PDA

View Full Version : Transferuri/ Contracte



Pages : [1] 2

rasheedkpenny
12th December 2003, 08:36
Galamaz a ajuns la Rapid, dupa cum a scris deja toata presa!

Se mai vehiculeaza si alte nume: Ovidiu Petre de la Galatasaray, Maxim şi Bucur de la Sportul Studenţesc, Coman şi Caramarin de la FC Naţional, Toporan de la Petrolul. Mai sunt zvonuri si cu o revenire a lui Ganea in Giulesti!

Comentarii...

rasheedkpenny
12th December 2003, 11:48
Se mai zvoneste venirea lui Vlad Munteanu de la Dinamo la Rapid...

Ce ziceti rapidistilor???

ieppy
12th December 2003, 11:53
Liniste si pace in lumea rapidistilor

JJ
12th December 2003, 12:25
Coman e OK. De Galamaz nu stiu prea multe. Ovidiu Petre sau Ganea-nu prea cred c-or sa ajunga la noi.
De Vlad Munteanu n-avem nevoie. Cred ca ne-a ajuns Lutu..

Mortification
12th December 2003, 18:17
Abia la inceputul returului se va vedea cate din transferurile vehiculate au fost puse in realitate si cate au fost doar simple zvonuri. DIn punctul asta de vedere stau linistit si astept. Sunt destul de sigur de faptul ca in curtea Rapidului vor aparea si cativa jucatori mai "cu nume".Apoi continuand in ordinea fireasca a lucrurilor, vom urmari returul si abia la sfarsitul lui ne vom putea lamuri daca valoare noilor veniti a fost transpusa pe teren sau a fost un simplu "zvon", asta ca sa ma repet.
Mi-e de alt lucru imi e teama, nu de transferurile propriu-zise. De faptul ca echipa nu va mai fi echipa, nu va mai avea un limbaj comun, unul va trage hais si altul cea si toate acestea nu din rea vointa, ci din lipsa unui catalizator, ca sa-i zic asa, a persoane(lor)i gen Schumaher, Razvan Lucescu sau Rednic.

JJ
13th December 2003, 09:55
ASTIA SUNT NEBUNI? IL DAU LA SCHIMB PE IENCSI CU VLAD MUNTEANU??? :headbang: :headbang: :headbang:

rasheedkpenny
13th December 2003, 11:32
De unde ai auzit chestia asta?

JJ
13th December 2003, 12:51
Gazeta Sporturilor.

Mortification
13th December 2003, 20:44
NU cred ca are sa se intample asa ceva. Indivizii poseda un numar suficient de neuroni ca sa-si dea seama ca-si pun toti giulestenii in cap daca fac greseala sa-l alunge si pe Iencsi.

rasheedkpenny
15th December 2003, 16:49
A spus si Iencsi ca ar fi o utopie sa joace la Dinamo... pāna una alta iencsi a mai spus ca de la rapid pleaca doar in strainatate! Asa ca... mult succes!

Cam gol totusi pe aici? Sa inteleg ca suporterii rapidisti nu mai sunt la fel de pasionali??? Nu cred...

Gigel Sportul
15th December 2003, 17:08
Coman e OK. De Galamaz nu stiu prea multe...
Greu de spus, daca e de bine sau de rau. Galamaz este un tip imprevizibil, care a facut meciuri foarte bune si imediat dupa aceea a mancat alte meciuri. Cel putin, in finalul sezonului trecut, cosmarul lui Cezarica s-a numit Galamaz. Sper sa-si bage mintile-n cap si sa faca numai meciuri de exceptie: acum nu mai joaca la Sportul.

rasheedkpenny
18th December 2003, 13:30
Florin Bratu, Ovidiu Petre si Gabriel Tamas sunt transferurile care se doresc in Giulesti!

Daca vine si Ganea... vom avea un "atac" de Nationala! :D

JJ
18th December 2003, 15:05
Din pacate Ganea se duce la Steaua, cum s-a dus si Dica, iar noi ramanem cu Galamaz, probabil Maxim si Miu. Si fara Zyiati.

IlMILAN
18th December 2003, 16:00
Ganea la Steaua? ceva concret sau doar vorbe, asa vorbe au tot fost, Dorinel Munteanu, Galca etc....

Eu nu pot intelege de ce l-au dat pe Bratu daca vor sa-l ia inapoi...romanii astia.....,Petre nu a fost bun cat era in tara?

JJ
18th December 2003, 16:30
Scrie la ziar. La fel scria si de schimbul Iencsi-Munteanu de care am zis mai devreme, bine ca nu a fost nimic.

gicu
18th December 2003, 17:57
Ganea la Steaua? ceva concret sau doar vorbe, asa vorbe au tot fost, Dorinel Munteanu, Galca etc....

Eu nu pot intelege de ce l-au dat pe Bratu daca vor sa-l ia inapoi...romanii astia.....,Petre nu a fost bun cat era in tara?
Poate ca O. Petre e mai ieftin daca vine de la Stambul decat din Cotroceni :D

Gigel Sportul
18th December 2003, 22:21
Din pacate Ganea se duce la Steaua, cum s-a dus si Dica, iar noi ramanem cu Galamaz, probabil Maxim si Miu. Si fara Zyiati.

Hai ca despre Galamaz nu pot zice ca ar fi super-achizitia Rapidului, avand in vedere unele antecedente :rolleyes: . Dar cu Maxim in lot... nu comentez. Sunt sigur ca va confirma mult peste asteptarile voastre.

rasheedkpenny
19th December 2003, 12:01
Eu nu pot intelege de ce l-au dat pe Bratu daca vor sa-l ia inapoi...romanii astia.....,Petre nu a fost bun cat era in tara?

Probabil jucatorii astia dau un procent din fiecare transfer pe care il fac, firmei de impresariat... va mai surprinde??? :cool:


Dar cu Maxim in lot... nu comentez. Sunt sigur ca va confirma mult peste asteptarile voastre.

Sa speram ca o sa ai dreptate!

rasheedkpenny
19th December 2003, 15:09
Mai multi jucatori rapidisti se pare ca vor fi imprumutati la Gloria Bistrita. Este vorba de: Dossey, Constantin, Lutu, Ziyati si Nita!

Pentru acoperirea "golurilor" ramase vor fi adusi Maxim de la Sportul si Miu de la Bursaspor!

Daca pleaca Dossey, inseamna ca Dolha mai ramāne la Rapid! Ma intreb pe cine o sa aduca in locul lui Ziyati!

nr.zece
19th December 2003, 16:16
rapid fara ziyati? abia va-ti revenit dupa plecarea lui schumacher, si v-o trageti singuri?
un coordonator are nevoie de timp pentru a realiza ceva la o echipa, sau poate ca ai vostri candesc deja in perspectiva? la anul frati cu tata jean?

rasheedkpenny
19th December 2003, 17:10
Ce pot sa zic? Asta e... nu e decizia noastra! Sa vedem cine va veni in locul lui! Poade il readuc pe Schumacher... poate aduc pe altcineva! We'll see...

nr.zece
19th December 2003, 17:36
aduce giovani un manz tinerel bun de format si de vandut.
de ce crezi ca a tras copos de el? stie ca giovani are ochi la jucatori si putere sa-i faca vedete si sa-i vanda, asta s-ar putea sa fie planul celor 2.

rasheedkpenny
19th December 2003, 17:44
Nu ma deranjeaza cati jucatori vānd .... daca Rapid face performanta, e OK! La Craiova nu crezi ca ar fi la fel?

MaPaX
24th December 2003, 16:21
In presa si la televizor s-a vehiculat mult despre venirea lui Jancker(Victoras Iacob) la RAPID! Ioan Becali spune ca acesta n-a semnat la fel cum s-a intamplat si cu Galamaz dar ca are mare incredere in ei.
FORZA RAPID
Sarbatori Fericite!

Pancone
25th December 2003, 01:21
Hm nu prea imi plac jucatorii gen Iacob.....se pare ca Petrescu chiar vrea sa joace intr-un stil englezesc cu multe centrari... :headbang:

Gigel Sportul
26th December 2003, 23:19
rapid fara ziyati? abia va-ti revenit dupa plecarea lui schumacher, si v-o trageti singuri?
un coordonator are nevoie de timp pentru a realiza ceva la o echipa, sau poate ca ai vostri candesc deja in perspectiva? la anul frati cu tata jean?

Cred ca singurul care candeste poe forumul asta s-a congelat definitiv si irevocabil. Pe limba ta: da zvidaniia!

MaPaX
27th December 2003, 22:56
Dossey a fost imprumutat la FC Brasov in schimb la Rapid a venit portarul Alexandru Traian Marc.
Perja are oferta de la o echipa din Polonia

rasheedkpenny
7th January 2004, 15:55
Vasilache va fi imprumutat la Rapid pentru o perioada de testare!

rasheedkpenny
8th January 2004, 14:45
Jucatorii Ibrahim Dossey, Nicolae Constantin, Milan Djurici, Ionut Lutu si Noureddine Ziyati au fost pusi pe lista de transferari a gruparii giulestene.

Brujan si Rauta au fost cedati la Ceahlaul.

Iacob va face vizita medicala alaturi de Rapid, la fel si Vasilache.

Ultras
9th January 2004, 11:55
Bine ca l-ati luat de pe capu' nostru pe Negru. Aveti grija sa nu joace vreodata fundas central, ca e de rau!

Mariusmadmax
9th January 2004, 22:57
Si... Cristea nu mai vine !
Lasa ca mai sunt la Sportul citeva cadre tinere .
Cica e unu bun de format , acum este la poarta - rupe bilete .
Il ia Mircea - batrinu' vostru ! :D

rasheedkpenny
15th January 2004, 13:07
Buta, Galamaz, Negru, Vasilache şi Iacob - transferati Sărdescu, Bucurică şi Gilson - in teste

Dossey, Nicolae Constantin şi Djurici - la Brasov
Brujan şi Răuţă - la Ceahlăul Piatra
Ciubotariu - la Sportul
Lutu - in negocieri pentru un transfer in Rusia

MaPaX
18th January 2004, 14:17
Catalin Munteanu jucatorul echipei Albacente este dorint in Giulesti, de catre noul presedinte al echipei RAPID, Ioan "Giovanni" Becali!

Mariusmadmax
25th January 2004, 05:28
Da' , "cap de zmeu" , n-o sa vina !
Crede-ma !
:cool:

Rapidulet
25th January 2004, 11:08
Sa se termine perioada de transferari si sa vedem ce jucatori de perspectiva vor fi adusi la Rapid.

MaPaX
25th January 2004, 12:14
Cu siguranta, si o spun cu parere de rau nu vor fi aduse vedete!

MaPaX
27th January 2004, 20:38
S-a renunţat la Gilson
Din cauza problemelor de legislaţie referitoare la viza de şedere īn Romānia a cetăţenilor străini, clubul Rapid a renunţat, deocamdată, la intenţia de a-l achiţiona pe tānărul Gilson, jucător care provine din Insulele Capului Verde. Peşedintele Ioan Becali a declarat că "Gilson va fi monitorizat īn continuare şi, poate, la vară se va putea perfecta transferal lui, sperānd ca, pānă atunci, să se reglementeze şi legislaţia īn domeniu".
Īn consecinţă, īn delegaţia care se va deplasa īn turneul din Turcia au fost incluşi doi tineri mijlocaşi, Mircea Negru şi Hristu Chiacu.

vasile314tzurka
28th January 2004, 10:28
http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20031218&cat=11&subcat=100&subart=48251

JJ
3rd February 2004, 08:52
:headbang: A plecat Zyiati in Qatar. :mad: :mad: :mad: :mad:

rasheedkpenny
3rd February 2004, 10:37
Sigur? Daca e asa, atunci nu e bine deloc! Eu personal sper sa nu se confirme! :(

andreiush
3rd February 2004, 20:20
Ma da destepti is astia...acuma l-o dat si pe Zyiati. De cumparat nu prea s-o cumparat numa "tinere sperante" da de dat se mai da in continuare. Cu lacrimi in ochi o parasit cantonamentu din Turcia Zyiati...

Pancone
4th February 2004, 09:17
Nu pot sa inteleg cum de au putut sa il imprumute pe zyiati !!! :headbang:
A fost si cel mai bun om al Rapidului in meciul cu slavia a avut si un tur bun si ei..! Dan Petrescu :rosu:

rasheedkpenny
6th February 2004, 17:50
S-a spus ca a fost decizia lui... oare chiar a fost asa? Oricum apreciem ce a facut la RAPID!

JJ
23rd February 2004, 08:58
Ii luam pe Stancu si Rada? Ce stiti?

Pancone
23rd February 2004, 09:20
Eu unul nu cred ! Nu cred ca Iencsi va pleca de la Rapid

rasheedkpenny
23rd February 2004, 13:08
Stim si noi ce se "aude" prin mass-media... stie altcineva mai multe?

rasheedkpenny
23rd February 2004, 17:58
Rada şi Stancu, diseară la ProRapid
Patronul Universităţii, Dinel Staicu, şi preşedintele Rapidului, Ioan Becali, au anunţat astăzi că transferurile craiovenilor Ionuţ Rada şi Ionuţ Stancu īn Giuleşti au fost parafate. Cei doi jucători se vor prezenta īn această seară la baza ProRapid, iar mīine dimineaţă se vor prezenta la antrenamentul condus de Dan Petrescu.

MaPaX
23rd February 2004, 21:27
Iencsi a plecat in Rusia
MULTUMIM, IENCSI!

the_big
24th February 2004, 13:10
Eu il vreau si pe Caramarin !

JJ
25th February 2004, 09:38
Multumim, Iencsi!

rasheedkpenny
5th March 2004, 10:45
Īn această dimineaţă, la pregătirile Rapidului a fost prezent şi portarul Andrian Bogdan, care a şi devenit, pentru şase luni, jucătorul echipei campioane. Originar din Republica Moldova, Bogdan a fost legitimat īn vara anului 2002 la „Poli” AEK Timişoara, pentru care a jucat 20 de meciuri īn prima divizie, de-a lungul ediţiei trecute de campionat. Īn sezonul actual, Bogdan (selecţionat şi īn echipa naţională a vecinilor noştri de peste Prut) n-a avut nici o apariţie īn jocurile oficiale ale echipei timişorene. Goal-keeperul basarabean a fost adus īn Giuleşti pentru a suplini absenţa lui Ionuţ Curcă, accidentat īn turneul din Cipru efectuat de Rapid īn luna februarie.

conform fcrapid.ro

inter
10th March 2004, 08:49
confirmata si pe calciomercato :p

rasheedkpenny
12th March 2004, 12:09
La conferinţa de presă de azi a fost prezentat īn mod oficial noul jucător al Rapidului, Cristian Irimia, transferat de la Sportul Studenţesc. Achiziţia a fost realizată la numai o zi după ce clubul a acceptat transferul mijlocaşului Florin Şoavă la formaţia rusă Spartak Moscova, unde el va fi coleg cu un alt ex-giuleştean, Adrian Iencsi, cedat de Rapid īn urmă cu cāteva săptămāni. „Şoavă era un jucător important pentru Rapid, dar clubul a īnţeles situaţia jucătorului, care a fost mulţumit cu ceea ce i-a oferit Spartak. Transferul a fost aprobat de noi numai după ce antrenorul a acceptat despărţirea de Şoavă. S-a considerat că īn zona aceea suntem acoperiţi. Tratativele au īnceput mai de mult, dar ruşii s-au decis acum, īn ultimul moment. Alaltăieri noapte m-au anunţat”, adezvăluit Ioan Becali. Dan Petrescu l-a caracterizat pe noul venit, Cristi Irimia, pe care īl cunoştea foarte bine din perioada īn care a antrenat echipa din Regie: „Cānd am ajuns eu la Sportul, Irimia juca mijlocaş dreapta, dar, pe parcurs, mi-am dat sema că cel mai bine joacă pe postul de funadş dreapta. Ca unul care a evoluat exact pe acelaşi post, vă daţi seama că puteam să realizez uşor acest lucru. El poate totuşi să joace şi ca mijlocaş, pe benzi sau īn centru”.

fia
30th April 2004, 04:26
Ce fotbalisti (din campioantul intern) oare merita sa vina la Rapid din vara? Nu vorbesc aici de cei netransferabili(de la steaua si dinamo in principal) ci din restul campionatului?

rasheedkpenny
30th April 2004, 08:43
Caramarin poate? Buga poate?

fia
30th April 2004, 10:35
Caramarin poate? Buga poate?
Caramarin da.... super ok! Dar Buga? N-a mai fost o data? Intr-atat a scazut nivelul echipei incat sa luam jucatori pe care i-am dat alta data? Ca nu mi se pare ca a crescut Buga atat de tare in ultimul timp.... (Sper sa nu incurc... au fost amandoi la noi, nu ? sau doar Buta?)

rasheedkpenny
30th April 2004, 11:32
Buga... cred ca a fost la un moment dat! Dar nu prea a jucat! Oricum astia l-au chemat la Nationala, dar era suspect de hepatita sau apendicita si nu l-au mai luat! Ce sa zic... ar fi bine sa vina, este destul de valoros pentru divizia A! Parerea mea!

ADelPiero
30th April 2004, 14:03
Caramarin decat sa vina la rapid :p mai bine se retrage din football ...

MaPaX
3rd May 2004, 21:49
Si mie imi place cum joaca Caramarin si l-as dori la RAPID!

ADelPiero
3rd May 2004, 22:49
nu stiu ce jucatori mai vreti voi .. ca ati adus 7 noi .. si degeaba :evil:
in loc sa ii tineti pe cei actuali .. sa se faca o sudare in jocul echipei ... in fine :) cum vrea Becali (Copos) :yeah:

fia
29th May 2004, 06:37
E posibil ca din vara sa se intoarca Ganea. Poate si Bratu :). Ce frumos ar fi.

ADelPiero
29th May 2004, 15:45
Acord de principiu cu Ganea
Patronul George Copos spune că se află īn discuţii cu “Ganezul” pentru un transfer īn Giuleşti. După ce a demarat tratativele pentru repatrierea lui Florin Bratu de la Galatasaray, acolo unde antrenorul său, Gheorghe Hagi, īl dispreţuieşte, Rapid mai īncearcă o lovitură pe piaţa transferurilor. Giuleştenii īl curtează insistent pe Ionel Ganea, atacantul pe care George Copos īl apreciază cel mai mult. De altfel, īntre Copos şi Ganea este o relaţie specială, cimentată şi de faptul că magnatul bucureştean i-a botezat băiatul fotbalistului. Īn avionul de īntoarcere de la Dublin, Ganezul a recunoscut că patronul Rapidului l-a invitat la o discuţie serioasă cu privire la posibilitatea ca din sezonul viitor să joace pentru Rapid. Afirmaţia lui Ganea a fost confirmată şi de George Copos, care a spus ieri că are un acord de principiu din partea acestuia, drept care ar fi dispus să-i propună un contract avantajos. “Ionel ştie că e oricīnd binevenit la Rapid”, a punctat Copos. Rapid nu este singura echipă care īl doreşte pe fotbalist. Ganezul a primit zilele trecute o ofertă de a-şi prelungi pe īncă doi ani contractul cu Wolverhampton, dar mai este curtat şi de Everton, West Bromwich, Blackburn şi Portsmouth şi mai nou de Nantes.

Deluxe
5th June 2004, 16:08
Burdujan is new Rapid player. Good work!

MaPaX
5th June 2004, 17:59
"Orgolios şi serios"
Aşa s-a autocaracterizat Lucian Burdujan, primul jucător transferat la RAPID īn această vară. Īnalt de 1,79 metri, 70 de kilograme, Burdujan (20 de ani) va evolua pe partea stīngă, probabil īn spatele unui vīrf īmpins, Niculae. Nemţeanul va sosi luni īn Capitală


- Lucian, ai avut de ales īntre cluburile mari din Bucureşti. De ce ai optat pentru RAPID?
- Nu era numai după mine. De fapt, domnul preşedinte Ştefan mi-a zis că e mai bine pentru mine īn Giuleşti. Eu mai aveam īncă patru ani contract cu Ceahlăul.

- Ai mai adormit după ce ai semnat contractul la ora 2:00 noaptea?
- Da, mi-era foarte somn. Doar vreo zece minute am stat să fac nişte socoteli.

- După un an prost pentru RAPID, crezi că va avea forţă să se lupte la titlu sezonul viitor?
- Normal! Ce vorbă e asta? Dacă nu eram convins de asta, nici n-aş fi ales aşa.

- Crezi că dacă ai venit tu, echipa va juca mai bine?
- Normal, şi pentru că sīnt eu la RAPID se va juca mai bine. La finalul sezonului viitor sīnt sigur că voi avea măcar o medalie atīrnată de gīt.

