PDA

View Full Version : Articolul din ProSport - un gunoi ordinar



Paul
1st May 2006, 13:43
Articol aparut in ziarul ProSport de sambata, 29 aprilie 2006, despre partida Middlesbrough - Steaua:



CARLOS Alberto
Se vede că nu are clasă, ci e mai degrabă un saltimbanc care īncearcă să impresioneze prin trucuri obosite.
RECOMANDARE: Să plece de unde a venit, fie la cules de portocale, fie la dresaj de maimuţe īn Congo, această ultimă postură avantajāndu-l datorită stilului asemănător.

George Ogararu
A redevenit genul de visător care gāndeşte mult şi face puţin. Din păcate, joi, tot ce a gāndit a fost prost, iar tot ce a făcut a fost prost gāndit.
RECOMANDARE: O cură de dezintoxicare īn faţa televizorului, care să-i arate adevărata imagine fotbalistică, nu cea pe care se chinuiesc să i-o creioneze alţii.

Sorin GHIONEA
Atāt de slab īncāt a regizat un număr de coregrafie cu celălalt măscărici, Carlos, īmpiedicāndu-se la un moment dat unul pe altul, ca doi clovni. A prins aere de Obor, deşi din buletin īi cade īncă ţărāna.
RECOMANDARE: O pereche de ochelari şi un senzor de detectare a tot ceea ce mişcă īn jurul lui pe o rază de 10 metri. Poate aşa o să fie īn stare să reacţioneze īn timp util.

Dorin GOIAN
Finalul l-a găsit penibil, amintindu-ne că e totuşi un produs al Forestei Fălticeni, consacrat la FCM Bacău. Ambele formaţii, pe cale de dispariţie.
RECOMANDARE: Ciocu' mic şi capul jos, Dorine, cu toate cele cinci goluri ale tale date īn UEFA! Am fi preferat să pui piciorul īn faţa lui Riggott decāt să păşeşti ca o girafă prin jungla careului propriu.

PETRE MARIN
Benzile s-au transformat īn bulevarde pentru jucătorii lui Middlesbrough, fundaşul pipernicit, botezat jignitor Roberto Carlos, părānd un gāndac pe gazonul lui 'Boro'.
RECOMANDARE: Una singură: Lasă-te! Petricică, eşti penibil, tată, şi ne faci pe toţi de rās, din toate punctele de vedere, de la estetic la fotbalistic!

Daniel OPRIŢA
E cert că īn cap mintea-i stă lejer, īnsă nu ne aşteptam să fie atāt de bezmetic. Ca să fim precişi, Opriţa s-a plimbat, scuzaţi asocierea, ca un ... īntr-o căldare.
RECOMANDARE: Un curs de orientare turistică, aplicabil şi pe terenul de joc. Şi nişte exerciţii de dezvoltare a minţii. Ar putea īncepe chiar cu un X şi 0, dacă nu crede că trece deja la nivelul doi.

Florin LOVIN
A clacat lamentabil īn meciul vieţii lui, părānd un cocostārc rătăcit pe o stradă aglomerată. N-a făcut nicio deposedare şi mai avea puţin şi se apăra pe linia porţii!
RECOMANDARE: Dacă ai avea bun-simţ, ai solicita să devii jucător liber şi să pleci apoi gratis la Letea Bacău, acolo unde de fapt īţi este locul! La Steaua arăţi precum un babuin īn centrul New Yorkului!

Mirel Radoi
Oltenaşul ăsta, care n-a făcut niciun meci mare, e antipatic foc şi pentru că rāde la orice glumă şuierată a naşului Gigi Becali, campionul aiurelilor scoase pe gură.
RECOMANDARE: Mirele, pleacă repede de la Steaua, cāt te mai vrea cineva! Lasă-l pe Gigi Becali, că nicio ovină n-a ajuns regele animalelor, drept pentru care nici vreun oier nu va conduce vreodată lumea!

Gabriel Bostina
Putea fi unul dintre jucătorii-cheie ai lui Oli, īnsă a fost cheia pentru adversari, care au deschis toate porţile pe partea lui. După care englezii l-au īncuiat pe el afară şi i-au arătat degetul mijlociu prin gard.
RECOMANDARE: Studiul aprofundat al poveştilor cu Păcală şi īncercarea găsirii unei explicaţii pe īnţelesul lui a isprăvilor eroului po****r, fapte ce i se potrivesc de minune.

Nicolae DICĂ
S-a pierdut total, mai ales după ce a primit acel avertisment aiurea care nu i-ar fi permis să joace finala. Atunci parcă şi-a pierdut minţile şi le-a īntunecat şi pe ale altora.
RECOMANDARE: Un curs de yoga, pe tema stăpānirii de sine, şi o discuţie cu Maradona, singurul care l-ar putea īnvăţa cum să dea cu māna fără a fi văzut de arbitru.

Victoras Iacob
Godzila noastră n-a speriat pe nimeni, dovedind că nu-i de-ajuns să fii mare pentru a nu fi şi prost. Victoraş de la oraş a fost soluţia de faliment a atacului nostru, dar jucătorul are scuza de a fi revenit după o pauză mare.
RECOMANDARE: O pauză şi mai īndelungată, deoarece echipa īncepuse să meargă şi fără a avea un stālp de telegraf īn avanposturi.

Mihaita NEŞU
Părea un mieluşel scos din turmă şi pregătit pentru a sătura o gloată de canibali. Puştiulică ăsta ne-a curăţat şi cu Rosenborg!
RECOMANDARE: Īn primul rānd, o cosmetizare a īnfăţişării, deoarece arată ca Pinocchio, varianta blondă şi creaţă. Apoi, orientarea către un sport care nu necesită forţă, ci, eventual, doar prezenţă fizică.

Eugen BACIU
Practic, e jucătorul degeaba. Degeaba a semnalat toată lumea că n-are ce căuta la Steaua, unde a venit tot degeaba, şi aşteptăm să plece, cum altfel, decāt tot degeaba.
RECOMANDARE: O īncercare de rentabilizare a existenţei īn fotbal nu i-ar prinde tocmai rău, deoarece de bolovani ne-am săturat pānă peste cap.

Daniel BĂLAN
Musca fără cap sau un aiurit la porţile Raiului. Căpcăunul alerga de nebun cu mingea de-a lungul tuşei şi a greşit esenţial la faza care a declanşat ultimul gol al meciului.
RECOMANDARE: O funie bine unsă cu săpun. Nu, nu trebuie să şi-o pună de gāt, Doamne fereşte! I-ajunge să īncerce să prindă mingea cu ea, iar cānd va reuşi, atunci să mai intre pe gazon.

Cosmin Olaroiu
A greşit tot ce a putut greşi, dovedindu-şi limitele. Se laudă că e fan al fotbalului italian, dar a studiat probabil doar dezastrele din Il Calcio, pe care le aplică acum la noi. Joi s-a inspirat din celebrul AC Milan - Liverpool, 3-3, īn finala Ligii Campionilor, cānd englezii au revenit de la 0-3.
RECOMANDARE: Īn primul rānd, un curs de deprindere a bunelor maniere, apoi unul de modestie şi, nu īn cele din urmă, unul de fotbal. Deocamdată e un căţeluş cu privire de doberman, care, atunci cānd juca, ne enerva pe teren că nu ştia nimic, iar acum ne enervează de pe bancă, pentru că n-a īnvăţat nimic.

Mihai Stoica
Īngāmfatul ăsta cu fiţe de oraş e īntruchiparea Apocalipsei la Steaua. Cānd campioana făcea istorie adevărată īn Europa, MM trăgea capra īn porumb pe Lunca Dunării, iar acum a ajuns să-şi dea cu părerea despre fotbal şi despre Champions League.
RECOMANDARE: O rezervare la tren pe ruta Bucureşti - Galaţi, dar cu bilet neapărat doar dus. Īi plătim noi dacă nu mai are biştari. Şi apoi să nu mai auzim de el, că ne-a infectat destul!

GIGI BECALI
Ar trebui să se autointituleze Very Important Păcălici şi să-şi agaţe de Maybach simbolurile ruşinii supreme. S-a visat Mihai Viteazul şi s-a trezit Bulă.
RECOMANDARE: Omul e dus rău cu capul şi nu credem că īi putem găsi vreun leac. S-ar putea īntoarce totuşi pe cāmp, printre oile sale, oricum mai credincioase şi mai inspirate decāt cele pe care le plăteşte să stea īn ghete.

Un articol rusinos scris de 2 gunoiri-angajati ai ziarului de casa al clubului DInamo.

Haideti sa privim mai departe , sa vedem cateva cauze:

1. Acu ceva timp Gigi Becali a interzis accesul publicatiilor Ringier (ProSport , EVZ si Libertatea) la actiunile clubului. Acum ~ 1an. Au asteptat momentul si s-au razbunat.

2. Un conducator al Stelei (MM Stoica cred ) l-a desconspirat pe Chiotea ca merge in vacantza cu Cristi Borcea , si ca ar avea ceva lagaturi.

3. Galeria lui Dinamo , a facut diverse coregrafii , in care infatisau un ziar p
Prosport sau un bilet de pariuri de la firma Astra-Sport-Bets. Acum cand tribuna dinamovista e goala , in tribuna (pe scaune) apar bannere cu Astra Sport Bets. Pura coincidenta.

Indiferent cat de prost a jucat Steaua , nu era cazul sa curga atata venin. Oare nu e aceeasi echipa care s-a calificat pana aici ? Oare avem o echipa de roboti?

desdemona
1st May 2006, 13:53
Un articol jegos, la fel ca si alte siteuri care l-au preluat imediat :rosu:

Paul
1st May 2006, 13:55
Si mai jegos este urmatorul aspect:Cel care a scris articolul s-a semnat : Massimo Maccarone . Ori ii era frica de suporteri , ori articol a fost scris de alde Chiotea sau Cristi Borcea. Sa nu mai vorbim de tenta clara a articolului.

