PDA

View Full Version : Schimb Paraschiv vs Cernat



Paul
30th April 2006, 11:26
Para vs Cernat
Radu Oprişan


Steaua este pe cale să se despartă de mijlocaşul Sorin Paraschiv, care ar putea pleca īn vară la Dinamo Kiev. Stelistul a fost monitorizat de ucraineni la partidele din Cupa UEFA şi emisarii lor au īntrat īn discuţii cu oficialii romāni, schiţīnd detaliile transferului.

Asfel, Paraschiv va ajunge la Dinamo Kiev la schimb cu Florin Cernat. Pe deasupra, clubul din Ghencea va primi şi 800.000 de dolari. Cernat este īn dizgraţie la clubul din Ucraina, Demianenko mizīnd foarte rar pe el. Este dorit īnsă la Steaua de Mihai Stoica, cel care l-a lansat īn fotbal la Galaţi, dar şi de către patronul Gigi Becali. "După meciul de la Middlesbrough mi-am dat seama că ne mai trebuie măcar un jucător dintr-ăsta, tehnic, care să ia mingea, să facă ce ştie cu ea, dar să o şi bage īn poartă", a declarat patronul stelist, descrierea sa vizīndu-l pe Cernat.

Chiar la derby-ul din această seară, Steaua - Rapid, impresarul Arcadie Zaporojanu, care intermediază mai toate transferurile de jucători romāni īn spaţiul ex-sovietic, va fi īn tribuna stadionului "Lia Manoliu". El va veni īmpreună cu nişte reprezentanţi ai lui Dinamo Kiev, care īl vor urmări īn principal pe Paraschiv.

Mi se pare o prostie pe de o parte deoarece:

- Paraschiv merita sa joace la o echipa mai buna decat Dinamo Kiev
- Cernat nu a mai jucat de ceva timp; Oare ce au patit Danciulescu , Florea , Barcauan sau Alexa nu ii pune pe ganduri pe stelisti
- Cernat e finul lui MM ... ce bataie va fi in echipa Radoi (finu lu Gigi) , Cernat (finu lu MM) , Ogararu (finu lu Lacatus) si Dica (finu lu Radoi , care e finu lu Gigi).
- Paraschiv e un jucator important , printre cei mai vechi si mai experimentati
- Paraschiv e peste Lovin , in ideea ca Radoi trece FC , Ghionea sare din scema si noi cumparam un mijlocas central

Totusi sunt si cateva aspecte de "bine"

- vine un mijlocas central ofensiv (nu avem asa ceva in lot) , iar Cernat e unul dintre cei mai buni MC romani
- primim o suma frumusica de bani (800.000 $)
- avem o dublura pentru Paraschiv : Lovin

uti2102
30th April 2006, 11:31
Hai mai Paulica, sa fim sinceri... Para este un jucator bun pe faza defensiva, insa se calca momentan pe picioare cu Radoi. Parerea mea, shi de vreo doi ani o am, este ca cel putzin tehnic, Para este de vreo doi ani decalat de restul coechipierilor. Un schimb Paraschiv - mijlocash creativ + bani este excelent in acest moment pentru Steaua. Ramane insa de vazut cat de buna ar fi venirea lui Cernat. Fara indoiala ca acesta are calitatzi extraordinare, insa e de discutat daca Oli poate sa-l readuca la forma care l-a consacrat shi chiar mai sus decat atat.
Deocamdata eu nu cred absolut nimic... Shi vor mai aparea o groaza de shtiri cum ca ne pleaca jumate din echipa shi ne vin nishte ciurucuri. Sfatul meu : pentru sanatatea voastra, nu credetzi nimic pana nu vedetzi ! :)

Mr Smith
30th April 2006, 11:32
Eu agreez plecarea lui Paraschiv :D

Lucky_OLD_G's
30th April 2006, 11:33
Para e cel mai vechi stelist......n-as pleca la dinamo kiev nici ptr 5 mil $ ....sa se duca in vest daca tot e sa plece...dar ar trebui sa ramana........

Paul
30th April 2006, 11:36
Hai mai Paulica, sa fim sinceri... Para este un jucator bun pe faza defensiva, insa se calca momentan pe picioare cu Radoi. Parerea mea, shi de vreo doi ani o am, este ca cel putzin tehnic, Para este de vreo doi ani decalat de restul coechipierilor.
E parerea ta , dar eu unul nu sunt de acord cu plecarea lui Paraschiv. E un jucator esential si printre putinii care lupta pana la epuizare... e din categoria Rica Neaga si Mirel Radoi. Restu au un oarecare parfum de mercenari. (Repet un oarecare parfum :D)

SORENSEN
30th April 2006, 12:57
Paraschiv e un jucator foarte bun pt Steaua ..cel mai bun recuperator dar prezenta lui ofensiva e limitata ....
Ca pleaca el si vine Cernat e greu de zis cat de buna e miscarea...
dar Cernat e mai mult pe postul lui Dica decat sa-l inlocuiasca pe Para...(oricum de fapt la mijloc undeva intre Dica si Para).
Se zvoneste si de plecarea lui Ogararu...(la Toulouse.... ?!?!?!?)
Greu de stiut pt ca miscarile se fac prin Iulie dupa Mondial (pt ca echipele abia atunci asteapta sa vanda sau sa cumpere)
De Cernat am avea nevoie...dar parca nu am avea nevoie de plecarea lui Paraschiv(sa plece in vest e mai greu pt Para ca oameni,i cauta altceva pe acolo dar de calitatile sale se pot folosi estici ..adica Dinamo K)

dede
30th April 2006, 14:04
deja au inceput zvonurile...
Cernat poate ar fi bun, insa sa nu-l dam pe Paraschiv la schimb

