
Oricum raman Cehai si Bulgaria :D

aetius
4th May 2006, 14:57
oricum ar fi, e bine sa constati ca cel putin 2 echipe romanesti au sanse de a accede din postura de capi de serie in grupele cl. e bine privind in perspectiva urmatorilor ani (eu sper cat mai multi dar oricum sunt minim 3) cand vom avea 2 echipe de liga.
bravo steaua. bravo rapid . roadele muncii din ultimii 2 ani in cupele europene incep sa apara.

starsteel
6th May 2006, 14:17
Rapid nu va fi cap de serie in UCL din cauza ca acolo in cazul Romaniei nu joaca decat campioana din editia 2005/2006.

Cristy
6th May 2006, 14:31
altceva ?
hai baga scuteru , lai la la lai la lai la la lai lai la.

aetius
6th May 2006, 19:54
se pare ca subiectul acestui threat devine interesant...
dupa scorul pe tabela de la bistrita.

Cristy
6th May 2006, 20:00
Rapid nu va fi cap de serie in UCL din cauza ca acolo in cazul Romaniei nu joaca decat campioana din editia 2005/2006.


priviti si va minunati :happy da cine iese shtOAIA ?:happy

Gabriel28
6th May 2006, 21:19
nu deviati de la subiect, totusi este unul interesant. rapidul are la fel de multe sanse sa ia titlul ca si steaua sau sportul. si sa fiu sincer, rapid ar merita mai mult sa joace in liga decat steaua, ptr ca sa o spunem pe aia dreapta, echipa lor e mult mai unita, si impreuna joaca mult mai bine. la steaua de cand a venit Oli s-a rupt jocul de echipa, asta e...ce putem noi sa facem. deci, rog baietii care s-au ocupat de calcule sa continue "munca" si sa ne tina la curent!

noroc

aetius
7th May 2006, 10:53
o vom face. din pacate nu cu vesti bune:
1. una din echipele cehe ( slavia ) a urcat pe loc de liga. dar sunt 3 echipe cu 48p si mai sunt 2 etape. sanse 67%.
2. rennes a facut egal la st etienne si are ultima etapa acasa cu lille. ca sa prinda liga trebuie sa bata pe lille si nmai vechea noastra cunostinta , din toamna, olympique marseille, sa nu castige la bordeaux. sper ca in franta nu se fac blaturi :) .
sa speram ca astazi as roma si arsenal nu prind liga campionilor.

aetius
7th May 2006, 20:20
sa speram ca astazi as roma si arsenal nu prind liga campionilor.
la roma se amana pe ultima etapa, iar arsenal a prins locul 4 in anglia. deci din 5 conditii posibile au ramas doar 4 , 3 fiind obligatorii.

Paul
7th May 2006, 20:48
Sansele scad:
Peste Rapid:

1. Liverpool
2. Arsenal
3. Inter
4. Germania 3
5. CSKA
6. Dinamo Kiev
7. Galata
8. Grecia 2
9. Sahtior
10. Portugalia 3
11. Spania 3
12. Ajax

Cazuri 90 % clare:

13. Elvetia - Basel apropae campioana
14. Franta 3 - se lupta Rennes , Marseille si Lille. Doar Rennes e sub Rapid.
-------------------
Cazuri 70 % defavorabile Rapid:

15. Levsky vs CSKA (Levsky 5 p avans si 6 etape)
16. Cehia - Slavia Praga peste Rapid & are prima sansa la locul 2

Mai sunt cazuri.

Italia 4 : Fiorentina (bun) vs Roma (naspa)
Spania 4: Ossasuna nu se califica in Liga (se califica Celta , de ce nu)

Ossasuna a pierdut azi :D

ronnie09
8th May 2006, 03:11
@ In Franta, situatia e clara (cel putin din punctul de vedere al giulestenilor). Rennes nu mai poate prinde locul 3 decat daca bate pe Lille cu 14-0 (la francezi conteaza golaverajul) => 100% in fata Rapidului sunt 13 echipe

@ In Italia, Fiorentina are 99% sanse de a termina pe 4, mai ales ca Roma are cu AC Milan, in deplasare, in timp ce Fiorentina are la Chievo, o echipa fara nici un obiectiv (e deja calificata in UEFA) => 99% in fata Rapidului sunt 13 echipe

@ In Elvetia, FC Basel e campioana in proportie de 99% campioana (mai are nevoie de un singur punct in doua meciuri: ori cu Young Boys - echipa fara obiectiv -, ori cu Zurich, pe teren propriu => 99 % in fata Rapidului sunt 14 echipe

@ In Bulgaria, Levski nu cred ca mai pierde titlu. Mai sunt doar 4 meciuri, iar CSKA Sofia are si program mai dificil => 99 % in fata Rapidului sunt 15 echipe

@ In Spania, e incurcatura mare. Osasuna mai are un meci (acasa, cu Valencia, echipa care are nevoie de victorie si ea pentru a termina pe 2) si trei puncte in fata Sevillei, care mai are doua meciuri (cu Real, acasa, dar madrilenii tintesc si ei locul 2, si cu Barcelona, tot acasa). Sa nu uitam ca pe miercuri Sevilla mai joaca si finala Cupei UEFA => sanse mai mari ca Osasuna sa termine in fata Sevillei => in fata Rapidului sunt 15 echipe

@ In Cehia, Teplice si Slavia mai au doua meciuri de jucat si sunt la egalitate de puncte. Programul celor doua echipe este destul de asemanator in ultimele doua etape, asadar pot obtine ambele doua victorii. In acest caz, Teplice termina pe 2, fiind avantajata de rezultatele directe

CONCLUZIA
Rapid are mari sanse sa fie cap de serie in turul 3 preliminar
In acest fericit caz, Rapid scapa de echipe ca Inter, Liverpool, Arsenal, Valencia, Ajax sau Benfica, dar poate da peste Fener, Fiorentina sau Osasuna.

off-topic: Dinamo va fi sigur cap de serie in turul 2 prel, dar nu si in turul 3. Sportul poate prinde un loc in primele 14 in turul 2 prel si nu va fi sigur cap de serie in turul 3.

raja_bell
8th May 2006, 03:44
nu neg exactitatea socotelilor tale! :ok:
dar concluzia e gresita: rapid nu are cum sa ajunga cap de serie in turul 3 preliminar!
de ce nu? simplu, in cupa uefa exista doar 2 tururi din astea ... :happy :happy /hello /hello :D :D

aetius
8th May 2006, 11:29
[QUOTE=ronnie09
@ In Cehia, Teplice si Slavia mai au doua meciuri de jucat si sunt la egalitate de puncte. Programul celor doua echipe este destul de asemanator in ultimele doua etape, asadar pot obtine ambele doua victorii. In acest caz, Teplice termina pe 2, fiind avantajata de rezultatele directe

QUOTE]

ai dreptate, dupa iesirea lui rennes (doar egal in ultima etapa disputata)
conditiile ramase sunt:
1.as roma nu pride liga ( 99% sanse )
2. sevilla nu prinde liga ( 50% sanse )
3.slavia(50%) si sparta praga (75% sanse) nu prind liga
daca toate 3 sunt indeplinite rapid e cap de serie in turul 3 preliminar (~ 20% )

Paul
8th May 2006, 15:18
eu zic ca in Italia totul se joaca
Chivo - Fiorentina e meci fooooarte tare ... sa nu mai vorbesc de Milan - Roma :evil:

Oricum sansele sunt 50-50 , adica

fie Rapid e ultimul cap de serie , fie Rapid ar fi prima echipa in lista unseeded :D

Combinand cele 50 % sanse ale Rapidului de a fi cap de serie , cu cele 25 % sanse ale Rapidului de a lua titlul , iese 37.5 % sanse sa fie cap de serie in turul III al Ligii

ronnie09
8th May 2006, 15:46
eu zic ca in Italia totul se joaca
Chivo - Fiorentina e meci fooooarte tare ... sa nu mai vorbesc de Milan - Roma :evil:


Probabil nu ai urmarit campionatul italian in ultimii ani. Atunci cand o echipa are nevoie de victorie si intalneste o echipa fara obiectiv, in 99% din cazuri o si obtine

apparte
9th May 2006, 01:31
Fiorentina nu are nevoie de nici o victorie(in mod normal)! Roma tre' sa bata Milanul, ceea ce e imposibil(decat daca da juve gol din min 5)! Si chiar in cazul unei victorii romane la Milano, Fiorentina are nevoie doar de un egal la Chievo!
Iar la ce meciuri cuminti sunt in ultima etapa in Italia de ani de zile, Fiorentina scoate egal la Chievo!