Mihai
1st May 2006, 13:56
Borcea ala de la dinamo sau exista cineva pe la prosport?

Paul
1st May 2006, 13:57
Borcea de la Dinamo evident. Sau ceva redactor DinamoMania ... :evil: . ALtfel nu inteleg cum un ziarist , putea scrie asa ceva.
Ok , se luat de 3-4 5 jucatori . Nici o problema. Asa , inclusiv faptul ca s-au luat de toti (fara exceptie) arata clar ca are tenta.

Mihai
1st May 2006, 13:59
Si mie mi se pare exagerat articolul... uita astia ce au facut pt Romania cei de la Steaua.

Paul
1st May 2006, 14:07
nu e vorba de ce au facut pentru Romania...
E vorba de modul in care pun ei problema: atacuri la persoana , razbunare , refulare si in plus lasitate (semneaza Massimo Maccarone)

starsteel
1st May 2006, 14:07
Unica modalitate de a protesta impotriva ziarului PROSTSPORT este sa nu il mai cumparam si asa nu gasesti mare lucru in el.

Paul
1st May 2006, 14:09
1. sa nu il mai cumparam
2. sa nu le mai accesam site-ul
3. sa protestam pe stadion , public fata de ei ... sambata personal ma ocup ca domnu Chiotea sa fie injurat non-stop in timpul meciului Gloria - Steaua.
Eventual , achizitionam 500 de exemplare Pro Sport (adica aduc 500 de bucati din coletia mea) fiecare ia cate unu , si cu bricheta din dotare le dam foc la ProSpoarte !

Mihai
1st May 2006, 14:12
Eu personal nu am mai cumparat ProSport de vreo 2-3 ani si site-ul citesc max odata pe luna.

miril
1st May 2006, 14:13
Penibil, articolul. Sunt multi (in)jurnalisti care scriu la...comanda. La noi se confunda...profund, critica cu bascalia.

Paul
1st May 2006, 14:15
Eu personal nu am mai cumparat ProSport de vreo 2-3 ani si site-ul citesc max odata pe luna.

Eu personal am cumparat zilnic prosport din iunie 1998 pana in mai 2005. 7 ani deci.

Gazeta din iunie 2000 , pana in februarie 2006.

De atunci le cumpar rar (2-3 ori pe saptamana).

Cu ProSportu am terminat-o definitiv , iar Gazeta numa in ziua in care apare oferta la pariuri (marti si vineri).

dede
1st May 2006, 14:57
s-o fi angajat remy la proport? :mda:

zicea Ghionea aseara de un astfel de articol aparut intr-un ziar sportiv...nu stiam care si m-am gandit la gsp, mai ales ca eu nu mai citisem ziarele astea de...muulta vreme :P
da' se pare ca era prosport

penibil :mda:

delaparis
1st May 2006, 15:02
Penibil, articolul. Sunt multi (in)jurnalisti care scriu la...comanda. La noi se confunda...profund, critica cu bascalia.

Asa-i pe peste tot stati linistiti ... in Germania ... inFranta ... in Anglia etc ...
Goana dupa cititori nu cunoaste limitele decentei.

Paul
1st May 2006, 15:05
Din pacate la ProSport nu e cazul de goana pentru cititori. Cum majoritatea sunt stelisti , ma indoiesc ca vre-un stelist a apreciat ce scrie acolo.

aliss
1st May 2006, 15:06
nu e nici critica, nici bascalie...sunt jigniri toata ziua.

miril
1st May 2006, 15:08
Nu si in Suedia. Aliss, am zis si eu asa, eufemistic.

aliss
1st May 2006, 15:12
nu, faceam referire strict la ce ai spus tu :P...
este clar ca "ziaristii" au vrut sa faca "bascalie"...sa zicem...dar au adus cam multe jigniri pe acolo ...:)

delaparis
1st May 2006, 15:13
Hehe ... Suedia poate da multe exemple celorlalti ... nu numai in presa sportiva ...

miril
1st May 2006, 15:14
Nici nu am perceput asa, ci am vrut sa spun ca...tine! Penbilul dambovitean nu are margini, in concluzie.

STEAUA-MANIA
1st May 2006, 15:15
Ca sa ne arata cat de jegos este cel care a scris..n-a avut demnitatea sa semneze articolul...zici ca-s aia de la Academia Catavencu...Cum este posibil,ca un ziar precum pro sport,sa accepte un articol semnat cu un pseudonim....NISTE JEGURI!
PS administratorul ols,vezi ca esti un mic prosport-ist...pe ols scrie "rapid castiga in Ghencea" iti reamintesc, s-a jucat pe Lia Manoliu...asa cum giulesti nu e Wembley,asa nici Lia Manoliu nu e Ghencea...

Asta ce mama dracului mai e ??
RACISM,JIGNIRE(Citat din jolie)!Capul ziaristului il vrem!
mee_tza:nu stii ca ziaristii sunt "specie" protejata..cum te iei de un ziarist(pe buna dreptate),gata,bagi pumnul in gura presei...

Paul
1st May 2006, 15:18
CARLOS Alberto
Se vede că nu are clasă, ci e mai degrabă un saltimbanc care īncearcă să impresioneze prin trucuri obosite.
RECOMANDARE: Să plece de unde a venit, fie la cules de portocale, fie la dresaj de maimuţe īn Congo, această ultimă postură avantajāndu-l datorită stilului asemănător.


Asta ce mama dracului mai e ??

mee_tza
1st May 2006, 15:24
GIGI BECALI
Ar trebui să se autointituleze Very Important Păcălici şi să-şi agaţe de Maybach simbolurile ruşinii supreme. S-a visat Mihai Viteazul şi s-a trezit Bulă.
RECOMANDARE: Omul e dus rău cu capul şi nu credem că īi putem găsi vreun leac.
In limba romana "dus cu capul " = "nebun" = calomnie

Oare ziaristii astia nu pot fi dati in judecata?

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 16:36
Lasatzi-i mey in pace........mai au si ei un prilej sa scrie.....la fel cum cuporterii celorlalte echipei se mai bucura si ei cand pierde steaua.........articolu asta e mai grav decat caricaturile alea aparute in ziaru ala danez..........sunt niste lichele........ziaristi astia........ca imi e si rusine sa zic ca sutn student la jurnalistica cu asemenea exemplare..............si astia de pe ols. ce prostii pot sa mai zica..........numa de rau de steaua de meme si de becali....cine scrie aici? stie careva cine scrie?............In afara de cativa ziaristi buni gen geambasu vochin naum banciu tudor octavian.... restu sunt niste hahalere..nedemne de luat in seama.........Se vede ca au ramas tot niste frustratzi...ce sa le faci daca asta le e meseria........frustratzi profesionisti....

Paul
1st May 2006, 16:37
asta nu e scris de ziaristi ...
e ceva la ordin :(

Vand vise
1st May 2006, 16:38
Un articol jegos, la fel ca si alte siteuri care l-au preluat imediat :rosu:
printre care si ols :rosu:

uti2102
1st May 2006, 16:50
Articolul este intr-adevar jegos... Eu unul am decis sa nu-i acord prea mare importantza......

grande
1st May 2006, 16:53
Articolul este intr-adevar jegos... Eu unul am decis sa nu-i acord prea mare importantza......

,,,,,de ce ? doar reflecta realitatea
acum cand se spun lucrurilor pe nume incepeti sa va renegati favoritii :ciocan:

Paul
1st May 2006, 16:55
grande , daca ati fi pierdut la hamburg cu 4-1 (si nu cu 3-1) ati fi avut parte de acelasi "tratament"

va las sa va faceti iluzii ca ati fi facut mai mult ... si mai bine :D

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 17:00
Bey grande cine isi reneaga favoriti????? nu dam importanta tampitilor care au debitat prostiile alea....nici 1% nu e adevar sau meserie de ziarist, cronica, editorial etc ..sunt numa abjectii mintale de la niste frustrati ca tine..........daca scria asa ceva de rapidisti crezi ca eram de acord bey?????

Paul
1st May 2006, 17:03
dupa mintea lui de frustrat da ... :D
ori o fi scris el articolu si acum se scoate !

uti2102
1st May 2006, 17:10
Nu va luatzi mah de el, e finalistul moral al Cupei Uefa. Ca detzinatorii morali ai trofeului sunt aia de prin lighian, ca ei au batut cu 5-1 pe aia care au batut pe Boro :happy

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 17:11
offf doamne mare e gradina Ta si plina ochi cu *******i!!!....fara sa jignesc pe cineva...nici vorba nu ma refer aici la remy sau grande.....sau aia care au scris articolu....in rest forza steaua....Ptr rapidisti ..bucuratzi-va acuma cat mai sunteti pe primu loc......2-3 zile:)))))...atata bucurie sa aveti si voi..si astya de la prosport..