- Ţi-ai petrecut mai mult de jumătate din viaţă la Ceahlăul. Nu ţi-e teamă de Bucureşti?
- Joc de 12 ani la Piatra, dar nu se pune problema să-mi ia Bucureştiul minţile. Cred că la asta te referi. O să vedeţi că nu vorbesc aiurea. Cred că seriozitatea este principala mea calitate.

- Defecte ai?
- Sīnt prea orgolios.

"Are capacitate de efort ridicată, forţă de pătrundere, tehnică foarte bună şi viteză. Sīnt convins că RAPID a făcut un transfer foarte bun"
Viorel Hizo, antrenorul care l-a titularizat la Ceahlăul


Liberi abia de marţi

Viorel Hizo va conduce echipa pīnă marţi, zi din care rapidiştii intră īn vacanţă. Motivul pentru care vor continua să se pregătească este legat de bani, Hizo şi Becali ţinīnd ca fotbaliştilor să le fie achitate toate primele, salariile şi contractele pe luna mai. Astăzi, īn Grant, au mai fost chemaţi şi jucătorii īmprumutaţi īn retur la alte formaţii, adică Dossey, N. Grigore, Răuţă, Brujan, N. Constantin şi Djurici, īnsă primii doi au plecat cu FC Braşov īn Italia pentru disputarea unui "amical" cu Perugia.

Cei 29 de jucători ai Rapidului

Portari
Dolha, I. Curcă, Sardescu, Dossey

Fundaşi
Irimia, Bordeanu, Rada, Stancu, Bădoi,Perjă, Buta, Galamaz, Maftei, Răuţă, N. Constantin

Mijlocaşi
Negru, Ziyati, Ilyeş, Măldărăşanu, Godfroid, Vasilache, Brujan, N. Grigore, Djurici

Atacanţi
S. Ilie, Niţă, Iacob, D. Niculae, Burdujan

iulian
11th June 2004, 12:41
E posibil ca din vara sa se intoarca Ganea. Poate si Bratu :). Ce frumos ar fi.
Dinu Gheorghe a exclus posibilitatea reintoarcerii in Giulesti a atacantului Florin Bratu. "Jucatorul este la Galatasaray, iar situatia lui este clara. S-au achitat toate ratele contractuale si nici nu se pune problema sa se intoarca la Rapid. Hagi nu si-a definitivat inca lotul, deci ar putea fi vorba numai de un imprumut. Eu, sincer, nu cred ca va juca pentru noi sezonul viitor", a spus Gheorghe. Acesta a declarat ca situatia lui Daniel Pancu este putin diferita, clubul mai avand sa-i plateasca doua rate contractuale, una in iunie si una in septembrie. Cu toate acestea, este foarte putin probabil ca "Pancone" sa imbrace tricoul "alb-visiniu" in viitorul apropiat.

MaPaX
12th June 2004, 11:54
Dupa atacantul de 20 de ani, Lucian Burdujan de la Ceahlaul Piatra Neamt, RAPID l-a achizitionat pe fundasul de 20 de ani, Marius Constantin de la echipa FC Brasov.

"Toata noaptea am lucrat la acest transfer, si-mi aduc aminte ca tot o noapte a durat sa-l luam pe Lucian Burdujan. Sunt doi tineri care in scurt timp pot ajunge in echipa nationala", a declarat patronul echipei RAPID, George Copos.

Fundasul de 20 de ani, Marius Constantin a semna un contract pe o perioada de cinci ani cu echipa RAPID, si va primi in primul an 30.000 de dolari.

"Nu are de ce sa-mi fie frica, pentru ca stiu ce pot. Sunt convins ca la RAPID pot juca la fel de bine ca la Brasov, poate chiar mai bine, pentru ca si conditiile sunt mai bune. Am o sansa in plus pentru ca la RAPID a venit si Razvan si am posibilitatea sa lucrez in continuare cu el", a declarat a doua achizitie a Rapidului, fundasul de 20 de ani, Marius Constantin.

MaPaX
9th July 2004, 13:01
08.07.2004]

Īn această seară, Rapid a perfectat transferurile a doi internaţionali armeni, Arman şi Artavazd Karamyan (foto), care au semnat contracte ce se īntind pe o perioadă de doi ani şi jumătate. Aceştia sunt fraţi gemeni, sunt născuţi pe 14 noiembrie 1979 şi au evoluat ultima dată īn Ucraina, lucrānd şi sub comanda lui Mihai Stoichiţă la echipa naţională a Armeniei. După ce şi-au pus semnătura pe contracte, cei doi Karamyan s-au şi deplasat la Poiana Braşov, unde vor intra de mīine dimineaţă īn programul condus de Răzvan Lucescu.

Pancujunior
13th July 2004, 09:02
Way, fratziorii astia armeni cika sunt chiar buni :o:
Mam uitat pe uefa.com si astia apar ca un fel da vedete nationale la Armenia - jucatorii anului de mai multe ori!! :ok:
Anyway, sa fie intrun ceas bun, ca noi chiar aveam nevoie de atacanti /hello

:yeah: La anu Rapid va fi campioana :yeah:

rasheedkpenny
27th September 2004, 17:58
Nu s-a scris aici de transferul lui Marian Aliuta la Rapid. Pana in acest moment pare fi un adevarat succes!

fia
27th September 2004, 18:29
Si pe mine m-a mirat tare ca a fost acceptat asa de usor de galerie. Ma asteptam sa fie injurat macar un pic :D

rasheedkpenny
28th September 2004, 17:43
Īn această dimineaţă, Comisia Juridică a FRF/LPF a consfinţit īncetarea relaţiilor de muncă dintre clubul RAPID şi jucătorul brazilian Jose Rogerio de Melo, acesta devenind, īn consecinţă, liber de contract. El va părăsi probabil māine Romānia. Rogerio (30 de ani) a venit la RAPID īn această vară, dar nu a evoluat pentru formaţia giuleşteană decāt īntr-un singur meci, cel de la Cluj, cu CFR, īn care a fost pe teren doar 7 minute.

Pancone
29th September 2004, 09:58
Oricum nu era bun de nimic , astept sa revina Manu .

rasheedkpenny
16th December 2004, 09:32
Informatii despre posibile transferuri... aici! Sper sa fie cazul doar de aducere a unor jucatori, nu de plecare.

Dupa cum se aude, sunt doriti in Rusia: Daniel Niculae, Robert Ilyes, ... parca si Aliuta. :(

muthantu
17th December 2004, 09:56
Pai Aliuta e ca si plecat, mai e dorit prin Rusia si Ilie. Eu sper sa nu plece Niculae, macar pana la vara. Si nu in Rusia oricum. Ar fi pacat pentru el:(. Ce e cu invazia asta de romani in Rusia? Sau mai exact in fosta Uniune Sovietica:)

muthantu
29th December 2004, 14:56
Poate mai postam pe aici zvonurile despre transferurile facute de Rapid.
Primul venit se pare ca este Buga. A semnat deja cu Rapidul. Se pare ca urmeaza Coman de la Arges si Nicolita, Balace de la Timisoara.
Dintre plecati cel mai sigur pare a fi Aliuta.

Pancone
29th December 2004, 19:44
Postolache īn Giulesti :
Mijlocasul Marius Postolache, 20 de ani, a semnat un contract pe 5 ani cu Rapid. Jucatorul de la Unirea Sīnnicolau va cīstiga īn Giulesti 12.000 de dolari pe sezon, un salariu de cinci ori mai mare decīt avea īn Divizia B. Marius Postolache a fost remarcat de selectionerul echipei nationale de tineret, Nicolae Manea, la un trial organizat īn toamna la Arad.

Asta e al doilea jucator de 5 stele ? :)

rasheedkpenny
30th December 2004, 09:32
Se mai auzea ceva si de venirea lui Mansour in Giulesti... se pare ca din vara ne vom desparti de Daniel Niculae! :(

muthantu
30th December 2004, 09:44
Asta e al doilea jucator de 5 stele ? :)

Poate adunand "stelele" fiecarui jucator tranferat vom obtine 5.

MaPaX
3rd January 2005, 14:50
Sa vedem ce aduce Vama in 2005 :ok:

rasheedkpenny
4th January 2005, 16:14
Iata si primul meu mesaj de la noul loc de munca... :)

Sunt chiar curios daca Mansour o sa ajunga sau nu la noi... sper totusi sa nu fie ceva gen Njock, ca nu stiu cum s-ar "pupa" cu stilul Rapidului!

muthantu
5th January 2005, 10:39
Eu cred ca sunt slabe sanse sa-l vedem pe Mansour la Rapid... a intrat si ciobanul de Becali pe fir... care ar da mult mai mult decat Rapidul numai in ciuda... sa ne sufle un transfer.

muthantu
13th January 2005, 14:02
Poate vine acum Coman in locul lui Dolha, de care se pare ca va scapa conducerea. Ar fi bine sa aiba si el ceva concurenta mai serioasa, sa fie mai constincios, sa nu mai avem parte de obisnuitele gafe.

Pancone
13th January 2005, 16:21
As vrea sa plece Dolha . Nu mi-a fost niciodata simpatic.

muthantu
14th January 2005, 10:27
Nu stiu daca Dolha va pleca in curand. Dar se pare ca tratativele pentru Coman au avansat serios. Partile s-ar fi inteles la 200.000$ si 30% dintr-un viitor transfer. Uff ce ma bucur. Eu l-as dori pe Coman in poarta Rapidului. Mi se pare cel mai bun eficient transfer al Rapidului din aceasta campanie.

Vulturul
14th January 2005, 18:53
Nu stiu daca Dolha va pleca in curand. Dar se pare ca tratativele pentru Coman au avansat serios. Partile s-ar fi inteles la 200.000$ si 30% dintr-un viitor transfer. Uff ce ma bucur. Eu l-as dori pe Coman in poarta Rapidului. Mi se pare cel mai bun eficient transfer al Rapidului din aceasta campanie.

De azi Dani e jucatorul vostru...Felicitari pentru acest transfer ati adus un super jucator...BAFTA DANI!!!

Pancone
15th January 2005, 14:45
Multumim . Speram sa apere la fel de bine cum a facut-o la Arges :yeah:

Mihai
15th January 2005, 16:55
O sa avem un rapidist pe forum! :yeah: Abia astept sa pot sa-l laud pentru meciurile bune facute la Rapid! Ca m-am cam saturat de fitele lui Dolha...

muthantu
18th January 2005, 09:43
Sa speram ca vom avea cat mai multe motive de lauda la adresa lui si a intregii echipe.

andreiush
21st January 2005, 21:34
Flavius Moldovan a semnat cu Rapid pe 3 ani
Fundaşul central, care a semnat pe 3 ani cu gruparea vişinie, va deveni rapidist abia din vară, cīnd īi expiră actualul contract cu FC Naţional. Liber la sfīrşitul campionatului, internaţionalul romān ar putea ajunge la Rapid chiar din acest moment, dacă oficialii giuleşteni se vor īnţelege cu FC Naţional.

Pancone
22nd January 2005, 02:03
O sa joace in preliminarile CL /hello

muthantu
24th January 2005, 10:28
Deci in final cred ca putem spune ca s-au facut transferul de 5 stele. hmm, sau poate nu chiar de 5... dar eu ma declar multumit.

Pancone
24th January 2005, 11:41
Foarte bune transferurile , vor fi jucatori utili echipei
Coman , Moldovan , Buga + 2 tinerei de perspectiva
Au plecat doar Rada, Junior si Godfroid ( il regret insa il inteleg ) jucatori care nu au jucat prea mult in tur

Mihai
24th January 2005, 11:45
Pe Godfroid nu prea il regret ca sezonul asta nu a jucat mai nimic!

Pancone
24th January 2005, 11:49
Nu a jucat nimic pentru ca a fost grav accidentat . Nu iti aduci aminte de primul sezon ?
Il regret ca fotbalist dar mai ales ca om , poate cel mai profesionist jucator strain pe care l-a avut Rapidul.

muthantu
24th January 2005, 12:29
Intr-adevar Godfroid a facut multe pentru Rapid. Regret si eu plecarea lui. Dar daca alta solutie nu era... asta este. Poate fi inlocuit de altii, poate mai buni decat el. Titlul sa vina, nu conteaza cu cine pe teren.:)

muthantu
3rd February 2005, 12:42
Eh, uite ca a mai plecat unul. Transferul lui Karamian (nu mai stiu care din ei :P) la Otelul e ca si facut. Va pleca cu echipa in Grecia in cantonament. Dupa el nu plange se pare nimeni. :)

andreiush
3rd February 2005, 21:15
Ala mai slabu a plecat:D Pai cu atacanti ca Niculae, Sabin, Buga, Burdujan ce sanse avea armeanu sa joace?:drak: Oricum...ma bucur ca Rapid s-a scapat de junior si armeanu asta:)

muthantu
4th February 2005, 10:08
Pai normal ca ala mai slabu' a plecat. Numai ca nu-i stiam numele:). Nu pot face diferenta intre ei deloc:)
Important e ca am avut o campanie de transferuri reusita. Au venit nume importante in fotbalul romanesc si vom avea un cuvant greu de spus in retur.

rasheedkpenny
4th February 2005, 10:17
Mie imi pare putin rau de Rada... mi se parea un jucator destul de bun. Probabil nu prea se avea cu Lucescu! :(

andreiush
4th February 2005, 18:57
Si eu zic ca lui Rada nu i s-a dat sansa sa joace. Cat a fost la Rapid tot accidentat a fost, si acum cand era bun de joc..l-au dat. Macar bine ca l-au luat pe Flavius Moldovan.

Pancone
5th February 2005, 12:01
Din ce stiu eu , Rada a fost imprumutat . Daca o sa joace bine va fi chemat inapoi :)

vlad1607
7th February 2005, 16:20
PArerea mea e ca rapidul a facut niste transferuri ffff bune iarna asta.

muthantu
9th February 2005, 10:31
Intr-adevar asa e. Dar cei de la Poli ne-au intrecut. Mai ales daca vin Moldovan si Contra cum am auzit eu azi dimineata la stiri...

Pancone
9th February 2005, 11:44
Moldovan sigur nu vine

banik
22nd February 2005, 17:36
de sabin ce mai stiti??il transfera sau nu??

Pancone
23rd February 2005, 09:02
E deja in Asia pentru 300 k
Il asteptam pe Bucur

MaPaX
23rd February 2005, 15:50
Se pare ca salariul sau va fi de 300 k si RAPID va primit 200 k

rasheedkpenny
24th February 2005, 10:00
S-a vehiculat in ultimele cateva zile venirea lui Viorel Moldovan la Rapid: 100.000 $ pentru retur!

muthantu
24th February 2005, 18:11
Da, numai ca Moldovan mai are o oferta de la FC Koln. Greu de crezut ca ar alege o echipa din tara.

rasheedkpenny
25th February 2005, 09:10
Pana la urma Moldovan s-a decis... o sa joace la Poli Timisoara. A spus chiar ca e onorat de oferta Rapidului, dar si-a dat cuvantul ca va juca la Poli! :)

Pancone
25th February 2005, 09:36
Ramanem cu 3 atacanti ?:(

MaPaX
25th February 2005, 10:12
Nu, revine Marius Sumudica! /hello :ok:

Pancone
25th February 2005, 11:03
Ca antrenor secund ;)

MaPaX
25th February 2005, 11:21
Si ca jucator :)

K.O.B.E
28th February 2005, 16:33
e bine ca sunt sanse acu ca Nico sa joace contra lu steaua :cool:

rasheedkpenny
1st March 2005, 16:30
Se pare ca Gigel Bucur ar fi deja transferat in Giulesti, se mai discuta despre suma de transfer si despre jucatorul imprumutat Sportului!

Sunt curios daca imprumuta pe cineva... pe cine o sa dea? Poate pe Nae Constantin! :drak:

Icebox
5th March 2005, 11:55
:mda: fir-ar sa fie, s-ar putea sa-l pierdem!
Domnu' Copos - :rosu:

Mihai
5th March 2005, 12:23
Pai la cat de zgarcit e Copos... Nici nu ma mir! Dar eu sper sa nu-l pierdem totusi nici Sabin nici Daniel...

Pancone
5th March 2005, 15:03
Sabin e deja pierdut

Mihai
5th March 2005, 15:16
Eu am zis ca aia sunt deja pierduti (sabin de tot si Nico pt inceputul de sezon)! Am uitat sa pun o virgula sorry

muthantu
7th March 2005, 08:01
Dupa oferta, Poli e mai tare ca noi. Nici nu ma mir. Ofera 500.000 si 70.000, fara clauza de joc, in timp ce Rapid ofera doar 400.000 si 60.000 pt jucator, cu o clauza de 23 de meciuri jucate pentru a-si primii banii.

banik
8th March 2005, 19:21
"Jerry Gane a semnat astăzi cu Rapid, fiind mai mult decīt probabil că va debuta la noua sa echipă sīmbătă, contra lui Poli Iaşi. Ultima dată la Universitatea Craiova, Gane a venit la Rapid liber de contract şi va avea un salariu de 50.000 de dolari pe sezon. Din vară, clubul īi poate prelungi contractul pe īncă un an."-gazeta sporturilor
parerea mea este ca au facut un transfer prost :headbang: ,sa ne inchida gura ca n-au fost in stare sa-l transfere pe bucur....voi ce parere aveti???
oricum batem in ghencea!!!!!!!!!!! :drak:

rasheedkpenny
9th March 2005, 10:42
Si mie imi pare rau ca n-au reusit sa-l transfere pe Bucur, oricum s-ar putea sa-l luam mai incolo! Despre venirea lui Jerry Gane... sper sa fie de bun augur! Poate il va motiva mai bine Razvan Lucescu decat a fost motivat la Craiova!

Cat despre meciul cu Steaua eu nu sunt foarte optimist... :(

Mihai
9th March 2005, 11:16
Jerry Gane???? Si acum mai am vise urate cand ma gandesc ca a dat 2 goluri pe Giulesti cand juca la Dinamo! In fine mie nu mi se pare un transfer bun! Cat despre Gigel Bucur...... NO COMMENT

litza
9th March 2005, 15:00
O sa va pricopsiti si cu Gane!O sa dea atatea goluri cate a dat si pt noi!
Sau poate-l stimulati voi cu ceva.

rasheedkpenny
15th June 2005, 10:52
Mihai Adrian Minca, portarul de 20 de ani care a aparat pāna īn aceasta vara la Apulum Alba Iulia, a devenit astazi jucatorul Rapidului. Minca a semnat un contract valabil pe 5 ani si se va prezenta peste o saptamāna viitoare la reunirea echipei lui Razvan Lucescu. De asemenea, jucator īmprumutat īn primavara la FC National, Ionut Rada se va īntoarce la formatia din Giulesti, va efectua pe 21 iunie vizita medicala si va pleca, a doua zi, alaturi de fostii si viitorii sai colegi īn turneul din Elvetia (22 iunie-1 iulie).

conform fcrapid.ro

Ma intreb daca exista oferte pentru Coman, sau doar vor sa faca o concurenta serioasa pe postul de portar. Din cate observ eu Dolha e cam al patrulea portar, deci mai mult ca sigur o sa-si faca bagajele! Hmm... :mda:

Mihai
17th June 2005, 16:27
Atacantul Ionel Gane şi-a reziliat contractul cu gruparea din Giuleşti prin acordul ambelor părţi şi a devenit jucător liber. Īn vārstă de 33 de ani, Gane a jucat opt meciuri pentru Rapid īn ultimul sezon şi a īnscris un gol, īn timp ce īn tur jucase cinci meciuri pentru Universitatea Craiova

rasheedkpenny
19th June 2005, 12:04
Bundea asteapta sa semneze
Dupa ce a discutat atat cu presedintele Dinu Gheorghe, cat si cu antrenorul Razvan Lucescu, fostul craiovean Zeno Bundea trebuie sa semneze contractul cu Rapid. El va parafa o intelegere pe doua sezoane, urmand a castiga 40.000 de dolari in fiecare an. Fiind liber de contract, Bundea nu a costat Rapidul nici un ban.

Emilian Dolha va fi prezent totusi la reunirea de marti
Dupa ce Rapid l-a achizitionat pe Mihai Minca de la Apulum, in lotul lui Razvan Lucescu sunt patru portari. Unul dintre cei vizati sa plece, Emilian Dolha, a afirmat ieri ca nu are nici o oferta si ca marti se va prezenta la reunirea lotului. Exista insa sanse mari ca el sa nu mai faca parte din garnitura visinie si in sezonul viitor, conducerea clubului incercand sa-i gaseasca o varianta de transfer.

rasheedkpenny
23rd June 2005, 14:21
Pana in prezent nu m-am exprimat folosind cuvinte urate la adresa adversarilor, totusi nesimtirea lui Ioan Becali e din ce in ce mai mare, din momentul in care a preluat functia de la Dinamo. Aceasta este parerea mea, de suporter al Rapidului. Se pare ca dinamovistilor nu le mai ajung jucatorii pe care ii au in prezent + cei veniti de la Craiova... ar mai vrea si decimarea altor echipe!

1. Ioan Becali il doreste pe Vali Negru la Dinamo... de parca Dinamo n-ar avea atatia mijlocasi in echipa!

2. Ioan Becali doreste sa-l aduca pe Florin Bratu la Dinamo... de parca atacantii pe care ii au si sunt imprumutati la alte echipe n-ar fi folositori. In fine, sa spunem ca asta nu ne priveste in mod direct pe noi, rapidistii.

Atitudine de 2 bani... la un om cu caracter asemenea!

rasheedkpenny
24th June 2005, 16:49
Conducerea clubului Rapid a ajuns la o īnţelegere cu atacantul ex-piteştean Adrian Dragoş Iordache, īn privinţa semnării unui contract pe 3 ani īntre cele două părţi. Iordache, 23 de ani, care s-a despărţit īn această vară de formaţia germană de ligă secundă Energie Cottbus (pentru care a jucat, īn doi ani, 61 de meciuri īn care a marcat 7 goluri), a debutat īn Divizia A sub culorile Argeşului, īn vara lui 2001. Jucătorul se va deplasa īn zilele următoare īn cantonamentul din Elveţia al Rapidului, urmānd să fie folosit de Răzvan Lucescu probabil īn jocurile de verificare cu Yverdon şi FC Aarau.

cf. fcrapid.ro

vlad1607
24th June 2005, 16:50
Adrian Iordache e o achizitzie buna .....

diavol visiniu
25th June 2005, 22:48
Din pacate Rapidul cumpara numai sperante, cum sa nu ne miram ca nu facem performanta.Daca tot vor sa faca schimbari sa inceapa cu antrenorul.Culmea prostiei ar fii sa ne bata si anonimii astia din Andora:D

rasheedkpenny
9th September 2005, 11:36
Dolha a rabufnit

Deşi nu a mai fost considerat titular de către Răzvan Lucescu de la meciul cu Farul (0-2), din ultima etapă a turului campionatului trecut, şi a intrat īn poartă doar printr-o conjunctură, accidentarea lui Dănuţ Coman, Emilian Dolha nu a vorbit niciodată despre situaţia sa. S-a mulţumit să se antreneze şi a intrat īntre buturi cīnd a fost nevoie, dar fără să īşi facă speranţe că va rămīne īn poartă.

Ajuns rezerva lui Mincă şi fără nici o şansă de a mai apăra după recuperarea lui Coman, Dolha (26 de ani) a răbufnit ieri după-amiază, cīnd a avut o intervenţie telefonică īn emisiunea "Divizia Mitică" de la Total Sport FM: "La vīrsta mea, nu-mi convine să nu joc. Am acceptat această situaţie īn returul campionatului trecut, dar starea asta nu poate dura la nesfīrşit. Sīnt oarecum frustrat, lucru normal, din moment ce nu joc la echipa mea de club".

"La īnceputul acestui sezon am redescoperit plăcerea de a juca. Dacă s-ar putea să fiu din nou numărul unu, ar fi foarte bine, dacă nu, mergem īnainte, ce să facem?", a mai spus Dolha. Goalkeeperul, al cărui contract cu vişiniii va expira īn vara lui 2006, nu a exclus varianta de a-şi continua cariera īn Romānia, probabil la Dinamo unde este dorit de preşedintele Ioan Becali: "Eu īmi doresc să joc. Peste cīteva luni voi fi disponibil, iar numărul meu de telefon este destul de cunoscut".

Acordul lui Dolha cu Rapidul va expira īn vara lui 2006, īnsă Ema este tentat să nu stea la Rapid pīnă la finalul īnţelegerii. "Sīnt sub contract cu Rapid şi sper din tot sufletul să-l termin cu fruntea sus", a declarat ieri Dolha, īnsă surse rapidiste susţin că el ar fi mărturisit apropiaţilor că, probabil, nu va aştepta vara viitoare pentru a părăsi clubul, urmīnd a propune conducerii o reziliere amiabilă a contractului peste trei săptămīni, după "dubla" cu Feyenoord Rotterdam, din Cupa UEFA.

Aflat īn concurenţă cu Dănuţ Coman pentru postul de titular la Rapid, Dolha a avut totuşi cuvinte frumoase despre fostul goalkeeper al lui FC Argeş, nominalizīndu-l printre cei mai buni portari din ţară. "La echipa naţională pot face faţă oricīnd Popa de la Poli Timişoara, Dani Coman de la noi, Curcă, plus Lobonţ şi Stelea", a declarat Ema.

cf. gsp.ro

andreiush
10th September 2005, 11:45
Dupa Dolha, rabufneste si Mara

Mara, atac la Lucescu
Abia linistite apele dupa circul facut de George Copos sub Grant, cand l-a demis si reconfirmat pe Lucescu jr. in functie dupa doar cateva ore, ca jucatorii rapidisti au si inceput sa-si faca publice pasurile. "Nu vreau sa tulbur apele, dar am venit la Rapid sa joc, nu sa fac tusa. Am avut prea putine sanse pentru a arata ce pot. Nu sunt Maradona sa joc cinci minute si sa decid un meci", a spus ieri Bogdan Mara, la nici o zi dupa ce Emilian Dolha i-a reprosat lui Razvan Lucescu faptul ca nu-l titularizeaza intre buturi.
Libertatea: Sunteti pregatiti pentru infruntarea cu Otelul?
Bogdan Mara: E un meci foarte important. Suntem obligati sa luam trei puncte la Galati daca vrem sa continuam lupta pentru titlu. in plus, o victorie ne-ar da incredere pentru Feyenoord. Un moral bun poate fi un atu decisiv. O sa castigam, desi vom avea un meci mai greu decat au avut Dinamo si Steaua.
stiai ca galatenii au propus sa se joace ieri din cauza unei nunti?
Habar n-aveam, dar era mai bine, deoarece castigam o zi in plus de odihna inainte de partida cu olandezii. Nu cred ca Rapidul a refuzat din cauza ca se temeau de evolutiile celor care se duc la nunta, Daniel Munteanu si Danut Oprea. Probabil conducerea noastra avea alte planuri.
De ce crezi ca nu te-ai impus inca la Rapid?
Pai, nu prea am jucat ca sa reusesc sa ma impun. Am evoluat doar doua meciuri ca titular si in alte trei am intrat din postura de rezerva. E prea putin. Nu sunt Maradona sa intru in ultimele cinci minute si sa decid un meci. Razvan Lucescu mi-a dat prea putine sanse. Nu vreau sa creez tensiune, dar, daca eram folosit trei-patru partide la rand capatam incredere si dadeam randamentul scontat. Toata lumea are pretentii mari de la Mara, dar pentru a-i multumi pe toti, inclusiv pe mine, trebuie mai intai sa joc.
Ce vei face daca situatia va continua?
Daca nu se bazeaza pe serviciile mele nici la Rotterdam, nu stiu ce o sa fac. Este prematur sa iau decizii. Chiar daca situatia nu-mi convine, nu vreau sa ma grabesc. Oricum, un lucru e clar, n-am venit la Rapid sa fac tusa.

libertatea

rasheedkpenny
13th September 2005, 22:03
Mara – out, Moldovan – transferabil, Vasilache – amendă

Preşedintele Dinu Gheorghe a anunţat astăzi că, īn urma ultimelor evenimente care au dezvăluit faptul că trei dintre jucătorii Rapidului au fost surprinşi sāmbătă noaptea, după meciul de la Galaţi, īntr-un local, conducerea clubului a luat următoarele măsuri: contractul lui Bogdan Mara a fost reziliat īn mod amiabil, cu acordul ambelor părţi, Flavius Moldovan a fost trimis să se antreneze cu echipa a doua şi, din acest moment, este transferabil, iar Ciprian Vasilache a primit o amendă de 3.000 USD şi un ultim avertisment. „Aveam strānse toate informaţiile de care era nevoie pentru a lua o asemenea decizie. Această ultimă faptă se adăuga altora, anterioare. Nu se poate ca īntr-o seară tristă pentru noi, toţi, conducere, jucători, suporteri, unii să se manifeste īn asemenea mod. Trebuie să simţi totuşi ceva pentru echipa asta, să te gāndeşti şi la suporterii aceia care vin meci de meci să te susţină şi care mor pentru echipa asta”, a declarat preşedintele rapidist.

cf. fcrapid.ro

rasheedkpenny
11th October 2005, 11:05
Răpus de viciu
Titular anul trecut la echipa naţională, Flavius Moldovan a căzut în patima băuturii, clubul dorind să scape cât mai repede de el. RATAT. Flavius Moldovan (în alb) şi-a bătut joc de cariera sa de fotbalist, eşu§nd şi la Steaua, şi la Rapid. Cazul lui Flavius Moldovan nu este singular în fotbalul românesc şi, cu siguranţă, nu va fi nici ultimul. Fundaş care a cunoscut târziu consacrarea, Moldovan a coborât iute de pe soclu, după numai trei meciuri jucate la echipa naţională. Sosit în ianuarie la Rapid cu reputaţia unui fundaş experimentat şi exact în joc, Flavius Moldovan a căzut victimă vieţii dezordonate şi viciului său dintotdeauna, alcoolul. Începuse bine la Rapid, debutase chiar cu gol, însă treptat prestaţiile sale au scăzut spre derizoriu. A fost mai întâi bănuit că nu-şi apără corect şansele, iar din acest motiv viaţa extrasportivă a fost monitorizată atent de conducerea rapidistă, totul culminând cu escapada nocturnă de după meciul de la Galaţi. Nici la antrenamente conduita lui nu era cea adecvată, Moldovan având pe conştiinţă accidentarea singurului jucător cumpărat în această vară de Rapid care ar fi putut ajunge repede titular, Romeo Stancu. În prezent, Flavius e retrogradat la “satelitul” Magnetica, iar Rapid se dă peste cap să-l vândă. La fel s-a procedat anterior cu Ziyati, S. Ilie şi Aliuţă. Pentru nici unul dintre ei n-a existat cale de întoarcere.

Emilian Dolha, dorit de Gloria Bistriţa
Portarul Emilian Dolha este ofertat de Jean Pădureanu. “Aş veni cu cea mai mare plăcere la Bistriţa până în vară, mai ales pentru nea Jean. Aş face-o însă doar dacă împrumutul nu ar fi condiţionat de prelungirea contractului meu cu Rapid”, a admis ieri Ema. Acesta ar vrea un contract de 50.000 de dolari, dintre care 20.000 la semnătură.

rasheedkpenny
12th October 2005, 12:14
Moldovan vrea înapoi
Flavius Moldovan a tot sperat să se transfere de curând la echipa Beitar Ierusalim. Chiar dacă în prezent nu e deschisă perioada de transferuri, jucătorul ar fi căzut la învoială cu oficialii clubului pentru a fi declarat liber, bazându-se pe faptul că oricum i se întârziase plata ultimei rate din contract. Între cele două părţi s-a produs un scurtcircuit, transferul a rămas în aer, iar conducerea clubului i-a propus lui Moldovan micşorarea cu aproape o treime a contractului de 120.000 de dolari. Fotbalistul a refuzat categoric şi a vrut să-şi rezolve pe cont propriu un transfer “afară”. Numai că paşaportul se află în posesia clubului. Mai nou însă, Moldovan îşi pune cenuşă în cap şi încearcă să revină la echipa mare. El speră să-l convingă pe Răzvan Lucescu, dar tehnicianul nu se lasă înduplecat, dorind să dea un exemplu, aşa cum a făcut şi cu Ziyati.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
12th October 2005, 13:21
Bădoi refuză să semneze!


Cel mai constant jucător al Rapidului nu este de acord cu salariul de 45.000 de dolari oferit de club şi încă nu vrea să parafeze prelungirea contractului scadent în vară

Valentin Bădoi a refuzat să semneze prelungirea contractului cu Rapid în termenii propuşi de club şi pare să devină un caz similar celui al lui Robert Ilyeş. Acesta din urmă s-a declarat mai mult timp nemulţumit de salariul de 80.000 de euro pe sezon oferit de preşedintele Dinu Gheorghe, însă în cele din urmă a dat de înţeles că va semna.

Angajamentul lui Bădoi expiră vara viitoare, el avînd în prezent un salariu de 35.000 de dolari pe an. Conducerea clubului i-a propus 10.000 de dolari pe an în plus, sumă cu care Bădoi nu este de acord. "De cînd am venit la Rapid nu am lipsit în nici o partidă. Îmi merge bine, am ajuns şi la echipa naţională, cred că e un moment în care trebuie să tind la mai mult", s-a destăinuit Bădoi apropiaţilor, adăugînd că spera să nu fie "expulzat" la Rapid II dacă nu ajunge la o înţelegere cu clubul.

"Bădoi este unul dintre oamenii mei de bază şi nu se pune problema ca el să fie în pericol. Asta din punctul de vedere al antrenorului, restul e problema conducerii" Răzvan Lucescu

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
13th October 2005, 11:36
Au venit A**** şi Lombe
Începând de marţi seară, la antrenamentele conduse de Răzvan Lucescu şi-au făcut apariţia portarul şi căpitanul naţionalei de tineret a Armeniei, ambii în vârstă de 19 ani: Edel A**** Bete şi Carl Lombe. Cei doi sunt născuţi în Camerun, dar au fost naturalizaţi după ce au avut evoluţii apreciate în tricoul echipei Pyunik Erevan, club la care au evoluat şi fraţii Karamian. Fotbaliştii, care au bifat câteva selecţii şi pentru naţionala mare a Armeniei, aparţin încă de o echipă cameruneză şi se află deocamdată în probe, urmând să fie achiziţionaţi dacă Lucescu jr va fi mulţumit de ei. Rapidiştii au dorit încă de la începutul acestei veri să-l transfere pe portarul de tineret al echipei naţionale a Armeniei. Chiar după meciul disputat la Năvodari, în care A**** Bete a avut o evoluţie apreciată, Dinu Gheorghe s-a interesat de posibilitatea unui transfer. Până la urmă, giuleştenii l-au luat pe Mincă. Celălalt jucător de culoare vrea să facă pasul la o echipă mai mare în Europa, iar Rapid ar fi soluţia cea mai bună în prezent pentru el. Lombe are şi amintiri neplăcute din Erevan, unde anul trecut, în luna aprilie, a fost atacat şi jefuit în plină stradă de nişte necunoscuţi.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
19th October 2005, 09:43
Schimbă Copos liniile?
Rapid şi-a dorit īntotdeauna să aibă un lot echilibrat, dar mai ales omogen, continuitatea fiind unul dintre obiectivele pe care le urmăreşte conducerea giuleştenilor. Cel puţin ciudată este situaţia existentă acum la Rapid, unde nu mai puţin de opt jucători au contracte care expiră fie īn iarnă, fie la vară. Robert Ilyeş şi Nicolae Constantin au angajamente scadente īn luna decembrie, ei putānd semna de acum cu orice echipă, iar Marius Măldărăşanu, Valentin Bădoi, Emilian Dolha, Nicolae Grigore, Dănuţ Perjă şi Ionuţ Curcă termină contractele la vară. Nici primii, dar nici ultimii nu au primit o ofertă concretă, deşi discuţii preliminare au fost īn cazul unora. Cea mai concretă discuţie a avut-o Robert Ilyeş, care s-a īnţeles īn principiu, dar nu a semnat actele deoarece nimeni nu a mai adus vorba despre asta.

Dolha şi Perjă pleacă sigur
Ceilalţi au purtat şi ei discuţii, cu excepţia lui Emilian Dolha, căruia clubul nu intenţionează să-i mai propună ceva, ba din contră, s-ar bucura dacă ar reuşi să-l vāndă īn iarnă pentru a recupera o parte din banii investiţi īn el. Un caz special este cel al lui Dănuţ Perjă, despre care se consideră că şi-a făcut datoria faţă de echipă. Īntrucāt la momentul actual el are şanse mici de a mai fi titular, jucătorul īşi doreşte să plece la altă echipă.

Nu sunt bani, nu e strategie
Motivul principal al tergiversării discuţiilor este lipsa banilor. Īn ciuda faptului că vicepremierul George Copos nu scapă nici un moment ocazia de a afirma că anual echipa īi mănāncă 5 milioane de euro, Rapid nu stă deloc pe roze, preşedintele Dinu Gheorghe făcānd eforturi mari pentru ca jucătorii să fie cu plăţile la zi. Īn condiţiile īn care nici situaţia lui Vamă nu este clară, strategia clubului nu pare a fi o prioritate.

Jucătorii ar vrea să plece la echipe din străinătate
Aflaţi īn partea a doua a carierei, Măldărăşanu, Constantin, Ilyeş, Perjă şi Bădoi, toţi trecuţi de 30 de ani, visează la un transfer īn străinătate. Prioritară īn ţară rămāne pentru ei varianta Rapid, dar n-ar avea probleme nici să se transfere la alte formaţii, CFR Cluj, FC Argeş, Poli Iaşi, FC Naţional, Pandurii şi FC Vaslui fiind doar cāteva dintre cluburile interesate de serviciile unuia sau altuia dintre ei.

Bădoi şi Grigore sunt nemulţumiţi
Doi dintre fotbaliştii aflaţi spre finalul contractului, Valentin Bădoi şi Nicolae Grigore, au nemulţumiri īn ceea ce priveşte situaţia lor. Lui Bădoi nu-i convine suma propusă de club, 50.000 $, iar Grigore ar vrea īn primul rānd să joace, nefiind īmpăcat cu situaţia de a mai semna cu Rapid pentru a sta tot pe banca de rezerve.

cf prosport.ro

Si iar vorbim despre jucatori care pleaca de la echipa dar nici o vorba de jucatori care ar putea sa vina...

rasheedkpenny
26th October 2005, 10:03
La schimb

Emilian Dolha nu a mai făcut parte din lotul primei echipe în ultimele 7 etape şi, înaintea derby-ului cu Steaua, a fost trimis la Rapid II. Situaţia în care a ajuns portarul l-a alertat pe impresarul său, Victor Becali, care a făcut chiar ieri un drum la baza Pro Rapid, unde a discutat despre clientul său cu preşedintele giuleştenilor, Dinu Gheorghe.