Gabriel28
9th May 2006, 10:47
Cine are impresia ca echipa Chievo este una slaba se inseala. mai ales acasa sunt foarte foarte buni. Fiorentinei nu ii va fi mai usor decat romei cu milan.

tafu
9th May 2006, 14:21
rapid daca ar castiga campionatu' s-ar bate cu lille si slavia praga pentru un loc printre favorite in turul 3 din UCL

tafu
9th May 2006, 14:22
dinamo nu ar avea nici o sansa sa fie cap de serie in turul 3

tafu
9th May 2006, 14:27
inca un fapt; daca steaua s-ar califica in grupe , atunci ar fi plasata in urna 3 valorica (rapid si dinamo in a 4); deci ar putea spera la ceva

Paul
9th May 2006, 17:33
Fiorentina nu are nevoie de nici o victorie(in mod normal)! Roma tre' sa bata Milanul, ceea ce e imposibil(decat daca da juve gol din min 5)! Si chiar in cazul unei victorii romane la Milano, Fiorentina are nevoie doar de un egal la Chievo!
Iar la ce meciuri cuminti sunt in ultima etapa in Italia de ani de zile, Fiorentina scoate egal la Chievo!

In Italia la egalitate de puncte se joaca baraj !

SORENSEN
10th May 2006, 10:44
Astia din Italia fac blaturi mai bine regizate decat la noi..Moggi e un regizor magistral....
Rapid sa ia mai intai campionatul si apoi vom vedea cine cap deserie in turul 3 ..dar cum se joaca mai intai turul 2 sa treaca si de el si apoi vine turul 3.

aetius
11th May 2006, 16:01
au ramas doar 3 echipe care nu trebuie sa prinda liga:
1.as roma
2.fc sevilla
3.slavia praga

Paul
11th May 2006, 16:07
Are cineva idee care e criteriul de departajare in Cehia in caz de egalitate?

In mod normal , sambata Slavia se califica in Liga.

Are meci in deplasare la Jilava (care lupta sa se salveze) iar Boleslav joaca in deplasare la Slovan Liberec.
Slavia e favorita sa prinda locul 2.

Daca "pica" sansa BUlgaria , atunci rapidistii nu mai au decat sa-si faca raguciunile , ca in BUlgaria Levsky sa nu ia titlul :evil:

Oricum se strange latul...
(unseeded < 27.723, seeded > 33.777)

Se va juca la ~30p.
Acolo se va ajunge :D

Totul bomba in Elvetia: Young Boys Basel 4-2 intr-o restanta si clasamentul se prezinta asa:


1. Basel 78
2. Zurich 75

ultima etapa: Basel - Zurich :D

In caz ca bate Zurich egalitate , si iarasi nu stiu criteriul de departajare. Daca ar fi golvaerajul ar fi avantajat Zurich. Daca ar fi rezultatul direct tot Zurich fiindca in tur a fost egal :D

ronnie09
11th May 2006, 19:15
Are cineva idee care e criteriul de departajare in Cehia in caz de egalitate?

In mod normal , sambata Slavia se califica in Liga.

Are meci in deplasare la Jilava (care lupta sa se salveze) iar Boleslav joaca in deplasare la Slovan Liberec.
Slavia e favorita sa prinda locul 2.

Daca "pica" sansa BUlgaria , atunci rapidistii nu mai au decat sa-si faca raguciunile , ca in BUlgaria Levsky sa nu ia titlul :evil:

Oricum se strange latul...
(unseeded < 27.723, seeded > 33.777)

Se va juca la ~30p.
Acolo se va ajunge :D

Totul bomba in Elvetia: Young Boys Basel 4-2 intr-o restanta si clasamentul se prezinta asa:


1. Basel 78
2. Zurich 75

ultima etapa: Basel - Zurich :D

In caz ca bate Zurich egalitate , si iarasi nu stiu criteriul de departajare. Daca ar fi golvaerajul ar fi avantajat Zurich. Daca ar fi rezultatul direct tot Zurich fiindca in tur a fost egal :D

In Cehia, rezultatele directe vor decide in caz de egalitate (cel putin asa a fost anul trecut). Avantaj Boleslav (4-1 si 1-2)
In Elvetia, daca bate Zurich e campioana. Daca e egal sau victorie Basel, atunci e Basel campioana

aetius
12th May 2006, 08:06
intrebare:
daca o echipa cu coeficient mai mare ca rapidul , cap de serie in turul 2 de calificari pt liga, nu reuseste calificarea in turul 3 pentru liga, echipa care i-a eliminat ii primeste coeficientul sau nu?
regula asta era valabila cand a jucat rapidul cu anderlecht( sau fc bruges?) in turul 2 prin 2001 sau 2002 nu mai retin, si daca rapidul se califica ii prelua coeficientul pina la tragerea la sorti in grupe.

adbogdan
12th May 2006, 11:04
Da, se aplica pentru tururile 2 si 3. Nu si in cazul tragerii la sorti pentru grupe.

Paul
12th May 2006, 14:19
intrebare:
daca o echipa cu coeficient mai mare ca rapidul , cap de serie in turul 2 de calificari pt liga, nu reuseste calificarea in turul 3 pentru liga, echipa care i-a eliminat ii primeste coeficientul sau nu?
regula asta era valabila cand a jucat rapidul cu anderlecht( sau fc bruges?) in turul 2 prin 2001 sau 2002 nu mai retin, si daca rapidul se califica ii prelua coeficientul pina la tragerea la sorti in grupe.

Uite cum sta treaba.
Tragerea pt. turul III preliminar se face inainte ca turul II sa fie jucat.
Din ce cauza? Ca echipele sa aiba timp sa se organizeze (deplasare, cazare , avioane , program intern , etc).

Situatie posibila:
Steaua vs campioana Maltei in turul II

booon , se joaca turul
Apoi vine tragerea la sorti si se stabileste asa:
Castigatoarea dintre Steaua si campioana Maltei , va juca in turul III cu ... campioana Ungariei sa zicem

Vine returul si Steaua e eliminata de campioana Maltei , deci in turul III Campioana Maltei vs Campioana Ungariei :D

Uite un caz concret:
turul II :
Artmedia vs Celtic

turul III: Artmedia vs Cetlic VSSSSSSS Partizan Belgrad
Se califica Artmedia si joaca cu Partizan ... pe care ii elimina :happy:

SORENSEN
13th May 2006, 12:26
....
Uite un caz concret:
turul II :
Artmedia vs Celtic

turul III: Artmedia vs Cetlic VSSSSSSS Partizan Belgrad
Se califica Artmedia si joaca cu Partizan ... pe care ii elimina :happy:
Da pt ca meciul Artmedia - Celtic la tragerea la sorti pt turul 3 meciul e considerat "cap de serie " din 'cauza' lui Celtic.

Paul
13th May 2006, 12:48
exact !

BTW.
Azi se lamureste problema , in cazul Rapid in mare proportie.
Azi de decide treaba in Cehia , Franta , Elvetia si oarecum in Spania.
Maine in Italia.

Va mai ramane necunoscuta Bulgaria doar!

Paul
13th May 2006, 17:08
Rapid rateaza o sansa uriasa ...

Min `87 in Cehia:

Jihlava 0 : 3 Slavia
Liberec 2 : 2 Boleslav

Dupa ce Boleslav a condus cu 2-0.
Astfel , daca se termina asa , Slavia se califica in Liga , are coeficient peste Rapid si e a 13-a echipa cu coeficient peste Rapid.

Mai sunt 5 necunoscute , in aceasta ecuatie , dar pe Rapid ii intereseaza ca minim 3 dintre ele sa se rezolve favorabil.

Daca Italia 4 si Spania 4 , foarte probabil se vor sfarsi cu calificarile Fiorentinei si Ossasunei (favorabile Rapidului) in dauna Sevillei si AS Romei (defavorabile Rapidului) , mai rama 3 chestiuni:

Franta 3 - se rezolva diseara, dar unii zic ca e imposibil ca Rennes sa termine pe 3 (Lille si Marseille sunt peste Rapid)
Elvetia 1 : azi e Basel - Zurich , in caz de 1x Basel Campioana

Bulgaria 1 : ultima sperantza a Rapidului , mai sunt 4 etape , Levsky are 5p avans !

In cazul in care Rapid ia titlul , 90 % vor fi prima echipa in urna unseeded teams.
Deci pentru a juca in Liga , cam asta ar fi lista celor 16 adversari :

imposibili :Inter , Liverpool , Arsenal(sau Celtic*), Real Madrid(sau Valencia) , Benfica , Lille (sau Marseille), Hamburg (sau Werder)
grei : Dinamo Kiev , Sahtior , CSKA Moscova , Basel , Ajax , Galatasaray ,
accesibili : Slavia Praga , Litex , Basel ,

Sergiu
13th May 2006, 17:12
In Italia situatia e complicata rau. S-ar putea ca de aici sa vina sansa Rapidului. Daca de exemplu se ajunge ca Palermo si Chievo sa joace preliminarii CL ati mai scapat de 2 echipe.

Paul
13th May 2006, 17:15
povesti ... ce tu crezi ca Juve si Milan sa fie excluse pentru povestile aparute :evil:
Asa , poate Barca , Juve , Milan , Chelsea , Liverpool si inca 5-6 echipe sunt excluse , si Steaua e noua favorita la castigarea UCL !!

Sergiu
13th May 2006, 17:25
Pai cum sa fie Steaua favorita daca ia Rapidu campionatu?

N-am inteles ce e cu ironia asta, in Italia treaba e foarte serioasa. In orice caz sunt sanse mai mari ca Juvents sa retrogradeze decat sa bata Rennes la 13 goluri.

Paul
13th May 2006, 17:40
Liberec 2 - 3 Mlada Boleslav

se schimba situatia la 180 de grade :D

tafu
13th May 2006, 19:00
deci care e pe locul 2 in cehia slavia sau mlada?

smokeru_rom
13th May 2006, 19:18
atatea calcule.......
e foarte bine stie lumea sa calculeze
dar rapidul ia campionatul din cauza bacaului sa ma ascultatzi pe mine.
:drak: dar numai pentru ca steaua sleep

Paul
13th May 2006, 19:23
deci care e pe locul 2 in cehia slavia sau mlada?
habar n`am
daca e dupa meciul direct ==> Bolesav aia pe #2 ==> Rapid 80 % cap de serie
daca e dupa golaveraj ==> Slavia pe #2 ==> Rapid , sanse minime sa fie cap

dupa
www.soccerway.com , Slavia e pe 2.
http://www.soccerway.com/national/czechia/first

Sergiu
13th May 2006, 19:28
Meciurile directe conteaza. Mlada e pe 2 100%.
Mai conduce si Zurich. Acuma totul e sa nu ia sportul sau dinamo campionatu ca sigur avem cap de serie in turu 3.

tafu
13th May 2006, 20:56
zurich ia campionatu' in elvetia in min 90 printr-un gol marcat de......IULIAN FILIPESCUuuuuuuuuuuuuuu si ajuta rapid indirect , in caz ca rapidu ia titlu!

tafu
13th May 2006, 23:11
Paul mai actualizeza situatia dupa etapele jucate in Europa , cum e cu rapidu?

SORENSEN
13th May 2006, 23:20
2 Slavia 30 54
3 Mladá Boleslav 30 54
Conform UEFA---- http://www.uefa.com/footballEurope/countries/country=CZE/Association=58837/index.html

Sergiu
13th May 2006, 23:27
Mai citeste de pe site-ul slaviei
http://www.slavia.cz/index2.asp sa vezi ce zic aia.
Este si versiune englezeasca SA-TI SPUN cum sta treaba dar nu e foarte bine actualizata. Insa scrie acolo ca meciurile directe conteaza.

tafu
13th May 2006, 23:32
deci slavia e pe 3 ok
lille pe 3 in franta not ok
si se pare sevillia pe 4 in spania (2-0 cu barca min 27) not ok
basel a pierdut titlul in min 90 ok
fiorentina ia locul 4 maine 90 % ok

deci rezulta rapid cap de serie ;ultimul cap de serie defapt

Sergiu
13th May 2006, 23:36
In spania se decide marti. Osasuna mai are cu Valencia, iar Sevilla cu Real.
La egalitate de puncte se califica Osasuna.

