PDA

View Full Version : Unde sunt comisiile?



Elphax
30th July 2007, 22:31
FRF si LPF sunt in litigii iar comisiile de disciplina nu mai exista !!!!

Valentin Alexandru : "Inca nu avem comisii. In cazul in care vor tine de Liga Profesionista de Fotbal, noi avem componenta lor. Urmeaza ca ANS-ul, organismul care mediaza si face anumite interpretari asupra legii 69, sa ne spuna ale cui sunt. Pana la aceasta ora, nu avem niciun raspuns. In mod normal, pana maine sau miercuri, ar trebui sa stim unde sunt comisiile pentru ca incepe etapa a doua si in plus mai sunt meciuri de jucat miercuri si joi. Au fost cartonase rosii, au fost incidente, trebuie sa stim ce facem cu comisiile. Numai ca Valentin Alexandru nu are puterea sa decida. Noi stim cu ce am putea pleca la treaba, pentru ca initial a fost un acord ca toate comisiile vor fi la noi ca si jurisdictie, nu numai ca si amplasament, dar ulterior nu a mai fost cum s-a discutat. Acum asteptam un mediator autorizat, sa vedem ce spune ANS-ul." ...

deci, momentan, fotbalul romanesc e ca si o stana fara caini

pot sa apara probleme?

Kainsashiki
30th July 2007, 22:32
La ora 17:32 s-a decis ca vor fi la LPF, iar in ultimul an au fost ilegal la FRF.

thread closed, o sa apara maine in presa mai multe detalii.

Sergiu
30th July 2007, 22:39
deci, momentan, fotbalul romanesc e ca si o stana fara caini


Frumoasa comparatie. :confused:

YoYoyOi
30th July 2007, 22:46
sunt in vacanta, la mare, la soare :rolleyes:

Ferdininho
30th July 2007, 22:58
Lasa "parizerul" (mai am thread-ul ala pe suporter poli si cu mafia FRF) au alte probleme.

mArIuSeL
30th July 2007, 23:40
Pai la ce sa se deranjeze baietii sa vina din vacanta!!
Ii doare in partea dorsala ca a inceput campionatul!!:rosu::rosu:

SORENSEN
31st July 2007, 09:42
Astia sunt ca parlamentarii dupa chinuri groaznice in parlament (dormit in sala...prezente cam 20-30% ,votat legi inutile ...si nevotat legi esentiale) astia din comisii erau si ei la un spritz prelungit...

offline
31st July 2007, 10:26
comisiile au liber ca sa poata face arbitrii ce vor si ca sa nu fie suspendata catzelaria

SAMM
31st July 2007, 10:43
unde sunt nu stiu

stiu doar ca ar trebui sa fie unii pe la puscarie pt ca au avut grija sa nu deranjeze cumva blaturile militieniste
.
.
.

Ferko
31st July 2007, 13:19
Daca ar fi comisii poate acum am fi scapat de 2 arbitrii : Coltescu (de la Steaua) si Constantin (baiatul lu' tata de la Rapid). Poate mai au baietii ceva misiuni. Timpul trece, comisiile vor uita ce trebuie judecat si asa ramanem cu fotbalul pe care-l avem. Sandule, Mitica cum stam cu promisiunile de sanctionare a celor care gresesc grav ??? Cred ca o lasam pe altadata !!!

Elphax
31st July 2007, 15:14
da, ANS a trecut competenta de a crea comisiile lui Mitica, urmeaza ca LPF sa le organizeze

sunt curios cine va fi in componenta si cand incep treaba...

totusi ce au facut toata vara? de ce am inceput campionatul fara comisiile astea nenorocite?

SAMM
31st July 2007, 17:54
Daca ar fi comisii poate acum am fi scapat de 2 arbitrii : Coltescu (de la Steaua) si Constantin (baiatul lu' tata de la Rapid). Poate mai au baietii ceva misiuni. Timpul trece, comisiile vor uita ce trebuie judecat si asa ramanem cu fotbalul pe care-l avem. Sandule, Mitica cum stam cu promisiunile de sanctionare a celor care gresesc grav ??? Cred ca o lasam pe altadata !!!

l-ai uitat pe "prietenul" militiei corpodean ? chiar pe el, etalonul coruptiei in arbitraj

.:ok:

danpuric78
31st July 2007, 18:10
Pai le-a dat GG liber, sunt in vacanta.
pana revin, problema e rezolvata. Steluta va fi scapata bine plasata in primele locuri, alde nesulica vor fi primiti in continuare pe terenurile de fotbal, hagi va deveni "mare antrenor".
Iar "jucatorii de baza" ai stelei, Coltescu, tudor, corpo, etc. isi vor face in continuare "meseria".