Propunerea cu care a venit procuratorul lui Dolha a fost aceea a unui schimb de jucători cu Dinamo, una dintre variantele cele mai probabile referindu-se la cedarea lui Ema în Ştefan cel Mare la schimb cu Vlad Munteanu. Mutarea ar fi în beneficiul Rapidului, deoarece Dolha va intra în decembrie în ultimele 6 luni de contract, interval în care ar putea semna cu o altă echipă, dar şi pentru "cîini", pentru că Vlad Munteanu nu este în acest moment titular în echipa lui Ioan Andone.

cf gsp.ro

Mie personal mi se pare cam imposibil un asemenea transfer... cel putin cat priveste "acceptarea" lui Vlad Munteanu de catre galeria Rapidului!

rasheedkpenny
3rd November 2005, 10:04
Nimeni n-a semnat
Giuleştenii au opt fotbalişti aflaţi la final de contract.
Aceştia, fie că termină înţelegerile în iarnă, fie că le termină în vară, nu au semnat prelungirea angajamentelor cu gruparea vişinie. Dolha, Curcă, Perjă, Nae Constantin, Bădoi, Ilyeş, Grigore şi Măldărăşanu au situaţii diferite, în sensul că unii dintre ei nu mai vor să rămână, iar pe alţii nu i-ar mai ţine clubul. Mare parte îşi pun speranţe şi în meciurile din UEFA. Oricum, situaţia precară a clubului, semnalată inclusiv de preşedintele Dinu Gheorghe, nu permite concretizarea discuţiilor, mai ales că patronul George Copos a răspuns ieri afirmaţiilor lui Vamă: “Clubul are un buget anual care are pierderi, cheltuieli şi profit. Dacă pierderile sunt mai mari, nu mai pot da bani”.
Rapidiştii aşteptau ieri achitarea restanţelor, dar au fost nevoiţi să se mulţumească doar cu câte 1.500 de dolari, prima pentru victoria de la Constanţa.

cf. prosport.ro

Din cate stiu eu, doar Dolha si Perja vor sa plece... si totusi ce facem cu restul? SUnt jucatori de baza care trebuie sa semneze!

fia
6th November 2005, 10:31
Cu o săptămīnă īn urmă, Emilian Dolha a fost trimis la Rapid II din cauză că a refuzat să semneze un nou contract cu Rapid. Actualul, de 50.000 de dolari pe sezon, expiră īn vară. "Nu voi semna, asta este. Aştept pīnă la finalul sezonului, după care probabil voi pleca. Aici nu mai am nici o şansă", s-a destăinuit Dolha apropiaţilor. Fotbalistul a mai spus că nu vrea să apere la Rapid II: "Aici sīnt Sardescu şi Marinescu, băieţi talentaţi, şi nu are rost să īi īncurc eu". Cu puţin timp īn urmă, Gloria, adversara de astăzi a Rapidului, s-a oferit să īl ia pe Dolha, dar nu definitiv, ci īmprumut. Conducerea Rapidului nu s-ar fi opus, cu condiţia ca jucătorul să semneze prelungirea contractului

(c) GSP

rasheedkpenny
9th November 2005, 10:13
Contracte noi la Rapid
ProSport Show, emisiunea de pe Prima TV realizată de redactorul-şef al ProSport, Dorin Chioţea, l-a avut printre invitaţi, luni seară, pe preşedintele clubului Rapid, Dinu Gheorghe. Chestionat asupra situaţiei celor opt fotbalişti aflaţi pe final de contract cu echipa din Giuleşti - Măldărăşanu, Ilyeş, Curcă, Dolha, N. Grigore, Bădoi, Perjă, N. Constantin -, Vamă, care ieri şi-a sărbătorit ziua numelui (îl mai cheamă şi Mihai), a mărturisit că a vorbit deja cu fiecare în parte şi că nimeni nu va putea refuza oferta venită din partea clubului.

cf. prosport.ro

Chiar ma intreb daca i-au facut o oferta in acest sens si lui Dolha, ca vad ca este trecut pe lista de mai sus. Parca nu mai vroiau sa-l tina... sau cum scrie si putin mai sus, o sa semneze contract dar o sa fie imprumutat la alta echipa! De Flavius Moldovan vad ca nu se mai zice nimic, o sa-l transfere pana la urma, iar el... Keep Walking! :drak:

rasheedkpenny
14th November 2005, 11:33
Îl dau afară pe Emilian Dolha!
Deşi îi expiră înţelegerea cu clubul la vară, giuleştenii ar vrea să-i rezilieze contractul încă din această iarnă.

Altădată portar de echipa naţională, Emilian Dolha a ajuns astăzi să se antreneze cu “satelitul” Rapid II.
“Mai rău de atât nu poate fi”, ar putea spune portarul giuleştean. Numai că cei din conducerea clubului rapidist îi pregătesc lui Ema debarcarea definitivă de la echipă. Astfel, deşi mai are contract cu clubul până la finalul campionatului, goalkeeper-ului i se va desface contractul de muncă pentru a putea pleca unde doreşte. Adus în vara lui 2000 de la Gloria Bistriţa, Dolha a fost considerat la vremea respectivă ca fiind urmaşul lui Lobonţ. De când joacă în tricoul alb-vişiniilor, Ema a fost ţinut pe banca de rezerve de trei portari: Răzvan Lucescu, Bogdan Stelea şi Dani Coman, în rest fiind om de bază. Actualul antrenor al giuleştenilor este şi cel care a hotărât achiziţionarea lui Coman de la FC Argeş şi exilarea lui Dolha la echipa secundă a Rapidului, după ce în actualul sezon nu a apărat decât în primele două etape de campionat şi în confruntările din Cupa UEFA cu amatorii de la Sant Julia. Supărarea conducerii echipei ar veni din cauză că deşi a fost mai mereu titular, Dolha a gafat în multe meciuri decisive, atunci când echipa avea mai multă nevoie de siguranţa lui.
În acest moment, pe lângă Coman, Mincă şi Curcă, cu Rapidul se pregăteşte şi un al patrulea portar, internaţionalul armean de origine cameruneză Edel A**** Bete, dar achiziţionarea sa este condiţionată de plecarea lui Dolha. Cea mai probabilă destinaţie pentru fostul bistriţean ar fi rivala de moarte a giuleştenilor, Dinamo, unde ar fi dorit de către preşedintele executiv Giovani Becali. Pentru portar ar mai fi existat şi posibilitatea unui împrumut la Gloria Bistriţa, variantă care a căzut din cauză că Ema nu şi-a prelungit contractul.

Reacţii la cazul Dolha
“Nu ştiu nimic de o eventuală reziliere a contractului meu. Sunt însă optimist şi sper că va ieşi soarele şi pe strada mea”
Emilian Dolha, portar Rapid

“Până în vară poate fi dat afară doar dacă va fi declarat liber de contract”
Victor Becali , impresar Dolha

“Dolha se antrenează foarte bine la echipa a doua, însă nu ştiu dacă este pe lista comună de jucători, pentru a putea juca în Divizia B”
Mihai Stoica, director tehnic Rapid

Portarul rapidist nu vrea să apere în Divizia B
Deşi avea drept de joc la echipa a doua a giuleştenilor, portarul nu a vrut să apere buturile divizionarei B, preferând să participe doar la antrenamente. “La Rapid II sunt doi portari foarte talentaţi, Radu Sardescu şi Andrei Marinescu, care ar putea face oricând pasul către prima echipă. Nu aş vrea să stau în drumul lor”, a declarat Ema, care speră ca situaţia delicată în care se află să-şi găsească rezolvare cât mai repede: “Poate vine Moş Crăciun şi pe la mine”.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
20th November 2005, 23:30
Pleaca Nico?

Conducerea giuleştenilor a infirmat zvonul conform căruia Niculae ar fi pe picior de plecare la AEK Atena. "El are o clauză de 3,3 milioane de dolari şi cine varsă această sumă în contul clubului îşi asigură automat serviciile jucătorului. Bineînţeles, după ce se va fi înţeles cu el. Pînă acum nu avem informaţii că ar fi făcut cineva plata".

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
21st November 2005, 10:16
Schimb Opriţa-Dolha

Steaua şi-l doreşte pe Emilian Dolha, iar emisarii clubului din Ghencea l-au contactat pe portarul rapidist, cu care s-ar fi întîlnit, aşa cum afirmă anumite surse, zilele trecute. "Nu este nimic adevărat, avem doi portari, pe Hamutovski şi Cernea, şi nu ne interesează Dolha", a afirmat răspicat managerul MM Stoica. Poziţia sa e firească, Dolha nu a intrat încă în ultimele 6 luni de contract, iar o întîlnire şi o ofertă către portarul rapidist l-ar pune în culpă. Conducerea Rapidului l-a exilat pe Dolha la "satelitul" din Strada Veseliei, după ce acesta a refuzat prelungirea contractului, şi nu s-ar opune schimbului cu Steaua. Aceleaşi surse susţin că, la început, a fost vorba de o tranzacţie care să îl includă pe Liţu, însă giuleştenii şi-au exprimat opţiunea pentru Opriţa, variantă agreată în Ghencea.

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Pancu este aşteptat acasă

George Copos va transfera în iarnă un fotbalist ce va juca titular. Galeria îi recomandă numele jucătorului român de la Beşiktaş.

Victoria obţinută sâmbătă seara în faţa echipei CFR Cluj l-a entuziasmat pe George Copos.
Patronul, văzut braţ la braţ cu sponsorul Jean Valvis, a făcut o declaraţie surprinzătoare la finalul meciului. “Sunt aşa de bucuros că am bătut Clujul! Era important să câştigăm cele trei puncte, după ce la Bistriţa n-am fost în stare să ne păstrăm avantajul. În iarnă, împreună cu sponsorii, ne gândim serios să aducem un fotbalist important care va fi cu siguranţă titular în echipa noastră”, a dezvăluit Copos, refuzând însă să dea vreun nume.
După această declaraţie, suporterii giuleşteni şi-au făcut din nou speranţe că îl vor putea vedea în Giuleşti pe idolul lor, Daniel Pancu, aflat într-o situaţie ingrată la Beşiktaş, unde nu mai e dorit de antrenorul Jean *****a.
După cum se ştie, internaţionalul român mai este curtat de încă o echipă din Divizia A, Poli Timişoara. Pe la colţuri se vorbeşte că Pancu va rezilia cât de curând contractul cu firma de impresariat a fraţilor Becali şi va reveni lângă antrenorul alături de care a cunoscut cele mai mari satisfacţii, Mircea Lucescu. Dacă va fi aşa, atunci Rapid va trebui să se lupte cu clubul patronat de miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov pentru Pancu.

" Nu ştiu dacă este cazul să mă întorc în România, dar când o voi face, am promis că voi juca numai la Rapid şi mă voi ţine de cuvânt."
Daniel Pancu, fotbalist Beşiktaş

cf. prosport.ro

Sunchase
21st November 2005, 13:50
Venirea lui Pancu inapoi acasa ar fi un lucru extraordinar !

rasheedkpenny
29th November 2005, 11:45
Pana una-alta au fost discutii despre plecarea lui D.Niculae... trebuie sa vina un alt varf in locul sau, un nume vehiculat fiind cel al "proaspatului" adversar, Mazilu.

"Interesant este ca prima echipa care l-a ofertat pe Mazilu a fost Rapid, unde este dorit chiar de patronul George Copos.

Golul marcat de Ionut duminica, in meciul direct cu giulestenii, l-a convins si pe Razvan Lucescu. Surse din anturajul jucatorului au dezvaluit:

'Primii care l-au contactat pe Ionut au fost cei de la Rapid, dar el ezita sa semneze cu gruparea de sub Podul Grant din cauza presiunii pe care o exercita suporterii. Dinamo a intrat puternic pe fir si sunt sanse mari ca din iarna Mazilu sa ajunga in "Groapa". Totul depinde de el'."

cf. onlinesport.ro

rasheedkpenny
2nd December 2005, 12:38
ProSport: Mazilu, Cociş, Pancu sau Ganea?

Vrānd să-şi īmbunătăţească imaginea īn faţa fanilor, George Copos este gata să-l transfere pe unul dintre cei patru

După victoria cu Rennes, patronul George Copos a anunţat că Rapidul a atras doi sponsori noi, Carrefour şi Altex, şi a promis că īn iarnă va aduce un fotbalist de echipa naţională, care va juca sigur ca titular. Marţi, preşedintele Dinu Gheorghe a afirmat că ştie numele celui vizat, dar că sunt şanse destul de mici ca transferul acestuia să fie perfectat. Se pare că vicepremierul şi-l doreşte foarte mult pe Răzvan Cociş, considerat revelaţia anului. Īn cazul īn care nu-l va putea achiziţiona pe mijlocaşul lui Sheriff Tiraspol, Copos se va orienta către Ionuţ Mazilu, Daniel Pancu sau Ionel Ganea. Aflat īn cea mai bună formă a carierei, Mazilu pare cea mai bună variantă, chiar dacă Vasile Şiman ar prefera să-l direcţioneze către o echipă din străinătate. Adulaţi de publicul vulcanic din Giuleşti, Pancu şi Ganea şi-au arătat disponibilitatea de a īmbrăca din nou tricoul alb-vişiniu dacă se vor īntoarce īn ţară. Astfel patronul va īncerca să le demonstreze fanilor că s-a schimbat şi este dispus să investească pentru a avea performanţe.

cf. fcrapid.ro - dupa un articol preluat din Prosport

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cocis e un tanar de viitor, probabil Copos si-l doreste ca sa scoata ulterior ceva bani de pe urma lui. Oricum aducerea lui ar reprezenta o miscare normala avand in vedere si restul tinerilor de la Rapid... Rada, Maftei, M.Constantin, Negru, Stancu...

Mazilu mi se pare un foc de paie, e destul de bun dar nu stiu cat de bine se va acomoda la Rapid, dintre cei enumerati in artiicol mi se pare cea mai proasta alegere... parerea mea!

Pancu... are istoria de partea sa! E intr-un con de umbra, ramane de vazut daca va mai scrie pagini in istoria Rapidului daca va reveni in Giulesti!

Ganea... cam in aceleasi conditii ca si Pancu, trece tot printr-o perioada mai putin fasta! E un atacant puternic, ar prinde bine Rapidului asa ceva.

Pe ultimii doi nu i-am mai vazut jucand de ceva timp, asa ca e greu de spus cum vor evolua daca vor reveni! :( Ultimii doi vor avea probabil si o problema de atitudine, cu Razvan Lucescu antrenor... cred!

rasheedkpenny
6th December 2005, 09:54
Dolha la Wisla?

Surse autorizate susţin că goal-keeper-ul este Emilian Dolha. Scos din lotul Rapidului pentru că a refuzat să prelungească īnţelegerea scandentă īn vara lui 2006, el nu a mai apărat īn Divizia A din 20 august, de la partida cu FC Naţional. Dolha a rămas īn relaţii foarte bune cu Dan Petrescu după ce tehnicianul a antrenat īn Giuleşti.

"Vorbesc des la telefon cu Dan Petrescu, mă antrenez şi sīnt īn formă, dar nimeni de la Wisla nu m-a contactat pīnă acum"
Emilian Dolha

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
9th December 2005, 15:32
Moldovan, in negocieri cu Rapidul

Viorel Moldovan a avut joi seara o intalnire cu oficialii Rapidului, cu care a discutat revenirea sa in capitala ca jucator la echipa feroviara.

Dinu Gheorghe, Razvan Lucescu si Viorel Moldovan au fost vazuti joi seara in clubul Casa di David. Desi se afla inca sub contract cu Poli Timisoara, Moldovan cauta cu disperare o solutie sa vina in Bucuresti pentru a fi alaturi de familie.
Se pare ca prospectul de a fi antrenor la Sportul nu il tenteaza pe Moldovan, pentru ca vrea inca sa joace. Cum Daniel Nicuale ar putea fi transferat, Moldo-gol poate fi o solutie in atacul Rapidului.

cf. onlinesport.ro

Pe mine nu ma incanta asa de tare venirea lui Moldovan la Rapid... oare asta sa fie transferul "trambitat" de Copos?

fia
10th December 2005, 11:02
Vor sa-i dea 200.000? Mi se pare absurd. Sunt mult prea multi bani pentru valoarea si varsta lui. Mie Moldovan nu mi s-a parut niciodata un jucator extraordinar, iar de cand a revenit in campionatul nostru s-a prostit de tot. Si nu stiu cat e de dorit in gilesti avand in vedere diversele disensiuni sa le zicem, cea mai recenta cu Rada, al meciul direct.

Eu unul nu-l vreau la Rapid. Mai bine sa aduca tineri. Sa scoata Copos carutza de bani sa-l ia pe Cocis.... sa nu-l fi lasat sa treaca pe langa pe Mazilu....

rasheedkpenny
15th December 2005, 09:42
Eu personal nu fac discriminari rasiale, dar n-as vrea sa vina un al doilea Dossey la Rapid (vezi info de mai jos).

"De la Rapid, patronul George Copos a anuntat miercuri noapte ca a parafat contractul cu un portar, fara sa dea nume. Se pare ca ar fi vorba de un portar camerunez."

cf. onlinesport.ro

Sunchase
15th December 2005, 11:25
Avem nevoie de 1-2 atacanti de valoare certa !!!

fia
15th December 2005, 15:46
oare care e portarul de care vorbeste Copos ca l-a transferat?
Sper din toata inima sa ramana in continuare Ilyes si sper ca atacantul de valoare care se preconizeaza sa nu fie Viorel Moldovan.

Cristy
15th December 2005, 18:38
A**** il cheama , e camerunez naturalizat si joaca la nationala armeniei de tineret si parca joaca la echipa care a jucat si karamyan , piunik erevan sau cum o cheama, un portar presupun sub minca sau curca .....

rasheedkpenny
20th December 2005, 10:45
Robert Ilyeş, spre Wisla
Mijlocaşul rapidist e dorit de Dan Petrescu la formaţia din Cracovia.

“Īn proporţie de 90% plec”, a declarat Robert Ilyeş după terminarea turului şi, implicit, a contractului său cu Rapid.
Chiar dacă gruparea giuleşteană i-a propus prelungirea angajamentului, jucătorul e decis să dea curs unei oferte din străinătate. El s-a aflat īn discuţii cu o echipă de ligă secundă din Germania, dar după ce Dan Petrescu a preluat Wisla Cracovia există o propunere şi din partea Bursucului. Ilyeş este unul dintre fotbaliştii pe care Petrescu i-a apreciat mult pe parcursul scurtului său mandat din Giuleşti. Trecerea lui Robert la Wisla nu se poate realiza īnsă acum decāt cu acordul Rapidului deoarece el mai are contract pānă pe 28 februarie 2006.

cf. prosport.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prime la apă

Rapidiştii nu au luat nici ieri recompensele pentru calificarea īn primăvara eropeană, deşi George Copos făgăduise că va face plăţile. Mai mult, jucătorii au aflat că bugetul promis iniţial pentru premiere, 200.000 de euro, a fost diminuat la 160.000 de euro!

Titularii vor lua cīte 10.000 de euro, restul de bani urmīnd să se īmpartă direct proporţional cu minutele jucate. "După ce am aflat că se dau doar 160.000 de euro, e clar că banii ajung numai pentru jucători. Staff-ul şi antrenorii nu mai primesc nimic īn noile condiţii", spun fotbaliştii rapidişti. "Asta vine şi mai bine după ce am auzit că steliştii şi-au luat banii. Sīnt adorabili conducătorii care la īnfrīngeri se lamentează aveam banii, de ce nu ni i-au luat?, iar la victorii ne umplu de promisiuni", mai spun fotbaliştii lui Lucescu. Ei au fost anunţaţi după meciul de la Stuttgart de către preşedintele Dinu Gheorghe că au un bonus de 500 de euro pentru că au ocupat locul 1 īn grupă.


Au adus bani de acasă
Rapidiştii au probleme cu banii nu numai īn ceea ce priveşte prima pentru calificare. Cu două zile īnaintea meciului de la Stuttgart fotbaliştii rapidişti ştiau că trebuie să primească recompensele pentru meciul cu Jiul şi alte restanţe. Cum banii nu au fost viraţi īn contul clubului, Răzvan Lucescu şi Dinu Gheorghe au adus de acasă aproximativ 70.000 de dolari.

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tintele Rapidului: Ganea, Pancu si Moldovan

Pentru a ajunge in fazele superioare ale Cupei UEFA, George Copos a anunţat că va transfera īn Giuleşti un jucător valoros, care să aducă un plus de eficacitate compartimentului ofensiv. Īn clipa de faţă, pe lista de achiziţii a Rapidului sīnt trei fotbalişti: Viorel Moldovan, Daniel Pancu şi Ionel Ganea.

cf. onlinesport.ro (http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=7426)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pleaca Ilyes... ramane Dica in locul lui, lotul se subtiaza in mod vizibil. Mai multi jucatori si-au exprimat intentia de a pleca in cazul in care vor fi doar rezerve la Rapid. Trebuie adusi jucatori noi si tineri. Observ ca variantele propuse pentru "impulsionarea" atacului sunt Ganea, Pancu sau Moldovan... toti "cam" trecuti! :(

rasheedkpenny
22nd December 2005, 12:34
Piedică pentru Dolha

Mutarea portarului rapidist la Dinamo nu poate fi oficializată pīnă pe 11 ianuarie 2006, dată la care goalkeeperul intră īn ultimele 6 luni de contract cu Rapidul.
"Eu nu ştiu nimic de nici o ofertă pentru mine. Nici măcar nu cunoşteam exact data la care īmi expiră contractul cu Rapid. Tot ce ştiu este că mă voi prezenta pe 10 ianuarie 2006 la reunirea echipei Rapid II"

Bădoi, ars la bani
Nelipsit din echipa Rapidului īn ultimii 3 ani şi jumătate, Valentin Bădoi (foto) cīştigă 32.000 de dolari din contractul cu giuleştenii. Pentru constanţa sa, jucătorul originar din Alexandria a fost recompensat īn sezonul trecut cu un bonus de 6.000 de dolari, astfel īncīt veniturile sale de la Rapid au atins 38.000 de dolari. Īn această toamnă, deşi Bădoi a bifat şi trei prezenţe īn "naţională", conducerea a "uitat" de bonusul de 6.000 de dolari, mai ales că mijlocaşul rapidist ezită să semneze prelungirea contractului cu Rapidul, scadent īn vara viitoare. Astfel, Bădoi a devenit singurul jucător alb-vişiniu care cīştigă mai puţin decīt īn sezonul trecut.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
23rd December 2005, 10:04
Badoi schimba trenul
Unul dintre cei mai buni pasatori din tara, Vali Badoi ar putea renunta la CFR-ul bucurestean in favoarea celui din Cluj.
Se numara deja printre veteranii din garnitura feroviara, bifind al patrulea sezon petrecut linga sine. Este titular incontestabil in echipa visinie, indiferent de numele antrenorului aflat la timona: Rednic, Hizo, Petrescu sau Lucescu.
Aflat la final de contract cu Rapid, jucatorul si-a exprimat dorinta de a pleca din Grant. "Este normal sa doresc sa joc undeva unde pot cistiga mai multi bani. Am deja o virsta, iar timpul nu mai are rabdare cu mine. Eu as prefera undeva afara, dar sa vedem de unde vin ofertele", a afirmat fotbalistul.
Desi si-ar dori un contract in strainatate, urmatoarea destinatie a lui Badoi ar putea fi CFR Cluj. Se pare ca rapidistul ar fi dorit chiar de antrenorul-jucator al echipei din Gruia, Dorinel Munteanu. In cazul in care conducatorii formatiei clujene ii propun jucatorului un contract care sa depaseasca suma de 70.000 de euro, fotbalistul ar putea schimba trenul.

cf. spt.ro

--------------------------------------------------------------------------

Pleacă şi Măldă!