Paul
1st May 2006, 17:12
am auzit ca finalistii morali si detinatorii morali ,se bat pe trofeu
finalistii zic ca au avantajul golulurilor in deplasare (2-5 & 3-0) pe cand detinatorii invoca golaverajul superior :D

uti2102
1st May 2006, 17:16
Propun sa cashtige aia cu frustrarea mai mica :evil: Nu prea merge masurata, dar ne anagajam noi sa dam calificative :)

Paul
1st May 2006, 17:19
offf doamne mare e gradina Ta si plina ochi cu *******i!!!....fara sa jignesc pe cineva...nici vorba nu ma refer aici la remy sau grande.....sau aia care au scris articolu....in rest forza steaua....Ptr rapidisti ..bucuratzi-va acuma cat mai sunteti pe primu loc......2-3 zile:)))))...atata bucurie sa aveti si voi..si astya de la prosport..

stii ce e curios. Ca in afara de articolu ala , redactorii prosport au avut o pozitie destul de decenta ... adica ar fi fost de asteptat ca ai "analistii" sa ii desfinteze pe fotbalistii nostrii...:drak:

Carlos Gambino
1st May 2006, 17:23
Ce fain va intelegeti...:D e aproape o opinie unitara...:sleep: :drak:

mee_tza
1st May 2006, 17:26
,,,,,de ce ? doar reflecta realitatea
acum cand se spun lucrurilor pe nume incepeti sa va renegati favoritii :ciocan:
o reflecta pe dracu...
mai bine ia din urma colectia de ziare si vezi ce fain scriau dupa victorii :mda:

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 17:26
poi crezi ca aici e ca la timisoara ? acolo sunt 3 feluri de suporteri....polisti polisti...polisti rapidisti ..si cei mai multi polisti stelisti.....:D:d...astia din urma fiind cei mai numerosi.......ma indoiesc paul ca la prosport exista "mai analisti" acolo sunt toti niste parasute.......poi s-au schimbat cate 3 redactzii pana au ramsa numa lichele...:D ..asta e adevaru........

mee_tza
1st May 2006, 17:32
Ce fain va intelegeti...:D e aproape o opinie unitara...:sleep: :drak:
stai ca voi sunteti pretenari cu prosportu ...voi aveti treaba cu tolontan et Co.

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 17:34
Poi n-ai vazut ce articol a aparut azi in prosport?????/ dinamo frate cu poli timisoara.......ceea ce sa fim sinceri se cam potrivesc...javrele intre ei,..:D

Carlos Gambino
1st May 2006, 17:39
poi crezi ca aici e ca la timisoara ? acolo sunt 3 feluri de suporteri....polisti polisti...polisti rapidisti ..si cei mai multi polisti stelisti.....:D
Poti s-o iei si invers...:D (cum vrei tu :drak: ) Adica stelistii sunt de 'nspe feluri: stelisti feceisti vasluieni, stelisti polisti ieseni, stelisti otelari galateni, stelisti fecemisti bacauani, stelisti faristi constanteni, stelisti samd...:rolleyes:
Intrebare e: tu te mandresti cu acestia ? :D Pentru ca mie mi-e rusine cu ai mei...:ciocan:

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 17:44
Poi da frate........ca aproape toti romani tzin cu steaua ca se simt puternici .....se simt invingatori..........si oricum nu tzine comparatzia ta......ai incercat frumos sa te scoti.......timisoara nu e romania frate.......ala e un singur oras .....unde se dau burici pamantului toti banatzeni...pe cand romania e romania...are fiecare dreptu sa tzina cu ce echipa vrea........in general cu cea mai puternica ..adik steaua
cat priveste articolu ala nenorocit.....se stie dintotdeauna ca succesu aduce cu sine si multa ura si multa invidie........ce sa faci.....tre sa existe si de astia....sa-i compatimim.........ca altceva nu le poti face....

Carlos Gambino
1st May 2006, 17:54
.......timisoara nu e romania frate.......
Poate ai vrut sa spui: Banat nu e Romania..."frate".:drak:

PS
"Cea mai puternica" !?! :o: De unde ? http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/31.gif

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 18:10
Banat , timisoara.....
cea mai puternica de unde esty tu........de aici din europa de est as zice yo,..tu ce zici?....

STEAUA-MANIA
1st May 2006, 18:29
Poti s-o iei si invers...:D (cum vrei tu :drak: ) Adica stelistii sunt de 'nspe feluri: stelisti feceisti vasluieni, stelisti polisti ieseni, stelisti otelari galateni, stelisti fecemisti bacauani, stelisti faristi constanteni, stelisti samd...:rolleyes:
Intrebare e: tu te mandresti cu acestia ? :D Pentru ca mie mi-e rusine cu ai mei...:ciocan:
DA,sunt polisti aekisti bragadiristi bucuresteni:D
SUNTETI O RUSINE pt ceea ce inseamna sa fii SUPORTER!:rosu:

Leo_
1st May 2006, 18:30
In afara de unele pasaje unde clar sare calul, articolul mi s-a parut amuzant...ciudat e ca autorul nu si-a declinat identitatea :D ar fi fost interesant de stiut...
in fine, curat gunoi, monser! :D
mania, mai trage si aer in piept mah...o sa te sufoci intr-o zi de atata suparare :D

STEAUA-MANIA
1st May 2006, 18:41
cocosatule,nu ti-e deajuns ca ati "distrus" topicul "ac milan" impreuna cu fratii tai cocosati..si l-ati transformat intr-o discutie de chat,irc....acu ai venit sa ne strici topicul si aici..si nu ma fa pe moralistul,nici tu nu ti-ai declinat locatia,ar fi interesant sa vedem daca traiesti in mediul urban sau rural...dupa atitudine,as zice ca esti de la....

Carlos Gambino
1st May 2006, 18:42
cea mai puternica de unde esty tu...tu ce zici ?....
Mai degraba de unde esti tu...:thinkso:


SUNTETI O RUSINE pt ceea ce inseamna sa fii SUPORTER!
Iar voi sunteti o rusine pentru tot fotbalul romanesc. ;)

uti2102
1st May 2006, 18:44
Hai Gambino, cauta-ne pe dincolo ca o dai in balariile plantate de Leo. :sleep:

@Mania
Nu-i o rushine sa fii de la tzara sa shtii :D Acolo dungatzii pot planta mai ushor pacura shi alte ierburi fine, esentziale traiului de etapa cu etapa :)

Leo_
1st May 2006, 18:47
Mania, ti-am zis...te enervezi prea repede...pui prea mult la suflet si intr-o zi o sa faci poc, cel mai probabil de ciuda :D
De ce nu-ti termini frazele? ai ramas in pana de idei? :D

edit: ooo, popica, ma ierti ca am inoportunat...gata, ma retrag...ma duc sa fac "praf" threadurile de pe Italia :D

STEAUA-MANIA
1st May 2006, 18:52
gambino:da,asa e..sa ne fie rusine ca am ajuns in 1/2 cupei uefa,asa poate prindeti si voi loc de uefa,la anu..ca anu asta,intertoto scrie pe voi(asta daca va calificati):D...voi n-ati ajuns in 1/2 cupei romaniei...oricum,suporteri ca voi,sa tot fie...poli timisoara joaca in C,iar,voi sustineti o echipa venita din orasul atat de drag voua:BUCURESTI!:happy

Rossi
1st May 2006, 19:00
CARLOS Alberto
Se vede că nu are clasă, ci e mai degrabă un saltimbanc care īncearcă să impresioneze prin trucuri obosite.
RECOMANDARE: Să plece de unde a venit, fie la cules de portocale, fie la dresaj de maimuţe īn Congo, această ultimă postură avantajāndu-l datorită stilului asemănător.

George Ogararu
A redevenit genul de visător care gāndeşte mult şi face puţin. Din păcate, joi, tot ce a gāndit a fost prost, iar tot ce a făcut a fost prost gāndit.
RECOMANDARE: O cură de dezintoxicare īn faţa televizorului, care să-i arate adevărata imagine fotbalistică, nu cea pe care se chinuiesc să i-o creioneze alţii.

Sorin GHIONEA
Atāt de slab īncāt a regizat un număr de coregrafie cu celălalt măscărici, Carlos, īmpiedicāndu-se la un moment dat unul pe altul, ca doi clovni. A prins aere de Obor, deşi din buletin īi cade īncă ţărāna.
RECOMANDARE: O pereche de ochelari şi un senzor de detectare a tot ceea ce mişcă īn jurul lui pe o rază de 10 metri. Poate aşa o să fie īn stare să reacţioneze īn timp util.

Dorin GOIAN
Finalul l-a găsit penibil, amintindu-ne că e totuşi un produs al Forestei Fălticeni, consacrat la FCM Bacău. Ambele formaţii, pe cale de dispariţie.
RECOMANDARE: Ciocu' mic şi capul jos, Dorine, cu toate cele cinci goluri ale tale date īn UEFA! Am fi preferat să pui piciorul īn faţa lui Riggott decāt să păşeşti ca o girafă prin jungla careului propriu.

PETRE MARIN
Benzile s-au transformat īn bulevarde pentru jucătorii lui Middlesbrough, fundaşul pipernicit, botezat jignitor Roberto Carlos, părānd un gāndac pe gazonul lui 'Boro'.
RECOMANDARE: Una singură: Lasă-te! Petricică, eşti penibil, tată, şi ne faci pe toţi de rās, din toate punctele de vedere, de la estetic la fotbalistic!

Daniel OPRIŢA
E cert că īn cap mintea-i stă lejer, īnsă nu ne aşteptam să fie atāt de bezmetic. Ca să fim precişi, Opriţa s-a plimbat, scuzaţi asocierea, ca un ... īntr-o căldare.
RECOMANDARE: Un curs de orientare turistică, aplicabil şi pe terenul de joc. Şi nişte exerciţii de dezvoltare a minţii. Ar putea īncepe chiar cu un X şi 0, dacă nu crede că trece deja la nivelul doi.

Florin LOVIN
A clacat lamentabil īn meciul vieţii lui, părānd un cocostārc rătăcit pe o stradă aglomerată. N-a făcut nicio deposedare şi mai avea puţin şi se apăra pe linia porţii!
RECOMANDARE: Dacă ai avea bun-simţ, ai solicita să devii jucător liber şi să pleci apoi gratis la Letea Bacău, acolo unde de fapt īţi este locul! La Steaua arăţi precum un babuin īn centrul New Yorkului!

Mirel Radoi
Oltenaşul ăsta, care n-a făcut niciun meci mare, e antipatic foc şi pentru că rāde la orice glumă şuierată a naşului Gigi Becali, campionul aiurelilor scoase pe gură.
RECOMANDARE: Mirele, pleacă repede de la Steaua, cāt te mai vrea cineva! Lasă-l pe Gigi Becali, că nicio ovină n-a ajuns regele animalelor, drept pentru care nici vreun oier nu va conduce vreodată lumea!

Gabriel Bostina
Putea fi unul dintre jucătorii-cheie ai lui Oli, īnsă a fost cheia pentru adversari, care au deschis toate porţile pe partea lui. După care englezii l-au īncuiat pe el afară şi i-au arătat degetul mijlociu prin gard.
RECOMANDARE: Studiul aprofundat al poveştilor cu Păcală şi īncercarea găsirii unei explicaţii pe īnţelesul lui a isprăvilor eroului po****r, fapte ce i se potrivesc de minune.

Nicolae DICĂ
S-a pierdut total, mai ales după ce a primit acel avertisment aiurea care nu i-ar fi permis să joace finala. Atunci parcă şi-a pierdut minţile şi le-a īntunecat şi pe ale altora.
RECOMANDARE: Un curs de yoga, pe tema stăpānirii de sine, şi o discuţie cu Maradona, singurul care l-ar putea īnvăţa cum să dea cu māna fără a fi văzut de arbitru.

Victoras Iacob
Godzila noastră n-a speriat pe nimeni, dovedind că nu-i de-ajuns să fii mare pentru a nu fi şi prost. Victoraş de la oraş a fost soluţia de faliment a atacului nostru, dar jucătorul are scuza de a fi revenit după o pauză mare.
RECOMANDARE: O pauză şi mai īndelungată, deoarece echipa īncepuse să meargă şi fără a avea un stālp de telegraf īn avanposturi.

Mihaita NEŞU
Părea un mieluşel scos din turmă şi pregătit pentru a sătura o gloată de canibali. Puştiulică ăsta ne-a curăţat şi cu Rosenborg!
RECOMANDARE: Īn primul rānd, o cosmetizare a īnfăţişării, deoarece arată ca Pinocchio, varianta blondă şi creaţă. Apoi, orientarea către un sport care nu necesită forţă, ci, eventual, doar prezenţă fizică.

Eugen BACIU
Practic, e jucătorul degeaba. Degeaba a semnalat toată lumea că n-are ce căuta la Steaua, unde a venit tot degeaba, şi aşteptăm să plece, cum altfel, decāt tot degeaba.
RECOMANDARE: O īncercare de rentabilizare a existenţei īn fotbal nu i-ar prinde tocmai rău, deoarece de bolovani ne-am săturat pānă peste cap.

Daniel BĂLAN
Musca fără cap sau un aiurit la porţile Raiului. Căpcăunul alerga de nebun cu mingea de-a lungul tuşei şi a greşit esenţial la faza care a declanşat ultimul gol al meciului.
RECOMANDARE: O funie bine unsă cu săpun. Nu, nu trebuie să şi-o pună de gāt, Doamne fereşte! I-ajunge să īncerce să prindă mingea cu ea, iar cānd va reuşi, atunci să mai intre pe gazon.

Cosmin Olaroiu
A greşit tot ce a putut greşi, dovedindu-şi limitele. Se laudă că e fan al fotbalului italian, dar a studiat probabil doar dezastrele din Il Calcio, pe care le aplică acum la noi. Joi s-a inspirat din celebrul AC Milan - Liverpool, 3-3, īn finala Ligii Campionilor, cānd englezii au revenit de la 0-3.
RECOMANDARE: Īn primul rānd, un curs de deprindere a bunelor maniere, apoi unul de modestie şi, nu īn cele din urmă, unul de fotbal. Deocamdată e un căţeluş cu privire de doberman, care, atunci cānd juca, ne enerva pe teren că nu ştia nimic, iar acum ne enervează de pe bancă, pentru că n-a īnvăţat nimic.

Mihai Stoica
Īngāmfatul ăsta cu fiţe de oraş e īntruchiparea Apocalipsei la Steaua. Cānd campioana făcea istorie adevărată īn Europa, MM trăgea capra īn porumb pe Lunca Dunării, iar acum a ajuns să-şi dea cu părerea despre fotbal şi despre Champions League.
RECOMANDARE: O rezervare la tren pe ruta Bucureşti - Galaţi, dar cu bilet neapărat doar dus. Īi plătim noi dacă nu mai are biştari. Şi apoi să nu mai auzim de el, că ne-a infectat destul!

GIGI BECALI
Ar trebui să se autointituleze Very Important Păcălici şi să-şi agaţe de Maybach simbolurile ruşinii supreme. S-a visat Mihai Viteazul şi s-a trezit Bulă.
RECOMANDARE: Omul e dus rău cu capul şi nu credem că īi putem găsi vreun leac. S-ar putea īntoarce totuşi pe cāmp, printre oile sale, oricum mai credincioase şi mai inspirate decāt cele pe care le plăteşte să stea īn ghete.


FOARTE FRUMOS ARTICOLUL !!!

DE CE AU LUAT STELISTII FOC ???

VA DERANJEAZA ADEVARUL ???

:happy :happy :happy

RajaF
1st May 2006, 19:07
Acolo dungatzii pot planta mai ushor pacura

Ma inoportunez si eu un pic, da daca imi explici si mie cum anume plantezi tu pacura in pamant iti dau un premiu Nobel pentru chimie :headbang:

Carlos Gambino
1st May 2006, 19:07
gambino:da,asa e..sa ne fie rusine ca am ajuns in 1/2 cupei uefa
Ce faci ? Te autosugestionezi ? :D

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 19:12
Ia uite si la asta..............buey tu esty mostenitoru lui remy pe linie de imbecilitatzi??????? sa moara masa ca daca zicea asa ceva ala de la prosportu si de femeia aia de zicu tot il faceam tampit.......si de clau gol rugbystu daca zicea asa ceva tot un gunoi era.......acolo nu respecta meseria de fotbalist si bunu simt.......nush fratzilor.......da numa astya antistelisti sunt si tampiti? dc oare?
gambino........te -ai vedeai si tu prin vest de acuma nu??? ca timisoara e mai ceva ca tirana sau ca sofia in ceea ce priveste fotbalu....e mai la este decat irkutsk....sau novosibirsk man.......nu o mai trage atata cu tim buricu pamantului ca o dai in parkinson....

Carlos Gambino
1st May 2006, 19:19
..............buey tu esty...??????? sa moara masa ca daca zicea asa ceva ala de la prosportu si de femeia aia de zicu tot il faceam tampit...
"Buey", tu "esty" mostenitorul lui Agamitsa Dandanache ?:D Sa moara "masa" de ping-pong daca nu...:ciocan:

Leo_
1st May 2006, 19:21
Ma inoportunez si eu un pic, da daca imi explici si mie cum anume plantezi tu pacura in pamant iti dau un premiu Nobel pentru chimie :headbang:
Ehei, ce stii tu...popica e maestru in chimie...a fost la scoala lui Agricola :happy

RajaF
1st May 2006, 19:29
Pai nu neg faptul ca e agricultor de mare angajament. Dar tinand cont ca pacura e un produs petrolier, tind sa cred ca a consumat prea mult din cultura de prune :D

Lucky_OLD_G's
1st May 2006, 19:30
buey gambino........faci parte din familia lui don corleoane de mafioti? ca ma sperii pe bune......ce sari de la una la alta ca curva de la...asa ..la asa...........hy ca inca am o parere buna despre u.....ce masa...kiar asa o dam in de ale caragiale?:D:D..vb de tampitu ala de articol nu de scrisu mey...........................peace

Paul
1st May 2006, 19:32
In afara de unele pasaje unde clar sare calul, articolul mi s-a parut amuzant...ciudat e ca autorul nu si-a declinat identitatea :D ar fi fost interesant de stiut...
in fine, curat gunoi, monser! :D
mania, mai trage si aer in piept mah...o sa te sufoci intr-o zi de atata suparare :D

Ce e amuzant mestere?


Ia uite si la asta..............buey tu esty mostenitoru lui remy pe linie de imbecilitatzi??????? sa moara masa ca daca zicea asa ceva ala de la prosportu si de femeia aia de zicu tot il faceam tampit.......si de clau gol rugbystu daca zicea asa ceva tot un gunoi era

Mei , problema nu e daca se ia de fotbalistu X si Y.
Desi nici de Mutu cand s-a drogat nu a scris asa de rau. Nu ma deranja daca scria rau de 1 2 sau 3 fotbalisti , da nu de tot lotul ... :ciocan:

One-Man Show
1st May 2006, 19:40
Vad minti infierbatate de cateva randuri scrise de caractere indoielnice, de cativa jurnalisti de mana a 2-a, de... shi de... Prin infiintarea acestui thread shi implicit prin interventiile voastre vad ca sleahta de hiene a lui Chiotea shi-a atins scopul... Va deranjeaza aceste vorbe ? Shi pe voi shi pe fotbalisti ? Da' prestatia jalnica din ultimu' meci nu va deranjeaza ? :mda:

RajaF
1st May 2006, 19:41
One-Man Show... respect... prima parere stelista obiectiva.

Leo_
1st May 2006, 19:53
Ce e amuzant mestere?
Mestere? in fine...
spre exemplu, sunt amuzante recomandarile catre Dica si Ghionea :D
si totusi, nu vad de ce va ofuscati atat...dupa meciul de aseara, stelistii ar trebui urechiati mai rau decat a facut-o Chiotea sau cine a scris articolul ala.

