PDA

View Full Version : Nash MVP over Kobe and Lebron wtf?!



chico
27th April 2006, 01:29
http://msn.foxsports.com/nba/story/5542940


rusine la media, de rahat s-a votat.
un pointguard ca nash ia 2 ori consecutiv MVP si Stockton a luat 0 MVPs, macar Stockton juca ceva defense.


daca era lebron nu ma suparam, totusi kobe trebuia sa castige (parerea mea de fan subiectiv)

raja_bell
27th April 2006, 01:43
mda, inca unul care trebuie sa invete semnificatia trofeului!!!!
pai, oameni buni, nash este genial!!! vara trecuta phoenix a pierdut 3 titulari, printre care si amare stoudemire, cel mai bun marcator si al doilea recuperator al echipei! a plecat si joe johnson, cel care inscria 19 de puncte pe meci! plus q-rich si cu el s-au dus alte 15 puncte! deci suns au ramas din start fara marcatorii a 60 de puncte (per total amare+joe+q)!
si cine a venit in schimb? niste no names, jucatori de care nu auzise nimeni si care avusesera pana atunci o cariera cel mult mediocra! si ce a facut nash? a facut ca toti jucatorii (exceptandu-l pe kurt thomas, de fapt singurul jucator mai rasarit adus in vara) sa aiba media cea mai ridicata de puncte/meci din intreaga lor cariera! jocul spectaculos si in viteza al celor din arizona i se datoreaza in mare masura lui steve nash! el este dirijorul echipei, jucatorul exponential!
nash a facut dintr-o trupa decimata (careia nimeni nu-i dadea nici o sansa anul asta) cea mai buna ofensiva din nba (nu o spun eu, ci statisticile)!!!!
nash imparte 10,5 pase decisive si marcheaza 19 puncte/meci! stiti cine a fost ultimul care a avut o statistica asemanatoare? hint:avea numarul 32 si juca la lakers! ;)
asa ca da, steve nash merita cu prisosinta acest titlu! nici nu conteaza ca l-a castigat si anul trecut! conteaza ce a realizat in acest sezon! jos palaria!

thekobe
27th April 2006, 02:55
meritele lui nash sunt mai mult meritele sistemului implementat de d'antoni

pune-l pe kidd in locul lui nash si o sa ai aceleasi rezultate. si eventual si ceva aparare

de ce n-a facut nash asa "minuni" cat a fost la dallas ?

sistemul...

raja_bell
27th April 2006, 03:08
poftim? nu zic ca d'antoni nu are meritele sale, dar "miezul" tot nash ramane!
si cum adica nu a facut "minuni" la dallas? pai dallas era in ofensiva an de an printre cele mai puternice echipe din liga! trioul nash-finley-nowitzki facea ravagii! daca ar fi avut si un pivot ca lumea ... mari sansele sa-i fi vazut castigand campionatul!
kidd a jucat multi ani in arizona. este fara indoiala un conducator de joc genial, un jucator polivalent cu o inteligeta in joc iesita din comun! dar nu uita ca pe vremea lui, phoenix n-a prea rupt gura targului! nu cred ca seamana viteza jocurilor celor doi pg!

Raptor
27th April 2006, 03:18
LeBron merita MVPul dupa parerea mea. Nu numai numerele (statisticile) il recomandau, dar si faptul ca Cleveland joaca cel mai bun basket din ultimii x ani (unde x>5), au ajuns in playoff, LeBron rupe tot, joaca cu pasiune, gets his teammates involved etc. Nu stiu de cand varsta sa de 21 de ani este un impediment, dar se pare ca lumea zice "e tanar, o sa mai aibe el sanse sa ajunga MVP..." ceea ce e eronat. Nu eronat in sensu ca nu o sa mai aibe sanse, dar eronat in sensu ca nu este corect sa iei in calcul acest... um... "parametru".

The guy delivers, give him the props.

thekobe
27th April 2006, 03:42
si cum adica nu a facut "minuni" la dallas? pai dallas era in ofensiva an de an printre cele mai puternice echipe din liga! trioul nash-finley-nowitzki facea ravagii! daca ar fi avut si un pivot ca lumea ... mari sansele sa-i fi vazut castigand campionatul!
de-aia l-a lasat cuban sa plece...


kidd a jucat multi ani in arizona. este fara indoiala un conducator de joc genial, un jucator polivalent cu o inteligeta in joc iesita din comun! dar nu uita ca pe vremea lui, phoenix n-a prea rupt gura targului! nu cred ca seamana viteza jocurilor celor doi pg!
pai nu era d'antoni acolo pe vremea lui kidd. si oricum uita-te ce a facut kidd cu new jersey acum cativa ani

raja_bell
27th April 2006, 03:49
nu l-am contestat pe kidd! imi place enorm de el!

stii cum a fost cu nash? devenea jucator liber de contract! a cerut un salariu mai mare! cuban nu a acceptat (stii probabil ca dallas este una dintre echipele care depasesc bine de tot limita de salarii. din cauza asta platesc an de an zeci de milioane penalizari, adica exact cu cat sunt peste limita). s-a gandit ca un jucator de 30 de ani nu poate insemna viitorul! managerul lui phoenix (jerry colangelo, intre timp ajuns la toronto raptors) a actionat rapid! i-au oferit un salariu excelent, iar astfel nash s-a intors la echipa la care si-a inceput cariera!

edit: pardon! nu jerry colangelo, ci fiul acestuia, bryan!

Ady Micinic
27th April 2006, 08:56
Deja titlul acestui topic este de doi bani, dar asta e. Cand va aud ca vorbiti de media si alte cuvinte din astea ma apuca durerile de cap. Daca Nash a primit (il va primi) trofeul pentru cel mai bun jucator in detrimentul lui Lebron sau Kobe atunci cu siguranta a castigat baschetul in fata reclamei, in fata banilor. Ce rost isi au intrebarile gen de ce Stockton nu a luat, pai iti spun eu de ce, a jucat alaturi de Bird, Magic, Jordan, Olajuwon, Malone (nici macar in echipa lui nu era cel mai bun). Si cand afirmi astfel de grozavii mai bine te abtii. Nash e o binecuvantare in baschetul de azi, mai ales pentru NBA. Si mai vad aici alte aiureli gen de ce nu l-a tinut Cuban in Dallas, eventual cu forta ca altfel nu avea cum. Este sistemul lui D'Antoni, mai ai putin si spui ca sistemul lui Sccott a dus pe New Jersey de doua ori in finala (sau pardon tu ai sarit sa sustii ca Jason Kidd ar fi fost mai bun in his prime decat e Nash acum, aici e alta eroare New Jersey a castigat datorita defense-ului deci e normal sa fi fost un mult mai bun aparator decat e Nash). Si totusi nu inteleg nemultumirea multora de aici, mai ales cei care il sustin pe Kobe care e celebru pe terenul de baschet datorita jocului sau ofensiv (care e individualist). Pai dupa parerea mea merita mai mult unul care joaca mai bine, unul care ii face pe colegi mai buni. Sezonul trecut acestia au fost Q, JJ, Amare sau Marion. Anul acesta e Diaw, Tim Thomas, Bell si asa mai departe, jucatori care (mai ales cei de anul acesta) peste tot pe unde au fost "frecau" banca. Deci argumentele sunt suficiente, nu e rau sa ai opinii diferite, dar sa deschizi un topic cu asa unu titlu...rusine alauia. Parerea mea.

Edit: Apropo de "sistemul" lui D'Antoni. Omul a antrenat cativa ani in Europa fa un mic research sa vezi care era "sistemul" lui D'Antoni. Omul lucreaza cu ce are la dispozitie, iar acest sistem da cele mai bune rezultate asa ca il aplica. Dupa parerea mea dintre echipele de top e antrenorul care depinde cel mai mult de jucatorii lui si mai ales de vedeta lui.

Irimus
27th April 2006, 09:14
Felicitari Steve Nash..ma bucur sincer pt. el...e adevaratul MVP al ligii

BAK
27th April 2006, 09:17
eu zic ca nash mvp e o surpriza destul de mare...nu ca nu ar merita....insa mai degraba l-as vedea pe dirk mvp(sunt subiectv, nu am ce sa-i fac) sau pe kobe sau pe lebron. daca nash a iesit atunci bravo lui.

chico
27th April 2006, 09:34
eu raspund cu linku ala

http://www.filelodge.com/files/hdd2/11452/kobe%20nash.gif

kobe's dunk on nash :)

Sheed
27th April 2006, 11:12
parerea mea :

http://msn.foxsports.com/nba/story/5542552

Ady Micinic
27th April 2006, 11:34
"...Let's be blunt: Kobe Bryant is clearly the best basketball player in the world."

Now that's the biggest joke of them all...Parerea mea

Irimus
27th April 2006, 13:14
Now that's the biggest joke of them all...Parerea mea

vai Ady ..nu pot sa cred ca gandesti asa..../hello /hello :yeah:

Ady Micinic
27th April 2006, 13:24
Da, te cred si eu sunt socat de cum gandesc.:D

Raptor
27th April 2006, 15:07
E gresit. Kobe Bryant is the best individualist basketball player in the world. Asa e corect. Fara dubii.

StephonTrue 15
27th April 2006, 16:25
Omu` da 81 si inca mai aveti dubii... De ce nu da Nash 81...; nici daca aduni toate punctele din assisturile lui la pts care le da nu se apropie de 81.
Shawn Marion cred ca a iesit cel mai bun la efficienty anul asta, Barbosa nu cred ca da 2 ppg din assistul lui Nash ci pe propriile penetrations, Raja Bell tragea oricum de 3, putea oricine sa ii dea pasa.
Cine crede ca Lebron si Kobe nu merita mai mult trofeul e un HATER.

caseta
27th April 2006, 16:48
Raja Bell tragea oricum de 3, putea oricine sa ii dea pasa.
am zis ca nu iti mai raspund, dar ejti atit de idiot si ma enervezi atit de mult cu stupiditatea si obtuzitatea asta ca nu ma pot abtine. inainte sa bati cimpii, informeaza-te:

raja bell a avut anul asta cele mai multe aruncari de 3p din cariera - 446 si a avut cel mai bun procentaj de la 3p din cariera - 44.2%.
de obicei cind creste nr de aruncari, scade %.

anterior, cel mai mare % de la 3p l-a avut in 02-03 (41.2%) insa atunci a aruncat doar de 51 de ori (probabil numai in situatii in care era absolut liber).

anterior avusese maxim 166 3PA in 03-04 si atunci a avut maretul procentaj de 37.3%.

sunt convins de altfel ca e o mare coincidenta ca imediat cum a ajuns coechipier cu nash a devenit un aruncator excelent de 3p. la fel cum Q a avut absolut intimplator cel mai bun % de la 3p si de 2 ori mai multe 3PA decit avusese in oricare alt sezon fix in sezonul in care a jucat cu nash.
vezi ce a facut Q anul asta la knicks inainte sa vorbesti.

cum ziceam, si eu i-as da MVP-ul lui bron-bron insa argumentatia ta impotriva lui nash e absolut cretina. data viitoare, fa un exercitiu, care s-ar putea sa iti foloseasca mai incolo, pe parcursul vietii: gindeste inainte sa vorbesti/scrii.

uvictor
27th April 2006, 17:24
Daca tot discutam de 'how to make a teammate better', sa ne uitam putin la statisticile lui smush parker, kwame brown(in conditiile in care a jucat center), brian cook, luke walton si mai sunt cativa p-acolo. Sa ne gandim cate victorii a avut lakers anul acesta, sa ne gandim la colaborarea intre phil jackson si bryant, sa ne gandim ca lakers au ajuns in playoff(ceea ce e o performanta). Nu zic ca o sa treaca de Suns, e prea devreme asta, dar totusi a fost un sezon bun al lui Kobe Bryant. M-am uitat la meciul de 81 de puncte, recunosc a fost tras de par, adica toata echipa tragea pentru el, dar totusi au fost unele momente senzationale ale lui. Am vazut secvente din meciul cu Dallas, si zic totusi ca intre LeBron si Bryant s-ar alege MVP-ul. Iar eu as lua in considerare si varsta si i-as da lui Bryant titlul pt ca daca tot este considerat LeBron ca fiind King James la 21 de ani atunci va mai avea si alte ocazii! Dar eu sunt fan KB asa ca nu se pune :)

StephonTrue 15
27th April 2006, 17:51
@caseta: Bha mare distrus esti si pana acum nu cred ca te`am jignit cum ai facut`o tu. Bell trage de 3 datorita sistemului in care e pus sa joace de d'antoni si nu cred ca toate asisturile le primeste de la nash. Am vazut multe meciuri cu phx si multe aruncari sunt si pe fast break sau oricum pana sa se aseze apararea. Nash are 10 apg, e de remarcat dar nu toate punctele depind de el si echipa a mers bine si datorita antrenorului!!!
Si
dar ejti atit de idiot si ma enervezi asta ce inseamna ??
Credeam ca e un forum liber in care se discuta basket, dar cred ca tu nu poti sa traiesti fara site'ul asta. Ai 2000 de posturi in plm... Nu iti convine ce scrie cineva aici atunci vezi`ti de viata (daca ai desi nu cred) . Nu o sa incep sa ma injur cu un papagal pe internet si nu o sa ma enervez cum faci tu cand citesti ce am scris :headbang: :headbang: :headbang:

caseta
27th April 2006, 18:22
vezi`ti de viata (daca ai desi nu cred)
cum se face ca toti terminatii folosesc expresia asta pe post de argument/"diss" cind se trezesc bagati la colt ?!?! probabil lipsa de imaginatie ....
in fine, daca asta si ce ai mai zis tu pe acolo sunt tot ce poti, e pretty lame.
dar voi reveni la politica mea anterioara, aia de a nu imi mai bate capul cu aberatiile pe care le debitezi tu pe aici. nu de alta dar m-am plictisit de secta lui bebe76.

@uvictor, thekobe - daca tot ajungem sa vorbim de sisteme de joc, cred ca la lakers a fost destul de evident cit de mult i-a ajutat phil jackson. aproape aceeasi echipa de anul trecut (daca nu chiar mai slaba) a jucat de 2 ori mai bine. /\ pare sa ii fi ajutat enorm pe lakers anul asta, chiar in conditiile in care unora le-a luat ceva mai mult sa il priceapa.

daca ar fi strict intre kobe, nash si lebron, atunci dintre astia 3, lebron are cel mai slab antrenor. si poate, repet - poate, chiar cea mai slaba echipa (daca tinem cont ca hughes a lipsit iar damon jones a fost cam praf tot anu)

SilverZeus
27th April 2006, 18:27
...cu totul de acord cu arruabarrena si cu micinic

StephonTrue 15
27th April 2006, 18:38
eu :
Nu o sa incep sa ma injur cu un papagal pe internet

caseta :
daca asta si ce ai mai zis tu pe acolo sunt tot ce poti, e pretty lame.

vezi ca nu ai altceva de facut decat sa cauti persoane cu care sa te certi ? esti jalnic...; nu am incercat sa fac un "battle" cu tine cum ai vrea tu, ti`as da motive sa postezi in continuare..

za_horse
27th April 2006, 18:58
Omu` da 81 si inca mai aveti dubii... De ce nu da Nash 81...; nici daca aduni toate punctele din assisturile lui la pts care le da nu se apropie de 81.
Shawn Marion cred ca a iesit cel mai bun la efficienty anul asta, Barbosa nu cred ca da 2 ppg din assistul lui Nash ci pe propriile penetrations, Raja Bell tragea oricum de 3, putea oricine sa ii dea pasa.
Cine crede ca Lebron si Kobe nu merita mai mult trofeul e un HATER.


OK, Eu sunt un HATER atunci!
P.S. Si Chamberlain a dat 100 intr-un meci (si nu erau cosuri de 3) si de aceea tot nu el e cel mai bun din toate timpurile ... think about it!

Kobe24
27th April 2006, 19:19
pentru cei care spuneau cat de egoist(nu ca n-ar avea in el...dar nu chiar atat cat pretind unii si altii) si cum isi face coechipierii mai buni.

o sa dezvolt putin ce a spus uvictor:

stiti cati oameni au career high anu asta la lakers??(ppg)
smush mihm cook walton si sasha (+kobe...)
asta ca sa nu ii mai punem pe kwame si lamar la socoteala, care joaca ACUM(in ultimele 2luni) cel mai bun baschet din cariera.
deci ar fi 5 jucatori cu career high+2 cu un sfarsit de sezon(+inceput de playoffs) cu cel mai bun baschet din cariera.
lumea spunea de kobe ca nu poate sa-si faca coechipierii mai buni...dar iata ca a dovedit-o.
sigur, vor veni multi acum si vor spune ca phil i-a facut mai buni. nu neg, dar la suns de ce ii face nash mai buni si nu d'antoni??

vorbind de egoism...(nu e kobe cel mai bun exemplu de altruism...nici nu ar trebui sa fie, orice lider trebuie sa-si asume raspunderi sa arunce mai mult decat ceilalti(in cazurile in care acesti lideri sunt niste scoreri))...ati vazut meciurile 1 si 2 cu suns???
Kobe cel egoist si care se gandeste doar la stats....a PASAT...
si-a pus coechipierii in valoare. a facut EXACT ce i-a cerut antrenorul, a gandit pentru ECHIPA si nu pentru el;)
de ce cand vine vorba de nash/lebron/wade el e cel care ii face mai buni pe coechipieri iar cand vine vorba de kobe sistemul e cel care ii face mai buni(atat pe el cat si pe cei din jur).
Phil Jackson e cel mai mare antrenor din istoria baschetului, are meritele lui(foarte multe....a avut rabdare cu kwame...care primea mingi in fata la inceputul sezonului, cu odom care facea offensive foul in loc sa tina mingea ca echipa sa castige....dar toate au trecut), dar de ce sa-i luam din merite lui kobe??? de ce nu vor unii sa vada cum isi face echipa mai buna, coechipierii mai buni si cum se gandeste in principal la echipa si apoi la el.

@za_horse
tu crezi ca chamberlain ar fi aruncat de 3 puncte??:rolleyes:

BAK
27th April 2006, 21:58
kobe nu este chiar asa de individualist pe cat se zice. ca nu prea are cu cine sa joace(in afara de 1-2 jucatori din echipa) asta este alt ceva....eu cred ca kobe era mult mai individualist pe vremea cand juca cu shaq in echipa. mah caseta, da ce ai de te certi cu toata lumea, parca esti pe X sau ai prizat ceva. daca nu esti de acord cu cineva sau daca stii mai multe stats decat altii poti sa le atragi atentia frumos. astept hate postul tau...

BAK
27th April 2006, 22:10
comapratie nash-kobe
ppg- kobe
rpg -kobe
apg- nash
spg-kobe
bpg- kobe
fg%-nash
ft%-nash
3p%-nash
min-kobe
to-nash
plus ca kobe are cu 1000 de aruncari mai mult ca si nash, deci the more you shoot the more u are going to miss. deci la atatea aruncari nici nu is rele statsurile lui kobe.....parca mai mult ar merita sa castige...35.4 puncte pe meci fatza de 18.8...eu cred ca este totusi o diferentza

Danila
28th April 2006, 00:32
bv bak!!!uite o parere bine argumentata...asta da!mi-a placut!

BAK
28th April 2006, 02:47
:confused: :confused: :hmm: :confused: tu vb serios sau la bascau? ca foarte argumentata nu a fost...era un fel de head to head comparison la care am scris numai cine conduce in statistici la fiecare categorie

vinsanity
28th April 2006, 04:04
LeBron merita MVPul dupa parerea mea. Nu numai numerele (statisticile) il recomandau, dar si faptul ca Cleveland joaca cel mai bun basket din ultimii x ani (unde x>5), au ajuns in playoff, LeBron rupe tot, joaca cu pasiune, gets his teammates involved etc. Nu stiu de cand varsta sa de 21 de ani este un impediment, dar se pare ca lumea zice "e tanar, o sa mai aibe el sanse sa ajunga MVP..." ceea ce e eronat. Nu eronat in sensu ca nu o sa mai aibe sanse, dar eronat in sensu ca nu este corect sa iei in calcul acest... um... "parametru".

The guy delivers, give him the props.
sun fan Carter de vreo 7 ani, da' in sezonu' asta King James merita titlul!!!

caseta
28th April 2006, 04:13
apropo thekobe - ti-am zis ca lakers vor avea sanse mai mari cu suns decit cu spurs ;)

Ady Micinic
28th April 2006, 09:07
La Phoenix meritul ii apartine lui D'Antoni care e un antrenor legendar (iarasi revenim la acest cuvant). La (LA) Lakers meritul e numai al lui Kobe are colegi varzalai si un antrenor anonim care in viata vietilor lui nu a stiut cum sa contracareze "sisteme", deci Kobe e vedeta, "el centreaza el da cu capul" si el e antrenor, patron si asa mai departe. E incredebil cate face omul si a trecut neobservat, pentru ca din cate am inteles Dirk a iesit pe doi. Vai de mine, eu in locul americanilor m-as impusca.

Kobe24
28th April 2006, 11:44
aoleu...unde ai vazut tu ....sa fi spus cineva asta???
CHIAR am spus ca phil are foarte multe merite, poate cele mai multe...dar ce sa vezi??
eu am condamnat ca atunci cand e vorba de suns, meritul e al lui nash, iar cand e vorba de lakers meritul e al lui phil....tu ai intorso pe dos.
parca zici ca esti un copil de ala mic care isi ia jucariile si pleaca.

caseta
28th April 2006, 12:53
fara suparare, dar daca dirk e pe 2 .... it's bullshit.
ok, sa zicem ca nash merita mvp, dar .... in mod clar lebron a fost peste dirk. in caz contrar, cineva ii subestimeaza rau pe josh howard, marquis daniels, jason terry, stackhouse si restul de la mavs. astia toti sunt mult peste ce are lebron in jurul lui.

Danila
28th April 2006, 14:56
@bak - am vb serios

uvictor
28th April 2006, 17:22
@Mertin - nu stiu daca Jackson e cel mai mare antrenor de baschet din toate timpurile. A avut parte de super jucatori.

caseta
28th April 2006, 18:28
si red a avut super jucatori. toti marii antrenori au avut super jucatori.
pt ca doar antrenoru cu o adunatura de berbeci nu reuseste sa ia vreun titlu. si daca nu ia nici un titlu ... nu isi mai aduce nimeni aminte de el.

thekobe
28th April 2006, 20:26
@ caseta - adevarul e ca si eu am fost surprins de cat de bine au neutralizat "sistemul" ;)

@ "celalalt" - diferenta dintre cele 2 situatii e ca pentru ce joaca phx nu e nevoie de o perioada de adaptare. si ce joaca ei e destul de simplu, numai ca ai nevoie de personalul adecvat. i se da una bucata minge lui nash, care fuge cu ea in terenul advers, se fac unu doua blocaje la omul lui nash si dupa aia baietii se duc unii spre panou si altii la 3 puncte. nash da pasa daca poate, daca nu incearca sa inscrie el. daca a scos la 3 ala ori arunca, daca e liber, ori da drumul la minge mai departe. si gata. bineinteles toate astea desfasurandu-se la o viteza ametitoare. meritul lui nash aici e ca il tin plamanii sa fuga mult, stie sa recunoasca situatiile repede si bine si ca e un pasator excelent. si ca are aruncare decenta.

de partea cealalta triunghiu e cea mai complicata ofensiva si iti trebuie vreo 2 ani de jucat in ea ca sa zici ca te descurci cat de cat. lakers au incercat sa implementeze ceva triunghi si la sfarsitul sezonului trecut, dar propriu-zis asta e primul an pentru majoritatea jucatorilor. triunghiu se bazeaza foarte mult pe spacing si pe recunoastere situatiilor. sunt foarte multe scheme care se schimba continuu in functie de cum se apara adversarul. DACA UNUL DIN JUCATORI GRESESTE LA UN MOMENT DAT ATUNCI TOT SISTEMUL SE DEREGLEAZA SI TREBUIE SA O IA DE LA CAPAT. asta inseamna ca pana se prind toti jucatorii cu ce se mananca triunghiu, acesta MAI MULT II INGREUNEAZA decat daca ar folosi o ofensiva traditionala. de aia a luat kobe de multe ori jocul pe cont propriu si a inscris cate 60 si 80 de puncte pana la all-star, pentru ca ceilalti NU ERAU IN STARE sa execute triunghiu cum trebuie si mai mult SE INCURCAU unii pe altii. daca nu se punea kobe pe inscris de unul singur MECIURILE ALEA ERAU PIERDUTE si atunci CIUCIU PLAYOFF. conducerea nu isi putea permite sa-i astepte pe jucatori sa se obisnuiasca cu triunghiu dupa esecul de anul trecut, de aia kobe a avut UNDA VERDE sa faca ce vrea. SI A FACUT ISTORIE.