SAMM
31st July 2007, 18:22
nu inteleg de ce il bagi pe corpo in legatura cu Steaua

PS - stie cineva dak a primit tricoul de campion 2006-2007 ??? ce amaraciune o fi fost pe el la finala Milan-Liverpool, a fost la pamant cu psihicul

.
.
coltescu e tot ala care la vaslui l-a eliminat pe Thereau, motivul oficial a fost : "ALIENS"

iar tudor e "preten" bun cu prajiturile lui copos, intotdeauna a judecat faulturile intr-un fel cand erau ale Stelei si altfel cand erau ale adversarilor

discutia e lunga si a curs destula "cerneala" pe forum cu arbitrajul indubitabil pro-dinamovist, cititi ce am scris mai demult pt o documentare mai buna
/
/

danpuric78
31st July 2007, 18:43
nu inteleg de ce il bagi pe corpo in legatura cu Steaua

PS - stie cineva dak a primit tricoul de campion 2006-2007 ??? ce amaraciune o fi fost pe el la finala Milan-Liverpool, a fost la pamant cu psihicul

.
.
coltescu e tot ala care la vaslui l-a eliminat pe Thereau, motivul oficial a fost : "ALIENS"

iar tudor e "preten" bun cu prajiturile lui copos, intotdeauna a judecat faulturile intr-un fel cand erau ale Stelei si altfel cand erau ale adversarilor

discutia e lunga si a curs destula "cerneala" pe forum cu arbitrajul indubitabil pro-dinamovist, cititi ce am scris mai demult pt o documentare mai buna
/
/

Yeah, mah SAMM, o sa te luam drept referinta.
Corpo a fost, si poate mai este pe lista de plata a lui Becali. Intelegi?? Doar datorita lui a scapat steluta de umilinta in groapa. Daca nu era corpo, iar lua 3 in 30 de minute:happy:happy
Coltescu- a fost cel care l-a vaslui a dat un singur rosu stelei din 3 clare ca lumina zilei. Ce sa mai pui la socoteala, ajutorul dat vineri, in "derbyul salvarii" cu ceahlaul.
Iar Tudor, prietene, va inventeaza 11m si in amicale. Ce dreaq. Cel putin un penalty sau un rosu pentru farul va da la constanta.

Ferko
1st August 2007, 17:46
da, ANS a trecut competenta de a crea comisiile lui Mitica, urmeaza ca LPF sa le organizeze

sunt curios cine va fi in componenta si cand incep treaba...

totusi ce au facut toata vara? de ce am inceput campionatul fara comisiile astea nenorocite?
Si eu sunt curios sa vad cand si mai ales cum isi incep treaba. Vara asta a fost prea cald, asa ca o lasam pe Craciun, poate se racoreste. Oricum nu mai e nicio spreranta ca o sa se faca dreptate in fotbalul nostru.

SAMM
1st August 2007, 18:34
Yeah, mah SAMM, o sa te luam drept referinta.
Corpo a fost, si poate mai este pe lista de plata a lui Becali. Intelegi?? Doar datorita lui a scapat steluta de umilinta in groapa. Daca nu era corpo, iar lua 3 in 30 de minute:happy:happy.

cum asa ma ? sau vrei sa zici ca dak il elimina pe tames si nu gresit pe thereau ne bateati cu 3-0 :groggy::groggy::groggy:



Coltescu- a fost cel care l-a vaslui a dat un singur rosu stelei din 3 clare ca lumina zilei. Ce sa mai pui la socoteala, ajutorul dat vineri, in "derbyul salvarii" cu ceahlaul..

clar, serios, stie cineva de ce i s-a dat rosu, cand s-a analizat proba video, arbitrul de rezerva a spus "Thereau l-a calcat pe cap in fata mea la cativa metri pe Dobos" au pus oamenii caseta, stupoare Dobos se vedea in coltul opus al terenului :sleep::sleep::sleep:

:ok:

danpuric78
1st August 2007, 18:52
cum asa ma ? sau vrei sa zici ca dak il elimina pe tames si nu gresit pe thereau ne bateati cu 3-0 :groggy::groggy::groggy:



clar, serios, stie cineva de ce i s-a dat rosu, cand s-a analizat proba video, arbitrul de rezerva a spus "Thereau l-a calcat pe cap in fata mea la cativa metri pe Dobos" au pus oamenii caseta, stupoare Dobos se vedea in coltul opus al terenului :sleep::sleep::sleep:

:ok:
Mah SAMM, in retur cand nu l-ati avut pe corpodean arbitru, ce-ati facut? Si slovacul ala a incercat sa va mai reduca umilinta, insa n-a avut acelasi efect.

Akum, ce sa zic. Meciul de la vaslui, cu eliminarea lui therreau ramane o problema. cert e ca atunci pentru eliminarea lui therreau au scapat nesu si radoi. Plus ca, tot asa a fost eliminat si rusmir acuma. coltescu stie de ce. Si stelistii poate.