R9
1st May 2006, 19:57
Multi dintre jucatorii aia sunt internationali, asa ca daca ziarul ala nu are pic de respect pentru internationalii romani, ce sa mai vorbim de sport si de sportivi in general.

2, 3, 4 jucatori ce sunt caracterizati acolo ne vor duce in semifinalele Campionatului Mondial din 2010, asa ca un pic de consideratie nu strica.

Paul
1st May 2006, 20:00
unu il stiu io
Carlos titularul Nationalei Portugheze in sfertul de finala Romania - Portugalia

Leo_
1st May 2006, 20:01
Majoritatea jucatorilor de acolo nu vor prinde mondialul din 2010 decat la TV, asa ca un pic de realism nu strica ;)

Paul
1st May 2006, 20:01
Vad minti infierbatate de cateva randuri scrise de caractere indoielnice, de cativa jurnalisti de mana a 2-a, de... shi de... Prin infiintarea acestui thread shi implicit prin interventiile voastre vad ca sleahta de hiene a lui Chiotea shi-a atins scopul... Va deranjeaza aceste vorbe ? Shi pe voi shi pe fotbalisti ? Da' prestatia jalnica din ultimu' meci nu va deranjeaza ? :mda:

da ti-ai pusproblema ca poate pe unii fotbalisti ii doare de ceea ce scrie acolo?
Da ti-ai pus problema ca poate unii pusti de clasa a IV-a isi iau si ei un ziar de Sport , si vad gunoaiele scrise acolo :rosu:

One-Man Show
1st May 2006, 20:17
da ti-ai pusproblema ca poate pe unii fotbalisti ii doare de ceea ce scrie acolo?
Da ti-ai pus problema ca poate unii pusti de clasa a IV-a isi iau si ei un ziar de Sport , si vad gunoaiele scrise acolo :rosu:


Paulus... Pushtiu' ala de clasa a 4-a va intelege cu adevarat fotbalul mai tarziu. Pe fotbalisti ii doare ? Ash deveni putin masochist pt 100 000 $ /sezon. Il deranjeaza pe Ghionea ce s-a scris ? Il deranjeaza pe Goian ? Pe Carlos ? Pe ... shi pe... ? Sa demonstreze ca a fost injust acel articol !

Paul
1st May 2006, 20:22
ieri pana am luat gol , am jucat bine , adica am dominat ...
ca nu am dat gol e alta poveste ... :(

Feanor
1st May 2006, 20:23
Multi dintre jucatorii aia sunt internationali, asa ca daca ziarul ala nu are pic de respect pentru internationalii romani, ce sa mai vorbim de sport si de sportivi in general.

2, 3, 4 jucatori ce sunt caracterizati acolo ne vor duce in semifinalele Campionatului Mondial din 2010, asa ca un pic de consideratie nu strica.

R9, eu inteleg ca esti fan Steaua, dar nici chiar asa. Aia o sa ne duca in semifinalele campionatului mondial doar daca FIFA ne primeste echipa mare la campionatul mondial Under-21. N-am nimic cu ei, dar sa fim realisti : n-am ajuns noi in semifinale cu Hagi, Popescu, Petrescu si Dumitrescu in forma maxima, chiar crezi ca o sa ajungem cu ei ?

Si in ceea ce priveste articolul respectiv, e adevarat ca e foarte dur. Dar poate ca era necesar, ca fotbalistii nostri s-au invatat sa li se treaca cu vederea multe.
La urma urmei, dupa fapta si rasplata. Dupa victoria cu Betis, au fost eroi. Acum chestia nu e doar ca au pierdut, ci ca a fost una dintre cele mai penibile infrangeri posibile, in primul rand prin joc. Asa ca nu vad de ce n-ar putea fi si plesniti daca o merita.


da ti-ai pusproblema ca poate pe unii fotbalisti ii doare de ceea ce scrie acolo?

Si pe mine m-a durut eliminarea Stelei (desi nu sunt stelist). Steaua nu mai este in Europa, asa ca presa nu mai are nici un motiv sa le sustina moralul.

Si, apropo, daca intr-adevar jucatorii astia ne vor duce in semifinale la campionatul mondial, atunci aceeasi presa ii va elogia. Pt fiecare isprava primesti ceea ce meriti si asa mi se pare corect.

Iar in legatura cu ceea ce au spus multi, "ca ei ne-au dus pana in semifinale, bla, bla, bla". Ceea ce voi toti pierdeti din vedere este ca Radoi&Co nu fac munca patriotica la Steaua. Daca ar fi asa, ar avea tot dreptul sa ceara indulgenta. Dar ei sunt platiti acolo si multi castiga intr-un an mai mult decat majoritatea dintre noi toata viata. Pt performantele trecute au primit deja laude + recompense, asa ca nu vad de ce ar fi o obligatie sa fie menajati.

Paul
1st May 2006, 20:25
Aici nu jucam turca. Cum ii spui unui fotbalist sa mearga sa dreseze maimutze si apoi la anul sa-l lauzi pentru stiu eu ce performantza???

Feanor
1st May 2006, 20:55
E adevarat ca de cateva ori s-a sarit calul, insa pe mine m-a lasat rece, pt ca mi s-a parut ca tot articolul ala a fost scris la misto.

Si apropo, cel trimis la maimute a fost Carlos, care, in treacat fie spus, a comis-o din nou cu Rapidul.

Si, in legatura cu ce ai zis tu, cam asa se face peste tot : dupa un amical cu Italia, presa germana a zis ca Ballack nu merita nici macar o pizza. Sa vezi tu cum il ridica in slavi la vara daca ii duce pe nemti in finala (ceea ce nu cred ca o sa se intample, dar asta e alta treaba).

Paul
1st May 2006, 20:57
Nici eu nu i-am dat importanta pana cand l-am vazut ieri pe Ghionea ca era suparat rau pe Prosport. Am crezut ca o sa aiba inteligenta sa nu citeasca presa 3-4 zile ... si cand colo erau la curent :(

Feanor
1st May 2006, 21:29
Acum e perfect adevarat ca unele comentarii sunt aiurea : faza cu Carlos trimis la maimutze sau cu inca unul, am uitat numele, de care ziceau ca ne face de ras din punct de vedere estetic. Asta a fost o mojicie, pt ca n-au nici o legatura una cu alta, nici Eto'o sau Iniesta nu cred ca ar castiga un concurs de Mister.

Insa, dupa cum am mai zis, nu l-am luat in serios.

Paul
1st May 2006, 21:37
totusi fotbalistii astia sunt oameni ...
sunt curios daca in revista Suporter Steaua , Chiotea ar fi facut impotent , si totii sclavii lu Borcea , angajati ai prosport , ar fi luati la misto , cam ce parere ar avea domniile lor ?

robin28
1st May 2006, 21:53
Ati Auzit Ceva In Legatura Cu Vreo Intentie De A Da Prosportul In Judecata? Becali Sau Altcineva?

Pt. Cei Din Galerie!! Nu Puteti Actiona Mai Energic Impotriva Acestor Mizerabili? Daca Steaua, Jucatorii Stelei Sunt Jigniti, Eu Unul Ma Simt La Fel De Jignit............ In Consecinta Ati Putea Chiar Voi Sa-i Voi Sa-i Dati In Judecata!! = Si Ar Iesi Si Ceva Bani De Deplasari Din Asta.........

Ce Ziceti?

One-Man Show
1st May 2006, 21:57
Ati Auzit Ceva In Legatura Cu Vreo Intentie De A Da Prosportul In Judecata? Becali Sau Altcineva?

Pt. Cei Din Galerie!! Nu Puteti Actiona Mai Energic Impotriva Acestor Mizerabili? Daca Steaua, Jucatorii Stelei Sunt Jigniti, Eu Unul Ma Simt La Fel De Jignit............ In Consecinta Ati Putea Chiar Voi Sa-i Voi Sa-i Dati In Judecata!! = Si Ar Iesi Si Ceva Bani De Deplasari Din Asta.........

Ce Ziceti?

:happy Ai idee cat dureaza un proces ? Ce ar insemna pt Prosport (de fapt Ringier) ?

Paul
1st May 2006, 22:00
Ati Auzit Ceva In Legatura Cu Vreo Intentie De A Da Prosportul In Judecata? Becali Sau Altcineva?

Pt. Cei Din Galerie!! Nu Puteti Actiona Mai Energic Impotriva Acestor Mizerabili? Daca Steaua, Jucatorii Stelei Sunt Jigniti, Eu Unul Ma Simt La Fel De Jignit............ In Consecinta Ati Putea Chiar Voi Sa-i Voi Sa-i Dati In Judecata!! = Si Ar Iesi Si Ceva Bani De Deplasari Din Asta.........

Ce Ziceti?

Greu de tot. In primul rand e semnat cu pseudonim si e greu de tot sa-i tragi la raspundere. Apoi sansele de a castigat procesul sunt 0(zero). In plus noi nu avem nevoie de banii prosportului.

Peste 200 de ani , cineva va fi curios sa vada ce a scris presa dupa marea performanta a semifinalei ...si ce vor vedea :o:

fia
1st May 2006, 22:00
Mie mi-a placut articolul, e haios, dar sincer nu cred ca jucatorii stelei meritau sa fie tratati asa. ProSport s-a inspirat de la ziarele din afara, de prin Germania si Spania unde astia isi fac echipele de cacao cand au ocazia. Dar pe dea alta parte nemtii si spaniolii au mai mereu echipe in fazele superioare ale UCL si UC.... nu e asa mare branza o semifinala.