IN CONCLUZIE sistemul lui d'antoni ii ajuta mult pe phx, in schimb sistemul lui jackson i-a ingreunat pe lakers ANUL ASTA, CAT INCA SE OBISNUIESC CU EL. avantajul triunghiului este ca ATUNCI CAND ESTE EXECUTAT CUM TREBUIE este APROAPE IMPOSIBIL de oprit, ceea ce nu se poate spune despre celelalte ofensive, inclusiv cea a lui phoenix dupa cum vezi acum in playoff.

ce i-a dus pe lakers in playoff anul asta a fost nu triunghiu cum ai fi crezut, ci apararea MULT IMBUNATATITA fata de anul trecut si jocul DE MVP al lui kobe.

ce i-a dus pe phoenix la 54 de victorii (cu 8 mai putine ca anul trecut) a fost jocul EXCELENT al lui nash IN CADRUL sistemului care i-a adus lui d'antoni COY anul trecut.

pune-l pe kidd sau pe chris paul in locul lui nash si o sa ai cam acelasi rezultat. pune-l pe bron sau pe wade in locul lui kobe si o sa moara cu triunghiu de gat.

DEGEABA ARE PHOENIX CEA MAI TARE OFENSIVA DACA IN PLAYOFF NU TREC DE WCF.

nash a meritat mvp anul trecut dar anul asta AU FOST ALTII MAI BUNI.

*lasand la o parte definitia vaga a mvp-ului din care fiecare intelege ce vrea.

SilverZeus
28th April 2006, 21:18
apropo thekobe - ti-am zis ca lakers vor avea sanse mai mari cu suns decit cu spurs ;)

....hai mah, serios ????...:cool: :rolleyes: :D


.... deci Kobe e vedeta, "el centreaza el da cu capul" si el e antrenor, patron si asa mai departe..

...totusi, mai gandeste-te...ok. kobe e incredibil, dar sa nu negam 'prezenta' lui the Zen Master

cgrecu
28th April 2006, 23:24
citeva informatzii interesante:

a. in ultimii 5 ani echipele la care jucat Steve Nash au avut cea mai mai mare medie de puncte pe sezonu regulat ... (inclusiv cind era la Dallas si nu era Antoni antrenor)

b. anul asta 7 jucatori de la Phoenix au avut career years in puncte marcate

c. steva nash are 92% la FT, ~53%la 2PT and ~45% la 3PT! asta in conditziile in care singurul jucator acatarii de la Phoenix este Shawn Marion (care inainte de aveni Nash nu avea cine shtie ce cota).

d. Tim Thomas este dat afara de Chicago Bulls, sta pe tusha citeva saptamini, e luat pe Phoenix si in primul meci are 20+ pts si 15+ rebounds ( nu mai tzin minte exact cite).

e. un jucator mediocru care vin la Phoenix (Boris Diaw, jucator de mina a doua la Atlanta) are 2 triple-doubles in primul sezon si cishtiga titlul de "most improved player". Un jucator care la Phoenix cishtiga titlul de cel mai bun aruncator de 3 puncte dupa ce pleaca devine submediocru (Q.Rich.)

cgrecu
28th April 2006, 23:39
cit despre ceilaltzi, kobe e patetic, inscrie mult dar cu procentaj slab, nu e mare lucru sa inscrii 35 puncte daca arunci de 50 ori la cos. Plus ca inainte de a ishi intra Odom (si partzial Kwame Brown) in forma Lakers au avut dificultatzi in multe meciuri - indiferent cite puncte marcheaza Kobe.

LeBron e fantastic, cine l-a vazut jucind in meciurile lui bune shtie de ce. Din pacate e inca tinar si inconsistent si mai cade uneori in capcanele puse de veterani sau de antrenorii advershi (ex. meciul 2 cu Whasington). PLus ca in prima parte a sezonului au jucat mediocru. Probabil ca incepind cu anul viitor ve deveni principalul candidat pentru urmatorul deceniu la MVP. Cind te gindeshti ca are doar 20 de ani ti se face frica de ce poate deveni James.

Nowitzki e bun dar sa fim sinceri, succesul lui Dallas i se datoreaza in primul rind lui Avery Johnson care a transformat Dallas intr-o fortza defensiva. Nowitzki ca si Brand sunt destul de unilaterali in opinia mea, shtii ca o sa itzi dea 25 de puncte in fiecare meci (cu procentaj excelent ~50%), plus ~10 recuperari si cam atit. Poate Nowitzki are si avantaju ca a reushit citeve aruncari pe ultima secunda care au adus ceva victorii lu Dallas anu asta. Chestia e ca ei nu domina liga la nimic. Jucatori ca si Nowitzki sau Brand mai sunt si altzii in liga, si Bosh si Garnett si Wade si Iverson si Howard si Carmelo au numere asemanatoare. E greu sa faci un argument ca Nowitzki e mai bun decit Elton Brand de exemplu.

Avantaju lu Nash e ca e de la distantza cel mai bun in "meseria" lui de pg. J.Kidd e exceptzional, dar daca nu ar avea recuperarile nu s-ar discuta mult despre el. Pina la urma NJ cu 3 superstaruri si un foarte bun Kristic s-ar putea sa fie eliminatzi de Indiana care nu a rupt gura nimanui anu asta.

Chauncey este probabil o gluma, ii este inferior in numere din toate punctele de vedere lui Nash, singur avantaj e ca echipa lui a avut 10 victorii in plus, dar a si jucat intr-o conferintza de kkt cu mega echipe ca Toronto, Atlanta, Charlotte sau NY in timp ce in west doar portland au fost ciuca batailor.

In sfirshit, am mai vazut un comentariu ca de ce sa ia Nash 2 MVPs cind Stockton nu a avut nici unul - pai raspunsul e ca Stockton a concurat cu jucatori ca MJ sau Magic a avut nenorocu ( sau poate sansa?) sa concureze cu doua dintre legendele baschetului ...

Kobe24
28th April 2006, 23:47
legat de Q-Rich
la concursul ala de 3 puncte nash nu era pe teren...sau era?

doar ce am vazut meciul 2 spurs-kings.

Shareef Abdur-Rahim.....
omul asta a asteptat mai bine de 700 de meciuri sa joace si el un meci de playoff.
si ce meci a facut..
a dat 16 puncte in sfertul 4 si in overtime 27 in total, s-a aparat destul de bine la duncan. a ratat cosul victoriei, dar nu i se poate aduce un repros pentru asta. ma bucur pentru el, a asteptat a avut rabdare sa aiba si el o echipa competitiva. Toti l-au criticat, chiar citeam pe nba.com la inceputul sezonului un articol in care era numit "greatest loser". era nedrept, acum a dovedit ca este un jucator foarte bun, dar care a fost pe la echipe de loterie.
pe final kings ii dadeau lui mingea pentru a inscrie, nu lui bibby nu lui miller...lui SHAREEF.
poate ca adelman ar trebui sa-l joace mai mult(e posibil sa nu-i permita sanatatea). anul asta a jucat si accidentat o vreme, din dorinta prea mare de victorie.
e un caracter deosebit , un exemplu pentru toti ceilalti din jur(NBA).
nets poate regreta acum ca nu l-au semnat. ar fi avut ceva(nu multe) sanse cu el pe teren in finala cu pistons.

cgrecu
28th April 2006, 23:48
nu intzeleg de ce se face atita tam-tam ca Phoenix a pierdut cu Lakers, in fond si la urma urmei si SA era sa o ia in freza de la Kings chiar si fara Artest. Problema lu Phoenix nu e ca nu ar fi jucat Lakers senzational, ca au ratat de la 3p ingrozitor - de multe ori "uncontested". Pur si simplu au prins o zi proasta asha cum au prins o zi proasta cu NJN cind au fost umilitzi. Ash fi foarte surprins sa se repete si diseara chestia asta, eu pronostichez ca Phoenix va trece in 6 meciuri de LA iar SA va avea nevoie tot de 6 sa treaca de Kings.

E drept ca Lakers joaca mult mai bine fatza de inceputul sezonului - mai ales defensiv, dar e de ashteptat cind te uitzi ce echipa au, foarte atletici totzi (mai putzin smush) si kobe si odom si brown si walton sunt puternici si fizici. In plus de asta Phoenix sunt foarte handicapatzi de lipsa unui centru , marion se iroseshte in pozitzia aia si oboseshte fapt care se vede in ofensiva.

Dar adevarata problema a lu Phoenix a fost banca de rezerve. Jucatori care au o medie de 30 puncte pe meci (combinat) au avut doar 2, house si barbosa au fost patetici.

Kobe24
28th April 2006, 23:52
2 meciuri slabe la rand??nu ti se pare dubios??
si in primul au evoluat in acelasi mod, diferenta dintre cele 2 meciuri a fost kobe.
in primul a jucat ff slab si in al 2-lea f bine. in rest ceilalti au fost constanti(un plus pt luke in primul meci, si pt sasha in al2-lea).

cgrecu
28th April 2006, 23:53
legat de Q-Rich
la concursul ala de 3 puncte nash nu era pe teren...sau era?

doar ce am vazut meciul 2 spurs-kings.

Shareef Abdur-Rahim.....
omul asta a asteptat mai bine de 700 de meciuri sa joace si el un meci de playoff.
si ce meci a facut..
a dat 16 puncte in sfertul 4 si in overtime 27 in total, s-a aparat destul de bine la duncan. a ratat cosul victoriei, dar nu i se poate aduce un repros pentru asta. ma bucur pentru el, a asteptat a avut rabdare sa aiba si el o echipa competitiva. Toti l-au criticat, chiar citeam pe nba.com la inceputul sezonului un articol in care era numit "greatest loser". era nedrept, acum a dovedit ca este un jucator foarte bun, dar care a fost pe la echipe de loterie.
pe final kings ii dadeau lui mingea pentru a inscrie, nu lui bibby nu lui miller...lui SHAREEF.
poate ca adelman ar trebui sa-l joace mai mult(e posibil sa nu-i permita sanatatea). anul asta a jucat si accidentat o vreme, din dorinta prea mare de victorie.
e un caracter deosebit , un exemplu pentru toti ceilalti din jur(NBA).
nets poate regreta acum ca nu l-au semnat. ar fi avut ceva(nu multe) sanse cu el pe teren in finala cu pistons.
no offense, da de-aia este numit "greatest loser", pentru ca evident are capacitatea sa joace la nivel inalt dar nu o face. Daca era slab si juca prost nu era numit greatest loser, era trimis in D-League si nu ai auzi nimic de el. Problema e ca, ca si Vince cind juca la Toronto, ai de a face cu un potentzial superstar care fie nu ishi da silintza si i se rupe, sau are probleme psihice (adica moral prost sau chestii din astea).
E normal ca totzi i-au pasat lui spre final, in NBA e regula de baza sa dai mingea la jucatorul care are "the hot hand". Faptul ca a ratat ultima aruncare din pacate cam confirma ca nu suporta bine situatziile de stres fiindca a fost totushi o aruncare ushoara, aproape uncontested si de la 10-12 ft.

cgrecu
28th April 2006, 23:57
2 meciuri slabe la rand??nu ti se pare dubios??
si in primul au evoluat in acelasi mod, diferenta dintre cele 2 meciuri a fost kobe.
in primul a jucat ff slab si in al 2-lea f bine. in rest ceilalti au fost constanti(un plus pt luke in primul meci, si pt sasha in al2-lea).
pai nu e dubios, primu meci au jucat decent, nu foarte bine, dar totushi e vorba de playoffs, e clar ca nu o sa mai ai acelashi gen de joc ca in sezonu regulat. Trebe sa recunosc ca si mie mi s-au parut ca joaca destul de apatic, dar din pacate ma cam ashteptam ca asha au terminat sezonu regulat - parca au avut 5-5 sau 4-6 in ultimele meciuri incluzind dezatrul de la NJ.
Sincer nu cred sa fie meritul lui LAL pentru jocul slab, de cind a revenit Amare s-a schimbat ceva in jocul echipei, deshi a jucat doar 3 meciuri. Ori asta, ori lipsa lui Kurt Thomas ii oboseshte prea tare pe jucatorii de baza (in special Marion care trebe sa joace centru) si Phoenix fiind o echipa de viteza e foarte important sa aiba fizicu in forma buna.