Atunci steaua a fost "dezavantajata", insa acum, cand au primit un 11m in inceputul partidei de aiurea, insa li s-a refuzat unul discutabil prin minutul 70, e echitabil.
am mai zis eu stelistii au un regulament al lor, dupa care judeca. Iar logica, ce sa mai zicem.
e cea mai tare, nu degeaba i-a ales ciobanul pe ei.

SAMM
1st August 2007, 18:54
lasa ma cu returul, ala a fost un accident

vorbesti din basme, in min 78 cu Ceahlaul a fost penalty clar pt Steaua dak nu recunosti asta mai bine nu mai postezi aici

danpuric78
1st August 2007, 19:03
lasa ma cu returul, ala a fost un accident

vorbesti din basme, in min 78 cu Ceahlaul a fost penalty clar pt Steaua dak nu recunosti asta mai bine nu mai postezi aici

Bah SAMM, eu zic ca ala din minutul 78 e discutabil. E posbil sa fiu si subiectiv, de asta nu refuz clar, desi reluarea arata clar cu jucatorul ceahlaului atinge mingea care iese in corner.
In fine, poate e subiectiv si atunci zic ca e discutabil.
Insa logica asta "coltesciana" nu tine dupa mine. Chestiuni de genul ""le-am dat la inceput nu le ,mai dau acum" - nu inseamna arbitraj echitabil. la vaslui stelistii s-au plans de eliminarea lui therreau, pe motiv ca meciul ar fi fost altul cu acesta in teren, si poate nu s-ar mai fi ajuns la problemele lui nesu si raodi.
daca atunci au fost dezavantajati, atunci si acum au fost avantajati. daca nu se dadea penalty in minutul 15, poate meciul ar fi fost altul. Poate nu se mai ajungea la faza cu nicolita.

Acelasi lucru, coltescu l-a facut de doua ori. a dat o decizie gresita in inceputl meciului, si apoi a incercat s-o compenseze. Insa n-a mers, pentru ca de fiecare data, echipa dezavantajata initial a pierdut.

boni2204
2nd August 2007, 17:41
Si eu sunt curios sa vad cand si mai ales cum isi incep treaba. Vara asta a fost prea cald, asa ca o lasam pe Craciun, poate se racoreste. Oricum nu mai e nicio spreranta ca o sa se faca dreptate in fotbalul nostru.

se pare ca nu exista nici o sansa, pt ca pinalty lucreaza bine din doi jucatori eliminati ce credeti?, surpriza niciunul nu a fost suspendat, cred ca e unic in lume:mda:
nu am nimic cu ceahlaul, dar parca decizia arbitrului nu se mai intoarce chiar daca e gresita, dar sa intorci doua decizii atat de importante inseamna ca acel arbitru a facut cursuri de arbitraj in polo si nu mai are ce cauta pe terenul de fotbal:groggy:

cip_81
2nd August 2007, 17:53
Incredibil, pe aia ii iarta de suspendare (desi lovirile au fost evidente), lui Neaga ii DA O ETAPA (pentru lovire cu cotul...sau asta o fi fost motivul pentru care s-au anulat suspendarile nemtenilor...pentru a justifica o pedeapsa mai blanda pentru Neaga). Sunt si eu curios ce argumente a avut comisia pentru aceste decizii, desi am vazut cu totii comportamentul celor 3.

Kainsashiki
11th August 2007, 13:13
Seful LPF si presedintele FRF au povestit joi seara cum si-au dat unul altuia comisiile de-a lungul timpului, fara sa le pese de lege.

Revenit dintr-un concediu petrecut pe Coasta de Azur, Dumitru Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, a participat la prima confruntare cu Mircea Sandu, liderul Federatiei Romane de Fotbal, dupa pierderea comisiilor.

Cei doi capi ai fotbalului romanesc au dat nas in nas joi seara, la emisiunea „Da sau nu”, de la Realitatea TV.

Intaratat de moderatorii Mihai Tatulici si Emanuel Terzian, „Corleone” si-a dat drumul la gura si a povestit modul in care a decurs, de-a lungul timpului, „schimbul” de comisii intre ei.

Transferul de putere s-a facut mereu la „mica intelegere”, asa cum le sta bine unor fosti membri ai Cooperativei din fotbalul romanesc, fara sa se tina cont de lege!

„Traim intr-o lume in care curvele devin peste noapte doamne, iar doamnele - curve!”, a „demarat” in tromba Dragomir, cu trimitere la Sandu, care evita sa abordeze frontal subiectul.

Invartelile „Nasului”, date in vileag

„Sa va spun eu cum s-a intamplat cu comisiile. Regulamentul e prost si interpretabil. Noi doi am stabilit unde merg comisiile! Deci noi doi, la propunerea lui Mircea Sandu, nu a mea! In trecut, Mircea mi-a zis: „Ia-ti, ba, comisiile”.