Acum o săptămīnă, Robert Ilyeş a declarat că va pleca din Giuleşti "īn proporţie de 90 la sută". Ieri, şi Marius Măldărăşanu a spus că este posibil să părăsească Rapidul. Dacă acordul lui Ilyeş expiră pe 28 februarie, cel al lui Măldă este scadent īn vara anului viitor, cīnd mijlocaşul propus de Răzvan Lucescu la titlul de "Cel mai bun jucător al anului" este tentat să plece afară.
"Cred că mi-am făcut datoria faţă de Rapid, dar am şi eu o familie şi poate a sosit momentul să mă gīndesc la un transfer afară", a spus Măldărăşanu (30 de ani). Preşedintele rapidist, Dinu Gheorghe, era la curent cu intenţia jucătorului: "Sīnt convins că el ar putea face carieră la un club din străinătate".

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
27th December 2005, 09:14
Bădoi la Steaua?

"Doar Ilyeş poate pleca īn iarnă, dar mai sīnt cīţiva jucători care intră īn ultimele 6 luni de contract. Voi cere conducerii să prelungească acordurile lor", a spus de curīnd Răzvan Lucescu. Unul dintre cei vizaţi de vorbele antrenorului giuleşteane este Vali Bădoi. Fotbalistului de bandă dreapta īi expiră īntelegerea cu Rapid īn iunie 2006, iar peste cīteva zile poate semna cu orice alta echipă. Surse autorizate susţin că pīnă acum şefii grupării feroviare n-au insistat foarte tare pentru a parafa un nou contract cu Bădoi.

Jucătorul īn vīrstă de 30 de ani, venit de la FCM Bacău pentru 150.000 de dolari, ar fi fost deja contactat de trei dintre echipele de top ale Diviziei A: Steaua, Poli Timişoara şi CFR Cluj. Aceleaşi surse au dezvăluit că trupa din Ghencea are cele mai mari şanse să-şi asigure serviciile lui Bădoi, care e foarte nemulţumit de cum e tratat īn Giuleşti. El cīştigă doar 32.000 de dolari pe an, cel mai mic salariu dintre toţi titularii Rapidului, mai puţin chiar decīt al rezervei de portar, Mincă!

105 meciuri din 105 posibile a jucat Bădoi pentru Rapid īn Divizia A de cind a venit īn Giulesti, vara lui 2002

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
28th December 2005, 10:15
250.000 euro de la Rapid, 340.000 de dolari de la Steaua

Surse din anturajul Stelei susţin că discuţiile dintre conducerea clubului din Ghencea şi rapidistul Bădoi au debutat la īnceputul lunii decembrie. Ipoteza īl enervează pe preşedintele rapidist Dinu Gheorghe: "Dacă este aşa, MM Stoica a procedat ca un «smardoi»". Contractul lui Bădoi la Rapid expiră abia īn vară, iar presupusele discuţii cu Steaua s-au purtat īn afara celor 6 luni regulamentare.

Bădoi a făcut public faptul că e nemulţumit de salariul său, 32.000 de dolari pe an, unul dintre cele mai mici de la Rapid. Steaua l-a ofertat imediat, făcīndu-i o propunere tentantă. 100.000 de dolari la semnătură, bani oferiţi drept bonus. Apoi, un contract din vară pe patru ani, cu un salariu ce creşte de la 70.000 de dolari īn primul sezon, pīnă la 100.000 de dolari īn ultimul.

"Răzvan mi-a spus să īmi ţin telefonul deschis de Sărbători, că voi primi o ofertă", spunea Bădoi īnainte de Crăciun. Se pare că Rapid i-a oferit zilele acestea mijlocaşului său un nou contract, pe 3 ani, timp īn care ar urma să cīştige īn total 250.000 de euro.

Copos confirmă venirea lui Moldovan
"De la 1 ianuarie 2006, Viorel Moldovan va fi jucătorul Rapidului. Am discutat cu el, l-am convins, iar acum īl aşteptăm īn Giuleşti", a declarat ieri patronul Rapidului, George Copos, pentru Ştirile Sportive ale Antenei 1. Aflat īn vacanţă la Poiana Braşov, Copos a mărturisit că tratează īn continuare şi aducerea altor fotbalişti "surpriză" la echipă. / Carmen Mandiş

Măldă pleacă īn Rusia
Marius Măldărăşanu a anunţat că sīnt şanse să plece de la Rapid, avīnd o ofertă concretă din străinătate. Mijlocaşul rapidist este īn discuţii cu un club din Rusia, al cărui nume īl ţine īncă secret, şi care īi oferă un salariu anual de 300.000 de dolari. De asemenea, şi Rapidului i se oferă 100.000 de dolari pentru a-i da drumul jucătorului din această iarnă, contractul lui Măldărăşanu cu echipa din Giuleşti expirīnd īn vară.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
29th December 2005, 10:27
Afacere grea

George Copos a declarat că Viorel Moldovan va juca din retur la Rapid, patronul rapidist implicīndu-se īn negocieri. El a discutat cu Marian Iancu, preşedintele bănăţenilor spunīnd că ar fi de acord cu cedarea fostului internaţional īn Giuleşti: "Nu ţinem pe nimeni cu forţa la Timişoara".

Discuţiile dintre Copos şi Iancu s-au purtat īn jurul banilor, dar şi a unor jucători. Surse din anturajul timişorenilor susţin că zilele trecute bănăţenii şi-au manifestat interesul pentru Lucian Burdujan. Varianta este īnsă refuzată de către Răzvan Lucescu. "Nu sīnt de acord cu plecarea vreunui jucător, mai cu seamă a lui Burdujan", a declarat antrenorul rapidist. Aceleaşi surse susţin că Iancu şi Copos ar fi bătut palma pentru schimbul Ionuţ Rada - Viorel Moldovan şi că bănăţenii cer īn plus 300.000 de dolari, dar giuleştenii nu sīnt dispuşi să dea şi bani.

Bădoi neagă tratativele cu Steaua
Vali Bădoi dezminte că ar fi negociat cu Steaua, dar spune că nici conducerea Rapidului nu i-ar fi propus concret un salariu de 250.000 de euro pentru trei ani. Răzvan Lucescu lasă să se īnţeleagă că este dezamăgit de atitudinea elevului său: "E un jucător care şi-a făcut datoria faţă de Rapid, vrea să fie respectat la negocieri, dar să nu uite că şi el trebuie să respecte, pentru că acest club a făcut mult pentru el. De la Rapid a prins echipa naţională. Altfel, restul sīnt zvonuri de iarnă despre care eu ştiam mai demult".

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Zvonistica asta... ar fi pacat sa plece Rada in schimbul lui Moldovan :( Rada e tanar si a aratat ca poate, daca ii este acordata putina incredere. Ideea e sa intinerim lotul nu sa-l imbatranim si mai mult!
Despre Badoi... pacat ca s-a ajuns la asemenea discutii! :(

rasheedkpenny
5th January 2006, 09:48
Urgenţa Dolha

Sută la sută Emilian Dolha se va despărţi de Rapid, iar viitoarea sa destinaţie va fi Dinamo. După cum se zvoneşte, el a semnat īncă de la finalul anului trecut cu echipa din Şoseaua Ştefan cel Mare, dar nu poate face publică tranzacţia fiindcă abia după 11 ianuarie intră īn ultimele şase luni de contract. Angajamenul lui Dolha la Rapid expiră pe 10 iulie 2006.

Dinamo l-ar dori de acum, deoarece Gaev pleacă, iar Guso a fost cedat la FC Argeş. După unele surse, Dinamo ar fi dispusă să plătească 200.000 de dolari pentru a obţine acordul giuleştenilor.

60% sīnt şansele ca Dolha să ajungă de acum la Dinamo, 99 % să fie transferat īn vară.

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Golgeter sloven īn probe

Deoarece transferul lui Viorel Moldovan nu s-a materializat īncă, iar Nae Constantin nu a dat vreun semn că ar dori să-şi prelungească īnţelegerea care expiră luna viitoare, oficialii rapidişti au īnceput să caute alte piste pentru īntărirea atacului. Astfel, alb-vişiniii īl aşteaptă īn probe pe golgeterul campionatului sloven, Miran Burgic. Īn vārstă de 21 de ani, Burgic apără culorile celor de la NK Gorica şi a marcat 14 goluri īn acest sezon. Slovenul este titular īn naţionala de tineret şi este considerat de ziariştii din ţara sa ca fiind o mare speranţă.

cf. prosport.ro

grande
5th January 2006, 12:31
Daca este bun si merita sa joace la Rapid de ce nu ? 9747

rasheedkpenny
6th January 2006, 09:40
Ilyes e azer

Rapidistul Robert Ilyes a ajuns la un acord cu formatia Karabakh, clasata pe locul noua in campionatul Azerbaidjanului.

Mijlocasul, aflat in ultimele sase luni de contract cu gruparea de sub Podul Grant, va semna pe o perioada de un an si jumatate si va incasa 300.000 de dolari.

De altfel, fotbalistul urmeaza sa se deplaseze la Istanbul pentru a se intalni cu oficialii formatiei Karabakh si pentru a pune la punct toate detaliile.

Chiar daca il vor pierde pe Ilyes, rapidistii vor ramane cu Badoi. Acesta din urma a primit o marire de salariu si a aceptat sa semneze prelungirea contractului.

cf. onlinesport.ro

Se pare ca ramanem la mijloc cu Emil Dica, in conditiile in care Ilyes pleaca. Problema e ca daca pleaca si Maldarasanu se subtiaza mult mijlocul echipei, unde eram destul de tari. :(

Sunchase
6th January 2006, 19:37
Malda nu pleaca nicaieri.Chiar trebuie sa tot dezbatem acelasi lucru zi de zi pana in martie ?

fia
8th January 2006, 10:55
Vine Florentin Petre la noi? Oare cum va fi primit de public? Sincer mie personal mi-a placut intotdeauna de el, mereu zicand doar "ce baiat simpatic, pacat ca e dinamovist :)".

Sunchase
8th January 2006, 14:03
Nu ar fi un lucru indicat.

grande
8th January 2006, 16:50
Daca este un adevarat profesionist va uita de Dinama si o sa-si faca treaba la Rapid asa cum trebuie !9959

rasheedkpenny
10th January 2006, 10:38
Ilyeş a semnat cu azerii
Robert Ilyeş a semnat ieri contractul cu Hazer Lankaran, echipă clasată pe locul 12 īn Azerbaidjan. Actele s-au parafat īn Cipru, acolo unde se află īn cantonament noua echipă a lui Robert. Miljocaşul a fost de acord cu un contract pe un an şi jumătate şi va cīştiga 225.000 de dolari pe sezon. Deşi el mai avea contract cu Rapid pīnă īn vară, conducerea giuleştenilor nu s-a opus transferului.

Afacere īn trei

Rapid īl dă pe Dolha lui Dinamo dacă alb-roşiii īi determină pe timişoreni să īl cedeze pe Viorel Moldovan īn Giuleşti

Schimbul Petre-Dolha a căzut, īnsă Rapid şi Dinamo nu au anulat negocierile pentru trecerea portarului giuleştean īn Şoseaua Ştefan cel Mare. Discuţiile se poartă īn trei, īn ecuaţie intrīnd şi Poli Timişoara.

După ce nu s-au īnţeles īn ceea ce īl priveşte pe Florentin Petre şi nici asupra unei sume pentru care să fie cedat Dolha, giuleştenii ar fi de acord să īi dea drumul acestuia de acum la Dinamo cu o condiţie. Şi anume ca, īn negocierile cu Poli pentru Pleşan, dinamoviştii să includă şi cedarea de către bănăţeni Rapidului a lui Viorel Moldovan. Deşi Răzvan Lucescu a declarat că şi-ar dori ca mīine, la reunirea lotului de la Poiana Braşov, să aibă la dispoziţie lotul pentru retur, discuţiile nu s-au finalizat īncă. Viorel Modovan trece prin clipe grele după decesul tatălui său şi e puţin probabil să se antreneze īn aceste zile.

Nae Constantin negociază la munte
Contractul lui Nicolae Constantin cu Rapid expiră īn această iarnă, iar jucătorul părea nesigur īn ceea ce priveşte viitorul său īn Giuleşti, luīnd īn calcul un transfer la Pandurii. Conducerea "feroviarilor" l-a anunţat să se prezinte la reunirea lotului mīine, la Poiana Braşov. Acolo se va discuta despre semnarea unui nou angajament, spre sfīrştiul săptămīnii, cīnd va urca la munte şi preşedintele Dinu Gheorghe.

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Bădoiu, convins că va ajunge la Rapid
Unul dintre cei mai curtaţi jucători din această pauză competiţională, fotbalistul Jiului, Alexandru Bădoiu, crede că īn curānd va ajunge să se antreneze sub comanda lui Lucescu jr. “Sunt mari şanse să ajung la Rapid, pentru că George Copos pare dispus să ofere o sumă bună pentru club”, a declarat fundaşul īn vārstă de 25 de ani pentru cotidianul Hunedoreanul.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
11th January 2006, 10:01
Schimb Bădoi-Moldo

Pentru a obţine cāt mai repede dezlegarea numărului 9 de la Timişoara, giuleştenii sunt gata să renunţe la omologul acestuia.
Deşi patronul George Copos a promis că Viorel Moldovan va fi jucătorul Rapidului īncepānd cu 1 ianuarie 2006, mutarea nu s-a confirmat.
“Le-am trimis rapidiştilor o listă cu pretenţiile noastre şi aşteptăm o ofertă concretă din partea lor. Pānă acum nu am primit nici un răspuns”, spunea īn urmă cu cāteva zile directorul general al Politehnicii, Ion Crăciunescu. Se pare că timişorenii nu au fost de acord cu varianta unui schimb Ionuţ Rada - Viorel Moldovan, iar giuleştenii sunt pregătiţi să pluseze, mai ales că Răzvan Lucescu şi-a exprimat dorinţa ca toţi jucătorii pe care se va baza īn retur să fie prezenţi la reunirea lotului.
Surse din interiorul clubului giuleştean confirmă că George Copos este gata de a-l oferi pe Valentin Bădoi īn schimbul obţinerii dezlegării lui Viorel Moldovan.
Īn vārstă de 30 de ani, Bădoi a fost adus la Rapid de Mircea Rednic, īn vara lui 2002. Īn cele trei sezoane şi jumătate petrecute īn Grant, cel poreclit “Lupul” nu a lipsit din garnitura “feroviară” īn nici una dintre cele 105 partide jucate de formaţia sa īn campionat.
Cu toate acestea, Bădoi a refuzat īn repetate rānduri să semneze prelungirea contractului scadent īn vara acestui an, fiind nemulţumit de faptul că are un salariu de doar 32.000 de euro pe an, mai mic decāt al rezervei de portar, Mihai Mincă.
Bădoi ar putea fi īnlocuit īn primul “11” al Rapidului de fundaşul Jiului, Alexandru Bădoiu, sau de Marius Postolache, care a fost adus īn urmă cu un an de la Unirea Sānnicolau Mare, dar nu a apucat să joace pentru prima echipă. Un alt motiv pentru care giuleştenii se grăbesc să-l aducă pe “Moldo-gol” este şi pentru a preīntāmpina eventuala plecare a lui Daniel Niculae la Auxerre.

"De obicei, jucătorii sunt cei care află ultimii. N-aş vrea să mă despart de Rapid aşa, pentru că mai am multe goluri de dat." Daniel Niculae, atacant Rapid
"Nu cred că Daniel Niculae va juca pentru Auxerre." Mircea Lucescu, antrenor Şahtior

Azi e reunirea lotului rapidist

Elevii lui Răzvan Lucescu se reunesc astăzi, la Poiana Braşov, īn vederea reluării pregătirilor. Giuleştenii vor sta īn cantonament la Hotelul “Sport” timp de cinci zile, urmānd să efectueze cāte două şedinţe de pregătire pe zi, pe pista olimpică din Poiană, dar şi pe terenuri sintetice sau īn sala de forţă. Altfel, sub comanda lui Răzvan Lucescu ar putea ajunge şi fostul fundaş al Oţelului Galaţi, Marian Zeciu.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
12th January 2006, 10:26
Marian Zeciu, singura noutate
Fostul mijlocas al Otelului este singura fata noua din lotul rapidist. Marian Zeciu a venit in Giulesti la recomandarea directorului tehnic Mihai Stoica. Tehnicianul il cunoaste foarte bine pe fotbalist din vremea cind acesta evolua in campionatul Armeniei.

cf. spt.ro

Nu le ajunge Bădoi

Poli doreşte mai mult din Giuleşti īn schimbul lui Moldovan.
Pentru a accepta trecerea lui Viorel Moldovan īn Giuleşti, bănăţenii negociază din greu cu Rapid. Ultima variantă este cea a unui schimb cu Valentin Bădoi. Dezvăluită īn numărul de ieri din ProSport, informaţia a fost confirmată astăzi de directorul general al alb-violeţilor, Ion Crăciunescu. Mai mult īnsă, acesta joacă tare şi spune că Poli nu se mulţumeşte doar cu Bădoi. “Există şi varianta aducerii la schimb a lui Valentin Bădoi īn contul dezlegării lui Viorel Moldovan, dar pe lāngă Bădoi trebuie să mai primim ceva”, a spus Crăciunescu, fără a preciza īnsă dacă este vorba de bani sau de īncă un fotbalist giuleştean.

cf. prosport.ro

Mi se pare mie sau vor cam multe astia de la Poli? Badoi mai poate juca ceva timp + poate prinde vreun contract pe afara. Pe cand Viorel Moldovan e aproape de retragere. Nu m-ar mira sa nu aiba randament si sa se retraga la sfarsitul sezonului. Si pe deasupra mai vor si bani... :rosu:

Sunchase
12th January 2006, 13:36
Moldovan e un jucator terminat nu inteleg de ce se insista atat.

rasheedkpenny
13th January 2006, 09:43
Giuleştenii trag de Pancu

După ce pānă acum au asistat la tranzacţiile făcute de Steaua, Dinamo şi Poli, rapidiştii sunt pe cale să detoneze bomba pe piaţa transferurilor, imediat ce fotbalistul echipei Beşiktaş a ratat īn proporţie de 99% un contract cu Al Ittihad, formaţie pregătită de Iordănescu.
Mult discutatul transfer al lui Pancu de la Beşiktaş la Al Ittihad a căzut din cauză că arabii nu au fost de acord cu pretenţiile financiare ale romānului.
Īn aceste condiţii, “Pancone” este aproape de a reveni īn Giuleşti.
Ar fi a doua oară cānd Pancu se īntoarce la Rapid, după ce a jucat īn străinătate. Prima dată a fost acum cinci ani, cānd “Pancone” a fost “răscumpărat” de George Copos de la Cesena.
De fapt este o nouă tentativă a rapidiştilor de a-l aduce īn Giuleşti, după ce īn luna decembrie a anului trecut Copos i-a transmis personal prin telefon că nu-i poate satisface pretenţiile materiale. De data aceasta se pare că mijlocaşul naţionalei va fi īmprumutat pentru următoarele şase luni de la Beşiktaş, asta deoarece el mai are contract cu turcii pānă īn 2007.
Chiar dacă Jean Tigana şi-l doreşte īn lotul “vulturilor”, a cāntărit foarte mult faptul că jucătorul nu şi-a īnceput īncă pregătirea, īn condiţiile īn care campionatul turc se reia īn mai puţin de zece zile, fiind blocat de tratativele dintre Beşiktaş şi Al Ittihad.
Răzvan Lucescu a purtat deja o discuţie cu Pancu, iar cheia se află īn māinile lui Copos, care trebuie convins să-i ofere fotbalistului un salariu consistent pānă īn vară. Īn ecuaţia acestei tranzacţii intră şi Mircea Lucescu, fost antrenor atāt la Rapid, cāt şi la Beşiktaş, care īncearcă să-i convingă pe turci să-l cedeze gratuit pe Daniel. Astfel, “Il Luce” īi ajută pe rapidişti şi īn acelaşi timp poate contribui la relansarea carierei unuia dintre fotbaliştii la care a ţinut mereu.