Parerea mea e ca articolul a aparut si datorita infatuarii lui Jiji si a sigurantei aratate mereu indiferent de adversar. Steaua a facut multe meciuri proaste in campania asta de UEFA (ambele cu rapid, cu betis acasa, herenveen acasa etc) , dar din UEFAntastici si meciul mileniului nu au fost scosi..... poate ca asta e socul de care aveau nevoie sa revina cu picoarele pe pamant.

Paul peste 200 de ani nimeni nu va mai stii cine a fost Steaua....

Paul
1st May 2006, 22:04
Paul peste 200 de ani nimeni nu va mai stii cine a fost Steaua....
Da`ti foc. Daca io mai traiesc inca minim 70 de ani , si nepotu va fi educat corespunzator, atunci viitorul e asigurat :ok:

STEAUA-MANIA
1st May 2006, 22:06
fia:daca ii descria pe maftei ca un copil cu handicap mental,pe rada(secundul) un tigan care a trait in caruta..ti se parea la fel de haios?
fia:esti vax...lasa-ne,lasa-ne...

Paul
1st May 2006, 22:08
sau mai grav "estetic"

Viorel Moldovan : recomandare :
du`te la Bistrita , si ocupa`te de crama aia , ca e unu Paulica care abia asteapta sa`ti redeschizi terasa de langa casa de cultura ;)

Pancu : recomandare: deseneaza-ti pe tricou un X pe langa 1+9 si da`ti cu vopsea de masina pe fata

SORENSEN
2nd May 2006, 00:31
Articolul trebuie citit si apoi mers mai departe ....

Lucky_OLD_G's
2nd May 2006, 00:36
nu mey...articolu trebuie citit si apoi mers la......baie..la wc-u...::::D

Feanor
2nd May 2006, 00:56
Eu tocmai am facut o vizita pe site-ul alora de la prosport sa vad care sunt reactiile fanilor stelisti. E tare ! :drak:

Dar, dar daca ma gandesc bine, ce atata tam-tam in legatura cu un jigarit de articol ?

La fel si cu faza "daca suntetzi romani, trebuie sa tinetzi cu Steaua". Ii faceau stelistii albie de porci pe cei care s-au bucurat de eliminarea Stelei, ca nu sunt romani, ca sunt nevertebrate, etc, dar la urma urmei, ce mare scofala, nu e decat o semifinala. Steaua doar n-a jucat pentru Transilvania. Mie personal mi se rupe daca suporterul advers se bucura cand echipa mea o ia in freza, oricum n-avem nimic de impartit.

Si, in legatura cu ideea ca "Steaua reprezinta Romania" : atata timp cat il are in frunte pe Jiji, eu refuz sa ma simt reprezentat de Steaua. Pai daca Jiji ajunge in Parlament propulsat de succesele Stelei, asta ne-ar face ne ras in Europa mai tare decat toate bataile pe care le-ar putea incasa Steaua. Noroc ca majoritatea stelistilor sunt rationali si nu-l voteaza.

Apropo, in legatura cu bucuria anti-stelistilor, care ii nedumereste pe multi stelisti : doi imbecili de pe forumul prosport au facut urmatoarele afirmatii :
- "voi ar trebui sa sarutati pamantul pe care calca Steaua"
- "in Romania, e doar Steaua si restul".

Cine seamana vant, culege furtuna. Si nu prea vad de ce ar trebui cineva sa "sarute pamantul pe care calca Steaua", ca Steaua nu i-a facut casa, nici nu-i da de mancare, satisfactiile astea sunt totusi numai de ordin sentimental, nu tin de cald ca sa se poata spune ca totzi romanii ar fi obligati la o eterna recunostintza fata de Steaua.

Daca Steaua ajunge in grupele Ligii la anul, sunt curios ce perle mai scoate Gigi. Poate o sa ceara sa fie prim-ministru.

Mr Smith
2nd May 2006, 01:47
Parerea mea ca articolul a fost unul agresiv, dar a fost incheiat cu o tenta de umor.......oricum asa se intampla si in vest si ar trebui sa nu se supere atat si sa isi vada de treaba...
Oricum la capitolul de rahaturi in presa nici gsp-ul nu e mai breaza

BAK
2nd May 2006, 05:30
eu cred ca articolul e un fel de pedeapsa a ziaristilor care dupa ce au laudat steaua vor sa o readuca inapoi pe pamant. nu vad nimic rau in acest articol, e chiar comic si din cate stiu o gramada de ziare , mai ales din strainatate, fac cam acelasi lucru....
faza cu profesionalismul ziaristilor romani e binecunoscuta insa nu cred ca aricolul e la comanda....oricum, orice taran din romania care vrea sa fie cineva ba se face politist ba jurnalist sportiv..

Paul
2nd May 2006, 08:25
[...] sau intra in politica...
in strainatate e altceva... sunt ziare" de casa" si isi critica rivalii
gen ziarele spaniole cand abia asteapta sa critice adversarii

dar in Romania ProSportul e ziarui de casa al vre-unei echipe?
Avem doar 2 ziare :rosu:

Paul
2nd May 2006, 08:33
Sfertul gol al paharului
Ovidiu Ioanitoaia


„Un antrenor care şi-a dus echipa īn semifinalele Cupei UEFA merită felicitări. Am plīns atīta vreme, dar acum, cīnd avem rezultate īn Europa, nu ştim să ne bucurăm”
Răzvan Lucescu


Continuă să existe un sentiment de insatisfacţie, ba şi de nervozitate, provocat de faptul că Steaua a ratat, din vina ei, finala Cupei UEFA. De aici īnsă şi pīnă la a trage īn echipa roş-albastră din toate poziţiile, făcīnd-o cu ou şi cu oţet, e un drum care s-ar cuveni evitat chiar dacă, reproş legitim, aceasta a dezamăgit pe Riverside. Īnainte de a o critica, ar trebui să ne reamintim că Steaua a reuşit cea mai lungă campanie continentală din istoria fotbalului tricolor, 18 meciuri, ba a şi ajuns, īntīia noastră reprezentantă după 16 ani, īntr-o semifinală europeană. Lovind īn ea, e ca şi cīnd, analizīnd o clasă, i-am cauţiona pe elevii mediocri ca să-l urechem tocmai pe cel distins cu premiul 3 că n-a luat coroniţă! Om avea noi obiceiul, să nu zic vocaţia, de a privi numai la sfertul gol al paharului, dar a cam venit timpul să ne schimbăm.

Eliminarea Stelei i-a bucurat pe rivali, suporteri din Ştefan cel Mare, din Giuleşti, din Timişoara sau din Craiova ieşind īn stradă şi exprimīndu-şi zgomotos mulţumirea. Deşi Steaua, ca şi Rapid, a adus puncte pentru īntreg fotbalul nostru, deci şi pentru adversari, asemenea manifestări sīnt explicabile, căci dragostea faţă de o echipă se asociază adesea cu duşmănia faţă de alta. Īntr-un context īn care directorul dinamovist Cristi Borcea ar fi chefuit cu lăutari pīnă dimineaţă, a surprins plăcut atitudinea lui Răzvan Lucescu. Decent şi realist, acesta a declarat că nu priveşte eşecul Stelei drept o răzbunare pentru scoaterea Rapidului din cursă, ca să repete duminică, īn ciuda victoriei clare obţinute īn meciul direct, că formaţia lui Olăroiu rămīne principala candidată la titlu. Īntr-o lume plină de excese, Răzvan constituie excepţia fericită de la regulă.

uti2102
2nd May 2006, 13:39
Ma inoportunez si eu un pic, da daca imi explici si mie cum anume plantezi tu pacura in pamant iti dau un premiu Nobel pentru chimie :headbang:
:D Problema e ca la ora respectiva functzionam pe nishte produse "uleioase"... :drak: Vroiam sa zic canepa... sa nu te miri, auzi, de ce legaturi haioase fac neuronii la agitatzie termica ?! :happy
da' mai shtii, de la canepa la pacura n-o fi drum asha lung :sleep:

fia
2nd May 2006, 13:48
auzi popica asta nu e ton de afcrapid ce scrii tu aici? si unde e discutia la titlul topicului..... ? NU E Steaua..... descrisa in articol, e o echipa ipotetica

King of Hell
2nd May 2006, 13:56
Bild-ul procedeaza in acelasi fel, dupa acel Romania-Germania 5-1, jucatorii au fost desfiintati si numiti carnati intr-un stil asemanator. Mie personal mi se pare amuzant articolul. :D Mai ales partea aia cu "Pinnochio varianta creatza si blonda"

Feanor
2nd May 2006, 15:14
Apropo, nu stiu cat e de corect, ca nu am vazut articolele originale, am intalnit doar niste referinte intr-o revista de sport mai veche, dar in 1989, cand Steaua a incasat-o de la Milan, presa i-a facut betivi si imorali. E drept ca atunci, daca s-a scris asa, a fost din ordin. Si era vorba de Hagi, Lacatus, Petrescu, Balint si ceilalti.

STEAUA-MANIA
2nd May 2006, 15:33
hell:asta cu satana..au fost desfintati dupa ce nu au castigat nici un meci la Euro2000,si au terminat pe ultimul loc in grupa..fii sigur,daca Germania se califica in 1/2 si pierdeau cum a pierdut STEAUA,nu ar fi scris la fel..
Ma intreb ce reactie ai avea,daca Ziarul Clujeanu(ziar luat la intamplare)l i-ar desfinta pe jucatorii minusculei echipe U Cluj,dupa fiecare sezon ratat(nepromovarea in A),sa-i faca betivi,curvari,afemeiati,maimute,prostituate masculine,etc,etc...
deah,de la cine am si eu pretentii..de la un suporter frustrat care-si face veacu prin B:D
ps sa ne povesteti cum a fost deplasarea la Ineu..adica in mediu rural:D
A zis,insa nu inseamna ca a facut bine...
presa trebuie sa fie impartiala(teoretic),in timp ce becali a zis-o datorita faptului ca a pierdut o calificare,multi bani...a fost o reactie la nervi...
Ce le-a zis Becali īn vestiar:

"Sīnteţi familia mea şi sīnt alături de voi acum, la greu, aşa cum am fost şi la bine"

"Capul sus, băieţi, nu e loc de reproşuri acum, nu e loc de certuri, trebuie să fim uniţi!"