SORENSEN
13th May 2006, 23:51
PArtea ok Sevilla-Barca 2-2 la pauza

tafu
14th May 2006, 00:02
oricum nu mai conteaza ce se intampla in Spania

SORENSEN
14th May 2006, 01:00
De ce ? apropo Sevilla-Barca 3-2 -final

Paul
14th May 2006, 03:20
In urma rezultatelor de astazi , avem o noua veste bunicica:

In cazul in care Sportul ia titlul, este cap de serie in turul II preliminar al Ligii.
In cazul in care Steaua ajunge in grupe , 100 % e in urna C.
Rapid : 99,9 % ar fi cap de serie.

In ce conditii Rapid nu e cap de serie?
Doar daca se indeplinesc simultan urmatoarele conditii:

1. AS Roma pe #4 in Italia
2. FC Sevilla pe #4 in Spania
3. Levsky pe # 1 in Bulgaria

Cneazul
14th May 2006, 11:16
hai rapidu din giulesti . multumin filipescule

SORENSEN
14th May 2006, 12:43
Daca in Italia clasamentul va arata : Inter,Fiorentina,Roma şi Lazio, iar Chievo şi Palermo ar merge în UEFA.(putin probabil...de fapt doar 1% sanse dar o ipoteza pana la urma...)schimba ceva ?

Cristy
14th May 2006, 12:49
In ce conditii Rapid nu e cap de serie?
Doar daca se indeplinesc simultan urmatoarele conditii:

1. AS Roma pe #4 in Italia
2. FC Sevilla pe #4 in Spania
3. Levsky pe # 1 in Bulgaria

nu citesti aici ce a zis ?

Sunchase
14th May 2006, 13:01
Daca in Italia clasamentul va arata : Inter,Fiorentina,Roma şi Lazio, iar Chievo şi Palermo ar merge în UEFA.(putin probabil...de fapt doar 1% sanse dar o ipoteza pana la urma...)schimba ceva ?

Esti naiv sa crezi ca se vor lua asemena masuri in italia :sleep:

ronnie09
14th May 2006, 14:47
In cazul in care Steaua ajunge in grupe, 100 % e in urna C.


90% e in urna C. Daca 5 echipe dintre Inter, Liverpool, Arsenal/Celtic, Valencia, Ajax, Lille sau Benfica nu se califica in grupe, Steaua e in urna B

SORENSEN
14th May 2006, 17:23
Esti naiv sa crezi ca se vor lua asemena masuri in italia :sleep:
Am spus maxim 1 % ,daca nu citesti te repezi aiurea ...si orcium spuneam ca idee daca inseamna ceva nu daca va fi in realitate...

ronnie09
14th May 2006, 17:39
Pana se ia vreo decizie, Italia trebuie sa anunte la UEFA ce echipe vor particpa in vara in cupele europene. Asa ca va ramane mai mult ca sigur cum e acum

ronnie09
14th May 2006, 21:05
E clar: si Rapid va fi cap de serie!

Cneazul
14th May 2006, 22:08
bravo rapid . pune-ti va rog linku actualizat !

SORENSEN
14th May 2006, 23:52
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/seedcl2006.html
CL ** Rom 10.381 - 46.381 Se i-a in calcul toate 3 echipele implicate....
Slovan Liberec Cze 28.769
Fenerbahçe ** Tur 28.634
Fiorentina Ita 28.020
CL4 Esp >24.912 >60.912
CL ** Bul 21.016 - 35.016
CL ** Rom 10.381 - 46.381
Unde este inca indecis...
Deci 100 % Rapid este si ea cap de serie daca ajunge sa ia Campionatul si trece de turul 2 preliminar...

il cappo
15th May 2006, 00:06
se fac atatea calcule si pan' la urma tot STEAUA va lua campionatu'... duminica se va face un pas important in acest sens ... STEAUA va bate sportul iar dintre ceferisti , clujenii nu vor sa se faca de kko acasa,mai ales ca au mari sanse de a merge in Intertoto (apropo, cand se termina inscrierile ?)...