Nu va putea juca īn cupele europene
Īn actualul sezon de Cupa UEFA, Tigana l-a folosit pe Pancu īn partida dintre FC Sevilla şi Beşiktaş. Asta īnseamnă că, īn cazul īn care va veni īn Giuleşti, Pancu nu va avea drept de joc pentru Rapid īn următoarele meciuri din primăvara europeană. Pentru Pancu, o revenire īn ţară este foarte probabilă, mai ales că Poli Timişoara īl doreşte īn continuare pe fotbalistul de la Beşiktaş. Nu trebuie uitat că, la sfārşitul anului trecut, bănăţenii erau gata să-i ofere lui Pancu o vilă īn Pipera şi o importantă sumă de bani numai pentru a veni la violeţi.

cf. prosport.ro

six
13th January 2006, 13:00
Mi se pare mie sau vor cam multe astia de la Poli? Badoi mai poate juca ceva timp + poate prinde vreun contract pe afara. Pe cand Viorel Moldovan e aproape de retragere. Nu m-ar mira sa nu aiba randament si sa se retraga la sfarsitul sezonului. Si pe deasupra mai vor si bani... :rosu:
ei ce sa faci ,asta este,sincer eu as prefera niste$$$ PE FAMILIST,nu ca nu ar fi bun Badoi ci dupa cum ati observat stam bine la jucatori si$$....parerea mea :ok:

rasheedkpenny
13th January 2006, 15:02
"Nu sīnt monedă de schimb"

Vali Bădoi este deranjat de ideea că Poli Timişoara īl cere la schimb cu Viorel Moldovan
"Nu sīnt monedă de schimb! Dacă mă vrea cineva, sīnt onorat, dar nu mă simt bine cīnd mă gīndesc că aş putea ajunge la o echipă doar ca parte dintr-un schimb". Aceasta este opinia lui Vali Bădoi cīnd vine vorba despre propunerea celor de la Poli Timişoara de a-l ceda pe Viorel Moldovan īn Giuleşti la schimb cu el.
Mijlocaşul a avut un 2005 agitat la Rapid, finalul anului dezvăluind că are oferte de la Steaua, Poli şi CFR Cluj. După o discuţie cu Răzvan Lucescu, el pare convins să semneze prelungirea contractului, giuleştenii propunīndu-i un salariu de 250.000 de euro pe trei ani. "Am avut probleme uneori cu suporterii, care m-au «apostrofat». Măcar să mă īnjure pe bani", a mai spus Bădoi.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
16th January 2006, 09:56
Contract pe un an şi jumătate pentru Moldovan
Viorel Moldovan era deja īnţeles cu şefii Rapidului. Acum urmează doar să parafeze actele, un contract pe un an şi jumătate cu un salariu de 150.000 de euro pe această perioadă. Īşi dorea să joace le Rapid, la ancheta de final de an a Gazetei l-a desemnat pe Răzvan Lucescu drept antrenorul anului, īnaintea lui Cosmin Olăroiu.

Contract pe 6 luni pentru Pancu
Rapid nu s-a mulţumit cu atīt. A dat şi a doua lovitură. La fel de grandioasă. Daniel Pancu s-a īnţeles cu giuleştenii pentru un contract pe 6 luni, īn care va īncasa 70.000 de dolari. Īnainte de a semna, părţile trebuie să se mai pună de acord īn ceea ce priveşte bonusurile pentru īndeplinirea obiectivelor. Pancu mai are īnsă o negociere care condiţionează venirea la Rapid. El nu semnează decīt dacă Beşiktaş īi achită restanţele de 250.000 de euro pentru anul trecut.

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

O sa avem un atac excelent, cel putin pe hartie, sa vedem cate goluri vom inscrie. Sper sa n-o luam pe urmele lui Dinamo! :rosu:

rasheedkpenny
17th January 2006, 09:23
Urmează Mazilu

Eventuala plecare a lui Daniel Niculae va fi acoperită prin achiziţionarea internaţionalului din Regie
"I-am luat pe Pancu şi pe Moldovan. Urmează Mazilu! Daniel Niculae poate pleca oricīnd şi trebuie să fim acoperiţi", a declarat George Copos. El negociază intens cu Vasile Şiman cedarea atacantului echipei naţionale īn Giuleşti. Afacerea ar putea să īl coste pe vicepremier aproximativ un milion de dolari, cīt cere finanţatorul Sportului. Şiman mai vrea să obţină şi un procent dintr-un transfer ulterior al jucătorului.

Giuleştenii intenţionează să mai aducă un atacant, īn ciuda faptului că i-au luat pe Viorel Moldovan şi pe Pancu, pentru că Daniel Niculae este īn vizorul francezilor de la Auxerre. El are o clauză de reziliere de 3.300.000 de euro, iar cine e dispus să dea Rapidului aceşti bani şi se īnţelege cu jucătorul īl ia imediat. "Nu trebuie să ne surprindă această eventuală mişcare, de aceea trebuie să ne luăm măsuri", spun conducătorii rapidişti.

68 de goluri
a marcat Ionuţ Mazilu īn cele 7 sezoane petrecute la Sportul. Īn prima divizie, atacantul de 24 de ani are 30 de reuşite īn 94 de partide

cf. gsp.ro

Sunchase
17th January 2006, 12:55
Bine ai revenit acasa , Pancu !

rasheedkpenny
21st January 2006, 15:56
Bădoi şi-a prelungit contractul cu Rapid

Atacantul formaţiei Rapid, Vali Bădoi, şi-a prelungit, īntr-un tārziu, contractul cu formaţie giuleşteană pe o perioadă de doi ani şi jumătate, cu īncepere din vară. Colegul de suferinţă al lui Măldărăşanu va primi īn urma semnăturii 100.000 de euro pe sezon. Acesta va pleca din această seară īn Cipru, īntregind lotul lui Răzvan Lucescu.

cf. prosport.ro

Mihai
21st January 2006, 17:22
Pana la urma se pare ca tot nu a semnat. Dinu Gheorghe a zis:
"Bădoi nu a semnat deocamdată prelungirea contractului. Īi dăm păsuire īncă zece zile, să se mai gīndească... Totuşi, el a primit permisiunea să plece īn Cipru şi poate se va sfătui acolo şi cu Răzvan . Cīnd se īntoarce, dacă el consideră că oferta nostră este bună va semna, dacă nu, vom vedea noi ce vom face".

grande
21st January 2006, 19:18
Badoi va semna duminica prelungirea contractului :yeah:, o veste buna pentru noi dar una proasta pentru adversari !

rasheedkpenny
24th January 2006, 10:03
Maldarasanu si Badoi, contracte stampilate de LPF

In timp ce Copos face figuratie pe la audierile DNA, iar Rapidul se afla in Cipru, oficialii din Grant au avut timp luni sa duca la LPF si sa oficializeze prelungirea contractelor lui Maldarasanu si Badoi.
LPF a pus luni stampila pe prelungirea contractelor celor doi jucatori.
Ambii au semnat pentru doua sezoane si jumatate. Maldarasanu va primi 150.000 de euro pe an, iar Badoi 90.000 de euro pe an.
Daca de Maldarasanu se stia ca semnase de vineri, cazul lui Badoi se afla inca in suspensie. Badoi se intelesese verbal cu Copos si acceptase sa plece in Cipru. El si-a clarificat acolo situatia si a si semnat.
Si Maldarasanu si Badoi au pus presiune pe Copos prin zvonuri de tratative cu Steaua.

cf. onlinesport.ro

rasheedkpenny
20th March 2006, 12:22
Hertha şi Hamburg se bat pe "Nico"

După ce le-a eliminat din Cupa UEFA cu golurile sale, Daniel Niculae este dorit atīt de Hertha, cīt şi de Hamburger SV. Cotidianul german "Abendblatt" a aflat că HSV l-a pus pe lista de achiziţii pentru sezonul viitor, dar că berlinezii ar fi discutat deja cu Rapid despre condiţiile unui transfer. Acelaşi ziar mai scrie că "Nico" e plătit cu 180.000 de euro pe an īn Giuleşti, iar clauza de reziliere sti****tă īn contractul scadent īn 2008 se cifrează la 3 milioane de euro. "Mi-ar plăcea să joc cīndva īn Bundesliga", este citat atacantul giuleştean īn "Abendblatt".

cf. gsp.ro

grande
20th March 2006, 16:40
Cred ca ar putea juca la echipe mult mai bune decat cele amintite mai sus !

rasheedkpenny
20th March 2006, 17:21
Daca da dovada de constanta in meciuri... da! Altfel... cam greu! Las' ca tot e bine daca ramane la Rapid, decat sa se intoarca dupa 2 ani, ca Bratu!

grande
20th March 2006, 17:53
Am cam luat teapa cu Bratu ! ( parerea mea ) ;)

Sunchase
20th March 2006, 23:49
Bratu nu merita atentie

rasheedkpenny
22nd March 2006, 10:15
Şase oferte pentru Nico

Prestaţiile bune reuşite de Daniel Niculae īn acest sezon l-au adus pe atacantul giuleştean īn atenţia marilor cluburi europene.
Despărţirea lui Daniel Niculae de gruparea din Grant a devenit o chestiune de timp.
Asta pentru că tot mai multe cluburi puternice din vestul Europei şi-au manifestat intenţia clară de a-l īnregimenta pe Nico. După ce īn ultimele două ediţii de campionat a fost mai mult accidentat, īn acest sezon Niculae a erupt pur şi simplu, evoluţiile sale propulsāndu-l īn primul “11” al echipei naţionale şi pe locul secund īn ierarhia golgeterilor Cupei UEFA, cu opt reuşite.
Dacă īn iarnă s-a vorbit de Auxerre şi de AEK Atena, īn acest moment pentru semnătura internaţionalului īn vārstă de 24 de ani se luptă fostele adversare ale giuleştenilor din Cupa UEFA, Hamburger SV şi Hertha Berlin, dar şi Olympique Marseille, OSC Lille, Glasgow Rangers şi Hearts, conform unor surse apropiate clubului giuleştean. Daniel Niculae are o clauză de reziliere a contractului īn valoare de 3.300.000 de euro, aşa că oricine plăteşte această sumă poate obţine semnătura atacantului.
Cu toate acestea, Niculae a declarat, de fiecare dată cānd a fost īntrebat, că pānă la finele acestui sezon nu se gāndeşte la nimic altceva decāt la meciurile actualei sale echipe, urmānd ca din vară să negocieze o eventuală plecare īn străinătate.

cf. prosport.ro

In presa apar din ce in ce mai des asemenea stiri... sper sa nu se intample la fel cum s-a intamplat cu Bratu, cand esecul transferului la o echipa din afara l-a transformat in "alt jucator" pentru cateva meciuri (vezi meciul tur cu Anderlecht).

rasheedkpenny
28th March 2006, 13:42
Contract de 15000$

Īnvingătorul Naţionalului, Nicolae Grigore, plecase acum două săptămāni din Giuleşti, nemulţumit de oferta de prelungire a contractului scadent īn vară.

Nicolae Grigore a apărut foarte rar īn primul unsprezece al giuleştenilor, fiind mai mereu o soluţie de rezervă.
Poate tocmai de aceea īn săptămāna returului cu Hamburg, īntre jucător şi club s-a petrecut o ruptură. Motivul? Neīnţelegerea la prevederile contractului propus fotbalistului. Grigore termină angajamentul īn această vară, iar gruparea vişinie vrea să īi prelungească īnţelegerea pentru o sumă de 40.000 de euro anual, ofertă refuzată de jucător.
Supărat că oricum nu prea juca, Grigore nu s-a mai prezentat la antrenamente două zile, ratānd şi prezenţa la Hamburg, acolo unde Rapid n-a avut suficiente rezerve, trecāndu-l pe Ionuţ Curcă, al treilea portar, pe foaie. După calificarea Rapidului, Grigore a revenit la sentimente mai bune şi a fost convins de Răzvan Lucescu să se īntoarcă. A īnceput din nou să joace, chiar dacă nu a fost titular, şi a dat randament, evoluţiile sale bune fiind īncununate de golul marcat īn poarta lui FC Naţional. Foarte probabil, Nicolae Grigore va fi surpriza lui Răzvan Lucescu īmpotriva Stelei, mai ales că Emil Dică nu e īn plenitudinea forţelor după accidentarea de acum trei săptămāni.
Interesant este faptul că Grigore este fotbalistul cu cel mai mic contract de la Rapid. El cāştigă anual 15.000 de dolari, deşi este unul dintre cei mai vechi fotbalişti din lot. Mijlocaşul a debutat īn Giuleşti chiar la un meci Rapid - Steaua, scor 1-1, disputat pe 16 mai 2001, pe vremea cānd antrenor era Mircea Rednic.

cf. prosport.ro

Ca tot ne intrebam noi ce e cu Grigore... :)

rasheedkpenny
5th April 2006, 09:56
Superofertă pentru Răzvan

"Īi vom face o ofertă europeană lui Răzvan", a declarat zilele trecute Jean Valvis. Contractul lui Lucescu jr. cu Rapid expiră īn vară, iar īn momentul de faţă el este cel mai prost plătit antrenor dintre cei ai granzilor, cu 70.000 de dolari pe sezon. Noul acţionariat īi pregăteşte lui Răzvan o ofertă spectaculoasă, după unele surse cifrată la aproximativ 400.000 de euro pe an! Jean Valvis a mai tatonat intenţiile lui Lucescu, īnsă pregătirea meciurilor din Cupa UEFA nu le-a permis să dezvolte subiectul. Acum el a reacţionat oficial după farsa de 1 aprilie de la Radio Infopro, cīnd se difuzase un montaj din care reieşea că Răzvan ar semna din vară cu Hamburg.

"Nu vreau să vorbesc acum despre cifre, să nu influenţez discuţiile. Sau să dau o cifră acum, iar Răzvan să aducă īn Giuleşti Cupa UEFA şi să ne vedem nevoiţi să plusăm", a declarat Jean Valvis. Acţionarul rapidist a explicat ce īnseamnă contract european īn viziunea sa: "Unul corect ca sumă, mai mult decīt decent, pe o durată corespunzătoare, să nu fie un şut īn fund după 3 luni". Rugat să compare oferta pentru Răzvan cu salariile antrenorilor din Divizia A, Valvis a spus misterios, dar elocvent: "Tocmai l-a īnvins pe Hagi, nu?". Gică Hagi cīştigă la Timişoara 400.000 de dolari pe an.

cf. gsp.ro

Vor patru jucatori
Conducerea clubului feroviar intentioneaza ca, imediat dupa finalul acestui sezon, sa demareze campania de transferuri. Giulestenii au in vizor patru jucatori care sa acopere posturile deficitare, mai ales ca s-au confruntat cu numeroase probleme, atit in campionat, cit si in Cupa UEFA. Este vorba de un fundas dreapta, un mijlocas central, un mijlocas stinga si un atacant.

cf. spt.ro

Lucrurile par destul de clare... vor un back-up sau un inlocuitor pentru Ionut Rada, un inlocuitor pentru Ionut Stancu (sau back-up pentru Karamian), un mijlocas central (probabil unul cu experienta care sa aduca siguranta si constanta la mijloc - probabil se gandesc la absenta lui Malda si la forma pe care o va avea dupa accidentare) si un atacant, in conditiile in care ne vom desparti de Nicola sfarsitul sezonului. Schimbari destul de mari... :rolleyes:

rasheedkpenny
18th April 2006, 10:33
Surpriză pentru Răzvan!

Răzvan Lucescu riscă să mai rămīnă un an cel mai prost plătit antrenor dintre cei care pregătesc granzii. Tehnicianul care a dus Rapidul pīnă īn sferturile de finală ale Cupei UEFA, performanţă fără precedent pentru clubul giuleştean, are un salariu de 70.000 de dolari pe an. Contractul său expiră īn vară.

Cu toate acestea, conducerea Rapidului ar putea să prelungească automat convenţia semnată cu doi ani īn urmă, făcīnd uz de clauza din contract care dă dreptul clubului să facă acest lucru fără să fie nevoie de acordul lui Răzvan. Mai mult, actul şi-ar prelungi valabilitatea pe īncă un an īn condiţiile financiare din acest ultim sezon, adică 70.000 de dolari salariu. "Mi se pare normal să facem uz de această clauză. Rapid trebuie să continue cu Răzvan Lucescu! Bineīnţeles, normal e să renegociem salariul, īnsă e clar că suma nu poate ajunge la 400.000 de euro, aşa cum s-a auzit", a declarat preşedintele Dinu Gheorghe, adăugīnd: "E normal ca Răzvan să plece la un moment dat, dar nu la Dinamo, ci la un club mare din Europa".

Pe līngă posibilitatea de a continua cu Rapid, Răzvan Lucescu mai are oferte de la Dinamo şi Beşiktaş

„Nu e momentul acum să vorbesc despre acest lucru. Deocamdată mai am contract cu Rapid pīnă īn vară”
Răzvan Lucescu

cf. gsp.ro

Sunchase
18th April 2006, 12:12
Propun sa ignoram toate articolele din gsp !!

rasheedkpenny
19th April 2006, 10:52
Ofertă din Franţa

Căpitanul Vasile Maftei s-ar putea despărţi de clubul din Giuleşti la finalul acestui sezon. El este monitorizat de mai mult timp de trimişii lui Auxerre şi Nantes, ambele echipe avīnd nevoie de un fundaş central. Trimişii francezilor au asistat la meciurile cu Hamburg şi Steaua din Cupa UEFA, dar şi la derbyul cu Dinamo, mărturisind că rapidistul i-a impresionat şi că nu īl vor pentru postul de libero, pe care joacă acum la Rapid, ci de fundaş la marcaj.

După unele surse, rapidiştii l-au cotat pe Maftei, 25 de ani, la 3.000.000 de euro. Jucătorul mai are contract cu Rapid pīnă īn vara lui 2007, aşadar, el nu poate pleca după finalul campionatului decīt cu acordul clubului. "Ei decid dacă īmi dau drumul. Nu cunosc amănunte, dar dacă e vorba de o echipă valoroasă, putem discuta. Acum īnsă mă interesează un final de sezon cīt mai bun cu Rapid, după aceea stăm de vorbă", a declarat Maftei.

cf. gsp.ro

As ignora si eu articolele din gsp, dar faza e ca prezinta unele informatii pe care alte ziare nu le mentioneaza. Nu stiu daca inventeaza sau nu, oricum banuiesc ca o usoara urma de adevar trebuie sa fie la mijloc. Nu?

Pe de alta parte, daca e sa plece Maftei nu stiu pe cine o sa punem in locul lui... :(

andreiush
19th April 2006, 11:06
Pai in aparare oricare din cei 3 pleaca, va ramane un gol, fiindca nu avem rezerve de fundas la nivelul lui M. Constantin, Maftei, Rada :(
Stam chiar prost la capitolul asta... ar trebui adusi vreo 2 fundasi, care sa poata intra oricand in primul 11. Altfel ne trezim iar cu Perja sau Nae Constantin in aparare... si stim urmarile...

rasheedkpenny
3rd May 2006, 09:53
Cu buzunarele goale

Jucătorii lui Răzvan Lucescu nu şi-au mai īncasat contractele din luna ianuarie, neintrānd nici īn posesia primei de calificare pentru “dubla” cu Hamburg, īn valoare de 15.000 de euro pentru fiecare titular.

