PDA

View Full Version : Campionatul Olandei - Playoff



uti2102
29th April 2006, 15:55
Olanda beneficiaza de 2 locuri pentru Champions League. Desigur, echipa campioana se califica direct in grupe (datorita coeficientului de tzara). De anul acesta locurile 2,3,4 shi 5 joaca Playoff pentru a fi determinata ce-a de-a doua participanta. Dupa terminarea campionatului clasamentul arata in felul urmator :
2 AZ Alkmaar
3 Feyenoord
4 Ajax
5 Groningen

In urma semifinalelor din Playoff, Ajax shi Groningen se vor bate pentru un loc de CL !!! Practic, Groningen, care a terminat la 18 puncte in spatele lui Alkmaar, are shansa sa joace in CL !!!
Un sistem foarte ciudat shi foarte contestat ! Alkmaar shi Feyenoord, deshi au avut multe puncte avans fatza de restul, vor trebui sa joace in UEFA !!!
Ce parere avetzi despre acest sistem ?!

PS : se pare ca sistemul se aplica shi pentru locurile de Cupa Uefa ramase :D Olandezii au inebunit de tot :D

Sasuke Uchiha
30th April 2006, 22:24
sunt de acord...olandezii au inebunit :D , cred ca e un sistem absurd..

dlgicu
30th April 2006, 23:52
Mie nu mi se pare atat de nebunesc, altfel se joaca in campionat atunci cand stii cand ai sanse la CL si cu locul 5, sau la UEFA de pe mai stiu eu care loc. Se elimina plictiseala de la mijlocul clasamentului si toate echipele au un obiectiv. Nu stiu cum este exact sistemul, dar daca in statistici se pastreaza ordinea de la sfarsitul campionatului, play-off-ul fiind doar pentru stabilirea locurilor in Europa, atunci e chiar OK.

In Romania cred ca ar fi foarte benefic impotriva blaturilor, dar la noi e problema ca atunci cand e vorba de un singur meci se poate umbla la arbitri, cum a fost cazul in trecut in Cupa Romaniei.

Universal
1st May 2006, 06:35
Âjax este echipa momentului.Va lua campionatul anul viitor,.Mitea a revenit.

uti2102
1st May 2006, 14:13
Dlgicu, ce importantza mai au "statisticile" daca tu termini pe 2, sa zicem, shi nu apuci sa joci in CL ?! De ce-ai mai terminat pe 2, ca sa joci intr-o competitzie unde puteai ajunge de pe 6,7,8 sau 9 ?!

dlgicu
2nd May 2006, 01:48
Daca vrei sa joci in CL tragi pentru locul 1. The winner takes it all, ca sa zic asa. Ce obiectiv e ala, locul 2, doar ca sa joci in CL? Si daca ar fi doar un loc de CL ca in Romania (cel putin pana in 2007) atunci ce mai faci?

Altfel, locurile 2-5 nu sunt decat niste pretendente la titlu esuate. Si carora, in Olanda, li se dau sanse sa se bata pentru un loc aditional in CL.

Nu spun ca e cel mai bun sistem, ca e mai bun decat alternativa, si inteleg frustrarea celor de la Alkmaar, nu mi-as dori sa fiu niciodata in locul lor. Insa pe de alta parte, repet, nu mi se pare nebunesc, iar personal l-as prefera pe acesta in Romania.

In schimb nu stiu daca aceasta modificare s-a anuntat de la inceputul campionatului sau pe parcurs. Daca s-a anuntat de la inceput, atunci fiecare echipa stia pentru ce trage, asa cum am spus mai sus. Daca nu, e manarie.