Universal
15th May 2006, 04:24
Steaua ia campioantul,poate in 2 ani, canmd vom avea 2 echipe in UCL ,Rapid va fi cap de serie,acum nici macar nu se pune problema

Pepsi-Cola
15th May 2006, 07:09
Rapid ar trebui sa termine pe locul 1 ca sa fie cap de serie ....in turul e cl ..si nu se va intampla accest lucru

aetius
15th May 2006, 07:56
se fac atatea calcule si pan' la urma tot STEAUA va lua campionatu'... duminica se va face un pas important in acest sens ...
poate inca nu e sigur, dar e bine sa constati ca 2 din 3 candidate ramase la titlu vor fi cap de serie in ultimul tur preliminar , cu conditia sa ajunga acolo .
pentru paul:
multumesc mult ca in lipsa mea i-ai tinut pe bietii de pe forum la curent. oricum acest threat este munca ta mai mult decat a mea
pentru toti ceilalti:
asa ca baieti mai faceti va rog pentru paul inca o reverenta ( ca barca sevilliei ) se pare ca el aduce noroc echipelor romanesti cu sanse de calificare in liga.

Cristy
15th May 2006, 14:41
se fac atatea calcule si pan' la urma tot STEAUA va lua campionatu'... duminica se va face un pas important in acest sens ... STEAUA va bate sportul iar dintre ceferisti , clujenii nu vor sa se faca de kko acasa,mai ales ca au mari sanse de a merge in Intertoto (apropo, cand se termina inscrierile ?)...

si ce treaba are asta cu topicu ?:rosu:

Cneazul
15th May 2006, 15:51
sportul va fi cap se serie in turul 2 ? cred ca am vazut treaba asta p-aci pe thread . e sigur ?

aetius
15th May 2006, 15:55
s-a zis ca in cazul rapidului cu o floare ( a se citi un sezon) nu se face primavara. uite ca se poate!
acum ca ambele echipe stiu sigur ca ar fi capi de serie vor trage cu dintii de meciurile din ultimele 3 etape + restanta stelei+finala rapidului ( aceasta din urma sa ii asigure pe visinii pt un loc in europa ).
pe plan sportiv ar fi bine daca toate meciurile s-ar disputa pe teren si nu in afara lui. sigur sportul are sansa ei sa faca performanta, desi dpdv al coeficientului ar fi un mic dezastru sa ia campionatul.
acest threat se transforma acum intr-o afacere interna a diviziei a.
cehii sunt interesati sa ia sportul campionatul. dar asta o vom vedea pe 7 iunie.
inca o data felicit cele 2 echipe rapid si steaua pentru parcursul european din acest sezon si bafta amandoura la titlu.
in incheiere il las pe paul dar si pe voi toti ceilalti sa va exprimati opiniile.
sa ne vedem la anul in grupele CL !

SORENSEN
15th May 2006, 23:05
sportul va fi cap se serie in turul 2 ? cred ca am vazut treaba asta p-aci pe thread . e sigur ?
100 % Sportul Studentesc ar putea fi cap de serie in turul 2 prel daca ar castiga campionatul .:o:

il cappo
16th May 2006, 03:24
si ce treaba are asta cu topicu ?:rosu:

cum ce treaba are aia topicu' ??? :rosu:
...pai daca nu luati campionatu' cum sa fiti cap de serie in prel. CL ??? :rosu:

Universal
18th May 2006, 22:59
NU va fi tur 2 preliminar ci Tur 3

aetius
7th June 2006, 11:13
ca incheiere ,
steaua sau rapid sunt capi de serie in cele 2 tururi preliminare ale cl. o sansa uriasa de a prinde grupele chiar din acest an. ramane de vazut daca steaua va evita episodul rosenborg ( sau rapidul episodul anderlecht ).
acest an e ultimul cu 3 echipe direct in cupele europene si ar fi fantastic reeditarea sezonului precedent cu un coeficient de 10-11.