Conducerea giuleştenilor nu se dezminte. După ce īn iarnă jucătorii au īncasat banii pentru accederea īn primăvara europeană cu o īntārziere de aproape o lună, nici īn 2006 lucrurile nu s-au schimbat.
Īn acest moment, fotbaliştii par să-şi fi pierdut de tot răbdarea, după ce nu şi-au mai primit salariile din luna ianuarie, dar nici prima de calificare īn sferturile Cupei UEFA, īn valoare de 15.000 de euro pentru fiecare titular. După alţi jucători care şi-au manifestat nemulţumirile, mai mult sau mai puţin voalat, luni seară a venit rāndul atacantului Viorel Moldovan, īn cadrul emisiunii “Fanatik Show”.
“Eu sunt un om realizat din punct de vedere financiar şi-mi pot permite să mai aştept. Dar ce te faci cu alţi colegi mai tineri, care au mai multă nevoie de aceşti bani? Să sperăm īnsă că situaţia se va remedia cāt de curānd”, a spus golgeterul giuleştenilor, care a admis că-i mai ajută financiar pe unii dintre colegii săi mai tineri: “Se mai īntāmplă să ai nevoie urgentă de bani pentru a face nişte plăţi care nu suferă amānare. Repet, īntārzierile acestea nu sunt deloc normale”, a precizat atacantul.
Īn replică, unul dintre cei care s-au aflat printre ţintele fotbaliştilor, acţionarul Jean Valvis, susţine că responsabilitatea aparţine exclusiv AFC Rapid. “Ca acţionari, nu avem cum să virăm banii pānă la data de 7 iunie, cānd se va oficializa noul Rapid SA. Pānă atunci, jucătorii sunt ai AFC şi conducerea asociaţiei trebuie să gestioneze situaţia. Nu este deloc vina mea, pentru că mi-am achitat obligaţiile de sponsor
pānă la ultimul leu, iar uneori am făcut plăţile chiar şi īn avans”, ne-a declarat Valvis, care nu īnţelege de ce jucătorii au fost aşa de vehemenţi la adresa sa: “Să nu uite că eu am fost unul dintre puţinii care i-am susţinut după ce au luat bătaie cu 5-2 de la Dinamo!”.

"Īn Franţa, de exemplu, nu există cuvāntul īntārziere a plăţilor către fotbalişti. Dacă aş putea, m-aş īntoarce şi māine īn campionatul din Hexagon."
Viorel Moldovan, atacant Rapid

cf. prosport.ro

Euro oferte pentru giuleşteni

Parcursul Rapidului īn Cupa UEFA a atras atenţia cluburilor din străinătate asupra jucătorilor giuleşteni. Fotbaliştii au fost monitorizaţi de scouteri şi s-au făcut deja oferte concrete. Īn prezent, Rapid poate obţine aproape 10 milioane de euro dīnd curs acestor oferte. "Şi este vorba numai de 3-4 jucători importanţi", au mărturisit conducătorii giuleşteni. Deşi oficialii rapidişti se feresc să confirme, jucătorii care au stīrnit interesul cluburilor occidentale sīnt Daniel Niculae, ofertat de Hamburg, Ajax şi Auxerre, Ionuţ Rada, dorit de Ajax, Mugurel Buga şi Marius Constantin. Grupările interesate de ultimii doi sīnt ţinute secrete.

„Nu pleacă nimeni”
Preşedintele Dinu Gheorghe are o poziţie fermă īn ceea ce priveşte transferurile: "Nu pleacă nimeni! Ne dorim să păstrăm acest nucleu pentru campionatul viitor, sīntem conştienţi de forţa grupului". Şi Răzvan Lucescu lasă să se īnţeleagă că, dacă va continua la Rapid, vrea să lucreze cu echipa pe care el a creat-o: "Este foarte important să păstrăm jucătorii, clubul să aibă o atitudine care să īi facă să īşi dorească să nu mai plece".

cf. gsp.ro

grande
5th May 2006, 10:28
După evoluţiile bune din ultima perioadă, tot mai mulţi dintre fotbaliştii giuleşteni au intrat īn vizorul marilor cluburi europene.
Veniţi īn Romānia pentru a găsi cāt mai rapid un fundaş central de valoare, iniţial fiind vorba de Mirel Rădoi, emisarii lui Dinamo Kiev au asistat la derby-ul dintre Steaua şi Rapid şi au rămas impresionaţi de prestaţia lui Marius Constantin. Imediat după meci, directorul sportiv al vicecampioanei Ucrainei, Leonid Buriak, s-a īntālnit la restaurantul “Casa Di David” cu preşedintele giuleştenilor, Dinu Gheorghe, căruia i-a prezentat oferta sa. Ucrainenii sunt dispuşi să plătească nu mai puţin de 5.000.000 de euro pentru a-şi asigura serviciile internaţionalului de tineret. Īn cazul īn care alb-vişiniii nu vor fi de acord să-l cedeze pe Constantin, cei de la Dinamo Kiev l-ar putea alege pe căpitanul giuleştenilor, Vasile Maftei. Impresarul Arcadie Zaporojanu a confirmat ieri discuţiile. “O īntālnire decisivă va avea loc la finalul sezonului. Cert este că Dinamo vrea să cumpere un singur fundaş romān”, a declarat Zaporojanu.
Īn curtea lui Dinamo Kiev ar putea ajunge şi atacantul Daniel Niculae, care are o clauză de reziliere a contractului īn valoare de 3,3 milioane de euro. Plecarea lui Nico ar urma să fie suplinită de aducerea golgeterului campionatului, Ionuţ Mazilu, cu condiţia ca el să fie deţinut īn coproprietate de Sportul şi de Rapid, deoarece Şiman nu ar vrea să se despartă definitiv de “talismanul său

sursa Prosport

Emilio
5th May 2006, 13:24
Eu zic ca este in primul rand vorba de strategia clubului. Incotro vrea clubul sa mearga?

Vrea clubul o strategie de genul Ajax, una de tip AC Milan/Juve/Inter sau una de tip Manchester/Real Madrid?

Daca e sa ne luam dupa Jean Valvis, Rapid vrea o strategie de tip Manchester United. Asta inseamna un salariu maximal pt jucatori, o valoare maximala de transfer pe care clubul e dispus sa o plateasca dar inseamna ca si un jucator poate fi vandut daca vine o oferta exceptionala din afara.

Iar anul asta, daca luam si campionatul si Cupa, valoarea jucatorilor creste, va fi supraevaluata si asta inseamna ca se vor vinde jucatori. Tineti minte ca asa s-a intamplat si in 2003 dar mai ales in 1999.

Desigur, va depinde si de ceea ce vor jucatorii. Cred ca Ilyes regreta amarnic decizia sa luata in iarna si sper ca jucatorii au invatat lectia.

Pe de alta parte mi se pare inadmisibil ca jucatorii nu si-au luat primele si ca sunt ajutati financiar de Razvan sau de Moldovan.

Si ca sa inchei: sincer, sunt un pic in ceata.

rasheedkpenny
8th May 2006, 09:12
Razvan, spre Brescia
In pofida opozitiei lui George Copos de a se desparti de Razvan Lucescu, antrenorul care a mentinut Rapidul timp indelungat in lupta pe trei fronturi, tinarul tehnician pare foarte aproape de a face un nou pas in cariera. Speriat de zvonul ca Razvan ar putea ajunge in curtea rivalei din Soseaua Stefan cel Mare, vicepremierul a declarat ca nu il va lasa pe acesta, sub nici o forma, sa plece la Dinamo, mentionind ca ii va prelungi contractul pentru inca trei ani.

Precaut insa, Lucescu junior asteapta finalul sezonului pentru a lua o hotarire. Acesta ar dori sa continue la Rapid, insa doar daca grupul de jucatori nu va fi destramat prin transferuri si, evident, daca nu va mai fi obligat sa aduca bani de acasa. "M-am saturat de Romania. Tare imi doresc sa plec din tara asta!", a exclamat Lucescu junior, in mai multe rinduri, in general, dupa disputele cu Copos. Dorinta lui Razvan pare sa prinda contururi reale.

Surse din presa sportiva, din Italia, au dezva luit ca antrenorul Rapidului ar fi dorit, din sezonul viitor, pe banca tehnica a Bresciei. Vestea poate depasi stadiul de zvon. Formatia rindunelelor se afla in cursa de promovare in Serie A. La fel ca si Razvan Lucescu, presedintele Bresciei, Luigi Corioni, asteapta finalul sezonului pentru a lua o decizie. Prietenia dintre Corioni si Mircea Lucescu, fost antrenor al Bresciei, este de notorietate.

Atit Mircea, cit si Razvan nu pierd prilejul ca la fiecare calatorie in Cizma sa il viziteze pe Corioni, fiind o traditie si ca sarbatorile de iarna sa fie petrecute la vila italianului. In cazul in care va pleca la Brescia, Razvan Lucescu nu o va face singur. Aceleasi surse din presa italiana sustin ca antrenorul va fi insotit si de capitanul rapidist, Vasile Maftei. Brescia isi dores te in lot un fundas central, Maftei aflindu-se in vizorul format iei lui Corioni.

cf. spt.ro - preluare de pe forzarapid.ro

rasheedkpenny
10th May 2006, 12:33
„Doar Niculae poate pleca”
Răzvan Lucescu a spus, referindu-se la posibilitatea ca Rapidul să cedeze mai mulţi jucători la finalul campionatului că "singurul pe care clubul nu īl poate īmpiedica să plece este Daniel Niculae. El are o clauză īn contract pe care o grupare interesată o poate achita şi, dacă obţine acceptul lui, īl achiziţionează". Clauza eliberatoare a lui Niculae este de 3,3 milioane de euro şi atacantul s-a aflat īn atenţia mai multor cluburi, printre care Auxerre şi Hertha Berlin.

cf. gsp.ro

Emilio
10th May 2006, 18:57
E he he

o sa se discute toata vara despre cine vine, cine pleaca.

Dar pana la urma, pana cand nu vezi formula de start din etapa 1, nu poti sa fii sigur. Cine se astepta sa vina Pancu si Moldovan la noi in iarna?

Datenshi
10th May 2006, 22:48
Eu nici acum nu mi-am revenit. Surprinzator e ca am cu totul alte sentimente decat atunci cand am auzit ca vin. Adica Pancu a dezamagit, Moldovan in schimb e regretat de toata lumea pe finalul asta de sezon.
Tot la capitolul brontozauri, am auzit ca se intoarce Ganea. Asta ar fi intr-adevar un transfer bun.

rasheedkpenny
10th May 2006, 23:44
Ramane de vazut daca Ganea se intoarce la Rapid. In ultima vreme cocheta cu Steaua, dar parca au fost niste neintelegeri. :D Parca n-as vrea sa vina Ganea la noi, mai degraba daca e sa plece Nico sa-l luam pe Mazilu. Macar asta e tanar!

Datenshi
11th May 2006, 00:15
Vise, n-avem noi bani de Mazilu. Ca sa nu mai zic ca cei care au plecat de la Sportu' nu au mai confirmat pe unde s-au dus.
Ganea e un atacant pur-sange ca si Moldovan. Nico e altceva, nu se pot compara. Chiar daca ramane Nico, ne trebuie o vulpe batrana acolo sa o bage in ate.

rasheedkpenny
11th May 2006, 15:28
Jean Valvis s-a īmpăcat cu jucătorii vişinii

Acţionarul Jean Valvis a trecut marţi seară pe la Pro Rapid şi i-a asigurat īncă o dată pe fotbaliştii giuleşteni că le va achita prima suplimentară de 50.000 de euro pe care le-a promis-o pentru calificarea īn sferturile de finală ale Cupei UEFA. “Nu mai vorbiţi despre asta, pentru că īn trei zile vă plătesc. Haideţi să fim din nou o familie!”, le-a transmis boss-ul LaDorna elevilor lui Răzvan Lucescu. (Adrian EPURE)

Nicolae Grigore va evolua īncă trei ani īn Giuleşti

Una dintre revelaţiile acestui retur din echipa giuleşteană, Nicolae Grigore (foto), şi-a prelungit contractul cu alb-vişiniii pe o durată de trei sezoane. Grigore, căruia actuala īnţelegere īi expira īn luna iunie, va cāştiga 40.000 de dolari anual, faţă de numai 15.000, cāt are īn prezent. “Era visul meu să continui aici. Mi s-a dat īncredere şi cred că am demonstrat că merit să joc”, a declarat mijlocaşul īn vārstă de 23 de ani.

cf. prosport.ro

Nu se stie daca avem sau nu bani de Mazilu. Siman si Copos sunt rude sau ceva de genul. Se zvonea ca ar putea ramane coproprietate in eventualitatea unui transfer afara, dupa ce evolueaza la Rapid.

rasheedkpenny
12th May 2006, 11:23
Visiniu spre violet
Timisoara isi pregateste strategia de abordare a sezonului viitor cind doreste sa atace, cu adevarat, titlul de campioana. Dupa ce solutia cu Hagi antrenor s-a dovedit a fi un esec, la gruparea de pe Bega ar putea descinde, pe turnanta, doi rapidisti: antrenorul Razvan Lucescu si presedintele Dinu Gheorghe
Timisoara gifiie sufocata de deziluzii. Rapid transpira in marsul spre titlu. Patronul gruparii de pe Bega, Marian Iancu, e suparat de repetatele esecuri ale lui Hagi. Lucescu junior e suparat pe Copos, care nu isi plateste nici jucatorii, nici antrenorul. La rindul sau, vicepremierul e suparat pe Dinu Gheorghe. Nu produce, iar Copos vrea bani, nu doar rezultate. Iancu e invers. Are bani, dar n-are rezultatele pe care le vrea. Razvan n-a semnat prelungirea contractului.

Si nici nu o va face pina dupa finalul campionatului. Pune presiune pe Copos. Nici Hagi n-a semnat si, aproape sigur, nu va semna. Presiunea e pe el. Cuplul Dinu - Lucescu a reusit exact ceea ce nu a reusit cuplul Craciunescu - Hagi. Publicul din Timisoara este la fel de exuberant ca cel din Giulesti. Sau invers. Razvan e dependent de public. Si de Dinu Gheorghe. Iar Iancu stie. Si si-a amintit ca e rapidist.

Si ca isi pla- teste jucatorii la timp. La Rapid nu e asa. Intr-un cerc restrins, Iancu si-a marturisit o dorinta. Momentan ascunsa. Dinu Gheorghe si Razvan Lucescu la Poli. Adica visiniul sa devina violet. Sau cheia succesului sa se mute din Grant, in orasul Revolut iei. Dar, dupa meciurile care au mai ramas de jucat.

cf. spt.ro

Dupa ce ziarele l-au "transferat" pe Lucescu jr. la Brescia, apoi la Dinamo impreuna cu Dinu Gheorghe... acum Razvan e dorit si de Poli Timisoara, tot impreuna cu Dinu Gheorghe. Cam nehotarati baietii astia!

rasheedkpenny
23rd May 2006, 09:31
Becali aruncă bomba, Daniel Niculae la Steaua

Gigi Becali a anunţat īn felul său caracteristic īn timpul emisiunii Om la Om , că pregăteşte īn vară un tranfer bombă. Finanţatorul stelist vrea să dea lovitura pe piaţa transferurilor, prin aducerea la gruparea din bulevardul Ghencea, chiar a unui mare duşman, atacantul rapidist Daniel Niculae. "Dacă īn vară nu pleacă la vreo formaţie de prin Germania, vreau să plătesc clauza lui Niculae şi să īl aduc la Steaua. O să vorbesc cu el să văd ce salariu vrea şi o să īl aduc la echipă." a declarat finanţatorul stelist.

Privind viitorul echipei, pe partea dreaptă a apărării "militare", Gigi Becali a spus că Mihai Stoica şi Olăroiu sunt deja īn alarmă pentru găsirea unui īnlocuitor, după ce va pleca Ogăraru la Ajax.

cf. prosport.ro

Putin probabil sa se intample asa ceva... Nico a devenit un simbol al Rapidului, chiar nu vad cum ar putea sa joace la Steaua. Becali a luat-o pe aratura, crede ca Nico n-o sa mai aiba randament cu Sportul... daca pomeneste de transferuri! :)



Pancu rămīne doar pentru un milion

Preşedintele Rapidului, Dinu Gheorghe, a confirmat la Recursul etapei că Daniel Pancu poate rămīne sub Podul Grant definitiv: "Există o clauză īn contract conform căreia putem să-l achiziţionăm pe Daniel Pancu definitiv, din vară, pentru un milion de dolari. Avem prima opţiune. Acum totul depinde de acţionarii echipei, dacă vor decide să plătească sau nu această sumă. Singurul jucător pe care-l putem pierde īn vară este Daniel Niculae, care are o clauză īn contract care permite transferarea sa de către orice echipă", a declarat Gheorghe.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
24th May 2006, 17:24
Hamburg insista

Fosta adversară a giuleştenilor din optimile Cupei UEFA īl consideră pe Daniel Niculae un jucător important pentru viitorul sezon şi īi oferă atacantului romān un salariu anual de 700.000 de euro

Daniel Niculae a fost remarcat de antrenorul lui Hamburg, Thomas Doll, imediat după meciurile din optimile Cupei UEFA.
Scouteri ai clubului german i-au urmărit prestaţiile īn mai multe partide de campionat, dar şi īn finala Cupei Romāniei, de săptămāna trecută. Conform publicaţiei Hamburger Morgenpost, nemţii sunt dispuşi să achite clauza de reziliere a contractului lui Niculae, īn valoare de 3,3 milioane de euro, şi să-i ofere acestuia un contract pe patru ani şi un salariu anual de 700.000 de euro, care ar urma să crească īn fiecare sezon cu cāte 150.000 de euro. Īn prezent, atacantul cāştigă anual 100.000 de euro.
Interesul celor de la Hamburg este cu atāt mai mare cu cāt s-au despărţit deja de două dintre vedetele din atac: Sergej Barbarez, transferat la Bayer Leverkusen, şi Naohiro Takahara, care a plecat la Eintracht Frankfurt.
Conducerea giuleştenilor pare să se fi resemnat deja īn privinţa lui Nico: “Probabil că Daniel Niculae va pleca. Are o clauză de reziliere şi nu ne putem opune īn caz că el se īnţelege cu altă echipă. Este īnsă singurul jucător transferabil”, a spus preşedintele rapidiştilor, Dinu Gheorghe.
“Am auzit şi eu despre oferta de la Hamburg, dar nu īntr-un cadru oficial. M-aş simţi onorat să evoluez īn Bundesliga. Totuşi, de la vorbă la faptă este cale lungă. Deocamdată sunt sub contract cu Rapid şi mă simt foarte bine aici”, a declarat şi Nico. Pentru Daniel Niculae şi-au manifestat interesul şi alte mari cluburi europene, printre care Dinamo Kiev, Auxerre, Hertha, Ajax şi Glasgow Rangers.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
25th May 2006, 09:59
Pleacă şi “Pancone”?

Pe lāngă Daniel Niculae, alb-vişiniii sunt foarte aproape de a se despărţi īn această vară şi de Daniel Pancu, conducerea giuleştenilor nefiind dispusă să-i plătească lui Beşiktaş clauza de un milion de dolari .

cf. prosport.ro

"Il stresez pe Razvan"

Maldarasanu a dezvaluit ca, in cazul in care va dori sa plece, antrenorul sau va avea parte de zile crunte. Fotbalistul ii promite lui Lucescu junior ca va proceda exact asa cum a facut-o si el, in iarna, cind l-a sunat "de o mie de ori" ca sa-l convinga sa ramina in Grant: "Ii voi da doua mii de telefoane!". Mijlocasul ii sfatuieste pe actionari sa faca tot posibilul pentru a-l pastra pe tehnician.

cf.spt.ro

Datenshi
25th May 2006, 10:10
Pleacă şi “Pancone”?

Pe lāngă Daniel Niculae, alb-vişiniii sunt foarte aproape de a se despărţi īn această vară şi de Daniel Pancu, conducerea giuleştenilor nefiind dispusă să-i plătească lui Beşiktaş clauza de un milion de dolari .

cf. prosport.ro


Pentru mine asta cu Pancu e o veste buna. Daca ar pleca si Badoi as fi de-a dreptul in extaz.

rasheedkpenny
25th May 2006, 13:35
Mda, mie Badoi mi se pare unul dintre cei mai importanti oameni din echipa. Daca s-ar transfera el chiar nu stiu pe cine am putea pune in locul lui. Gandeste-te ca, in lipsa lui Karamian, majoritatea fazelor se fac pe partea dreapta, cu Badoi.
Badoi mi se pare disciplinat tactic, el putand face toate fazele aparare, mijloc si atac, nu de multe ori a acoperit locul lasat gol de patrunderile entuziaste ale lui M. Constantin.

Sincer daca s-ar transfera Badoi s-ar schimba mult jocul echipei. Mai bine nu... adu-ti aminte de centrarea cu Hamburg si de mingile recuperate si respinse la 2-1 sau 3-1 pentru nemti!

Datenshi
26th May 2006, 17:46
nu de multe ori a acoperit locul lasat gol de patrunderile entuziaste ale lui M. Constantin.

Ia urmareste mai atent (ma rog, mai sunt 2 meciuri) de cateori il acopera Constantin pe el si trage linie sa vedem care iese in avantaj.


