PDA

View Full Version : Suporteri vs jandarmi si conducerea clubului



Klingon
30th April 2006, 17:53
Vad ca relatia dintre suporterii Farului si conducerea clubului + jandarmi nu este stralucita. Curios, in loc sa apere galeria de probleme, ei par sa considere ca problema este chiar galeria. Am cateva sfaturi pentru suporteri:

Eliminati din galerie comportamentele care dau apa la moara jandarmilor si conducerii: scandari sau pancarte obscene, petarde, indivizi care se clatina pe picioare, etc. Cine vine asa la stadion sa mearga in alta parte a tribunei, nu la galerie. Fiti organizati, civilizati si pastrati-va calmul. Lasati-i pe jandarmi sa se enerveze si sa greseasca.

Aduceti la stadion camere de filmat, aparate de fotografiat si de inregistrare audio de buzunar. Puteti aduce si reporteri de la ziarele si posturile radio si TV locale, mai ales cele care nu sunt prietene cu conducerea clubului. Anuntati jandarmii, si mai ales pe sefii lor si conducerea clubului, ca se filmeaza si se inregistreaza tot ce se intampla in tribuna. Apoi filmati si inregistrati orice miscare a jandarmilor in directia voastra. Puteti filma si din sectorul de tribuna vecin cu galeria, si de pe blocul de vis-a-vis, etc. Trimiteti materialele tuturor ziarelor si posturilor de radio si TV locale si nationale. Postati-le pe internet si anuntati conducerea clubului si jandarmii, sa le vada si ei.

Daca aveti un prieten avocat (imposibil sa nu fie cineva cu un astfel de prieten in toata galeria) cereti-i sfaturi suplimentare si chiar aduceti-l cu voi la meci, pentru a cunoaste personal situatia. Clubul trebuie sa aiba niste obligatii fata de platitorii de bilete. Nu poti sa iei banii oamenilor si apoi sa-i dai afara degeaba. Puteti cere banii inapoi si despagubiri.

dorryn
30th April 2006, 23:51
Deci.. pe threadul Farul-FC National scrie motivul pt care am fost dati afara.. pt acel mesaj considerat obscen:"noi punem suflet voi ne arati un deget".De petarde nu poate fi vorba iar bauti nu am fost nici unul pt ca sigur nu am calca pe stadion.De scandat nu am scandat nici macar o secunda... ci doar cate un "bai balerino,joaca"..la adresa vreunui jucator..dar de tratamentul asta au avut parte jucatorii din partea tuturor spectatorilor prezenti la meci(ceilalti spectatori chiar i-au taxat mai dur)dupa nesimtirea cu care ne-au tratat in ultimile etape.
Am mai inteles ca noi nu avem voie sa ne exprimam dezamagirea si nemultumirile fata de jocul echipei si de atitudinea jucatorilor si a conducerii dupa ce cu o zi inainte de meciul Farul-FC National mai multi suporteri ne-am adunat la sediul clubului sa purtam o discutie cu jucatorii si conducerea.Dupa ce s-au facut asteptati mai bine de o ora au aparut inconjurati de bodyguarzi si cu exceptia lui senin si a lui barbu au plecat linistiti de parca nu s-a intamplat nimic.Se para ca acest 'protest' i-a deranjat pe cei de la club...care au dat jos de pe gard si au ascuns un mesaj..care nu trebuia sa fie decat un semnal de alarma:"afara cu mercenarii".La meciul de sambata toata lumea stie ce s-a intamplat ..inca de cand am intrat pe stadion am fost anuntati ca nu mai avem voie sa stam in partea de peluza in care stateam de obicei fara macar sa primim o explicatie.. primind in schimb doar ranjete si amenintari din partea celor in uniforma..dupa 10-15 minute am fost evacuati din cauza acelui mesaj considerat vulgar de catre ..atentie ..CONDUCEREA CLUBULUI!
Am ajuns sa cred ca sunt anumite interese la mijloc deoarece nici un conducator de club intreg la cap si bine intentionat nu s-ar purta asa cu suporterii echipei pe care el o conduce.E ceva putred la mijloc.
Ma bucur enorm de faptul ca mai multi spectatori prezenti la meci sambata au parasit stadionul in semn de solidaritate cu noi.Ar fi multe de spus.. deoarece etapa de etapa suntem umiliti de catre jandarmi..inca din turul campionatului de cand ne-au interzis sa mai intram la Peluza Nord.Ar trebui sa mai amintesc si de regula stupida care ne interzice sa ne punem bannerul pe gard.Ciudat...As avea o intrebare ..care imi vine in minte des.. dar de care ma feresc pt ca imi apare in minte ranjetul sinistru al domnului chiforeanu "DE CE" ?
Nu nu vom lasa pt ca dreptatea este de partea noastra iar daca gresim nu vrem sa ni se tolereze nimic.VREM DOAR DREPTATE !(ARIA)

tchibos
1st May 2006, 17:51
Daca aveti un prieten avocat (imposibil sa nu fie cineva cu un astfel de prieten in toata galeria) cereti-i sfaturi suplimentare si chiar aduceti-l cu voi la meci, pentru a cunoaste personal situatia. Clubul trebuie sa aiba niste obligatii fata de platitorii de bilete. Nu poti sa iei banii oamenilor si apoi sa-i dai afara degeaba. Puteti cere banii inapoi si despagubiri.

Klingon aici e Romania si se poate orice, cat despre galerie si prietenii celor din galerie, tu crezi ca pustii aia repeli si care pun suflet pentru echipa au prieteni cu asa functii??... poate parintii lor, oameni seriosi care spera doar ca aceasta perioada din viata copiilor lor sa treaca cat mai repede ca sa scape de probleme... chiar crezi ca isi baga cineva pielea la saramura pentru astfel de evenimente?... cred ca raspunsul lor este "nu iti convine, atunci stai acasa". Inca o data iti spun aici e Romania, iar procesele pe astfel de evenimente sunt greu de imaginat, cand se fac nedreptati mult mai mari pentru care nu se face mai nimic. In rest sunt perfect de acord cu metode de genul filmari, fotografii date pe la ziare s.a.m.d.



din cauza acelui mesaj considerat vulgar de catre ..atentie ..CONDUCEREA CLUBULUI!


cred ca aici ai dreptate... ieri m-am intalnit cu cineva care face parte din jandarmerie si, dupa ce l-am intrebat cum a fost cu Dinamo, i-am pus si intrebarea "da cu galeria Farului ce aveti?". El nu mi-a raspuns verbal (semn ca e ceva ce nu poate spune) ci doar a dat din cap si din umeri ca si cum ar fi spus ca nu de ei sunt luate deciziile astea stupide. Sa fie foarte clar: nu ii scuz, nu ii acuz, doar relatez un fapt. Daca am fost mintit, mint si eu