"Am pierdut două meciuri, dar nu mi-am pierdut nici un moment īncrederea īn voi"

"Nu-mi fac nici o problemă că nu vom lua campionatul şi o să reuşim īmpreună să terminăm pe primul loc"
"N-am venit aici să vă cert. Şi aşa sīnteţi destul de supăraţi, am venit să vă spun că sīnt alături de voi şi mergem īmpreună īnainte", le-a zis Becali, care a stat mai bine de 30 de minute alături de Rădoi şi compania. La final, el le-a strīns mīna fotbaliştilor şi le-a urat baftă īn continuare.

gsp.ro

Feanor
2nd May 2006, 15:57
Steua-Mania, chiar Becali i-a facut pe jucatori "curvari".

N-a zis el "au curvasarit" ?

philos
2nd May 2006, 16:28
buey nu pot sa cred...chiar au scris articolu' ala cei de la ProstSport?

Aurel.D
2nd May 2006, 17:01
"Un antrenor care şi-a dus echipa īn semifinalele Cupei UEFA merită felicitări. Am plīns atīta vreme, dar acum, cīnd avem rezultate īn Europa, nu ştim să ne bucurăm”
Răzvan Lucescu

Daca si conducatorii Stelei ar avea educatia, echilibrul, inteligenta si caracterul lui R. Lucescu, nu ar mai exista reactii de bucurie la esecurile Stelei si poate nu s-ar fi scris nici acest articol.

Referitor la articol:

D.p.d.v. jurnalistic este o infectie; nu poti jigni in asemenea hal jucatorii de fotbal care pana la urma sunt si ei oameni. Este un articol extrem de dur si jignitor, care nu isi are locul.
Daca era scris de un fan advers Stelei, mai intelegeam, dar scris de un jurnalist (care nu isi da nici numele) intr-un mare ziar de sport, este un gest foarte urat si ar trebui sa nu mai existe astfel de articole in presa romaneasca indiferent de ce face o echipa.

Deseori uitam ca fotbalul nu este decat un sport pana la urma, unul pierde altul castiga si numai o echipa poate ocupa locul 1, in orice competitie si asta ne face sa reactionam dincolo de limitele umanului!!

Lucky_OLD_G's
2nd May 2006, 17:08
quittaro nu e decat un joc la urma urmei..o joaca de oameni mari.......pierzi castigi tre sa tzii cu echipa ta sa-i incurajezi orice ar fi........e buna critica....e bun si umoru........da nu si nesimtzirea sau prostia ...cum e cazu acuma.....in rest...uite si un dinamovist cu mintea la cap

Paul
2nd May 2006, 21:33
Deseori uitam ca fotbalul nu este decat un sport pana la urma, unul pierde altul castiga si numai o echipa poate ocupa locul 1, in orice competitie si asta ne face sa reactionam dincolo de limitele umanului!!

Tocmai ca fotbalul nu mai e doar un sport. E un fenomen, Daca era un sport , si astazi baieti de la STeaua si Boro erau la baut intr-o crasma ...

ProSport nu a inteles ca actuala echipa a Stelei inseaman o munca de ani de zile , si nu e ceva creat peste noapte. Practic au fost jigniti toti incepand cu Gigi , MM , Pirutca , Zenga , Protasov , Oli , etc

Aurel.D
3rd May 2006, 13:18
Dar de fapt am inteles ca s-a vrut a se da de inteles ce ar fi scris presa din Germania sau Anglia despre un astfel de meci al unei echipe de-a lor.
Dar si ziaristii astia.....


Tocmai ca fotbalul nu mai e doar un sport. E un fenomen, Daca era un sport , si astazi baieti de la STeaua si Boro erau la baut intr-o crasma ...


Inainte de a fi un fenomen ("social" ai vrut sa spui), fotablul este un sport. Orice ar fi insa, asta nu justifica nici reactiile fanatice ale suporterilor, nici violenta verbala si fizica, nici....nimic din refularile pe care le provoaca o infrangere.

Sorin Blaj
3rd May 2006, 18:19
Abia acum am vazut thread-ul. Am intrat pe forumul ps si le-am zis cateva. O sa caut ce am scris acolo, ca sa le pun si aici.

Le-am gasit:


Postul 1:

Materialul publicat sambata nu arata altceva decat micimea gandirii si a bunului simt, cred chiar ca va lipsesc amandoua cu desavarsire. Cel sau cei care au scris articolul respectiv nu au avut nici macar curajul sa se semneze.

De ce spun acest lucru?

Pentru ca v-ati batut joc de cea mai importanta performanta fotbalistica romaneasca in cupele europene, de dupa 1989, la nivel de club. Daca nu stiati? Steaua a ajuns in semifinalele Cupei UEFA, nu intr-o cupa obscura. Ati scris mult mai elogios despre CFR Cluj, care a ajuns in finala Cupei Intertoto. Asta da cupa obscura. Si va mai mirati ca sunteti marginalizati si acuzati de tot felul de lucruri. De acum inainte ati pierdut si sprijinul multor cititori. Pentru ca nu v-ati batut joc doar de Steaua ci si de noi, cei care am tremurat pentru o noua performanta romaneasca, europeana, in fotbal.

Credeti ca dupa ce ati aruncat cuvinte grele acestor sportivi va puteti ascunde in spatele acestor cuvinte:

"Nu suntem siguri că "eroii" de la Middlesbrough nu vor lua această pagină ca pe un afront. Zāmbiţi, băieţi, facem haz de necaz!"

Va inselati amarnic. Eu cel putin nu va voi mai citi. Este cea mai buna pedeapsa.

Apropo, faceti haz de cat v-a dus mintea?

In incheiere nu pot sa spun decat atat:

Domnule Cristian Topescu, va spun inca domnule deoarece vreau sa cred ca nu ati avut cunostinta de continutul materialului, daca pana acum am apreciat la dumneavoastra incercarile de a va delimita de concurenta (Gazeta Sporturilor si Ovidiu Ioanitoaia), publicarea acestui material nu arata altceva decat faptul ca sunteti la fel. La fel de "buni".
Va luptati pentru locul intai, intre publicatiile sportive, si facand abstractie de faptul ca sunteti doar 2-3 de acest gen in Romania, va anunt ca primele 9 locuri sunt libere, PS si GSP, sunteti amandoua de la 10 in jos.

In incheiere: Nici macar nu sunt fan Steaua, dar nu pot sa nu tin cu o reprezentanta a Romaniei, fie ca se numeste Steaua, Rapid sau Dinamo. Voi cu atat mai mult ar trebui sa fiti fani ai tuturor echipelor romanesti.

Sau v-ati luat dupa Bild si Sun. Nu sunteti nici macar 0,0001 % din ele. Si atentie, majoritatea criticilor lor au venit dupa meciuri amicale.

De fapt la cate performante avem noi (in fiecare an cate o finala si cate o semifinala) vi se pare probabil normal.

Si ca sa ma delimitez total de voi, ma semnez:
Sorin Blaj, din Lugoj, Romania, fan al sportului romanesc.


Postul 2:

Am observat ca ati retras materialul, ca articol nu pot sa-i spun.

Dar orice veti face, raul pe care vi l-ati facut nu poate fi reparat. Nu poti sa injuri pe cineva si apoi sa crezi ca nu s-a intamplat nimic.

Nu va scoateti nici daca va cereti scuze pe prima pagina. Dar poate ar fi un inceput.

Il tot acuzati pe Becali, voi sunteti mai rai decat el. Iar daca tinta celui care a scris acel material a fost patronul Stelei, efectul este unul de bumerang, va lovit tocmai pe voi.

Sorin Blaj, din Lugoj, Romania, un om care va citea si chiar aprecia.


Postul 3:

Atata timp cat nimeni din conducerea ziarului nu ia nici o pozitie, probabil ca ei sunt autorii, cel putin morali: Cristian Topescu si Dorin Chiotea.

Sa le fie rusine. La amandoi.

STEAUA-MANIA
3rd May 2006, 20:56
Fotbal Club STEAUA BUCURESTI este revoltat impotriva modului in care cotidianul Prosport a caracterizat in pagina 3 a numarului 2685, de sambata 29 aprilie 2006, jucatorii si antrenorul echipei STEAUA, de asemenea, membrii conducerii executive a clubului.

Chiar daca a facut un joc mai putin reusit in Anglia, in returul semifinalei cu Middlesbrough, STEAUA a obtinut totusi cea mai mare performanta a fotbalului de club romanesc dupa 1989, atingand penultima faza a unei competitii la startul careia s-au aliniat mari echipe ale fotbalului european. Prin articolul sau, cotidianul Prosport nu numai ca a ponegrit fotbalul romanesc si performantele celui mai bun ambasador international al acestuia din toate timpurile, STEAUA BUCURESTI, nu doar ca a batjocorit munca unor oameni – jucatori, antrenori, conducatori – care au facut ca numele Romaniei sa fie plasat la loc de cinste in Europa, nu atat ca a jignit milioanele de suporteri ai Stelei, dar – prin violenta si murdaria lui – s-a constituit intr-un neprofesionist atac la persoana. Dintr-o dorinta oarba de a realiza o crestere a tirajului, Prosport s-a injosit prin a caracteriza jucatorii si antrenorul Stelei nu prin prisma calitatilor lor sportive, ci prin cea a aspectului fizic si intelectual al acestora, trasaturi care – in special cele din urma – oricum nu pot fi cunoscute de catre autorul articolului respectiv. Fotbal Club STEAUA considera ca astfel de caracterizari ale unor sportivi precum «Godzila noastra», «in cap mintea-i sta lejer», «girafa din jungla careului propriu», «mascarici la dresaj de maimute in Congo», «musca fara cap», «bolovan», «Pinocchio», «Pacala», «catelus cu privire de doberman», «very important Pacalici» sau «tragea capra in porumb in Lunca Dunarii», nu au nimic in comun cu meseria de jurnalist sportiv, cu atat mai putin cu falsa impresie a autorului de cunoscator al fenomenului fotbal.