Kobe24
28th April 2006, 23:57
shareef isi da silinta, chiar f mult. dar cum sa prinda playofful cu ce echipe avea???(grizzlies, hawks, blazers...toate in perioadele de "glorie"). si la kings era sa o pateasca, i-a prins intr-o perioada de reconstructie, dar a venit artest.
16pts in 4th+OT nu prea sunt demne de "greatest loser" nu?:rolleyes:

thekobe
28th April 2006, 23:58
te-a afectat rau 81 ala...

cgrecu
29th April 2006, 00:12
te-a afectat rau 81 ala...
:) sincer nu a fost impresionant si nici nu e mare lucru sa dai 82 de puncte lu toronto la ce aparare au. A avut o zi buna si i-au intrat cam toate aruncarile mai ales ca marea majoritatea au fost uncontested. Mie imi place mai mult de McGrady decit de Kobe si daca e vorba de impact asupra echipei, ce zici de Houston care fara McGrady au cishtigat vreo 5 meciuri cred iar cu el in echipa au peste .500. Realitatea e ca cel mai mare impact asupra unei echipei il are pg-ul, philadelphia e o echipa cu 2 superstaruri si altzi 2 jucatori foarte talentatzi (A.Ig. si Kyle K.), crezi ca daca ar juca Nash in locu lui Iverson ar mai pierde playofful? Asta in conditziile in care AI are si el 33 ppg sau pe-acolo.
Alt argument: daca ar juca nash la LAL, nu crezi ca Odom ar deveni la fel de bun ca si S.Marion? Eu sunt convins, sunt jucatori foarte similari si ash paria oricit ca LA cu Nash ar cisthiga divizia daca Phoenix l-ar avea pe Kobe.

Kobe24
29th April 2006, 00:21
d. Tim Thomas este dat afara de Chicago Bulls, sta pe tusha citeva saptamini, e luat pe Phoenix si in primul meci are 20+ pts si 15+ rebounds ( nu mai tzin minte exact cite).

e. un jucator mediocru care vin la Phoenix (Boris Diaw, jucator de mina a doua la Atlanta) are 2 triple-doubles in primul sezon si cishtiga titlul de "most improved player". Un jucator care la Phoenix cishtiga titlul de cel mai bun aruncator de 3 puncte dupa ce pleaca devine submediocru (Q.Rich.)


kwame pleaca pe usa din dos de la wizards. un an mai tarziu da 12/9(pts/reb) in ultimele 18 meciuri ale sezonului regulat si are (momentan) 13ppg in playoff.
smush vine din nbdl, dupa ce a trecut si p la suns*(cu nash in echipa;) ) si joaca f bine. 11.5ppg 1.71spg.
mihm joaca cele mai bune 2 sezoane alaturi de #8(viitor#24)

SilverZeus
29th April 2006, 00:33
pe final kings ii dadeau lui mingea pentru a inscrie, nu lui bibby nu lui miller...lui SHAREEF.


...intr-adevar, el a primit mingile la sfarsit, si da era aparat de Duncan....crezi ca a fost ciudata optiumea "regilor"....deloc, tu cui i-ai da mingea pe final de meci ???....unui jucator aparat de Bowen sau unui jucator aparat de un "spur" cu 5 PF, a carui echipa nu-si permitea sa il scoata de pe teren ????

cgrecu
29th April 2006, 00:36
kwame pleaca pe usa din dos de la wizards. un an mai tarziu da 12/9(pts/reb) in ultimele 18 meciuri ale sezonului regulat si are (momentan) 13ppg in playoff.
smush vine din nbdl, dupa ce a trecut si p la suns*(cu nash in echipa;) ) si joaca f bine. 11.5ppg 1.71spg.
mihm joaca cele mai bune 2 sezoane alaturi de #8(viitor#24)
smush joaca f. bine? sa fim serioshi ... in majoritatea meciurilor nici nu itzi dai seama ca e si el pe acolo, sincer nu cred sa fi vazut vreodata sa conduca el atacul, mai mereu atacu il incepe kobe (si de regula tot el il si termina ... :))
Smush are 3.7 apg si este pe locul 55 in nba la apg (30 in west). In fatza lui sunt point guarzi de renume precum Kevin Garnett, Lamar Odom , Andrei Kirilenko sau Vince Carter ... :). Cit despre episodu Phoenix, probabil singura pozitzie care nu beneficiaza de pe urma lu Nash e point guardul (de regula nu joaca in acelashi timp cu Nash ... ). Plus ca nu tzin minte ca anu trecut Parker sa fi fost la Phoenix, iar acu 2 ani Nash era la Dallas.
Cit despre Kwame, el e un jucator tinar care nu prea le are cu mingea da are un fizic excelent. Daca e sa aiba cineva un merit acolo atunci sigur e Dr. Phil ... poate singuru merit a lu Kobe e ca rateaza mult si ii da multe sanse sa recupereze :)

cgrecu
29th April 2006, 00:39
oricum, shareef e clar un jucator considerat cu potentzial si la fel de clar e faptul ca nu confirma deloc. Din nefericire faptul ca a facut un meci de exceptzie contra SA nu e decit un extra argument ca are capacitatea dar nu o valorifica. Ce folos ca faci 5 meciuri mari pe sezon daca restu de 77 eshti patetic?

Kobe24
29th April 2006, 00:39
era al-2lea meci al lui in playoff. daca era un asa mare "loser" cum il vedeau unii....poate l-ar fi preferat pe kevin martin:) intre un loser si un sophmore parca e mai bine cu sophmore-ul. dar mai bine sa mutam discutia asta pe threadul cu playoffs ca ne sar raptor si gabriel in cap pe urma.



smush joaca f. bine? sa fim serioshi ... in majoritatea meciurilor nici nu itzi dai seama ca e si el pe acolo, sincer nu cred sa fi vazut vreodata sa conduca el atacul, mai mereu atacu il incepe kobe (si de regula tot el il si termina ... :))


:ciocan:

probabil ca nu te uiti la meci. 11.5 ppg pt unu venit din nbdl care a jucat in summer league....e f bine.
pai el nu e pg clasic...ca asa e facut /_\;)



Plus ca nu tzin minte ca anu trecut Parker sa fi fost la Phoenix, iar acu 2 ani Nash era la Dallas.
ai probleme cu memoria??:rolleyes:

BAK
29th April 2006, 00:43
Smush are 3.7 apg si este pe locul 55 in nba la apg (30 in west). In fatza lui sunt point guarzi de renume precum Kevin Garnett, Lamar Odom , Andrei Kirilenko sau Vince Carter ... :).

point guards? kevin garnett nu e point guard, nici lamar odom si nici kirilenco..poate power forward...dar atunci ce cauta acolo vince care nu e nici power forward si nici point guard....:)

thekobe
29th April 2006, 00:57
era ironic...

cgrecu
29th April 2006, 02:13
era al-2lea meci al lui in playoff. daca era un asa mare "loser" cum il vedeau unii....poate l-ar fi preferat pe kevin martin:) intre un loser si un sophmore parca e mai bine cu sophmore-ul. dar mai bine sa mutam discutia asta pe threadul cu playoffs ca ne sar raptor si gabriel in cap pe urma.




:ciocan:

probabil ca nu te uiti la meci. 11.5 ppg pt unu venit din nbdl care a jucat in summer league....e f bine.
pai el nu e pg clasic...ca asa e facut /_\;)

ai probleme cu memoria??:rolleyes:

11ppg poate sa dea orice jucator din NBA (presupinind ca primeshte suficiente aruncari), rolul unui pg e sa dea assists iar 3.7 e cam putzin pentru un pg, fie el din summer league. chris paul a venit din college si a avut de 3 ori mai mult aproape, iar andrew barret are numere similare in conditziile in care joaca sub 15 minute pe meci. Iar in caz ca te intrebi cine e Andrew Barret, e vorba de al 3-lea pg de la raptors, un jucator care a jucat la vrea 4 echipe anu asta cu contracte pe 10 zile ... :) Pina si A. Bogut are aprox la fel de multe assists ....

caseta
29th April 2006, 05:20
@thekobe - inca o chestie: ziceai ca odom e dumb, ca nu e asa bun etc. n-am vazut multe meciuri cu lakers anu asta, dar am citit ca a facut o circa de greseli timpite la inceput. insa in jumatea a 2-a mi s-a parut ca si-a revenit si ca cel putin partial i se datoreaza revenirea lui lakers (la momentul ala erau pe 9 sau pe 10 in vest). daca raminea doar kobe, nu cred ca prindeau playoff. nu de alta dar ar fi inceput adversarii sa faca ce vad ca ii fac acum lui lebron - double team la 9-10m de cos. daca hailanti nu erau in stare sa mai nimereasca si ei cosu ...


legat de Q-Rich
la concursul ala de 3 puncte nash nu era pe teren...sau era?
nash i-a aranjat mingiile pe suportii aia :rolleyes:


kwame pleaca pe usa din dos de la wizards. un an mai tarziu da 12/9(pts/reb) in ultimele 18 meciuri ale sezonului regulat si are (momentan) 13ppg in playoff.
smush vine din nbdl, dupa ce a trecut si p la suns*(cu nash in echipa;) ) si joaca f bine. 11.5ppg 1.71spg.
mihm joaca cele mai bune 2 sezoane alaturi de #8(viitor#24)
kwame a fost dat afara pt atitudinea lui de kkt. nu pt ca ar fi fost prost sau lipsit de talent. jordan nu l-a selectat chiar degeaba de pe prima pozitie a draftului.
smush joaca pg, asa ca a fost in aceeasi echipa cu nash, dar a fost rareori (daca a fost vreun pic) in teren in acelasi timp cu nash. oricit de bun ar fi nash, nu are cum sa il faca mai bun pe ala care ii e rezerva si care joaca atunci cind el sta pe banca. :rolleyes:
(de altfel vad ca ti-a zis si cgrecu exact acelasi lucru, si e un lucru destul de evident - ca sa nu zic la mintea gainii)
ca sa nu mai zic ca a jucat 5 meciuri si un "grand total" de 34 min - mai putin decit joaca lebron intr-un meci.

thekobe
29th April 2006, 08:25
http://img513.imageshack.us/img513/2474/nashmvp3ws7sx.th.jpg (http://img513.imageshack.us/my.php?image=nashmvp3ws7sx.jpg)

Ady Micinic
29th April 2006, 08:58
@the kobe: Si uite asa ai depasit 1000 de posturi. Bravo! :jerk:

StephonTrue 15
29th April 2006, 11:18
cgrecu :
sincer nu a fost impresionant si nici nu e mare lucru sa dai 82 de puncte lu toronto

ba frate nu te mai uita la basket, sincer iti zic

thekobe
29th April 2006, 17:45
https://showkati.sslpowered.com/shawns_work/kkcomicsv.1.jpg

chico
2nd May 2006, 19:07
http://img513.imageshack.us/img513/2474/nashmvp3ws7sx.th.jpg (http://img513.imageshack.us/my.php?image=nashmvp3ws7sx.jpg)



LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Muad Dib
2nd May 2006, 21:44
smush joaca f. bine? sa fim serioshi ... in majoritatea meciurilor nici nu itzi dai seama ca e si el pe acolo, sincer nu cred sa fi vazut vreodata sa conduca el atacul, mai mereu atacu il incepe kobe (si de regula tot el il si termina ... :))
Smush are 3.7 apg si este pe locul 55 in nba la apg (30 in west).

smush nu joaca f bine...da' joaca bine shi asta conteaza..in ultimu meci dc nu era smush nu era victorie pt lakers...
shi kwame acuma joaca la adevaratul lui potential multumita lu phill...nu degeaba a fost 1st overall pick:ok:
shi ca sa nu fiu offtopic tot postu: faptu ca nash ia din nou MVP mi s pare o mare prostie...ce echipa a avut nash shi ce echipa are Kobe sau Lebron...cei d la NBA ar trebui sa se gandeasca mai mult cui sa-i dea MVp

BAK
3rd May 2006, 03:45
pai i l-au dat lui nash pentru ca sunt rasisti si in nba se practica discriminarea tinerilor afro amricani talentati....in schimb jucatori ca si nash, nowytzki, peja sunt promovati tocmai pentru ca sunt albi.... pai daca nu e asa de ce nu ii lasa pe afroamericani( a nu se citi cioroi) sa isi poarte hainele si datinile po****re pe care le au din stramosi in stramosi de la 2pac incoace:drak: :D /hello

Raptor
3rd May 2006, 15:42
Doamneee ce poza hahahaha

Danila
3rd May 2006, 17:38
@ bak...
man...bun postu':D
powa to da black people!!!

P.S.:don't hate me 'cuz i'm black!

caseta
3rd May 2006, 19:26
yeah ....
don't hate me cause i'm beautiful
:drak:

Danila
4th May 2006, 00:14
caseta...nu e cazu'...get real:evil:

raja_bell
8th May 2006, 04:59
na, ca am avut dreptate! steve "mvp" nash a castigat trofeul! :yeah:
nici nu ma gandesc ce va fi la anul cand vor reveni amaré si kurt thomas! apocalypse now!!!! :D