STEAUA-MANIA
30th April 2006, 14:09
Simplu fapt ca,Mihai Stoica este nasul lui Cernat..ma face sa ma gandesc ca e posibil un astfel de schimb.Cati are Cernat?27?

my_bogdan
30th April 2006, 14:13
nu cred k Cernat are valoare de Steaua....daca avea juca si la Dinamo Kiev.
Apropo, de cand nu a mai jucat un meci ?

mirung
30th April 2006, 15:33
de la inceputul returului, presa a transferat la Steaua 3 australieni, un portughez, un peruan, un brazilian de prin Germania si un ucrainean fost la Borusia Dortmund, cate petarde de souiul asta trebuie sa mai fie aruncate ca sa mai muste cineva momeala??/

Vladek
30th April 2006, 16:30
Daca stirea asta ( care e bomba cu numarul 99443, aruncata de "presa" noastra ) e adevarata , atunci eu sunt de parere ca merita.

Cernat + 800.000 $$ contra Paraschiv ? Va rog, maine sa se faca tranzactia daca e posibil. Cernat e exact ce ne lipseste noua : mijlocas ofensiv adevarat, tehnic si mai si trage bine la poarta, capitol la care stam prost. E adevarat ca sta pe tusa, dar sa fim seriosi, in tara pe cine vedeti la nivelul lui ? Poate Balan, dar asta chiar ca n-are experienta. Iar Cocis e super-scump, plus ca nici el n-are mare experienta ( no offense, dar de cate ori a jucat Tiraspol in cupele europene ?) Nu uitati ca Cernat are in picioare jocuri in CL, unde, deocamdata n-au jucat nici unul din jucatorii nostri.

Para si-a facut datoria, multumim de 100 de ori, dar are limitele sale. Mai mult decat sa adune mingi, nu poate. Si pentru asta il avem pe Radoi. Merge si Lovin, de cele mai multe ori, pentru treaba asta.

Sa nu uitam ca totusi Dinamo Kiev e un nume. Nu e vreo echipa pierduta prin China, ci una care joaca aproape an de an in grupele CL. Daca o luam asa, sa ne gandim ca noi ne rugam de Neaga sa se intoarca. Si el a ajuns in Coreea.

mirung
30th April 2006, 17:17
[QUOTE=Vladek]Daca stirea asta ( care e bomba cu numarul 99443, aruncata de "presa" noastra ) e adevarata , atunci eu sunt de parere ca merita.



Caramarin?

my_bogdan
30th April 2006, 17:42
Nu uitati ca Cernat are in picioare jocuri in CL, unde, deocamdata n-au jucat nici unul din jucatorii nostri.

nu uita ca si Alin Stoica are meciuri in CL ....si unde e ajuns?

Universal
1st May 2006, 03:49
Cernat ramane in Kiev,unde ii este locul,Paraschiv are nume de Steaua, sa ramana,joaca bine.

Paul
1st May 2006, 12:00
Cernat poa sa vina la Steaua , da Paraschiv nu trebuie sa plece !

mee_tza
1st May 2006, 15:25
Daca oferta exista ar trebui acceptata pe loc!!!

Cernat a fost cumparat pe 3.000.000 de $ , deci e o valoare.

apparte
1st May 2006, 20:41
Cernat a fost azi in Ghencea,dar a negat posibilitatea unui transfer!

One-Man Show
1st May 2006, 20:46
Mutare perfekta. Dak se poate de etapa viitoare. ;)

Paul
1st May 2006, 20:54
Culmea ca in masina la Cernat era Bostina... il ia cu el in Ucraina ? :evil:

bluesky
2nd May 2006, 23:11
nu prea cred sa se fac transferul asta ,prea putine sanse ca cernat sa ajunga in ghencea.ambi jucatori au aceiasi valoare cu un plus pentru para

Paul
3rd May 2006, 00:05
pai cernat e in dizgratie la kiev deci ...

SORENSEN
3rd May 2006, 10:50
Conform declaratiilor de ieri Cernat a spus chiar vehement ca nu va veni in Romania indiferent de relatia lui Meme ...
Si nu a lasat loc de mai vedem....

Paul
3rd May 2006, 22:13
daca a zis asa , atunci nu avem nevoie de fotbalisti cu aere... de Ucraina

krysty_b1984
3rd May 2006, 23:01
Astea-s paie in ochi,de e sa vina va veni!

cargobot
6th May 2006, 15:08
Mai bine un schimb Lovin - Cernat. Asa mi-ar conveni :D

john_titan
12th May 2006, 13:58
Mai bine un schimb Lovin - Cernat. Asa mi-ar conveni :D

Ronaldinho - Paraschiv , schimb suna mai bine. SI le dam noi 800.000 de dolari :D