In consecinta, incepand cu data de 1 mai 2006, jucatorii si antrenorii echipei STEAUA si-au rezervat dreptul de a intra in silenzio stampa fata de reporterii cotidianului Prosport, iar conducerea clubului va interzice din aceeasi zi accesul reporterilor si fotoreporterilor cotidianului Prosport la orice actiune organizata de catre F.C. STEAUA. In virtutea acestei hotarari, F.C. Steaua retrage acreditarile cotidianului Prosport la meciurile pe care echipa le mai are de jucat pe stadionul "National" in sezonul 2005-2006.

BIROUL DE PRESA AL F.C. STEAUA BUCURESTI
http://steauafc.ro/nou/index.php?cat=noutati&id=3758
Faptul ca esti ziarist,nu inseamna ca poti scrie orice...rusine JEGULUI care nu a avut demnitatea sa semneze articol cu numele real...

BlueEnergy
3rd May 2006, 21:03
Bine le-a facut clubul Steaua! Pentru ei o semifinala de Cupa UEFA nu reprezinta nimic. Cum a fost un esec cum au sarit cu articole de kkt sa isi creasca tirajul. Cine s-a bucurat de ce a publicat Prosport? Doar cei anti-Steaua si prostul de rand care crede ce se scrie acolo. Cat despre citatul de pe prima pagina a OLS imi pare rau insa daca e dreptul la libera informare nu inseamna ca ne rezumam la tot felul de articole de doi bani doar fiindca nu au ajuns in finala. Acum doi ani nici nu visam la primavara europeana si acum visam finale de cupe europene!

desdemona
3rd May 2006, 21:07
Foarte bine le-a facut bufonilor! Uita ca lucreaza la un ziar de sport, se cred la Catavencu, dar -din pacate pentru ei-acele randuri nu au nici macar pe sfert valoare de "Academie".

Paul
3rd May 2006, 22:12
acum altfel suna , cam tarziu da asa merita
la masa presei stau ziaristii, chiar daca uneori mai stau acolo neveste de fotbalisti , sau alti care nu au nimic in comun cu meseria de ziarist
mancatorii de rahat de caine , sa priveasca meciu la tv si sa scrie cronici de acolo

mblue
5th May 2006, 15:23
articol total defaimator, rusine prosport, ma mir cum de cristian topescu a lasat asa ceva sa fie tiparit

Paul
5th May 2006, 15:24
el e fix zero acolo
e cam ce era lacatus la steaua ca presedinte

acolo sefu e chiotea , adica un dinamovist infocat !

Ella14
5th May 2006, 15:40
Un articol de cacao, exact ca si toata echipa prosport. Niste nesimtiti si inculti. Se mai inteaba de ce Becali nu-i suporta.Pai cum poti sa suporti niste gunoaie??? Mi-e rusine ca sunt romanca!! Asa ceva n-am citit de cand sunt eu!!! RUSINE LICHELELOR!!!!!

makeG
6th May 2006, 09:37
Daa.... EU URASC PRESA

Darius
6th May 2006, 09:59
Este intr-adevar un articol dur...PROSPORT a intrecut mult masura...pe de alta parte insa, la sediul PROSPORT, zilele astea, s-a sarbatorit implinirea a doua zeci de ani de la finala de la Sevilla...din ce am putut vedea la TV, au fost acolo mai toti "protagonistii" acelei finale plus o serie de alti oameni de fotbal...nu cred ca mai trebuie sa precizez faptul ca Gigi Becali si Mihai Stoica nu au fost invitati...sper ca prin gestul sau frumos, PROSPORT sa fi urmarit doar sarbatorirea celor doua zeci de ani de la castigarea de catre Steaua a Cupei Campionilor in 1986...

Lucky_OLD_G's
6th May 2006, 10:34
Sigur ca da double j....exact asta au urmarit..............fii sigur.........de asta..........aia cauta doar sa-i discrediteze imaginea lui jiji si a lui meme........si nu inteleg de ce.......ringier stie de ce..

cargobot
6th May 2006, 15:02
Un articol in care jucatorii Stelei sa fie criticati pentru jocul lor era 100 % necesar, dar nu unul in care sa fie jigniti d.p.d.v. fizic si intelectual.

Pacat de Pro Sport...

Paul
16th July 2006, 15:53
nu avem liniste nici in Olanda
un alt ziar din trustul Ringier (din care e si evz) scrie

Carlos s-a imbatat in cantonament
16 Iulie 2006
Octavian Cojocaru


Portarul Stelei a preferat sa-si omoare timpul liber, in noaptea de joi spre vineri, consumand bauturi alcoolice. El a lipsit vineri de la antrenamente din cauza unei "accidentari".

"A resimtit dureri la pulpa piciorului drept", au motivat oficialii stelisti absenta lui Carlos de la cele doua sedinte de pregatire programate vineri, in cantonamentul de la Mierlo (Olanda). Se pare ca adevaratul motiv pentru care Carlos a lipsit de la antrenamente a fost ca, in noaptea de joi spre vineri, s-ar fi imbatat!

Ieri, Carlos a revenit la programul normal de antrenamente si nu parea ca ar fi fost accidentat. Se pare ca stelistii au incercat sa musamalizeze abaterea portarului, pentru a nu declansa o noua criza a patronului Gigi Becali.

A "comis-o" si alta data

Portughezul Carlos nu este la prima "isprava" de acest gen. El a fost surprins de paparazzi pierzandu-si noptile prin cluburi. Lusitanul a continuat escapadele si in noaptea de Inviere, fapt care a atras mania patronului Gigi Becali. Latifundiarul a vrut atunci sa-l dea afara impreuna cu Bostina.

Ultima isprava a fost dupa partida FC Vaslui - Steaua, in urma careia gruparea din Ghencea a cucerit titlul. In momentul in care echipa a ajuns la festivitatea de premiere, excentricul portughez era evident "afumat" si l-a udat cu sampanie din cap pana-n picioare pe Gigi Becali. "Pe drum, in autocar, a baut singur o sticla de whisky", a fost auzit atunci un coechipier.

"Nu-l iau pe Coman, ca e betiv"

Steaua a ajuns la un acord cu Poli Timisoara pentru un schimb de jucatori. Astfel, atacantul stelist Andrei Cristea a fost cedat la gruparea banateana, iar in Ghencea a venit mijlocasul stanga Gigel Coman.

In plus, timisorenii au platit 200.000 de euro. Ex-bancarul, care este considerat unul dintre "copiii de suflet" ai lui Cosmin Olaroiu, trebuia sa ajunga aseara la Mierlo. Interesant este faptul ca, in urma cu doi ani, Gigi Becali l-a criticat pe jucator. "Nu-l iau pe Coman, ca e betiv. Mi-a spus mie Piturca", a afirmat Becali.

I
n urma articolului "Carlos s-a imbatat in cantonament" publicat in numarul de duminica, 16 iulie 2006, al cotidianului "Evenimentul Zilei", componentii echipei FC Steaua au hotarat sa protesteze prin silenzio stampa, motivele pentru care s-a recurs la acest mod de protest fiind urmatoarele:

1. Articolul respectiv este o pura inventie, cotidianul "Evenimentul Zilei" nefiind la primul atac murdar impotriva Stelei,mai ales ca nici un reporter al cotidianului amintit nu este prezent in cantonamentul de la Mierlo.
2. Jucatorii au dorit in mod clar sa isi exprime astfel solidaritatea pentru colegul lor, cu atat mai mult cu cat el provine dintr-o tara straina.

Este regretabil ca asemenea atacuri vin dupa cel mai bun sezon avut in ultimii ani de vreo echipa romaneasca si, mai ales, inaintea unei campanii europene importante pentru Steaua si pentru fotbalul romanesc.
FC Steaua si Carlos isi rezerva dreptul de a chema in instanta cotidianul respectiv, iar echipa va iesi din silenzio stampa doar daca publicatia respectiva si celelalte mijloace mass-media care au preluat informatia falsa din "Evenimentul Zilei" isi vor prezenta public scuzele - mai ales ca majoritatea dintre ele au reprezentanti in cantonamentul echipei FC Steaua din Olanda.

FC STEAUA

Elphax
16th July 2006, 17:57
nu am citit threadul asta pana acum, dar am citit articolul cand a aparut
si avand in vedere cat eram de suparat si de umilit (atunci nu eram in tara si faceau toti mishto de steaua si de romani) le-am cam dat dreptate
steaua s-a si ne-a facut de ras

Paul
16th July 2006, 18:32
aoleu , deci echipa care a ajuns in semifinale te face de ras
a ajuns in semifinale sau asta nu e un motiv de maxima mandrie?

Elphax
16th July 2006, 18:36
Paule , tu esti prea subiectiv la ora asta
cum sa ne se faca de ras? s-au comportat ca niste prosti, loseri, lenesi, nesimtiti etc. - dupa ce cu 2 saptamani inainte elvetienii au procedat la fel
usor treci de la mandrie la umilinta...