Sincer daca s-ar transfera Badoi s-ar schimba mult jocul echipei. Mai bine nu... adu-ti aminte de centrarea cu Hamburg si de mingile recuperate si respinse la 2-1 sau 3-1 pentru nemti!

Imi aduc aminte de centrarea cu Hamburg, de cele cu Hertha aici si de ce iti mai aduci aminte tu ca a facut bun. Dar greseste ingrozitor de multe centrari, pase etc. Pentru mine asta denota un jucator mediocru. Alterneaza momentele bune in defensiva cu momente in care se face ca uita de adversar.

Si cel mai grav, a facut asta cu Steaua, iar golul lui Banel i se datoreaza 90%. Asta nu o voi uita niciodata.

rasheedkpenny
27th May 2006, 13:47
250.000 de euro pentru Nico

Conducerea Rapidului īi promite lui Niculae 250.000 de euro salariu, dar creşte clauza de reziliere la 5 milioane de euro. Dacă acceptă semnarea unui nou contract, Niculae va cīştiga la Rapid 250.000 de euro pe an. La aceştia se adaugă şi bonusurile pentru īndeplinirea obiectivelor. Īn prezent, salariul internaţionalului giuleştean a ajuns la 80.000 de euro pe an. "E logic ca clubul să īncerce să cīştige ceva de pe urma mea. Oricum, dacă nu plec afară, rămīn la Rapid, nu joc la altă echipă din ţară", spune Nico. După parcursul bun din Cupa UEFA, el a primit oferte de la Auxerre, Hertha şi Hamburg.

cf. rapidisti.ro

Penny, de acord ca in prezent Badoi nu trece prin cea mai buna perioada... si totusia fost unul dintre cei mai constanti jucatori! De ce crezi ca detine recordul pentru cele mai multe jocuri consecutive?

Sunchase
27th May 2006, 22:27
Badoi e bun , trebuie pastrat.. doar ca mai trebuie adus un jucator de valoare apropiata pe partea lui.

bebe danutz
28th May 2006, 23:57
cand aud tot felul de aurolaci..."beee , Jiji,beee..da-ne si noua 100 $ ca sunte-m saraci ,mancatz-as lana de la milioanele de oi!!!":rosu: ...uite unde am ajuns cu "ciurucurile" noastre! ...uite cine a dat singurele goluri la turneul din SUA!...si cate si mai cate exemple ti-as mai da...dar n-are rost ca unii oameni sunt prea limitati si prea aroganti ca sa poata recunoaste anumite lucruri :headbang: ...titlul l-am merita dar n-avem cum sa-l luam cu atatia... unii care umbla pe la arbitri,care fac circ,iar altii care-si fac harakiri pt k.. "-tatiii, de data asta n-a mai tinut arbitrul cu noi!!!:jerk: ..si a vazut lumea valoarea noastra"(mai ales cea morala)...si am vazut cu totii cat de englezeste ne pedepseste Dumnezeu daca suntem asa "corecti":evil: ...
asa ca eu zic ca esti "mala - sorte" rau de tot undeva si ai gresit forumul...cum il mai gresesc si altii:no:

grande
5th June 2006, 12:14
Francezii confirma transferul lui Niculae la Auxerre !http://www.aja.fr/

Sunchase
5th June 2006, 13:50
Francezii da.. dar el nu :P

grande
5th June 2006, 13:55
Ne tine in suspans .....om trai si om vedea ! ;)

Sunchase
5th June 2006, 13:58
Va conta zic eu si daca vom castiga campionatul.Perspectiva C.L cred ca l-ar face sa ramana.

dragos_popa17
6th June 2006, 17:03
Am citit ca Auxerre va juca in turul 3 in Intertoto, deci cel mai probabil va juca in cupa Uefa. O veste oarecum proasta pt. rapidisti.

Datenshi
13th June 2006, 18:27
Daniel Pancu, jucătorul echipei turce, Besiktaş Istanbul, va semna săptămâna viitoare un contract cu turcii de la Bursaspor.
Contactat telefonic, fostul rapidist a declarat în exclusivitate pentru siteul nostru:
"Deja totul este stabilit. Voi merge la Bursaspor, cluburile s-au înţeles, iar eu voi semna contractul săptămâna viitoare."

Cum spuneam mai sus. \0/

Jerry20cm
19th June 2006, 17:22
Rapid ia transferat astazi pe Sapunaru si Griffiths de la FC National pt. suma de 3 mil. de euro.

Felicitari pt. transferuri :ok:

relansat
20th June 2006, 01:20
Dragi prieteni, sa`mi fie cu iertare insa cred ca ati facut cel mai pagubos transfer din istoria Romaniei. Griffiths e super ok omu`, insa cum ati putut sa`l luati pe Nini? Daca ati dat 3 mil pe Ryan si 300 pe Sapunaru, mai inteleg si eu. Voi cum priviti acest transfer (Sapunaru) ???

Bancaru
20th June 2006, 12:01
Si aici vin stelistii si isi dau cu parerea despre transfer. Nu e vorba, ca apar si eu. Jerry, 20 e in repaos sau...
Iar Relansat, speriat de sumbra perspectiva a diviziei B, va va propune ceva vasluieni, care "e" buni si de campiona, cu jumate de pret, la oferta. Sper ca Relansat a facut un spirit de gluma cu "Nini". Dupa Radoi, Sapunaru e cel mai tare fundas din tara. Peste Rada, si se va vedea, si peste Marius Constantin. Nu a avut ocazia sa evolueze in aceleasi conditii si din acest motiv imaginea pe care o lasa e inferioara.

relansat
20th June 2006, 12:09
Ce`are treaba una cu alta? Ca ne ducem in B sau nu asta e problema noastra :)
Panait se poate inscrie foarte bine in tzepele luate de echipele bucurestene, important este c`a iesit combinatia ;)
Sapunaru e jucatorul care faulteaza cel mai mult din campionatul romanesc. Prevad macar 2-3 cartonase rosii, pe putin.
p.s: era o intrebare adresata rapidistilor fara niciun fel de ironie in ea. Vroiam doar sa vad cum privesc ei transferul :rolleyes:

Datenshi
20th June 2006, 14:39
Mie imi plac amandoi. M. Constantin crescuse mult in valoare de cand venise la Rapid, mi-e greu sa cred ca Sapunaru il va prinde asa repede. Dar tind sa cred ca e mai bun decat Rada, ramane sa confirme.

Bancaru
21st June 2006, 14:49
Sapunaru 2-3 cartonase de culoare rosie? Ma faci sa rad. Nu stiu daca a luat 2 de cand e in divizia A. Si daca a luat nu a luat direct. L-a faultat odata si o data pe Paraschiv si acum sar toti ca e caSapu diviziei.
Penny, asa repede ce inseamna? Constantin de cat timp e la voi? Are 2 sezoane, cel putin. Eu ii dau numai un sezon lui Sapunaru. Atat!

Datenshi
23rd June 2006, 13:09
Iti dai seama ca nu are cum sa ma deranjeze daca incepe sa joace ca Ayala (asta mi-a venit primu' in minte) din prima etapa. :)

Lord_Haart
28th June 2006, 14:35
Ce parere aveti de Balba de la Iasi ca vor acum sa-l transfere! Mie nu mi se pare o idee prea buna, cu toate ca a marcat 9 goluri, insa a primit si 13 galbene si un cartonas rosu si Iasul cere pe el si 600000 de euro.

sayuri
6th July 2006, 18:28
Ionut Balba a fost unul dintre jucatorii pe care s-a bazat Iasiul in timpul sezonului tocmai incheiat, as zice eu. Unul dintre favoritii lui Popa. Nu stiu insa cat de bine s-ar incadra in echipa, din cate stiu a fost destul de inconstant si la Iasi.

Sunchase
7th July 2006, 12:53
Nu are inca valoare de Rapid. Pacat ca a plecat Vio.. s-a saturat si el de finalul mizerabil de campionat ! :D

kain
17th July 2006, 19:54
”Cazul Griffiths” rezolvat !

Jucătorul australian Ryan Griffiths a rămas la Rapid !!!
Cele două cluburi, Rapid şi FC Naţional, s-au īnţeles īn privinţa lui Griffiths, atacantul urmānd să plece īn această seară, la ora 20.00, īn Franţa, pentru a se alătura lotului.
Īn acest moment jucătorul australian se află la Crowne Plaza, unde discută cu George Copos şi cu Dinu Gheorghe ultimele probleme legate de contractul său.

Datenshi
19th July 2006, 17:27
Bine ca l-au luat pe Zicu, mare talent. Conducerea chiar are fler:

http://www.campionate.ro/index/Jucatorul_refuzat_de_Rapid_a_fos.html

kain
26th July 2006, 03:14
Mulţumit de Zicu

Răzvan Lucescu are īncredere īn noul atacant al Rapidului şi nu a condamnat escapada sa la mare. Tehnicianul giuleştenilor i-a luat apărarea lui Ianis Zicu, după ce fotbalistul a fost surprins de reporterii ziarului Fanatik distrāndu-se la mare īn compania unor fete.
“Nu contează că imediat după ce am pierdut Supercupa īn faţa Stelei el a fost surprins cu prietena la plajă. Duminică dimineaţa a fost la antrenament, a tras tare cu doi preparatori fizici, pentru că are un program deja bine stabilit, apoi i-am dat liber. Din moment ce eu sunt mulţumit de pregătirea lui, nu văd de ce trebuie să se speculeze astfel de scandaluri”, a declarat Lucescu jr (foto) īn cadrul emisiunii Fanatik de ieri. Atacantul va lipsi din meciul retur al Rapidului cu Sliema, el nefiind transferat la timp pentru a fi trecut pe lista jucătorilor pentru UEFA. Īntrebat de divergenţele care au fost la nivelul conducerii, antrenorul a mărturisit: “Domnul Copos trebuie să īnţeleagă că această echipă este a lui. Dacă un conducător declară īmpotriva propriului club, este mai uşor pentru alţii să ne atace. Acum īnsă cred că ne este alături”.
Lucescu a explicat şi decizia de a īnchiria un hotel la Tg. Jiu, īncă de ieri, deşi nu era anunţat că vor evolua īn prima etapă cu Pandurii: “Īn continuare nu ştim cu cine jucăm. Nu am vrut să riscăm să nu avem unde sta, īn caz că se decide promovarea lor”.:ok:

Flavius Stoican va ajunge īn Giuleşti?

După ce l-au īmprumutat pe Zicu de la Inter, giuleştenii sunt aproape de a-l īnregimenta şi pe fundaşul lui Şahtior.

Răzvan Lucescu a declarat īn dese rānduri īn această vară că are un lot foarte subţire şi că aşteaptă soluţii din partea conducerii.
După ce Mircea Lucescu a avut o contribuţie importantă īn perfectarea īmprumutului lui Ianis Zicu de la Internazionale Milano la Rapid, tehnicianul lui Şahtior Doneţk ar putea proceda la fel şi īn cazul lui Flavius Stoican (foto), fotbalist ce nu mai intră īn vederile sale. Stoican ar putea fi astfel util īn Giuleşti, putānd evolua pe banda dreaptă, acolo unde Lucescu jr nu beneficiază decāt de serviciile lui Vali Bădoi īn defensivă. Fundaşul, care a jucat timp de două sezoane la Dinamo, īntre 2002 şi 2004, declara la plecarea īn Ucraina că īn ţară nu va evolua decāt pentru alb-roşii, īnsă discuţiile din aceste zile l-ar putea aduce chiar īn tabăra rivalei din Giuleşti, pe care nu ar refuza-o din moment ce nu şi-a găsit īncă un alt angajament.
Deoarece s-a opus iniţial unui īmprumut īn Romānia al lui Stoican, aşa cum ar fi dorit oficialii dinamovişti, Mircea Lucescu ar putea uşura acum un transfer al jucătorului la Rapid.:cool:

SILVIU99
26th July 2006, 13:32
stoican nu este in forma cum era cand juca la dinamo si la inceput la sahthior....el nu a mai jucat de mult la sahthior si tare mie ca daca o sa vina o sa fie la fel cum a fost barcauan la noi anu trecut

Datenshi
3rd August 2006, 17:54
In sfarsit o veste buna. Vio Moldovan s-a hotarat sa joace la noi inca un an.

kain
4th August 2006, 13:50
Surprinsi de anunt

FERICITI : Cel mai mult s-a bucurat Romeo Stancu

Sositi unul câte unul la antrenamentul de ieri de la Pro Rapid, toti fotbalistii erau nerabdatori sa se reîntâlneasca cu “Moldo-gol”.

“Mi-a lipsit mult. Am stat în camera amândoi, m-a sfatuit si când eram la Timisoara, iar acum îi pregatesc din nou patul din cantonament. Abia asteptam sa-l revad”, ne-a spus mijlocasul Romeo Stancu. “I-am pregatit si tricoul de titular lui Vio. E foarte important pentru noi ca s-a întors, aveam mare nevoie de el. Numai împreuna vom reusi sa luam titlul. I-am dat multe mesaje, l-am sunat si ne-am dorit sa ramâna alaturi de noi”, a marturisit si Dani Coman, completat de Emil Dica: “Suntem bucurosi cu totii ca s-a hotarât sa ramâna. Sigur vom câstiga campionatul cu Moldovan pe teren”. Din Franta, si Daniel Niculae a salutat decizia atacantului: “Este super ca a ramas!”.

APROPIATI : Mijlocasul Romeo Stancu a fost colegul de camera al lui Viorel Moldovan, asteptându-l acum din nou cu placere sa-si reia locul pe care îl parasise acum doua luni. Intre timp, Andrei Petrescu i-a tinut de urât:ok:

kain
5th August 2006, 14:37
Nati Meir: "De astazi, Ionut Mazilu va fi al Rapidului !"

Omul de afaceri Nati Meir, a declarat ziarului "Ziarul" ca l-a achizitionat de la finantatorul Sportului pe Ionut Mazilu, pentru a-l imprumuta la Rapid.

"Am promis ca-l voi aduce pe golgheterul Mazilu la Rapid si ma tin de cuvant. Voi primi actiuni in schimbul aducerii jucatorului, asa cum m-am inteles cu domnul Copos. De fapt, actiunile vor fi pe numele baiatului meu. Acum mai asteptam doar semnarea actelor, verbal intelegerea cu domnul Siman fiind facuta. Cel tarziu maine (astazi, n.n.) Mazilu va fi al Rapidului" a declarat Nati Meir.

Nati Meir a mentionat si suma platita pentru atacantul "studentilor":
"Avocatul meu s-a deplasat deja pe litoral pentru a se intalni cu domnul Copos si pentru a pune la punct ultimele detalii. Pentru ca va fi un contract serios: jucatorul imi va apartine mie, eu il voi imprumuta Rapidului, iar daca el va pleca de la Rapid, eu voi primi bani sau actiuni in contul lui. Mazilu a costat aproximativ doua milioane de euro".:ok:

grande
5th August 2006, 16:04
Eu nu cred nimic din acesta poveste !

Sunchase
10th August 2006, 15:56
L-AU LUAT PE MAZILU!
George Copos, actionarul majoritar al Rapidului, a triumfat din nou in fata rivalilor de la Steaua si Dinamo. Desi Gigi Becali a oferit 1,5 milioane de euro pentru transferul lui Ionut Mazilu in Ghencea, ex-vicepremierul a avut cistig de cauza, datorita faptului ca este nasul finantatorului gruparii alb-negre. Pe linga Mazilu, giulestenii si-au mai asigurat serviciile lui Stelian Stancu si Tiberiu Balan.
Relatia de rudenie dintre patronii Rapidului si Sportului, George Copos si Vasile Siman, a cintarit enorm la transferul a trei dintre cei mai buni jucatori din Regie la gruparea pregatita de Razvan Lucescu. Ionut Mazilu, Stelian Stancu si Tibi Balan se vor alatura lotului giulestean imediat dupa intoarcerea acestora din deplasarea de la Sarajevo.

Chiar daca cele doua parti inca nu recunosc in totalitate parafarea transferurilor, surse de incredere ne-au precizat ca s-a batut deja palma. Mai mult decit atit, aceleasi surse ne-au confirmat faptul ca intelegerea s-a facut in zilele in care fostul vicepremier si proprietarul Sportului le-au petrecut impreuna cu familiile la mare.

Ieri-dimineata, inainte de decolarea spre Bosnia, Dinu Gheorghe, presedintele executiv al formatiei de linga Podul Grant, a declarat ca Rapid este interesat de cei trei jucatori, dar o hotarire finala va fi luata abia miine. "Ne dorim 2-3 fotbalisti de la Sportul. Azi-noapte tirziu (n.r. - marti noaptea) am purtat o noua runda de negocieri cu Vasile Siman. Deocamdata, pretentiile financiare ale acestuia sint inca mari. Dar totusi, stiti cum e in asemenea cazuri: dinsul mai cere, noi nu mai dam, dumnealui mai lasa si tot asa".

Spusele oficialului rapidist au fost confirmate si de finantatorul formatiei din Regie. Vasile Siman a declarat ca discutiile sint destul de avansate, mai ramine doar ca cele doua parti sa se inteleaga asupra sumei pe care detinatoarea Cupei Romaniei o va plati in schimbul celor trei. "Este singura echipa cu care sintem dispusi sa discutam, chiar am si facut-o. Totul se va decide in cel mai scurt timp", a spus Siman.

STELIAN STANCU este varianta pe care si-o dorea Razvan Lucescu pentru postul de mijlocas dreapta, acolo unde il avea doar pe Valentin Badoi

TIBERIU BALAN este o achizitie de viitor a giulestenilor, in conditiile in care mijlocasul va reveni pe gazon abia peste sase luni


Daca e adevarat e de bine... chiar daca parerea mea e ca trebuia luat un mijlocas de mare valoare in loc de un atacant.Dar e bine oricum ! :)

khaos1ft
12th August 2006, 14:10
Ce se aude de transferurile astea de la Sportul?

Nimeni nu mai spune nimic, si ziua Z se apropie :D

pytzy
11th September 2006, 23:33
Ce se aude de transferurile astea de la Sportul?
Nimeni nu mai spune nimic, si ziua Z se apropie :D
Uite ca sau facut si transferurile de la Sportu dar din cele trei nume vehiculate nu a mai fost decat unu "MAZILU" si atul de care nu se vorbea initial "LAZAR". Dar "LAZAR" a si jucat primul meci pentru RAPID si a facuto chiar bine. RAPID.."o iubire fara sfarsit"/hello

pytzy
13th September 2006, 17:41
Sa speram ca se reface repede si Mazilu sa-l vedem ce poate. Sper sa joace cu s..... sa le dea un gol " cel putin ".

BloodOnMoral
14th September 2006, 11:54
Ma indoiesc ca Ionut va reusi sa se adapteze atat de repede, mai ales dupa tratamentul intensiv urmat la Bologna, insa nu pot decat sa sper ca-si va reveni dupa doua-trei jocuri in care va fi introdus in teren pe final de meci. Are nevoie de o perioada de adaptare, inainte de a intra cum trebuie in focuri.

pytzy
14th September 2006, 15:19
Daca ar debuta cu gol ar fi extraordinar pentru el cat si pentru noi. Eu asa zic.

kain
14th September 2006, 16:46
Mazilu e jucator de gol , ceea ce stie el sa faca , e sa marcheze.. deci nu are cum sa nu se adapteze.. are golul in sange ! :D

pytzy
14th September 2006, 16:50
Ca atacant trebuie sa ai golul in sange. Daca nu-l are poate-i aranjam un vaccin ceva.....:P

grande
28th September 2006, 14:32
Potrivit cotidianului Record, Copos si-a aratat interesul fata de brazilianul Baiano în timpul unei discutii cu jurnalistii portughezi, carora le-a cerut numarul de telefon al fotbalistului.

Oficialul rapidist a lasat sa se înteleaga faptul ca i-a placut evolutia lui Baiano în România, la meciul din prima mansa a turului întâi al Cupei UEFA, si ca ar putea face o oferta pentru acest jucator.
Conducerea clubului Nacional Madeira a reziliat contractul lui Serginho Baiano dupa ce acesta si înca un jucator, Bruno, au produs pagube la hotelul Sofitel din Bucuresti, unde au întâlnit echipa Rapid, în prima mansa a turului întâi al Cupei UEFA, scor 1-0.

sursa OLS

....este vorba de acest jucator http://nacional.novamadeira.com/content/view/57/63/

pytzy
29th September 2006, 12:14
Sa vedem daca se si concretizeaza lucrul asta. Nu cred ca este o idee rea acest Serginho Baiano.