Eram la el in birou atunci. „Se incalca legea!”, i-am zis. „Se incalca, nu se-ncalca, ia-le!”„, a relatat Mitica o discutie din perioada in care federatia pasa de buna-voie catre LPF „pacostea” numita comisii. Dragomir n-a fost contrazis de Sandu. Declaratiile stupefiante ale lui „Corleone” au continuat in ritm sustinut.

Lepefistul l-a dat de gol pe Sandu, care marti a urmarit sa ia comisiile inapoi fara sa faca zarva: „M-am dus la Mircea Sandu in ziua Adunarii Generale a Ligii (n.r. - sedinta desfasurata inainte de startul sezonului). Mircea Sandu mi-a zis: „Eu stiu daca e bine cu comisiile la tine?”.

Comisiile nu le-a bagat spre judecare in Adunarea Generala. Mircea Sandu, care e un diplomat, o coarda internationala, ca doar de-aia a ajuns la UEFA (n.r. - „De-aia mi se mai spunea si „Vulpea”„, a intervenit in discutie Sandu), a mers pe blat la Adunarea Generala a Ligii, ca ai mei (n.r. - presedintii de cluburi) sa nu se revolte!”, a povestit Mitica.

„Ia-le, da-le dracului, dar incalcam legea!”

„El a balmajit-o, dar eu am fost de acord cu el! Am fost in echipa! In echipa noastra a mai intrat si Bela Kassai. Cand Sandu mi-a zis ca vrea sa ia inapoi comisiile, eu am zis atunci sa cerem un punct de vedere de la ANS. aia doar nu-s tampiti, sa nu citeasca legea! De liga m-am ocupat eu. Nu puteam sa-mi bag bete-n roate. In regulamente se prevede clar ca orice Liga are in custodie comisiile. ANS a zis ca Liga trebuie sa primeasca aceste comisii. Am fost la un cabinet de avocatura, sa legalizez totul, si gata. Apoi, zilele trecute, m-a sunat Mircea Sandu. Eram la Nisa. M-a intrebat: „Poti sa vii la comitetul federal, ca o sa fac sa-ti iau comisiile inapoi!”. „Ia-le, da-le dracu’, dar incalcam legea!”. Mi-a zis: „Eu ti le iau, iar tu te indrepti apoi catre o instanta civila”.

Finalul a fost apoteotic: „Nu suntem convinsi nici acum ca legea ne spune sa luam comisiile! Mixam comisiile si mergem mai departe. Se judeca si la federatie, si la Liga!”.

Vorbe grele

„Legea e interpretabila doar pentru tampiti!”

La emisiunea de joi seara, Mircea Sandu s-a aflat in cateva randuri in contratimp cu Dumitru Dragomir. „Legea 69, a Sportului, este confuza”, a fost de parere liderul de la „Casa Fotbalului”.

„Legea e foarte clara. E confuza doar pentru diletanti. E interpretabila pentru tampiti! Regulamentele sunt strambe, nu legea!”, a sarit ca ars Dragomir, interesat sa-si apere „opera”, la nasterea careia sustine ca a participat. La ce folosesc comisiile? Dumitru Dragomir a oferit o explicatie radicala. „Sunt bune aceste comisii pentru cei care vor sa calce pe cadavre!”, a acuzat fostul militian, cu trimitere clara la Ionut Lupescu si la Florin Prunea, „lupii tineri” de la Federatia Romana de Fotbal.

Despre Blaturi
„Daca n-ar fi discutii, n-ar veni lumea la fotbal!”

Dragomir a pus batista pe tambal cand a fost pus sa-i judece pe sefii de cluburi care jignesc si lanseaza acuze fara probe. Cum era de asteptat, in loc sa fie tras de urechi, Gigi Becali a primit un sprijin serios din partea celui pe care il infrunta deseori in partide de table.

„Nu va mai luati dupa ce zice Becali, ci dupa ceea ce face el”, a fost argumentul cu care Dragomir a dorit sa abata atentia de la comportamentul si vocabularul suburban al bogatasului din Ghencea.

In loc sa combata derapajele celor care, in numele argumentului ca „baga bani”, isi permit orice, Mitica i-a luat in brate pe patroni. „Daca n-ar fi aceste discutii, n-ar veni lumea la fotbal!”, a socat, inca o data, Dragomir.

Luis Garcia10
11th August 2007, 13:56
In loc sa combata derapajele celor care, in numele argumentului ca „baga bani”, isi permit orice, Mitica i-a luat in brate pe patroni. „Daca n-ar fi aceste discutii, n-ar veni lumea la fotbal!”, a socat, inca o data, Dragomir.

:happy :happy :happy Al dracu` de hot :mda: