PDA

View Full Version : Probleme reclama Vodaphone



tuxie
27th April 2006, 12:39
Baieti, inteleg ca ad-urile va aduc si voua un castig suplimentar, poate chiar v-ar putea finanta site-ul, m-am si mirat initial ca singurul ad de aici era cel al GBookers.
Pe de alta parte, daca tocmai v-ati impiedicat, eu sunt cel ce v-a injurat. Reclama asta mare, rosie si obscena (a se citi de *****) a lui Vodafone a reusit sa ma scoata din sarite.
Considerente:
- mai mare decat orice format standard de advertising (cred ca e 640x480 or something)
- durata de afisare este prea mare
- aceasi durata de afisare este impusa fortat (nu am vazut nici un control care sa permita inchiderea)
In concluzie - stresanta din toate punctele de vedere. Nu se poate macar rezolva cu niste reclama decente? Sau se planifica si la OLS sa le faceti concurenta serioasa la GSP / Prosport din punctul de vedere al ruinarii unui site?

Onlinesport vrea parerea voastra
27th April 2006, 12:49
Reclama ar trebui sa apara o data la 30 de minute, daca browserul accepta cookieuri. Iti apare mai des de atat?

realmadrid.com
27th April 2006, 12:50
Si mie imi apare de fiecare data cand deschid o pagina de pe OLS :D..si nu iese decat cu refresh..

Onlinesport vrea parerea voastra
27th April 2006, 13:12
Sterge toate cookieurile, inchide toate ferestrele de browser si apoi nu vei mai avea probleme.

Pentru acest lucru browserul trebuie sa accepte cookieuri.

Si eu am avut aceeasi problema si asa am rezolvat.

tuxie
27th April 2006, 13:25
Edit:
I-am dat de cap, workaround. Merci oricum de hints, faza cu cookies nu a functionat oricum.

fia
27th April 2006, 13:35
tuxie, exista addblockere nu trebuie criticat site-ul pentru ca vrea sa faca bani.

Onlinesport vrea parerea voastra
27th April 2006, 13:39
Edit:
I-am dat de cap, workaround. Merci oricum de hints, faza cu cookies nu a functionat oricum.
Eu am avut aceeasi problema si a functionat. Daca bannerul tau accepta cookieuri si ai facut cum am spus eu sa stergi cookieurile, sa inchizi toate ferestrele si apoi sa redeschizi browserul nu ar trebui sa mai ai probleme.

tuxie
27th April 2006, 14:07
Eu am avut aceeasi problema si a functionat. Daca bannerul tau accepta cookieuri si ai facut cum am spus eu sa stergi cookieurile, sa inchizi toate ferestrele si apoi sa redeschizi browserul nu ar trebui sa mai ai probleme.

Bannerul, aaa, browser-ul (:)) e firefox :

# firefox -v
Mozilla Firefox 1.5.0.1, Copyright (c) 1998 - 2006 mozilla.org

Varianta ta:



# grep -v "onlinesport" ~/.mozilla/firefox/l2p7vtvw.default/cookies.txt > /tmp/tmp1 && mv /tmp/tmp1 ~/.mozilla/firefox/l2p7vtvw.default/cookies.txt
# killall -9 firefox
# firefox&


Same thing, dupa reautentificare. Cum am zis, mi-a trebuit alta varianta.

Onlinesport vrea parerea voastra
27th April 2006, 14:11
La firefox nu stiu. Care e calea de rezolvare acolo?

fia
27th April 2006, 14:30
https://addons.mozilla.org/firefox/10/
https://addons.mozilla.org/firefox/1136/

tuxie
27th April 2006, 15:02
La firefox nu stiu. Care e calea de rezolvare acolo?
Windows: %WINSYSDIR%\drivers\etc\hosts - o mica liniuta in care-i explici la goz ca site-ul lui softure se afla pe 127.0.0.1
Linuz: /etc/hosts - same thing, sau iptables cu reject pe OUTPUT la destinatia aia, care va convine mai mult.

Sau, daca nu, plugin-ul de mozila. Chestia e ca mi se pare firesc sa faca cineva bani de pe un site cu reclame si incurajez procedeul, dar nici la modul de a-ti stresa browsing-ul porceste. De fapt, aici vina nu a fost decat 5% a echipei OLS (care eventual ar fi putut doar cere oprirea furnizarii respectivului ad) ci a lui softure care fie nu-si prelucreaza cum trebuie datele din cookies, fie fac ad-forcing de control.

PS: o rugaminte, ElGreco: schimba te rog denumirea thread-ului in ceva mai 'lumesc', a fost pusa putin la nervi (ie: probleme cu reclamele)

Onlinesport vrea parerea voastra
27th April 2006, 15:10
Ce inseamna ad-forcing?

Noi nu putem cere oprirea ad-ului....

tuxie
27th April 2006, 15:14
Ce inseamna ad-forcing?
Impunerea unei reclame (nu e o denumire standard, e inventata printr-o discutie cu kontera parca, nu stiu daca mai am respectivul mail). La modul ca eu am setat ca pentru site-ul X lui gigi care viziteaza respectivul site sa ii apara o reclama - sa zicem o data la 15 pagini sau o data la 5 minute. Furnizorul in schimb ignora respectiva chestie din cine stie ce motive si iti tranteste reclame la fiecare pageview (de preferinta, chiar din cele care se afla in categoriile pe care tu nu le doresti).

Referitor la chestia cu 'nu se poate opri': n-am folosit vreodata softure ca sa stiu cat de customizabil este mecanismul de furnizare, dar cu ce am lucrat eu poti specifica ce categorii nu doresti, ce reclame (daca te enerveaza vreuna) nu doresti, si multe alte astfel de setari (advertising plans, etc). Depinde de furnizor, ce pot sa zic - oricum, i-am dat de cap - initial crezusem ca voi ati trantit-o si abia dupa ce m-am uitat un sursa paginii m-am lamurit ca e de la furnizorul de reclame.

Onlinesport vrea parerea voastra
27th April 2006, 15:30
Ok, dar acum softure a stabilit 30 de minute intervalul. E asa sau nu?

fia
27th April 2006, 15:35
P.S. se scrie vodafone nu vodaphone
http://en.wikipedia.org/wiki/Vodafone : VOice DAta FONE

tuxie
27th April 2006, 15:37
Ok, dar acum softure a stabilit 30 de minute intervalul. E asa sau nu?
Dunno, o sa testez si zic (eventual poate mai spun si altii).

Bancaru
8th May 2006, 23:31
Dar cum ramane cu alte reclame? La ORANGE? La NESTLE? La COSMOROM? La AUDI? TIMISOREANA, TUBORG, BERE, WRIGLEY'S, PAMPERS, COCA COLA, PEPSI, etc... ? Ale nu incurca?
Are you sure? Don't worry there's no sugar!